ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ - ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΤE
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 18:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Γιωργο,

για να πιστεψεις σε κατι συνηδειτα θα πρεπει να το εχεις επεξεργαστει, να το εχεις αναλυσει, κατανοησει και να το εχεις περασει μεσα σου ( κατα την αποψη μου) αλλιως ουσιαστικα δεν το πιστευεις απλα ξερεις την υπαρξη του...

Κανωντας λοιπον ολη την παραπανω διεργασια...πως ειναι δυνατον να πεις οτι βαζεις μια ημερομηνια ληξης????

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 16:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Αγαπητη μαρα


Αν κατι το επεξεργαστεις το αναλυσεις και το δουλεψεις η το περάσεις μέσα σου τοτε το γνωρίζεις

Τα πιστευω μας είναι η βάση για το ποιοι ειμαστε ..ειναι οι υποθέσεις /ενεργειες ….στις οποιες βασιζομαστε για να χτυσουμε όχι μονο την πρωσοπικοτητα μας αλλα και τον πολιτισμο μας …η ερωτηση μου – ποια από αυτά τα εχεις επιλέξει…?

Καποιος πιστευει
"ΕΙΣ ΕΝΑ ΘΕΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΟΡΑ"
και γιατι όχι και πλακατζης και τζογαδόρος όπως πιστευω εγω .. και ξεχασιάρης μερικες φορές όπως παραπονιεται η φιλη lencolas..?

ποιος μπορει να ΜΟΥ αποδηξει το αντίθετο… εσυ μπορεις…?
(ασε που τωρα τελευταια με εχει τρελανει στις πλακες)

quote:
Ειμαστε οντα τα οποια αλλαζουμε, καθε μερα εξελισσομαστε (ειτε προς το κακο ειτε προς το καλο , οπως το εννοει ο καθενας) επομενο λοιπον ειναι καποια απο τα ΠΙΣΤΕΥΩ μας να αλλαξουν, να ανα-προσαρμοστουν βαση της εσωτερικης μας εξελιξης ...Παρατηρησε ομως κατι, θα δεις οτι στην ουσια υπαρχει ενας κορμος απο ΠΙΣΤΕΥΩ ο οποιος μενεις ουσιαστικα αναλοιωτος !


… τα πιστευω (τα δικά μας και των αλλων) είναι που μας αλλάζουν αγαπητή μου ….είναι το εργαλείο μας ….δεν είναι ο σκοπός μας και σιγουρα δεν παραμενουν αναλοιωτα….…
Γιατι να αφησεις τα τυχαια (πολλες φορες) πραγματα η τα πιστευω αλλων να σε αλλαξουν ..αφου μπορεις να τα αλλαξεις εσυ χρεισιμοποιοντας το πιστευω σαν εργαλειο…..?

Δες τα ατομα που στις 11 Σεπ.01 Αλλαξαν για παντα την μορφη του κοσμου μας για παντα ριχνοντας τα αεροπλανα που οδηγουσαν στους διδυμους πυργους…. Κανενας από αυτους δεν θα εκανε κατι τετοιο αν δεν πιστευαν ότι θα πηγαιναν στον παράδεισο και θα γινοντουσταν μαρτυρες και μπλα..μπλα..….
Βλεπεις ποσο δυνατη ενεργεια είναι το πιστευω αλαξε τον κοσμο σου εσενα … μεχρι και τζογαδορους θεους δημιουργει…

Τωρα οσο για το ποσο αλλαζουν την εσωτερικής μας εξελιξης…
…. εκει είναι αυτά που αλλαζουν ριζικα την εσωτερικη μας εξελιξη.. δοκιμασε να αλαξεις τον {παντοκρατωρ} με το {και πλακατζης} και θα δεις…


Διαχειριζόμαστε/δοκιμάζουμε την ενέργεια /πιστεύω και τοτε γνωριζουμε τι είναι ικανη να κανει και μετα την εκμεταλευομαστε …και εδώ είναι που κολαει το μικρο πειραμα που αναφερα παραπανω με την ημερομινια ληξης.

Βέβαια υπάρχουν πολλοί που προσπαθούν απεγνωσμένα να μας πεισουν ότι τα πιστευω τους είναι αναληωτα τα καλητερα..και μοναδικα… τους ξερεις…τους ξερουμε..και κερδιζουν πολλα…

quote:
ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ?ΘΑ ΤΟ ΠΩ ΚΑΙ ΑΣ ΜΕ ΜΑΛΩΣΕΙΣ,ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ..ΔΥΣΤΗΧΩΣ....

πολύ επικίνδυνο πιστεύω φίλη lencolas .. δεν γίνεται να διαλεξεις κατι άλλο…?

Γιώργος

12,14,22,33,40,47 …και καλη επυτιχια…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 09:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ lencolas ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΗΝ ΦΙΛΙΑ ΔΕΝ ΣΥΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ Η ΦΙΛΙΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ. (ΑΠΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΤΗΝ ΦΙΛΙΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ-ΔΕΝ ΑΞΙΖΑΝ).

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
ΥΣ:ΣΥΓΝΩΜΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΗ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ,ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΑΠΟΨΕΩΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ...

ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ ΜΑΣ.
ΩΣΠΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΟΥΝ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΑΣ.

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΟΥΝ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΦΙΛΗ ΜΑΡΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 12:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tί πιστεύω.. χμμ

Πιστεύω στην δύναμη του ανθρώπου (αυτό που ονομάζουμε ψυχικό σθένος), παρόλο που δεν πιστεύω ότι υπάρχει σε όλους μας στον ίδιο βαθμό.
Πιστεύω στις ιδιαίτερες ικανότητες-ταλέντα του καθενός από μας, που αν αναγνωριστούν και καλλιεργηθούν, μας θωρακίζουν και φανερώνουν τον "σκοπό" της ύπαρξης μας.
Πιστεύω στην ισότητα ως προς την εξομοίωση των πολιτών στα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις, όχι ότι είμαστε όλοι ίσοι και όμοιοι μεταξύ μας, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν σεβόμαστε το κάθε άτομο ακριβώς για αυτή την ιδιαιτερότητα του.
Πιστεύω ότι πρέπει πάντα να αφήνουμε ένα ανοιχτό παραθυράκι στα "πιστεύω" μας, για να μην βρεθούμε κάποια στιγμή προ δυσάρεστων εκπλήξεων...
Πιστεύω ότι μερικά "πιστεύω" μας, ισχύουν εν καιρώ ειρήνης και ηρεμίας και έρχονται σε σύγκρουση με το αίσθημα της επιβίωσης μας σε καιρούς "χαλεπούς", παρόλο που ο βαθμός διαφοροποίησης των "πιστεύω" του καθενός μας, εξαρτάται κυρίως από την πνευματική μας ανάπτυξη (την εσωτερική μας ηρεμία και δύναμη) και το ιδιαίτερο του χαρακτήρα μας. (Για αυτό και ξεχωρίζω τον χαρακτήρα από την συμπεριφορά).
Πιστεύω στο "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" όταν ο σκοπός είναι σημαντικός και αφορά "το καλό" του συνόλου. (Αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση πάντως γιατί θα πρέπει να καθορίσουμε με προσοχή τον "σκοπό".)

Αυτά προς το παρόν...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 09:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Ostria ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙ.
ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ EΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΜΕΣΑ ΝΕΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΓΑΖΩ.

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΟΠΟ Η ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ.
ΑΛΙΜΟΝΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΑΝ ΑΝΑΚΑΤΕΨΟΥΜΕ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΕΣ.
ΔΙΟΤΙ ΤΟΤΕ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 13:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κ Α Λ Ε ΜΟΥ AVATARG

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΕΜΑ..
ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΜΑΣ..
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟ ΛΙΘΑΡΑΚΙ ΤΟΥ

ΠΡΙΝ ΓΡΑΨΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ
ΣΤΑ ΕΞΗΣ

ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΗ alati13 γραφεις
______________________________________________________________________
Φίλε Αβατάρ επέτρεψέ μου να προτείνω κάτι. Νομίζω ότι η πολλαπλότητα του θέματος μπορεί να καταστρέψει το ίδιο το θέμα. Είναι πολλά τα πιστεύω μας και εμείς ακόμα περισσότεροι. Ίσως να ήταν καλό να συζητούσαμε για κάποια από αυτά χωριστά και περισσότερο. Το κάθε Πιστεύω είναι μια ολόκληρη ενότητα
______________________________________________________________________

Ενα θεμα δεν καταστρεφεται απο την πολλαπλοτητα του..
Ανοιγεις πτυχες και τις αναλυεις...
Αυτο ειναι επιτυχια...
Οσες περισσοτερες αποψεις ....
τοση περισσοτερη ΕΣΩ... αναζητηση .....

calea_zacatechichi ΛΕΣ.......
____________________________________________________________________
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΛΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ????
_____________________________________________________________________

ΜΑ ΚΑΙ ΣΥ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ...ΛΕΣ

Έμαθα να βλέπω και σου λέω πως τίποτα πραγματικά δεν έχει σημασία....

______________________________________________________________________


ΠΙΣΤΕΥΩ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΠΟ ΜΑΣ...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ..ΠΟΝΟ & ΣΤΗ ..ΧΑΡΑ
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΩΝ ΑΘΩΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ Ενας Θεος Ξερει Γιατι Ξεχαστηκαν
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΑΔΥΝΑΜΟΥΣ
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΩΘΕΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΑΜΕ
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗ ΘΕΙΑ ΔΙΚΗ.. Ο πονος σμιλευει την ψυχη, γιάυτο ειναι παρον οταν γινομαστε υπεροπτες...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΠΡΟΔΩΣΙΑ
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ.....


ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΑΣ ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΜΑΣ..
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ
ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΑ ΜΑΚΡΥΓΟΡΗΣΩ ΑΛΛΟ!

ΣΥΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΟΜΩΣ γιατι θελω να αφερθω στην Ισοτητα..
ΘΑ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ..

ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΑΝΗΚΕΙ 1*1...


Να Ειστε Καλα!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 12:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Destiny ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΟΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΑΝ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ.

ΧΑΙΡΩΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 21:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ Ostria ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙ.
ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ EΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΜΕΣΑ ΝΕΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΓΑΖΩ.

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΟΠΟ Η ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ.
ΑΛΙΜΟΝΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΑΝ ΑΝΑΚΑΤΕΨΟΥΜΕ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΕΣ.
ΔΙΟΤΙ ΤΟΤΕ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Φίλε Avatar μια διευκρίνιση... κοριτσάκι είμαι, μην με κάνεις αγοράκι!
Το παραθυράκι νομίζω ότι πρέπει να το έχουμε ανοιχτό κυρίως για να βάζουμε νέα αλλά και για να αναπροσαρμόζουμε τα παλιότερα μας "πιστεύω".
Οσο για τον σκοπό που αγίαζει τα μέσα, είπα ότι σηκώνει μεγάλη κουβέντα. Πάντα υπάρχει ο κίνδυνος που αναφέρεις αλλά σε κάποιες πολύ ειδικές περιπτώσεις λειτουργεί διαφορετικά.
Ενα παραδειγματάκι, πιστεύω μου είναι να μην βλάπτω τους άλλους ανθρώπους τουλάχιστον όχι ηθελημένα. Οταν όμως αυτοί θέλουν να με βλάψουν (πχ σε περίοδο πολέμου) τότε αυτό το "πιστεύω" παραμερίζεται και μπαίνουν μπροστά άλλα "πιστεύω" (άσχετα αν θεωρητικά είναι πιό σημαντικά ή όχι, πρακτικά όμως μπαίνουν πρώτα στην λίστα εκείνη την στιγμή) πχ η πίστη στην πατρίδα μου, η πίστη στην οικογένεια μου, η ανάγκη της επιβίωσης μου.
Ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις το σκεπτικό μου!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 00:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΑΙΡΕΤΙΖΩ!!
ΕΠΕΙΔΗ ΓΙ' ΑΥΤΗΝ ΠΑΛΕΨΑ-ΠΑΛΕΥΩ ΚΑΙ Μ' ΑΥΤΗΝ ΘΑ ΖΗΣΩ!!!

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ, ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΟΛΥΓΝΩΡΙΖΩ!!
ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ, ΠΩΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗ ΖΗΣΩ!!!

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΑΠΕΙΡΟΤΗΤΑ, ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ Ν' ΑΓΓΙΞΩ!!
ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ Σ΄ ΑΥΤΗΝ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ!!

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ!! ΠΑΝΤΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ!
ΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΜΟΟΥΣΙΟ, ΠΟΥ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΘΑ ΜΕΙΝΩ!!

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΟΤΗΤΑ!!ΓΙ' ΑΥΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΑΙ!!
ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΗΣ, ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΩΣ ΠΑΝΤΑ ΚΙΝΟΥΜΑΙ!!

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ. ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΩ!!!
ΑΠ' ΟΛΟΥΣ ΤΗΝ ΣΥΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ!!
"ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ", ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΩΣ ΜΕΣΑ ΣΑΣ ΘΑ ΠΕΙΤΕ!!!
ΚΑΛΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ;;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ AVATARGR ΓΙ΄ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!!!
ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΤΑ "ΠΙΣΤΕΥΩ" ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΕΛΕΙΑ!!!
.


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 11:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ Ostria ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ

ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΒΑΣΗ ΚΑΙ Ο ΑΚΡΟΓΩΝΙΑΙΟΣ ΛΙΘΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΜΙΟΙ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ.


ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΥΣ ΣΙΩΠΟΥΝΤΕΣ... ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΣΙΩΠΟΥΝ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΑΔΟΛΗ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΡΩΤΑ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΟΛΩΝ..
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΟΛΩΝ..
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΙΣΟΤΗΤΑ ΟΛΩΝ....
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΙΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΛΑΩΝ..

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ....


ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΘΕΣ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ..
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΩΣ ΑΝΑΖΗΤΩΝ ΚΑΙ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΤΑ.....

Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ....
ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΕΣΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ....

(ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΑ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ)
ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΙΛΗ ΟΣΤΡΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 19:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μαι και παλι!!

Γιωργο αναφερεις:

quote:
Τα πιστευω μας είναι η βάση για το ποιοι ειμαστε ..ειναι οι υποθέσεις /ενεργειες ….στις οποιες βασιζομαστε για να χτυσουμε όχι μονο την πρωσοπικοτητα μας αλλα και τον πολιτισμο μας …η ερωτηση μου – ποια από αυτά τα εχεις επιλέξει…?

Σιγουρα μεγαλωνοντας μεσα σε μια οικογενεια, σε μια κοινωνια εχεις πολλες επιρροες, μενεις ομως σε αυτες τις επιρροες η μεγαλωνοντας τις επεξεργαζεσαι και διαμορφωνεις τον πυρηνα των δικων σου προσωπικων σου "πιστευω"??
Και ο πυρηνας σου διαμορφωνεται βαση καποιας φιλοσοφικης καταστασης ή αφου βιωσεις καταστασεις και καποιες καταστασεις?
Παρε για παραδειγμα την lencolas που αναφερει οτι δεν πιστευει στην φιλια... τα βιωματα της προφανως μεχρι τωρα αυτο της εχουν δειξει.

Χωρις την εμπειρια/βιωμα δεν μπορεις να διαμορφωσεις και να κατοχυρωσεις το πιστευω σου!

quote:
ποιος μπορει να ΜΟΥ αποδηξει το αντίθετο… εσυ μπορεις…?

Οταν λοιπον το πιστευω σου ειναι απορροια και της εμπειριας τοτε φιλε μου κανεις δεν μπορει να σου αποδειξει το αντιθετο, χωρις αυτο να σημαινει οτι οτι αντιθετο δεν ισχυει σαν "πιστευω" για καποιον αλλο.

quote:
Γιατι να αφησεις τα τυχαια (πολλες φορες) πραγματα η τα πιστευω αλλων να σε αλλαξουν ..αφου μπορεις να τα αλλαξεις εσυ χρεισιμοποιοντας το πιστευω σαν εργαλειο…..?

Για ολα τα παραπανω που αναφερα λοιπον μπορω να απαντησω (μονο για τον εαυτο μου ομως)οτι δεν θεωρω οτι αφηνω τα πιστευω των αλλων να αλλαξουν τα δικα μου...σιγουρα μεσα απο συζητησεις ανοιγονται καινουργιες πορτες και απο πισω τους δρομοι...αλλα τα πιστευω μου χωρις προσωπικη αναζητηση δεν θα αλλαξουν μονο και μονο επειδη "ετυχε να ακουσω" κατι...!

Λιγο καθυστερημενη η απαντηση μου το ξερω "πιστευω" ομως οτι θα δειξετε λιγη κατανοηση

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 13:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα Μαρα...

Οπως ανεφερα και στο προηγουμενο μηνημα μου - μαλλον μπερδευεις το Γνωριζω με το Πιστευω..

quote:
Χωρις την εμπειρια/βιωμα δεν μπορεις να διαμορφωσεις και να κατοχυρωσεις το πιστευω σου!

Οταν εχεις εμπειρια/βιωμα τοτε γνωριζεις ...

Ας παρουμε παλι - (ωχ το βλεπω να μας μηνυουν στο τελος) για παραδειγμα την φιλη lencolas ...
Η εμπειρια/βιωμα της με καποια ατομα την εκαναν να γνωριζει οτι (μονο) τα συγκεκριμενα ατομα δεν ηταν φιλοι της.. απο εκει και περα στο χερι της ειναι να επιλεξει τις παρακατω υποθεσεις/πιστευω...

Πρωτον - οτι υπαρχει φιλια οποτε το συγκεκριμενο παραδειγμα ηταν απλα μια ατυχια και οτι αργα η γρηγορα θα βρει ατομα οπου μπορει να εμπιστευτει και να τους ονομαζει φιλους...

Δευτερον - να υποθεσει/πιστεψει οτι δεν υπαρχει πλεον φιλια με αποτελεσμα να μην εμπιστευτει κανεναν και ουτε φιλους να εχει...

Το προβλημα με το δευτερο παραδειγμα (γιαυτο το θεωρω το ποιο επυκυνδινο) ειναι οτι
σε καμμια περιπτωση ποτε δεν προκειτε να εχεις φιλους απο την στιγμη που δεν πιστευεις στην φιλία.

...

quote:
Οταν λοιπον το πιστευω σου ειναι απορροια και της εμπειριας τοτε φιλε μου κανεις δεν μπορει να σου αποδειξει το αντιθετο, χωρις αυτο να σημαινει οτι οτι αντιθετο δεν ισχυει σαν "πιστευω" για καποιον αλλο

Δεν γνωριζω αν ο θεος ειναι τζογαδορος φιλη Μαρα - δεν τον εχω συναντηση τον Μεγαλο (αν υπαρχει βεβαια)... αλλα χρησιμοποιω την υποθεση/πιστευω οτι ειναι .... και οι βιωματικες μου εμπειριες εχουν γινει ποιο <τζογαδορικες> (αυτο πλεον το γνωριζω)

Βλεπεις το πιστευω ειναι Εργαλειο αγαπητη μου δεν ειναι αποτελεσμα/σκοπος τις οποιαδηποτε εμπειριας η οικογενειακου περιβαλοντος (ουτε συζητησεων) - και ενας τροπος/πειραμα να το δοκιμασεις ειναι να βαλεις συγκεκριμενη ημερομινια ληξης σε ενα πιστευω...

Γιώργος
πιστευω κανεις..? μολις βγηκαν απο τον φουρνο...


Edited by - Γιώργος on 24/07/2003 13:19:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 12:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

KAΛE MOY ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΑΘΕΩΡΗ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΒΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΑ.....

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ

quote:
ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΘΕΣ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ..
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΩΣ ΑΝΑΖΗΤΩΝ ΚΑΙ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΤΑ.....

Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ....
ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΕΣΑ ΤΙΠΟΤΑ ....


ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΑΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ KAI ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΠΟΤΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 15:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Αβαταρ... (ρε συ Γιώργος εισαι και εσυ και δεν το λες...)

Δεν μιλησα για Αναθεωρηση .. μιλησα για Επιλογη

καταλαβαινω οτι εχεις επιλεξει να διατηρησεις σταθερα και αμεταβλητα τα πιστευω σου αλλα
βρισκω επικυνδινο το [ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΕΣΑ ΤΙΠΟΤΑ ]

για πες μου τι εχει γινει με τα πιστευω που δεν εχεις αφαιρεσει και δεν εχεις αναθεωρισεις...... μηπως εχουν κρυσταλωθει σε δογματα...?


Η ημερομηνία ληξεως...
κατα την γνωμη μου ειναι ενα καλο (ας το πουμε τρικ) που σε κανει να καταλαβεις/γνωρίσεις
οτι τα πιστευω ειναι εργαλεια/ενέργειες ... που μπορουν και αλλαζουν /διαπραγματευονται /εξελησονται/η καταστρεφονται

.

Γιώργος
τιποτα δεν ειναι αληθινο .....ολα επιτρεπονται..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 09:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ (ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΕ) ΓΙΩΡΓΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
καταλαβαινω οτι εχεις επιλεξει να διατηρησεις σταθερα και αμεταβλητα τα πιστευω σου αλλα
βρισκω επικυνδινο το [ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΕΣΑ ΤΙΠΟΤΑ ]

για πες μου τι εχει γινει με τα πιστευω που δεν εχεις αφαιρεσει και δεν εχεις αναθεωρισεις...... μηπως εχουν κρυσταλωθει σε δογματα...?



ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΕΡΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ.
quote:
ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ..

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΟΛΩΝ..
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΟΛΩΝ..
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΙΣΟΤΗΤΑ ΟΛΩΝ....
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΙΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΛΑΩΝ..
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ??????


ΕΙΝΑΙ ΔΟΓΜΑ ΝΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ??????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Smart Alex-
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 15:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smart Alex-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hallo my brothers..
Einai poly tolmhro na dhmosieuseis auta pou pisteveis sthn katastash pou exoume erthei shmera..
As prospathisw ki egw na sas apokalupsw ta pistevw mou..

PISTEVW STH DYNAMH THS PSYXHS KAI THS SYNHDHSHS
PISTEVW STO FWS POU EINAI PHGH ZWHS KAI DHMIOURGIAS
PISTEVW STHN FYLETIKH DIAKRHSH (dioti tpt den einai tuxaio..kai epishs DEN pistevw sthn tuxh)
PISTEVW STOUS AGWNES TWN PROGWNW MOU GIA NA MPORW SHMERA NA PISTEVW STHN IDEA THS PRAGMATIKHS ELEFTHERIAS
PISTEVW PWS KAPOIA MERA THA TIMWRITHOUN AFTOI POU MAS KATADIKAZOUN KAI MAS EKMETALEYONTAI SHMERA
PISTEVW PWS O KATHENAS PREPEI NA KANEI TON AGWNA TOU GIA THN KATAPOLEMISH TWN MIKROBIWN THS ANTHRWPINHS FYLHS KAI THN SWTHRIA THS ELLADOS KAI THS EYRWPHS.
Mporei na pareksigithw alla de thelw na ta parete me kako mati kai na biasthte na ta katadikasete..
Awake Now!!

Victory or ValhallaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 17:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΙΝΑΙ ΔΟΓΜΑ ΝΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ??????

μαλλον για ευχη μου φαινεται φιλε μου

quote:
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΟΛΩΝ..
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΟΛΩΝ..
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΙΣΟΤΗΤΑ ΟΛΩΝ....
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΙΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΛΑΩΝ..
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙ.

αν καταλαβα καλα...

Πιστευεις στην ελευθερια ολων... - αλλα ξερεις οτι δεν ειναι ελευθεροι ολοι
Πιστευεις στην Ισοτητα ολων - αλλα ξέρεις οτι δεν ειναι ισοι.
κλπ..κλπ...
μηπως για σενα το πιστευω ... ΕΙΝΑΙ η επιθυμια και τα ονειρα σου..και οι πεποιθησεις για ελευθερια/ισοτητα κλπ..κλπ...?
μιλας για

quote:
ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΜΟΥ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ ΤΙΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ.

ειναι κατι παραπανω τα πιστευω για σενα ?


η δικη μου αποψη ειναι
πιστευω ειναι η ενεργεια που θα σε κανει να πραγματοποιησεις τις επιθυμιες και τα ονειρα σου.....και οχι μονο

ειναι η ενεργεια...το εργαλειο ....που δεν πρεπει να το νοθευεις με ονειρα και επιθυμιες και πεποιθησεις-γιατι αυτα ειναι τα πρεπει που βαζουν ορια στην σκεψη ... οπως αναφέρεις
......οπου κατα την εμπειρια μου απλα προσκολουνται και περνουν το σχημα αυτων..... και τοτε η αναζητηση φιλε μου συνηθως παει περιπατο...

αλλα για απαντησε σε παρακαλω ομως....
πρεπει να ειναι ελευθεροι ολοι..?
πρεπει να ειναι ισοι ολοι..?
πρεπει ολοι οι λαοι να επαναστατουν..?
πρεπει ολοι να ειναι τιμιοι και ευγενικοι στην ψυχη..?


Γιώργος
..κυρια..κυρια...την ξερω την απαντηση....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2003, 00:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μηπως για σενα το πιστευω ... ΕΙΝΑΙ η επιθυμια και τα ονειρα σου..και οι πεποιθησεις για ελευθερια/ισοτητα κλπ..κλπ...?

να αναπαντησω με μια ερωτηση ? (μπορω μπορω ???

Μηπως βαση των πιστευω μας δημιουργητε η συμπεριφορα μας απεναντι σε καταστασεις και πραγματα?
Πιστευουμε στην ελευθερια και στην ισοτητα των ανθρωπων - σε δεδομενεσ λοιπον στιγμες θα πολεμησουμε για αυτη την ελευθερια, θα στηριξουμε ανθρωπους για να μπορουν να εχουν αυτη την ισοτητα και την ελευθερια...

Ξεκιναει λοιπον το πιστευω μας και διαμορφωνει την συμπεριφορα μας και ακολουθει η επιθυμια και συναμα η ευχη να μπορουσαν ολοι να δρασουν με τον ιδιο τροπο για να εναν καλυτερο κοσμο (εικονα ενος ιδανικου κοσμου!!)


Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2003, 13:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΙΛΑΩ ΚΑΘΑΡΑ.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ (ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ) ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΦΗΜΕΡΑ.
ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.
ΝΑΙ ΔΕΝ ΙΣΟΙ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΙΣΟΤΗΤΑ.
ΝΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.
ΝΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΙΣΟΤΗΤΑ ,ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ,ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΨΥΧΗΣ ΠΑΛΙ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΜΕ ΡΩΤΑΣ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΑ. ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ....
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ.

ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΟΓΜΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΛΕΣ ΠΩΣ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΠΙΔΕΣ (ΒΑΖΕΙΣ ΕΣΥ ΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ) ΠΩΣ ΒΑΖΟΥΝ ΣΥΝΟΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΟΘΕΥΟΥΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ....

ΕΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΣΤΩ "ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ" ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΝΟΘΕΥΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΟΤΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΔΙΑΦΩΝΙΑΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2003, 14:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.

Η γνωση φιλε μου ειναι μεγαλυτερη (ενεργεια) απο το πιστευω...!!!
Αν γνωριζεις τοτε ξερεις (η μπορεις να ψαξεις )και αναζητησεις τους μηχανισμους.....

του μηχανισμους του πιστευω τους γνωρίζεις ...?


quote:
ΝΑΙ ΔΕΝ ΙΣΟΙ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΙΣΟΤΗΤΑ.
ΝΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.
ΝΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΙΣΟΤΗΤΑ ,ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ,ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΨΥΧΗΣ ΠΑΛΙ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥΣ.


Φιλε αβαταρ δεν σε ρωτησα αν ειναι Ολοι ισοι/ελευθεροι/τιμιοι η οχι ......αλλα αν ΠΡΕΠΕΙ να ειναι
ολοι ισοι/ελευθεροι/ευγενεις..κλπ..κλπ


quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΜΕ ΡΩΤΑΣ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΑ. ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ....
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ.

εδω κατα την γνωμη μου ειναι που αρχιζουμε μπαινουμε στο χωρο της Μαγείας

quote:
ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΟΓΜΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΛΕΣ ΠΩΣ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΠΙΔΕΣ (ΒΑΖΕΙΣ ΕΣΥ ΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ) ΠΩΣ ΒΑΖΟΥΝ ΣΥΝΟΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΟΘΕΥΟΥΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ....

δεν αναφερα .....σε ρωτησα αν εχουν κρησταλωθει σε δογμα..? εχουν...?

quote:
ΕΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΣΤΩ "ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ" ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΝΟΘΕΥΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΟΤΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΔΙΑΦΩΝΙΑΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ....

Νοθευεται (κατα την γνωμη μου) με το Πρεπει (να ειναι ολοι ελευθεροι...)..
Σημειωση - στο ΠΡΕΠΕΙ να ειμαι ΕΓΩ ελευθερος (παμε οπως αναφερα παραπανω στην Μαγεία)

Το πιστευω ειναι προσωπικη ενεργεια και μπορει να σε οδηγησει (εσενα προσωπικα) στην Ελευθερια / η την πληρη κατανοηση (μυηση) της Ελευθεριας ... αλλα ποτε στην ελευθερια των αλλων η του κοσμου...(φερνω την ελευθερια σαν παραδειγμα)

οχι βεβαια πως δεν υπαρχουν προσπαθειες ανα καιρους μεσο θρησκειων , κινηματων, κλπ..κλπ..
αλλα ολοι ξερουμε τα αποτελεσματα ... (Πιστευω ακραδαντα πως πρεπει να ελευθερωσουμε τους κατοικους του Ιρακ . Τονυ Μπλαιρ..)

Γιώργος
..εμεις τα χριστιανόπουλα θα παμε με χαρά....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 00:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Η γνωση φιλε μου ειναι μεγαλυτερη (ενεργεια) απο το πιστευω...!!!

ΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΕΛΘΕΙ ΑΠΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΓΜΑ.

ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Φιλε αβαταρ δεν σε ρωτησα αν ειναι Ολοι ισοι/ελευθεροι/τιμιοι η οχι ......αλλα αν ΠΡΕΠΕΙ να ειναι
ολοι ισοι/ελευθεροι/ευγενεις..κλπ..κλπ

ΓΙΑΤΙ ΒΑΖΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ????

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ....
ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΙΣΤΕΥΩ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ....

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 18:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ.. ισως εδω τελικα να βρισκεται η διαφορα του μυστικιστη με τον αποκρυφιστή....

ο μεν ζει το πιστευω του και περνει/περιμενει δυναμη/χαρη απο καποιον σταθερο θεο/αληθεια (που πρεπει να υπαρχουν και πιστευει) θετοντας το στην υπηρεσια του οποιαδηποτε σκοπου..

ο αλλος το χρησιμοποιηει το (μερικες φορες προσωρινο ) πιστευω και περνει δυναμη απο την αναγκη και την συγκεντρωνει στην εκτελεση του οποιαδηποτε σκοπου...
χμ..

Γιώργος.
..γιατι τιποτα δεν ειναι αληθινο , ολα επιτρεπονται....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 21:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλοι μου ...

πρώτ'απ'όλα πιστεύω στον άνθρωπο
"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστεψει ο ανθρωπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
και βεβαίως και σε όλα όσα εκείνα έχετε αναφερθεί ( δεν έχει νόημα να τα επαναλάμβάνω...)

φίλε αβαταγρ

quote:
ΓΙΑΤΙ ΒΑΖΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ????

βεβαίως και το πρέπει είνια περιοριστικό και κάποιες φορές παραπλανητικό αλλά αναγκαστικα σε μερικες περιπτωσεις πρέπει να υπάρχει...
χωρίς πρέπει (όπου χρειάζεται ) δεν υπάρχει τάξη...
χωρίς τάξη...χάος και αναπόφευκτα καταστροφή
αλλα σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω στα πρέπει που αναφέρει ο γιώργος που "βαζουνε όρια στη σκέψη " .
και εκτός αυτού στα ερωτήματά σου γιώργο

quote:
αλλα για απαντησε σε παρακαλω ομως....
πρεπει να ειναι ελευθεροι ολοι..?
πρεπει να ειναι ισοι ολοι..?
πρεπει ολοι οι λαοι να επαναστατουν..?
πρεπει ολοι να ειναι τιμιοι και ευγενικοι στην ψυχη..?


έχεις καμία αμφιβολια για αυτό ? εγώ πιστεύω πως οπωσδήποτε αυτά πρέπει να ισχύουν και είναι όλως μας υποχρέωση να συνεισφέρουομε . το αν συνφέρει εμάς συγκεκριμένα που είμαστε βολεμενοι σε σχέση με άλλους λαούς είναι άλλη υπόθεση ... κατα τη γνωμη μου αναφέρεσαι όχι στο αν πρέπει αν ισχύουν αυτα αλλα στο αν θελουμε να ισχυουν αυτα... ίσως εμας να μας μη συμφέρει να " ξυπνήσουν οι μαυροι" αλλα αυτο δεν σημαίνει ότι δεν είνια κατι το οποίο είνια "δίκαιο" να συμβεί . δεν ξέρω για άλλα πιστεύω αλλα για αυτα τα ερωτήματα που θετεις θα απαντούσα χωρίς περιστροφές "ΝΑΙ" !

και δεν είναι θεμα δόγματος αλλα κοινών αληθειων για τις οποίες δεν χρειάζεται να απαντήσεις μετα απο επεξεργασία αλλα είναι αυτονόητα στην "καρδιά" .

αλλά πάντως συμφωνω μαζι σου στο γεγονός ότι αυτά που λεμε δν εχουν καμία σημασία αν δεν συνοδευονται από ανάλογες ενέργειες και θα είχε επίσης πολύ ενδιαφέρον και σημαντικότητα να αναφερθούμε όχι μόνο σε αυτα που πιστεύουμε αλλα... να αναρωτηθούμε "Τί κανω εγώ για να υλοποιηθούν αυτα που πιστεύω ? "

αξίζει ο καθενας απομας να προβληματιστεί σχετικα με αυτό το ερώτημα και να είναι ειλικρινής απένταντι στον εαυτό του...


"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belisarios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 23:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belisarios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
- Πιστεύω στην Εργασία.

- Πιστεύω στην Εντιμότητα.

- Πιστεύω στην Ευγένεια.

- Πιστεύω στην Δικαιοσύνη.

- Πιστεύω στη Φιλία.

- Πιστεύω στην Αγάπη.

- Πιστεύω πως ο καλύτερος δρόμος για μένα δεν είναι ο δρόμος κάποιου άλλου.

- Πιστεύω στην Αθανασία της Ψυχής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 03:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε T-seeker

quote:
και δεν είναι θεμα δόγματος αλλα κοινών αληθειων για τις οποίες δεν χρειάζεται να απαντήσεις μετα απο επεξεργασία αλλα είναι αυτονόητα στην "καρδιά" .

και γιατι να ειναι η ¨"καρδια" φιλε μου ..? πρεπει να ειναι η "καρδια" που θα εχει το τελευταιο λογο..?

Γιώργος
..μα και φυσικα θα σου γραψω τον γάτο στο ονομα σου..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 21:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν φίλε γιωργο αναφέρομαι στην "καρδιά" αναφέρομαι στις περιπτωσεις όπου δεν χρειάζεται η απόφαση να είνια προιόν κοπιαστικού προβληματισμου με βάση τη λογικη αλλα είνια αυθόρμητα συναισθηματα που υπάρχουν σε όλους τους ανθρώπους ...
και για να καταλάβεις καλύτερα τί ενοω απλως σκέψου το εξής :
χρειάζεται να κατσεις να σκεφτείς για να δεις ότι το να σκοτώσεις έναν συ νάνθρωπο σου είναι κατι το "κακό"?
χρειάζεται να κατσεις να σκεφτείς για να δεις ότι το νο βλέπεις ανθρωπους να εκμεταλευονατι ανθρωπους είνια "άδικο"?
σαυτες τις καταστασεις δεν χωράει αμφισβήτηση κατα τη γνωμη μου ...

και ξαναλέω

quote:
το αν συνφέρει εμάς συγκεκριμένα που είμαστε βολεμενοι σε σχέση με άλλους λαούς είναι άλλη υπόθεση ... κατα τη γνωμη μου αναφέρεσαι όχι στο αν πρέπει αν ισχύουν αυτα αλλα στο αν θελουμε να ισχυουν αυτα...


"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 18:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....H καρδια φιλε μου θα μας οδηγησει μονο στο Κακο η Καλο ...
ενω η λογικη θα μας οδηγησει (η τουλαχιστον μπορει) στο Επιθυμητο αποτελεσμα...

Θα σου φερω και εγω με την σειρα μου ενα παραδειγμα...

Η αδικια/εκμεταλευση μπορει (η ειναι πιθανον) να σταματησει με το να παρεις το λογικο βημα να σκοτωσεις καποιον η καποια ατομα...

Γιώργος
και το ποντικι που σπιναρει....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 21:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
....H καρδια φιλε μου θα μας οδηγησει μονο στο Κακο η Καλο ...
ενω η λογικη θα μας οδηγησει (η τουλαχιστον μπορει) στο Επιθυμητο αποτελεσμα...

βεβαίως . εγω δεν μίλησα ότι η καρδια πρέπει να έχει τον πρωτο λόγο σε όλα . απλά σε μερικες περιπτωσεις . αλοίμονο αν υποστήριζα ότι πρέπει να παραμερίζουομε εντελώς τη λογική .

quote:
Θα σου φερω και εγω με την σειρα μου ενα παραδειγμα...

Η αδικια/εκμεταλευση μπορει (η ειναι πιθανον) να σταματησει με το να παρεις το λογικο βημα να σκοτωσεις καποιον η καποια ατομα


οι άνθρωποι στους οποίους αναφέρομαι είναι οι "αθωοι" . δεν αναφέρομαι σε περιπτωσεις όπου αυτος που "σκοτώνεται" είναι ο θύτης και σε ιστορίες με τέτοιες παραμετρους .

χμμμ... όμως ... έχεις δίκιο φίλε μου σε αυτή την περίπτωση . δεν μπορούμε στο θέμα του σκοτωμου να κρίνουμε τα πράγματα μοναχαμε την "καρδιά" ...
ανακαλώ το :

quote:
χρειάζεται να κατσεις να σκεφτείς για να δεις ότι το να σκοτώσεις έναν συ νάνθρωπο σου είναι κατι το "κακό"?

ναι τελικα χρειάζεται .στο θέμα του θανάτου θα πρέπει να εξετάσουμε τις συνθήκες και το ποιο΄ν του "συνανθρωπου " .άρα θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί και η λογική . ίσως μερικες φορες ο θάνατος καποιου να είνια προτιμοτερος .
έκανα λαθος ... ευχαριστώ !
πάντως όσο και να το αξίζει αυτός του οποίου θα θελαμε τονθανατο δεν αλάζει το γεγονός ότι το να αφαιρείς μια ζωή είναι κατι το "κακό" μιας και δεν έχουμε αυτό το δικαίωμα . όμως , και εγω ο ίδιος θα προτιμούσα μερικες φορες να εφαρμόζεται ο "θανατος" όσο και λαθος να είνια και όσο και να μην έχουμε αυτο΄το δικαίωμα ...
πχ ολόκληρη η ανθρωπότητα θα ευγνωμονουσε τον άνθρωπο ο οποιος θα σκότωνε στους ολυμπιακους τον χιτλερ πριν κανει τα εγκλήματα του ...


"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διγενής Aκρίτας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2003, 00:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διγενής Aκρίτας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω στον Άνθρωπο-Πιστεύω στον λόγο του.
Στον Άνθρωπο που έχει την αίσθηση του καλού και του κακού
Στον λόγο, με σκοπό την δήλωση του δίκαιου και του αδίκου.

Όταν τα πιστεύω μας γίνονται Αξίες, τότε δεν θα πρέπει να αλλάζουν.
Αν αλλάξουν οι Αξίες μας δεν θα είμαστε ο ίδιος άνθρωπος, αλλά κάποιος άλλος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2003, 13:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
....H καρδια φιλε μου θα μας οδηγησει μονο στο Κακο η Καλο ...
ενω η λογικη θα μας οδηγησει (η τουλαχιστον μπορει) στο Επιθυμητο αποτελεσμα...

ΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΚΟ Η ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.....

ΔΕΝ ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΕΥΓΟΣ ΚΑΛΟΥ Η ΚΑΚΟΥ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy