ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 REIKI - Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 09:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστός Ανέστη.
Αγκαλιες σε ολους και δωστε και μενα γιατι την έχω ανάγκη......!
Καλλιόπη

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 11:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα σε όλους
καλή εβδομάδα
Χριστός ανέστη!!!

Με αγάπη και πολλές πολλές αγκαλιές, ιδιαίτερα για σένα Καλλιόπη μου!!

Και έτσι για να ζηλέψετε...Πέμπτη Παρασκευή έχω άδεια!!!!(χα,χα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 12:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα, Χριστός Ανέστη,
Αγάπη σε όλους.
Καλλιόπη μου, πολλες πολλές αγκαλίτσες γεμάτες αγάπη.

Λοιπόν κάποια στιγμή πρέπει κάποιος να μου δώσει ρέικι, γιατί δεν έχω δεχτεί ποτέ από άλλον, μόνο από τον εαυτό μου, και θέλω να δω πως είναι.

Φιλάκια προς το παρόν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 15:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Galazia Sfaira, Γιώτα ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ και ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΛΑ!

Γιώτα, προσωπικά είμαι στην διάθεσή σου!

Καλό σας απόγευμα, πρώτη μέρα στο γραφείο είναι μια δύσκολη υπόθεση!


~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 16:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και από εμένα και χρόνια πολλά!
Ελπίζω να περάσατε καλά είτε φύγατε είτε όχι.
quote:
Λοιπόν κάποια στιγμή πρέπει κάποιος να μου δώσει ρέικι, γιατί δεν έχω δεχτεί ποτέ από άλλον, μόνο από τον εαυτό μου, και θέλω να δω πως είναι

Και εγώ διαθέσιμος! (Λέτε να κάνουμε Reiki πάρτυ(!) καμμιά μέρα όλοι από το topic???)
Μακάρι να κάνεις με όσους προσφερθούν SM-GIOTA! Πάντα είναι "διαφορετικά" ακόμη κι αν είναι το ίδιο άτομο ο διοχετευτής.

Μια ερώτηση πάνω σε κάτι που είχε αναφέρει η Ρωρ παλιότερα.Περί αλλαγής ονόματος που κάνουν κάποιοι.Στο κέντρο του Osho στην Ινδία έχω βρεθεί παλιότερα και πιστεύω στη χρησιμότητα τεχνικών όπως ο διαλογισμός αφού τους χρησιμοποιώ κιόλας.Επειδή έχω συζητήσει με αρκετούς σαννυάσι και σαφή απάντηση δεν έχω βρει παρά μόνο αόριστες,ρωτάω το εξής μπας και κάποιος γνωρίζει.Ο λόγος που γίνεται είναι συμβολικός ή πιστεύουν σε βαθύτερο νόημα αυτής της πράξης?Σέβομαι τα πιστεύω του καθενός,όμως το συγκεκριμένο μου θυμίζει την παροιμία "Αλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς".

Φιλικά
Νίκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 18:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Νίκο, ελπίζω να ξεκουράστηκες αυτές τις ημέρες.

Θα ήθελα κι εγώ κάποια απάντηση σ' αυτό που ρωτάς, αν υπάρχει κάποιος που διαβάζει αυτό το topic και είχε την ευγενή καλοσύνη να μας φωτίσει.
Ξέρω μόνο ότι είναι τόσο βαθιά η ανάγκη των ατόμων αυτών να ονομάζονται με το νέο όνομα, που θυμώνουν πολύ όταν από ταχύτητα τους αναφέρεις με το "παλιό τους όνομα". Και αυτούς που έζησαν κοντά στον ΄Οσσο κάποια χρόνια πριν, τους παλιούς σανιάσι, άντε να τους καταλάβω. Γνωρίζω καλά ότι παίρνουν όνομα τώρα πια με αίτηση δια αλληλογραφίας. Δεν θέλω καν να το σχολιάσω, ούτε καν με το διακριτικό δικό σου τρόπο, Νίκο. Δεν με αφορά, αλλά θα ήθελα πολύ να γνωρίσω αυτήν την μαγεία της αλλαγής ονόματος...

