ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η τυραννία των μεγάλων αριθμών, ως ένδεια διάνοιας.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 22:20:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτρέψτε μου κατ' αρχήν, να μην ασχοληθώ με το θέμα του αριθμού των τετραγώνων, αν και ήταν ένας καλός αιφνιδιασμός, και μάλιστα εντός θέματος, στο βαθμό που ο καθένας αναρωτιέται για τις προσωπικές, αλλά και των γύρω του δυνατότητες.

Μέχρις εδώ έχει γίνει μια αρκετά ακριβής περιγραφή της κατάστασης, τόσο ως προς την τοπική οπτική θέασης, όσο και ως προς την αναγωγή της σε παγκόσμιο επίπεδο. Το θέμα έχει παρουσιάσει μια δυναμική, που προσωπικά δεν περίμενα, για αυτό και έχω καθυστερήσει να επανατοποθετηθώ. Οι παρεμβάσεις του καπετάνιου και του Πύρινος όμως, νομίζω πως με κάποιο τρόπο επισπεύδουν την δική μου παρέμβαση. Άλλωστε, σχεδόν βλέπω τον Νικόμαχο, τον Αμεινία και την Αμαλία στη γωνία, έτοιμους να μου βάλουν τις φωνές, σε στύλ, ξεκούνα ρε χαμένε, να πάμε παρακάτω, γιατί αν το συνεχίσεις έτσι, θα σου κατεβάσουμε ότι σουντόκου μας περίσεψε από πέρσι το καλοκαίρι.

Έχουμε και λέμε.

Ο καπετάνιος - συνηθισμένος προφανώς στα βαθιά και ανοιχτά νερά -, μας μιλά για το ποτάμι του συλλογικού ασυνειδήτου, και τη μορφή που μπορούν να πάρουν τα πράγματα.
Ο Πύρινος, μας θυμίζει πως ο μεγάλος μπαμπάς όλων μας, διέκρινε στοχαστικά τη φευγαλέα φύση των πραγμάτων. Εδώ θα κάνω δύο παρατηρήσεις. Αφενός μεν, οτι η συνεισφορά του ήταν, κατά την άποψή μου, ασύγκριτα μεγαλύτερη από αυτήν του Δημόκριτου - αν ο δεύτερος αποπειράθηκε να διακρίνει το κόσμος, ο πρώτος πέτυχε να κατανοήσει τη λειτουργία του -. Αφετέρου, τεκμηρίωσε το ομοούσιο των εκφάνσεων του κόσμους.

Στην παρούσα φάση, και έχοντας συνεχώς στο νού μου τις δύο παραπάνω τοποθετήσεις, θα αποπειραθώ να αλλάξω το γήπεδο στο οποίο έπαιξε μπάλα ο Far Fighter. Ο άνθρωπος εντόπισε τη ρίζα του κακού, στη διάθεση και πρόθεση της εκάστοτε εξουσίας, να διαχειρίζεται τους φυσικούς πόρους, και μέσω αυτής της διαχείρισης, να αναπαράγεται και να γιγαντώνεται, διαπλέκοντας όλο και περισσότερο τα κανάλια της, και πνίγοντας τους ανθρώπους και τον πλανήτη. Εδώ ακριβώς θέλω να πατήσω, και να πάμε παρακάτω. Θεωρώ πως τέτοιου είδους ερμηνείες, είναι εντελώς λάθος, γιατί ξεκινούν από εντελώς λάθος βάσεις.

Για όσους κατέχουν στοιχειώδη φυσική, ή ακόμα και βασική ιστορία της επιστήμης, ο Νικόλα Τέσλα, υπήρξε ο απόλυτος γκουρού της εφαρμοσμένης φυσικής. Φυσικά και υπάρχουν σοβαρότατες υποψίες, πως είχε ακουμπήσει την ελεύθερη ενέργεια, ή ενέργεια μηδενικού σημείου, ή όπως αλλιώς θέλει να την πει κανείς. Φυσικά και είναι ιστορικά δεδομένο, πως η χρηματοδότηση των ερευνών του, διακόπηκε κάποια στιγμή εντελώς, ο ίδιος παρέμενε πάμπτωχος, και ένα πλήθος σημειώσεών του εξαφανίστηκε ως δια μαγείας.

Και λοιπόν?

Η ενέργεια είναι πάντα μέσα στα πόδια μας. Μπορεί να μην είναι θεωρητικώς άπειρη, αλλά είναι απολύτως επαρκής για όλους, χωρίς την παραμικρή αρνητική επίπτωση στο περιβάλλον. Πάρε κυρία μου ηλιακή ενέργεια. Πάρε κυρία μου αιολική ενέργεια. Πάρε κυρία μου, και ενέργεια από παλίρροιες και υδροηλεκτρικά έχω. Έλα πάρε, πάρε. Διαλέχτε καλέ κυρία μου, διαλέχτε. Φρέσκο πράγμα και φτηνό, να φάει ο λαουτζίκος λέμε.

Ή μήπως όχι?

Όχι βέβαια. Και εδώ και παντού, για να βάλεις φωτοβολταικά και ανεμογεννήτριες, θέλεις ένα σωρό άδειες, ένα σωρό χρήματα, οπωσδήποτε διασύνδεση με κάποιο δίκτυο, και πάει λέγοντας. Ακόμα κι αν εξασφαλίσει κάποιος τον τρόπο να παράξει απολύτως δωρεάν ενέργεια, ακόμα κι αν αυτό γίνεται με μηδενική περιβαλλοντική επιβάρυνση, στο τέλος θα βρεθεί να πληρώνει τα μαλλιοκέφαλά του, είτε για τη χρήση της, είτε για τη μεταφορά της. Το ίδιο ισχύει για τα υδροηλεκτρικά. Όσο βρίσκονται στον κεντρικό έλεγχο, είναι καθαρά και συμβατά με την τοπική χλωρίδα και πανίδα. Αν θελήσεις να φτιάξεις ένα μικρό και να κινήσεις ένα νερόμυλο, αυτομάτως διαταράσσεις το οικοσύστημα σε ακτίνα 1600 χλμ. Το ίδιο και με τα παλιρροικά συστήματα. Εμποδίζουν την αναπαραγωγή του ερυθρού οξύρηγχου ιππόκαμπου, την ίδια ώρα που τα σόναρ των υποβρυχίων ξεκληρίζουν κοπάδια δελφινιών.

Πες οτι φτιάχνεις ένα αυτοκίνητο που καίει αέρα. Θα βρεθεί ο τρόπος να πληρώνεις τα μαλλιοκέφαλά σου, π.χ. σε τέλη χρήσης, στάθμευσης, ασφάλειας, κ.λ.π. Πες οτι φυτεύεις ντομάτες στη βεράντα σου. Είσαι παράνομος. Έβλεπα προχθές έναν κηπουρό, ο οποίος έλεγε πως μπορεί κανείς να καλλιεργήσει πιπεριές και ντομάτες με οικολογικά αντιζιζανιοκτόνα, αλλά δεν μπορεί να τα πουλήσει, γιατί μόνο αυτά που καλλιεργούνται με επίσημα εγκεκριμένα χημικά είναι νόμιμα κατά τη διάθεσή τους. Γιατί?

Προσπαθώ δηλαδή να πω, πως όλοι οι πόροι αλλά κυρίως, όλοι οι τρόποι αξιοποίησής τους, υπάρχουν ήδη, είναι φθηνοί, αποτελεσματικοί, και απολύτως οικοσυμβατοί. Χωρίς τις εξωτικές τεχνολογίες του Τέσλα.

Σε πρώτη ανάγνωση, το παραμύθι που ζούμε, έχει οικονομικά αίτια. Σου λέει δηλαδή, πως ότι και να κάνεις, όπως και όπου επιλέξεις να ζείς, θα πρέπει να συνεισφέρεις ΚΑΙ οικονομικά. Γιατί?

Προσωπική μου άποψη είναι, οτι όλο το πανηγύρι γίνεται για το χρόνο. Αφού άσχετα με την ενέργεια, και κατ' επέκταση την τροφή, πρέπει να βρεθεί τρόπος να πληρώνουμε όλοι ΚΑΙ σε χρήμα, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε, είναι να συνεχίζουμε ο καθένας τη συμμετοχή του στο γενικότερο σύστημα, τουλάχιστον στο βαθμό που χρειάζεται προκειμένου να εκπληρώνουμε την χρηματική μας συνεισφορά. Η παράνοια είναι καταφανής, αν σκεφτεί κανείς πως όλα τα παραπάνω κατατείνουν στο εξής:

Δεν έχει λειτουργική αξία η αφθονία. Λειτουργική αξία έχει μόνον η έλλειψή της. Κι αυτό, γιατί μόνο σε καθεστώς διαρκούς έλλειψης, μπορεί κανείς να δεσμεύει το ανθρώπινο δυναμικό. Όχι φυσικά και με τη Μαρξιστική έννοια, αλλά με μια έννοια πολύ πιό εσωτερική.

Το ζητούμενο δεν είναι πλέον η δέσμευση του εργατικού δυναμικού, αλλά η δέσμευση της ίδιας της αυτοδιάθεσης, μέσω της υποχρεωτικής δέσμευσης του προσωπικού χρόνου, δηλαδή της δυνατότητας αυτοεξέλιξης και αυτοσυνειδησίας.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 22:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Το ζητούμενο δεν είναι πλέον η δέσμευση του εργατικού δυναμικού, αλλά η δέσμευση της ίδιας της αυτοδιάθεσης, μέσω της υποχρεωτικής δέσμευσης του προσωπικού χρόνου, δηλαδή της δυνατότητας αυτοεξέλιξης και αυτοσυνειδησίας.

Και είναι το κυριότερο όπλο της NWO, δια την διατήρηση της τυραννίας των αριθμών σε υψηλά επίπεδα.

Δύσκολα, πολύ δύσκολα ο πεινασμένος αυτοεξελίσεται.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 23:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Συμφωνώ ότι έγινε ένα βήμα τώρα.Καταλήξαμε ότι:

Η υπέρτατη αξία στον πλανήτη δεν είναι οι πλουτοπαραγωγικές πηγές.
(το χρήμα δεν το συζητάμε καν)

Είναι ο χρόνος.

Σε μια θνητή κοινωνία,είναι προφανές.

Ο DSM απλά το ανέλυσε.

Οδηγούμαστε όμως στο ίδιο πρόβλημα.

DSM μας λες,και σωστά, ότι πρέπει να αυτοδιατεθούμε.

Μαντέψτε ποιο είναι το εμπόδιο... Η ένδεια διάννοιας.

Το ποτάμι ορθώς λέχθηκε ότι είναι απαραίτητη προυπόθεση.
Όμως αυτό που λέω από την αρχή είναι ότι πρέπει να το ρημαδοδούνε όλοι.
Κι αν όχι όλοι,οι περισσότεροι.

Αντί γι' αυτό μαθαίνουμε ότι ξανασταμάτησε η γη...

Μου αρέσει η ιδέα του Σ.Α.
Την πιστεύω κιόλας.
Θέλω όμως να την δω στην πράξη.
Και κάτι μου λέει ότι όπως έχω πει και παραπάνω,θέλει ΣΠΡΩΞΙΜΟ.
Πρόταση:
Ας βρούμε για αρχή ΧΡΟΝΟ.
Μετά βλέπουμε.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 23:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Σε μια θνητή κοινωνία,είναι προφανές.

Θέλω να διαφωνήσω σε αυτο με το εξής επιχείρημα:

Η κοινωνία δεν είναι θνητή.
Είναι αθάνατη.

Τα μέλη της κοινωνίας είναι θνητά.Ομως έχουν φροντίσει να την καταστήσουν αθάνατη, για τις μελλοντικές γεννεές.
Είτε με έργα,είτε με πράξεις,είτε με καταγραφές.

Θέλω να δείξω ότι η κοινωνία του σήμερα,έχει πληρέστατη περιγραφή της κοινωνίας του χθές.Τόσα πολλά στοιχεία, που θα μπορούσε κάποιος να σκεφθεί με άνεση:

Να αποφύγει να κάνει τα ίδια λάθη, να αποφύγει την επανάληψη της Ιστορίας,να ανελίξει το "σκεφθήναι" σε τρόπο ζωής, να αποφύγει την "προβατίλα".

Δεν είναι θνητή η κοινωνία.Δεν πέθανε το χθές.Ζεί μέσα στην τυραννία των αριθμών και διαιωνίζεται.

Θα μπορούσα να θεωρήσω μια κοινωνία πεθαμένη,άν δεν έβλεπα την δομή της,να είναι ίδια 5.000 χρόνια τώρα.Τίποτα δεν άλλαξε,πέρα απο τις ονοματοδοσίες.Η ίδια σκατένια ιεραρχία του κέρδους εξακολουθεί να κυβερνά.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2013, 23:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα μέλη εννοούσα Νικόμαχε.Ορθή η αναδιατύπωση.
Το νόημα παραμένει.

Συμφωνώ επί της διατήρησης της ιεραρχίας.Κακό σκυλί ψόφο δεν έχει.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 02:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κάποιοι σήμερα υπεραμύνονται ότι είναι ελεύθεροι.Τουλάχιστον έτσι νομίζουν.
Οχι.Είναι έρμαια των σάπιων αντιλήψεων για τις βασικές αξίες της ζωής.Είναι σε διαρκή αγώνα για θέσεις, διακρίσεις, υλική ευμάρεια, η οποία τους οδηγεί σε διανοητική φαυλότητα.


Αγράμματοι φωστήρες κατεδαφίζουν σύμβολα και θρύλους, καταρρακώνουν πρόσωπα και ιδέες, ανασκευάζουν, επανατοποθετούν και πλαστογραφούν την ιστορία και τις παραδόσεις των λαών, εξευτελίζουν προσωπικότητες της ιστορίας και των πολιτισμών, επικυρώνουν και αναγάγουν σε αρετές την ανηθικότητα και την ατιμία.

Τι μπορεί να περιμένει κανείς απο τους λαούς,οι οποίοι έχουν αναθέσει την διαπεδαγώγησή τους στα ΜΜΕ?
Μέσα απο εκπομπές,παράθυρα,αναλύσεις επι αναλύσεων,κόντρες για το θεαθήναι,πλήρης παροχή"άρτου και θεαμάτων".

Αν εξετάσει κανείς,τον βίο και την πολιτεία όλων αυτών των διαμορφωτών της κοινής γνώμης,θα έχει αμέσως απαντήσεις, για την απύθμενη πνευματική χωματερή, στην οποία καθημερινά βυθίζονται οι λαοί!

Υπάρχουν ενα σωρό οργανώσεις, που ασχολούνται με την μόλυνση του περιβάλλοντος.Δεν ξέρω ούτε μια οργάνωση η οποία να ασχολείται με την καθημερινή και απροκάλυπτη μόλυνση του εγκεφάλου των ανθρώπων.Σαν να μην υπάρχει.
Μα τόσο αφελείς είναι οι άνθρωποι?
Μες στα μάτια τους είναι η μόλυνση του μυαλού τους.Ενα κλικ είναι αρκετό να την αποφύγουν.Δεν το κάνουν όμως.

Είπε κάποτε ένας πρωθυπουργός: << Δυστυχώς επτωχεύσαμε>>.
Ε, λοιπόν? Στα αρχ@δια μας!!

Επρεπε να πεί:<< Δυστυχώς επτωχεύσαμεν πνευματικά >>!!

Αν είχαμε την ικανότητα να γίνουμε όλοι Ζορμπάδες,τότε ίσως ανατρέπαμε αυτην την ένδεια της διαννοίας.

Οι κυρίαρχες έννοιες της σημερινής τάξης είναι: Ατομικισμός-Ανταμοιβή-Ιδιοκτησία.Και φυσικά η ημιμάθεια.
Τα τρία πρώτα σκατά,ενοποιημένα σε μια υπέροχη κουράδα.
Μια κουράδα δυνάστης.Ασκεί έλεγχο,καθορίζει τάξεις,επιβάλει αταξίες,προωθεί την αφαίρεση χρόνου απο τα μυαλά.Χρόνο που θα ήταν ικανός να την ανατρέψει,να την πολτοποιήσει.

«Υπάρχει επίσης μια άλλη φτώχεια, η πνευματική φτώχεια της εποχής, που αφορά επίσης σε μεγάλο βαθμό τις χώρες που θεωρούνται οι πιο πλούσιες. Είναι αυτό που ο προκάτοχός μου, ο αγαπητός και σεβαστός Βενέδικτος Ιστ', αποκαλεί δικτατορία του σχετικισμού η οποία δεν αναγνωρίζει τίποτε ως οριστικό, τοποθετεί το εγώ του καθενός και τις επιθυμίες του ως έσχατο μέτρο και απειλεί τη χαρά ανάμεσα στους ανθρώπους» Τάδε έφη νέος Πάπας φραγκίσκος!!

Ποιός πάει 10 μπύρες στοίχημα,ότι είναι μόνο λόγια?
Λόγια του κ@λου.Υποκρισία.Απευθύνεται σε αμνούς και το δείχνει απροκάλυπτα.Κατά τον Πάπα,ο πνευματικά φτωχός είναι ο μη πιστός.
Και ο πιστός ακούγοντάς τον, σαν μαλάκας που είναι,σκέπτεται ότι επειδή αυτός είναι υπο την σκέπη της θρησκείας του,δεν είναι καθόλου φτωχός στο πνεύμα και κορδώνεται.

Παράδειγμα λίγο πιο πάνω στο << ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ>>.
Αφήσαμε τον Χριστος Ελ στην ησυχία του και αυτός βάλθηκε να μας αποδείξει ότι πράγματι η ηλιθιότητα δεν έχει όρια.

Βλέπω τους λαούς του κόσμου.Μόλις τους πειράξει κάποιος τις καταθέσεις,τους θίξει την ιδιοκτησία,πόσο γυμνοί είναι.Πόσο ξεβράκωτοι.Αντί να αμυνθούν,αντί να ισοπεδώσουν κάθε "μακρύ" χέρι,κοιτούν πώς θα καταφέρουν να περισώσουν ότι μπορούν για χάρη της υλικής τους ευμάρειας.Ακόμη και δίδοντας ξανά την εξουσία σε κάποια απο τις κουράδες, που λέγαμε πριν.Αρκεί αυτη η κουράδα να υποσχεθεί πώς δεν θα του τα πάρει όλα, αλλά θα του αφήσει και κάτι.
Οποία ένδεια διαννοίας!!!!!!!

Δυστυχώς η κοινωνία των ανθρώπων χαρακτηρίζεται απο το εφήμερο, το παροδικό,χωρίς ουσιαστικούς στόχους.Να "περνάει καλά" θέλει μόνο.Εγω να είμαι καλά και η οικογένειά μου.Η οικογένεια του Μαο-Μαο που δεν περνά καλά,δεν υπάρχει καν στην σκέψη μου.Δεν είναι άνθρωπος ο Μαο-Μαο.Είναι άλλος άνθρωπος.Οχι εγώ.

Ελα όμως που με, τέτοιους εφήμερους στόχους,χωρίς οράματα,χωρίς συλλογικές ανθρώπινες στοχεύσεις,χωρίς πνευματικό πλούτο,καθίσταται δυσοίωνο το μέλλον της κοινωνίας!

Η προσπάθεια του θεματοθέτη, αλλά και των συμμετεχόντων, είναι να αναδειχθεί αυτο το πρόβλημα και όχι μόνον.Το ζητούμενο είναι,μέσα απο τις καταθέσεις όλων μας,να περιορισθεί αυτός ο γ@μημένος ο αριθμός της ένδειας της διαννοίας!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 11:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βλέπω τους λαούς του κόσμου.Μόλις τους πειράξει κάποιος τις καταθέσεις,τους θίξει την ιδιοκτησία,πόσο γυμνοί είναι.Πόσο ξεβράκωτοι.Αντί να αμυνθούν,αντί να ισοπεδώσουν κάθε "μακρύ" χέρι,κοιτούν πώς θα καταφέρουν να περισώσουν ότι μπορούν για χάρη της υλικής τους ευμάρειας.Ακόμη και δίδοντας ξανά την εξουσία σε κάποια απο τις κουράδες, που λέγαμε πριν.Αρκεί αυτη η κουράδα να υποσχεθεί πώς δεν θα του τα πάρει όλα, αλλά θα του αφήσει και κάτι.

Φοβούνται,αδελφέ.

Αφού την είπες τη λύση.Ο Ζορμπάς είναι η λύση.

Ο Νικόλας το είχε δει.

Είχε σκιαγραφήσει την φιλοσοφία ακόμα και με δεδομένη την έλλειψη ξερής μόρφωσης.
Είχε δει πως ο απλός άνθρωπος δύναται να ξεσκονίσει από πάνω του την φαυλότητα και βλακεία,και να αγκαλιάσει τη διαννόηση.

Ο σεβασμός του,στον Ζορμπά,δείχνει το δρόμο.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 11:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Η παρέμβαση του θεματοθέτη μετά την εφαλτήρια συζήτηση του θέματος , φέρνει τα πράγματα στα ίσα τους επικεντρώνοντας τη προσοχή μας για την περαιτέρω ανάπτυξη των προβληματισμών μας στα βασικά σημεία που συζητήθηκαν.

Κοινωνικό ασυνείδητο , αρχαία ελληνική γραμματεία .

Η αρχαία ελληνική σοφία , είναι το πολύτιμο εργαλείο , για να δώσουμε μορφή και δυναμική υπόσταση στο υπό εξέλιξη αναδυόμενο κοινωνικό ασυνείδητο .

Αρχαία Ελληνική γραμματεία VS παγκοσμιοποίησης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 11:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote] Βλέπω τους λαούς του κόσμου.Μόλις τους πειράξει κάποιος τις καταθέσεις,τους θίξει την ιδιοκτησία,πόσο γυμνοί είναι.Πόσο ξεβράκωτοι.Αντί να αμυνθούν,αντί να ισοπεδώσουν κάθε "μακρύ" χέρι,κοιτούν πώς θα καταφέρουν να περισώσουν ότι μπορούν για χάρη της υλικής τους ευμάρειας.Ακόμη και δίδοντας ξανά την εξουσία σε κάποια απο τις κουράδες, που λέγαμε πριν.Αρκεί αυτη η κουράδα να υποσχεθεί πώς δεν θα του τα πάρει όλα, αλλά θα του αφήσει και κάτι.

Φοβούνται,αδελφέ.

Αφού την είπες τη λύση.Ο Ζορμπάς είναι η λύση.

Ο Νικόλας το είχε δει.

Είχε σκιαγραφήσει την φιλοσοφία ακόμα και με δεδομένη την έλλειψη ξερής μόρφωσης.
Είχε δει πως ο απλός άνθρωπος δύναται να ξεσκονίσει από πάνω του την φαυλότητα και βλακεία,και να αγκαλιάσει τη διαννόηση.

Ο σεβασμός του,στον Ζορμπά,δείχνει το δρόμο.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.
=======================================================

Αμείνια !!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 11:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia
Καταρχάς, ας πάμε στον Τέσλα. Ήταν όντως μεγάλος επιστήμονας/εφευρέτης, παρεξηγημένος και αδικημένος. Εάν είχαν ακούσει αυτά που έλεγε ίσως να είμασταν όντως σε καλύτερη κατάσταση από ενεργειακής απόψεως. Βέβαια, έτσι θα άλλαζαν χέρια τα χρήματα (δηλαδή ο βαθμός εξουσίας που έχει κάποιος στη ζωή του και στους άλλους) με τρόπο μη αρεστό σε κάποιους. Ίσως γι' αυτόν και για άλλους λόγους, η μεγαλοφυΐα του Τέσλα πήγε κάπως άκλαυτη.

Αλλά υπήρξαν άλλες τεχνολογικές και επιστημονικές ανακαλύψεις που όντως έκαναν καλό στην ανθρωπότητα και που τις απολαμβάνουμε σήμερα όλοι μας. Όπως η αντιμικροβιακή επανάσταση και η διάδοση των φαρμάκων (έστω και αν όχι σε ολόκληρον τον κόσμο) που χάρη σε αυτές δεν πεθαίνουν τόσοι άνθρωποι στα 10 και στα 20, οι γυναίκες μπορούν να γεννήσουν και μετά τα 30, κ.λπ. Επίσης το Διαδίκτυο που έχει καταλύσει τις αποστάσεις και τα σύνορα. Και τόσα άλλα. Δεν μπορώ να θεωρήσω γι' αυτά ότι επιτράπηκε να γίνουν επειδή συνέφερε τη συνομωσία των λίγων.

Πάμε τώρα στο "Καθολικό Πνεύμα Φώτισης και Μοναδικότητας" και στην εγκατάλειψη της κοσμοθεωρίας του διαχωρισμού και των απατηλών συνόρων, που γράφεις. Δηλαδή, τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Να γίνουμε όλοι ομοιόμορφα καλοπροαίρετα αγγελάκια; Που να μη μας ενδιαφέρει το προσωπικό μας συμφέρον, να μην θέλουμε να διαφέρουμε από τους άλλους; Να μη συγκρουόμαστε; Να μην προσπαθούμε να αμυνθούμε αλλά ούτε και να καταπατήσουμε τα συμφέροντα των άλλων όταν έχουμε την ευκαιρία;


Και όμως, χτες είχε ένα ντοκιματέρ με τον Κανάκη (τον γνωστό) ο οποίος είχε επισκεφθεί με την actionaid ένα απ' τα χωριά, στο οποίο είχε ανάδοχο παιδί.
Αυτό που έλεγε και ξαναέλεγε είναι οτι οι άνθρωποι αυτοί που ζούσαν μεσ'τη φτώχια είχαν πολιτισμό που εμείς οι "πολιτισμένοι" ούτε τον φανταζόμαστε.
Χαρακτηριστικό ήταν, ότι οταν υποδέχτηκαν τον Κανάκη και την όλη ομάδα της actionaid, όπου είχαν μαζευτεί όλοι σε ένα υπόστεγο, η φυλή έκανε τρεις διαφορετικές προσευχές (υπήρχαν μέσα στη φυλή άτομα απο τρεις διαφορετικές θρησκείες) χωρίς καμία να ενοχλήσει την άλλη και με πολύ σεβασμό. Άλλο χαρακτηριστικό, και αυτο μου έκανε πολύ εντύπωση, είναι κάποια στιγμή που ο Κανάκης είχε κάτσει να ξαποστάσει σε ένα σημείο και ήρθε τότε μια κοπέλα από τη φυλή και του είπε ευγενικά να μετακινηθεί.. γιατί εκεί που κάθισε υπήρχαν μυρμηγκοφωλιές και ο Κανάκης τους.. έκοβε τη ροή.
Αυτό για μένα είναι πολιτισμός.
Όμως είναι ένας πολιτισμός που δεν μπορεί να αποκτηθεί με τεχνητά μέσα, και για αυτό εν μέρει συμφωνώ μαζί σου Αμαλία σχετικά με αυτό που λες στον Mcfarland, οτι όλα αυτά είναι λίγο ρομαντικά και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Όταν ζούμε σε ένα τεχνητό περιβάλλον, τις πόλεις, δεν έχει καμιά σημασία τι θα βάλουμε στα βιβλία μας, τα σχολικά. Γιατί τη παιδεία τη λαμβάνει κάποιος πρώτα από την ίδια τη φύση και όλα τα άλλα ειναι δευτερεύοντα και αφορούν περισσότερο τη συντήρηση ενός τρόπου ζωής, καταναλωτικού και χωρίς πολύ ουσία.
Επομένως απο τη στιγμή που ο άνθρωπος απομακρύνεται απο τη σοφία της φύσης και καταφεύγει σε θεωρίες, θρησκείες και τεχνητά μέσα για να αποκτήσει ξανά αυτή τη σύνδεση με το όλο που έχει χάσει, επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω για την αποτελεσματικότητα.
Το θέμα είναι να φύγουμε από το τεχνητό, αυτό είναι όλο το θέμα. Γιατι έχουμε δημιουργήσει μια τεχνητή πραγματικότητα, την οποία δημιουργεί η παιδεία, τα ΜΜΕ (τηλεόραση, ίντερνετ κλπ) και ο ίδιος ο χώρος (οι πόλεις) στον οποίο ζούμε. Όταν άνθρωποι που ζουν και μεγάλωσαν σε αυτή τη πλαστή πραγματικότητα, ισχυρίζονται οτι με κάποια άλλα τεχνητά μέσα θα βγούμε απο αυτή, είναι λογικό να είμαι σκεπτικιστής.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 11:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν εννοούμε πόσα τετραγωνα περιεχονται του σχηματος, τότε 14 (9 μικρα τετράγωνα και 5 μεγαλύτερα, μαζί με το μεσαίο, στα οποίο περιέχονται τα μικρά). Αν προσθέσουμε σε αυτά και το ίδιο το τετράγωνο στο οποίο περιέχονται όλα, τότε 15.
Έπεσα μέσα Αμαλία;
Διορθώνω την απάντηση, και λέω 16 (15 αν δεν μετρήσουμε το ίδιο το τετράγωνο στο οποίο περιέχονται τα άλλα) γιατί δεν πρόσεξα ένα μεγάλο εσωτερικό τετράγωνο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 11:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και συμπληρώνω φίλε Αμείνια...

-Η Θυμοσοφία των απλών ανθρώπων του μόχθου και η Σοφία των προγόνων μας.

-Το εκρηκτικό μείγμα που φοβούνται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 12:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με τον DSM, έχουμε το χρήμα πάνω από όλα και δεν υπάρχει και αποκέντρωση, πως να τα πετύχουμε αυτά;
Δηλαδή για να πετύχεις πρέπει να έρθεις στην Αθήνα ή στην Θεσσαλονίκη τώρα με την κρίση πως νομίζεται ότι επιδρούν όλα αυτά σαν αποκέντρωση έτσι το σκέφτονται ο καθένας στο χωριό του και με φθηνή ενέργεια και βιολογικά προϊόντα να καλλιεργεί; ακόμα και αυτό μας το στερούν.
Ο Αριστοτέλης διετύπωσε την διδασκαλία του περί ανελίξεως των πάντων δια των κοσμογονικών νόμων της φύσεως και της δυναμικής εκδηλώσεως και εξελίξεως αυτών, με την ιδέα ότι ο άνθρωπος είναι εν μικρογραφία το Σύμπαν, θεωρούσε την πραγματικότητα ως αποτέλεσμα Δυνάμεως και Ενεργείας και ε δίδασκε ότι η Φύση, ανελισσομένη πορεύεται προς την εκπνευμάτωση και η θεία Δημιουργία εξελισσόμενη έχει ως αποτέλεσμα την θεία Πνευματικότητα.
Τι έχουμε κρατήσει από ο φυσικό μας κόσμο; Γιατί οι άνθρωποι δεν θέλουν να είναι κοντά στην φύση τι έχει γίνει τι μας έχουν περάσει;
Όταν είχε ξεκινήσει το πείραμα για το μποζόνιο higgs είχαν πει κάπου ότι είναι πολύ επικίνδυνο βέβαια και ότι υπήρχε περίπτωση να δημιουργήσει μία μικρή μαύρη τρύπα πάνω στην ατμόσφαιρα όπου δεν θα ήταν επικίνδυνη δεν παύει όμως να είναι μία μαύρη τρύπα, άλλα αυτά καλύφτηκαν βέβαια και περιμένουν την καινούργια ενέργεια και η καταστροφή του περιβάλλοντος;
Κατά πόσο αυτό μπορεί να επηρεάσει και να μας φέρει κοντά στην παγκοσμιοποίηση, ίσως τελικά να θέλει να καταρρεύσουν οι θρησκείες οπότε να γίνει ένας θρησκευτικός πόλεμος δεν νομίζεται;
Και τι όλοι θα πάνε στο χωριά τους ενδεχομένως να προστατευτούν από όλο αυτό; Γιαυτό όσοι θα ξέρουν να καλλιεργούν και έχουν μάθει να ζούνε έτσι θα επιζήσουν; Τι μας φέρνει πιο κοντά στον κόσμο η Ασκητική ζωή και η πνευματικότητα; το περιβάλλων που στις μεγαλούπολης δεν έχουμε;
Και εδώ μιλάμε για την τυραννία των μεγάλων αριθμών που ως επί το πλείστον ζούμε μέσα σε κλουβιά όπως στο βίντεο μου με την μαϊμού χωρίς οξυγόνο, χωρίς φύση και χωρίς χρήματα, να πειραματιζόμαστε με τους καινούργιους νόμους, βρίσκεται τελικά στους γεωργούς το καινούργιο χρήμα που πιστεύουν; θα γίνουμε όλοι κοτζαμπάσηδες; αυτό θα είναι το καινούργιο επάγγελμα του μέλλοντος που θα προωθούν; πόσους έχουμε ακούσει να λένε αν γίνει πτώχευση θα φύγουμε στην επαρχεία, είναι η καινούργια μόδα;
Να είναι το σώμα των επιστημόνων του παρελθόντος ή των φιλοσόφων που πλήρωσαν με την έσχατη ένδεια τις ιδέες τους,...να είναι οι κορυφές τις διάνοιας.
Πια παγκοσμιοποίηση; και DSM που ενδεχομένως είμαι θύμα και ανήκω σε αυτό αν το πάρουμε με τον όρο και πια είναι η NWO; στην Ελλάδα του σήμερα.
Απλοί συνειρμοί για να καταλήξουμε στο σήμερα, στο τώρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 14:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notirk
Η αρχαία ελληνική σοφία , είναι το πολύτιμο εργαλείο , για να δώσουμε μορφή και δυναμική υπόσταση στο υπό εξέλιξη αναδυόμενο κοινωνικό* ασυνείδητο .

Αρχαία Ελληνική γραμματεία VS παγκοσμιοποίησης.


Η Αρχαία Ελληνική γραμματεία είναι σε κάποιο βαθμό δημιούργημα ακριβώς της παγκοσμιοποίησης εκείνης της εποχής. Μόνο που τότε το κέντρο της βρισκόταν ακριβώς στον ελλαδικό χώρο, ή και στις περιοχές της άμεσης επιρροής του. Καθόλου ωραίο σαν παραδοχή, ωστόσο εντελώς αληθινό. Παρ' όλα αυτά, συγκεκριμένες σχολές σκέψης, σαφώς και μπορούν να γίνουν χρήσιμα εργαλεία στην αντιμετώπιση των δικών μας αγωνιών.

* Το ορθόν είναι "συλλογικό ασυνείδητο", και σαφώς θα μας απασχολήσει παρακάτω. Τις διαφορές θα τις αναλύσουμε στην πορεία.

Τα bold δικά μου.

quote:
Πύρινος
Γιατί τη παιδεία τη λαμβάνει κάποιος πρώτα από την ίδια τη φύση και όλα τα άλλα ειναι δευτερεύοντα και αφορούν περισσότερο τη συντήρηση ενός τρόπου ζωής, καταναλωτικού και χωρίς πολύ ουσία.
Επομένως απο τη στιγμή που ο άνθρωπος απομακρύνεται απο τη σοφία της φύσης και καταφεύγει σε θεωρίες, θρησκείες και τεχνητά μέσα για να αποκτήσει ξανά αυτή τη σύνδεση με το όλο που έχει χάσει, επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω για την αποτελεσματικότητα.
Το θέμα είναι να φύγουμε από το τεχνητό, αυτό είναι όλο το θέμα. Γιατι έχουμε δημιουργήσει μια τεχνητή πραγματικότητα, την οποία δημιουργεί η παιδεία, τα ΜΜΕ (τηλεόραση, ίντερνετ κλπ) και ο ίδιος ο χώρος (οι πόλεις) στον οποίο ζούμε. Όταν άνθρωποι που ζουν και μεγάλωσαν σε αυτή τη πλαστή πραγματικότητα, ισχυρίζονται οτι με κάποια άλλα τεχνητά μέσα θα βγούμε απο αυτή, είναι λογικό να είμαι σκεπτικιστής.

Θα έπρεπε δηλαδή να θεωρήσουμε και τους κάστορες με τα φράγματά τους "παρά φύσιν"? Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Είναι αδόκιμο να θεωρούμε τα ανθρώπινα δημιουργήματα "παρά φύσιν". Από τη στιγμή που ο άνθρωπος είναι κομμάτι της, το ίδιο είναι και τα δημιουργήματά του.

quote:
maria3
Συμφωνώ με τον DSM, έχουμε το χρήμα πάνω από όλα και δεν υπάρχει και αποκέντρωση, πως να τα πετύχουμε αυτά;

Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω, είναι πως το πρόβλημα ΔΕΝ είναι το χρήμα, ΟΥΤΕ οποιαδήποτε υπερσυγκέντρωση, αλλά η έξωθεν δέσμευση και διαχείριση του ζωτικού χρόνου. Θα το δούμε και παρακάτω πιό καθαρά.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 14:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πύρινος
Όμως είναι ένας πολιτισμός που δεν μπορεί να αποκτηθεί με τεχνητά μέσα, και για αυτό εν μέρει συμφωνώ μαζί σου Αμαλία σχετικά με αυτό που λες στον Mcfarland, οτι όλα αυτά είναι λίγο ρομαντικά και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Φίλε Πύρινε έσκασα στα γέλια!!

Ο " Mcfarland" είναι μπύρα και η Αμαλία δεν λέει τίποτα σε αυτόν.
Για να πει κάτι στον Mcfarland, χρειάζεται πολλές Mcfarland!!!

Και τότε γίνεται λίγο ρομαντική και οραματίζεται τον πολιτισμό που δεν μπορεί να αποκτηθεί με τεχνητά μέσα!!

Συμπέρασμα:
Ο Mcfarland τελικά έχει μεγάλη σχέση!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 27/03/2013 14:51:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 15:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
maria3
Και εδώ μιλάμε για την τυραννία των μεγάλων αριθμών που ως επί το πλείστον ζούμε μέσα σε κλουβιά όπως στο βίντεο μου με την μαϊμού χωρίς οξυγόνο,

maria3, θα ήθελα να αναπτύξεις, το πώς ακριβώς αντιλαμβάνεσαι την τυραννία των μεγάλων αριθμών, σε σχέση με την ζωή του χθές και του σήμερα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 15:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Πύρινε έσκασα στα γέλια!!

Ο " Mcfarland" είναι μπύρα και η Αμαλία δεν λέει τίποτα σε αυτόν.
Για να πει κάτι στον Mcfarland, χρειάζεται πολλές Mcfarland!!!




Τόση κουβέντα για μπύρες.. μπερδεύτηκα ο άνθρωπος
Τον far-fighter εννοούσα
(far αυτός, far η μπύρα... )Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 16:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φαινομενολογία ίσως του Φραντς Μπρεντάνο , ποιος ξέρει; αγνοούμε τα σημερινά καθημερινά γεγονότα και προσπαθούμε με εικασίες να προτρέξουμε σε ασυνείδητα ή συνειδητά πράγματα, ίσος είναι μάλλον η επιστημονική φιλοσοφία; η μεταφυσική οντολογία ίσως των πραγμάτων όπως έκαναν και οι Αρχαίοι ημών πρόγονοι βέβαια θα μου πεις υπάρχει και μεσαιωνική φιλοσοφία και η νεότερη και διάφορες άλλες, απλά αυτές ήταν οι πρωτομάστορες και ίσως σήμερα για μένα προσωπικά ο πιο νέος του 19ο αιώνα ο Άρθουρ Σοπενχάουερ, ποιος ξέρει; ίσως και Φρόιντ οπού ανέλυσε πολλά πράγματα βάση φιλοσοφίας ασχέτως αν μπήκαν στην ψυχολογία, Υπάρχει οι τυραννία των μεγάλων αριθμών και σήμερα μπορούμε να ανακαλύψουμε κάτι με την φιλοσοφία ή ασυνείδητα δεν οδηγούμαστε πουθενά; Για να το αναπτύξω πλήρως πάντως θα χρειαστώ ώρες με ένα θέμα ίσως καθαρά δικό μου για να σου απαντήσω πλήρως στην ερώτηση σου. Πάντως φιλοσοφία δεν σημαίνει για μένα δεν ανήκω πουθενά, απλά ψάχνομε παντού και υπάρχει μέσα σε όλα αυτά και η πίστη στο θεό για μένα.
Διέψευσε με αν είμαι λάθος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 16:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

________________________________________
Notirk
Η αρχαία ελληνική σοφία , είναι το πολύτιμο εργαλείο , για να δώσουμε μορφή και δυναμική υπόσταση στο υπό εξέλιξη αναδυόμενο κοινωνικό* ασυνείδητο .
Αρχαία Ελληνική γραμματεία VS παγκοσμιοποίησης.
________________________________________

DSM
Η Αρχαία Ελληνική γραμματεία είναι σε κάποιο βαθμό δημιούργημα ακριβώς της παγκοσμιοποίησης εκείνης της εποχής. Μόνο που τότε το κέντρο της βρισκόταν ακριβώς στον ελλαδικό χώρο, ή και στις περιοχές της άμεσης επιρροής του. Καθόλου ωραίο σαν παραδοχή, ωστόσο εντελώς αληθινό. Παρ' όλα αυτά, συγκεκριμένες σχολές σκέψης, σαφώς και μπορούν να γίνουν χρήσιμα εργαλεία στην αντιμετώπιση των δικών μας αγωνιών.
* Το ορθόν είναι "συλλογικό ασυνείδητο", και σαφώς θα μας απασχολήσει παρακάτω. Τις διαφορές θα τις αναλύσουμε στην πορεία.
Τα bold δικά μου.
---------------------------------------------------------

Αποδεκτή η διόρθωση της λέξης. Μου συμβαίνουν κάτι τέτοια , ιδιαίτερα όταν είμαι με τη τσίμπλα στο μάτι .

Για τηυ παγκοσμιοποίηση του αρχαίου Ελληνικού πολιτισμού διαφωνώ.

Η αρχαία ελληνική σοφία ήταν και είναι οικουμενική.

Κάνω διαχωρισμό των εννοιών , παγκοσμιοποίηση και οικουμενοπίηση.

Η παγκοσμιοποίηση σημαίνει επιβολή κοινών συνθηκών σε ολόκληρο τον κόσμο και υποταγή των συνειδήσεων για εξυπηρέτιση ατομικών συμφερόντων,( βλέπε τραπεζών ).

Οικουμενισμός σημαίνει ελεύθερη ανάπτυξη τής συνείδησης
όπου το κοινό συμφέρον είναι και δικό μου συμφέρον.
Η Αρχαία ελληνική σοφία είναι προς αυτή την κατεύθηνση.
Οι αρχαίοι Έλληνες ήταν οικουμενιστές.

Οικουμενοποίηση VS Παγκισμιοπίησης.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 16:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θαλασσόλυκε,ακόμη και για σένα υπάρχουν άγνωστα νερά,στα οποία δεν μπορείς να κολυμπήσεις με ασφάλεια!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 16:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
maria3
Διέψευσε με αν είμαι λάθος.

Θα προσπαθούσα να σε διαψεύσω ή να συμφωνήσω, μόνο αν απαντούσες στην ερώτησή μου.

Προφανώς δεν έχεις καταλάβει την ερώτηση.
Αλλη μια προσπάθεια?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 16:21:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SOS....Μαθε μου κολύμπι πριν πνιγώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 16:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα έπρεπε δηλαδή να θεωρήσουμε και τους κάστορες με τα φράγματά τους "παρά φύσιν"? Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Είναι αδόκιμο να θεωρούμε τα ανθρώπινα δημιουργήματα "παρά φύσιν". Από τη στιγμή που ο άνθρωπος είναι κομμάτι της, το ίδιο είναι και τα δημιουργήματά του.
Είναι και δεν ειναι τόσο απλά τα πράγματα... θα το εξηγήσω. Κατ'αρχάς το παράδειγμα του κάστορα δεν ανταποκρίνεται καθόλου στη δικιά μας πραγματικότητα: είναι στη φύση του κάστορα να ζει με αυτόν τον τρόπο και δεν επιβαρύνει έτσι το περιβάλλον ούτε αλλοτριώνεται η φύση του απ' το χτίσιμο φραγμάτων, αντιθέτως έτσι εξασφαλίζεται η διαιώνιση του είδους του.
Εμείς προσπαθούμε να συντηρήσουμε ένα καταναλωτικό μοντέλο ζωής (και εν μέρει σε αυτό οφείλεται και ο πανικός της κρίσης) το οποίο είναι μια διαστρέβλωση της φύσης μας και βασίζεται πάνω σε παρα-φυσικά στοιχεία τα οποία έχουν προστεθεί πάνω σε άλλα παρα-φυσικά στοιχεία, δηλαδή διαστρεβλώσεις της φύσης μας οι οποίες προσθέτονται η μια πάνω σε άλλες διαστρεβλώσεις.
Είναι πολύ απλό: ο άνθρωπος φτιάχτηκε για να αναπνέει οξυγόνο.
Συμπέρασμα: Οτιδήποτε οδηγεί στο να αναπνεει κάτι εκτός απο οξυγόνο, είναι παραφύσει.
Αυτό σημαίνει οτι π.χ. ο άνθρωπος δεν θα έπρεπε να φτιάχνει φωτιές για να μην αναπνέει καπνό; Όχι, αλλά όταν σε μια πόλη χρησιμοποιούν ολοι σόμπες, οι οποίες καίνε ποιος ξέει τι, και αυτό βγαίνει στον αέρα, αυτό είναι πρόβλημα. Αλλά είναι ένα πρόβλημα που βασίζεται σε ένα άλλο. Ο άνθρωπος απο αρχαιοτάτων χρόνων χρησιμοποιούσε τη φωτιά για να ζεσταθεί, αυτό όμως συνέβαινε μέσα σε φυσικά περιβάλλοντα, δηλαδή οχι μέσα σε τσιμετούπολεις.
Επομένως υπο συνθήκες κάτι που αποτελεί ανθρώπινο εφεύρημα μπορεί να είναι οφέλημο, όταν όμως δεν ικανοποιούνται αυτές οι συνθήκες, τότε ειναι επιζήμιο.
Χωρίς δηλαδή να θέλω να επικρίνω αυτό που λες, απλά λέω οτι το να μπούμε στη λογική οτι δεν μπορούμε να κρίνουμε τι είναι φυσικό, ενώ μπορούμε, είναι εθελοτυφλία. Είναι εθελοτυφλία ας πούμε να ζούμε εις βάρος φτωχών σε χώρες τριτοκοσμικές, και να λέμε τι ωραίος που έιναι πολιτισμός μας, τι καλά που ζούμε. Είναι εθελοτυφλία να λέμε, τι κακές που είναι οι μεγάλες επιχειρήσεις και να πλακώνουμε τις πέπσι και τα slim line κλπ. Είναι εθελοτυφλία να λέμε, τι κακό να μην εχουμε πάρκα στην Αθήνα, την Πάτρα, την Λαμία κλπ, και στο σπίτι μας να μην έχουμε ούτε μια γλάστρα.
Και θα στο πάω με ένα ακόμα παράδειγμα, για να δεις οτι είναι πολύ εύκολο να κρίνουμε τι ειναι φύσει και τι παραφύσει, αλλά απλά δεν το κάνουμε με δική μας θέληση, γιατί έχουμε βολευτεί μέσα στο αυτοκαταστροφικό σύστημα.

Παράδειγμα: Ο άνθρωπος φτιάχτηκε για να αξιοποιεί το σώμα του. Απο τη φύση του ο άνθρωπος δεν ειναι ον της καρέκλας.
Ο καθιστικός άνθρωπος παχαίνει, αποκτά προβλήματα υγείας κλπ. Αυτός που κινείται αποφεύγει αυτά τα προβλήματα.
Βλέπεις, είναι πολύ εύκολο να διακρίνουμε αυτό που είναι "φύσει" με το "παραφύσει" για τον απλό λόγο οτι έχουν άλλες συνέπειες. Αυτός που δε κινείται υποφέρει απο προβλήματα υγείας.
Και όμως ο άνθρωπος μπορει να βρει πολλές δικαιολογίες για το παρα-φύσει lifestyle του, όμως δεν μπορεί να κρύψει τα αποτελέσματα των επιλογών του.

Άλλο παράδειγμα: Ο άνθρωπος φτιάχτηκε για να τρώει φυσικές τροφές.
Είναι προφανές οτι πολλά απο τα προβλήματα υγείας που έχουμε, οφείλονται σε αλλοιωμένες, υπερ-επεξεργασμένες και γενικά χαμηλής ποιότητας τροφές. Ο άνθρωπος που δεν τρώει τέτοιες τροφές έχει σημαντικά μικρότερη πιθανότητα να αποκτήσει προβλήματα υγείας που αποκτούν αυτοί που τρώνε τέτοιες τροφές. Πάλι το δέντρο απ' τον καρπό φαίνεται.

Όμως, η δικτατορία των αριθμών, μας επιβάλλει να ζούμε με ένα συγκεκριμένο lifestyle.
Τους λες πχ: δε καπνίζω. Σου λένε: Γιατί δε καπνίζεις; Γιατί δεν είσαι σαν εμάς;
Τους λες: δε πίνω αναψυκτικά και άλλα χημικά, και σου λένε: Γιατί δεν πίνεις χημικά; Γιατί δεν είσαι σαν εμάς;
Τους λες: δε τρώω κακής ποιότητας κρέατα και ντοπαρισμένα και σου λένε: γιατί δε τρως ντοπαρισμένα και κρέατα μαζικής παραγωγής όπως εμείς; Γιατί δεν είσαι σαν εμάς;

Επομένως, σε αυτούς με υπερηφάνεια απαντάς με ένα και μόνο τρόπο: ΠΟΤΕ δε θα γίνω σαν εσάς. Αυτό είναι το μεγάλο ΟΧΙ στη δικτατορία των αριθμών. Γιατί οι αριθμοι δεν μπορούν να καθορίζουν τις ζωές μας, ούτε και την πραγματικότητα.

Edited by - Πύρινος on 27/03/2013 18:10:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 16:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM,

quote:
Η Αρχαία Ελληνική γραμματεία είναι σε κάποιο βαθμό δημιούργημα ακριβώς της παγκοσμιοποίησης εκείνης της εποχής. Μόνο που τότε το κέντρο της βρισκόταν ακριβώς στον ελλαδικό χώρο, ή και στις περιοχές της άμεσης επιρροής του. Καθόλου ωραίο σαν παραδοχή, ωστόσο εντελώς αληθινό. Παρ' όλα αυτά, συγκεκριμένες σχολές σκέψης, σαφώς και μπορούν να γίνουν χρήσιμα εργαλεία στην αντιμετώπιση των δικών μας αγωνιών.

Συμφωνώ εν γένει.
Επίτρεψέ μου μια αυστηρή κριτική σε ένα λεπτό σημείο,των λεχθέντων σου.

Αυτό που ισχύει* κατά με:
Η αρχαία Ελλάδα ήταν το επίκεντρο της παγκοσμιοποίησης της εποχής.

Το αρχαίο ελληνικό πνεύμα βρήκε το ζωτικό χρόνο (αυτόν που συζητάμε ότι λείπει) εξαιτίας της ηγεμονικής θέσης της αρχαίας Ελλάδας,στον παγκοσμιοποιημένο τότε κόσμο.

Και παρήγαγε γραμματεία.


Φαίνεται ίδιο;
Δεν είναι διότι:

Αυτό που είπες εσύ,αν το αναλύσουμε ,σημαίνει ότι λόγω παγκοσμιοποίησης παράχθηκε η γραμματεία,
που κατέληξε ελληνική, επειδή η Ελλάδα ήταν "συμπτωματικά" το επίκεντρο.

Θεωρώ ότι εννούσες το πρώτο.

*Υπήρχε κάτι τότε στον (7ο,6ο και 5ο αιώνα) που έκανε τη συνταγή αξεπέραστη.Τουλάχιστον μέχρι και σήμερα.*


Για την εξέλιξη του θέματος μας όμως,το ίδιο είναι.

Και ξέρεις γιατί;

Επειδή,παρά την αγάπη μου για την αρχαία ελληνική γραμματεία, θα την θυσίαζα όλόκληρη,για ένα σύνολο κειμένων που θα γεννιόταν από το Σ.Α.
με συνδρομή γνώσης από όλο το κόσμος.

Επί του παρόντος,δεν υφίσταται κάτι τέτοιο..

Σου κάνει για όραμα;

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 16:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ομολογώ ότι τα έχω χαμένα!!

Ετσι όπως πάμε θα βρούμε απάντηση στο αναπάντητο:

Εχεις 5 μήλα, αφαιρείς 3 πορτοκάλια.
Πόσα λεμόνια μένουν?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 17:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινος

Δεν είναι σωστό αυτο που έκανες!
Επρεπε να αφήσεις το κείμενό σου όπως το έγραψες ολόκληρο.
Θα μπορούσες να παρέμβεις νε νέο κείμενο,να διορθώσεις κάτι που έκρινες λάθος!

Επειδή τα γραφόμενά σου οδηγούν κάποιον σε ανάλογη απάντηση και μετά εσυ αποσύρεις το επίμαχο κομάτι,με αποτέλεσμα η απάντηση να μένει μετέωρη!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 17:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμεινία

Εξαιρετική η επισήμανσή σου.

quote:
Επειδή,παρά την αγάπη μου για την αρχαία ελληνική γραμματεία, θα την θυσίαζα όλόκληρη,για ένα σύνολο κειμένων που θα γεννιόταν από το Σ.Α.
με συνδρομή γνώσης από όλο το κόσμος.

Επί του παρόντος,δεν υφίσταται κάτι τέτοιο..

Σου κάνει για όραμα;


Απολύτως εντελώς.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 17:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε

Το κείμενο ήταν αυτό:

quote:
Είναι και δεν ειναι τόσο απλά τα πράγματα... θα το εξηγήσω. Κατ'αρχάς το παράδειγμα του κάστορα δεν ανταποκρίνεται καθόλου στη δικιά μας πραγματικότητα: είναι στη φύση του κάστορα να ζει με αυτόν τον τρόπο και δεν επιβαρύνει έτσι το περιβάλλον ούτε αλλοτριώνεται η φύση του απ' το χτίσιμο φραγμάτων, αντιθέτως έτσι εξασφαλίζεται η διαιώνιση του είδους του.
Εμείς προσπαθούμε να συντηρήσουμε ένα καταναλωτικό μοντέλο ζωής (και εν μέρει σε αυτό οφείλεται και ο πανικός της κρίσης) το οποίο είναι μια διαστρέβλωση της φύσης μας και βασίζεται πάνω σε παρα-φυσικά στοιχεία τα οποία έχουν προστεθεί πάνω σε άλλα παρα-φυσικά στοιχεία, δηλαδή διαστρεβλώσεις της φύσης μας οι οποίες προσθέτονται η μια πάνω σε άλλες διαστρεβλώσεις.
Είναι πολύ απλό: ο άνθρωπος φτιάχτηκε για να αναπνέει οξυγόνο.
Συμπέρασμα: Οτιδήποτε οδηγεί στο να αναπνεει κάτι εκτός απο οξυγόνο, είναι παραφύσει.
Αυτό σημαίνει οτι π.χ. ο άνθρωπος δεν θα έπρεπε να φτιάχνει φωτιές για να μην αναπνέει καπνό; Όχι, αλλά όταν σε μια πόλη χρησιμοποιούν ολοι σόμπες, οι οποίες καίνε ποιος ξέει τι, και αυτό βγαίνει στον αέρα, αυτό είναι πρόβλημα. Αλλά είναι ένα πρόβλημα που βασίζεται σε ένα άλλο. Ο άνθρωπος απο αρχαιοτάτων χρόνων χρησιμοποιούσε τη φωτιά για να ζεσταθεί, αυτό όμως συνέβαινε μέσα σε φυσικά περιβάλλοντα, δηλαδή οχι μέσα σε τσιμετούπολεις.
Επομένως υπο συνθήκες κάτι που αποτελεί ανθρώπινο εφεύρημα μπορεί να είναι οφέλημο, όταν όμως δεν ικανοποιούνται αυτές οι συνθήκες, τότε ειναι επιζήμιο.
Χωρίς δηλαδή να θέλω να επικρίνω αυτό που λες, απλά λέω οτι το να μπούμε στη λογική οτι δεν μπορούμε να κρίνουμε τι είναι φυσικό, ενώ μπορούμε, είναι εθελοτυφλία. Είναι εθελοτυφλία ας πούμε να ζούμε εις βάρος φτωχών σε χώρες τριτοκοσμικές, και να λέμε τι ωραίος που έιναι πολιτισμός μας, τι καλά που ζούμε. Είναι εθελοτυφλία να λέμε, τι κακές που είναι οι μεγάλες επιχειρήσεις και να πλακώνουμε τις πέπσι και τα slim line κλπ. Είναι εθελοτυφλία να λέμε, τι κακό να μην εχουμε πάρκα στην Αθήνα, την Πάτρα, την Λαμία κλπ, και στο σπίτι μας να μην έχουμε ούτε μια γλάστρα.
Και θα στο πάω με ένα ακόμα παράδειγμα, για να δεις οτι είναι πολύ εύκολο να κρίνουμε τι ειναι φύσει και τι παραφύσει, αλλά απλά δεν το κάνουμε με δική μας θέληση, γιατί έχουμε βολευτεί μέσα στο αυτοκαταστροφικό σύστημα.

Παράδειγμα: Ο άνθρωπος φτιάχτηκε για να αξιοποιεί το σώμα του. Απο τη φύση του ο άνθρωπος δεν ειναι ον της καρέκλας.
Ο καθιστικός άνθρωπος παχαίνει, αποκτά προβλήματα υγείας κλπ. Αυτός που κινείται αποφεύγει αυτά τα προβλήματα.
Βλέπεις, είναι πολύ εύκολο να διακρίνουμε αυτό που είναι "φύσει" με το "παραφύσει" για τον απλό λόγο οτι έχουν άλλες συνέπειες. Αυτός που δε κινείται υποφέρει απο προβλήματα υγείας.
Και όμως ο άνθρωπος μπορει να βρει πολλές δικαιολογίες για το παρα-φύσει lifestyle του, όμως δεν μπορεί να κρύψει τα αποτελέσματα των επιλογών του.

Άλλο παράδειγμα: Ο άνθρωπος φτιάχτηκε για να τρώει φυσικές τροφές.
Είναι προφανές οτι πολλά απο τα προβλήματα υγείας που έχουμε, οφείλονται σε αλλοιωμένες, υπερ-επεξεργασμένες και γενικά χαμηλής ποιότητας τροφές. Ο άνθρωπος που δεν τρώει τέτοιες τροφές έχει σημαντικά μικρότερη πιθανότητα να αποκτήσει προβλήματα υγείας που αποκτούν αυτοί που τρώνε τέτοιες τροφές. Πάλι το δέντρο απ' τον καρπό φαίνεται.

Όμως, η δικτατορία των αριθμών, μας επιβάλλει να ζούμε με ένα συγκεκριμένο lifestyle.
Τους λες πχ: δε καπνίζω. Σου λένε: Γιατί δε καπνίζεις; Γιατί δεν είσαι σαν εμάς;
Τους λες: δε πίνω αναψυκτικά και άλλα χημικά, και σου λένε: Γιατί δεν πίνεις χημικά; Γιατί δεν είσαι σαν εμάς;
Τους λες: δε τρώω κακής ποιότητας κρέατα και ντοπαρισμένα και σου λένε: γιατί δε τρως ντοπαρισμένα και κρέατα μαζικής παραγωγής όπως εμείς; Γιατί δεν είσαι σαν εμάς;

Επομένως, σε αυτούς με υπερηφάνεια απαντάς με ένα και μόνο τρόπο: ΠΟΤΕ δε θα γίνω σαν εσάς. Αυτό είναι το μεγάλο ΟΧΙ στη δικτατορία των αριθμών. Γιατί οι αριθμοι δεν μπορούν να καθορίζουν τις ζωές μας, ούτε και την πραγματικότητα.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 17:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ DSM

επειδή η τοποθέτησή μου:

<< Ομολογώ ότι τα έχω χαμένα!!

Ετσι όπως πάμε θα βρούμε απάντηση στο αναπάντητο:

Εχεις 5 μήλα, αφαιρείς 3 πορτοκάλια.
Πόσα λεμόνια μένουν?>>

αφορούσε αυτο ακριβώς,εξ΄ου και η παρατήρησή μου!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2013, 17:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιλώντας για το χθες για πια χρονολογία θέλεις να μιλήσουμε; Για την αρχαία Ελλάδα; ήταν μία σμίκρυνση του σήμερα και βέβαια δεν υπήρχε και τότε η δημοκρατία ως προς τους θεούς ή οι Ρωμαίοι και τους Αιγύπτιους που τείνουμε περισσότερο προς τα εκεί όσον αφορά την ελίτ; και για να μιλήσουμε για το σήμερα τις απόψεις μου περί παγκοσμιοποίησης τοις έθεσα σε διάφορα θέματα, δεν πιστεύω στο ένα κράτος.
Τώρα θα μιλήσω μέσα από την μάζα ο μέγας Αλέξανδρος για μένα όντως ήταν πιστός στην παγκοσμιοποίηση και αυτό έλεγε και στους όρκους του ότι δεν υπήρχε χρώμα ή φυλή όταν μιλούσε στα στρατεύματα του βέβαια πολύ πιο μετά δεν είχαμε κάνει κάτι αξιόλογο και όταν ήρθαν οι Τούρκοι στην Ελλάδα ήμασταν σαν τους Κούρδους δεν είχαμε κάτι ενιαίο ήμασταν σε στρατόπεδα γιαυτό και μας ισοπέδωσαν, μετά ενωθήκαμε και προς θεού πουθενά δεν λέω ότι μας έκαναν καλό μας πήγαν οκτακόσια χρόνια πίσω και συμφωνώ με τον Notrik η αρχαία ελληνική σοφία ήταν και είναι οικουμενική,.
Όσο για το σήμερα υπάρχουν πολλές απόψεις που μπορώ να ξετυλίξω, η παγκοσμιοποίηση από που ξεκινάει από τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο και ξεκινάει στην σημερινή Ευρώπη βγάζοντας βέβαια οι Δυτική Ευρωπαίοι την ουρά τους απέξω σε σχέση με το μεταναστευτικό και διάβασε για τον κανονισμό Δουβλίνο ΙΙ για να καταλάβεις γιατί μιλάω και που θέλουν να καταλήξουμε οι Ευρωπαίοι σύμμαχοι μας; Αυτά ως προς όλους.
Οι διαφορά του τότε και του τώρα είναι ότι παλιά πηγαίνανε σαν κατακτητές ενώ σήμερα κρύβονται πίσω από του διπλωμάτες και είναι για το καλό όλων μας να ενωθούμε και να γίνουμε ένα ενιαίο κράτος βλέπε ΗΠΑ βλέπε Ευρώπη, αλλά υπάρχουν ακόμα οι πιο αδύναμοι κρίκοι σε αυτή την αλυσίδα και δεν μπορώ να πιστέψω ότι ήμαστε ένας από αυτούς απλά ελπίζω ότι το κάνουν γιατί θέλουν εκμεταλλευτούν το πλούτο του τόπου μας,; η Γερμανία όμως είναι Γερμανία και οι ανακαλύψεις δικές της.
Όσο για τον απλό κόσμο του σήμερα είναι η εικόνα των ΜΜΕ ίντερνετ δυστυχώς και θα συμφωνήσω.
Τώρα όσο αφορά το αφύσικο μακάρι να υπήρχαν εξωγήινοι γιατί αν μας έβρισκαν θα είχαν την τεχνολογία γιατί ο άνθρωπος έχει αποδείξει ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα και πάντα θα πιστεύει ότι ένας είναι ο βοσκός και ένα το μαύρο πρόβατο μέσα στο μαντρί, άρα ένας ένας για κάθε εκατομμύριο και τα πρόβατα τρέχουν.
Περιληπτικά μιλώντας θα βρω θέμα να ξεκινήσω, αυτά χωρίς παραδείγματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy