ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΕΚΛΟΓΕΣ 6-5-2012 ΣΧΟΛΙΑ, ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 23:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Τι θα πει ραγιάς; Ραγιάς είναι εκείνος που τρέμει τους μπάτσους του Τούρκου, που είναι σκλάβος του φόβου του. Ο ραγιάς είναι μισός άνθρωπος. Την ραγιαδοσύνη του την ονομάζει αναγκαία φρονιμάδα. Τον κυνηγάς και κρύβεται. Τον δέρνεις και ακόμα σκύβει. Τον σκοτώνεις και σωπαίνει».

Ίων Δραγούμης

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2012, 01:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=nliOB4U0UyU

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2012, 03:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φο-βε-ρό!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2012, 03:16:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή... για να καταλάβω:

Έγινε τόσος ντόρος, έγιναν 2 φορές εκλογές, αναστατώθηκε η πολιτική και κοινωνική ζωή του τόπου, ανεβοκατέβηκαν οι αγορές, πανικοβλήθηκαν οι ξένοι, βούλιαξε ο χρυσός και τα χρηματιστήρια, έφαγε χαστούκι η Κανέλλη ... ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΥΒΕΛΗ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΔ-ΠΑΣΟΚ?

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2012, 03:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Ίδας είχε την "τύχη" να μην μπορούν να τον πουν φασίστα-διότι δεν υπήρχε ο φασισμός ως έννοια ακόμη-,δεν μπορούσαν να τον πουν ναζί,-για τον ίδιο λόγο-και μετά τη δολοφονία του(καταραμένη διχόνοια),η υστεροφημία του ενισχύθηκε από προσωπικότητες όπως ο Κωστής Παλαμάς,ο Νίκος Καζατζάκης,ο Άγγελος Σικελιανός και τόσοι άλλοι.

Επικριτές σοβαροί δεν υπήρξαν ποτέ,και πως άλλωστε?

Θεωρείται από πολλούς πατέρας του ελληνικού εθνικισμού,ψάχνω για εγγόνια του και δε βρίσκω.....

Μπορούμε να βρούμε έναν τέτοιο Έλληνα σήμερα,να ηγηθεί του χώρου?
και αν ναι, τότε ο εθνικισμός θα με κερδίσει και πρακτικά-θεωρητικά το έχει κάνει εδώ και καιρό.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2012, 09:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έγινε τόσος ντόρος, έγιναν 2 φορές εκλογές, αναστατώθηκε η πολιτική και κοινωνική ζωή του τόπου, ανεβοκατέβηκαν οι αγορές, πανικοβλήθηκαν οι ξένοι, βούλιαξε ο χρυσός και τα χρηματιστήρια, έφαγε χαστούκι η Κανέλλη ... ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΥΒΕΛΗ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΔ-ΠΑΣΟΚ?

Κάπως έτσι, δυστυχώς....

αλλά βλέπεις, προς το παρόν, το κόλπο έπιασε...

Τώρα το ερώτημα είναι τί σόι κυβέρνηση θα γίνει και πόσο μακρύς ή κοντός θα είναι ο 'βίος' της....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2012, 12:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν πήγα να ψηφίσω... έριξα μια ματιά στον εκκλογικό κατάλογο, όση ώρα έψαχνε η κοπέλα εκεί για να με βρεί...
Τσουπ... πέφτει το μάτι μου 2-3 γραμμούλες πιο πάνω από εμένα σε ένα όνομα...
Γυρνάω και της λέω, δείχνοντας ταυτόχρονα με το δάκτυλό μου...
"Εχμμ... αυτήν εδώ την Κυρία... μην την περιμένετε να έρθει!"
Γυρνάει η κοπέλα, και με κοιτάει με απορρημένο ύφος...
και συνεχίζω
"Ήταν η γιαγιά μου..."
"Έχει πεθάνει;" μου λέει η κοπέλα...
"Εδώ και 19 χρόνια!!!" της λέω εγώ, και μένει κόκκαλο...

Τώρα βγάλτε μου από το μυαλό, πως σε κάποια μέρη, έχουν ψηφίσει και οι νεκροί!!!
Εδώ θα μου πείτε, μερικοί έπαιρναν σύνταξη... δεν θα ψήφιζαν κιόλας;;;

Αλλά ,το κέρατό μου μέσα, δεν μιλάμε για 2-3-4-5 χρόνια... ΜΙΛΑΜΕ ΟΤΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 1993!!!
ΕΛΕΟΣ!

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2012, 14:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι εκλογικοί κατάλογοι έχουν να ανανεωθούν απο την απογραφή του '91
(παρανόμως μεν , αλλά βάση αυτών τελούνται ακόμα οι εκλογικές διαδικασίες)


Old for rock.. young for death
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2012, 16:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδή... για να καταλάβω:

Έγινε τόσος ντόρος, έγιναν 2 φορές εκλογές, αναστατώθηκε η πολιτική και κοινωνική ζωή του τόπου, ανεβοκατέβηκαν οι αγορές, πανικοβλήθηκαν οι ξένοι, βούλιαξε ο χρυσός και τα χρηματιστήρια, έφαγε χαστούκι η Κανέλλη ... ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΥΒΕΛΗ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΔ-ΠΑΣΟΚ?



...ο σοφος ελληνικός λαός (αχέμ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2012, 18:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυμάμαι όταν ήμουν μέλος Εφορευτικής Επιτροπής - κάποια από όλες τις φορές που παρανόμως με έχουν καλέσει... - υπήρχε ένα ποσοστό αποχής σχεδόν 45% από το εκλογικό κέντρο στο οποίο ήμουν.
Παρόλο που πολλοί συμπολίτες μας δεν ήρθαν να ψηφίσουν, είχαν έρθει πάρα πολλοί άλλοι που δεν μπορούσαν να ψηφίσουν επειδή δεν υπήρχαν στους εκλογικούς καταλόγους κι η πλειοψηφία αυτών των ανθρώπων διαμαρτυρόταν διότι έλεγε ότι πάντα ψήφιζαν σε αυτό το εκλογικό κέντρο.
Τι στα κομμάτια έχει γίνει με τους εκλογικούς καταλόγους, ο Θεός κι η ψυχή τους...






In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2012, 19:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Πραγματική αντίσταση, δεν είναι η κλαψιάρικη καταγραφή των κακώς κειμένων, αλλά το οργανωμένο σχέδιο απαλοιφής τους. Εδώ μας θέλω. Αμ’έπος Αμ’έργον.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2012, 20:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θυμάμαι όταν ήμουν μέλος Εφορευτικής Επιτροπής - κάποια από όλες τις φορές που παρανόμως με έχουν καλέσει... - υπήρχε ένα ποσοστό αποχής σχεδόν 45% από το εκλογικό κέντρο στο οποίο ήμουν.
Παρόλο που πολλοί συμπολίτες μας δεν ήρθαν να ψηφίσουν, είχαν έρθει πάρα πολλοί άλλοι που δεν μπορούσαν να ψηφίσουν επειδή δεν υπήρχαν στους εκλογικούς καταλόγους κι η πλειοψηφία αυτών των ανθρώπων διαμαρτυρόταν διότι έλεγε ότι πάντα ψήφιζαν σε αυτό το εκλογικό κέντρο.
Τι στα κομμάτια έχει γίνει με τους εκλογικούς καταλόγους, ο Θεός κι η ψυχή τους...


Στα δικά μας δεν υπήρχε πρόβλημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 04:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Πραγματική αντίσταση, δεν είναι η κλαψιάρικη καταγραφή των κακώς κειμένων, αλλά το οργανωμένο σχέδιο απαλοιφής τους. Εδώ μας θέλω. Αμ’έπος Αμ’έργον.



Όταν τους βλέπω και όταν τους ακούω να μιλάνε, έχω την εντυπωση νορτικ, πως οι περισσότεροι πολιτικοι (όχι μόνο έλληνες) είναι άνθρωποι ανωριμοι. Ορισμένοι μάλιστα θα τους χαρακτηρίζα και λίαν επικίνδυνους για την ανθρωπότητα.

Μια μέρα η διανόηση θα φτάσει να αποδίδει σε αυτη τη λέξη, (πολιτικός) ο νόμιμος κλέφτης και ηλίθιος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2012, 07:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Σωστά .Αυτή η απέχθεια των λαών για τους πολιτικούς, έχει εξ’άλλου καταγραφεί δραματικά, σε ένα γκάλλοπ που έγινε διεθνώς.
-Το ερώτημα Πλάτων είναι, θα μείνουμε στην απλή καταγραφή ή θα προχωρήσουμε επί τέλους και σε κάτι άλλο ουσιαστικό; Και τι θα πρέπει να είναι αυτό;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy