ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 deste
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Lady in Black
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2005, 19:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady in Black  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλήσπέρα σε όλους...

Kαι καλωσόρισες Hermione... συγχώρα με αλλά όντως πολύ κουραστικό το μήνυμά σου λόγω των greeklish... αφού ο browser σου τα έχει παίξει μήπως δοκιμάσεις την επόμενη φορά να γράψεις το μήνυμα πρώτα σε ένα word ας πούμε και να το μεταφέρεις μετά; ίσως έτσι τον «κοροϊδέψεις» και γλιτώσεις κι εσύ την ταλαιπωρία (πολύ, πολύ, πολύ φιλικά!!!!). Mπορείς να το δοκιμάσεις κι εδώ και μια που θα το ξέρουμε δεν θα παραξενευτούμε αν δούμε κανένα μηνυματάκι με «κινέζικα»...
Eπίσης αν διαβάσεις τις δύο τελευταίες παραγράφους στο πρώτο μήνυμά μου στο συγκεκριμένο θέμα θα δεις ότι αυτά που αναφέρεις για το χρόνο ή το τι βλέπουμε - ίσως λιγότερο αναλυτικά από σένα - τα έχω αναφέρει κι εγώ... αλλά δεν πιστεύω ότι μόνο η σχέση μας με το χωροχρόνο παίζει ρόλο στο τι βλέπουμε και τι όχι σε μια τράπουλα... όπως επίσης πιστεύω ακράδαντα ότι χωρίς διαίσθηση δεν μπορούμε να δούμε τίποτα από αυτά που μπορεί να μας δείξει μια τράπουλα εκτός πιθανά από όμορφες / άσχημες φιγούρες ζωγραφισμένες πάνω σε παραλληλόγραμα χαρτάκια χωρίς κανένα νόημα...
όπως επίσης έχω αναφέρει και το ότι η τράπουλα μπορεί να μας δείξει πιθανότητες αλλά με τις δικές μας αποφάσεις μπορούμε κάποιες φορές να αλλάξουμε την έκβαση καταστάσεων... σίγουρα πάντως υπάρχουν και φορές που μάλλον δεν θα μπορέσουμε είτε γιατί είναι τα «γραμμένα» μας, είτε και γιατί δεν ερμηνεύσουμε σωστά αυτά που θα δούμε... (αυτά ως προς την ελευθερία που αναφέρεις...)

Morpheaus, φυσικά και μπορείς να μου στείλεις mail και για να σου πω την αλήθεια μου ανυπομονώ γιατί οφείλω να ομολογήσω ότι η σιγουριά σου αυτή με «τρομάζει».... γιατί ακόμη κι αν έχεις τόσο μεγάλο έλεγχο ειλικρινά δεν πιστεύω ότι έχεις φτάσει σε τέτοια σημεία αυτογνωσίας (λόγω του περιορισμένου χρόνου που ασχολείσαι) ώστε να μπορείς να είσαι τόσο πολύ απόλυτος... θα σου έλεγα έστω και προληπτικά αφού δεν φυλάς τα ρούχα σου... τουλάχιστον βάλε μια αλλαξιά σε ένα άλλο συρτάρι...
Όσο για το σημερινό... οι τζαν κάνανε κι άλλα πράγματα εκτός από το κερί ... αν διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά το βιβλίο τα αναφέρει... και επέτρεψέ μου να αμφιβάλω ότι θα δεις κάτι παραπάνω ή κάτι διαφορετικό από τις άλλες φορές που ανοίγεις την deste... ούτως ή άλλως υπάρχει μόνο ένα σχετικό δεδομένο... εσύ... δεν υπάρχουν άλλες/οι τζαν στην συγκέντρωση που θα κάνετε και σίγουρα δεν είναι το μόνο που λείπει...

Γλυκιά μου Helenaki... γιατί μπερδεύεσαι τόσο εύκολα???? Mήπως ξεαγχωθείς λιγάκι? Δεν είναι απαραίτητο τα φύλλα να είναι το ένα πάνω στο άλλο, όπως επίσης δεν έχει και καμία ιδιαίτερη σημασία αν τα απλώσεις ... το νόημα στο «μην επιλέγεις» έχει να κάνει με το να μην κοιτάζεις την ώρα που πιάνεις κάποιο φύλλο στο χέρι σου... γιατί διαφορετικά μπορεί από την αγωνία σου να βγουν θετικές απαντήσεις σε κάποιο σου ερώτημα να «διαλέξεις» όρθια φύλλα και όχι ίσως κάποιο ανάποδο που μπορεί να έχει αρνητική σημασία... άλλωστε υπάρχουν φύλλα που είτε όρθια πέσουν είτε ανάποδα πάντα είναι μόνο θετικά ή αρνητικά (π.χ. ήλιος, attart, διαμάντι ή μετζάρ και vaalide...)

Όπως πάντα...
Φιλικά
Lady in Black

Y.Γ. SORRY από όλους αν φάνηκε απότομο το μήνυμά μου, αλλά έχω έναν φρικτό πονοκέφαλο όλη μέρα σήμερα και δεν μπορώ να συγκεντρωθώ ιδιαίτερα εύκολα... επειδή όμως ήθελα να απαντήσω το έκανα «μονορούφι» έστω και με τον φόβο ότι μπορεί να μην ήμουν πολύ ευγενική... η πρόθεση πάντως ήταν και παραμένει η καλύτερη....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermione
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 00:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermione  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Lady in Black, τελικά άλλαξα browser και τακτοποιήθηκε το θέμα. Δεν πιστεύω στην μοίρα, οτι δεν μπορούμε να αλλάξουμε είτε άπτεται "σε άλλον άνθρωπο", πχ ο θάνατος, είτε τελικά δεν θα μας έβγαινε σε καλό αν το αλλάζαμε. Πιστεύω ότι όλα γίνονται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Γνωρίζοντας ανα πάσα στιγμή τόσο το παρελθόν όσο και το μέλλον, τελικά επιλέγουμε αυτό ποy είναι μακροπρόθεσμα το καλύτερο. Τα πράγματα έχουν πάντα έναν τρόπο να εξελίσσονται αν τα αφήσεις, και αν εμπιστευτείς την διαίσθηση σου ή έναν άλλο τρόπο να "αφουγκραστείς" αυτά που ήδη ξέρεις. Αυτό δεν αναιρεί τα επίπονα μαθήματα που όλοι περνάμε στην ζωή, ούτε φυσικά το οτι υπάρχουν πράγματα που δεν μπορούν να αλλάξουν. Δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο ότι ακόμα και στα πιο τρελά παραμύθια, που όλα είναι δυνατά, με τζίνια, μάγισσες, και ότι άλλο βάλει ο νους, δεν είναι δυαντόν να γυρίσει κάποιος που έχει πεθάνει, η να αναγκάσεις κάποιον να σε αγαπήσει (όχι ερωτευτεί, αγαπήσει). Αυτές οι δυο πράξεις είναι και ίσως οι μοναδικές που δεν άπτονται σε εμάς, γιατί δεν είναι μέσον αλλά σκοπός.
Αναφορικά με την deste είναι σίγουρα ένα εργαλείο, αλλά η πολλαπλότητα των εννοιών, μπορεί είτε να δώσει εκπληκτική ακρίβεια και λεπτομέρεια είτε να σε βγάλει τελείως εκτός νοήματος. Συνήθως, ενώ την ρίχνω για κάτι πολύ συγκεκριμένο, τελικά μου δίνει και μερικά άσχετα σημάδια, που όμως αποδεικνύονται πολύ χρήσιμα αν και οχι συναφή με αυτό που σκέφτομαι. Είναι αξιοσημείωτο οτι κάποια χαρτιά "επιμένουν" να εμφανίζονται σε κάποιους ανθρώπους, ενώ άλλα δεν εμφανίζονται ποτέ. Υπάρχουν χαρτιά της deste που οσες φορές και αν την έχω ρίξει η ρωτήσει για διάφορα θέματα δεν εμφανίζονται ούτε μία φορά... άλλα πάλι εμφανίζονται κάθε φορά άσχετα με το ερώτημα ή το θέμα. Συμβαίνει και σε κανέναν άλλο αυτό?

HermioneΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lady in Black
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 21:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady in Black  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα!
Hermione σε εμένα τουλάχιστον -το έχω ξαναγράψει άλλωστε - μεγάλη σημασία ως προς τα φύλλα που σου βγαίνουν δεν έχει μόνο το συγκεκριμένο ερώτημα που κάνεις κάποια στιγμή αλλά και το τι έχεις στο υποσυνείδητό σου... ο καθένας μας έχει φορτίσει την τράπουλά του με τη δική του ενέργεια και όλοι μας μέσα μας έχουμε κάποια θέλω, κάποιες επιθυμίες που η μεγάλη μας ανάγκη να τις δούμε να πραγματοποιούνται στη ζωή μας, τολμώ να πω μέχρι και που μας χαρακτηρίζουν ως οντότητες... όλα αυτά δεν τα αποβάλλεις απλά και μόνο επειδή κάποια χρονική περίοδο αυτό που σε βασανίζει ή αναρωτιέσαι είναι διαφορετικό ... η ουσία είναι μια... αυτό που έχεις μέσα σου το βγάζεις πάντα... και για αυτόν τον λόγο πιστεύω ότι κάποια φύλλα μας πέφτουν σχεδόν πάντα -αν όχι πάντα- και για τον ίδιο λόγο πιστεύω ότι πολλές φορές η τράπουλα μας δίνει στοιχεία που φαινομενικά άσχετα προσδιορίζουν αυτές τις ανάγκες ή και φόβους, επιθυμίες, έννοιες κ.λπ.

Όσο για τις ερμηνείες για μένα υπάρχει μόνο μια απάντηση: ΔIAIΣΘHΣH. Tην απάντηση την νιώθεις δεν είναι απλώς και μόνο μια σημασία που έχει το τάδε ή δείνα φύλλο...

Φυσικά απολύτως προσωπικές απόψεις...

Φιλικά
Lady in BlackΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 02:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς όρισες Lady in Black στο esoterica.

Το θέμα το οποίο συζητάτε δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι ανήκει στα πεδία των ενδιαφερόντων μου σε σχέση με την ευρύτερη θεματολογία του forum που μας φιλοξενεί. Ωστόσο το διαβάζω, όπως και πολλά άλλα (όσα τουλάχιστον προλαβαίνω) τα οποία σε ένα α' επίπεδο (layer) δεν έχουν και τόσο ενδιαφέρον αλλά πάντα ενδέχεται να συναντήσεις και άλλα layers (επίπεδα) [...ή και κυλινδρικά ]
Αποϊσοπεδοποίηση, λοιπόν...

Εν πάση περιπτώση, καλή συνέχεια στην συ-ζήτηση - ανα-ζήτηση, τόσο στο παρόν topic όσο και σε άλλα (ελπίζω) και σ' εσένα προσωπικώς
(γνωριζόμαστε άραγε...?)
και στους υπόλοιπους συμμετέχοντες.

PS Συγνώμη για την παρεμβολή στο topic.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lady in Black
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 15:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady in Black  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Oannes κάθε άλλο παρά δυσάρεστη ήταν η παρεμβολή σου -εκφράζω, όπως πάντα, τη δική μου προσωπική γνώμη... κι αυτό γιατί είναι πολύ ευχάριστο να μαθαίνει κανείς ότι κάποιος που δεν βρίσκει ενδιαφέρον ένα θέμα το παρακολουθεί από ενδιαφέρον στις απόψεις που παραθέτονται... είναι μια αρχή - δεν ξέρεις ποτέ ίσως αυτό το επίπεδο-κατά άλλους layer- να εξελιχθεί με τον καιρό από β' ακόμη και σε α'!
Σίγουρα θεωρώ ότι αν μη τι άλλο όλοι οι συμμετέχοντες/ουσες στο topic έχουμε μια «αποϊσοπεδοποιτική» στάση και συ-ζητάμε/ανα-ζητάμε το κάτι παραπάνω που μπορεί ο καθένας μας να παραθέσει είτε από προσωπικές εμπειρίες είτε και μέσα από τις απορίες μας...

Θα τολμήσω να πω κιόλας ότι θα ήταν ακόμη πιο ευχάριστο να σε ξαναδούμε σύντομα «κοντά» μας ίσως και με μια πιο «άμεση» ως προς το θέμα μας τοποθέτηση...

Kαι ελπίζω ότι δεν θα διαφωνήσει κανείς από τους υπόλοιπους συμμετέχοντες με τις ευχαριστίες μου για τη παραίνεσή σου ως προς την καλή μας συνέχεια είτε στο παρόν είτε και σε άλλα topic...


Φιλικά
Lady in BlackΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 18:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κάνω μία ερώτηση κρίσεως: 'καθαρίζει' κανείς την τράπουλά του, μετά απο πολλές (ή κάθε) χρήσεις? Χρησιμοποιείτε κάποιο μικρό τελετουργικό όταν ανοίγετε τα φύλλα, το οποίο να λειτουργεί σαν προστασία για το άνοιγμα που θα ακολουθήσει;
Ρωτάω, γιατί εγώ έμαθα για όλα αυτά, τα τελευταία 2 χρόνια της ενασχόλησής μου με την Ταρώ... Απο περιέργεια περισσότερο ρωτάω... Κι επειδή υποψιάζομαι οτι μάλλον δεν το κάνετε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
melaki
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 23:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους melaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να μου ρίξει και εμένα κάποιος τα χαρτια να μου μιλήσει για το μέλλον μου? Αυτά της deste..
φιλικά

melakiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

freedo
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2005, 04:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους freedo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας!!!

έχω και εγώ στα χέρια μου την Deste .

Εχω κπάποιες απορίες...

1)Η Κατινα όταν έριχνε τα χαρτιά της έβαζε στο κέντρο μια φωτογραφία της και πάνω έριχνε τα χαρτιά. Γίνεται? Το δοκιμάσατε?

2) Ο αυτοκρατορικός σταυρός στο ναι και όχι είναι απόλυτος?

3)Είναι ή όχι τελικά η Deste τράπουλα που χρησιμοποιούσαν οι μάγισσες?

Θα χαρω πολύ και για email σας στο keraki@freemail.gr σχετικά με την Deste.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lady in Black
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2005, 16:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady in Black  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους...
με λύπη μου είδα ότι δεν απάντησε κανείς στο τελευταίο μήνυμα της Pagwna... και το επισημαίνω για να δώσω έμφαση γιατί σίγουρα είναι πολύ σημαντικό εφόσον όλοι μας -λίγο ή περισσότερο- χρησιμοποιούμε την όποια τράπουλα έχουμε επιλέξει ο καθένας μας να την αποφορτίζουμε από κάθε αρνητική ενέργεια που μπορεί να της μεταφέρουμε ακόμη κι εμείς...
Kαλό θα ήταν -όπως πάντα προσωπική μου άποψη- να δώσουμε λίγο παραπάνω σημασία σε «tips» που μπορεί κι έχει τη διάθεση να μας δώσει κάποιος πιο έμπειρος -και 20 χρόνια εμπειρίας αν μη τι άλλο είναι αξιοσέβαστα εξ ορισμού!

Melaki, σχεδόν όλοι μας μπορούμε -πολύ ή λίγο- να σου ρίξουμε τα χαρτιά ... αλλά δεν νομίζω ότι είσαι πολύ συγκεκριμένη όταν λες να σου μιλήσουμε για το μέλλον σου... μήπως θα έπρεπε να ξεκαθαρίσεις λίγο παραπάνω αυτό που θέλεις και να είσαι πιο συγκεκριμένη;... Δεν θέλω να φανούν προσβλητικά αυτά που σου γράφω... αλλά το «μέλλον» γενικά κι αόριστα μου έφερε στο μυαλό καφετζούδες και χαρτορίχτρες και καταστάσεις «ασήμωσε να σε πω το μέλλον σου να σε πω το ριζικό σου... »

freedo, ρωτάς για τον αυτοκρατορικό σταυρό... γνώμη μου είναι ότι μπορεί να είναι απόλυτος όσο και να μην είναι... εξαρτάται από την ερώτηση αλλά και από την ερμηνεία των υπόλοιπων φύλλων που σου βγαίνουν... πολλές φορές σου πέφτουν φύλλα «μεταβλητά», που δείχνουν μια δική σου στάση ή ανάμειξη άλλων ανθρώπων ... αν αλλάξεις εσύ κάτι στη στάση σου ή «αποτρέψεις» την ανάμειξη κάποιου που ξέρεις ή μπορείς να καταλάβεις ίσως η τελική έκβαση στο ερώτημά σου να είναι διαφορετική από την απάντηση που αρχικά σου βγήκε...
Τώρα για το θέμα της φωτογραφίας εγώ δεν το έχω δοκιμάσει για να σου πω κάτι πιο συγκεκριμένο... όσο για τις μάγισσες αυτό λέει η ιστορία της deste... αν κάποιος έχει όντως παραπάνω πληροφορίες κι εμένα θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα να τις μάθω...


Φιλικά
Lady in BlackΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lady in Black
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2005, 16:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady in Black  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους...
με λύπη μου είδα ότι δεν απάντησε κανείς στο τελευταίο μήνυμα της Pagwna... και το επισημαίνω για να δώσω έμφαση γιατί σίγουρα είναι πολύ σημαντικό εφόσον όλοι μας -λίγο ή περισσότερο- χρησιμοποιούμε την όποια τράπουλα έχουμε επιλέξει ο καθένας μας να την αποφορτίζουμε από κάθε αρνητική ενέργεια που μπορεί να της μεταφέρουμε ακόμη κι εμείς...
Kαλό θα ήταν -όπως πάντα προσωπική μου άποψη- να δώσουμε λίγο παραπάνω σημασία σε «tips» που μπορεί κι έχει τη διάθεση να μας δώσει κάποιος πιο έμπειρος -και 20 χρόνια εμπειρίας αν μη τι άλλο είναι αξιοσέβαστα εξ ορισμού!

Melaki, σχεδόν όλοι μας μπορούμε -πολύ ή λίγο- να σου ρίξουμε τα χαρτιά ... αλλά δεν νομίζω ότι είσαι πολύ συγκεκριμένη όταν λες να σου μιλήσουμε για το μέλλον σου... μήπως θα έπρεπε να ξεκαθαρίσεις λίγο παραπάνω αυτό που θέλεις και να είσαι πιο συγκεκριμένη;... Δεν θέλω να φανούν προσβλητικά αυτά που σου γράφω... αλλά το «μέλλον» γενικά κι αόριστα μου έφερε στο μυαλό καφετζούδες και χαρτορίχτρες και καταστάσεις «ασήμωσε να σε πω το μέλλον σου να σε πω το ριζικό σου... »

freedo, ρωτάς για τον αυτοκρατορικό σταυρό... γνώμη μου είναι ότι μπορεί να είναι απόλυτος όσο και να μην είναι... εξαρτάται από την ερώτηση αλλά και από την ερμηνεία των υπόλοιπων φύλλων που σου βγαίνουν... πολλές φορές σου πέφτουν φύλλα «μεταβλητά», που δείχνουν μια δική σου στάση ή ανάμειξη άλλων ανθρώπων ... αν αλλάξεις εσύ κάτι στη στάση σου ή «αποτρέψεις» την ανάμειξη κάποιου που ξέρεις ή μπορείς να καταλάβεις ίσως η τελική έκβαση στο ερώτημά σου να είναι διαφορετική από την απάντηση που αρχικά σου βγήκε...
Τώρα για το θέμα της φωτογραφίας εγώ δεν το έχω δοκιμάσει για να σου πω κάτι πιο συγκεκριμένο... όσο για τις μάγισσες αυτό λέει η ιστορία της deste... αν κάποιος έχει όντως παραπάνω πληροφορίες κι εμένα θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα να τις μάθω...


Φιλικά
Lady in BlackΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cristina_
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 13:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cristina_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!
Παρακολουθώ το θέμα από την αρχή του με μεγάλο ενδιαφέρον!

Αν κ η deste σαν τράπουλα με γοήτευσε από την πρώτη στιγμή που την έπιασα στα χέρια μου,προοδευτικά η χρήση της αντί να γίνεται πιο κατανοητή, δημιουργεί περισσότερες απορίες (σε μένα τουλάχιστον).
Ίσως αυτό να ωφείλεται στο ότι ανοίγω την τράπουλα εγώ για μένα, πράγμα που ως ένα σημείο τουλάχιστον ,αντί να βοηθήσει την ερμηνεία όπως θα περίμενε κανείς την περιπλέκει ακόμα περισσότερο!

Εκτός όμως από τα προβλήματα στην ερμηνεία (πολλά για μένα),προέκυψε και κάτι άλλο μετά το μήνυμα της Pagwna...Κάτι πολύ σημαντικό! Το ζήτημα της σωστής χρήσης της τράπουλας-της κάθε τράπουλας-εγώ προσωπικά το αγνοώ!

Πολύ σωστά η Lady in black το επισημαίνει στο τελευταίο της μήνυμα...

Θα ήταν πολύ μεγάλο δώρο για ανθρώπους-σαν κ του λόγου μου-που αδέξια τσαλαβουτούν σε πράγματα που δεν κατέχουν, να υπάρξει κάποιος με γνώση κ εμπειρία κ προπάντων διάθεση να βοηθήσει!
Σίγουρα πρέπει να μάθουμε αρκετά άλλα πριν φτάσουμε στην ερμηνεία...
Κορίτσια, αν υπάρχει ακόμα η διάθεση να μοιραστείτε σίγουρα είμαστε τυχεροί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 19:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να κάνω μία ερώτηση κρίσεως: 'καθαρίζει' κανείς την τράπουλά του, μετά απο πολλές (ή κάθε) χρήσεις? Χρησιμοποιείτε κάποιο μικρό τελετουργικό όταν ανοίγετε τα φύλλα, το οποίο να λειτουργεί σαν προστασία για το άνοιγμα που θα ακολουθήσει;
Ρωτάω, γιατί εγώ έμαθα για όλα αυτά, τα τελευταία 2 χρόνια της ενασχόλησής μου με την Ταρώ... Απο περιέργεια περισσότερο ρωτάω... Κι επειδή υποψιάζομαι οτι μάλλον δεν το κάνετε.

Αγαπητή Πέγκυ ΠΩΣ έμαθες για όλα αυτά τα τελεύταια 2 χρόνια της ενασχόλησής σου?

Θέλω να πω ότι τα βιβλία της Ταρώ κάθε άλλο παρά έχουν πληροφορίες προφύλαξης. Από ένα φίλο παλιά που έριχνε Χαρτιά γενικά είχα μάθει ότι την Ταρώ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΙΣ ΠΟΤΕ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ. Δηλ. δεν πρέπει να υπάρχουν Ανάποδα χαρτιά γιατί ενεργειακά ΤΡΑΒΑΝΕ αρνητικά γεγονότα. Αν είναι να βγει κάτι αρνητικό θα σου δείξει ΟΙΚΟ ΘΕΟΥ, ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟ, 10 ΣΠΑΘΙ κ.λ.π.

Ποτέ δεν είχα την ευκαιρία να ελέγξω την ορθότητα των λόγων του.
Οσο για το "ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ" το έχω κάνει 2 φορές σε 2 διαφορετικές τράπουλες γιατί "ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΚΑΡΦΩΘΗΚΕ Η ΙΔΕΑ" χωρίς να μου το έχει πει κάποιος ή να τόχω διαβάσει. Καθάρισμα με ΝΕΡΟ και ΦΩΤΙΑ.

Τώρα για "μικρό τελετουργικό όταν ανοίγετε τα φύλλα, το οποίο να λειτουργεί σαν προστασία για το άνοιγμα που θα ακολουθήσει;" που λες πρώτη φορά το ακούω και ίσως να είναι χρήσιμο να δώσεις περισσότερες πληροφορίες.

Ίσως και να λέγαμε από την αρχή αγοράζοντας μια καινουργια τράπουλα πώς φορτίζεται, που φυλάσσεται, πώς καθαρίζεται, κ.λ.π



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scorpina85
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 05:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scorpina85  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και από εμένα...έψαχνα να βρω πληροφορίες για την deste στο διαδίκτυο και "έπεσα" πάνω στο site αυτό...όλα όσα γράφετε είναι πολύ ενδιαφέροντα και χαίρομαι που συνειδητοποιώ ότι υπάρχουν άνθρωποι που σέβονται την τεχνη αυτή όπως σέβομαι κι εγώ την deste...απλά είδα ότι παραπάνω αναφέρθηκε κάτι περί "ενεργειακού καθαρισμού" της τράπουλας κάτι το οποίο με απασχολεί πολύ καθώς ξέρω ότι ο σεβασμός μου και μόνο στην τράπουλα δεν είναι αρκετός.Αν είναι εύκολο επειδή είμαι λίγο άπειρη στο θέμα θα ήθελα κάποιος πιο έμπειρος αν μπορεί να με κατατοπίσει πώς μπορεί να γίνει αυτός ο "καθαρισμός".
Φιλιά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 09:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη που πάλι εξαφανίστηκα, ενώ έθεσα ερώτημα στο φόρουμ! Ένα μυαλό όχι μόνο χειμώνα καλοκαίρι, αλλά και φθινόπωρο άνοιξη!!!! :p
Τα τελευταία δύο χρόνια που χρησιμοποιούσα την Ταρώ διάβαζα ό,τι βιβλίο έπεφτε στα χέρια μου, για χαρτιά, ταρώ όλων των ειδών, και τράπουλες που δεν έχω ξαναπετύχει έκτοτε... Τα βιβλία έπεφταν στην κυριολεξία στα χέρια μου (πχ τύχαινε να φέρει μία συνάδελφος στην δουλειά μία τράπουλα μαζί με το βιβλιαράκι της!) επειδή ήμουνα στα τελευταία της χρήσης της, είχα αρχίσει να απομακρύνομαι, και είχα ζητήσει (και προφανώς εισακούσθηκα) να μάθω τρόπους συμπεριφοράς απέναντι στην τράπουλα, αλλά και δικής μου προστασίας. Δεν είπα τυχαία να κάνετε το πείραμα να μιλήσετε στην τράπουλά σας πρίν πάτε για ύπνο... Είχα πέσει σε ένα τέτοιο φυλλάδιο μιάς Ιταλικής τράπουλας, την οποία μάλιστα είχα βγάλει φωτοτυπίες (έβγαινε συνολικά 3-4 φύλλα Α4), και είχα προσπαθήσει να την μεταφράσω, όπου διάβασα πρώτη φορά για ενεργειακό καθαρισμό 'με όποιον τρόπο έχουμε συνηθίσει'!!!
Επαθα λοιπόν ένα σόκ, γιατί δεν είχα συνηθίσει κανέναν τρόπο, όπως όλοι σας φαντάζομαι (αν και νόμιζα οτι τελικά οι νεότεροι τα έχουν μάθει αυτά). Ρώτησα έναν γνωστό που ήξερα οτι τα έριχνε...ήταν περίεργος τύπος γενικώς και είχε και 'οράματα' ισχυρότερα απο τα δικά μου, οπότε... μου είπε για πρώτη φορά έναν τρόπο καθαρισμού, και μάλιστα μου είπε οτι τον ίδιο τρόπο τον χρησιμοποιεί για τον χαλαζία του. Μου ανέφερε μέσες άκρες και τί κάνει όταν ρίχνει / ανοίγει τα χαρτιά...
Μετά απο ΠΟΛΥ ψάξιμο και σκέψη (δεν είναι τυχαίο gretel που 'σου καρφώθηκε' να τον κάνεις τον καθαρισμό) κατέληξα στα εξής (τα έχω προσαρμόσει βέβαια σε μένα, αφού ξεκάθαρους τρόπους δεν βρήκα πουθενά):
1. Ένας τρόπος είναι το αλάτι, το οποίο μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε όπως νομίζετε. Να το ρίξετε πάνω στην τράπουλα και να πείτε μία προσευχή, ή ακόμα και να 'κυκλώσετε' την τράπουλα με αλάτι για κάποιες ώρες, κάνοντας πάλι μία προσευχή, ζητώντας να καθαριστεί η τράπουλα απο το βάρος των χρήσεων, ή κάτι παρόμοιο, και οραματιζόμενοι οτι φεύγει μία μαυρίλα απο την τράπουλα.
2. Μπορείτε να βάλετε έναν χαλαζία μαζί με την τράπουλα και να την φυλάτε πάντα με αυτόν, όταν δεν την χρησιμοποιείτε, αλλά μετά θα πρέπει να καθαρίζετε την πέτρα συχνά. Ο χαλαζίας είναι άμυνα ενάντια στην αρνητική ενέργεια, αλλά νομίζω οτι την απορροφά με κάποιον τρόπο και την απομονώνει μέσα του, και δεν την 'αποκρούει', οπότε θέλει οπωσδήποτε καθάρισμα.
3. Μπορείτε να λιβανίσετε την τράπουλα, κάνοντας ό,τι και παραπάνω. Μου έχει συμβεί να καθαρίσω τον άντρα μου με λιβάνισμα, γιατί ένα ξεμάτιασμα δεν τον έπιανε με τίποτα και ήταν ημιλιπόθυμος, και μόλις τελείωσα το καρβουνάκι είχε σχηματίσει έναν τέλειο σταυρό... Ούτε ο άντρας μου δεν το πίστευε... το λιβάνι καθαρίζει ΤΕΛΕΙΑ!
Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι σίγουρα. Αυτός που λές gretel με νερό και φωτιά δεν τον ξέρω, αν μπορείς να τον παραθέσεις... Υπάρχει κι ένας τρόπος με θειάφι, αλλά δεν τον συνιστώ εάν δεν είστε ΑΠΟΛΥΤΑ έμπειροι στην χρήση του θειαφιού. Νομίζω τα παραπάνω είναι υπέραρκετά, και μπορείτε να τα κάνετε όλα κατά καιρούς και εναλλάξ.
Γενικά, θα πρέπει να κάνετε τον καθαρισμό όσο πιο συχνά μπορείτε, κι ανάλογα με την χρήση που κάνετε...
Τώρα, την ώρα που παίρνετε την τράπουλα στα χέρια σας, καλό θά είναι να ανάβετε ένα κεράκι λευκό (ρεσώ ας πούμε), και να περνάτε την τράπουλα 3 φορές απο πάνω απο την φλόγα δεξιόστροφα λέγοντας πάλι μία προσευχή. Δεν αναφέρω τί προσευχή να κάνετε γιατί καλύτερα να φτιάξετε μία εσείς, που να σας εκφράζει. Ακόμα και στην Παναγία να απευθυνθείτε, ζητώντας να σας προστατέψει και να σας βοηθήσει να ερμηνεύσετε ό,τι δείτε, με τέτοιον τρόπο ώστε να βοηθήσετε τον ενδιαφερόμενο είναι μία προσευχή που δεν θα σας απογοητεύσει (εφόσον σημαίνει κάτι η Παναγία για σας... )
Αυτά σε γενικές γραμμές, εάν ξέχασα κάτι θα επανέλθω...
Αν έχετε απορίες (γιατί μπορεί και να μήν βγάζω πολύ νόημα αυτές τις μέρες), ευχαρίστως να φωτίσω περισσότερο την διαδικασία
Gretel περιμένω κι εγώ να παραθέσεις τον καθαρισμό σου, γιατί μου ακούγεται φοβερά ενδιαφέρων (υποθέτω μπορείτε να κάνετε και μαγικούς κύκλους προστασίας...ανάλογα με το προς τα πού προσανατολίζεστε)...
Την αγάπη μου,
ΠέγκυΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
melaki
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 11:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους melaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους σας!
Βασικά αγόρασα πρόσφατα μια τράπουλα της Κυρα Κατίνας και τώρα προσπαθώ να μάθω. Έχω μερικά ερωτήματα και αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει:
1. τελικά πρέπει να ρίχνονται τα χαρτιά και με την ανάποδη ερμηνεία τους; ούτε εγώ ανακατεύω όπως περιγράφει το βιβλίο και έχω όλες τις εικόνες όρθιες πάντα, και μετρώ τα αρνητικά χαρτιά ως αρνητική έκβαση.
όμως όταν διαβάζω την ερμηνεία τους παίρνω έτσι αναγκαστικά μόνο την θετική έννοια. Χθες π.χ. μου έπεσαν τα σύννεφα τελικό χαρτί. πως να το μεταφράσω αυτό ως θετικό ή ως αρνητικό. γιατί αν είναι ανάποδα σημαίνει....κακός καιρός και γενικότερα ασπρη μέρα δεν βλέπουμε
2. κόβουμε κανονικά στην deste ή απλά ανακατεύουμε;
3. υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να ρίχνουμε τα χαρτιά εκτός από τον σταυρό; αυτός απαντάει σε μια ερώτηση μόνο, αν και γενικώς δυσκολεύομαι να τον μεταφράσω, τα χαρτιά σε σχέση με αυτό που αντιπροσωπεύει η θέση στην οποία πέσαν.
4. τα πρόσωπα με μπερδεύουν λίγο. όταν πέφτει το πρόσωπο γυναίκας, πως ξέρω αν είναι άλλη γυναίκα, ή αν είναι κάποια κακιά φίλη, ή αν είναι κάποια που προσπαθεί να χωθεί στην μέση κλπ.

Νομίζω βασικά οτι έχω πολλές ερωτήσεις αλλά δεν μου έρχονται τώρα..... βιάζεστε να τις μάθετε ε? μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

φιλικά

melaki

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 12:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό για αν πρέπει να ρίχνουμε ανάποδα μ'ενδιαφέρει κι εμένα να το μάθω. Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει.

Τώρα για τον εξαγνισμό με νερό και φωτιά. Φυσικά δεν την έπλυνα την τράπουλα ούτε την έκαψα.

Μέσα σε ένα πήλινο δοχείο έβαλα νερό, άναψα λιβάνι και κρατώντας κάθε φύλλο ανάμεσα στα χέρια μου τα οποία είχα υγράνει με το νερό, πέρασα όλη την τράπουλα.

Μετά άναψα ένα κερί -δεν θυμάμαι αν ήταν κόκκινο ή άσπρο- πέρασα κάθε φύλλο πάνω από τη φλόγα σε σχήμα σταυρού και τέλος όλη την τράπουλα μαζί.

Την επόμενη φορά θα το κάνω σωστότερα γιατί είναι καλό να ξέρεις ποιο άρωμα λιβάνι ευνοεί μια τέτοια διαδικασία.

Πιστεύω είναι καλύτερα αν υπάρχει η δυνατότητα αντί για κερί να αναφτεί μία μικρή φωτίτσα, σε πήλινο ή μεταλλικό δοχείο όχι τίποτα σπουδαίο κάτι σα μεγάλη σταχτοθήκη από κλαδιά κέδρου, βελανιδιάς ή συκομουριάς τα ανάβεις και προσθέτεις και μερικά φύλλα δάφνης.

Πιστεύω ότι αυτό είναι το καλύτερο απ'όλα.

Μετά όμως πρέπει να την ξαναφοτρίσεις γιατί καθαρίζει τελείως ακόμα και από την ενέργεια του κατόχου.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lady in Black
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2005, 16:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady in Black  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους και όλες...

Παγώνα για άλλη μια φορά καταλυτική η εμφάνισή σου... μας έλειψες...!

Eίδα κάποιες ερωτήσεις στις οποίες θα προσπαθήσω μέσα από τη δική μου εμπειρία να απαντήσω... δεν θεωρώ φυσικά ότι ο δικός μου τρόπος είναι μοναδικός, αλλά ίσως αποτελέσει μια αρχή για να βρει και κάποιος άλλος τον δικό του...

Για το ανακάτεμα... και το κόψιμο είναι ένας τρόπος ανακατέματος -αλλάζει τη σειρά των φύλλων- επομένως το αν θα κόψει κανείς πριν ανοίξει την τράπουλά του ή όχι είναι καθαρά στην κρίση του... δεν επιβάλεται, όπως φυσικά και δεν απαγορεύεται...

Tο ανακάτεμα που περιγράφεται στο βιβλίο «δεξιόστροφα με τα δύο χέρια» είναι ακριβώς για να πέσουν τα φύλλα και όρθια και ανάποδα... τουλάχιστον όσον αφορά την deste, είναι μέρος της ερμηνείας αυτό ... και για να γίνω πιο σαφής θα το πω με παραδείγματα που όσοι έχουν την τράπουλα στα χέρια τους μπορούν να κατανοήσουν πολύ εύκολα, αλλά και όσοι δεν έχουν την συγκεκριμένη να καταλάβουν σε τι αναφέρομαι (παίρνοντας φυσικά κάποιες από τις σημασίες των φύλλων χάριν του παραδείγματος)

Σκύλος: όρθιος σημαίνει BOHΘEIA από έναν φίλο ενώ ανάποδος σημαίνει
ΠPOΔOΣIA από έναν φίλο αντίστοιχα...

Φρόκαλο: όρθιο σημαίνει γρουσουζιά, γλωσσοφαγιά που θα σε επηρρεάσει ενώ ανάποδο σημαίνει ότι θα σε προσπεράσει...

Mida: είναι η γυναίκα που θα σου βάλει εμπόδια... ανάποδα πάλι σημαίνει ότι θα τα ξεπεράσεις αυτά τα εμπόδια όποια κι αν είναι...

Mπρατσέρα: Aλλαγές μεγάλες, ακόμη και ταξίδια, ή καλά νέα από μακριά, ανάποδα δηλώνει στασιμότητα, άσχημα μαντάτα, στενάχωρες καταστάσεις που θα σε καθηλώσουν....

Δεν υπάρχει κάποιο νόημα στο να δώσω τις ερμηνείες από όλη την τράπουλα τη στιγμή που αυτές υπάρχουν πάρα πολύ αναλυτικά στο βιβλίο που τη συνοδεύει... και δεν θα υπάρχαν ξεχωριστές ερμηνείες για το αν πέσει κάποιο φύλλο όρθιο ή ανάποδο αν δεν είχε κάποια σημασία... υπάρχουν φύλλα άλλωστε που όπως και να πέσουν η ερμηνεία τους παραμένει απόλυτα και μόνο είτε θετική είτε αρνητική (π.χ. attart ή vaalinde)...

Aυτό βέβαια που δεν ξέρω, είναι κατά πόσον μπορεί να ισχύει για άλλες τράπουλες όπως η Tαρώ ή κάποια άλλη η ίδια διαδικασία και επικαλούμαι την γνώση των υπολοίπων σας για τις απαραίτητες διευκρινήσεις...

Tώρα για τα πρόσωπα που ρωτάς melaki... ακολούθησε και λίγο το ένστικτό σου... όταν πρωτοβλέπεις ένα φύλλο που έχεις ανοίξει πιο είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτεσαι? συνήθως αυτό είναι και το πιο σωστό πριν αρχίσεις να χάνεσαι σε δαιδάλους ερμηνειών και αναλύσεων...! Όπως επίσης πιθανά το δυτικό φύλλο να σου ξεκαθαρίσει ποιος ή τι αντιπροσωπεύεται από αυτό το πρόσωπο... μπορεί απλά να είναι οι ιδιότητες που φέρει... εγωισμός, οικογενειακή ηρεμία, σχέση που σε βασανίζει, αναγνώριση ή οτιδήποτε άλλο... Tο έχω ξαναγράψει -και συγγνώμη αν με την επανάληψη γίνομαι κουραστική- εμένα προσωπικά με βοήθησαν οι ερμηνείες των καταστάσεων στα φύλλα του παρελθόντος στο να μπορέσω να καταλάβω τα φύλλα του μέλλοντος... είναι μια αρχή τουλάχιστον μέχρι να μπορέσεις να δεις πως/που σε πάει η τράπουλα...

Eλπίζω οι απαντήσεις μου να βοήθησαν έστω και στο ελάχιστο...

Όπως πάντα φιλικά
Lady in Black

Y.Γ. : scorpina85 καλώς όρισες στην παρέα μας και καλή συνέχεια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lady in Black
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 00:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady in Black  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eπιτρέψτε μου μια τελείως άσχετη παρέμβαση/παρένθεση ως προς το θέμα που συζητάμε...

gretel, θα ήθελα να με κατευθύνεις σε κάτι μια που θεωρώ (και είμαι) πολύ «φρέσκια» στο esoterica και με αφορμή ένα post δικό σου που διάβασα στο θέμα του BLACK-M αν δεν κάνω λάθος σχετικά με τα όνειρα... έχεις παραθέσει γύρω στα 10 links αν δεν απατώμαι σχετικά με το ίδιο θέμα... τα περισσότερα από αυτά χρονολογούνται ακόμη και από το 2003 και κάποια από αυτά «κλείνουν» έως και απότομα... απλά δεν συνεχίστηκε η συγκεκριμένη συζήτηση... ως νέο μέλος είδα απαντήσεις από άτομα που τον ελάχιστο χρόνο που έχω συμμετάσχει στο forum δεν έχω ξαναδεί... (ως ενεργούς συμμετέχοντες αυτή τη στιγμή τουλάχιστον)... απορία μου: αν εγώ έχω κάποια απορία ή θελήσω κάποια διευκρίνηση πως κάποιος που πιθανά και να έχει «αποσυρθεί» ακόμη θα μπορέσει να με διαφωτίσει... ομολογώ ότι δεν τα έχω διαβάσει, απλά έψαξα για κάποιο πιο πρόσφατο με αποτέλεσμα να τα ανοίξω όλα και να δω ότι το πιο πρόσφατο από αυτά σταμάτησε τον Iανουάριο... βρήκα ενδιαφέρουσες απόψεις για το ίδιο θέμα στο topic της amalias αλλά από το 2003... και τελικά με τι κριτήριο να επιλέξω εγώ που δεν ξέρω ποιο από όλα αυτά να «ξαναενεργοποιήσω»... (πάντα με δεδομένο το ενδιαφέρον μου να μάθω κάτι παραπάνω)...
Zητώ ξανά συγγνώμη για την άσχετη τοποθέτηση σε σχέση με το θέμα μας...

gretel ελπίζω στην απάντησή σου... (και προς αποφυγήν παρεξηγήσεων ο λόγος που απευθύνομαι προσωπικά σε σένα είναι αυτή η μαγική λεξούλα «συντονιστής» που γράφει κάτω από το nick name σου...

Φυσικά δεκτή απάντηση από οποιονδήποτε θελήσει να ασχοληθεί με το «πρόβλημά» μου!

Φιλικά
Lady in BlackΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scorpina85
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 12:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scorpina85  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!
Όσον αφορά το θέμα της ερμηνείας για το αν τα χαρτιά πεφτουν όρθια ή ανάποδα,ακριβώς επειδή πιστεύω ότι είναι καθοριστικής σημασίας,όταν τα τοποθετώ επάνω σε άλλα για να λύσω κάποιες απορίες έχω καθορίσει πως όπως και να πέσουν 8α τα γυρίσω με κίνηση με συγκεκριμένη κατεύθυνση γιατί ειναι πολύ εύκολο όταν βλέπεις την πλάτη της Κατίνας να "κλέψεις"Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό.Θα ήθελα επίσης να προσθέσω πώς η τράπουλα της Κατίνας είναι η μοναδική που δεν "φοβάμαι" και που μου έχει δώσει τις πιο κατανοητές ερμηνείες.Όποιος δεν την έχει χρησιμοποιήσει του τη συστήνω.Αν και σίγουρα οι τράπουλες παίρνουν ενέργεια μέσα από τα δικά σου συναισθήματα οπότε όταν είναι καλά λειτουργούν με αγάπη...αλλά πάντως την Ταρό την ψιλοφοβάμαι,μου δημιουργεί ένα κόμπο...δεν ξέρω γιατί!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 15:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου φίλη το ποιο θα ενεργοποιήσεις είναι θέμα δικού σου γούστου. Τώρα αντικειμενικά καλό είναι να ενεργοποιηθεί όποιο έχει τις περισσότερες πληροφορίες. Δηλ. ένα θέμα με τρεις μονολεκτικές απαντήσεις δεν περιέχει πληροφορίες.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KRYSTALLENIA
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 14:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KRYSTALLENIA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!!!!!!!!!
ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΣΑΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ….

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ….

ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΒΑΖΕ Η ΚΑΤΙΝΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΤΑNRIDNA ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΕ Ο/Η ΦΙΛΟΣ/Η freedo ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΡΙΞΕΙΣ…. ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΤΑΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑΥΤΙΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ DESTE…

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΙΚΟ ΑΝΑΚΑΤΕΜΑ ΤΗΣ ΤΡΑΠΟΥΛΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΗΣ DESTE ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΑΡΩ…. ΝΑΙ, ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΑΡΩ( ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ)!!!! ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ:

« Ο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΤΟΥ ΧΕΡΙ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΗΝ ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΕΙ ΚΥΚΛΙΚΑ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΤΗΣ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΑ…» (ΑΝΑΠΟΔΗ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗΣ ΣΤΗΝ DESTE) «…ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ Η΄ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ, ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΓΝΗΤΙΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΗΣ ΤΡΑΠΟΥΛΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΡΙΖΙΚΑ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΣΕΙΡΑ. ΥΣΤΕΡΑ ΜΑΖΕΥΕΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΤΟΥ ΧΕΡΙΑ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΑΝΑΚΑΤΕΜΕΝΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΑ ΤΑΧΤΟΠΟΙΗΣΕΙ, ΤΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΙ ΚΑΛΑ, ΟΠΩΣ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΙ ΜΙΑ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΗ ΤΡΑΠΟΥΛΑ […] ΟΤΑΝ ΠΑΛΙ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΝΑΚΑΤΕΨΕΙ ΑΡΚΕΤΑ, ΤΑ ΧΩΡΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΤΟΥ ΧΕΡΙ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΑ. ΤΟΤΕ Ο ΕΡΜΗΝΕΥΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΤΟΥ ΧΕΡΙ ΞΑΝΑΜΑΖΕΥΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΧΩΡΙΣΤΗΚΑΝ, ΩΣΤΕ ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΗΣ ΤΡΑΠΟΥΛΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΣΤΗΛΗΣ.»

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΤΑΡΩ…. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΟ…

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ….

ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΦΥΛΛΟΥ ΜΙΑΣ ΤΡΑΠΟΥΛΑΣ?

Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΕΓΚΕΙΤΑΙ ΣΤΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΠΡΟΤΕΡΗΜΑΤΑ ΜΙΑΣ ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΗΣ ΤΡΑΠΟΥΛΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΤΗ ΜΕΙΟΝΕΚΤΙΚΗ ΤΗΣ ΘΕΣΗ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΟΡΤΙΣΜΑ ΤΗΣ ΤΡΑΠΟΥΛΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΧΡΗΣΤΗ-ΤΡΑΠΟΥΛΑΣ.

ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΤΡΑΠΟΥΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΤΙΝΕΣ… ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΥΕΤΗΣ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥΣ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΦΘΕΙΡΟΝΤΑΙ, ΧΑΛΑΝΕ, ΣΚΙΖΟΝΤΑΙ, ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ κ.α. ΠΟΛΛΑ …
ΟΜΩΣ ΠΟΣΟ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΤΡΑΠΟΥΛΑΣ ΜΑΣ? ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΝΤΩΣ ΤΑ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ? ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ?

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ…

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΤΙΣ ΦΙΛΕΣ gretel ΚΑΙ Pagwna ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΓΝΟΟΥΣΑ….

ΦΙΛΙΚΑ….


ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 16:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΑΙ, ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΑΡΩ( ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ)!!!! ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ:

« Ο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΤΟΥ ΧΕΡΙ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΗΝ ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΕΙ ΚΥΚΛΙΚΑ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΤΗΣ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΑ…» (ΑΝΑΠΟΔΗ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗΣ ΣΤΗΝ DESTE) «…ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ Η΄ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ, ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΓΝΗΤΙΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΗΣ ΤΡΑΠΟΥΛΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΡΙΖΙΚΑ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΣΕΙΡΑ. ΥΣΤΕΡΑ ΜΑΖΕΥΕΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΤΟΥ ΧΕΡΙΑ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΑΝΑΚΑΤΕΜΕΝΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΑ ΤΑΧΤΟΠΟΙΗΣΕΙ, ΤΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΙ ΚΑΛΑ, ΟΠΩΣ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΙ ΜΙΑ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΗ ΤΡΑΠΟΥΛΑ […] ΟΤΑΝ ΠΑΛΙ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΝΑΚΑΤΕΨΕΙ ΑΡΚΕΤΑ, ΤΑ ΧΩΡΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΤΟΥ ΧΕΡΙ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΑ. ΤΟΤΕ Ο ΕΡΜΗΝΕΥΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΤΟΥ ΧΕΡΙ ΞΑΝΑΜΑΖΕΥΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΧΩΡΙΣΤΗΚΑΝ, ΩΣΤΕ ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΗΣ ΤΡΑΠΟΥΛΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΣΤΗΛΗΣ.»


Aγαπητή φίλη εχω διαβάσει βιβλία για την ταρώ φοβάμαι όμως ότι τα ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ για την τράπουλα αυτή δε μπορεί να τα βρει κανείς εύκολα.

Π.χ. λέει ότι ο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΙ ΚΑΙ Ο ΕΡΜΗΝΕΥΤΗΣ ΤΑ ΜΑΖΕΥΕΙ
ενώ ξέρω ότι είναι γνωστό ότι μετά την φορτιση που θα κάνεις ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΣΥ.

Οσο για την πλαστικοποιηση μπορεί να γινει μετά τη φόρτιση αλλά αυξάνει θεαματικά τον όγκο των χαρτιών και είναι δύσκολο να ανακατέψεις την τράπουλα καθώς αποκτά των όγκο 3 μαζί.

Εγώ προσωπικά έχω 3-4 και έχω πλαστικοποιήσει μόνο τη μεγάλη αρκάνα από τη μία.



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KRYSTALLENIA
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 23:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KRYSTALLENIA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ gretel ΤΗΝ ΤΑΡΩ ΤΗΝ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΜΑΖΙ ΤΗΣ. ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΔΙΠΛΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΓΙΑ ΟΡΘΙΑ Η΄ ΑΝΑΠΟΔΑ ΕΙΤΕ ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΕΙΤΕ ΣΤΑ ΜΙΚΡΑ ΑΡΚΑΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ DESTE. ΛΟΓΙΚΑ, ΠΑΝΤΑ, ΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΑ ΡΙΧΝΑΜΕ ΜΟΝΟ ΟΡΘΙΑ ΑΡΑΓΕ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΑΠΟΔΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ?

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Aγαπητή φίλη εχω διαβάσει βιβλία για την ταρώ φοβάμαι όμως ότι τα ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ για την τράπουλα αυτή δε μπορεί να τα βρει κανείς εύκολα.

ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ... ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ...

ΕΠΙΣΗΣ...

quote:
Π.χ. λέει ότι ο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΙ ΚΑΙ Ο ΕΡΜΗΝΕΥΤΗΣ ΤΑ ΜΑΖΕΥΕΙ
ενώ ξέρω ότι είναι γνωστό ότι μετά την φορτιση που θα κάνεις ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΣΥ.

ΣΩΣΤΑ... ΚΑΙ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΗ ΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙ ΤΗΝ ΤΡΑΠΟΥΛΑ... ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΤΑ ΡΙΞΩ ΣΕ ΑΛΛΟ ΑΤΟΜΟ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΗ... ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ... ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΡΙΞΕΙ ΤΑ ΤΑΡΩ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΝ? ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ?

ΔΗΛΑΔΗ Η ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΤΗΣ ΤΡΑΠΟΥΛΑΣ... ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΕΛΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΞΑΓΝΙΣΕΙΣ? ΤΗΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ? ΚΑΙ ΜΕΤΑ, ΤΟ ΦΟΡΤΙΣΜΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?

ΦΙΛΙΚΑ...

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 09:38:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για να μην χτυπιομαστε, ειδου το λινκ:


http://www.marameimaridi.gr/

The world was on fire and no one could save me but you.
Its strange what desire will make foolish People do I never dreamed that Id meet somebody like you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scorpinaki
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 11:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hello και απο μενα! Τυχαινει να εχω αρκετο καιρο κ εγω αυτη την τραπουλα (deste). Αν και τη "συμβουλευομαι" αρκετες φορες ακομα με προβληματιζει ενα σημειο της, σε καποιες περιπτωσεις. Λοιπον, το προβλημα υπαρχει στον αυτοκρατορικο σταυρο και ειναι το τελευταιο φυλλο το οποιο δινει και την απαντηση στο ερωτημα. Λεει μεσα στο συνοδευτικο βιβλιο οτι αν το χαρτι ανηκει στα "θετικα" η απαντηση ειναι ναι και αν το χαρτι ανηκει στα "αρνητικα" η απαντηση ειναι οχι, τα θετικα και αρνητικα χαρτια οριζονται απο το βιβλιο (για καποιους που ισως δεν ασχολουνται ή δεν ξερουν). Ομως εχω αυτην την απορια... Αν το ερωτημα μου για παραδειγμα ειναι : Με απαταει ο φιλος μου? (παραδειγμα ε), και το τελευταιο χαρτι το οποιο θα μου δωσει την απαντηση ανηκει στα θετικα, ομως η ερμηνεια του χαρτιου αυτου στο βιβλιο λεει: πχ μεγαλος ερωτας ή εμπιστοσυνη, εγω πως θα το διαβασω? Με απαταει επειδη το χαρτι ανηκει στα θετικα ή δεν με απαταει επειδη το χαρτι λεει εμπιστοσυνη?? Θα πρεπει παλι με το συναισθημα να δωσουμε την πιθανη απαντηση? Εγω ακομα δεν μπορω να δωσω απαντηση σε τετοιου ειδους ερωτησης . Κ αν καποιες φορες δινω καποια απαντηση τη δινω με μεγαλη επιφυλαξη, δλδ αντι να λυθει το "προβλημα", με προβληματιζει περισσοτερο.. Μηπως θα μπορουσε καποιος να μου δωσει ενα "χερακι"?

Δε θέλω να γίνω καλύτερη από κανένα, θέλω να γίνομαι κάθε μέρα καλύτερη από το χθεσινό εαυτό μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sanomiK
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 14:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sanomiK  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ερχομαι τωρα εγω να ρωτησω,εαν επαναλαβεις την ιδια ερωτηση η απαντηση θα ειναι η ιδια;και αν οχι...γιατι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 21:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σπανια τραπουλα θα σου δωσει την ιδια απαντηση. και αν το κανει σημαινει γεγονος αναποφευκτο.

θα σου δωσω ενα παραδειγμα. πριν εναν χρονο μου εβγαινε αρρωστια. καθε φορα. μα καθε φορα. ε παραλιγο να δω τα χορταρια αναποδα περσυ τον δεκεμβρη. μετα δεν ξαναβγηκε....


The world was on fire and no one could save me but you.
Its strange what desire will make foolish People do I never dreamed that Id meet somebody like you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

deste
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 12:04:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους deste  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κλαημέρα παιδια. Και εγώ έχω την deste περιπου 6 μήνες στα χερια μου και ήθελα όποιος ξέρει να με βοηθήσει στο εξής : ότα ανοίγω τις κάρτες και υπάρχουν πρόσωπα συνήθως τα ερμηνέυω σαν μία κατάσταση σύμφωνα πάντα με τις κάρτες που είναι δίπλα. Σπάνια τα ερμηνέυω σαν πρόσωπα ! Έτσι μου "βγαίνει " στην ερμηνεία δηλαδή.
Αυτό είναι λάθος? Δηλαδή τα πρόσωπα ερμηνέυονται μόνο σαν...πρόσωπα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KRYSTALLENIA
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 13:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KRYSTALLENIA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!!

ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ...

ΑΓΑΠΗΤΗ deste ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΗΣ DESTE ΕΡΜΗΝΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΑΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ... ΚΑΙ ΙΔΙΚΑ ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΣΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ... ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΑΠΟΛΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΟ... ΟΠΟΤΕ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΙ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΒΑΛΕΣ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΜΠΛΕΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΣΟΥ ΒΓΕΙ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΟΙΤΑΣ ΑΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ( ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ + ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ) ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΥΠΑΡΚΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΑΝ ΟΧΙ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...

ΑΓΑΠΗΤΗ scorpinaki ΑΝ ΣΟΥ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΠΩΣ π.χ. ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΟΥ ΠΑΡΕ ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΡΩΤΑΣ ΚΑΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΡΙΞΕ ΑΛΛΟΝ ΕΝΑΝ ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΡΩΤΑ "ΕΜΕΝΑ ΑΓΑΠΑΕΙ Ο ....... ΜΟΥ?" ΑΝ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΕΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ ΤΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΟΚ ΚΑΙ Η ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΙΣΩΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΑΓΑΠΑΕΙ... ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ 7, 8 ΚΑΙ 9. ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΙ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ Ο "ΔΡΟΜΟΣ"...

ΑΥΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΕΩΣ ΤΩΡΑ...


ΦΙΛΙΚΑ...


ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

deste
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 13:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους deste  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κρυσταλένια σε ευχαρισυώ πολυ για το τιρ σου.
και κατι άλλο. Ρίχνω τα χαρτια και στα 27 φύλα που είναι στο τραπέζι βάζω από ένα κλειστο στα 3 των φόβων στα 3 "θέλω" στα 4 μεσαία του παρελθόντος και του μέλλοντος και στο κεντρικό πρόσωπο. Αυτό είναι σωστο ? και αν δεν μόρώ να τα ερμινέυσω μπόρω να ρίξω και άλλες κάρτες και πόσες σε κάθε φύλο?
πολλές ερωτήσεις εε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy