ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΕΚΛΟΓΕΣ 6-5-2012 ΣΧΟΛΙΑ, ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 22:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σενάριο μισο-πάλαβο!

ΝΔ-ΑΝΕΞ.ΕΛΛΗΝΕΣ-ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ μαζί έχουν 168 έδρες.

Το Εθνικής Αμύνης και το Δημ.Τάξεως στην ΧΑ.

Θα έχουμε διαρκές σώου στα κανάλια!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 22:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ'τις Βρυξέλλες ακυρώθηκε έκτακτο γιουρογκρούπ απόψε μέσω τηλεδιάσκεψης.

Πάντως το συμπέρασμα είναι μάλλον αυτό που γράφει ο KERRY KING.
Λόγω ότι δε προκύπτει αυτοδυναμία κανενός, ίσως ένα αρκετά ζόρικο θέμα είναι, όπως ακούστηκε, αν ζητηθεί απο Ομπάμα, G20 και Βρυξέλλες ως απαιτούμενο για περαιτέρω συνέχεια της στήριξης της Ελλάδας να συνυπογράψουν ΝΔ[1ο κόμμα] και ΣΥΡΙΖΑ[2ο κόμμα] συμφωνία για την προώθηση μεταρρυθμίσεων του μνημονίου απο κοινού.
Θα δούμε. Πάντως αν γίνει κάτι τέτοιο, θα έχουμε κι εκεί να δούμε γλέντια.

Edited by - YUGI-OH on 17/06/2012 22:48:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 23:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά έχουμε,

1 Ευρο
2 Μνημόνιο
3 Νέα δημοκρατία
4 ΠΑΣΟΚ
5 Αντιπολίτευση ΣΥΡΙΖΑ
6 ΧΑ στη βουλη

τι θα αλλάξει για την Ελλάδα? μικρο/μακροπρόθεσμα?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 02:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι μαζοχισμός ήταν αυτός σήμερα?
Τι μυαλά κουβαλάει ο Ελληνας στην κεφάλα του?

ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ

40% ψηφίζει αυτούς που τον έκλεψαν,τον έδειραν,τον χαράτσωσαν,του κατέβασαν τον μισθό σε επίπεδα Μολδαβίας.

30% ψηφίζει αυτούς που του λένε στα ίσια ότι,θα δώσουν στα Σκόπια το όνομα Μακεδονία,θα δώσουν την Θράκη στους Ιμάμηδες,θα ρισκάρουν το Αιγαίο και θα του φορτώσουν και μια οικογένεια μεταναστών να την ταϊζει!!

ΗΜΑΡΤΟΝ,δεν πάει άλλο!!!

Plato,are you gappy[happy]?The winner is...V-Day [Vafankulo Day!!]


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 18/06/2012 02:12:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 09:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι μαζοχισμός ήταν αυτός σήμερα?
Τι μυαλά κουβαλάει ο Ελληνας στην κεφάλα του?
ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ

40% ψηφίζει αυτούς που τον έκλεψαν,τον έδειραν,τον χαράτσωσαν,του κατέβασαν τον μισθό σε επίπεδα Μολδαβίας.

30% ψηφίζει αυτούς που του λένε στα ίσια ότι,θα δώσουν στα Σκόπια το όνομα Μακεδονία,θα δώσουν την Θράκη στους Ιμάμηδες,θα ρισκάρουν το Αιγαίο και θα του φορτώσουν και μια οικογένεια μεταναστών να την ταϊζει!!

ΗΜΑΡΤΟΝ,δεν πάει άλλο!!!

Plato,are you gappy[happy]?The winner is...V-Day [Vafankulo Day!!]


Επειδή εγώ είμαι λίγο ...τση Μαθηματικής σχολής, και με αρέσουν οι αριθμοί:

Αν είδα καλά,

Σύνολο ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΩΝ ΨΗΦΟΦΟΡΩΝ (δηλαδή Ελλήνων πολιτών 18+, εχόντων το δικαίωμα να ψηφίζουν)
είναι κάπου κοντά 10 μύρια (9.950.000 περίπου)



  • Τον Σούπερ-Κωλοτούμπα-Σαολίν ΑΝΤΩΝΑΚΗ τον εψήφισε 1,19 μύριο
  • Τον Τσιπραλέξ, δια πάσαν νόσον και συνιστώσαν,κλπ, τον εψήφισε 1,01 μύριο

  • Τον Μπούλη-Μπένι, 800 χιλιάδες και κάτι ψιλά (ούτε μια Θεσσαλονίκη δηλαδή ολόκληρη...)

  • Τον έτερο Μπούλη τον ωρυόμενο και βρυχόμενο Καμμένο τον εψήφισαν 660 χιλιάδες και κάτι ψιλά.

Οι υπόλοιποι όλοι έχουν κάτω από 0.5 μύριο ψήφους.

Το λοιπόν εσείς ποιον είδατε νικητή?

Υπόψιν ότι η μισή και πλέον εκλογική δύναμη του Αντωνάκη είναι της ηλικιακής ομάδος 50+ (αχ αυτοί οι τρελοπενηντάρηδες και φεύγα!)

Επίσης υπόψιν ότι η κύρια εκλογική πελατεία του Τσιπραλέξ είναι οι 40-

Ακόμα, είχαμε και άνω του 30% αποχή.
(και δεν ήταν μόνο από αδιαφορία.... Τουλάχιστον το μισό από αυτό το ποσοστό δεν ήταν στις...παραλίες, αλλά είναι ήδη ...ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ σ'αλλη γή σ'άλλα μέρη....)

Επίσης, για να αναφερθώ και στα θέματα περί ηλιθιότητας βλακείας μ@λ@κίας των ψηφοφόρων, μετά από τα παραπάνω δεδομένα:

Είναι γεγονός ότι ο καθείς ψηφίζει για πάρτη του και με βάση το δικό του προφίλ, και όχι με βάση της αναγκες του γείτονα.

Οταν λοιπόν έχεις έναν ας πούμε 60άρη, που ναί μεν του πετσόκοψαν το μισθό, ναι μεν του φαγανε το μισό εφάπαξ, αλλά έχει ένα σπιτάκι και μερικές καταθεσεις στην τράπεζα για το φαϊ και τα φαρμακά του,
τότε αυτόν τον καίει να μη χάσει αυτα (τα λίγα) κεκτημένα.
Άρα ψηφίζει δαγκωτό Αντωνάκη, μετά και το κλίμα τρομοκράτησης από ΜΜΕ, ΟΝΕ, ΔΝΤ, & ΣΙΑ....

Αλλο παράδειγμα. Εχεις έναν νεαρό +/- 30 ετών, άνεργο εδώ και 5 μήνες, που φυτοζωεί, με κάνα κουτσοδούλι περιστασιακό στη 'μαύρη', κάνα χαρτζηλίκι από γιαγιαδες, θειαδες, μπαμπαδες, κλπ,κλπ. και που βλέπει ΕURO μόνο στην τηλεόραση ποδοσφαιρικά, και όχι EURO στην τσέπη.
Αυτός τι θα ψηφίσει? Πάρε από Τσιπραλέξ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ, Χρυσή Αυγή, ή ό,τι άλλο γουστάρεις, αρκεί να γίνει 'σούσουρο' και τζερτζελές....

Ο ΒΡΕΓΜΕΝΟΣ ΤΗ ΒΡΟΧΗ ΔΕΝ ΤΗ ΦΟΒΑΤΑΙ.
ΝΑ' ΚΙ ΑΝ ΠΑΜΕ ΣΕ ΔΡΑΧΜΗ ΝΑ' ΚΙ ΑΝ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΕΥΡΩ...

Αντιληπτέον???



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 18/06/2012 09:38:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 09:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα...μουχλιασμένα μυαλά έκριναν την πρωτιά της ΝΔ κατα την γνώμη μου.Η νεολαία στην πλειοψηφία ψήφισε τον ΣΥΡΙΖΑ.Οι γέροι ανω τον 55 δεν εγκατέλιψαν την αγαπημένη τους συνήθεια φένεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 09:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σενάριο μισο-πάλαβο!
ΝΔ-ΑΝΕΞ.ΕΛΛΗΝΕΣ-ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ μαζί έχουν 168 έδρες.

Το Εθνικής Αμύνης και το Δημ.Τάξεως στην ΧΑ.

Θα έχουμε διαρκές σώου στα κανάλια!


Ωωωωω, γουστάρω ιδέες!

Εκτός του ότι θα είναι το μακροβιότερο σχήμα από όλα τα δυνατά υπόλοιπα

ΝΔ-ΠΑΣΟΚ

ή ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ,

θα έχει τουλάχιστον 2 υπουργεία που θα λειτουργούν καλά.....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοβιτης
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 09:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι λίγο ακραίο αυτό που θα πω και ίσως να μοιάζει με σενάριο μελλοντικού πολιτικού δράματος σαν αυτά τα ντοκιμαντέρ που παρουσιάζει το BBC, αλλά όταν πρόκειται για παγκόσμια συμφέροντα δεν είναι καθόλου απίθανο το αποτέλεσμα κάποιων εκλογών να μη το καθορίζει η ψήφος αλλά να είναι προκαθορισμένο για να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα των μεγάλων. Δε λέω ότι κάτι τέτοιο συνέβη στην Ελλάδα αλλά στην εποχή που ζούμε είναι πιθανό να παίζει ακόμα και το πιο τρελό σενάριο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 09:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα έχει τουλάχιστον 2 υπουργεία που θα λειτουργούν καλά.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 10:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γνώμη μου πάντως είναι πως θα δούμε πολλές ανακατατάξεις και πολύ σύντομα. Δεν πιστεύω πως το ΠΑΣΟΚ θα διατηρήσει στην δύναμή του 33 βουλευτές, κάποιοι από αυτούς θα την κοπανήσουν για τον ΣΥΡΙΖΑ. Κάτι αντίστοιχο πιστεύω πως θα συμβεί και στο κόμμα του Καμένου, με πορεία προς ΝΔ μεριά....

Θα δούνε πολλά τα μάτια μας, αυτό είναι το μόνο σίγουρο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 10:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Είναι λίγο ακραίο αυτό που θα πω και ίσως να μοιάζει με σενάριο μελλοντικού πολιτικού δράματος σαν αυτά τα ντοκιμαντέρ που παρουσιάζει το BBC, αλλά όταν πρόκειται για παγκόσμια συμφέροντα δεν είναι καθόλου απίθανο το αποτέλεσμα κάποιων εκλογών να μη το καθορίζει η ψήφος αλλά να είναι προκαθορισμένο για να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα των μεγάλων. Δε λέω ότι κάτι τέτοιο συνέβη στην Ελλάδα αλλά στην εποχή που ζούμε είναι πιθανό να παίζει ακόμα και το πιο τρελό σενάριο
-------------------------------


- Aυτό το σενάριο δεν είναι τρελό. Τρελό είναι που δεν το έχουμε ακόμα καταλάβει, ή και το πιο τρελό ότι το έχουμε καταλάβει και μαζοχιστικά το παίζουμε.

Edited by - Notirk on 18/06/2012 10:28:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 10:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι λίγο ακραίο αυτό που θα πω και ίσως να μοιάζει με σενάριο μελλοντικού πολιτικού δράματος σαν αυτά τα ντοκιμαντέρ που παρουσιάζει το BBC, αλλά όταν πρόκειται για παγκόσμια συμφέροντα δεν είναι καθόλου απίθανο το αποτέλεσμα κάποιων εκλογών να μη το καθορίζει η ψήφος αλλά να είναι προκαθορισμένο για να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα των μεγάλων. Δε λέω ότι κάτι τέτοιο συνέβη στην Ελλάδα αλλά στην εποχή που ζούμε είναι πιθανό να παίζει ακόμα και το πιο τρελό σενάριο

Ελεγχόμενα προκαθορισμένα και ότι άλλο θές,όλα παίζουν φίλε μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 10:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το λοιπόν εσείς ποιον είδατε νικητή?


" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 18/06/2012 09:38:30
------------------------------------------------------
-Νικητής είναι η Ν.Τ.Π. Έβαλε στο κοινοβούλιο ακόμα ένα φίδι και μάλλιστα το πιο φαρμακερό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 11:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να διοορθώσω ένα λάθος εκ παραδρομής
(Αν και δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία...)

Επειδή έβαλα τον αριθμό ψήφων των εκλογών του ΜΑΪΟΥ προηγουμένως:

Τα ορθά νούμερα, όπως δίνονται από το ΥΠΕΣ για τις χθεσινές εκλογές είναι:

-Αντωνάκης/ΝΔ : 1,82 μύρια
-Τσιπραλέξ : 1,65 μύρια
-Μπένι/ΣΟΚ : 750 χιλιάδες!!! (Σε λίγο δεν θα φτάνει ούτε και την ...Α' Θεσσαλονίκης δηλαδη....)
-Καμένος (& καταϊδρωμένος): 462 χιλιάρικα
-Χρυσαυγήτια : 425 χιλιάρικα
-ΔΗΜΑΡ : 384 χιλιάρικα
-ΚΚΕ : 277 χιλιάρικα

(Καρατζαφέρ και Τζημερο-Μάνοι έπεσαν κάτω από τα 100 χιλιάρικα...)

Τα υπόλοιπα που έγραψα στο προηγούμενο ποστ, όσον αφορά τις θέσεις μου και την ανάλυση ισχύουν εξίσου και με αυτά τα νούμερα.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 11:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Νικητής είναι η Ν.Τ.Π. Έβαλε στο κοινοβούλιο ακόμα ένα φίδι και μάλλιστα το πιο φαρμακερό.

και ποιο είναι το ..,"φίδι" ???

Εγώ βλέπω πάρα πολλά δηλαδή εκεί μέσα, και απ'όλα τα είδη...

Βόες, κροταλίες, οχιές,....
ε, νταξει έχει και καμιά δεντρογαλλιά και καναν τυφλίτη.....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 11:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχος


Plato,are you gappy[happy]?The winner is...V-Day [Vafankulo Day!!]
..............

Μια απο τα ίδια είναι, απλα αποφύγαμε το (the day after) κατα πολλούς.

Τα χρόνια του 70/80 η ιταλια και γενικα η Ευρώπη, ήταν μπροστά. Ο Ευρωπαίος ερχόταν στην Ελλάδα και ο ο έλληνας δεν πήγαινε πουθενά. Δεν υπήρχε σύγκριση δε μεταξυ των πόλεων.

Τα χρόνια του ευρώ, βλέπω όπου και να πάω, έλληνες, και η διάφορα βιοτικού επιπέδου σε ευρωπαϊκό επίπεδο δεν υπάρχει. ΑΣΕ που τα σπίτια που έχουν η φτιάξανε οι έλληνες, είναι κατα πολυ ανώτερα.

Τώρα τι παρατηρώ?

Αν πάω να κάνω αγορές για το σπίτι θέλω 80-100 ευρω τη βδομάδα, (ιταλια)
Στην Ελλάδα τα ίδια πράγματα περνω, μα είναι ακριβότερα.

Αν βγάλεις ψωμί και τα σουβλάκια, όλα τα αλλα είναι ακριβότερα.

Μιλάω σε γενικές γραμμές, πως έγινε με το ευρο ένα άλμα, βρέθηκαν πολλα άτομα απο το πουθένα, να σφαιτερισθουν καταστάσεις, και να είναι σήμερα κύριοι και έξασφαλισμένοι, απο απλές συγκαιριες καταστάσεων.

Το προβλημα είναι με αυτους που δεν επωφελήθηκαν καθόλου, (εργάτες) και βρίσκονται σημερα σε βιοτικο επίπεδο γερνμανιας, με κατανάλωση και τιμές ανώτερες τις Γερμανίας, και μισθούς που προσπαθουν να του επιβάλλουν,, ρουμανιας!

Και φυσικά με όποιον δεν διαθέτει ρευστό, (νέοι)
η αρχη του δουλεύω για να επιζω,
μαθημένοι απο γεννάς σε κατανάλωση,
φέρνει με τον καιρο επανάσταση.

Νίκ ένα σου λέω. Για να έρθω στην Ελλάδα με το αυτοκίνητο, (ένα μήνα) μου στίχοιζει καθε καλοκαίρι ένα 10αρικο. Και ενω παλιά δεν με ενδιέφερε και τα δίπλα να χαλαγα, τώρα έχουν σφύζει τα λουρια παντου, δουλειές με το σταγονόμετρο, και κρίση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 11:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Για το ποιο είναι το φίδι.. ο νοών νοείτω. Κρύβω λόγια γιατί όποιος φυλάει τα ρούχα του έχει τα μισά , οι καιροί είναι περίεργοι και δεν αντέχω το ξύλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 11:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω να γράψω αρκετές ημέρες.Διάβασα όμως όλα όσα γράφτηκαν στο forum,σε όλα τα θέματα.Είδα και τα αποτελέσματα των εκλογών.
Έχω να πω τα ακόλουθα:
Σέβομαι τις ανησυχίες όσων φοβούνται την πιθανή εξέλιξη της Χ.Α.Θα πρέπει όμως να τους επισημάνω τα εξής:Στη χειρότερη περίπτωση της νεότερης ελληνικής ιστορίας, όταν επικράτησε (για τους όποιους λόγους)ένα αποδεδειγμένα απολυταρχικό καθεστώς,καταργήθηκε τελικά από τον ελληνικό λαό εντός λίγων ετών(και καλώς έγινε έτσι).
Μετά το 1974 -κατά την άποψή μου πάντα-έχουμε μια απαράδεκτη ψευτοδημοκρατία,η οποία συντηρεί τον εαυτό της στην εξουσία επί σαράντα χρόνια,έχει κάνει ασύγκριτο κακό στον τόπο(πολλαπλάσιο των απολυταρχικών περιόδων-που είναι επίσης κατάπτυστες για να προλάβω τυχόν τσάμπα σχόλια-)και απ' ότι φαίνεται θα συνεχίσει από εδώ και πέρα να διατηρείται στην εξουσία,μέσω καθαρά πλέον εξωτερικών επιβολών,που ξεπερνούν τα όρια του προτεκτοράτου και φτάνουν στα όρια της αποικίας.
Και οι περισσότεροι από εσάς φίλοι μου που δηλώνετε δημοκράτες(και δεν αμφισβητώ την καλή σας πρόθεση),ασχολείστε με το χαστούκι του Κασιδιάρη και την νομιμοποίηση ή μη των χρυσαυγιτών να βάφουν σπίτια...
Ντροπή για το νου,έχετε κάνει έξωση (ελπίζω προσωρινή) της αφαιρετικής και προσθετικής ιδιότητας επεξεργασίας του.
Παρακαλώ ιεραρχείστε τις απειλές για τον τόπο,και αμυνθείτε καταλλήλως,διότι διαφορετικά θα μας πάρουν και τα σώβρακα-sic-
καλή μέρα σε όλους


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 12:21:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Φίλε Αμείνιας, σε καμιά περίπτωση δεν προβλέπω εξέλιξη της Χ.Α. Η τοποθέτηση μου στην οποία προφανώς αναφέρεσαι, έχει μια σκόπιμη υπερβολή. Συνηθίζω να το κάνω αυτό όταν κατά την κρίση μου διαβλέπω σε σκεπτόμενους και πολύ υψηλότερου από το δικό μου δείκτη IQ ανθρώπους, την δυσκολία τους να δουν αυτό που πραγματικά συμβαίνει .Και αυτό που νομίζω ότι συμβαίνει ,είναι αυτό που υπονοείς αν το ερμήνευσα σωστά και που κατά την ταπεινή μου γνώμη η είσοδος στο κοινοβούλιο της Χ.Α. είναι μια φάση στα σχέδια αυτών που προσβλέπουν στην κυριολεκτική υποδούλωση όχι μόνο του Ελληνικού λαού αλλά όλης της ανθρωπότητας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 13:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτοί που προσβλέπουν στην υποδούλωση του Ελληνισμού (όσο δεν πρόλαβαν να κάνουν ακόμη δηλαδή) κυβερνούσαν την Ελλάδα μέχρι τώρα και σήμερα θα πάρουν την εντολή να συνεχίσουν ώστε να ολοκληρώσουν το έργο τους.

Αν η ΧΑ συμμετείχε στην "υποδούλωση του ελληνικού έθνους", οι τοποτηρητές των ξένων συμφερόντων θα την καλούσαν πρώτη-πρώτη στο προεδρικό μέγαρο.

Η ΧΑ είναι αυτή τη στιγμή η πρώτη γραμμή άμυνας ενάντια στην υποδούλωση της χώρας. Όσοι δεν το βλέπουν απλά εθελοτυφλούν.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 14:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ΧΑ είναι αυτή τη στιγμή η πρώτη γραμμή άμυνας ενάντια στην υποδούλωση της χώρας. Όσοι δεν το βλέπουν απλά εθελοτυφλούν.

Σφαλιάρα στον Αντωνάκη και στον Μπένι πότε θα δώσουν?

Και μέσα στη Βουλή παρακαλώ
(Υπάρχει ασυλία πλέον, πού είσαι Κασιδιάρη!!!)
Μόνο με Κανέλλη-light θα τη βγάλουν?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 14:23:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις PY8AGORA ότι μπορείς να κατηγορηθείς για προτροπή σε διάπραξη εγκληματικών ενεργειών, ηθική αυτουργία και συνενοχή και να βγει ένταλμα εις βάρος σου σε 4 λεπτά;

Το σύστημα έχει ακόμη πολλά δόντια, αν και αρχίσαμε να τα βγάζουμε ένα-ένα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 14:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ΧΑ είναι αυτή τη στιγμή η πρώτη γραμμή άμυνας ενάντια στην υποδούλωση της χώρας. Όσοι δεν το βλέπουν απλά εθελοτυφλούν.

Ναι φυσικά είναι γραμμη άμυνας,όμως είναι και ταλιμπάν ταυτόχρονα.Δυστυχώς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 14:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα, Ελένη ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 14:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-H πιο ύπουλη και ακραία μορφή υποδούλωσης, είναι αυτή της κοινωνικής συνείδησης,που έχει διαμορφωθεί στην πολυθρόνα ενός γραφείου, μακριά απο την πραγματική ζωή.
-Είναι τόσο ύπουλη , που ακόμα και ''πνευματικοί'' άνθρωποι-παραδόξως(;) συνήθως αυτοί- γίνονται θύματα της.
-Η βάση για την οικονομική και εθνική υποδούλωση είναι η παραμορφωμένη κοινωνική συνείδηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 14:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
-Φίλε Αμείνιας, σε καμιά περίπτωση δεν προβλέπω εξέλιξη της Χ.Α. Η τοποθέτηση μου στην οποία προφανώς αναφέρεσαι, έχει μια σκόπιμη υπερβολή. Συνηθίζω να το κάνω αυτό όταν κατά την κρίση μου διαβλέπω σε σκεπτόμενους και πολύ υψηλότερου από το δικό μου δείκτη IQ ανθρώπους, την δυσκολία τους να δουν αυτό που πραγματικά συμβαίνει .Και αυτό που νομίζω ότι συμβαίνει ,είναι αυτό που υπονοείς αν το ερμήνευσα σωστά και που κατά την ταπεινή μου γνώμη η είσοδος στο κοινοβούλιο της Χ.Α. είναι μια φάση στα σχέδια αυτών που προσβλέπουν στην κυριολεκτική υποδούλωση όχι μόνο του Ελληνικού λαού αλλά όλης της ανθρωπότητας.

Από τη μια φίλε μου δεν αναφερόμουν ειδικά στο δικό σου post,από την άλλη διαφωνώ ότι η Χ.Α. αποτελεί μέρος εξωτερικών σχεδίων.
Ανεξάρτητα με το ποιόν της σίγουρα αποτελεί γραμμή άμυνας(μπορεί να μην συμφωνώ εν γένει με τα πιστεύω της,αλλά θα συμφωνήσω με τον macedon εν μέρει).
Πραγματική γραμμή άμυνας θα είναι αν προλάβει γενικότερα ο ελληνικός λαός αν γαμοξυπνήσει από το λήθαργο-η ελπίδα μου είναι ότι πάντα το έκανε καθυστερημένα-αλλά έχει ήδη αργήσει πολύ.
Κατά τη γνώμη μου ο Βενιζέλος και ο Σαμαράς είναι πουλημένοι,ο Κουβέλης είναι στον αγαθό του κόσμο(στην καλύτερη),ο Καμμένος είναι ένας κακομαθημένος μπούλης,και ο Τσίπρας με τη στάση του στα εθνικά θέματα ή σύρεται από τις ανθελληνικές του σινιστώσες ή ανήκει κι αυτός κεκαλυμμένα σε αυτές.Αποτέλεσμα:Αδιέξοδο.
Ελπίζω πραγματικά να μην χρειαστεί εκτός από οικονομικό καβλί να φάμε και τουρκικό, για να ξυπνήσουν μερικοί.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 15:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σενάριο μισο-πάλαβο!

Σήμερα έχουμε συνάντηση Σαμαρά -Βενιζέλου,για σχηματισμό κυβέρνησης.
Ας πούμε δεν τα βρίσκουν.
Σήμερα το βράδυ,αφου δεν τα βρήκαν,έχουμε θερμό επεισόδιο στο Αιγαίο.

Πάω στοίχημα,πριν ξημερώσει θα τα έχουν βρεί.Εθνικής ανάγκης ένεκα!!

Και ο ηλίθιος ο λαός μας,θα ανακουφισθεί,που δεν θα έχει πόλεμο!!

Και τι ωραία,τι καλά!!Σαμαρας-Μπένυ για 4 χρονάκια ακόμη!!

Είπεν ο μακαρίτης ο Σουρής:

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 15:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έλα, Ελένη ???


Ναι χαρημμ, εισυ εισι? γυρνά μάθες στου χοριοο, γιατι η τριανταφιλιτσα ειν στεναχουριμεν και δεν έχουμ γάλα!

Πέρα της πλάκας, με ΧΑ και Τσίπρα σε αντιπολίτευση, θα γίνεται το έλα να δεις!

Μα θέλω να σας ρωτήσω κάτι που υποθέσατε?

Όλα τα εξπλοιτ δίνανε 1/2 ποντο διάφορα, πως και ξέφυγαν τόσο αυτη τη φορα?

Αθώα ερώτηση είναι,μην παει το μυαλο σας αλλου.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 15:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτοί που προσβλέπουν στην υποδούλωση του Ελληνισμού (όσο δεν πρόλαβαν να κάνουν ακόμη δηλαδή) κυβερνούσαν την Ελλάδα μέχρι τώρα και σήμερα θα πάρουν την εντολή να συνεχίσουν ώστε να ολοκληρώσουν το έργο τους.

Αν η ΧΑ συμμετείχε στην "υποδούλωση του ελληνικού έθνους", οι τοποτηρητές των ξένων συμφερόντων θα την καλούσαν πρώτη-πρώτη στο προεδρικό μέγαρο.


Συμφωνώ.

quote:
Η ΧΑ είναι αυτή τη στιγμή η πρώτη γραμμή άμυνας ενάντια στην υποδούλωση της χώρας.

Συμφωνώ εν μέρει.Όπως έγραψα και παραπάνω τη θεωρώ γραμμή άμυνας λόγω συνθηκών αν μη τι άλλο,σίγουρα δε θα ασχοληθώ με χαστούκια και λοιπές φαιδρές μουτζουρίτσες του προφίλ της.

Αν μπορούσα να πατήσω ένα κουμπί και να απομακρύνω τη σαπίλα που αναδύουν οι Βενιζέλος,Σαμαράς και λοιποί νενέκοι θα το έκανα χωρίς κανένα ηθικό φραγμό,αλλά αυτά από έναν άνθρωπο γίνονται στα μεσαιωνικά παραμύθια.Εδώ δυστυχώς ή ευτυχώς χρειαζόμαστε ευρεία λαική συμμετοχή.Απ' ότι βλέπω για να γίνει αυτό θα χρειαστεί πολύς πόνος ακόμα.Πάλι δυστυχώς ή ευτυχώς έρχεται σύντομα.Αναμείνατε.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 17:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ

Έχω να γράψω αρκετές ημέρες.Διάβασα όμως όλα όσα γράφτηκαν στο forum,σε όλα τα θέματα.Είδα και τα αποτελέσματα των εκλογών.
Έχω να πω τα ακόλουθα:
Σέβομαι τις ανησυχίες όσων φοβούνται την πιθανή εξέλιξη της Χ.Α.Θα πρέπει όμως να τους επισημάνω τα εξής:Στη χειρότερη περίπτωση της νεότερης ελληνικής ιστορίας, όταν επικράτησε (για τους όποιους λόγους)ένα αποδεδειγμένα απολυταρχικό καθεστώς,καταργήθηκε τελικά από τον ελληνικό λαό εντός λίγων ετών(και καλώς έγινε έτσι).
Μετά το 1974 -κατά την άποψή μου πάντα-έχουμε μια απαράδεκτη ψευτοδημοκρατία,η οποία συντηρεί τον εαυτό της στην εξουσία επί σαράντα χρόνια,έχει κάνει ασύγκριτο κακό στον τόπο(πολλαπλάσιο των απολυταρχικών περιόδων-που είναι επίσης κατάπτυστες για να προλάβω τυχόν τσάμπα σχόλια-)και απ' ότι φαίνεται θα συνεχίσει από εδώ και πέρα να διατηρείται στην εξουσία,μέσω καθαρά πλέον εξωτερικών επιβολών,που ξεπερνούν τα όρια του προτεκτοράτου και φτάνουν στα όρια της αποικίας.
Και οι περισσότεροι από εσάς φίλοι μου που δηλώνετε δημοκράτες(και δεν αμφισβητώ την καλή σας πρόθεση),ασχολείστε με το χαστούκι του Κασιδιάρη και την νομιμοποίηση ή μη των χρυσαυγιτών να βάφουν σπίτια...
Ντροπή για το νου,έχετε κάνει έξωση (ελπίζω προσωρινή) της αφαιρετικής και προσθετικής ιδιότητας επεξεργασίας του.
Παρακαλώ ιεραρχείστε τις απειλές για τον τόπο,και αμυνθείτε καταλλήλως,διότι διαφορετικά θα μας πάρουν και τα σώβρακα-sic-
καλή μέρα σε όλους


[τα bold στο quote δική μου επιλογή]
Για να μη γίνονται παρεξηγήσεις,
Άνευ νοητικής πανοπλίας δεν δύναται να προχωρά κανείς πολύ μακριά στη πορεία της ζωής γενικότερα.
Είναι κι αυτή[η νοητική πανοπλία] χρειαζούμενο συστατικό της ζωής μέσα στις κοινωνίες, ειδάλλως είναι κανείς εντελώς ευάλωτος όπως τα μικρά παιδιά χωρίς διαμορφωμένο νού με αθωότητα μεν αλλά εκτεθειμένα ως βορά στο στόμα λύκων δε.

Γι'αυτό αν προσέξει κανείς γράφουμε στην αρχή της σελίδας ότι χθες το βράδυ ακούγονταν ειδήσεις του είδους πως οι Βρυξέλλες, οι G20, ο Ομπάμα, το Δ.Ν.Τ, κ.ο.κ, παρακολουθούσαν άγρυπνοι τι θα βγεί ως έμπρακτο αποτέλεσμα απ'τις επαναληπτικές εκλογές σε κατάσταση επιφυλακής με <<τα όπλα παραπόδα>>, τα οποία είναι έκτακτα γιούρογκρουπ, τηλεδιασκέψεις, συζητήσεις εκτός ή εντός ατζέντας στο περιθώριο συσκέψεων των G20, μηνύματα Ομπάμα, δελτία τύπου Δ.Ν.Τ, κ.ο.κ.
Αυτές είναι απαραίτητες ζυγοσταθμίσεις κι ευθυγραμμίσεις στάθμισης των ισορροπιών και επαναφοράς-επανακαθορισμού των όποιων εξελίξεων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy