ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Αστυνομικοί εξαναγκάζουν Αλβανούς να ξυλοκοπηθούν μεταξύ τους
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 20:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού "δημιουργούμε" την ανάγκη για μια τέτοια δουλειά, δεν πρέπει κάποιος να τη κάνει ;

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2007, 15:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι φράσεις που έγραψα και ενόχλησαν τον Limbero ώστε να τις υπογραμμίσει είναι η βάση όλης της σαπίλας μέσα στην οποία βρίσκεται αυτή την στιγμή το 99% του ελληνικού λαού και πρέπει να βγείτε έξω από τον βόθρο

Limbero? Κύπριος είσαι βρε?

Όχι φίλε δεν με ενόχλησαν

...αλλά αυτό το ποσοστό απ’ ότι φαίνεται είναι το αγαπημένο των μελών του esoterica

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2007, 20:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ααααα, ναι...
Libero (δεν κατέω πράματα από μπάλα..)
Πράγματι δεν υπάρχει καμία αμφιβολία - και γιατί να το κρύψουμέ άλλωστε - είναι ένα καταληκτικό ποσοστό...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 00:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Angi
quote:
Το μηνυμα μου το διαβασες ολοκληρο ή εστιαστικες εκει που σε συμφερε;;(Οσο αναφορα το θεμα της ηλικιας).


Ναι το διάβασα.Και έγραψα ότι ο άνθρωπος δεν είναι, γίνεται.Εσυ το δικό μου το διάβασες;

quote:
Ανεφερα εγω ποτε Αλβανους, Πακιστανους, Έλληνες ή αλλους αλλοδαπους;;;;


Και απαντάς μόνη σου:
quote:
Μην ξεχνατε, οτι αυτοι οι ανθρωποι (γιατι ειναι ανθρωποι,οταν μεταναστευουν ακομη και μεσα στις οικογενειες τους (ασχετα εαν δεν το δειχνουν γιατι προσπαθουν να προσαρμοστουν-μιλαμε για τους καλους),
φερονται με τον πλεον κακιστο τροπο.
Δεν αναφερομαι συγκεκριμενα σε καποια φυλη.
Γενικα αναφερομαι.
Και ειναι παντελως αδιανοητο να λετε οτι η εγκληματικοτητα δεν αυξηθηκε με την εισοδο των λαθρομεταστων...
Τα δικα τους τα σωψυχα (αυτα που περνουσαν αλλα και την κουλτουρα τους-και μην μου πεις οτι μπορεις να διδαξεις σε εναν Πακιστανο, αλβανο, Κουρδο κ.λπ- τα δικαιωματα της γυναικας!!! Γιατι οσο καλος ανθρωπος και να ειναι, το λιγοτερο που θα κανει, θα ειναι να σε πλακωσει στο ξυλο)


Για τα δικαιώματα της γυναίκας και την κουλτούρα τους σου απάντησα,όπως και για:
quote:
Θα προχωρησουμε εμεις σαν λαος;
Ή θα γυρισουμε πισω (κατι το οποιο θα φανει μελλοντικα;
Θα τους αφομοιωσουμε;
Μεχρι να τους αφομοιωσουμε,
ποσα πραγματα πρεπει να χασουμε;


Και σ'αυτό σου απάντησα.Αλήθεια, διάβασες το μύμημα μου; Οχι απλως ανέφερες πακιστανούς αλβανούς κούρδους, αλλά τους έβαλες και σε ένα τσουβάλι. Ξέρεις πως λέγεται αυτό Angi;
quote:
Οι γραφειοκρατες και συμφεροντολογοι,
παρακαλω να μην απαντησουν σε δικα μου μηνυματα.


Αρα εγώ δεν έχω πρόβλημα.Γιατί είμαι φοιτητής,ο οποίος δουλεύει να βγάλει τα έξοδα.
Οσο για το συμφεροντολόγοι, να σου πω ότι στα 16 μου ο πατέρας μου πήγε και με έγραψε σε κόμμα.Ενα με ήλιο.Ηταν η εποχή στου Αρσένη.Οχι μόνο πήγαινα σε πορείες, αλλά και κάποια μέρα μου είπαν από το συγκεκριμένο κόμμα να πάω σε συνέντευξη του συγκεκριμένου υπουργού. Φυσικά οι ερωτήσεις που θα του καναν ήταν σικέ. Εγώ του την είπα πράγματα που δεν ήθελε να ακούσει. Οι δημοσιογράφοι γελαγαν και κάναν τους χαζούς.Φυσικά δεν ξαναπάτησα. Επίσης θα μπορούσα να χω έτοιμη δουλειά, αλλά όχι ευχαριστώ.Προτιμώ να βρω μόνος μου.
quote:
Μηνυματα για τοσο σοβαρα ζητηματα,
δεχομαι απο αστυνομικους που πιστευουν οτι ασκουν λειτουργημα

Αρα πάλι είμαι μέσα.Γιατί έγραψα και πιστεύω ότι οι αστυνομικοί ασκούν λειτούργημα.
quote:
Οι λοιποι αποτυχημενοι δεν με απασχολουν.

Καλό!
Εκτος του ότι βάζεις πάλι καλούπια που παραπέμπει παραπάνω, το επιτυχημένος-αποτυχημένος είναι σχετικό και γενίκευση.Εγώ ας πουμε νιώθω επιτυχημένος.
Εσύ;

quote:
Και μην πηγαινετε το ζητημα σε πολιτικα θεματα,
γιατι ειναι παντελως ποταπο!!!


Πιστεύεις ότι το θέμα είναι κάτι άλλο από πολιτικό; Κάθε κυβέρνησης..Αν δεν κάνανε ρουσφέτια και δεν τους ένοιαζε η εύνοια καθενός, θα κρατάγανε αστυνομικούς που είναι ανίκανοι;Δεν νομίζω... Οι πολιτικοί είναι έξυπνοι άνθρωποι.Απλά είναι και διεφθαρμένοι συνήθως...

OANNHSEA:
Πάλι έχεις δίκιο σ'αυτά που γράφεις, αλλά πάλι έχω ένσταση και δεν φταις εσύ, φταίει ο γραπτός λόγος. Με τον όρο παιδεία, δεν εννοούσα την εκπαίδευση, το σχολείο, εννοούσα μεγαλώνοντας να γίνομαι άνθρωπος.Αρα τα ίδια είπαμε πάνω σ'αυτό. Ούτε το οικονομικό επίπεδο ανέφερα πουθενα. Στην παιδεία βοηθάει και το κλείσιμο της τηλεόρασης. Οπως λέει και το μάρκετινγκ, και η κακή διαφήμιση είναι διαφήμιση. Και κατά τη γνώμη μου το περισσότερα έργα προάγουν τη βία, το σαδομαζοχισμό κτλ. Βλέπουμε να βιάζουν και τρώμε σουβλάκια...Επίσης οι ειδήσεις είναι μια πλάνη, γιατί συνήθως εξυπηρετούν συμφέροντα. Βλέποντας τις ερωτήσεις πχ που κάνανε στον υπουργό δημοσίας τάξης, καταλάβαινες με σχετική ευκολία ποιο κόμμα υποστηρίζει το εκάστοτε κανάλι. Και δεν είναι μόνο η τηλεόραση, είναι γενικά τα πρότυπα.

Αλλά επειδή τα πρότυπα δεν αλλάζουν και η αστυνομία είναι απαραίτητη, τουλάχιστον ας γινόταν να φαίνεται αυτό που είναι: Λειτούργημα. Και αυτό μόνο αν ευαισθητοποιηθούν οι αρμόδιοι γίνεται. Που αμφιβάλλω αν το θέλουν κιόλας.Καλά τα τσεπώνουν. Αν το θελαν γινόταν σε μια μέρα.Εμείς απλά συζητάμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 01:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευστράτιος:
> Αφού "δημιουργούμε" την ανάγκη για μια τέτοια δουλειά, δεν πρέπει κάποιος να τη κάνει ;

"Δημιουργούμε" ή δημιουργούν συγκεκριμένα άτομα;

Εγώ πιστεύω ότι μερικοί την έχουν στα γονίδιά τους την εγκληματικότητα. Ίσως είναι μογγολικής προέλευσης αυτή η συμπεριφορά. Βλέπεις ένα παιδί να μεγαλώνει σε φτωχή οικογένεια και να γίνεται ο καλύτερος άνθρωπος, κι ας μη μαθαίνει πολλά γράμματα. Και βλέπεις κι άλλο ένα στις ίδιες συνθήκες, να γίνεται καθίκι και εγκληματίας. Την έχουν μέσα τους την τάση στο κακό μερικοί.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 09:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Δημιουργούμε" ή δημιουργούν συγκεκριμένα άτομα;
Εγώ πιστεύω ότι μερικοί την έχουν στα γονίδιά τους την εγκληματικότητα. Ίσως είναι μογγολικής προέλευσης αυτή η συμπεριφορά. Βλέπεις ένα παιδί να μεγαλώνει σε φτωχή οικογένεια και να γίνεται ο καλύτερος άνθρωπος, κι ας μη μαθαίνει πολλά γράμματα. Και βλέπεις κι άλλο ένα στις ίδιες συνθήκες, να γίνεται καθίκι και εγκληματίας. Την έχουν μέσα τους την τάση στο κακό μερικοί.


Συμφωνώ απόλυτα.Πιο σωστά δεν μπορούσες να το πείς.

Φίλε Ιταλέ,δεν νομίζω ότι τσουβαλιάζει ακριβώς η angi.Δεν μπορώ να αγνοήσω το γεγονός όμως ότι τα πιο πολλά περιστατικά κλοπών/ληστειών/φόνων κλπ,γίνονται από αλλοδαπούς.Όπως και πολλά γίνονται από Έλληνες,η πλειοψηφία όμως είναι με αλλοδαπούς και ιδιαίτερα μιας συγκεκριμένης εθνικότητας αλλοδαπούς...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 10:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις δίκιο gentleman.

Με το "δημιουργήσαμε", εννοούσα εμείς, σαν είδος, που παρόλο που έχουμε εξελίξει πάρα πολύ τις κοινωνίες μας και την τεχνολογία μας στο πέρασμα των αιώνων, δεν μπορέσαμε να χρησιμοποιήσουμε αυτή την εξέλιξη για να βελτιωθούμε και σαν "άνθρωποι".

Έτσι το περιεχόμενο μας έχει μείνει ίδιο και το μόνο που έχει αλλάξει είναι το περιτύλιγμα.

Και επειδή οι κοινωνίες μας έχουν γίνει πιο εκλεπτυσμένες και πολύπλοκες, επιβάλλεται και η ύπαρξη της αστυνομίας για να μας "προστατεύει" και ενίοτε να εξυπηρετεί και τα υψηλά συμφέροντα.


Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 11:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φαντάζεστε πως θα ήταν μια κοινωνία χωρίς καθόλου αστυνομία?
Θα έχανε η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 12:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το είχαν δοκιμάσει στην "επαναστατική Κίνα" - τώρα γιατί το ξαναγύρησαν στους αστυνομικούς μπορεί ο καθένας να το αντιληφθεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Τρίτοξον
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 12:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τρίτοξον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

maraki8
Φίλε Ιταλέ,δεν νομίζω ότι τσουβαλιάζει ακριβώς η angi.Δεν μπορώ να αγνοήσω το γεγονός όμως ότι τα πιο πολλά περιστατικά κλοπών/ληστειών/φόνων κλπ,γίνονται από αλλοδαπούς.Όπως και πολλά γίνονται από Έλληνες,η πλειοψηφία όμως είναι με αλλοδαπούς και ιδιαίτερα μιας συγκεκριμένης εθνικότητας αλλοδαπούς...

http://www.ydt.gr/main/Attachments/Attachment16639_EPIKRATEIA_egklimatikotita.pdf

Δες τον προτελευταίο πίνακα με τους αλλοδαπούς και τους ημεδαπούς.

Το ξέρω ότι το έχω ξαναγράψει, αλλά αυτό πια (η καραμέλα της πλειψηφίας των αλλοδαπών κακοποιών) καταντάει σκανδαλώδες. Τα στοιχεία είναι της Ελληνικής Αστυνομίας. Δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου. Συγγνώμη που ρωτάω έτσι εν ψυχρώ, αλλά μήπως αυτή η παραπληροφόρηση εξυπηρετεί κάποιους άλλους σκοπούς, ή απλά δεν έκανες τον κόπο να ψάξεις στοιχεία να υποστηρίξουν τις απόψεις σου; Αν ισχύει το δεύτερο καλά θα κάνεις να μη μιλάς για γεγονός αλλά για αίσθηση, άποψη ή ότι άλλο θέλεις.

quote:

gentleman
Εγώ πιστεύω ότι μερικοί την έχουν στα γονίδιά τους την εγκληματικότητα. Ίσως είναι μογγολικής προέλευσης αυτή η συμπεριφορά. Βλέπεις ένα παιδί να μεγαλώνει σε φτωχή οικογένεια και να γίνεται ο καλύτερος άνθρωπος, κι ας μη μαθαίνει πολλά γράμματα. Και βλέπεις κι άλλο ένα στις ίδιες συνθήκες, να γίνεται καθίκι και εγκληματίας. Την έχουν μέσα τους την τάση στο κακό μερικοί.

gentleman, πολλοί επιστήμονες δεν θα διαφωνούσαν μαζί σου. Γενικά υπάρχει η άποψη πως σε ακραίες περιπτώσης, η εγκληματικότητα οφείλεται στα γονίδια, στην πλειονότητα όμως των περιπτώσεων, τα γονίδια και το περιβάλλον συνεισφέρουν εξίσου στη διαμόρφωση του χαρακτήρα. Σε γενικές γραμμές η εγκληματικότητα δεν είναι τίποτα περισσότερο από αντικοινωνική συμπεριφορά, δηλαδή κάποιος σπάει τις κοινωνικές συμβάσεις ζυγίζοντας από τη μία την αξία που δίνει στους συνανθρώπους του και από την άλλη την αξία που δίνει στην ικανοποίηση κάποιων "αναγκών" του. Θέλω με λίγα λόγια να πω, πως ακόμη και αν κάποιος έχει έμφυτη την τάση να ιεραρχεί τις ανάγκες του υψηλότερα από το γενικότερο καλό, αυτό δεν είναι παρά μόνο μία τάση: δεν σημαίνει ότι αυτή θα εκδηλωθεί κιόλας. Για παράδειγμα και κατ'αντιστοιχία αρκετές γυναίκες με ιστορικό καρκίνου του μαστού στην οικογένειά τους, έχουν προδιάθεση για καρκίνο του μαστού, αυτό όμως δε σημαίνει ότι άμα προσέχουν τη διατροφή τους, αθλούνται και δεν καπνίζουν θα εμφανίσουν αυτή την ασθένεια. Από την άλλη εάν μία γυναίκα δεν ανήκει στις ομάδες υψηλού κινδύνου, αλλά καπνίζει 3 πακέτα την ημέρα, αυξάνει σημαντικά τις πιθανότητες για εμφάνιση καρκίνου στο στήθος.

Αντίστοιχα πιστεύω, η καλή διαπαιδαγώγηση θα μειώσει (δεν λέω ότι θα εξαλείψει) τον αριθμό των εγκληματιών.

Αυτό που λες για τους μογγόλους είναι ωραίο αστείο, να υποθέσω πως στον Αρχαίο κόσμο, π.χ. αρχαία Ελλάδα, αρχαία Ευρώπη, Βιβλική Μεσοποταμία κλπ, δεν υπήρχαν εγκληματίες, ή αν υπήρχαν ήταν μογγόλοι μετανάστες;

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τρίτοξον
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 12:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τρίτοξον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Dying_Incubus
Φαντάζεστε πως θα ήταν μια κοινωνία χωρίς καθόλου αστυνομία?
Θα έχανε η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα...

Αυτό ακριβώς υποστηρίζει το κοινωνικό σύστημα που ονομάζεται "Αναρχία". http://www.anarchy.net/

Για να ισχύσει αυτό το σύστημα, απαιτούνται άνθρωποι με υψηλότατο βαθμό αυτοπειθαρχίας και σεβασμού στον συνάνθρωπό τους. Επίσης απαιτείται με κάποιον τρόπο να καταπνιγεί το συναίσθημα του φθόνου. Τέλος πάντων, ίσως σε κανά εκατομμύριο χρόνια να τα έχουμε καταφέρει. Προς το παρόν ας αρκεστούμε στην Αστυνομία.

OANNHSEA, είχαν τους Φρουρούς της Επανάστασης, ή αλλιώς "κοκκινοφρουρούς" αλλά και την "Ένοπλη Λαϊκή Αστυνομία". Σιγά μη δεν είχαν κάποιους να "απομακρύνουν τους αντιδραστικούς". Καμία δικτατορία στον κόσμο δεν είναι σίγουρη για τη συνέχειά της.

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 14:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φαντάζεστε πως θα ήταν μια κοινωνία χωρίς καθόλου αστυνομία?
Θα έχανε η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα...



Tα τελευταια ομως χρονια, τετοια δεν ειναι η κατασταση που επικρατει?

Ολο και χειροτερευει, και μαλιστα, οι ιδιοι οι αστυνομικοι εχουν τοσο απαισια συμπεριφορα, που λογικο ειναι να προκαλουν την αντιδραση των αλλων, εναντιων τους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 15:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Αστυνομια" στην Ελλαδα, υπηρχε απο το 1949 εως και το 1980.... πριν και μετα απο αυτην την περιοδο, η Αστυνομια, ηταν σαν να μην ηταν!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 20:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η κοινωνία των ζαπατίστας έχει μπάτσους ?

οι aboriginals ?

ή δεν πιάνονται για άνθρωποι με δικό τους πολιτισμό ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 22:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Αγαπητέ Τρίτοξον

quote:
http://www.ydt.gr/main/Attachments/Attachment16639_EPIKRATEIA_egklimatikotita.pdf

Δες τον προτελευταίο πίνακα με τους αλλοδαπούς και τους ημεδαπούς.

Το ξέρω ότι το έχω ξαναγράψει, αλλά αυτό πια (η καραμέλα της πλειψηφίας των αλλοδαπών κακοποιών) καταντάει σκανδαλώδες. Τα στοιχεία είναι της Ελληνικής Αστυνομίας. Δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου. Συγγνώμη που ρωτάω έτσι εν ψυχρώ, αλλά μήπως αυτή η παραπληροφόρηση εξυπηρετεί κάποιους άλλους σκοπούς, ή απλά δεν έκανες τον κόπο να ψάξεις στοιχεία να υποστηρίξουν τις απόψεις σου; Αν ισχύει το δεύτερο καλά θα κάνεις να μη μιλάς για γεγονός αλλά για αίσθηση, άποψη ή ότι άλλο θέλεις.


Φοβάμαι ότι θα αναγκαστώ και εδώ να διαφωνήσω μαζί σου. Η ακρίβεια των στοιχείων σου είναι δεδομένη, γι' αυτό και θα μιλήσουμε επ' αυτών :
1) Ανθρωποκτονίες : 1991 Ημεδαποί 89,1%, αλλοδαποί 10,9%.... 2006 τα αντίστοιχα ποσοστά 68,9 και 31,1%
2) Βιασμοί : 1991 87,7% έναντι 12,3%... 2006 61% με 39%
3) Σεξουαλική εκμετάλλευση : 1999 68,3% έναντι 31,7%... 2006 66% με 34% (κρατάμε μία πρωτοκαθεδρία στο "εμπόριο")
4) Ληστείες : 1991 90,2% έναντι 9,8%... 2006 59,4% με 40,6%
5) Κλοπές - διαρρήξεις : 1998 55,2% έναντι 44,8%... 2006 70,2% έναντι 29,8% (κάποιοι από τους αλλοδαπούς είχαν βρει πιο επικερδείς και λιγότερο βαρετές ενασχολήσεις)
6) Λαθρεμπόριο καθόλη τη διάρκεια της περιόδου 2000-2006 γύρω στο φίφτι-φίφτι.
7) Εκβιασμοί : 1993 98,4% έναντι 1,6%... 2006 74,6% έναντι 25,4%
8) Κλοπές τροχοφόρων : 3 στις 4 από ημεδαπούς κατά τη δεκαετία του 2000 (μήπως έχει σχέση με τα αντίστοιχα ποσοστά του λαθρεμπορίου;)
9) Πλαστογραφία : 4 στις 5 από αλλοδαπούς τη δεκαετία του 2000
10) Αρχαιοκαπηλεία : 9 στις 10 ημεδαπής προέλευσης (μάλλον γιατί δεν έχουν καταλάβαει την αξία της εν λόγω δράσης ή δεν ξέρουν που να ψάξουν οι "ανταγωνιστές"
Γενικά... στο σύνολο των εξετασθέντων απ'εμού αδικημάτων (άφησα και κάνα δύο έξω, γιατί τα θεωρώ λιγότερο ουσιώδη) η σχέση 3/1 που ίσχυε γενικά στις αρχές της δεκαετίας του 1990 μετατράπηκε σε 55/45 την τελευταία πενταετία.
Αν κάνουμε την υπόθεση ότι ο ημεδαπός πληθυσμός αριθμεί περί τα 9 εκατομμύρια και ο αλλοδαπός περί τα 2...
Αν δεχτούμε ότι ένα ποσοστό 25% (πολύ χονδρικά, μπορεί να είναι και λίγο χαμηλότερο ή υψηλότερο) του ημεδαπού πληθυσμού ανήκει στην (θεωρητικώς) μη παραβατική τρίτη ηλικία, σε σχέση με μόλις 5% ηλικιωμένους αλλοδαπούς (ασκόμα δεν πρόφτασαν να συνταξιοδοτηθούν, ρε γαμώτο)
Αν δεχτούμε ότι γύρω στο 20% (και λίγο βάζω για την αλλοδαπή πλευρά) είναι παιδιά ηλικίας τέτοιας που θεωρούνται "ακίνδυνα" ακόμα για την τέλεση εγκληματικών πράξεων...
Εξάγουμε το συμπέρασμα ότι με μία σχέση δυνητικά "επικίνδυνου' πληθυσμού περίπου στο 10/3, η παραβατικότητα βρίσκεται στην προαναφερθείσα σχέδη 55/45 (άντε χαριστικά 3/2)
Ακόμα και στις αρχές της δεκαετίας του 1990, η παραβαικότητα ήτο 3/1, αλλά και η σχέση "δυνητικώς παραβατικού" πληθυσμού ήταν περίπου 10/1...
ΑΡΑ; Τα συμπεράσματα δικά σας... το δικό μου λέει απλά ότι (για τα υπ' εμού εξεταζόμενα εγκλήματα) ο συνολικός αριθμός από το 1998 (που έχουμε στοιχεία για όλες τις κατηγορίες) μέχρι το 2006 πραγματοποιήθηκ ε μία αύξηση της εγκληματικότητας κατά 40% (από 12.000 περίπου σε 16.900), ενώ ειδικά στα εγκλήματα κατά της ανθρώπινης ζωής ή αξιοπρέπειας (φόνοι, βιασμοί, σεξουαλική εκμετάλλευση) οι ποσοστώσεις παραμένουν σχεδόν σταθερές στη σχέση 2/1. Δεδομένου ότι δεν είμαστε διπλάσιοι από τους αλλοδαπούς (ακόμα και με τις διάφορες προσαρμογές που έγιναν χάρην καλύτερης ανάλυσης), αλλά περισσότεροι, ας σκεφτούμε λιγάκι τη "συνεισφορά" της ξένης δύναμης στην εγκληματικότητα (που ήδη προϋπήρχε και σίγουρα καλύπτεται εν μέρει από την εισαγόμενη) κι ας μην παραθέτουμε απλά κάποιους πίνακες, χωρίς στοιχειώδη επεξήγηση και ανάλυση.
Για την ιστορία, είμαι Πτυχιούχος Στατιστικής και Οικονομικών από Α.Σ.Ο.Ε.Ε. (οπότε είναι τεκμηριωμένη η προσέγγισή μου, τα συμπεράσματα μπορεί ο καθένας να τα κρίνει ή όχι)

Φιλικά
Κωστάκης


Εν οίδα ότι ουδέν είδα!

Edited by - kostakis on 28/06/2007 22:06:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2007, 01:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ;;;;;
Μεχρι τις 12 να δουλευει επιλεγμενη κοινωνικη καστα;;;
Και το χειροτερο!!!!!
Μεχρι τις 12 να δουλευει και ο στρατος και να κλαινε τα πουσταρακια γιατι δεν εφαρμοστηκε ακριβως αυτο;;
Που πηγες βρε κακομαθημενο;
Για να περασεις ενα χρονο στις Μπαχαμες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Και στα δυσκολα θα ζητησεις τη μαμα σου;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Να παει αυτη στο στρατο και εσυ να πλεκεις; (τουλαχιστον η μαμα μπορει να τα κανει και τα δυο συγχρονως)
Εσυ βρε κακομαθημενο,
εχεις την εντυπωση οτι εκπαιδευεσαι για να πολεμησεις στον πλανητη Αρη μεσα σε συνθηκες ελεγχομενου κλιματισμου;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2007, 02:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kωστάκη δεν είναι το θέμα αν οι αλλοδαποί έχουν εγκληματίες.Παντού υπάρχουν εγκληματίες.Το θέμα είναι ότι οι αλλοδαποί δεν είναι εγκληματίες, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Δεν μπορεί να την πληρώνει η κάθε οικογένεια επειδή ο καθένας βαριέται να δουλέψει, η είναι κάλος στον εγκέφαλο, αλλιώς να φωνάξουμε το 3ο Ράιχ να επαναφέρει την τάξη. Ελεος! Από τη στιγμή που ο μέσος άνθρωπος δεν καταλαβαίνει ότι επειδή ο ένας ρουμάνος είναι κλέφτης δεν είναι και όλοι οι ρουμάνοι, έχουμε πρόβλημα, και μάλιστα σοβαρό.Δεν βλέπω κάτι πιο λογικό.Δεν είναι γεωμετρία!Και δεν βλέπω από πουθενά να προάγεται η λογική. Αυτό με ανησυχεί...
Εδω φτάσαμε σε φάση να βγαίνει άνθρωπος στην τηλεόραση να προσπαθεί να δικαιολογήσει κάποιους που επειδή έχουν εξουσία κάνουν ότι γουστάρουν πάνω σε ανθρώπους, έχουμε αρχίσει να τα χάνουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2007, 07:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρίτοξον,νομίζω με πρόλαβε ο Κωστάκης.Δεν είμαι πτυχιούχος στατιστικής αλλά μπορώ να δώ και η ίδια την διαφορά και τις συγκεκριμένες αυξήσεις..
Ποτέ δεν είπα ότι όλοι οι αλλοδαποί είναι εγκληματίες.Η εταιρεία που εργάζομαι έχει και χώρο παραγωγής όπου υπάρχουν άθρωποι όλων των εθνικοτήτων:Ινδοί,Πακιστανοί,Αλβανοί,Βούλγαροι,Ρουμάνοι,Γκάνα,Τούρκοι.Όλοι του είναι τίμιοι και δουλευταράδες και πολύ καλοί άνθρωποι επίσης.Αν δεν μπορείς να δείς εσύ την διαφορά στον τρόπο ζωής μας από τον καιρό που ήρθαν όλοι οι εγκληματίες αλλοδαποί,τότε ζείς εκτός τόπου...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2007, 07:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε italos, δε νομίζω ότι άφησα να εννοηθεί πουθενά ότι μόνο οι αλλοδαποί είναι εγκληματίες, ούτε ότι οι μόνοι εγκληματίες είναι εδώ. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω εγώ στο μήνυμά σου είναι το γιατί δεν προάγεται η λογική : όπως όλοι οι αλλοδαποί δεν είναι εγκληματίες, όπως όλοι οι ημεδαποί δεν είναι αρνάκια, έτσι και κάποιοι θα υποστηρίζουν την παρανομία, είτε αυτή προέρχεται από τη δράση των κοινών εγκληματιών, είτε από την υπέρβαση καθήκοντος κάποιοων αστυνομικών οργάνων (και για μένα όση σημασία έχει το ξυλοφόρτωμα των αλλοδαπών, τόση έχει και η βιντεοσκόπησή αυτού, για όποιους καταλαβαίνουν), είτε από την κατάχρηση εξουσίας των πολιτικών ή άλλων προσώπων και θεσμών. Ας μην αρχίσουμε τα παραδείγματα καλύτερα....
Το θέμα μας εδώ είναι η άσκηση βίας από τα αστυνομικά όργανα. Προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτό γίνεται σε κάθε ευκαιρία, όχι μόνο από τα όργανα της τάξης, αλλά από την πλειονότητα των (νεο)Ελλήνων για οποιοαδήποτε αφορμή : όλοι θέλουμε να αδράξουμε το νόμο στα χέρια μας. Μήπως θα έπρεπε καλύτερα να σκεφτούμε ποια είναι τα αίτια αυτής της επιθετικής συμπεριφοράς και ποια η (όποια) επίδραση του αλλοδαπού παράγοντα στην έξαρση της κοινωνικής βίας;

Φιλικά
Κωστάκης

Υ.Γ. Για όσους δεν το καταλάβουν και προκειμένου να μην παρερμηνευτώ, όταν λέω για τη βιντεοσκόπηση, εννοώ ότι μπορεί να είναι παράνομη η βία στο αστυνομικό τμήμα αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ θεωρείται μέθοδος πειθούς και χρησιμοποιείται ως πειθαρχική ποινή (πρώτου βαθμού). Χωρίς να συμφωνώ, φοβάμαι ότι είνια κοινό μυστικό αυτό. Από την άλλη, εκείνο που εμένα με κάνει σκεφτικό, είναι η τάση τέτοιου τύπου δραστηριότητες (και όχι μόνο βίας, ούτε μόνο μέσα σε τμήματα) να αποτελούν στοιχείο κινηματογράφησης και μάλιστα "για χαβαλέ" : μήπως πεινάμε για περισσότερη βία; μήπως έχουμε γίνει οπτικοί μαζοχιστές; μήπως καταπιεζόμαστε από τη ζωή μας και από τις όποιες εξουσίες ασκούνται πάνω μας και θέτουμε ως πρώτο στόχο ζωής την επιβολή μας στον άλλο με οποιοδήποτε μέσο; μήπως αυτό έχει γίνει έξις ακόμα και στις σχέσεις μας με το άλλο φύλο ή με τα κοντινά μας πρόσωποα, έτι περαιτέρω σε σχέση με τον ανώνυμο τρίτο; για σκεφτείτε....

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2007, 08:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγνοών,
Υπάρχει ένα μικρό προβληματάκι.
Στις κοινωνίες που ανέφερες δεν υπάρχει καπιταλισμός και τα παιδιά δεν μεγαλώνουν και δεν ανατρέφονται με τις ιδέες του "ότι αρπάξουμε και ότι εξοντώσουμε για να ζήσουμε σαν θεοί για μία μέρα...".
Υπάρχουν σίγουρα οι ψυχοπαθείς εγληματίες και οι "περίεργοι" αλλά σε πολύ μικρότερο ποσοστό από ότι σε εμάς...
Ίσως έτσι μπορεί να εξηγηθούν πολλά για την "καταπληκτική" - μέχρι τελικής αηδίας - κοινωνίας μας...

kostakis,
Σε ευχαριστώ θερμά που έβαλες την άποψη της λογικής και των αριθμών.
Θα το έκανα εγώ εχτές αλλά δεν μπορούσα να μπω στο δίκτιο...
Ας δουν λοιπόν όλοι ΠΕΡΑ από τα πολιτικά και μη συνθήματα την αλήθεια των αριθμών...

Italos,
Τι ποστοστό εγληματικότητας υπάρχει μεταξύ των λαών;
Εάν το ποστοστό αυτό είναι μεγαλύτερο σε ένα λαό από ότι σε ένα άλλο, τότε δεν είναι λογικότερο το άτομο αυτού του λαού που είναι απέναντί σου να έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να είναι εγκληματίας;
Και επειδή η φράση σου

quote:
Εδω φτάσαμε σε φάση να βγαίνει άνθρωπος στην τηλεόραση να προσπαθεί να δικαιολογήσει κάποιους που επειδή έχουν εξουσία κάνουν ότι γουστάρουν πάνω σε ανθρώπους, έχουμε αρχίσει να τα χάνουμε.

είναι ενδιαφέρουσα:
Παραγγελιά: Τρεις νεκροί και ο δολοφόνος μερικά μόνο χρόνια φυλακή. Όταν βγήκε ΟΛΟΙ οι γελοίοι δημοσιογράφοι έτρεξαν να του πάρουν συνέντευξη και τον "ενθαρρήνουν". Για τους 3 νεκρούς, τις οικογένεις τους, τα παιδιά τους - ούτε κουβέντα.
ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΕΝΘΑΡΡΗΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΑΚΕΥΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ - ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΨΥΧΟΠΑΘΕΙΣ...
Λίγο πριν το συμβάν των αστυνομικών υπήρξαν σε σύγκρουση στην Θεσσαλονίκη, μεταξύ συμμοριών, 2 νεκροί Αρμένιοι - στα κανάλια αυτό ήταν 2 λεπτά υπόθεση!!!
ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΠΟΥΔΑΙΕΣ ΑΠΟ 2 ΝΕΚΡΟΥΣ - ΕΧΟΥΜΕ ΞΟΦΛΗΣΕΙ ΣΑΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ...
Να μην αναφέρω φυσικά την περίπτωση που ένας αστυνομικός πέφτει την ώρα του καθήκοντας. Στα κανάλια και στους "δημοκρατικούς" δημοσιογράφους αυτό δεν είναι καν είδηση - έτσι και αλλιώς ένας μπάτσος εξέπνευσε...
ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΚΑΤΩΤΕΡΑ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΟΝΤΑ, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2007, 09:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis
Υ.Γ. Για όσους δεν το καταλάβουν και προκειμένου να μην παρερμηνευτώ, όταν λέω για τη βιντεοσκόπηση, εννοώ ότι μπορεί να είναι παράνομη η βία στο αστυνομικό τμήμα αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ θεωρείται μέθοδος πειθούς και χρησιμοποιείται ως πειθαρχική ποινή (πρώτου βαθμού). Χωρίς να συμφωνώ, φοβάμαι ότι είνια κοινό μυστικό αυτό. Από την άλλη, εκείνο που εμένα με κάνει σκεφτικό, είναι η τάση τέτοιου τύπου δραστηριότητες (και όχι μόνο βίας, ούτε μόνο μέσα σε τμήματα) να αποτελούν στοιχείο κινηματογράφησης και μάλιστα "για χαβαλέ" : μήπως πεινάμε για περισσότερη βία; μήπως έχουμε γίνει οπτικοί μαζοχιστές; μήπως καταπιεζόμαστε από τη ζωή μας και από τις όποιες εξουσίες ασκούνται πάνω μας και θέτουμε ως πρώτο στόχο ζωής την επιβολή μας στον άλλο με οποιοδήποτε μέσο; μήπως αυτό έχει γίνει έξις ακόμα και στις σχέσεις μας με το άλλο φύλο ή με τα κοντινά μας πρόσωποα, έτι περαιτέρω σε σχέση με τον ανώνυμο τρίτο; για σκεφτείτε....

HOSTEL

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Τρίτοξον
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2007, 10:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τρίτοξον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kostakis
Η ανάλυση που κάνεις με βρίσκει σύμφωνο. Αυτό που δεν με βρίσκει σύμφωνω είναι η άποψη πως:
quote:

Δεν μπορώ να αγνοήσω το γεγονός όμως ότι τα πιο πολλά περιστατικά κλοπών/ληστειών/φόνων κλπ,γίνονται από αλλοδαπούς.

Αν σκεφτούμε τους τρόπους αντιμετώπισης του φαινομένου, η ανάλυση η δική σου οδηγεί σε άλλους τρόπους αντιμετώπισης από ότι οδηγεί η άποψη της maraki8.

Η δική σου ανάλυση, οδηγεί σε συμπεράσματα τύπου ότι η Αστυνομία και η συνοριοφυλακή δεν λειτουργεί σωστά και η χώρα έχει γίνει ξέφραγο αμπέλι. Άρα πρέπι να δράσουμε μέσα στα πλαίσια των ισχύοντων Νόμων και να προσπαθήσουμε να τους εφαρμόσουμε όσο το δυνατόν καλύτερα.

Η άποψη της maraki8 από την άλλη, υποννοεί άλλα πράγματα, πιο δραστικά...

Αυτή είναι η διαφορά. Και όπως είπε και ο Ιταλός:

quote:

Από τη στιγμή που ο μέσος άνθρωπος δεν καταλαβαίνει ότι επειδή ο ένας ρουμάνος είναι κλέφτης δεν είναι και όλοι οι ρουμάνοι, έχουμε πρόβλημα, και μάλιστα σοβαρό.

Γιατί όταν στους 2,000,000 ανθρώπους παραβαίνουν το Νόμο και συλλαμβάνονται οι 6,500 (ποσοστό 0.325%) [στους 9,000,000 ανθρώπους οι 15,000 (ποσοστό 0.167%)], μάλλον δεν είναι όλοι οι ρουμάνοι κλέφτες.

Και στο κάτω-κάτω για να γίνω πιο σαφής, το topic ονομάζεται "Αστυνομικοί εξαναγκάζουν Αλβανούς να ξυλοκοπηθούν μεταξύ τους" δεν ονομάζεται "Όι ξένοι φταίνε για την εγκληματικότητα στην Ελλάδα". Όταν λοιπόν κάποιος/α "στο άσχετο" πετάει και την ξενοφοβική κορώνα του/της, εμένα με βάζει σε σκέψεις ως προς την αγνότητα των προθέσεών του/της. Ο OANNHSEA για παράδειγμα δεν τα χώνει πρώτα από όλα στους ξένους λες και εμείς είμαστε άγιοι, αλλά τα χώνει πρωτίστως σε εμάς (και έχει και δίκιο αν θες την άποψή μου). Γιατί όπως και εσύ είπες, στην Ελλάδα είμαστε (ακόμη) η πλειοψηφία. Και για τα φαινόμενα που ζούμε δεν φταίνε οι Αλβανοί, ή οι Ρουμάνοι, ή οι Πακιστανοί αλλά εμείς. Δες για παράδειγμα τους πλέον νομοταγείς λαούς (όπως π.χ. οι Γερμανοί) πως συμπεριφέρονται όταν έρχονται στην Ελλάδα. Στη Γερμανία όμως το κράτος λειτουργεί, ενώ εδώ είμαστε ...χαμαιτυπείο. Στη Γερμανία σου κόβουν πρόστιμο αν πετάξεις το εισιτήριο του λεωφορείου στο πεζοδρόμιο, εδώ σε κοιτάνε σαν UFO που ψάχνεις να βρεις κάδο. Και βέβαια στη Γερμανία ούτε που θα σκεφτόταν ο αστυνομικός να κάνει τα καραγκιοζιλίκια που κάναν οι "κύριοι" στο ΑΤ Ομόνοιας, ενώ εδώ τα στέλναν και από κινητό σε κινητό.

Αυτά.

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2007, 13:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως δημιουργηθήκαν εδώ στο τοπικ 2 ομάδες: αυτοί που κατηγορούν τους αστυνομικούς και αυτοί που κατηγορούν τους αλλοδαπούς.

Εντελώς τυχαία βλέπουμε αυτό το δίπολο και στα ΜΜΕ. Μήπως τους αντιγράφουμε? Μήπως Τα ΜΜΕ μας επιβάλλουν να σκεφτόμαστε (η καλύτερα να μην σκεφτόμαστε καθόλου) με αυτό τον τρόπο. Μας πασάρουν δυο εκδοχές, αυτή των αριστερών και αυτή των δεξιών κομμάτων, σαν να μην υπάρχουν άλλες απόψεις και για κάποιο λόγο θα πρέπει να πάμε με το μέρος των μεν ή των δε.

Το λέω αυτό, γιατί δεν διαβάζουμε προσεκτικά τα ποστ τον άλλων, αλλά βιαζόμαστε να «καταταχτούμε» σε μια από τις δυο ομάδες,υποστηρίζοντας αυτούς που ανήκουν στην δική μας ομάδα και διαφωνώντας με αυτούς της άλλης ομάδας, αδιαφορώντας για αυτά που γράφουν.

quote:
Τρίτοξον:
Γιατί όταν στους 2,000,000 ανθρώπους παραβαίνουν το Νόμο και συλλαμβάνονται οι 6,500 (ποσοστό 0.325%) [στους 9,000,000 ανθρώπους οι 15,000 (ποσοστό 0.167%)], μάλλον δεν είναι όλοι οι ρουμάνοι κλέφτες.


Ρε Τριτοξον, δεν με πείθεις ότι και να λες!
Εγώ θα συνεχίσω να λέω ότι η πλειοψηφία των αλλοδαπών είναι εγκληματίες…
quote:
DiogenisGR:Και βέβαια όλοι οι Αλβανοί δεν είναι ίδιοι, όμως στην συντριπτική πλειοψηφία...

Και ότι η πλειοψηφία των εγκληματικών πράξεων γίνεται από τους αλλοδαπούς…

quote:
maraki8: Δεν μπορώ να αγνοήσω το γεγονός όμως ότι τα πιο πολλά περιστατικά κλοπών/ληστειών/φόνων κλπ,γίνονται από αλλοδαπούς.

Κατάλαβες!
Για να μη σου πω ότι είσαι απόλυτος και φανατικός! Άντε!

[Τα quote είναι από τα μηνύματα, στα οποία ο Τριτοξον απάντησε, με το επίμαχο link]


Θα συμφωνήσω και με τον kostakis (δεν μπορώ να κάνω κι αλλιώς )αν και δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς με τον Τρίτοξον, φίλε kostaki?

Αν το πάμε αναλογικά με τον πληθυσμό της κάθε ομάδας (αλλοδαποί ημεδαποί) όπως μας ανέλυσε ο kostakis τότε φαίνεται ότι οι αλλοδαποί είναι πιο "εγκληματικοί" από τους Έλληνες (0.325% > 0.167%).

Θα πρέπει όμως για να είμαστε ακριβοδίκαιοι, θα πρέπει να υπολογίσουμε και να συγκρίνουμε το ποσοστό των άνεργων και αναλφάβητων αλλοδαπών, σε σχέση με αυτό των ημεδαπών. Γιατί η παιδεία είναι κατασταλτικός παράγοντας για την εγκληματικότητα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 14:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για τους "κακομηρους" κλεφτες που απλα εκαναν την δουλεια τους και ειχαν την ατυχια να πιαστουν απο καποια "καθικια" σκατομπατσους και να τους βαλουν να χαστουκιζουν ο ενας τον αλλον
γραφτικαν εκατομυρια μηνυματα απο χιλιαδες αγανακτισμενους πολητες
και εγιναν δεκαδες εκπομπες
παραθυρα τηλεοπτικα φιλοξενουσαν ατομα που ελεγαν για το απαραδεκτο της ολης υποθεσης και το τι κριμα ηταν που οι κακομηροι παραβατες του νομου αναγκαστηκαν να αλληλοχτυπηθουν

για τον 25χρονο αστνομικο που δεχτηκε απιθεση με ροπαλα απο 30 ατομα και τωρα χαροπαλευει στην εντατικη που οι γιατροι τον εχουν σε καταστολη
δεν εγηνε καμια αναφοαρα σε κανενα φορουμ
δεν ανοιχτικε κανενα παραθυρο τηλεοπτικο
δεν εγινε καμια εκπομπη μονο μια αναφορα ενος λεπτου στις ειδησεις σαν θεματακι λιγο πριν τα κουτσομπολια

για αλλη μια φορα συχαρητιρια σε ολους τους προοδευτικους που υπερασπιζονται ρεμαλια
ρεμαλια αναξια να λεγονται ανθρωποι
ρεμαλια που το μονο που τους αξηζει ειναι η δημοσια πυρποληση
ρεμαλια που ξερουν οτι υπαρχουν κατι προοδευτικοι τυχαρπαστοι καταβλακες που θα διαμαρτηρηθουν γιατι οι αστυνομια φερθηκε αυστηρα στους κακομηρους τεμπελιδες που δεν σεβονται τους ανθρωπους και τους θεωρουν ηλιθιους που εργαζονται ενω αυτοι οι εξυπνοι μπορουν σε λιγα λεπτα να βγαλουν ολοκλρηρο μηνιατικο
μπορουν να σκοτωσουν να βιασουν να αφησουν σωματικα και ψυχολογικα τραυματισμενους και καποιες φορες αναπηρους ανθρωπους που το μονο που εκαναν τα θυματα τους ειναι να εργαζονται για να συντηρηθουν οι ιδιοι και να συντηρησουν τις οικογενιες τους

αντε λοιπον ολοι εσεις που χτυπιοσασταν για την απανθρωπη συμπερηφορα των αστυνομικων πηγεντε σφυξτε το χερι στους 30

πηγεντε στην μανα του 25χρονου και πειτε της οτι ο γιος της ισως να ειχε ασκησει βια σε καποιον κακομηρο κλεφτη,βιαστη,εμπορο ναρκωτικων,δολοφονο
θυμηστε της οτι πριν μερικες μερες "κακομηροι" ληστες που το μονο που εκαναν ηταν να κλεβουν να τρομοκρατουν να χτυπουν οσα θυματα τους αντιστεκονταν αναγκαστικαν απο αλητες μπατσους να χτυπουν ο ενας τον αλλον και να λενε "ειμαι μαλακας"

και τελος γιορταστε γιατι ετσι οπως παει θα εχουμε εναν μπατσο λιγοτερο

αντε και σας ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να χρειαστητε αστυνομικο και αυτος να ειναι στο απεναντι πεζοδρομιο και να μην κανει τιποτα γιατι θα ξερει οτι οι αλλοι προοδευτικοι θα περημενουν να βγουν στα δελτια και να φωναξουν "αστυνομικη βια"

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του


Edited by - gigenis on 08/07/2007 14:52:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 18:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αντε και σας ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να χρειαστητε αστυνομικο και αυτος να ειναι στο απεναντι πεζοδρομιο και να μην κανει τιποτα γιατι θα ξερει οτι οι αλλοι προοδευτικοι θα περημενουν να βγουν στα δελτια και να φωναξουν "αστυνομικη βια"

Το ιδιο ευχομαι κι εγω Γιγενη!!
Δυστυχως,
το ιδιο ευχομαι κι εγω...
Και να φανταστεις ποσα τετοια περιστατικα συμβαινουν καθημερινα
και δεν μαθαινουμε τιποτα απολυτως!!
Αφου γινονται εδω που ειμαστε επαρχια,
φανταζομαι το τί γινεται στις μεγαλυτερες πολεις και δη
στην Αθηνα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 21:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ιδιο ευχομαι κι εγω Γιγενη!!
Δυστυχως,
το ιδιο ευχομαι κι εγω...
Και να φανταστεις ποσα τετοια περιστατικα συμβαινουν καθημερινα
και δεν μαθαινουμε τιποτα απολυτως!!
Αφου γινονται εδω που ειμαστε επαρχια,
φανταζομαι το τί γινεται στις μεγαλυτερες πολεις και δη
στην Αθηνα...


αστα να πανε
δεν πιανουν τον κλεφτη-ειναι αχρηστοι και τζαπα τους πληρωνουμε
πιανουν τον κλεφτη-ειναι αλητες γιατι του φερθηκαν ασχημα
αφηνουν τους διαδηλωτεςς να τα κανουν ολα γης μαδιαμ-ειναι αχρηστοι
πιανουν μερικους ταραξιες-ειναι καταλοιπα της χουντας αυτες οι πραξεις

μουροχαυλοι που το παιζουν ανθρωπιστες μεχρι να τους γα... την γυναικα και τα παιδια τους τοτε αρχηζουν τα "και που ειταν η αστυνομια; και γιατι εχουμε ελειψη αστυνομευσης;"
αλλα αν τους σταματησουν για τυπικο ελεγχο στις τρεις το βραδυ αρχηζουν "χουντα ειμαστε χουντα τι τον νοιαζει τον σκατομπατσο που παω;"


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του


Edited by - gigenis on 08/07/2007 21:13:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 22:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραίες οι ευχές σας γηγενή και άντζυ!
Αναρωτιέμαι ποιες θα ήταν οι κατάρες σας .

Αποκλείεται να τύχει σε εσάς αυτό που εύχεστε σε κάποιους; Ή μήπως νομίζετε, επειδή τους υποστηρίζατε σε κάποιο φόρουμ, στην περίπτωση αυτή θα περάσουν τον δρόμο και θα σας βοηθείσουν;

...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 23:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολύ ωραίες οι ευχές σας γηγενή και άντζυ!
Αναρωτιέμαι ποιες θα ήταν οι κατάρες σας

ξεκινανε απο την κλασικη
"να του καει το dvd"
και αναλογως προχωραμε

quote:
Αποκλείεται να τύχει σε εσάς αυτό που εύχεστε σε κάποιους; Ή μήπως νομίζετε, επειδή τους υποστηρίζατε σε κάποιο φόρουμ, στην περίπτωση αυτή θα περάσουν τον δρόμο και θα σας βοηθείσουν;



σε ολες τις καταστασεις που βρεθηκα δεν περιμενα βοηθεια απο κανεναν
και δεν τους υποστηριζω για να με βοηθησουν
αλλα οπως ειπα και ποιο πριν δεν ειδα κανεναν απο ολους αυτους που καταδικασαν τον εξευτελησμο των κακομηρων αποβρασματων λυστων να λενε μια κουβεντα για τον ξυλοδαρμο ενος ατομου απο τριαντα

εκει η ευαισθησια και η ανθρωπια πηγαν περιπατο γιατι αυτος που ειναι τωρα στην εντατικη ειναι αστυνομικος δεν ειναι κανενα πρεζονι,κλεφτρονι αλητηριος που επεσε θυμα των κακων αστυνομικων

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 00:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
για τον 25χρονο αστνομικο που δεχτηκε απιθεση με ροπαλα απο 30 ατομα και τωρα χαροπαλευει στην εντατικη που οι γιατροι τον εχουν σε καταστολη
δεν εγηνε καμια αναφοαρα σε κανενα φορουμ
δεν ανοιχτικε κανενα παραθυρο τηλεοπτικο
δεν εγινε καμια εκπομπη μονο μια αναφορα ενος λεπτου στις ειδησεις σαν θεματακι λιγο πριν τα κουτσομπολια

+1



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 14:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
για τον 25χρονο αστνομικο που δεχτηκε απιθεση με ροπαλα απο 30 ατομα και τωρα χαροπαλευει στην εντατικη που οι γιατροι τον εχουν σε καταστολη
δεν εγηνε καμια αναφοαρα σε κανενα φορουμ
δεν ανοιχτικε κανενα παραθυρο τηλεοπτικο
δεν εγινε καμια εκπομπη μονο μια αναφορα ενος λεπτου στις ειδησεις σαν θεματακι λιγο πριν τα κουτσομπολια

Ήμουν εκεί,στο Γκάζι εκείνο το βράδυ.Έχει κανείς σας ιδέα τι είδους άτομα ήταν εκείνα που πιάσανε το παιδί και το πλακώσανε στο ξύλο;ούτε κλέφτες,ούτε εγκληματίες,ούτε αλλοδαποί,ούτε τίποτα.Ελληνόπουλα,οι μισοί θαμώνες ενός ροκ κλαμπ εκεί και οι άλλοι μισοί βγαίνανε από μια συναυλία από τον Τεχνοχώρο...Άμα τα αρχίζανε όμως τίποτα μπάτσοι στις κλωτσιές,θα τους αποκαλούσαν φασίστες,χουντικούς και τα συναφή...
Λυπάμαι καθως πρέπει φίλοι μου,αλλά θα συμφωνήσω με τον γηγενή και την angi...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy