ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ας λογαριασουμε Τωρα για το Μετα... γιατι Μετα δεν θα λογαριαζουμε για το Τωρα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 16:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις να προτείνεις κάτι noema?

Eγώ προσωπικά εχω τοποθετηθεί σε οτι αφορά τη Φυσική Τάξη και την ανθρώπινη αντίληψη. Μπορείς να διαβάσεις σχετικά...
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4980&whichpage=30

Το ημερολόγιο της noisa μπορεί να μας διαφωτίσει για το τι συμβαίνει ή μπορείς να μας διαφωτίσεις εσύ, κάποιος αλλος?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 23:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
ναι allzzaro ...
να σηκωθουμε με τους νουδες μας και να αρχισουμε να ψαχνουμε να βρουμε τον νου τον ενανε ...
τον κοινο ...
η κοινονοηση ειναι η πρωτη μας μεγαλη αναγκη ...

.
αμα θα ανοιξει θα το δουμε καλυτερα το θεμα ...
κατα την γνωμη μου στην noisa καποιοι πηγαινουνε με τον νου τους μπροστα , απο καιρο ...
καποιοι μοιραζονται Εκεινα που καταλαβαινουν ...
καποιοι κοιταζουνε Εκεινα που οι αλλοι αποφευγουνε να δουν ...
καποιοι εχουνε την ιδια ψυχη για ψυχη τους ...
καποιοι μιλανε τα πραγματα αλλοιως ...
καποιοι μιλανε την ιδια γλωσσα ...
εγω παντος θα ειμαι στο κατοπι τους και απο κοντα σε Εκεινα που λενε ...
ωρα καλη ...
.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 17:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε noema νομίζω οτι χρειάζεται κάποια μεγαλύτερη διαφάνεια.

quote:
να σηκωθουμε με τους νουδες μας και να αρχισουμε να ψαχνουμε να βρουμε τον νου τον ενανε ...

Το ψάξιμο αυτό φίλε noema γίνεται απο ολους τους ανθρώπους σύμφωνα με κάποια υποκειμενικά κριτήρια.

Θέλω να σχολιάσω μερικά λεγόμενα σου και αν θέλεις να απαντήσεις κάπως πιο εμπεριστατωμένα βρέ αδερφέ.

Γιατί λές ``-γιατί θεωρείται απο τα πιο δύσκολα στον ελληνικό χώρο``.. Ακόμα δεν εχει ανοίξει πως προεξοφλείς το βαθμό δυσκολίας?

Λές επίσης ``σε ποιούς και σε τί αναφέρονται`` διαβάζοντας αυτά τα λίγα απο οσα επιτρέπει το site το μόνο που αποκομίσει κανείς είναι η ανωνυμία τους καθώς και η ανωνυμία των εχθρών τους.
Ποιοί είναι οι εχθροί τους?

Επίσης λές ``αν θέλουμε να το συζητήσουμε εδώ``.
Να το συζητήσουμε αλλά μέχρι στιγμής εκτός απο την αναζήτηση ενός ενιαίου νού δεν εχουμε καταλάβει, εγώ προσωπικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 12:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
καλημερα allzzaro ...
κατ' αρχας αισθανομαι ΄άβολα΄
που ανοιξα ενα θεμα ΄συγγνωμα΄ με ενα φιλο απο την filosofia , θεωρωντας το ΑΞΙΟ ΛΟΓΟΥ ... ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΝΤΑΙ ΛΟΓΟΥ ...
η θεση μου ειναι αυτη ...
αυτο το site και ιδιαιτερα το ημερολογιο του και τα γραφομενα σ' αυτο , ειναι η κυρια αναφορα μου ...
ομως το site αυτο ... εναι ΚΛΕΙΣΤΟ , ενω ητανε ΑΝΟΙΧΤΟ μεχρι και ενα δυο μηνες αν θυμαμαι καλα ..
περα απο αυτο ομως και ζητωντας συγνωμη γα τον ανευ Αντικρισματος μικροξεσηκωμο που δημιουργησα ... θα παρω την θεση που θα ειχα στο θεμα που ανοιξα ΄στην αγορα΄αυτην ...

το Τι ψαχνω εγω χωρια και μονος απο σενα και Τι ψαχνεις μονος σου και συ και ο αλλος οπως και κεινος ..
ειναι Αλλο απο το Τι ψαχνουμε Μαζι ...
αν ψαχναμε Μαζι , θα ψαχναμε και για το Ιδιο και αν ψαχναμε για το Ιδιο θα ψαχναμε και Μαζι ...
ετσι δεν ειναι . . . ;
ομως Ουτε Μαζι ειμαστε ακομη οι άνθρωποι , Ουτε και το Ιδιο [το κοινο δηλαδη μεταξυ μας] δεν εχουμε ακομη Μαζι ...

χωρια , τα εχουμε ολα τα οποια και οσα πνευματα Μας , χωριστα ...
μαζι ομως , δεν εχουμε ενα πνευμα για ενα ...
για Μας δηλαδη ...
αυτα μου ΄βγαινουνε΄ διαβαζοντας εκεινα που γραφονται στο ημερολογιο της noisa ...
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΕΔΩ κατα την γνωμη μου .. ΑΥΤΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΕΙΝΟ ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ... ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΑ ΛΟΓΟΥ για μενα ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ...
ΓΙ' ΑΥΤΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΖΑΜΕ ΕΔΩ ...
ομως να .. που κατι γινεται στο ημερολογιο της noisa και στην ιδια την noisa ..
ας πουμε ΄συνεχιζουμε εμεις΄ ...
.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 13:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
΄ας λογαριασουμε Τωρα για το Μετα Μας΄ ...
΄Μετα , δεν θα λογαριαζουμε για το Τωρα Μας΄ ...
.

ΕΙΠΑ ΣΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ [φιλη δηθεν] ΜΙΑΣ ΦΙΛΗΣ ΜΟΥ ΨΥΧΗΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ...
΄ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ 'ΣΑΙ ΧΑ'ΙΒΑΝΙ ...
΄ΠΡΟΒΑΤΟ ...
΄ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ Μπεεεεεε ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΣΟΥ ...
΄ΚΑΝΕ Μπέεε ΄Η ΣΩΠΑΙΝΕ ΚΑΙ ΑΚΟΥ ΤΑ Μπέεε ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΣΟΥ΄ ...
ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΄να Καταλαβεις θεση ΣΤΗΝ ΦΙΛΙΑ ΠΟΥ ΕΥΚΟΛΟΞΕΣΤΟΜΙΑΖΕΙΣ ...

καταλαβαινεις Τι εγινε , Ετσι δεν ειναι ... ;
και καταλαβαινεις Τι προκειται να γινει , ΑΜΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΚΕΙΝΟ ΝΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ...
ωρα καλή ...

.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 14:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
ΑΣ ΠΑΜΕ ΟΜΩΣ ΠΙΟ ΜΕΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΑΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ...
^
ΜΠΟΡΟΥΝ Ετσι αστοχαστα ΚΑΙ στο Ετσι και Οπως μας ηρθε ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ..

΄Πηγαινετε με τον νου σας στην θεση του ανθρωπου΄ ...
΄Μην πηγαινετε με ΄τα ποδαρια σας ουτε και με την λογικη σας΄ ...
΄πηγαινετε και θα καταλαβετε΄...
΄πηγαινετε και ας μην τον αγαπατε΄ ...

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΤΑ ΛΕΝΕ ...
και 'γω το στοχαζομαι ...
και ψαχνω να βρω τον Εκεινονε τον νου ..
για να παω παρεα με την συνειδηση μου αλλα και με το Ενστικτο μου Μαζι , ΄ΣΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ΄ ...
εγω ...
και αρχιζω και θαρρω πως βλεπω Τι κανουμε οι ανθρωποι ...
και βλεπω την αναγκη μας να στραφουμε προς το ιδανικο ..
και βλεπω ΑΜΑ ειναι ευκολο ή δυσκολο αυτο ...

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ
ΠΩΣ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ...
ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΗΣ ΦΙΛΙΑΣ ΠΑΡΑΔΙΠΛΑ ...

καλησπερααααα ...
.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2008, 18:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το Τι ψαχνω εγω χωρια και μονος απο σενα και Τι ψαχνεις μονος σου και συ και ο αλλος οπως και κεινος ..
ειναι Αλλο απο το Τι ψαχνουμε Μαζι ...

- "το Τι ψάχνω εγώ χώρια" (κατανοητό) "και μόνος από σένα" (κατανοητό αλλά κατά την άποψή μου είναι πλεονασμός γιατί ήδη υπάρχει στην αρχή της φράσης το "χώρια" που ήδη σημαίνει ξέχωρα ή μοναχικά) - "και Τι ψαχνεις μόνος σου και συ - (κι αυτό κατανοητό) - "και ο άλλος όπως και 'κείνος" (εδώ φίλε, σε ποιους αναφέρεσαι ; ποιος είναι ο άλλος και ποιος είναι ο 'κείνος ;)- "είναι Άλλο από το Τι ψάχνουμε Μαζι..." (κατανοητό)

Δηλ. "το Τι ψάχνω εγώ χώρια και μόνος μου και Τι ψάχνεις εσύ μόνος σου και ο καθένας (δηλ. ο άλλος και 'κείνος) είναι Άλλο από το Τι ψάχνουμε μαζί." Αυτό λες. ΟΚ. Καμία αντίρρηση. Και ; Αλλά πως ξέρεις πως ψάχνετε μαζί κάτι ;

quote:
αν ψαχναμε Μαζι , θα ψαχναμε και για το Ιδιο και αν ψαχναμε για το Ιδιο θα ψαχναμε και Μαζι ...
ετσι δεν ειναι . . . ;

Όχι απαραίτητα. Αν ψάχνατε μαζί μπορεί (είναι πιθανό δηλ.) να ψάχνατε και για το Ίδιο. Αν ψάχνατε για το Ίδιο, μπορεί και να μην ψάχνατε Μαζί όμως γιατί μπορεί ο καθένας να έψαχνε για το Ίδιο ξέχωρα. Μπορεί δηλ. να ψάχνατε για το Ίδιο, αλλά ο καθένας μόνος του. Το καταλαβαίνεις αυτό ;

Η περίπτωσή σου είναι ενδιαφέρουσα. Όσο για την σελίδα, νομίζω πως είναι μια ανοησία που φτιάχτηκε από δυσλεκτικούς. Sorry κιόλας ... αλλά έτσι νομίζω.

Βασικά, θα ήθελα να κάνουμε μια συμφωνία όχι με σένα, αλλά με τον άλλον και με τον 'κείνον. Είσαι μέσα ; Θέλεις να σου πω τι θα περιλαμβάνει η συμφωνία μας ;

quote:
ΜΠΟΡΟΥΝ Ετσι αστοχαστα ΚΑΙ στο Ετσι και Οπως μας ηρθε ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ..

΄Πηγαινετε με τον νου σας στην θεση του ανθρωπου΄ ...
΄Μην πηγαινετε με ΄τα ποδαρια σας ουτε και με την λογικη σας΄ ...
΄πηγαινετε και θα καταλαβετε΄...
΄πηγαινετε και ας μην τον αγαπατε΄ ...

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΤΑ ΛΕΝΕ ...


Στο internet αγαπητέ μου μπορεί ο καθένας αστόχαστα ΚΑΙ στο Ετσι και Όπως του ήρθε να λέει ότι γουστάρει. Αυτό δεν σημαίνει πως θα πρέπει εμείς να πιστεύουμε του καθενός την μούρλα.

quote:
και ψαχνω να βρω τον Εκεινονε τον νου ..

Καλά 'ξηγιέσαι. Αυτός που ψάχνει, θα βρει. Συνέχισε να ψάχνεις. Βρήκες τίποτε μέχρι στιγμής ;

quote:
εγω ...
και αρχιζω και θαρρω πως βλεπω Τι κανουμε οι ανθρωποι ...
και βλεπω την αναγκη μας να στραφουμε προς το ιδανικο ..
και βλεπω ΑΜΑ ειναι ευκολο ή δυσκολο αυτο ...

Super! Είναι εύκολο ή δύσκολο ; Τι λες ; Εγώ λέω πως είναι τρομερά δύσκολο. Τρομερά όμως ... Εσύ τι λες ;

quote:
να σηκωθουμε με τους νουδες μας και να αρχισουμε να ψαχνουμε να βρουμε τον νου τον ενανε ...
τον κοινο ...

Γιατί να βρούμε τον νου τον ένανε ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2008, 22:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
καλησπερα κατ'αρχην ...
με ρωτας ... ''Γιατι να βρουμε τον νου τον Ενανε τον Κοινο μεταξυ Μας οι ανθρωποι'' ... ;
αυτο με ρωτας , ετσι δεν ειναι ... ;
και σε ρωταω και 'γω ...
ΒΡΙΣΚΕΙΣ ή ΒΛΕΠΕΙΣ , ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΟΙ ΚΑΤΑΓΗΣΙΟΙ ... ;
.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2008, 07:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
με ρωτας ... ''Γιατι να βρουμε τον νου τον Ενανε τον Κοινο μεταξυ Μας οι ανθρωποι'' ... ;
αυτο με ρωτας , ετσι δεν ειναι ... ;
και σε ρωταω και 'γω ...
ΒΡΙΣΚΕΙΣ ή ΒΛΕΠΕΙΣ , ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΟΙ ΚΑΤΑΓΗΣΙΟΙ ... ;

Από το παραπάνω, να υποθέσω πως η απάντησή σου στο αρχικό μου ερώτημα είναι πως αυτό έχουμε ανάγκη ; Προσωπικά, γνωρίζω μόνο τι ανάγκες έχω εγώ. Δεν ξέρω τις δικές σου ανάγκες, ούτε των υπολοίπων ανθρώπων. Συνεπώς - αν ρωτάς εμένα προσωπικά - αν έχω ανάγκη να βρω τον Ένανε τον Νου τον Κοινό, φίλε μου, δυστυχώς, θα σε απογοητεύσω γιατί οι ανάγκες μου είναι πολύ διαφορετικές. Αν σου τις πω, θα με περάσεις για έναν πολύ πεζό και κλισέ τύπο.

Γιατί νομίζεις πως αυτό έχουμε ανάγκη οι καταγήσιοι ;

υ.γ : υπάρχουν κι άλλα πράγματα που σε ρωτάω. Γιατί στάθηκες στην τελευταία ερώτησή μου ;

Edited by - zip on 14/08/2008 07:28:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2008, 12:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
ωρα καλη οπως και να 'χει ...
πραγματι,οι δικες σου προσωπικες αναγκες ειναι πολυ διαφορετικες απο τις δικες μου προσωπικες αναγκες και απο τις αναγκες τις προσωπικες εκεινου και του αλλου ...
το ιδιο και οι αναγκες οι προσωπικες ολονων ...
ο λογος ομως γινεται για τις αναγκες Του Ανθρωπου τις κοινες ... τις ιδιες για Ολους ...
τις αναγκες του Ανθρωπινου ειδους ...
τις αναγκες Μας ...
μαζι θα πεινασουμε,μαζι θα διψασουμε,μαζι θα παραπολυζεσταθουμε,μαζι και θα παγωσουμε ή θα πνιγουμε ή θα τρεχουμε για τις κορυφες και τα ψηλα της γης ...
μαζι θα προσπαθησουμε να αποφυγουμε το Ο ΣΩΖΩΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΩΘΗΤΩ ...
μην βιαζεσαι ...
καλή μερα ...
.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2008, 15:08:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
noema, ας δούμε λίγο φίλε μου τον διάλογό μας :

Σε ρωτάω για ποιο λόγο θα πρέπει να βρούμε τον κοινό νου και μου απαντάς - μέσω ερώτησης - πως αυτό έχουμε ανάγκη. Δηλ. αυτή είναι η ανάγκη των ανθρώπων, να βρει τον ένανε, τον Κοινό νου. Σου εξηγώ πως μάλλον μπερδεύεις την ανάγκη σου με τις ανάγκες των άλλων ανθρώπων γιατί ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες και δεν μπορείς να τις γνωρίζεις όλες. Και μου απαντάς πως αναφέρεσαι στις κοινές ανάγκες των ανθρώπων. Οι κοινές ανάγκες των ανθρώπων, όπως πολύ σωστά λες, είναι οι φυσικές, δηλ. η πείνα, η δίψα, κτλ. Τι σχέση όμως έχουν αυτές οι ανάγκες των ανθρώπων - που είναι κοινές, συμφωνώ δηλ. - με την ανάγκη να βρεθεί ο ένας, ο Κοινός ο νους ;

Θα ήθελες σε παρακαλώ να απαντήσεις σ' αυτό που σε ρωτάω ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2008, 15:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
noema, ας δούμε λίγο φίλε μου τον διάλογό μας :

Σε ρωτάω για ποιο λόγο θα πρέπει να βρούμε τον κοινό νου και μου απαντάς - μέσω ερώτησης - πως αυτό έχουμε ανάγκη. Δηλ. αυτή είναι η ανάγκη των ανθρώπων, να βρει τον ένανε, τον Κοινό νου. Σου εξηγώ πως μάλλον μπερδεύεις την ανάγκη σου με τις ανάγκες των άλλων ανθρώπων γιατί ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες και δεν μπορείς να τις γνωρίζεις όλες. Και μου απαντάς πως αναφέρεσαι στις κοινές ανάγκες των ανθρώπων. Οι κοινές ανάγκες των ανθρώπων, όπως πολύ σωστά λες, είναι οι φυσικές, δηλ. η πείνα, η δίψα, κτλ. Τι σχέση όμως έχουν αυτές οι ανάγκες των ανθρώπων - που είναι κοινές, συμφωνώ δηλ. - με την ανάγκη να βρεθεί ο ένας, ο Κοινός ο νους ;

Θα ήθελες σε παρακαλώ να απαντήσεις σ' αυτό που σε ρωτάω ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2008, 13:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
καλη σου μερα παλικαρι ...

ας τα μιλησουμε λοιπον Τωρα αυτα και εκεινα που ειναι Μετα απο το Τωρα , γιατι Μετα δεν θα εχουμε ουτε καιρο ουτε και συμφερον [ οι ανθρωποι ] για να μιλαμε για τα του Τωρα ...
ξερω οτι σε φτανει ο νους που εχεις ως Εκει ...
αυτα που ειναι Μπροστα μας Τωρα για το Μετα μας , ειναι Τωρα μαστορα ...
Μετα θα ειναι Εκεινα που ειναι Μετα απο το Τωρα ...
στρατα στρατουλα θα το παμε Μαζι δηλαδη ...
βημα με βημα και λογο με νοημα με λογο και νοημα θα τα λεμε Μαζι απο Τωρα ...
θα μιλαμε για το Ιδιο και θα νοιαζομαστε για το Ιδιο το δυνατον Ιδια εμεις οι Ιδιοι για μας τους Ιδιους και για το Ιδιο για μας ...
αλλοιως δεν θα ΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝΕ οι νουδες μας ... και αυτο ... το ΕΙΧΑΜΕ και το ΞΕΡΟΥΜΕ και ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΛΥΘΕΛΟΥΜΕ γιατι ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΑΖΙ τους ανθρωπους ...
σου δινω βεβαια τον λογο μου πως θα σε προσεχω και θα σου ακουω Οπως θα μου ακουεις και θα με προσεχεις και συ , ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΝ ΟΣΟΝΕ Μαζι θα λογαριαζουμε Ενας και Ενας [ εγω και συ δηλαδη ] για 'κεινο που δικαιουμαστε στην ωρα Μας οι ανθρωποι ...
για το ΜΕΣΑ ΣΕ μΑς δηλαδη τους ανθρωπους ...
για τον Αυτον Μας Εαυτο ...
για τον θεο Μας δια του νου Μας ...
για το πνευμα το Ιδιο σε Μας και Μεταξυ Μας για την ζωη που εγινε και για Μας ... και που Μας δωθηκε και ΑΚΟΜΗ εχουμε .........

βαλε λοιπον τον νου που δικαιουσαι να εχεις σαν ανθρωπος για τον ανθρωπο ΚΑΤΩ [ φιλε μου σ' αυτο που θα λεμε ] ... και πες μου για να δουμε αν μπορουμε να '' κανουμε '' Εσυ και 'ΓΩ τους νουδες Μας ΕΝΑΝ , ΕΝΑΝΕΕΝΑΝ για Μας ... και για Σενα και για Μενα και για Οτι ΚΑΙ οσο και Οποιο απο Μας ... τους Οποιους απο τους Ολους τους Οσους ...
βαλε ΚΑΤΩ τον νου που θα βρισκεις μεσ' την ψυχη σου ...
βαλε ΚΑΤΩ τον νου τον Υπερ του ανθρωπου ... και νοιασου καλα καλα και καλα και καλυτερα λεγε με και συ ...

πως μπορουν να περασουν ο ανθρωπος και ο ανθρωπος Μαζι στο Μετα τους και στην συνεχεια τους αν δεν ειναι μονοιασμενοι σ' αυτην την πορεια τους ...
πως μπορει ο κοσμος ο Ολος και ο Οσος να Συνεχισει τον δρομο του προς την Αιτια του , αν ο δρομος προς την Αιτια του και η Αιτια του η Ιδια δεν ειναι Μια ...
πως και ποσο μπορει να συνεχισει να Ειναι και να Υπαρχει ο Εκεινος ανθρωπος με τον ανθρωπο Αυτον και τον Αλλον , αν δεν μπορει να συννενοηθει Ενας με Εναν και Ενανε ΟΣΟ Υπαρχουν ... για την Ιδια τους την Υπαρξη και την Συνεχεια τους στο Μετα απο το Τωρα ... ;

Ή εσυ ερχεσαι στα λογαριασματα μου και σε καλοδεχομαι ...
Ή εγω βαζω ΚΑΤΩ τον νου τον κοινο μεταξυ μας Σημερα και τον μοιραζομαστε ευχαριστως ...
δεν ειναι Τωρα ο καιρος για να νομιζουμε ... Ετσι δεν ειναι ... ;
καποιος απ' ολους ή καποιοι πρεπει να αναλογουν στους νοιασμους Μας για Μας ...

ΣΗΜ* ΕΠΕΙΔΗ ΧΑΡΗΚΑ ΓΙ' ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΟΙΑΣΤΗΚΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ... ΟΠΩΣ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΄΄ ειναι τρομερα δυσκολο ΄΄...
σου αναλογολεω πως ΄΄ειναι το δυσκολο το Ιδιο για Μας΄΄ ...
γι' αυτο ειναι και Ομορφο Ιδια για Μας ...

εγω απο Μας , εχω εμπιστοσυνη στον ανθρωπο ...
εγω βαζω τον νου μου τον ανθρωπινο Υπερ του ανθρωπου ...
εγω ειμαι Υπερ της αποκαταστασης της νοημοσυνης Μας και της λογικης Μας ...
εγω λεω πως θα παμε ως Εκει που θα Μας παει ο νους Μας και Οχι Οπου Αλλου ...
εγω προσευχομαι οπως θα πρεπει να προσευχεσαι και συ για τον ΄΄δικαιωμο των νοιασμων Μας για Μας΄΄ απο Εκεινονε που ξερουμε πως μονο Εκεινος Πριν και Μετα τους νοιασμους Μας ...

ειναι Αλλοιωτικα Δικαιο να μου λεγεις ΑΝΑΛΟΓΑ ... και ειναι Αλλοιωτικα ΑΝΑΛΟΓΟ να σου λεγω και 'γω ... ΠΩΣ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗΝΑ ... ΄΄την δια του νου Εκεινην΄΄ ... και ειναι Αλλοιωτικα η ψυχη Μας να εχει μεσα Της ψυχη και Αλλοιωτικα αμα η ψυχη Μας ΑΠΟ ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΙΑ ......

ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΑΜΕ ΟΜΩΣ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥΝΟΥ ΓΙΑ ΜΑΣ ...
ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ... ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ...
ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ... ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΟΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΕΚΕΙΝΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΑΣ ... ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΄΄ΦΤΑΣΟΥΜΕ΄΄ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΝΟΗΣΗΣ ... ΓΙΑΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΩΡΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΟΜΑΤΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΕΝΣΤΙΚΤΟΥ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ Μας ... ΄΄ να ειμαστε οι ανθρωποι Οι Ανθρωποι΄΄ .........

ωρα καλή ...
.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2008, 13:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
καποιος και καποιοι θα πρεπει να εξαιρουνται απο εκεινον που εξαιρει ...
καποιος και καποιοι θα πρεπει να ειναι εξω απο τις αιρεσεις της λογικης μας , για χαρη των αλλων ...
καποιος και καποιοι ... και παντοτε και οποτε θα μας χρειαζεται ...
ετσι δεν ειναι ... ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2008, 14:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
αυτα και αλλα οπως αυτα ... μπορουμε να τα λογαριασουμε απο Τωρα φιλε zip ...
Μετα , δεν θα ειμαστε .. οτι κι' αν ειμαστε Τωρα ...
Μετα θα λεμε για τα του Μετα ...
ετσι δεν ειναι ... ;
τι λεμε Τωρα εσυ κι'εγω και 'κεινος ... ;
ωρα καλη ...
.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2008, 13:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΕΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΙΝΟΥΝ ...
ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΛΑΡΓΙΝΟ ΑΣΚΕΡΙ ...
ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΕΣ ΕΜΑΣ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ ...
ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΕΚΕΙΝΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ...
ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΝΝΗΜΕΝΑ ΑΠΟ ΜΑΣ ΦΙΛΗΝΑΔΕΣ ΨΥΧΕΣ ...
ΑΣ ΠΑΜΕ ΩΣ ΤΗΝ ΑΚΡΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣ ΑΠΟ ΕΝΣΤΙΚΤΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ...
ΑΣ ΠΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΩΣ ΕΚΕΙΝΟΝΕ ΕΚΕΙ ...
ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ...
.
- τι γινεται στο ημερολογιο της www.noisa.gr ;
.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 09:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

.
- τι γινεται στο ημερολογιο της www.noisa.gr ;
.


Ότι και τις προηγούμενες (45++) ημέρες:

Η ιστοσελίδα δεν λειτουργεί προσωρινά για λόγους συντήρησης. Επισκεφτείτε την πλήρως ανανεωμένη ιστοσελίδα μας σε λίγες μέρες


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 14:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
αποκλειω το οτι μπορεις να εισαι πιο κακια απο μενα ...
ποσο πιο καλη ομως μπορεις για καποιους λογους να γινεις , δεν το αποκλειω ...
στην noisa , καποιοι ειναι Εξω απο το timing του χρονου Του Κοινου ... και καλα και καλα καλααααα κανουνε ...
το Ιδιο ομως και καλυτερα [γιατι οχι] μπορουμε να κανουμε και ΕΜΕΙΣ , ΕΔΩ ...
μπορουμε δηλαδη ''να υποχρεωθουμε τον ανωτερο συλλογισμο για 'μας'' ...
μπορουμε ''να δοκιμασουμε να νοιαζομαστε και για τον αλλον οπως νοιαζομαστε και για μας'' ...
μπορουμε να δεσμευθουμε οσοι ειμαστε ακομη ελευθεροι , με τα της ελευθεριας μας ...
η www.noisa.gr ειναι η αφορμη και το εναυσμα ...
η αναγκη για την συνεχεια μας , ειναι ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΠΟΘΕΣΗ για μας ...
δεν θελω να εισαι μεγαλυτερη αλλα ουτε και μικροτερη απο μενα ...
ριξε με τον εκεινο νου , μία καλη καλη καλη ματια ... σε μας τος ανθρωπους ...

ΣΟΥ ΤΑ ΦΥΛΑΓΑ ΑΥΤΑ !!!
ωρα καλη ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 04:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια, δεν εννόησα,
τι γίνεται στο Noisa.
Και μ' όλα όσα φύλαγες...
πάλι δεν κατανόησα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 08:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε noema, όσο και να θέλω να αντιμετωπίσω την όλη κατάσταση με συμπάθεια, θεωρώ πολλάκις λαθεμένο το τελευταίο σου μήνυμα

quote:
στην noisa , καποιοι ειναι Εξω απο το timing του χρονου Του Κοινου ... και καλα και καλα καλααααα κανουνε ...

quote:
ριξε με τον εκεινο νου , μία καλη καλη καλη ματια ... σε μας τος ανθρωπους ...

Βασικά θεωρώ εντελώς "ακριβοθώρητα", απολύτως υπεροπτικά και ταυτόχρονα υποτιμητικά τα ανωτέρω. Σε έναν εξωτερικό παρατηρητή ομοιάζουν ακόμα και ως ιεραποστολική διδαχή ή κήρυγμα : ήρθα σε σας τους κατώτερους να σας φέρω το Φως κάποιων άλλων. Συγνώμη φίλε μου, όσο και να σου φανεί εγωιστική η θέση μου, δεν έχω ανάγκη από άλλους σωτήρες, τόσο εγώ, όσο και πολλά μέλη αυτού του forum. Οι σκεπτόμενοι (λίγοι μεν, αλλά υπαρκτοί) δε συνωστίζονται στη noisa, ούτε στο esoterica, ούτε πουθενά. Βρίσκονται γύρω μας και έτσι πρέπει να τους προσεγγίζουμε.

quote:
ΣΟΥ ΤΑ ΦΥΛΑΓΑ ΑΥΤΑ !!!

Τι είναι πάλι αυτό;
Συμπερασματικά... κάνε μία προσπάθεια (ή μάλλον δύο) : α) να αποσαφηνίσεις τις τοποθετήσεις σου και να είσαι απλά κατανοητός ή έστω προσεγγίσιμος και β) να απωθήσεις αυτό το "περισπούδαστο", με το οποίο παρουσιάζεις ένα site (το οποίο μάλιστα απλά δε λειτουργεί, σε εμένα προσωπικά ακόμα και ως phising δραστηριότητα μου φέρνει η συνεχής πιπίλα για το site) και να αντιμετωπίσεις το esoterica όχι ως ένα χώρο ιθαγενών, αλλά ως μία ομάδα ανταλλαγής απόψεων. Δε θα σου έγραφα επί προσωπικού, αλλά θεωρώ ότι ακόμα και η κεκαλυμμένη υποτίμηση που διαρκώς "περνάς" στα μηνύματά σου απέναντι στους υποψήφιους αναγνώστες του www.noisa.gr, με θίγει ατομικά.
Μη λάβεις το συγκεκριμένο μήνυμα ως προϊόν αντιπαράθεσης. Αντιμετώπισέ το ως αυτό που είναι, δηλαδή έκφραση διαμαρτυρίας για τη μορφή μαζικής υποβολής που υπονοείται από κάποια μηνύματά σου.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 10:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλήθεια, δεν εννόησα,
τι γίνεται στο Noisa.
Και μ' όλα όσα φύλαγες...
πάλι δεν κατανόησα

.
τι δεν 'κατανοησες' βρε amalia μου ... ;
ΠΩΣ θα προσπερασει ο κοσμος ολος , ο ανθρωπος ,εμεις ,τις κοινες του αναγκες ,αν δεν μπορει να συννενοηθει Ενας με Εναν και Εναν γι' αυτες ...
δεν εχει 'αναγκες' δηλαδη ο ανθρωπος ... ;
ολα Του ειναι μια χαρα ... ;
ποσο ακομη θα 'αντεξουνε' οι παγοι ... ;
τι κανουμε και τι θα κανουμε Εμεις ... ;
θα 'συνεχισουμε' αυτην την ζωη Ετσι απλαααάά ή τελειωνουμε σε οτι δεν καταλαβαμε καλα καλα ... ;
ειναι τοσο δυσκολο να σοβαρευτουμε λιγο ... ;
ειναι τοσο στραβο και αναποδο το να αναλογιστουμε λιγακι μικροι και μεγαλοι για το Μετα Μας ... ;
εσυ το 'ταιριαξες' το θεμα και μαλιστα μια χαρα ...
εσυ ειπες 'Ας λογαριασουμε Τωρα για το Μετα , γιατι Μετα ... ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ το Τωρα'...
κανεις ομως ακομη δεν ειπε κουβεντα γι'αυτο ...
κανεις δεν ειπε λογου χαρη , πως Μετα , ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ...
τι δεν 'κατανοησες' και τι εννοησες και τι δεν κατανοω και τι εχω εννοησει κι' εγω και ο αλλος , για Μας και για την Συνεχεια Μας ειναι το ΘΕΜΑ το προς συζητηση ......
καλη σου μερα ...
.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 10:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα σε όλους

Φίλε noema, όσο και να θέλω να αντιμετωπίσω την όλη κατάσταση με συμπάθεια, θεωρώ πολλάκις λαθεμένο το τελευταίο σου μήνυμα

quote:
στην noisa , καποιοι ειναι Εξω απο το timing του χρονου Του Κοινου ... και καλα και καλα καλααααα κανουνε ...

quote:
ριξε με τον εκεινο νου , μία καλη καλη καλη ματια ... σε μας τος ανθρωπους ...

δεν έχω ανάγκη από άλλους σωτήρες, τόσο εγώ, όσο και πολλά μέλη αυτού του forum...

ουτε κι' εγω παλικαρι ...
ετσι εκτιμησα αλλωστε και τους της αγορας αυτου του forum ...
η δικη μου η κουβεντα ειναι 'ας νοιαστουμε οι νοιαζομενοιτα ιδια τα του ιδιου νου' ...
'ας νοιαστουμε Τωρα για το Μετα μας ...
ειναι καποιος ή κατι που να μας εμποδιζει ...;
δεν μπορουμε να παμε ο Ενας στην θεση του Αλλουνου δηλαδη ... ;
καταντησαμε και θα το καταπιουμε ... ;


να αποσαφηνίσεις τις τοποθετήσεις σου και να είσαι απλά κατανοητός ή έστω προσεγγίσιμος και ......b]

Φιλικά
Κωστάκης


κατεβασε τον δακτυλο της δειξης και της κρισης της προχειρης και της βιασυνης ή δειξε σεαυτον ...
ψυχραιμια και κουραγιο ...
.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 11:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
το να λογαριασουμε Τωρα για το Μετα μας δηλαδη , γιατι Μετα μαλλον δεν θα μιλαμε και πολυ για το Τωρα , δεν σε αφορα εσενα ... ;
φιλικα φιλικα ...
.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 12:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

quote:
'ας νοιαστουμε Τωρα για το Μετα μας ...

Λες να μη γίνεται ήδη; εγώ απλά ρωτάω, γιατί θα πρέπει να παραδειγματιστούμε από άλλους, για κάτι το οποίο πρέπει και ήδη κάνουμε. Αν πάλι εσύ κρίνεις ότι εδώ μέσα δεν υπάρχει ανταλλαγή απόψεων για το Μετά (όπως και να το ορίζεις), κάντο κάπως πιο λιανά για να βρεθεί κοινός τόπος.

quote:
κατεβασε τον δακτυλο της δειξης και της κρισης της προχειρης και της βιασυνης ή δειξε σεαυτον ...

Πάει καιρός... θα εκτιμούσα να αποσαφηνίσεις τις ΔΙΚΕΣ σου θέσεις. Με απλά, καθημερινά λόγια, να μας εκφράσεις την αγωνία και τον προβληματισμό ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ. Όχι παραπομπές σε ιστοσελίδες (που δε λειτουργούν κιόλας προς το παρόν). Είναι κακό να συνομιλώ μαζί σου και όχι με κάποιους άγνωστους τρίτους;

quote:
το να λογαριασουμε Τωρα για το Μετα μας δηλαδη , γιατι Μετα μαλλον δεν θα μιλαμε και πολυ για το Τωρα , δεν σε αφορα εσενα ... ;

Όρισε μου με απλές κουβέντες τι εννοείς "Τώρα", τι "Μετά" και σε ποιο επίπεδο θες να λογαριάσουμε, για να έχουμε κάτι πιο χειροπιαστό. Διαφορετικά, δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε, όταν δεν αντιλαμβανόμαστε ο ένας τις τοποθετήσεις του άλλου.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 15:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χαιρετώ και πάλι

quote:
'ας νοιαστουμε Τωρα για το Μετα μας ...

Λες να μη γίνεται ήδη; εγώ απλά ρωτάω, γιατί θα πρέπει να παραδειγματιστούμε από άλλους, για κάτι το οποίο πρέπει και ήδη κάνουμε. Αν πάλι εσύ κρίνεις ότι εδώ μέσα δεν υπάρχει ανταλλαγή απόψεων για το Μετά (όπως και να το ορίζεις), κάντο κάπως πιο λιανά για να βρεθεί κοινός τόπος.

- δεν γινεται ΑΚΟΜΗ φιλε κωστακη ...
- οι εργαζομενοι για την αποκατασταση της νοημοσυνης μας και της λογικης μας , ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΜΑΣ ...
- ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ μεσος ορος Σ' ΑΥΤΟ ...
- Ή ΔΕΣΑΜΕ ΤΟΝ ΓΑΔΑΡΟ ΤΗΣ ΕΦΗΜΕΡΟΤΗΤΑΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΜΑΣ και τι να σου λεω και τι να μου λες κι'εσυ και ο αλλος Τωρα ...
- Ή εχουμε στον νου μας και στην ψυχη μας τα παιδια μας , που δεν μπορουν αλλα και δεν θελουν να ακουνε και να ξερουνε εκεινα που θελουμε να τους κληρονομησουμε ......
- οι νεοι νεοι και οι νεοτεροι ανθρωποι ' ας ειναι πιο ευκινητοι στην ενστικτη κριση τους ...

quote:
κατεβασε τον δακτυλο της δειξης και της κρισης της προχειρης και της βιασυνης ή δειξε σεαυτον ...

Πάει καιρός... θα εκτιμούσα να αποσαφηνίσεις τις ΔΙΚΕΣ σου θέσεις. Με απλά, καθημερινά λόγια, να μας εκφράσεις την αγωνία και τον προβληματισμό ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ. Όχι παραπομπές σε ιστοσελίδες (που δε λειτουργούν κιόλας προς το παρόν). Είναι κακό να συνομιλώ μαζί σου και όχι με κάποιους άγνωστους τρίτους;

- ουτε καλο ουτε κακο ειναι να μιλας μαζι μου ... αναποδο και παραξενο και αλλοιωτικο ομως , ειναι για καποιους ...
- τι γυρευει ΟΜΩΣ τωρα παλι και ξανα και ξανα η μικρη μου αναφορα για ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΞΙΑ ΛΟΓΟΥ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ , ΣΕ ΜΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΟΠΩΣ ΑΥΤΗ ΕΔΩ ...;
ΕΔΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ... ;
- γιατι μου 'κοπανατε' συνεχεια , πως συνηγορω με το δυσκολο που ειναι και ομορφο οπου κι' αν συμβαινει ... ;
- ελατε να οργωσουμε και να σπειρουμε και να προσευχηθουμε για εκεινα που σπειραμε .. και να τα θερισουμε και να τα αλονισουμε και να τα βαλουμε στην πετρα .. και να τα παντρεψουμε με το λαδι και με το νερο και με το αλατι πριν την φωτια ... και να το μοιραστουμε ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ...
- ελατε να μοιραστουμε και ΤΟ ΟΣΟ ΚΑΝΑΜΕ ΓΙΑ ΜΑΣ και χωρις να το θελουμε ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ...
- ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΟΥ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΡΕ ΣΥ ΚΩΣΤΑ ...
- δειξ'του πως η κοινη η νοηση διαχωριζει και ενωνει ...
- πηγαινε μπροστα για χαρη των επερχομενων ...

quote:
το να λογαριασουμε Τωρα για το Μετα μας δηλαδη , γιατι Μετα μαλλον δεν θα μιλαμε και πολυ για το Τωρα , δεν σε αφορα εσενα ... ;

Όρισε μου με απλές κουβέντες τι εννοείς "Τώρα", τι "Μετά" και σε ποιο επίπεδο θες να λογαριάσουμε, για να έχουμε κάτι πιο χειροπιαστό. Διαφορετικά, δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε, όταν δεν αντιλαμβανόμαστε ο ένας τις τοποθετήσεις του άλλου.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!


δεξου οτι σε θεωρω εξαιρετικα ευκινητο διανοητικα και αναλογο μου ...
δεξου ομως και πως δεν χρειαζεσαι αλλο , απο το να νοιαζεσαι και να πηγαινεις στην θεση του αλλουνου , οσο εισαι καταγης ...
δεξου πως θεωρω την ψυχη σου γεματη με ψυχη ...
δεξου πως σε θεωρω ανθρωπο της συνεχειας ...
δεξου και τον ΛΟΓΟ μου ,
ΕΧΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΑ ...
ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΗΡΗΧΘΕΙ Η ΖΩΗ , Ή ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΟΥΝΕ ...
.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 19:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
το να λογαριασουμε Τωρα για το Μετα μας δηλαδη , γιατι Μετα μαλλον δεν θα μιλαμε και πολυ για το Τωρα , ;

Όρισε μου με απλές κουβέντες τι εννοείς "Τώρα", τι "Μετά" και σε ποιο επίπεδο θες να λογαριάσουμε, για να έχουμε κάτι πιο χειροπιαστό. Διαφορετικά, δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε, όταν δεν αντιλαμβανόμαστε ο ένας τις τοποθετήσεις του άλλου.

Φιλικά
Κωστάκης


στο Τωρα του ανθρωπου Κωστα ...
στο Τωρα Μας ...
σε οσο και οτι καταλαβαινουμε για Μας στον χρονο Τωρα αναφερομαι ...
στο Τωρα μας που δεν ειναι και πολυ μακρυα απο το Μετα Μας ...

Τωρα μπορουμε να ξερουμε κατα Που και Πως παμε .. Μετα θα εχουμε παει ή θα εχουμε χαθει ...
Τωρα εχουμε την ευκαιρια να αποφασισουμε Εμεις για Μας .. Μετα ισως δεν εχουμε ο Ενας τον Αλλον διπλα ...
Τωρα χρειαζομαστε την κοινη την νοηση μεταξυ Μας για τα Κοινα .. Μετα και αφου καταφερουμε να επιζησουμε , το αυτονοητο θα ειναι στην ηθικη Μας ...

αν πρεπει να εχει επιπεδο η κουβεντα μας και τα λογαριασματα μας θα εχει ...
πρωτα ομως πρεπει να αρχισουμε να την καμνουμε την κουβεντα αυτην ...
ως εκει που Μας φτανει και Μας πηγαινει ο νους μας θα παμε δεν θα παμε καπου αλλου ...
ετσι δεν ειναι ... ;

καλησπερα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2008, 20:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
στο Τωρα Μας ...

Εγώ φίλε ΤΩΡΑ, ξε'ς τι κάνω ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2008, 09:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Είναι εύκολο ή δύσκολο ; Εγώ λέω πως είναι τρομερά δύσκολο. Τρομερά ... Εσύ τι λες ;

quote:
να σηκωθουμε με τους νουδες μας και να αρχισουμε να ψαχνουμε να βρουμε τον νου τον ενανε ...
τον κοινο ...[/quote]

Γιατί να βρούμε τον νου τον ένανε ;[/font=Trebuchet MS]

[/quote]

ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΑΣ ...
ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΚΡΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣ ...
ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΕΚΕΙΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΑΣ ...
ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΝΟΣΥΝΝΟΝΟΗΘΟΥΜΕ ...
ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΕΙΝΗ ΕΙΡΗΝΗ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ...
ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΤΑ ΜΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ...

τα αλλα συμπληρωσε τα εσυ ...
ωρα καλη ...
.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2008, 10:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
στο Τωρα Μας ...

Εγώ φίλε ΤΩΡΑ, ξε'ς τι κάνω ;


ΣΑΝ 'Μελος 1ης Βαθμιδος' ΠΑΝΤΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ... ΤΩΡΑ ...
ΜΗΝ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΚΟΛΟΠΡΟΧΕΙΡΟΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΤΩΡΑ ...
Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΕΔΩ ...
ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΚΟΜΗ ΜΕΤΡΙΕΤΑΙ ...

ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΦΙΣΤΑΜΕΘΑ ΝΟΥ ΕΝΟΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ... ΝΑΙ ...
ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΜΑΣ ΝΑ ΣΥΝΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ...
ΔΕΝ ΣΥΝΗΘΙΣΑΜΕ ΕΤΣΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ...
ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ ...
ΑΣ ΜΗΝ ΒΓΟΥΜΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ...
ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ Τωρα ΜΗΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ...ΚΙ' ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΣ ΠΕΡΙΣΣΕΨΕΙ ...

ωρα καλη ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2008, 21:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όρισε μου με απλές κουβέντες τι εννοείς "Τώρα", τι "Μετά" και σε ποιο επίπεδο θες να λογαριάσουμε, για να έχουμε κάτι πιο χειροπιαστό. Διαφορετικά, δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε, όταν δεν αντιλαμβανόμαστε ο ένας τις τοποθετήσεις του άλλου.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!


Τωρα ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ Η ΩΡΑ Η ΚΑΛΗ 'ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ Kosta ...
ΟΣΟ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΔΗΛΑΔΗ ...
Μετα ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑΞΕΙ Ή ΟΧΙ ...
ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΤΟ Μετα ΜΑΣ Τωρα ΕΜΕΙΣ ,
ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΟΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΩΣ .. Τωρα ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ Μετα ΜΑΣ ...
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΠΟΥΔΑΣΤΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟΙ , ΠΟΥ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΑΦΗ ΚΑΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΜΑΣ ...

Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΑΤΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΣΟΒΑΡΑ ΣΟΒΑΡΑ ..
ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΜΑΣ , ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΣΟΒΑΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ...
ΚΑΙ ΜΕΝΑ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 'ΑΝΑΠΟΔΗ' ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΨΥΧΕΣ ...
ΙΣΙΩΝΕΙ ΟΜΩΣ ΜΕ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ 'ΜΕΤΡΗΜΕΝΕΣ'...ΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΑΚΟΜΗ ΛΙΓΕΣ ...

ωρα καλη ...
.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy