ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η Συμπυκνωμένη Γνώση της Σωτηρίας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2019, 13:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως είσαι stand by συνέχεια ... Μπράβο. Δε σε προλαβαίνω

Ναι, η αλήθεια είναι πως σήμερα έχω λίγο χρόνο. Αργία μήτηρ πάσης κακίας που λένε ...

quote:
Αυτόν θα τον πω όταν πάω στην Σαμοθράκη ... ίσως φέτος το καλοκαίρι, με κάποια που θα μπορεί να τον ακούσει. Αυτήν θα ρωτήσεις και αν θέλει και μπορεί θα σου πει. Είναι μυστηριακό μυστικό βλέπεις. Δε λέγεται σε φόρουμ.

Να της δώσεις πολλά χαιρετίσματα ... και θα βγω, πες της, στο αστρικό να τα πούμε λίγο γιατί έχει χαθεί εδώ και καιρό ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 14/06/2019 13:25:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2019, 14:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για το πρόβλημα της μελαγχρωματικής αμφιβληστροειδοπάθειας βρήκα το εξής "... Παρουσιάζονται επιπλέον χαμηλό ανάστημα, πολλαπλές ενδοκρινοπάθειες (π.χ. σακχαρώδης διαβήτης, υποπαραθυρεοειδισμός, νόσος Addison, υπογοναδισμός), ηπατική οξέωση που οδηγεί σε ηπατική ανεπάρκεια, πνευματική υστέρηση και απώλεια μνήμης και άνοια. Σε όσους ασθενείς φθάσουν την ηλικία των 40 ετών παρουσιάζεται αμφοτερόπλευρη κώφωση." και μου θυμίζει κάποιες περιπτώσεις που από την πολλή χορτοφαγία (που δεν την έκαναν με σωστό τρόπο) πάθανε διάφορα προβλήματα. Μήπως έχεις παρατηρησει κάποιο από αυτά τα τελευταία; Το χαμηλό ανάστημα πχ. σίγουρα δεν το βλέπει κανείς εκτάκτως αλλά σε βάθος χρόνου ενώ τα άλλα έρχονται εκτάκτως.

Λουκά, όχι ρε φίλε, δεν έχω τέτοια συμπτώματα. Απλά, έχει εδώ και λίγα χρόνια που μου πρήζεται πολύ συχνότερα το δεξί μου.

quote:
Τα άλλα που είναι από τις παραδόσεις δεν είναι παπάντζες. Αυτά αξίζει να αναλύσει κανείς.

Ε, κάνε μια ανάλυση να γουστάρουμε ρε φίλε. Βάλε μέσα και 'κείνα τα περί βρυκολάκων και περί αγγέλων που έλεγες, ρίξε και τίποτε ζόμπι, σαύρες (μπλιαχ) και Άρχοντες. Μόνο δράκο μην βάλεις γιατί το Game of Thrones τελείωσε. Δεν έχει άλλο.

Edited by - kangaro on 14/06/2019 14:32:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2019, 15:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχμμ κύριοι... μη φαγωθούμε παρακαλώ εμείς οι λίγοι που μείναμε και νομίζω πως έχουμε να πούμε πέντε πράγματα παραπάνω.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2019, 15:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, η αλήθεια είναι πως σήμερα έχω λίγο χρόνο. Αργία μήτηρ πάσης κακίας που λένε ...

Η δουλειά είναι δουλεία και η τεμπελιά μαγεία .... https://www.youtube.com/watch?v=JKTPYXW8va8


quote:
Να της δώσεις πολλά χαιρετίσματα ... και θα βγω, πες της, στο αστρικό να τα πούμε λίγο γιατί έχει χαθεί εδώ και καιρό ...

Ναι να της δώσεις και εσύ χαιρετίσματα γιατί την ψάχνω κάτι αιώνες. Να της πεις της Κικίτσας να μαζευτεί λίγο για να κάνουμε καμμιά δουλειά ...δουλεία. Κανένα παιδάκι ξέρω γω ... κάτι ...
Εσείς που έχετε αστρικά δε μας λυπάστε και εμάς που θα γίνουμε σκόνη στον άνεμο να μας σώσετε ρε. Άπονη ζωή ...

quote:
Λουκά, όχι ρε φίλε, δεν έχω τέτοια συμπτώματα. Απλά, έχει εδώ και λίγα χρόνια που μου πρήζεται πολύ συχνότερα το δεξί μου.
Εντάξει αφού δεν έμεινες 1 καο 30 με τα χέρια ανάταση πάλι καλά. Μπορεί να πρήζεις και εσύ το αροστερό σε άλλους. Πάει συμμετρικά σαν καθρέφτης το πρήξιμο. Χρειάζεσαι γυναίκα φίλε για να κινούνται τα λάδια και να δουλεύουν τα συστήματα. Αν σου αρέσει κάποια οι αποχές και τα σχετικά είναι υπερβολές όλα. Δεν είναι λάθος , είναι ύμνος στην ομορφία αν ενδώσεις επειδή έχει υπέροχα ... οτιδήποτε που σε εξιτάρει. Αρκεί να το θέλει και εκείνη. Δεν είναι ανάγκη να παντρευτείτε ή να έχετε σχέση σταθερή. Από τη στιγμή που κάνει καλό στους δύο μία δράση είναι θεία εντολή να γίνεται. Η ομορφιά πρέπει να τιμάται δεόντως. Όχι η λεγόμενη πνευματική κλπ κλπ αλλά η ορατή. Πχ. Χριστίνα παπά που έλεγα: αν της άρεσα γιατί θα ήταν αμαρτία να φτάσουμε στο θείο μαζί με τα σώματά μας έστω για μερικές ώρες; Αν όλες οι κουκλάρες ήταν πιο δίκαιες ο κόσμος θα ήταν καλύτερος δε νομίζεις; Οι δεσμεύσεις υπάρχουν για να βρίσκουμε έναν ακομη τρόπο υποκρισίας και συναισθηματικής επιβίωσης. Τα χαρέμια αν γίνονται με τη θέληση όλων είναι οι πιο αγνές κοινωνίες νομίζω.


quote:
Ε, κάνε μια ανάλυση να γουστάρουμε ρε φίλε. Βάλε μέσα και 'κείνα τα περί βρυκολάκων και περί αγγέλων που έλεγες, ρίξε και τίποτε ζόμπι, σαύρες (μπλιαχ) και Άρχοντες. Μόνο δράκο μην βάλεις γιατί το Game of Thrones τελείωσε. Δεν έχει άλλο.

Καμμια ψητή πατάτα θέλεις; Πιπεριές; Παντζάρια; Καλά τι το πέρασες: "Μαγειρείον ο Παράδεισος" για να σου φτιάχνω εσένα τη διάθεση τσάμπα; Για να μαζευτούμε λίγο ... Αυτά πληρώνονται. Να ήσουν γυναίκα και να σε έλεγαν Κικίτσα, έστω και Κλεοπάτρα ή ακόμη και Κίρκη (προσέχεις ονόματα;) θα έλεγα χαλάλι αλλά τώρα τι να σε κάνω αδερφέ; Δεν μπορείς να με πληρώσεις με το κατάλληλο νόμισμα.
Ακατονόμαστος δε μπορώ να γίνει γιατί δεν έχω αστρικό σώμα καν. Τέκτονας πάλι θέλει λεφτά και κυριλίκι οπότε θα φυτοζωώ. Άμα περάσεις από το αστρικό και με δεις πουθενά να μου σφυρίξεις ή να κινήσεις κανένα αντικείμενο στον αέρα πχ. για να καταλάβω. Να πω και εγώ ότι "να γνω΄ρισα έναν αστρικά προβαλλόμενο επιτέλους". Ας είναι και μικρό , και μια οδοντογλυφίδα (που λέει ο λόγος), μιας και είναι από τα πιο ελαφριά πράγματα, να σηκώσεις στον αέρα (όχι να μου βγάλεις κανένα μάτι με αυτή, ικανό σε έχω) απλά να τη δώ. Έτσι θα καταλάβω ότι καλά τα έλεγε ο ακατονόμαστος και ότι το σύστημα δουλεύει.
Στο αστρικο εφαρμόζεται ο Περίδειος στίχος: "Να βρω όλα τα χαμένα ίσως να βρω και σένα ..." κλπ κλπ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2019, 16:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι να της δώσεις και εσύ χαιρετίσματα γιατί την ψάχνω κάτι αιώνες. Να της πεις της Κικίτσας να μαζευτεί λίγο για να κάνουμε καμμιά δουλειά ...δουλεία. Κανένα παιδάκι ξέρω γω ... κάτι ...

Παιδάκι ; A, κάτσε να σε ρωτήσω : Άντρας χωρίς αστρικό σώμα γκαστρώνει γυναίκα με αστρικό σώμα. Το παιδί, θα έχει ή δεν θα έχει αστρικό σώμα ; Α, να σε δω ...

quote:
Εσείς που έχετε αστρικά δε μας λυπάστε και εμάς που θα γίνουμε σκόνη στον άνεμο να μας σώσετε ρε. Άπονη ζωή ...

Δε λυπόμαστε κανέναν εμείς. Δε πα' να γίνετε σκόνη.

quote:
Χρειάζεσαι γυναίκα φίλε για να κινούνται τα λάδια και να δουλεύουν τα συστήματα.

Ναι ρε φίλε, έχεις δίκιο.

quote:
Καμμια ψητή πατάτα θέλεις; Πιπεριές; Παντζάρια; Καλά τι το πέρασες: "Μαγειρείον ο Παράδεισος" για να σου φτιάχνω εσένα τη διάθεση τσάμπα;

Όχι ευχαριστώ, μόλις έφαγα. Αλλά καλό θα ήταν να μας εξηγούσες (ας αρχίσουμε με αυτό)

quote:
Ο Μεγας Αρχιτέκτων του Σύμπαντος δεν είναι ο Εωσφόρος αλλά ο Λόγος.

Αυτό από που το ξεπατίκωσες; Τέρενς Μακέννα και έτσι ; Με μανιτάρια ή χωρίς ; Γιατί αυτός έλεγε κάτι τέτοια. Για πες ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 14/06/2019 16:13:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2019, 16:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παιδάκι ; A, κάτσε να σε ρωτήσω : Άντρας χωρίς αστρικό σώμα γκαστρώνει γυναίκα με αστρικό σώμα. Το παιδί, θα έχει ή δεν θα έχει αστρικό σώμα ; Α, να σε δω ...


Θα έχει στανταρ. Αλλά στη δική μου θεώρηση κάτι έχουν όλοι.Απλά το παιδάκι ακόμη και αν δεν είναι σαν τη μαμα θα είναι πιο προχω...

quote:

Δε λυπόμαστε κανέναν εμείς. Δε πα' να γίνετε σκόνη.


Το ήξερα. Καλύτερα γυναίκα χωρίς αστρικό. Είναι και πιο ανθεκτικές.


quote:

Όχι ευχαριστώ, μόλις έφαγα. Αλλά καλό θα ήταν να μας εξηγούσες (ας αρχίσουμε με αυτό)


Τα έχω πει όλα ο ταλαίπωρος. Τι να εξηγήσω; Αν κάποτε με βρεις σε καμιά παρέα τότε θα σου πω. Αν θέλεις απόε δώ θα κάνουμε φιλολογική συζήτηση. Τι είπε ο Α και ο Β και θα πλακωνόμαστε με αυτά να περνά και η ώρα.
quote:

quote:
Ο Μεγας Αρχιτέκτων του Σύμπαντος δεν είναι ο Εωσφόρος αλλά ο Λόγος.

Αυτό από που το ξεπατίκωσες; Τέρενς Μακέννα και έτσι ; Με μανιτάρια ή χωρίς ; Γιατί αυτός έλεγε κάτι τέτοια. Για πες ...



Πότε το έγραψα αυτό;;; Δεν το θυμάμαι καν.Τι αποκαλύπτω σε στιγμές έμπνευσης! Με θαυμάζω τελικά. Μάλλον σε κάποιο κατεβατό που εσυ άρχισες να τα μελετάς αναλυτικά και εγώ βαριέμαι να ψάξω τώρα. Με πιάνει φόβος το ότι τα μελετάς αναλυτικά ... Από Τέρενς ξέρω μόνο τον Κουίκ και δε μου αρέσει κιόλας η φάτσα του λόγω μύτης. Είναι λίγο γουρουνομύτης δεν είναι; Από μανιτάρια πλευρώτους και τα σχετικά και όχι μεσκαλίτο κλπ. Δεν ξεπατικώνω γενικά, φτιάχνω μόνος μου την τροφή μου. Τροφοσυλλέκτης γαρ πέφυκα. Είναι προφανές και το ξέρει όλος ο κόσμος αυτό που ρωτάς. Από που και ως που ο Εωσφόρος να ξέρει από αρχιτεκτονική και δη του σύμπαντος; Ήταν και απόχ τες αρχιτέκτων; Ο Λόγος διδάσκει τα πάντα και τους πάντες νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Άρα δε μπορεί το κτίσμα το καημένο να είναι ίσο με το Λόγο δηλαδή το Υπέρτατο Ον. Μέγας επομένως είναι ο Λόγος , ο δομητής του παντός, και όχι κάποιο από τα δομημένα απο αυτόν όντα.
Το λέει και ο ποιητής άλλωστε τη βοηθεία Θεοδωράκη Μίκη:
"Θεέ μου πρωτομάστορα μ΄έστησες μέσα στα βουνά...
Θεέ μου πρωτομάστορα με εκλεισες μες τη θάλασσα..."κλπ κλπ.

Και εφόσον το λέει και ο ποιητής κάτι θα ξέρει. Μπορεί και περισσότερα από τον ακατονόμαστο μιας και Νόμπελ πήρε και απόλαυσε τη συντροφιά ευγενών υπάρξεων μέχρι τα τελευταία του και καλό όνομα άφησε. Και έκανε και ωραίο μίγμα με Χριστό, Παναγία , Θεό και αρχαία δόξα κλπ κλπ τόσο στην γραπτή ποίηση όσο και στα κολάζ του. Είδα μερικά και θαύμασα το ταλέντο του. Σου πρτείνω να τον μελετήσεις. Μιλά και για αθανασία πχ. στο "θαλασσινο τριφύλι" και αλλού.


(ΥΓ Αν ήμουν μασόνος θα ήμουν καλός νομίζω στα σχετικά θέματα! Αν υπήρχε στοά να με μυήσει χωρίς υπογραφές κλπ μπορεί και να πήγαινα)

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 14/06/2019 16:51:25

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 14/06/2019 16:51:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2019, 19:31:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα έχει στανταρ. Αλλά στη δική μου θεώρηση κάτι έχουν όλοι.Απλά το παιδάκι ακόμη και αν δεν είναι σαν τη μαμα θα είναι πιο προχω...

Δηλ.; Καν' το μας πιο λιανά ρε δάσκαλε ... μη μας αφήνεις στα σκοτάδια.

quote:
Τα έχω πει όλα ο ταλαίπωρος. Τι να εξηγήσω;

Αυτό το τα είπα όλα, είναι κάτι σαν το τα είδα όλα ;

quote:
Αν κάποτε με βρεις σε καμιά παρέα τότε θα σου πω. Αν θέλεις από εδώ θα κάνουμε φιλολογική συζήτηση. Τι είπε ο Α και ο Β και θα πλακωνόμαστε με αυτά να περνά και η ώρα.

Ε, όχι και να πλακωνόμαστε. Εγώ μια χαρά περνάω μαζί σου. Ο Heretic, o Peronosporos και o ilias1990 έχουν στο άλλο το θέμα τον xristosxatz, εγώ έχω εδώ εσένα. 'Ντάξει, φουλ διασκεδαστές στο φόρουμ. Άμα ψάξεις, βρίσκεις.

quote:
Πότε το έγραψα αυτό;;; Δεν το θυμάμαι καν.

Πρόσεχε : αλτσχάιμερ εν όψει. (εν' όψει ή εν' όψη ; θα σε ρωτάω μερικές φορές, να ξέρεις, να μας μαθαίνεις ορθογραφία, γραμματική και τέτοια)

quote:
Τι αποκαλύπτω σε στιγμές έμπνευσης! Με θαυμάζω τελικά.

Ε, ναι, φαίνεται ότι είναι στιγμή έμπνευσης αυτή.

quote:
Μάλλον σε κάποιο κατεβατό που εσυ άρχισες να τα μελετάς αναλυτικά και εγώ βαριέμαι να ψάξω τώρα. Με πιάνει φόβος το ότι τα μελετάς αναλυτικά ...

Ελα ρε, τι φόβος (;) Σιγά ... Θα φανούν οι τρίχες που λες και θα γίνεις ο δεύτερος μάστερ σούπερ ουάου δάσκαλος - γκουρού του esoterica μετά τον xristosxatz. 'Ντάξει, δεν έγινε και τίποτε. Είμαστε και συνηθισμένοι και εκπαιδευμένοι.

quote:
Δεν ξεπατικώνω γενικά, φτιάχνω μόνος μου την τροφή μου.

Κάνεις και πειράματα μόνος σου ;

quote:
Ο Λόγος διδάσκει τα πάντα και τους πάντες νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων.

Αμήν. + EYΛΟΓΗCON +

quote:
Άρα δε μπορεί το κτίσμα το καημένο να είναι ίσο με το Λόγο δηλαδή το Υπέρτατο Ον. Μέγας επομένως είναι ο Λόγος , ο δομητής του παντός, και όχι κάποιο από τα δομημένα απο αυτόν όντα.

Σίγουρα πράγματα, έτσι ; Και τι είναι αυτός ο Λόγος ; o δομητής του παντός ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2019, 21:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλ.; Καν' το μας πιο λιανά ρε δάσκαλε ... μη μας αφήνεις στα σκοτάδια.

Να προδώσω τα μυητικά μυστικά;
quote:

Αυτό το τα είπα όλα, είναι κάτι σαν το τα είδα όλα ;


????


quote:

Ε, όχι και να πλακωνόμαστε. Εγώ μια χαρά περνάω μαζί σου. Ο Heretic, o Peronosporos και o ilias1990 έχουν στο άλλο το θέμα τον xristosxatz, εγώ έχω εδώ εσένα. 'Ντάξει, φουλ διασκεδαστές στο φόρουμ. Άμα ψάξεις, βρίσκεις.

Είδες είδες ... Εξήγησέ μου κάτι: τι σε διασκεδάζει στο να ρωτάς κάποιον που λες ότι λέει τρίχες, ανοησίες, ότι είναι βλάκας κλπ κλπ; Το ότι θεωρείς τον εαυτό σου εξυπνότερο επειδή αυτός συνεχίζει να απαντά και δεν λαμβάνει υπόψιν τις προσβολές; Είναι εξυπνάδα το να κοροϊδεύεις έναν άνθρωπο που δεν καταλαβαίνει την κατάστασή του;

quote:

Πρόσεχε : αλτσχάιμερ εν όψει. (εν' όψει ή εν' όψη ; θα σε ρωτάω μερικές φορές, να ξέρεις, να μας μαθαίνεις ορθογραφία, γραμματική και τέτοια)
Εν όψει ... Για γραμματική μπορείς να ρωτάς. Πρέπει να φερόμαστε με συμπάθεια και κατανόηση σε όσους θέλουν να μάθουν την ελληνική γλώσσα.

quote:

Ε, ναι, φαίνεται ότι είναι στιγμή έμπνευσης αυτή.

Ποιος ξέρει ...

quote:

Ελα ρε, τι φόβος (;) Σιγά ... Θα φανούν οι τρίχες που λες και θα γίνεις ο δεύτερος μάστερ σούπερ ουάου δάσκαλος - γκουρού του esoterica μετά τον xristosxatz. 'Ντάξει, δεν έγινε και τίποτε. Είμαστε και συνηθισμένοι και εκπαιδευμένοι.


Έχει νόημα να ρωτάς για τρίχες κάποιον που λέει τρίχες; Δεν έχεις δουλειά να κάνεις; Και γιατί ειρωνεύεσαι το άλλο μέλος; Είναι κάτι σα προσωπικό club αυτό το φόρουμ για να παίζουν 5-6 και απλά το έχετε δημόσιο για να τσιμπάει και κανένας αφελής που και που; Σε ικανοποιεί αυτό;

quote:

Κάνεις και πειράματα μόνος σου ;


Τι πειράματα εννοείς;

quote:

Αμήν. + EYΛΟΓΗCON +


Σκύψε ευλογημένη ... ωχ συγνώμη μου ξέφυγε βλέπω κάτι ταινίες βλέπεις και παρασύρομαι ...
quote:

quote:
Άρα δε μπορεί το κτίσμα το καημένο να είναι ίσο με το Λόγο δηλαδή το Υπέρτατο Ον. Μέγας επομένως είναι ο Λόγος , ο δομητής του παντός, και όχι κάποιο από τα δομημένα απο αυτόν όντα.

Σίγουρα πράγματα, έτσι ; Και τι είναι αυτός ο Λόγος ; o δομητής του παντός ;



Ξέρεις. Βαριέμαι να σου πω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2019, 21:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν σε ενδιαφέρουν τα περί Εωσφόρου κλπ έλα στο άλλο νήμα στη Σοφία. Γιαυτό το άνοιξα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2019, 22:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να προδώσω τα μυητικά μυστικά;

Αχ μωρέ ναι ... αυτό δεν το σκέφτηκα. Πήρες και κα'ναν όρκο σιωπής τίποτε ;

quote:
Εξήγησέ μου κάτι: τι σε διασκεδάζει στο να ρωτάς κάποιον που λες ότι λέει τρίχες, ανοησίες, ότι είναι βλάκας κλπ κλπ;

Το ότι θεωρείς τον εαυτό σου εξυπνότερο επειδή αυτός συνεχίζει να απαντά και δεν λαμβάνει υπόψιν τις προσβολές;

Είναι εξυπνάδα το να κοροϊδεύεις έναν άνθρωπο που δεν καταλαβαίνει την κατάστασή του;


Α, μάλιστα ... τώρα το γυρίσαμε σε προσωπικές ενδοσκοπικές ερωτήσεις. Και τι σε νοιάζει εσένα ρε μεγάλε ;

quote:
Εν όψει ... Για γραμματική μπορείς να ρωτάς. Πρέπει να φερόμαστε με συμπάθεια και κατανόηση σε όσους θέλουν να μάθουν την ελληνική γλώσσα.

Άρα, καλά το έγραψα. Ευχαριστώ man!

quote:
Έχει νόημα να ρωτάς για τρίχες κάποιον που λέει τρίχες;

Δεν έχεις δουλειά να κάνεις; [ αυτό θα στο απαντήσω : προς το παρόν, όχι. ]

Και γιατί ειρωνεύεσαι το άλλο μέλος;

Είναι κάτι σα προσωπικό club αυτό το φόρουμ για να παίζουν 5-6 και απλά το έχετε δημόσιο για να τσιμπάει και κανένας αφελής που και που; [ κι αυτό θα σου το απαντήσω, πολλές ερωτήσεις μαζί, θα τις απαντήσω : εννοείται πως το φόρουμ δεν είναι προσωπικό club. Ναι, όντως 5-6 παίζουν εδώ. Τώρα, σ' αυτό που ρωτάς αν το έχουμε δημόσιο, αυτή η ερώτηση δεν αφορά εμένα. Αφορά τους ιδιοκτήτες, τους υπεύθυνους του φόρουμ. Κάνε μια ερώτηση σ' αυτούς. Δεν είναι ντροπή.

Σε ικανοποιεί αυτό;


Άντε πάλι. Βαράς νταλγκά, ε ; (για τις προσωπικές ερωτήσεις)

quote:
Τι πειράματα εννοείς;

Έλα τώρα μωρέ που κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις ...

quote:
Ξέρεις. Βαριέμαι να σου πω.

Μου την σπάει όταν έχω δίκιο. Αυτό είναι : που βαριέσαι να μου πεις. Θυμάσαι που σου είπα για τους διασκεδαστές γκουρού - δασκάλους, master of the universe ? Ε, όλοι αυτοί, μόλις τους ρωτάς κάτι και τους ζητάς περαιτέρω ερμηνείες ή διευκρινίσεις σε ότι μπούρδα γράφουν εδώ μέσα, βαριούνται να σου πουν. Δεν το περίμενα όμως από σένα. Να σου πω την αλήθεια, εγώ ήθελα να με διαψεύσεις. Ήθελα να μου πεις. Αλλά 'ντάξει, μη μου λες, δεν σε πιέζω άλλο πάνω σ' αυτό. + EYΛΟΓΗCON +

quote:
Αν σε ενδιαφέρουν τα περί Εωσφόρου κλπ έλα στο άλλο νήμα στη Σοφία. Γιαυτό το άνοιξα.

Να έρθω ρε φίλε μου, γιατί όχι ; Αλλά ξέρεις, αν αρχίσω και σε ρωτάω πάλι και μου απαντάς στο στυλ "βαριέμαι να σου πω", ε, δεν έχει νόημα. Έχει ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2019, 23:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αχ μωρέ ναι ... αυτό δεν το σκέφτηκα. Πήρες και κα'ναν όρκο σιωπής τίποτε ;


Πήρα όρκο αυτοξεχάσματος οπότε δε θυμάμαι αν πήρα όρκο σιωπής. Τον όρκο αυτοξεχάσματος τον συμπεραίνω από το ότι δε θυμάμαι τίποτε, ούτε τον ίδιο τον όρκο. Λογικό έτσι;

quote:

Α, μάλιστα ... τώρα το γυρίσαμε σε προσωπικές ενδοσκοπικές ερωτήσεις. Και τι σε νοιάζει εσένα ρε μεγάλε ;


Είμαι ο πατέρας σου παιδί μου. Δε με κατάλαβες; Να μη νοιαστώ για το γιό μου;

quote:

Άρα, καλά το έγραψα. Ευχαριστώ man!

Παρακαλώ man!

quote:
Έχει νόημα να ρωτάς για τρίχες κάποιον που λέει τρίχες;

Δεν έχεις δουλειά να κάνεις; [ αυτό θα στο απαντήσω : προς το παρόν, όχι. ]

Και γιατί ειρωνεύεσαι το άλλο μέλος;

Είναι κάτι σα προσωπικό club αυτό το φόρουμ για να παίζουν 5-6 και απλά το έχετε δημόσιο για να τσιμπάει και κανένας αφελής που και που; [ κι αυτό θα σου το απαντήσω, πολλές ερωτήσεις μαζί, θα τις απαντήσω : εννοείται πως το φόρουμ δεν είναι προσωπικό club. Ναι, όντως 5-6 παίζουν εδώ. Τώρα, σ' αυτό που ρωτάς αν το έχουμε δημόσιο, αυτή η ερώτηση δεν αφορά εμένα. Αφορά τους ιδιοκτήτες, τους υπεύθυνους του φόρουμ. Κάνε μια ερώτηση σ' αυτούς. Δεν είναι ντροπή.

Σε ικανοποιεί αυτό;



OK. Με ικανοποιεί. Αν θέλεις δουλειά δες jooble και kariera.gr και κάνε λογαριασμό. Αν δεν τα ξέρεις.

quote:

Άντε πάλι. Βαράς νταλγκά, ε ; (για τις προσωπικές ερωτήσεις)


Ντάλγκα για κάτι άγνωστο; Πίσω μου σ' έχω ακατονόμαστε ...

quote:

Έλα τώρα μωρέ που κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις ...



Εγώ δεν είμαι έξυπνος για να καταλαβαίνω. Είμαι τύπος 0 στο σύστημα , κάτω και από τον τύπο 1. Γιαυτό πρέπει να ρωτάς επακριβώς. Έστω και με email ή πμ. Δεν πειράζει.

quote:

Μου την σπάει όταν έχω δίκιο. Αυτό είναι : που βαριέσαι να μου πεις. Θυμάσαι που σου είπα για τους διασκεδαστές γκουρού - δασκάλους, master of the universe ? Ε, όλοι αυτοί, μόλις τους ρωτάς κάτι και τους ζητάς περαιτέρω ερμηνείες ή διευκρινίσεις σε ότι μπούρδα γράφουν εδώ μέσα, βαριούνται να σου πουν. Δεν το περίμενα όμως από σένα. Να σου πω την αλήθεια, εγώ ήθελα να με διαψεύσεις. Ήθελα να μου πεις. Αλλά 'ντάξει, μη μου λες, δεν σε πιέζω άλλο πάνω σ' αυτό. + EYΛΟΓΗCON +


Το ευλόγησον μου φέρνει το "σκύψε ευλογημένη" συνειρμικά.
Θέλω να αγιάσω και δε μπορώ ... Τι να σου πω; Αυτά που ξέρεις; Άλλωστε διευκρινίσεις σε μπούρδες θα είναι μπούρδες διευκρινισμένες. Οπότε να εκτεθεί χειρότερα ο άλλος. Στείλε mail αν θέλεις διευκρινίσεις σε λεπτά θέματα.

quote:

Να έρθω ρε φίλε μου, γιατί όχι ; Αλλά ξέρεις, αν αρχίσω και σε ρωτάω πάλι και μου απαντάς στο στυλ "βαριέμαι να σου πω", ε, δεν έχει νόημα. Έχει ;

Έχει αν θέλεις όντως να γίνει κάποια κουβέντα και να διαβάσουν και άλλοι. Να βγει κάτι καινούριο στο φως. Αν είναι να με κοροϊδεύεις δεν έχει νόημα. Επίσης αν είναι να μου λες να σου πω τρόπους κλπ να πετύχεις αποτελέσματα και να ξέρω δε θα σου πω γιατί θα τα διαβάσει ο καθένας, θα τα εννοήσει όπως θέλει και θα τα κάνει όπως θέλει. Και θα έχει ξεκινήσει από μένα. Δηλαδή θα φάω εγώ την καρ(π|μ)αζιά και δε θέλω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2019, 23:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχει αν θέλεις όντως να γίνει κάποια κουβέντα και να διαβάσουν και άλλοι. Να βγει κάτι καινούριο στο φως. Αν είναι να με κοροϊδεύεις δεν έχει νόημα. Επίσης αν είναι να μου λες να σου πω τρόπους κλπ να πετύχεις αποτελέσματα και να ξέρω δε θα σου πω γιατί θα τα διαβάσει ο καθένας, θα τα εννοήσει όπως θέλει και θα τα κάνει όπως θέλει. Και θα έχει ξεκινήσει από μένα. Δηλαδή θα φάω εγώ την καρ(π|μ)αζιά και δε θέλω.

Σου απάντησα στο θέμα σου, daddy. Ας την "κάνουμε" από εδώ ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2019, 09:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εχμμ κύριοι... μη φαγωθούμε παρακαλώ εμείς οι λίγοι που μείναμε και νομίζω πως έχουμε να πούμε πέντε πράγματα παραπάνω.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)



Αφού δεν παρεμβαίνουν οι συντονιστές, άσε το κατινάζ να εξελιχθεί φυσιολογικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 00:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ Italos αν και νομίζω ότι συμφωνώ στα περισσότερα απ' όσα γράφεις μου κάνει εντύπωση η διαφοροποίηση των όρων καλού-ορθού-σωστού-αγαθού, έστω και στο πεδίο των λέξεων επειδή φαίνεται να μην την τηρείς ούτε ο ίδιος.

Θα προσπαθήσω να είμαι πιο σαφής, το παθαίνω να γράφω όπως σκέφτομαι κάποιες φορές...

quote:
Φαίνεται να μην ταυτίζεται το αγαθό με το καλό. Η ετυμολογική προέλευση του καλού από το "κάλλος" θέτει ένα ερώτημα ως προς το τι είναι το καλό αλλά δεν αλλάζει η προηγούμενη αντίφαση, κατά την οποία ονομάζεις μεν το σωστό αγαθό αλλά δεν το αποκαλείς καλό. Τι είναι οι όροι καλό, ορθό, αγαθό, σωστό κατ' εσέ; Ταυτίζονται ή καθένας είναι κάτι διαφορετικό;

Το ότι έχω ένα θέμα με τις ετυμολογίες είναι αλήθεια, αλλά εδώ το ξεφεύγουμε λιγάκι.

Αυτό που λέω στο ποστ πριν τρεις σελίδες, είναι ότι άλλο να είσαι τίμιος, άλλο μακάκας. Αλλο να είσαι δίκαιος, άλλο να θες να τους έχεις όλους ευχαριστημένους, και ας είναι αυτοί μακάκες.
Άλλο είναι να είσαι υπέρ της ειρηνικής λύσης, και άλλο να κάθεσαι να τις τρως. Άλλο είναι το να αγαπάς ανθρώπους, και άλλο να τους φλομώνεις στο ψέμα για να μη τους στεναχωρήσεις.

Άλλο είναι να πολεμάς για την Ελευθερία, και άλλο η ελευθερία σου να πηδάει την Ελευθερία των άλλων.

Η "μετάφραση" των πραγμάτων από τις εκκλησίες, οδηγεί στον άνθρωπο χαλβά. Τα αποτελέσματα τα ζούμε στην καθημερινότητα μας. Ο Χριστός από την άλλη, με βάση τα όσα διαβάζουμε, ήταν παντελονάτος, τηρούσε τα λόγια του, και σήκωνε ανάστημα. Έτσι κάπως το βλέπω. Ελπίζω να ήμουν πιο κατατοπστικός αυτή τη φορά.

Την αλήθεια του ο καθένας θεωρώ, τον Σωστό του τρόπο, την έχει μέσα του. Όλοι ξέρουμε το σωστό τρόπο να κάνουμε κάτι, και επιλοέγουμε ανάμεσα σε αυτόν, τον άλλο τον πιο εύκολο, τον άλλο που μας επιβάλλει η συναισθηματική μας φόρτιση, οι παγιωμένες εξωγενώς αγκυλώσεις και ούτω καθεξής.

quote:
Ως προς του Άρχοντες κλπ. αν είναι σαύρες ας μιλήσει κάποιος που τους έχει δει αν τους έχει δει ως σαύρες και αν υφίστανται ως σαύρες. Νομίζω ότι είναι καθαρά φανταστικά όντα και συμβολικά. Ίσως δεν υφίστανται ούτε στα αόρατα πεδία με τον τον τρόπο που εμείς τους φανταζόμαστε.

Οι άρχοντες είναι πλάσματα που "απεικονίζονται" στον Γνωστικισμό, στα περισσότερα από τα πολλά ρεύματα που δημιουργήθηκαν. Δεν είναι δική μου άποψη η ύπαρξη τους, και δεν έχω κάτι να αναφέρω.
Για τα ερπετά πάντως, τα πράματα είναι πιο περίπλοκα. 99 κατασκευαστές μυθολογιών, παραδόσεων και θρησκειών, συνιστούν ερπετά.
Είναι παντού αδερφέ. Συνήθως έχουν και μείζονα ρόλο στη δημιουργία. Άλλοτε παρουσιάζονται ως δάσκαλοι, σοφοί κτλ. Άλλοτε ως μοχθηρά πλάσματα και ύπουλα.
Μα και στην επιστήμη φιγουράρουν ως από τις πρώτες μούρες που πάτησαν το πόδι τους στη γη.
Η παρουσία τους δεν φαίνεται πάντοτε να έχει συμβολικό μόνο χαρακτήρα. Βασικά είναι ένα θέμα από μόνο του και δεν είναι επί της παρούσης.

quote:
Η ορθή πορεία περιγράφεται κατ' εμέ στην ταοϊστική παράδοση και σε άλλες. Όποιος τις ακολουθήσει θεωρώ ότι δεν κινδυνεύει.

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει ορθή πορεία στο συγκεκριμένο θέμα. Υπάρχουν απλά δυνατότητες. Ο μάγκας ο παίχτης δεν βολτάρει στο αστρικό μπαίνοντας από το παράθυρο, ο τσίφτης καταλαβαίνει το πως λειτουργεί αυτό που αποκαλούμε αστρικό και μπαίνει από την πόρτα. Όταν θα έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις, θα σου βγαίνει φυσικά, σε άμεση συνάρτηση του ποιος είσαι στο υλικό. Στο λέει αυτό κάποιος που έπεσε στα σκοτεινά σε ένα παράθυρο και επειδή δεν έβλεπε ξαναβγήκε με την όπισθεν. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έκλεισα το παράθυρο όταν βγήκα.
Ήμουν μικρός τότε εξάλλου.

Το βασικότερο είναι να ξέρεις ποιος είσαι χωρίς φόβο,η αυτογνωσία θέλει πολλή δουλειά. Και καθόλου εγωισμό.

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 01:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για την εξίσωση αγγέλων και διαβόλων το μόνο που μπορώ να πώ είναι ότι δεν στερείται βάσης, όσο και να φαίνεται παράξενο. Οι άγγελοι είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ όταν τους προσεγγίζεις γιατί δεν έχεις καμία δουλειά μαζί τους. Οι ενέργειές που ακτινοβολούν επίσης είναι πάρα πολύ επικίνδυνες για τους ανθρώπους σε αστρική προβολή.

Και οι δύο κατηγορίες οντοτήτων λειτουργούν ως γραφειοκράτες του συστήματος της πνευματικής πραγματικότητας (ας την ονομάσουμε έτσι για ευκολία). Στερούνται αυτονομίας και οι δύο.


Είχα πει σε άλλο θέμα Περονόσπορε, ότι αγγέλους δεν καλείς, αυτοί έρχονται όταν και εφόσον είναι απαραίτητο με συγκεκριμένο τρόπο.

Όσον αφορά την εξίσωση και το κατά πόσο είναι γραφειοκράτες που στερούνται αυτονομίας, και εγώ με την Κούλα είμαστε και οι δυο άνθρωποι, η Κούλα όμως πήρε το μαχαίρι και έσφαξε το γείτονα, μοιάζω με την Κουλα στην ανατομία, δεν μοιάζω όμως στο μέσα με την Κούλα.

Το "στερούνται αυτονομίας" και είναι γραφειοκράτες είναι λίγο τυράκι, οδηγεί σε συμπεράσματα επικίνδυνα, όπως το ότι οι δαίμονες δημιούργήθηκαν ως τέτοιοι, και επιτελούν κάποιο έργο απαραίτητο.
Δεν νομίζω...

Το να πούμε ότι οι άγγελοι ή όπως αλλιώς το λέει ο καθένας έχουν σαφείς ρόλους ως Δυνάμεις, που εκπληρώνονται με Έναν τρόπο αλλά μπορούν να επιλέξουν να μην τις τηρήσουν μου φαντάζει πιο πρακτικό. Όπως και στη συζήτηση με τους ανθρώπους πιο πάνω. Με ίσως ολέθριο αντίκτυπο και για αυτούς, και για μας, και γενικότερα.

Την πνευματική πραγματικότητα λέω να την πω ηλεκτρικό κύκλωμα για να είμαι σε συνέχεια με τα της πρώτης σελίδας που έγραψα.

Δεν έχω διαβάσει τα ενδιάμεσα, όταν έχω χρόνο θα μπω στη συζήτηση.

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 07:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Για την εξίσωση αγγέλων και διαβόλων το μόνο που μπορώ να πώ είναι ότι δεν στερείται βάσης, όσο και να φαίνεται παράξενο. Οι άγγελοι είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ όταν τους προσεγγίζεις γιατί δεν έχεις καμία δουλειά μαζί τους. Οι ενέργειές που ακτινοβολούν επίσης είναι πάρα πολύ επικίνδυνες για τους ανθρώπους σε αστρική προβολή.

Και οι δύο κατηγορίες οντοτήτων λειτουργούν ως γραφειοκράτες του συστήματος της πνευματικής πραγματικότητας (ας την ονομάσουμε έτσι για ευκολία). Στερούνται αυτονομίας και οι δύο.


Είχα πει σε άλλο θέμα Περονόσπορε, ότι αγγέλους δεν καλείς, αυτοί έρχονται όταν και εφόσον είναι απαραίτητο με συγκεκριμένο τρόπο.

Όσον αφορά την εξίσωση και το κατά πόσο είναι γραφειοκράτες που στερούνται αυτονομίας, και εγώ με την Κούλα είμαστε και οι δυο άνθρωποι, η Κούλα όμως πήρε το μαχαίρι και έσφαξε το γείτονα, μοιάζω με την Κουλα στην ανατομία, δεν μοιάζω όμως στο μέσα με την Κούλα.

Το "στερούνται αυτονομίας" και είναι γραφειοκράτες είναι λίγο τυράκι, οδηγεί σε συμπεράσματα επικίνδυνα, όπως το ότι οι δαίμονες δημιούργήθηκαν ως τέτοιοι, και επιτελούν κάποιο έργο απαραίτητο.
Δεν νομίζω...

Το να πούμε ότι οι άγγελοι ή όπως αλλιώς το λέει ο καθένας έχουν σαφείς ρόλους ως Δυνάμεις, που εκπληρώνονται με Έναν τρόπο αλλά μπορούν να επιλέξουν να μην τις τηρήσουν μου φαντάζει πιο πρακτικό. Όπως και στη συζήτηση με τους ανθρώπους πιο πάνω. Με ίσως ολέθριο αντίκτυπο και για αυτούς, και για μας, και γενικότερα.

Την πνευματική πραγματικότητα λέω να την πω ηλεκτρικό κύκλωμα για να είμαι σε συνέχεια με τα της πρώτης σελίδας που έγραψα.

Δεν έχω διαβάσει τα ενδιάμεσα, όταν έχω χρόνο θα μπω στη συζήτηση.

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...



Το καλύτερο σχόλιο είναι κάτι που διάβασα στο "εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός" πριν απο σχεδόν 20 χρόνια.
quote:
Όταν έχεις πρόβλημα, ο άγγελος λέει "θα σε βοηθήσω!". Ο διάβολος λέει "Μπορώ να σε βοηθήσω..."

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2019, 20:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας και απο εμένα

Βλέπω οτι άνοιξε συζήτηση σε σχέση με το αστρικό σώμα και δεν μπορώ να αποφύγω τον πειρασμό να σχολιάσω ορισμένα πράγματα

quote:
kangaro
Μα δεν ξεκίνησα σαν να διαφωνώ. Είπα απλώς ότι ο άνθρωπος δεν γεννιέται με αστρικό σώμα, παρά μόνο με το φυσικό του. Τις ουσίες για την διαμόρφωση των υπολοίπων σωμάτων μπορεί να τις έχει μέσα του, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι έχει και διαμορφωμένα αυτά τα σώματα. Αυτά τα σώματα διαμορφώνονται με εσωτερική εργασία. Αν κάποιος δεν εργαστεί με τον εαυτό του, ούτε αστρικό σώμα θα έχει, ούτε τίποτε. Θα παραμείνει και θα ζει μια χαρά με το φυσικό του σώμα.
Αυτή ακριβώς είναι σε γενικές γραμμές και η γνωστική αντίληψη για το θέμα.
quote:
Αυτό ακριβώς σου λέω κι εγώ. Αν αποτύχει αυτή η μορφοποίηση ή αν η εσωτερική εργασία δεν έχει αποτέλεσμα, μπορείς να πεις πως έχει κάποιος αστρικό σώμα ; Όχι. Γιατί δεν έχει διαμορφωθεί. Τα υλικά μπορεί να τα έχει, τις ουσίες μπορεί να τις έχει αλλά δεν σημαίνει ότι μπορεί να το διαμορφώσει κιόλας.

*το μη μορφοποιημένο σύνολο των αστρικών ουσιών, σωστά, δηλ. τι ; ένα σύνολο από αστρικές ουσίες που δεν έχει μορφοποιηθεί. δηλ. μπορείς να το πεις αυτό, σώμα ; Όχι. Είναι μη μορφοποιημένο.



Εμένα πάντα με βοηθάει να βλέπω τα πράγματα απο ενα εξελικτικό επίπεδο και νομίζω οτι παίρνοντας τα πράγματα απο την αρχή, είναι και πιο εύκολο να ξεσκαρτάρεις ορισμένες απ' τις θεωρίες που υπάρχουν για αυτά τα θέματα.
Όλη η συζήτηση που γίνεται μέχρι στιγμής περιστρέφεται γύρω από τον αστρικό κόσμο και τον άνθρωπο. Όμως ο "αστρικός" ή "αόρατος" ή "λεποτοφυής" - ή όπως θέλει να τον πει ο καθένας - κόσμος δεν κατοικείται μόνο απο ανθρωποειδείς.
Κάθε φυτό π.χ. έχει μια ουσία. Ένα φυτό έχει ένα φυσικό σώμα, έχει μια ουσία η οποία βρίσκεται σε ένα Α στάδιο εξέλιξης και η οποία μπορεί να παίρνει τη μορφή ενός γνώμου, ενώς ξωτικού κ.ο.κ. αλλά δεν έχει αστρικό σώμα.
Αυτή η ουσία, εξελισσόμενη θα αποκτήσει ένα φυσικό σώμα ζώου έως ότου να αποκτήσει ένα σώμα ανθρωποειδούς. Σε αυτό το επίπεδο ξεκινάει η δική μας εξέλιξη. Εμείς ως ανθρωποειδείς, δεν έχουμε αστρικό σώμα. Ούτε νοητικό. Οι τρεις δυνάμεις ανθρωπινη ψυχή-θεική ψυχή-άτμαν που συνιστούν το λεγόμενο "θεϊκό τρίγωνο" δεν έχουν ένα σχηματοποιημένο όχημα έκφρασης γιατί αυτό θα προϋπόθετε να είχαμε αυτά τα σώματα (ηλιακό ζωτικό-αστρικό-νοητικό). Αυτό που έχουμε είναι την Ουσία, η οποία είναι μια ξεδίπλωση μιας εκ των τριών δυνάμεων (της ανθρώπινης ψυχής).
Η ουσία αυτή ως όχημα έκφρασης έχει το σεληνιακό φυσικό σώμα, σεληνιακό ζωτικό, σεληνιακό αστρικό και σεληνιακό νοητικό. Με λίγα λόγια η Ουσία δεν έχει ένα πραγματικό όχημα έκφρασης στους ανώτερους κόσμους. Ακόμα και το φυσικό σώμα που έχει με το όμορο ζωτικό του, είναι σεληνιακού τύπου.
Για να μετατραπεί ο σεληνιακός άνθρωπος σε ηλιακό, χρειάζεται να δημιουργηθεί φως σε αυτά τα οχήματα. Φως πάει να πει συνείδηση και η συνειδηση πάει μαζί με την ενέργεια. Ενέργεια είναι τα λεπτοφυή υδρογόνα που χρειάζεται κάποιος για να θρέψει αυτά τα σώματα (να τα κάνει ηλιακά). Αυτά τα λεπτοφυή υδρογόνα παράγονται και με τις ασκήσεις συνειδητότητας (αυτο-παρατήρηση, διαλογισμός) αλλά δεν παράγονται μόνο με αυτό - δηλαδή αυτό δεν είναι αρκετό.
Τα ηλιακά σώματα είναι σώματα με "σάρκα και οστά" χρειάζεται λοιπόν εργασία πάνω στο βιοενεργειακό μέρος του ανθρώπου για να μπορέσουν να κατασκευαστούν. Μιλάμε για μια κατασκευή στη κυριολεξία, δουλεύεις δηλαδή με μιας μορφής ύλη για να τα κατασκευάσεις. Η αρίθμηση των υδρογόνων είναι απλά ένα σύστημα κατηγοριοποίησης της ύλης ως προς την πυκνότητά της.

quote:
Heretic
Λουκάς Αυγερινός, δεν είναι να απορείς καθόλου. Γιατί η πλειοψηφία των ανθρώπων δεν πιστεύει ότι υπάρχει οτιδήποτε πέραν από αυτό που βλέπει. Θα σου κάνει κάποιος την αφοπλιστική ερώτηση: θεωρείς ότι υπάρχουν λεπτοφυή σώματα; Εσύ θα απαντήσεις, φυσικά. Και η επόμενη ερώτηση θα είναι: απόδειξέ το. Το οποίο δεν θα μπορέσεις να κάνεις, οπότε να μην είσαι σίγουρος για τίποτε και να μην πιστεύεις σε θέσφατα. Απ' όποιον κι αν προέρχονται.
Αυτό είναι σαν να σε ρωτάει κάποιος αν υπάρχει οξυγόνο. Αν ο άλλος δεν το νιώθει απο μόνος του εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω, παρά μόνο να δώσεις στον άλλο τα εργαλεία και τις ασκήσεις που μπορεί να χρησιμοποιήσει ωστε παρ' ελπίδα να αποκτήσει μονος του κάποια ιδέα ή κάποια εμπειρία πάνω σε όλα αυτά.


quote:
Λουκάς Αυγερινός
Η προσπάθεια διαίρεσης της προσοχής μπορεί να τρελάνει τον άνθρωπο.
Όταν είσαι παγιδευμένος στη σκέψη και προσπαθείς να διαιρέσεις τις σκέψεις σου, αυτό θα μπορούσε να προκαλέσει κάποιου τύπου τρέλα, αν και πιο πιθανό απλά να αποκτήσεις πονοκέφαλο. Αυτός είναι και ο ορισμός ενός κακού διαλογισμού, καθώς αντί να δουλεύεις με την προσοχή, κάνεις απλά κωλοτούμπες της σκέψης.

quote:
Heretic
Φυσικά όχι μόνο δεν τρελαίνεται κανένας, αντιθέτως τέτοιες τεχνικές ή μάλλον επαγγέλματα απαιτούν πολύ έξυπνους ανθρώπους και γενικά σου ακονίζουν το μυαλό.
Εγώ πάντως όταν μιλάω με πελάτες έχω ταυτόχρονα δέκα πράγματα στο μυαλό μου. Αυτό είναι διαίρεση της προσοχής;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy