ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 01:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΧ,ΤΙ ΤΡΑΒΑΩ ΜΕ ΕΣΑΣ!
ΛΟΙΠΟΝ..ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΠΙΠΤΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΜΑΣ Ε??ΩΡΑΙΑ.ΟΥΦ!!!!!
ΕΧΩ ΚΙ ΑΛΛΗ ΑΠΟΡΙΑ....ΟΙ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΕΔΩ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΕΠΙΔΕΔΟ ΤΙΜΩΡΙΑΣ?ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ''ΚΟΛΑΣΗ''...?ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΥΤΑ?

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 15:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι μου για σας.

Σε αυτο το σημειο καλο ειναι να αναφαιρουμε οτι πολλα ατομα
εχουν αναφαιρει και αρνητικες εμπειριες.
Εμπειριες που θυμιζουν περιγραφες χριστιανικης κολασης.

Σε αυτο φταινε κατα την γνωμη τα διαφορα θρησκευτικα δογματα
που τονιζουν υπερβολικα το στοιχειο της τιμοριας και ανταμοιβης.
Κατι που ειναι μεγαλο παραμυθι.

Διαδαστε μια φρικτη περιγραφει απο το <Μραντο Τοντολ>.

<Τοτε ο Κυριος του Θανατου θα περασει στο λαιμο σου ενα
σχοινι και θα σε σερνει γυρω,θα σου κοψει το κεφαλι,
θα βγαλει την καρδια σου, θα ξεριζωσει τα σπλαχνα σου,
θα γλυψει το μιαλο σου,θα πιει το αιμα σου,
θα κατασπαραξει τις σαρκες σου και θα μασησει τα κοκαλα σου,
αλλα εσυ δεν θα μπορεις να πεθανεις.
Αν και το σωμα σου θα κοματιαζεται, θα ζωντανευει παλι.
Το επαναλαμβανομενο κομματιασμα θα προξενει εντονο
πονο και μαρτυριο>

Παρακατω ομως το βιβλιο λεει ομως το μεγαλο μυστικο,
οτι ολα αυτα που βιωνει , δεν ειναι τιποτα αλλο παρα νοητικες
σκεψεις του ιδιου του νεκρου.

Σας χαιρετω


999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 23:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εαν αυτο το ατομο ηταν ο χιτλερ, καλα του καναν. αλλα δεν νομιζω οτι καποιος απο εμας εχει διαπραξει τετοια φρικτα εγκληματα για να αξιζει τετοιας τιμωριας.

μην τρελαθουμε εντελως, γιατι στον παραδεισο τοτε πρεπει να βρισκονται θρι αντ δε κουκος μπαντ...

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 02:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου x files

Έχω διαβάσει μόνο το 1ο και το 2ο μήνυμα σου, σ’ αυτήν την θεματική ενότητα.

21-5-2004
Επισης εκει που πηγα ειδα πολλους φανταρους αλλα οχι το Χριστο αναμεσα τους γιατι δεν ειμαι χριστιανη

Τελικά είσαι ή δεν είσαι χριστιανή;
Ποια η άποψή σου για την μετενσάρκωση;
Θα μου πεις βέβαια τώρα τι σχέση έχουν αυτά;
Έχουν τεραστία…… δεν φαντάζεσαι πόσο.
Θα διαβάσω όλες τις σελίδες. Έπεται και συνέχεια.
Γεια χαρά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 16:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
HI ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑ ΝΑ ΑΠΝΤΗΣΩ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΙΔΙΕΤΑΙΡΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΑΣ ΤΟΥ ΖΑΓΚΡΕΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΜΑΤΑΘΑΝΑΤΕΙΑ ΖΩΗ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΟΠΩΣ ΕΣΤΡΩΣΕΣ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙΑ ΠΩΣ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΚΑΙ ΚΟΛΑΣΗ!!!
ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ???

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asof
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 01:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asof  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Όπως έστρωσες θα κοιμηθείς";;; Πολύ απλοϊκό μου ακούγεται. Με τί κριτήρια; Όντως με αυτόν τον τρόπο θα πρέπει να αποδεχτούμε την ύπαρξη Κόλασης και Παραδείσου. Είναι δυνατόν να υπάρχει Κόλαση και Παράδεισος; Βάση ποιανού πράγματος κρινόμαστε; Των πράξεών μας; Της ψυχής μας; Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης; Γιατί αν υπάρχει θα πρέπει να υπάρχουν βαθμίδες και στην Κόλαση και στον Παράδεισο(νομίζω ότι υπάρχει μία τέτοια θεωρία). Κι αν εγώ πεθάνω στα 70 μου και ταυτόχρονα πεθάνει ένα παιδάκι 5 χρονών (που λογικά και αυτονόητα θα πάει στον Παράδεισο) ποια η αξιοκρατία της Κρίσεως; Μεταξύ των 5 και των 70 χρόνων υπάρχει ένα εύλογο περιθώριο για πολύ περισσότερα λάθη.
Κι από την άλλη, ο Θεός , διδασκόμαστε , δεν είναι τιμωρός. Η Κόλαση όμως είναι η βαρύτερη μορφή τιμωρίας όπως μας περιγράφεται. Δεν είναι λίγο αντιφατικά όλα αυτά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 01:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΑΝ ΤΟ ΘΕΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ(ΑΝ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ) ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ ΞΕΨΩΡΙΣΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 04:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hi!!cybermaster ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΛΙ!!
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΕΔΩ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΚΑΙ ΚΟΛΑΣΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ ΑΥΤΟ...
ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ...ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΟΤΟ ΑΥΤΟΥ ''ΟΠΩΣ ΕΣΤΡΩΣΕΣ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙΣ'' ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΙΚΑΙΟ...ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΒΑΙΑ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΣΤΡΩΣΕΙΣ...ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ 5ΧΡΟΝΑ...ΚΑΙ..ΚΑΙ...ΚΑΙ... ΑΛΛΑ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ...(ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΟΝΤΩΣ)

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 18:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΜΕ ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ ΟΛΟΙ!!!
ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΝΟΗΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ!!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2004, 03:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
cybermaster ΣΥΜΦΩΝΩ...ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ..!
ΔΕΝ ΚΑΝΟΝΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΑΡΕΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ?ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΩ ΜΟΝΗ..ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ..ΣΕ ΚΑΜΙΑ 60ΑΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ!!

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 19:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γεια σου x files
Έχω διαβάσει μόνο το 1ο και το 2ο μήνυμα σου, σ’ αυτήν την θεματική ενότητα.
21-5-2004
Επισης εκει που πηγα ειδα πολλους φανταρους αλλα οχι το Χριστο αναμεσα τους γιατι δεν ειμαι χριστιανη
Τελικά είσαι ή δεν είσαι χριστιανή;
Ποια η άποψή σου για την μετενσάρκωση;
Θα μου πεις βέβαια τώρα τι σχέση έχουν αυτά;
Έχουν τεραστία…… δεν φαντάζεσαι πόσο.
Θα διαβάσω όλες τις σελίδες. Έπεται και συνέχεια.
Γεια χαρά.

Έκανα σε προηγούμενο μήνυμα την παραπάνω ερώτηση.
Θα μου πείτε βέβαια τι σημασία έχουν αυτά ρωτάω.
Οφείλω να δώσω μια απάντηση - σκέψη. Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι σωστή η θεώρησή μου.
Περιττό να πω ότι έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα.

Ένα άτομο που έχει αλλάξει τα θρησκευτικά του πιστεύω και ανταποκρίνεται σε αναπόδεικτες θεωρίες άλλων πολιτισμών όπως η μετενσάρκωση σημαίνει ότι ασχολείται πολύ –ας το πούμε απλά- με την μεταφυσική κλπ κλπ. Ψάχνεται δλαδή.
Αυτό ίσως μπορεί να επηρεάσει τις απόψεις του, τις εντυπώσεις σε κάποια εμπειρία.
Και συγκεκριμένα στο θάνατο.
Αν η φίλη μας δεν ήταν ψυχολόγος και δεν είχε ασχοληθεί με άλλες θρησκείες (μετενσάρκωση), αλλά ήταν μια απλή, φτωχή και αμόρφωτη αγρότισσα θα είχε την ανάλογη εμπειρία;;;;

quote:
ΠΑΙΔΙΑ,ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΚΠΟΜΜΠΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΧΑΡΔΑΒΕΛΑΣ?ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΞΙΣΤΟΡΙΣΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ..:
ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ!ΕΝΙΩΣΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΖΕΥΕΤΑΙ Η ΨΥΧΗ ΤΗΣ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΗΣ ΝΑ ΒΓΕΙ...!ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΕ,ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΕ ΑΠΟ ΨΗΛΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΤΗ ΣΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ... ΧΑΙΡΕΤΗΣΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΣΕ,ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ ΗΡΘΕ ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ ΦΩΣ(Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΤΗΣ) ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΑΖΙ ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΝ!ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΣΤΡΩΜΑΤΑ ΦΩΤΕΙΝΑ ΚΑΙ ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΩΣΠΟΥ ΕΦΤΑΣΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ΤΟΥΝΕΛ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΣΕ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΚΑΛΑ,ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΚΑΛΙ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ ΤΕΡΑΣ!Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΤΗ ΣΚΑΛΑ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΟΥΣΕ!ΑΥΤΗ ΦΟΒΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΡΑΤΑ,ΑΛΛΑ ΞΕΚΙΝΙΣΕ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ!ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΕΡΑΣ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΑΜΑΡΤΙΑ,ΔΗΛΑΔΗ ΤΕΡΑΣ ΓΙΑ ΜΟΙΧΕΙΑ,ΤΕΡΑΣ ΓΙΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΚΤΛ!ΚΑΘΩΣ ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΡΙΞΟΥΝ...ΣΕ 3 ΤΕΡΑΤΑ ΚΟΛΛΗΣΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΔΕΙΧΝΑΝ ΤΙΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΤΗΣ,ΤΟΤΕ Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΒΓΑΛΕ ΕΝΑ ΠΟΥΓΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΧΡΥΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ,ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΕΣ ΤΗΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΑ ΤΕΡΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ!ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΣΑΝ ΠΑΝΩ,ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΦΩΤΕΙΝΟ ΜΕΡΟΣ ΓΕΜΑΤΟ ΜΕ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ,ΤΗΝ ΥΠΟΔΕΧΤΗΚΑΝ ΜΕ ΧΑΡΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΧΛΩΜΙΑΖΕΙ...ΤΗΣ ΕΙΠΕ Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΥΡΗΣΕΙ ΠΙΣΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ!ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΓΥΡΙΣΜΟΥ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΠΙΑ,ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΝΑΓΕ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΡΑΤΑ!ΑΥΤΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕ ΤΑ ΣΤΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ,ΜΠΗΚΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ!ΟΤΑΝ ΣΥΝΗΛΘΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΑ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΧΑΣΑΝ ΚΑΙ ΕΠΑΝΗΛΘΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΣΕ ΤΥΧΟΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!!
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΑΚΟΥΓΑ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΑ!!ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΝΕΛ ΚΤΛ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ.....

Μου κάνει εντύπωση ότι αυτό το κείμενο δεν σχολιάστηκε καθόλου παρόλο που ήταν ο κύριος λόγος δημιουργίας του παρόντος τόπικ.
Ούτε από την x files ούτε από την asof που λεν ότι είχαν μεταθανάτιες εμπειρίες.

Μια ερώτηση λοιπόν.
Γιατί αυτήν η εμπειρία δεν έχει καμιά σχέση με τις υπόλοιπες;


Φίλη x files ας υποθέσουμε το εξής σενάριο.
Έρχονται ας πούμε ένας εφευρέτης γιατρός και ένας παρανοϊκός πυρηνικός φυσικός στο σπίτι σου και σε παγιδεύουν με τέτοιο τρόπο ώστε να μην έχεις την δυνατότητα ούτε να διαφύγεις ούτε να κάνεις κάτι άλλο.
Ο εφευρέτης γιατρός κρατά δύο διαφορετικά μπουκάλια φαρμάκι ενώ ο πυρηνικός φυσικός μια βαλίτσα η οποία έχει μέσα της τηλεχειριστήριο βόμβας υδρογόνου.
Αυτή η βόμβα είναι τοποθετημένη στην κεντρική Αφρική και μπορεί να ενεργοποιηθεί οποιαδήποτε στιγμή θελήσει ο επιστήμονας.
Αρκεί το πάτημα ενός κουμπιού και την ίδια στιγμή δύο χιλιάδες Αφρικανοί εξαυλώνονται.
Σου υποβάλουν λοιπόν το εξής εκβιαστικό δίλημμα.
Ή πίνεις ένα από τα δύο μπουκάλια του γιατρού (όποιο εσύ θελήσεις) ή αυτήν την στιγμή ο πυρηνικός φυσικός πατά το κουμπί, πεθαίνουν δύο χιλιάδες Αφρικανοί και εσένα σε αφήνουν ελεύθερη να ζήσεις το υπόλοιπο της ζωής μαζί με έναν αμύθητο θησαυρό.
Το ένα μπουκάλι περιέχει μέσα διάλειμμα υδροκυανίου.
Το άλλο περιέχει ένα ειδικό φίλτρο που σε διατηρεί για πάντα νέα, όμορφη και φυσικά αθάνατη.
Αυτό το φίλτρο που χαρίζει αιώνια ζωή το έχει ανακαλύψει ο γιατρός και ενδέχεται να το δώσει και στους φίλους σου ή τους συγγενείς σου αν εσύ το θελήσεις.
Δεν αποκλείεται να διαδοθεί και σε ολόκληρη την ανθρωπότητα αφού αντιμετωπιστούν τα προβλήματα υπερπληθυσμού.
Περιττό να πω ότι οποιαδήποτε στιγμή το θελήσει κάποιος που θα πάρει το φίλτρο μπορεί να θέσει τέρμα στη ζωή του.


Εσύ λοιπόν φίλη x files τι θα έκανες σ’ αυτήν την περίπτωση;
Τι θα προτιμούσες;
Θα με ενδιέφερε πολύ και η άποψη των άλλων φίλων που δεν έχουν ζήσει εμπειρία ανάλογη αυτής της x files.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 02:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΙΑΝΤΑΣ ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ..!!!
ΟΝΤΩΣ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ Κ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ!!ΤΟ ΝΑ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ...ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ''ΠΙΣΤΕΥΩ'' ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ...ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΥΤΕΣ..ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΟ 2ο ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ..

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 20:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<ΑΙΑΝΤΑΣ>,
δεν απεφυγα σκοπιμα να απαντησω στις ερωτησεις σου αλλα τωρα τις ειδα γιατι δεν ειχα αρκετο χρονο αυτες τις μερες και δεν μπηκα στο συγκεκριμενο θεμα.
Επειδη ,ως συνηθως αλλα εννοω εγω και αλλα καταλαβαινεις προφανως εσυ, να διεκρινησω καποια πραγματα.
Εχω μελετησει πολλες θρησκευτικες ,φιλοσοφικες, ,και επιστημονικες θεωριες
παλιοτερα στην προσπαθεια μου να διαμορφωσω μια οροσμενη προσωπικη κοσμοθεαση ,αλλα δεν με καλυπτε καμια σε βασικα ερωτηματικα μου και ετσι τις απερριψα και δεν υιοθετησα καμια απο αυτες.Δηλαδη οπως εχω τονισει ,δενυποστηριζα κανενα απο τα υπαρχοντα θρησκευτικα δογματα ή φιλοσοφικα συστηματα.Αφου λεω πως δεν ασπαζομαι το δογμα καμιας θρησκειας ,εσυ που στο καλο καταλαβες οτι ειμαι οπαδος αλλων θρησκειων???Φυσικα δεν ειμαι ουτε χριστιανη .
Το μονο που αλλαξε μετα την εμπειρια μου ειναι οτι μου δοθηκε η γνωση να κατανοησω τις βασικες αληθειες των διαφορων επιπεδων καθως και αυτου.Αυτη η γνωση ερχεται να συμφωνησει σε πολλα σημεια με τις γνησιες, διδασκαλιες ιδεων ολων των μεγαλων μυστων και φιλοσοφων .
Μεσα σε αυτα που απερριπτα και εκανα λαθος ,ηταν και η ιδεα της μετενσαρκωσης οπως την κατανοησα απο την βιωματικη εμπειρια μου και οχι μεσα απο καμια ανθρωπινη διδασκαλια που ξαναλεω ειχα μελετησει σχετικα και δεν πιστευα σε καμια περιπτωση την ιδεα της μετενσαρκωσης ετσι οπως παρουσιαζεται απο αυτες.
Τωρα στο θεμα της πνευματικης εξελιξης εχεις μαλλον<χασει τη μπαλα>.
Δεν εχει καμια σχεση η συγκεκριμενη προσωπικοτητα που παρουσιαζει η ενσαρκωμενη οντοτητα,με το επιπεδο πνευματικης εξελιξης της συνειδητοτητας.Θελω να σου πω πως ειτε ημουν αγροτισσα ,ειτε σκλαβος ,ειτε καθηγητης πανεπιστημιου ειτε οτι αλλο , θα βιωνα την ιδια εμπειρια ακριβως με αυτη που βιωσα εχοντας τη συγκεκριμενη προσωπικοτητα της μορφωμενης και ψαγμενης ψυχολογου οπως με αποκαλεις.Και αυτο γιατι η προσωπικοτητα καταλυεται αμεσα και ολοκληρωτικα τη στιγμη του θανατου του σωματος .Η διαδικασια θανατου εξαρταται απο το επιπεδο πνευματικης εξελιξης της συνειδητοτητας και καμια σχεση δεν εχει με την γηινη προσωπικοτητα και ο,τι αυτη κουβαλαει,πιστη ,προκαταληψεις,κουλτουρα τα παντα διαλονται τη στιγμη του θανατου και δεν εχουν καμια σημασια.
Αν η συνειδητοτητα ειναι αρκετα εξελιγμενη πνευματικα ,περναει πολυ γρηγορα στο νοητικο επιπεδο και μενει ελαχιστα ή καθολου στο αστρικο.
Το αστρικο ειναι το επιπεδο που η συνειδητοτητα μπορει να μεταφερει σαν πληροφοριακα δεδομενα καποια στοιχεια της προσωπικοτητας συναισθηματικης και ενστικτωδους φυσης οπως επιθυμιες,,σκεψεις , προσδοκιες ,φοβους και αλλα σχετικα και να μεινει σε καποιο απο τα επιπεδα του αστρικου για να τις εκπληρωσει οσο χρειαστει -αναλογα με τη δονητικη της συχνοτητα-για να κατανοησει οτι μπορει να προχωρησει και στα επιπεδα του νοητικου κοσμου ή και να επανενσαρκωθει.Και μια σημειωση :οτι δεν επιλεγει η καθε συνειδητοτητα να ενσαρκωθει για ν α προχωρισει στην εξελιξη της .Μπορει να μην ενσαρκωθει ποτέ επιλεγοντας αλλους δρομους εξελιξης στα διαφορα επιπεδα ή να επιλεξει τον κυκλο των ενσαρκωσεων για να εμπεδωσει<τα μαθηματα>που ειναι απαραιτητα στην πορεια της τελειοποιησης της.
Για τη γυναικα που αναφερεις στην τηλεοπτικη εκπομπη προφανως δεν ειχε το επιπεδο πνευματικης εξελιξης που θα την περνουσε <γρηγορα>στο νοητικο κοσμο και εμεινε σε καποιες περιοχες του αστρικου οπως φαινεται απο την περιγραφη της που ειναι εντονα επηρεασμενη απο την πρωην προσωπικοτητα της ,τα συναισθηματα και τα ενστικτα που εκδηλωνονται και με βαση αρχετυπικα δεδομενα.Ισως δεν υπηξε στην περιπτωση της ουτε καν πληρης αναχωρηση του αιθερικου πεδιου της κατι που συμβαινει κατα το σωματικο θανατο αλλα σιγουρα δεν ολοκληρωθηκε η διαδικασια θανατου που επισφραγιζεται μετα την αποχωριση του αστρικου σωματος, με το <δευτερο θανατο>και το περασμα της συνειδητοτητας απο το επιπεδο εκπληρωσης των επιθυμιων στο νοητικο επιπεδο.
Για το τελευταιο σου ερωτημα ,πολυ κοπο εκανες να το σκεφτεις και η απαντηση μου ειναι πολυ απλη.
Επειδη πριν ενσαρκωθω προεπελεξα σαν συνειδητοτητα το σχεδιο της ζωης μου εδω,οριοθετησα και το ποτε αυτη πρεπει να λαβει τελος και πως.Ξερω πολυ καλα ποτε θα εχω ολοκληρωσει την αποστολη μου εδω και τοτε θα αποχωρησω με το σωματικο μου θανατο.Επομενως στο υποθετικο ερωτημα που μου θετεις θα σου απαντησω υποθετικα με δυο εκδοχες,Αν γνωριζα οτι η αποστολη μου εχει ολοκληρωθει θα εφευγα εκεινη τη στιγμη και δε θα χρειαζομουν ουτε μια παραπανω σε αυτο το επιπεδο.Αν με το θανατο μου επρεπε και ειχα το ρολο να γινω ο καταλυτης για να πεθανει ο μισος πληθυσμος της γης θα εμενα σταθερη στις επιλογες μου και θα το εκανα εστω κι αν στ ην ανθρωπινη λογικη ακουγεται<εγωιστικο>.Αν δεν ειχα ολοκληρωσει τους σκοπους μου εδω ,θα εμενα ασχετα με τον παραγοντα της ανυπαρκτης για μενα τυχης.Ολα ειναι προεπιλεγμενα και προαποφασισμενα με ενα τελειο σχεδιο ακομα και η στιγμη του <θανατου >μου και κανενας και τιποτα στον κοσμο δεν μπορει να το αλλαξει αυτο.Για μενα δεν υπαρχουν ατυχηματα ουτε διλληματα στο θανατο.Ειναι μια τοσο σταθερη και αμετακλειτη αποφαση και επιλογη της συνειδητοτητας ,ανεπηρεαστη απο εξωτερικους παραγοντες ,οσο και η αποφαση της ενσαρκωσης. .Η συνειδητοτητα υπαρχει και περα απο αυτο το επιπεδο .Το μονο που διαφοροποιειται ειναι η δονητικη της συχνοτητα,καθως αν θεωρηθει ως κυματοσυναρτηση δεν εχει αλλα προσδιορισιμα χαρα κτηριστικα οταν δεν υποκειται στην επιδραση ενος συγκεκριμενου περιβαλλοντος αλλα μπορει να βρισκεται οπουδηποτε ,οποιαδηποτε στιγμη
Τωρα θα μπορουσα να σου αναφερω και στοιχεια επιβεβαιωσης απο τη θεωρια των <Υπερχορδων> αλλα μαλλον θα περιμενω να μου πεις πρωτα αν τη γνωριζεις γιατι αλλιως θα καταλαβεις παλι οτι καταλαβαινες απο τα υπολοιπα μυνηματα μου .Οχι και πολλα.

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2004, 00:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΥ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΠΑΡΟΜΙΩΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΙΕΡΩΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ Η ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ.

ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΠΕ ΤΟ ΕΞΗΣ:ΟΤΑΝ ΔΕΙΣ ΕΝΑΝ ΦΡΙΚΤΟ ΚΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟ ΕΦΙΑΛΤΗ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ, ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΜΟΙΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΝΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΟΜΟΡΦΟ ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΞΥΠΝΑΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΛΑΣΗ.


ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ!


piece love unity & respect

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2004, 03:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
brainstorm ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΜΑΣ ΗΡΘΕΣ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ..
ΩΡΑΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΓΡΑΨΕΣ..ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΦΙΑΛΤΗ..
ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ/ΖΗΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2004, 16:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ


ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΧΙ ΦΙΛΗ who knows.ΤΗΝ ΠΟΙΟ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ X-FILES,ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΚΡΩΣ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΗ,ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΑΓΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΑ.ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΙ ΘΑ ΣΗΜΑΙΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ X-FILES.

ΠΑΝΤΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΙ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ.ΕΤΣΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΟΥΡΓΟΣ ΠΟΝΗΡΟΣ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΟΣ (ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ) ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ "ΕΚΕΙ" ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η "ΚΟΛΑΣΗ" ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ.ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΑΥΤΗ.ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΦΥΓΩ ΛΙΓΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΙΟ ΦΡΙΚΙΑΣΤΙΚΟ ΕΦΙΑΛΤΗ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΗΤΑΝ ΠΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΡΥΜΕΝΗ ΑΠΑΙΣΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ(ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΛΑ ΚΡΥΜΕΝΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΥΤΕΙ).ΛΕΣ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ.ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑ ΕΦΥΓΑ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΝΤΙΝΟΤΕΡΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΨΑ ΕΝΑ ΚΕΡΙ ΛΕΓΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΑΤΕΡ ΗΜΩΝ.Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΗΤΑΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΝΤΟΝΟΣ.

ΕΙΔΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΕΞΗΣ:ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΗΤΑΝ ΣΚΟΤΑΔΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΠΛΑ ΕΝΟΙΩΘΑ.ΕΝΟΙΩΘΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΕΙΜΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΟ ΣΑΝ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΣΤΙΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΜΕ ΓΡΑΦΕΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΧΩΡΟ (ΕΝΑΣ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ 2 Τ.Μ. ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΨΟΣ ΜΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΠΟΛΥ).ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΕΝΟΙΩΘΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΔΩΜΑΤΙΑΚΙ.ΜΥΡΙΖΕ ΠΟΛΛΥ ΑΣΧΗΜΑ (ΣΑΝ ΣΤΑΒΛΟΣ) ΚΑΙ ΣΤΑ ΓΥΡΩ ΔΩΜΑΤΙΑΚΙΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ.(ΕΝΑΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΔΩΜΑΤΙΑΚΙ)ΑΠΛΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΟΥΡΛΙΑΖΑΜΕ ΜΕ ΚΡΑΥΓΕΣ ΚΑΙ ΚΛΕΓΑΜΕ ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ.ΜΕΤΑ ΞΥΠΝΗΣΑ ΙΔΡΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΕΤΡΕΜΑ.

ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟ ΖΕΙΤΕ.

ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΚΟΛΑΣΗ.ΟΙ ΚΡΑΥΓΕΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΑΜΕ ΟΛΟΙ ΗΤΑΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΖΩΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΦΑΖΟΥΝ.ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΔΥΕΙΣΔΥΣΕ ΣΕ ΠΟΛΥ ΣΚΟΤΙΝΑ ΚΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ.

ΑΥΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΓΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.


piece love unity & respect.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 05:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
brainstorm...ΟΝΤΩΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΦΙΑΛΤΙΚΟ...ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΤΟ ΣΥΝΔΕΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ''ΑΛΛΟ'' ΣΟΥ ΕΑΥΤΟ'???ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 07:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

who knows ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΛΗΣΙΑΣΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ "ΚΑΛΟΣ" ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ "ΚΑΚΟΣ".ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΠΩΣ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ (ΔΥΣΤΗΧΩΣ).ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ.

ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΛΑ ΟΝΕΙΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 6 ΧΡΟΝΙΑ.

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 10 ΟΝΕΙΡΑ. ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΡΙΝ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ (ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΞΑΝΑΔΩ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥ) ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΜΟΙΑΖΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΑΝΑΖΗΤΩ.ΑΠΛΑ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΑ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΜΑΚΡΟΒΟΥΤΙ ΣΤΑ "ΣΚΑΤΑ" ΠΟΥ ΣΥΣΩΡΕΥΤΗΚΑΝ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ 23 ΧΡΟΝΙΑ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΥΛΙΚΟ ΚΟΣΜΟ.ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ?

ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΑΠΛΑ.

ΔΕ ΜΕ ΠΤΟΕΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ.

ΕΙΜΑΙ ΘΕΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΘΕΤΙΚΟΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ.

ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΒΟΥΤΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ "ΣΚΑΤΑ" ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ.

ΕΙΔΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΣΥΧΑΘΗΚΑ!!

ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ .

ΑΠΛΑ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΠΩΣ ΜΕΛΟ.


ΚΑΛΉΜΕΡΑ

piece love unity & respect


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOCKHEART
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 00:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOCKHEART  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος LOCKHEART  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω κάνει προσωπική έρευνα επί του θέματος, αν και δεν είχα ποτέ κάποια παρόμοια εμπειρία.
Αλλά έχω διαβάσει πολλά βιβλία επι του θέματος και είχα κανει ερευνα στο συγγενικο και φιλικο μου περιβάλλον και ανελυσα τα γεγονότα.

Αυτο που με κάνει να αναρωτιέμαι ειναι το εξής?

ΤΟ ΚΑΚΟ που είναι ρε παιδια? που βρίσκεται?

Δηλαδη ΟΛΟΙ καλοί κακοί βλέπουν το φως και το όν και τον παράδεισο?

Ξέρει κανένας αν κάποιος πχ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ σε κάποια μεταθανάτια εμπειρία είχε το ίδιο πράγμα.

Δηλαδη ΟΛΟΙ βλέπουν το ίδιο με την μόνη τιμωρία την αργή εξέλιξη της ψυχής?

Είχα διαβάσει κάπου ότι κάποιος κακοποιός που είχε ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ αντι να δει το φως και το Ον, πήγε όπως είπε στους κάτω κόσμους και ακόμα εκει ένιωθε πόνο ακουγε φωνες όλα ήταν μαυρα και αντι να εβλεπε λευκες οπτασίες έβλεπε ψυχες ταλαιπωρημένες να ουρλιάζουν και να πονουν. Ξέρετε κάτι ανάλογο?Έχετε ακουσει η διαβάσει κάτι?

Δηλαδη ολα καλά ειναι?

Η υπαρξη του κακού που ειναι ? δηλαδη το κακο δεν υπάρχει? ειναι μόνος ενας νοητικος εκφοβισμός της γηινης καταστασης μας?

Οι απόψεις σας?

"I PREFER NOTHING THAN A BAD SOMETHING"
"Life is a bad place, life is a sad place always"
"Truth is never clear"
"H Καλύτερη περίοδος ειρήνης είναι η προετοιμασία για πόλεμο"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2007, 12:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ

Ο Δρ Ρόουλινγκς αναφέρει πως άλλαξε ριζικά τις απόψεις του σχετικά με τη ζωή μετά τον θάνατο: «Όλο και πιο πολλοί ασθενείς που βρίσκονται σε ανάρρωση από σοβαρές ασθένειες μου λένε ότι η ζωή συνεχίζεται μετά τον θάνατο και ότι υπάρχει παράδεισος και κόλαση. Νόμιζα πάντα ότι ο θάνατος ήταν ένα ανώδυνο σβήσιμο της ζωής και στοιχημάτιζα τα πάντα γι’ αυτό. Τώρα έχω επανεξετάσει τον δικό μου προορισμό και βρήκα ότι το να πεθάνει κανείς μπορεί να μην είναι και τόσο ανώδυνο.
Το αποφασιστικό σημείο στροφής στην σκέψη μου συνέβη εξαιτίας ενός γεγονότος. Ένας ασθενής που υπέφερε από πόνους στο στήθος υποβλήθηκε σε ένα τεστ κοπώσεως, όπου ενώ αυτός τρέχει με αυξανόμενο ρυθμό, μετριούνται οι παλμοί της καρδιάς του. Αυτός ο ασθενής ήταν ένας άνδρας 41 ετών, αγροτικός ταχυδρόμος με μέτρια διάπλαση και μια πολύ ευχάριστη προσωπικότητα. Στην διάρκεια του τεστ έπαθε καρδιακή προσβολή, έπεσε κάτω στο πάτωμα και η καρδιά του σταμάτησε να χτυπάει εντελώς, χωρίς να έχει κάποιους σπασμούς όπως συνήθως συμβαίνει. Ούτε με το αυτί μου άκουγα χτύπους στην καρδιά του, ούτε έπιανα στο χέρι του καθόλου σφυγμούς. Οι μυς του είχαν μερικούς σπασμούς, ενώ είχε αρχίσει να μελανιάζει.
Ενώ άρχισα μασάζ στη καρδιά πιέζοντας το στήθος του, μια νοσοκόμα που ήταν εκεί, άρχισε στόμα με στόμα αναπνοή. Μια άλλη νοσοκόμα έφερε μια μάσκα οξυγόνου και ένα βηματοδότη. Δυστυχώς όμως δεν καταφέραμε τίποτα, γιατί η καρδιά δεν μπορούσε να κρατήσει το ρυθμό. Μόλις βάζαμε το βηματοδότη ο ασθενής ερχόταν στην ζωή, αλλά μόλις διακόπταμε έχανε πάλι τις αισθήσεις του, τα μάτια του γύριζαν προς τα πάνω, κύρτωνε την ράχη του με σπασμό, σταματούσε να αναπνέει και πέθαινε ξανά. Κάθε φορά που ανακτούσε την αναπνοή του και η καρδιά του χτυπούσε πάλι ούρλιαζε «Είμαι στην κόλαση!» Έδειχνε πολύ τρομοκρατημένος και με ικέτευε να τον βοηθήσω. Μετά έκανε μια πολύ παράξενη παράκληση: «Μην σταματάς!» Αυτό ήταν πολύ παράξενο, διότι οι περισσότεροι σε παρόμοιες καταστάσεις, μόλις επανέρχονται στη ζωή, μου λένε: «Πάρε τα χέρια σου απ’ την καρδιά μου, με πονάς!». Είμαι σωματώδης και η μέθοδος του εξωτερικού μασάζ στην καρδιά μπορεί να σπάσει τα πλευρά. Αλλά αυτός ο ασθενής μου έλεγε: «Μην σταματάς!». Παρατήρησα ένα πράγματι τρομαγμένο βλέμμα στο πρόσωπό του, χειρότερο και από την έκφραση που έχουν όσοι πεθαίνουν. Είχε ένα πελώριο μορφασμό απόλυτου τρόμου. Οι κόρες των ματιών του είχαν ανοίξει διάπλατα, είχε ιδρώσει, έτρεμε και έμοιαζε να είχαν σηκωθεί όρθια τα μαλλιά του.
Εκείνη την στιγμή φώναξε: «Δεν καταλαβαίνεις; Είμαι στην κόλαση! Μην με αφήσεις να πάω πίσω στην κόλαση!». Επειδή ήμουν συνηθισμένος σε ασθενείς κάτω από τέτοιες συναισθηματικές πιέσεις, παράβλεψα τα λόγια του και του είπα: «Είμαι απασχολημένος. Μην με ενοχλείς με τη κόλασή σου μέχρις ότου τελειώσω τη δουλειά μου με τον βηματοδότη». Αλλά ο άνθρωπος ήταν τόσο σοβαρός που τελικά μου φάνηκε ότι πραγματικά ήταν σε μπελάδες. Τέτοια κατάσταση πανικού δεν είχα ξαναδεί ποτέ πριν. Έτσι άρχισα να δουλεύω πυρετωδώς. Μέχρι εκείνη την στιγμή είχαν συμβεί 3 ή 4 επεισόδια τελείας αναισθησίας, στη διάρκεια των οποίων ήταν κλινικά νεκρός από άποψη καρδιάς και αναπνοής. Μετά φώναξε πάλι: «Πώς θα μείνω έξω απ’ τη κόλαση;». Του απάντησα: «Υποθέτω ότι θα είναι η ίδια αρχή που μάθαινα στο κατηχητικό σχολείο – ο Ιησούς Χριστός είναι αυτός που πρέπει να ζητήσεις να σε σώσει». Τότε μου απάντησε: «Δεν ξέρω πως. Προσευχήσου για μένα!». Να προσευχηθώ γι’ αυτόν! Τι θράσος! Του είπα πως ήμουν γιατρός και όχι κληρικός. Αλλ’ αυτός επανέλαβε: «Προσευχήσου για μένα!». Ήξερα ότι δεν είχα άλλη επιλογή. Ήταν η επιθυμία ενός ανθρώπου που πέθαινε και έτσι του είπα να επαναλάβει τα λόγια μιας απλής προσευχής. Δεν ήξερα και πολλά για προσευχή και έτσι του είπα: «Κύριε Ιησού σου ζητάω να με κρατήσεις έξω από την κόλαση. Συγχώρεσε τις αμαρτίες μου. Δίνω τη ζωή μου σε σένα. Αν πεθάνω θέλω να πάω στον Ουρανό, αν ζήσω θα ζήσω για σένα για πάντα».
Μετά απ’ αυτό, η κατάστασή του ασθενή σταθεροποιήθηκε και στη συνέχεια μεταφέρθηκε σε ένα νοσοκομείο. Όταν πήγα στο σπίτι μου ξεσκόνισα την Αγία Γραφή και άρχισα να τη διαβάζω. Ήθελα να βρω τι ακριβώς λέει για την κόλαση. Αντιμετώπιζα πάντα τον θάνατο σαν ένα συμβάν ρουτίνας στην εξάσκηση της ιατρικής μου, χωρίς να ανησυχώ γι’ αυτό. Τώρα όμως είχα πειστεί ότι κάτι υπήρχε σε αυτήν την υπόθεση. Οι ιδέες μου χρειάζονταν αναθεώρηση. Έπρεπε να βρω περισσότερα στοιχεία. Ανακάλυπτα ότι η Βίβλος δεν ήταν απλά ένα ιστορικό βιβλίο, αλλά κάθε λέξη της αποδεικνυόταν ζωντανή.
Δύο μέρες μετά, πλησίασα τον ασθενή μου με χαρτί και μολύβι στο χέρι για να του πάρω συνέντευξη. Του ζήτησα να θυμηθεί τι είδε στην κόλαση, αλλά δεν μπορούσε να θυμηθεί τίποτα. Του υπενθύμισα όλες τις λεπτομέρειες που μου είχε περιγράψει, αλλά προφανώς οι εμπειρίες ήταν τόσο τρομακτικές και τόσο οδυνηρές, που το συνειδητό μέρος του νου του δεν μπορούσε να τις συγκρατήσει και είχαν απωθηθεί βαθειά στο υποσυνείδητο. Ο άνθρωπος αυτός όμως, αφιέρωσε τη ζωή του στον Θεό και τώρα είναι ένθερμος Χριστιανός. Ακόμα θυμάμαι την προσευχή που κάναμε μαζί. Θυμόταν ότι στεκόταν στο πίσω μέρος του ιατρείου μου και μας έβλεπε να εργαζόμαστε πάνω στο νεκρό του σώμα.
Σε ένα από τα επόμενα επεισόδια θανάτου θυμόταν ότι συνάντησε τη μητέρα του και τη μητρυιά του σε ένα τόπο με ωραία χρώματα. Αυτή η εμπειρία ήταν πολύ ευχάριστη και συνέβη σε μια κοιλάδα με πλούσια βλάστηση και ένα λαμπρό φωτισμό από μια τεράστια ακτίνα φωτός. Αξιοσημείωτο είναι ότι είδε τη μητέρα του για πρώτη φορά, γιατί είχε πεθάνει όταν ήταν 15 μηνών και ο πατέρας του είχε ξαναπαντρευτεί. Δεν είχε δει ποτέ πριν φωτογραφία της μητέρας του, και μετά από αυτό το γεγονός, η θεία του, του έδειξε κάποια φωτογραφία όπου η μητέρα του είχε ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με τη γυναίκα που είχε συναντήσει.
Αν και μόνο το 20% περίπου των ασθενών που ήταν κλινικά νεκροί, έχουν εμπειρίες να αναφέρουν, οι συνεντεύξεις αμέσως μετά την διάσωση μπορούν να μας δώσουν πολύτιμες αλήθειες. Τέτοιες συνεντεύξεις με έχουν πείσει, πέρα από κάθε αμφιβολία, ότι υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο, και ότι δεν είναι πάντα καλή».

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΔΑΙΜΟΝΙΚΗΣ ΠΛΑΝΗΣ;

Ο π.Σεραφείμ Ρόουζ, γράφει μεταξύ άλλων, στο βιβλίο του Η ΨΥΧΗ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ, σελ. 184- 191:

«1. Οι μεταθανάτιες εμπειρίες είναι απλά και ξεκάθαρα, ‘εξωσωματικές’ εμπειρίες, πολύ γνωστές ειδικά στην αποκρυφιστική βιβλιογραφία…Ωστόσο, οι εμπειρίες αυτές στην πραγματικότητα δεν μας παρέχουν σχεδόν καμιά γνώση για το τι συμβαίνει στην ψυχή μετά το θάνατο, εκτός από το ότι όντως επιζεί και διατηρεί την αυτοσυνειδησία της.

2. Ο κόσμος στον οποίο εισέρχεται αμέσως η ψυχή όταν αφήνει το σώμα και αρχίζει να χάνει την επαφή με αυτό που γνωρίζουμε ως ‘υλική πραγματικότητα’, είτε μετά το θάνατο είτε κατά τη διάρκεια μιας ‘εξωσωματικής’ εμπειρίας, δεν είναι ούτε ο παράδεισος ούτε η κόλαση, αλλά ένας αόρατος κόσμος πλησίον της γης […] ο υποουράνιος εναέριος κόσμος όπου κατοικούν τα πεπτωκότα πνεύματα, τα οποία έχουν ως στόχο να παραπλανούν τους ανθρώπους με στόχο την αιώνια απώλειά τους. Δεν πρόκειται για τον ‘άλλο κόσμο’ που περιμένει τον άνθρωπο μετά θάνατον, αλλά μόνο για το αόρατο τμήμα αυτού του κόσμου, από το οποίο ο άνθρωπος πρέπει να διέλθει ώστε να φθάσει στον πραγματικά ‘άλλο’ κόσμο του παραδείσου ή της κόλασης. Για όσους πραγματικά πεθαίνουν και οδηγούνται από αγγέλους έξω από την επίγεια ζωή, αυτός είναι ο κόσμος όπου η Μερική Κρίση ξεκινά στα εναέρια ‘τελώνια’, όπου τα πονηρά πνεύματα αποκαλύπτουν την αληθινή τους φύση και την εχθρότητά τους προς την ανθρωπότητα? για όλους τους άλλους, είναι ένας κόσμος δαιμονικής πλάνης από αυτά τα ίδια τα πνεύματα.

3. Τα όντα με τα οποία οι άνθρωποι έρχονται σε επαφή στον εναέριο κόσμο είναι πάντοτε, ή σχεδόν πάντοτε, δαίμονες…Αυτά τα όντα δεν είναι άγγελοι, αφού οι άγγελοι κατοικούν στους ουρανούς και μόνον διέρχονται από τον εναέριο κόσμο ως αγγελιοφόροι του Θεού. Δεν είναι ούτε οι ψυχές των νεκρών, αφού οι ψυχές των νεκρών βρίσκονται σε μια προσωρινή κατάσταση στην οποία προγεύονται τον παράδεισο ή την κόλαση και διέρχονται από τον εναέριο κόσμο μόνον αμέσως μετά τον θάνατο, πορευόμενες προς Κρίση για τις πράξεις τους σε τούτη τη ζωή…

4. Ο άνθρωπος δεν πρέπει να εμπιστεύεται τις εμπειρίες που βιώνει στον εναέριο κόσμο και σίγουρα δεν πρέπει να πιστεύει ότι είναι αυτό που φαίνονται. Ακόμα και όσοι διαθέτουν σταθερές βάσεις στην Ορθόδοξη Χριστιανική διδασκαλία μπορούν εύκολα να εξαπατηθούν από τα πεπτωκότα εναέρια πνεύματα όσον αφορά οιαδήποτε ‘οράματα’ ή ‘οπτασίες’ που είναι πιθανόν να τους παρουσιαστούν? όσοι όμως εισέρχονται στον κόσμο αυτό χωρίς καμιά γνώση και αποδέχονται όσα τους ‘αποκαλύπτονται’ με εμπιστοσύνη, δεν είναι τίποτε περισσότερο από αξιοθρήνητα θύματα των πεπτωκότων πνευμάτων…Η «τερπνότητα» του θανάτου μπορεί να είναι πραγματική, αλλά σε καμιά περίπτωση δε συνδέεται αναγκαστικά με την τελική πορεία της ψυχής, η οποία μπορεί κάλλιστα να καταλήξει στον αιώνιο βασανισμό. Τα παραπάνω ισχύουν ακόμα περισσότερο στην περίπτωση του οράματος ‘φωτός’. Αυτό ίσως είναι επίσης κάτι απλώς και μόνο φυσικό, μια αντανάκλαση της αληθινής κατάστασης φωτός για την οποία δημιουργήθηκε ο άνθρωπος…Συνεπώς, οι ‘φυσικές’ εμπειρίες της ψυχής […] -είτε πρόκειται για εμπειρίες ‘γαλήνης’ και τέρψης, φωτός, είτε ‘υπερ-αισθητικής αντίληψης’ – αποτελούν μόνο την ‘πρώτη ύλη’ της διευρυμένης συνείδησης, παρέχοντας ωστόσο […] ελάχιστες συγκεκριμένες πληροφορίες σχετικά με την μεταθανάτια κατάσταση της ψυχής, και πάρα πολύ συχνά οδηγούν τον άνθρωπο στη διαμόρφωση αναξιόπιστων ερμηνειών για τον ‘άλλο κόσμο’, καθώς επίσης και στην άμεση επαφή με τα πεπτωκότα πνεύματα που κυριαρχούν εκεί».Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stefa_1
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 16:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stefa_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια
Δεν ξερω αν εχει ξανααναφερθει αλλα υπαρχει ενα βιβλιο ''η ζωη μετα το θανατο'' το οποιο αναλυει το θεμα με την χριστιανικη αποψη.Το βιβλιο ειναι πολυ καλο και σε φερνει πιο κοντα στη θρησκεια.Αξιζει να το διαβασετε (μπορειτε να το κατεβασετε απο το warezakias.info > e-books)
Υποστηριζει πως οταν πεθανεις αυτη η ευφορια που νιωθεις ειναι επειδη η ψυχη αποχωρει απο το σωμα και αρχιζει και νιωθει αυτην την χαρα που το σωμα δεν την αφηνει.Απο κει και περα η ψυχη παραμενει για 3 ημερες στην γη και μπορει να επισκευτει οποιον τοπο θελει και απο κει και περα την παραλαμβανουν την ψυχη 1 ή 2 αγγελοι και την οδηγουν προς τον ουρανο περνωντας μεσα απο τα τελωνεια.Τα τελωνεια ειναι 20 και προσπαθουνε να σου βρουνε καποια αμαρτυρια για να μην σε αφησουν να περασεις.Διαβαστε το . . .

Ζειστε την στιγμη σαν να ειναι μοναδικη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kostas_Eksoteriko
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 20:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
x-files eipe:
Τα σχετικα sites τα γνωριζω και αυτο το διαστημα εχω διαβασει τα περισσοτερα σχετικα βιβλια.

to thema ine mipos iparxi pithanotita poso influence ixan afta pou diavases se afti tin impiria.

@se olous: in the german forum you can quote someone and you can direct the question to him by @symbol and he will be notified by email.

why is that not possible here?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 15:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Kostas_Eksoteriko.
Καταρχάς, να σου αναφέρω κι εδώ αυτό που σου συνέστησα στο θέμα που ξεκίνησες (Γιατί στην Ελλάδα ο κόσμος τονίζει τόσο πολύ την κόλαση):
"θα πρέπει να γράφεις στην ελληνική γλώσσα! Τα μηνύματά σου μετά βίας διαβάζονται και γίνονται κατανοητά μονάχα μερικώς με το περίεργο αυτό μείγμα ξένων λέξεων και greeklish που χρησιμοποιείς..."

Στη συνέχεια, να μεταφράσω την ερώτησή σου πριν σου απαντήσω:

"Στα γερμανικά forum μπορείς να κάνεις παράθεση σε κάποιον και μπορείς να απευθύνεις μια ερώτηση σ' αυτόν με το σύμβολο @ και θα ειδοποιηθεί μέσω email.
Γιατί δεν είναι δυνατό αυτό εδώ;"

Μπορείς κι εδώ να κάνεις quote: Όποια φράση θες να παραθέσεις την περιλαμβάνεις ανάμεσα στα [quote]] ... [/quote].
Μπορείς να ανοίξεις τα παραπάνω tags και από το εικονίδιο που βρίσκεται στο πεδίο συγγραφής μηνύματος. Μέσα στο quote ή επάνω από αυτό γράφεις το όνομα του συγγραφέα του κειμένου που παραθέτεις (να σημειωθεί εδώ ότι είναι καλό να τοποθετείται μέσα στην παράθεση μονάχα το μέρος του κειμένου το οποίο σχετίζεται με αυτό που θέλουμε να σχολιάσουμε κι όχι ολόκληρο το μήνυμα).

Ο αποδέκτης του σχολίου δεν ειδοποιείται μέσω email, θα πρέπει να συμμετάσχει στη συζήτηση και να έχει δει ότι του απευθύνθηκες, διότι κάτι τέτοιο δεν υποστηρίζεται από τη συγκεκριμένη εφαρμογή που χρησιμοποιείται εδώ.

Εάν θες να ρωτήσεις κάτι άλλο τεχνικής φύσεως, μπορείς να το κάνεις (στα ελληνικά πάντα) στην ενότητα:

Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy