ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΖΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 03:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έχετε παρατηρήσει ότι στις καθημερινές μας συναναστροφές, στις γνωριμίες μας, στις σχέσεις μας, οπουδήποτε, έχουμε την τάση να απαιτούμε να ΛΑΒΟΥΜΕ, χωρίς να ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ?

αυτό το θέμα μπορεί να εξεταστεί από πολλές όψεις...

δύο άνθρωποι θέλουν να γνωριστούν...γνωρίζονται...αλλά πολύ γρήγορα απομακρύνονται, διότι ο ένας βρίσκει τον άλλο πολύ απρόσιτο, μακρινό, ακατάλληλο.
γιατί συμβαίνει αυτό?
γιατί μπορεί να νομίζουν ότι ΖΗΤΟΥΝ να γνωρίσουν, να λάβουν δηλαδή στοιχεία από το άτομο απέναντί τους, αλλά στην ουσία δε το ζητούν! αντιθέτως αυτό που κάνουν συνύθως είναι να "προσφέρουν" στοιχεία από τον εαυτό τους, την προσωπικότητά τους, χωρίς να τους έχει ζητηθέι, με μόνο σκοπό την αυτο-επιβεβαίωσή τους από τους άλλους.

τι σημαίνει ότι απαιτούμε να λάβουμε, χωρίς να ζητήσουμε?

μπορεί να σημαίνει, ότι περιμένουμε τον άλλο να μαντέψει τι ακριβώς ζητάμε από αυτόν, χωρίς να το εκφράζουμε

μπορεί να σημαίνει, ότι είμαστε τόσο απασχολημένοι με το να μαντέψουμε το τι θα ήθελε ο άλλος να ζητήσει από εμάς, που του τα προσφέρουμε όλα, χωρίς να μας απασχολεί ότι αρχικά πλησιάσαμε τον άλλο με σκοπό να ζητήσουμε

μπορεί να σημαίνει, ότι ενδόμυχα φοβόμαστε την άρνηση, και γιαυτό δε ζητάμε, ή καμουφλάρουμε τόσο πολύ το αίτημά μας, που δε γίνεται κατανοητό από τον άλλο

μπορεί να σημαίνει, ότι δεν ξέρουμε να λαμβάνουμε, να γινόμαστε δέκτες χωρίς να χρωστάμε, αλλά αντίθετα νομίζουμε ότι κάθε τι στη ζωή είναι καθαρή ανταλλαγή, αισθανόμαστε υποχρεωμένοι, άρα δε ζητάμε

μπορεί να σημαίνει, ότι απλά, δεν μπορούμε να ζητήσουμε!
"δεν μπορώ να ζητήσω...μου είναι αδιανόητο!"

πολλά από αυτά τα "μπορεί να σημαίνει", κάνουν τη ζωή μας δύσκολη. μας μπερδεύουν και μας απομακρύνουν από τους στόχους μας, από τη βούλησή μας, από τη θέλησή μας...

το ΖΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ, είναι κάτι που ισχύει, ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!
αλλά μέσα από αυτά τα φιδογυριστά μονοπάτια του εσωτερικού μας κόσμου, μέσα από το λαβύρινθο του νου και των συναισθημάτων μας, γίνεται κάτι το εξαιρετικά δύσκολο.
όχι επειδή δεν μπορούμε να ΛΑΒΟΥΜΕ, αλλά επειδή δεν μπορούμε, δε μάθαμε, δε θέλουμε, δε ξέρουμε... να ΖΗΤΑΜΕ!

θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό το θέμα

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 11:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερουδια.ΖΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ...Πραγματι,μερικες φορες μαλιστα δε χρειαζεται καν ,να το φωναξεις .Αρκει να το θελησεις δυνατα και το αιτημα σου σιγουρα θα απαντηθει.Σε σχεση με τις κοινωνικες μας συναναστροφες ομως,το θεμα ειναι ποσο ετοιμοι ειμαστε ΕΜΕΙΣ να δωσουμε και μαλιστα να δωσουμε τοσο οσο ο αλλος χρειαζεται .Που πρεπει να σταματησουμε για να μην προκαλεσουμε υπερφορτωση.Κατι δηλαδη σαν αυτο,που αν καταλαβα καλα μας ενοχλει.. Τωρα το" απαιτω να λαβω χωρις να ζητησω"και ο,τι το ακολουθει,δεν ειναι λιγο εγωιστικο?Ισως αν καταλαβουμε καλυτερα τι θελουμε εμεις απο τον εαυτο μας,να μπορεσουμε να το εκφρασουμε αναλογα και εν συνεπεια να κανουμε την επαφη με τον αλλο γονιμη.Καπως ετσι.. Ευχαριστω ,καλημεριζω και παλι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 12:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε ΤΑΟ,
σωστά αναφέρεις ότι κάποιες φορές απαιτούμε να λάβουμε χωρίς να ζητήσουμε.
αυτό νομίζω ότι είναι και το συχνότερο, που συμβαίνει, και μας εμποδίζει να λαμβάνουμε, δε ζητάμε!
γράφεις επίσης, γιά το πόσο έτοιμοι είμαστε εμείς να δώσουμε, όσο ο άλλος χρειάζεται.
το πρόβλημα, που βλέπω εγώ σε αυτό είναι ότι δεν είμαστε έτοιμοι να δώσουμε, γιατί δεν έχουμε πρώτα ΖΗΤΗΣΕΙ, και έτσι, φοβόμαστε ότι μόνο εμείς θα δίνουμε, χωρίς να λαμβάνουμε...

σκέψου την παρακάτω περίπτωση.
κάποιος ευγενικός άνθρωπος κάνει πολλές εξυπηρετήσεις σε κάποιον άλλο, αλλά μετά την κάθε εξυπηρέτηση πάει σπίτι του και παραπονιέται, ότι όλο δίνει, δίνει, δίνει, ακούει ένα γελοίο "ευχαριστώ", και τίποτε δεν παίρνει!
ποιό είναι το πρόβλημα του ανθρώπου?
οι περισσότεροι θα σκεφτούν ίσως ότι ο κόσμος γενικά χαρακτηρίζεται από μία αχαριστία...όλοι ζητάνε, εκμεταλεύονται κλπ...
κατά τη γνώμη μου, τα πράγματα δεν είναι ουσιαστικά έτσι.
ο ευγενικός άνθρωπος, δεν έχει μάθει να ζητάει, αλλά και να αρνείται αντίστοιχα, από ανασφάλεια, ή επέιδή αναζητά την αποδοχή του άλλου, ή επειδή ντρέπεται να αρνηθεί, η γιά άλλους πολλούς λόγους, δίνει κάτι. μετά θυμώνει κυρίως με τον εαυτό του, που παρασύρεται και δίνει χωρίς πραγματικά να το θέλει και λιγότερο θυμώνει με τον άλλο, στον οποίο έδωσε. επίσης, δεν έχει μάθει να λαμβάνει χωρίς τύψεις, επειδή δεν έχει ποτέ του ζητήσει. έτσι τελικά

του φαίνεται αδιανόητο να δίνει, γιατί δεν έχει λάβει.
και δεν έχει λάβει, γιατί δεν έχει ζητήσει...

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 12:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα,σ αυτο το τοπικ,καλημερα και στην LILITH
που το ανοιξε,
Θα λεγα οτι ειναι λιγο ιδιαιτερο το θεμα ετσι οπως το θετεις,
μιας και ειμαι της αποψης οτι οι περισσοτεροι
ανθρωποι ζητανε συνεχως,και οτι λαμβανουν ειτε δε το αξιολογουν σωστα,
ειτε δε τους ικανοποιει,θελουν ακομα πιο πολλα και εν τελει
μοιαζουν πολλες φορες με απατα πηγαδια,που οσο νερο και να τους ριξεις'
δεν γεμιζουν ποτε.Παρ ολα αυτα ,η οπτικη γωνια που θετεις
το θεμα,ειναι ενδιαφερουσα πολυ.Δεν ειναι οντως καθολου
αυτονοητο οτι ξερουμε να ζηταμε.Ζηταμε -νομιζουμε,αλλα στην ουσια
απαιτουμε με τσαμπουκα,η ακομα και κανουμε προβολη δικη μας πανω στον αλλον
χωρις να μας ενδιαφερει αν επιθυμει κατι τετοιο ο αλλος.
"Ζητα και θα λάβεις".Ω ΝΑΙ,Ειναι σιγουρο,αλλα μαθε να ζητας,ξερε τι ζητας,
απο που το ζητας και γιατι το ζητας.Και αν ολα αυτα ισχυουν
τοτε θα εισαι σε θεση να καταλαβεις οτι ηδη το ελαβες κιολας..
Γ.

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 12:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιγουρα αρκετοι απο εμας ενσαρκωνουμε ο,τι μολις περιεγραψες,ευστοχα.Ιδου κατι πολυ αστειο που φυσικα φανερωνει ενα βαθυτερο προβλημα... Σε ωρα εργασιας σιγοπινουμε καφε.Στο διαλειμμα συναδελφος που δεν εχει πια ,μου ζητα λιγο.Δινω με ανεση το μισο απο τον δικο μου και ω τι ευχαριστα δεχομαι τρομερη επιπληξη επειδη εδωσα παραπανω απο ο,τι ηθελε.Ακουσον,ποσο να τραβηξω τα μαλλια μου?Καταλαβαινεις οτι ειναι μια μικρη ενδειξη για το παραλογο που κουβαλαμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 12:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια καλημέρα και από μένα.

Τι νόημα έχει να ζητήσεις για να λάβεις? Σημασία – κατά την απόψή μου – είναι ο άλλος να σου δώσει αυτό που νιώθει και όχι να σου δώσει επειδή θα το έχεις ζητήσει.

Βέβαια δεν διαφωνώ στο ότι θα πρέπει να αφήσουμε τον άλλον να μας καταλάβει για να μπορέσει πλέον μόνος του να κρίνει το τι και το πώς θα μας δώσει ότι εκείνος νομίζει.

Πολλές φορές φτάνουμε στο σημείο να ζητήσουμε, όταν νιώθουμε πως δεν θα τα καταφέρουμε αλλά στο τέλος πολλές φορές μένει το ερωτηματικό αν ότι έγινε ήταν πραγματική προσφορά του άλλου ή υπακοή σε αίτημα δικό μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 14:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΛΙΛΙΘ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ "ΖΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ! " ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΑ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΑ....

ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΜΕ ΤΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ...

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΚΑΙ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙΣ.....

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΙ ΟΝΟΜΑΖΩ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΟ "ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙΣ".

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΜΕ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ...
ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΠΝΕΥΜΑ ........
ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΒΛΕΜΜΑ.........

ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΒΛΕΜΜΑ...

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΔΥΝΑMEΘΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΘΑΡΟ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 14:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Avatar

quote:
ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΜΕ ΤΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ...

Θα ήθελα να κάνω ένα διαχωρισμό πάνω σε αυτό. Νομίζω ότι ανάλογα με το θέμα για το οποίο αναφερόμαστε η ερμηνεία ποικίλλει.

Αν μιλάμε για το θέμα γνώσης σαφώς και θα συμφωνήσω μαζί σου πως πρέπει κανείς να αναζητήσει για να μπορέσει να βρει. Αν όμως μιλάμε για πιο προσωπικές σχέσεις θα επιμείνω στο παραπάνω post μου πως καλό θα ήταν ο καθένας να δίνει από μόνος του ότι θέλει για να είναι αληθινό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 14:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΚΑΙ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙΣ.....

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΙ ΟΝΟΜΑΖΩ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΟ "ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙΣ".

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΜΕ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ...
ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΠΝΕΥΜΑ ........
ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΒΛΕΜΜΑ.........



Aγαπητή μου Λίλιθ,
νομίζω ότι ο καλός μας φίλος Avatar, βάζει μία νέα παράμετρο η οποία είναι πολύ σημαντική.

Ανάλογα με το ποιόν του καθενός μας, προσελκύουμε και τα αντίστοιχα "ποιοτικά" στοιχεία που συνυπάρχουν γύρω μας.
Μπορεί στην Φυσική να ισχύει ο νόμος "τα ετερώνυμα έλκονται", στον Εσωτερισμό όμως ισχύει το, "τα ομώνυμα έλκονται". Με λίγα λόγια ότι δίνεις...παίρνεις...

ΔΩΣΕ πρώτα στον εαυτό σου αυτήν την Πνευματική ανωτερότητα,
Δεν πρέπει να ΖΗΤΑΣ κάτι που σου ανήκει γιατί
Θα το ΛΑΒΕΙΣ όπως και να έχει...


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 12:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ/ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΘΕ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ ΑΝΟΔΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΥΣΕΣ.....

ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΤΑΟ

quote:
Αρκει να το θελησεις δυνατα και το αιτημα σου σιγουρα θα απαντηθει

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ Ο ΦΙΛΟΣ ΝΟΕ ΑΝΑΦΕΡΕΙ..

quote:
Ω ΝΑΙ,Ειναι σιγουρο,αλλα μαθε να ζητας,ξερε τι ζητας,
απο που το ζητας και γιατι το ζητας.Και αν ολα αυτα ισχυουν
τοτε θα εισαι σε θεση να καταλαβεις οτι ηδη το ελαβες κιολας..

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ old tiger ,ΤΑΟ,nNoe...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 00:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΚΑΙ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙΣ.....

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΙ ΟΝΟΜΑΖΩ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΟ "ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙΣ".

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΜΕ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ...
ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΠΝΕΥΜΑ ........
ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΒΛΕΜΜΑ.........


η αφορμή που ξεκίνησα το θέμα ήταν μιά συζήτηση πριν λίγες μέρες με μιά φίλη μου, που δε "δέχεται" τον εσωτερισμό, αλλά οι απόψεις τις, έχουν βάση και κυρίως επιχειρήματα.
μιλώντας λοιπόν γιά τη δύναμη του ΖΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ και παράλληλα γιά τη ΘΕΛΗΣΗ, σαν μιά προσωπική δύναμη, που το άτομο οφείλει να καλλιεργήσει, αναφερθήκαμε σε παραδείγματα ανθρώπων, που "έχουν αδύναμη θέληση" με αποτέλεσμα να βάζουν στόχους, που να μην μπορούν να εκπληρώσουν, και ως εκ τούτου να νιώθουν δυστυχισμένοι -τουλάχιστον αυτή ήταν η δική μου τοποθέτηση.

η "μη-εσωτερική" φίλη μου, έδωσε μιά απάντηση, που βρήκα ενδιαφέρουσα...
"το να μην έχει κάποιος δυνατή θέληση και έτσι να βάζει στόχους που να μην τους εκπληρώνει, ΩΣΤΕ να μπορεί μετά να νιώθει (με την ησυχία του και με το νόμο) δυστυχισμένος, μπορεί να είναι ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΕΙ", ήταν τα λόγια της φίλης μου...

αυτό, κατά τη γνώμη μου οδηγεί σε μοιρολατρεία, άλλα ταυτόχρονα και στη σκέψη, "ό,τι και να κάνεις, τελικά θα γίνει αυτό που ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...λόγια που μοιάζουν με τα λόγια του αγαπητού μας ΑΒΑΤΑΡ.
αλλά μοιάζουν όντως?

σημείωσα αυτή την συζήτηση, επειδή πιστεύω ότι η γνώμη της φίλης μου είναι αντιπροσωπευτική γιά αρκετούς ανθρώπους, ένα είδος μοιρολατρείας, με εσωτεριστικό περίβλημα, που ίσως βολεύει γιατί συνδέεται άμεσα με ιδέες, όπως ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ κλπ...

όμως, η γνώμη μου είναι, ότι αυτή η σκέψη είναι παγίδα...

η αυτογνωσία, και "το να τα πας καλά με τον εαυτό σου", είναι μιά αρχή, που μπορεί να πάρει δύο αντιθετικά νοήματα.

1ον θα οδηγήσει στην πνευματική ανάπτυξη, μέσω του "γνώθεις εαυτόν",
επανέρχομαι λοιπόν στις τελευταίες σειρές του μηνύματός σου, ΑΒΑΤΑΡ, γιά να ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ, πρέπει να έχουμε καθαρή καρδιά, καθαρό πνεύμα...

ή

2ον θα οδηγήσει σε τρομερή αδράνεια, σωματική πνευματική και ψυχική...
διότι το να μην ενεργοποιείς τη ΘΕΛΗΣΗ -μιά εντελώς προσωπική δύναμη, που όμως δεν την έχεις από πάντα, αλλά χρείαζεται κόπο και χρόνο γιά να την ενεργοποιήσεις- σε κάνει υποταγμένο σε αυτό που ήσουν πριν, ή και χειρότερα, δηλαδή, δεν υπάρχει τελικά ανάπτυξη.

ο άνθρωπος μοιάζει με καλλιτέχνη που σμιλεύει τον εαυτό του, μιά ακατέργαστή πέτρα. η πνευματική του ανάπτυξη έχει ως μεταφορικό στόχο να σμιλεύσει την πέτρα του και να αποκαλύψει το άγαλμα, (το καλλιτέχνημα) που κρίβεται μέσα του...όπως ο καλλιτέχνης, έτσι και ο άνθρωπος, δεν θα καταφέρει να τελειώσει το γλυπτό, παρά μόνο με πολύ προσπάθεια.
χωρίς αυτήν, ακατέργαστη πέτρα ήταν και ακατέργαστη πέτρα θα παραμείνει...

θα ήθελα τη γνώμη σας

Υ.Γ. έγραψα γιά θέληση, ενώ το θέμα μας είναι το ΖΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ, επειδή, μόνο αν το θελήσεις, ουσιαστικά ζητάς, οπότε και λαμβάνεις.


Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 00:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας συνεχισω με θαρρος AVATARGR με την εξης σκεψη..Το Συμπαν παλλεται με Αρμονια,δονειται με Αρμονια,μοιραζεται με Αρμονια.Κι αν σε καθε αποκτημα ανταποκρινεται μια ισοδυναμη απωλεια,τοτε μπορουμε(αντιστροφα)να συμπερανουμε οτι ο,τι χανουμε το βρισκουμε παλι.Ο,τι δινουμε,το"παιρνουμε " πισω.Αρα ας μη φοβομαστε να αποχωριστουμε κατι,γιατι θα το συναντησουμε παλι καποια στιγμη.Φανταζομαι οτι αυτο οριζει ο νομος της αντισταθμισης του Συμπαντος.Ευχαριστω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 00:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!

ΠΡΕΠΕΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ ΤΟ ΖΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ Η ΤΟ ΖΗΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΒΕΙΣ...
ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΣΤΑΣΙΟΠΟΙΟΥΝ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ.
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΙΝΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΑΤΟΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΟ ΚΑΘΙΣΤΑ ΕΓΩΙΣΤΗ.
ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΛΕΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ : ΖΗΤΑ......ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ.
ΑΛΛΑ ΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΘΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ...
Η ΘΕΛΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΣΤΗ ΖΩΗ...
ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΚΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΣΤΟΧΟΙ ΤΟΠΟΘΕΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΣΕ ΚΛΙΣΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΔΕΣΜΕΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΟΔΟΠΑΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΤΟΥ...

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 03:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαντώντας στο πρώτο μνμ της συγγραφέως (αγαπητή Λίλιθ), διακρίνω την έλλειψη ικανότητας επικοινωνίας σε πολλούς ανθρώπους.
Οι περισσότεροι είμαστε αδηφάγα ψυχικά όντα που αδημονούμε να πληρώσουμε το είναι μας και την ψυχή μας απο οτιδήποτε κρίνεται βρώσιμο επι της εκάστοτε παρούσης στιγμής.
Συνεχώς αναζητούμε την ασφάλεια στις όποιες σχέσεις μας (κάτι ανέφικτο και αντίθετο προς τη σοφή νομοτέλεια της συμπαντικής αλήθειας)
Δε γνωρίζουμε τον εαυτό μας ίσως γιατί δε μπορούμε να τον αναζητήσουμε, ίσως γιατί δεν έχουμε τις ειλικρινείς προθέσεις για να ψάξουμε και ίσως γιατί φοβόμαστε να αντικρίσουμε την ωμή του πραγματικότητα φοβούμενοι οτι το καθρέφτισμα του εαυτού μας θα μας σοκάρει.
Απο αυτό το σημείο και πέρα δε ξέρουμε να ζητήσουμε γιατί δε ξέρουμε να ζούμε.
Έχουμε μάθει μόνο να αρπάζουμε αδηφάγα αυτό που θα χορτάσει την αεναώς πεινασμένη ψυχή μας σαν να είμαστε σκυλιά του δρόμου που ψάχνουν φαγητό στα σκουπίδια.
Είμαστε δύσπιστοι και πλεον έχουμε ξεπεράσει το στάδιο ΖΗΤΑ και θα ΛΑΒΕΙΣ γιατί είναι εξίσου ελάχιστοι αυτοί που ουσιαστικά δίνουν όταν τους ζητηθεί.
Είναι ουσιαστικά λίγοι αυτοί που ζούν για ανιδιοτελείς σκοπούς και όπου ζούν εννοώ να δώσουν το Είναι τους για το σκοπό που πιστεύουν.
Ψάχνουμε νέους ανθρώπους για να κάνουμε σχέσεις ερωτικές, φιλικές ή οποιεσδήποτε άλλες και στην πραγματικότητα τους "κλειδώνουμε" μέσα μας, έχοντας σχηματίσει κάποια παγιωμένη εντύπωση γι' αυτούς και φοβούμενοι για την οποιαδήποτε αλλαγή. Είμαι ενας άνθρωπος αναζητητής της αλήθειας (θέλω να πιστεύω) που όπως και αυτή (η αλήθεια) καλούμαι να αλλάζω μαζί της αν θέλω να την ακολουθώ (δύσκολος όρος) και να παραμένω αληθινός. Η εγωιστική φίλη μου όμως θα πεί "μα εσύ έλεγες εκείνα!...τώρα αλλάζεις?! άρα μου έλεγες ψέμματα και με τη συμπεριφορά σου αυτή με πληγώνεις τώρα..." Δηλ. δε μπορεί κάποιος να αλλάξει τη ζωή του, τις αντιλήψεις και θέσεις του και πρέπει να μένει κλειδωμένος σε ενα πρότυπο εαυτού που με αυτό τον είχε γνωρίσει-επι παραδείγματι-η κοπέλα του. Πρέπει να μείνει κλειδωμένος στον εαυτό που της είναι γνώριμος αλλιώς την τρομάζει...
Θέλω όμως να πιστεύω οτι οι πόρτες που ψάχνω δεν έχουν κλειδιά...
Και αυτές ουσιαστικά αναζητώ...
Τις ΖΗΤΩ χρόνια τώρα, κάποτε προσμένω να τις ΛΑΒΩ ή καλύτερα να τις ΔΙΑΒΩ...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 19/06/2003 03:42:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 10:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]

ΘΕΛΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΣΤΗ ΖΩΗ...
ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΚΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΣΤΟΧΟΙ ΤΟΠΟΘΕΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΣΕ ΚΛΙΣΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΔΕΣΜΕΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΟΔΟΠΑΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΤΟΥ...

Και μονο ετσι μπορει να ειναι.Αλλωστε πρεπει ανα πασα στιγμη, να εχεις την ελευθερια να θεσεις νεους στοχους στη ζωη σου. Ομως Λιλιθ δεν καταλαβα πως η αυτογνωσια μπορει να οδηγησει σε αδρανεια.Να γνωριζεις τον εαυτο σου σημαινει να γνωριζεις και τι θελεις απο αυτον.Αρα εχεις καλυψει τη μιση διαδρομη μεχρι την επιτευξη του ζητουμενου στοχου.Μενει μονο να δρασεις και να κανεις πραξη ο,τι σκεφτεσαι..Ακριβως οπως ενας καλλιτεχνης...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 10:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπαμαι παιδια,μα δεν μπορω να καταλαβω πως κανετε αυτο το υπεροχο quote.Mανταρα τα εκανα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 11:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΑΟ, στην αρχή του quote, έβαλες σωστά τον συμβολισμό. Στο τέλος πρέπει να βάλεις το ίδιο με μια πλάγια μπάρα μετά την πρώτη αγκύλη δηλαδή [/quote]

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 11:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω πολυ,Θωθ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 13:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"..το σωμα και ο ανθρωπος ειναι δυο ξεχωριστα πραγματα και η θεληση του ανθρωπου δεν ειναι ιδια με την θεληση του σωματος.Οταν το σωμα σας επιθυμει κατι, σταματηστε και σκεφτειτε αν εσεις πραγματικα το επιθυμειτε.Γιατι εσεις ειστε ο θεος και θελετε μονο οτι θελει ο θεος.Αλλα θα πρεπει να ψαξετε βαθια μεσα σας για να βρειτε τον θεο και να ακουσετε την φωνη Του, που ειναι η δικη σας φωνη.Μην μπερδευετε το σωμα σας με τον εαυτο σας - ουτε το φυσικο σωμα, ουτε το αστρικο ,ουτε το νοητικο.Το καθενα απο αυτα υποκρινεται οτι ειναι ο Εαυτος, προκειμενου να κερδισει εκεινο που θελει.Αλλα εσεις πρεπει να γνωριζετε ολα και να ξερετε οτι ειστε ο κυριος τους.
Οταν υπαρχει καποιο εργο που πρεπει να γινει, το φυσικο σωμα θελει να αναπαυθει, θελει να παει βολτα να φαει και να πιει και ο ανθρωπος που δεν γνωριζει τον εαυτο του λεει :"Εγω θελω αυτα τα πραγματα και πρεπει να τα κανω". Αλλα εκεινος που γνωριζει λεει :"Αυτα τα θελει εκεινο, οχι εγω, και πρεπει να περιμενει λιγο". Συχνα οταν υπρχει ευκαιρια να βοηθηθει καποιος, το σωμα λεει :"Ποση φασαρια θα ειναι για μενα.Ας το κανει καποιος αλλος". Αλλα ο ανθρωπος απανταει στο σωμα του :"Δεν θα με εμποδισεις εσυ να κανω αγαθες πραξεις".
Το σωμα ειναι το ζωο σας-το αλογο πανω στο οποιο ιππευετε.Γι αυτο θα πρεπει να του φερεστε σωστα και να το φροντιζετε καλα.Δεν πρεπει να το καταπονειτε, οφειλετε να το τρεφετε σωστα με καθαρη τροφη και νερο και να το διατηρειτε παντα καθαρο, ακομα και απο το πραμικρο ιχνος βρωμιας.Γιατι χωρις ενα απολυτως καθαρο και υγιες σωμα δεν μπορειτε να εκτελεσετε το δυσκολο εργο της προετοιμασιας σας, δεν μπορειτε να αντεξετε την αδιακοποη ενταση.Αλλα προσεχετε παντα να ειστε εσεις που ελεγχετε το σωμα, οχι το σωμα που ελεγχει εσας.
Το αστρικο σωμα εχει τις δικες του επιθυμιες, δεκαδες απ'αυτες.Σας θελει οργισμενους να λετε λογια που πληγωνουν, να νιωθετε ζηλια, να επιθυμειτε χρηματα, να φθονειτε τους αλλους για τα αποκτηματα τους, να πεφτετε σε καταθλιψη.Ολ'αυτα και πολλα περισσοτερα τα θελει οχι γιατι επιθυμει να σας βλαψει, αλλα γιατι του αρεσουν οι βιαιοι κραδασμοι και η συνεχης αλλαγη τους.Αλλα εσεις δεν θελετε τιποτε απο ολ'αυτα, συνεπως θα πρεπει να διακρινετε αναμεσα στις δικες σας αναγκες και εκεινες του σωματος.
Το νοητικο σας σωμα θελει να θεωρει υπερηφανα τον εαυτο του σαν κατι ξεχωριστο, να σκεφτετε πολυ για τον ιδιο και ελαχιστα για τους αλλους.Ακομη και οταν το στρεφετε μακρια απο τα κοσμικα πραγματα, παλι προσπαθει να σκεφτει για τον εαυτο, να σας κανει να σκεφτεστε την δικη σας προοδο αντι να σκεφτεστε το εργο του Διδασκαλου και πως να βοηθεσετε τους αλλους.Οταν διαλογιζεστε θα προσπαθησει να σας κανει να σκεφτειτε τα πολλα και διαφορα πραγματα που αυτο θελει, αντι για εκεινο που εσεις θελετε.Δεν ειστε ο νους σας, αντιθετως ο νους ειναι δικος σας για να τον χρησιμοποιησετε.Συνεπως κι εδω ειναι ξανα αναγκαια η διακριση.Θα πρεπει να βρισκεστε σε συνεχη επιφυλακη, διαφορετικα θα αποτυχετε..."
Απο το βιβλιο «στα ποδια του διδασκαλου» του Τζιντου Κρισναμουρτι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 10:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπως εχουν πει-γραψει πολλοι συγγραφεις....
Παολο Κοελιο νομιζω ηταν ο τελευταιος...
"οταν θελεις κατι πολυ ολο το συμπαν συνωμωτει για να σε βοηθησει..."

Πρακτικα οταν θελεις, ποθεις κατι σημενει οτι το ζητας με το μυαλο σου.

Αν το ζητησεις δυνατα για να ακουστει σιγουρα καποιες δυμαμεις απο το συμπαν θα σε βοηθεισουν.... καθως φαινεται να υπαρχουν δυναμεις στο συμπαν που η μονη τους δουλεια ειναι να μερισμνουν ωστε ο

"καθενας να λαμβανει τα προς αυτον οφειλομενα..."

καθως λοιπον τα οφειλομενα προς αυτον τα ξερει μονο αυτος που ζητα
και με δεδομενο οτι εχει την ωριμοτητα να ζητα πραγματα εφικτα..

πρακτικα σημαινει οτι θα παρει οτι ζητησει.

Αρκει να μην ζητα πραγματα που δεν μπορει να "σηκωσει".


Ολο αυτο το σκεπτικο μας οδηγει στο αλλο μεγαλο και δυσκολο να γινει αποδεκτο θεωρημα ...
οτι ο καθε ενας παιρνει οτι του αξιζει.... στο τελος.

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 12:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λόγια -φίλοι μου- που μου θυμήσουν μιά παραβολή, ποιός ξέρει από που...


ζήτα! μοιάζει με πέτρα που ρίχνεις στη λίμνη η ευχή σου...
και σαν πέτρα,
στον πάτο θα πάει,
και θα εκπληρωθεί το ζητούμενο!

αλλά γιά κοίτα, ανόητοι άνθρωποι...
βάζουν παλάμες, μιά πάνω στην άλλη, σειρά,
κάτω από την πετρα
μέσα στο νερό
και ο δρόμος της πέτρας, της θέλησης,
από μιά απλή ευθεία διαδρομή
δαίδαλος γίνεται!

ποιός γνωρίζει τελικά αν θα φτάσει
στον προορισμό της...

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 12:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Συμπαν δεν κρινει,συνομωτει προς οφελος αυτου που επιθυμουμε.Για αυτο ο πολεμιστης εχει το θαρρος να κοιταζει τις σκιες τις ψυχης του και αναρωτιεται μηπως ζηταει κατι λανθασμενο για τον ιδιο. Και δινει παντοτε μεγαλη προσοχη σε αυτο που σκεφτεται. Απο τον" Πολεμιστη του Φωτος" του προαναφερομενου P.Coelho.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 13:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξοχη η παρεμβαση σου Ταο,με την μεταφορα των λογων αυτων,που κρυβουν μια σημαντικοτατη παρατηρηση.Το συμπαν δε κρινει.Εγκειτε σε μας να ειμαστε σιγουροι τι ζηταμε ,ποιος θα ωφεληθει απο αυτο,εγκειτε σε μας να ειμαστε σαφεις και οσο γινεται ξεκαθαροι.Πολλες φορες παιρνουμε κατι παραπλησιο απ αυτο που ζηταμε,η δε παιρνουμε τιποτα.Κ ομως..αν εξετασουμε ολες τις πλευρες μας,δωσουμε σημασια στις σκιες μας,τοτε θα δουμε οτι πηραμε οτι ακριβως ζητησαμε.

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 13:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΑΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
συνομωτει προς οφελος αυτου που επιθυμουμε

ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΕΠΙΘΥΜΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ....
ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΛΑΒΕΙΣ........

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΛΑΒΕΙΣ.......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nNoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 15:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nNoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμμμ...Avatargr......
Απαλη και υσηχη αυτη η σημαντικη διαφορα,αναμεσα στο επιθυμω και το ζηταω.AΥτη η παρατηρηση σου φιλε μου,εμβαθυνει στο θεμα πολυ.Μοιαζει με κατι που εχει γυρισμενη τη πλατη του και θα ακολουθει τη ζωη του εσαει,και εγκειτε σε σενα να συνομιλησεις μαζι του..Πολλες φορες ειναι καθοριστικη ΑΥΤΗ Η ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΗ ΑΛΛΑ ΒΑΡΥΝΟΥΣΑΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΔΙΑΦΟΡΑ για το τι θα λαβουμε..
Αν παμε να κανουμε προταση αυτο που επιθυμουμε,εκει φαινεται ποσο καθαρο ειναι αυτο που ζηταμε.Αν δεν ειναι πολυ καθαρο,ισως βρεθουμε μπροστα σε μια αναντιστοιχια αυτου που επιθυμουμε σε σχεση μ αυτο που ζηταμε.Γιαυτο και εχουν συμβολικη αλλα πολυ μεγαλη σημασια οι παραινεσεις για να εξεταζουμε τις σκιες μας.Αυτες ειναι καθοριστικες πολλες φορες και μεσα τους κρυβουν τις εξηγησεις γιατι δεν ικανοποιεται παντα οτι επιθυμουμε...Καπου εκει,συμπληρωνονται οι λογοι και γινονται πιο πληρεις..ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ παντως οξυτατη αντιληψη,και καθαρη καρδια...
Να στε καλα ολοι

nNoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 21:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR-Πως ειναι δυνατο να επιθυμει η καρδια κατι τοσο ζωηρα και αληθινα και να μη βρισκει ανταποκριση..Οντας αφιερωμενος καποιος στην αναζητηση μιας ιδεας,μιας αναγκης πως γινεται εωτελη να οδηγηθει σε αυτη?Πανω απο ολα το ζητα απο τον εαυτο του. nNoe,γεια χαρα ,καιρο ειχαμε να τα πουμε.Σας χαιρετω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 14:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ηΝΟΕ ΚΑΙ ΤΑΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑ.
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΣΚΙΕΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΩΝΙΕΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΕΥΣΤΟΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ ηΝΟΕ.....

ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ
ΔΩΡΕΑΝ ΛΑΒΕΤΕ
ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΝΟΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΛΑΒΟΥΜΕ.

ΟΙ ΟΥΡΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 14:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι,
αναφερθηκε οτι πρεπει πρωτα να γνωρισουμε τον
εαυτο μας,και κατα συνεπεια να γνωρισουμε "τι"
ζηταμε αλλα και το "πως", το "που" κλπ.
Θα ηθελα να προσθεσω ακομα μια διασταση.

"Δωσετε και θελει δοθει σε σας"
Να αρχισουμε να προσφερουμε στον συνανθρωπο,
αυτο που ζητουμε να λαβουμε.
Να πραγματοποιουμε σημερα, το αυριο.
Αν σκεπτομαστε συνεχεια, να γινει πρωτα 'αυτο'η
'εκεινο', για να πραξω ΜΕΤΑ εγω αναλογα....
Σε διαφορετικη ομως περιπτωση, το ζητουμενο
δημιουργειται, μεσα μας- για να το προσφερουμε-
και μετα γυρω μας -ως αποτελεσμα του σπορου που ριξαμε.

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 16:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα να προσθεσω οτι η Θεια Λειτουργια μας προτρεπει πρωτα να δωσουμε δωρεαν και επειτα να λαβουμε...Και αυτο εχει σημασια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hui-Neg
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 19:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hui-Neg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακάριοι οι μεγαλόψυχοι οι οποίοι δίνουν απο το έλλειμα της ψυχής τους αυτό που μπορούν, γιατί σ' αυτούς θα δοθεί το περίσσευμα της Ολόφωτης Παρουσίας. Αυτοί θα κληρονομήσουν την Ουράνια Βασιλεία

living every day is like drinking a bottle of God's WhiskeyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vereniki
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 10:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vereniki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίλιθ
Σκέφτηκες -έστω και μεταφορικά- πως η πέτρα που θα ρίξεις στη λίμνη,ναι μεν θα βουλιάξει,όμως θα διαταράξει την γαλήνη του νερού....
Γνωστό νομίζω,αυτο που λέει,αρκεί ένα πέταγμα μιας πεταλούδας στην Κίνα,για να προκληθεί ανεμοστρόβιλος αλλού...πολύ πιο μακριά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy