ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ - ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΤE
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2003, 11:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλοι μου.

quote:
Δεν πιστεύω λοιπόν ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι ……. κάποιοι γεννιόμαστε με περισσότερα από άλλους

Φίλε alati13, θα συμφωνήσω εν μέρει με αυτό που λες. Ναι πράγματι κάποιοι μπορεί να έχουν περισσότερα από κάποιους άλλους.

Όταν όμως λέμε πως όλοι είναι ίσοι – κατά την άποψή μου – ίσοι σημαίνει πως όλοι αξίζουν τις ίδιες ευκαιρίες και την ίδια αντιμετώπιση στην πορεία της ζωής και είναι όλοι ίσοι απέναντι στην ανώτερη δύναμη που λέγεται Θεός ανεξάρτητα από το πώς είναι και το τι έχουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2003, 13:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά σε ένα από τα επόμενα μας άρθρα υπάρχουν κάποιες σκέψεις που ίσως είναι αυτές που έχει κατά νου και ο καλός μας Alati13.

Μερικά απoσπάσματα:


Αυτό που μπορεί να επιτευχθεί είναι η εξάλειψη του προνομίου. Αυτό είναι, πράγματι, το έργο για όλο τον κόσμο. Σε όλες τις κοινωνίες, αυτή ήταν η μάχη σε κάθε φυλή και σε κάθε χώρα. Η δυσκολία δεν είναι ότι, κάποια ομάδα ανθρώπων είναι, με φυσικό τρόπο, πιο έξυπνη από κάποια άλλη, αλλά αν αυτή η ομάδα, επειδή έχει αυτό το πλεονέκτημα της νοημοσύνης, θα πρέπει να απολαμβάνει περισσότερα απ’ αυτούς που δεν έχουν αυτό το προτέρημα. Η μάχη είναι να καταστρέψουμε αυτό το προνόμιο. Αυτή η ίδια ομάδα ανθρώπων θα μπορούσε να είναι πιο δυνατή φυσικά, απ’ ό,τι οι άλλοι κι έτσι θα μπορούσαν να είναι πιο ικανοί φυσικά να ελέγξουν και να νικήσουν τους πιο αδύναμους. Κι αυτό είναι ένα αυταπόδεικτο γεγονός. Αλλά ότι, εξαιτίας αυτής της δύναμης, θα έπρεπε να απολαμβάνουν όσο περισσότερη ευχαρίστηση μπορούν στη ζωή, αυτό δεν είναι σύμφωνο με τον Νόμο και η μάχη είναι ενάντια σ’ αυτό.

Αυτοί οι ίδιοι άνθρωποι, μέσω φυσικών δεξιοτήτων, θα μπορούσαν να είναι ικανοί να συσσωρεύσουν περισσότερο πλούτο απ’ ό,τι οι άλλοι κι αυτό είναι φυσικό. Αλλά ότι, κατακτώντας τον πλούτο εξαιτίας αυτής της δύναμης, θα τυραννούν και θα καταπιέζουν τους άλλους επειδή δεν μπορούν να αποκτήσουν τέτοιο πλούτο, αυτό δεν είναι μέρος του Νόμου. Κι ο αγώνας είναι ενάντια σ’ αυτό.

Η απόλαυση ενός πλεονεκτήματος εις βάρος κάποιου άλλου είναι το προνόμιο και σε όλες τις εποχές ο σκοπός της Ηθικής είναι η καταστροφή του. Αυτό είναι το έργο, το οποίο τείνει προς την ενότητα, προς την ομοιότητα, χωρίς όμως να καταστρέφει την διαφορά. Ας αφήσουμε αυτές τις διαφορές να υπάρχουν αιώνια. Είναι η ουσία της ζωής. Θα παίξουμε μ’ αυτό τον τρόπο αιώνια. Εσείς θα είστε πλούσιοι κι εγώ θα είμαι φτωχός, εσείς θα είστε δυνατοί κι εγώ θα είμαι αδύνατος, εσείς θα είστε μορφωμένοι κι εγώ αμόρφωτος, εσείς θα είστε πιο πνευματικοί κι εγώ λιγότερο. Αλλά και τι μ’ αυτό;

Ας μείνουμε έτσι, αλλά επειδή εσείς είστε φυσικά και διανοητικά δυνατότεροι δεν πρέπει να έχετε περισσότερα προνόμια απ’ ό,τι εγώ. Κι αν εσείς έχετε περισσότερο πλούτο, δεν είναι αυτός λόγος να θεωρείτε ότι είστε μεγαλύτεροι από μένα. Γιατί η ομοιότητα είναι εδώ, παρά τις διάφορες συνθήκες. Η εργασία ή το έργο της Ηθικής υπάρχει και θα είναι και στο μέλλον, όχι η καταστροφή αυτής της διαφοράς και η εγκαθίδρυση της ομοιότητας στον εξωτερικό κόσμο, κάτι το οποίο είναι αδύνατον, γιατί θα επέφερε θάνατο και εκμηδενισμό, αλλά να αναγνωρίσουμε την ενότητα παρά τις διαφορές, να γνωρίσουμε τον Θεό, παρ’ ό,τι εξωτερικά μας φοβίζει και αυτή την άπειρη δύναμη ως μία εν δυνάμει ικανότητα για τον καθένα, παρά την φαινομενική αδυναμία. Και να αναγνωρίσουμε την αιώνια, άπειρη, ουσιώδη αγνότητα της ψυχής, πέρα από κάθε τι το οποίο φαίνεται αντίθετο επιφανειακά. Αυτό πρέπει να αναγνωρίσουμε.

Παίρνοντας τη μία θέση μόνο είναι επικίνδυνο και μπορεί να μας οδηγήσει σε φιλονικίες και διαμάχες. Πρέπει να πάρουμε το όλο πράγμα όπως είναι, να μείνουμε σ’ αυτό ως βάση και να εργαστούμε μέσα σ’ αυτό σε κάθε όψη της ζωής μας, ως άτομα και ως μέλη της κοινωνίας.

Vivekananda: "The Privilege

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
calea_zacatechichi
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2003, 14:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calea_zacatechichi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προειδοποίηση : το μήνυμα είναι αρκετά μεγάλο.
Φίλε AVATARGR,
ρωτάς :

ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ?????

Μην περιμένεις φυσικά να σου απαντήσω σε αυτήν την ερώτηση. Επί χιλιάδες χρόνια αυτό προσπαθεί η ανθρωπότητα να καταλάβει και δεν νομίζω πως εγώ
είμαι το κατάλληλο άτομο για να απαντήσω.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μάλλον η ζωή είναι αυτοσκοπός και αυταξία. Να κάνω όμως μια μικρή παρατήρηση.
Είμαστε σίγουροι ότι αυτό το ερώτημα έχει νόημα; Μήπως είναι δική μας νοητική
κατασκευή; Μήπως η γλώσσα μάς στήνει παγίδες; Κατά την άποψή μου
( ή καλύτερα, κατά την εικασία μου) όταν φτάνουμε σε τέτοια βαθειά υπαρξιακά ερωτήματα (π.χ. τι είναι η συνείδηση, η ψυχή;) η πραγματική γνώση είναι εκτός των ορίων της γλώσσας. Για να το πω εναργέστερα :
« Η επιστήμη μας στο σύνολό της, συμπεριλαμβανομένων των ιδεών που χρησιμοποιούμε για να κατανοήσουμε τον εγκέφαλο, βασίζεται στα μαθηματικά. Αν
όμως τα μαθηματικά εξαρτώνται εν μέρει από το νευρικό μας σύστημα και εμείς τα
χρησιμοποιούμε για να κατανοήσουμε το νευρικό μας σύστημα, τότε όλα φαίνεται να κινδυνεύουν να καταρρεύσουν μέσα σε μια δίνη από σολιψιστικούς βρόχους.
...
Είναι εύκολο να καταλήξει κανείς στο αποκαρδιωτικό συμπέρασμα ότι το σύνολο της επιστήμης και της φιλοσοφίας δεν είναι, σε τελευταία ανάλυση, παρά κλειστά συστήματα από κυκλικές αλήθειες. Δεδομένου ότι μας είναι αδύνατο να διαφύγουμε από αυτά τα ταυτολογικά δίχτυα, θα υπάρχουν πάντοτε πράγματα που δεν θα μπορούμε να γνωρίσουμε, ιστορίες που δεν θα μπορούμε να αφηγηθούμε. Το σύμπαν θα εμπαίζει πάντοτε τους δημιουργούς θεωριών.
...».
όπου μαθηματικά στο κείμενο βάλτε τη λέξη γλώσσα και όπου επιστήμη τη λέξη γνώση.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΛΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ????

Δεν έχω την ικανότητα να σου παραθέσω επιχειρήματα για να σε πείσω, απλά πρόκειται για μια διαίσθηση, ένα συναίσθημα που το αποκτάς μέσα από τα διαβάσματα και τα βιώματά σου.

ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ... ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ....

Λάθος. Τα πιστεύω και οι ιδεολογίες πρέπει να υπάρχουν γιατί, όπως ανέφερά και σε προηγούμενο μήνυμα, οι άνθρωποι έχουν ανάγκη από κατευθυντήριες γραμμές για να βάλουν σε τάξη αυτό το χάος που λέγεται πραγματικότητα (όχι ότι τα πιστεύω σε βοηθάνε να γίνεις βαθύτερος γνώστης των πραγμάτων).
Για να το πω εναργέστερα :
« Αναλογιστείτε το ακραίο παράδειγμα, έναν άνθρωπο που δεν θα κατείχε τη δύναμη να ξεχνά, που θα ήταν καταδικασμένος να βλέπει παντού ένα γίγνεσθαι, ένας τέτοιος άνθρωπος δεν πιστεύει πια ούτε στο δικό του είναι, δεν πιστεύει πια στον εαυτό του,
βλέπει να ρέουν τα πάντα και να διαλύονται σε κινούμενα σημεία και χάνεται σε αυτό το ρεύμα του γίγνεσθαι : τελικά, όπως εκείνος ο μαθητής* του Ηράκλειτου, δεν θα τολμά πια ούτε το δάχτυλό του να σηκώνει.
*Ο Κρατύλος πίστευε ότι καθώς τα πάντα διατελούν σε αέναη κίνηση και μεταβάλλονται διαρκώς, δεν είναι δυνατό να διατυπωθεί απολύτως καμία αληθής πρόταση για κανένα πράγμα, ως εκ τούτου ο Κρατύλος τελικώς ουθέν ώετο δειν λέγειν αλλά τον δάκτυλον εκίνει μόνον.»

EKANEΣ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ...
ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΟΡΟΙ ????

«...η μοίρα μας σαν ανθρώπων είναι να μαθαίνουμε για καλό ή για κακό. Έμαθα να βλέπω και σου λέω πως τίποτα πραγματικά δεν έχει σημασία....
Ο σοφός άνθρωπος εκλέγει μια κατεύθυνση με την καρδιά και την ακολουθεί, και κατόπι βλέπει και γνωρίζει. Γνωρίζει ότι η ζωή του θα τελειώσει πολύ γρήγορα, γνωρίζει ότι τόσο αυτός, όσο και κάθε άλλος, δεν πηγαίνει πουθενά (μετά το θάνατο), γνωρίζει επειδή βλέπει, ότι τίποτα δεν είναι πιο σημαντικό από ένα άλλο.
Μ’ άλλα λόγια, ένας σοφός άνθρωπος δεν έχει τιμή, αξιοπρέπεια, οικογένεια, όνομα, χώρα, αλλά μονάχα μια ζωή για να τη ζήσει, και κάτω από αυτές τις συνθήκες το μόνο που τον δένει με τους συνανθρώπους του είναι η ελεγχόμενη τρέλα του. Έτσι, ο σοφός άνθρωπος αγωνίζεται, ιδρώνει, λαχανιάζει κι όταν τον βλέπουν οι άλλοι τους φαίνεται σαν ένας συνηθισμένος άνθρωπος, η μόνη διαφορά του είναι ότι ελέγχει τη τρέλα της ζωής του.
...»

Εξάλλου, φίλε AVATARGR όλα αυτά είναι εικασίες. Σε λίγο καιρό μπορεί να έχω αλλάξει «άποψη».

Υ.Γ. Δεν παραθέτω τα βιβλία από όπου είναι τα αποσπάσματα γιατί τα ονόματα προκαταλαμβάνουν. Ελπίζω να μη σας κούρασα πάρα πολύ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2003, 15:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ εύστοχα φίλε calea, περιγράφεις την έλειψη δυνατότητας του ατελούς Νού να αποδώσει με λόγια αυτό που ασθάνεται ή διαισθάνεται η ψυχή μας ή να το σποδώσω πιο ελεύθερα, αυτή η "φλόγα" που μας διατηρεί εν ζωή. Αλλά νομίζω ο AVATARGR δεν έχει σκοπό την φιλοσοφική ανάλυση εμβάθυνση των πιστεύω. Είναι απλά τα "πιστεύω" του καθενός παρατιθεμένα. Εγω, στο μόνο που πιστεύω είναι στην Αγάπη της Ανώτερης Διάνοιας που με δημιούργησε. Απο κεί και πέρα και μένοντας πιστός σ' αυτό δε χρειάζομαι καμμία άλλη πίστη. Όλα εμπεριέχονται σ' Αυτό (το πιστεύω) γιατί όλα πηγάζουν απο το Ένα

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2003, 16:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα. Φίλε Ανανά θα προσπαθήσω να εξηγήσω καλύτερα γιατί πιστεύω ότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίσοι. Παρακολουθώ από καιρό τα μηνύματα σου και νομίζω ότι δείχνουν πολλά θετικά πράγματα για εσένα, αλλά πάνω από όλα έναν άνθρωπο ευφυέστατο και με λεπτό χιούμορ. Πως γίνεται λοιπόν εσύ να είσαι ίσος με ένα παιδάκι που γεννιέται με ειδικές ανάγκες??? Πως μπορώ εγώ να λέω ότι είμαι ίσος με αυτό το παιδί , από την στιγμή που οι περισσότερες βασικές «λειτουργίες» ήταν για εμένα δεδομένες και φυσικό επακόλουθο της εξέλιξης μου, ενώ το άλλο παιδί έπρεπε να προσπαθήσει 1000 φορές περισσότερο για να καταφέρει στα 15 του να δένει τα κορδόνια του.
Το ότι έχω ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις με αυτό το παιδί, δεν με κάνει ίσο. Γιατί πολύ απλά στην πραγματικότητα ούτε ίδια δικαιώματα έχω αλλά ούτε και ίδιες υποχρεώσεις. Τα παιδιά αυτά δεν έχουν ΟΥΤΕ ΚΑΝ το δικαίωμα να βγούν για μια βόλτα. Τους το αφαιρώ εγώ που πάω και παρκάρω την μηχανή μου όπου βρω. ΣΤΗΝ Γερμανία όταν είχα πάει στα 6 μου χρόνια, έβλεπα παντού στο δρόμο ανθρώπους με αναπηρικά καροτσάκια. Τότε ρώτησα λοιπόν γιατί υπάρχουν τόσοι πολλοί άνθρωποι σε εκείνη την περιοχή. Η απάντηση ήταν ότι παντού υπάρχουν αλλά δεν τους βλέπουμε. Οι παροχές και οι ευκαιρίες που έχουν στην Ελλάδα δεν τους το επιτρέπουν. Αν τους ρωτήσεις θα σου πουν ότι είναι πολίτες δευτέρας κατηγορίας. Και δυστυχώς έχουν δίκιο να νιώθουν έτσι. Άρα δεν ήμαστε ίσοι. Εξάλλου εκείνοι ΜΕ ΛΙΓΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ & ΕΓΩ ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ. Μπροστά σε τέτοιες ψυχές δεν μπορείς να νιώσεις ίσος. Απλά υποκλίνεσαι.
Όσο για τη κοινωνική ισότητα ας μην την συζητήσουμε κάν. Γιατί αν το διαβάσει αυτό το παιδί του Κόκαλίδη ή του Βαρδινογιανοπουλου και ένα παιδί από το Λαύριο τότε θα βάλουν και οι δύο τα γέλια (για διαφορετικό λόγο βέβαια). Ευχαριστώ τον φίλο thoth για αυτό που έγραψε . απλά το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι ΠΙΣΤΕΥΩ ότι ολοι οι άνθρωποι ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να είναι ίσοι γι αυτό και προσπαθώ να σκέφτομαι περισσότερο αυτούς που έχουν ανάγκη την συμπαράστασή μου (και ποτέ τον οίκτο μου). Και με την ευκαιρία να πω ότι τώρα που αγοράζουμε τα εισιτήρια για τους ολυμπιακούς αγώνες, να θυμηθούμε ότι υπάρχουν και οι special Olympics. Εκεί θα δούμε τους γνήσιους ολυμπιονίκες που δεν έχουν ανάγκη αναβολικά για να χαρίσουν θέαμα. Είναι «ντοπαρισμένη» η ψυχή τους και μόνο που τους βλέπεις τρέμεις από τα συναισθήματα. Άλλοι σπάνε τα ρεκόρ και άλλοι σπάνε τα δεδομένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2003, 22:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλμυρέ μου φίλε,
εξακολουθώ να ΠΙΣΤΕΥΩ (για να μην βγούμε από το πνεύμα του τόπικ) πως όλοι οι άνθρωποι είναι ΙΣΟΙ μα κανένας ΙΔΙΟΣ με τον άλλο. Κανένας δεν γεννιέται ΙΔΙΟΣ με τον άλλον, μα είναι πάντα ΙΣΟΣ ως προς οποιονδήποτε άλλον... Όλοι οι άνθρωποι σε κάθε γωνιά της γης, από κάθε κοινωνική τάξη, με κάθε είδους αναπηρίας, οποιουδήποτε χρώματος, τη στιγμή που έρχονται στη ζωή, ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΙ με οποιονδήποτε άλλο άνθρωπο οπουδήποτε στη Γη.
Τώρα, άν η κοινωνία και οι καταστάσεις του ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ και του ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΥΝ την έκφραση της ΙΣΟΤΗΤΑΣ του, αυτό είναι άλλο θέμα.
ΠΙΣΤΕΥΩ λοιπόν πως μάλλον λέμε το ίδιο πράγμα, μα με άλλα λόγια...
...και άλλο η "ισότητα" ως έννοια, άλλο η "ομοιότητα"...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2003, 23:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΕΛΕΙ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΩ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΟΜΙΖΩ....

ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ:

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΜΕ ΦΩΤΙΖΕΙ!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΘΕΟΣΤΑΛΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΕΡΩΤΑ!

ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ ΝΑ ΖΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ(ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ,ΚΑΙ Η ΦΡΑΣΗ ΜΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ)!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟ ΘΡΑΣΣΟΣ ΜΟΥ!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗΣ ΜΟΥ!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΜΟΥ!

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗ ΦΥΣΗ!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΖΩ!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΡΙΣΚΟ!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ!

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΑΘΩΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΕΙΡΗΝΗ!

ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΜΕΝΑ! ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ.....


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2003, 01:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ calea_zacatechichi ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Μ’ άλλα λόγια, ένας σοφός άνθρωπος δεν έχει τιμή, αξιοπρέπεια, οικογένεια, όνομα, χώρα, αλλά μονάχα μια ζωή για να τη ζήσει, και κάτω από αυτές τις συνθήκες το μόνο που τον δένει με τους συνανθρώπους του είναι η ελεγχόμενη τρέλα του. Έτσι, ο σοφός άνθρωπος αγωνίζεται, ιδρώνει, λαχανιάζει κι όταν τον βλέπουν οι άλλοι τους φαίνεται σαν ένας συνηθισμένος άνθρωπος, η μόνη διαφορά του είναι ότι ελέγχει τη τρέλα της ζωής του.


ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΟΦΟΙ ΠΛΑΤΩΝ, ΣΩΚΡΑΤΗΣ, ΠΥΘΑΓOΡΑΣ , ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ...
ΚΑΙ ΤΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΙΜΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΙΔΑ ??????

ΜΑ ΤΙ ΛΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ???????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2003, 10:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα
Φιλε Αβαταρ στον τροπο εκφρασης αναφερομουνα ,οπως ειπε και η Εlpida.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2003, 10:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ morent11 ΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ...
ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩΣ ΠΩΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΑ ΚΑΛΑΛΙΑ ΕΚΠΟΡΕΥΣΗΣ ΚΑΘΑΡΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 01:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΟΥ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ....

ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ,ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΜΦΙΒΑΛΛΕΙ ΠΟΤΕ;;;
ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΜΦΙΒΑΛΛΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ;;;
ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΨΑΞΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΑΣ ΔΕΝ ΑΜΦΙΒΑΛΛΑΜΕ ΛΙΓΟ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΥ ΓΕΛΑΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ,ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΔΟΘΟΥΜΕ;;;
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ,ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΣΤΕΥΩ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΟ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 14:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σας :)

Glorfindel αναφερεις :

quote:
ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ,ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΜΦΙΒΑΛΛΕΙ ΠΟΤΕ;;;

Ειναι κατι που ειχα αναφερει και σε παλιοτερο τοπικ :
ΠΙΣΤΕΥΩ οτι καθε εννοια και ιδεα για να την δεχτεις και να την κανεις ενα με σενα - να την κανεις ΠΙΣΤΕΥΩ σου πρεπει να την αμφισβητησεις πρωτα, να αμφιβασεις για αυτη, να την ανα-θεωρησεις και οταν την κρινεις και την αποδεχτεις τοτε ειναι κτημα σου...

quote:
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ,ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΣΤΕΥΩ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΟ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

Ειμαστε οντα τα οποια αλλαζουμε, καθε μερα εξελισσομαστε (ειτε προς το κακο ειτε προς το καλο , οπως το εννοει ο καθενας) επομενο λοιπον ειναι καποια απο τα ΠΙΣΤΕΥΩ μας να αλλαξουν, να ανα-προσαρμοστουν βαση της εσωτερικης μας εξελιξης ...Παρατηρησε ομως κατι, θα δεις οτι στην ουσια υπαρχει ενας κορμος απο ΠΙΣΤΕΥΩ ο οποιος μενεις ουσιαστικα αναλοιωτος !

Υπαρχει ενας πυρηνας :
Ανωτερο ον
Ελευθερια
Αισθηματα (με την οποια τους μορφη)
ΨΧ
Ανθρωπος

Και αυτος ο πυρηνας των ΠΙΣΤΕΥΩ ειναι αναλοιωτος, παρα με μικρες διακυμανσεις ισως μερικες φορες στην ενταση του ποσο τα πιστευουμε αναλογα με τις καταστασεις που βιωνουμε

ΠΙΣΤΕΥΩ λοιπον οτι η καθε μερα ειναι και μια μυηση στην ζωη, η καθε μερα ερχεται να σου διδαξει κατι αρκει να εχεις τα ματια σου και τις αισθησεις σου ανοιχτες


And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 21:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Παρατηρώ + πράττω = μαθαίνω

Μαθαίνω + πράττω = κατανοώ

Κατανοώ + αποδέχομαι = ορίζω

Ορίζω + αποδεικνύω = συμπεραίνω

Συμπεραίνω + παρατηρώ = απορρίπτω

Παρατηρώ + πράττω = μαθαίνω....


στην πεδιάδα ρέει το γάλα, ρέει ο οίνος και της μέλισσας το νέκταρ….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 22:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΡΑ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...

quote:
υπαρχει ενας κορμος απο ΠΙΣΤΕΥΩ ο οποιος μενεις ουσιαστικα αναλοιωτος

quote:
Και αυτος ο πυρηνας των ΠΙΣΤΕΥΩ ειναι αναλοιωτος, παρα με μικρες διακυμανσεις ισως μερικες φορες στην ενταση του ποσο τα πιστευουμε αναλογα με τις καταστασεις που βιωνουμε

ΕΤΣΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΚΟΡΜΟΣ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΚΛΑΔΑΚΙ...
ΠΟΣΟΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ!ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ,ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΚΟΡΜΟΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΑΝΑΛΛΟΙΩΤΟΣ,ΑΛΛΑ ΕΞΑΡΤΟΜΕΝΟΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΤΩΝ ΒΙΩΜΑΤΩΝ ΜΑΣ!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 01:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι γεια σας.

Ουαί και αλοίμονο εάν μένουμε προσηλωμένοι σε ένα ΠΙΣΤΕΥΩ και δεν έχουμε την ικανότητα να το αναθεωρήσουμε,εάν οι περιστάσεις η οι αποδείξεις το απαιτήσουν.

Πιο πάνω διάβασα "περί ισότητας των ανθρώπων".
Θα ήθελα να δώσω και τη δική μου άποψη.
.. Όλοι οι άνθρωποι ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΝΟΜΟ,ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΟΥΤΕ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΑ.
Θα δώσω ένα παράδειγμα. Ένα αυτοκίνητο είναι Ο ΝΟΜΟΣ!!
Τα εξαρτήματά του ΠΡΕΠΕΙ να συνεργασθούν για τον ΚΟΙΝΟ ΣΚΟΠΟ που είναι ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙ ΤΟ ΟΧΗΜΑ.Όμως τα εξαρτήματα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΑ μεταξύ τους γιατί .. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΑ αλλιώς ΔΕΝ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΕΤΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ!!!
Αυτά για την ώρα.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 09:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.


quote:
καποια απο τα ΠΙΣΤΕΥΩ μας να αλλαξουν, να ανα-προσαρμοστουν βαση της εσωτερικης μας εξελιξης

Αγαπημένη φίλη Μάρα, θα συμφωνήσω μαζί σου και επίσης θα ήθελα αν θυμίσω πως πολλές φορές – νομίζω έχει τύχει στους περισσότερους από εμάς, αν όχι σε όλους – πράγματα για τα οποία είμαστε σίγουροι, εμείς οι ίδιοι κάποια στιγμή να τα ανατρέπουμε και να τα απορρίπτουμε μέσα στη πορεία της ζωής και ορμώμενοι από τα προσωπικά μας βιώματα και εμπειρίες.

Τα πάντα εξελίσσονται άρα επόμενο είναι και τα πιστεύω μας να αλλάζουν και να αναθεωρούνται από εμάς τους ίδιους, πράγμα που συμβάλλει στην προσωπική μας εξέλιξη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 10:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΕΛΠΙΔΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ.
ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΤΗΜΑ ΜΑΣ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ Η ΜΑΡΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΑΛΛΟΙΩΤΟΣ ΠΥΡΗΝΑΣ/ΚΟΡΜΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ.

ΑΥΤΟΣ Ο ΚΟΡΜΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ...
ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΥΡΗΝΑΣ/ΚΟΡΜΟΣ ΤΩΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ.
ΒΑΣΙΚΕΣ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΛΕΩ ΤΙΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ.

ΩΣ ΒΑΣΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΘΕΟΥ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΤΗΣ ΙΣΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΤΙΜΙΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΩΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΩΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calea_zacatechichi
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 12:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calea_zacatechichi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR,

ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΟΦΟΙ ΠΛΑΤΩΝ, ΣΩΚΡΑΤΗΣ, ΠΥΘΑΓOΡΑΣ , ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ...
ΚΑΙ ΤΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΙΜΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΙΔΑ ??????

δεν έχω και σε μεγάλη υπόληψη αυτούς που αναφέρεις.

Απλώς θα πω ότι υπάρχουν διάφορα επίπεδα γνώσης
και σοφίας. Όσα σκαλιά ανεβαίνουμε τόσα περισσότερα
καταλαβαίνουμε. Όταν αποκαλούμε κάποιον "σοφό"
ας έχουμε στο νου μας τα παραπάνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 13:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ calea_zacatechichi ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΟΦΟΙ ΠΛΑΤΩΝ, ΣΩΚΡΑΤΗΣ, ΠΥΘΑΓOΡΑΣ , ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ...
ΚΑΙ ΤΟΣΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΙΜΗ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΙΔΑ ??????

δεν έχω και σε μεγάλη υπόληψη αυτούς που αναφέρεις.

Απλώς θα πω ότι υπάρχουν διάφορα επίπεδα γνώσης
και σοφίας. Όσα σκαλιά ανεβαίνουμε τόσα περισσότερα
καταλαβαίνουμε. Όταν αποκαλούμε κάποιον "σοφό"
ας έχουμε στο νου μας τα παραπάνω.



ΜΕ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΟΦΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΗΛΘΑΝ ΣΤΟΝ ΜΙΑΛΟ ΟΤΑΝ ΕΓΡΑΦΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.

ΕΑΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ "ΣΟΦΙΑ" ΕΑΝ ΔΥΝΑΣΑΙ ΑΝΟΙΞΕ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΝΥΠΟΛΗΨΙΑΣ ΣΤΟΥ ΣΟΦΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ.
ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΞΕΝΗΣΑΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΗΞΕΡΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΣΟΥ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΕΚΤΕΙΝΟΜΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 02:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΙΣΤΕΥΩ
ΣΤΗ ΠΙΣΤΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΙΣΤΙΑ
ΣΤΑ ΙΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΝΙΕΡΑ
ΣΤΟ ΣΑΓΑΠΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΙΣΩ
ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ
ΣΤΟ ΕΛΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΜΕ
ΣΤΑ ΥΛΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ
ΣΤΟ Ω ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΦΑ
ΘΕΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ
ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΙΣΟΣ
ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ
ΣΤΟ ΦΩΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ..................

"ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ"

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 02:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xμ...καλή μου Γατούλα...
επειδή όπως λένε και οι άσπονδοι φίλοι μας Γάλλοι..."η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο" (ΠΛΑΚΑ ΚΆΝΩ ..ΈΤΣΙ;)

quote:
"ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ"


το κόμμα που το προτιμάς;
έτσι...."ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ,ΕΡΕΥΝΑ"...ή

έτσι...."ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ, ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ"

Γιατί το λέω αυτό;

Επέτρεψέ μου καλέ μου φίλε Αβαταρ να πιστεύω ότι η ΕΡΕΥΝΑ...οδηγεί σε ΠΙΣΤΕΥΩ...

Η ΜΑΓΕΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ...ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ...



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 17:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ old tiger ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ.....

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ

quote:
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 18:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To ξέρω καλέ μου φίλε Αβαταρ

Η θέση μου αυτή απευθύνθηκε σε εσένα...γιατί απλά είσαι ο δημιουργός αυτού του topic...


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 11:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ old tiger ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ ..

ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΩ ΝΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ....
ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΘΕΤΩ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SERGIOS
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 13:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SERGIOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΑΣ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ.

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΠΑΝΤΑ.
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΜΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΘΕΟΥ.
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ.
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ.
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΓΝΩΣΗΣ.

ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΑΓΑΠΗ ΧΩΡΙΣ ΦΑΝΦΑΡΟΝΙΣΜΟΥΣ.

ΓΕΙΑ.

ΕΛΠΙΖΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 20:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πιστεύω σε τίποτα! απολύτως!

Νιώθω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cloak
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 00:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cloak  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτος των άλλων πιστεύω στην ελικρίνεια της έκφρασης του εαυτου.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 14:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ AVATARGR ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΑ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΓΩ ΩΣ ΩΝ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ!
ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΣΑΝ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΣΥΝΑΜΑ ΑΛΛΑΞΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΟΤΙ Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ.ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝΑΚΑΤΑ ΣΤΟ ΜΥΛΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΑ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ,ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ...

*ΑΡΧΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ "ΕΙΣ ΕΝΑ ΘΕΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΟΡΑ",ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ..ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΞΕΧΑΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ!
*ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥ!ΣΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΕΠΙΖΗΣΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΥΝΤΡΙΜΜΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ,ΝΑ ΥΠΟΥΛΩΣΕΙ ΤΙΣ ΠΛΗΓΕΣ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΛΕΓΟΜΕΝΗ ΨΥΧΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ!!
*ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΝΩ ΑΠΛΟΧΕΡΑ!!
*ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟ!ΔΕΝ ΧΑΝΩ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΕΞΩ,ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΔΟΥΜΕ...

ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ?ΘΑ ΤΟ ΠΩ ΚΑΙ ΑΣ ΜΕ ΜΑΛΩΣΕΙΣ ,ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ..ΔΥΣΤΗΧΩΣ....
ΦΙΛΙΚΑ

ΥΣ:ΣΥΓΝΩΜΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΗ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ,ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΑΠΟΨΕΩΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ...

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 15:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απορίες
...
. Εχει κανείς δοκιμάσει να πιστεψει σε κάτι ... σύμπαν/κοσμος/θεός/δόγμα..., βαζοντας του συγκεκριμένη ημερομηνία λήξεως. και μετά να επιλέξει να πιστεψει σε κατι αλλο...?


Η μήπως φοβάστε οτι το σύμπαν/κοσμος/αλήθεια που επιλέξατε μπορει να λειτουργησει το ιδιο καλα (η και καλητερα) οπως με το προηγουμενο πιστευω σας...?


Γιώργος
..I dare you..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 12:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ!ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΞΑΝΑΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy