ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΜΙΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 15:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ
ΣΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ
ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ
ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ
ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ,
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ
ΠΡΩΤΟΘΕΜΕΛΙΩΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ,
Και που αποκορύφωμα είναι, φυσικά, να κλαιγόμαστε για τους Εβραιοχριστιανούς, έτσι;;

=====

Αυτό που σου είπα, οτι οι εσωτερικές επιστήμες ασχολούνται με την κατανόηση αιτίας-αιτιατού, και όχι με την κατανομή "φταιξίματος" ακόμα το ψάχνεις;

Πόσο ακόμα θα το ψάχνεις Helio;

Η Πυθαγόρειά σου αγωγή και ο Νεοπλατωνισμός σου, άραγε, δεν φτάνουν ως το σημείο να αναλάβεις τις ευθύνες σου για την εσωτερική σου σύγκρουση με τον "Εβραιοχριστιανισμό";

Ή μήπως θαρείς οτι το κρυφτούλη στα φουστάνια της Αννούλας σε απαλάσσει από αυτήν την ευθύνη; Έ, ρε, Κρισγιαούρτι που σήκωνει η υπόθεση...

k

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 16:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιμενω ακομη για απαντησεις...
Οσον αφορα την τρανς,αφου δεν δηλωνεις ρατσιστης
σκυλοσοφε,
ισως η τρανς σου δειξει τον αληθινο εαυτο σου...
κυττα!
ο θεατρινος τσιμπησε και συγκινηθηκε!!!
Και τα θλιβερα σου κειμενα,οταν το ριχνεις στην ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ,
συνεχιστε τα γενικα,
ειναι το βαρομετρο της εβραιοχριστιανικης νυχτας...
Εγω παντως περιμενω απαντησεις,
αλοιως θα σας θεωρησω...
τρανς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nikostheater
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
332 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 16:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikostheater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οτι θες θεωρησε μας,δεν πειραζει!
Και αλλοι εδω μεσα αφου δεν ειχαν να πουν τπτ αρχισαν τις υβρεις και τα παραμυθια..το ζητημα ειναι οτι εδω και ποσα ποστ το μονο που καταφερες να ψελλισεις ειναι "ναζι","εβραιοχριστιανος","τρανς","σκυλοσοφε" κλπ.
Ε τοσα κλισε πια ουτε στο Holywood...
Προφανως η Αρχαιοελληνικη σου μορφωση δεν σε καλλιεργησε τοσο ωστε να δειχνεις σεβασμο στους συνομιλητες σου.Το ζητημα δεν ειναι τι μας θεωρεις αλλα τι εχεις να προσφερεις στην συζητηση.Προφανως δεν εχεις τπτ να προσφερεις και αρχιζεις να προσβαλλεις τους αλλους.Προφανως οχι απλως μορφωθηκες εσυ,παραμορφωθηκες..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 17:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Περιμενω ακομη για απαντησεις...
Ο,τι απάντηση ήταν να πάρεις από εμένα Helio, την πήρες...

Αν θεωρείς την ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ άποψη του επωμισμού των προσωπικών ευθυνών για τις εσωτερικές μας συγκρούσεις, και την ΕΛΛΗΝΙΚΗ άποψη του ελέγχου της συγκινησιακής φύσης σαν εβραιοχριστιανικό σκοταδισμό, με γειά σου, με χαρά σου.

Τα επακόλουθα στην εσωτερική πορεία της ζωής σου φαντάζομαι οτι θα σου δείξουν αν έχεις δίκιο ή όχι.

Αλλά εφόσον - προς το παρόν - ο ορισμός σου του "εβραιοχριστιανού" παραμένει όποιος σου επισημαίνει οτι η φιλοσοφία σου δεν είναι παρά μόνο μια ελαφρά καμουφλαρισμένη εγωιστική ΤΣΟΓΛΑΝΙΑ περαιτέρω συζήτηση δέν έχει νόημα.

Όπως δεν έχει και νόημα να ζητάς απαντήσεις τις οποίες δεν προτίθεσαι ποτέ να ακούσεις.

End Trans

kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρ
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2005, 12:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Χαίρετε!
Δεν μπρεσα να κάτσω και να διαβάσω τις 5 σελίδες με τις; διάφορες απόψεις και διαξιφισμούς...

Αυτό ομως που θα ήθελα να απαν΄τησω στον π΄ρωτο γραψαντα είναι πως ο Ινδο-ευρωπαίος δεν ταυτίζεται με το νορδικό φυλλο, ουτε είναι κατ'ανακγην ξανθός !

Πχ απο τους αρχαιότερους Αριους ιστορικούς πολιτισμους είναι οι Περσες (Ο ηροδοτος μαλιστα τους απέδιδε το όνομα "Αριοι", και ήταν η πρωτη αναφορα στην λέξη!)
Ηταν οι Περσες ξανθοι;; Σαφως και όχι..
Ηταν και είναι ομως ΛΕΥΚΟΙ!! Αυτο ειναι που μετράει.

2 - Κατα δευτερον, οι Αμερικάνοι Νεο-ναζι είναι για τα μπαζα!! (καθως και οι Βρεττανοι)

3 - Οι Ιταλοι φασιστές δεν πιστευουν οτι είναι αυτόχθονες, αλλα otoo έιανι επίσης Αριοι (διαβασε και λιγο Εβολα!)

4 - Η θεωρια του "Εξ'Ελλαδος το Φως" , και όχι "Εξ' ανατολων" είναι εξίσου παλια (και πολυ παλαιότερη γαι την ακρίβεια, και είχε διατυπωθεί απο ευρωπαιους) με τα πρώτα Φασιστικα κινήματα , όταν οι Αμερικάνοι πάιζαν με τις Barbie ακόμα.

5 - Η Θεωρία της Αυτοχθονίας των Ελλήνων , που αυξ΄λανει στις ημέρες μας, πηγάζει και απο κυκλους αντιφασιστικούς! (πχ Ιχωρ) και αποτελει αντίβαρο στον Βορειο Μυστικισμο!

6 - Αρα όλα αυτα που λες για τους Αμερικάνους και τους Μεσογιακους
και τη συμωμοσια είναι παντουφλες και καλα θα κάνεις να ανοιξεις κανα βιβλίο.

Ερρωσθε

Edited by - Αρ on 02/05/2005 12:32:44

Edited by - Αρ on 02/05/2005 12:35:18

Edited by - Αρ on 02/05/2005 12:43:28

ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΛΛΟΥ ΜΕΛΟΥΣ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ
amalia
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρ
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2005, 13:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά κάποιος είχε την εξής εμπνευσμένη ιδέα: «Γιατί να μην τους πούμε οτι είναι αυτόχθονες, και οτι ΑΥΤΟΙ ειναι η ανώτερη φυλή;». Η λύση βέβαια ήταν τέλεια. Οι Ιταλοί το έχαψαν αμέσως - «Πάντα σας λέγαμε οτι είμαστε πιο όμορφοι από εσάς». Είχαν και τους Βάσκους που αναγνωρισμένα δεν ανήκαν στους Ινδο-Ευρωπαίους, είχαν και τους Έλληνες, που τους ήταν ΔΩΡΕΑ μια και η Ναζιστική γραμματεία ήταν κάργα με Ελληνικές παρερμηνίες, ένα πράγμα μόνο έμενε.

«Κύριοι, θα αντικαταστήσετε όλους τους όρους - όπου λέει Ινδο-Ευρωπαίος ή Άριος, θα βάλετε 'Αρχαίος Έλληνας, αυτόχθων Μεσογειακός, ή ο'τι άλλο χρειάζεται για την χώρα προορισμου!»

Το κόλπο έπιασε, και μάλλον καλύτερα απ'οτι ήλπιζαν, γιατί αντι να εστιαστούν στον "κοινό εχθρό" άρχισαν και οι διαπληκτισμοι μεταξύ "Νορδικών" και "Μεσογειακών". «Όχι, εμείς είμαστε ανώτεροι», «Τι λε ρε, εσείς έισαστε στα δέντρα, εμείς είμαστε ανώτεροι»... και πάει λέγοντας....


Αυτα απο το κεφάλι σου τα βγάζεις;;;
Είναι πασιφανές οτι δεν έχεις την παραμικρή ΙΔΕΑ για το τι εστι Εθνικοσοσιαλισμος.
Δεν υπάρχει Η ΑΝΩΤΕΡΗ ΦΥΛΗ μεταξυ αρίων φίλε μου. Η ΑΝΩΤΕΡΗ ΦΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΡΙΟΙ!
Εσυ δηλαδη νομίζεις οτι κάθονται οι Φασίστες μεταξύ τους και τσακόνωνται για το ποιος είανι πιο όμορφος, εχεις την εντύπωση;;

L.O.L!

Επίσης να σου θυμίσω οτι οι βάσεις τοου Εθνικοσοσιαλισμου τεθηκαν στην Ιταλία, κατα το μεγαύτερο ποσοστό! Δεν νομίζω οτι οι Ιταλοι Ε/Σ περίμεναν τους Αμερικάνους ***** νεο-ναζι για να τσιμπήσουν κάποιο παραμύθι. (Πρεπει να έχεις μείνει πολύ καιρό στις USA , 'Ελληνα)

Παρ' όλα αυτα ομως εσυ προσωπικα είσαι πεπoισμενος οτι οι Εβραίοι είναι κατωτεροι απο τους Ελληνες και είναι αυτοι οι οποιοι κάνουν τα πάνω κάτω για να χτυπήσουν το Ελληνικό Πνευμα!!!;; Ετσι δεν είναι;;

Ε! οπου Ελληνικό Πνέυμα, βλεπε Ευρωπαικό - Αριο!

ΥΓ: Οι ρατσιστες δεν έχουν (ή δεν θα έπρεπε ναέχουν) κανένα πρόβλημα με τους Αλβανους, αφου και αυτοι είναι Λευκοι Ευωπαίοι!
Οι Ιταλοι πχ δεν τους φeρονται ρατσιστικά.

Βέβαια τίθεται κάποιο θεμα μεταναστών που δεν σέβονται τους νόμους του κρα΄τους που καταφευγουν.

Παρ' όλ' αυτα κολλημα με τους Αλβανους έχουν οι Ακροδεξιοι και οι ανεγκεφαλοι Χρυσαυγουλάδες(ιδεολογικο), και δυστηχώς, και το 70% των Ελληνων σου...

Edited by - Αρ on 02/05/2005 13:36:15

ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΕΚΦΡΑΣΕΩΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΒΑΙΝΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΑ FORUMS
amalia
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 02:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπάμαι που και αυτό το topic κατέληξε σε τέτοιο σημείο. Ίσως τελικά να μην είμαστε αρκετά ώριμοι ακόμα να συζητάμε νηφάλια τέτοια θέματα. Τουλάχιστον η μέχρι τώρα εμπειρία μου στο forum αυτό μου υποδεικνείει...
Φίλε kynice, σε ευχαριστώ για την τελευταία σου απάντηση, θα μου επιτρέψεις όμως να μην σου απαντήσω τώρα, γιατί πολύ φοβάμαι πως οι απόψεις μου το μόνο που θα πετύχουν θα είναι να δυναμιτίσουν περαιτέρω χωρίς λόγο το κλίμα σε ένα topic που κατα τα φαινόμενα έχει κλίσει τον κύκλο του, και απλά κατέληξε φυσιολογικά όπως και όλα τα topics παρόμοιου περιεχομένου. Με λεκτικές αντεγλήσεις και προσβολές. Κρίμα.
Ελπίζω να έχουμε στο μέλλον να ξανασυζητήσουμε το ζήτημα...
Προτού αποχορήσω όμως απο τη συζήτηση, μια ερώτηση προς τον ap γιατί μου κίνησε την περιέργεια.
Φίλε μου, ποιά είναι τελικά η αρεία φυλή κατα τους εθνικοσοσιαλιστές? Αν λάβουμε υπόψιν μας τις απόψεις των νεοναζί στη Γερμανία και τις σκανδιναβικές χώρες αλλά και των ''ευαγελίων'' του ναζισμού( το mein kamph αλλά και το ''ο μύθος του 20ου αιώνα'' του ναζί φιλόσοφου Άλφρεντ Ρόζεμπεργκ), αυτοί αποτελείται απο βόρειους ξανθούς γαλανομάτηδες. Είναι επίσης γνωστή η περιφρόνηση του Χίτλερ για τους Ιταλούς, αλλά και η αγάπη του για τον ελληνικό πολιτισμό( ''οτιδήποτε ονομάζουμε σήμερα πολιτισμό είναι συνδιασμός του ελληνικού πνεύματος και της γερμανικής τεχνικής'', λέει στο mein kamph).
Επειδή βλέπω πως είσαι, κατα τα φαινόμενα,εθνικοσοσιαλιστής, θα το έβρισκα ενδιαφέρον να μας διαφωτίσεις πάνω στο ζήτημα του ποιά είναι η αρεία φυλή κατά τους ναζί...


Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 03:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρ

Ευθείς από τα πρώτα σου μηνύματα στα forums του ESOTERICA, διακρίνω μία τάση επιθετικότητας, ειρωνίας αλλά και βωμολοχίας στον τρόπο που γράφεις.
Αυτό δεν είναι αποδεκτό και σαφέστατα παραβαίνει τους κανονισμούς συμμετοχής στις συζητήσεις μας, για την τήρηση των οποίων δήλωσες πως συμφωνείς κατά την εισοδό σου στα forums.

Σε επόμενη ανάλογη παράβαση των κανονισμών, ο λογαριασμός σου θα απενεργοποιηθεί.


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρ
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 10:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λυπάμαι που και αυτό το topic κατέληξε σε τέτοιο σημείο. Ίσως τελικά να μην είμαστε αρκετά ώριμοι ακόμα να συζητάμε νηφάλια τέτοια θέματα. Τουλάχιστον η μέχρι τώρα εμπειρία μου στο forum αυτό μου υποδεικνείει...
Φίλε kynice, σε ευχαριστώ για την τελευταία σου απάντηση, θα μου επιτρέψεις όμως να μην σου απαντήσω τώρα, γιατί πολύ φοβάμαι πως οι απόψεις μου το μόνο που θα πετύχουν θα είναι να δυναμιτίσουν περαιτέρω χωρίς λόγο το κλίμα σε ένα topic που κατα τα φαινόμενα έχει κλίσει τον κύκλο του, και απλά κατέληξε φυσιολογικά όπως και όλα τα topics παρόμοιου περιεχομένου. Με λεκτικές αντεγλήσεις και προσβολές. Κρίμα.
Ελπίζω να έχουμε στο μέλλον να ξανασυζητήσουμε το ζήτημα...
Προτού αποχορήσω όμως απο τη συζήτηση, μια ερώτηση προς τον ap γιατί μου κίνησε την περιέργεια.
Φίλε μου, ποιά είναι τελικά η αρεία φυλή κατα τους εθνικοσοσιαλιστές? Αν λάβουμε υπόψιν μας τις απόψεις των νεοναζί στη Γερμανία και τις σκανδιναβικές χώρες αλλά και των ''ευαγελίων'' του ναζισμού( το mein kamph αλλά και το ''ο μύθος του 20ου αιώνα'' του ναζί φιλόσοφου Άλφρεντ Ρόζεμπεργκ), αυτοί αποτελείται απο βόρειους ξανθούς γαλανομάτηδες. Είναι επίσης γνωστή η περιφρόνηση του Χίτλερ για τους Ιταλούς, αλλά και η αγάπη του για τον ελληνικό πολιτισμό( ''οτιδήποτε ονομάζουμε σήμερα πολιτισμό είναι συνδιασμός του ελληνικού πνεύματος και της γερμανικής τεχνικής'', λέει στο mein kamph).
Επειδή βλέπω πως είσαι, κατα τα φαινόμενα,εθνικοσοσιαλιστής, θα το έβρισκα ενδιαφέρον να μας διαφωτίσεις πάνω στο ζήτημα του ποιά είναι η αρεία φυλή κατά τους ναζί...

δεν τυγχάνει να δηλώνω Ε/Σ φίλε Invader, αλλά 5 'πραγματάκια' τυχαίνει τα ξέρω...
Για το ποιοί είναι Αριοι, το έξηγησα παραπάνω με το παραδειγμα των περσών. (Επισής Αριος είναι ο Λευκός Ινδο-ευρωπαίος. Το google είναι γεμάτο με σχεδιαγ΄ραμματα των κλάδων της Αρίας φυλής). Επίσης τα χαρακτηριστικα είναι και πολλά άλλα, αλλά αφου δεν τα ξερετε ρε παιδια γιατι δέχεστε να συζητήσετε με βάση αυτά;;
Το τί λένε οι Νορδιστες είναι αλλη ιστορία και καθόλου καθοριστική. (παρέθεσα πηγη πρός μελετη τον Εβολα και τώρα και την Σαβίτρι Ντεβι)
Ποιοι μυθοι καλλιεργήθηκαν απο τους Βοριους για εσωτερική κατανάλωση και ενδυνάμωση του ηθικου αυτων των φυλών, είναι ασχετο. Ο Μεταξας είχε φτιάξει άλλους. Στην τελική ποιοι απο τους επιφανείς του Γ Ραιχ ήταν ξανθοι γαλανομάητηδες;; Καποια πραγματα είναι "παρανοήσεις" της μετεπειτα θεωρησης του ναζισμου, αν καταλαβαίνεις που το πάω.

Επίσης ο Χιτλερ "περιφρονούσε" τους Ιταλους, με τον ίδιο τρόπο που το έκανε και ο ιδιος ο Μουσολίνι, γιατι δεν επιδείκνυαν κανένα ίχνος αφωσίωσης, πολεμικου σθένους και αυταπάρνησης εν ονόματι του φασισμού και δέν φαινόντουσαν ανταξιοι των ένδοξων προγόνων του, κατι το οποίο για πολλούς ισχυει και για εμάς ακόμα και σήμερα, φυσικά... δείχνοντας οτι δεν ε΄χει σχέση με το πολίτευμα ;) ...

Συγνώμη για το ύφος μου, Αμάλια κι όλοι οι άλλοι, αλλα χρησιμοποιησα κάποιες εκφ΄ρασεις (πχ παντουφλες) όχι για να χαρακτηρίσω ατομα αλλα απόψεις.
Ο κυνικός ο πρωτογραψας, μπορεί να μη χρησιμοποιήσε ειρωνια (και καλα..!) αλλά έδειξε οτι μπορεί καλλιστα να αντιστρέφει τη σημασία καποιων πραγματων με τρόπο εξίσου προσβλητικό για όσους εχουν διαφορετικές απόψεις. Θεώρησε αξιωματικά και αυτονόητα καποια πραγματα θετοντας τα εκτός συζήτησης, καταλήγωντας όμως αλλού με την βοήθεια τους. Αυτο δεν είναι "φασισμός";
Φυσικά και δεν του το καταλογίζω γιατι έτσι γίνεται συνήθως, απλά απαντώ αναλόγως.

ΥΓ:
" Λυπάμαι που και αυτό το topic κατέληξε σε τέτοιο σημείο. Ίσως τελικά να μην είμαστε αρκετά ώριμοι ακόμα να συζητάμε νηφάλια τέτοια θέματα. Τουλάχιστον η μέχρι τώρα εμπειρία μου στο forum αυτό μου υποδεικνείει..."

Ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε μένα (αποκλειστικά τουλάχιστον). Δεν αναλώθηκα ούτε σε λεκτικές αντεκλισεις, ουτε σε απλές προσβολές. Παρέθεσα στοιχεία για τα οποια περιιμένω απάντηση, τουλαχιστον απ' αυτόν που οφέιλει να απαντήσει.

Πάντως μην ανυσηχείτε απο μέρους μου, δεν προκείται να ξεφύγω του θέματος, απο δω και περα. Απλα προσαρτησα μια συνιστώσα παραπάνω



Edited by - Αρ on 03/05/2005 11:29:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 16:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε ap. Να είσαι σίγουρος πως δεν ενοούσα εσένα. Δυστηχώς όλα τα θέματα παρόμοιου περιεχομένου, αργά η γρήγορα, εκεί καταλήγουν.
Δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος που να έχει την ευθύνη. Εύχομαι στο μέλλον να μπορούμε να συζητάμε ανάλογα ζητήματα με μεγαλύτερη νηφαλιότητα.

Φιλικά,
*πρώην Kaizer

Edited by - Invader on 03/05/2005 16:50:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 19:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νευρακια ζουζουνια μου?
Ειδες τι γινεται οταν
-δεν εχουμε την αξιοπρεπεια και την τιμιοτητα
να δηλωσουμε το ποιοι ειμαστε ιδεολογικα,
και το τι ρολο παιζουμε εδω περα?
-τελικα
οι "καταγγελιες " μας για "ρατσισμους" Ελληνοκεντρικων,
για "ειδωλολατριες" Ελληνοκεντρικων
αναφορες "ιστορικων " "γεγονοτων" που να
αποδεικνυουν τα παραπανω ανεκδοτα,
δεν θελουν παρα ναναι σταχτη στα ματια
και να κρυψουν την αντικειμενικη αληθεια,
ΟΤΙ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ
ΕΔΩ ΚΑΙ 2000 ΧΡΟΝΙΑ
ΕΙΝΑΙ ΟΙ
ΝΑΖΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΣΙΩΝΙΣΤΕΣ
ΚΑΙ ΟΙ ΝΑΖΙ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ?
Και ασχετιλες μου μηπως ισως ακουσατε
οτι το καλυτερο δουλεμποριο εδω και κατι 1000 χρονια
γινοταν
ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ?
Ζουζουνες μου...???
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 20:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΤΙ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ
ΕΔΩ ΚΑΙ 2000 ΧΡΟΝΙΑ
ΕΙΝΑΙ ΟΙ
ΝΑΖΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΣΙΩΝΙΣΤΕΣ
ΚΑΙ ΟΙ ΝΑΖΙ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ?

Ρε Ήλιε. Σε εκτιμώ για τις γνώσεις σου και καμιά φορά οι απόψεις σου με βρίσκουν σύμφωνο, αλλά το γεγονός πως όλα τα μέχρι τώρα post σου ( και όταν λέω όλα, ενοώ όλα)χρισιμεύουν για να εκφράσεις το αντιχριστιανικό μένος που σε διακατέχει( ακόμα και όταν το θέμα της συζήτησης είναι άσχετο!!!) με κάνει αρκετά σκεπτικιστή ως προς το κατα πόσο είναι δυνατό να διεξαχθεί συζήτηση μαζί σου.
Για αυτά που είπες, ελπίζω να έχεις υπόψιν σου πως η ναζιστική ιδεολογία είναι βαθύτατα αντιχριστιανική. Ο ίδιος ο Μάρτιν Μπόρμαν, ιδιαίτερος γραμμαέας του Χίτλερ, είχε εκδώσει μανιφέστο το 1937 στο οποίο μετξύ άλλων αναφέρει ''ο Χριστιανισμός και ο Εθνικοσοσιαλισμός είναι ασυμβίβαστα πράγματα''. Υποθέτω επίσης πως δεν έχεις διαβάσει τις απόψεις του ναζί φιλόσοφου Άλφρεντ Ρόζεμπεργκ για το χριστιανισμό στο βιβλίο του '' ο Μύθος του 20ου αιώνα''', ειδαλιώς θα είχες μάλλον άλλες απόψεις περί ''εβραιοναζί''(!!!)
Και ο νοών νοείτω...

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 07:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Helios πρόσεχε!

Θα προκαλέσεις έκλειψη!!!...

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 20:58:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπαθώντας να παρακολουθήσω τη συζήτηση, έχω μπερδευτεί, είναι η αλήθεια, και γι'αυτό θα ήθελα να καταθέσω μερικές εισαγωγικές σκέψεις πάνω στο θέμα.

Μιλάμε για ρατσισμό (φυλετισμό) και όπως και για πολλές άλλες έννοιες, υπάρχει μέγιστη διαστρέβλωση σχετικά με τη δημιουργία της έννοιας, τα χαρακτηριστικά της γνωρίσματα και τον τρόπο που επηρεάζει τη ζωή μας. Όπως και ο "φασισμός" που πάει με όλα (βλ. Coca Cola) ο ρατσισμός έχει γίνει καραμέλλα στο στόμα οποιουδήποτε θέλει να έξηγήσει μια συγκεκριμένη συμπεριφορά, όπως άλλωστε και ο φασισμός, οι Ναζί, κτλ.

Για παράδειγμα: Το να μη νοικιάζω το σπίτι μου σε ένα γύφτο, δεν είναι ρατσισμός, είναι προστασία της περιουσίας μου.

Ένα μάτσο κουρεμένοι τεμπέληδες, μέθυσοι καβγατζήδες, δεν είναι Νεο-Ναζί, είναι Νεο-χαζοί.

Το να μη συμφωνώ να πάρει η κόρη μου έναν Πακιστανό, δεν είναι ρατσισμός, είναι απόρριψη της κουλτούρας του και ανησυχία του μέλλοντος της κόρης μου.

Μερικά πράματα είναι πιο απλά απ'ό,τι φανταζόμαστε αλλά η χρήση τέτοιων βαρύγδουπων όρων από ημιμαθείς προσθέτει κύρος στις αναλύσεις της πράξης τους από άλλους και βοηθάει τον εξοβελισμό τους.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ming-lee
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 22:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ming-lee  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο αγαπητός macedon έθεσε το θέμα στην σωστή του βάση.

Είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ του ΚΑΘΕΝΟΣ να κάνει παρέα με όποιον γουστάρει, να έχει φίλο όποιον γουστάρει, να δεχεται στο σπίτι του και τη χώρα του όποιους ο ΙΔΙΟΣ θέλει και όχι αυτούς που θέλουν να του επιβάλουν κάποιοι αυτοαποκαλούμενοι"προδεφτικοί" και "αντιρατσισταί".

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η Ε Π Ι Λ Ο Γ Η Δ Ε Ν ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ !!!!!!!!

Όσο αφορα τους διάφορους "νεο-"κλπ, θα πω μόνο τούτο, μετά λόγου γνώσεως (γιατί μπορεί να ξέρω και 5 πράγματα περισσότερα): αν όλος αυτός ο θίασος ζούσε στην εποχή και κάτω από την καθεστωτική τάξη πραγμάτων της οποίας υποτίθεται ότι είναι νοσταλγοί, θα ήταν μέσα στους πρώτους που θα εγκλείονταν σε φυλακές ή στρατόπεδα συγκέντρωσης.

I have some things to settle before I go legit.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 01:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο αφορα τους διάφορους "νεο-"κλπ, θα πω μόνο τούτο, μετά λόγου γνώσεως (γιατί μπορεί να ξέρω και 5 πράγματα περισσότερα): αν όλος αυτός ο θίασος ζούσε στην εποχή και κάτω από την καθεστωτική τάξη πραγμάτων της οποίας υποτίθεται ότι είναι νοσταλγοί, θα ήταν μέσα στους πρώτους που θα εγκλείονταν σε φυλακές ή στρατόπεδα συγκέντρωσης.

Όσο γι'αυτό να μην έχεις καμία αμφιβολία :)

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 15:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eκλειψη Ηλιου,εκλειψη σεληνης,
γενικως εκλειψη Αμαλιτσα,
απο τους εβραιοχριστιανοφασιστες
να δουμε πως θα προκληθει εκλειψη...
Οσον αφορα τα ...ναζιστικα μπερδεματα,
το μονον που με ενδιαφερει,
ειναι να δειχθει,οτι
ο εβραιοχριστιανισμος,φτιαχτηκε και χρησιμοποιηθηκε
απο σιωνιστες αρχικα,
και μετα απο βυζαντινους εξουσιαστες φασιστες,
με χειρισμο συνοδων,καταστροφη αντιπαλων ιδεολογιων,

δολοφονιες μεχρι και ολοκληρων πληθυσμων,
σαν ενα οργανο ακομη καταστολης
της προσωπικης ελευθεριας
και της πνευματικης εξελιξης,
ωστε να οδηγηθουν και να διατηρηθουν
τα ανθρωπινα οντα,
στην ωφελιμη κατα σταση του γκογιμ,
και βεβαια να βγει στο προσκηνιο
το Ισραηλ,οπως κιεγινε.
Βεβαια το πνευμα με το οποιο πιστευω
οτι μιλουσε ο Ιησους,
δεν εχει καμμια σχεση με ολα αυτα που εγιναν,
και με την δογματικη παρανοια
που του βαλαν στο στομα,
και της οποιας παρανοιας χρηστικαν αντιπροσωποι,
για τα ωφελη μονον και μονον μιας εξουσιαστικης καστας.
Ειδατε τι καλος ειναι ο χριστιανισμος,
οταν φανερωνει το αληθινο του προσωπο,
δια στο ματος του καθε Μπους?
ΕΔΑΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΙΑ,ΤΟ ΨΕΥΔΟΣ,
ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ?
ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ 2000 ΧΡΟΝΙΑ...
Αυτο ειναι ολο που θελω να πω.
Και οσοι νομιζουν οτι δεν εχουν σχεση αυτα που γραφω
με την ολη συζητηση,
βλεπουν το θεμα πολυ κοντοφθαλμα...
Αυτα,για να μην στενοχωρουμε και την Αμαλιτσα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 04:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να κάνω μια προσπάθεια να βάλουμε μερικά πράγματα στη θέση τους, και με αφορμή τα 60 χρόνια από το τέλος του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου, στις αναφορές για τον οποίο άκουσα πολλά τραγελαφικά που δείχνουν ομαδική παράκρουση. Η προσπάθεια αυτή, αναγνωρίζω, ενέχει τον κίνδυνο να μου κολληθούν ταμπέλες, αλλά θα το ρισκάρω...

Ο "ρατσισμός" πρώτα. Για τον όρο αυτόν έχουν δοθεί πάμπολλες ερμηνείες ανάλογα με τα πολιτικά πιστεύω (αλλά και τις φοβίες) του καθενός. Ρατσισμός π.χ. ήταν (κατά τους εβραίους) η άποψη των Γερμανών γι'αυτούς, αλλά δεν είναι ρατσισμός η άποψη που έχουν στα ιερά τους βιβλία για όλους τους μη Εβραίους (εκείνο λέγεται "θρησκευτικό πιστεύω").

Τυπικά η λέξη συνδέεται (τεχνηέντως πιστεύω) με διώξεις, οργανωμένα σχέδια εξόντωσης, γενοκτονίες, κτλ. αλλά πάντα σε επιλεκτική βάση.

Ο όρος "ρατσισμός" (racism) συνδέεται πρωτίστως με τη πίστη ότι η φυλή είναι ο καθοριστικός παράγοντας και η ειδοποιός διαφορά των ανθρωπίνων δυνατοτήτων" (Webster's New Collegiate Dictionary, Encyclopaedia Brittanica Publ., 10th Ed., 2000).

Ο όρος αυτός δε φαίνεται να είναι άσχετος με τη θεωρία της γονιδιακής δεξαμενής, η οποία με τη σειρά της συνδέεται με τη θεωρία της εξέλιξης και της επιλογής στη φύση. Με βάση αυτην την ερμηνεία καθορίζεται η φυλή σαν ο δημιουργός πολιτισμού και όχι το άτομο.

Παρόμοιες απόψεις εκφράζει και ο Αλφρεντ Άντλερ στο βιβλίο του "το νόημα της ζωής".

Ο Αλαίν Ντε Μπενουά, σύγχρονος Γάλλος φιλόσοφος, θεωρεί ότι η έκφραση του φυλετισμού στην αρχαία Ελλάδα ("Πάς μη Έλλην βάρβαρος") έχει μετουσιωθεί σε δικαίωμα και συγκεκριμένα ορίζει το ρατσισμό ως "Η Ελευθερία να υπερασπίζεις το δικαίωμά σου να διαφέρεις". (Αλαίν Ντε Μπενουά, "Οι Ιδέες στα Ορθά").

Η Ιστορία (και δη η σύγχρονη) έχει δείξει ότι η επιλεκτική ταύτιση του ρατσισμού με πράξεις οργανωμένης βίας εναντίον λαών, θρησκευτικών ή φυλετικών ομάδων μάλλον εκπορεύεται από οργανωμένα συμφέροντα, πολιτικά, οικονομικά ή ακόμη και θρησκευτικά. Για παράδειγμα ο καθομολογούμενος και πανταχόθεν επιβαλλόμενος "ρατσισμός" των Γερμανών έναντι των Εβραίων στο Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο είχε σαν αποτέλεσμα να είναι το Ισραήλ το μόνο κράτος που έλαβε πολεμικές αποζημιώσεις από τη Γερμανία (αν και δεν υφίστατο ως κράτος τότε) ενώ η Ρωσία για παράδειγμα με 6.000.000 νεκρούς δεν πήρε φράγκο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 05:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να δούμε λίγο και τις υπόλοιπες έννοιες, πολλές από τις οποίες έχουν καταγρεουργηθεί ανελέητα στη συζήτηση αυτή ένθεν και ένθεν.

"To 1940 η Ελλάδα πολέμησε το φασισμό".
Λάθος. Το 1940 η Ελλάδα πολέμησε τους Ιταλούς. Η απόφαση της αντίστασης θα ήταν η ίδια είτε η Ιταλία είχε Φασισμό, είτε Κομμουνισμό, είτε εξωγήινο σύστημα διακυβέρνησης. Δεν ήταν πολιτικός πόλεμος, εθνικός ήταν.

Επίσης: Ο Φασισμός ήταν η έκφραση του Ιταλικού Εθνικισμού, στα πλαίσια της οργάνωσης του κράτους σε συντεχνιακή βάση όπως το ορίζει ο καθηγητής του Παν/μίου Αθηνών Β. Βεκιαρέλης (Βεκιαρέλης, "Το Συντεχνιακό Κράτος", Αθήνα 1940) η οποία με τη σειρά της έχει τις ρίζες της στην "Πολιτεία" του Πλάτωνα. Η πραγματικότητα είναι ότι η Ιταλία, δεν είχε ποτέ τέτοιου είδους πολιτικό σύστημα, παρά μια δικτατορία με "εύηχο" (για την εποχή) όνομα. Άλλωστε και η Δημοκρατία της Περικλή, κάπου εκεί είχε καταντήσει, όπως δήλωσε και ο Περικλής στην Εκκλησία του Δήμου: "Δημοκρατία μεν τούνομα, Αρχή δε μόνου ανδρός" Δημοκρατία να το λέμε, κουμάντο θα κάνω όμως εγώ).

Οι Γερμανοί ήταν Ναζί
Λάθος.
Ναζί ήταν οι Γερμανοί-Μέλη του κόμματος NSDAP. Πολλοί από αυτούς φυσικά ήταν στις ένοπλες δυνάμεις αλλά ο κύριος όγκος των γερμανικών δυνάμεων της Wehrmacht ΔΕΝ ΗΤΑΝ μέλη του κόμματος και άρα Ναζί. Για παράδειγμα ο Στρατηγός Ρόμμελ, δεν ήταν Ναζί.

Το 1945 ο Φασισμός νικήθηκε από τους Συμμάχους
Λάθος.
Το 1945 νικήθηκε ο Άξονας (η Συμμαχία μεταξύ Γερμανίας - Ιταλίας - Ιαπωνίας), ο οποίος περιελάμβανε μια χώρα με "φασιστικό" σύστημα, μία με εθνικοσοσιαλιστικό και μία με Αυτοκράτορα. Αν δεχτούμε αυτήν την άποψη, τότε θα θεωρήσουμε ότι "το φασισμό τον νίκησε ο Κομμουνισμός της Σοβιετικής Ένωσης", πράγμα εξίσου ίστορικά παράλογο.

Το 1967 εγκαταστάθηκε στην Ελλάδα φασιστικό καθεστώς
Λάθος.
Το στρατιωτικό καθεστώς της Ελλάδας ήταν μια βίαιη ανατροπή του νόμιμου πολιτεύματος από μια ομάδα στρατιωτικών (χούντα: η λέξη είναι ισπανική - junda και σημαίνει "επιτροπή") χωρίς ιδεολογία, όπως άλλωστε ρητά δήλωσε και ο επικεφαλής της ("Η Επανάσταση δεν έχει Ιδεολογία"). Ο ακριβής πολιτικός όρος που περιγράφει το καθεστώς αυτό είναι "Προνουντσιαμέντο".

To 1940 πολεμήσαμε εναντίον του ολοκληρωτισμού
Λάθος.
Το 1940 τα δύο πιο σημαντικά ολοκληρωτικά καθεστώτα της Ευρώπης, η Γερμανία και η Σοβιετική Ένωση είχαν υπογράψει σύμφωνο φιλίας και μη επίθεσης (Σύμφωνο Μολότωφ - Ρίμπεντροπ) το οποίο μάλιστα παραχωρούσε τις βαλτικές χώρες στη Γερμανία ως "δώρο". Κατόπιν το ένα από τα ολοκληρωτικά αυτά καθεστώτα πολέμησε στο πλευρό των Συμμάχων.


Κατά τη γνώμη μου, η σύγχυση που υπάρχει σχετικά με τους όρους και τη σημασία (αλλά και την ιστορική αλήθεια) του καθενός, οφείλεται είτε στην αμάθεια, είτε στην εξυπηρέτηση σκοπών και στόχων είτε τέλος στο αναμάσημα ιδεολογημάτων. Όποια κι αν είναι η αιτία, θεωρώ πως καλό είναι να λέγονται τα πράγματα με το όνομά τους.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 14:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαι τελειωνοντας με το θεμα,
εβραιοχριστιανικου -κυρια-ενδιαφεροντος,
δηλ.τον ρατσισμο και την μισαλλοδοξια
που επιδεικνυουν οι εβραιοχριστιανοι,
προς καθε τι ΟΧΙ εβραιοχριστιανικο,
ΕΣΥ KYNIKOS,ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΕΤΡΥΠΩΣΕΙΣ
ΑΠΟ ΤΑ ΦΟΥΣΤΑΝΙΑ ΤΗΣ ΜΑΓΔΑΛΗΝΗΣ?
'Η μηπως τα φορας κι ολας...?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ming-lee
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 02:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ming-lee  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω καμία αμφιβολία, φίλε macedon. Άλλωστε, αν είχα, δεν θα έγραφα αυτό που έγραψα. Το θέμα είναι ότι μέσα σε όλες αυτές τις ανόητες οργανώσεις (που δεν είναι άλλο παρά προσχήματα για να αποκομίζουν διάφορα και διαφόρου λογής οφέλη οι επικεφαλής και οι παρατρεχάμενοί τους)εγκλωβίζονται και ορισμένα νέα, πραγματικά ταλαντούχα και θα έλεγα συμπαθή παιδιά, που ξοδεύουν την ενέργειά τους και τον ενθουσιασμό τους χάρη ενός τεράστιου ΤΙΠΟΤΑ ...

Οι θέσεις μας νομίζω ότι ταυτίζονται. Πολύ καίριες οι τελευταίες παρατηρήσεις σου, με τις οποίες είμαι 100% σύμφωνος. Προτείνω, ακόμα, το πολύ ενδιαφέρον δίτομο έργο του Ian Kershaw, "Χίτλερ", που κυκλοφορεί και στα ελληνικά.

Και κάτι τελευταίο: προσωπικά, δεν δέχομαι ότι στην Ελλάδα υπήρξαν ποτέ, ούτε στο παρελθόν, ούτε τώρα, άτομα ή παρατάξεις που ενστερνίζονταν την ιδεολογία του ρατσισμού στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ του έννοια. Τα όποια τυχόν φαινόμενα που θα τα χαρακτήριζαν κάποιοι ως "ρατσιστικές" εκδηλώσεις νομίζω ότι αποτελούν μάλλον υπερβολικές αντιδράσεις της στιγμής, ίσως και δικαιολογημένες, παρά δείγματα πίστης σε μια ολοκληρωμένη και συγκροτημένη ρατσιστική θεώρηση των πραγμάτων.

Μπορεί, ακόμα, να είναι απλώς ρητορείες ορισμένων επιτήδειων, οι οποίοι εκμεταλλεύονται το χαίνον κενό του πολιτικού κόσμου της χώρας και προσπαθούν, με την επιστράτευση μιας εθνικιστικο-φυλετικής μπουρμπουληθροειδούς φρασεολογίας να προσελκύσουν δυσαρεστημένους πολίτες, όχι βέβαια για κάποιον άλλο λόγο, παρά για να τους απομυζήσουν μέχρι εκεί που δεν παίρνει και μετά να τους πετάξουν στην άκρη, όταν πλέον δεν θα τους χρειάζονται...

Βέβαια, σήμερα έχουμε φτάσει σε σχιζοφρενικά επίπεδα και χαρακτηρίζουμε "ρατσιστή" οποιονδήποτε δεν κύπτει την κεφαλή και το γόνυ στην θολοκουλτούρα των φιλελευθερο-συνασπισμένων αριστερο-καπιταλιστών "εκσυγχρονιστών", που νομίζουν ότι το εμπόριο και η "καλή καρδιά" λύνουν αυτομάτως ουσιώδεις γεωπολιτικές διαφορές μεταξύ των λαών.

Για διαβάστε και λίγο Παναγιώτη Κονδύλη (την "Θεωρία του Πολέμου", ας πούμε), δεν βλάπτει...

Πολύ ψιλά γράμματα για κάποιους, ε;

I have some things to settle before I go legit.

Edited by - ming-lee on 17/05/2005 02:49:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy