ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Nεοεθνικοι και Αθεια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2010, 11:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άστο αυτό Κώστα ΜΟΥ,δεν θέλεις να το συζητήσουμε το θέμα που
θίγεις, θα θέσουμε θέματα
φαντασίας και κτηνώδικων καταστάσεων, που κουβαλάνε πολλές ψευδαισθήσεις και δεν θα το ήθελες....
Ας μιλήσουμε καλύτερα, για το θέμα εδώ, όπου, είναι πράγματι αφύσικο,παράξενο, να συνδέονται,άθεοι, με 12θειστές....
Το παλιό, που οι μύθοι ενώσαν, με ότι δεν πιστεύει τίποτε;Το κλασσικό,με κάτι εφήμερο, του νέου,που θα χαθεί, με την εξέλιξη της γνώσης;....
Παράξενο, η κοινή πορεία των,πράγμα, που αποδεικνύει, πόσο κατευθυνόμενα ειναι φορές τα πράγματα....Πόσο κατευθυνόμενο είναι σήμερα, η αμφισβήτηση, όλων των σταθερών αξιών του ανθρώπου...
Για να είναι έτοιμος, να δεχτεί τη νέα θρησκεία, ένα μείγμα των πακιών, ώστε, όλοι να ειναι ευχαριστημένοι...
Μα,τότε, δεν υπάρχει καμιά θρησκεία,ουσιαστικά, αντι όλες να έχουν γίνει, η μία που είναι...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2010, 23:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Ας μιλήσουμε καλύτερα, για το θέμα εδώ, όπου, είναι πράγματι αφύσικο,παράξενο, να συνδέονται,άθεοι, με 12θειστές....

Βρε Βαγγέλη , από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι ντε και καλά συνδέονται οι άθεοι με τους δωδεκαθεϊστές ? Το ότι εγώ φίλε μου διαβάζω την αρχαία ελληνική γραμματεία και υποστηρίζω τις προαιώνιες αξίες του ελληνικού τρόπου σκέπτεσθαι , δεν σημαίνει ότι αύριο το πρωί θα μεταβώ στα ερείπια κάποιου αρχαίου ναού , για να προσευχηθώ στους ολύμπιους θεούς .
Οι ολύμπιοι θεοί δεν είναι για μένα τίποτε περισσότερο από τις εκφάνσεις της ενέργειας που συμβατικά αποκαλούμε Θεό , όπως πίστευαν οι αρχαίοι Έλληνες . Από την άλλη , δεν δέχομαι σαν αλήθεια το παραμύθι ότι η ενέργεια αυτή γκάστρωσε μια εβραία παρθένα , η οποία γέννησε το γιο του , και όλη αυτή την ανιστόρητη παραφιλολογία που βασίζεται στο ψέμα και την διαστρέβλωση της ιστορίας , που ενώ ευαγγελίζεται την αγάπη είναι υπεύθυνη για την καταστροφή κάθε τι του ελληνικού εκτός από εκείνα που εκμεταλλεύθηκε προς όφελός της .
quote:
trexagireve
Παράξενο, η κοινή πορεία των,πράγμα, που αποδεικνύει, πόσο κατευθυνόμενα ειναι φορές τα πράγματα....Πόσο κατευθυνόμενο είναι σήμερα, η αμφισβήτηση, όλων των σταθερών αξιών του ανθρώπου...
Για να είναι έτοιμος, να δεχτεί τη νέα θρησκεία, ένα μείγμα των πακιών, ώστε, όλοι να ειναι ευχαριστημένοι...

Βαγγέλη σύνελθε ! Γιατί ούτε οι άθεοι ούτε οι άθρησκοι έχουν θρησκεία για να συμβάλλουν στην ίδρυση της νέας θρησκείας που γράφεις . Αν κάποιοι αποτελούν εμπόδιο στην δημιουργία της θρησκείας αυτής , είναι αυτοί ακριβώς και όχι οι θρησκευόμενοι , οι οποίοι πέφτουν πολύ εύκολα στην λούμπα . Σαν επιβεβαίωση αυτών που γράφω , θα σου αναφέρω ένα προσωπικό μου συμβάν .

Πριν μετακομίσω στο εξοχικό μου μετά την συνταξιοδότησή μου , με είχαν επισκεφθεί πάρα πολλές φορές μέλη των «Μαρτύρων του Ιεχωβά» για να με προσηλυτίσουν . Φυσικά μετά από κάμποση ώρα συζήτησης , γιατί κέρναγα και καφέ , έφευγαν άπρακτοι και καταϊδρωμένοι ....Απέναντι από το σπίτι μου στην Αθήνα είναι και μια γειτόνισσα πολύ θρήσκα , η οποία όχι μόνο πήγαινε στην εκκλησία , αλλά έφερνε στο σπίτι της κατά καιρούς ιεροκήρυκα που έκανε ομιλίες , και έψελνε στις λειτουργίες της Κυριακής , στις ολονυχτίες , και στις πανηγύρεις . Δε φαντάζεσαι φίλε Βαγγέλη την έκπληξή μου , όταν προ ημερών κατέβηκα στο σπίτι μου της Αθήνας και συναντηθήκαμε τυχαία και τα είπαμε , όταν άρχισε να μου κάνη κήρυγμα για τους «Μάρτυρες του Ιεχωβά» , και να μου λέγη ότι βρήκε την αληθινή πίστη !!!
Γνωρίζω ακόμα κάνα δυο τέτοιες περιπτώσεις πιστών χριστιανών , αλλά αυτή που σου αναφέρω ήταν το αποκορύφωμα .
Έμεινα κόκαλο !

Φίλε Βαγγέλη πρέπει να καταλάβης ότι αυτοί που θα είναι επιρρεπείς στο να ασπασθούν την «νέα θρησκεία» που όπως ισχυρίζεσαι είναι υπό κατασκευή , θα είναι οι ένθεοι οπαδοί των θρησκειών , και όχι οι άθεοι ή οι άθρησκοι που έχουν απορρίψει όλες τις θρησκείες . Γι’ αυτό και από την αρχή θεώρησα ότι το σκεπτικό αυτού του θέματος είναι παντελώς αστήρικτο .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 12:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αναγνώριση του θρησκευτικόυ συναισθήματος αγαπητέ μου sesostris,
είναι μια αλήθεια, ακόμη και για την ....επιστήμη...Και οι άθεοι,πιστεύουν, σε ΑΝΩΤΕΡΗ δύναμη, που δεν θέλουν να πουν Θεό, για τους λόγους τους,
αν και είναι το ίδιο...
Οι 12θειστες,νεοπαγανιστές, επίσης, θέλουν την επιστοφή, της παλιάς
θρησκείας, μέσα, απο ότι μείγμα τους κάτσει..
Δεν έχουν πρόβλημα..
Απο αφανής, έστω κομπάρσος...
Αλλά,το ότι όλοι ενώνονται,για να πολεμήσουν τον χριστιανισμό,
με τις ιδέες του σύμπαντος,της φύσης,όλων των κτισμάτων, γενικά,λέει πολλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 13:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η αναγνώριση του θρησκευτικόυ συναισθήματος αγαπητέ μου sesostris,
είναι μια αλήθεια, ακόμη και για την ....επιστήμη...Και οι άθεοι,πιστεύουν, σε ΑΝΩΤΕΡΗ δύναμη, που δεν θέλουν να πουν Θεό, για τους λόγους τους,
αν και είναι το ίδιο...
Οι 12θειστες,νεοπαγανιστές, επίσης, θέλουν την επιστοφή, της παλιάς
θρησκείας, μέσα, απο ότι μείγμα τους κάτσει..
Δεν έχουν πρόβλημα..
Απο αφανής, έστω κομπάρσος...
Αλλά,το ότι όλοι ενώνονται,για να πολεμήσουν τον χριστιανισμό,
με τις ιδέες του σύμπαντος,της φύσης,όλων των κτισμάτων, γενικά,λέει πολλά...

Κάτσε ρε Βαγγέλη...δηλαδή ο κάθε Μουσουλμάνος και κάθε Ινδουιστής ή κάθε πιστός της κάθε θρησκείας , σαν μιλαει και αναφέρεται σε αυτό που πιστεύει αυτός ως "σωστό" , αυτόματα θεωρείται και ως εχθρός του Χριστιανισμού..???

Ανεξιθρησκεία δεν ζητούσαν οι πρωτο-χριστιανοί.. και σεβασμό στην πίστη του καθενός...δεν τα έχουμε ξανα-πεί αυτά..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 14:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και την εφαρμοσαν την Ανεξιθρησκεία μολις πηραν την εξουσια στα χερια τους !!!!

το αξιωμα ειναι ενα και μοναδικο , ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΑΣ !!!

οπως ελεγε και καποιος ΠΑΛΙΟΣ , δασκαλε που διδασκες ....

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 14:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό λεμε, ρε παιδιά, αυτό το εναντίον μας...Όταν όλοι οι Ελληνες,
το 95% είναι ορθόδοξοι, ποιοί, μπορεί να είναι εναντιον μας,
μέσα στη χώρα μας;...
Πέμπτη φάλαγγα;..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 18:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό λεμε, ρε παιδιά, αυτό το εναντίον μας...Όταν όλοι οι Ελληνες,
το 95% είναι ορθόδοξοι, ποιοί, μπορεί να είναι εναντιον μας,
μέσα στη χώρα μας;...
Πέμπτη φάλαγγα;..

Μα όλοι οι Έλληνες...που πάνω απ'ολα έχουν τον δικό τους πολιτισμό και τίποτ'αλλο...

Βαγγέλη σε έβαλα στα δίχτυα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 20:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτοί οι Έλληνες, που λές, όμως, κολλητε Εαρινέ, δεν είναι τόσο
κορόιδα, να αρνηθούν, να έχουν δυο θησαυρούς, αντί για ένα...
Εγώ, έτσι τους ξέρω....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2010, 15:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτοί οι Έλληνες, που λές, όμως, κολλητε Εαρινέ, δεν είναι τόσο
κορόιδα, να αρνηθούν, να έχουν δυο θησαυρούς, αντί για ένα...
Εγώ, έτσι τους ξέρω....

Δυό "Θησαυρούς" και μια διαρκή "....." στον εγκέφαλο έχουν...με την "....." μονίμως να υπερ-ισχύει όλων των Θησαυρών...!

Ο Θησαυρός του ανθρώπου φίλε μου , δεν είναι άλλος απο το μυαλό και την καρδιά του...αλλα το "λεύτερο μυαλό του" και η "ανθρώπινη καρδιά του"...!

Να είσαι καλά Βαγγέλη ... έχεις μέσα σου όλα όσα χρειάζεσαι και πολύ περισσότερα απ'οσα πιστεύεις...όλοι μας..!!!

Άσε τους "ειδήμονες"...απο σένα εξαρτώνται όλα...εστίασε σε σένα!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2010, 19:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Εαρινέ, είναι περιεργο,γιατί, όλοι έχουμε μια πολύ
καλή εικόνα για τον Έλληνα, αλλά, δεν τον βλέπουμε να τα καταφέρνει....
Γιατί άραγε;
Αφού βλέπεις, ότι έχει κάτι,που του κάνει ζημιά, για εστίασε το,εσύ, ή σε ότι εσύ πιστεύεις ότι οφείλεται...
Βλέπεις, φίλε μου, καλή η κριτική, αλλά, η ουσία μετράει...
Κάνουμε τίποτε έτσι;...Όχι...
Προτάσεις, που να γίνονται, ιδέες πράξης,προτεινουμε;
Όχι....Αυτή η στείρα, αρνητικότητα, δεν υπάρχει παρά σε παρηκμασμένες κοινωνίες...Κοινωνίες που τελειώνουν και αμφισβητούν τα πάντα...
Στάδιο είναι κι αυτό...Θα περάσει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 11:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβαζα, τώρα τελευταία,για τον ορισμό του άθεου,αλλά
και της αθείας και είδα, ότι πραγματικά,κάλλιστα, οι νεοεθνικοί
με οτυς άθεους, έχουν ιδεολογικά, τους ίδιους στόχους,την ίδια
πίστη: Η ύλη, γεννά,ενώ το πνεύμα έπεται...
Πουθενά, δεν αμφισβητείται η ύπαρξη του Θεού, που υπονοείται,στην κόντρα ύλης και πνεύματος, για το ποιά είναι η αρχική πηγή,αλλά,
μιλαμε για άθεους....
Απλά, όπως και οι νεοεθνικοί, πιστεύουν, ότι ο θεός τους, είναι μόνο δικός τους, όχι όλων...
Κοινό στοιχείο, ψυχολογικά δομημένο,να κατευθύνει προς συγκεκριμένη κατεύθυνση,τον νεοεθνικό και τον άθεο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 11:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Εαρινέ, είναι περιεργο,γιατί, όλοι έχουμε μια πολύ
καλή εικόνα για τον Έλληνα, αλλά, δεν τον βλέπουμε να τα καταφέρνει....
Γιατί άραγε;
Αφού βλέπεις, ότι έχει κάτι,που του κάνει ζημιά, για εστίασε το,εσύ, ή σε ότι εσύ πιστεύεις ότι οφείλεται...
Βλέπεις, φίλε μου, καλή η κριτική, αλλά, η ουσία μετράει...
Κάνουμε τίποτε έτσι;...Όχι...
Προτάσεις, που να γίνονται, ιδέες πράξης,προτεινουμε;
Όχι....Αυτή η στείρα, αρνητικότητα, δεν υπάρχει παρά σε παρηκμασμένες κοινωνίες...Κοινωνίες που τελειώνουν και αμφισβητούν τα πάντα...
Στάδιο είναι κι αυτό...Θα περάσει...

Προσωπικά δεν έχω καθόλου καλή εικόνα για τον Νεο-Έλληνα...και δεν πιστεύω και ο ίδιος για τον εαυτό του!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 11:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει μια ιστορία, μια κληρονομιά, ένα χαρακτήρα, ένα γονίδιο,
που δεν διαβάλλεται..Αλλά, θέλει πολλούς αιώνες, για να μεγαλώσει....
Και μην ξεχνάς, του ανήκει η πνευματική κυριαρχία επι γής..
Έστω, η δημιουργία της...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 12:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχει μια ιστορία, μια κληρονομιά, ένα χαρακτήρα, ένα γονίδιο,
που δεν διαβάλλεται..Αλλά, θέλει πολλούς αιώνες, για να μεγαλώσει....
Και μην ξεχνάς, του ανήκει η πνευματική κυριαρχία επι γής..
Έστω, η δημιουργία της...

Το διαβάλλει ο ίδιος και δεν χρειάζεται διαβολές απο κανέναν άλλο...τώρα για το τι του ανήκει , άσε καλύτερα να μην το ξεστομίσω...!!!

Φροντίζει ο ίδιος για τον ευτελισμό του και μάλιστα επαξίως...!!!

Δές γύρω σου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 13:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχει μια ιστορία, μια κληρονομιά, ένα χαρακτήρα, ένα γονίδιο,
που δεν διαβάλλεται..Αλλά, θέλει πολλούς αιώνες, για να μεγαλώσει....
Και μην ξεχνάς, του ανήκει η πνευματική κυριαρχία επι γής..
Έστω, η δημιουργία της...

Το διαβάλλει ο ίδιος και δεν χρειάζεται διαβολές απο κανέναν άλλο...τώρα για το τι του ανήκει , άσε καλύτερα να μην το ξεστομίσω...!!!

Φροντίζει ο ίδιος για τον ευτελισμό του και μάλιστα επαξίως...!!!

Δές γύρω σου...Απαξιώνει το παρελθόν του...τους προγόνους του...γκρεμίζει την ιστορία του και όλα τα αριστουργήματα τέχνης που εκείνοι δημιούργησαν και στην θέση τους φυτρώνει νερατζιές...και κεί που ένας ολόκληρος πολιτισμός του διαπότισε όλη την Οικουμένη , ο ίδιος τον αγνοεί και σε λήθη ο ίδιος τον ρίχνει...!!!

Θα έρθουν και πολύ χειρότερα...μέχρι και ανάμνηση θα γίνουμε...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 14:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ρε φίλε, έχεις δίκιο...Γιατί γίνεται,είναι το ερώτημα, όταν δεν υπάρχει λόγος;;
Όταν ειμαστε καλύτεροι,απο ότι δείχνουμε, σε ένα κόσμο,κάλύτερο, απο ότι νομίζουμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy