ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 the matrix
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nikolas
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2002, 11:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος nikolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ΄αρχάς πρέπει να σας χαιρετήσω ολους και να δώσω σύνχαρητηρια στους δημιουργούς του site.

Αυτη την ταινια την εχω δει τουλάχιστον 30 φορες.Πολλές φορες, ειδικά οταν ειμαι μονος μου στο σπιτι την βλεπω για να κοιμηθω.Μου αρεσει γιατι,πιστευω οτι ειναι αρκετα "διαβασμενη".
Βασικα πρεπει να φιλτραρουμε την ταινια, να αφαιρεσουμε δηλαδη, ολα τα στοιχεια που χρειαζονται για να την κανουν εμπορικη επιτυχια.
(ηρωες που κανουν αλματα και ξεχνανε να ξαναπεσουν στη γη, κτλ).
Ας επικεντρωθουμε λιγο στο βαθυτερο νοημα της.

Και για να καταλαβετε τι εννοω(ειδικα εκεινοι που δεν την εχουν δει)θα αναφερω αυτο που ειπε ο Μοrfeus(ηρωας της ταινιας)στον πρωταγωνιστη.
Τον ρωταει καποια στιγμη, "Αν βλεπεις ενα ζωντανο ονειρο και ΔΕΝ μπορεις να μπορεις να ξυπνησεις, τοτε, πως μπορεις να καταλαβεις οτι ειναι ονειρο?".
Σκεφτητε το λιγο.Αυτο ΓΙΑ ΜΕΝΑ σημαινει οτι ο κοσμος που ζουμε,θα μπορουσε να ειναι το ονειρο μιας αλλης καταστασης-συνειδητοτητας.
Γενικα πιστευω οτι ο κοσμος που ζουμε δεν ειναι αυτο που φαινεται.
Τουλαχιστον δεν ειναι μονο αυτο.
Θα ηθελα την γνωμη σας, ειδικα εαν εισαστε αντιθετοι με την αποψη μου.

Υ.Γ.
Πολλοι φιλοι μου λενε οτι ειμαι υπερβολικος στις αποψεις μου,και ευκολοπιστος. Τους απαντω οτι πολλες φορες δεν πιστευω στα ιδια τα γεγονοτα, αλλα στις πιθανοτητες που εχουν να ειναι αληθινα.


thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2002, 11:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσόρισες Nikolas και ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια.

Εμένα δεν μου φαίνονται περίεργες οι απόψεις σου. Αντίθετα ενυπωσιάστηκα από τις φιλοσοφικές προεκτάσεις του Matrix. Σου συστείνω (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) να διαβάσεις ένα άρθρο με τίτλο "Έξω από το Matrix", σε μια σελίδα του Esoterica.

Έξω από το Matrix


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2002, 13:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς όρισες και απο μένα Νικόλα,
Θα συμφωνήσω μαζί σου για τη ταινία, που και εγω όσες φορές την έχω δεί (και δεν είναι 30!!!) πάντα βρίσκω κάτι μεταφυσικό σε αυτήν.
Παράδειγμα, το "Μπλέ & Κόκκινο" χάπι, πού έπρεπε να πάρει ο ΜΥΟΥΜΕΝΟΣ (ούπς, συγγνώμη, ο πρωταγωνιστής ήθελα να πώ, χεχεχε) εάν ήθελε να προχωρίσει!!!

Τώρα για το θέμα σου με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο μαζί σου.
Σε άλλο άρθρο έχω πεί ότι σε κάποιο άντρο μυήσεων, τον υποψήφιο για μύηση τον κατέβαζαν μέσα σε μια σπηλιά (ΜΗΤΡΑ) όπου τον τοποθετούσαν με το πρόσωπο στα τοιχόματα της σπηλιάς, άναβαν απο πίσω του μια φωτιά, του έδειχναν τις σκιές που σχηματίζονταν και του φανέρωναν ότι αυτό που έβλεπε με τα "φυσικά του ματάκια", ΟΙ ΣΚΙΕΣ ήταν ο ΦΥΣΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ και πώς όλα αυτά που έβλεπε δε ήταν παρα μια ΠΛΑΝΗ, ΜΙΑ ΑΥΤΑΠΑΤΗ, ΜΙΑ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ... ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!
'Αλλωστε στην Ινδία τον κόσμο τον αποκαλούν στα Σανσκρητικά: ΜΑΓΙΑ που στο ερμηνευτικο λεξικό θα δούμε ότι σημένει ΑΥΤΑΠΑΤΗ, ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ!!! Δε μπορεί, κάτι θα ξέρουν και αυτοί... μόνο εμεις τα ξέρουμε όλα;;;

Δε ξέρω αν σε βοήθησα, αλλά μιάς και το ανέφερα ας το ολοκληρώσω κιόλας.
Στη σπηλιά, ο υποψήφιος για μύηση έκανε αυτό που δίδαξε ο Χριστός στον Νικόδημο, περί της "ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ" που ο καλός μας Νικόδημος (ανθρωποψυχή) αναρωτιέται "...πώς είναι δυνατόν να "μπέι" για δεύτερη φορά ο άνθρωπος στη μήτρα της μητρός του..."
Να η αλληγορία... ο ΚΑΘΕ ΜΥΟΥΜΕΝΟΣ οποιασδήποτε θρησκείας κλπ γεννιέται για δεύτερη φορά "ΕΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙ" και παύει να ανήκει στο ΚΌΣΜΟ ΤΗΣ ΣΚΙΑΣ αλλά μετέχει στο ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ...

Βρέ τι μπορέι να βρέις μέσα σε μια ταινία!!!!

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikolas
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2002, 16:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος nikolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ καλο το αρθρο "Έξω από το Matrix" και οντος δεν το ειχα διαβασει.
(Το site το ανακαλυψα πριν 3 μερες και εχω ζαλιστει απο τον ογκο,
ενδιαφέροντων πραγματων που εχει.)
Στο μονο που θα διαφωνησω ειναι τα παρακατω:


" Και αυτό το βάθος ήταν πραγματικά τόσο μεγάλο που αναρωτιέται κανείς, αν οι δημιουργοί της είχαν συνείδηση όλων αυτών ή αν τελικά η ταινία (αυτό γίνεται στην τέχνη άλλωστε) ήταν απλώς μια εμπνευσμένη σύλληψη. "

Δεν πιστευω οτι ολα οσα εχει να πει η ταινια, και ειναι παρα πολλα,ειναι απλα μια εμπνευση.
Οπως λεει και ο φιλος ο kelsos, οσες φορες και να την δεις θα ανακαλυψεις καινουργια πραγματα, συμβολισμους και παραλληλισμους.
Εχω την εντυπωση οτι αυτη η ταινια ειναι πολυ μεγαλη σε μηκος.Οτι ειναι ΠΕΡΙΛΗΨΗ αυτων που θελει να πει.
Πιστευω οτι οι αδελφοι Wachowski (παραγωγοι)δεν εφτιαξαν την ταινια
για να δουμε τον reeves να χοροπηδαει, αλλα να δωσουν μια αλλη διασταση σ'αυτο, που αρκετοι απο μας γνωριζουμε.
"μην πιστευεις τα ματια σου.Βλεπουν μονο κοντα και
σε παραπλανουν"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αφροδίτη
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2002, 18:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αφροδίτη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα πάλι που έκανε εντύπωση στην ταινία ότι η μόνη πόλη όπου βρισκόταν έξω από την πλάνη και που μπορούσες να ζήσεις αληθινά ονομάζονταν Σιών!!
Και ότι περίμεναν τον εκλεκτό για να τους σώσει από την πλαστή ζωή που τους είχαν επιβάλει!

Κάτι μου θυμίζει!!!!

~Ίσως το δικό μου άστρο να'ναι κάπου εκεί στο φως~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2002, 00:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Αφροδίτη. Αλήθεια, μόνο αυτό θυμάσαι από το Matrix; Ή μήπως "βγάζεις σπυράκια" όταν ακούς κάτι που θυμίζει Ιουδαϊσμό ή Χριστιανισμό;

Τον Μορφέα (τον αρχαιοελληνικό Θεό) δεν τον θυμάσαι; Ή μήπως και αυτός έχει Ιουδαϊκό όνομα και δεν το ξέρω;

Μήπως το όνομα Trinity (Τριάδα) είναι Χριστιανικό ή παραβλέπουμε την τριαδικότητα στην φιλοσοφία όπως του Πυθαγόρα ή του Πλάτωνα;

Μήπως η περιγραφή του Matrix δεν θυμίζει τον περίφημο Μύθο της Σπηλιάς του Πλάτωνα όπου ο Σοφός είναι αυτός που ξεφεύγει από το Σπηλαιο των Σκιών και γυρνάει πίσω για να ελευθερώσει και τους άλλους ή μήπως είναι και αυτός Εβραϊκός Μύθος;

Σε κάποιο άλλο μήνυμα λες για τις εμπειρίες του Κ. Δερβένη στην αναζήτηση του Δασκάλου του. Μήπως η φιλοσοφία των πολεμικών τεχνών δεν μοιάζει με τις διδασκαλίες του Μορφέα στον Νίο όταν του εξηγεί ότι ο νους είναι αυτός που ελέγχει το σώμα και τον πείθει ότι μπορεί να είναι πιο γρήγορος και πιο δυνατός, αν ο Νους του, πείσει το Σώμα; Ή μήπως η φιλοσοφία των πολεμικών τεχνών και η δύναμη της σκέψης και του Νου περιγράφεται πρώτα στην Βίβλο και δεν το έχω διαβάσει;

Μήπως το σκάφος του Μορφέα ο Ναβουχοδονόσορας είναι Ιουδαικής έμπνευσης και αυτός;

Μήπως η μάντισσα-ιέρεια που δίνει τους χρησμούς είναι και αυτή πρόσωπο της Βίβλου;

Θα μπορούσα να απαριθμήσω και άλλα στοιχεία που δείχνουν πως (η αρκετά καλή αλλά όχι και αρχετυπική) ταινία Matrix συνδυάζει πολύ περισσότερα στοιχεία από την αρχαιοελληνική φιλοσοφία και την ανατολική φιλοσοφία παρά από Ιουδαϊκοχριστιανικά στοιχεία.

Πολλές φορές στην προσπάθειά μας να προβάλλουμε την όμορφη και ανεκτίμητη αρχαιοελληνική μας κληρονομιά και στην πικρία μας γιατί καταπιέστηκε και διαστράφηκε από τους φανατικούς Ιουδαίους και Χριστιανούς, τα "βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι" και βλέπουμε παντού Σιωνιστικές συνομωσίες.

Εκτιμώ και σέβομαι την άποψή σου Αφροδίτη αλλά εγώ θα επιμείνω στο ότι μετά από την παρακολούθηση αυτής της ταινίας κάποιος ανοικτόμυαλος βγαίνει πιο ερωτευμένος με την αρχαιοελληνική, την Ιπποτική και την Ανατολικό-μυστικιστική παράδοση παρά με την Ιουδαϊκή ή Χριστιανική.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nikolas
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2002, 02:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος nikolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιγουρα η ταινια εχει πολλα στοιχεια απο διαφορετικους πολιτισμους
και οχι τυχαια.Μηπως αυτο γινετε για να υπαρχει ανταποκριση απο ανθρωπους διαφορετικων αντιληψεων;
Στο κατω κατω οι περισοτερες θρησκειες μιλανε σχεδον για το ιδιο γεγονος. Την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του ανθρωπου-ψυχης.Το πλησιασμα και τελικα το αγγιγμα της ΑΛΗΘΕΙΑΣ.
Το εντυπωσιακο στην ταινια ειναι η συνχωνευση τοσων διαφορετικων
θρησκευτικων παραδοσεων που τελικα οδηγει στο ιδιο αποτελεσμα.
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ-ΑΛΗΘΕΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2002, 10:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Νικόλα. Σίγουρα η προσπάθεια που γίνεται είναι σε πολλά επίπεδα. Πιστεύω μου είναι οτι θα πρέπει να ενταθούν οι προσπάθειες αυτές. Στο κάτω κάτω της γραφής, το ΠΩΣ εγώ (ο θεατής) θα αντιληφθώ την ΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΙ ΚΑΘΕ ΕΡΓΟ, δε μπορεί να μου το επιβάλει ΚΑΝΕΝΑΣ.
"Συλλογιέμε, λεύτερα.......... Συλλογιέμαι καλά"

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikolas
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2002, 15:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος nikolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επι ευκαιριας, ψαχνω να βρω το μουσικο καμματι, που εχει στην αρχη
της ταινιας.Εχω παρει το soundtrack αλλα δεν το εχει μεσα.
Οποιος ξερει που μπορω να το βρω ας βοηθησει.
Τον ευχαριστω απο τωρα.

Τα λεμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αφροδίτη
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2002, 22:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αφροδίτη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ thot,

όλα τα θυμάμαι από το Μάτριξ (δεν κοιμήθηκα σ' αυτήν την ταινία :P) απλά μέσα από όλα όσα μου έκαναν εντύπωση είπα να πω τα περί Σιωνισμού που ήμουν σύγουρη ότι δεν θα τα έλεγα κανείς!! :D

Όσο για τον Μορφέα, είχα παρατηρήσει ότι ήταν και μαύρος! Παίζει αυτό κανέναν ρόλο;

~Ίσως το δικό μου άστρο να'ναι κάπου εκεί στο φως~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2002, 11:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Αφροδίτη, δεν έχω καμία ψευδαίσθηση ότι δεν υπάρχει Σιωνισμός και ότι δεν υπάρχουν συνομωσίες και συγκαλύψεις καθώς και κρυμμένα κέντρα εξουσίας που εκμεταλλεύονται τον κόσμο.
Εξάλλου και το Matrix αυτό το πράγμα δείχνει!!!

Είναι φυσικό, για όσους ελέγχονται μόνο από την σκεπτομορφή της φήμης, της εξουσίας και της φυλετικής ανωτερώτητας, να εργάζονται για την εκπλήρωση των στόχων τους και την ικανοποίηση των συμφερόντων τους. Αυτοί δεν μπορούν να "χωρέσουν στο μυαλό" τους, ούτε την αυτοθυσία, ούτε την παραίτηση από την χρήση της Δύναμης για υλικούς σκοπούς.

Μιας και μιλάμε για Κινηματογράφο, θα υπάρχει μια επόμενη ταινία της σειράς του "Άρχοντα των Δακτυλιδιών", και θα βασίζεται στο δεύτερο μέρος (Οι Δύο Πύργοι) της σειράς του ομώνυμου βιβλίου. Εκεί θα εμφανίζεται ξανά ο Γκάνταλφ και μάλλον θα υπάρχει μια σκηνή που περιμένω. Εκεί εξηγεί ότι ο Σόρον, ο Άρχοντας του Κακού, θα νικηθεί γιατί έχει παραβλέψει ένα γεγονός, το οποίο δεν μπορεί να προβλέψει.

Αυτό που δεν μπορεί να φανταστεί, ο Σόρον, είναι ότι κάποιο ον έχει το Δακτυλίδι της Δύναμης και δεν το χρησιμοποιεί για να ικανοποιήσει τους πόθους του και τις επιθυμίες του. Ακόμα χειρότερα για αυτόν, δεν μπορεί να φανταστεί ούτε ότι κάποιος θέλει ακόμα και να το καταστρέψει, μέσα στην καρδιά της Μόρντορ (της χώρας του Κακού).

Έτσι φίλη μου Αφροδίτη, είναι σχεδόν ακατόρθωτο να έχεις την Δύναμη και την Εξουσία και να μην σε κάνουν να χορτάσεις την πείνα των πόθων σου. Αυτό κάνουν και οι κάθε είδους Σιωνιστές και είμαι σίγουρος ότι το ίδιο θα έκαναν και οι κάθε είδους Ελληνιστές ή Γερμανιστές, η Αμερικανιστές, αν είχαν τις ευκαιρίες κ.ο.κ.

Η ποιότητα του πνεύματος και της ζωής σου, καθώς και ο αγώνας που κάνεις για να απελευθερωθείς από την άγνοια και την σκλαβιά είναι αυτά που με συγκινούν και αυτά δεν βρίσκονται σε καμία "εκλεκτή φυλή" τώρα στον κόσμο μας. Ούτε στους Σιωνιστές βρίσκονται ούτε στους Ελληνιστές. Βρίσκονται μόνο σε αυτούς που τολμούν να πάρουν το "κόκκινο χάπι" και να αντέξουν την αλήθεια. Είναι η "συμβολική" φράση που είπε ο Μορφέας στον Νίο πριν αυτός πάρει το χάπι: "Σκέψου, σου υπόσχομαι μόνο την αλήθεια και τίποτε άλλο" και του την υπενθύμισε όταν ο Νίο έπαθε αμόκ με την παρουσίαση του τι είναι το Matrix.

Και επειδή με ενέπνευσες (τι σόι Αφροδίτη θα ήσουν εξάλλου ), θα τελειώσω με έναν άλλον συμβολισμό της ταινίας.

Γιατί μας χρειάζονται οι μηχανές και τι συμβολίζουν;

Αυτό που λέει ο Μορφέας είναι ότι οι μηχανές μας χρειάζονται για πηγή ενέργειας,τρέφονται με τον ηλεκτρισμό της ζωτικής μας ύπαρξης, τις δίνουμε την τροφή τους, τις κρατάμε στην ζωή, είμαστε η μπαταρία τους και αυτές σε αντάλλαγμα μας απαλλάσσουν από την παρατήρηση της σκληρής πραγματικότητας, του κατεστραμμένου κόσμου, μας απαλλάσσουν από την συνειδητοποίηση της αλήθειας που είναι ότι πρέπει να εργαστούμε σκληρά για να ξαναφτιάξουμε τον κόσμο από την αρχή μιας και είμαστε υπεύθυνοι για την ερήμωσή του.

Έτσι οι μηχανές συμβολίζουν τις μόδες, τις συνήθειες, τους φανατισμούς, τις θρησκείες, τα ΜΜΕ, την ηλεκτρονική φανταστική μας πραγματικότητα που φτιάχτηκε για να έχουμε την ψευδαίσθηση μιας ζωής, μιας δανεικής ζωής. Είμαστε ακόμα παιδιά και παίζουμε με παιχνίδια που μας δίνουν οι "μηχανές" που εμείς κατασκευάσαμε αλλά που αυτές έγιναν παράσιτα και ζουν εις βάρος μας.

Και η αλήθεια είναι ότι είμαστε τόσο "παιδιά", που φοβόμαστε να ζήσουμε χωρίς αυτές τις μηχανές. Αυτό αποδεικνύει και ο Σάιφερ (ο προδότης της ταινίας), κάνοντας καυστικό χιούμορ, ζητώντας από τους Πράκτορες να τον ξαναβάλουν στο Matrix, (αφαιρώντας τις αναμνήσεις του) και να τον κάνουν... σταρ του κινηματογράφου.

Τώρα για τον Μορφέα, γιατί είναι μαύρος;

Μια πρώτη απάντηση είναι ότι ο Μορφέας ήταν ο Θεός του΄Ύπνου και της Νύχτας.

Ε! Δεν θα το παρασταίναν όπως την νύχτα, μαύρο;;;

Αστειεύομαι. Νομίζω ότι είναι μαύρος για να ικανοποιηθεί το εμπορικό χολιγουντιανό "κοκτέιλ". Π.χ. βάλε μου 50% ωραίους λευκούς άνδρες, 20% ωραίες λευκές γυναίκες, 10% λευκούς άσχημους, 10% μαύρους καλούς, 5% κακούς μαύρους και 5% λευκούς κακούς.

Τέλος πάντων δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα. Έπρεπε να βάλουν έναν καλό ηθοποιό δίπλα στον ατάλαντο, ανίκανο Κιάνου Ριβς, ο οποίος μόνο σε ταινίες τύπου "Speed" μπορεί να ξεδιπλώσει το ταλέντο του (που είναι να παίρνει κάτι φάτσες ηλίθιου , τύπου Lost in Space). Πάντως προσπάθησε, ασυνείδητα θεωρώ, να καταστρέψει την ταινία αυτή αλλά ευτυχώς δεν τα κατάφερε. Παραλίγο να το κάνει και στην ταινία "Ο Μικρός Βούδας" (τρομάρα του, έγινε και Βούδας) και στην ταινία "Δικηγόρος του Διαβόλου".

Ήμαρτον θεέ μου, δεν υπάρχουν ωραίοι, λευκοί, νέοι ηθοποιοί, να ικανοποιηθεί εμπορικά το Χόλιγουντ, να δούμε όμως και εμείς έναν "Εκλεκτό" της προκοπής που μπορεί να εκφράσει έντονα συναισθήματα λύπης, απόγνωσης, ηρωισμού, μεταστροφής, αγάπης, ανωτερότητας κ.λ.π.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nikolas
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2002, 04:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος nikolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ωρα ειναι 4:30 το πρωι.
Μολις τωρα γυρισα απ'εξω.Κλεινω το pc και παω να δω το
matrix για να κοιμηθω.


Καλημερα σε ολους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CrEeP
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2002, 13:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CrEeP  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Geia sas filoi mou, kalws sas brhka (epitelous sas brhka!!)

Symfwnw ligo poly sta perissotera apo osa exoun graftei gia to Matrix, eimai kai egw enas fanatikos opados ths tainias (dystyxws thn exw dei mono(!) 10 fores. Den thelw na arxisw na grafw gia ta thetika stoixeia tou Matrix, alla thelw na epektathw se ena pithanon arnhtiko stoixeio.

Gia mena to Matrix apeikonizei to paron h estw to syntomo mellon.
Den to thewrw tyxaio oti to Matrix 3 tha bgei to 200(7), oute thewrw tyxaia thn eisodo tou matrix sth zwh mas me thn nea xilietia.
Nomizw pws to matrix 1 irthe gia na mas ksypnhsei, to 2 tha erthei gia na mas mathei kai to 3 tha mas perigrafei to telos. den eimai genika apaisiodoksos sthn zwh mou alla niwthw oti to telos, kalo h kako, einai poly konta.

Anyway thelw na stathw se ayto to quote mono sto theme tou "THE ONE"
H yparksh tou Neo (O-N-E) me exei mperdepsei poly kai fantazomai olous esas pou psaxnete ton eswteriko eayto sas. Exw palepsei poly me ton egwismo mou , den ntrepomai na to paradextw, kai sxedon osoi kserw pou anazhtoun thn alitheia kai exoun dei to matrix exoun perasei to idio problhma. O egwismos mou "xaideyetai" kathe fora pou blepw to Matrix, giati kai poios den tha ithele na htan o eklektos...

Exw katalhksei sta ekshs meta apo poly skepsh :
1) Eimaste mia omada eklektwn (krisimo plithos symfwna me thn ourania profhteia) pou oloi tha perasoume apo ta stadia pou pernaei o NEO kai oloi tha synantisoume kapoia stigmh ton morphea mas.

2)To matrix prospathei na ksypnhsei ton egwismo mas sto full gia na ton doume, na skeftoume logika oti "den einai dynaton na eimai egw" mas boithaei na ton feroume sto proskhnio kai na kataferoume na ton skotwsoume. Etsi mporei na ekshgithei oti o Neo prepei na pethanei gia na ksypnhsei. Prepei na stayrwsoume ton Egwismo mas gia na bgei to rodo ths psyxhs.

den porw na skeftw kati allo na grapsw twra opote anamenw tis apanthseis sas gia na epektathw peretairw.

Gia allh mia fora kalws sas brhka.
Axilleas

OLA einai 1

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2002, 17:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου "Creep" και... καλώς σε δεχτήκαμε.

Χαίρομαι που σου αρέσει και εσένα το Matrix. Εγώ δυστυχώς το είδα μόνο 5 φορές.

Η δική μου άποψη είναι ότι, αν και το πρότυπο του Neo μας ξυπνάει μια φιλοδοξία και έναν εγωισμό, εντούτοις δεν νομίζω ότι γίνεται συνειδητά από τους σκηνοθέτες, ούτε ότι θέλουν να τον σκοτώσουν και να τον αναστήσουν για τους λόγους που έγραψες.

Κάθε αρχαίος μύθος, έτσι και το MATRIX, ως ο σύγχρονος μύθος, δίνει ηρωικά πρότυπα, τα οποία κάνουν άθλους και κάποια στιγμή πεθαίνουν και "ανασταίνονται". π.χ. ο Ηρακλής είναι ένας μεγάλος ήρωας της αρχαίας Ελλάδας. Κι αυτός ήταν πρότυπο μίμησης για τους Έλληνες αλλά και αυτός πέθανε και αναλήφθηκε στον Όλυμπο.

Το ίδιο και ο Διόνυσος, ο Όσιρις, ο Χριστός, πεθαίνουν και ανασταίνονται.

Αυτό δείχνει μια επανάληψη του ίδιου αρχετύπου, του ίδιου μύθου.

Το να θαυμάζεις και να θέλεις να μιμηθείς ένα πρότυπο δεν είναι κακό. Αντίθετα είναι το πρώτο βήμα για την ωριμότητα. Όπως κάνουν τα μικρά παιδιά που θέλουν να μιμηθούν τους μεγάλους. Αυτό το πρώτο βήμα όμως πρέπει να ακολουθήσει ένα άλλο πιο μεγάλο και πιο ουσιαστικό. Αυτό το βήμα είναι να ενσαρκώσεις ένα πρότυπο.

Στην περίπτωση αυτή, βέβαια, δεν χρειάζεται να φορέσεις καπαρντίνα και μαύρα γυαλιά και να αρχίζεις να πυροβολείς όσους νομίζεις για "Πράκτορες" (έγινε και αυτό σε ένα γυμνάσιο των ΗΠΑ, μετά την προβολή της ταινίας).

Η ενσάρκωση του προτύπου γίνεται μέσα από την προσωπική ζωή, αναβιώνοντας αξίες και αρετές. Για παράδειγμα το Matrix μπορεί να εμπνεύσει κάποιον για να αποκτήσει μεγαλύτερη διάκριση, μεγαλύτερη εξουσία πάνω στον εαυτό του, να δυναμώσει και να ελέγξει το νου του, να θυσιάσει τις προσωπικές επιθυμίες άνεσης για να βοηθήσει αυτούς που τον χρειάζονται, να εργαστεί με υπομονή για να εκπαιδεύσει τον εαυτό του, να αποκτήσει μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στην ανώτερη ψυχή του κ.α.

Στα πρώτα βήματα, σίγουρα το μόνο που εμπνέεται είναι ο εγωισμός και η φιλοδοξία αλλά, στην πορεία, αν πιστέψουμε τους αρχαίους σοφούς, τα κίνητρα μεταλλάσσονται και ο προσωπικός εγωκεντρικός εαυτός πεθαίνει γεννώντας τον ανώτερο.

Αυτή είναι η προσωπική μου ματιά πάνω σε αυτό το ζήτημα.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2002, 23:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς όρισες φίλε Creep.
Eπάνω σε αυτά που παρέθεσες θα ήθελα να πώ ότι πιθανά να είναι μια "προετοιμασία". Αυτό το λέω χωρίς απαραίτητα να διαφωνώ με τον Thot.
Πιθανά και το τονίζω αυτό να είναι και έτσι τα πράγματα.
'Αλλωστε ΟΛΟΙ ΜΑΣ θα περάσουμε απο αυτό το στάδιο, το "στάδιο του ήρωα".
Αυτός δεν είναι και ο ρόλος του εκάστοτε "μύθου";;; Να μας κάνει γνωστό, ότι ΟΛΟΙ θα περάσουμε απο την θέση των ηρώων που είναι γεμάτες οι μυθολογίες ΟΛΟΥ του κόσμου.
'Αρα γιατί όχι και με τη ταινία;;; Πιθανό είναι ΚΑΙ αυτό, γιατί όχι;;;

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikolas
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2002, 00:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος nikolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσορισες και απο μενα creep.
Βλεπω μια μικρη ανησυχια για το αν θα γινουμε ηρωες η οχι ο καθενας απο εμας.Η για το αν ο καθενας απο εμας ειναι ο "εκλεκτος".
Βασικα πιστευω οτι ειναι στο χερι μας να γινουμε αυτο που θελουμε.
Ειτε ηρωες ειτε εκλεκτοι ειτε τυποι με καπαρντινα.
Την δικια μας πραγματικοτητα την δημιουργουμε εμεις οι ιδιοι.
Με λιγα λογια ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ.
Γι'αυτο νομιζω η προφητης ειπε στον Νεο οτι εαν δεν ξερει βαθεια μεσα του, οτι ειναι ο εκλεκτος, τοτε απλα δεν ειναι.


Οσο για το matrix 2 καπου διαβασα, και το θεωρω πιθανον,
να ειναι υπερβολικα εμπορικη ταινια με ολα τα επακολουθα.Το ιδιο και το 3 ισως το 4 και το 5 και το 6 και το 7. Καλα καλα φτανει
Και αυτο για εναν μονο λογο. Για να χασει το αρχικο matrix την αξια του. Να χαθει το μηνυμα του μεσα σε μια μετρια κινηματογραφικη
σειρα, τυπου "Παρασκευη και 13"
Αυτο ενισχυει την αποψη οτι το matrix ειναι μια ταινια "προειδοποιηση"

Το θεμα ειναι οτι η ωρα περασε και πρεπει να παω για υπνο.
Τα λεμε αυριο παλι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CrEeP
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2002, 14:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CrEeP  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
You have to let it all go... Fear,Doubt, Disbelief.
Don't think you are... KNOW you are...

Oλα είναι ΕΝΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Scarface
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2002, 10:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Scarface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Τhoth τα ειπε ολα συμφωνω 100%, οι μονοι που ειμαστε υπευθυνοι ειμαστε εμεις για το εαν θα δουμε περα απο τη μυτη μας και θα βγουμε απο το μικροσκοπικο καβουκι μας. Οσο για τις συνομοσιες ειναι η αδυναμια μας να αντιμετοπιζουμε τα προβληματα μας οποτε τα ριχνουμε σε αλλους!!!

ALL FOR ONE AND ONE FOR NONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Samael
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2002, 04:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Samael  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά. Η ταινία αφήνει στίγμα σίγουρα στο θεατή που δεν θα παρατηρήσει απλώς τα εφέ και όλα τα υπόλοιπα χολιγουντιανά τρικ. Μια παρατήρηση μόνο, προς το παρόν. Νομίζω πως δεν πρέπει να σταθεί κανείς στα ονόματα και τους λοιπούς συμβολισμούς, γιατί υπάρχει πάντα η πιθανότητα του λάθους (Όπως και στη ποιηση, το τι εννοεί ο εκαστοτε ποιητής, τώρα σκηνοθέτης, είναι 100% άγνωστο). Απο συσχετισμούς με φιλοσοφους μπορει κανείς να κάνει πολλούς, απο Πλάτωνα (the body cannot live without the mind) μέχρι τον Νίτσε. Το θέμα, πιστεύω, έγκειται στο τι θα πάρει ο καθένας από την ταινία. Πέρα από τα θρησκειο-φιλοσοφικά, αυτή η ταινία αλλάζει ζωές. Όχι μόνο ο έλεγχος που έχουν οι άλλοι πάνω μας, αλλά και ο έλεγχος που έχουμε εμείς στον εαυτό μας. Ακόμα και το ίδιο το γεγονός ότι δεχομαστε τον έλεγχο των άλλων.

~Πάντα μάζευα ότι έμενε απ' τη στάχτη, μα η τύχη μ' έχει άχτι~

Edited by - Samael on 05/04/2002 04:47:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jackalman
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2002, 04:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jackalman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί συνοδοιπόροι,
η ώρα, στον κόσμο σας, είναι 4 και 25 .... στον δικό μου δεν έχει σημασία ο χρόνος. Με λένε Neo και γεννήθηκα στο Matrix. Για την ακρίβεια ξαναγεννήθηκα. Όμως ο καιρός έχει περάσει, εγώ έχω μεγαλώσει πολύ - κοντεύω 75 με βάση τους δικούς σας βιορυθμούς - και ένα έχω να πω : ΜΟΝΑΞΙΑ πλυμμηρίζει την καρδιά μου και έτσι είπα να σας γράψω. Γνωρίζω αρκετά από κινηματογράφο και είμαι πρόθυμος να σκοτώσω πολλές ώρες -όπως σας είπα ο χρόνος για μένα δεν μετράει- με οποιονδήποτε θα ήθελε να αποχωρήσει επιτέλους από το Matrix και να εισέλθει σε άλλες λιγότερο η περισσότερο σημαντικές ταινίες. Πάντως για το Matrix - την ταινία εννοώ βέβαια - τα περισσότερα που θα θελα να πω τα χετε εξαντλήσει. Μια ταινία που δεν είναι μόνο ότι δείχνει με την πρώτη ματιά. ΕΙΝΑΙ (ποιοί? μην περιμένετε και αυτό να σας το πω εγώ) εκεί έξω, ΕΙΜΑΣΤΕ εκεί έξω. Σας περιμένουμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2002, 07:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε καλωσορίζουμε στο ΔΙΚΟ ΜΑΣ κόσμο, που απο ότι φαίνεται.... δεν είναι άδειος!!!
Ειναι ΓΕΜΑΤΟΣ απο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ που και αυτούς (κατα κάποιο τρόπο) ο Χρόνος, αυτός ο μέγας δυνάστης, δεν τους αγκίζει...
Θα χαρούμε να εξερευνίσουμε παρέα, ΟΛΟΙ μαζί τα νέα μονοπάτια που θές να μας βάλεις να περπατήσουμε...
Περιμένουμε νέο θέμα λοιπόν,
καλώς ήρθες φίλε Jackalman

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avalon
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2002, 14:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Avalon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά, γειά σας!
Είμαι «νέο αίμα» στο forum και επέλεξα να κάνω την εμφάνισή μου μέσω του θέματος του Matrix. Η ταινία σίγουρα είναι γεμάτη συμβολισμούς και θα μου επιτραπεί να συμφωνήσω με την Αφροδίτη που –πολύ εύστοχα- παρατήρησε ότι η Σιών ήταν η μόνη ελεύθερη περιοχή, που οι κάτοικοί της περίμεναν τον Εκλεκτό (Σωτήρα;).
Επίσης, Thoth, θέλω να σε προλάβω και να σου πω ότι δεν βλέπω παντού Σιωνιστικές συνομωσίες, αλλά δεν έπρεπε να επισημανθεί αυτό; (Πολύ εύστοχα, επαναλαμβάνω)
Φίλε Νικόλα, το μουσικό θέμα που ακούγεται –και μάλιστα είναι και στο τρέιλερ της ταινίας- και νομίζω ότι εννοείς είναι το «Eyes of Truth” των Enigma. Φοβερό κομμάτι!

Καλημέρα σε όλους, λοιπόν!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2002, 15:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσήρθες Άβαλον.

Καλό ταξίδι σε αυτήν την θάλασσα της επικοινωνίας.

Δεν ξέρω γιατί αλλά κάποιοι αρχίζουν να διστάζουν να μιλήσουν μήπως και τους κατηγορήσω, για Σιωνιστές ή φανατικούς. Όχι, δεν έχω καμία τέτοια πρόθεση και ούτε εξάλλου το έχω κάνει. Απλά προσπαθώ να διατηρώ έναν σκεπτικισμό και μια φιλοσοφική διάθεση όταν αρχίζουμε να "δαιμονοποιούμε" ανθρώπους και καταστάσεις. Δεν έχω κάνενα πρόβλημα με την συζήτηση και με τον διάλογο. Αντιθέτως εγώ είμαι αυτός που φοβάται να μιλήσει τις περισσότερες φορές γιατί θα πρέπει να δικαιολογήσω γιατί βλέπω διαφορετικά τα πράγματα από ότι η πλειοψηφία.

Συγχωρέστε με, αλλά προστατέψτε με κιόλας, διότι όπως εξελίσσονται τα πράγματα αυτήν η στάση μου θα εντάσσεται σε λίγο καιρό σε μια μικρή, περίεργη μειονότητα μέσα σε αυτόν τον κόσμο των διαχωριστικών γραμμών της ελληνικής εσωτεριστικής σκέψης.

Ελπίζω κάποιος φιλεύσπλαχνος οικολόγος να εντάξει τις απόψεις μου και μένα στην λίστα των προστατευομένων ειδών. Μαζί με την Καρέτα-Καρέτα και την Μονάχους-Μονάχους ας βάλει και τον... Τhoth-Thoth

Πέρα από την πλάκα, η λέξη "Σιών" (Ιερουσαλήμ) είναι μια λέξη της Παλαιάς Διαθήκης, την οποία έχουν ως ιερό βιβλίο, πέρα από τον Ιουδαϊσμό, και τον Χριστιανισμό και ο... Μωμεθανισμός. Άρα, γιατί να έχουμε τέτοια ψύχωση με την αναφορά αυτής της λέξης;

Ειδικότερα στον χριστιανισμό, στην Αποκάλυψη του Ιωάννη, αναφέρεται η ουρανια Ιερουσαλήμ, ως Σιών, και χαρακτηρίζεται ως η πρότυπη ουράνια πόλη που θα την κατοικήσουν οι εκλεκτοί του θεού που θα είναι 144.000 άνθρωποι. (Παρεπιμπτόντως προτείνω να στείλουμε τον Αρσένη, ή έστω τον Ευθυμίου να μιλήσει στον θεό για το νέο σύστημα εισαγωγής όλων στα ΑΕΙ, χωρίς εξετάσεις, γιατί αλλιώς την βάψαμε!!!)

Πείτε μου αν κάνω λάθος. Εγώ απλά, πιστεύω ότι σε αυτήν την περίπτωση, οι σεναριογράφοι ήθελαν να τα βάλουν όλα στον... μπαχτσέ, άσπρους, μαύρους, ωραίους, άσχημους, καλούς, κακούς, χριστιανούς, ιουδαίους, βουδιστές, ινδουιστές, κομπιουτεράδες, φιλόσοφους, μιλιταριστές κ.α. Μέσα σε αυτόν τον μπαχτσέ εντάσσουν και αυτήν την λέξη για να κερδίσουν και τους Εβραίους θεατές.

Δεν είμαι αφελής. Βλέπω γύρω μου πολλές συνομωσίες, πολλές παγίδες, πολλές συκοφαντίες, πολύ χειραγώγηση, πολύ ψέμα, πολύ καταπίεση κ.α. Μέσα σε αυτά βάζω και τον παγκόσμιο Σιωνισμό ως μια δύναμη καταπίεσης των διαφορετικών απόψεων. Αλλά βλέπω και αυτούς που το παίζουν αντι-σιωνιστές να χρησιμοποιούν αυτόν τον "μπαμπούλα" για να μαζέψουν το δικό τους κοπάδι..."πρόβατα" και να ικανοποιήσουν την φιλοδοξία τους να είναι "βοσκοί" και΄όχι "πρόβατα". Για αυτό θέλω να προσέχω.

Όπως έλεγε και ο Δον Χουάν, στον Καστανέντα, αν θέλεις να εκθρονίσεις έναν εξωτερικό Τύραννο, φρόντισε πρώτα να τον διώξεις από τον θρόνο που έχεις μέσα σου. Ο φόβος στον Σιωνισμό και στην παγκόσμια συνομωσιολογία είναι το ίδιο επικίνδυνος με τον ίδιο τον Σιωνισμό. Ο φόβος στον άλλον, οδηγεί σε επικίνδυνα αδιέξοδα. Οι Ναζιστές έκαιγαν, γενικώς Εβραίους, οι Αμερικανοί βομβαρδίζαν με ατομικές βόμβες, γενικώς Ιάπωνες. Αυτήν η γενικοποίηση είναι το όπλο για κάθε φανατικό και αυτήν προσπαθώ να αποφύγω.

Να προσέχεις, να προφυλάσσεσαι, να αμύνεσαι, να νικάς αλλά να μην φοβάσαι. Αυτό προσπαθώ να εφαρμόσω.

Όσο για το κομμάτι της εισαγωγής όντως είναι εντυπωσιακό.

Περιμένω τον διάλογο με χαρά και ενδιαφέρον. Θα πω την αλήθεια όπως την βλέπω εγώ, χωρίς φόβο και πάθος και το ίδιο θα ήθελα να κάνουν όλοι.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lydios_pretty_real
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2016, 12:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lydios_pretty_real  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=PKwq7b2i-vc

Edited by - lydios_pretty_real on 28/02/2016 12:55:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1089973
Maintained by Digital Alchemy