Μία δική μου αρχική σκέψη είναι ότι τα άτομα αυτά, είναι απογοητευμένα από την θρησκεία, έτσι όπως μας την σερβίρουν, και χωρίς να έχουν εμβαθύνει στο νόημά της, στις διδασκαλίες της και στην ιερότητά της, ακολουθούν τον ανατολικό τρόπο πίστης που τους οδηγεί πιο ξεκάθαρα στον πνευματικό δρόμο.΄Ετσι δεν θέλουν σχέση με την βάφτιση σαν χριστιανικό μυστήριο, οπότε ούτε με το βαφτιστικό τους όνομα. Γιατί πραγματικά μέσα από τους δικούς μας "ιερούς πατέρες" δεν μπορεις να βρεις τον αληθινό σου δρόμο. Πρέπει κανείς να ψάξει πολυ μόνος του και πάλι μόνο μέσα από τους ανατολικούς έρχεται η αναλαμπή. Μετά βέβαια ξεκαθαρίζει το τοπίο, αλλά δουλεύει κανείς πολύ με τον εαυτό του. Ενώ στην Ινδία π.χ. τα σερβίρουν λίγο έτοιμα...νομίζω!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 16:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας!
Καιρό έχουμε να τα πούμε!
Ρωρ πως τα πέρασες?
Οι διακοπές τελειώνουν σήμερα,άντε να ξαναρχίσουμε καμμιά ωραία συζητησούλα!
ΝίκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 11:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλους,
Ναι το διαπίστωσα ότι οι διακοπές τελείωσαν...
Μόλις προλαβαίνω να σας πω μια γλυκιά καλημέρα, με όλα τα χρώματα του ουρανού.

Οι αργίες δεν είναι για χαλάρωση...τουλάχιστον για μένα.
Είναι για περισσότερη εκδήλωση και αυτοπραγμάτωση. Και αυτό είναι που με τονώνει και με ξεκουράζει.

Καλή συνέχεια σε όλουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 13:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mια μελενια καλησπερα για ολους.....
Οι διακοπες τελειωσαν...εδω και παλι στον κυκλο των συζητήσεων και αναζητήσεων.
Να ειστε ολοι καλα με μυρουδιες του Μαη.

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 10:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και καλό μήνα.
Ρωρ, nk, galazia_sfaira. Τι κάνετε;
H Λίλλιαν τι έγινε;
Νίκο, νομίζω είχες πεί κάποια στιγμή ότι είχες πάει στο κέντρο του Όσσο. Θέλεις να μας πείς λίγο γι΄αυτό; Πώς ήταν;
Φιλιά ΓιώταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 11:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα Γιώτα, καλημέρα σε όλους!

Ολα καλά, υπέροχα θα έλεγα. Σε μερικές εβδομάδες πάλι θα γίνω ενεργή στην περιοχή μας. Αυτή η περίοδος είναι δύσκολη στο γραφείο!
Σας διαβάζω, αν και βλέπω πως όλοι είμαστε απασχολημένοι. Εμ, η άνοιξη βρίσκεται σε εξέλιξη.

Φωτεινές αγκαλιές

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 13:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SM-GIOTA,galazia_sfaira,Λίλλιαν γεια,καλώς ξαναβρεθήκαμε!
SM-GIOTA θα σου απαντήσω εν συντομία για το κέντρο του Οσσο μιας και υπάρχουν τόπικ σχετικά.
Πήγα το '98 μόνος μου και κάθησα 2 εβδομάδες.Ο χώρος είναι τεράστιος (32 εκτάρια νομίζω) και μοιάζει με επίγειο παράδεισο.Πράσινο,ρυάκια,κτίρια πυραμιδοειδή,υπάρχουν πισίνα,γήπεδα κ.α.
Θα σου πω τι αποκόμισα γυρνώντας.Θετικά τα εργαστήρια,οι διαλογισμοί(τους χρησιμοποιώ και σήμερα),και όλος ο χώρος ως κλίμα για πνευματικό αναζητητή ενδείκνυται.
Αρνητικά η εμπορευματοποίηση (Οσσο ρούχα,σουβενιρ,εικόνες του Οσσο σε κάθε γωνία με άλλη φανταχτερή ενδυμασία και σκουφί κάθε φορά -αλά Ελτον Τζον!- με επιγραφές Οσσο μαστερ,Οσσο το ένα,Οσσο το άλλο),η υποκρισία των ανθρώπων και η γκετοποίηση.Δηλαδή μπροστά όλο αγάπη,πίσω άκουγα γνωστά ελληνικά θαψίματα και κουτσομπολιά.Επειδή δεν συμπεριφερόμουν με την κλασσική σαννυάσι συμπεριφορά (Ρωρ ίσως καταλαβαίνεις) άκουσα και "He is not one of us" (για μένα πήγαινε)με τον τρόπο που καταλάβατε.Δεν πειράζει,θα ζήσω κι ας δεν είμαι one of them!
Γνώρισα και κάποιους αξιόλογους ανθρώπους δεν λέω αλλά γενικά ένιωσα κλίμα "υποκριτικής" αγάπης με άφθονα ψυχολογικά προβλήματα από κάτω.
Οσο για τον ίδιο τον Οσσο μου αρέσουν πολλά από τα γραφόμενά του αλλά δεν συμφωνώ σε όλα.Επίσης οι 96 Ρόλς Ρόυς(96,δεν είναι τυπογραφικό λάθος) και η εξήγηση του στο γιατί τις κατείχε μου "χτυπάνε" άσχημα.
Αυτά.Ελπίζω να σε κάλυψα κάπως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 14:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Νίκο,
Πάνω σε ένα όνομα κτίζονται εταιρίες, το θέμα είναι εάν το ίδιο το όνομα θυμάται ή θα θυμηθεί τι ήθελε να κτίσει και τι του βγήκε!
Που να ξερε ο Βούδας για το τι αγαλματάκι κυκλοφορεί. Παρόλα αυτά η ουσία της φιλοσοφίας του Οσσο, επιγραμματικά μπορείς να μου πεις που στηρίζεται?
Σ'ευχαριστώ πολύ

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 14:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα και από μένα,
Μόλις μπήκα στο γραφείο σήμερα, μετά από τρέξιμο.
΄
Συμφωνώ Λίλλιαν, ότι ο Βούδδας δεν ξέρει για τα αγαλματάκια, αλλά ο ΄Οσσο ήξερε και τότε που ζούσε, και ίσως ο ίδιος λίγο το επεδίωξε να γίνει αυτή η "θεοποίηση" στο όνομά του.
Η πολυτέλεια του ήταν για μένα σε νεαρή ηλικία η αποφασιστική τομή να αποφύγω αυτήν την τρέλλα της προσκόλλησης στον "Διδάσκαλο". Εκεί στην πολύ νεαρή και τρυφερή ηλικία, που αναζητάς συνεχώς, είναι πολύ επικίνδυνο να αφήσεις τον εαυτό σου να γίνει "έρμαιο" των κανόνων και των ρήσεων ενός διδασκάλου και πόσο μάλλον όταν στην δική σου χώρα, είναι "βαθιά νυχτωμένοι".
Οι οπαδοί του ακόμα και σήμερα είναι φορτισμένοι και φανατικοί μιας φιλοσοφίας που θέλει τον "μαθητή" αιώνια δέσμιο στο πνεύμα του διδασκάλου.
Δεν απομοιώνω σε καμία περίπτωση την αξία του "διδασκάλου", απλά εμένα δεν μου πάει αυτή η σχέση. ΄Οπως δεν μπορώ παρά να παραδεχθώ ότι πολλά λόγια του ΄Οσσο περιείχαν σοφία και βοήθησαν πολύ πάρα-πολύ κόσμο να βρει έναν δρόμο. Τώρα γι' αυτό που γίνεται πια από τους "κληρονόμους" και διαχειριστές της σοφίας του, ε δεν έχω να πω απολύτως τίποτα. Ο καθένας ακολουθεί τον δρόμο της δικής του αλήθειας, ακόμα και αν αυτή περικλείει cd, σκουφάκια και μπλουζάκια, και εμάς δεν μας πέφτει λόγος!!!

Σας φιλώ πολύ όλουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 15:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Λίλλιαν,
θα σου πω τι έχω καταλάβει για τη θεωρία του αν και ξαναλέω πως υπάρχει τόπικ σχετικό.
Εχω καταλάβει πως είναι υπέρ της Ηρακλείτιας σκέψης και όχι της Αριστοτέλειας.
Οι διαλογισμοί είναι τεχνικές από τις θρησκείες οι οποίες έχουν διάφορους σκοπούς.Πχ γείωση,ανάπτυξη ικανότητας συναισθηματικού μοιράσματος,ενδυνάμωση τρίτου ματιού κ.α.Σκοπός είναι να αφεθείς στο διαλογισμό και εκείνος να σε βοηθήσει στο να έρθεις σε μεγαλύτερη επαφή με το είναι σου.
(Στο Αγιο Ορος που είχα πάει την ίδια χρονιά είχα πάει σε ένα γέροντα -ο οποίος θεωρείται γνώστης κατά τους Αγιορείτες- για συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων.Υστερα από συζήτηση μου είπε πως όντως μέρος σημαντικό ενός διαλογισμού διδάσκεται στη χριστιανική σχολή.Βέβαια ονομάζεται προσευχή και όχι διαλογισμός.Ο διαλογισμός είναι κάτι "κακό" παρ'όλο που μιλούσαμε για το ίδιο πράγμα! Ετσι συνοπτικά αφού του ανέφερα πως δεν πηγαίνω συχνά στην εκκλησία,δεν έχω εξομολογηθεί και έκανα και διαλογισμό έβγαλε το βέβαιο κατ'εκείνον πόρισμα.Ημουν δαιμονισμένος!)
Πιστεύω στην αποτελεσματικότητα των διαλογισμών αλλά όχι παντού,πάντα και στον οποιοδήποτε.
Ο καλύτερος τρόπος πάντως για να καταλάβεις τον τρόπο σκέψης του είναι να διαβάσεις βιβλία του.Οσο για τους διαλογισμούς αν δεν κάνεις κάποιους επίσης δεν μπορείς να καταλάβεις.
ΥΓ Στην Πούνα όπου είναι το κέντρο έπαιρνες -τότε τουλάχιστον- Ρέικι μάστερ σε 3 εβδομάδες!(Να θέμα για το τόπικ μας! )Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 15:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Α, Νίκο σ' ευχαριστώ για το ξεκίνημα ενός πολύ ενδιαφέρόντος θέματος.
Μου έγραψε μία κοπέλα στο site, ότι την πίεσαν να πάρει τον 3Α βαθμό, δύο εβδομάδες αφού είχε πάρει τον 2ο. Παρ' όλο που τους είπε ότι δεν αισθάνεται έτοιμη για να προχωρήσει, εκείνοι της είπαν ότι έτσι θα χάσει την ευκαιρία της και θα κλείσει την ροή της!!!

Δεν θέλω να σχολιάσω καθόλου τους εκπαιδευτές της. Προσοχή όμως σ' αυτούς που θέλουν να επιβάλλουν και οδηγούν τους ανυποψίαστους σε ενοχές. Είτε είναι Ρέικι Μαστερ, είτε είναι ότιδήποτε!!!

Η ενοχή φέρνει φόβο και απομακρύνει από την αγάπη, που είναι η ουσιωδέστερη ποιότητα της ενέργειας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 16:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eυχαριστώ και τους δυό σας για τις πληροφορίες.

Πάντως πρέπει να ομολογήσουμε πως για να κάνει κάποιος την φιλοσοφία του πράξη δεν είναι εύκολο, ασχέτως το πως καταλήγει είτε απο τον ίδιο είτε απο τους λεγόμενους κληρονόμους. Το θέμα για μένα είναι περισσότερο τι είναι εκείνο το μικρό θαύμα που ακτινοβολεί μέσα στον άνθρωπο και τον κάνει να θέλει να μοιράσει τα όσα ξέρει και σε άλλους. Εμείς οι άνθρωποι μοιάζουμε σαν τα κρεμμύδια, για να φανεί ο πυρήνας μας πρέπει να βγάλουμε αρκετές φλούδες κρεμμυδιών απο πάνω μας.

Απο την άλλη το ίδιο το Ρεικι έχει γίνει "περίεργο". Πηγαίνεις σε σεμινάριο και βρίσκεσαι να αγοράζεις κρυστάλλους, κάρτες, βιβλιαράκια και νομίζεις πως δεν υπάρχουν αλλού, μιλώ για όσους τώρα ξεκινούν το ταξίδι τους στις εναλλακτικές θεραπείες. Εντυπωσιαζόμαστε απο τον τρόπο που για όλα υπάρχει μια εξήγηση και αυτό είναι μόλις η πρώτη φλούδα του κρεμμυδιού!
ελπίζω πως σας άνοιξα την όρεξη!

Καλό απόγευμα

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 17:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εκείνοι της είπαν ότι έτσι θα χάσει την ευκαιρία της και θα κλείσει την ροή της!!!

Κορίτσια (τι έγινε,μόνο αρσενικό έμεινα?) θα απαντήσω το βράδυ γιατί δεν προλαβαίνω τώρα.Σας διαβάζω με ενδιαφέρον όμως!

Λίλιαν πήρες το μέιλ μου?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2006, 23:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να'μαι πάλι.
Προσωπικά πήρα το μάστερ μετά από 6 χρόνια αφού τότε το αισθάνθηκα.Ως δια μαγείας όλες οι συνθήκες με οδήγησαν και σε κατάλληλο άνθρωπο και σε άλλα πολλά τα οποία ήρθαν φυσικά.Το χάρηκα αυτό!
Τώρα ακούω και "Θα πάρω μάστερ σε κανά χρόνο και θα ζω από αυτό.Η δασκάλα μου ξέρεις πόσα βγάζει?"
quote:
Απο την άλλη το ίδιο το Ρεικι έχει γίνει "περίεργο". Πηγαίνεις σε σεμινάριο και βρίσκεσαι να αγοράζεις κρυστάλλους, κάρτες, βιβλιαράκια

Τι περίεργο? Απλά εμπορευματοποιείται.Σε λίγο θα ακούς Ρέικι τάδε για όσους έχουν μάστερ τόσα χρόνια,θα ανακαλυφθούν νέα υπερσύμβολα για Ρέικι 4,5,6 κ.ο.κ,speed Ρέικι για εργαζόμενους στο μισό χρόνο,Ταρώ Ρέικι,Ρέικι για άμεση σύνδεση με άγγελο,αρχάγγελο,άγιο ακόμα και το Θεό τον ίδιο.
Η απλότητα βλέπετε δεν φέρνει χρήμα

Αν δεν προσφέρεις και το κατιτίς παραπάνω πως θα έρθει ο άλλος?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 08:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βέβαια ονομάζεται προσευχή και όχι διαλογισμός.Ο διαλογισμός είναι κάτι "κακό" παρ'όλο που μιλούσαμε για το ίδιο πράγμα! Ετσι συνοπτικά αφού του ανέφερα πως δεν πηγαίνω συχνά στην εκκλησία,δεν έχω εξομολογηθεί και έκανα και διαλογισμό έβγαλε το βέβαιο κατ'εκείνον πόρισμα.Ημουν δαιμονισμένος!)



Aααααααα σε παρακαλω σε παρακαλω αγαπητε μου δενεισαι μόνο σου...κιεγω τα ιδια κανω και ακριβως τα ιδια άκουσα αλλά απο έναν παπαδο της ενορίας,τωρα όμως που κι ενας γεροντας εχει την ίδια άποψη....ε ιεμαι σιγουρα κιε γω δαιμονισμενη

Την μελενια μου καλημερα σε ολους..

αχ κατι ξεχασα...
Λιλλιαν καλη μου στην πορεια της ζωης μας συμβαινουν πολλα όμορφα κι άσχημα....οι περισσοτεροι με οσα διαγουν γινονται μεχεροι,φοβισμενοι και κακιασμενοι φυσικά πρωτα με τον εαυτο τους κα μετα με τους γυρω τους...υπαρχουν και μερικοι λιγοι...που μεσα απο ταπαθηματα κατανοουν και τις δικες τους ανάγκες και τις αδυναμίες και τις οποιες δυσκολιες κανεις μπορει να αντιμετωπισει και αναλογα με τον χρονο ,τον τοπο,την διαθεση...μπορει να αντιδρασει!!!!!Αποτέλεσαμ να μπορει να κατανόησει πρωτα τον εαυτο του ,τα γιατι του και κατ'επέκταση και τυς αλλους....ετσι χωρις να το καταλαβαινει μοιραζει γιατι απλά ξερει,γιατι απλά δεν φοβαται .......γιατι το μοιρασμα εχει εγαπη εχει ερωτισμό εχει γοητεια!
Καλημερα ειπα.....

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 10:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλους

Τι γλύτωσε από την εμπορευματοποίηση, ώστε να γλυτώσει και το Ρέικι?
΄Ομως για ένα είμαι σίγουρη. ΄Οποιος το θέλει για να βγάλει χρήματα, δίνει βαθμούς σε άτομα, αλλά κάποτε σταματάει. Γιατί αυτός που έρχεται στο Ρέικι, δεν είναι αφελής πια. Μπορεί να είναι ανυποψίαστος στην αρχή μα σίγουρα καταλαβαίνει βαθιά μέσα του αυτό που παίρνει. Είναι η ιερή στιγμή που συναντιέται με τον φως και αυτό το καταλαβαίνει. Θα δείτε κάποια στιγμή, ότι όλοι αυτοί που "ποντάρουν" στο Ρέικι γιατί βαριούνται να δουλέψουν, ότι θα σταματήσουν να έχουν κόσμο. Δεν ΄θα μπορούν να ζήσουν μόνο από το Ρέικι. Ούτε από τα κρυσταλλάκια που θα πουλάνε, ούτε από τα cd, που τα περισσότερα είναι αντιγραφές!!!
Κάποιο παιδί μού είπε ότι είχε ξαναπάρει τον 1ο βαθμό από κάποιον, αλλά αισθάνθηκε ότι είναι "ξεπέτα". Αυτή ακριβώς την φράση χρησιμοποίησε!!! Μου είπε ότι αυτός ο εκπαιδευτής σήμερα δεν έχει ούτε ένα άτομο κοντά του. Λογικό δεν είναι???
Και δεν είναι μόνο "ξεπέτα" (συγνώμη για την έκφραση), αλλά αυτού του είδους οι εκπαιδευτές, οδηγούν τους ανθρώπους που εκπαιδεύουν σε εξάρτηση και φόβους, γιατί οι ίδιοι έχουν ανασφάλεια και φοβίες. Το Ρέικι ξεκινά πρώτα από τους εκπαιδευτές, αν αυτοί το αντιληφθούν. Αλλιώς θα νομίζουν ότι ξαφνικά φωτίστηκαν και ο προορισμός τους είναι να "σώσουν τον κόσμο" και την τσέπη τους.

φιλιά σε όλους
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 11:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα γαλάζια σφαίρα μου, Νίκο, Ρωρ

Σφαίρα μου συμφωνώ απόλυτα με την τελευταία σου φράση διότι όλα είναι προιόν έρωτα! και όποιος είναι ερωτευμένος, σε οποιοδήποτε επίπεδό του, βιώνει αυτό το μεγαλειώδες συναίσθημα σε όλα τα επίπεδά του, είναι αδύνατον να το κρατήσει μόνος/η και έτσι επέρχεται η....μοιρασιά!


Αγαπάτε αλλήλους

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 12:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αχ Λίλλιαν,

έρωτας σε όλα τα επίπεδα, που αισθάνεσαι με όλο το σύμπαν ένα και πάλι κρατάς την μοναδικότητά σου. Που δεν μπορείς να μοιραστείς τίποτα γιατί τίποτα δεν είναι ξεχωριστό από τους άλλους, που δεν μπορείς να πάρεις τίποτα, γιατί τα έχεις όλα απλόχερα, έρωτας με το φως και το σκοτάδι, έρωτας με κάθε ματιά, με κάθε χάδι.

Τι όμορφα συναισθήματα, τα μοιράζομαι μαζί σας!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 12:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
έρωτας σε όλα τα επίπεδα, που αισθάνεσαι με όλο το σύμπαν ένα και πάλι κρατάς την μοναδικότητά σου. Που δεν μπορείς να μοιραστείς τίποτα γιατί τίποτα δεν είναι ξεχωριστό από τους άλλους, που δεν μπορείς να πάρεις τίποτα, γιατί τα έχεις όλα απλόχερα, έρωτας με το φως και το σκοτάδι, έρωτας με κάθε ματιά, με κάθε χάδι

quote:
όλα είναι προιόν έρωτα! και όποιος είναι ερωτευμένος, σε οποιοδήποτε επίπεδό του, βιώνει αυτό το μεγαλειώδες συναίσθημα σε όλα τα επίπεδά του, είναι αδύνατον να το κρατήσει μόνος/η και έτσι επέρχεται η....μοιρασιά

Τι ωραία πράγματα λέτε βρε παιδιά και έξω έχει τόσο ωραία λιακάδα? Αχ,η καρδία μου και οι 6 πλανήτες μου στον ειρηνικό Ζυγό ευφραίνονται!
Θα πάω μια βόλτα στη θάλασσα του Φαλήρου να πάρω και λίγο ήλιο! Ρεπό σήμερα! Ξεκούραση,διαλογισμός και...παγωτό! Πάω να ψωνίσω και τα υλικά για να φτιάξω!
Καλό μεσημέρι σε όλους!
Νίκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 15:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους σας.

nk γιατί ζητάς συμπαράσταση?
Ολες οι κυρίες εδώ είναι θαυμάσιες!

Γαλάζια σφαίρα

(αχ κατι ξεχασα...
Λιλλιαν καλη μου στην πορεια της ζωης μας συμβαινουν πολλα όμορφα κι άσχημα....οι περισσοτεροι με οσα διαγουν γινονται μεχεροι,φοβισμενοι και κακιασμενοι φυσικά πρωτα με τον εαυτο τους κα μετα με τους γυρω τους...υπαρχουν και μερικοι λιγοι...που μεσα απο ταπαθηματα κατανοουν και τις δικες τους ανάγκες και τις αδυναμίες και τις οποιες δυσκολιες κανεις μπορει να αντιμετωπισει και αναλογα με τον χρονο ,τον τοπο,την διαθεση...μπορει να αντιδρασει!!!!!Αποτέλεσαμ να μπορει να κατανόησει πρωτα τον εαυτο του ,τα γιατι του και κατ'επέκταση και τυς αλλους....ετσι χωρις να το καταλαβαινει μοιραζει γιατι απλά ξερει,γιατι απλά δεν φοβαται .......γιατι το μοιρασμα εχει εγαπη εχει ερωτισμό εχει γοητεια!)


Ετσι είναι πράγματι
Μέσα στην καθημερινότητα με τα διάφορα άγχη και προβλήματα, ακόμα και ο συνειδητός μπορεί να γίνει μίζερος.

Η ελευθερία απαιτεί θυσίες.

Σ'ευχαριστώ για τα λόγια σου,τελευταία είχα ξεχάσει κάπως, αυτά τα απλά και τόσο σπουδαία νοήματα.

Χαιρετισμούς από την Θράκη
ΝίκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2006, 16:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

καλησπέρα Meteor
Ναι, ναι, συμφωνώ ότι και ο συνειδητός μπορεί να γίνει μίζερος καμιά φορά, αλλά..
ακόμα και η μιζέρια του αποπνέει τον αέρα της επίγνωσης και είναι τελείως διαφορετική από την μιζέρια του "ξεβολέματος".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2006, 11:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα παιδιά!
Σε χαιρετώ συνονόματε meteor!
quote:
nk γιατί ζητάς συμπαράσταση?
Ολες οι κυρίες εδώ είναι θαυμάσιες!


Καλά μη φανταστείς πως ήταν και καμμιά απελπισμένη κραυγή βοηθείας.Για να υπάρχει και παραπάνω yang το είπα!
Οσο για το σχόλιό σου για τις κυρίες,συμφωνώ και επαυξάνω!

quote:
Ναι, ναι, συμφωνώ ότι και ο συνειδητός μπορεί να γίνει μίζερος καμιά φορά, αλλά..
ακόμα και η μιζέρια του αποπνέει τον αέρα της επίγνωσης και είναι τελείως διαφορετική από την μιζέρια του "ξεβολέματος".

Συμφωνώ φίλη Ρωρ μαζί σου.Τελείως διαφορετική.

Χαιρετίσματα
ΝίκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2006, 00:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι γίνεται παιδιά?
Σαν να "κοιμήθηκε" το θέμα
Ας του δώσουμε λίγη ενέργεια λοιπόν

Ελπίζω να είστε όλοι ΟΚ!
ΝίκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2006, 19:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα Νίκο, καλέ που είστε όλοι;

Ας κάνουμε όλοι μαζί Ρέικι στο topic για να ξαναζωντανέψει!!!

Εγώ είμαι καλά...όλα θαυμάσια!!!

Σας φιλώ όλους,
όσοι είστε εδώ και όσοι δεν είστε...ΝΑ ΕΡΘΕΤΕ ΑΜΕΣΩΣ!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 21:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
όσοι είστε εδώ και όσοι δεν είστε...ΝΑ ΕΡΘΕΤΕ ΑΜΕΣΩΣ!!!!

Τελευταίοι των Μοϊκανών είμαστε φίλη Ρωρ!
Απ'ότι φαίνεται,προς το παρόν το θέμα χρειάζεται να απενεργοποιηθεί (ελπίζω για λίγο).
Κρίμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1210938
Maintained by Digital Alchemy