ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 Η ΣΕΛΗΝΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 16:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ
Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ.
ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΜΟΣΙΩΛΟΓΙΚΑ ΣΕΝΑΡΙΑ.
ΜΟΝΑΧΑ Η ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΑΣΗΜΕΝΙΑΣ ΑΥΤΗΣ ΣΦΑΙΡΑΣ ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ.

ΑΥΤΟ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ.
ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΙ ΣΤΗΡΙΞΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΚΡΟΚΟΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ.
ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΥΤΙΚΗ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ.
ΕΞΙΣΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕΝΑ...
ΦΕΡΟΥΝ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ...ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΟΛΟΥ.

ΕΝΑ ΛΙΝΚ ΣΕΛΗΝΙΑΚΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ.
http://www.lunarliving.org/moon/index.shtml

((Φ_Φ))


Vande!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 15/04/2003 02:35:00

moebius
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 16:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια μυστικά να μαρτυράς
γυρμένη, αχνή Σελήνη,
στο κύμα που αργοκυλά,
μ' ανέκφραστη γαλήνη...

Δεν μ' επισκέφτηκες σήμερα, αινιγματική ΑΤΜΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 09:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ, ειδικά ΣΗΜΕΡΑ....
Χτές, έλαβα ένα e-mail απο κάποιον που εκτιμώ ΙΔΑΙΤΕΡΑ μιάς και είναι ένα ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ και ΑΚΡΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΤΟΜΟ...

Ο ΦΙΛΟΣ αυτός λοιπόν, γνώστης της Αστρολογίας (μάλλον της ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ) όπως όλοι οι αστρολόγοι θεωρεί τη ΣΕΛΗΝΗ ως τη ΘΗΛΥΚΗ εκδήλωση της ΔΥΙΣΤΗΚΗΣ ΑΡΧΗΣ, μιάς και ο ΗΛΙΟΣ είναι η ΑΡΣΕΝΙΚΗ εκδήλωση μέσα στο Κόσμου του ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ...

Αποφάσισα λοιπόν να δώσω μερικά στοιχεία για τη ΣΕΛΗΝΗ, που ΙΣΩΣ να βοηθήσουν στην ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ του καθένα ερευνητή. Του ερευνητή εκείνου που ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΣΕ ΚΑΛΟΥΠΙΑ, αλλά τα σπάει (τα καλούπια) και με τα κομμάτια τους που ΘΕΩΡΕΙ ότι του είναι χρήσιμα, ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΕΚ ΝΕΟΥ ένα εκμαγείο και μέσο αυτού ΠΡΟΧΩΡΑ στην Εσωτερική του Αναζήτηση...

Η Σελήνη λοιπόν πολύ συχνά (αν όχι πάντα) τη βλέπουμε στην αρχαιότητα ως σύμβολο της Θρησκείας και μάλιστα συχνά της αποδίδουν ως ΘΗΛΥΚΗ ΑΡΧΗ, αλλά αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟ...
Υπάρχουν μύθοι Αραβικοί, Τευτονικοί αλλά και ο Ρατζπούτ της Ινδίας (μας λεεί ο Τόντ στην Ιστορία του) καθώς και οι Τάρταροι, που πίστευαν ότι η ΣΕΛΗΝΗ ήταν Αρσενική (ως Αρχή).

Οι 'Ελληνες την αποκαλούσαν ΣΕΛΗΝΗ οι Εβραϊοι ΛΕΒΑΝΑ αλλά και ΓΙΑΤΣΑ.
Στην Αίγυπτο συνδεόταν με την ΙΣΙΔΑ, στη Φοινήκη με την ΑΣΤΑΡΤΗ και στη Βαβυλώνα με την ΙΣΤΑΡ. Οι ασχολούμενοι με την Ιερή Επιστήμη των Αστρων, ας κάνουν τον κόπο να ερευνήσουν τη ΣΧΕΣΗ που έχει η ΑΣΤΑΡΤΗ και η ΙΣΤΑΡ με την Αφροδίτη...
Χμμμμ ναι μάλλον εκεί οφείλονται πολλά...

Στους κοντινούς μας Λατίνους, έχουμε την ΛΟΥΝΑ (Luna), αλλά υπάρχει ΚΑΙ ο ΛΟΥΝΟΥΣ (Lunus)!!!
Mήπως οι αρχαίοι τη ΣΕΝΗΝΗ τη θεωρούσαν ΑΝΔΡΟΓΥΝΗ;;;

Νομίζω ότι ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΑ, μυστικά και βαθεία μέσα στον ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ, έτσι πρέπει να τη θεωρούσαν, ΑΝΔΡΟΓΥΝΗ!!!

Οι Ερμητηστές, θεωρούσαν ότι η ΣΕΛΗΝΗ έδωσε στον 'Ανθρωπο το ΑΣΤΡΙΚΟ του σώμα, ενώ οι Θεοσοφιστές διδάσκουν ότι οι Δημιουργοί των Ανθρωπίνων σωμάτων και των κατωτέρων αρχών, ήταν οι ΣΕΛΗΝΙΑΚΟΙ ΠΙΤΡΙ, οι ΣΕΛΗΝΙΑΚΟΙ ΘΕΟΙ ή οι ΣΕΛΗΝΙΑΚΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ, ΠΑΤΕΡΕΣ...
Είναι πολύ ενδιαφέρον (για εκείνον που θέλει να ΕΜΒΑΘΥΝΕΙ στα εσωτερικά Δώματα της Σοφίας) το να ερευνήσουμε αυτές τις Θεοτήτες-Προγόνους ΜΑΣ, αλλά μάλλον θα ξεφύγουμε απο το θέμα που η καλή μας ΑΤΜΑ άνοιξε...

Θα κλείσω λέγοντας ότι για μένα, ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΑ, έτσι είναι τα πράγματα...

Η ΣΕΛΗΝΗ, ήταν αρχαιότερη του ΗΛΙΟΥ, όπως επίστευαν οι Χαλδαίοι κλπ αρχαίοι ΣΟΦΟΙ λαοί...
Γιατί το λέω αυτό;;;
Μα γιατί το ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ, είναι δύσκολο να ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΕ του ΑΥΓΟΥ απ'όπου ΠΡΟΗΛΘΕ!!!
Ετσι και με τον ΗΛΙΟ, αρχαιότερή του ήταν η ΣΕΛΗΝΗ, μιάς και το ΣΚΟΤΑΔΙ προηγήθηκε του ΦΩΤΟΣ, σε κάθε ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ.

Και για να μη λέτε ότι μιλώ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, θα σας πώ φίλοι μου πώς ο 'Οσιρις που είναι γνωστό σε όλους ότι συνδέετε με τον ΗΛΙΟ και είναι ένας ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΟΣ, το μέρος όπου ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ είναι το όρος Σινά αλλά η λέξη Sin (Σίν) είναι το Ασσυριοχαλαδαϊκό όνομα της Σελήνης!!!!
Αλλά και ο δικός μας Θεός, ο Διόνυσος (Διό-νυσσος) γεννήθηκε στο όρος Νύσσα ή Nissi που στην Αίγυπτο αποδίδεται στο όρος Σινά!!!

Ελπίζω να ΜΗΝ χάλασα τη ροή που η καλή μας ΑΤΜΑ έθεσε το θέμα της, αλλά νομίζω ότι για να ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ θα πρέπει να ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ απο το κόσμο του ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ και να εμβαθύνουμε στο κόσμο του ΕΙΝΑΙ....

Την καλημέρα μου,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 03:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μακρυα ειναι η νυχτα αποψε...με τ'ολογιωμο φεγγαρι...

θα κρατησω μοναχα λογια που μας ταυτιζουν.

[για να ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ θα πρέπει να ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ απο το κόσμο του ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ και να εμβαθύνουμε στο κόσμο του ΕΙΝΑΙ....]

οσο για τα σημαντικα ολα οσα αφησες εδω σε τουτο το θεμα..
και το φοβο μηπως διακοπει..η ροη...
εχω να πω...
καλε μου φιλε,πως
το αντιθετο μαλλον προκαλεσες....
το αντιθετο.(((*_*)))

νοιωθω αποψε την αναγκη να μεινω λιγο ακομη σε σιωπη...
+νοτες.

αυριο παλι...

Vande!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 17/04/2003 03:19:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 17:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που ΑΝΤΙ να διακόψω τη ΡΟΗ, την διατηρώ...

Eίπα να παραθέσω και μια φωτογραφία που έχει να κάνει με τον ΑΡΡΕΝ και ΘΥΛΗ στοιχείο της Σελήνης και το ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ να μας επιρεάζει ΟΛΟΥΣ...

Μη βιαστείται να βγάλεται συμπεράσματα...

Η συνέχεια, αφού ανατήλει και πάλι το ΟΛΟΓΙΩΜΟ ΦΕΓΓΑΡΙ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 05:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΝΕΧΙΣΕ...
ΜΑΛΛΟΝ (ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ "ΣΟΚΑΡΙΣΤΙΚΗΣ"...ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ!)
ΟΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ...ΕΝΑ ΟΛΟΓΙΟΜΟ...ΘΕΜΑ!
ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΗ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ!

(((((((*_*)))))))

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 18:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

O αναζητών
ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2003, 08:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι τόσα που θέλω να πώ...
Τόσα πολλά μα αυτά είναι ΟΝΤΩΣ σοκαριστικά...

Κάθομαι, 2 μέρες τώρα γράφω.... και μετά απλά τα σβήνω...
Τα λόγια δεν είναι πάντα τα καλύτερο μέσο να μεταφέρεις τη σκέψη, την ΙΔΕΑ...
Τα λόγια γίνονται ΦΤΩΧΑ, όταν έχεις να κάνεις με την ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΗ πανΕΠΙΣΤΗΜΗ...

Αναρωτιέμαι πολύ συχνά, "μα καλά, ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ;;;" "ποιός θα σε ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ;;;"
'Οταν ο κόσμος είναι μεσα στη ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑ του Κοσμου του Φαίνεσθαι, τι να πώ;;;;
ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑ...
ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ...

'Οχι, αυτό το μήνυμα ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΣΒΗΣΩ....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2003, 16:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΕΛΣΟ
ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΛΗΝΗ;
ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΠΑΝΣΕΛΗΝΟΣ ΕΙΧΕ ΤΟΣΟ ΑΝΤΙΚΤΥΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΟΣΟ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ;
ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ Η ΣΕΛΗΝΗ ΝΑ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ; ΕΙΝΑΙ Η ΣΧΕΣΗ ΥΛΗΣ ΨΥΧΗΣ ΥΠΑΡΚΤΗ; ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΛΗ; ΒΑΘΕΙΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΛΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΚΑΤΑΤΜΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΒΑΘΜΟΥ ΙΣΩΣ Η ΥΛΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΚΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ) ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ Η ΣΕΛΗΝΗ ΕΠΙΔΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ; "ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΣΑΚΟ ΤΟΥ ΜΠΟΞ" ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ, ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ


ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ARCHON

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2003, 01:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MA...
O XΡΟΝΟΣ...
ΕΙΝΑΙ..
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ..
ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ
ΜΙΑΣ
ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗΣ(ΜΕ ΠΑΝΣΕΛΗΝΟ..'Η ΧΩΡΙΣ)ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ...
ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ..ΜΟΥ...
ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ...(((((*_*)))))


ΜΑΛΛΟΝ ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ..ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ..ΕΔΩ...!

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2003, 19:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΣΑΚΟ ΤΟΥ ΜΠΟΞ" ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ, ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ


Την καλησπέρα μου σε όλους τους καλούς μου φίλους, λίγους μέν, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ δέ...

Καλέ μου'Αρχοντα, μήπως τη μηδαμηνότητά μου την ΥΠΕΡεκτιμάς πέραν του δέοντος;;;;
Χμμμμ
Με τιμάς με αυτά τα λόγια, ΠΟΛΥ και θα προσπαθήσω να σταθώ "επάξια" στη θέση που μου πρόσφερες (χωρίς μάλλον να την αξίζω κι'όλας...)

'Εβαλες ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ σε αυτή την ερώτηση...
Ας κάνω αρχή με αυτό που αναρωτιέσαι:

quote:
ΕΙΝΑΙ Η ΣΧΕΣΗ ΥΛΗΣ ΨΥΧΗΣ ΥΠΑΡΚΤΗ; ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΛΗ;

Στον κόσμο του ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ ναί ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΥΛΗ...
Αλλά τι είναι ο Κόσμος του Φαίνεσθαι και κατ'επέκταση ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΥΛΗ;;;
Νομίζω πώς ο Φαινομενικός Κόσμος (Maya στα Σανσκριτικά, που σημαίνει ΠΛΑΝΗ, ΑΥΤΑΠΑΤΗ, ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗ) είναι η ΣΚΙΑ απο τον όντως Κόσμο, τον Αρχετυπικό ας πούμε...

Εφ'όσον υπάρχει Εκείνος (ο Αρχέτυπος Κόσμος, ο Κόσμος των Ιδεών του Πλάτωνα) ο οποίος προέρχεται απο Εκείνη την Οντότητα που αποκαλείται ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ "Θεός" και που ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΤΑΙ ως ένας ΗΛΙΟΣ, ως ΦΩΣ, ως ΠΥΡ, συλλογίζομαι ότι οι Ακτίνες Φωτός που πέφτουν επάνω στον Κόσμο τον Αρχετυπικό αυτόματα ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ μία ΣΚΙΑ...

Χμμμμ συλλογίζομαι αυτές τις Ακτίνες Φωτός που είναι ΟΝΤΩΣ πολλές, αν τις ονομάζαμε "Αμέσα Σπέντα", "Θεούς", "Πίτρι", "Ελωχίμ",
"Αρχαγγέλους", "Ντχιάνι Τσόχαν" κλπ κλπ αρχίζουμε να έχουμε μια εικόνα του ΠΑΖΛ που λέγεται Δημιουργία...

Αλλά ας γυρίσω στη ΣΚΙΑ...
Αυτή η ΣΚΙΑ λοιπόν, μας λέει ο Πλάτωνας, είναι ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ, αυτό που ζούμε ή καλύτερα αυτό που ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΖΟΥΜΕ....
Αλλά ΠΩΣ και με ΠΟΙΟ τρόπο ΥΛΟΠΟΙΗΤΑΙ αυτός ο ΣΚΙΩΔΗΣ ΚΟΣΜΟΣ;;;;
Τι είναι η ΥΛΗ που τον κάνει να είναι "εμφανής";;;;

Χμμμμ αυτές οι Ακτίνες Φωτός αποκαλούνται (σωστά ή όχι, είναι υποκειμενικό στο καθένα ΜΑΣ) και ως ΠΝΕΥΜΑ, ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ...
Αυτό το ΠΝΕΥΜΑ, κατερχόμενο τις ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ απο την ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΗΓΗ, στη ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ (Σκιώδη Κόσμο μας)...
Σε κάποιο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ της καθοδικής διαδρομής τους Πνέυματος, εκρίνει και ενδύεται ένα περίβλημα...
Αυτό το περίβλημα του Πνεύματος είναι αυτό που λέμε ΨΥΧΗ...

Απο το σημείο εκείνο που το πνεύμα ΕΝΔΥΘΗΚΕ, ΠΕΡΙΕΒΛΗΘΗΚΕ το ένδυμα της ΨΥΧΗΣ, συνεχίζεται το καθοδικό ταξίδι μέσα στις διαστάσεις και φτάνουμε στη δική ΜΑΣ διάσταση τη 13η, τη ΦΥΣΙΚΟΫΛΙΚΗ ή Αιθεροφυσική...
Και τότε είναι που η ΚΑΘΕ ΨΥΧΗ ενδύεται ένα ΦΥΣΙΚΟΫΛΙΚΟ ΣΩΜΑ και έτσι έχουμε αυτό που λέμε ΖΩΟΓΟΝΟΠΟΙΗΣΗ...

Με αυτή τη "παραμυθώδη" αφήγηση που έκανα, φαίνεται φίλε μου 'Αρχοντα μα και αρχόντησα ΑΤΜΑ, ότι ο Κόσμος αυτός της ΣΚΙΑΣ, έχει ζωογονηθεί απο τη ΨΥΧΗ...
Αλλά η ΨΥΧΗ υπάρχει επειδή περικλείει μέσα της το ΠΝΕΥΜΑ...
'Αρα δεν είναι ένα αυθαίρετο συμπέρασμα αυτό που θα πώ αμέσως τώρα...
Οτι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ο κόσμος ο Υλικός, αν και ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΟΣ (σκιώδης) είναι καταβάθος το ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ!!!
Το Πνέυμα σε μια πίο ΑΡΓΟΔΟΝΟΥΜΕΝΗ ΜΟΡΦΗ...

Πολύ σωστά τα λέει λοιπόν η ΨΥΧΗ σου φίλε μου 'Αρχοντα...

quote:
ΒΑΘΕΙΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΛΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΚΑΤΑΤΜΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΒΑΘΜΟΥ ΙΣΩΣ Η ΥΛΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΚΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ)...

Αυτή η απροσδιόριστη ΕΝΕΡΓΕΙΑ που μας είπες, είναι το ΑΡΓΟΔΟΝΟΥΜΕΝΟ ΠΝΕΥΜΑ που έχει περιεβληθει τη ΨΥΧΗ και αυτή με τη δική της σειρά, έχει περιεβληθεί το ΣΩΜΑ, ΤΗΝ ΥΛΗ...

Το βραδάκι, αφού δώ το ΦΕΓΓΑΡΙ θα σου πώ και για τα "άλλα" παράξενα που έχουν να κάνουν με τη ΣΕΛΗΝΗ και τη ΨΥΧΗ...

Ελπίζω μόνο να ΜΗΝ σας κούρασα...

Την καλησπέρα μου σε όλους...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2003, 19:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...μαλλον τωρα μολις διαβασα..την ερμηνεια για τη σχεση
της σεληνης με τον ηλιο.
νοιωθω πως καταλαβα κατι πολυ σημαντικο.μα δεν εχω ακομη τα λογια.
ηθελα μοναχα ν'αφησω ενα χναρι..ωστε να θυμαμαι.
η ψυχη που εμπεριεχει + εκπορευει το πνευμα;
μηπως η "σεληνη" στελνει στη "γη" το φως που προερχεται απο τον ..."ηλιο"..;
(ναι το αυτονοητο,ακομη και αν οπου σεληνη βαλεις τη λεξη "ψυχη"
+οπου "ηλιος" τη λεξη "πηγη")
μηπως η σεληνη -μητερα των ψυχων -ειναι η "ψυχη" του συμπαντος κοσμου...που αντανακλα τις ψυχες-φλογες που προερχονται απο το φως-"ηλιο";...

πρεπει τωρα να προσεξω μ' αυτο το..κελυφος...ακομη κι αν φανταζει..αυτονοητα...κωδικοποιημενο.

φως+αγαπη
((((((((*_*)))))))))

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2003, 01:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχόντησα ΑΤΜΑ...
Τα σέβη μου...

Θα σε "μαλώσω" όμως γιατί δεν προσέχεις...
Μα καλά, σου διέφυγε η λεπτομέρια που είχα παραθέση για το θέμα, σχετικά με τον ΟΣΙΡΗ;;;;

quote:
Και για να μη λέτε ότι μιλώ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, θα σας πώ φίλοι μου πώς ο 'Οσιρις που είναι γνωστό σε όλους ότι συνδέετε με τον ΗΛΙΟ και είναι ένας ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΟΣ, το μέρος όπου ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ είναι το όρος Σινά αλλά η λέξη Sin (Σίν) είναι το Ασσυριοχαλαδαϊκό όνομα της Σελήνης!!!!


Αλλά ας πάμε λίγο ακόμα πιό βαθειά...
Μεγάλη ΑΝΑΣΑ και φύγαμε....

Ο "μύθος" του Οσιρη (αν δε με απατά η μνήμη μου) λέει ότι ΘΑΝΑΤΟΘΗΚΕ απο τον ΑΔΕΛΦΟ ΤΟΥ (!!!) ΘΕΟ Σήθ ή Σέτ. Τον τεμάχισε σε ΔΕΚΑΤΕΣΣΕΡΑ κομμάτια, απο τα οποία η σύζηγος και ΑΔΕΛΦΗ Του 'Ισιδα βρήκε τα ΔΕΚΑΤΡΙΑ τα οποία και συνέδεσε και ΑΝΕΣΤΗΣΕ ΤΟΝ ΘΝΗΣΚΩΝΤΑ ΘΕΟ...
Το μέλος που ΔΕΝ ΒΡΗΚΕ ήταν ο ΦΑΛΛΟΣ, το κατεξοχήν όργανο της ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ...
Σε ανάμνηση του ΧΑΜΕΝΟΥ ΦΑΛΛΟΥ, υπήρχαν και οι σχετικές εορτές, τις ΦΑΛΛΟΦΟΡΙΕΣ, που έχουν διατηρηθεί μέχρι τις μέρες μας ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...

Δεν θα πάω παρακάτω (πρός το παρόν)...
Υπάρχουν καλή μου Αρχόντησα ΑΤΜΑ, πολλές εκπλήξεις...

Την καλημέρα μου σε όλους...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2003, 04:57:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλε μου φιλε +συνταξιδιωτη...ισως δεν ειναι καμμια λεπτομερεια που ξεφυγε...κομματι κομματι..οι συνειρμοι..σου..με κυλουν σε καθε συμπερασμα.
αυτο με τον οσιρι..ναι..ειναι γνωριμος ο μυθος..μα ο αποσυμβολισμος..φανταζει οικειος.
ξερεις...λατρευω τις πολυπλοκες διαδρομες των λεξεων...
αυτο που πριν ωρες με χαροποιησε δεν ηταν η συνειδητοποιηση ενος νοηματος δυσκολου..μα..η κατανοηση του αυτονοητου μεσα απο το αγαπημενο μου δαιδαλωδες .


ολες οι λεξεις που αφησες...εδω..μπορουν να δωσουν.καρπους...αρκει..να...τις περασω μεσα απο ακομα πιο πολυπλοκες διαδρομες .. να καταληξω..ισως..παλι σε "αυτονοητα".


ξημερωνει...

καλημερα, αγαπημενε κελσο
(((Φ_Φ)))


Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2003, 09:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου...
Σε κατανοώ ΑΠΟΛΥΤΑ (όση "έπαρση" κι αν κρύβει η λέξη...)

Θα συνεχίσουμε λοιπόν;;;
Α, ωραία!!!!
Ας περιμένουμε όμως και τον Αρχοντα καλή μου Αρχόντησα ΑΤΜΑ...
Ας περιμένουμε λίγο....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2003, 09:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΑΛΛΟΝ ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ..ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ..ΕΔΩ...!

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΤΜΑ, ΤΟ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΔΩ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΥΠΟΔΕΙΞΩ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ, ΓΙΑ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΔΩ ... ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ. Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟΝ ΚΕΛΣΟ (ΟΣΟ ΑΝΑΓΩΓΟ ΚΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ) ΕΙΝΑΙ ΔΙΟΤΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΝΕΦΕΡΕ (ΕΜΜΕΣΩΣ) ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΘΥΜΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΑΚΟΣ ΤΟΥ ΜΠΟΞ, ΕΝΝΟΩΝΤΑΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ (ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΜΟΖΕΙ ΑΠ' ΟΣΟ ΤΟΝ ΞΕΡΩ) ΑΛΛΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΣΑΝ ΚΥΜΑΤΟΘΡΑΥΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΟΡΜΗ ΤΩΝ "ΝΕΩΝ" ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ "ΤΡΑΥΜΑΤΗΣΕΙ" ΟΣΟΥΣ ΝΟΗΤΙΚΑ 'Η ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΝΕΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ (ΣΩΣΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ;)
Ο ΡΟΛΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ (ΑΝ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ) ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ, ΑΤΜΑ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΥΡΑΖΩ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΣΥΓΚΡΑΤΩ ΤΗΝ ΟΡΜΗ ΤΩΝ ΑΠΟΡΙΩΝ ΜΟΥ (ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΧΕΙΣ ΔΕΧΘΕΙ ΚΑΙ ΣΥ ΕΝΑΝ ΧΕΙΜΑΡΟ ΕΡΩΤΗΣΕΩΣ ΑΛΛΟΤΕ) ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ, ΕΨΑΞΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΡΩΤΗΣΑ.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ... ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΧΕΙ ΔΡΟΜΟ ΑΚΟΜΑ

ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ARCHON

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2003, 02:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου στους ΕΚΛΕΚΤΟΥΣ φίλους ΜΟΥ...
Πράγματι φίλε μου 'Αρχοντα, αυτό προσπαθώ να ΕΦΑΡΜΟΣΩ...
Τον κυματοθραύστη...
Ηδη γίνεται σε ένα θέμα περί Βουδισμού, αλλά μάλλον ο Κόσμος ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙ ή καλύτερα ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να καταλαβένει...

Ας μείνουμε όμως εμείς ΕΔΩ στο ενδιαφέρον θέμα που μας χάρισε η ΑΤΜΑ, η Αρχόντησα...

Αλήθεια σας λεώ, είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ που θα μπορούσαμε να πούμε και ειληκρινά ΧΑΝΟΜΑΙ στους ειρμούς της σκέψης...

Ο Πλούταρχος, στο "Περί Ισιδος & Οσίριδος" δίνει ΑΠΕΙΡΑ στοιχεία για έρευνα...
Εκεί αν δεν κάνω λάθος μας φανερώνει ότι υπάρχει μια εορτή στους Αιγύπτιους που ονομαζόταν "Η είσοδος του 'Οσιρι στη Σελήνη".
Αν ο 'Οσιρις είναι το ΑΡΡΕΝ και η Σελήνη είναι το ΘΗΛΥ τότε η περίφημη "είσοδος" θα μπορούσε να είναι η ΕΡΩΤΙΚΗ ΜΕΘΕΞΗ, των δύο ΠΡΩΤΟΔΥΝΑΜΕΩΝ της φύσης- Κόσμου...

Η Σελήνη- 'Ισιδα όμως είναι συνδεδεμένη ΟΧΙ ΜΟΝΟ με τον κύκλο της γυναίκας των 28 ημερών, αλλά και με τον μεγάλο κύκλο των ΕΠΑΝΑΓΕΝΝΗΣΕΩΝ, ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΕΩΝ των Ψυχών και μάλλον αυτό οφείλεται στην αύξησή και στη μείωσή της, του "θανάτου" και της "επανεμφάνισής" της ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ (28 μέρες)...
Συμβόλιζαν έτσι με το "'χασιμο" του φεγγαριού, τον "θάνατό" της Σελήνης και με το "γέμισμα", τη νέα ενσάρκωση...

Μέχρι όμως να συνδεθεί η Σελήνη ΚΑΘΑΡΑ με θηλυκές Θεότητες, νομίζω πώς ήταν ΑΡΗΚΤΑ ΔΕΜΕΝΗ με τον 'Οσιρι...
Η απώλεια του φαλλού, του 14ου μέλους που ΔΕΝ ΒΡΗΚΕ η 'Ισιδα, κρύβει τις ΜΙΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΣΕΛΗΝΙΑΚΟΥ ΜΗΝΑ (28)...
Και ΑΝ έχουμε την ΑΔΡΑΝΕΙΑ για 14 μέρες ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΦΑΛΛΟ, τότε για τις επόμενες 14, θα έχουμε μια πλήρη δράση...

Νομίζω πώς κάτι ανάλογο κρύβεται στις ΜΕΡΕΣ & ΝΥΚΤΕΣ ΤΟΥ ΜΠΡΑΧΜΑ ή τις ΕΚΠΝΟΕΣ & ΕΙΣΠΝΟΗ ΤΟΥ ΜΠΡΑΧΜΑ...

Κατά το ΜΙΣΟ της διάρκειας ενός κύκλου έχουμε την ΕΚΔΗΛΩΣΗ, τη ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ και στο υπόλοιπο ΜΙΣΟ, έχουμε την ΜΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ...
Παντού και πάντα τα ΙΔΙΑ μας λένε οι μυθολογίες και προπαντώς ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ όταν με αυτόν προσεγγίζεις τα "πράγματα"...

Για να επανέλθουμε στη Σελήνη, όταν λοιπόν υπάρχει ΚΑΡΠΟΣ απο την ΕΡΩΤΙΚΗ ΜΕΘΕΞΗ του 'Οσιρι και της 'Ισιδος, αυτός δεν θα είναι 'Ωρος;;;
Και μήπως ο 'Ωρος, συμβολίζεται με την ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ της Σελήνης (Πανσέληνος);;;
Μα, αν δε κάνω λάθος το σύβολο αυτό θα μπορούσε κάλλιστα να ήταν το γνωστό σε όλους μας ΓΙΝ & ΓΙΑΝΓΚ!!!!
'Η ακόμα καλύτερα (και πιό κοντά μας γεωγραφικά) να είναι το ΚΥΡΗΚΕΙΟ ΤΟΥ ΕΡΜΗ!!!!

Παρατηρήστε τα δύο αυτά ΙΔΙΑ (κατ'εμέ πάντα) σύμβολα και δείτε ότι έχουν το ΜΑΥΡΟ και ΑΣΠΡΟ χρώμα, καθώς και την ΑΡΜΟΝΙΑ και ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ...

Δέν θέλω να σας κουράσω άλλό ή μάλλον εγώ κουράστηκα...
Και μιάς και δεν θέλω να πώ πράγματα που δεν λέγοντε, παρά ΜΟΝΟ συλλαμβάνοντε ως ιδέες, ας κάνω μια στάση...
Ας βάλουμε προσωρινά μια τελεία...

Περιμένω και τις δικές σας σκέψεις, απο το νήμα της Ψυχής σας...
Την καλημέρα μου,

Κέλσος ο Φιαλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2003, 09:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΑΠΟ ΕΔΩ ΠΟΥ ΘΕΩΡΩ ΕΚΛΕΚΤΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΩΝ ΣΥΜΒΟΛΩΝ. ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΩΣ ΑΝ ΕΧΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΘΑ ΤΑ ΣΥΝΑΝΤΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ, ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΝΤΑΣ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΗΣ -ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΘΑΜΠΑ- ΚΑΤΙ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ.

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
ARCHON

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2003, 14:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ...

Η ΣΕΛΗΝΗ ...
Η ΣΕΛΑΝΑ ...
Η ΛΙΛΙΘ .....
Η ΜΑΡΑ ...
Η ΜΕΓΑΛΗ ΙΕΡΕΙΑ
Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΗΤΕΡΑ ...
Η ΜΗΤΡΑ...
ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΑΝΕΤΕΙΛΕ Η ΖΩΗ .......

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΗΤΕΡΑ.....

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2003, 16:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΩΣ ΑΝΕΤΕΙΛΕ Η ΖΩΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΩΜΑ ΕΤΑΙΡΟΦΩΤΟ;

ΜΕ ... ΑΠΟΡΙΑ
ARCHON

Υ.Γ. ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΙΔΑΡΙΩΔΕΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΟΙΩΘΩ ΟΤΙ ΓΙΝΟΜΑΙ ΒΑΡΟΣ ΑΛΛΑ ΤΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΠΗΔΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΙΣΩΣ AVATAR ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΤΕ ΤΟ ΑΛΜΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΠΟΛΕΣΘΕΝΤΑ ΛΟΓΟ ΘΑ ΜΕ ... ΦΑΝΕ ΤΑ ΓΙΑΤΙ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2003, 18:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους τους καλούς φίλους...

Επειδή μίλησα για δύο ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ σύμβολα, αυτό του Γιν-Γιάνγκ και του Κυρήκειου του Ερμού, είπα να σας αφήσω δύο εικόνες για να παραλληλήσεται και ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ τα εδώ λεγόμενα...


Παρατηρήστε ότι αντί του συνηθισμένου συμβόλου, με τα δύο ΣΗΜΕΙΑ (μάυρο και λευκό αντίστοιχα) παραθέτω ένα μεταγιόν που απεικονίζει ΔΥΟ ΔΡΑΚΟΥΣ, στη θέση των σημείων!!!!
Ανατρέξτε και στο ανάλογο τόπικ του forum για τους ΔΡΑΚΟΥΣ και τους ΟΦΕΙΣ και θα ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΤΕ ΠΟΛΛΑ....


Παρατηρήστε σε αυτή την εικόνα τους ΔΥΟ ΟΦΕΙΣ ή αλλιώς ΔΡΑΚΟΥΣ και συλλογιστήτε το ρητό:
Γίνεται ΣΟΦΟΙ ώς οι ΟΦΕΙΣ που μας παρέδωσε ο Ιησούς....
Παρατηρήστε και την ΚΕΦΑΛΗ ΤΟΥ ΛΕΟΝΤΑ, στη ΚΟΡΥΦΗ του κυρήκειου που έχει ΦΤΕΡΑ!!!!
Κρύβει ΠΟΛΛΑ....

Καλό απόγευμα με μπόλικη σκέψη...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2003, 04:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΩΣ ΑΝΕΤΕΙΛΕ Η ΖΩΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΩΜΑ ΕΤΑΙΡΟΦΩΤΟ;

ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ...
ΣΚΕΨΟΥ ΑΥΤΟ ..ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΤΕΡΟΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΚΔΗΛΩΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ..ΑΥΤΟΦΩΤΟ;...

ΚΑΛΕ ΜΟΥ,ΑΒΑΤΑΡ ..ΟΠΩΣ ΛΕΓΑΝ ΟΙ ΚΕΛΤΕΣ...
Η ΝΥΧΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ..
[ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΑΝΕΤΕΙΛΕ Η ΖΩΗ .......]


Vande!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 23/04/2003 05:50:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2003, 05:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:



U...SAW THE WHOLE OF THE MOON ...

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2003, 05:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η Σελήνη- 'Ισιδα όμως είναι συνδεδεμένη ΟΧΙ ΜΟΝΟ με τον κύκλο της γυναίκας των 28 ημερών, αλλά και με τον μεγάλο κύκλο των ΕΠΑΝΑΓΕΝΝΗΣΕΩΝ, ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΕΩΝ των Ψυχών και μάλλον αυτό οφείλεται στην αύξησή και στη μείωσή της, του "θανάτου" και της "επανεμφάνισής" της ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ (28 μέρες)...
Συμβόλιζαν έτσι με το "'χασιμο" του φεγγαριού, τον "θάνατό" της Σελήνης και με το "γέμισμα", τη νέα ενσάρκωση...


ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΟΧΙ ΩΣ ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΩΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΣΩ...
ΜΑΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΔΩ...ΧΜΜ... ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ...:)

ΤΟ ΑΙΜΑ(ΤΩΝ ΕΜΜΗΝΩΝ)
..ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΑ ΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ;...

ΕΝΤΑΞΕΙ "Ο ΩΡΟΣ"
...ΑΥΤΟ;

ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ...ΩΣΤΟΣΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΡΦΕΣ ΠΟΥ ΕΚΠΟΡΕΥΤΗΚΑΝ ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΑ ΩΣ ΑΙΜΑ..ΧΜΜ..ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...
(ΟΠΩΣ ΩΡΟΣ....ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗΣ)

quote:

Μέχρι όμως να συνδεθεί η Σελήνη ΚΑΘΑΡΑ με θηλυκές Θεότητες, νομίζω πώς ήταν ΑΡΗΚΤΑ ΔΕΜΕΝΗ με τον 'Οσιρι...
Η απώλεια του φαλλού, του 14ου μέλους που ΔΕΝ ΒΡΗΚΕ η 'Ισιδα, κρύβει τις ΜΙΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΣΕΛΗΝΙΑΚΟΥ ΜΗΝΑ (28)...
Και ΑΝ έχουμε την ΑΔΡΑΝΕΙΑ για 14 μέρες ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΦΑΛΛΟ, τότε για τις επόμενες 14, θα έχουμε μια πλήρη δράση...

Νομίζω πώς κάτι ανάλογο κρύβεται στις ΜΕΡΕΣ & ΝΥΚΤΕΣ ΤΟΥ ΜΠΡΑΧΜΑ ή τις ΕΚΠΝΟΕΣ & ΕΙΣΠΝΟΗ ΤΟΥ ΜΠΡΑΧΜΑ...

Κατά το ΜΙΣΟ της διάρκειας ενός κύκλου έχουμε την ΕΚΔΗΛΩΣΗ, τη ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ και στο υπόλοιπο ΜΙΣΟ, έχουμε την ΜΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ...
Παντού και πάντα τα ΙΔΙΑ μας λένε οι μυθολογίες και προπαντώς ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ όταν με αυτόν προσεγγίζεις τα "πράγματα"...



ΣΤΗΝ ΑΡΙΘΜΟΛΟΓΙΑ TO 14 EINAI O NOMOΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.
ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΠΕΡΜΑ ΑΤΕΛΕΣ ΤΟ ΟΝ ΞΕΚΙΝΑ ΤΗΝ
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΑΜΕΣΩΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΔΟΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ....ΝΑΙ ΤΑΥΤΙΣΗ ΛΕΞΕΩΝ ΑΛΛΙΩΤΙΚΩΝ..ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟ ΝΟΗΜΑ...


quote:

Για να επανέλθουμε στη Σελήνη, όταν λοιπόν υπάρχει ΚΑΡΠΟΣ απο την ΕΡΩΤΙΚΗ ΜΕΘΕΞΗ του 'Οσιρι και της 'Ισιδος, αυτός δεν θα είναι 'Ωρος;;;
Και μήπως ο 'Ωρος, συμβολίζεται με την ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ της Σελήνης (Πανσέληνος);;;
Μα, αν δε κάνω λάθος το σύβολο αυτό θα μπορούσε κάλλιστα να ήταν το γνωστό σε όλους μας ΓΙΝ & ΓΙΑΝΓΚ!!!!
'Η ακόμα καλύτερα (και πιό κοντά μας γεωγραφικά) να είναι το ΚΥΡΗΚΕΙΟ ΤΟΥ ΕΡΜΗ!!!!


Ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΚΑΡΚΙΝΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΛΗΝΗ...
ΤΟ ΤΑΟ...
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ...+ΚΑΘΩΣ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΟ ...ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΑΡΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΑΡΚΑΝΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΗΡΥΚΕΙΟ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥ ΠΟΥ ΕΦΕΡΕ Η ΚΑΡΤΑ ...
Ο ΗΝΙΟΧΟΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΟ ...ΑΣΠΡΟ-ΜΑΥΡΟ-ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΩΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΔΥΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΕΚΠΟΡΕΥΣΗ ΜΕΤΑ ΤΗΣ ΣΥΖΕΥΞΗΣ...ΤΟΥ.."ΩΡΟΥ"...-

Η ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΗΣ
ΣΥΖΕΥΞΗΣ...
ΤΗΣ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗΣ...
ΤΗΣ ΕΝΑΛΛΑΣΟΜΕΝΗΣ ΡΟΗΣ
-ΤΟ ΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΛΛΟ-

ΙΣΩΣ ΜΕ ΒΡΕΙ ΤΟ ΦΩΣ...
ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ...
ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ...ΝΑ ΓΡΑΦΩ...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...


Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2003, 11:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΑΡΜΑΤΟΣ ΑΤΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΑΛΟΓΑ (ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΠΛΕ;) ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑ, ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΧΜΧΜ ΙΣΩΣ ΧΑΖΟ

ΕΧΟΥΜΕ:

ΝΕΡΟ
ΑΕΡΑ
ΦΩΤΙΑ
ΓΗ
(ΑΙΘΕΡΑ)

ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ Η ΥΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΗ (ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΟ) Η ΚΑΥΣΗ ΤΗΣ ΥΛΗΣ (ΦΩΤΙΑ) ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ. Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΕΣΤΑΝΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΤΜΟΣ (ΑΕΡΑΣ). ΙΣΧΥΕΙ Ο ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΩ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΑΝ ΝΑΙ ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕ ΝΑ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΑΩ ΠΑΡΑΠΕΡΑ. ΑΠΟΥΣΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ (ΦΩΤΙΑ=ΘΕΛΗΣΗ, ΠΑΘΟΣ) ΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΓΟΣ (ΥΛΗ = ΓΗ)
ΚΤΛ ΚΤΛ.

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΩ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΥ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ...

ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ

ΚΑΤΑ ΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ Ο "ΘΕΟΣ" ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΠΕΔΙΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ( ΣΑΝ ΘΕΟ ΕΝΝΟΩ ΤΟ ΓΕΝΝΕΣΙΟΥΡΓΟ ΑΙΤΙΟ)

ΔΗΛΑΔΗ

ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΕΔΙΟ
ΒΑΡΥΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ
ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ
ΠΥΡΗΝΙΚΟ ΠΕΔΙΟ

ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ+ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ = ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΟ (ΝΕΡΟ+ΦΩΤΙΑ)

ΕΠΙΣΗΣ Ο ΤΕΣΛΑ ΕΙΧΕ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΟΒΑΡΥΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ

ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ;

ΑΤΜΑ ΟΠΟΤΕ ΡΩΤΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΟΥ ΛΕΣ "ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ" ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΜΕ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΙΣ.

AVATAR ΜΗ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΧΤΙΣΩ ΕΝΑ ΝΕΟ ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΧΤΩ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΔΙΣΩ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ

ΚΕΛΣΟ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ


ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ
ARCHON

Y.Γ. ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΥΤΙΚΑ ΟΜΟΡΦΟ ΝΑ ΣΥΝΟΜΙΛΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΣΑΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2003, 13:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ..ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ..ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ..ΚΑΤ' ΑΠΑΙΤΗΣΗ(!)...ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΕΠΕΞΗΓΟΥΝ ΟΛΑ ΟΣΑ..

ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ..ΚΑΛΕ ΜΟΥ..ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ..ΣΤΗΝ ..ΣΤΙΓΜΗ
ΑΥΤΗ
(.)


Η ΚΑΡΤΑ ΑΡΜΑ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑ ΝΟΥ ΟΤΑΝ ΕΓΡΑΦΑ ΤΟ ΠΟΣΤ.

(ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΟΚΚΙΝΟ -ΜΠΛΕ..ΘΥΜΑΜΑΙ!..ΗΤΑΝ Σ'ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ..ΜΑ ΚΙ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΘΕΣΑ ..ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΧΡΩΜΑ...ΜΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΣΥΖΕΥΞΗ.)


ΑΝ ΘΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΜΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΛΑΣΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΣΕΛΗΝΗΣ
...


ΤΑ ΨΑΡΙΑ..ΕΙΝΑΙ ΕΝΩΜΕΝΑ ..ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΚΟΙΤΟΥΝ+ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ..ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ Ν'ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΠΙΟ ΞΕΚΑΘΑΡΑ...(...that's Atma!)

ΑΝ ΚΑΙ ΕΔΩ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ .... ΤΡΙΜΟΥΡΤΙ...ΠΡΟΣ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ...ΕΧΕΙΣ !

ΟΠΟΤΕ...ΑΦΗΝΩ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥΣ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ..NA ΜΙΛΗΣΟΥΝ..ΑΠΛΑ,ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ...ΤΗΣ ΑΥΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ.
( I...TRUST THEM!)


(((((((*_*)))))))

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2003, 14:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΤΑ ΨΑΡΙΑ!!!
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΩΛΟ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ
ΤΟ ΕΝΑ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΕΝΑΝ ΚΥΚΛΟ.
ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΩΝ ΚΑΙ.. ΣΥΜΒΟΛΩΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ... Ο ΚΥΚΛΟΣ ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΠΑΛΙ ΕΔΩ ΚΑΙ Ο ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΦΙΔΙ ..ΕΨΑΞΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΤΟ ΦΙΔΙ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΤΟΥ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ; ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ; ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ; ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ Η ΓΕΝΝΗΣΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΝΥΧΤΑ Η ΜΕΡΑ.

H ΣΟΦΙΑ (ΦΙΔΙ) ΤΡΩΕΙ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΤΟΥ ΟΠΩΣ Ο ΚΡΟΝΟΣ (ΧΡΟΝΟΣ) ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ. Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΦΘΕΙΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ...ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΝΑΣ ΚΥΚΛΟΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΨΗΛΟΤΕΡΑ
ΠΟΥ;
ΘΑ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ ΕΛΠΙΖΩ ΜΑΖΙ

ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ARCHON

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2003, 15:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΑΡΜΑΤΟΣ ΑΤΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΑΛΟΓΑ (ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΠΛΕ;) ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑ, ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΧΜΧΜ ΙΣΩΣ ΧΑΖΟ

ΕΧΟΥΜΕ:

ΝΕΡΟ
ΑΕΡΑ
ΦΩΤΙΑ
ΓΗ
(ΑΙΘΕΡΑ)

ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ Η ΥΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΗ (ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΟ) Η ΚΑΥΣΗ ΤΗΣ ΥΛΗΣ (ΦΩΤΙΑ) ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ. Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΕΣΤΑΝΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΤΜΟΣ (ΑΕΡΑΣ). ΙΣΧΥΕΙ Ο ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΩ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΑΝ ΝΑΙ ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕ ΝΑ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΑΩ ΠΑΡΑΠΕΡΑ. ΑΠΟΥΣΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ (ΦΩΤΙΑ=ΘΕΛΗΣΗ, ΠΑΘΟΣ) ΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΓΟΣ (ΥΛΗ = ΓΗ)
ΚΤΛ ΚΤΛ.

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΩ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΥ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ...

ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ

ΚΑΤΑ ΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ Ο "ΘΕΟΣ" ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΠΕΔΙΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ( ΣΑΝ ΘΕΟ ΕΝΝΟΩ ΤΟ ΓΕΝΝΕΣΙΟΥΡΓΟ ΑΙΤΙΟ)

ΔΗΛΑΔΗ

ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΕΔΙΟ
ΒΑΡΥΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ
ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ
ΠΥΡΗΝΙΚΟ ΠΕΔΙΟ

ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ+ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ = ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΟ (ΝΕΡΟ+ΦΩΤΙΑ)

ΕΠΙΣΗΣ Ο ΤΕΣΛΑ ΕΙΧΕ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΟΒΑΡΥΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ

ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ;

ΑΤΜΑ ΟΠΟΤΕ ΡΩΤΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΟΥ ΛΕΣ "ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ" ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΜΕ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΙΣ.

AVATAR ΜΗ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΧΤΙΣΩ ΕΝΑ ΝΕΟ ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΧΤΩ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΔΙΣΩ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ

ΚΕΛΣΟ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ


ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ
ARCHON

Y.Γ. ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΥΤΙΚΑ ΟΜΟΡΦΟ ΝΑ ΣΥΝΟΜΙΛΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΣΑΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2003, 16:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα σκοπό να συνεχίσω στα της ΣΕΛΗΝΗΣ, αλλά ας κάνουμε μιά "στάση" και ας δούμε τι έχουμε εδώ...

Καταρχάς ΜΕΤΑ απο τη ΜΟΝΑΔΑ, έρχεται η ΔΥΑΔΑ...
Το ΕΝΑ, είναι απο λίγο έως ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να το κατανοήσει ο Ανθρωπονούς...
Ετσι τον ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ "Θεό" τον βλέπουμε στις Αρχαιότερες Θρησκείες ΟΧΙ ΕΝΑ, αλλά ΠΟΛΛΟΥΣ με αποτέλεσμα να έχουμε τους εξωτερικούς φιλολογίζοντες να προσπαθούν να πείσουν ότι στην αρχαιότητα υπήρχε ΠΟΛΥΘΕΪΣΜΟΣ και δη ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΙΑ...

Η Αρχαιότερη Θρησκεία ΔΥΙΣΤΙΚΗ αν δε κάνω λάθος είναι αυτή του ΜΙΘΡΑΪΣΜΟΥ...
Αυτή δέχεται ΔΥΟ δυνάμεις, τον Καλό Ορομάζδη και τον Κακό Αχριμάν...

Για μένα λοιπόν, που θέλω να μένω ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΜΟΝΑΔΑ και να μην κολυμπώ μέσα στη πολλαπλότητα της δικής Της εκδήλωσης δεν βλέπω ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, αλλά ΜΟΝΑΧΑ ΔΥΟ!!!!

Τα δύο αυτά στοιχεία που βλέπω είναι ο ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ των δύο ΑΡΧΩΝ, αυτή του ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ και της ΥΛΗΣ...
Μη με παρεξηγήσεται, δε λέω ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ τα 4 στοιχεία, αλλά για δδική μου διευκόληση τα έχω χωρίσει σε 2 δυάδες...
Ετσι έχουμε τη ΓΗ και το ΝΕΡΟ να αντιστοιχούν στην ΥΛΗ και τη ΦΩΤΙΑ με τον ΑΕΡΑ στο ΠΝΕΥΜΑ...

Ο κύκλος που ΙΣΩΣ να αποκαλούμε Θεό, προέρχεται απο τα ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ που αντιστοιχούν στην ΤΕΤΡΑΚΤΥ του Πυθαγόρα

.
..
...
....

Αυτή η ΤΕΤΡΑΚΤΥ μας δίνει αν τη προσθέσουμε το σύνολο 10, που ΙΕΡΟΓΛΥΦΙΚΑ ή ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ το δέκα (10) μας φανερώνει το ΜΥΣΤΙΚΟ του ΚΟΣΜΟΥ!!!!
Το απο ΠΟΥ προέρχεται η ΜΟΝΑΔΑ και ΤΙ προέρχεται απο το ΜΗΔΕΝ...

Ομως η ΤΕΤΡΑΚΤΥ, κρύβει και το ΠΑΝΑΡΧΑΙΟ ΣΥΜΒΟΛΟ του ΚΥΚΛΟΥ!!!
Γιατί τι άλλο θα μπορούσε να συμβολίσει;;;;
Αν δούμε το ΤΕΣΣΕΡΑ ώς έναν σταυρό:

+

τότε ή Κάθετη και Οριζόντια γραμμή του είναι οι δύο ΔΙΑΜΕΤΡΟΙ του ΚΥΚΛΟΥ...

Δεν ξέρω αν βοηθώ με τη σκέψη μου ή τα μπερδεύω περισότερο, αλλά δεν θέλω να μπώ στα "χωράφια" της Φυσικής Επιστήμης...
Εκεί ΝΑΙ, όλο και πιό ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΣ είναι ο Θεός, ενω για μένα δεν ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ...

Για μένα είναι η ΜΟΝΑΔΑ...

Στο θέμα του ΑΡΜΑΤΟΣ δηλαδή του ΟΧΗΜΑΤΟΣ που αυτό δεν είναι άλλο παρά το ΦΥΣΙΚΟΥΛΙΚΟ ΣΩΜΑ, δεν έχει σχέση (επι του παρόντος) ΑΝ κινήται απο ΛΕΥΚΑ ή ΜΑΥΡΑ άΛΟΓΑ...
Σχέση για μένα έχει ο οδηγός, ο ΙΝΙΟΧΟΣ!!!
Και στο μυαλό μου έρχεται η εικόνα που ξέρουμε απο τους Δελφούς...
Και ο ινίοχος στο όχημα που λέγεται ΣΩΜΑ, είναι η ΨΥΧΗ που ζωοποιεί το όχημα και το θέτει σε ΚΙΝΗΣΗ...

Ελπίζω να μη τα έκανα "χειρότερα" τα πράγματα...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2003, 01:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ...ΩΣΤΟΣΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΡΦΕΣ ΠΟΥ ΕΚΠΟΡΕΥΤΗΚΑΝ ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΑ ΩΣ ΑΙΜΑ..ΧΜΜ..ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...
(ΟΠΩΣ ΩΡΟΣ....ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗΣ)

Χμμμμμ νά τα δύσκολαααααα....!!!!!
Αρχίζουμε να μπαίνουμε σε ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ, δηλαδή στον ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟ...

Αδάμ.....
Ο "μονογεννημένος", αλλά που το όνομά του σημαίνει επίσης και ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΗ...
Το κόκκινο είναι το ΑΙΜΑ και η γή είναι το ΥΛΙΚΟ ΣΩΜΑ που ζωογονήτε απο τη ΨΥΧΗ και στους αρχαίους λαούς, ήταν αποδεκτό ότι η ΨΥΧΗ "κατοικούσε" στο ΑΙΜΑ....

Η λέξη ΑΙΜΑ καλή μου Αρχόντησα ΑΤΜΑ, είναι μαι καθαρά ΕΛΛΗΝΙΚΗ λέξη...
Παράγεται απο το αρχαιοελληνικό ρήμα αίθω που σημαίνει "Πυρώνω" ή "Θερμαίνω"
Ο Γαληνός έδωσε τον ορισμό του αίματος ώς εξής: Αίμα εστί ΘΕΡΜΟΝ και ΥΓΡΟΝ εν ταις αρτηρίες ολιγώτερον, εξ ου το ζώον τρέφεται" Γαληνός (ΧΙΧ 364)

Και πάλι στην ΑΡΧΗ της δημιουργίας ξαναγυρνάμε ακόμα και αν θελήσουμε να βρούμε σχετικά με το ΑΙΜΑ στην Βεδική Θρησκεία...
Ο Βράχμα, αφού εποίησε στην ΑΡΧΗ το "Πάν και τους Ανθρώπους", φρόντισε να χαρίσει στον κόσμο την Καμμαδούγγα, μια αγελάδα που ήταν ΑΝΕΞΑΝΤΛΗΤΗ τόσο σε λίπος όσο και σε ΑΙΜΑ...
Προωρισμός της ήταν ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΡΟΦΟΣ των ζωντανών πλασμάτων...

Αλλά και στον Μυστικό δείπνο που θα παρακολουθήσουμε σήμερα το απόγευμα στους ναούς, ο Υιός του Ανθρώπου δεν έδωσε "καινή εντολή" (νέα εντολή) ότι εκείνος που θα πιεί τον ΟΙΝΟ, πινεί (και έτσι επιΚΟΙΝΩΝΕΙ) το ΑΙΜΑΤΟΥ;;;;

Αν τα συνδιάσουμε ΟΛΑ ΑΥΤΑ και όλα όσα δεν είπα, θα βρούμε κάτι πολύ σημαντικό...
Το ΑΙΜΑ είναι συμβολικά το ΠΝΕΥΜΑ...
και ποιό όν καλή μου Αρχόντησα, είναι καθαρό ΠΝΕΥΜΑ;;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2003, 03:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....Κελσο..υπεροχα!μα...
τωρα μαλλον αρχιζουν τα δυσκολα...
[ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ...
Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΡΦΕΣ
ΠΟΥ ΕΚΠΟΡΕΥΤΗΚΑΝ ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΑ ΩΣ ΑΙΜΑ..
(ΟΠΩΣ ΩΡΟΣ....ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗΣ)]
ναι!!εδωσες τελεια τις απαντησεις σε αυτο το μερος της αποριας...

ελα ομως που τετοια ωρα μεσα απο το σκοταδι..συνηθιζω να αναρρωτιεμαι..ως πυθιατμα...!

παραθετω λοιπον την αλλη πλευρα του ιδιου συνειρμου...
[ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΡΦΕΣ ΠΟΥ ΕΚΠΟΡΕΥΤΗΚΑΝ ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΑ ΩΣ ΑΙΜΑ..ΧΜΜ..ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...]η απαντηση...
επειδη μιλω για τα εμμηνα των γυναικων...

το αντιθετο δηλαδη απο αυτο[ΟΠΩΣ ΩΡΟΣ....ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗΣ]

χμμμ..εδω ζητω απαντηση...αν υπαρχει


(((Φ_Φ)))

Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy