ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ποιο είναι το νόημα της ζωής;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Maria Page
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 19:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Maria Page  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνέχεια αναρωτιέμαι αν η ζωή είναι χωρίς νόημα και χωρίς σκοπό. Όλα φαίνονται μάταια εφόσον με τον θάνατό μας χάνονται κάποια μέρα. Όπως είπε ο Τολστόι: η μόνη γνώση που μπορεί να αποκτήσει ο άνθρωπος είναι ότι η ζωή είναι χωρίς νόημα.

Βλέπω τους γύρω μου οι οποίοι δεν προβληματίζονται καθόλου για αυτό και δεν μπορώ να τους καταλάβω..."Και τι με νοιάζει εμένα ποιος είναι ο σκοπός μου!" σου λένε και συνεχίζουν να "χάνουν" τον καιρό τους άδικα σε δραστηριότητες χωρίς νόημα...

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τι έχετε να πείτε για αυτό το θέμα...

"Is all that I see or seem but a dream within a dream"
E.A.Poe

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 20:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Μαρία.
Πιστεύω πως το νόημα και ο σκοπός της ζωής είναι διαφορετικά για τον καθένα μας.
Αρκεί εμείς να βρούμε ποιος είναι ο σκοπός μας.
Βάζοντας στόχους και κερδίζοντάς τους!
Αυτό δίνει νόημα στη δική μου ζωή.Και ναι υπάρχει και ο θάνατος, αν δεν υπήρχε τότε η ζωή μας θα ήταν βαρετή και ανούσια.
Και βέβαια δεν τελειώνει τίποτε.
Έχουμε διδαχθεί από συνανθρώπους,διδάξαμε με τις συμπεριφορές μας άλλους,αφήσαμε απογόνους κλπ.
quote:
..."Και τι με νοιάζει εμένα ποιος είναι ο σκοπός μου!" σου λένε και συνεχίζουν να "χάνουν" τον καιρό τους άδικα σε δραστηριότητες χωρίς νόημα...


Δεν είναι χάσιμο χρόνου γι αυτούς.
Αν δεν έδινε νόημα δεν θα το έκαναν.
Και σκέψου και το άλλο.Αν ενεργούσαμε με το <ματαιότης ματαιοτήτων τα πάντα ματαιότης> θα μέναμε αδρανείς.Γιατί να κάνουμε κάτι?
Να εργαστούμε?Να διαβάσουμε? Να αφυπνιστούμε και να δώσουμε μάχες? Γιατί να πολεμήσω για την πατρίδα μου άμα χρειστεί? Ποια πατρίδα αφού θα πεθάνω...
Τί θα γινόταν τότε με τον κόσμο μας?
Μήπως τελικά αυτό θα ήταν που θα μας έκανε να χάσουμε κάθε σκοπό και νόημα?

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 21:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Μαρια.
Υπάρχει ήδη θέμα "Το νόημα της ζωής" εδώ:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2264


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Question
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 22:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Question  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια απλή ερώτηση Maria: "Εάν υπήρχε όντως αυτό το νόημα,δεν θα έπρεπε μέχρι σήμερα κάποιος να το είχε βρει?".Την γνωρίζεις την ιστορια με έναν τύπο που έψαχνε να βρει το νόημα της ζωής με περίσσειο πάθος.Έψαξε παντού...σε θρησκείες,φιλοσοφίες,μεταφυσική κοκ..αλλά απάντηση δεν πήρε.Κανείς δεν μπορούσε να του δώσει μια απάντηση μέχρι που έμαθε πως υπάρχει ένας βουδιστής μοναχός πάνω σε ένα βουνό των Ιμαλαίων ο οποίος είχε βρει το νόημα της ζωής.Περιχαρής αυτός έτρεξε και τον βρήκε.Καθιστός ο μοναχός μπροστά από ένα ποτάμι διαλογιζόταν. Τον ρώτησε τότε αυτός"Δάσκαλε,έμαθα πως βρήκες το νόημα της ζωής.Θα μπορούσες να μου το αποκαλύψεις?". Και ο μοναχός του έδειξε το ποτάμι.."ορίστε ,ιδού το νόημα της ζωής".Τρελαμένος ο τύπος του απάντησε "Μα τι λες δάσκαλε??? Το ποτάμι είναι το νόημα της ζωής???".Και ο άμοιρος μοναχός κοιτάζωντάς τον έκπληκτος απόρισε¨" Δηλαδή, δεν είναι?".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mr_8
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 23:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mr_8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το νοημα της ζωης ειναι να συνειδητοποιησει ο ανθρωπος γιατι εχει ερθει πανω σε αυτον τον πλανητη και ποιες ειναι οι πραγματικες του δυνατοτητες.Η αποστολη που ερχεται να κατακτησει ενας ανθρωπος ειναι να μπορεσει οσο βρισκεται εν ζωη να γινει ενα με τον Ουρανιο Πατερα του. Τι παραμυθενια και μακρινα ακουγοντε ολα αυτα εεε;; Βεβαια και ακουγοντε ετσι και εγω ακουγομαι τρελος και ξερετε γιατι;;;;Γιατι ετσι μας θελουν να πιστευουμε οτι ειμαστε αδυναμοι.Να μην εχουμε εμπιστοσυνη στις δυνατοτητες μας. Μονο ετσι μπορουν να μας εχουν δεσμιους του χρηματος και οποιονδηποτε αλλων παγιδων, που στηνουν εντεχνα. Μονο ετσι θα μας εχουν τυφλους να τρεχουμε και να δουλευουμε απο το πρωι ως το βραδυ ξοδευοντας τον πολυτιμοτερο χρονο που ειχαμε ποτε για να μενουμε απραγοι και οπως ουσιαστικα ειπε και η Μαρια να ξοδευουμε αυτον τον χρονο σε Ανουσια πραγματα. Μαρια ολοι πρεπει να πιστεψουμε μεσα μας. Να δουμε την πραγματικη καταγωγη μας, ειμαστε πλασμενοι απο τον Θεο και εκει πρεπει να παμε. Ο Θεος μας εχει δωσει οτι χρειαζομαστε για να παμε σε Αυτον. Εμεις πρεπει να πιστεψουμε στις δυναμεις μας και σιγα σιγα ληθαρακι ληθαρακι να αφαιρουμε τις αδυναμιες μας.Ενας ειναι ο Δρομος της πραγματικης αποστολης, ο δρομος προς την Θεωση....Και αυτος ο δρομος οσο δυσκολος και αβατος αν μας φαινεται,μπορουμε να τον περπατησουμε!Σιγα Σιγα με πιστη στον εαυτο μας και τον Θεο.Και πανω απο ολα γνωριζοντας οτι εχουμε ολα τα εφοδια για αυτην την αποστολη. Το μονο που χρειαζομαστε ειναι καποιον που το εχει ηδη κανει για να μας διδαξει την τεχνικη.....Και εγω ξερω ηδη εναν,γιατι τον βρηκα και αλλοι δεν μπορουν;;;Μηπως πρεπει να ψαξετε λιγακι καλυτερα;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 01:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος είναι;

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mr_8
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 01:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mr_8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eνδιαφερεσαι πραγματικα να μαθεις;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 08:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2264

Παλαιότερο topic, με το ίδιο ακριβός θέμα…

το γνωστοποίησε άνωθεν και ο φίλτατος 1900

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 28/01/2004 08:13:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 11:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιό το νόημα της ζωής.............
Ίσως, ο σκοπός της ύπαρξής μας, το νόημα της σύντομής μας ζωής, να είναι πως πρέπει να αγωνιστούμε, να ξαναθυμηθούμε Ποιού κομμάτι ήμασταν και να ξαναγίνουμε ένα μαζί Του.....................


ΣΑΝ ΒΓΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΗΓΑΙΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΘΑΚΗ,
ΝΑ ΕΥΧΕΣΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ........
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

costas195
Νέο Μέλος

Cyprus
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 15:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους costas195  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ νομίζω το νόημα της ζωής είναι να ζεις να επιβίωσης και να κάνης την ζωή όπως εσύ θέλεις

kostisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 16:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι πιστεύω πως το νόημα των forums είναι να μην ανοίγονται διπλά θέματα…

3η φορά στο ίδιο topic….

/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2264

Παλαιότερο topic, με το ίδιο ακριβός θέμα…

το γνωστοποίησε άνωθεν και ο φίλτατος 1900

Δεν είμαι εσωτεριστήςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 18:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιος είναι;

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!



ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2004, 21:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι καραμέλες με γέυση μπανάννα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mr_8
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 01:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mr_8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλια ειναι ενας διδασκαλος ο οποιος ειναι εν ζωη και εχει γεννηθει στην Ανατολη. Εισαι αναζητητης;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 02:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mr_8 σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες.

Αν θέλεις, μπορείς να μας πεις περισσότερα γιαυτόν και να κάνουμε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση σχετικά. Πάντα μέσα στα πλαίσια του νοήματος της ζωής φυσικά, για να μην βγούμε κι εκτός θέματος (δεν κάνει να κάνουμε αυτά για τα οποία κράζουμε τους άλλους - για μένα το λέω βέβαια).


Katia:

quote:
ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ?


δεν σκέφτηκα κάτι συγκεκριμένο, γιαυτό και ρώτησα, και ειλικρινά με ενδιαφέρει να μάθω. Εσύ, τι σκέφτηκες;

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ioulios3
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 02:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ioulios3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδια.Προσπαθω να δωσο μια απαντηση σ'αυτο εδω και πολυ καιρο αλλα ακομα δεν το εχω βρει.Ερχομαστε σ'αυτη τη ζωη χωρις να μας ρωτανε,δεν ξερουμε απο που ηρθαμε και δεν ξερουμε τι θα γινουμε.Αρκετοι ηταν αυτη που μου ειχαν πει οτι με LSD και χορτο ειχαν βρει το νοημα της ζωης ειχαν καταλαβει την ιστορια του κοσμου και οτι ειχαν λυθει πολλες αποριες.Τα δοκιμασα μονο και μονο για να το καταλαβω και γω.Δεν το καταλαβα.Δεν ξαναπηρα βεβαια.Ολα ειναι μια ιδεα στο μυαλο μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Akenaton
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 03:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Akenaton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Isws to nohma ths zwhs na einai h empeiria, na zhsoyme kai na apokthsoyme fws! Isws emeis na epilegoyme pote 8a gennh8oyme kai oxi mono pote, alla poy kai pws! Opws exw dei gyro moy oloi oi an8rwpoi mia eykairia gia thn pneymatikh toys anaptu3h, na e3elix8oyn ws kai na ginoyn kati allo, kati diaforetiko. To monadiko provlima einai pws apeiroelaxistoi einai aytoi poy pragmatika arpazoyn mia tetoia eykairia! As apeleu8ero8oyme apo ta desma tis diamwrfwshs mas kai as akolou8hsoyme oloi ton dromo tis eleu8erias me odhgo thn siwph mas!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 19:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βλέπω τους γύρω μου οι οποίοι δεν προβληματίζονται καθόλου για αυτό και δεν μπορώ να τους καταλάβω..."Και τι με νοιάζει εμένα ποιος είναι ο σκοπός μου!" σου λένε και συνεχίζουν να "χάνουν" τον καιρό τους άδικα σε δραστηριότητες χωρίς νόημα...
-----------------
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΘΕΜΑ.
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΥ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΚΙ ΕΜΕΝΑ...
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ. ΝΟΙΩΘΩ ΠΩΣ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΠΑΤΗΛΗΣ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑΣ.
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΤΙ ΑΓΝΟ, ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΚΕΝΕΣ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ?
ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΡΕΥΣΤΑ, ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ?
ΚΥΤΤΑΖΩ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΤΟΣΗ ΕΝΤΑΣΗ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΣΟ ΜΙΣΟΣ, ΣΤΙΓΜΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΟΗΜΑ, ΑΞΙΑ, ΠΑΘΟΣ.
ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΣΥΧΝΑ. ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗ...
ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ.
ΟΥΤΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΟΥΤΕ ΑΓΑΠΗ. ΜΟΝΟ ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ ΣΤΙΓΜΩΝ ΖΩΗΣ. ΚΟΥΦΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.
ΚΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΝΥΧΤΕΣ ΨΑΧΝΩ, ΤΟΝ ΚΟΣΜΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΟΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΝΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ. ΑΝΑΖΗΤΩ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ. ΤΙΣ ΑΛΗΘΙΝΕΣ. ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΗ ΘΥΣΙΑ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΤΗΝ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΧΤΥΠΑΣ ΚΑΘΕ ΚΑΚΟ ΣΤΗ ΡΙΖΑ ΤΟΥ.
ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.


ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 19:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το νόημα της Ζωής;
Μα η Ζωή...

Τρία είναι τα πιο σημαντικά εδώ.
Πίστις, Ελπίς, Αγάπη.Αυτά τα τρία. Μεγαλύτερο απ'τα τρία, η Αγάπη.
Πίστη στον Χριστό, Ελπίδα στην Ανάσταση, Αγάπη για τον Συνάνθρωπο

Άντε και για όσους θέλουν:
Κεγάλαιο ΙΓ στην 'Α προς Κορινθίους επιστολή "Ο Υπέροχος Ύμνος της Αγάπης".

Καλό βράδυ

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Drakas
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 02:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Drakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμμμμμμμμμμμ!!!Ποιο ειναι το νοημα της ζωης ε;Πιστευω οτι το ονομα το ειδους μας (ανθρωπος) λεει πολλα.Τι αλλο απο το να εξισωθουμε με το θειο;Με το να γινουμε ενα με την πηγη απο την οποια ηρθαμε;Κατα την γνωμη μου ειναι πολυ σωστη και η αποψη οτι καθε ανθρωπος εχει να παιξει διαφορετικο ρολο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Question
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 09:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Question  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το νόημα της Ζωής;
Μα η Ζωή...

Τρία είναι τα πιο σημαντικά εδώ.
Πίστις, Ελπίς, Αγάπη.Αυτά τα τρία. Μεγαλύτερο απ'τα τρία, η Αγάπη.
Πίστη στον Χριστό, Ελπίδα στην Ανάσταση, Αγάπη για τον Συνάνθρωπο

Άντε και για όσους θέλουν:
Κεγάλαιο ΙΓ στην 'Α προς Κορινθίους επιστολή "Ο Υπέροχος Ύμνος της Αγάπης".

Καλό βράδυ

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Ναι,καλά...αν περιμένω να βρω το νόημα της ζωής μέσα από τις γραφές..σώθηκα!Δηλαδή ρε φίλε Cronos....όσοι έχουν πίστη-αληθινή-στον Χριστό ...θα βρουν το νόημα?(να πάω να μονάσω τότε!) ...Και αυτό ισχύει για όλες τις -δογματικές-θρησκείες.Όπως και η αλήθεια έτσι και η έννοια του "νοήματος της ζωής" πιστεύω πως υφίσταται μόνο σε πληθυντικό αριθμό....νοήματα.Διαλέγεις και παίρνεις.Εγώ για παράδειγμα θεωρώ την Μαρία(αχ!Μαρία!) το νόημα της δικής μου ζωής...λέμε τώρα!Και στην τελική....γιατί πρέπει να υπάρχει κάποιο "θεόπνευστο","μεγαλοεπίβολο","απόκρυφο" και τρομερό νόημα?Η ζωή από μόνη της είναι τόσο περίπλοκα απλή που καμμιά φορά ψάχνουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.Και να σκεφτείς πως σε κάθε διαφορετική περίοδο της ζωής σου ...θα ψάχνεις και για διαφορετικά "νοήματα".Δηλαδή μπαίνεις σε μια διαδικασία αναζήτησης για κάτι το οποίο δεν γνωρίζεις τι είναι,εάν υπάρχει και που και στο τέλος καταλήγεις να χάνεις άλλα πράγματα τα οποία στην αρχή απέρριψες για κάτι που θα απορρίψεις εκ των υστέρων-αφού δεν πρόκειται να το βρεις.Άρα....!!!!!!! μπευρδεύτικα πάλι... δεν γράφω άλλο!Χαίρεται!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Maria Page
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 11:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Maria Page  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω...εγώ πάντως δεν βρίσκω το νόημα στη ζωή μου μέσα απο τη θρησκεία και την πίστη. Δυστυχώς είμα από τα άτομα που δεν πιστεύουν...Δεν μπορώ να δεκτώ τόσο απλά κάποια πράγματα...Εμένα όλα μου φαίνονται μάταια πάντως. Εφόσον όλα, ό,τι και αν κάνεις, ό,τι και αν σκεφτείς καταλήγουν στον θάνατο...Πολλοί λένε ότι βρίσκεις το νόημα στην αγάπη. Εγώ προς το παρόν προσπαθώ να το βρω μέσα από την Τέχνη...Μόνο αυτή προσφέρει αθανασία και μπορεί να σε βοηθήσει να βρεις το νόημα.

"Is all that I see or seem but a dream within a dream"
E.A.PoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 15:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι παιδιά πιστεύω πως το νόημα της ζωής δεν είναι ένα και συγκεκριμμένο, για να το ψάξουμε μόνο στο θείο,στη φύση,στη γνώση.
Υπάρχουν για μένα πάντοτε, πολλά νοήματα της ζωής.
Για τον κάθε ένα από έμας διαφορετικό.
Και κάτω από αυτό το πρίσμα συμφωνώ με όλους.
Κάποιος θα το βρεί μέσα από την πίστη του, κάποιος άλλος σε μια γυναίκα,άλλος μέσα στην τέχνη.
Ειδικά αυτό με την τέχνη με εκφράζει κι εμένα.
Και δίνει νόημα και στη δική μου ζωή.
Και, καλή μου φίλη maria page, αν εκφραστείς μέσα από έναν ζωγραφικό πίνακα που μόλις τέλειωσες(παράδειγμα λέω),δεν νιώθεις μια πληρότητα ,χαρά και ένα καταπληκτικό άδειασμα από κάθε αρνητικό συναίσθημα?
Τότε σκέφτεσαι ακόμα τον θάνατο?

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Maria Page
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 21:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Maria Page  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Έχεις απόλυτο δίκιο Ελευθερία! Η Τέχνη είναι ο μόνος δρόμος που οδηγεί στην ολοκλήρωση για μένα. Αισθάνεσαι ότι ένα κομμάτι από αυτά που κάνεις δεν θα χαθεί. Καταργείς τον ίδιο τον θάνατο...Αν την αφήσεις αισθάνεσαι "νεκρός"...
Στη συγκεκριμένη περίπτωση και ζωγραφίζω και γράφω διάφορα. Αυτός είναι ο σκοπός της ζωής μου (;)

"Is all that I see or seem but a dream within a dream"
E.A.PoeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 00:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Τέχνη είναι ο μόνος δρόμος που οδηγεί στην ολοκλήρωση για μένα. Αισθάνεσαι ότι ένα κομμάτι από αυτά που κάνεις δεν θα χαθεί

Για μένα Μαρία μου, η τέχνη είναι ένας από τους δρόμους που δίνει νόημα στην ζωή μου.
Όμως νιωθω το ίδιο με σένα.'Οτι κάτι αφήνω πίσω μου.
Οι πίνακες που φτιάχνοντάς τους ανακοινώνω πως θα μείνουν για μας,στην προσωπική μου συλλογή,παίρνουν ξαφνικά τεράστια συναισθηματική αξία για τους δικούς μου ανθρώπους.Θυμούνται ποια μέρα ξεκίνησα και τι άλλο έγινε αυτή τη μέρα.Αυτό βέβαια με ικανοποιεί αφάνταστα.
Απλά αναρωτιέμαι:Θα έπρεπε να δημιουργούμε για να αφήσουμε κάτι?
Ή εκφραζόμαστε δίνοντας συναισθήματα?
Πιστεύω αυτά τα δυο είναι στενά συνδεδεμένα.
Τα συναισθήματα που δίνεις μέσα από την τέχνη είναι πολύτιμα.Δεν θες να κακοπέσουν ή να χαθούν...Γιατί απλά είναι ο εαυτός μας.
Ξέρεις για πόσα χρόνια αρνιόμουν να πουλήσω έργα μου?
quote:
Στη συγκεκριμένη περίπτωση και ζωγραφίζω και γράφω διάφορα. Αυτός είναι ο σκοπός της ζωής μου

Συνέχισε να το κάνεις.Αυτό δεν ξέρω αν θα σε κάνει να δεις τον κόσμο με άλλο μάτι.Και με αισιοδοξία.
Καμμιά φορά η χαρά και η ευτυχία είναι ο εχθρός της έμπνευσης που πηγάζει από τον θάνατο και το <μάταιο>.
Δες το όμως τώρα και πως αλλιώς πάει αυτό:Μέσα από το θάνατο και το μάταιο βρήκα το νόημα και τον σκοπό της ζωής μου!!(με την έμπνευση και τη δημιουργία)

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 00:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oι δύσκολες ερωτήσεις οφείλουν να έχουν εύκολες απαντήσεις. Το νόημα της ζωής λοιπόν…

Τι θα λέγατε λοιπόν στο «Να αφήσουμε έναν καλύτερο κόσμο από αυτόν που κληρονομήσαμε..»;

Μην πασχίζεις να γίνεις άνθρωπος επιτυχίας, αλλά άνθρωπος αξίας.
Α. Αϊνστάιν

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 00:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TΟ ΝΟΗΜΑΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΣΜΙΚΗ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΗΨΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΦΕΡΕΙ ΡΗΞΗ, ΑΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΣΦΥΚΤΙΟΥΜΕ….ΜΑΚΡΥΑ, ΛΟΙΠΟΝ, ΑΠΟ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝΟΥΣΙΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ…..ΣΕΙΣΜΟΣ, ΣΕΙΣΜΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΛΑΟΣ. ΣΤΙΣ 7 ΜΑΡΤΙΟΥ ΔΩΣΤΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΨΗΦΙΣΤΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ, ΤΟ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟ, ΤΟ ΕΛ-ΛΗΝΙΚΟ…ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΣΙΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΕΣ…..ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ…ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ…..ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ Η ΕΛ-ΛΑΣ!!!!!!!!!!! ΕΛ-ΛΑΣ-ΕΛΛΗΝΩΝ-ΕΘΝΙΚΩΝ,…….ΤΩΝ ΣΙΩΝΙΣΤΩΝ.ΟΙ ΕΘΝΙΚΟΙ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΛΑΟΣ..ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΒΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΚΤΟΞΕΥΣΗ…ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΕΝΩΜΕΝΗ, ΠΟΤΕ ΗΤΤΗΜΕΝΗ!!!!!!

ΠΒ*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 00:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απ'ολο αυτο που εγραψες θα κρατησω
τουτο:

"ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΕΣ…..."
πλακα εχειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 01:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
esi kai an exeis plaka eftixos pou diabazo ta minimata sou kai diaskedazo. sinexise na grafeis. mou ftiaxneis th diathesi, opos kai se pollous allous ipotheto

ΠΒ*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μια
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 03:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Να αφήσουμε έναν καλύτερο κόσμο από αυτόν που κληρονομήσαμε..»;

Μία απάντηση που περικλείει ...την Αλλαγή..


"Πιο πέρα από τον Κόσμο, από το Χρόνο και το Χώρο, απ'όλα όσα κινούνται και αλλάζουν βρίσκεται η Ουσιώδης πραγματικότητα, η Θεμελιώδης Αλήθεια"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 15:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συνέχεια αναρωτιέμαι αν η ζωή είναι χωρίς νόημα και χωρίς σκοπό. Όλα φαίνονται μάταια εφόσον με τον θάνατό μας χάνονται κάποια μέρα. Όπως είπε ο Τολστόι: η μόνη γνώση που μπορεί να αποκτήσει ο άνθρωπος είναι ότι η ζωή είναι χωρίς νόημα.

Βλέπω τους γύρω μου οι οποίοι δεν προβληματίζονται καθόλου για αυτό και δεν μπορώ να τους καταλάβω..."Και τι με νοιάζει εμένα ποιος είναι ο σκοπός μου!" σου λένε και συνεχίζουν να "χάνουν" τον καιρό τους άδικα σε δραστηριότητες χωρίς νόημα...

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τι έχετε να πείτε για αυτό το θέμα...

"Is all that I see or seem but a dream within a dream"
E.A.Poe


Εγω θα συμφωνησω με την φιλη Ελευθερια που ειπε οτι υπάρχουν πολλά νοήματα της ζωής για τον κάθε ένα από έμας διαφορετικα.


Η αληθεια ειναι οτι πολλοι ανθρωποι δεν εχουν συνειδητοποιησει οτι
η ζωη ειναι μικρη και εχει ενα τελος.Μοιαζει λες και ειναι αθανατοι.Ειδικα καποιοι που ειναι στις καρεκλες της εξουσιας εχουν ξεχασει οτι ειναι θνητοι ανθρωποι "μεθυσμενοι" απο την εξουσια,και μονο
οταν πλησιαζει η ωρα του θανατου αρχιζουν και φιλοσοφουν την ζωη.
Σιγουρα ο καθε ανθρωπος δινει το δικο του νοημα στην ζωη.
Η δικη μου αποψη ειναι οτι δεν θα βρουμε απαντησεις για το βαθυτερο νοημα της ζωης στις θρησκειες.
Αλλωστε για αυτο ο κοσμος απογοητευμενος απο την ζωη του και καθως δεν τον καλυψαν οι θρησκειες στραφηκε σε διαφορους
κομπογιανιτες αστρολογους.Το γιατι δημουργηθηκε ο ανθρωπος οπως και καθε πλασμα της Γης,το γιατι εμφανιστηκε αυτο που ονομαζουμε ζωη ειναι κατι που δεν μπορουμε να δωσουμε απαντηση,ειναι καθαρα υποκειμενικο.Ισως οπως ειπε ο Πλωτινος το νοημα της ζωης να ειναι
να αφήσουμε έναν καλύτερο κόσμο από αυτόν που κληρονομήσαμε.Και παλι
ομως υπαρχουν πολλα ρητορικα ερωτηματα με υποκειμενικες απαντησεις.

Πιστευω οτι πρεπει να ζουμε την καθε στιγμη και να μην αφηνουμε τιποτα να πηγαινει χαμενο,γιατι ο χρονος δεν γυρναει πισω δυστυχως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy