ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η τυραννία των μεγάλων αριθμών, ως ένδεια διάνοιας.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2015, 12:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κατάπτωση του ελληνικού πνεύματος,ήρθε απότομα.
Ήρθε με την υποταγή.Αναλύθηκε σε άλλες αναρτήσεις μου.

Απλά ,ακόμα και στην ύστερη αρχαιότητα,(εποχή νεοπλατωνισμού και όχι μόνο),ενώ η διαφορά από την κλασσική αρχαιότητα και την προσωκρατική περίοδο,ήταν μεγάλη-είπαμε,απότομη πτώση- εξακολουθούσαν οι αντιπρόσωποι της ελληνικής διαννόησης να είναι αισθητά ανώτεροι από τους υπόλοιπους της εποχής τους.

Έτσι,στα μάτια του ψιλοαμόρφωτου ή του ευκαιριακού μελετητή της αρχ.ελληνικής γραμματείας ,φαίνεται μια αρμονική συνέχεια της γραμματείας μέχρι και τον 4-5 αιώνα μ.χ.
Οι ακόμη πιο βαρεμένοι θεωρούν ακόμη και τον Μάρκο Αυρήλιο, φιλόσοφο του ύψους των αρχαίων της κλασικής περιόδου.
Και για να μη το μηδενίσουμε τελείως,δεν λέω ότι δεν ήταν αξιόλογα τα κείμενά του..Αλλά μη μπλέκουμε τις βούρτσες με τις μπούτσες..

Τα επόμενα χρόνια ήταν ακόμη τραγικότερα.
Οι πίθηκοι της τότε εποχής(7-8ος αιώνας, έως και 17ος) κατάφεραν να γίνουν επιλεκτικοί επί των κειμένων των αρχαίων.Αλλά επέλεξαν τα χειρότερα εξ' αυτών.Και μετά τα διαστρέβλωσαν κι από πάνω.

Από όλη την υπέροχη φιλοσοφία που δύσκολα της βρίσκεται ψεγάδι,δεν πήραν τίποτα...
Στην προσπάθεια των αρχαίων, να ορίσουν και να αναπτύξουν τις επιστήμες επικεντρώθηκαν.
Και θα μου πει κανείς και ποιο είναι το πρόβλημα σου ρε φίλε?κακό ήταν?
ΑΠό μόνο του, όχι.
Όταν όμως από ένα έργο επί των επιστημών κατά 75% σωστό,διαλέγεις το κομμάτι του 25% που είναι λάθος...Τότε ναι ,είναι κακό.

Και για να προλάβω και μερικούς,οι αρχαίοι είχαν δικαίωμα επί του λάθους.Ήταν σε αχαρτογράφητα νερά.Και τα κατάφεραν υπέροχα, για τα δεδομένα της εποχής τους.

Όταν όμως,αιώνες ολόκληρους μετά,με καλύτερα εργαλεία στα χέρια σου,με μπούσουλα τις εξαίρετες προσπάθειες των προηγούμενων,επιλέγεις ,ΑΥΣΤΗΡΑ,το κομμάτι που αφορά τα λάθη τους, και το κάνεις και δόγμα,ΕΙΣΑΙ ηλίθιος.Καθυστερημένος.Ή Σκοταδιστής...

Μένει η τελευταία περίοδος.ΑΠό 17ο αιώνα και μετά.
Η Πυθία είπε ότι χρωστάω ακόμη ένα διάλογο.Τον τρίτο και τελευταίο.

Εκεί θα δείτε και τα πρόσφατα μπουμπούκια της ..φιλοσοφίας.Η επόμενη κάθετη πτώση...
Αλλά όχι ακόμη.Για όποιον διαβάζει(αν υπάρχει κάποιος..) υπομονή.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2015, 13:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η τυραννία των μεγάλων αριθμών
61% ΟΧΙ


Αυτά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2015, 02:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελευταία δεν νιώθω καλά.
Πολύ βλακεία εκτοξεύεται γύρω μου.Τι θέλεις?ΜΜΕ, τύπος, blogs και οι παπαγάλοι αυτών?

Νομίζω ότι είμαι στόχος πυραύλων S-400 με πολλαπλές κεφαλές.Δεν είναι πυρηνικές όμως.Είναι ακόμη πιο αιμοβόρικες.Κεφαλές βλακείας.

Που θέλεις? Εδώ, στο Ιράκ, τη Συρία, την Τουρκία, την Ρωσσία, την Ευρώπη και το Αμέρικα?παντού είναι.

θα μου δώσουν νέες ταυτότητες με ίριδα και μαλακίες.Θα μου κόψουν την σύνταξη, θα μου φορολογήσουν τα χρυσαφικά της γιαγιάς και τις λίρες της νονάς.Οτι δεν δηλώσω, θα το χάσω.Κι αν το δηλώσω θα μου το πάρουν, όλο και κάπου θα χρωστάω.Η 520αρα η μπέμπα κάνει 23.000 στην Γερμανία και 54.000 στην Ελλάδα.Και δώστου φόρο έξτρα για κάθε ρόδα, κάθε χρόνο και καύσιμο και ασφάλεια και φόρο διαβίωσης επ'αυτών των πολυτελών πραγμάτων.

Δεν έχω μπέμπα.Είχα όμως.Γλύτωσα.
Δεν έχω σπίτι.Δεν είχα ποτέ.Γαμώ τους τυχερούς είμαι.Δεν έχω χρυσαφικά και λίρες.Ούτε χρήμα στο στρώμα.
Τότε γιατί σκας ρε μαλάκα?Ελα ντε!!Γιατί?

Επειδή δεν αντέχω την βλακεία.Οχι αυτών που την νομοθετούν και την τυπώνουν στο ΦΕΚ.Οχι αυτών που την προπαγανδίζουν σε κάθε δελτίο ειδήσεων και κάθε πανηλίθια εκπομπή τύπου Τατιάνας, Ανίτας, Φ και Μ και όλο το σιχαμένο συνάφι των αμφιβόλου φύλου ΜΜΕαδων.

Την βλακεία του κόσμου εννοώ.Αυτή δεν αντέχω.Που δεν έχουν πάρει ακόμη τους δρόμους, με όπλα στους ώμους.Που τρέχουν να ψηφίσουν μετά από εκείνο το απίστευτο ΟΧΙ.Εκείνο το ΟΧΙ που αντί να τους ελευθερώσει, τους έκανε ακόμη πιο ηλίθιους.Τόσο που έδωσαν πάλι το πιλοτήριο του σκάφους, στους ίδιους κερατάδες.

Και μετά σου λέει ο συντονιστής, πως δεν μας ψεκάζουν, δεν υπάρχει mind control, MK Ultra, και άλλα τέτοια συνωμοσιολογικά.
Μα αν υπήρχαν αυτά, τότε θα μπορούσα να εξηγήσω την βοϊδοποίηση του πλήθους.Τώρα δεν μπορώ.

Εχεις και τον άλλον τον μαλάκα, να περιμένει τον Αντίχριστο, μέχρι τις 10 το πρωϊ της 7/12/15 τοπική ώρα.Εσπασε όλα τα κοντερ της μαλακίας ο τύπος.Ούτε στο "Νησί της προηγούμενης μέρας" να βρισκόταν!

Εχεις και την χαζοβιόλα με τα 2325 μηνύματα, που αν κάποια ΜΚΟ της έδινε 10 ευρώ για κάθε μαλακία που γράφει θα είχε τώρα 23.250 ευρώ, τα οποία θα επένδυε λόγω εξυπνάδας στο χρηματιστήριο της Μεγάλης Απάτης της Αθήνας.Θα αγόραζε μετοχές της Εθνικής Τραπέζης της Ελλάδος, σε χαμηλό 0,001 του ευρώ ανά μετοχή.Ασε που τώρα λέγεται σκέτο Εθνική Τράπεζα.Το Ελλάδος πήγε περίπατο.Γιατί?Μα, δεν είναι δική μας πλέον!

Εχω κι άλλα πολλά.Σε ποιόν να τα πω?Σε συγγενείς, γείτονες, γνωστούς, στην αγορά, στον φούρνο, τον μανάβη, τον χασάπη?Παντού πρυτανεύει η μαλακία.Σιχαμάρα της νοητικής κατάντιας του νεοέλληνα.

Ετσι τα λέω εδώ και ξεκαυλώνω.Υπάρχουν και 5-10 άνθρωποι εδώ, που καταλαβαίνουν απολύτως τι λέω και όχι μόνον.Αντιστέκονται κι όλας.Με το τρόπο του ο καθένας.Μακάρι να γίνουμε πιο πολλοί.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2015, 09:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αντιστέκονται κι όλας.Με το τρόπο του ο καθένας.Μακάρι να γίνουμε πιο πολλοί.
Εγώ πάντως (αν και το ζήτημα δεν είναι το "εγώ" στην προκειμένη περίπτωση.. αλλά να λέγονται και αυτά) αντιστεκόμουν καιρό τώρα..
Για όσους άρτι αφηχθέντες.. Καλώς μας ορίσατεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy