ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 REIKI - Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 10:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέραααααααααααα
Καλή εβδομάδα να εχουμε....
μα καλά που είστε ψυχες μου;
Μου λειψατε καλε!!!!!!!!
Λοιπον κοπιαστε κοπιαστε....καφεδακι γλυκο κουταλιου βερύκοκο,παξιμαδακια σησαμενια....και νερακι,και ηλιος,και μυρουδιες!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 10:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέραααααααααααα
Καλή εβδομάδα να εχουμε....
μα καλά που είστε ψυχες μου;
Μου λειψατε καλε!!!!!!!!
Λοιπον κοπιαστε κοπιαστε....καφεδακι γλυκο κουταλιου βερύκοκο,παξιμαδακια σησαμενια....και νερακι,και ηλιος,και μυρουδιες!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 18:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γαλάζια σφαιρούλα μου
μας φώναξες...και ήρθα!

Μου λείψατε όλοι πολύ!
Καλοκαιράκι (που λέει ο λογος) με μυρωδιά από θάλασσα και χάδι από το αλμυρό αεράκι! ΄Οπως καταλάβατε βρίσκομαι ήδη (νοερά) σε κάποιο νησάκι!

Ελάτε πάλι όλοι...έχουμε θέμα!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 12:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα με θαλασσινή αύρα,
τι θέμα τι θέμα;
Ε .ε.ε.ε που είστε παιδιά;
Λιλιαν ,Νικο ,Νικο...ΓιώταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 16:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ..εδώ.
Το μυαλό μας μάλλον είναι στις θάλασσες και περιμένουμε ο ένας τον άλλο να κάνει μιά αρχή.
Φιλάκια Καλλιόπη μου.
Χτες μου έλεγε η αδελφή μου να έρθουμε στη Μυτιλίνη μιά εβδομάδα.
Μακάρι να γίνει να σε δω λίγο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 18:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επανήλθα κι εγώ!
Ελπίζω να είστε όλοι καλά...
ΝίκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 13:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!
Πόσο χαίρομαι που μαζευόμαστε πάλι! Αυτό σημαίνει ότι έχουμε ακόμα πεδία να εξερευνήσουμε...΄Εχουμε ακόμα γνώση να ανταλλάξουμε!!

Πρώτο ελεύθερο Σαββατοκύριακο, μετά από ένα μακρύ διάστημα σεμιναρίων. Κουραστικό μεν διάστημα, αλλά γεμάτο από εμπειρίες. Χρειαζεται τίποτα καλύτερο? Από εμπειρίες που περιλαμβάνουν χαρά, αγάπη, αφοσίωση, ταπεινότητα και επίγνωση?

Στέλνω σε όλους σας ένα φιλί!
Λίλλιαν, Γιώτα, Καλλιόπη, Νίκο και Νίκο, ας είμαστε όλοι εδώ!!!
Και εσύ γλυκειά μου Unseen, που είσαι? καιρό έχω να σε διαβάσω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 09:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερούδια σε όλους!
Αυτη η επίγνωση καλη μου Ρωρ....δύσκολη που είναι...!

Γιώτα θα χαρώ να σε δω απο τα μερη μας,και να βρεθουμε να μιλησουμε,λιγο παραπανω απο αυτο το ελάχιστο στο Θησείο.

Η Λίλιαν τι καλό φτειάχνει και την έχουμε χασει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 11:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλους!!!
Καλλιοπίτσα μου, η επίγνωση του "ποιοί είμαστε" ναι, είναι δύσκολη!!!΄Ομως η επίγνωση του τι προσφέρουμε είναι πολύ εύκολη. Ξεκινάμε λοιπόν από τα εύκολα...και τα δύσκολα τα κατακτάμε...με υπομονή και αγάπη!

Μου έγραψε μια κοπέλα από την Χίο και ζητούσε να μάθει Ρέικι. Γνωρίζεις εσύ κάποιον από τα μέρη σας?

Μια τεράστια αγκαλιά και φιλιάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 20:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και από την Κομοτηνή παιδιά.
Μόλις επέστρεψα από Αθήνα.
Ας δώσω λοιπόν εγώ χαιρετισμούς από την Λίλλιαν μια και είμασταν παρέα.
Δυστυχώς κάποιον από τους υπόλοιπους (την προηγούμενη φορά, που γνωριστήκαμε), δεν κατάφερα να δώ από κοντά, οπότε θερμούς χαιρετισμούς από εδώ.
Γαλάζια σφαίρα, αν σου είναι εύκολο, θέλω μερικές πληροφορίες για την Αγιάσω.

Από ρέικι νέα τι γινεται.
Εχει μήπως κάποιος κάτι καινούργιο να αναφέρει;

Με το εσοτέρικα τι γίνεται; Εδώ τουλάχιστον υπάρχει τεράστια καθυστέρηση για να ανοίξει η σελίδα.

Θερμούς χαιρετισμούς σε όλους
ΝίκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 08:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα καλημερα σε ολους και αγκαλιες σφιχτές καλε...
έχεις δίκιο καλη μου Ρωρ απο τα μικρά θα πρπει να ξεκινήσουμε γαι να πουμε καικανενα "μπραβο" στον εαυτο μας και παμε για τα δυσκολα.
Σχετικά με το Ρέικι στην Μυτιλήνη δυστυχώς ενυπαρχει κανείς να τον εμπιστευτείς.ΑΠλά κάτι κινείται αλλά στην εξης βάση...αφου κάτι αλλαζει και καποια "ψώνια" επιθυμουν κατι παραπανω ας τους συστηθουμε ως ειδικοί.Εγω έχω ανιχνευσει δυο περιπτωσεις καιδυστυχώς απογοητευτηκα σφαιρικά.Οχι δεν υπαρχει το οτιδήποτε.
Αγαπητε Νίκο ότι χρειαστείς είμαι στην διαθεσή σου,γραψε μου ότι θες να σε ενημερώσω,απο ενοικιαζόμενα έως το χωριό της Αγιάσου.
Χαιρετισμους στην Λιλιαν!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 10:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλους,
Γαλάζια σφαιρούλα μου, δυστυχώς αυτό που αναφέρεις, δεν συμβαίνει μόνο εκεί, αλλά και εδώ!!! Γι' αυτό λέω και ξαναλέω "προσεχτικά βήματα". Οι άνθρωποι απέχουν από την "αγάπη χωρίς όρους" και ορισμένοι εκπαιδευτές Ρέικι δεν διαφέρουν...δυστυχώς!!!
Νίκο, το νέο για το Ρέικι είναι ότι διοργανώνεται το πρώτο φεστιβάλ Ρέικι! Είμαι πολυ χαρούμενη, γιατί θα έχουμε την δυνατότητα να τα πούμε όλοι μεταξύ μας. Θα ήθελα όλοι να είμαστε εκεί!
Θα σας πω νεώτερα μόλις έχουν κατασταλάξει τα πράγματα. Αλλά όσοι είσαστε μακρυά, προσανατολιστείτε για επίσκεψη στην Αθήνα, γύρω στις 17 Σεπτεμβρίου.

΄Ενα άλλο νέο είναι ότι τον Οκτώβριο έχουμε καλέσει τον Patrick Zeigler, έναν μεγάλο θεραπευτή και μύστη για να μας κάνει το σεμινάριο Seichim-All Love! Θα είναι συγκλονιστική εμπειρία. ΄Οσοι θέλετε να μάθετε περισσότερα, μπείτε στο σάϊτ μου! Αγάπη χωρίς όρους! ΄Ετσι τουλάχιστον θα έπρεπε να λειτουργούμε και όχι"τι μου δίνεις, για να σου δώσω..."!!!! Εύχομαι να ανοίξει αυτή η ενέργεια στην Ελλάδα, που είναι ο τόπος "των Θεών"!!!!

Σας φιλώ όλους έναν-έναν
μια γλυκιά καλημέρα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dancing verum
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 17:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dancing verum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το καλωσορισμά μου στο forum είναι η υγεία της ροής του...Ευχαριστώ που με καλέσατε...Και σας υποδέχομαι που ερχεστε να συναντηθούμε σε ένα ακόμα βήμα μου προς την πνευματική Εστία.

Ανακαλύπτω μέρα με τη μέρα οτι ολο και περισσοτερο η μητερα Γη ζητά τη βοήθεια και την αγάπη μας.Ολή αυτή η εκτόνωση βαρέων ενεργειών που με τη διέλευση του Χ(ή Κ)ρόνου γίνεται εντονότερη,δεν πονάει μόνο ανθρώπους,λαούς,συνειδήσεις.Πονα τη Γη!

Κάθε ασθένεια ή χτύπημα σωματικό ειναι η εκτόνωση αρνητικής ενέργειας που αποβάλλει ο οργανισμός μας,το σώμα μας,προς την απελευθέρωσή του από αυτήν.Αυτή η ασθένεια ή πληγή θα χρειαστεί ίαση για την επούλωσή της,γι΄αυτό υπάρχουν και οι γιατροί...
Σε μία πλήρη αντιστοιχία με το σώμα και την ψυχή της Γης,εκτόνωση βαρέων ενεργειών της Γης σημαίνει δημιουργία πληγών,ασθενειών για τα οποία η Μητέρα πονάει.
Πόλεμοι,εκρήξεις ηφαιστείων,υπερμεγέθη θαλάσσια κοίματα,κυκλώνες,σεισμικές δονήσεις,αλλά και η κοινωνική εγκληματολογία προκαλούν σωματικές πληγές ή ασθένειες της Γης για τις οποίες χρόνια τώρα έχουμε υπογράψει συμβόλαιο ίασης.
Σε αντιστοιχία με τους αλλους πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος,η αλληλεπίδραση Γης και Πλανητών δημιουργούν ενεργειακές συμπεριφορές στις εκάστοτε οντότητες όλων των Πλανητών, που υπηρετούν με αυτόν τον τρόπο ένα Ανώτερο Σχέδιο...¨Η Κάθε ψυχούλα στη δική της Πατρίδα¨.

Με το reiki μπορούμε να στείλουμε ενέργεια στη Γη.Ετσι, στελνουμε ενέργεια οπουδήποτε η Γη πιστεύει οτι πονάει περισσότερο.Στελνοντας ενέργεια για συγκεκριμένο σκοπό,πάλι υπηρετούμε τη Γη,όπως για παράδειγμα,στέλνω ρέικι στο βότσαλο της θαλασσας,στο χελωνάκι μου,στο φαγητό μου κλπ.

Η γνώμη μου είναι να μην επαναπαυόμαστε στο οτι στειλαμε σημερα reiki στη Γη επειδή στειλαμε στο βοτσαλο.Πολύ όμορφο ,αγγελικό θα έλεγα το να στειλουμε στο βοτσαλο.Η ενεργεια εχει τη δική της θεια Σοφία και θα παει εκεί που πρέπει.Αλλά στο βότσαλο.Διότι αυτό εμείς παρακαλέσαμε.

Ετσι και για τους υπόλοιπους πλανήτες.Αποστέλλοντας κανείς reiki στη Γη,αποστέλλει και σε όλο το ηλιακό μας σύστημα,μα με ένα πιο εμμεσο τρόπο-όπως με το βοτσαλάκι και τη Γη.Το βοτσαλάκι θα βρει υγεία και μέσα από την υγεία και την υψηλότερή του δόνηση θα υπηρετήσει μαγνητικά τη Γη.

Σκεφτηκαμε ποτε να στέλνουμε reiki σε καθένα ξεχωριστα Πλανήτη του Ηλιακού μας συστήματος και στις οντοτητες που ζουν σε αυτούς?
Κάνοντας το,απαλλασσουμε τη Γη από την ένταση των βαρέων Πλανητικών αλληλεπιδράσεων που δημιουργούνται,κι ετσι τη γλυτώνουμε απο περαιτέρω παθολογικά συμπτώματα.Μάλιστα,στελνοντας reiki στους πιο εκλεπτισμένης ενέργειας πλανήτες-Ερμής,Αφροδίτη και στη Σελήνη ενισχύουμε σε αλληλεπίδρασή τους με τη Γη το ανοιγμα της Καρδιάς της Γης.

Να σημειώσω πως η Ενέργεια της Γης,παρόλα αυτά,απέναντι στους άλλους Πλανήτες του Ηλιακού μας συστήματος είναι μία εκλεπτισμένη Ενέργεια φιλοξενείας και φροντίδας και άνεσης!Δηλαδη,αν κατοικούσαμε π.χ.στον Κρόνο,τότε κάπως έτσι θα νιώθαμε την πλανητική ενέργεια της Γης...
Και ειναι οντως συγκινητικό το οτι η Γη μας δεχεται,αλλα ως ανώτερη Ευγενική ψυχη,δε χτυπαει,μα διακρικικά,αξιοπρεπως και με μεγαλοπρέπεια βαδίζει προς τη δική της ΕΣΤΙΑ...και το Ξερει!

Στελνω μέσα από αυτα τα γράμματα μου την αγάπη μου προς τη Γη.Και σας προτείνω,ας ορίσουμε μια ημερομηνία που θα αποστέλλουμε reiki και στους αλλους πλανήτες.Οσο για τη ΓΗ,ακολουθω πιστα ενα sms που έχω λάβει στο κινητό οτι κάθε 1η Κυριακή του μήνα και ωρα μεταξύ 12.00-12.30 ωρα Ελλαδας,γίνεται διεθνώς αποστολή reiki στη ΓΗ.


Χορεύοντας...Υπάρχω περισσότερο

Πηγα στο δασος γιατι ήθελα να ζήσω ελευθερα.Ηθελα να ζήσω βαθεια τη ζωη,να ρουφηξω ολο της το μεδουλι.Να βαλω στην ακρη ολ'αυτα που δεν ηταν ζωη και να να μην ανακαλυψω,οταν θα εφθανε η στιγμή να πεθάνω,πως δεν εζησα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2006, 09:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπημενοι είχα καιρό να σας επισκεφτω,εφυγα απο το νησί για δυο εβδομαδες....και διαβάζοντας σας σήμερ αλες και απογειώθηκα.
Διαβασα όσα έγραψε ο dancing και είναι υπεροχα,διαβασα και μια κάρτα της Ρωρ.....
.......λες γι αυτο κα μενα να με εκφράζει τόσο πολυ....ναι κι εγω χορεύοντας ίπταμαι.
Πολλες ευχες για ολους σας,μου λείπετε!Καλλιόπη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2006, 10:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλους με πολύ αγάπη,

Δεν πειράζει αν χαθήκαμε για λίγο! Υπάρχουμε παντού, μαζί, και εργαζόμαστε, ακόμα και αν εδώ στο ύλικό πεδίο νομίζουμε ότι έχουμε ένα "μικρό κενό".

Χριστάκη καλημέρα,
Χαίρομαι που είσαι μαζί μας! Και βέβαια θα στέλνουμε ρέικι στην Γη. Είναι το κυριότερο μέλημά μας, για να της δείξουμε την ευγνωμοσύνη μας που μας δέχθηκε σαν εργάτες της εξέλιξης. Και για να την βοηθήσουμε στην μετάστασή της...
Χαίρομαι Χριστάκη, που αυτά που σου έχω πει, μπήκαν βαθιά στην ψυχή σου. Γιατί έτσι σιγά-σιγά βρίσκει ο καθένας μας τον δρόμο του και τον διανύει με χαρά και επίγνωση.
΄Ηταν μεγάλη μου χαρά, που σε διάβασα. Και όταν κατάλαβα ότι είσαι εσύ, η χαρά μου ήταν μεγαλύτερη.

Μια τεράστια αγκαλιά σε όλους
και πολλά φιλιά
και πολύ αγάπηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofiVsofi
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 17:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofiVsofi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΙΔΟΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΕΣΩ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΙ Ο ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΤΥΠΟΥ 1.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 12:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλη sofiVsofi από εμένα.
Γεια και σε όλη την παρέα.
Η γνώμη μου για αυτό που ρωτάς είναι πως μια ενεργειακή θεραπεία βοηθάει σε ό,τι έχουμε,όμως δεν πιστεύω πως μπορούμε να βασιζόμαστε μόνο σε αυτή.
Σίγουρα όλα τα παιδιά εδώ έχουμε βιώσει καταστάσεις όπου το ρέικι βοήθησε ίσως πιο δραστικά από οτιδήποτε άλλο σε ασθένειες.
Ομως ο συνδυασμός με την ιατρική (συμβατική ή μη είναι δικό σου θέμα) είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις.
Φιλικά
ΝίκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 17:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Sofi, γειά σου Νίκο, φιλιά σε όλους όσοι είναι ακόμη εδώ.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Νίκο για το θέμα της θεραπείας.
Ας μην επικεντρωνόμαστε στην ίαση του σώματος μόνο. Η λέξη "θεραπεία" περικλείει ολόκληρη θεωρία. Γιατί πρώτα πρέπει να θεραπεύσουμε τον εαυτό μας από ό,τι αρνητικό και μετά να στραφούμε στον φυσικό μας φορέα. ΄Όχι ότι δεν πιστεύω στην θεραπεία μέσω του ρέικι, αλλά θεωρώ ότι η θεραπεία πρέπει να έχει την απόλυτη έγκριση του "θεραπευόμενου" να αλλάξει τον τρόπο που αντιμετωπίζει την ζωή του, ώστε να επιφέρει θεραπεία σε όλα τα επίπεδα.

Φιλιά και αγκαλιέςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sapore
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 15:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sapore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω τίποτε να συνεισφέρω στην συζήτηση και στις εμπειρίες σας καθώς καμία βιωματική παρόμοια εμπειρία δεν έχω.
Μάλλον ερωτήσεις και ίσως το topic να μην είναι το κατάλληλο, αλλά διαβάζοντας το μου δημιουργήθηκε μια αίσθηση οικειότητας (είδα ανοιχτά και... μπήκα :-)
Αυτό που μπορώ να καταθέσω είναι πως μέσα μου παλεύει ο ορθολογισμός με το "μεταφυσικό". Δεν είμαι διορατική, δεν είχα ποτέ μου μεταφυσικές εμπειρίες, δεν είμαι θρησκευόμενη.
Νοιώθω όμως πως κάτι λείπει. Έχω αυτή την αίσθηση κενού που προκύπτει από την ατελεσφορη αναζήτηση κάποιου πράγματος που δεν ξέρεις τι είναι δεν ξέρεις πώς είναι αλλά το ψυχανεμίζεσαι χωρίς ποτέ να το πλησιάζεις. Ξέρεις πως υπάρχει.
Προσπαθώ να βρω τις συνδέσεις μεταξύ ασύνδετων γεγονότων. Νομίζω πως όλη η ζωή μας αντικαθρεπτιζει τον εαυτό μας, τις σκέψεις μας και την προσωπικότητά μας.
Επίσης η κάθε μέρα λειτουργεί σαν καθρέφτης του ασυνειδήτου σου, εκείνου του άγνωστου εαυτού, που καλά κρατά κρυμμένα μυστικά και φόβους.
Γιατί τα λέω όλα αυτά?
Γιατί αυτή την εποχή αισθάνομαι πάρα πολύ μπερδεμένη. Είναι σαν η καθημερινότητά μου να έρχεται σε πλήρη αντίθεση με μένα. Μία διαρκής σύγκρουση που μου δημιουργεί άγχος, κούραση, κατάθλιψη αλλά παράλληλα την υποψία ότι όλα θα τακτοποιηθούν αν αντιληφθώ ότι πηγή της σύγκρουσης είναι η αδυναμία μου να αντιληφθώ την πραγματική αιτία όλων αυτών των συγκρούσεων.
Αλλά δεν μπορώ να βρω την άκρη του νήματος. Δεν ξέρω πώς να τις μεταφράσω, δεν ξέρω πώς να τις αλλάξω, δεν ξέρω πώς να αλλάξω τον εαυτό μου.
ΕΠΙΣΗΣ
Δεν ξέρω να διαλογίζομαι, δεν γνωρίζω τεχνικές αυτοχαλάρωσης όσο για το ρέικι... αφήστε το καλύτερα.
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?
Ευχαριστώ έτσι κι αλλιώς για τον χρόνο σας

Δυστυχώς η σοφία έρχεται όταν δεν την χρειαζόμαστε πια
ΓΚΑΜΠΡΙΕΛ ΓΚΑΡΣΙΑ ΜΑΡΚΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2006, 11:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλώς ήλθες καλη μου,
Ολοι κάτι εχουμε να προσφερουμε όσο κι αν αδεν γίνεται κατανοητό,οι προβληματισμοι όλων μας βοηθουν στην εξέλιξη μας.
Οποια παλη κι αν αγίνεται μεσα σου ειναι σίγυορο ότι θα σε οδηγήσει σε αλλους χωρους σκεψης και συναισθημάτων.Καμια παλη δνε ειναι τυχαια.Αφησε τον εαυτο σου να σου μιλησει ,ακου την εσωτερική σου φωνη κι αυτη θα σε βοηθησει να βρεις ότι η ψυχη σου ζητά.
Καλη μέρα φωτεινή σε όλους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sapore
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2006, 16:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sapore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα galazia sfaira.
Δεν ξέρω πώς να ακούσω τον εαυτό μου....:-(

Δυστυχώς η σοφία έρχεται όταν δεν την χρειαζόμαστε πια
ΓΚΑΜΠΡΙΕΛ ΓΚΑΡΣΙΑ ΜΑΡΚΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 13:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Sapore,η αίσθηση κενού και το ότι ψυχανεμίζεσαι ότι κάτι λείπει χωρίς να ξέρεις τι, είναι και η αρχή της αναζήτησης που συνήθως δε σε αφήνει αν δε βρείς απαντήσεις.
Άρχισες ήδη να ψάχνεις στο ESOTERICA και να ζητάς βοήθεια. Και αναζητώντας έρχονται και απαντήσεις, όχι τόσο από κάποιον άλλο, αλλά μέσα από σένα.
Υπάρχουν σεμινάρια και άπειρα βιβλία αυτοβοήθειας,που μπορείς να βρεις τρόπους χαλάρωσης, διαλογισμού, και ένα σωρό άλλα πράγματα που σου δίνουν το ερέθισμα να ανοίξεις νέους δρόμους, νέο τρόπο σκέψης κλπ. Και στο ESOTERICA μπορείς να βρείς πολλά θέματα για προβληματισμό και αναζήτηση.
Σου εύχομαι το καλύτερο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
astrol
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 02:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astrol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Sapore

Ανοικτα ειναι για ολους.

Συγκρουσεις υπαρχουν σε καθε λογικο ον.
Πολλες φορες ειμαστε μπερδεμενοι απο διφορα πραμματα, αλλα αν προσεξεις οταν εισαι πιο ηρεμος παντα ερχεται η λυση.

Ετσι λοιπον η εσωτερικη διαθεση ειναι η πηγη και η δυναμη που θα τακτοποιησει, ολα.

Αμα ειμαστε ερωτευμενοι ειδες ποσο ολα μας φαινονται ομορφα , απλα , για ολα υπαρχει η λυση?

____________________________________________________________________
Αλλά δεν μπορώ να βρω την άκρη του νήματος.
____________________________________________________________________

Οταν βλεπεις ενα κουβαρι μπερδεμενο σε πιανει μια απελπισια, αλλα οταν αρχισεις να το ξεμπερδευεις βλεπεις οτι δεν ηταν και τοσο τρομερο οσο φανηκε.

Οταν εισαι ετοιμη/ος να δεχτεις την γνωση δεν σε "ρωταει" απλα ερχεται.
Οσο και να πιεζεις τα πραμματα δεν κανεις τιποτα αλλο απο το να αγχωνεσαι και να τα δυσκολευεις.

Τεχνικες διαλογισμων και τα σχετικα μπορεις να βρεις πολλα σε διαφορα βιβλια, πιο θα σου κανει ??? θα το καταλαβεις!

Οσο για το REIKI θα διαφωνησω μαζι σου, αλλα αμα δεν σου κανει αστο.

Πρεπει να σε προβληματησω ομως, γιατι ζητας την γνωση ???
Την ζητας γιατι θελεις να μαθεις η να την "χρησιμοποιησεις "???

Αν πραγματι την θελεις για ΜΑΘΗΣΗ θα την παρεις αργα η γρηγορα , αλλοιως δεν θα την παρεις ΠΟΤΕ.

ΙΩΑΝΝΗΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 09:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους,
πόσο χαίρομαι που ήραν και νέοι φίλοι!!
Να μαζευόμαστε σιγά-σιγά.
Γαλάζια σφαίρα σου στέλνω την αγάπη μου!
Αγαπητή Sapore,
΄Εχεις κάνει ένα μικρό βήμα, από την στιγμή που αναρωτιέσαι. Το που θα βρεις την άκρη, είναι καθαρά δικό σου θέμα, γιατί οι δρόμοι της αναζήτησης είναι για τον καθένα πολύ προσωπικοί και ως εκ τούτου διαφορετικοί. Δεν υπάρχουν κλισέ στους διαλογισμούς, ούτε στην αλήθεια που αναζητάμε. Αν δεν επικεντρωνόμαστε στο δέντρο, θα δούμε επιτέλους το δάσος. Και αυτή είναι η ουσία. Να δεις τον εαυτό σου σαν μέρος του θεϊκού συνόλου και έτσι να τον αντιμετωπίζεις. Σημασία έχει να ζεις με χαρά, η οποία όμως έρχεται μέσα από την αυτογνωσία. Αν θεωρείς τα εμπόδια της ζωής σαν βράχους που κλείνουν τον δρόμο σου, μπορείς να τα μετατρέψεις σε χαλίκια και να τα προσπεράσεις. Είναι μόνο θέμα πίστης και εμπιστοσύνης. Πίστης ότι δεν υπάρχουν βράχοι αλλά μόνο χαλίκια, που ο ανθρώπινος νους τα κάνει να φαίνονται βράχοι και εμπιστοσύνη ότι ΝΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ!!!
Το ρέικι δεν είναι πανάκεια!!! Είναι όμως μια καλή αρχή να έρθεις σε επαφή με την θεϊκή ενέργεια και να την βάλεις στην ζωή σου. ΄Ολοι από κάπου ξεκινάμε. Αν εσένα δεν σου "πάει" γιατί το δοκίμασες, τότε βρες έναν άλλο δρόμο να έρθεις σε επαφή με το "πνευματικό" σου επίπεδο. Σημαντικό θεωρώ ότι αρχίζεις και αναρωτιέσαι. Αν συνεχίσεις θα διαπιστώσεις ότι έρχονται "συμπτώσεις" καθημερινά, που σε οδηγούν. Και επειδή, θεωρώ, ότι δεν υπάρχουν συμπτώσεις, σου προτείνω να τις αξιολογήσεις βαθύτερα.
Να ξέρεις ότι τώρα πια δεν υπάρχουν δικαιολογίες. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΙΛΟΓΕΣ!
Δικαιολογία είναι η τέλεια αμφισβήτηση και επιλογή σου είναι να ψάξεις τι σε κάνει να αισθάνεσαι αρμονία και γαλήνη. Βήμα-βήμα ανακαλύπτεις την ουσία της ανθρώπινης φύσης. Βήμα-βήμα ανακαλύπτεις ότι αυτή η ουσία είναι θεϊκή!

Σας φιλώ όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 09:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα galazia sfaira.
Δεν ξέρω πώς να ακούσω τον εαυτό μου....:-(

Δυστυχώς η σοφία έρχεται όταν δεν την χρειαζόμαστε πια
ΓΚΑΜΠΡΙΕΛ ΓΚΑΡΣΙΑ ΜΑΡΚΕΣ



Kαλη μου όπως και παραπάνω ελέχθη,ήδη σου μιλάει η εσωτερική σου φωνή.Αυτη σου ζηταέι απαντησεις,αυτη σε κανε να ψάχνεις,αυτη σε ωθει σε καινουργι αμονοπάτια μεχρι να βρις απυτο που ειναι το καλυτερο για σενα.ΑΠλά ακόμη δεν την εμπιστευεσαι και την αποδιώχνεις σαν ξενη,μα ειναι η δικη σου φωνη.......σιώπησε κι αφουγκρασου την.Θ ατην νοιωσεις μεσα σου και τότε θα χαμογελασεις,γιατι ξερεις, απλά δεν αφηνεσαι να την ακουσεις.Τα οσα αφορουν την ψυχη μας,τα ακουμε οταν σιωπουμε.

Την αγάπη μου σε ολους σας και χαίρομαι που σας βλεπω ξανα!
Αγκαλιες, ΜΙΑ θαλασσα αγκαλιες!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sapore
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 14:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sapore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας! Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Όσο για το ΡΕΙΚΙ με παρεξηγήσατε... Όταν είπα "άστο καλύτερα" εννοούσα ότι είμαι παντελώς άσχετη...:-).
quote:
Πρεπει να σε προβληματησω ομως, γιατι ζητας την γνωση ???
Την ζητας γιατι θελεις να μαθεις η να την "χρησιμοποιησεις "???

Ευχαριστώ για την επισήμανση astrol, αλλά αυτό είναι ξεκάθαρο για μένα. Φυσικά για να μάθω, για να γνωρίσω τον εαυτό μου, για να είμαι καλά και να προσφέρω όλη μου την αγάπη σε αυτούς που αγαπώ, χωρίς να τους επηρεάζω με τα άγχη και τις μεταπτώσεις μου. Όλα τα άλλα με αφήνουν παγερά αδιάφορη.

quote:
Αν θεωρείς τα εμπόδια της ζωής σαν βράχους που κλείνουν τον δρόμο σου, μπορείς να τα μετατρέψεις σε χαλίκια και να τα προσπεράσεις. Είναι μόνο θέμα πίστης και εμπιστοσύνης. Πίστης ότι δεν υπάρχουν βράχοι αλλά μόνο χαλίκια, που ο ανθρώπινος νους τα κάνει να φαίνονται βράχοι και εμπιστοσύνη ότι ΝΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ!!!


Αυτό θεωρητικά το γνωρίζω. Στο πρακτικό κολλάω. Έχει δίκιο ο astrol όταν λέει πως όταν είμαστε καλά όλα μας φαίνονται εύκολα, γι' αυτό είπα πως για όλα ευθύνεται ο τρόπος που τα βλέπω...
Τον τρόπο που αντιλαμβάνομαι και διαχειρίζομαι τα πράγματα θέλω να αλλάξω...

quote:
Το ρέικι δεν είναι πανάκεια!!! Είναι όμως μια καλή αρχή να έρθεις σε επαφή με την θεϊκή ενέργεια και να την βάλεις στην ζωή σου.

Δεν έχω έρθει σε επαφή με το ρέικι αλλά μάλλον δεν υπάρχει και τρόπος, γιατί δεν γνωρίζω κανέναν που να ασχολείται.
Να σας ενημερώσω ότι δεν είμαι από την Αθήνα.

Σας ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας.
Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη...:-)

Δυστυχώς η σοφία έρχεται όταν δεν την χρειαζόμαστε πια
ΓΚΑΜΠΡΙΕΛ ΓΚΑΡΣΙΑ ΜΑΡΚΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sapore
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 14:59:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sapore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α! Και κάτι άλλο...
Πώς σιωπούμε γαλάζια σφαίρα?

Δυστυχώς η σοφία έρχεται όταν δεν την χρειαζόμαστε πια
ΓΚΑΜΠΡΙΕΛ ΓΚΑΡΣΙΑ ΜΑΡΚΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astrol
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 23:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astrol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sapore

Πως να σιωπησεις ??? δεν τοσο απαραιτητο να πιεστεις..
Τωρα το καλοκαιρι που τα πραγματα ειναι περισσοτερο ευνοικα και αν εχεις τον χρονο μπορεις να πας σε μια παραλια απογευμα κατα την δυση του ηλιου , να απολαυσεις το φυσικο φαινομενο και να αφεθεις στις σκεψεις σου.

Καλο θα ηταν να παρακολουθεις την αντανακλαση του ηλιου μεσα στο νερο , εκεινο τον ελαφρυ κυματιμο που κανει ..ειναι τελειο για χαλαρωση. ( εχω τραβηξει βιντεακι σε αυτο για χαλαρωση η ακομη και για υπνωση μιας και ειναι ο τομεας μου )
Αν το κανεις συχνα θα διαπιστωσεις οτι θα < ακουσεις > πολλα ενδιαφεροντα. ( ελπιζω εκει που μενεις να εχει θαλασσα !)

Εγω αυτον τον καιρο κατεβαινω σε μια παραλια για να παρω φωτο ηλιοβασιλεματα και αυτη η προσηλωση στην δουλεια που κανω με απομακρυνει απο καθε σκεψη και <ακουω > διαφορα !!!

ΙΩΑΝΝΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2006, 09:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Α! Και κάτι άλλο...
Πώς σιωπούμε γαλάζια σφαίρα?

Δυστυχώς η σοφία έρχεται όταν δεν την χρειαζόμαστε πια
ΓΚΑΜΠΡΙΕΛ ΓΚΑΡΣΙΑ ΜΑΡΚΕΣ



Aγαπητή Sapore,σιωπώ σημαίνει σταματώ να βασανίζομαι να βρω λύση,σταματω να λειτουργω με το μυαλο μου,σταματώ να έχω συναισθηματα ανυπομονησίας και αγωνίας.Αφήνομαι στον χρόνο,χαζεύω άν θες και αφουγκραζομαι μόνο τι νοιώθω απαλλαγμενη απο αρνητικά συναισθηματα.Κυριαρχει μεσα μου μ΄νο το συναισθημα της αγαπης,αγάπης για τον εαυτο σου,αγαπης για ότι έχειςδιπλα σου,για το συμπαν που σε περιβαλλει,Αγάπη μόνο αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2006, 09:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια γλυκιά καλημέρα σε όλους!
Sapore, δεν υπάρχει θεωρητικό ή πρακτικό μέρος στην πίστη και την εμπιστοσύνη. Αν πιστεύεις ότι τα εμπόδια είναι προκλήσεις για να εξελιχθούμε, αν εμπιστεύεσαι την θεϊκή σου ουσία, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα! Το θεωρητικό μέρος είναι να το έχεις ακούσει, αλλά εσύ η ίδια να αμφιβάλεις γι' αυτήν την αλήθεια! Εγώ σου μιλάω για πίστη και εμπιστοσύνη!!!Ατόφια συναισθήματα που σου δίνουν συνεχώς κίνητρα να ανακαλύπτεις την προέλευσή του φόβου και να τον εξουδετερώνεις. Γιατί όλα ξεκινάνε από τον φόβο! Και όπου υπάρχει φόβος, δεν υπάρχει αγάπη.
Και όπως λέει και η γλυκιά μου γαλάζια σφαίρα, η αγάπη είναι ο στόχος μας για να βρούμε την ισορροπία μας. Και αγάπη χωρίς όρους είναι αυτή ακριβώς η ενέργεια που κάνει τους βράχους, χαλίκια!
Δεν υπάρχει "θέλω να αλλάξω τον τρόπο που διαχειρίζομαι...", υπάρχει "εμβαθύνω στην ουσία της ζωής και προχωράω, ενσωματώνοντας τις θεϊκές ποιότητες στην ζωή μου!"

Πολλά φιλιά σε όλουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy