ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 deste
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
soula
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 14:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους soula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ισιδώρα,

Εδώ και αρκετό καιρό προσπαθώ να ρίξω τη deste άλλα κάτι δε κάνω καλά(μάλλον πολλά δεν κάνω καλά).Είμαι αρχάρια ακόμη κι έτσι δυσκολεύομαι αρκετα.Εσύ είσαι πιο πεπειραμένη κι έτσι πιστεύω ότι μπορείς να με κατατοπίσεις σε κάποια πράγματα.
Πρώτα πρώτα θα ήθελα να ρωτήσω γι αυτό το γεγονός που ανέφερες με το ρίξιμο που έκανες το Πάσχα . Η μέρα ήταν Κυριακή. Απ ό,τι διάβασα στη deste το ρίξιμο γίνεται παρασκευή. Παίζει ρόλο η μέρα?
Επίσης όσον αφορά τον τρόπο ριξίματος . Τ α χαρτιά είναι 65 αλλά αφού βγάλουμε τα 4 τζαν τα 2 κενά και το χαρτί με τα 4 πετράδια μαζί το οποίο δεν αναφέρεται στις επεξηγήσεις της deste . Αυτό λοιπόν το χαρτί τι σημαίνει και πως το χρησιμοποιούμε?
Ακόμη όσον αφορά τον αριθμό των φύλλων θελω να ρωτήσω το εξής : ρίχνουμε στην αρχή τα 27 (3*9). με τα τα υπόλοιπα φύλλα τι κάνουμε?τα ρίχνουμε πανω στα πρώτα και κάνουμε συνδυασμούς ?
αυτά τα ολίγα για αρχή.......

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Isidora
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 20:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isidora  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή soula,

δεν σε ξέχασα, όπως ίσως θα φαντάζεσαι δικαιολογημένα.
Είχα όμως την ατυχία, να σου γράψω προχθές το βράδυ,
ένα τεράστιο και λεπτομερέστατο μήνυμα, το οποίο για να τελειώσω, σχεδόν, κάθησα και έγραφα όλη τη νύχτα, αλλά κατά την αποστολή...
στο forum, χάθηκε εντελώς αδικαιολόγητα!!!!!

Γι΄ αυτό και πίστεψέ με, δεν είχα ούτε κουράγιο, ούτε όρεξη, να τα ξανασυντάξω και να τα ξαναγράψω πάλι, τουλάχιστον, προς το παρόν...

Αυτά που με ρωτάς, δεν γίνεται να γραφθούν σε πέντε - δέκα γραμμές και φοβάμαι, μήπως ξαναπάθω το ίδιο...

Γι΄ αυτό και θα ήθελα να σε ρωτήσω, έχεις αντίρρηση, να χρησιμοποιήσω το προσωπικό σου e-mail, προκειμένου να μπορώ, να το σώσω, στο αρχείο μου???
Ούτως ώστε και να υπάρξει πάλι πρόβλημα στην αποστολή, να το έχω στη μνήμη του pc μου, για να μην κάθομαι και το ξαναγράφω....

Σου ζητώ συγνώμη, για την καθυστέρηση,
και ελπίζω πως θα επανορθώσω το συντομότερο δυνατόν.

Edited by - Isidora on 20/08/2005 20:49:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 20:56:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα σας
αγαπητη ισιδόρα μπορεις σε παρακαλώ να μου πείς τι είναι το ντεστε και τι η τράπουλα που αναφέρθηκε σε παρακαλώ αν μπορείς και δεν βαριέσαι μπορείς να μου εξηγίσεις.
μπορείς να στείλη και σε εμενα το μειλ που θα στείλης
ευχαριστώ εκ των προτέρον

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντοσ και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Isidora
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 06:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isidora  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε morpheaus,

Κατ΄ αρχήν θα πρέπει να ξέρεις, πως και η deste, είναι μια τράπουλα.

Η συγκεκριμένη όμως τράπουλα δεν έχει στις κάρτες της... αριθμούς, αλλά κάποιες εικόνες.
Κάθε εικόνα, αντιστοιχεί και σε κάποιο σύμβολο...¨
Έτσι, αναλόγως με τους συνδυασμούς, οι οποίοι προκύπτουν, όταν ανοίγουμε τις κάρτες αυτές, με κάποιον ιδιαίτερο τρόπο, μπορούμε να προβλέψουμε το μέλλον...

Η τράπουλα αυτή, έχει πολύ παλιά ανατολίτικη καταγωγή και κατά συνέπεια και ανάλογη τεχνοτροπία και φιλοσοφία...

Έχει όμως ανατυπωθεί πρόσφατα και επειδή έτυχε να διαφημιστεί πολύ και από τα ΜΜΕ ακόμα, έγινε ευρέως γνωστή στην Ελλάδα.

Αν σε ενδιαφέρει, μπορείς να τη βρεις σε όλα τα βιβλιοπωλεία..., της Αθήνας τουλάχιστον.

Συνοδεύεται και από ένα βιβλιαράκι, στο οποίο θα βρεις τις βασικές έννοιες, για να μπορέσεις να ξεκινήσεις και να μπεις εύκολα και στο νόημά της...

Αν θυμάμαι καλά στοιχίζει γύρω στα 20 euro.

Αυτά για την deste..., ελπίζω πως πήρες ότι πληροφορία ήθελες.

Όσο τώρα για το e-mail που θα στείλλω στη φίλη "soula", αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες, για τον τρόπο με τον οποίο εγώ, λειτουργώ πάνω στο θέμα, γράψε μου το e-mail σου για να στο στείλλω...

Περιμένω απάντησή σου, όταν μπορέσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 08:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω εχω να προτεινω κατι αλλο:

να το σωσεις σε ενα αρχειο word και μετα να το κανεις copy paste εδω, ωστε να το διαβασουμε και οι υπολοιποι που δεν εχουμε βρει ακρη πως ριχνεται η ντεστε....

Κι ολα αυτα που φοβαμαι ειναι ακομα εδω, σαν κερι που λιωνει η αγαπη καιει και λυτρωνει, ιερο και μεγα το χθες που κρυβει μια γυναικα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 12:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ με την σειρά μου θα ήθελα να πώ: προσέχετε με την Deste. Με οποιανδήποτε τράπουλα ή ταρώ δηλαδή θα πρέπει να προσέχετε, αλλά ειδικά αυτή, δεν είναι τόσο παλιά όσο 'διαφημίζεται', ενώ η κυρία που την 'επανεκτύπωσε' μαζί με το μυθιστόρημα που πούλησε έκανε και την τύχη της...
Απλά προσέχετε...
Την αγάπη μου,
ΠέγκυΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 18:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Pagwna σε ευχαριστώ κατάλαβα ποια τράπουλα είαι.
Οταν λές να προσέχουμε τι θες να πείς ?
μπορείς να γίνεις λίγο ποιο ανλυτική?
υπάρχει κάποιος κίνδυνος?
και αν θυμάμαι καλά κάπου αναφέρθηκε πως η τράπουλα πρέπει να ρίχνεται μόνο την Παρασκευή αν κάνω λάθος συγνώμη
Αλλα αν δεν κάνω λάθος γιατί απο που πηγάζει αυτο?
Ευχαριστώ
Και συγνώμη αν σε κούρασα
το mail μου είναι morfes2012@in.gr


Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντοσ και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Isidora
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 19:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isidora  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από ότι βλέπω παιδιά, έχει γίνει τόσο δημοφιλής η "deste" , που θα πρέπει να κάνω...,
αυτό που λέμε "την ανάγκη... φιλότιμο..." και να γράψω πάλι εδώ...

Αν χαθεί, όμως πάλι, να δω πως θα το σώσω...

Εν τω μεταξύ, έχω να κάνω μια παρατήρηση, πάνω σε όλα αυτά...
Θα πρέπει να αλλάξουμε τον τίτλο του θέματος και να τον μετ΄ ονομάσουμε... :

"Ιδιαίτερα μαθήματα πάνω στην "deste"

Kαι όχι τίποτα άλλο, θα πάρω τη δουλειά της Μ. Μεϊμαρίδη... και...

Να σας ρωτήσω όμως κάτι ακόμα, όλοι τις ίδιες απορίες με την φίλη "soula" έχετε πάνω στην "deste", ή υπάρχουν και άλλες...???

Περιμένω τις απαντήσεις σας...


Edited by - Isidora on 21/08/2005 19:53:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 20:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητή Isidora
δεν ξέρω τι αποροίες έχει η φίλη μας η soula αλλα οι δικές μου είναι αυτες που σου προανέφερα,
Περιμένω σύντομα απάντηση
Ευχαριστώ

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντοσ και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cassiopeia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guadeloupe
252 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2005, 10:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cassiopeia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω την Deste καιρό τώρα ..
Οκ με τις ερμηνείες ..αλλά θα ήθελα να μάθω τους συνδυασμούς..!
τι μπορεί δηλαδή να σημαίνουν δύο ή τρία χαρτιά μαζί?
και επίσης πόσα χαρτιά ρίχνουμε από πάνω ?
υπάρχουν και άλλα tips τα οποία δεν αναφέρονται στο βιβλίο ?
αλλοι τρόποι ριξίματος?


????

Ό,τι δε γράφει η μοίρα δεν μπορεί να το φτάσει το χέρι σου
και ό,τι είναι γραμμένο θα σ'εύρει όπου κι αν είσαι..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lady in Black
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 19:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady in Black  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους από ένα τελείως «φρέσκο» μέλος ...

Eλπίζω να μην θεωρηθεί ότι το «παίζω» έξυπνη και θα ρισκάρω να δώσω τη δική μου γνώμη για ορισμένα θέματα που έχετε θέσει συνολικά όσοι συμμετέχετε στο θέμα...

αγαπητή Pagwna, προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι κίνδυνος υπάρχει μόνο από την κατάχρηση και όχι από την χρήση... και τι εννοώ... πιστεύω στη δύναμη που έχει η deste... αλλά με το να τη «ρίχνεις» για ψύλλου πήδημα αυτή η δύναμη μπορεί να γίνει παραπλανητική... και από το πάθος να χαθεί η ουσία... όπως επίσης κίνδυνος υπάρχει και από το να ερμηνεύουμε όπως μας «συμφέρει» αυτά που βλέπουμε και όχι στην πραγματική τους διάσταση γιατί έτσι δεν μπορούμε να προφυλάξουμε τον εαυτό μας...

αγαπητέ morpheaus, την deste οι «μάγισσες» μαζεύονταν όλες μαζί κάθε Παρασκευή βράδυ αφού είχαν νηστέψει όλη μέρα και τότε την άνοιγε η «μεγάλη μάγισσα». Aλλά μπορείς να την ανοίγεις κάθε μέρα και παραπάνω από μία φορά, φτάνει όμως πάντα το ερώτημα που θέτεις να είναι διαφορετικό.

αγαπητή cassiopeia, και οι ερμηνείες βγαίνουν μέσα από τους συνδυασμούς. γιατί δεν μπορείς να εξηγήσεις κανένα φύλλο από μόνο του... για παράδειγμα αν αριστερά σου βγει το «Mετζάρ» και αριστερά ο Ήλιος, μπορεί να σου δηλώνει μια πρόσφατη ίσως αρρώστια που όμως ξεπεράστηκε ή θα ξεπεραστεί.... κι αν το πάνω χαρτί είναι π.χ. κάποιο πρόσωπο μπορεί να σου δηλώνει κάποιον που σου συμπαραστάθηκε ή σε βοήθησε...

ένας τρόπος που με βοήθησε προσωπικά να καταλάβω πως ερμηνεύονται οι συνδυασμοί ήταν το παρελθόν... όπως αναφέρει μέσα στο βιβλίο δεξιά είναι το μέλλον και αριστερά το παρελθόν, το οποίο όμως πολλές φορές είναι αυτό που δίνει φως στο τι πρόκειται να γίνει ... όταν άρχισα να ασχολούμαι με την deste το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να δω τι από αυτά που μου «έπεφταν» μπορούσα να τα αντιστοιχήσω με καταστάσεις που ήδη έχω βιώσει.. έτσι είναι πιο εύκολο να ερμηνεύσω το τι μου δείχνουν τα χαρτιά του μέλλοντος... (αλλά όπως είπα στην αρχή αυτός ήταν ο δικός μου τρόπος...)

κάτι επίσης που παρατήρησα αρκετές φορές... μπορεί κάποιο ερώτημα να πάρει απάντηση τελειώς διαφορετική απΆ αυτή που «περιμένουμε»... γνώμη μου είναι πως αυτό γίνεται όταν η απάντηση που παίρνουμε είναι αυτό που θα κυριαρχήσει στη ζωή μας και θα είναι πολύ πιο δυνατό απΆ αυτό που μπορεί να βασανίζει το μυαλό μας εκείνη τη στιγμή... και η deste μας το δείχνει για να μας προετοιμάσει...

ελπίζω να μην σας κούρασα με την «φλυαρία» μου

Φιλικά
Lady in Black

Edited by - Lady in Black on 26/08/2005 19:07:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Isidora
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 05:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isidora  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Koριτσάρες μου γλυκειές γειά σας,

δεν σας έχω αμελήσει αδικαιολόγητα, έχω όμως πολλά τρεχάματα, γιατί φεύγω για διακοπές...

Με έχει εκπλήξει πολύ ευχάριστα, το μεγάλο ενδιαφέρον, το οποίο δείξατε κάποιες μέσα στα δύο θέματα
των fotums, αλλά και κάποιες άλλες μέσω προσωπικών μηνυμάτων..., για αυτό το θέμα.

Ειλικρινά μου θυμίζει τον εαυτό μου, αρκετά χρόνια πριν, όταν και εγώ προσπαθούσα να συλλέξω πληροφορίες,
για το ρίξιμο των καρτών, πέρα από τα βιβλία τα οποία διάβαζα...

Αυτό το οποίο βλέπω τώρα, είναι ότι παρόλο, που σήμερα υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ποικιλία επάνω στην βιβλιογραφία,
γύρω από το συγκεκριμένο θέμα, εννοώ γενικά την χαρτομαντεία, πάντα υπάρχουν απορίες, οι οποίες δεν καλύπτονται,
διαβάζοντας κάποια σχετικά βιβλία..., όσο και αν αυτά θεωρούνται κατατοπιστικότατα...

Είσαστε όμως, πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, λίγο άτυχες εσείς..., και πολύ άτυχη εγώ...

Γιατί, παρ΄ όλο που όπως σας είπα, το πρόγραμμά μου είναι λίγο φορτωμένο, σήμερα βρήκα λίγο χρόνο ελεύθερο...,
και κάθισα και σας έγραψα ένα σημαντικό μέρος..., με κάποιες απαντήσεις, σε μερικές απορίες σας...

Δεν ήταν όμως τυχερό, να το λάβετε σήμερα, απ΄ ότι φαίνεται...
Γιατί παρ΄ όλο που νόμιζα, πως γράφοντάς το, το είχα σώσει..., αρκετές φορές μάλιστα,
δυστυχώς χάθηκε πάλι, και ούτε στο αρχείο μου, μπορώ να το βρω..., ούτε πουθενά...

Περιττό να σας πω, πως έχω σκάσει...!!!

Είμαι εντελώς άπειρη, στη χρήση του pc και του internet... και γι΄ αυτό και μπορεί, κάποια προβλήματα,
από αυτά, τα οποία μου προκείπτουν..., κάποιες τουλάχιστον από εσάς, να τα θεωρείτε απλά, αλλά για μένα,
δεν είναι τόσο εύκολο να τα αντιμετωπίσω...

Έτσι τώρα σκέφτηκα κάτι άλλο...
Και την άλλη φορά, θα εφαρμόσω αυτό...

Θα γράψω, όλο το κείμενο χειρόγραφα και θα περνάω ένα - ένα μικρό κομματάκι, σε συνεχόμενα μηνύματα...
Ώστε και να χαθούν κάποια, να χάνονται μικρά κομματάκια, τα οποία δεν θα μου είναι δύσκολο, να ξαναδακτυλογραφίσω...

Θέλω όμως να σας ενημερώσω και για το διάστημα το οποίο θα είμαι διακοπές...
Θα απουσιάσω περίπου δέκα μέρες...
Αν λοιπόν, μέχρι την Κυριακή αυτή στις 27.08.2005, που θα φύγω, δεν σας έχω στείλει κανένα μήνυμα,
να ξέρετε, να μην περιμένετε το επόμενο δεκαήμερο τουλάχιστον...

Ειλικρινά, σας ζητώ συγνώμη για την μεγάλη καθυστέρηση, αλλά δεν είναι μόνο από δική μου υπαιτιότητα....

Υπόσχομαι όμως, να βρω τρόπο, να επανορθώσω...


φιλικά...


.

Edited by - Isidora on 27/08/2005 05:25:01

Edited by - Isidora on 27/08/2005 05:29:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 16:14:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους,
Πήρα την τράπουλα Deste και μπορώ να πω οτι με ικανοποίησε αρκετα, θέλωντας να πω πως αυτα που μου είπαι τουλάχιστον για το παρελθόν ήταν όλα σωστά και απο το παρελθόν με το μέλλον συνδιάστικαν κάποιες κάρτες και μου έβγαλαν κάποια αποτελέσματα.
Θέλω να κάνω μια ερώτηση,
φίλη Lady in black,
Όταν ρίχνουμε τις κάρτες κάνουμε κάποιο συγκεκριμένο ερώτημα,
εγω πάντος όταν ανακάτευα τις κάρτες ελεγα τα εξής <<δείξε μου το τι πρόκει ται να γίνει στο μέλλον και οτι και να είναι καλό και ευπρόσδεκτο να είναι>>.
Μπόρώ να κάνω και κάποια συγκεκριμένα ερωτήμα τα του τύπου.
Θα πάρω αύξησει στην δουλειά, αυτο είναι ενα ερώτημα που θα μου το απαντήσει ο αυτοκρατορικός σταυρός με ενα ναί ή με ένα όχι, αλλά αν θέλω να ρωτήσω σε πόσο καιρο θα πάρω την αύξηση, απλό παράδειγμα αναφέρω εχω ποιο σημαντικά ερωτήματα για την μοίρα μου απο το αν θα πάρω αυξηση.
μπορείς σε παρακάλώ να μου πείς.
Αγαπητή Isidora
καλές διακοπές περιμένουμε σύντομα νέα σου
Α και μην ξεχνάς οτι δεν είναο μόνο κοριτσάρες υπάρχουν και αγοράκια στο forum

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντοσ και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Isidora
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 18:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isidora  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γειά σας και πάλι, φίλες και φίλοι μου...,

Ζητώ συγνώμη από τους φίλους του θέματος..., αλλά δεν είχα, λόγω των "user name" αντιληφθεί πως, υπήρχαν και φίλοι, οι οποίοι παρακολουθούν την συζήτηση...

Έτυχε τα προσωπικά μηνύματα, τα οποία έλαβα, και είχαν επάνω και τα κανονικά ονόματά σας, να είναι όλα από φίλες..., έτσι παρασύρθηκα να σε αυτό το λάθος...

Αυτό, το οποίο ρωτάς φίλη ή φίλε μου, για τον προσδιορισμό του χρόνου..., πάνω σε ένα ερώτημα,
το οποίο βέβαια, θα πρέπει πρώτα, να έχει απαντηθεί καταφατικά..., είναι το σημείο,
στο οποίο θα μπορούσαμε να πούμε, ότι η πρόβλεψη, δεν μας απαντά με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο.

Αν οι κάρτες, θέλουν να σου προσδιορίσουν το χρόνο, στον οποίο θα πραγματοποιηθεί το γεγονός,
θα στο προσδιορίσουν με κάποια κάρτα επιπλέον, η οποία, κατά κανόνα, δεν θα δένει με τις υπόλοιπες κάρτες...,
στο άπλωμα των καρτών του πρώτου ερωτήματος, το οποίο έκανες, για να δεις,
αν θα πραγματοποιηθεί ή όχι, το γεγονός...

Κατάλαβες τι εννοώ...????, πως δηλαδή, θα πάρεις την απάντηση...???

Αυτό όμως, το οποίο ρωτάς, είναι μια απορία, την οποία δεν είναι εύκολο, να καταλάβεις, αν η εμπειρία...,
η οποία έχεις αποκτήσει, επάνω στο ρίξιμο των καρτών, δεν είναι αρκετά μεγάλη...

Θα πρέπει να έχεις υπόψη σου, πως προκειμένου, να μπορείς να έχεις μια σαφή απάντηση σε οποιοδήποτε ερώτημα,
θα πρέπει πάντα να κάνεις σαφή ερωτήματα..., τα οποία θα μπορούν να απαντηθούν, αρνητικά ή θετικά!!!!

Από εκεί και πέρα, εκτός από την απάντηση, θα σου δείνει και άλλες πληροφορίες, για το τρόπο,
με τον οποίο, θα διεξαχθεί το γεγονός... και αν θέλει..., τότε θα σου προσδίσει και το χρόνο...

Σε άλλη περίπτωση, στην οποία το ερώτημα είναι πολύπλοκο..., δεν είναι εύκολο, να μπορέσεις να διακρίνεις...,
πολύ εύκολα..., αυτά τα οποία θα σου δείχνει..., γιατί σε αυτή την περίπτωση, θα πρέπει να έχεις μεγάλη πείρα,
ώστε να μπορείς να απαντάς σωστά και ολοκληρωμένα, σε σχέση με αυτά που σου λέει το ρίξιμο των καρτών, χωρίς να μπερδεύεσαι...


.

"πάντα με φιλική διάθεση..."
isidora


[ μήνυμα Νο 1...]

Edited by - Isidora on 27/08/2005 21:07:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 19:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lady in black αλλά κι οι υπόλοιποι φίλοι, επειδή δεν μ'αρέσει να πετάω μία κουβέντα 'εντυπωσιασμού' και μετά να την κάνω, ωσάν άλλη μάγισσα, είπα να ξεκαθαρίσω τί εννοώ...
Παίρνω δε το θάρρος να με παινέψω ως πολύ 'πετυχημένη' ταρωρίχτρα!!!! (στα νιάτα μου), σε σημείο που έκαναν τον σταυρό τους όταν με έβλεπαν...
Αυτό δεν το λέω για να φανώ στα μάτια σας ώς αυθεντία, αλλά για να μήν θεωρήσετε οτι είμαι και άσχετη που απλά φοβάται ό,τι έχει σχέση με ταρώ, χαρτιά και τα συναφή...
Χωρίς άλλα περιττά λόγια λοιπόν να πώ ξεκάθαρα τί έχω αποκομίσει απο την χρήση της Ταρώ:
Lady in black, συμφωνώ οτι η κατάχρηση ενέχει τον μεγαλύτερο κίνδυνο, αλλά έχω δεί ελάχιστους έως κανέναν (βάζοντας και τον εαυτό μου μέσα) να καταφέρνει να παραμείνει ώριμος στην χρήση της Ταρώ. Κι αυτό εξηγείται εύκολα, αν το παρατηρήσεις. Οταν ξεκινάς με μία νέα κάρτα ταρώ και την φορτίζεις κρατώντας την για πρώτη φορά στα χέρια σου, η κάρτα αυτή 'ταίζεται' στη κυριολεξία απο την ύπαρξή σου, απο την όποια σκέψη σου αφορά αυτή την κάρτα, απο την κάθε σου κουβέντα γι'αυτή την κάρτα, και απο το κάθε ρίξιμο ή ακόμα και ανακάτεμα που μπορεί να κάνεις θαυμάζοντας το απόκτημά σου... Οταν λέω ταϊζεται το εννοώ έτσι ακριβώς! ΤΑΙΖΕΤΑΙ. αυτή η τράπουλα/κάρτα λοιπόν αρχίζει να ζητά περισσότερο τάισμα (γιατί είναι και λιχούδες). το 99.9% των ανθρώπων δεν είναι ικανό να έχει μία κάρτα ταρώ στην κατοχή του και να μήν υποκύπτει στο κάλεσμά της για τροφή. Εστω κι αν χρειαστούν 2-3 ή και 10 χρόνια κάποια στιγμή η ταρώ θα ταϊζεται όταν το έχει ανάγκη, ακόμα και χωρίς να χρειάζεται να την ρίχνεις. Οποιος θεωρεί οτι λέω βλακείες, μπορεί να κάνει μόνος του ένα πείραμα και να μείνει με την ταρώ στο ίδιο δωμάτιο ανοιχτή (χωρίς να είναι μέσα στο κουτί που την κλείνετε για προστασία) για μία εβδομάδα (εκεί που κοιμάται εννοείται), ζητώντας της απλά και σταθερά κάθε βράδυ να σας αποκαλυφθεί (όχι πολλά πολλά, απλά ζητήστε το ευγενικά και ήρεμα σαν να το επιθυμείτε πράγματι!). Θα έχει ενδιαφέρον να μοιραστείτε μετά τα όνειρα που θα δείτε...Αυτός ο τρόπος είναι για όσους δεν έχουν εξασκηθεί σε άλλες διαδικασίες που θα τους επέτρεπαν να 'δούν' την οντότητα πιο καθαρά...
Δεν είναι τυχαίο που μετά απο κάποιο διάστημα αρχίζεις πιά και βλέπεις εικόνες πρίν κάν ρίξεις την τράπουλα. Είναι η δράση της οντότητας που ταίζεται απο την τράπουλα, η οποία σε ανοίγει (είναι το δώρο της, ή απλά αποτέλεσμα της 'χώνεψης'? δεν ξέρω...ούτε με νοιάζει πιά). Προσωπικά είχα φτάσει σε σημείο να βλέπω και τις πιο απίστευτες λεπτομέρειες για το μέλλον, σε σημείο που μία γυναίκα όταν συνάντησε τον ανάπηρο άντρα που της είπα οτι θα συναντούσε (κάτω απο τις συνθήκες που της είπα οτι θα τον συναντούσε) δεν κρατήθηκε και με πήρε τηλέφωνο μπροστά του!!!! Τον ανάπηρο άντρα δεν τον είδα σε καμμία κάρτα της Ταρώ που της έριξα. Τον είδα σαν εικόνα... είδα όλη την σκηνή...
Και που είναι το κακό θα μου πείτε? Κανένα κακό εάν δεν σας πειράζει να ταϊζετε μία βδέλλα (για την οντότητα μιλάω όχι για την τράπουλα αυτή καθ'αυτή)... Απο την άλλη όμως υπάρχει και η πιθανότητα η ταρώ να σας οδηγήσει σε τελείως λάθος μέρη, σε λάθος στιγμές, κι αυτό είναι εύκολο να το καταλάβετε... κάποια στιγμή η δική μου τράπουλα μου έδειχνε ξεκάθαρα τί θα έπρεπε να κάνω (ή να κάνει όποιος ρώταγε) προκειμένου να έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα. Μόνο που μετά απο πολύ καιρό κατάλαβα οτι κάποια πράγματα θα ήταν καλύτερα να μήν είχαν συμβεί, και δεν θα είχαν συμβεί, γιατί δεν θα είχα επιλέξει να τα κάνω εάν δεν με οδηγούσε εκεί η ίδια η Ταρώ (η οντότητα πάντα)

Τελικό συμπέρασμα: τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ την Ταρώ μόνο για διαλογισμό (όπως είναι και η μόνη της ορθή φύση να χρησιμοποιείται), και λειτουργεί τελείως διαφορετικά. Ούτε απαντήσεις μου δίνει για το μέλλον, ούτε τίποτε. απλά με βοηθά να 'μπώ σε παθητικό διαλογισμό', ο οποίος δεν καθοδηγείται απο καμμία οντότητα, αφού δεν την τρέφω πιά, και δεν την τρέφω γιατί ακόμα και για τον διαλογισμό την χρησιμοποιώ 2 φορές τον χρόνο το πολύ! Δεν έχω νιώσει ποτέ ξανά το 'κάλεσμά' της, και κάνω διαλογισμό έτσι κι αλλιώς χωρίς την χρήση της. Οταν την χρησιμοποιώ γίνεται για πολύ συγκεκριμένο σκοπό σε πολύ συγκεκριμένη ημερομηνία...
Αυτά..
Ο καθένας είναι ελεύθερος να πράξει όπως και ό,τι νομίζει, και ασφαλώς δεν χρειάζεται κανείς μα κανείς να με πιστέψει ή να μου δώσει σημασία (άλλωστε θα μπορούσα όντως να πιστεύω σε όσα είπα αλλά να μήν είναι σωστά)... Εσείς αποφασίζετε. Το μόνο που λέω είναι να είστε ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΙ σε ό,τι κάνετε με την τράπουλά σας, και ειδικά με μία τράπουλα που δεν έχει καλό παρελθόν:
1. Η κυρία που την επανεκτύπωσε κάνει καριέρα πάνω σε αυτήν (μέγα λάθος)
2. αν την χρησιμοποιούσαν τον τελευταίο ή τον προηγούμενο αιώνα πράγματι μάγισσες, τότε βοήθειά σας... ήδη έχει δημιουργηθεί μία βασική οντότητα η οποία τρέφεται απο την ενέργεια όλων όσων την χρησιμοποιούν. 'Δείτε' το μόνοι σας.
Εδώ σταματάω με την ευχή να είστε πάντα προστατευμένοι και καλά...
Την αγάπη μου,
Πέγκυ
ΥΓ αν ακούγομαι υπερβολικά απόλυτη συγγνώμη, μπορεί να μήν μ'αρέσει αλλά αυτή ακριβώς ήταν η διάθεσή μου στο συγκεκριμένο μήνυμα. ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Isidora
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 21:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isidora  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συνέχεια από το παραπάνω μήνυμά μου... [Νο 2]


Αυτή τη στιγμή, όμως, αισθάνομαι... πως έχω αδικήσει, κατά κάποιο τρόπο, τις φίλες οι οποίες,
μου έχουν γράψει εδώ και πολλές μέρες και περιμένουν απάντησή μου, ενώ εντελώς αυθόρμητα,
απάντησα στο τελευταίο ερώτημα μου τέθηκε από τον φίλο, ο οποίος υπογράφει σαν "morpheaus"

Γι΄ αυτό λοιπόν, θεώρησα, πως θα έπρεπε να απαντήσω σε κάτι ακόμα επιπλέον..., ώστε να μπορέσετε...,
να τα εφαρμόσετε στην πράξη..., κατά το διάστημα το οποίο θα λείπω και όταν γυρίσω,
να μου γράψετε τις εντυπώσεις σας...

Θα ξεκινήσω να εξηγήσω κάποια από τα ερωτήματά σας, χωρίς όμως να αναφέρομαι ονομαστικά, σε κάθε πρόσωπο.

Θα προσπαθήσω, να ακολουθήσω, μια σειρά, με βάση τη συνοπτική εικόνα των αποριών των οποίων εκφράσατε,
αλλά και της "λογικής... της χαρτομαντείας", όπως πιστεύω εγώ, ότι θα μπορούσε να γίνει,
ευκολώτερα, κατανοητή από όλους σας...

Ας αρχίσουμε, λοιπόν, από μια απορία, η οποία πρόσεξα πως, αναφέρεται συχνά, ιδίως από εσάς, που αρχίσατε,
σχετικά πρόσφατα, να ενδιαφέρεσθε... για την τέχνη της χαρτομαντείας...

Λέτε χαρακτηριστικά, πως ενώ, όταν κάνετε... πρόβλεψη, σε άλλο άτομο, δεν αντιμετωπίζετε συνήθως πρόβλημα,
στην περίπτωση όμως, την οποία κοιτάτε το δικό σας χαρτί, δεν μπορείτε να είσθε αντικειμενικές...
και σίγουρες για τις ικανότητες της διαίσθησής σας...

Ρωτάτε λοιπόν, πως θα μπορέσετε να είσθε σίγουρες, ως προς για αυτά...


.

"πάντα με φιλική διάθεση"
isidora

Edited by - Isidora on 27/08/2005 21:16:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Isidora
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 23:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isidora  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συνέχεια από το παραπάνω μήνυμά μου... [Νο 3]


Φίλες και φίλοι μου, αν θα έπρεπε να χαρακτηρίσουμε με κάποιο τρόπο την χαρτομαντεία, ο ιδανικότερος χαρακτηριμός,
ο οποίος θα μπορούσε να της τεριάζει θα ήταν πως... "η χαρτομαντεία είναι μια απόκρυφη τέχνη..."

Σίγουρα, αν κάποιος, διαβάσει κάποια βιβλία, σχετικά με αυτήν, ασχοληθεί... με εδιαφέρον και αγάπη κάποιο διάστημα, αλλά και παράλληλα εξασκήται αρκετά και πρακτικά, θα καταφέρει να μάθει..., να βλέπει, κάποια πέντε - δέκα βασικά πράγματα...

Όμως αυτό, το οποίο χαρακτηρίζει, ένα άτομο σαν γνώστη της απόκρυφης αυτής τέχνης, είναι πάνω από όλα, το ταλέντο...
Δηλαδή, το έμφυτο χάρισμα, το οποίο μάλιστα, είναι σαφώς κατεγεγραμμένο και στον γεννέθλιο χάρτη μας,
σαν τάση... προς τον αποκρυφισμό και συνήθως στα άτομα, τα οποία υπάρχει, επιβεβαιώνεται με περισσότερες από μία όψεις...

Από ότι λοιπόν, θα αντιλαμβάνεσθε, η τάση αυτή, είναι συνδεδεμένη κατά κάποιον τρόπο,
με την προσωπικότητά μας, σχεδόν, από την αρχή της ζωής μας.
Γι΄ αυτό και δεν είναι καθόλου παράξενο, το ότι εκδηλώνεται, τις περισσότερες φορές, με έντονο ενδιαφέρον...,
από πολύ μικρή ηλικία..., ακόμα και όταν, δεν υπάρχει στο περιβάλλον του ατόμου, κανένα ερεθισμά ή επιρροή...,
από κάποιο άλλο συγγενικό πρόσωπο...!!!!

Ένας επομένως σίγουρος τρόπος, για να μάθετε, εάν διαθέτετε ή όχι, αυτό το ταλέντο, είναι να συμβουλευτείτε...,
κάποιον έμπειρο αστρολόγο.

Καλό θα ήταν να ξέρετε ακόμα, ότι στο γεννέθλιο χάρτη μας, εκτός από το, αν υπάρχει αυτή η τάση,
φαίνεται ακόμα, από το είδος των όψεων αυτών... και σε ποιο βαθμό εξέληξης δύνανται να φθάσουν, σταδιακά...,
οι ικανότητές μας..., πάνω στον αποκρυφισμό!!!

Αυτό βέβαια, αυτή τη στιγμή, μπορεί να μην σαν ενδιαφέρει τόσο.
Θα έχει όμως μεγάλη σημασία, αργότερα, όταν θα βρίσκεσθε σε υψηλότερο στάδιο... και θα ασχολείσθε με πολύ πιο εξειδικευμένα θέματα..., αν και εφ΄ όσον το θελήσετε...


.

"πάντα με φιλική διάθεση..."
isidora

Edited by - Isidora on 28/08/2005 02:13:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Isidora
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2005, 02:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isidora  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συνέχεια από το παραπάνω μήνυμά μου... [Νο 4]

Ας πάρουμε όμως, σαν δεδομένο, ότι το χάρισμα αυτό υπάρχει..., προκειμένου, να μπορέσουμε να συνεχίσουμε παρακάτω...

Από την στιγμή, λοιπόν, την οποία ξεκινάτε το άνοιγμα των καρτών..., θα πρέπει να ξεχνάτε τελείως την λογική...,
πρόβλεψη και λογική δεν συμβαδίζουν ποτέ και σε τίποτα...!!!

Ακόμα θα πρέπει να ξεχνάτε τελείως, ότι γνωρίζετε, πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, για το οποίο, γίνεται η πρόβλεψη...!!!
Ούτως ώστε, να μπορέσετε, να δείτε το θέμα εντελώς αποστασιοποιημένα...!!!
Όπως ακριβώς θα πράττατε, αν ανοίγατε τις κάρτες σας, για να κάνετε μια πρόβλεψη, σε κάποιο πρόσωπο, το οποίο συναντάγατε για πρώτη φορά στη ζωή σας...
Συγχρόνως δε θα πρέπει πάντα, να αποκόπτεσθε, εντελώς,
από οτιδήποτε άλλο..., ώστε να παραμένετε, απόλυτα συγκεντρωμένες -οι, στις κάρτες σας...!!!!

Ξέρω καλά, πως δεν είναι εύκολο, να το επιτύχετε αυτό...
Θα πρέπει να το προσπαθήσετε αρκετά και ίσως και για καιρό, αλλά είναι απολύτως αναγκαίο.

Θα πρέπει δηλαδή, να φθάσετε στο σημείο, να αντιμετωπίζετε το διάβασμα των καρτών,
με την προσήλωση, την άνεση, αλλά και την ελευθερία της σκέψης..., με την οποία θα διαβάζατε ένα μυθυστόρημα...,
του οποίου απλά οι πρωταγωνιστές, θα δανείζονταν τα ονόματα των ατόμων, τα οποία θα έχετε
μελετήσει, για την πρόβλεψη...

Όταν φθάσετε σ΄ αυτό το στάδιο, θα μπορείτε..., με την ίδια ευκολία να διαβάζετε το στρώσιμο των καρτών,
ήτε αυτές αναφέρονται σε θέματα προσωπικά ήτε όχι..., χωρίς αν αντιμετωπίζετε αυτό το πρόβλημα...

Το άλλο σημαντικότατο θέμα, στο οποίο θα πρέπει να σταθούμε είναι το θέμα της εμπιστοσύνης...

Για να ασχολείσθε με τις κάρτες, θα πρέπει να έχετε εμπιστοσύνη στον εαυτό σας... και σε αυτό το οποίο διαβάζετε...,
με τον τρόπο, βέβαια, τον οποίο σας ανέφερα παραπάνω.

Μεγαλύτερη όμως ακόμα εμπιστοσύνη, θα πρέπει να έχετε στις κάρτες σας..., οι οποίες δεν έχουν κανένα λόγο,
να σας κρύψουν την αλήθεια...

Να θυμάσθε πάντα πως, "οι κάρτες σέβονται, όσους τις σέβονται..., και ξεγελούν, όσους δεν τις σέβονται...,
ή δεν τις υπολογίζουν... όπως τους αξίζει...",
αυτό είναι κανόνας απαράβατος.

Όλα όσα, σας ανάλυσα παραπάνω, δεν αφορούν μόνο την "deste", αφορούν όλες τις τράπουλες,
τις οποίες χρησιμοποιούμε για πρόβλεψη...
Θα πρέπει ακόμα να σας τονίσω, πως δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, το μέσον με το οποίο θα γίνει η πρόβλεψη,
όσο το άτομο το οποίο την κάνει..., αλλά και το πόσο δυνατή είναι η πίστη του, πάνω σε αυτή τη διαδικασία
και στο μέσον το οποίο χρησιμοποιείται για αυτή...!!!!!

Προσπάθησα όσο μπορούσα, να σας δώσω..., με κάθε λεπτομέρεια, όσα μπορούν να σας βοηθήσουν, γύρω από αυτή την απορία.
Σε περίπτωση όμως, που δεν έχετε καταλάβει κάτι, επάνω σε αυτά,
θα το ξανασυζητήσουμε...

Θα σας εξηγήσω τώρα, λίγα λόγια, για το θέμα της ημέρας..., κατά την οποία κάνουμε τις προβλέψεις...


.


"πάντα με φιλική διάθεση..."
isidora

Edited by - Isidora on 28/08/2005 02:14:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 12:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη Isidora
Eυχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις,
θελω να σου κάνω και μια άλλη ερώτηση,
συγνώμη κι'ολας που γίνομαι βαρετός αλλα θέλω να μάθω οσα ποιο πολά μπορώ τα οποιά θα με βοηθήσουν.
Πως μπορώ να μάθω τον γενέθλιο χάρτη μου, δεν εμποστεύομαι και πολλούς απο αυτούς που βγαίνουν και λένε διάφορα, μπορείς εσύ να με βοηθήσεις
Αν θέλω να προμηθευτώ τις κάρτες Ταρό απο που μπορώ να τις πάρω
Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλα πάντα ήθελα να ασχοληθώ αλλα δεν είχα κάποιον που να μπορεί να με βοηθήσει και να με συμβουλέψει επι του θέματος.
Φιλικά πάντα

Υ.Γ. και για να μην υπάρχουν παρεξηγίσεις είμαι φίλος

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντοσ και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lady in Black
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 17:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady in Black  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους

Aγαπητή Πέγκυ, επέτρεψέ μου να σε «διορθώσω» σε κάτι με την καλύτερη των διαθέσεων... απόλυτος είναι κάποιος όταν δεν μπορεί να επιχειρηματολογήσει επί του θέματος στο οποίο τοποθετείται... αυτά που έχεις γράψει είναι η εμπειρία και η γνώση που έχεις ... στοιχεία που είμαι σίγουρη ότι δεν απέκτησες αβίαστα και άκοπα... και το ότι έχεις τη διάθεση να τα μοιραστείς μαζί μας καλό δικό μας...
Στο θέμα της κατάχρησης ουσιαστικά ανέλυσες (πολύ εύστοχα) τους κινδύνους... και ο λόγος για τον οποίο είχα αναφέρει το συγκεκριμένο στο προηγούμενο μήνυμά μου είναι γιατί ανεξάρτητα με το αν η απάντησή μου φάνηκε να είναι προσωπικά σε σένα, είναι σίγουρο ότι διαβάστηκε κι από άλλους με πολύ μικρότερη εμπειρία από τη δική σου... κι επειδή κι εγώ έχω πιάσει τον εαυτό μου να «παθιάζεται» και να συνειδητοποιώ μετά ότι ανεξάρτητα με το τι «βλέπω» στην τράπουλα, εγώ πρέπει να κάνω επιλογή ως προς τις αποφάσεις που θα πάρω, θέλησα να το μοιραστώ μαζί σας...
Όσον αφορά τώρα στο θέμα της ενέργειας που «μεταφέρουμε» εμείς στην τράπουλά μας... πες μου σε παρακαλώ τη γνώμη μου, δεν συμβαίνει και το αντίστροφο; Δηλαδή, δεν παίρνουμε κι εμείς ενέργεια από αυτήν προκειμένου να μπορέσουμε να «διαβάσουμε» αυτά που ανοίγονται μπροστά μας;

Aγαπητέ morpheaus, πιστεύω ότι ο καθένας μας φτάνει μέσα από διαφορετικές «διεργασίες» στο να διαβάσει αυτό που του δείχνει η τράπουλα? μπορώ να σου πω μόνο τη γνώμη μου χωρίς να σημαίνει ότι είναι η σωστή για σένα, ή και για οποιονδήποτε άλλον... συγκεκριμένα ερωτήματα δεν κάνεις μόνο στον αυτοκρατορικό σταυρό, γιατί κατά τη γνώμη μου είναι προτιμότερο να ξέρεις μέσα από τι γεγονότα ή ποιες εξελίξεις θα έρθει αυτό το «ναι» ή το «όχι» που θα διαβάσεις ως απάντηση... εκτίμησή μου είναι ότι όσον αφορά στη deste τουλάχιστον αυτά που βλέπεις είναι για το σχετικά κοντινό μέλλον σου... και πιστεύω ότι η απάντηση που παίρνεις είναι πάντα συνυφασμένη και με το τι ακριβώς περνάει από το μυαλό σου εκείνη την ώρα.... (διαίσθηση ή και αγωνία)... τι εννοώ... μπορεί η ερώτησή σου να είναι συγκεκριμένη αλλά έχει το «άγχος» πχ για την αύξηση που έθεσες ως παράδειγμα αν θα την πάρεις με τον ερχόμενο μισθό σου... ή να σκέφτεσαι π.χ. κάτι που σου έχουν αναθέσει να κάνεις και «ποντάρεις» ότι αν το καταφέρεις όπως το σκέφτεσαι μπορεί να είναι μια καλή βάση για να ζητήσεις αυτή την αύξηση όταν η εταιρεία που δουλεύεις κάνει τον προγραμματισμό της για αυξήσεις... πιστεύω ότι πάντα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και το υποσυνείδητο στην απάντηση που παίρνουμε...
από την άλλη, το «σε πόσο καιρό θα πάρω αύξηση» μπορεί να είναι συγκεκριμένη ερώτηση αλλά δεν μπορείς να απαντήσεις με ναι ή όχι... ενώ «θα πάρω αύξηση τον επόμενο μήνα/ χρόνο/μέρα» μπορεί να απαντηθεί με ναι ή όχι...
πάντως αυτό που πιστεύω ακράδαντα είναι ότι ακόμη και στον αυτοκρατορικό σταυρό το ναι και το όχι έρχεται μέσα από καταστάσεις που πρέπει να ερμηνεύσεις επίσης, πριν το 10ο φύλλο που είναι η απάντηση... γιατί αν για παράδειγμα σου βγει ο σκύλος ανάποδα που είναι ο φίλος που θα σε προδώσει στο φύλλο της «βούλησης» μπορεί αποφεύγοντας να εκμυστηρευτείς τα σχέδιά σου σε κάποιον που πίστευες στη βοήθειά του να αλλάξεις εσύ την έκβαση της απάντησης...

και επειδή όπως έγραψα και παραπάνω αυτά είναι απολύτως προσωπική μου γνώμη, ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε άλλη άποψη ή και διαφωνία, γιατί κι εγώ έχω ακόμη πολλές απορίες για πολλά πράγματα στο συγκεκριμένο θέμα και πιστεύω ακράδαντα ότι όλοι μας βρίσκουμε κάτι καινούργιο μέσα από τις απόψεις που ανταλάσσουμε...

Φιλικά
Lady in Black
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2005, 11:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lady μου, καταλαβαίνω τί εννοείς. Όταν τελείωσα έτσι απότομα λέγοντας οτι είμαι απόλυτη, εννοούσα ακριβώς οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΙΡΕΣΕΙ Ο,ΤΙ ΕΖΗΣΑ, επειδή ήταν έντονα και κατάδικά μου. Στην ουσία δεν είχα καμμία διάθεση να το συζητήσω περαιτέρω, όπως γίνεται με τα θύματα βιασμού (οποιουδήποτε είδους βιασμού). Η συνειδητοποίηση του πώς με χρησιμοποιούσε η τράπουλα ήταν τρομακτική για μένα...
Πέραν αυτών,να σου απαντήσω επίσης, οτι όντως παίρνουμε κι εμείς μία ενέργεια απο αυτήν (υποθέτω συμφωνείς οτι υπάρχει κάποια οντότητα πίσω απο την τράπουλα, γιατί η τράπουλα απο μόνη της δεν μπορεί να δώσει τίποτα...χαρτιά είναι!), εξ' ού και οι εικόνες. Οσο πιο καλά την ταϊζεις τόσο πιο πολύ σε φροντίζει, εάν έχεις και το αντίστοιχο υπόβαθρο να λάβεις την 'φροντίδα' της εννοείται. Γι'αυτό ο καθένας φτάνει μέχρις ενός συγκεκριμένου σημείου 'επιτυχίας'.
Όμως δεν τα μπερδεύω πιά μέσα μου. Το δώρο της τράπουλας (όταν χρησιμοποιείται με αυτόν τον τρόπο) είναι στην ουσία ένα μαχαίρι, μία αλυσίδα που αποφάσισα κάποια στιγμή να βγάλω απο πάνω μου (όχι χωρίς πόνο, πίστεψέ με)... Απο την άλλη, μήν νομίζεις οτι όταν δίνεις σεβασμό παίρνεις σεβασμό. Και αυτό, γιατί κανείς δεν μπορεί να αναλύσει ΠΟΤΕ ΔΙΝΕΙΣ ΣΕΒΑΣΜΟ. Για μένα σεβασμό δίνω στην τωρινή τράπουλα Ταρώ που την βλέπω ως έναν Δάσκαλο, τον οποίον συμβουλεύομαι μόνο για περιπτώσεις πνευματικής ανάπτυξης, και βλέπω ξεκάθαρα οτι πράγματι λαμβάνω σεβασμό... Είναι εύκολο να νομίζεις οτι δίνεις κάτι καλό, αλλά αν δείς (γενικά το λέω) μέσα σου, θα καταλάβεις οτι σπάνια το πράττεις...

Τέλος πάντων, αυτό που κατανόησα βαθιά είναι πώς το κάθε τί έχει δύο όψεις (τώρα το κατάλαβες; θα μου πείτε...εμ, τώρα!!!!). Η τράπουλα λοιπόν έχει παρόμοια δύο εαυτούς (όπως κι εμείς εν μέρει). Τον καλό και τον κακό της εαυτό. Ο κακός της εαυτός είναι αδηφάγος, αυταρχικός, και ποτέ δεν του φτάνει ό,τι κι αν του δώσεις. ο καλός της εαυτός είναι ευγενικός, διαλεκτικός, και σε βοηθάει να προχωρήσεις μόνος σου. Είναι σαν να σου δίνει μία ομπρέλα στην βροχή, κι ένα ζευγάρι μπότες για να περάσεις απο τις λάσπες, αλλά δεν θα σου πεί ποτέ μήν βγείς στην βροχή ή μην περάσεις απο τις λάσπες, αφού συνήθως είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να το κάνεις. Ακόμα κι αν δεν είναι απαραίτητο εσύ θα το αποφασίσεις, η διαίσθησή σου θα παίξει αυτόν τον ρόλο, κι όχι η τράπουλα...
Αυτά. Ασφαλώς και δεν λέω σε κανέναν τί πρέπει να κάνει. Αλλά δεν μπορούσα να παρακολουθώ το θέμα χωρίς να παραθέσω την δική μου εμπειρία. Θα ήμουν εγωϊστρια εάν δεν το έκανα. Απο κει και πέρα, ο καθένας τραβάει τον δρόμο μου , και δημιουργεί τις προυποθέσεις για την δική του αυτοπραγμάτωση ή καλυτέρευση...
Σας φιλώ, και συγγνώμη αν ήμουν λίγο 'αυστηρή' :)
ΠέγκυΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2005, 15:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Pagwna,
απο πού μπορώ να προμηθευτω την ταρο φυσικα με κάποιο βιβλιαράκι που να μπορεί να με βοηθήσει,
τώρα αρχισα να ρίχνω την Deste και ομολογώ πως έχω μείνει εκπληκτος, καταλαβαίνω τι είναι αυτος ο σεβασμός που αναφέρεις και πιστεψέμε τουλάχιστον αυτην την τράπουλα που έχω την σέβομαι με τον τρόπο που ανέφερες.Οταν τη αγγίζω και ετοιμάζομαι να την ρίξω νιώθω την ενεργειά της νιώθω την παρουσία της.Και μέχρι στιγμής οσα μου έχει πεί εχουν επαληθευτή απο την καθημερινότητα.
Σε παρακαλω αν μπορείς πες μου απο που μπορώ να προμηθευτώ την Ταρό?
Ευχαριστώ παρα πολύ εκ των προταίρων.
φιλικά πάντα


Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντοσ και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2005, 16:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απο τα βιβλιοπωλεια.


Κι ολα αυτα που φοβαμαι ειναι ακομα εδω, σαν κερι που λιωνει η αγαπη καιει και λυτρωνει, ιερο και μεκκα το χθες που κρυβει μια γυναικα.

Edited by - astral-project on 31/08/2005 16:39:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lady in Black
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2005, 19:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady in Black  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέγκυ χάρηκα πολύ όταν είδα την απάντησή σου...

κι αυτό γιατί βλέπω μέσα στα μηνύματά σου πολλές σκέψεις δικές μου να εκφράζονται και από κάποιον άλλο, που δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα να παραδεχτώ ότι έχει «ψάξει» τα πράγματα περισσότερο από μένα - έστω κι αν αυτό είναι θέμα «χρονικής» εμπειρίας ... αναρωτιέμαι πάνω σε κάτι που ανέφερες... ότι πίσω από την τράπουλα υπάρχει μια οντότητα... κάποιες στιγμές νιώθω ότι EINAI μια οντότητα... που είτε σε καθοδηγεί, είτε σε συμβουλεύει. είτε σε αποτρέπει... και τελικά αρχίζω να πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει με το όνομα που κάποιοι, κάποια στιγμή στο χρόνο έδωσαν σε αυτή την τράπουλα... αλλά μόνο με τον τρόπο που τη χρησιμοποιούμε εμείς οι «μεταγενέστεροι»... όπως άλλωστε έχεις επισημάνει κι εσύ...

Mοrpheus... επέτρεψέ μου - απόλυτα φιλικά - να σου δηλώσω την ανησυχία μου και συγχώρεσέ με αν έχω καταλάβει κάτι λάθος...
βλέπω από τα μηνύματά σου ότι έχεις αρχίσει πολύ πρόσφατα την ενασχόλησή σου με το «ρίξιμο» των χαρτιών... δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση την διάθεσή σου να μάθεις περισσότερα, αλλά μήπως πρέπει να διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά τα μηνύματα της Πέγκυς; Όχι γιατί δεν σέβεσαι αυτό που κάνεις, αλλά γιατί για τον καθένα μας είναι ιδιαίτερα δύσκολο να έρθουμε σε κατάσταση ισορροπίας αν δεν κατανοήσουμε απόλυτα αυτό που κάνουμε... (και αυτό έχει επεκτάσεις σε όλους τους τομείς της ζωής μας...)
μπορεί αυτά που γράφω να σου φαίνονται αόριστα... ή επικριτικά... σίγουρα δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου... ξανατονίζω τον σεβασμό σου δεν τον αμφισβητεί κανείς (ή τουλάχιστον εγώ) ... αλλά μην κάνεις το λάθος να πιστεύεις ότι ήδη έχεις κερδίσει και τον σεβασμό της τράπουλάς σου... όπως την μαθαίνεις εσύ τώρα έτσι κι αυτή τώρα έχει αρχίσει να σε μαθαίνει... και αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι δεν δίνει σε κανέναν μας τον σεβασμό της έτσι αβίαστα μέχρι να μάθει τι είμαστε, ποιες είναι οι αδυναμίες μας και ποιες οι δυνατότητές μας...
επίσης θέλεις να πάρεις την Tαρώ... φυσικά και δεν μπορεί κανείς να διαφωνήσει μαζί σου - δική σου απόφαση ... απλά να σου επισημάνω για άλλη μια φορά ότι όντας νέος σε όλο αυτό - μήπως πρέπει να είναι λίγο πιο προσεκτικός;... για τον εαυτό σου πάντα...
δίνεις και παίρνεις ενέργεια που ίσως ακόμη δεν έχεις καταλάβει το μέγεθος και τις προεκτάσεις που μπορεί να έχει ... αν θες δες το ως έκφραση ήπιας διαφωνίας ως προς το να μπεις σε αυτή τη διαδικασία με δύο τράπουλες ταυτόχρονα.... (ή τουλάχιστον όχι ακόμη)...
και θα σου δώσω ένα πολύ παιδιάστικο παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοώ έστω κι αν φαίνεται τελείως άσχετο με αυτά που συζητάμε...
είσαι σε ένα μπαρ και πίνεις ένα μπουκάλι ουίσκι... βγαίνεις και είσαι μια χαρά... συνεχίζεις τη βόλτα σου και πας σε ένα άλλο μπαρ... πίνεις άλλο ένα μπουκάλι... είσαι σίγουρος ότι θα είσαι το ίδιο καλά όταν θα βγεις από εκεί;

και προς αποφυγήν παρεξηγήσεων δεν υποστηρίζω ότι η μια τράπουλα είναι καλύτερη από την άλλη... αλλά πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή καλό θα ήταν να επιλέξεις μια λίγο πιο συγκρατημένη προσέγγιση για να είσαι πιο ασφαλής εσύ...

Πάντα φιλικά
Lady in Black

Y.Γ. Πέγκυ, σου έχω στείλει ένα mail στη διεύθυνση που έχεις στο προφίλ σου... θα ήθελα πολύ την απάντησή σου...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 12:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητή Lady
Εχεις δίκιο είμαι ακόμα αρχάριος στο ρίξιμο τις τράπουλας, της οποιαδήποτε τράπουλας.
Κατανοώ αυτο που λες και το πιστεύω.
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.
Να σου κάνω μια ερώτηση σε περίπτωση που ισχύει αυτο που είπαις (το οτι δηλαδή η τράπουλα ρουφάει ενέργεια απο εμένα κι εγώ απο εκείνη)
αν όντως γίνεται αυτό αλλα με μια διαφορά, η τράπουλα να μην μπορεί να αποροφήσει ενέργεια απο εμένα?μπορεί να στηρίξει αυτή η άποψη?
Εχεις κάποια εμπειρία πάνω σε αυτό που μου είπαις?
Τι σε έκανε να το πιστεύεις αυτό?
Ευχαρίστω πολύ.

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντοσ και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 13:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lady μου, δεν έχω πάρει κανένα mail. Μήπως να το ξαναστείλεις?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helenaki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 15:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τελικα το πως την ανακατευεις και το πως την απλωνεις το ειπε κανεις? την εχω κι εγω και την ανακατευω περιστρεφοντας την και μετα επιλεγω τυχαια τα χαρτια. μαλλον λάθος το κανω ε?

Η μεγαλύτερή μας έκπληξη είναι ο ίδιος μας ο εαυτός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lady in Black
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 19:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady in Black  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα και καλό μήνα σε όλους...

morpheaus,
μπορώ να σου απαντήσω με πολλούς τρόπους που ίσως να σου φανούν απλώς «εξυπνάδες»... πχ. ότι στη ζωή δεν παίρνουμε ποτέ τίποτα χωρίς να χρειαστεί κάποια στιγμή να δώσουμε-πληρώσουμε κάποιο «αντίτιμο»... ή αφού μιλάμε για ενέργεια, άρα κάποια μορφής δύναμη... είτε φυσικά είτε μεταφυσικά πιστεύεις πραγματικά ότι δεν ισχύει το «δράση και αντίδραση»; το ότι η deste σου έδειξε πράγματα που όπως λες επιβεβαιώθηκαν για μένα αυτό ακριβώς είναι η «αντίδραση»... σε προκαλεί να «ξαναδράσεις» ... το μέτρο θα το βρεις εσύ... δεν υπάρχουν κανόνες εκτός από την ισορροπία... δώσε αυτό που αντέχεις...
και σκέψου πολύ πριν μου απαντήσεις στην ερώτηση που θα σου κάνω...
«Όταν ανοίγεις την τράπουλα και συγκεντρώνεσαι σε κάποιο ερώτημα έχεις νιώσει οποιοδήποτε σωματικό σύμπτωμα έστω και πολύ ελαφρύ, όπως μια ζαλαδ«ίτσα»... ένα αδιόρατο πονοκέφαλο, ή ακόμη και στιγμιαία να χάνεις τη συγκέντρωση του βλέμματός σου από αυτό που κοιτάζεις;»
Περιμένω την απάντησή σου...

Helenaki...
απλώνεις την τράπουλα μπροστά σου και την ανακατεύεις με τα δύο σου χέρια κυκλικά στη φορά των δεικτών του ρολογιού... μετά τα μαζεύεις και τα τοποθετείς πάνω δεξιά από εκεί που θα τα ανοίξεις και ναι η επιλογή σου πρέπει να είναι τυχαία και να μην κοιτάζεις τα φύλλα που επιλέγεις (για να μην «κλέβεις» επιλέγοντας όρθια ή ανάποδα φύλλα)...
πριν τα κάνεις όλα αυτά έχεις βγάλει φυσικά έξω τα 4 τζαν και το δικό σου φύλλο...

Πέγκυ, στο ξανάστειλα ως απάντηση στο δικό σου... ελπίζω να φτάσει αυτή τη φορά....


Φιλικά
Lady in BlackΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermione
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 23:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermione  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalispera se olous,
Lipamai gia ta greeklish alla o browser exei lalisei kai den vgazei sosta ta ellinika. Petixa tin selida afti psaxnontas perissoteres plirofories gia tin deste, kai mou ekane entiposi i idea tis "ontotitas" stin trapoula.
Ithela, loipon, na prostheso alli mia idea se aftin tin apopsi. Rixno ta xartia edo kai kapoia xronia, kai kata kairous mou exoun pei kai diafores ton kafe. Outos i allos, o anthropos pou rixnei ta xartia i leei ton kafe einai mono to meson meso tou opoiou dinontai oi plirofories. To erotina einai apo pou erxontai oi apantiseis. Sevomai tin apopsi oti iparxei mia ontotita stin trapoula, eidika otan afti tektimirionetai apo prosopikes empeiries, pistevo omos oti i ontotita pou apokaliptetai stin trapoula einai o idios o anthropos pou rota.
Ego exo kataliskei stin pepithisi oti oloi gnorizoume tis apantiseis se afta pou rotame (oxi se theoritiko, avevaio epipedo, alla se pragmatiko)alla den mporoume na to siniditopoiisoume logo ton periorismon ton fisikon nomon.
As poume oti kathomaste me kapion na doume mia tainia, pou emeis vlepoume proti fora kai ekeinos exei ksanadei. Kapoia stigmi parasirmenos apo tin agonia, mas leei "koita, edo tha pesei apo to mpalkoni" kai pragmati o ithopios peftei apo to mpalkoni. Exei kamia sxesi aitias apotelesmatos to gegonos oti o filos mas eipe oti o ithopoios tha pesei apo to mpalkoni, me to gegonos oti epese? kamia apolitos. Den eginan na pragmata etsi, epeidi mas to eipe, alla ekeinos to eipe etsi giati etsi eginan. Etsi kai emeis panta kseroume ti tha ginei (oxi me tin enoia tis moiras) alla san na eimaste eleftheroi na apofasizoume gia tin zoi mas, alla na eimaste kai eleftheroi na "peridiavainoume" anamesa stis skines tis zois mas xoris na periorizomaste apo ton xrono. To mono empodio itan oti theorousame ton xrono apolito kai grammiko, idi omos i moderna fisiki arxizei na ekserevna tin pithanotita o xronos na einai sxetikos kai oxi apolitos, opos episis na einai kiklikos kai oxi grammikos. Ara kathe stigmi mesa mas iparxei o eaftos mas tou parelthpntos, tou parontos, kai tou mellontos. Me to kommati tou parontos ta pame sinithos mia xara, me to kommati tou parelthontos to palevoume (akoma kai i psixologia dexetai oti travmata tou prelthontos epireazoun tin zoi mas, kai otan den ta sineiditopoioume prospathoun na erthoun stin epifaneia meso psixikon fenomenon i pathiseon). Antitheta, ton eafto mas tou mellontos ton agnooume teleios kai arnoumaste tin iparksi tou. Ekeinos omos psaxnei tropous na mas kathodigisei kai na mas boithisei, eite na kanoume ta pragmata pou tha apodeixthoun evnoika eite na apofigoume tis kakotopies, giati i eleftheri voulisi pote den katargeitai alla paramenei arxi aparavati. Emeis den akoume, alla kamia fora psaxnontas apantiseis rixnoume ta xartia i pame na mas poune ton kafe, kai tote mesa apo to fenomenika tixaio, faneronetai i gnosi pou exoume kai o mellontikos mas eaftos i mallon to kommati tis psixis mas pou den ipokeintai stin psevdaisthisi ton fisikon nomon vriskei efkairia na mas pei dio logakia. Kamia fora, i trapoula fenetai na leei alla anti allon, giati to erotima pou thetoume tora einai asimanto mprosta se afto pou prepei na doume, kai emeis den to katalavainoume, epimenontas se kati sigkekrimeno pou omos se mellontiki prooptiki einai teleios asxeto.
Ego nomizo oti stin pragmatikotita o idios mas o eaftos, eleftheros apo tous periorismous tou xronou, erxetai na mas boithisei kai na mas kathodigisei. To meso mporei na einai ta xartia, o kafes, ta fila tou tsagiou, to petagma ton poulion, i oti allo emperiexei to tixaio. Gi afto kai oi tropoi kai oi tipoi den einai panmakeia, alla enas troipos na domisoume tin skepsi mas oste na mporesoume na katalaboume ti einai afto pou vlepoume. Polles fores mas fainetai pio efkolo na pistepsoume afta pou leei kapoios tritos i ta xartia para i idia mas i diaisthisi. Isos afto na simvainei giati afta pou theloume na ginoun ta epithimoume toso pou skiazoun afta pou pragmati tha ginoun kai to minima mperdevetai, gi afto kai einai aparaititi i perisilogi kai i sinesi stin xrisi. Den prepei kaneis na analonetai stin prospatheia tou na dei ti tha ginei sto mellon, xanontas tin efkairia na praksei afta pou thelei. Opos eixa diavasei kapou to parelthon einai mia epitagi pou eksargiroses, to mellon einai mia epitagi pou tha pareis, to paron einai ta monadika sou metrita! ksodepse ta me sinesi! Den prepei kaneis na zei oute sto parelthon oute sto mellon alla sto paron. Apla prepei na ekmetalevomaste kai ti gnosi pou apoktisame kai tin gnosi pou tha apoktisoume, oste na ginoume kaliteroi kai o kathenas na kanei ena vima mprosta se opoia katefthinsi thelei.
Afta ta liga, kai elpizo na min sas kourasa poli.

HermioneΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2005, 14:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους
Αγαπητή Lady
Θα σου απάντησω ειληκρινά,
δεν εχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο απ αυτα που ανέφερες
το μόνο που θυμάμαι έντονα είναι οτι είχα πάει σε ένα οικογενιακό σπίτι για να ρίξω τα χαρτιά στην μάνα και στην κόρη και τα έριξα απο δύο φορές όταν τελείωσα ένιωθα πραγματικά εξαντλημένος ένω πρίν δεν ήμουν και δεν είχε περάσει και πολύ ώρα απο την ώρα που είχα ξυπνήσει και ένιωθα μια χαρά.
Ωφείλετε πραγματικά σε αυτό το γεγγονός μήπως είναι ψυχική εξάντλησει στο να κάνω συνέχεια μια ίδια πράξη?
Δεν θέλω να νομίζεις οτι κάνω κάτάχρησει της Deste, δεν την ρίχνω αρκετα συχνά γιατι ξέρω οτι δεν έχει να μου δείξει κατι παραπάνω απο αυτο που μου δείχνει και μπορεί να με μπερδέψει.
Σήμερα εχουμε πει με τα ίδια άτομα να πάω μετα την δύση του ηλίου να ανάψουμε ενα κερί και να τις ρίξουμε όπως τον καιρο που της έριχναν οι Τζαν.Δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλα καπου τόσες φορές θα την ρίξω και σήμερα, θα παρατηρήσω τι θα γίνει και θα σου πώ.
Πιστεύω στην δράση αντίδραση και ομολογώ πως έχεις δίκιο
αλλα θα σου εξηγίσω (μάλλον θα σου στείλω mail, αν θες) γιατι πιστεύω πως μπορώ να αποτρέψω την τράπουλα απο το να μου πάρει αν όχι λίγη τότε αρκετή ενέργεια.

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντοσ και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helenaki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2005, 14:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lady in black σε ευχαριστώ για τα tips σου σχετικά με τον τρόπο ριξίματος της deste. Μια διευκρίνηση ακόμα...Ειπες οτι "μετά τα μαζεύεις και τα τοποθετείς πάνω δεξιά από εκεί που θα τα ανοίξεις και ναι η επιλογή σου πρέπει να είναι τυχαία και να μην κοιτάζεις τα φύλλα που επιλέγεις τοποθετείς " δηλ. τα μαζευεις ολα το ένα πάνω στο άλλο και μετά εφόσον θα είναι έτσι για ποιο λόγο λες για επιλογή? δεν θα εχουν μπει με μια τυχαια σειρα?
Σε ευχαριστω προκαταβολικά για την απάντησή σου...

"Η μεγαλύτερή μας έκπληξη είναι ο ίδιος μας ο εαυτός..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy