ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Χριστιανισμός φταίει για ΟΛΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
n/a
deleted


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2002, 13:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a
Φώτιε, μια και θα θελες να δεις τα πρωτα χρονια της χριστιανικης εισβολης μπορεις να πας εδω
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=526&whichpage=3&ARCHIVE=

Οχι βεβαια οτι περιμενω να σου πουνε τιποτε ολα αυτα τα στοιχεια. Εδω αγνοεις επιμονα το ρολο των χριστιανων σημερα, κλεινεις τα ματια σου μπρος στην προδοτικη τους δραση επι τουρκοκρατιας κι επαναστασεως, κανεις οτι δεν βλεπεις τους νομοθετικους κωδικες των χριστιανων εισβολεων....λες να νομιζω οτι θα παρεις χαμπαρι τιποτε απο ολα αυτα;
Μπαααααααααα


ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟΝ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2002, 23:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Φίλε Παρμενίων


Καλημέρα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2002, 23:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Αγαπητε Φωτιε,
Σου οφειλω μιαν απαντηση - αν και γνωριζω οτι δεν θα την καταλαβεις , οχι γιατι δεν μπορεις , αλλα μαλλον γιατι δεν θελεις.
Πρωτα ομως θα ρωτησω που ειναι ο Συντονιστης και τι γνωμη εχει για τους χαρακτηρισμους που μου απευθυνεις , αλλα και δια το τοσο επιθετικο σου υφος που μαλλον δεν αρμοζει σε... "αναζητητες". Και το λεω αυτο , διοτι ως τωρα , δεν εχω ακουσει επιχειρηματα , αλλα μια ανεξηγητη αντιδραση.Ενα κειμενο μου λογοκριθηκε για το..."ρατσιστικο" περιεχομενο του. Το δεχτηκα χαριν του διαλογου και του καλου πνευματος. Αληθεια , οι δικοι σου χαρακτηρισμοι θα λογοκριθουν "συμφωνα με τους...κανονισμους";

Γνωριζω οτι και αυτη η απαντηση μου θα δεχτει "κριτικη" και ισως και λογοκρισια. Ειναι ομως απαραιτητη για λογους ηθικης ταξεως. Ελπιζω να προλαβεις να τη διαβασεις.
Το αν θλιβεσαι , δε με αφορα προσωπικα. Ο καθενας εχει την ιστορια του , την δραστηριοτητα του και τους αγωνες του. Το αν ειμαι πιο μορφωμενος ( ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΙΟ !) ειναι κατι που ουδεποτε ειπα. Θα μπορυσα ομως να σε βγαλω απο την απορια. Σου μιλησα με επιστημονικους ορους λογω της ιδιοτητος μου , πιστευοντας απολυτα οτι σε οσα σου ειπα συμφωνει ακομη και ενας φοιτητης της ιατρικης του δευτερου ετους ! Ειρωνευεσαι τη Γενετικη , την Ανθρωπολογια , την Κοινωνικη Βιολογια τη στιγμη που ειναι σιγουρο οτι δεν τις γνωριζεις...Αυτο οντως ειναι θλιβερο! Προσωπικως , δεν επιμενω σε θεματα που δεν ειμαι σιγουρος για τις γνωσεις μου.
Εκανα λογο για τους τιτανες της επιστημης , που σιγουρα δεν γνωριζεις , και που αν εκαμες τον κοπο να διαβασεις τα επιστημονικα τους συμπερασματα , θα εβλεπες οτι αυτοι δεν θα ησαν και τοσο... ηπιοι στις διαπιστωσεις τους. Και αν αναφερω τα επιστημονικα τους συμπερασματα , σιγουρα και αυτα θα λογοκριθουν απο τους κανονισμους ! Βλεπετε οι κανονισμοι εχουν περισσοτερη σοφια απο τις επιστημονικες διαπιστωσεις ενος Γκυντερ η ενος Φισερ !!!

Μου λες οτι μου χαιδευεις τα αυτια...Μαλλον το αντιθετο γινεται. Λες, πως θα επρεπε να εισαι πιο αυστηρος μαζι μου. Συγνωμη , αλλα μηπως εχεις μπερδεψει τους ρολους; Δεν ειμαι μαθητης σου , αλλα συνομιλητης σου!
Πρεπει να ξερεις οτι αυτου του ειδους την "κριτικη"-πασπαλισμενη με υβρεις , "δημοκρατικους" αφορισμους , "αντιρατσισμο" του πεζοδρομιου -ακομα και φουρνολαγνεια , εχω δεχτει αρκετες φορες. Ειναι της μοδας , βλεπεις !
Ομως εχω μια αρχη που με κανει κι αντεχω. Δεν μ'απασχολει η κριτικη των κοινωνιων που χρεωκοπησαν.Ειμαι αδιαφορος σ'αυτου του ειδους τις επικρισεις. Διοτι χαρακτηριστικο των κοινωνιων αυτων ειναι η ΔΕΙΛΙΑ ! Η Δειλια ειναι ειναι η απαρχη της ερειπωσεως και της μιζεριας της εποχης μας. Ο Νιτσε μιλησε για δυναμη. Ναι! Αυτο ειναι που χρειαζεται η εποχη μας. Οι χαμηλοβλεπουσες υπαρξεις , που κρυβονται πισω απο μια υποκριτικη "ευγενεια", δε νιωθουν καθολου τη Δυναμη και την Αποστολη του Αιματος τους. Οχι απο σεμνοτητα - ενα αισθημα που εξωτερικευεται μονο απο ρωμαλεες και εναρετες εκδηλωσεις - αλλα, απο δειλια. Απο την αγιατρευτη αυτη νοσο που γινεται αμεσως αντιληπτη πισω απο καθε συμπτωμα της σημερινης παρακμης. Οι αδυναμες και οι δειλες φωνουλες που μας προτρεπουν με νοσηρο σκεπτικισμο στη "μετριοπαθεια" ειναι και οι φωνες της κακοδαιμονιας μας. Αν δεχθουμε την υπαρξη "Καλου" και "Κακου", ο κακος ενδεχεται να ειναι και δειλος , αλλα ο Δειλος ειναι παντα Κακος !

Οσο για το Αιμα και τη Φυλη , ειναι διχως αξια η οποαδηποτε αναλυση , διοτι δεν θελεις να καταλαβεις αυτο που ειναι μπροστα σου. Και μεσα σου. Η Ιστορια ομως μας δειχνει αναγλυφα την τυχη οσων λαων θελησαν ν' αψηφισουν τους απαραβατους νομους του Αιματος ! Οδηγηθηκαν στον εκφυλισμο, στον χυδαιο υλισμο , στον ισοπεδωτισμο και τελικως στην ολοκληρωτικη βιολογικη εξαφανιση !
Σημερα βεβαιως, ειμαστε μαρτυρες μιας γενικευμενης επιθεσης απο πολλα μετωπα εναντια στις "ιδεες" μου (που ολοι σας καμετε οτι γνωριζετε σε εκταση και βαθος ) , απο πολλους φορεις που μπορει να εχουν μια φαινομενικη διαφορα , αλλα και μια ουσιαστικη συγγενεια : Тον Διεθνισμο. Ισως μεσα σε μια ομιχλη , πυκνωτερη και απ' αυτη που αναδυεται μεσα απο τους Κελτικους Μυθους , να χανεται για τα ματια των πολλων η προαιωνια Αληθεια...

Ξερεις, φιλε μου, πολλοι ειναι αυτοι οι διαπρεπεις επιστημονες - που εσυ , αν και δεν γνωριζεις , ειρωνευεσαι - που ειχαν το θαρρος και το σθενος να υποστηριξουν τα επιστημονικα πορισματα απο το να "συμμορφωθουν" σε καποιους αλλους κανονισμους - αυτους του Συστηματος - και το πληρωσαν...Η μονη ατυχια τους ειναι οτι δεν εχουν να αντιμετωπισουν καποιον Ρωμαλεο αντιπαλο , παρα εναν εσμο φαφουτικων στοματων , που οταν δεν βελαζουν συνθηματα αυτοκατασροφης, ειναι ξεχειλα απο μνησικακια και φθονο. Εχουν να αντιπαλαισουν ενα σερναμενο ταπεινο φιδι επικινδυνο για το δηλητηριο του, αλλα αξιολυπητο για την ερπουσα απελπισια που διαφαινεται στα σωθικα του. Ειναι πραγματικα θεαμα σιχαμερο , οσο και ανοητο να βλεπεις τις καταδικασμενες σε ερπυση "σαυρες" να προσπαθουν ν' ανασηκωθουν σε καθετη σταση για να... φτυσουν τους Ουρανους !!!

Και μια προτροπη προς τους νεοφωτιστους "Ελληνες" μονοστο "Πνευμα" (και οχι στο ΑΙΜΑ που ειναι επινοηση των κακων Ρατσιστων - το ειπε και στην Τ.V.) : Αφου ιθυνουν το φρονημα τους και τον νου τους επι το εναργεστερον και ουσιωδεστερον , παυσαντες εριζοντες περι ονου σκιας , ας αντιληφθουν οτι πολυ πιο Ιερα απο τα χωματα μας και τα Γλυπτα μας , ειναι το Αιμα μας. Αν αλλοιωθει αυτο , τοτε εχουμε δια παντος απωλεσει την ουσια μας, τον εαυτο μας, την ΠΑΤΡΙΔΑ μας! Γιατι Πατριδα ειναι πανω απ' ολα η Φυλη μας. Αυτη η Φυλη και το Πνευμα της το Ολυμπιο ειναι πανω απ'ολα η Ελληνικοτητα. Οσο για τις αερολογιες περι αντιρατσισμου που ειναι της μοδας σημερα, εχουν και αυτες Φυλη και Αιμα , συγγενη μαλιστα καθως φαινεται με εκεινες τις θεσεις των μαινομενων αυτοχθονιστων: Μονο που αυτα ολα , αυτοχθνονα η μη , βρισκονται στον αντιποδα της Ελληνικοτητος.
Ως Αιμα - και ως Πνευμα : γιατι ανεκαθεν το αυθεντικο Πνευμα προ παντος με Αιμα εχει γραφει!

Ουκ αν οφθαλμος ειδεν Ηλιον ηλιοειδης μη γεγεννημενος !
ΠΛΩΤΙΝΟΣ

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 01/12/2002 00:13:12

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 01/12/2002 00:38:59

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 01/12/2002 23:04:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2002, 23:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Φίλε Παρμενίων


Καλημέρα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2002, 00:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Φιλε μου Φωτιε ,δεν σε υποτιμω,ουτε σε κατατασσω εγω καπου.Μονος σου κατατασσεσαι στην κατηγορια των πιστων χριστιανων,με τους οποιους δυστυχως οσες συζητησεις εχω κανει,παντα κολλανε,για καποιους λογους.Εδω εσυ υποτιμας Βουδδες,Κρισνα,Οσιρι,Μιθρα,Ορφεα,πανω στους οποιους καποιοι λαοι,στηριξαν ελπιδες και πιστεις,για βιωση καποιου πραγματος που να ξεπερνα την βασανιστικη καθημερινοτητα,για την Υπερβαση.Και μου λες οτι η μοναδικη πληρεστερη και αυθεντικη εκδηλωση του Λογου αφορα μονον τον Χριστο.
Τι κι αν οι 'φτωχοι υποδεεστεροι'ειπαν κι εκαναν τα ιδια πραγματα με τον Ιησου.
Τι κι αν,ιδιως ο φτωχος Μιθρας,κοντευει να λεγεται Ιησους,η και το αντιθετο.
Πως να συζητησουμε?Οι αλλοι συνομιλητες ειπαν πολυ περισσοτερα απο μενα...εις ματην.
Κανεις δεν προσπαθει να σε τραβηξει απο την πιστη σου,η να σε κανει αλλοθρησκο.Τουλαχιστον εμενα δεν με ενδιαφερει.Υπαρχει καιρος για τον καθενα...
Εκεινο ομως που πραγματικα με διαολιζει,ειναι το πως τα καταφερε η μοναδικη,τελεια,πληρης και οτι αλλο θελεις,εκδηλωση του Λογου,να μην προειδει οτι το γεννημα του θα αιματοκυλιζε την οικουμενη.
Και πως οι 'Υποδεεστεροι αλλοι'δεν καταφεραν να φτιαξουν ουτε καν εναν Μεσαιωνα...
Και μην μου πεις παλι την γνωστη ιστορια της ελευθερης βουλησης,γιατι αυτη υπηρχε και 'απεναντι'.
Μηπως λοιπον υποπτευεται κανεις τιποτε?
Μηπως ο Χριστιανισμος δεν ηταν δημιουργημα του Χριστου?
Γιατι δεν εχω ακουσει η Αγαπη να βαφει κοκκινη την Γη.
Μηπως το ιδεολογημα αυτο ειχε εγγενη την ψυχικη ανωμαλια των δημιουργων του,την Ερημο και την Ερημωση(που δεν καταλαβες γιατι το εγραψα),που χρειαζεται την δημιουργια ενος τετοιου 'Χριστου',που να βολευει την εξωτερικευση την ψυχασθενειας τους?
Ξερεις οι Ερημοι,μισουν την Ζωη,την Ζεστη της αγκαλια,δεν ειναι μαλακοι και ευκαμπτοι οπως η Μητρα ,αλλα στεγνοι,σκληροι και απολιθωμενοι,οπως η ερημος,και η ερημη μητρα.
Και επειδη χρειαζονται Αγαπη,γιατι αυτη ειναι Ζωη,εφευρισκουν υποκαταστατα της,και φασματα -Μεσσιες,για να τους χρησιμοποιησουν για προστασια της θωρακισης τους,
οταν θα εχουν δολοφονησει τον Ιησου-Οσιρι-Σινταρτα-Κρισνα-Γυναικα,
και να ερημωσουν τον Πλανητη,
αυτο που τους καλει να σπασουν την κρουστα,και να ζησουν πραγματικα
μαλακοι -ευκαμπτοι-ροικοι,σαν την Ζωη?
Μηπως γι αυτο οι Χριστιανοι μας ζαλισαν με τις αγαπες?
Μηπως γιατι δεν την θελουν πραγματι?
Μηπως γιατι καποτε την δολοφονησαν,και το αιμα δεν ξεπλυθηκε απο τα χερια τους?
Μηπως γιατι ενας φοβος στοιχειωνει τα βαθη της ψυχης τους,οτι η Αληθεια ΑΠΛΩΝΕΤΑΙ?
Λεω μηπως ,γιατι σαν 'απιστος ειδωλολατρης',σιγουρα μπορει να κανω λαθος...

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2002, 01:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Φιλε Παρμενιωνα,κατα την αποψη μου,
καλο ειναι οτι βοηθα την αναπτυξη της Ζωης(με κεφαλαιο),
κακο ειναι οτι Την ζημιωνει.
Οτι σε ανοιγει ωστε να αγκαλιασεις κατι πιο περα απο σενα,ειναι καλο,
ενω οτι σε κλεινει και σε 'συστελλει',ειναι κακο.
Οτι χωριζει ειναι κακο,
οτι ενωνει ειναι καλο.
Τελος η Δυναμη,δεν ειναι αυτοσκοπος ,αλλα μεσον και εργαλειο,
για την ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ.
Δυναμη στα χερια ανθρωπων χωρις ηθικη,οδηγησε στην ατομικη βομβα,την κλωνοποιηση,και τοσα αλλα.Ειναι σαν να δινεις οπλο σε χερια τρελλου.
Εδω συμφωνω με τον Φωτιο.

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2002, 09:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Φίλε serpentpan

"ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε"!

Είναι εύκολο πράγμα να "δαιμονοποιούμε" αυτό που μας ενοχλεί που μας δυσκολεύει να το κατανοήσουμε και να το "αφορίζουμε" ως κακό σε μια γενική θέση.
Δηλαδή είναι εύκολο να λέμε πως για όλα φταίει το χρήμα, ο διάβολος, οι καπιτάλες, οι χριστιανοί, οι ιεχωβάδες, οι Τούρκοι, οι Αλβανοί, οι Εβραίοι, οι τσιγγάνοι, οι μουσουλμάνοι, η τηλεόραση, οι μασόνοι, οι διάφορες κρυφές οργανώσεις, οι εξωγήινοι, ή (όπως έλεγε και ένα παλιό τραγούδι) για όλα φταίνε οι γκόμενες!

Είναι εύκολο να αποποιούμαστε την ευθύνη των πράξεών μας και να θέτουμε απέναντί μας ένα κόκκινο πανί και να το λιθοβολούμε (με πράξεις ή με λόγια).

Θα επαναλάβω τον προβληματισμό που ανέφερα και στην Νομοτέλεια της Αγάπης.
Όταν κατηγορούμε τον συνάνθρωπό μας ότι απέτυχε στην Αγάπη είναι σαν να του λέμε ότι απέτυχε να Είναι Θεός εκδηλούμενος μέσα στην καθημερινότητα.
Από την άλλη πρέπει πρώτα να στρέψουμε το ερώτημα στο εαυτό μας, αν Είμαστε Αγάπη σε κάθε μας εκδήλωση και γιατί;

Ξεκίνησε σε παρακαλώ από τον εαυτό σου και αν πιστεύεις πως είσαι αρκετά άξιος τότε θα μπορείς να επεκτείνεις και την κριτική σου.

Βέβαια (προσωπική μου θέση) αν αρχίσεις να εκδηλώνεσαι ως Αγάπη (με ψιχουλάκια στην αρχή) δεν θα κρίνεις πια όσους αποτυγχάνουν, αλλά θα λειτουργείς ως "μάνα" προς αυτούς, προσπαθώντας να θωπεύσεις τον πόνο της ψυχής τους και να οδηγήσεις αυτήν την ψυχή να βιώσει την Αγάπη.

Κανένας δε σε χρίζει Δάσκαλο.
Μπορείς όμως να τον αφήνεις να εκδηλώνεται Ελεύθερα από εντός σου.
Αυτή είναι και η πορεία προς την Χριστοποίηση και την Θέωση.
Όπως και να το εξετάσεις ο Χριστός δεν ήταν ανόητος.
Ούτε είχε άγνοια της ανθρωπινης λειτουργείας.
Αλλά κανένας Μεσσίας δεν μπορεί να βαδίσει τα βήματα της Τελειότητας για σένα!
Αν ήταν έτσι, τότε όλοι οι Πνευματικοί Δάσκαλοι θα φώτιζαν αυτόματα όλες τις εγκλωβισμένες ψυχές και ο κόσμος μας θα ήταν "μαγικός"!

Το ζητούμενο δεν είναι να εμφανιστούν στην Γη δεκάδες ή και χιλιάδες φωτεινά Πνεύματα και να αναλάβουν την διοίκηση του πλανήτη ως μια "Λαμπρή Ολιγαρχία" και να καθοδηγούν (ασκώντας και πνευματικές Εξουσίες) σαν μπαμπάδες την ανθρωπότητα!

Η Ουσία είναι να φτάσουμε να αναγωρίσουμε όλοι μας τον Θεό μέσα μας και να Τον Εκδηλώσουμε ως Προσφορά, Αγάπη, ως Δημιουργία!

Φίλε μου ενώ περιγράφεις την Νομοτέλεια της Αγάπης (στο Παρμενίων) ως καλό, από την άλλη την αντιμετώπιζεις ως κάτι "κακό" ή "ενοχλητικό"!

Αν η Φιλία είναι δύσκολη μεταξύ των ανθρώπων, αν η Τιμιότητα κοντεύει να χαθεί, αν το Ψέμα υπάρχει σε όλες μας τις ασχολίες, αν υπάρχει μεγάλη δυσκολία σε ένα ερωτευμένο ζευγάρι να γνωρίσει την "μεγάλη αγάπη", αυτό τι σημαίνει;

Να λειτουργήσουμε Αρνητικά στην Άρνηση;
Να βγάλουμε τα μάτια μας μόνοι μας;
Να καταρίψουμε κάθε Αρχή και Αξία και να σερνόμαστε στη Γη μπας και απολαύσουμε κάποιες στιγμές Δύναμης και Ηδονής;

Αν τα "Αγαθά αποκτούνται με Κόπο", πες μου σε παρακαλώ ποιος είναι ο δικός μας Κόπος για αυτά;

Με Σεβασμό και Αγάπη

ΥΓ. Δεν υποτιμώ κανέναν Πνευματικό Δάσκαλο ή Μύστη, όλοι τους συμβάλουν στην υπέροχη Αρμονία της Δημιουργίας!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kitkat
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2002, 21:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kitkat
Γειας φιλοι...

πολυ φοβαμαι οτι καπου χαθηκε η "μπαλα" !!! και με ενοχλει παρα πολυ το γεγονος οτι καποιοι ασχολουνται με το ποσο Ελληνας ειναι καποιος και το DNA τους !!!

εχω μπει πολλες φορες στο πειρασμο να σκεφτω κατι αντιστοιχο δηλ καταποσο διαφερουμε σε επιπεδο DNA !!! παντα ομως καταληγω στο εξης
προβλημα ...
μετα απο τη Ρωμαικη επικρατηση , τις δεκαδες λεηλασιες απο διαφορους λαους , τα 400 χρονια των τουρκων και ισως και αλλα που δεν γνωριζω μπορει να υποστηριξει κανεις οτι εχουμε ριζες 100% ελληνικες ? 100% καθαρες σε σχεση με τους Αρχαιους Ελληνες?? και εαν τελικα βρεθει τροπος εξακρυβωσης του DNA και αποδεικνυει ποσο Ελληνας ειναι κατι και μετρησουν καποιος απο τους φανατικους "Ελληνες" και δειξει οτι καθε αλλο παρα ελλην ειναι στο DNA τοτε τι γινετε ???? θα συνεχισει να φωναζει ??? αρα ισως ειναι και επικινδυνο να υποστιριζει κανεις κατι τετοιο

οπως και να εχει αυτο που εχει φαει τον "ΕΛΛΗΝΑ" τοσο χρονια ειναι αυτο ακριβως το πραγμα οτι τρωγετε με τα ρουχα του και βλεπει το δεντρο χανοντας το ΔΑΣΟΣ !!! ετσι πιστευω οτι δεν ειναι σωστο να διαχωριζουμε κανεναν οτι ειναι ο καθενας ειναι ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΤΟΥ μονο αυτος ξερει τι ειναι !!! Ξερω αρκετους "Ελληνες" που κατατρωνε Ελληνες !!!! ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ

τελος θελω να αναφερω οτι εχω καταληξει οτι Ελληνες μας κανει αυτος εδω ο τοπος και η ενεργεια που φερει. δεν ξερω πως , δεν ξερω που , αλλα κατι εχει , ισως η ολη νοοτροπια των ανθρωπων που ζουν εδω , ισως ο αερας , ο ουρανος , η θαλασσα , ισως καποιος ιος !!!

αφηστε τα λοιπον ολα αυτα δεν ειναι θεμα αναζητησης το ποσο Ελλην ειναι ενας Ελλην , κοιταξτε μεσα σας και κρινετε τον εαυτοσας ποσο ελληνες ειστε σε βαθος. Οι αρχαιοι φιλοσοφοι αναζητουσαν την ΑΛΗΘΕΙΑ και τη ΓΝΩΣΗ και οχι την ελληνικοτιτα τους !!!

επιστρεοφη λοιπον στον ΘΕΜΑ ΜΑΣ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 00:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a
Ελλην ειναι αυτος που εχει την Ελληνικη Παιδια και το Ελληνικο Εθος. Σε απλα ελληνικα, αυτος που εχει την ελληνικη κοσμοθεαση και τροπο σκεψης.

Φωτιε, βλεπω οτι απο ιστορικα και λογικα επιχειρηματα σκιζεις. Ουτε ενας τοσο δα σχολιασμος στις εκτενεις ιστορικες αναφορες και πηγες, παρα μονο νεροβραστα αδυναμα λογακια του αερα.
Λες και ολοι οι αλλοι λαοι δεν ηξεραν περι Ερωτος, Φιλοτητας και Αγαπης και περιμεναν ενα ματσο εκληματιες σφαγεις κατσικοκλεφτες που ζουσαν σε τσαντηρια και δε ξεραν τι παει να πει νερο και λουτρο για να την "ανακαλυψουν".
Λες και λαοι που γνωρισαν κι εθεσαν τις βασεις για επιστημες οπως η φιλοσοφια, η αστρολογια, η αστρονομια, η ιατρικη, η θεραπευτικη, η πολιτικη, η νομοθετικη, η γλυπτικη, η ζωγραφικη, η αρχιτεκτονικη, η στρατηγικη, η πολεμικη τεχνη, η πολεοδομια, η δημοκρατια (κλπ κλπ κλπ) δεν κατανοησαν οι καημενοι τι ειναι θρησκεια και αληθεια και περιμεναν ενα ματσο απο νταβατζηδες και πορνες (Αβρααμ και Σαρα), σφαγεις κι εγκληματιες (Οσαρσηφ-μωυσης και το συναφολοϊ του), τυχοδιωκτες (Σαουλ-"Παυλος") και μισογυνηδες αρρωστους ("εκκλησιαστικοι πατερες") που δεν ειχαν ποτε τους πολιτισμο ουτε προσφεραν τιποτε στην ανθρωποτητα περα απο αιμα, για να τους πουν τι ειναι θρησκεια...

Βεβαια το τι εστι "χριστιανικη αγαπη" το εχει δειξει η Ιστορια ξεκαθαρα.

Και το το εστι Λογικη και ψυχοσωματικη Υγεια, το εχει δειξει η ελληνικη κοσμοθεαση.

Απο κει και περα, για εμας υπαρχει κατι που λεμε Ειμαρμενη, που ειναι συμπαντικη νομοτελεια. Γνωριζουμε οτι οπου διαπραττεται Υβρις, η Νεμεσις ακολουθει.

Για να το πω και με την ανατολιτικη ορολογια, υπαρχει κατι που λεγεται Καρμα. Και Καρμα σημαινει ο,τι επιβαλλεται με αιμα, σφαγες και βια θα ερθει η στιγμη που θα πνιγει στο αιμα, τις σφαγες και τη βια. Το Καρμα του Χριστιανισμου και των οπαδων του ειναι βαρυτατο και βουτηγμενο στο αιμα αθωων που κυλισε για αιωνες. Η Νεμεσις ερχεται και κραδαινει το σπαθι της αμειλικτα. Αυτο εχω μονο να προσθεσω. Για τα υπολοιπα....ας προσεχατε!


ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟΝ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 00:39:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σας.

Πέρσεια Εκάτη, θέλω να σε παρακαλέσω για ακόμη μία φορά να ακολουθήσεις τους κανόνες εγγραφής στο forum. Πριν κάνεις εγγραφή τους έχεις διαβάσει, έτσι δεν είναι; Και αφού έκανες εγγραφή δέχτηκες σαν ώριμος ενήλικας ότι θα τους σεβαστείς. Κάνω λάθος;

Έχεις δυνατά επιχειρήματα, καλό μορφωτικό επίπεδο, μια ευρεία γνώση πάνω στην αστρολογία (από ότι έχω δει στην σελίδα σου) θα σε πείραζε λοιπόν, από την ελληνική κοσμοθέαση, να ενσωμάτωνες και τους κανόνες του διαλόγου;

Οι εκφράσεις που χρησιμοποιείς για να πείσεις (;) είναι εκφράσεις ακραίες και υποτιμητικές και είμαι σίγουρος ότι δεν εξυπηρετούν στο να πείσεις αλλά να "φτύσεις" την αντίπαλή σου ιδεολογία. Δεν έχω καμία πρόθεση να σου κάνω λογοκρισία αλλά νομίζω ότι μπορείς να θέσεις τις ιδέες σου σεβόμενη και τους κανόνες εγγραφής.

Ένας Έλληνας πρέπει να σέβεται το λόγο του και τις υποσχέσεις του. Εξάλλου και οι κανόνες εγγραφής είναι επηρεασμένοι από την αρχαία ελληνική διαλεκτική και πολιτισμό. Αν λοιπόν είσαι ελληνίδα κατά την κοσμοθέαση (γεγονός που δεν έχω καμία πρόθεση να αμφισβητήσω) περιμένω την καλή σου θέληση να είσαι Ελληνίδα και στο διάλογο.

Νομίζω ότι με τις ακραίες περιγραφές δεν κερδίζει κάποιος οπαδούς αλλά απλώς αυτοεπιβεβαιώνεται. Έχεις ανάγκη να αυτοεπιβεβαιωθείς; Κινδυνεύεις από κανέναν συνομιλητή σου; Δεν νομίζω. Άρα μπορείς να πάρεις μία ανάσα, να δεις "γύρω" σου και να συνεχίζεις να συνδιαλέγεσαι λιγότερο επιθετικά. Δεν κινδυνεύει ούτε η ελληνικότητά σου ούτε εσύ, αν απευθυνθείς στον συνδιαλεγόμενό σου με περισσότερο σεβασμό στους κανόνες διαλόγου.

Με φιλική διάθεση...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 00:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Φιλτατε Φωτιε,δεν τρωγεσαι με τιποτε,ξεγλυστρωντας σαν το χελι,απο αυτα που συζηταμε.Τελος παντων ,επειδη-και να με συγχωρεις-δεν μπορω να εκφραστω καθαρωτερα,με βαση το θεμα μας,κλεινω λεγοντας οτι για το θεμα του Ιησου,πιστευω οτι ο Β.ΡΑΙΧ,καταλαβε πολυ περισσοτερα απο πολλους θεολογους και θεολογουντες,ιδιως στα 'η δολοφονια του Χριστου','ο αιθερας,ο θεος και ο διαβολος',και' η βιοπαθεια του καρκινου'.Τα υπολοιπα τα κατανοησε και εξεθεσε η BLAVATSKY.Παντα φιλικα.

Υ.Γ.Κλεινοντας,περιμενω παντα την συγγνωμη της επισημης εκκλησιας απεναντι στο οτι δεν υπαρχει σχεδον τιποτε απο τους προσωκρατικους και τον Πορφυριο,για να διαβασω.
Και επισης,'οι Εθνικοι',δεν εχουν να ζητησουν συγγνωμη απο κανεναν.Γιατι τους οφειλουν τα παντα(μεταξυ πολλων αλλων,οι καταστροφεις και σφαγεις τους),ενω αυτοι δεν οφειλουν τιποτε και σε κανεναν...
serpentpan

Edited by - serpentpan on 02/12/2002 00:51:02

Edited by - serpentpan on 02/12/2002 00:53:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 06:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a
quote:

Πέρσεια Εκάτη, θέλω να σε παρακαλέσω για ακόμη μία φορά να ακολουθήσεις τους κανόνες εγγραφής στο forum. Πριν κάνεις εγγραφή τους έχεις διαβάσει, έτσι δεν είναι; Και αφού έκανες εγγραφή δέχτηκες σαν ώριμος ενήλικας ότι θα τους σεβαστείς. Κάνω λάθος;

Οι κανονες αφορουν τα πιστεω και τις αντιληψεις αλλων ανθρωπων. Δεν ειδα πουθενα να αναγραφουν "απαγορευεται αυστηρα η παραθεση ιστορικων γεγονοτων". Δεν εξεταζω το θεμα του χριστιανισμου απο φιλοσοφικης ή θεολογικης πλευρας, ουτε ασκω καποια φιλοσοφικη και θεολογικη κριτικη. Αντιθετα παραθετω ιστορικα επιβεβαιωμενες πηγες που αποσαφηνιζουν καποιους κατα κορον καλλιεργουμενους δημοφιλεις μυθους. Οποτε δεν καταλαβαινω γιατι αντιδρας.

quote:

Έχεις δυνατά επιχειρήματα, καλό μορφωτικό επίπεδο, μια ευρεία γνώση πάνω στην αστρολογία (από ότι έχω δει στην σελίδα σου) θα σε πείραζε λοιπόν, από την ελληνική κοσμοθέαση, να ενσωμάτωνες και τους κανόνες του διαλόγου;

Διαλογος σημαινει επιχειρηματα και μαλιστα συμφωνα με τη Λογικη. Διαλογος σε ιστορικο ζητημα σημαινει ιστορικα εγκυρα επιχειρηματα, συμφωνα παλι με τη Λογικη. Απο που λοιπον συμπεραινεις οτι δεν ενσωματωνω αυτους τους κανονες; Επιπλεον δεν ελαβα ουτε μια απαντηση που να περιεχει ιστορικα επιβεβαιωμενα επιχειρηματα που να αντιπαρατιθονται στα δικα μου αναιρωντας τα ή εστω αντικρουοντας τα συμφωνα με τη Λογικη. Μηπως λοιπον η συσταση σου θα επρεπε να εχει αλλους αποδεκτες; Λεω μηπως...

quote:

Οι εκφράσεις που χρησιμοποιείς για να πείσεις (;) είναι εκφράσεις ακραίες και υποτιμητικές και είμαι σίγουρος ότι δεν εξυπηρετούν στο να πείσεις αλλά να "φτύσεις" την αντίπαλή σου ιδεολογία. Δεν έχω καμία πρόθεση να σου κάνω λογοκρισία αλλά νομίζω ότι μπορείς να θέσεις τις ιδέες σου σεβόμενη και τους κανόνες εγγραφής.

Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν. Τα ιστορικα γεγονοτα δεν "πειθουν", απλα γινονται αποδεκτα εφοσον ειναι επιβεβαιωμενα περα απο καθε λογικη αμφιβολια. Για τους κανονες εγγραφης στα ειπα παραπανω. Μηπως τελικα προσπαθεις να κανεις λογοκρισια; Εαν ειναι ετσι κανε τη ξεκαθαρα και μην κρυβεσαι πισω απο το δαχτυλο σου.

quote:

Ένας Έλληνας πρέπει να σέβεται το λόγο του και τις υποσχέσεις του.
Νομίζω ότι με τις ακραίες περιγραφές δεν κερδίζει κάποιος οπαδούς αλλά απλώς αυτοεπιβεβαιώνεται. Έχεις ανάγκη να αυτοεπιβεβαιωθείς;

Οι περιγραφες μου ειναι πραγματικες, το οτι τις χαρακτηριζει καποιος "ακραιες" δεν εχει να κανει με τον δικο μου τροπο αλλα με τα ακραια γεγονοτα στα οποια αναφερονται. Ξανα, μανα, θα το πω: Η ιστορια αυτη ειναι και σε οποιον αρεσει. Αμα δε θελει να την ακουσει, ας παει σπιτι του κι ας διαβασει την Κοκκινοσκουφιτσα. Το να χαρακτηριζεις καποιον που προσπαθει με κοπο να αποσαφηνισει ιστορικα στοιχεια παραθετοντας εγκυρα γεγονοτα, "οτι προσπαθει να αυτοεπιβεβαιωθει" ειναι το λιγοτερο προσβλητικο και μου οφειλεις μια συγγνωμη εδω περα. Αυτο, εαν σεβεσαι τις αρχες του διαλογου για τις οποιες τοσο κοπτεσαι.


ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟΝ

Edited by - Πέρσεια Εκάτη on 02/12/2002 07:46:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 10:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
"Σου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα".

Από ότι καταλαβαίνω δεν θέλεις να καταλάβεις την ουσία των παρατηρήσεών μου. Μου θυμίζεις το ανέκδοτο. "Εγώ είμαι ρατσιστής; Αυτοί είναι μαύροι!"

Κανείς δεν προσπαθεί να σε λογοκρίνει. Πες την αλήθεια σου χωρίς ακραίες εκφράσεις και με σεβασμό στους κανόνες εγγραφής.

Αν νομίζεις ότι δεν υπάρχει περιθώριο διαλόγου και ότι απαιτείς και συγνώμη τότε κάνε από εδώ και πέρα αυτό που θεωρείς εσύ σωστό και θα κάνω κι εγώ με την σειρά μου αυτό που θεωρώ σωστό.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 11:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλημέρα σε όλους.

Φίλε Serpentpan, θα σε παρακαλούσα να μην με «χαρακτηρίζεις» με το αγαπητό (ειδικά με ουζάκι) χέλι!
Αν έχεις συγκεκριμένες διαφωνίες στα λεγόμενά μου, καλό είναι να τις παραθέτεις.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με όσα πιστεύεις, απλά όπως έχω πει ξανά, ο Ιησούς σίγουρα ήξερε «καλύτερα», τον Εαυτό του

Εδώ θέλω να σταθώ σε ένα πολύ σημαντικό σημείο που οι περισσότεροι σε αυτό τον χώρο συζήτησης παρανοούν.

Δεν υπάρχουν στρατόπεδα!

Η Κληρονομιά που προβάλλεται ως «Λάβαρο» φίλοι Άτλαντα, Εκάτη, Ερμοκράτη (και αρκετοί άλλοι) δεν είναι «δικιά σας».

Δεν σας ανήκει τίποτα πέρα από τον εαυτό σας και αυτός στο βαθμό Ελευθερίας και Συνειδητότητας που κατέχετε!

Όλα τα άλλα είναι Ιδέες, ή σχέσεις Ιδεών και συνειρμών!

Καρπώνεστε με τόση ευκολία την Ελληνική Ιστορία και Μυθολογία λες και είναι «τσιφλίκι» σας αγορασμένο και περιφραγμένο!
Αμύνεστε πίσω από τμήματα του Ελληνικού Πολιτισμού, υποβιβάζοντάς τον σε επίπεδο γηπέδου.
Και πάντα επιλέγοντας τα τμήματα αυτά της ιστορίας που σας βολεύουν!
Προσωπικά δεν είμαι ιστορικός (και ήμουν «αδύναμος» στο Λύκειο) κατανοώ όμως την Ιδιοτέλεια και Διακρίνω τις αποσπασματικές σας θέσεις.
(Μην ανησυχείς Εκάτη θα επανέλθω με στοιχεία, χρόνο θέλω να ερευνήσω./ Αλήθεια γιατί ξέχασες το Διοκλητιανό;)

Είναι απαράδεκτη η επιθετικότητά σας για όσα έγιναν πριν χιλιάδες χρόνια.
Μιλάτε για Νομοτέλεια Αίματος και Νέμεση;
Συμφωνώ.
Γνωρίζεις Φίλε Serpetnpan, τι οφείλουν οι Αθηναίοι, οι Σπαρτιάτες, οι Κορίνθιοι, και όλοι λίγο πολύ οι Έλληνες στους Έλληνες;
Γνωρίζεις τις χιλιάδες των νεκρών, των βασανισμένων, των καμένων ναών, των βιασμένων γυναικών και μητέρων, των σκλάβων, των κατάρων που σπέρναμε για αιώνες αναμεταξύ μας;

Τι Κάρμα έχουν οι Έλληνες στην Ελλάδα;
Δικό μας είναι το σπίτι και το καίμε άμα θέλουμε;
Δικό μας το παιδί και το πουλάμε σκλάβο ή το σκοτώνουμε;
Πόσες προδοσίες και πόσοι Εφιάλτες έχουν «κάψει» αυτό τον τόπο;
Πόσοι πρόγονοί μας, μη χριστιανοί (για να μην μπερδευόμαστε), έσκυψαν δουλικά το κεφάλι;
Όχι αυτοί δεν ήταν «Έλληνες», δεν είχαν γεννηθεί σε αυτό τον τόπο, δεν είχαν καθαρόαιμο αίμα, δεν «συνουσίασε» κάποια προγονή τους θεός, δεν μιλούσαν Ελληνικά, ή δεν είχαν Ελληνική Παιδεία, ΟΧΙ αυτοί δεν ήταν Έλληνες, ήταν αρκετές χιλιάδες Λάθη και τα αγνοούμε!
Αποφαινόμαστε όλο καμάρι εμείς οι ελληναράδες!

Δεν πολέμησαν και Έλληνες μαζί με τους Πέρσες, όχι ποτέ!
Δεν «σκύψαμε» στους Ρωμαίους για ιδιοτελή συμφέροντα! Αλίμονο.
Και έχουμε τώρα τους «Νέους Εκπρόσωπους της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας»
Έλληνες!
Πώς να δικαιολογήσουμε τους Διωγμούς;
Πώς να αμφισβητήσουμε τις ιστορικές πηγές (ποτέ τις «δικές μας»)

Που αν ο Μπους ξεκινούσε σήμερα αντιχριστιανικό αγώνα, πολλοί θα έτρεχαν να του γλύψουν τα….παπούτσια!
Που οι Ναζί χάιδευαν του Έλληνες Αρίους, τους Αλβανούς (Δωρικό φύλο σύμφωνα με τους Ναζί) Αρίους και μιλάμε τώρα μόνο για την «προσκυνημένη» εκκλησία.
Λες και οι άλλοι δεν σκύψαν το κεφάλι!
Λες και όλων οι παππούδες σας πολέμησαν στην Αντίσταση!
Λες και αν όντως πολέμησαν, αυτό σας δικαιώνει σήμερα!
Λες και δεν βάψαμε την χώρα μας στο αίμα για χάρη των Βρετανών, των Ρώσων και των Αμερικανών!
Αδερφός ενάντια σε Αδερφό!!
Αλήθεια Τι χρωστάνε οι Έλληνες στους Έλληνες;
Λες και δε μας δέσμευσε διαχρονικά το « Πας μη Έλλην, Βάρβαρος» !

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
Για δούμε και το θέμα διαφορετικά!
Παράθεσα ερωτήματα που κανείς δεν έχει πάρει θέση επανειλημμένα!
Είναι αδικαιολόγητος ο έντονος συναισθηματισμός ενάντια στον Χριστιανισμό και τον Χριστό!

Λες και χάθηκε η Ελληνική Κληρονομιά.
Λες και είναι δική σας, κτήμα σας!

Μήπως δεσμεύεται το Φως, μήπως περιορίζεται το Πνεύμα;

Ποιοι νομίζεται ότι είστε «κύριοι» και το διεκδικείτε με τσιγγουνιά;
Ποιος σας είπε πως εκατομμύρια Έλληνες δεν σέβονται και δεν αγαπούν τον Σωκράτη, τον Πλάτωνα, τον Αριστοτέλη, τον Όμηρο, τον Αριστοφάνη, τον Σοφοκλή, τον Διογένη, τον Ιπποκράτη, τον Περικλή, τον Μ. Αλέξανδρο;
Πως αυθαίρετα και με τραμπουκισμό αμφισβητείτε εκατομμύρια παιδία που μεγάλωσαν παίζοντας τους άθλους του Ηρακλή και τους Αργοναύτες;

Ειλικρινά πιστεύτε πως είστε Έλληνες;
Αλήθεια;
Και σπέρνετε Διχόνοια;
Και κατέχετε τον Ελληνικό Πνεύμα;
Και δεσμεύετε την Ελληνική Ψυχή;
Και είστε γεμάτοι Οργή για την «Αδικία» που σας έγινε;
Και το μόνο που μπορείτε, είναι να «ροκανίζετε» σαν τρωκτικά;
Και μήπως βασανίσθηκε κανείς σας από το επίσημο Ιερατείο;
Που η βάση της οργής σας;
Που τα έργα σας;
Που το Φως σας;
Που ο Πολιτισμός στους λόγους σας;

Μήνες και μήνες σε αυτούς τους χώρους συζήτησης δεν παράγετε Έργο «κύριοι»!
Εκτός από «σπάνιες φωτεινές» στιγμές!
Αντιδράτε κιόλας όταν οι συντονιστές σας καλούν σε τάξη και ευπρέπεια, και κάνετε, δήθεν, πως δεν καταλαβαίνετε!
Λες και είμαστε από άλλο πλανήτη!
Λες και δεν είναι υβριστικοί οι λόγοι σας!
Λες και κανείς δεν γνωρίζει τι είναι Αγένεια, Υποτίμηση και Χυδαιότητα!

Κουτοπόνηρες Σοφιστείες του «Κερατά»!
(Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη εδώ, σε όλους και από την Εκάτη και από τον Admin)
Λες και Φίλη Πέρσεια Εκάτη αν σου προτείνω να «σε Γαμή…σω» δεν θα αντιδράσεις όπως κάθε φυσιολογικός Έλληνας, αλλά θα χαρείς!
Άρρεν εγώ Θήλυ εσύ, (όπως παρουσιαζόμαστε) θα πρέπει να αισθανθείς «τιμή» καθώς με «σωστά Ελληνικά» σου κάνω πρόταση Γάμου

Αλήθεια είστε Έλληνες;
Ή «Παρασιτικές Σκιές» γύρω από το Ελληνικό Πνεύμα που προσπαθούν να καρπωθούν το Φως για να θρέψουν το Εγώ τους;

Μας δείχνετε μέσα από τα λόγια σας την ποιότητά του νου και της ψυχής σας.
Φοβισμένοι και οργισμένοι, (αλήθεια γιατί;) δίχως Αγάπη.
«Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα λέει…κρεμαστάρια»!

Και πώς να γνωρίσει και να αναγνωρίσει κάποιος την Αγάπη όταν είναι θωρακισμένος πίσω από το εαυτούλη του (Ράιχ, φίλε μου serpentpan) και ως ανθρωπάκι διεκδικεί την «αυθεντία» του Εγώ του;
Και δεν φτάνει η Αδυναμία σας!
Επιτίθεστε συνεχώς σαν τις ύαινες στην Εκδήλωση της Αγάπης στη Γη!

Τα έργα σας κύριοι!
Να φανερώσετε την Δημιουργική Ικανότητα του Έλληνα μέσα από το Φως!
Μπορείτε;

Αλλιώς, άλλα λόγια να… Αγαπιόμαστε!


Με Σεβασμό και Αγάπη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 13:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλησπέρα σε όλους

Κατ’ αρχήν θα ήθελα να ζητήσω ΣΥΓΝΩΜΗ από τον καθένα σας ξεχωριστά.
Αν σας πρόσβαλα ή αν σας υποτίμησα.
(ας πούμε δικαιούμαι και εγώ μια φορά αυτό «δικαίωμα» )

Ζητώ Συγνώμη για τις κρίσεις μου και για τα λόγια μου και σας αποδεσμεύω από την κατάκρισή μου.

Εύχομαι σε όλους απρόσκοπτη Πνευματική Πορεία και Ελευθερία στο Νου και την Καρδιά!

Θα παρακαλέσω τον Αdmin να «τραβήξει μολυβιά» στην …απρεπή μου φράση, παρόλο που είναι φανερή η λειτουργία της ως παράδειγμα.
Για να μην ισχυρίζεται κανείς πως υπάρχουν δύο μέτρα και σταθμά!

Φίλε μου Παρμενίων δε σε κατανοώ!
Γιατί ζητάς παρέμβαση συντονιστών;
Δεν είναι Ρατσισμός οι θέσεις σου;
Ειλικρινά το πιστεύεις;

Να επεκτείνω το ανέκδοτο του Θωθ «Δεν είμαι ρατσιστής, αυτοί φταίνε που δεν είναι Έλληνες»;

Και βέβαια δεν είσαι μαθητής μου, δεν έχω μαθητές !

Μαθητές έχει μόνο ο Λόγος και ως Μαθητής Του μπορώ να υπάρξω και εγώ.

Αν θέλουμε ας κάνουμε κάποιο βήμα Ελευθερίας

Με Σεβασμό και Αγάπη.

ΥΓ. Εύχομαι κει ελπίζω να μην καταγράφει στην Ιστορία μας (μόνο αυτό έλειπε!) Κίνημα Νεοελλήνων Σκοταδιστών!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 13:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Φίλε Θωθ, ασχέτως αν συμφωνώ ή διαφωνώ με τα γραφόμενα ή το ύφος της Περσείας Εκάτης ΔΕΝ νόμίζω ότι έχει παραβεί τους κανόνες του φόρουμ ΣΑΣ, δεν διάβασα ΚΑΜΙΑ βρισιά κανένα υποτιμητικό επίθετο παρά μόνο ιστορικές διαπιστώσεις και μάλιστα ΟΧΙ δικές της.
Δηλαδή το
Λες και ολοι οι αλλοι λαοι δεν ηξεραν περι Ερωτος, Φιλοτητας και Αγαπης και περιμεναν ενα ματσο εκληματιες σφαγεις κατσικοκλεφτες που ζουσαν σε τσαντηρια και δε ξεραν τι παει να πει νερο και λουτρο για να την "ανακαλυψουν".
Λες και λαοι που γνωρισαν κι εθεσαν τις βασεις για επιστημες οπως η φιλοσοφια, η αστρολογια, η αστρονομια, η ιατρικη, η θεραπευτικη, η πολιτικη, η νομοθετικη, η γλυπτικη, η ζωγραφικη, η αρχιτεκτονικη, η στρατηγικη, η πολεμικη τεχνη, η πολεοδομια, η δημοκρατια (κλπ κλπ κλπ) δεν κατανοησαν οι καημενοι τι ειναι θρησκεια και αληθεια και περιμεναν ενα ματσο απο νταβατζηδες και πορνες (Αβρααμ και Σαρα), σφαγεις κι εγκληματιες (Οσαρσηφ-μωυσης και το συναφολοϊ του), τυχοδιωκτες (Σαουλ-"Παυλος") και μισογυνηδες αρρωστους ("εκκλησιαστικοι πατερες") που δεν ειχαν ποτε τους πολιτισμο ουτε προσφεραν τιποτε στην ανθρωποτητα περα απο αιμα, για να τους πουν τι ειναι θρησκεια...

και είμαι σίγουρος ότι αν της ζητηθεί να τα αιτιολογήσει ξέρουμε πολύ καλά όλοι μας ότι τα περισσότερα από τα ανωτέρω αναφέρονται στα ιερά βιβλία των εβραίων και εβραιοχριστιανών !

Φίλε Κέλσο (άλήθεια γιατί χρησιμοποιείς το ψευδώνυμο Φώτιος ??) για το βαρύγδουπο που έγραψες Η Κληρονομιά που προβάλλεται ως «Λάβαρο» φίλοι Άτλαντα, Εκάτη, Ερμοκράτη (και αρκετοί άλλοι) δεν είναι «δικιά σας» σου διαφεύγει η απλή Λογική που ισχύει για όλες τις κληρονομιές, ανήκει σε αυτούς που την ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ !!!!!

Όσον αφορά το υπόλοιπο παραλήρημά σου πραγματικά δεν το εννοώ και δικαίωμά σου να λες οτι θέλεις αλλά όταν δεν το υποστηρίζεις με επιχειρήματα και βασικά ΔΕΝ μπορείς να το "δείς" στην πραγματική του διάσταση και υπόσταση και απλά το αντιμεταφέρεις και το συγκρίνεις λανθασμένα με τα 'δικά' σημερινά μάτια συγνώμη αλλά δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να καταλάβεις την αρχαία Σοφία και πως Αυτή 'δουλεύει' και ανελίσεται μέσα στον σπειροειδή Χρόνο.

Θα μπορούσα να γράψω κι εγώ σελίδες επί σελίδων αλλά απ'ότι έχω δει είναι μάταιος κόπος, και επειδή ο χρόνος είναι πολύτιμος για όλους μας θα αποχωρήσω έχοντας μια αλμυρή γεύση του μονολιθικού συμπαγούς δογματισμού (εκτός μερικών εξαιρέσεων βέβαια!) από αυτό το φόρουμ ή τελικά στα νιάτα μου άλλο εγώ θεωρούσα 'Εσωτερισμό' κι άλλο εσείς τώρα. Όπως και να'χει εγώ από την πλευρά μου ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ σας για όλα όσα 'πήρα' από τις συζητήσεις μας (και μη).
Κάποιοι θα χαρούν που ένας 'ενοχλητικός' φεύγει αλλά θα προκαλούσα αυτούς που θα σκεφτούν έτσι να ψάξουν ΒΑΘΙΑ μέσα στην καρδιά και την Ψυχή τους και να δια-λογισθούν πάνω σε αυτό ... και ποιός ξέρει ίσως ξανα-συναντηθούμε σε κάποιο άλλο εξελεκτικό μας επίπεδο.

Καλές εορτές σε όσους και σε ότι εορτάζουν !
Από την πλευρά μου σας έυχομαι καλό Τριέσπερο και είθε ο Ηρακλής να έίναι αρωγός σε όσους διαβαίνουν το ΔΥΣΚΟΛΟ μονοπάτι του Ελληνισμού.

Υγιαίνετε και Ευδαιμονείτε


Y.Γ. θα παρακαλούσα τον Admin να με διαγράψει από την λίστα των μελών μια και δεν βρήκα τον τρόπο πως να αυτοεξοριστώ

Edited by - dix on 02/12/2002 13:42:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 13:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78
Καλημέρα παιδιά και καλό μήνα!!!
διαβάζω με ενδιαφέρον (αλλά και κούραση ομολογώ ) τη συζήτηση και άκρη δε βγάζω!!!
Ειδικά όταν διάβασα στα μηνύματα τις λέξεις (DNA),(φυλή-φύλο και τα συναφή) άρχισα πάλι να μυρίζω ...μπαρούτι και βλέπω λευκά πούπουλα να ξεπετάγονται όπως στα κινούμενα σχέδια όταν οι χαρακτήρες παίζουν κλωτσοπατινάδα!! (όποιος κατάλαβε,κατάλαβε.Έξυπνα παιδιά είστε όλοι!!)
Παιδιά ποιός σας είπε ότι φταίνε οι θρησκείες και σκίζεστε όλοι να υπερασπίσετε τις κοσμοθεωρίες σας?
Είναι θέμα (επιτρέψτε μου τον όρο αν και αδόκιμος...) πνευματικής και ψυχικής ηθικής...
Άντε και στις 32 σελίδες ...καιγόμαστε!!!
Ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Redivivus
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 14:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Redivivus
ΑΝ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ
ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΟΧΟΣ......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 14:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Φιλε Φωτιε,

Εγω εκαμα λογο για φυλετισμο. Εσυ μου μιλας για "ρατσισμο".
Θα μιλησω στη γλωσσα σου , διοτι αντιλαμβανομαι το υπονοουμενο σου. Αν Ρατσισμος σημαινει το να μαστιγωνεις τους εργατες στις βαμβακοφυτειες...σιγουρα δεν ειμαι ρατσιστης και κατι τετοιο δεν αφορα εμενα. Αν ομως "ρατσισμος", ειναι η αναγνωριση της Φυσικης Ταξεως και της υπαρξης Φυλων και Εθνων - τοτε ειμαι. Δεν καταλαβαινω , γιατι η μελετη των επιστημονικων πορισματων της Γενετικης και της Βιολογιας , θεωρειται ισοδυναμη με την υποτιθεμενη απαιτηση για φυλετικη καταπιεση και εξοντωση !!!

Προσωπικως σεβομαι και εκτιμω τις ανθρωπινες φυλες και πρωτιστως την δικη μου. Οι δηθεν αντι-φυλετιστες ειναι εκεινοι που ουσιαστικως δειχνουν με λογια και εργα την εχθροτητα τους προς την υπαρξη αυτων καθαυτων των φυλων και της Φυσικης Φυλετικης Ποικιλομορφιας. Γι' αυτο και προσπαθουν να εξαλειψουν τις διαφορες που συνιστουν αυτη την ποικιλομορφια και να οδηγησουν την ανθρωποτητα σε ενα α-φυλετικο βλασφημο κραμα.

Και μια ακομη παρατηρηση - ως γενικος κανων για την αναζητηση της ΑΛΗΘΕΙΑΣ - ητοι: Αρση της Ληθης - Ληθαργου. Το ελλειμμα τοσο της Φυλετικης Αυτογνωσιας οσο και της ατρομου συνειδητης Εγρηγορσης, ειναι το υποκειμενο υποβαθρο του εκφυλισμου μας.
Αυτο ομως καθολου δεν μεταβαλλει την κρυσταλλινη αληθεια που ετσι την εξεφρασε ο Μεγας Πλωτινος:"Ουκ αν οφθαλμος ειδεν Ηλιον ηλιοειδης μη γεγενημενος"!!!Προγενεστερο του "τι γνωριζεις", ειναι λοιπον το Ζητημα της Ουσιας, του Ειναι: Ποιος εισαι !

"Ο,τι απο τους Προγονους σου εχεις Κληρονομημενο-αποκτησε το !κιολας , για να τοχεις !"
ΓΚΑΙΤΕ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2002, 23:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr

Νομίζω ότι όλοι συνεισφέρουν θετικά στη συζήτηση.
(Αρκεί να αγνοήσουμε τα αρνητικά)

Ας μη ξεχνάνε οι συνομιλητές ότι το θέμα αυτό της συζήτησης είναι άκρως πολωτικό και είναι αναμενόμενο να υπάρξουν τριβές.
Είπα να πω και γω τη γνώμη μου και με πήρε η αλλά δεν έχω παράπονο και θέλω να ευχαριστήσω την ΕΚΑΤΗ για τα στοιχεία που παρέθεσε επειδή δε τα γνώριζα.

Άλλωστε το μόνο που μένει από μια συζήτηση είναι αυτό. Όλοι μας ξέρουμε αυτά που ξέρουμε. Αυτά που ΔΕΝ ξέρουμε είναι το θέμα, γι' αυτό και συζητάμε. Γιατί είναι παράξενο να μιλήσει ο καθένας για την πλευρά του; Αυτό δεν είναι το ζητούμενο; Και δεν θα μιλήσει με τη λογική ΤΟΥ; Όση έχει τέλος πάντων. Αν θεωρούμε ότι κάποιος είναι λιγότερο έξυπνος από μας, τηρουμένων των αναλογιών εμείς πόσο πραγματικά έξυπνοι είμαστε μπροστά στους γίγαντες της γνώσης τους οποίους υπερασπιζόμαστε; (χωρίς την άδειά τους...).

Πριν μάθουμε κάτι δεν το γνωρίζαμε και αν είναι να μάθουμε κάτι ακόμα δεν πρόκειται να γίνει ποτέ αν έχουμε την εντύπωση ότι τα ξέρουμε όλα, ότι ή ΑΛΛΟΙ φταίνε, οι ΑΛΛΟΙ δεν ξέρουν, οι ΑΛΛΟΙ είναι λιγότερο προικισμένοι. Έχει υπάρξει ΑΙΤΙΑ που είμαστε αυτό που όλοι τώρα είμαστε και στην αιτία αυτή είμαστε ΟΛΟΙ συμμέτοχοι και ότι κάνουμε στη ζωή μας είναι η ΑΙΤΙΑ αυτού που θα είμαστε στο μέλλον.

Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2002, 01:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Ο Χριστιανισμος φταιει για ολα ;

Ποιος Χριστιανισμος και ποια Ολα ;

Ας μην ξεχναμε την Προσφορα της Ελληνικης Εκκλησιας στους Εθνικους Αγωνες - κατι που δε συμβαινει με την Εκκλησια της Δυσεως. Η Θρησκεια του Ελληνα ειναι η Ελληνορθοδοξια , η οποια φυλαττει καστρα παραδοσης.Και μονο ετσι μπορει και πρεπει να γινει αποδεκτη.

Στο περιφημο ποιημα του Αριστοτελη Βαλαωριτη " Η Δεηση του Σαμουηλ" , ο ηρωικος καλογηρος του Σουλιου , ενω προσευχεται στο Θεο , λεει:

" Και κοιταξε τα χερια μας,
τωρα σ' εσε σκωμενα,
πως ειναι απο τ' απιστο
το Αιμα λερωμενα,
κι ευχαριστησου , Πλαστη μου,
και πες - Ευλογημενοι ,
Πιστοι μου Ανδριωμενοι "

Αυτος ο Θεος , ο Θεος του Σουλιωτη Καλογηρου Πολεμαρχου , ειναι ενας Ελληνικος , " εθνικος " Θεος ! Αυτον γνωριζει ο Ελληνας και Αυτον λατρευει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2002, 03:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a
Λα, λα, λα λα λα λαα
Λα λα λα λα λαααααα
Λα λα λα λα λα λαα
Λα λα λα λα λααα

Επειδη περι της προσφορας της ορθοδοξιστανικης "εκκλησιας" στους αγωνες εχουν ηδη γραφτει τα ιστορικα γεγονοτα και η προδοτικη της δραση, δε νομιζω να γινεται να σου πει κανεις οτιδηποτε αλλο.

Ελληνορθοδοξο πραγμα δεν υπαρχει. Ελληνικο ναι, ορθοδοξο ναι. Και ειναι ΑΜΟΙΒΑΙΩΣ αποκλειωμενα. Γιατι;

Λα, λα, λα λα λα λαα
Λα λα λα λα λαααααα
Λα λα λα λα λα λαα
Λα λα λα λα λααα

(εμ, αμα δεν αρεσει η Ιστορια, ισως τετοια "επιχειρηματα" να ειναι πιο ουσιαστικα )

Δε ριχνεις και μια ματια εδω....μπας και κατανοησεις ΠΟΙΟΣ ειναι ο θεος του Ισραηλ και θεος των Χριστιανων.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=571

Εκτος κι αν το Εθνικος το εννοεις ως Ισραηλιτης Εθνικος. Ετσι μαλιστα!

Και καλα να περασετε στην αγκαλιτσα (κοιλιτσα) του Σεθ/Σηθ/Σαταν/Αντοναϊ/Γιαχβε σας και των 72 "αγγελων" του (και καλη τους ορεξη!). Ωχουυυυ...


ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟΝ

Edited by - Πέρσεια Εκάτη on 03/12/2002 03:50:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

n/a
deleted


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2002, 04:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους n/a
Και που σαι; Μια και σ'αρεσει τοσο πολυ ο τυπας που θες να γινεις γευμα του, ριξε και μια ματια στις διατροφικες του συνηθειες. Ετσι για την ιστορια...

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?t=363

(Τα ξερες αυτα ορε Φωτιε; Κοιτα να δεις που καταληγετε LOL)

**Η παραπάνω επεμβάση έγινε από τον Admin (3/12/2002) για λόγους παραβίασης των Κανονισμών και Αρχών Λειτουργίας των Forums του ESOTERICA.gr Κανονισμοί**


ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟΝ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2002, 10:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Φαίνεται πως αυτό το Θέμα μετά από τόσους μήνες ύπαρξης και μετά από σχεδόν 550 μηνύματα και πολυάριθμους συζητητές που φιλοξένησε έκλεισε τον κύκλο του...

Δεν πιστεύω ότι έχει κάτι πλέον να προσφέρει καθώς οι τελευταίες συζητήσεις αναλίσκονται σε μεγάλο βαθμό σε μία αντιπαράθεση ιδεολογιών με ακραίες πολλές φορές εκφράσεις και πάνω απ'όλα χωρίς εσωτερική προοπτική και δημιουργική διάθεση, κατάσταση που ξεφεύγει από το πνεύμα λειτουργίας αυτού του χώρου.

Οι υπεύθυνοι του ESOTERICA.gr δεν επιθυμούν να φιμώσουν κανέναν, ούτε προωθούν κάποια προσωπική τους προτίμηση ως την φέρουσα την πλήρη αλήθεια, αγωνίζονται να δημιουργήσουν και να διατηρήσουν έναν τόπο συνάντησης, ανταλλαγής απόψεων, και σαφέστατα δημιουργικής αντιπαράθεσης για όσους γνωρίζουν, αντιλαμβάνονται ή διαισθάνονται την εσωτερική αλήθεια που διατρέχει ολόκληρο τον ανθρώπινο πολιτισμό. Πιστεύουμε ότι, αν μη τι άλλο, αυτή η στάση και η προσήλωση σε αυτήν έχουν αποδειχθεί ποικιλοτρόπως και για ένα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα έως τώρα. Θέλουμε να συνεχίσουμε να προσφέρουμε τη δυνατότητα για πληροφόρηση και συμμετοχή σε όλους μας τους φίλους (και σ'αυτούς που θα έλθουν ακόμη) για το μεγαλύτερο δυνατόν διάστημα και σε αυτό θα εξαντλήσουμε τις δυνάμεις και τις προσπάθειές μας!

Το ESOTERICA δεν θα γίνει ένας ακόμη χώρος αναπαραγωγής της αγοραίας συνδιαλαγής στην οποία έχουν περιέλθει άλλοι τόποι στο παρελθόν, ούτε θα γίνει το βήμα των εγωιστικών επιδιώξεων και της απροκάλυπτης προπαγάνδας για κάνεναν που θέλει να προβάλει τη δική του πίστη ή ιδεολογία με καταστροφικό τρόπο, υποτιμώντας, προσβάλλοντας και χλευάζοντας τις υπόλοιπες καθώς και ανθρώπους ή καταστάσεις που για κάποιους μπορεί να έχουν ιδιαίτερη αξία. Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να επιχειρηματολογήσει κανείς για αυτά που πιστεύει ή θεωρεί, ο δικός μας πάντως δεν είναι ο παραπάνω και τον οποίο δεν θεωρούμε εξάλλου και άξιο να έχει αξία επιχειρήματος...

Κατανοούμε ότι είναι δύσκολο για αρκετούς ανθρώπους να συμφωνήσουν και περισσότερο να συνυπάρξουν έστω και για λίγο σε έναν χώρο με άλλους ανθρώπους που θέλουν να διατηρήσουν ένα "εναλλακτικό" επίπεδο συνδιαλαγής και δεν γι'αυτό δεν ζητάμε τίποτα παραπάνω από το να διαβάζουν τους Κανονισμούς Εγγραφής και Λειτουργίας των Ομάδων Συζήτησης πριν προβούν στην εγγραφή τους ή έστω εκ των υστέρων και να αποφασίσουν εάν μπορούν να τους ακολουθήσουν κατά την παραμονή τους σ'αυτές. Στην κεντρική σελίδα του ESOTERICA.gr υπάρχει και o υπερσύνδεσμος για το Μήνυμα της συντακτικής ομάδας" όπου παρατίθεται και η γενική Φιλοσοφία του Τόπου καθώς και οι σκοποί του.
Παρακαλώ όλα τα Μέλη που διαβάζουν το παρόν μήνυμα να διαβάσουν αυτά τα δύο κείμενα και να επανεξετάσουν το αν πραγματικά τους βρίσκουν σύμφωνους.

Αντιγράφω παρακάτω ένα τμήμα από τους Κανονισμούς Εγγραφής στα Forums:

"Κατά τη διάρκεια συμμετοχής σας στις Ομάδες Συζήτησης(Forums) του ESOTERICA.gr συμφωνείτε οικειοθελώς στο ότι δεν θα αποστείλετε πληροφορίες που να είναι αγενείς, υποτιμητικές, μισαλλόδοξες, προσβλητικές για άλλα πρόσωπα ή ιδεολογίες, απειλητικές, παραβιάζουσες την ιδιωτικότητα των άλλων, χυδαίες ή παράνομες"

Πιστεύω ότι αυτό συγκεκριμένα το τμήμα έχει παραβιαστεί αρκετές φορές τις τελευταίες ημέρες και είναι κάτι που πρέπει να λάβει ένα τέλος.

Οι Κανονισμοί μας βέβαια δεν είναι δα και μία "ιδιοτροπία" αποκλειστικά δική μας, περίπου παρόμοιες δηλώσεις θα βρείτε και σε άλλους χώρους συζήτησης, απλά εμείς είμαστε αποφασισμένοι να τους τηρούμε.

Για του λόγου το αληθές αντιγράφω τμήμα των "Όρων Χρήσης" από την "Αγορά" του τόπου του "Ύπατου Συμβουλίου των Ελλήνων Εθνικών" (ακριβώς Πέρσεια Εκάτη του ίδιου τόπου που προτείνεις και σε κάποια μηνύματά σου):

  • Ο χώρος της Αγοράς είναι για Έλληνες που τιμούν τα πάτρια και τις αξίες των αυθεντικών προγόνων τους και θέλουν μέσω του χώρου αυτού να βρεθούν μεταξύ φίλων για να ενημερωθούν και να ανταλλάξουν απόψεις πάνω στην αληθινή Ελληνική Εθνική Παράδοση.

  • Ο χώρος της Αγοράς δεν αποσκοπεί στον θρησκευτικό και πολιτισμικό συγκρητισμό με άλλες ιδεολογίες, όπως Χριστιανισμό, Ισλαμισμό, Βουδισμό, Ινδουϊσμό, κ.ά., αλλά στην υπεράσπιση και ανάδειξη της αυθεντικής Παράδοσης των Ελλήνων.

  • Μηνύματα που το περιεχόμενό τους ορίζεται παρακάτω δεν θα γίνονται ανεκτά: υβριστικό, μηνύματα μίσους, απειλητικό, προσβλητικό, συκοφαντικό.

Με Bold έχω σημειώσει παραπάνω το σημείο που νομίζω ότι μας ενδιαφέρει. Και ρωτώ λοιπόν: τη στιγμή που ένας τόπος που ασχολείται με μία Εθνική Παράδοση θέτει αυτούς τους όρους (οι οποίοι φυσικά και μας βρίσκουν σύμφωνους και αλληλέγγυους) είναι δυνατόν ένας χώρος με τόσο μεγαλύτερο εύρος ενδιαφέροντος και με την εκ των προτέρων αποδοχή των διαφορετικών Πίστεων και Παραδόσεων να μην ακολουθεί τους ίδιους κανόνες και ακόμη αυστηρότερους έτσι ώστε να προστατευτεί η συμμετοχή των ανθρώπων που του εμπιστεύονται τον χρόνο τους αλλά και αυτές οι διαφορετικές ιδεολογίες από το Μένος αυτών που τις θεωρούν αντίπαλες και δεν βλέπουν την εσωτερική αυτή συνοχή του Ανθρώπινου Πολιτισμού;; Και αναφέρομαι προηγούμενα όχι προς κάποια ή από κάποια συγκεκριμένη κατεύθυνση αλλά από όλες τις πιθανές, τη σκοπιά του Χριστιανού έναντι του Εθνικού, του Μωαμεθανού έναντι του Χριστιανού, του Ινδιάνου Ιθαγενή έναντι του Αγγλοσάξωνα Αμερικάνου, του Ιθαγενούς Αφρικανού εναντι του Ευρωπαίου κ.ο.κ.

Για το επόμενο χρονικό διάστημα καλώ τον Διαχειριστή thoth και τους Συντονιστές να έχουν τεταμένη την προσοχή τους στο να αποφύγουμε άλλα ατυχή περιστατικά καθώς και τα Μέλη για να υπερασπίσουν από την πλευρά τους το δικαίωμα να βρίσκονται σε ένα χώρο όπου δεν θα παρακολουθούν ατελείωτα σήριαλ "κλωτσοπατινάδας".

Γνωρίζω πως πολλοί έχουν ήδη θορυβήθεί και δείχνουν την αντίθεσή τους σε τέτοιες νοοτροπίες είτε μέσω των Μηνυμάτων τους στις Ομάδες Συζήτησης είτε με e-mails.

Μήνυμα στα Forums (από το Νέο Μέλος ANTONIOS1997:

"ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ (ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ) ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΜΕ ΛΥΠΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΣΕ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ.
ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΥΜΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ Ή ΕΚΤΟΝΩΣΗΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΑ ΟΛΩΝ ΤΗΝ ΟΜΟΛΟΓΙΑ "ΣΕΒΟΝΤΑΙ" ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ.
ΤΟ ΠΙΟ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΟ ΟΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΕΠΙΧΕΙΡΉΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ. ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΟΦΕΛΟΣ ΑΦΟΥ ΟΛΟΙ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ."

Απόσπασμα από e-mail:

"...Ομως δεν αντεχω πια τη πολωση που δημιουργειται σε πολλες συζητησεις και την ορισμενες φορες ποδοσφαιροποιηση της κουβεντας. Εχω και τη κακια εμπειρια απο το χαλι του Innernet οπου ημουν απο τα πρωτα και ενθουσιωδη μελη..."

θα μπορούσα να γεμίσω αρκετές σελίδες με ανάλογα αποσπάσματα αλλά δεν χρειάζεται, όσοι παρακολουθούμε καθημερινά τις Συζητήσεις τα γνωρίζουμε από πρώτο χέρι!

Μία ακόμη παράκληση:

Δεν θα ήταν ένδειξη σωφροσύνης από κανέναν να παρερμηνεύσει ορισμένες στάσεις και να συγχέει την Ευγένεια με την μαλθακότητα ή την διάθεση αλληλοβοήθειας και την διακριτικότητα με τον ψευδο-πουριτανισμό.
Διαβεβαιώ ότι δεν "πάσχουμε" από αυτές τις ασθένειες.


(αγαπητέ dix μετά την παράκλησή σου έχουν ανασχεθεί τα δικαιώματα μέλους σου αλλά δεν έχεις διαγραφεί από τη λίστα Μελών - μέχρι στιγμής δεν το έχω κάνει για κανένα, μου έρχεται αρκετά δύσκολο να το κάνω για σένα μετά από τόσο καιρό που είσαι κοντά μας - θα πρότεινα να το σκεφτείς για άλλη μία φορά - στείλε μήνυμα στην e-mail διευθυνσή μου για την τελική σου απόφαση)

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2177734
Maintained by Digital Alchemy