ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Χριστιανισμός φταίει για ΟΛΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 00:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78
Καλησπέρα και από μένα και καλό μήνα σε όλους.
Συγχωρείστε μου άλλη μια ουρανοκατέβατη παρέμβαση αλλά έχω μια ερώτηση:ΓΙΑΤΙ???

Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω γιατί η συζήτηση ξαναγύρισε σε σημεία που έπρεπε να είχαμε ξεπεράσει.Και θλίβομαι ειλικρινά όταν βλέπω ανθρώπους σκεπτόμενους (εσάς εννοώ φίλοι μου) να βάζουν ταμπέλες.Εστιάστε στο κοινό σημείο όλων: το ότι είμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ και ψάχνουμε την Αλήθεια,μέσα και έξω από μας.Για εμένα προσωπικά ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ και όχι ο άνθρωπος,είναι αυτός που ΑΝΤΕΧΕΙ να ο εαυτός του.Να ΞΕΡΕΙ ότι είναι ο εαυτός του.Νομίζω ότι είναι η μέγιστη
υποχρέωση σ'αυτή τη ζωή.
Όσο για τη συζήτησή σας? Χμ,πραγματικά στεναχωριέμαι που η homepage μου έγινε πάλι χώρος αντιπαράθεσης ταυτοτήτων...Ego sum qui sum,το ίδιο και σεις!
Τελικά ο χριστιανισμός φταίει ή εμείς????
Καλή σας νύχτα...
Ο Σκοτεινός Άγγελος!


"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 02:52:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλησπέρα και πάλι
Από ότι φαίνεται η συζήτηση «παραζεστάθηκε»!

Φίλε Θωθ σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Με μια σημαντική όμως ένσταση!

ΔΕΝ υπερασπίζομαι τον Ιησού Χριστό! Για δύο βασικούς λόγους.
Αν ο Ιησούς ήταν και είναι αυτό που δήλωσε για τον εαυτό Του, η Ένσαρκη δηλαδή Εκδήλωση του Λόγου Θεού στη Γη, προφανώς και δεν χρειάζεται καμία υπεράσπιση!
Αν δεν ήταν, ακόμη περισσότερο, δεν υπάρχει λόγος, πέρα του φανατισμού, για την οποιαδήποτε υπεράσπιση!
Απλά προσπαθώ να επικοινωνήσω και να συνδιαλλαγώ με όλους σας και μέσα από την επικοινωνία, αν γίνεται, να ωφεληθούμε όλοι.
Και φυσικά διαφωνώ όπου και όταν το θεωρώ αναγκαίο!
Στο Θέμα του Σεβασμού του Προσώπου του Ιησού, αντιδρώ όχι γιατί «μουτζουρώνεται» μέσα μου, ή γιατί κλονίζεται η πίστη μου.
Αλλά γιατί το θεωρώ στενόμυαλο, μικρότητα και θυμίζει τα παιδάκια του δημοτικού που προσπαθούν να μειώσουν και να «φανούν», υποτιμώντας και βρίζοντας τους γονείς και τα αδέρφια των άλλων παιδιών!

Φίλε Ναγκουάλ ειλικρινά και εγώ δεν κατανοώ από πού πηγάζει η οργή σου!
Το μόνο που μπορώ να πω Φίλε, είναι πως αν καταφέρνεις να συλλέγεις πολύτιμους λίθους μέσα από τις «κουστουλιές» τότε μπορείς σίγουρα και μέσα από τα «μαχαίρια»!
Από την άλλη «μεγάλα παιδιά» είμαστε όλοι και υπεύθυνοι για τις επιλογές μας.

Φίλε Θωθ στην Ελλάδα έχουμε το κουσούρι του ότι δηλώσουμε, είμαστε!
Αν δηλώσω «Εσωτεριστής» πιστεύω πως έχω «αγγίξει» κιόλας την Σοφία και μου υπολείπεται τόσο δα ακόμα! Επίσης θεωρώ αυτονόητο να με αντιμετωπίζουν όλοι γύρω μου σαν την πιθανή «Ενσάρκωση του Βούδα»!
Αν δηλώσω «Έλλην» πιστεύω αυτόματα ότι αποτελώ αυθεντική, φωτεινή συνέχεια των μεγάλων Πνευμάτων της Αρχαιότητας, αναβαπτίζομαι ξαφνικά σε μια «Ανώτερη Άρια Ελληνική Φυλή» και απορώ γιατί οι υπόλοιποι αδαείς δεν υποκλίνονται μπροστά μου.
Τέλος αν δηλώσω Χριστιανός (να μην αυτοεξαιρούμαστε! ) πιστεύω πως ήδη είμαι «Σωσμένος» στον Παράδεισο την «ώρα της Κρίσης», ότι αποτελώ «παράδειγμα» Ηθικής ασχέτως των πράξεών μου και ότι έχω κάθε «δικαίωμα Κρίσης» επάνω στους υπόλοιπους αμαρτωλούς!

Φίλε Άτλαντα, σίγουρα δεν μπορούμε να συζητούμε δημόσια τα προσωπικά μας βιώματα.
Όπως σου ξανάπα με χαροποιεί η στάση σου καθότι θες να στέκεσαι δίκαια και δίχως φανατισμούς.
Θα επιμείνω όμως Φίλε μου στο παράδοξο της παγκόσμιας αντίδρασης στο Πρόσωπο του Ιησού Χριστού.
Ο Καθένας μας κρίνεται από τα Λόγια του και τις Πράξεις του.
Κρίνε μου λοιπόν σε παρακαλώ τον Ιησού για τα όσα έκανε και μόνο.
Δεν είναι ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ ΠΑΡΑΛΟΓΟ τόσο μένος, αντίδραση και χλευασμός με την «δικαιολογία» τα όσα έκαναν οι πιστοί Του.
Θα είχε έστω και μια μικρή λογική αν όσοι αντιδρούσαν γιαυτόν, Του αναγνώριζαν την Θεία Του Υπόσταση, άρα και την συνυπευθυνότητα των Πιστών.
Μα εδώ τον θεωρείται έναν χοντροκομμένο και αμόρφωτο Εβραίο!
Προς τι τόση αντίδραση;!!

Όλα αυτά τα «επιχειρήματα» του τι έκαναν οι ακόλουθοί Του στο Όνομά Του, μετά από Αυτόν, είναι εξολοκλήρου σαθρά και ανόητα!
Πιστεύω πως δεν μιλάω «κινέζικα» και γίνομαι κατανοητός.

Υπάρχει ένας, αγαπητοί μου Φίλοι, ένας επαναλαμβάνω, που να βρίζει και να κατηγορεί την Αθηναϊκή Δημοκρατία για την σημερινή κατάντια του Δημοκρατικού Πολιτεύματος;

Υπάρχει μήπως ένας, που να κατηγορεί τον Ρήγα Φεραίο για την κατάντια της Ελλάδας;

Ή μήπως υπάρχει έστω και ένας να κατηγορεί τους αρχαίους Φιλοσόφους για την αθλιότητα, την ανοησία και την μισαλλοδοξία που επικρατεί στα σημερινά Πανεπιστήμια;

Ή θα πρέπει να αναθεματίζουμε τον Ιπποκράτη για τα «φακελάκια» που παίρνουνε οι γιατροί;

Συγνώμη Άτλαντα αλλά αν δεν βλέπεις το Απίστευτα Παράλογο στη καθημερινή και για αιώνες αντίδραση προς το Πρόσωπο του Ιησού Χριστού, τι να πω,
με τι μάτια κοιτάζεις;

Φίλε Ερμοκράτη,
αν δεν ήθελες να συζητήσεις μαζί μου και ενδιαφερόσουν μόνο για την δικιά σου γνώμη, θα μπορούσες να το κάνεις αποτελεσματικά μπροστά στον καθρέφτη σου!

Παρόλο που σε προϊδέασα, δεν «άντεξες»!
ΝΑ σου παραθέσω μήπως τα λόγια σου να θυμηθείς τι με ρώτησες;
Εξήγησέ μου παρακαλώ γιατί ο "γιός του θεού" απαιτεί σύμφωνα με την "Θεόπνευστη" Καινή Διαθήκη, από τη συκιά να έχει καρπούς 3 μήνες νωρίτερα; Και γιατί του ήταν ευκολότερο να καταραστεί την συκιά και η συκιά να ξεραθεί αμέσως αντί να την ευλογίσει και η συκιά να καρπίσει αμέσως - να φάει κι αυτός να χορτάσει; Περισσεύει λογική καθόλου να με ωφελήσεις κι εμένα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προσπάθειά σου.

Δηλαδή που να μην με ευχαριστούσες κιόλας!!!!!! Αδυνατώ να το φανταστώ!
Συγνώμη ΕΣΥ δεν ρωτάς ΓΙΑΤΙ δεν Ευλόγησε την συκιά;
Ο ίδιος δεν εισέρχεσαι, αυτόβουλα, στην Νομοτέλεια του θαύματος;
Γιατί λοιπόν ενοχλείσαι;
Μήπως επειδή δεν έδωσα την απάντηση όπως την «φανταζόσουνα»;

Αν ΘΕΣ πραγματικά να συζητήσουμε ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, τότε Φίλτατε θα πρέπει να κατεβείς τα «σκαλιά» της αυθεντίας σου προς εμάς τους αδαείς.
Αν σε δυσκολεύει και ζορίζεσαι, τότε μην κάνεις τον κόπο!

Μόνος σου θέτεις σε Ασυνέπεια τον εαυτό σου.
Και πες μου αλήθεια, γιατί είναι λιγότερο «γκαβή» η «δικιά σου» πίστη από την «δικιά μου»!
Που το στηρίζεις;
Στην χρήση της έννοιας της Λογικής και της Νοημοσύνης;
Πες μου Ερμοκράτη με αυτόν τον τρόπο σκέψης, αν ζούσες στην Αρχαία Αθήνα και βρισκόσουν στην δίκη του Σωκράτη, θα τον αθώωνες;!!!!!!!
Δεν ήταν παράλογος και αυτός;
Τι ήταν το «δαιμόνιο» που άκουγε να τον καθοδηγεί;
Πως αποδεικνύεται Λογικά η ύπαρξή του;
Μήπως ο Σωκράτης ήταν ψυχασθενής;

Αν κοιτάξεις λίγο πιο πάνω από το κείμενο θα δεις: www.esoterica.gr/forums !!!
Περίεργο έτσι; !!!! Δεν απορείς τι σχέση έχεις εσύ με τον Εσωτερισμό;
Είναι αποτέλεσμα Λογικής και Επιστημονικού Πειράματος;

Αν θεωρείς φίλε μου θρύλο την ζωή του Χριστού, πες μου σε παρακαλώ πως πρέπει να αντιμετωπίσω και εγώ την Εθνική θρησκεία;
Να αρχίσω να σατιρίζω τους συμβολισμούς;
Να υποτιμάω τον Ηρακλή και τον Μ. Αλέξανδρο;
Αν Φίλε μου καλέ, σου απαντούσα και εγώ με το ύφος σου, πες μου που θα στεκόσουν για την Πίστη σου;
Πως θα σου φαινόταν να αναρωτιόμουν αν πήγε ο Δίας με την προγιαγιά σου και αν έχω τώρα μπροστά μου έναν νέο ημίθεο;
Συμμετείχε ή όχι ο θεός Άρης στην Επανάσταση του 1821;

Με καταλαβαίνεις; Συνειδητοποιείς πόση σάτιρα και χλευασμό μπορείς να εισπράξεις για τις ιδέες που ασπάζεσαι ως θρησκεία;
Να πούμε δηλαδή «ο κύβος ερίφθη» και να αρχίσουμε τα όργανα;

Συγνώμη αλλά δεν μου πάει.
Κληρονομιά μου είναι και την σέβομαι.
Αντίθετα με εσένα!

Μην ντύνετε λοιπόν τις ιδέες σας με το ρομαντικό ένδυμα του Επαναστάτη!
Είναι ειρωνικό αλλά προηγούνται χρόνια σε αγώνες (με φυλακίσεις και διώξεις) οι Ιεχωβάδες!
Και μην μου πεις ότι σας έχουν βασανίσει οι παπάδες γιαυτό και σηκώσατε το λάβαρο!

Είμαι πρόθυμος να συζητήσω με όλους σοβαρά. Δεν πιστεύω πως κατέχω την Αλήθεια αλλά γνωρίζω την διαδρομή μου.
Θεωρώ πως υπάρχει διαφορά μεταξύ της τυφλής πίστης και της Ενσυνείδητης Πίστης!
Όλοι μας πιστεύουμε με τον έναν ή άλλο τρόπο.
Εξάλλου ακόμα και το όνομά μας, επειδή μας το είπαν το πιστεύουμε!

Ζητώ συγνώμη αν ήμουν λίγο απότομος (το ζήτησες νομίζω )
Όπου θεωρείτε πως έχω λάθος πείτε μου.
Από την άλλη έχω θέσει αρκετούς προβληματισμούς και περιμένω τις θέσεις σας,

Με Σεβασμό και Αγάπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 03:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλησπέρα και πάλι
Από ότι φαίνεται η συζήτηση «παραζεστάθηκε»!

Φίλε Θωθ σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Με μια σημαντική όμως ένσταση!

ΔΕΝ υπερασπίζομαι τον Ιησού Χριστό! Για δύο βασικούς λόγους.
Αν ο Ιησούς ήταν και είναι αυτό που δήλωσε για τον εαυτό Του, η Ένσαρκη δηλαδή Εκδήλωση του Λόγου Θεού στη Γη, προφανώς και δεν χρειάζεται καμία υπεράσπιση!
Αν δεν ήταν, ακόμη περισσότερο, δεν υπάρχει λόγος, πέρα του φανατισμού, για την οποιαδήποτε υπεράσπιση!
Απλά προσπαθώ να επικοινωνήσω και να συνδιαλλαγώ με όλους σας και μέσα από την επικοινωνία, αν γίνεται, να ωφεληθούμε όλοι.
Και φυσικά διαφωνώ όπου και όταν το θεωρώ αναγκαίο!
Στο Θέμα του Σεβασμού του Προσώπου του Ιησού, αντιδρώ όχι γιατί «μουτζουρώνεται» μέσα μου, ή γιατί κλονίζεται η πίστη μου.
Αλλά γιατί το θεωρώ στενόμυαλο, μικρότητα και θυμίζει τα παιδάκια του δημοτικού που προσπαθούν να μειώσουν και να «φανούν», υποτιμώντας και βρίζοντας τους γονείς και τα αδέρφια των άλλων!

Φίλε Ναγκουάλ ειλικρινά και εγώ δεν κατανοώ από πού πηγάζει η οργή σου!
Το μόνο που μπορώ να πω Φίλε, είναι πως αν καταφέρνεις να συλλέγεις πολύτιμους λίθους μέσα από τις «κουστουλιές» τότε μπορείς σίγουρα και μέσα από τα «μαχαίρια»!
Από την άλλη «μεγάλα παιδιά» είμαστε όλοι και υπεύθυνοι για τις επιλογές μας.

Φίλε Θωθ στην Ελλάδα έχουμε το κουσούρι του ότι δηλώσουμε, είμαστε!
Αν δηλώσω «Εσωτεριστής» πιστεύω πως έχω «αγγίξει» κιόλας την Σοφία και μου υπολείπεται τόσο δα ακόμα! Επίσης θεωρώ αυτονόητο να με αντιμετωπίζουν όλοι γύρω μου σαν την πιθανή «Ενσάρκωση του Βούδα»!
Αν δηλώσω «Έλλην» πιστεύω αυτόματα ότι αποτελώ αυθεντική, φωτεινή συνέχεια των μεγάλων Πνευμάτων της Αρχαιότητας, αναβαπτίζομαι ξαφνικά σε μια «Ανώτερη Άρια Ελληνική Φυλή» και απορώ γιατί οι υπόλοιποι αδαείς δεν υποκλίνονται μπροστά μου.
Τέλος αν δηλώσω Χριστιανός (να μην αυτοεξαιρούμαστε! [: )]) πιστεύω πως ήδη είμαι «Σωσμένος» στον Παράδεισο την «ώρα της Κρίσης» ότι αποτελώ «παράδειγμα» Ηθικής ασχέτως των πράξεών μου και ότι έχω κάθε «δικαίωμα Κρίσης» επάνω στους υπόλοιπους αμαρτωλούς!

Φίλε Άτλαντα, σίγουρα δεν μπορούμε να συζητούμε δημόσια τα προσωπικά μας βιώματα.
Όπως σου ξανάπα με χαροποιεί η στάση σου καθότι θες να στέκεσαι δίκαια και δίχως φανατισμούς.
Θα επιμείνω όμως Φίλε μου στο παράδοξο της παγκόσμιας αντίδρασης στο Πρόσωπο του Ιησού Χριστού.
Ο Καθένας μας κρίνεται από τα Λόγια του και τις Πράξεις του.
Κρίνε μου λοιπόν σε παρακαλώ τον Ιησού για τα όσα έκανε και μόνο.
Δεν είναι ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ ΠΑΡΑΛΟΓΟ τόσο μένος, αντίδραση και χλευασμός με την «δικαιολογία» τα όσα έκαναν οι πιστοί Του.
Θα είχε έστω και μια μικρή λογική αν όσοι αντιδρούσαν γιαυτόν Του αναγνώριζαν την Θεία Του Υπόσταση, άρα και την συνυπευθυνότητα των Πιστών.
Μα εδώ τον θεωρείται έναν χοντροκομμένο και αμόρφωτο Εβραίο!
Προς τι τόση αντίδραση;!

Όλα αυτά τα «επιχειρήματα» του τι έκαναν οι ακόλουθοί Του στο Όνομά Του, μετά από Αυτόν, είναι εξολοκλήρου σαθρά και ανόητα!
Πιστεύω πως δεν μιλάω «κινέζικα» και γίνομαι κατανοητός.

Υπάρχει ένας, αγαπητοί μου Φίλοι, ένας επαναλαμβάνω, που να βρίζει και να κατηγορεί την Αθηναϊκή Δημοκρατία για την σημερινή κατάντια του Δημοκρατικού Πολιτεύματος;

Υπάρχει μήπως ένας, που να κατηγορεί τον Ρήγα Φεραίο για την κατάντια της Ελλάδας;

Ή μήπως υπάρχει έστω και ένας να κατηγορεί τους αρχαίους Φιλοσόφους για την αθλιότητα, την ανοησία και την μισαλλοδοξία που επικρατεί στα σημερινά Πανεπιστήμια;

Ή θα πρέπει να αναθεματίζουμε τον Ιπποκράτη για τα «φακελάκια» που παίρνουνε οι γιατροί;

Συγνώμη Άτλαντα αλλά αν δεν βλέπεις το Απίστευτα Παράλογο στην καθημερινή και για αιώνες αντίδραση προς το Πρόσωπο του Ιησού Χριστού, τι να πω,
με τι μάτια κοιτάζεις;

Φίλε Ερμοκράτη,
αν δεν ήθελες να συζητήσεις μαζί μου και ενδιαφερόσουν μόνο για την δικιά σου γνώμη, θα μπορούσες να το κάνεις αποτελεσματικά μπροστά στον καθρέφτη σου!

Παρόλο που σε προϊδέασα, δεν «άντεξες»!
ΝΑ σου παραθέσω μήπως τα λόγια σου να θυμηθείς τι με ρώτησες;
Εξήγησέ μου παρακαλώ γιατί ο "γιός του θεού" απαιτεί σύμφωνα με την "Θεόπνευστη" Καινή Διαθήκη, από τη συκιά να έχει καρπούς 3 μήνες νωρίτερα; Και γιατί του ήταν ευκολότερο να καταραστεί την συκιά και η συκιά να ξεραθεί αμέσως αντί να την ευλογίσει και η συκιά να καρπίσει αμέσως - να φάει κι αυτός να χορτάσει; Περισσεύει λογική καθόλου να με ωφελήσεις κι εμένα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προσπάθειά σου.

Δηλαδή που να μην με ευχαριστούσες κιόλας!!!!!! Αδυνατώ να το φανταστώ!
Συγνώμη ΕΣΥ δεν ρωτάς ΓΙΑΤΙ δεν Ευλόγησε την συκιά;
Ο ίδιος δεν εισέρχεσαι, αυτόβουλα, στην Νομοτέλεια του θαύματος;
Γιατί λοιπόν ενοχλείσαι;
Μήπως επειδή δεν σου έδωσα την απάντηση όπως την «φανταζόσουνα»;

Αν ΘΕΣ πραγματικά να συζητήσουμε ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, τότε Φίλτατε, θα πρέπει να κατεβείς τα «σκαλιά» της αυθεντίας σου προς εμάς τους αδαείς.
Αν σε δυσκολεύει και ζορίζεσαι, τότε μην κάνεις τον κόπο!

Μόνος σου θέτεις σε Ασυνέπεια τον εαυτό σου.
Και πες μου αλήθεια γιατί είναι λιγότερο «γκαβή» η «δικιά σου» πίστη από την «δικιά μου»! Που το στηρίζεις;
Στην χρήση της έννοιας της Λογικής και της Νοημοσύνης;
Πες μου Ερμοκράτη με αυτόν τον τρόπο σκέψης, αν ζούσες στην Αρχαία Αθήνα και βρισκόσουν στην δίκη του Σωκράτη, θα τον αθώωνες;!!!!!!!
Δεν ήταν παράλογος και αυτός;
Τι ήταν το «δαιμόνιο» που άκουγε να τον καθοδηγεί;
Πως αποδεικνύεται Λογικά η ύπαρξή του;
Μήπως ο Σωκράτης ήταν ψυχασθενής;

Αν κοιτάξεις λίγο πιο πάνω από το κείμενο θα δεις: www.esoterica.gr/forums !!!
Περίεργο έτσι; !!!! Δεν απορείς τι σχέση έχεις εσύ με τον Εσωτερισμό;
Είναι αποτέλεσμα Λογικής και Επιστημονικού Πειράματος;

Αν θεωρείς φίλε μου θρύλο την ζωή του Χριστού, πες μου σε παρακαλώ πως πρέπει να αντιμετωπίσω την Εθνική θρησκεία;
Να αρχίσω να σατιρίζω τους συμβολισμούς;
Να υποτιμάω τον Ηρακλή και τον Μ. Αλέξανδρο;
Αν Φίλε μου καλέ σου απαντούσα και εγώ με το ύφος σου, πες μου που θα στεκόσουν για την Πίστη σου;
Πως θα σου φαινόταν να αναρωτιόμουν αν πήγε ο Δίας με την προγιαγιά σου και αν έχω τώρα μπροστά μου έναν νέο ημίθεο;
Συμμετείχε ή όχι ο θεός Άρης στην Επανάσταση του 1821;

Με καταλαβαίνεις; Συνειδητοποιείς πόση σάτιρα και χλευασμό μπορείς να εισπράξεις για τις ιδέες που ασπάζεσαι ως θρησκεία;
Να πούμε δηλαδή «ο κύβος ερίφθη» και να αρχίσουμε τα όργανα;

Συγνώμη αλλά δεν μου πάει.
Κληρονομιά μου είναι και την σέβομαι.

Μην ντύνετε λοιπόν τις ιδέες σας με το ρομαντικό ένδυμα του Επαναστάτη!
Είναι ειρωνικό αλλά προηγούνται χρόνια σε αγώνες (με φυλακίσεις και διώξεις) οι Ιεχωβάδες!
Και μην μου πεις ότι σας έχουν βασανίσει οι παπάδες γιαυτό και σηκώσατε το λάβαρο!

Είμαι πρόθυμος να συζητήσω με όλους σοβαρά. Δεν πιστεύω πως κατέχω την Αλήθεια αλλά γνωρίζω την διαδρομή μου.
Θεωρώ πως υπάρχει διαφορά μεταξύ της τυφλής πίστης και της Ενσυνείδητης Πίστης!
Όλοι μας πιστεύουμε με τον έναν ή άλλο τρόπο.
Εξάλλου ακόμα και το όνομά μας, επειδή μας το είπαν το πιστεύουμε!

Ζητώ συγνώμη αν ήμουν λίγο απότομος (το ζήτησες νομίζω )
Όπου θεωρείτε πως έχω λάθος πείτε μου.
Από την άλλη έχω θέσει αρκετούς προβληματισμούς και περιμένω τις θέσεις σας,

Με Σεβασμό και Αγάπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 03:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
DarkAngel

έχεις δίκιο
σε εμάς είναι το μπαλάκι!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 03:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
quote:

Από ότι καταλαβαίνεις είμαι πολύ πιο προσεκτικός από εσένα όταν χρειάζεται να χαρακτηρίσω κάποιον πατριώτη ή μη πατριώτη. Είναι πάρα πολλοί οι λόγοι και τα κριτήρια που θα κάνουν κάποιον να φανεί καλός πατριώτης ή όχι.

Κι εγώ είμαι φίλτατε Θώθ εξαιρετικά προσεκτικός. Γι αυτό περίμενα από εσένα να με διαφωτίσεις αν τελικά και ο παππούς σου που πολέμησε στην Αλβανία, και οι δοσίλογοι συνεργάτες των Γερμανών ήταν εξίσου πατριώτες.

Πατριωτόμετρο έχουμε όλοι μας. Από εμένα δε θα ακούσεις ούτε ψέματα ούτε υπεκφυγές. Πατριωτόμετρο βάζουν κι όσοι λένε "μην αναφέρεστε στα εγκλήματα του Χριστιανισμού για να μη διχάζονται οι Έλληνες". Πατριωτόμετρο βάζουν κι οι Χριστιανοί όταν μιλάνε για την Πόλη και για τη Βυζαντινή τους Αυτοκρατορία.

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ να τοποθετηθείς τίμια όσο κι εγώ στο αν τελικά υπάρχουν ή όχι πατριώτες και προδότες και ποιο είναι το δικό σου κριτήριο (πατριωτόμετρο) γι αυτούς; Ποιους ονομάζεις εσύ πατριώτες και ποιους προδότες;

quote:
Ευτυχώς η Ρωμαϊκή αυτοκρατορία, κυρίως μέσω των Στωικών, δεν είχε καμία υποχρέωση στους νόμους της Αθήνας και ο Σωκράτης "αναστήθηκε" όπως θα έπρεπε.

Φοβάμαι ότι δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Μήπως υποννοείς ότι δικαιώνεται η κατάκτηση της Ελλάδας από τους Ρωμαίους κατακτητές επειδή οι Έλληνες δεν αναγνώρισαν την αξία του φιλοσόφου Σωκράτη και έτσι οι κατακτητές ωφέλησαν τον τόπο κατακτώντας τον κι επαναφέροντας τις μνήμες και τις φιλοσοφικές ιδέες του; Μη με κουφάνεις παρακαλώ

quote:
Λοιπόν "Ερμοκράτη" τι ήταν τελικά ο Σωκράτης; Ήταν εχθρός της πατρίδας του ή πατριώτης;

Ήταν, απόσο ξέρω, εχθρός της Δημοκρατίας, υπερασπιστής της Αριστοκρατίας και περίφημος φιλόσοφος. Με ορισμένες από τις ιδέες του συμφωνώ ενώ με άλλες όχι. Η δίκη του ήταν πολιτική και θανατώθηκε μετά από καταδίκη από 500 εκλεγμένους δικαστές. Του προτάθηκε να αυτοεξοριστεί για να αποφύγει την εκτέλεση και το αρνήθηκε. Χρησιμοποίησε την ειρωνία που διέκρινε όλη του τη φιλοσοφική γραμμή για να "κοροϊδέψει" την ανωτερότητα του δημοκρατικού πολιτεύματος, αποδεικνύοντας ότι και η Δημοκρατία θανατώνει πολίτες. Το απέδειξε. Ήταν σπουδαίος φιλόσοφος.

quote:
Ο στόχος σου δεν φαίνεται ότι είναι να πείσεις. Αντιθέτως, κρατάς μία πολεμική στάση. Προκαλείς, εσκεμμένα, και "κηρύττεις πόλεμο".

Στόχος μου είναι ο διάλογος. Τα επιχειρήματά μου προσπαθώ να είναι λογικά και τετράγωνα. Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν άλλο παρά τον εαυτό μου, ότι όσα γράφω έχουν μια λογική συνέπεια. Αν βρεθεί συνεπέστερη λογική σε άλλη θέση, τότε θα αλλάξω τη δική μου και θα πειστώ εγώ.

quote:
Ξαναέρχομαι στο ζητούμενο. Σε αυτό που με ενδιαφέρει. Εμένα πως θα με πείσεις πως θα γινω καλός πατριώτης;

Δεν αμφισβήτησα τον πατριωτισμό σου. Δεν σε ξέρω καν. Περιμένω απλώς να μου εξηγήσεις πώς γίνεται να είμαι καλός πατριώτης και παράλληλα να υπερασπίζομαι με ΠΑΘΟΣ τους κατακτητές και τους σφαγείς της πατρίδας μου. Τίποτα άλλο :-)

quote:
Με "παλληκαρισμούς" και "αφορισμούς" καθώς και με δηλώσεις "εθνικοφροσύνης" που επιτάσσουν πολλοί συμπολεμιστές σου

Οι "συμπολεμιστές" μου έχουν όπλα το Λόγο και την Πειθώ. Ούτε αφορίζουν ούτε παλληκαρίζουν. Αναφέρεσαι σε άλλο είδος και δεν έχω λόγο να ασχοληθώ εγώ μ' αυτό.

quote:
Αν κάποιος μου αποδείξει ότι φτάνει να συνεχίζεις την αρχαία ελληνική παράδοση και τα πάτρια έθιμα και παραδόσεις, για να είσαι αληθινός και καλός άνθρωπος, καθώς και φίλος της "σοφίας", ευχαρίστως να τον ακολουθούσα. Αλλά η ιστορία, μας αποδεικνύει ότι η "εσωτερικότητα" του ανθρώπου, δεν έχει χρώμα, δεν έχει όνομα, δεν έχει φυλή, δεν έχει έθνος. Ναι, να είσαι πατριώτης, όχι όμως εις βάρος της ανθρωπιάς σου και της αθάνατης ψυχής σου. Αυτή είναι η άποψή μου.

Κανείς δεν μπορεί να αποδείξει τέτοιο πράγμα γιατί δεν ισχύει. Όμως μπορεί καθένας εύκολα να αποδείξει, χρησιμοποιώντας την Επιστήμη της Ιστορίας, ότι υπάρχουν ιδεολογίες και αντιλήψεις που δολοφονούν. Υπάρχουν Κοσμοθεωρίες του Τρόμου και της Απειλής. Υπάρχουν θρησκείες που ευθύνονται για τεράστιο πόνο, δάκρυα και αίμα. Υπάρχουν αθώοι που πέθαναν χωρίς να έχουν κάνει τίποτα περισσότερο από το να αρνούνται τον παραλογισμό.

Δες, παρακαλώ, το μήνυμα του φίλτατου nagual ο οποίος ΑΠΑΙΤΕΙ σεβασμό στον Ραβίνο Γιεζούα. Αντιλαμβάνεσαι εύκολα ότι οι Χριστιανοί δεν αισθάνονται ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ενοχή για τα φρικτά εγκλήματα που τελέστηκαν κατά της ανθρωπότητας από τους όμοιους τους. Απαιτούν και σήμερα με κάθε τρόπο με κάθε μέσο να προσκυνούμε τους θεούς τους. ΑΠΑΙΤΟΥΝ φίλτατε κι όταν δεν υπακούσεις, η ιδεολογία τους επιτάσσει να σε λυγίσουν για να υποταχτείς. Για εμένα αυτό δεν είναι ούτε αστείο, ούτε ακίνδυνο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 09:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Καλημέρα σας.

Ερμοκράτη, στο προηγούμενο μήνυμά μου, είπα κάποια πράγματα.

Αφού δεν βλέπω να διατύπωσες τις θέσεις σου, πως θέλεις να πάμε παρακάτω;

Μου έκανες μία περιγραφή του τι ήταν ο Σωκράτης. Αυτήν την ήξερα. Βέβαια μέσα από την περιγραφή σου φαίνεται ότι υπάρχει μία απόρριψη στις ιδέες του (αν δεν κάνω λάθος). Αυτό που ρώτησα όμως δεν το απάντησες. Και ήταν πολύ σημαντικό. Ήταν πατριώτης; Ναι ή όχι και γιατί;

Αυτό για την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία που υπονόησες το θεωρώ αστείο να το σκεφτώ όχι να το υπονοήσω. Το ανέφερα γιατί θεωρώ ότι οι Έλληνες δεν είναι αλάνθαστοι και πολλές φορές αποδεικνύεται μέσα στην Ιστορία. Αυτό βέβαια το ξέρεις. Πριν επιβληθεί ο Χριστιανισμός δια της βίας ήδη οι περισσότεροι Έλληνες είχαν γίνει οικειοθελώς χριστιανοί . Είδες τι μεγάλο λάθος μπορούν να κάνουν οι Έλληνες;

Αυτό είναι και ένα αιώνιο ερώτημά μου βέβαια στο οποίο δεν έχω πάρει ακόμα λογική απάντηση. Γιατί τόσοι άνθρωποι ενώ είχαν την εθνική τους θρησκεία έγιναν χριστιανοί, πριν να επιβληθεί δια του νόμου. Κάτι δεν θα είχε αυτός ο έρημος ο χριστιανισμός πριν γίνει στυγερός και δολοφονικός;

Για να επανέρθω, στο θέμα. Σου δείχνω μία διαπίστωση. Οι περισσότεροι σε αυτό το forum που υπερασπιζόμαστε το θέμα του χριστιανισμού δεν το κάνουμε ως όργανα της εκκλησίας. Το κάνουμε γιατί βλέπουμε το θέμα από μία πλευρά την οποία αποκλείσατε από την αρχή εσύ και πολλοί άλλοι εθνικοί. Βλέπουμε τον χριστιανισμό (τουλάχιστον στην αρχή του) ως μία εσωτερική μυστικιστική κίνηση η οποία στην πορεία καπηλεύτηκε από ανθρώπους διψασμένους για εξουσία και επιβολή, ανθρώπους με μεσαιωνικό πνεύμα. Η μετέπειτα πορεία της εκκλησίας στο όνομα του Χριστού δεν είχε καμία σχέση με την εσωτερική μυστικιστική Χριστιανική κίνηση. Κι όχι μόνο δεν είχαν σχέση αλλά η εκκλησία αφού "καθάρισε", γρήγορα, με τους "εθνικούς", μετά τα έβαλε με τους εσωτεριστές. Αν τους εθνικούς τους πολέμησε 5-6 αιώνες, όλους τους υπόλοιπους αιώνες πολέμησε τους εσωτεριστές χριστιανούς. Οι Ναίτες Ιππότες, το κίνημα της Αναγέννησης, η αλχημεία, η μαγεία, είχαν μεγάλη σχέση με τον εσωτερικό χριστιανισμό και πολεμήθηκαν άγρια από τις Χριστιανικές εκκλησίες.

Αυτή η διαπίστωση όμως δεν θα γίνει ποτέ αποδεκτή από εσένα γιατί έχεις καταλήξει ήδη, ότι ο Χριστός, ο Χριστιανισμός και όσοι τον σέβονται και τον τιμούν είναι πεπλανημένοι και δυνητικά εχθροί της Ελλάδας και μη γνήσιοι Έλληνες. Εγώ σε αυτό διαφωνώ κάθετα και εκεί δεν μπορούμε να βρούμε σημεία επαφής.

Εγώ είμαι έτοιμος να ακολουθήσω τα ήθη και έθιμα καθώς και τον τρόπο ζωής και σκέψης των Εθνικών. Αλλά είμαι έτοιμος να σεβαστώ και όλους όσοι είναι Έλληνες και θέλουν να είναι Χριστιανοί αρκεί να ακολουθούν το μήνυμα του Χριστού (του εντός τους Θεό) και όχι τους "τσομπάνηδες" που τους αρμέγουν, τους κουρεύουν και τους σφάζουν. Αυτή είναι η μεγάλη μας διαφορά νομίζω.

Τον Φώτιο ή τον Nagual δεν θα τους κρίνω ως μη γνήσιους Έλληνες ενώ εσύ πάντα θα έχεις στο μυαλό σου ότι Έλληνας είναι αυτός που έχει την Εθνική θρησκεία και όλοι οι άλλοι μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι λες και αυτοί οι φίλοι που προανέφερα έχουν πάνω τους το κρίμα (κάρμα) των εγκλημάτων του χριστιανισμού. Για μένα Έλληνες ήταν αυτοί που σκότωσαν τον Σωκράτη, Έλληνας ήταν και ο Σωκράτης. Χριστιανοί ήταν και αυτοί που εγκλημάτισαν άδικα και απάνθρωπα εναντίον των εθνικών χριστιανοί και οι Ναίτες, οι μάγοι, οι αλχημιστές, οι φιλόσοφοι της Αναγέννησης που διώχθηκαν ή κάηκαν για τις ιδέες τους και την πίστη τους.

Καταλήγω στο συμπέρασμά μου, στο οποίο διαφωνείς και το θεωρείς αναπόδεικτο:

Αν κάποιος μου αποδείξει ότι φτάνει να συνεχίζεις την αρχαία ελληνική παράδοση και τα πάτρια έθιμα και παραδόσεις, για να είσαι αληθινός και καλός άνθρωπος, καθώς και φίλος της "σοφίας", ευχαρίστως να τον ακολουθούσα. Αλλά η ιστορία, μας αποδεικνύει ότι η "εσωτερικότητα" του ανθρώπου, δεν έχει χρώμα, δεν έχει όνομα, δεν έχει φυλή, δεν έχει έθνος. Ναι, να είσαι πατριώτης, όχι όμως εις βάρος της ανθρωπιάς σου και της αθάνατης ψυχής σου. Αυτή είναι η άποψή μου.

Δεν νομίζω ότι θα σε πείσω αλλά μου φτάνει να σε προβληματίσω και να έχεις σε μία πλευρά του μυαλού σου, την φιλοσοφική σκέψη των αρχαίων μας προγόνων που θέλουμε να τιμήσουμε: "Ποιο είναι ανώτερο είδος στον κόσμο των αρχετύπων, το είδος του ανθρώπου, ή το είδος της εθνικότητας;"

Για μένα αυτό είναι σημαντικό γιατί αλλιώς, όταν οι εθνικοί ξαναγίνουν πλειοψηφία μπορεί να κάνουν τα ίδια λάθη και εγώ να κρύβομαι φοβούμενος για την ζωή μου, αν θέλω να μελετήσω το Καββαλιστικό Δένδρο ή να συζητώ για την δύναμη του συμβόλου του Σταυρού κ.α. Τέτοιους "γενίτσαρους" ήδη έχω συναντήσει πολλούς και φοβάμαι ότι είναι έτοιμοι να κάνουν τα ίδια λάθη όπως οι τωρινοί εχθροί τους.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 12:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Αφού δεν βλέπω να διατύπωσες τις θέσεις σου, πως θέλεις να πάμε
>παρακάτω;

Πιθανόν να μην κατάλαβα καλά αλλά ούτε κι εσύ έχεις μεχρί στιγμής απαντήσει φίλτατε Θώθ, ποιους θεωρείς προδότες και ποιους πατριώτες από τους Έλληνες. Κατηγορείς εμένα μόνο ότι θέτω διχαστικά διλήματα επειδή εσύ απλώς αρνείσαι να τοποθετηθείς.

>Πριν επιβληθεί ο Χριστιανισμός δια της βίας ήδη οι περισσότεροι
>Έλληνες είχαν γίνει οικειοθελώς χριστιανοί . Είδες τι μεγάλο
>λάθος μπορούν να κάνουν οι Έλληνες;

Αυτό είναι μια τρομερή Ιστορική ανακρίβεια! Δεν ξέρω ΚΑΝΕΝΑΝ ιστορικό της εποχής που να αναφέρει φαινόμενο εξάπλωσης του Χριστιανισμού στην Ελλάδα. Αν πρόκειται να επιμείνεις σ' αυτό παρακαλώ να μου παραθέσεις ιστορικές πηγές για να το διασταυρώσω. Οι Έλληνες στο σύνολό τους κατασφάγησαν για να προσκυνήσουν τους Εβραίους θεούς των Χριστιανών. Αντιστέκονταν δε για 700 ολόκληρα χρόνια μέχρι που σφαγιάστηκαν οι τελευταίοι Έλληνες από τον Νίκωνα τον Μετανοείτε στην περιοχή της Λακωνίας και από τον Νικηφόρο Φωκά στην Κρήτη.

>τους "εθνικούς", μετά τα έβαλε με τους εσωτεριστές. Αν τους εθνικούς
>τους πολέμησε 5-6 αιώνες, όλους τους υπόλοιπους αιώνες πολέμησε τους
>εσωτεριστές χριστιανούς. Οι Ναίτες Ιππότες, το κίνημα της

Έχω πάνω σ' αυτό αντίθετη άποψη, Θώθ. Αν διαβάσεις προσεκτικά την Ιστορία του Χριστιανισμού, θα διαπιστώσεις ότι ΟΠΟΙΟ παρακλάδι του κι αν κυριαρχούσε κάπου, αμέσως ονόμαζε τα άλλα "αιρέσεις" και επιδιδόταν σε φρικτούς διωγμούς. Είναι στη φύση του Χριστιανισμού η δολοφονία του διαφορετικού ακριβώς όπως είναι και στη φύση του Ναζισμού. Μήπως θα πούμε τώρα ότι κι Ναζισμός ήταν μια ωραία θεωρία που όμως έπεσε σε κακούς Ναζιστές και εφαρμόστηκε άσκημα;; Οχι δα! Αν θέλεις θα χαρώ να το συζητήσουμε αναλυτικά αυτό.

Κατηγορείς εμένα για προκατάληψη κατά του Χριστιανισμού, δεν θέλεις όμως να δεις τη δική σου προκατάληψη υπέρ του. Αρνείσαι την αυτονόητη αλήθεια ότι η ιδεολογία κι οι αντιλήψεις διαμορφώνουν απόλυτα τη συμπεριφορά των μαζών παρότι η Ιστορία το αποδεικνύει ΞΕΚΑΘΑΡΑ ότι έτσι γίνεται. Χιλιετηρίδες και χιλιετηρίδες της Ελληνικής Κοσμοαντίληψης και θρησκείας, δεν μπόρεσε να τις καπηλευτεί με τέτοιο τρόπο κανένας εξουσιομανής.

>Τον Φώτιο ή τον Nagual δεν θα τους κρίνω ως μη γνήσιους Έλληνες ενώ
>εσύ πάντα θα έχεις στο μυαλό σου ότι Έλληνας είναι αυτός που έχει
>την Εθνική θρησκεία και όλοι οι άλλοι μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι λες

Έλληνες πολίτες είναι και ο Φώτιος και ο Nagual. Έλληνες πολίτες είναι κι οι Μουσουλμάνοι (Τουρκογενείς ή Πομάκοι) της Ξάνθης. Έλληνες πολίτες είμαστε όλοι μας. Δεν το αμφισβήτησα αυτό. Το θέμα της "αυθεντικότητας" ετέθη από αλλού κι έκανα μια απλή και τετράγωνη σκέψη: γίνεται να είσαι πατριώτης και παράλληλα να τιμάς με πάθος τους σφαγείς των προγόνων σου;

Σημείωσε ότι δεν αναφέρθηκα σε Χριστιανούς. Αναφέρθηκα σε όσους αυταποκαλούνται ΡΩΜΗΟΙ τιμώντας τους Ρωμαίους που ισοπέδωσαν την πατρίδα μας και αφάνισαν για 1500 χρόνια την Ελλάδα και τους Έλληνες από το χάρτη! Αναφέρθηκα σε όσους ΑΚΟΜΗ ΣΗΜΕΡΑ προσπαθούν να αλλοιώσουν την Ιστορία και να παρουσιάσουν τους Έλληνες ως απόγονους και κληρονόμους των Ρωμαιο-χριστιανών σφαγέων τους. Εσύ αυτούς τους λες ισο-πατριώτες; Εγώ τους λέω προδότες και θα επιμείνω.


>Δεν νομίζω ότι θα σε πείσω αλλά μου φτάνει να σε προβληματίσω και να
>έχεις σε μία πλευρά του μυαλού σου, την φιλοσοφική σκέψη των αρχαίων
>μας προγόνων που θέλουμε να τιμήσουμε: "Ποιο είναι ανώτερο είδος
>στον κόσμο των αρχετύπων, το είδος του ανθρώπου, ή το είδος της
>εθνικότητας;"

Να με προβληματίσεις δεν είναι δύσκολο. Προβληματίζομαι διαρκώς. Και γι αυτά που μου γράφεις εσύ και γι αυτά που γράφουν άλλοι. Σκέφτομαι μήπως κάτι είναι σωστό πριν το απαντήσω. Μακάρι να το έκαναν αυτό κι οι Χριστιανοί. Έστω για μια στιγμή να μπορούσαν να σκεφτούν μήπως η άλλη άποψη είναι σωστή. Την κουβέντα για το ανώτερο είδος ανθρώπου θα είχε σημασία να την κάνουμε ξεχωριστά. Είναι σφάλμα να τα πιάνουμε όλα τα θέματα μαζί και να καταλήγουμε σε τεράστια μηνύματα που κουράζουν. Ενα ένα για είμαστε σαφέστεροι και λακωνικότεροι στα γραπτά.

>Για μένα αυτό είναι σημαντικό γιατί αλλιώς, όταν οι εθνικοί
>ξαναγίνουν πλειοψηφία μπορεί να κάνουν τα ίδια λάθη και εγώ να
>κρύβομαι φοβούμενος για την ζωή μου, αν θέλω να μελετήσω το
>Καββαλιστικό Δένδρο ή να συζητώ για την δύναμη του συμβόλου του

Νομίζω τώρα υπερβάλλεις. Ο πολυθεϊσμός δέχεται από τη φύση του τη διαφορετικότητα. Ούτε αιρέσεις υπάρχουν στον πολυθεϊσμό ούτε ιερά βιβλία που τον περιορίζουν. Ο πλουραλισμός είναι η βασική αξία του πολυθεϊσμού και προφανώς κανείς Ελληνας στο θρήσκευμα δε θα τολμούσε να κάνει διωγμούς, χωρίς να φάει πολλά φάσκελα από τους υπόλοιπους.

Edited by - Ερμοκράτης on 02/11/2002 13:24:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 14:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
Ο ΜΕΓΑΣ ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΕΖΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟ 46-127 μ.Χ. ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΛΕΞΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟΝ...

ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ ΗΤΑΝ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΛΑΟΓΡΑΦΟΣ-ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΚΑΙ ΙΕΡΕΑΣ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ ΚΑΙ *ΑΡΧΙΕΡΕΑΣ* ΤΩΝ ΔΕΛΦΩΝ...

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΜΥΗΣΗΣ...

ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΒΡΑ'Ι'ΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΛΟΠΗ ΤΗΣ ΜΙΑΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΟΥ-ΖΑΓΡΕΩΣ, ΤΟΥ ΙΑΚΧΟΥ.

ΙΑΚΧ-ΟΣ -> ΓΙΑΧ-ΒΕ


Edited by - ATLAS on 02/11/2002 14:17:50

Edited by - ATLAS on 02/11/2002 16:00:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 14:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Καλέ μου φίλε Φώτιε μάλλον με παρεξήγησες.
Δεν είμαι καθόλου οργισμένος.
Δεν το παίζω εσωτεριστής αλλά προσπαθώ να γίνω και πάντα θα προσπαθώ.Και είμαι πολύ αυστηρός πρώτα απ‘όλα με τον ίδιο μου τον εαυτό.Οπως πολύ σωστά έχεις αναφέρει πολλές φορές,μέσα μας βρίσκεται ο «εχθρός» και και τα κάθε είδους «ιερατεία».
Είτε το θέλουμε είτε όχι(μάλλον το θέλουμε) βρισκόμαστε σε ένα forum «εσωτερικό».Και αυτό νομίζω ότι πρέπει όλοι να το συνηδητοποιήσουμε και να πράττουμε ανάλογα.

Διαγράφηκε πρόσφατα ένα μέλος με την αιτιολογία ότι δεν σεβόταν τους όρους συμμετοχής στo forum.
Ποιοί είναι αυτοί;Οι παρακάτω:
«...κατά την διάρκεια συμμετοχής σας στις ομάδες συζήτησης του esoterica.gr συμφωνείτε οικειοθελώς στο ότι δεν θα αποστείλετε πληροφορίες που να είναι αγενείς,υποτιμητικές,μισαλλόδοξες,προσβλητικές γιά άλλα πρόσωπα ή ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ,απειλητικές,παραβιάζουσες την ιδιωτικότητα των άλλων χυδαίες ή παράνομες».
Αν δεν κάνω λάθος αυτοί οι όροι έχουν καταπατηθεί επανειλημένα σε αυτό το topic από κάποια μέλη.
Γιατί εφαρμόζονται δύο μέτρα και δύο σταθμά;
Δεν προβληματίζει κανέναν αυτό;


Ο μέγιστος Πλάτωνας που αναφέρει ο φίλος Άτλας και προτρέπει όλους να διαβάσουν την Πολιτεία (και καλά κάνει) αναφέρει αν θυμάμαι καλά κάτι γιά προβληματικά-ασθενικά παιδιά τα οποία πρέπει να απορρίπτονται από την πολιτεία.Αναφέρει γιά κάποιες σικέ κληρώσεις γιά το ζευγάρωμα των ικανών πολεμιστών με τις πιό ικανές γυναίκες.Κληρώσεις οι οποίες διαμορφώνονται από κάποιο «ιερατείο» σοφών.
Και ποιός μου λέει εμένα ότι αυτό το ιερατείο θα κάνει σωστά την δουλειά του;Και να την κάνει σωστά στην αρχή πάλι θα ακολουθήσει τον παγκόσμιο νόμο της ακμής και παρακμής.
Και εκτός αυτού δεν με εμπνέει το γεγονός οι ερωτικές μου συνευρέσεις να καθορίζονται δόλια από άλλους.
Ή να καθορίζει το πάνσοφο «ιερατείο» αν εγώ θα γίνω πολεμιστής ή γεωργός.
Τον Πλάτωνα τον σέβομαι και τον τιμώ.Παίρνω από αυτόν ότι εγώ θεωρώ καλύτερο και απορρίπτω κάποια πράγματα.
Εσένα φίλε Άτλα από την Καινή Διαθήκη σου μείνανε μόνο τα συγκεκριμένα εδάφια που αναφέρεις;
Χλεύασα ποτέ εγώ φίλε Ερμοκράτη ή ο Φώτιος ή οποιοσδήποτε άλλος εδώ μέσα την ιδεολογία σου και τα πιστεύω σου;
Πίστεψε με θα ήταν πολύ εύκολο αν χρησιμοποιούσαμε τις μεθόδους σας.
Αλλά όπως είπε και ο φίλος Φώτιος το πρόβλημα μας δεν είναι ποιανού το παιχνίδι είναι καλύτερο.
Κάνε ένα κόπο αν θέλεις και δες παλαιότερα μηνύματα μου.
Δεν απαιτώ από κανένα να προσκυνήσει τίποτε.
Η ελευθερία είναι το ύψιστο αγαθό του ανθρώπου.
Απαιτώ τον σεβασμό σε ιερά πρόσωπα.Και δεν το απαιτώ μόνο εγώ αλλά και οι όροι συμμετοχής στο forum...αν δεν κάνω λάθος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 15:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS

ΦΙΛΕ ΝΑGUAL:

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ:

***Ο μέγιστος Πλάτωνας που αναφέρει ο φίλος Άτλας και προτρέπει όλους να διαβάσουν την Πολιτεία (και καλά κάνει) αναφέρει αν θυμάμαι καλά κάτι γιά προβληματικά-ασθενικά παιδιά τα οποία πρέπει να απορρίπτονται από την πολιτεία.***

ΘΑ ΣΟΥ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ Ο ΠΛΑΤΩΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΙΔΕΑΤΗ-ΤΕΛΕΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ...
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΓΩ:

OTAN ME ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN, ΕΛΛΕΙΨΗ ΔΑΚΤΥΛΩΝ ΑΝΩ Η ΚΑΤΩ ΑΚΡΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ,) **Δ Ο Λ Ο Φ Ο Ν Ε Ι Τ Α Ι** ΜΕ ΕΚΤΡΩΣΗ...
ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ, ΑΛΛΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 300.000 ΥΓΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ...ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 3.000.000 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ ΜΟΝΟ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ(!!!!!!!!!!!!!!!).

ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ;;;

ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ;;;

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΛΛΑ ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ...

ΕΣΥ ΣΑΝ ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ;;;

ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΔΙΚΟ Ο ΠΛΑΤΩΝ ΛΟΙΠΟΝ;;;

ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΙ "DIGITAL" ΜΕΘΟΔΟΙ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ;;;

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ...

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΣΤΟΝ "ΚΑΙΑΔΑ" ΟΙ ΣΠΑΡΤΙΑΤΕΣ ΕΡΙΧΝΑΝ ΤΟΥΣ ΚΑΚΟΥΡΓΟΥΣ...
ΤΑ ΜΗ ΑΡΤΙΜΕΛΗ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΕΡΙΧΝΑΝ ΣΤΟΥΣ "ΑΠΟΘΕΤΑΣ"...
ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ "ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΥΣ" ΠΟΥ ΜΑΣΟΥΛΑΝΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΕΛΑ "ΚΑΙΑΔΑΣ"...

ΛΕΣ:

***Και ποιός μου λέει εμένα ότι αυτό το ιερατείο θα κάνει σωστά την δουλειά του;Και να την κάνει σωστά στην αρχή πάλι θα ακολουθήσει τον παγκόσμιο νόμο της ακμής και παρακμής.
Και εκτός αυτού δεν με εμπνέει το γεγονός οι ερωτικές μου συνευρέσεις να καθορίζονται δόλια από άλλους.
Ή να καθορίζει το πάνσοφο «ιερατείο» αν εγώ θα γίνω πολεμιστής ή γεωργός.***

EXΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΡΑΝΟΗΣΕΙ ΤΟΝ ΟΡΟ "ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑ".
ΜΙΛΑΜΕ (Ο ΠΛΑΤΩΝ) ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΟ "ΚΡΑΤΟΣ ΤΩΝ ΑΡΙΣΤΩΝ"...
ΕΣΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΟΙ ΑΡΙΣΤΟΙ;;;

ΠΡΟΤΙΜΑΣ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ";;;

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ (ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΣ) ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΑΓΟΡΑΣ.
ΕΧΕΙΣ ΥΠ'ΟΨΙΝ ΣΟΥ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΟΥΝ ΟΛΟΙ
"ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ" EΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΞΕΝΟΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ ΙΔΡΥΤΩΝ ΤΗΣ;;;

ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ ΙΔΡΥΤΩΝ ΤΗΣ ΚΥΡΙΟ ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ
Η *Κ Λ Η Ρ Ω Σ Η*...
ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΕ *Κ Λ Η Ρ Ο*.
ΚΑΙ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΑΞΕΙΣ.ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΕΩΡΓΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΡΓΑΤΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΔΙΚΑΣΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ...

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙΣ ΤΗΝ *Κ Λ Η Ρ Ω Σ Η* ΣΟΥ...
ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΘΗΤΕΙΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΠΑΣ ΣΠΙΤΑΚΙ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΧΥΛΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΟΥ...

ΠΡΩΤΑ *Λ Ο Γ Ο Δ Ο Τ Ε Ι Σ* ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΣΟΥ...
ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΤΥΧΕΙ ΤΙΜΩΡΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΣΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΕΩΣ ΚΑΙ ΜΕ *Θ Α Ν Α Τ Ο*...

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ" ΣΟΥ...
ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΦΡΙΚΤΗ *Δ Ο Λ Ο Φ Ο Ν Ι Α* ΚΑΙ *Γ Ε Ν Ο Κ Τ Ο Ν Ι Α* ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ...

ΟΙ "ΑΡΙΣΤΟΙ" ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΟΣ ΘΑ "ΞΕΠΗΔΟΥΣΑΝ" ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ...

ΛΕΣ:
***Εσένα φίλε Άτλα από την Καινή Διαθήκη σου μείνανε μόνο τα συγκεκριμένα εδάφια που αναφέρεις;***

OXI. AΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΠΡΑΧΘΕΝΤΩΝ ΚΑΙ ΛΕΧΘΕΝΤΩΝ ΚΡΙΝΩ ΟΧΙ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ, ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ...ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΩ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟΥΣ...
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΘΕΟ,ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ (ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΘΕΟΣ) ΤΟΝ ΑΠΟΡΡΙΠΤΩ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ, ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ...

ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΘΕΟ ΜΙΛΑ ΚΑΙ Ο *Ε Υ Α Γ Γ Ε Λ Ι Σ Τ Η Σ*
ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΤΗΝ "ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ".(ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΑ "ΑΛΛΑ ΕΝΝΟΕΙ", ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΟΛΗ Η ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙ...)
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΝΟΗΟΣΗ, ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΟΤΙ:

ΣΤΟ ΘΗΡΙΟ (ΞΕΡΕΙΣ, ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟΤΟΚΟ ΑΓΓΕΛΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ) ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝ ΑΥΤΩ,
* Δ Ο Θ Η Κ Ε Ε Ξ Ο Υ Σ Ι Α* (ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΘΕΟ-ΧΡΙΣΤΟ) ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΞΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΑΙΣΧΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ...
ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ, ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΠΟΙΟΣ ΛΕΣ;;;

ΝΑΙ, ΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο *Χ Ρ Ι Σ Τ Ο Σ*, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΓΕΝΟΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 144.000 ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ:

A)ANHKOYN *O Λ Ο Ι* ΣΤΙΣ 12 ΦΥΛΕΣ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ...

Β)ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΘΑ ΣΩΖΟΝΤΟΥΣΑΝ ΔΙΟΤΙ ΕΙΧΑΝ "ΣΦΡΑΓΙΣΤΕΙ" ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΑΠ'ΑΡΧΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...

ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΘΕΟ (ΣΟΥ;;;):

NA ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟΤΟΚΟ ΑΓΓΕΛΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΛΥΣΕΙ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΟΥ...

ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΧΕΙ Η ΜΑΝΝΑ ΓΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΙΔΟΣ...

ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕΙ ΗΣΥΧΟΥΣ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 16:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>«...κατά την διάρκεια συμμετοχής σας στις ομάδες συζήτησης του
>esoterica.gr συμφωνείτε οικειοθελώς στο ότι δεν θα αποστείλετε
>πληροφορίες που να είναι αγενείς, υποτιμητικές, μισαλλόδοξες,
>προσβλητικές γιά άλλα πρόσωπα ή ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ, απειλητικές,
>παραβιάζουσες την ιδιωτικότητα των άλλων χυδαίες ή παράνομες».

Είναι απολύτως σωστός αυτός ο όρος αλλά προφανώς δεν μπορεί να εννοεί ότι οι ιδεολογίες είναι υπεράνω κριτικής. Ξεχώρισε, παρακαλώ, φίλτατε nagual τι είναι προσβολή και τι είναι κριτική στάση (dura critica sed critica για να παραφράσω το γνωστό λατινικό ρητό). Δεν μπορεί από κανένα διάλογο να εξοριστεί η Ιστορία και η Κριτική.

>Ο μέγιστος Πλάτωνας που αναφέρει ο φίλος Άτλας και προτρέπει όλους
>να διαβάσουν την Πολιτεία (και καλά κάνει) αναφέρει αν θυμάμαι καλά
>κάτι γιά προβληματικά-ασθενικά παιδιά τα οποία πρέπει να
>απορρίπτονται από την πολιτεία.Αναφέρει γιά κάποιες σικέ κληρώσεις
>γιά το ζευγάρωμα των ικανών πολεμιστών με τις πιό ικανές

Με την άδειά σου, ο Άτλας αναφέρθηκε στον Μέγα Πλούταρχο όχι στον Μέγα Πλάτωνα ο οποίος έζησε και μισή χιλιετηρίδα πριν Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ο Πλάτωνας στην Πολιτεία και στους Νόμους γράφει ορισμένες πολύ παράξενες απόψεις - για να μην πω απαράδεκτες. Όμως ο Πλάτωνας έχει κάθε δικαίωμα στα λάθη του, καθώς δεν παρασταίνει ότι μεταφέρει Αλήθειες που του αποκάλυψε κάποιος θεός. Φυσικά θα τον αντιμετωπίσουμε κι εκείνον κριτικά και σε ό,τι χρειαστεί θα τον βελτιώσουμε.

>Τον Πλάτωνα τον σέβομαι και τον τιμώ.Παίρνω από αυτόν ότι εγώ θεωρώ
>καλύτερο και απορρίπτω κάποια πράγματα.

Κάνεις πολύ καλά. Αφοσίωση στους Έλληνες δε σημαίνει να αναμασάμε σαν τα αυτιστικά όσα εκείνοι είπαν, σα να ήταν όλα πια τέλεια και σωστά. Σημαίνει αφοσίωση στην ελευθερία της σκέψης τους, στον σεβασμό της άλλης άποψης και στη Λογική και το Διάλογο. Σημαίνει αφοσίωση στη μεθοδολογία και τον τρόπο. Αυτό άλλωστε είχαν μόνο κοινό. Απόψεις είχαν πολύ διαφορετικές ο ένας από τον άλλο.

>Χλεύασα ποτέ εγώ φίλε Ερμοκράτη ή ο Φώτιος ή οποιοσδήποτε άλλος εδώ
>μέσα την ιδεολογία σου και τα πιστεύω σου;
>Πίστεψε με θα ήταν πολύ εύκολο αν χρησιμοποιούσαμε τις μεθόδους σας.

Δεν υποστήριξα ποτέ ότι χλεύασες τα πιστεύω μου και εύχομαι να χρησιμοποιήσεις τις μεθόδους μου. Αν οι αντιλήψεις μου δεν θα αντέξουν την λογική κριτική σου τότε θα τις αλλάξω την ίδια στιγμή. Δεν έχω κανένα λόγο να μένω προσκολλημένος σε βλακείες όταν αυτές έχουν αποδειχτεί λάθος. Αλλά κι ούτε πρόκειται να αρνηθώ την κριτική από φόβο μη μου κλονίσει τις προκαταλήψεις μου. Είσαι ευπρόσδεκτος να μου παρουσιάσεις οποιοδήποτε λογικό επιχείρημα ενάντια στις θέσεις μου κι είναι ευθύνη μου να υποστηρίξω τις θέσεις μου ή να τις αλλάξω.

>Απαιτώ τον σεβασμό σε ιερά πρόσωπα.Και δεν το απαιτώ μόνο εγώ αλλά
>και οι όροι συμμετοχής στο forum...αν δεν κάνω λάθος.

Να μου επιτρέψεις να θεωρώ προβληματική αυτή την απαίτηση. Μήπως να απαιτήσω κι εγώ σεβασμό στον Πλάτωνα και διαγραφή της παραπάνω κριτικής που εσύ έγραψες; Όχι φίλτατε, ούτε ο Πλάτωνας ούτε ο Ραβίνος Γιεζούα ούτε οι θεοί ούτε κανείς δεν μπορεί να είναι υπεράνω κριτικής. Δε θα σου βρίσω ποτέ, κανέναν θεό σου, αλλά τις διδασκαλίες τους και τις συνέπειές αυτών θα τις κάνω φύλλο και φτερό. Κι εσύ κάνεις το ίδιο με τις διδασκαλίες των Ελλήνων Φιλοσόφων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 16:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Φίλε Άτλα πλάκα μου κάνεις ή σοβαρολογείς;
Συγκρίνεις την ιδεατή πολιτεία του Πλάτωνα με το έκτρωμα που υπάρχει σήμερα γιά να μου αποδείξεις ότι θα ήταν καλύτερη;
Λες ότι οι ΑΡΙΣΤΟΙ θα είναι πέρα από κάθε αμφισβήτηση.
Κάτι σαν το αλάθητο του πάπα δηλαδή...
Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω...
Να διώξουμε τα υπάρχοντα ιερατεία γιά να φέρουμε άλλα τα οποία θα είναι υπεράνω πάσης αμφισβήτησης;Και τα οποία θα παραμείνουν αλάνθαστα ενώ ξέρουμε πολύ καλά τον νόμο της παρακμής;
Είχες κάνει την δήλωση παλαιότερα ότι είσαι ενάντια στους τσομπάνηδες απ‘όπου και αν προέρχονται.
Αλλά ξέχασα....αυτοί θα είναι ΑΡΙΣΤΟΙ τσομπάνηδες!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 16:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Αγαπητέ φίλε Ερμοκράτη συμφωνώ με όλα όσα έγραψες.
Κριτική μπορείς να κάνεις όση θέλεις και επιβάλλεται από υγιής σκεπτόμενα ανθρώπους.
Αλλά αυτή η κριτική να είναι όσο το δυνατόν αμερόληπτη.
Ο Χριστιανισμός μας φταίει γιά όλα λοιπόν;
Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ δεν έδωσε τίποτα καλό σ‘αυτόν τον έρμο κόσμο επιτέλους;
Όλα ήταν τόσο ωραία και αγγελικά πλασμένα μέχρι την στιγμή που ήρθε ο Τζεσουάχ και τα έκανε όλα ρημαδιό;
ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 17:40:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
ΦΙΛΕ ΝΑGUAL

H AΠANTΗΣΗ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΓΕΜΑΤΗ ΑΠΟ ΑΤΡΑΝΤΑΧΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ...

ΕΜΕΙΝΕΣ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ...

Ο ΠΛΑΤΩΝ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ-ΙΔΕΑΤΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ...
ΜΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ, ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ *ΙΔΕΑΤΗ* ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ...

ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΤΟΝ ΟΝΟΜΑΣΑΝ π.Χ. ΧΡΙΣΤΟ (ΧΑ ΧΑ ΧΟΥ-ΧΑ) ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ (ΧΑ ΧΑ ΧΟΥ-ΧΑ ΔΙΣ) ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΣΟΦΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΤΟΥΣ...

ΟΤΑΝ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΑΡΙΣΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΝΝΟΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΘΕΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΟΜΙΛΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟΥΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.

ΕΣΥ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ;;;

ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΙ (ΤΣΟΠΑΝΗΔΕΣ)...

ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΒΕΙΑ, ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΓΚΛΙΤΣΑ
ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΟΠΑΝΟΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ "ΚΟΥΜΑΝΤΟ"...

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΕΑΝ ΣΑΝ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ, ΘΑ "ΚΡΑΤΟΥΣΕΣ" ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΧΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΣΟΠΑΝΗΔΕΣ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ...

Ο ΕΛΛΗΝ ΠΟΛΕΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ, ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΣΟΠΑΝΗΔΕΣ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ, ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΠΑΔΑΡΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΑΡΧΟ;;;;;;;;;;

ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΧΙΕΡΕΑ ΤΩΝ ΔΕΛΦΩΝ;;;;;;;;;;;

ΛΕΣ:

***Συγκρίνεις την ιδεατή πολιτεία του Πλάτωνα με το έκτρωμα που υπάρχει σήμερα γιά να μου αποδείξεις ότι θα ήταν καλύτερη;***

ΘΑ ΣΟΥ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ ΦΙΛΤΑΤΕ ΟΤΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ μ.Χ.
ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ (ΣΟΥ) ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ...

*Ο Λ Α* ΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ...

ΜΗΠΩΣ Ο ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ ΘΕΟΣ (ΣΟΥ) ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΕΧΕΙ Η "ΑΦΙΞΗ" ΤΟΥ;;;

Η ΜΗΠΩΣ ΗΛΘΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΕΚΛΕΚΤΟΥΣ;;;

ΜΗΠΩΣ ΗΛΘΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙ ΤΟ "ΘΕΑΜΑ" ΤΗΣ "ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΣ" ΜΑΖΙ ΜΕ 144.000 ΕΒΡΑΙΟΥΣ "ΚΟΛΛΗΤΟΥΣ";;;

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ (ΑΝΘΡΩΠΟ) ΑΠΟΛΥΤΑ...

ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ.
ΟΧΙ ΟΜΩΣ Σ'ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ, ΟΧΙ ΑΠΛΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ Α-ΛΗΘΕΙΑ,ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ Η *ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ*.

ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΑ ΕΙΠΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΡΑΣΤΕΣ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ, ΤΗΣ ΠΑΡΘΕΝΙΑΣ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΑΝΤΙΘΕΤΟΙ ΣΤΟΝ ΓΑΜΟ, ΜΙΣΟΓΥΝΗΔΕΣ, ("ΓΙΓΑΝΤΑΣ ΣΑΟΥΛ"),
Η ΕΡΑΣΤΕΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ, ΤΡΟΜΟΛΑΓΝΟΙ, ΕΛΑΦΡΩΣ ΑΠΟΔΙΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΙ ΛΟΓΩ ΓΗΡΑΤΟΣ, ("ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ")...


Edited by - ATLAS on 02/11/2002 17:46:25

Edited by - ATLAS on 02/11/2002 17:56:28

Edited by - ATLAS on 02/11/2002 17:57:20

Edited by - ATLAS on 02/11/2002 18:01:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 19:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS

ΕΞΗΓΟΥΜΑΙ:

ZHΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΦΙΛΕ NAGUAL ΑΝ ΕΚΛΑΒΕΙΣ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΗΝΥΜΑ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ.ΕΠΙΤΙΘΕΜΑΙ ΣΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ OΤΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΣΕ, ΑΣ ΠΟΥΜΕ, 10-15 ΧΡΟΝΙΑ..

ΑΛΛΑ ΑΡΧΙΣΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΣ:

***Φίλε Άτλα πλάκα μου κάνεις ή σοβαρολογείς;***

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΤΕΛΕΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΘΑ ΕΛΘΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑ...

ΕΣΥ ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΑΚΥΒΕΡΝΗΣΙΑ;;;

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΑΦΗ ΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΕ ΚΥΒΕΡΝΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΤΣΟΠΑΝΗΣ,
ΩΣ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΥΠΟ ΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΣ ΤΟΥ "ΠΕΡΙ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΑΣ" ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΥ...

ΑΠΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΛΙΓΑΡΧΙΚΗ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ...

ΠΟΛΛΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΤΩΡΑ...

"ΘΕΟΣ", "ΘΕΙΟΝ", "ΑΓΑΘΟΝ", "ΑΡΕΤΗ", "ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑ", "ΥΒΡΙΣ"...

ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΑΣΥΝΕΝΝΟΗΣΙΑΣ ΜΑΣ...

ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΙΛΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ...

ΓΕΩΡΓΙΟΣ...(ΕΛΛΗΝΗΣΤΙ)...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 20:35:26  Εμφάνιση Προφίλ
Kalhspera filoi mou.

O filos nagual eipa kapia pragmata ta opoia eipa kai se ayto to forum
kai safws exei dikio me ayta pou leei kai symfonw apolyta mazi tou. kai gia ta IERAREIA TA OPIA IERATEIA alla kai gia to thema tou XRISTOU...
LES KAI OLA TA KAKA POU GINONDAI KAI EGINAN MONO META XRISTOU..

quote:
Λες ότι οι ΑΡΙΣΤΟΙ θα είναι πέρα από κάθε αμφισβήτηση.
Κάτι σαν το αλάθητο του πάπα δηλαδή...
Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω...
Να διώξουμε τα υπάρχοντα ιερατεία γιά να φέρουμε άλλα τα οποία θα είναι υπεράνω πάσης αμφισβήτησης;Και τα οποία θα παραμείνουν αλάνθαστα ενώ ξέρουμε πολύ καλά τον νόμο της παρακμής;


quote:
Όλα ήταν τόσο ωραία και αγγελικά πλασμένα μέχρι την στιγμή που ήρθε ο Τζεσουάχ και τα έκανε όλα ρημαδιό;

NAI FILE MOU nagual SYMFONW MAZI SOU.
DEN THA PARW APO TO ALATHITO TOU PAPA ALLA KAI TOU KATHE PAPA.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 20:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>ΘΑ ΣΟΥ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ Ο ΠΛΑΤΩΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΙΔΕΑΤΗ-ΤΕΛΕΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ...

Θα διαφωνήσω κι εγώ μαζί σου σ' αυτό φίλτατε Άτλα. Θεωρείς "ιδεατή-τέλεια" κοινωνία μια κοινωνία στην οποία οι γυναίκες είναι πολίτες δεύτερης κατηγορίας και "κοινοκτημοσύνη" του στρατεύματος; Για τη μητέρα σου, για την αδερφή σου, για τη σύζυγό σου ονειρεύεσαι τέτοια κοινωνία;

Δεν αρνείται κι αγνοεί ο Πλάτωνας τον πανταχού παρόντα και τα πάντα πληρώντα θεό Έρωτα μ' αυτή την παράξενη άποψη; Δεν τον εξορίζει από την "τέλεια-ιδεατή" κοινωνία του; Δεν βλασφημεί κατά της Αρχόντισας Αφροδίτης όταν στους "Νόμους" απαιτεί οι νέοι να μένουν "αγνοί" μέχρι την ηλικία που θα παντρευτούν και θα αναπαραχθούν; Δε σου θυμίζει αυτό Μεσαιωνική ηθικολογία;

Ένα από τα χαρακτηριστικά των Ελληνικών κοινωνιών είναι το Δημοκρατικό Πολίτευμα που δεν κατάφερε κανείς να το αντικαταστήσει επαρκώς μέχρι σήμερα. ΠΟΙΟΣ θα κρίνει τους "άριστους"; Μήπως θα στήσουμε κοινωνία υπερανθρώπων, όπως οι Ναζιστές, στην οποία οι "μη-άριστοι" θα είναι γεννημένοι υποτελείς των αρίστων;

>OTAN ME ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ
>ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN, ΕΛΛΕΙΨΗ ΔΑΚΤΥΛΩΝ ΑΝΩ Η ΚΑΤΩ ΑΚΡΩΝ
>ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ,) **Δ Ο Λ Ο Φ Ο Ν Ε Ι Τ Α Ι** ΜΕ ΕΚΤΡΩΣΗ...

Να είμαστε σοβαροί όμως. Δεν είναι καθόλου το ίδιο η διακοπή μιας εγκυμοσύνης, με την απόρριψη ενός ανθρώπου που έχει κάποια αναπηρία. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα γιατί δεν πείθουμε και γινόμαστε γραφικοί και προκατειλημμένοι. Η Λογική μας πρέπει να εξηγεί τα πάντα αλλιώς κανένας δε θα μας πιστεύει ποτέ!

>ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΘΕΟ,ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ΑΝ
>ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ (ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΘΕΟΣ) ΤΟΝ ΑΠΟΡΡΙΠΤΩ
>ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ, ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ...

..
>ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΧΕΙ Η ΜΑΝΝΑ ΓΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΙΔΟΣ...

Σ' αυτά πάντως συμφωνούμε απολύτως

>ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕΙ ΗΣΥΧΟΥΣ...

Εμάς μας έχει αφήσει πια ήσυχους. Οι καιροί άλλαξαν. Άλλοι αθώοι και άτυχοι πλήρωσαν τη "νύφη" και σ' εκείνους μόνο χρωστάμε να μην τους ξεχάσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 21:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σας και πάλι.

Χαίρομαι που η συζήτηση συνεχίζεται έντονη αλλά σε πολιτισμένα πλαίσια.

Ο Χριστιανισμός ήταν ήδη διαδεδομένος, στον 3ο και στον ελληνικό χώρο, όπως και σε όλη την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία. Οι φιλόσοφοι Πορφύριος, Κέλσος γράφουν εναντια σε όλους τους χριστιανούς εκ μέρους όλων των εθνικών. Ο Πρόκλος στον 5ο αιώνα μπορεί να είναι ακόμα αρχηγός της Πλατωνικής Ακαδημίας σε ένα ιδιαίτερα εχθρικό χριστιανικό περιβάλλον. Η απόφαση του Κωνσταντίνου να στηριχτεί στον Χριστιανισμό ήταν πολιτική και στρατηγική απόφαση η οποία βασίστηκε στο γεγονός της χριστιανικής πλειοψηφίας και για μένα ήταν το κομβικό σημείο που κατέστρεψε οποιαδήποτε πιθανότητα ύπαρξης ενός μελλοντικού εσωτερικού χριστιανισμού.

Ερμοκράτη, εγώ δεν ξέρω ποιος είναι πραγματικά πατριώτης και ποιος δεν είναι. Εσύ θεωρείς ότι ξέρεις, εγώ θεωρώ ότι δεν ξέρω. Εσύ έχεις την ευθύνη να υπερασπίσεις την άποψή σου και μέχρι στιγμής δεν μπόρεσες να μου πεις καν αν ο Σωκράτης ήταν πατριώτης ή όχι.

Η αλήθεια είναι ότι μάλλον θεωρείς ότι πιο πατριώτες ήταν αυτοί που τον δίκασαν και τον καταδίκασαν γιατί τα έβαλε με τους πατρώους θεούς και προσπάθησε να φέρει "καινά δαιμόνια" στην Αθήνα. Τι ειρωνία, αν και τα "καινά δαιμόνια" δεν έκαναν κακό στην Αθήνα, την ζημιά την έκανε λίγο αργότερα η "Καινή Διαθήκη" Βέβαια τους κατηγόρους του Σωκράτη αν και δικαιωμένοι προσωρινά κανείς δεν τους θεωρεί σήμερα ότι δοξάζουν την Ελλάδα και το όνομά της, ενώ τον Σωκράτη, τόν τότε ασεβή και προδότη της πατρίδας του, σήμερα τον τιμούν ως Έλληνα σοφό δεκάδες εκατομμύρια άνθρωποι.

Νομίζω ότι, ό,τι κριτήρια και να βάλεις, θα υπάρχει κάποιος που διαφωνήσει στα κριτήρια που θα βάλεις. Γενικότερα αυτό το θέμα του πατριωτισμού όταν συνδέεται με την θρησκεία είναι πολύ επικίνδυνο. Και μπορώ να πω ότι πιο επικίνδυνο είναι, στην δεδομένη στιγμή, όταν απευθύνεται από την κατεστημένη Χριστιανική Εκκλησία.

Ο Nagual είπε κάτι που συνυπογράφω. Δηλαδή πόσο τυφλός μπορείς να είσαι αν δεν βλέπεις ότι ο χριστιανισμός κάτι είχε να δώσει για να μαζέψει τόσο κόσμο, πριν γίνει κατεστημένη θρησκεία.

Θα ξαναπώ κάτι που είχα πει και στον Dix. Στο έργο του Πορφυρίου, ίσως του μεγαλύτερου Στοχαστή-αντιπάλου του χριστιανισμού, στο "Περί των εκ λογίων φιλοσοφίας" παρατίθενται δύο χρησμοί για το αν ο Χριστός είναι Θεός ή όχι. Η Εκάτη, απαντώντας σε αυτό το ερώτημα λέει ότι ο Χριστός ήταν άνθρωπος εξαιρετικής ευλάβειας, όμως οι οπαδοί του πέφτοντας σε πλάνη τον θεώρησαν λανθασμένα ως Θεό.

Από την άποψη του εσωτερισμού σε γενικές γραμμές, οι περιγραφές για την ιστορία του Χριστού (είτε είναι πραγματικές είτε μυθικές) περιέχουν συμβολισμούς για την Ψυχή και την πορεία της μέσα στην Ύλη, από τα πάθη της μέχρι την ανύψωσή της.

Επιμένω σε αυτήν την θέση για να ξαναθυμίσω ότι μέσα σε αυτό το forum δεν αγωνιζόμαστε να δικαιώσουμε κάποια εκκλησία ή κάποια θρησκεία αλλά να αναζητήσουμε το εσωτερικό νόημα στις γραφές, τους μύθους και τα σύμβολα του παγκόσμιου πολιτισμού.

Δεν παίρνω πάνω μου κανένα "κάρμα" των διώξεων της εκκλησίας εναντίον των Εθνικών και δεν θα υπερασπιστώ μία εκκλησία που "καίει" τους εσωτεριστές βάζοντάς τους ταμπέλες ως εχθρούς του χριστιανισμού και ως σατανιστές. Από την άλλη δεν θα "κάψω τα χλωρά μαζί με τα ξερά" και δεν θα σταματήσω να υποστηρίζω την εσωτερική, μεταφορική, όψη των χριστιανικών κειμένων και γραφών.

Ερμοκράτη, οι θέσεις σου για τις αιρέσεις του χριστιανισμού όταν αναφέρθηκα στα χριστιανικά τάγματα και σχολές του εσωτερισμού δείχνει ότι δεν έχεις μελετήσει τον Εσωτερισμό και την Ιστορία του και τα βάζεις όλα στο ίδιο τσουβάλι. Δεν σου ζητώ να μου φέρεις πηγές ή να μελετήσεις τώρα αυτήν την ιστορία γιατί όταν έχεις ήδη επιλέξει μαχητικά μία θέση, είναι δύσκολο να αλλάξεις. Απλώς σου συστήνω να δεις την θεματολογία των άρθρων μας και να διαβάσεις κάποια από αυτά για να έχεις μία πιο συνολική εικόνα του εσωτερισμού.

Νομίζω ότι από την δική μου πλευρά ολοκληρώθηκε ένας μεγάλος κύκλος διαλόγου όπου άκουσα και είπα αρκετά πράγματα. Ευχαριστώ όλους τους συνομιλητές που με βοήθησαν να καταλάβω αρκετά πράγματα που με έκαναν πιο σοφό. Τώρα θα ήθελα να τοποθετηθώ σε πιο εσωτερικά θέματα που αφορούν στην εσωτερική όψη του χριστιανισμού και όχι στην εξωτερική ιστορία του χριστιανισμού.

Αν δω ότι ο διάλογος γίνεται γύρω από τα ζητήματα αυτά, με χαρά θα ανταποκριθώ. Αν δω ότι παραμένει γύρω από τα ίδια θέματα της ιστορικής αντιπαράθεσης Χριστιανισμού - Εθνικών δεν θα παρέμβω γιατί νομίζω ότι είπα όσα είπα και άκουσα όσα άκουσα.

Παραμένω πάντα εδώ, φίλος και επόπτης. Γενικά θα ήθελα να σας ζητήσω να σεβαστείτε τις πεποιθήσεις των άλλων χωρίς να αυτό να αποδυναμώσει την κριτική στάση και την ιδεολογική αντιπαράθεση. Αν δω ότι παραβιάζονται, Nagual οι εσωτερικοί κανονισμοί θα ζητήσω από τον Admin, να κρίνει και να αποφασίσει, όπως κάνω πάντα.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 21:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS

ΦΙΛΕ ΕΡΜΟΚΡΑΤΗ:

ΔΗΛΩΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΩ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΗΣ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΟΣ, ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ...
ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΛΕΓΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΦΑΣΙΣΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ, ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΟΝΟΜΑΣΕΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ π.Χ. ΧΡΙΣΤΟ
ΚΑΙ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ (!) ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ;;; ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;;;

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ ΟΤΑΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ "ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ" ΚΑΙ ΤΗΝ ΞΕΔΙΠΛΩΝΟΥΝ-ΑΝΑΛΥΟΥΝ...

ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ...

ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΣΕΒΕΣ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΜΑ, ΚΥΡΙΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΝ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥΣ...

ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ:

***Μην τα ισοπεδώνουμε όλα γιατί δεν πείθουμε και γινόμαστε γραφικοί και προκατειλημμένοι. Η Λογική μας πρέπει να εξηγεί τα πάντα αλλιώς κανένας δε θα μας πιστεύει ποτέ!***

Η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΤΕ ΕΡΜΟΚΡΑΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΙΓΜΑ ΓΡΑΦΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗΣ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΟΝΕΣ ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑ ΟΙ "ΛΟΓΙΚΕΣ" ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΣΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ...

6.000.000.000 ΠΕΡΙΠΟΥ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 21:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Αλλά αυτή η κριτική να είναι όσο το δυνατόν αμερόληπτη.

Δεν ξέρω τι είναι η "αμερόληπτη κριτική". Υπόσχομαι πάντως η κριτική μου να είναι πάντα τεκμηριωμένη όσο καλύτερα μπορώ. Το ίδιο περιμένω και από τους άλλους πάντα. Αυστηρή κριτική όσο θέλεις. Όμως τεκμηριωμένη με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

>Ο Χριστιανισμός μας φταίει γιά όλα λοιπόν; Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ δεν
>έδωσε τίποτα καλό σ‘αυτόν τον έρμο κόσμο επιτέλους; Όλα ήταν τόσο
>ωραία και αγγελικά πλασμένα μέχρι την στιγμή που ήρθε ο Τζεσουάχ και
>τα έκανε όλα ρημαδιό;

Η άποψή μου - εφόσον με ρωτάς - δεν έχει να κάνει με τον συγκεκριμένο Ραββί Γιεζούα. Δεν μου έφταιξε αυτός τίποτα γιατί ούτε αγάλματα έσπασε, ούτε ναούς γκρέμισε ούτε ιερείς δολοφόνησε. Τον πολιτισμό των Ελλήνων δεν τον κατέλυσε ο ο Γιεζούα αλλά οι Χριστιανοί. Μπορώ να παραδεχτώ μάλιστα ότι εκείνος προσπάθησε πολύ να βελτιώσει την απάνθρωπη "φιλοσοφία" της πατρίδας του.

Όμως ξέρεις καλά, φίλτατε nagual, ότι ένα ισχυρό φάρμακο που μπορεί να κάνει καλό σε κάποιον βαριά άρρωστο, μπορεί να θανατώσει έναν υγιή οργανισμό. Και νομίζω ότι αυτό συνέβη στην περίπτωση του φαρμάκου "Γιεζούα". Αντί δηλαδή να το πάρει ο βαριά άρρωστος Εβραϊκός Μονοθεϊσμός και να καλυτερεύσει, αυτός το αγνόησε και το "φάρμακο" δόθηκε με τη βία σε άλλους, υγιέστερους πολιτισμούς με αποτέλεσμα να τους δηλητηριάσει. Τους Εβραίους η διδασκαλία τους Γιεζούα - αν την λάμβαναν υπόψη - θα τους πήγαινε πολύ μπροστά, όμως εμάς τους άλλους μας πήγε πολύ πίσω.

Μη με ρωτάς λοιπόν αν φταίει για όλα ο Χριστιανισμός. Φταίει για όσα έχει καταγράψει η Ιστορία του. Αν θέλεις να μου βρεις μια άλλη εξήγηση από αυτή που δίνω εγώ θα την ακούσω με προσοχή. Πάντως η θεωρία ότι ο Χριστιανισμός είναι μια ΑΨΟΓΗ ιδεολογία που παραδόξως και από ατυχία γεννά διαρκώς δολοφόνους και εξουσιομανείς 1700 χρόνια τώρα, δε μου αρκεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 22:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΤΗΝ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ:

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΤΟ "ΕΝΔΟΞΟΝ" ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗΣ ΜΕΘΟΔΟΥ-ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΤΟΥ...
ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΤΟ "ΕΝΔΟΞΟΝ" (ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΛΑΤΩΝΑ-ΗΡΑΚΛΕΙΤΟ-ΠΑΡΜΕΝΙΔΗ-ΖΗΝΩΝΑ) ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΣΤΗ ΟΧΙ ΤΩΝ ΕΠΑ'Ι'ΟΝΤΩΝ, ΑΛΛΑ Η ΠΙΣΤΗ ΤΗΣ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑΣ ΤΟΥ ΑΠΛΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...
Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ Ο ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΕΜΦΥΤΗ ΤΑΣΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...
ΑΝ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΑ ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗ ΛΟΓΙΚΗ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ:

OI ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ, Η ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ, ΕΧΟΥΝ ΕΜΦΥΤΗ ΤΑΣΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΑΡΑ ΤΟ "ΕΝΔΟΞΟΝ" ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ...

ΛΥΠΑΜΑΙ...ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ...

ΘΑ ΠΑΡΩ ΠΛΑΤΩΝΑ ΚΑΙ ΗΡΑΚΛΕΙΤΟ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 22:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΛΕΓΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΦΑΣΙΣΤΑ ΠΟΥ
>ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ, ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΟΝΟΜΑΣΕΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ π.Χ. ΧΡΙΣΤΟ
>ΚΑΙ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ (!) ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ
>ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ;;; ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;;;

Δε φαντάζομαι να εννοείς ότι όποιος έχει αναγνωριστεί από τους Χριστιανούς είναι υπεράνω κριτικής και δικαιωμένος; Με μπερδεύεις τώρα. Πάντως παρότι ο Πλάτωνας όντως αναγνωρίστηκε στην αρχή από τους Χριστιανούς, μετά, τον μελέτησαν καλύτερα και τότε εμφανίστηκε το περίφημο ανάθεμα της Κυριακής της Ορθοδοξίας.

>ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ ΟΤΑΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ
>ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ "ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ" ΚΑΙ ΤΗΝ ΞΕΔΙΠΛΩΝΟΥΝ-ΑΝΑΛΥΟΥΝ...

Αν καταλαβαίνω σωστά αυτό που λες, τότε συμφωνούμε απολύτως. Στο βαθμό που ο Πλάτωνας αναλύει μια υπόθεση εργασίας την οποία δεν προτείνει προς εφαρμογή, ναι, έκανε μια σπουδαία θεωρητική δουλειά. Όχι μια τέλεια δουλειά, γιατί πρέπει κι εμείς να τη σχολιάσουμε και να τη βελτιώσουμε όπου νομίζουμε (δεν εννοώ εσύ κι εγώ αλλά οι φιλόσοφοι της εποχής μας). Αυτή που δίνεις όμως τώρα είναι μια σωστή - κατά τη γνώμη μου - απάντηση. Εκείνη στο προηγούμενο μήνυμά σου, η σύγκριση του Πλάτωνα με την σημερινή κοινωνία, άφηνε μια εντύπωση ότι θα ήταν καλό να ανταλλάξουμε τη σημερινή κοινωνία με την θεωρητική του Πλάτωνα κι αυτό με τρόμαξε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 22:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλησπέρα σας

χαίρομαι ιδιαίτερα που έχουν ηρεμήσει οι τόνοι

Αλλά έχω μια απορία
Μήπως είμαι αόρατος !!!!

Είχα την εντύπωση πως είχα θέσει αρκετούς προβληματισμούς.
Μήπως χρειάζεται να τους επαναλάβω;!

Εκτός και αν πιστεύετε βέβαια πως δεν υπάρχει λόγος συζήτησης!

Καλυνυχτώ προς το παρόν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 23:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS

ΦΙΛΤΑΤΕ ΕΡΜΟΚΡΑΤΗ

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΙΓΜΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΟΣ, Η ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ...
ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΡΕΙΑΣ ΑΞΙΟΝ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΝ ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ, ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΥΣΙΝ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ...

ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ...
ΕΑΝ ΚΑΝΩ ΔΙΟΡΘΩΣΕ ΜΕ...

ΒΕΒΑΙΟΤΑΤΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ...
ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ...

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΡΡΙΨΩ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ...

ΕΙΜΑΙ ""ΟΠΑΔΟΣ"" ΤΗΣ ΠΛΑΤΩΝΙΚΗΣ ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗΣ...

ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΕΙΜΑΙ "ΟΛΟΣ ΑΥΤΙΑ" ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ *Γ Ε Γ Ο Ν Ο Τ Α*...
ΓΙ'ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΙΔΕΕΣ ΤΗΣ "ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ" ΣΥΝΕΣΤΗΣΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΤΗΣ...

ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ"...

ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΕΣ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΑ, ΣΥΝΕΛΛΗΝΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ Η "ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ";;;

Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΤΟΧΟ ΤΗΝ "ΠΕΙΘΩ"...
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΟΓΗΤΗΣ-ΠΡΟΣΗΛΥΤΙΣΤΗΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΜΟΥ (ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΑΡΧΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΙ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΟΣ)...

ΣΥΖΗΤΩ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ, ΣΤΟΧΟΣ ΜΙΑΣ (ΚΑΛΗΣ) ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΥΨΩΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΖΗΤΗΤΩΝ...
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ...

ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ (ΟΧΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟΣ),ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ...

ΑΤΛΑΣ... (Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΥΧΕΝΙΚΟΣ ΣΠΟΝΔΥΛΟΣ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΓΚΡΑΤΕΙ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΚΡΑΝΙΟ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΠΕΡΙΕΧΕΙ...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 23:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS

ΦΙΛΤΑΤΕ ΦΩΤΙΕ

ΣΥΓΓΝΩΜΗΝ ΓΙΑ ΤΟ "ΓΡΑΨΙΜΟ" ΑΛΛΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΓΙΝΕ ΟΛΟΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΟΛΩΝ (ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΙΔΕΩΝ ΦΥΣΙΚΑ)...

ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΦΤΙΑΞΕ ΜΙΑ ΣΥΝΟΨΗ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΣΟΥ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 23:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ

Ναγκουάλ συγνώμη αν κατάλαβα κάτι λάθος.

Δεν γνωρίζω (καθότι νέος) το γεγονός στο οποίο αναφέρεσαι!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2002, 23:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS

EΡΜΟΚΡΑΤΗ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ...

ΛΕΣ:
***. Όχι μια τέλεια δουλειά, γιατί πρέπει κι εμείς να τη σχολιάσουμε και να τη βελτιώσουμε όπου νομίζουμε (δεν εννοώ εσύ κι εγώ αλλά οι φιλόσοφοι της εποχής μας).***

ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠΕΞΩ;;;
ΘΕΩΡΕΙΣ ΕΑΥΤΟΝ ΜΗ ΦΙΛΟΝ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ;;;

Ο ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ...

ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ Ο ΟΜΗΡΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΠΟΒΛΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΡΑΠΙΣΤΕΙ...ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ Ο ΣΟΦΟΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ...

ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΕΤΡΙΟΦΡΟΣΥΝΗ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ "ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2002, 03:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS

ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ

ΛΕΣ:
***
Ο Καθένας μας κρίνεται από τα Λόγια του και τις Πράξεις του.
Κρίνε μου λοιπόν σε παρακαλώ τον Ιησού για τα όσα έκανε και μόνο.***

ΘΑ ΣΕ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΣΩ...

Α)ΓΙΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΡΚΕΤΑ...ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ
"ΚΑΛΑ", ΑΛΛΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΣΥ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΠΡΩΤΟΣ...
ΑΠΟ ΕΝΑΝ (ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ) ΘΕΟ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ, ΑΣ ΠΟΥΜΕ, ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ...ΤΟ ΗΛΙΑΚΟ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑ,ΤΑ ΑΣΤΡΑ,ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΩΝ ΠΛΑΝΗΤΩΝ, ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΓΗΣ. ΞΕΡΕΙΣ, ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, ΟΤΙ ΣΕ ΜΟΛΙΣ 2.000.000.000 ΧΡΟΝΙΑ Η ΓΗ ΜΑΣ ΠΕΘΑΙΝΕΙ;;;ΑΝΘΡΩΠΟΣ (ΚΑΙ ΘΕΟΣ) ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ, (ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΦΡΑΣΗ), ΤΕΡΜΑ...

ΟΥΤΕ ΛΕΞΗ...ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ...

ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ, ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ, ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ...ΤΟΣΑ ΜΑ ΤΟΣΑ...

ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΡΧΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΟΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΝ ΣΙΓΟΥΡΑ...

ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ Η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ...ΜΙΛΟΥΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΩΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ...

ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ (ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΚΡΑΤΟΥΜΕΝΗ) ΕΧΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΦΙΞΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ... (ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΠΡΟΚΑΤΑΚΛΥΣΜΙΑΙΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΔΙΟΣ, ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ...ΕΚΕΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΑΞΕΙ ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ...)

ΚΑΙ ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ:

ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΗΛΘΕ;;;ΤΙ ΠΕΤΥΧΕ;;;ΜΑΣ ΠΗΡΕ ΤΑ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΑ ΜΑΣ;;;ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ;;;ΤΑ "ΠΡΟΠΑΤΟΡΙΚΑ";;;ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ Η ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΠΩΣ ΕΙΔΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ...
ΕΙΝΑΙ ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ...ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΦΑΓΕΙΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ "ΠΑΤΕΡΕΣ" ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ (ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΧΑΛΙΑ)...ΜΙΛΑΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ, ΩΣ ΕΧΟΝΤΕΣ "ΑΝΩΘΕΝ ΕΝΤΟΛΗ"...

Β) ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ...

ΜΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ...ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΘΕΩΡΩ ΚΑΒΑΛΗΣΑΝΤΕΣ ΤΟ ΚΑΛΑΜΙ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΣΑΟΥΛ-ΠΑΥΛΟΣ ΛΕΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ:
"ΣΑΣ MIΛΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟ ΑΓΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ...ΝΟΜΙΖΩ..."

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΙΓΟΥΡΟΣ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑ: "ΟΛΙΓΟΝ ΕΓΚΥΟΣ"...

ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΤΟΝ ΜΑΤΘΑΙΟ, ΤΟΝ ΛΟΥΚΑ, ΤΟΝ ΜΑΡΚΟ, ΤΟΝ ΙΩΑΝΝΗ,ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΨΩ ΤΟΝ ΠΙΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΣΥΓΓΕΝΗ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣΤΡΑΤΟ;;;

ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣΤΡΑΤΟΥ ΤΟΝ "ΒΙΟ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΥ ΤΟΥ ΤΥΑΝΕΩΣ";;;

Ο ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ Ο ΤΥΑΝΕΥΣ ΠΡΟΦΗΤΕΥΕ, ΜΙΛΟΥΣΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ, ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΤΑΝ ΚΑΤΑ ΒΟΥΛΗΣΙΝ, ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΑΡΕΤΟΣ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΘΕΟΣ...

ΠΟΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ΟΤΙ Η ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΕΙΝΑΙ "ΚΟΠΙΑ" ΤΟΥ ΒΙΟΥ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΥ ΤΟΥ ΤΥΑΝΕΩΣ, ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΣΤΗΝ (ΑΣΗΜΑΝΤΗ)ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΕΝΟΣ ΕΒΡΑΙΟΥ ΡΑΒΒΙΝΟΥ...

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΙΘΑΝΟ...ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΝΟΜΩΣΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ...

ΦΙΛΙΚΑ ΑΤΛΑΣ...



Edited by - ATLAS on 03/11/2002 14:18:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2002, 08:46:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Στον Φαίδωνα o Πλάτωνας γράφει ότι το μονοπάτι της κατακτήσεως της αλήθειας οδηγεί τόσο στον δρόμο της αγάπης όσο και στον δρόμο του θανάτου:

«Είναι πιθανόν λέει ,οι άνθρωποι να μην αντιλαμβάνονται ότι όλοι όσοι προσφεύγουν στην ενασχόληση με την φιλοσοφία, εκπαιδεύονται για ένα πράγμα μόνο – τον θάνατο».

Εννοεί τον θάνατο της αμάθειας και του εγωισμού, και την αναγέννηση ενός νέου "πνευματικού ανθρώπου". Η αλήθεια βέβαια πολλές φορές φορές είναι υποκειμενική, την αλήθεια την αντιλαμβάνεται ο κάθε ένας απο εμάς με βάση το κοινωνικό του περιββάλον, την θρησκεία που πιστεύει, τις έμφυτες ροπές, κ.λ.π.
Έχω την εντύπωση ότι πολλοί απο εμάς βλέπουν την πραγματικότητα μέσα απο το πρίσμα του ένδοξου όντως Αρχαιο-Ελληνικού πολιτισμου (το ίδιο συμβαίνει και με εμένα, αν και προσπαθώ ειλικρινά να είμαι όσο μπορώ αμερόληπτος).

Τόσο ο Μωησής όσο και ο Εβραικός λαός γενικότερα είχαν επηρεαστεί απο τους Αιγυτίους, τους Χαλδαίους, τους Εληνες, τους Σουμέριους και άλλους. Ο μονοθεισμός "τους" δεν ήταν δική τους εφέυρεση. Ο Μωησής είχε στενή σχέση με τον "αιρετικό μονοθειστή" Ακενάτων. Ο Χριστός ή Γιαχβέ Τζέσουα ( σύμφωνα με την Καμπάλα Γ.Χ.Β.Χ ήταν το όνομα του θειου ονόματος, που το έλεγαν μία φορά τον χρόνο, το Γιαχβέ ή ιεχωβάς απο αυτό προέρχεται).
Ας αναγνωρίσουμε ότι ο κάθε λαός όπως και ο κάθε άνθρωπος βάση των αναγκών του αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα ή την αληθεια με τον δικό του τρόπο. Οι δικοί μας μεγάλοι δεν ταξίδεψαν σε όλο τον κόσμο? Είχαν μόνο να δώσουν δεν πήραν τίποτα? Ο Απολλώνιος όπου και εάν πήγε, μόνο δίδαξε δεν έμαθε?

Η Νεο- Ελληνική πραγματικότητα απαιτεί ανέχεια, σύνθεση και όχι διαχωρισμό, μία νεά αντίληψη. Ο κόσμος και οι ανάγκες του έχουν αλλάξει σε σχέση με τον αρχαίο κόσμο. Το διαίρει και βασίλευε πρέπει να ανήκη στο παρελθόν. Ο άνθρωπος εχει νέες πνευματικές ανάγκες, τις οποίες η νέα εποχή εχει δημιουργήσει.

Αυτά τα λίγα είχα να πώ, δεν νομίζω να πρόσφερα στην συζήτηση, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να συνεισφέρω διαφορετικά..Εξάλου όσο ζω μαθαίνω..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2002, 15:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλησπέρα σε όλους

(συγνώμη αν καθυστέρησα να απαντήσω αλλά εργάζομαι εξαντλητικά κάθε Σαββατοκύριακο )

Καταρχήν αγαπητοί μου Φίλοι Ντιξ, Ιάσονα (), Άτλαντα και Ερμοκράτη θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε με ειλικρίνεια ΑΝ ΑΠΟΖΗΤΑΜΕ τον ΔΙΑ-ΛΟΓΟ!!!!

Αν ναι, καλό θα είναι να μην ανοίγουμε συνεχώς νέα θέματα, με αποτέλεσμα να μένουν «ξεκρέμαστα» τα προηγούμενα και να παράγουμε μηδέν.
Φίλε Ερμοκράτη η Σιωπή είναι Δικαίωμα κάθε ανθρώπου, αλλά «τόσο» σε πείραξαν στον εγωισμό οι τοποθετήσεις μου ώστε να απαξιείς να απαντήσεις;

Από την αρχή του Topic και σύμφωνα με τον Τίτλο του, βρίσκεστε σε μια διαρκή επιθετική στάση προς τον Χριστιανισμό καθώς αντιμετωπίζετε, συνήθως με μεγάλη δόση ειρωνείας και υποτίμησης όλες τις βασικές Αρχές του, όπως και το Ίδιο τον Ιησού Χριστό.
Απορείτε γιατί κάποιοι θυμώνουν και οργίζονται με την υπεροπτική στάση σας και το παρουσιάζετε μάλιστα ως απόδειξη για τον «φασισμό» του Χριστιανισμού!!!!

ΑΠΟΡΩ!! Θα ξανατονίσω πως η έλλειψη σεβασμού στον Διάλογο και η έμμονη στην υποτίμηση των Αρχών του Συνομιλητή φανερώνει συναισθηματική ανωριμότητα, και παιδική προσέγγιση της αντιπαράθεσης και βέβαια δεν έχει καμία σχέση με τις ΑΡΕΤΕΣ του Πνεύματος!

Αναγκαστικά «θα περάσω τη σέντρα» προς την «μικρή περιοχή σας» για να εξετάσουμε όλοι μας την αντοχή και την Νομοτέλεια των θέσεων και της Πίστης που εκφράζετε!

Πρώτα-πρώτα Διαφωνώ πως κάνετε Επανάσταση!
A. Εδώ και δεκαετίες διάφορες θρησκευτικές «μειονότητες» ακόμα και φιλοσοφικές Σχολές Ιδεών έχουν «συγκρουστεί» έμπρακτα με το θρησκευτικό και πολιτικό Κατεστημένο, πληρώνοντας το αντίτιμο των επιλογών τους. ΔΕΝ θα εξετάσουμε τις Ιδέες τους και αν είχαν δίκιο ή άδικο!
Μόνο την Ιστορία.
Ποια είναι λοιπόν αγαπητοί μου τα «δείγματα γραφής σας» πριν 40 ας πούμε χρόνια (ας μην πάμε παλιότερα), ποιοι ήταν οι «αγώνες» σας πριν 30 χρόνια; Τότε που ακόμη το θρησκευτικό κατεστημένο είχε την εξουσία να επιδράει έμμεσα στην πολιτική εξουσία!
«Δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλεύεται!». Μήπως εντάσσεστε σε αυτή την κατηγορία;

Ξαναθυμίζω, και είναι εκπληκτικά ΕΙΡΩΝΙΚΟ προς εσάς, πως δεκαετίες τώρα οι ΙΕΧΩΒΑδες υπέμεναν με στωικότητα και υπομονή διώξεις, φυλακίσεις και απολύσεις. Στέκονταν με υπομονή στον χλευασμό, την κοινωνική απομόνωση και την σχεδόν γκετοποίησή τους!
ΔΕΝ τους δικαιώνω βέβαια, αλλά τους φέρνω ως παράδειγμα!

Β. Αμφισβητώ, για τους περισσότερους από εσάς, πως έχετε υποφέρει ή καταπιεστεί έντονα από το θρησκευτικό κατεστημένο. Οι περισσότεροι είστε νέοι σε ηλικία και το χειρότερο «μαρτύριο» που έχετε υποστεί είναι η ανάγνωση των θρησκευτικών στο σχολείο!

Γ. Δεν έχετε ΣΥΝΟΧΗ και ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΙΔΕΩΝ για να κριθείτε!
Τι να εξετάσουμε Ερμοκράτη; Οι περισσότεροι ανήκετε και σε διαφορετικά «ρεύματα» Ιδεολογίας, με έναν κοινό παρανομαστή την Πίστη στις Αρχαίες Ελληνικές Δοξασίες, ή Ιδέες.
ΑΝ σήμερα κάνατε Θρησκεία, αύριο θα είχατε δεκάδες «Αιρέσεις»!!!!!!!
Αγαπητέ Ντίξ σε ΠΑΡΑΚΑΛΩ να καταθέστε σε ένα Άρθρο όλες τις βασικές Αρχές και Ιδέες που καθορίζουν την μελλοντική σας θρησκεία. Τον Τρόπο ΛΑΤΡΕΙΑΣ του Θείου και πως το αντιλαμβάνεστε, τη θέση σας σήμερα στην κοινωνία και στα προβλήματά της κλπ, κλπ!
Αν δεν το κάνετε ΑΕΡΟΛΟΓΟΥΜΕ δίχως νόημα!
Πως περιμένετε να κριθείτε για τις ιδέες σας;
(που να πάμε και στις πράξεις δηλαδή!!!!)

Δ. Οι περισσότερες Δοξασίες της Αρχαίας Ελλάδας είναι μεταφυσικές και εκφράζουν "πρωτόγονες" πολιτισμικά ποιότητες. Που είναι η ΛΟΓΙΚΗ;
Στους Χρησμούς, ή στις Θυσίες, στις Εγωκεντρικές Εκδηλώσεις των Θεών, ή στο παραλογισμό των Απαιτήσεών τους;
Αναφέρεσαι πως ***Δεν βλασφημεί κατά της Αρχόντισας Αφροδίτης...;*** και σε ρωτώ που είναι ο Έρωτας Ψυχής προς Ψυχή και που είναι η ομορφιά της ΑΓΑΠΗΣ πέρα από το ΠΑΘΟΣ του Έρωτα σε όσα πιστεύετε;
Πως φανερώνεται αυτό από την «καθημερινή» δράση της Αρχόντισσας σας;
(δεν θα επεκταθώ καθώς μπορώ να παραθέσω εκατοντάδες προβληματισμούς σε αυτό το σημείο)
Αλλά ΕΞΙΔΑΝΙΚΕΥΟΥΜΕ τα ΠΑΘΗ και τα «βαπτίζουμε» ως ΔΡΟΜΟ προς την ΑΡΕΤΗ;

Ε. Έχω φίλους άθεους, ή μη χριστιανούς. Στο κοντινό μου περιβάλλον. Άλλοι με ροπή προς την Εθνική Πίστη, άλλοι μέχρι και τις Άρειες Ιδέες! Συζητώ συχνά με αρχαιοελληνιστές!
Έχω λοιπόν μια σημαντική παρατήρηση που δεν είναι κρίση.
Οι περισσότεροι πουν έχουν πρόβλημα με τον Ιησού Χριστό έχουν πρόβλημα και με την ΑΓΑΠΗ!
Είναι άνθρωποι που είτε ήταν κλειστοί στις συναισθηματικές τους εκδηλώσεις, ή είχαν δεχθεί στο παρελθόν ισχυρές συναισθηματικές πίκρες και απογοητεύσεις.
Δεν ταυτίζω βέβαια την Αγάπη με τα συναισθήματα, αλλά παρουσιάζω μια σημαντική λεπτομέρεια, που διακρίνει πολλούς ανθρώπους. Οι πιο πολλοί δυσκολεύονται να αγαπήσουν και θεωρούν την Αγάπη αδυναμία!
Καταλαβαίνεις Φίλε Άτλαντα γιατί επιμένω στο θέμα του χλευασμού και της υποτίμησης προς τον Ιησού Χριστό;

Δεν θα αναπτύξω άλλους προβληματισμούς, πιστεύω πως αρκούν αυτοί.

Καθώς έχω περιορισμένο χρόνο θα επανέλθω με τους προβληματισμούς που έχετε θέσει για να καταθέσω την γνώμη μου. (τα λέμε λοιπόν σύντομα)

Με Σεβασμό και Αγάπη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy