ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 2 METHODS ABOUT ASTRAL PROJECTION
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
uri
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 19:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους uri
1)
Εάν θα συμπαθούσατε να αρχίσετε το αστρικό ταξίδι ευκρινώς, υπάρχει μια διαφορετική άσκηση που θα σας βοηθήσει.

Η περισυλλογή καθοδήγησε τις συμβολικές πύλες περισυλλογής τα Chakras.
Στη στραμμένη περισυλλογή, η ιδέα είναι να αντέξει το μυαλό σας με τόσο πολλή αδράνεια. Αυτό μπορεί να πάρει μέχρι τριάντα λεπτά αλλά τα αποτελέσματα μπορούν να είναι εκπλυχτικά. Υποβάλετε το μυαλό σας στην προβολή, τοποθετηθείτε σε ένα αλλαγμένο πεδίο της συνείδησης. Η καθοδηγημένη περισυλλογή είναι ένα φιλικό προς το χρήστη σημείο εισόδων στον αστρικό κόσμο.

Κάτι που αρχίζει συχνά προτού να πραγματοποιήσει ότι συμβαίνει σε σας καθορίζεται ως συνοδευμένο διανοητικό ταξίδι στον ασυναίσθητο με σκοπό το κέρδος της γνώσης και την εκτέλεση μιας μόνιμης αλλαγής στο συνειδητό και υποσυνείδητο του μυαλού.
Περιλαμβάνει τη χρήση του στο μονοπάτι ή τη καθοδηγημένη ιστορία που ακολουθεί κατά τη διάρκεια της περισυλλογής. Ένα παράδειγμα ένα είναι το ακόλουθο:

Μέθοδος:
Πάρτε μια άνετη θέση, είτε ξαπλωτοί είτε ξαπλωτοί σε μια άνετη καρέκλα που στηρίζει το σώμα σας. Σιγουρευτείτε ότι δεν θα υπάρξει καμία απόσπαση της προσοχής σας για 20-30 λεπτά και ότι δεν υπάρχει πάρα πολύ φως στο δωμάτιο. Χαλαρώστε οποιοδήποτε σφιχτό ιματισμό (βγάλτε δαχτυλίδια, ρολόγια κ.λ.π.) και χαλαρώστε.
Απομακρύνετε τις αντιληπτές ιδέες που μπορείτε να έχετε για το αστρικό ταξίδι... πείτε ότι είναι κάτι που ξέρετε ήδη πώς να κάνετε. Ειπωθείτε ότι εντούτοις συμβαίνει σε σας είναι ο τρόπος σας και δεν θα εξετάσετε ή δεν θα αναλύσετε τι συμβαίνει, θα επιτρέψετε ακριβώς ότι συμβεί.
Κλείστε τα μάτια σας και αρχίστε να εισπνέετε μέσα βαθιά και να εκπνέετε αργά...μετρήστε 4 φορές στην εισπνοή και 4 στην εκπνοή αφεθείτε ώστε να φτάσετε στην υπέρτατη χαλάρωση... και με κάθε αναπνοή που αναδίνετε, εκδίδετε την ένταση και την πίεση. Τώρα καθώς εισπνέετε, φανταστείτε ακριβώς ένα κύμα της χαλάρωσης και της θετικής ροής ενέργειας.
Τώρα καθώς εισπνέετε, φανταστείτε ακριβώς ένα κύμα της χαλάρωσης και της θετικής ενέργειας που ρέει από το πρόσωπο σας ως τις άκρες των ποδιών σας, επάνω στο μέτωπο του σώματός σας και πέρα από την κορυφή του ύψους πίεσης σας... και δεδομένου ότι αναδίνετε αυτήν την χαλάρωση και θετική ενέργεια ρέει κάτω από την πλάτη του σώματός σας και από τα πέλματα και τα τακούνια των ποδιών σας...
Είναι ακριβώς ενήμερα ότι όπως οι ροές αυτής της ενέργειας των ποδιών σας, όλες οι εντάσεις... όλες οι πιέσεις... όλο τονίζουν την στιγμή που θα αφήσετε το σώμα σας. Με κάθε αναπνοή... με κάθε αναπνοή... έξω χαλαρώνετε βαθύτερα... και βαθύτερα... και βαθύτερα... και γίνεστε όλο και περισσότερο δεκτικοί σε όλα τα επίπεδα μόνοι σας.
Τώρα γίνεστε ενήμερος για το κέντρο της αναπνοής σας, γίνεστε ενήμερος για τη σύνδεσή σας υψηλότερα μόνοι σας. Αφεθείτε να ενεργοποιήσετε εκείνη την σύνδεση στείλτε την ενέργεια αγάπης σας υψηλότερα μόνοι σας. Αισθανθείτε την επιστροφή της ενέργειας αγάπης από υψηλότερα που σας ενώνει σε αυτό το ταξίδι.
Τώρα φανταστείτε ότι αιωρείστε επάνω από το σώμα σας, κοιτάζοντας πραγματικά κάτω το σώμα σας στη χαλαρωμένη θέση του.
Τώρα κοιτάζετε κάτω στο σώμα σας από την οροφή πέρα από το δωμάτιο...
Τώρα κινείστε από το δωμάτιό σας και από το κτήριο... και ότι κοιτάζετε κάτω σε αυτό το κτήριο και την περιοχή γύρω από δέκα μέτρα επάνω. Τώρα παρατηρήστε το κτήριο και την περιβάλλουσα περιοχή από 20 μέτρα... ανωτέρω.
Μόλις έχετε μια συνειδητοποίηση της υψηλότερης συνείδησής σας, ρωτήστε μόνοι σας για να βοηθηθείτε τώρα που αρχίζετε το ταξίδι. Αφεθείτε να απολαύσετε αυτό το ταξίδι, ξέροντας ότι είστε προστατευμένοι από υψηλότερα πεδία.

Στο αστρικό ταξίδι σας, μπορείτε να επισκεφτείτε έναν ιδιαίτερο πλανήτη, ή μπορείτε να ταξιδέψετε σε πολλά διαφορετικά μέρη της γης. Δεν υπάρχει κανένας σωστός ή λανθασμένος τρόπος να ταξιδέψετε. Υπάρχει απλά η προσωπική εμπειρία σας. Επιτρέψτε στον εαυτό σας να ρεύσετε όπως μια ονειροπόληση.
Εάν έχετε τις ερωτήσεις για οτιδήποτε συμβαίνει κατά τη διάρκεια του ταξιδιού σας, συμβουλευθείτε υψηλότερα αστρικά σώματα για μια εξήγηση.
Όταν επισκέπτεστε έναν ιδιαίτερο πλανήτη, ρωτήστε κάποιον που εξοικειώνεται με αυτόν για να επικοινωνήσει με σας και να σας δώσει τις γνώσεις του. Θα το κάνει μ’ευχαριστηση.

Ξέρετε πότε είναι χρόνος να τελειώσει η επίσκεψή σας. Ακολουθήστε τη διαισθητική αντίληψή σας ή το αίσθημα. Ευχαριστήστε τους ξένους και ρωτήστε τους να σας βοηθήσουν να επιστρέψετε στο σώμα σας. Μόλις φθάσετε πίσω στο σώμα σας, αυτόματα "θα γλιστρήσετε σε αυτό", ακριβώς δεδομένου ότι κάνετε κάθε νύχτα κατά τη διάρκεια του ύπνου σας. Όταν είστε ενήμεροι ότι είστε "πίσω στο σώμα σας", ευχαριστήστε το καθένα για τη βοήθειά τους, και στρέψτε στην αναπνοή σας για λίγο.
Αναπνεύστε βαθιά, και πάντα ΜΈΣΑ στην αρίθμηση τεσσάρων... ΈΞΩ στην αρίθμηση τεσσάρων... ακριβώς όπως αρχίσατε αλλά αντίστροφα.
Πείτε στον εαυτό σας ότι θα μετρήσετε ως το 3 θα ανοίξετε τα μάτια σας θα είστε ευρείς άγρυπνοι και ότι κάθε φορά που ασκείτε το αστρικό ταξίδι σας, θα είναι ευκολότερο και ευκολότερο και θα αισθάνεστε βεβαιότερος και ασφαλέστερος με τη φυσική δυνατότητά σας να προβάλετε μια πτυχή της συνείδησής σας σε άλλα πεδία. Και τώρα, μετρώντας αργά... ΈΝΑ... ΔΎΟ... ΤΡΊΑ!

Μπορείτε αν θέλετε να γράψετε το αστρικό ταξίδι σας ενώ είναι ακόμα φρέσκο στο μυαλό σας. Οποιεσδήποτε ερωτήσεις που έχετε πρέπει να τις μεταφέρετε στα ψηλότερα αστρικά σώματα την επόμενη φορά. Θυμηθείτε, πρόκειται να σας βοηθήσουν και να σας καθοδηγήσουν σε οτιδήποτε κάνετε.

Με την κανονική πρακτική, μπορείτε να πραγματοποιήσετε ότι θέλετε. Θα είστε σε θέση να ανακαλύψετε νέα μονοπάτια και να εξερευνάτε τον κόσμο που έχετε εισάγει. Όταν το κάνετε αυτό, δεν πρέπει να έχετε καμία αμφιβολία ότι ταξιδεύετε συνειδητά στο αστρικό φάσμα. Οι συμβολικές πύλες είναι μια άλλη μέθοδος αστρικού ταξιδιού. Όπως την καθοδηγημένη περισυλλογή, η περιοχή του αστρικού κόσμου οπού εσείς εισάγετε και τα όντα που συναντάτε εκεί θα σας κάνουν να χρωματιστείτε από τη συμβολική πύλη που επιλέγετε.
2) Άσκηση αστρικής προβολής.Yπάρχουν τέσσερις βασικοί τύποι ασκήσεων που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κατά την προσπάθεια σας να προκληθεί. Είναι:

χαλάρωση

Ισορρόπηση ενέργειας

έλεγχος μυαλού

Εστίαση

Κατωτέρω περιγράφεται μια χαρακτηριστική περίοδο επικοινωνίας πρακτικής.

Χαλάρωση

Αρχίστε από τον καθορισμό στο κρεβάτι σας με την πόρτα κλειστή, ένα μαξιλάρι κάτω από τα γόνατά σας. Οι περισσότερες αρχές στο αστρικό ταξίδι συστήνουν ότι βρίσκετε μια θέση όπου θα είστε ανενόχλητοι. Μείνετε εκεί ώσπου να χαλαρώσετε εντελώς.

Κατόπιν σκεφτείτε ότι περιβάλλεστε με άσπρο φως, και όπως στρέφεστε μέσα σε αυτό απορροφήστε την ομορφιά αυτής της ενέργειας οπού υπάρχουν μερικά θαυμάσια οράματα και συναισθήματα της ειρήνης. Η χαλάρωση αρχίζει έπειτα να στρέφει στα πόδια σας, και σε μια χαρακτηριστική άσκηση χαλάρωσης, κίνηση μέσω του σώματός σας από το κεφάλι στο τέντωμα υψών πίεσης, το σφίξιμο και έπειτα τη χαλάρωση κάθε μέρους σωμάτων. Απεικονίστε την ενέργεια που στροβιλίζεται μέσω κάθε μέρους του σώματός σας που εκδίδει την ένταση.

Ισορρόπηση ενέργειας

Εξισορροπηθείτε και ενισχύστε τα charkas σας.

έλεγχος μυαλού

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μια τεχνική που προσαρμόζεται από τα έτη συντακτών πριν από τις διδασκαλίες της Silva Mind Control για να βάλει το σώμα σας στον ύπνο. Στο μυαλό σας πείτε:

"πρόκειται να μετρήσω από το 3 έως 1, απεικονίζοντας κάθε αριθμό σε μια άσπρη σφαίρα που αναστέλλεται στον αέρα επάνω από το ύψος πίεσης μου, και όταν φθάνω στο τρίτο και τελικό" 1 "το σώμα μου θα είναι κοιμισμένο και εγώ δεν θα έχω καμία συνειδητοποίηση των φυσικών αισθήσεων. Δεν θα αντιληφθώ οποιαδήποτε φυσική ταλαιπωρία, και η συνείδησή μου θα στραφεί στο αστρικό σώμα μου."

Κατόπιν απεικονίστε μια άσπρη σφαίρα που αναστέλλεται στον αέρα επάνω από το ύψος πίεσης σας. Όταν θα στραφείτε διανοητικά στη σφαίρα, απεικονίστε έναν αριθμό "3" στο πρόσωπο της σφαίρας. Οι αριθμοί μπορούν να είναι οποιοδήποτε χρώμα που επιλέγετε. Το σημαντικότερο πράγμα είναι να δημιουργηθεί ένα πρότυπο, για την κατάρτιση του εγκεφάλου σας για να αντιδράσει ο τρόπος που εσείς επιθυμείτε όποτε εκτελείτε αυτήν την ακολουθία. Αυτό είναι η καρδιά της ισχύος του τελετουργικού.

Απεικονίστε τους τρεις χρόνους: τρεις αριθμούς στη σφαίρα"3". "Το σώμα μου είναι εντελώς χαλαρωμένο,οσπου να ναρκωθεί. Χάνω τη συνειδητοποίηση της φυσικής αίσθησης.

Κατόπιν επαναλάβετε την απεικόνιση τρεις φορές στη σφαίρα "2." "Το σώμα μου είναι κοιμισμένο τώρα. Δεν αισθάνομαι καμία αίσθηση, καμία ταλαιπωρία.

" Κατόπιν απεικονίστε τους τρεις χρόνους στη σφαίρα "1". "Το σώμα μου είναι τώρα εντελώς κοιμισμένο. Δεν έχω καμία συνειδητοποίηση των φυσικών αισθήσεων. Η συνείδησή μου χρειάζεται το αστρικό μου σώμα."

Αυτός ο τρόπος ωφελεί στο να μπορείτε πολύ να επιταχύνετε τη διαδικασία τη συνειδητοτητας σας μακριά από το φυσικό σας σώμα. Κάθε φορά που ασκείτε αυτό, ο προγραμματισμός γίνεται λίγο ισχυρότερος, μετά από μερικό χρόνο θα απεικονητε τους αριθμούς και θα έχετε το σώμα σας κοιμισμένο σε δύο ή τρία λεπτά.

Εστίαση

Όταν φτάσετε σ’αυτην την κατάσταση προσπαθήστε να καθαρίσετε το μυαλό σας με την εστίαση στην αναπνοή σας. Το κλειδί είναι να παραμείνει συνειδητό το μυαλό σας ενώ το σώμα σας να είναι κοιμισμένο. Φυσικά, όλα τα είδη των σκέψεων σας τραβούν από την εστίαση, αλλά μπορείτε να επιστρέψετε μόλις παρατηρείτε ότι έχετε απομακρυνθεί στη συγκέντρωσή σας σε ένα πράγμα. Οι κραδασμοί εμφανίζονται μετά από μια περίοδο εστίασης όταν παρασυρθεί το μυαλό και είστε στο άκρο του ύπνου.

Δεχτείτε τους κραδασμούς.Προσπαθήστε να τους ελέγξετε μετακινώντας τους από το κεφάλι ως τα πόδια και το αντίθετο. Μόλις το πετύχετε αυτό προσπαθήστε να σηκωθείτε πολύ σιγά απτό σώμα σας αφήνοντας το πίσω.

Όταν θελήσετε να γυρίσετε στο σώμα σας απλά σκεφτείτε το έντονα η κουνιστέ κάποιο άκρο του.


Edited by - uri on 26/10/2003 19:39:38

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 19:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
φιλε uri ειλικρινα δεν μπορω να σε καταλαβω...
υπαρχει ηδη τοπικ και στο παραθεσα
τελως παντων εστω οτι θελεις να γραψεις μονο πρακτικες της αστρικης προβολης...ανοιξε ενα τοπικ μοναχα οχι δυο...
ελπιζω να κατανοησεις...

γρηγορα ενας συντονιστης.........!!!!


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 04:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Καλημέρα φίλε uri και καλώς ήρθες στο esoterica!

Ρίχνοντας μια ματιά στα δύο τόπικ που άνοιξες σχετικά με την αστρική προβολή,
2 METHODS ABOUT ASTRAL PROJECTION
THE ULTIMATE ASTRAL PROJECT
αλλά και σε αυτό που ήδη έχει κλειδωθεί, astral projection (αφού αντίστοιχης θεματολογίας τόπικ είναι ήδη ανοιχτό, και συμμετέχεις κι εσύ με κάποια μηνύματα),

Είναι φανερό ότι πολλά τόπικ που πραγματεύονται το ίδιο αντικείμενο, ίσως δυσκολεύουν τελικά την πλοήγηση των μελών του esoterica, παρά τη διευκολύνουν.

Ετσι, πιστεύοντας στην καλή σου πρόθεση να διαδοθούν οι πληροφορίες που μας παρέθεσες με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο να κλειδωθούν και αυτά τα δύο τόπικ, παραπέμποντας βέβαια τον αναγνώστη στο:
Αστρική προβολή (μέρος δεύτερο)

Εύχομαι καλή συνέχεια και γόνιμη συμμετοχή σε όλες τις συζητήσεις!

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy