ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 53
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2012, 14:11:40  Εμφάνιση Προφίλ
Πλάτων και Αίολε, αφού το παιχνίδι με τις διαφορές δεν το ξέρετε, δεν βλέπετε κανένα βιντεάκη,

http://www.youtube.com/watch?v=XwZ0-wNJ_no&feature=related

μήπως Πλάτων έτσι, σταματήσεις να λες αοριστίες και να έχεις επιθετική διάθεση και μήπως ο Αίολος σταματήσει να παπαγαλίζει κακόβουλα!

σίγουρα μπορείτε να συμμετάσχετε εποικοδομητικά αν θέλετε

θέλετε;

Edited by - pantelis1 on 25/01/2012 14:16:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2012, 14:49:21  Εμφάνιση Προφίλ
Για να δούμε πόσο αμαθής είσαι Παντελή μας.

Γιατί μας παρέπεμψες σε αυτό το βιντεάκι; Τι θέλεις να πας πεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2012, 16:22:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Για να δούμε πόσο αμαθής είσαι Παντελή μας.

Γιατί μας παρέπεμψες σε αυτό το βιντεάκι; Τι θέλεις να πας πεις;



"μπορείτε να συμμετάσχετε εποικοδομητικά αν θέλετε
θέλετε;"

Edited by - pantelis1 on 25/01/2012 16:23:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2012, 17:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Διλαδη για να κατάλαβω καλύτερα.

Απαντώ σε πόστ του Τέως, εποικοδομητικά, υποδεικνύοντας να μην χανει περεταιρω χρόνο, μιας και ομάδες ομάδουλες, οργανώσεις και τοιαυτα, αν δεν λέγονται Ν.Α θα λέγονται Ν.Β, Ν.C.....Ν.Ν, και τη σουπα που θα προσφέρουν θα είναι μια απο τα ίδια σοφιστικο άναμασιματα...

Και απαντά ο παντελης πως με ένα παραπέμπτικο κάποιου (λιγουρη), που βλέπει τον Πλατωνα ναι μεν μεγαλοφυια, μα όχι δημοκράτη!

Τι να πει κανείς, αιολος.

Άμα ρωτήσεις (οικοδομητικα) τον γαρατζιωτη, τι έχεις Γιάννη, θα ακούσεις τι είχα πάντα...(απωθημένα)

Ο δε παντελης, (μια απο τα ίδια διλαδη, για να φαίνονται πολλοί)

Τα ίδια Παντελή μου, τα ίδια παντελακη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2012, 17:39:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Διλαδη για να κατάλαβω καλύτερα.

Απαντώ σε πόστ του Τέως, εποικοδομητικά, υποδεικνύοντας να μην χανει περεταιρω χρόνο, μιας και ομάδες ομάδουλες, οργανώσεις και τοιαυτα, αν δεν λέγονται Ν.Α θα λέγονται Ν.Β, Ν.C.....Ν.Ν, και τη σουπα που θα προσφέρουν θα είναι μια απο τα ίδια σοφιστικο άναμασιματα...

Και απαντά ο παντελης πως με ένα παραπέμπτικο κάποιου (λιγουρη), που βλέπει τον Πλατωνα ναι μεν μεγαλοφυια, μα όχι δημοκράτη!

Τι να πει κανείς, αιολος.

Άμα ρωτήσεις (οικοδομητικα) τον γαρατζιωτη, τι έχεις Γιάννη, θα ακούσεις τι είχα πάντα...(απωθημένα)

Ο δε παντελης, (μια απο τα ίδια διλαδη, για να φαίνονται πολλοί)

Τα ίδια Παντελή μου, τα ίδια παντελακη!



"σίγουρα μπορείτε να συμμετάσχετε εποικοδομητικά αν θέλετε

θέλετε;"

Edited by - pantelis1 on 25/01/2012 17:40:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2012, 17:51:47  Εμφάνιση Προφίλ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2012, 17:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Αυτο το εποικοδομητικά σε μια συζήτηση, το βλέπω πως προσφέρω κάτι για να πάμε παραπάνω σαν αντίληψη.

Αν εσείς θεωρείται εποικοδομητικό, να αρχίζω να ψάχνω να βρω, τι το στραβό είπε η Μπλατβασκυ, η μπεσαντ, ο οκλοτ, οι θεοσοφοι, ο λιβραγκα, ο πλανας κΑι ο κάθε πλάνομενος, και να μπω σε αγώνα εναντίον των (προσώπων οι ιδεών των), θα σου έλεγα Παντελή, συνέχισε μεν αλλα...ΑΣΕ με να συνεχίσω το εποικοδομητικά, εκει που πράγματι είναι, όχι σε ψυχοφθόρες ενασχολήσεις.

Α και που είσαι Παντελή. Στραβά υπάρχουν και στον Πλατωνα και στον Κ και στον Χριστο. Για σένα για μένα και το Γαρατζιωτη, κάν δεν το συζητώ.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 25/01/2012 17:58:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2012, 20:12:07  Εμφάνιση Προφίλ
ο τέλης,ο φάνης κι ο κλής έχουν κοινό σύνθετο τον άριστο κι οι τρείς...ποιός να ναι αλάθητος υποθέτω...ο χριστός το πε ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2012, 21:06:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αυτο το εποικοδομητικά σε μια συζήτηση, το βλέπω πως προσφέρω κάτι για να πάμε παραπάνω σαν αντίληψη.

Αν εσείς θεωρείται εποικοδομητικό, να αρχίζω να ψάχνω να βρω, τι το στραβό είπε η Μπλατβασκυ, η μπεσαντ, ο οκλοτ, οι θεοσοφοι, ο λιβραγκα, ο πλανας κΑι ο κάθε πλάνομενος, και να μπω σε αγώνα εναντίον των (προσώπων οι ιδεών των), θα σου έλεγα Παντελή, συνέχισε μεν αλλα...ΑΣΕ με να συνεχίσω το εποικοδομητικά, εκει που πράγματι είναι, όχι σε ψυχοφθόρες ενασχολήσεις.

Α και που είσαι Παντελή. Στραβά υπάρχουν και στον Πλατωνα και στον Κ και στον Χριστο. Για σένα για μένα και το Γαρατζιωτη, κάν δεν το συζητώ.


Δεκτών φίλε Πλάτωνα, συμφωνώ στα περισσότερα από αυτά που είπες,

Ξέρεις τι καλο έχεις, ότι κρατάς ένα επίπεδο ωριμότητας όταν κάποιος πηγαίνει να σου κάνει πλακιτσα και δεν ανταπαντάς με ανώφελη αγένεια σαν τον Αίολο καλή ώρα!

Ασε και εμένα να αναπτύσσω την δική μου εποικοδομητική λογική, όπου και σε όποιον νομίζω, όπως και εσύ άλλωστε φίλε μου!


Edited by - pantelis1 on 25/01/2012 21:07:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2012, 05:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Θα θέλαμε να ενημερώσουμε τους συζητητές του παρόντος θέματος πως, όπως συμβαίνει με τα θέματα που φτάνουν τις 50 σελίδες, το παρόν θέμα θα απενεργοποιηθεί και η συζήτηση θα συνεχιστεί σε ένα νέο, στο "Νέα Ακρόπολη... Νο.2", το οποίο θα ανοίξουμε εντός διημέρου. Στο νέο θέμα θα υπάρχει σύνδεσμος (link) για το παλιό, όπως επίσης θα τοποθετηθεί στο παρόν θέμα σύνδεσμος για το καινούργιο, που θα αποτελέσει συνέχειά του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2012, 15:18:31  Εμφάνιση Προφίλ
Από ότι φαίνεται το θέμα μας πάει σφαίρα!!!

Αυτό θα πει ταχύτητα!!!

Γι αυτό και είχα πει στον Zip, πες κάτι παραπάνω, το θέμα της Νέας Ακρόπολης

και τρέχει γρήγορα, αλλά μας παρακολουθούν και πολλοί σύμφωνα με τις Αναγνώσεις.

Edited by - pantelis1 on 26/01/2012 16:24:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2012, 16:27:05  Εμφάνιση Προφίλ
Από την Ιστοσελίδα της ΝΑ των Ιωαννίνων, σας μεταφέρω την βιογραφία του Πλάνα.

«Βιογραφικό σημείωμα του Georgios Alvarado Planas (Γεώργιος Αλβαράδο Πλάνας) ,
Αντιπρόεδρος του Διεθνούς Οργανισμού «Νέα Ακρόπολη».
Ιδρυτής της Νέας Ακρόπολης στην Ελλάδα.
Γενικά στοιχεία:

Γεννήθηκε στη Μαδρίτη της Ισπανίας, το 1955. Από το 1980 ζει μόνιμα στην Ελλάδα.
Είναι Καθηγητής Φιλοσοφίας, Συμβολολογίας και Αρχαίων Φιλοσοφικών Θεωριών και Διευθυντής του τριμηνιαίου Φιλοσοφικού περιοδικού της Νέας Ακρόπολης στην Ελλάδα και Συγγραφέας των ακόλουθων βιβλίων, με θέματα Φιλοσοφίας και Επιστήμης:

«Επιλογή Ομιλιών στην Νέα Ακρόπολη» Εκδόσεις Νέα Ακρόπολη, Αθήνα 1983
«Ο Ζωδιακός Κύκλος στην Παγκόσμια Μυθολογία» Εκδόσεις Νέα Ακρόπολη Αθήνα 1985
«Εισαγωγή στη Σοφία της Ανατολής» Εκδόσεις Νέα Ακρόπολη, Αθήνα 1990
«Τα 3 Κέντρα του Μυστηρίου» Εκδόσεις Νέα Ακρόπολη, Αθήνα 2002
Έχει δώσει πολλά σεμινάρια, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό, με θέματα όπως: «Η Επιστήμη στην Αρχαιότητα», ειδικά σεμινάρια «Ρητορικής» και «Διαμόρφωσης ρητόρων», παιδαγωγικά σεμινάρια «Παιδαγωγίας και Επιμόρφωσης», ειδικά σεμινάρια «Αισθητικής και Τέχνης», σεμινάρια πολιτιστικού χαρακτήρα «Διάδοσης της κουλτούρας όλων των Πολιτισμών και των Τεχνών».
Σπουδές:

Σπούδασε στην Ισπανία Νομικές Επιστήμες στο Πανεπιστήμιο DEUSTO και στο UNED (Universidad Nacional la Educacion a Distancia) και Διεύθυνση Εταιρειών στο ICADE (Instituto Catolico de Direccion de Empresas).
Γνωρίζει 4 γλώσσες: Ελληνικά, Γαλλικά, Αγγλικά και Ισπανικά και είναι μεταφραστής βιβλίων και άρθρων του ιδρυτή της Νέας Ακρόπολης, του καθηγητή Jorge Angel Livraga και της Προέδρου του Οργανισμού Delia Steinberg Guzman.
Το έργο του:

Ο καθηγητής Georgios Alvarado Planas (Γεώργιος Αλβαράδο Πλάνας) γίνεται ενεργό μέλος της «Νέας Ακρόπολης» στην Ισπανία το 1972. Αφιερώνεται στη μελέτη της Φιλοσοφίας και της Ιστορίας των Πολιτισμών, έχοντας ολοκληρώσει επιτυχώς το Πρόγραμμα Φιλοσοφικών Σπουδών του Οργανισμού και επί 37 χρόνια ασχολείται με τον τομέα της εκπαίδευσης αναπτύσσοντας μια έντονη δραστηριότητα μέσα από τη διδασκαλία διαφόρων φιλοσοφικών υλών, όπως αυτών της Ηθικής Φιλοσοφίας, της Ψυχολογίας, της Φιλοσοφίας της Ανατολής και της Δύσης, της Ρητορικής, της Παιδαγωγικής, της Αρχαιολογίας, της Συμβολολογίας και των Κοινωνικών Επιστημών. Μέσα από την επιτυχημένη του πορεία ως Διευθυντής της «Νέας Ακρόπολης» στην Ελλάδα συγκέντρωσε εκατοντάδες ανθρώπους όλων των ηλικιών, επιτυγχάνοντας έτσι να συντονίσει και να προωθήσει την ανάπτυξη του Οργανισμού.»

Και από την συνέντευξη που έδωσε στο φόρουμ, σας μεταφέρω…

«Αν και δεν μου αρέσει να μιλάω για τον εαυτό μου, θα προσπαθήσω να απαντήσω στην ερώτηση που μου τέθηκε όσο πιο ειλικρινά μπορώ.
Η αλήθεια είναι ότι από πολύ νεαρή ηλικία, πριν καλά-καλά τελειώσω το Γυμνάσιο στην Ισπανία, είχα έντονο ενδιαφέρον για την εσωτερική αναζήτηση και τη Φιλοσοφία. Προσπάθησα να βρω απαντήσεις στις μεταφυσικές μου ανησυχίες σε διάφορες εσωτερικές ομάδες, κι έτσι, σε διάστημα 3-4 ετών, και καθώς σπούδαζα στο Πανεπιστήμιο, πέρασα και ήρθα σε επαφή με όλες αυτές που υπήρξαν τότε στην Ισπανία , όπως για παράδειγμα τους Ροδόσταυρους του AMORC, τους Πνευματιστές, τους Θεόσοφους ή την Αρκέην Σχολή. Μου άρεσαν όλα αυτά αλλά ένοιωθα βαθιά μέσα μου ότι κάτι τους έλειπε.
Κάποια στιγμή γνώρισα και τη Νέα Ακρόπολη, που μόλις είχε έρθει στην Ισπανία, με εκπρόσωπο από την αρχική έδρα της στην Αργεντινή, τη Δέλια Σ. Γουζμάν. Οι συζητήσεις και τα μαθήματα μαζί της με έπεισαν ότι είχα βρει αυτό που μου έλειπε από όλες τις άλλες Ομάδες που είχα γνωρίσει ως τότε. Κι έτσι, έμεινα στη Νέα Ακρόπολη και αφοσιώθηκα στο πνευματικό της έργο. Λίγο αργότερα γνώρισα τον ιδρυτή και διεθνή Πρόεδρό της, τον καθ. Τζόρτζιο Λιβράγκα, που μου στάθηκε Δάσκαλος και μου άνοιξε τους δρόμους για την εσωτερική αυτοπραγμάτωση.»
---------------------------------------------------------------------

Δεν θα σταθώ, και αυτή τη φορά, για να σχολιάσω αυτά που σχολίασα στο προηγούμενο βιογραφικό, αλλά θα σας επιστήσω την προσοχή στο σημείο που λέει… «, θα προσπαθήσω να απαντήσω στην ερώτηση που μου τέθηκε όσο πιο ειλικρινά μπορώ.»

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2012, 17:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
θα προσπαθήσω να απαντήσω στην ερώτηση που μου τέθηκε όσο πιο ειλικρινά μπορώ.»
.................

Για τους περισσότερους ανθρώπους που θα ακούσουν αυτές τις λέξεις, στη συνηδειση τους, φτάνουν σαν Νορμαλ λέξεις, έτσι μιλάνε και οι περισσότεροι πολιτικοί μας.

Μα σε ένα που έχει αναπτύξει ΣΩΚΡΑΤΙΑ οξυδέρκεια, Ηράκλειτεια βλεψη, Zipia αναλυση, πως μπορει κάποιος να κρυφτεί...

Για αυτο ο παντελης επικαλείται τον ζιπ...Μα φίλε γαρατζιωτη, τελευταία παντρεύτηκε ο ζιπακος, και άστα...δεν τσιμπαει..

Πάντα με δημιουργική και χιουμοριστικη διάθεση.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 26/01/2012 17:08:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2012, 17:28:09  Εμφάνιση Προφίλ
Ας δούμε και κάτι άλλο πολύ σημαντικό με το θέμα τον οργανώσεων:

Νομίζω ότι θα συμφωνήσουμε οι περισσότεροι, ότι η ανθρώπινη ψυχολογία είναι ιδιαίτερα επιρρεπής σε θέματα που δεν επιδέχονται επαληθευση.

Η ευαισθησία της ψυχολογίας και η ανάγκη να πιστεύει σε κάποιο σκοπό, την καταλήγει έρμαιο πολλών ψευδαισθήσεων.

Και ένα είναι σίγουρο, ότι εκείνη την στιγμή ήμαστε σίγουροι για την πάγια αλήθεια που μας φανερώθηκε.

Όλος αυτός ο μηχανισμός, μας απομακρύνει εντελώς από την απλοϊκή, ουσιαστική παρατήρηση και έρευνα της υγιείς αναζήτησης.

Όσο και να προσπαθούμε να θέλουμε να πιστέψουμε, ότι μέσα σε μια οργάνωση μπορούμε να ερευνήσουμε, το μόνο που θα καταφέρνουμε είναι να λέμε ψέματα στον εαυτό μας, να χειραγωγούμε άθελα μας τους γύρω μας και να βυθίζουμε σε έναν αυτομαζοχιστικό τρόπο στο σκοτάδι, την συνείδησή μας.

Βέβαια, πάντα όλα θα επαληθεύονται για εμάς εκεί μέσα, καθώς θα λέμε ότι οι πάγιες αλήθειες που αποκαλύφθηκαν σε μας, είναι πάγιες.

Τώρα...κάτι άλλο πάνω σε αυτό που αφορά μέλη που μένουν πάρα πολλά χρόνια μέσα σε μια οργάνωση:

Αυτά τα άτομα αντιμετωπίζουν υψηλών προδιαγραφών καταστάσεις "Big Βrother"...

μπορούμε να το ονομάσουμε ίσως "ομηρικό σύνδρομο".

Είναι αυτή οι άνθρωποι, που εν τέλη μετά από μια μακρά περίοδο ψυχολογικής ομηρίας τείνουν τελικά να συμπαθούν τον εκβιαστή τους και αυτόν που τους κράτα έγκλειστους.

Αν αυτό το συναίσθημα εξελιχθεί, τότε μεταμορφώνεται σε ευεργεσία του εκβιαστή, που τελικά καταλήγει να είναι βιαστής (κάτι σαν αυτό που λέμε χαριτολογώντας "άλλοι το τρων και ζορίζονται και τελικά κάποιοι καταφέρνουν να το τρων και να δροσίζονται")

και έτσι όλα βαίνουν καλώς!

Αυτή η κατάσταση έχει και ανώτερη μορφή, σε σημείο που ο βιαστής να μην σε κρατά έγκλειστο, αλλά μετά εσύ να τον αναζητάς εθισμένος πλέον, γιατί η ψυχολογία σου δεν μπορεί να ανατρέψει και να αφομοιώσει όλο αυτό που σου συνέβη και ούτε κατά βάθος να το δεχθεί...

Οπότε τι κάνει;;;

Το δικαιολογεί και το ανάγει σε κάποιον ανώτερό σκοπό και λέει:

"Για όλα αυτά υπήρχε λόγος που μου συνέβησαν. Είναι κάτι ανώτερο και ιερό και σε όποιον δεν του συνέβη είναι κατώτερος από εμένα ή εμάς (που ακολουθούμε έναν εκβιαστικό ψυχολογικό μονοπάτι).

Όλα αυτά βέβαια είναι γεννήματα μια αρχικής αδυναμίας, που αντί να την αντικρίσουμε κατάματα προτιμήσαμε να κρύψουμε το κεφάλι στο χώμα.

Αυτή είναι μία νοοτροπία που ακμάζει και έχει πρόσφορο έδαφος σε οργανώσεις οποιοδήποτε τύπου,

.Στην δουλειά,

.Στην πολίτικη,

.Στην θρησκεία κ.λ.π.,

αλλά ειδικά σε όλες τις

.Εσωτερικού τύπου οργανώσεις,

όπου δεν θα μπορέσεις να επαληθεύσεις ποτέ τις πάγιες αλήθειες, ώστε για να προχωρήσεις σε αυτές πρέπει να τις πιστεύεις!!!

('Οσο και να μην το παραδέχονται οι θεμελιωτές και οι ακόλουθοι αυτών).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 14:40:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν θα σταθώ, και αυτή τη φορά, για να σχολιάσω αυτά που σχολίασα στο προηγούμενο βιογραφικό, αλλά θα σας επιστήσω την προσοχή στο σημείο που λέει… «, θα προσπαθήσω να απαντήσω στην ερώτηση που μου τέθηκε όσο πιο ειλικρινά μπορώ.»

Σε ποιες διαβαθμίσεις ειλικρινής πρόθεσης ανήκει το,

όσο πιο ειλικρινά μπορώ;

π.χ

.δεν θέλω

.ίσως θέλω

.ανάλογα με

.δεν μπορώ

.θα δούμε αν μπορώ

.μου είναι αδύνατων

.παίζεται

.υπάρχει περίπτωση

Και γιατί δεν λέει απλά την αλήθεια,

Γιατί να χρειάζεται να κάνει προσπάθεια για να πει την αλήθεια.

Εμείς δεν ρίχνουμε στην πυρά κανέναν!

Edited by - pantelis1 on 27/01/2012 14:42:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 17:06:11  Εμφάνιση Προφίλ
«θα προσπαθήσω να απαντήσω στην ερώτηση που μου τέθηκε όσο πιο ειλικρινά μπορώ.» Λέει ο Γ.Πλάνας.
Λέει την αλήθεια όμως? Ας τον πιστέψουμε και ας δούμε...Πόσο ειλικρινής μπορεί να είναι ένας "φιλόσοφος στον κλασσικό τρόπο" της ΝΑ?

Λέει ο Γ.Πλάνας..."σε διάστημα 3-4 ετών, και καθώς σπούδαζα στο Πανεπιστήμιο, πέρασα και ήρθα σε επαφή με όλες αυτές που υπήρξαν τότε στην Ισπανία , όπως για παράδειγμα τους Ροδόσταυρους του AMORC, τους Πνευματιστές, τους Θεόσοφους ή την Αρκέην Σχολή. Μου άρεσαν όλα αυτά αλλά ένοιωθα βαθιά μέσα μου ότι κάτι τους έλειπε.
Κάποια στιγμή γνώρισα και τη Νέα Ακρόπολη, που μόλις είχε έρθει στην Ισπανία"

Τι μας λέει δηλαδή ο Κος Πλάνας , στη προσπάθειά του να κτίσει τον προσωπικό του μύθο?
Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο από το ότι, πως αφού, σαν φοιτητής, έψαξε και γνώρισε διάφορες εσωτεριστικές ομάδες, κατάλαβε πως "κάτι τους έλειπε". Ευτυχώς γι αυτόν, τότε γνώρισε και την ΝΑ, που "μόλις είχε έλθει στην Ισπανία".

Στη βιογραφία του, "Ο καθηγητής Georgios Alvarado Planas (Γεώργιος Αλβαράδο Πλάνας) γίνεται ενεργό μέλος της «Νέας Ακρόπολης» στην Ισπανία το 1972", λέει επίσης πως..."Γεννήθηκε στη Μαδρίτη της Ισπανίας, το 1955"

Έγινε ενεργό μέλος, δηλαδή, σε ηλικία 17 ετών!!!

Κάτι δεν κολλάει εδώ, δεν νομίζετε?

Με άριστα το 20, τι βαθμό θα δίνατε στην ειλικρίνεια του Κου Πλάνα?

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 17:47:50  Εμφάνιση Προφίλ
-Εκείνος που συνήθισε να μην είναι ειλικρινής με τους άλλους, τελικά παύει να είναι ειλικρινής με τον εαυτό του

-Η ειλικρίνεια δεν βλάπτει παρά μόνο εκείνους που προσποιούνται τον ειλικρινή


-Η ειλικρίνεια είναι το μοναδικό στερεό έδαφος για κάθε συνείδηση Καντ

-Η ειλικρίνεια προσφέρει την ευτυχία και η ευτυχία την ειλικρίνεια Τολστόι

-Η ειλικρίνεια, βαθειά και άδολη, είναι το πρώτο χαρακτηριστικό των ηρωικών ανδρών Καρλάυλ

-Συχνά δεν έχει καμία αξία τι ο άνθρωπος πιστεύει, φθάνει μόνο να είναι ειλικρινής


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2012, 22:18:25  Εμφάνιση Προφίλ
Με την ειλικρίνεια εξομολογούμαστε τα μικρά μας ελαττώματα, για να κρύψουμε πείσουμε ότι δεν έχουμε μεγάλα.
Αίολος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2012, 08:03:16  Εμφάνιση Προφίλ

Ένας ειλικρινής (όσο μπορεί, φυσικά) "πολεμιστής" της ΝΑ, κρατώντας το λάβαρο του Πύρινου Σπαθιού.
Πίσω, διακρίνεται το σύμβολο του Σώματος Σιγουριάς με τον κεραυνό να πέφτει πάνω στα νερά και από κάτω ένα φίδι σε σχήμα ς.

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2012, 13:36:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ένας ειλικρινής (όσο μπορεί, φυσικά) "πολεμιστής" της ΝΑ, κρατώντας το λάβαρο του Πύρινου Σπαθιού.
Πίσω, διακρίνεται το σύμβολο του Σώματος Σιγουριάς με τον κεραυνό να πέφτει πάνω στα νερά και από κάτω ένα φίδι σε σχήμα ς.


Είναι φυσιολογικό κυρ Τέως όταν κάποιος σε ένα σύστημα λειτουργεί αφοσιωμένα μέρα νύχτα και υποχθόνια,
έπειτα αυτός ο ίδιος, όταν κάποια στιγμή απευθύνεται σε μεγάλο αριθμό ανθρώπων εκτός του συστήματος,
να μην γνωρίζει πως θα τους μιλήσει και να φοβάται για το πως θα τον εκλάβουμε, καθώς δεν έχει συνηθίσει να εκτίθεται αφού πάντα μιλάει εκ του ασφαλούς με πολλούς φύλακες γύρο του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2012, 16:00:23  Εμφάνιση Προφίλ
Η Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου και του Πολίτη (1789)

Το 1789 ο λαός της Γαλλίας επέφερε την κατάργηση της απόλυτης μοναρχίας και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για την καθιέρωση της πρώτης Γαλλικής Δημοκρατίας. Έξι μόλις εβδομάδες μετά την κατάληψη της Βαστίλης και τρεις εβδομάδες μετά την κατάργηση της φεουδαρχίας, η Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου και του Πολίτη (Γαλλικά: Déclaration des droits de l’Homme et du citoyen) υιοθετήθηκε από την Εθνική Συνταγματική Συνέλευση ως το πρώτο βήμα για τη σύνταξη του συντάγματος της Γαλλικής Δημοκρατίας.

Η Διακήρυξη δηλώνει ότι εγγυάται για όλους τους πολίτες τα δικαιώματα «της ελευθερίας, της περιουσίας, της ασφάλειας και της αντίστασης κατά της καταπίεσης». Διατυπώνει την άποψη ότι η ανάγκη για την ύπαρξη νομοθεσίας προέρχεται από το γεγονός ότι «...η άσκηση των φυσικών δικαιωμάτων κάθε ανθρώπου περιορίζεται μόνο από την εξασφάλιση ότι και τα άλλα μέλη της κοινωνίας απολαμβάνουν των ίδιων δικαιωμάτων». Έτσι, η Διακήρυξη θεωρεί το νόμο ως «έκφραση της γενικής θέλησης» που σκοπό έχει την προώθηση της ισότητας έναντι των δικαιωμάτων και την απαγόρευση «μόνο των πράξεων εκείνων οι οποίες είναι επιβλαβείς για την κοινωνία».

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2012, 16:28:39  Εμφάνιση Προφίλ
Τώρα , θα αναρωτιέστε...γιατί σας μετέφερα την Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου .

Γυρνώντας πίσω, στις σελίδες του θέματος, ανακάλυψα, στη σελ.5, την πιο κάτω δημοσίευση από τον sasantari

"Χαιρετε ξανά. Ειμαι παλι στον υπολογιστη μου και για λιγες ωρες μπορω να ασχοληθιω με αυτό το thread.

Διαβασα απο χθες οτι ειπατε και ειπα μεσα μου: τι να πω, αραγε; αφου πιστευουν όλα αυτά που ακουνε απο φανατικους ή ανθρωπους που μιλανε μονο για να διατηρησουν τα συμφεροντα τους, εγω τι να πω, αφου δεν εχω τιτλους και ιστορια εδώ μεσα; Αυτα ειπα απο μεσα μου και εχσα το κουραγιο μου. Ειδα ομως και ανθρωπους που πραγματικια προβληματιστηκαν και αφησαν παραθυρο για αμφιβολια αν ειναι αληθεια αυτα που ακουσαν. Ακομα και ενας χαζος δεν μπορει να πιστεψει οτι υπαρχει μια ομαδα που ειναι σιονιστες, παρακλαδια μασονον, αλλα ειναι ναζισςτες, ειναι και συντηρητικοι αλλά τρελαιονται για οργια και βιασμους, εχουν πολιτικη δραση αλλα ειναι και στανιστες, τουης παροκολουθει η ΕΥΠ, η αστυνομια, δεκα χρονια αλλα δεν τους κανουν τιποτε. Γιατι δεν τους κανουν; Ελα ντε; Δεν μπορει να τα ξερουν ολα αυτα και να μην τους κανουν τιποτε; Απο την αλλη δεν μπορει να λενε ψεματα αυτοι που κατηγορουν; Αρα νατο το συμπερασμα. Τους προστατευουν πολιτικοι, αλλα αυτοι οι πολιτικοι που τουες προστατευουν βρε παιδια πως τους αφινουν να του ξεφτιλιζουν στα καναλια; Τους κατηγορουν τοσοι αλλα δκανεις δεν τους καταγγελει στην δικαιοσυνη, γιατι τους φοβουνται. Ποιους φοβουναι; Αυτους που τους κανει οτι θελει ενας δημοσιγοραγφος, ενας δικηγορος, ενας φανατικος χριστιανος, και μαι κοπελα με ψυχολογικα προβληματα; Ειναι δυνατον;

Δεν μπορειτε να καταλαβετε οτι αυτα ολα γινονται γιατι εαν η ΝΑ ετοιμαζει την εφεση της στην αποαφαση του δικαστηριου και τους εχει πει οτι θα παει το θεμα μεχρι το ευρωπαικο διακστηριο, τοτε πρεπει να δωσουν χιλιαδες ευρω για ολη αυτην την δυσφημιση; Γαι 10 χρονια κατηγορουν τη ΝΑ χωρις να εχουν συνεπεοιες και τελικα αφου δεν παει αλλοη ΝΑ κανει αγωγη και δεν μπορει να κανει τιποτε αλλο παρα να ζητησει χρηματα για να τους κανει να σταματισουν τα ψεματα τους. Τωρα ειναι που εχουν τρελαθει, γιατι εαν χασουν τελικα θα πληρωοσυν πολλα. Εσεις τις θα κανατε εαν φτανατε σε αυτο τοσημειο; Αυτο που κανουν κι αυτοι. Έχουν λυσαξει να τρομαξουθν την ΝΑ ή να την κλεσουν για να γλυτωουν τα λεφτα τους. Εχουν βαλει λυτους δεμενους για να μην πληρωσουν, και λενε οτι τους πει ο δικηγορος που ξερι τα κολπα για να κανουν την ΝΑ να κανει πισω. Κοροιδα ειστε δεν βλεπετε που τοσα χρονια και με τοσες κατηγοριες σε μμε κανεις αλλος δεν τπους υποστηριζει απο αυτους που δεν εναι στην ΝΑ πια;

Οι δικηγοτοι της ΝΑ λενε στη ΝΑ οτι οπιαδηποτε προσπαθεια να βγουν στην τηλεοραση για να υπεραστιστουν τον εαυτο τους, θα κανει τα μμε πιο πλουσια γιατι πρωτα με τοσες προκαταληψεις και τοσο μισος δεν θα ακουστει η ΝΑ και δευτερον θα μαζυετει υλικο οχι για δυο αλλα για 5 ακομα εκπομπες. Οποτε μην αποριτε ποου δεν βγαινουν. Ειναι ετοιμοι να σκασουν για αυτα που ακουνε αλλα απο την αλλη για αυτο κι εχουν δικηγορους. Ειναι τρελο αλλα αν θελουν να υπερασπιτσουν τους εαυτους τους, τους λενε να μην το κανουν εκει αλλα στα δικαστηρια.

Βρηκα το παλιο βιβλιο του Γαρανττζωτη για να σας δωσω τι λεει:

Στην σελιδα 24 ειναι εναντια στην γαλλικη επανασταση και φυσικα ενανται στιες αξιες της ισοτητας και της ελευθεριας.

Στην σελιδα 31 λεει την "ευρωπαϊκή ενωση" (τοτε ΕΟΚ) ως παρακλαδι του μασονισμου.

Στις σελιδες 60-64 λεει οτι δορυφοροι (με ισχυ 1 Watt) της ΕΟΚ θα ανιχνευουν τον γραμωτό κωδικα που θα εχουμε ως σφραγιδα στο δερμα μας κι ετσι θα μα φακελωνουν

Στην σελίδα 67 λεει οτι η ΝΑ ανηκει στο επικινδυνο κινημα της νεας εποχες και ιτι σε αυτο το κινημα ανηκουν και οργανισμοι όπως ΟΗΕ, UNESCO, παγκόσμιο συμβούλιο εκκλησιων κ.α.

Στις σελιδες 93-94 συνδει το κινημα της νεας εποχης με τους πολιτικούς εβερτ, ανδρεα παπανδρεου και γιωργο παπανδρεου.ε
Στην σελιδα 95 ειναι εναντια στην υποψηφιοτητα της ελλαδας για διεκδικιση της ολυμπιαδας του 1996, λεγοντας οτι και η διοργανωση των ολυμπιακων αγωνων ειναι εργο της νέας εποχης.

Στην σελίδα 102 συνδεει την ΕΟΚ με την εμφανιση του 4ου ραιχ.

Αλλα ομως στην σελιδα 103 λεει οτι η σημαία της ΕΟΚ είναι εβραικη (μας κουφαινει, μια ραιχ, μετα εβραιοι)

Ο γαραντζωτης ειναι αυτος που κηνυγα τη ΝΑ και εδω διχνει τα δοντια του και για ολους τους υπολιπους που τους περιμενει η ιδια συμπεριφορα.

Λιγα πραγματα για αυτα που διαβασα.

Η ΝΑ δεν λεει οτι κανει για ολους. Καποιοι την γνωριζουν καιδεν θελουν να ειναι μελη., αλλοι ειναι και μετα σταμτανε και αλλοι συνεχιζουν. Αν καπιος γνωρισει τη ΝΑ και δεν συμφονει ειναι πολυ λογικο και σωστο. Αλλα να διαφνει με αυτο που ειναι η ΝΑ και οχι μου αυτο που λενε οι αλλοι οτι ειναι η ΝΑ.

Και αφου θελετε να μαθετε, εγω θα σας πω για μενα.

Η ζεζμπεργκ που διαβασα και αλλα μηνιματα της και την θαυμαζω αυτα που γραφει λεει οτι καποιοι φιλοι της εγιναν ρακη. Δεν ξερω ποοι ειναι, και δεν την αμφισβητω, σεβομε την γνωμη της. Εγω ειδα μελη πολλων ετον στη ΝΑ με ολες τις ηλικιες με οικογενιες, με δουλιες, με φιλους, παρεες, ευτυχισμενους. Ειδα και πολύ λιγα μελη που ειχαν δυσκολιες οικονομικες, αλλοι με χωρισμενες οικογενιες, που προσπαθσυαν νσ συμετεχουν στις δρασεις οσο μποροουσαν. Αυτοι οι ανθρωποι ήταν ετσι καλά ή κακα γιατι αυτο εκαναν προσοπικα στη ζωη τους και οχι γιατι το εκανε η ΝΑ. Η ευθινη για την δουλια, την κοπέλα, το αγορι, τα παιδια ειναι του καθενος. Αν κανις λαθος το πλιρωνεις. Αν εβλεπα μονο επιτιχιμενους ή μονο αποτιχιμενους στη ΝΑ κατι δεν μου αρεσε πολυ. Αλλα ειδα ολον τον λογιον ανθρωπους και το ειδα κατι φυσικο. Περισοτεροι ομως ηταν αυτοι που ειχαν δουλιες, φιλους, και ηταν στα ποδια τους στηνκοινωνια γιατι αν εχεις τοσα προβληματα στιν ζωη σου προσπαθειθς να τα λυσεις και δεν εχεις κουραγιο να πας σε ομαδες.

Η ζεζπεργκ λεει και κατι που ειναι σωστο. Στη ΝΑ υπαρχουν πολλα να κανεις. Εγω θυμαμαι και λεω καποια. Τον χρονο πριν μετακομισω συμμετειχα σε δρασεις οπως, να κανω ται τσι, να δημιουργω καλιτεχνικλα αντιγραφα, να κανω ικεμπανα, να κανω τον αστρολογικο μου χαρτι, να μαθαινω φεγκσουι, να μαθαινω χορους, πολεμικες τεχνες, διναμε αιμα σε συλογο μεσογειακης ανεμιας, καναμε δρασεις και ομιλιες εναντια στον ρατσισμο και μια φορα κινδυνεψαμε γιατι ηρθαν καπιοι που λεγανε οτι ειναι χρυσαυγιτες και μας απιλουσαν εμας και την υπευθυνη που εκανε την ομιλια για τα δικαιοματα των μεταναστον. Επσιης εκανα θεατροπου μου αρεσε πολυ. Στο θεατρο προλαβαινω και βοηθαω και τελυταια καναμε παραστασεις δωρεάν σε 3 ιδρθματα στην πολη μας και ημουν πολυ ευτυχισμενος που εδινα χαρα σε παιδακια με ειδικες αναγκες ή με προβληματα καρκινου. Αυτά μου λκειπουν πολυ. Οπιος θελκει να το ψαξει αν λεω ψεματα ας μου στιλει εμαιλ για να του πω που εγιναν αυτα. επισης συμετειχαμε σε βαρδιες το καλοκαιρ να προσταυετουμε τα δαση μας σε βοηθεια της πυθροσβεστικης. Ενα καλοκαιρι απο τα 90 ατομα που βοηθησαν απο ολη την πολη, οι 30 ηταν μελη και φιλοι της οικολογικής ομαδας της ΝΑ. Και για αυτα εχωστοιχεια.

Αυτα ειναι στο πολιστισκο κασι οικολογικο μερος της ΝΑ. Στη ΝΑ πιστευουν οτι εαν καπιος θελει να γνωρισει την ψυχη του πρεπει μαζι με την φιλοσοφια να γινεται και ενα καλιτερος ανθρωπος και να μαθαινει να βοηθα τοθυς πιο αδυναμους, να προστατυει την πολη του και να δινει βοηθια σε αυτους πουβ τον χριαζεονται. Μερικοι διαφωνου και λενε οτι αυτο δεν ειναι εσωτερισμος. Το σεβομαι, ειναι αλλη θεση. Εγω νομιζω οτι αν μελετας μονο και βλεπος διανοητικα την αυτογνωοσια και την εξελιξη σδου τοτε γινεσε εγωιστης και ατομιστης. Αλλα αυτο πιστευθω εγω.

Ξεχασα να πω οτι τα μελη κανουν τις περισσοτερες εργασιες, οπως τα ταχνικά, τις αφισες, τις εκτυπωσεις κα.


Στο σεμιναριο στην αρχη καναμε για τα μηνυματα της ινδικης φιλοσοφιας, το καρμα, την μετανσαρκωσοη, την γιογκα. μαθαμε για την ενοια του ιερου στους αρχαιους πολιτισμνους. Μελετησαμε πυθαγορα, πλατωνα, στωικη φιλοσοφια που ειναι σημναντικη για τη ΝΑ,ταο, κομφουκιο, βουδισμο, αιγυπτο, πλωτινο, καντ, χριστιανικη φιλοσοφια. μετά το σεμιναριο καναμε τα συμπερασματα από το καλιτερο βιλβιο της μπλαβατσκυ, την μυστικη δοξασια και μετα καναμε εσωτερικη ψυχολογια με ασκηεις, γνμωρισαμε τα εσωτερικα ταγματα απο την ιστορια, ιστορια ανατολικης και δυτικξης φιλοσοφιας, θεολογικη συμβολογια απο τις παλιες θρησκειες όλου του κοσμου, καναμε ιστορια της αναγενησης κ.α. Αυτα τα μαθηματα μπορουν να συνεχσιουν για πολλα χρονια. Εγω έκανα πολυλιγα σε σχεση με αυτα που υπαρχουν.Αυτα ολα ειναι στο φιλοσοφικο μερος της Ν.Α και ειναι πολύ απαρταιτητα γιατι ετσι καπιος αποβαλει τον δογματισμο και φαναταιμσο και μαθενει να σεβεται ολους του πολιτισμοςυ και θρησκειες.

Επισης καναμε εκδεομες στην φυση και μεσα απο το θεατρο, τον χορο, την κινση, αναπαρισταναμε αρχαιες παραδοσεις και δρασεις που υνμουν την φυση, τον ηλιο, τις εποχες του χρονου κα Καθε καλοκαριο υπηρχαν κατασκινωσεις και προς θεου οχι στρατοπεδα οπως λενε οι ψευτες, και εκει μαθαιναμε λιγα πραγματα για το πως να ζησουμε μαζι, να εργασομαστε για να υπαρχουμε, να κανουμε φιλοσοφικες μελετες, να αγαπαμε την φυση και το βραδυ στην φωτια να τραγουδαμε και νακανουμε σκετς απο διαφορα ανεκδτοα για να γελασουμε και να χαλαρψωσουμε.

Για τα μελη που θελουν να εμβαθίθνουν και να κανουν πιο εσωτερικη εργασια, υπαρχουν τρια τμηματα που ειναι βασισμενα σε αυτο που η μπλαβατσκυ ονομαζε τριπλο ηλιακολογο. Η μπλαβατσκυ λεει οτι καθε θρησκεια πιστευει οτι το υπερταο εκδηλονεται με 3 ενεργιες και ο εσωτερικος ανθρωπος ως εικονα του θεου έχει μεσα του αυτον τον σπορο που εκδηλνεται σα τρια: βουληση, αγαπη, νους. Μια ομαδα μελετα και ασχολειτα με το πρωτο, αλλη με το δευτερο και άλλη με το τριτο και προσπαθουν να γνωσρισουν καλιτερα τοη ευατο τους. αρχαία συμβολα, ηχοι, χρωματα, διδασκαλιες, πρακτικες, συγκριντντε, επιλεγοντε τα πιο ταιριαστα και εφαρμοζονται. Γινονται σε αυτα τα τμηματα συζητισεις για τον θεμα την αναπτυξης των αρετων οπως τις ορισαν οι αρχαιοι σοφοι, οπως η φιλαληθια, η ανδρεια, η αγαπη, η ταπεινοτητα, η διακριση και πολλααλλα και ο καθενας προσπαθει να μαθει απο τους αλλους, συμβουλες που ήταν πρακτικες και εχαν απτελεσμα για να βοηθησει τον εαυτο του. Οπως και στην πυθαγορικη σχολη, η καθημνερινη ψυχολογικη αυταναλυση και η αυτοξεταση, βοηθουν καπιον να δει τι λαθη κανει και να επιλεξει αν θελει να αλλαξει τις κακες του συνηθιες που κανουν τονιδιο εγωιστη και πληγωνει τους αλλους. Αυτο ονομαζεται εσωτερικη μαθητεια και ειναι κι αυτο σημαντικο γιατι ενω στο πολιτιστικο αντιμετοπιζεις τον εγωισμο σου και τον ατομισμο σου, μαθαινοντας να δινεις και να καλλιεργεις τα εξωτερικα, στο φιλποσοφικο μαθαινες να γνμωριζεις και να σεβεσαι τις αξιες των αλλων, στο τελευταιο βρισκεις τις πιο εσωτερικες αιτιες γιατι δεν εισαι ευτυχισμενος και γιατι πονας, βρισκεις τον πυρηνα του μικρου εγώ και ειναιστο χερι σου να κανεις κατι για να ταλλαξεις. Βρισεις δηλαδή τις εσωτερικες σου δυναμεις και τις αφυπνιζεις.

Ολα αυτα προτεινει η ΝΑ και εγω συμετειχα σε ολα αυτα. Πολλοι διαφωνουσαν για καπια απο αυτά, αλλοι ηθελαν περισσοτερα απο γνωση, αλλη περισσοτερα απο ασκισεις, αλλοι απο αναβιωση εσωτερικών μεθοδων. Καπιοι έλεγαν οτι η αυτογνωσια ειναι ατομικος δρομος μονο και μια ομαδα σε καταπιεζει στην ελευθερια σου κα. Οπιος διαφωνουσε δεν συμετειχε. Οπιος ηθελε αποχωρουσε και έμενε φιλος ή δεν ξαναρχοταν. Καπιοι που στην αρχη ηταν ενθοσιασμενοι, μετα εβρισκαν δυσκολα ολα αυτα και φορτωναν ευθυνες στους παλιοτερους και στη ΝΑ για να δικαιολογισουν την αποοτυχια τους. Μεσα στην ζωή ειναι ολα. Ειμαστε ανθρωποι και κανουμε επιλογες και λαθη. Κανεις δεν ειναι τελιος και το ιδιο και οιανθρωποι στη ΝΑ. Πρεπει να εχεις μια ωριμοτητα για να το καταλαβεις και να εισαι ευγενικος και υπομονετικος με τους αλλους και οι αλλοι με σενα.

Ειπα καποια λιγα, χωρις φοβο και παθος. Ο εσωτερισμος ειναι βιωματικος και ο καθνεας τον καταλαβαινει στην ψυχη του. Αλλος τον βλεπει σε μια θρησκεια, αλλος στην φυση, αλλος στηντεχνη, αλλος μονος του, αλλος στην ανατολή αλλος στην δυση, άλλος με παρεα αλλος στη μοναξια.Τελος παντως ειναι ενας δρομος κι αυτος. Αλλος τον αρνειται αλλος δεν του αρεσει αυτο, αλλος δεν τουθ αρεσει το αλλο. Αλλα εχει δικαιωμα να υπαρχει αν δεν κανει κακο στους ανθρωπους και δεν ειναι παρανομος. Υπαρχουν εκατονταδες ανθρωποι που δοκιμασαν και δεν συνεχισαν γιατι ειδαν οτι δεν τους εκφρασει η δεν μπορουν ή δεν συμπαθουν καποια αλλα μελη.. Κανεις απο αυτους τους εκατονταδες δεν ειπε ποτε οτι η ΝΑ ειναι κακη ή επικινδυνη, εκτός από ελαχιστους. Το θεμα ειναι οτι αυτοι οι ελαχιστοι εχουν τον φοβο της κοινης γνωμης με αυτους, αυτοι οι ελαχιστοι φοβουνται να μην χασουν την δικη για τις συκοφαντιες τους, αυτοι οι ελαχιστοι ειναι που επιρεαζουν. και βρισκουν ευκαιριες, και μέσα εκει ειναι οι εμπορακοι του φοβου της μαζας, που ψαχνουν να βρου έναν αποδιοπομπεο τραγο για να φορτωσουν τους φόβους του κοσμου για εναν ανυπαρκτο διαβολο, για την προσωπικη τους δυστυχια, για την αποτυχια της εκκλησιας, για να βρουν τον εχθρο εξω τους και να πανε ησυχοι στα σπιτια τους οτι εκαναν το καθηκον τους.

Υπαρχουν πολλα μελη και φιλοι της ΝΑ που κανουν αυτα που ειπα και το βρισκουν καλο.Αν θελτε να δειτε ολους αυτους και να τους πειτε σε ολους αυτους οτι ειναι σιωνιστες, μασονοι, εγκληματιες, ναζιστές, βιαστες καντε το. Και αν δεν το κανετε εσεις, δωστε θαρος σε αυτους τους φανατικους οπως ο ΑΜΑΤΙ που λει καποιος συναθρωπους σας που μπορει να ζουν στον διπλανο σας σπιτι, μιασματα που πρεπει να εξαφανιστούν. Μην αναρωτιέστε μετα πως θα ξεπηδήσουνε νεοι χιτλερισκοι. Εμις θα τους εχουμε δημιουργησει με την αδρανεια μας και την απαντθρωπια μας.

Ζήτω ο ανθρωπος, όπου και να ναι, όποιο ονομα και να εχει. Ειμαστε παιδιά της ιδιας θεοτητας και ολοι μας θα ξαναβρουμε το μονοπατι της επστροφης στο σπιτι. ας σεβαστουμε τους αλλους δρομπυς εαν αυτοι δεν κανουν κακο. Ελπίζω κι εγω να υπαρξει μια απαντηση απο τη ΝΑ για να ρωτησετε οτι θελετε.

Δεν ξερω πως θα αντεχω να απαντω, αφου ο χρονος ειναι πολυ λιγος και τον παιρνω απο την ξεκουραση μου. Κατανοηστε αν απαντω σπανια. =Ξεπερνω τις ανθρωπινες μου δυνατοτιτες ενεργιας. Εχω στειλει και εμαιλ στη ΝΑ να σκεφτει για να συμετεχει σε μια συνεντευξη. Νομιζω υπαρχουν ανθρωποι σκεπτομενοι εδω μεσα πουένοιωσαν τον πονο της αποριψης και της διωξης των ιδεων τους απο την κοινωνια και δεν θελουν να κατηγορειτε αδικα καποιος για αυτο θα δωουν καπια σημασια σε αυτα που θαπει η ΝΑ.

Αυτά, παω για υπνο, γιατι ζαλιστικα για τα καλα και σας ζαλισα και εσας.

Αλεξανδρος (sasantari)"
---------------------------------------------------------------------


Μεταξύ άλλων γράφει..."Βρηκα το παλιο βιβλιο του Γαρανττζωτη για να σας δωσω τι λεει:

Στην σελιδα 24 ειναι εναντια στην γαλλικη επανασταση και φυσικα ενανται στιες αξιες της ισοτητας και της ελευθεριας."

και σκέφτηκα πως αξίζει τον κόπο να το σχολιάσουμε λίγο.

Πέρα όμως από τον σχολιασμό, έχει ενδιαφέρον και ένα άλλο στοιχείο.
Αυτή η δημοσίευση , ήταν η 20η του sasantari και μετά δεν έκανε καμιά άλλη.
Εκπλήρωσε δηλαδή την αποστολή του.


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2012, 16:53:11  Εμφάνιση Προφίλ
Σας μεταφέρω ολόκληρη την σελίδα, από το βιβλίο μου, που σας λέω πως δεν αξίζει να το αγοράσετε και από την οποία φαίνεται τι πραγματικά λέω για το θέμα.

Στη διακήρυξη των δικαιωμάτων του Ανθρώπου, στη Γαλλική Επανάσταση, υπάρχουν:
ΤΟ ΜΑΙΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ
και ο αναδυόμενος
ΟΥΡΟΒΟΡΟΣ ΟΦΣ.
Το 1817, ο Ντε Μαλέ διεκήρυττε ότι οι αυθέντες της Επανάστασης δεν είναι περισσότερο Γάλλοι από ότι Γερμανοί, ιταλοί, Αγγλοι κλπ, ότι σχηματίζουν ένα ιδιαίτερο έθνος, το οποίο γεννήθηκε και μεγάλωσε στο σκοτάδι, μέσα σε όλα τα πολιτισμένα έθνη με σκοπό υα τα κυριεύσει .
Το 1835, ο Καρμπονάρος Μαλεγκάρ έγραφε σε ένα άλλο Καρμπονάρο: σχηματίζουμε ένα σύλλογο αδελφών σε όλα τα σημεία της γης.. Από πού προέρχεται; Πού είναι; Κανείςδευ ξέρει ή τουλάχιστον Κανείς δεν λέει. Ο σύλλογος είναι κρυφός ακόμα και για εμάς τους παλαίμαχους των Μυστικών Εταιρειών.
Το 1852, ο Ντισραέλι γράφει: Λεν ήταν τα κοινοβούλια, ούτε οι πληθυσμοί ούτε η φυσική φορά των πραγμάτων. που ανέτρεψαν τον θρόνο του Λουδοβίκου Φιλίππου,.. ο θρόνος επλήγει από τις μυστικές εταιρείες, που διαρκώς προπαρασκευάζονται για υα φθείρουν την ειρήνη,...


πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2012, 17:01:38  Εμφάνιση Προφίλ
Που τα είδε , αυτά που γράφει..."Στην σελιδα 24 ειναι εναντια στην γαλλικη επανασταση και φυσικα ενανται στιες αξιες της ισοτητας και της ελευθεριας."

Πως μπορεί κάποιος να μιλάει τόσο αυθαίρετα?

Που ήσουν τότε Admin , για να με υπερασπιστείς?

Αλήθεια, τι έγινε με την ΝΑ?

Την ρώτησες για το αποτέλεσμα της δίκης που με έσυραν?

Μήπως θα πρέπει να επαναφέρεις, για καθαρά ιστορικούς και μόνο λόγους, τις φωτογραφίες του Παντελή?

Για να μη ξεχνιόμαστε δηλαδή...

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


170 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2012, 17:29:36  Εμφάνιση Προφίλ
Κυρ Τέως μας, η τακτική της διαχείρισης να μένει σιωπηλή και να μην σου απαντά, σου θυμίζει τίποτα;

ή μου φαίνεται;;;


Edited by - pantelis1 on 28/01/2012 17:31:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2012, 19:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
pantelis1
δεν ξέρω σε ποιου είδους "παιχνίδια" θες να μας μπλέξεις (ή θέλετε να μας μπλέξετε) με τα υπονοούμενά σας. Ή εάν, απλά και μόνο τα υπονοούμενα αυτά υποδηλώνουν μια ανάγκη σου (ή σας) να νιώσεις/νιώσετε σημαντικοί εμπλέκοντας ανθρώπους σε αντιπαραθέσεις δίχως νόημα. Και να γεμίζουν έτσι σελίδες....

Δεν διαθέτουμε το χρόνο και τη διάθεση για τέτοιου είδους παντελώς ανούσια και ανόητα παιχνίδια, ή αλλιώς:
Ευχαριστούμε, δεν θα πάρουμε.

Το παρόν θέμα απενεργοποιείται.
Η συνέχεια της συζήτησης μπορεί να γίνει στο θέμα:
Νέα Ακρόπολη... Νο.2


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 53 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy