ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Περιφερειακό θέμα συζήτησης. Νοέμβριος 2006 - Απρίλιος 2007
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 15:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Καλα που μου θυμησες οτι ερχονται γιορτες...ερχεται και η Ανοιξη και ο Ηλιος εχει αρχισει να χτυπαει κατακεφαλα...
Αναρωτιομουν....
πού χαθηκε αυτο το παιδι (οταν μπαινει με την εκδηλωμενη αυθεντικα προσωπικοτητα του και οχι με την μεταλλαγμενη...)
Και για πες μου πανεξυπνε, υγιη και ανθρωπε που δεν κρυβεις τιποτε απολυτως (το ειδαμε αυτο και το χορτασαμε),
ποιος θα ηταν ικανοτερος και χωρις ψυχολογικα προβληματα;
Εσύ;
Και για να σου πω και κατι...
Αυτο που θεωρεις εσυ πραγματικα εμβανθυνση στον εσωτερισμο παιρνοντας ως βαση αποψεις παλαιοτερων μελων και δικες σου,
εγω το θεωρω ανωμαλια ψυχολογικη...
Οσο και να χτυπιεσαι, δεν υπαρχει μεθοδος να πεισετε κανεναν...
Οσο γι΄αυτους που συντηρουν το Εσωτερικα,
αφου ειναι τοσο φιλεσπλαχνοι με την Αμαλια (αρα διαθετουν ενα υγιες στοιχειο),
τοτε γιατι ειναι τοσο ασπλαχνοι με τους αλλους;


Edited by - angi on 10/03/2007 16:16:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 17:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Γιάννη μου να στο εξηγήσω. Το μήνυμα που έστειλε ο λογαριασμός Troll έχει ξανασταλεί στο esoterica από κάποιο μέλος. Ο τρόπος που συντάχθηκε το μήνυμα και αυτό που έβγαζε, δείχνει ότι πάρθηκε από το παλαιό. Είναι αδύνατον κάποιο νέο μέλος να γνώριζε εκείνο το μήνυμα, ακόμα και αν το είχε διαβάσει πριν την εγγραφή του στο forum δεν θα του είχε μείνει συνειδητά στην μνήμη, είναι εξαιρετικά δύσκολο να ανέσυρε την καταχώριση και να την χρησιμοποίησε. Για να θυμάσαι μιά τέτοια καταχώριση πρέπει να έχεις εμπλακεί συναισθηματικά και για να εμπλακείς συναισθηματικά πρέπει να έχεις συμμετάσχει.

Εάν λοιπόν ο λογαριασμός Troll δεν είναι παλαιό μέλος κάποιο άλλο παλαιό μέλος έβαλε το χεράκι του. Όμως δεν είναι το μοναδικό μήνυμά του που δείχνει ότι όσα λέει, πιθανά, δεν προέρχονται από νέο μέλος. Προσωπικά δεν με απασχολεί εάν πίσω από ένα λογαριασμό υπάρχουν περισσότερα του ενός άτομα αλλά τα στοιχεία αυτό δείχνουν.

Σχετικά με την μπουζουκοεξήγηση
Θεωρείς ότι οι ακουστικές εμπειρίες από την Πεντέλη είναι σπηλαιονύμφη, πιθανόν ναι πιθανόν όχι. Δεν έχεις αποδείξεις γι΄αυτό.
Αυτό που υφίσταται χωρίς αμφιβολία είναι ότι ο αέρας μεταφέρει διάφορους ήχους, συγκεχυμένα, που εύκολα μπορούν να παρασύρουν τον οποιονδήποτε σε μεταφυσικές εξηγήσεις. Ο υπεύθυνος του esoterica αυτό ακριβώς είπε, κατά την γνώμη μου, αναφέροντας συγκεκριμένο παράδειγμα. Αυτό είναι υγιής σκεπτικισμός.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 18:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
jonniebegood, καταρχάς οφείλω να σε ενημερώσω πως το "καλωσόρισμα", η αναφορά περί χορού κτλ κι η αντιπαράθεση επί προσωπικού, είναι πράγματα τα οποία δεν έχουν απήχηση σε μένα, δεν τα προωθώ από την πλευρά μου κι ούτε σκοπεύω να το πράξω.

Σχετικά με το "εσείς" που με ρωτάς πότε το ανέφερες, σου επισύναψα ήδη το σχετικό μήνυμα σου.
Συγκεκριμένα έγραψες:

quote:
την συμμετοχη του εσωτερικα στην εκπομπη της Θρασκια για τα φαντασματα, η οποια περιοριστηκε στην αποψη σας οτι "οι ακουστικες εμπειριες στην σπηλια της Πεντελης οφειλονται σε αντηχησεις μπουζουκαδικων",
αναιρωντας τις ακουστικες εμπειριες που ειχα μολις παραθεσει εγω, ενω σε κατοπινη εκπομπη της Δρουζα μιλησε για τα "16 σημαδια που δειχνουν οτι το σπιτι σας ειναι στοιχειωμενο".

"υγιης σκεπτικισμος" ειναι λοιπον ο δικος σας, ...


Οι υπογραμμίσεις είναι δικές μου

Εν πρώτοις δε μπορώ να κατανοήσω το λόγο που κάνεις αυτόν τον διαχωρισμό, την στιγμή που προσκλήθηκες από την Ομάδα των Υπευθύνων ως ένας άνθρωπος από την Κοινότητα των Συζητήσεων ο οποίος έχει ασχοληθεί αρκετά με το θέμα.

Στην εκπομπή της Δρούζα ο Μ. Βίνος δεν αναφέρθηκε στα "16 σημάδια για να καταλάβετε ότι το σπίτι σας είναι στοιχειωμένο".
Αυτά διαβάστηκαν από την παρουσιάστρια από το σχετικό άρθρο το οποίο είχαμε δώσει στην εκπομπή και στον σχολιασμό των σημείων αυτών, ο Μ. Βίνος ανέφερε ότι αυτά ίσως αποτελούν πιθανές ενδείξεις.

Οπότε δε μπορώ να καταλάβω το επιχείρημα σου, ούτε τι εννοείς.
Μπορείς να μου πεις εσύ?

Τέλος, όσον αφορά το μέλος hendrix, η ερώτηση μου ήταν σαφής.
Κι η ερώτηση αυτή εκτός από δική μου, είναι πολύ πιθανόν να κάνει κι άλλους αναγνώστες να αναρωτιούνται για αυτό που σε ρώτησα:

Παρατηρώ πως στα τελευταία σου μηνύματα αναφέρεσαι συχνά στο εν λόγω μέλος και πολλές φορές μάλιστα η αναφορά αυτή δεν έχει καμία σχέση με το θέμα που συζητείται.

Το ότι θα μου πεις σε 2 εβδομάδες δε μου λέει κάτι κι όσον αφορά το αν έχω διαβάσει το θέμα σου για την Πεντέλη (το νούμερο 1), ναι το έχω διαβάσει.
Έχουμε συζητήσει μάλιστα και στο παρελθόν οι 2 μας για αυτό το θέμα.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dev@_p@rinito
Διεγραμμένος Λογαριασμός


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 18:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dev@_p@rinito
Επίσης, εγώ προσωπικά νομίζω πως όταν θα γίνει η αναβάθμιση της βάσης δεδομένων του φόρουμ (είναι παράκαιρο να χρησιμοποιείται η Snitz, ενώ υπάρχουν κανούργιες βάσεις, ταχύτερες και αποδοτικότερες στην λειτουργία και τον χειρισμό), τότε η Αμαλία θα πάρει πόδι ως διαχειριστής. Γιατί είναι ανόητο για μια οργάνωση που θέλει να σέβεται τον εαυτό της, να διατηρεί ένα φόρουμ με έναν διαχειριστή ανίκανο και μωρό. Συνεπώς, θα υπάρξουν σοβαρές αλλαγές, τόσο στην δομή, όσο και στην σύσταση των συντονιστών και της διαχείρησης. Αυτή η απόφαση βέβαια, δεν θα είναι της Αμαλίας. Θα ληφθεί ερήμην της και η Αμαλία θα υποστεί τις συνέπειες της ανικανότητάς της. Μπορεί ωστόσο - για το "φαίνεσθαι" - να παρουσιαστεί ως περιχαρής και καλοδεχούμενη μια τέτοια πρόταση, αλλά η Αμαλία θα πάψει να είναι η Αμαλία που γνωρίσαμε. Η Αμαλία αυτή την στιγμή, δεν ξέρει να κάνει τίποτε άλλο παρά να διαγράφει όσους έχουν κάτι "άλλο" να πουν ή να τους εγκαλεί σε συνάντηση. Ειδικά το τελευταίο, είναι απαράδεχτο να συμβαίνει σε ένα φόρουμ. Τι σημαίνει "έλα να συζητήσουμε για την διαγραφή σου"; Γιατί να συμβαίνει αυτό ; Που ακούστηκε ξανά ; Που συνέβει ξανά ; Ποιο σοβαρό φόρουμ το κάνει αυτό ; Γιατί προσκαλούν μέλη σε συνάντηση ; Αυτές είναι απλές ερωτήσεις, για τις οποίες δεν υπάρχει λογική απάντηση. Υπάρχουν μόνο δικαιολογίες. Αν το φόρουμ είναι απλώς ένα φόρουμ συζήτησης και προβληματισμού, αναζήτησης και εσωτερισμού, τότε, ποιος ο λόγος να προσκαλούνται τα μέλη να συναντηθούν με τους υπεύθυνους ; Δεν καταλαβαίνω δηλ. Είναι παράλογο.

Εξηγείται όμως, αν δούμε το φόρουμ esoterica.gr συλλογικά και υπό της οπτικής πως η Αμαλία δεν ενεργεί από μόνη της. Είναι κάτι σαν τον Μπους δηλ. μια μαριονέττα. Το ίδιο πράγμα, έλεγα κάποτε και σε ένα άλλο μέλος του esoterica και μετέπειτα συντονιστή, που τώρα πλέον δεν συμμετέχει και είμαι πολύ ικανοποιημένος από την εξέλιξή του, ως άνθρωπος, έχει αποκτήσει τον σεβασμό μου και την αληθινή φιλία μου. Φυσικά, κανένας δεν είναι εύκολο να παραδεχτεί μια διορατικότητα ενός ανθρώπου που καταλαβαίνει περισσότερα ή βλέπει λίγο μακρύτερα από ότι φτάνει στην ματιά του. Και δεν είναι κακό - αν πραγματικά επαληθεύεται ένας τέτοιος άνθρωπος - να το λέει και ο ίδιος. "Ναι, εγώ σου τα 'λεγα / κι ας τ' άκουγες παράλογα", που λέει κι ο Άκης Πάνου.

Ήδη παρατηρείται μια βαρεμάρα ακόμη και από τους ίδιους τους συντονιστές. Τι σημαίνει αυτό ; Πως δεν βρίσκουν τίποτε στο φόρουμ που να τους προκαλεί το ενδιάφερον. Το λιγότερο δηλ. είναι αυτό και τα μηνύματά τους περιορίζονται στο να δηλώνουν την συμφωνία τους ή την διαφωνία τους. Τι συντονισμό να κάνει ο πιτσιρικάς ; Τι ξέρει ο πιτσιρικάς ; Τι επίπεδο έχει ο πιτσιρικάς ; Απορώ, γιατί υπάρχουν άνθρωποι κάποιας ηλικίας στο φόρουμ, με οικογένειες, με παιδιά, με καθ' όλα φυσιολογική ζωή και συμπνέουν με την ψυχοηθική ανωριμότητα του Dying. Απορώ γιατί όταν εμφανίζονται με μπέρτες σαν φασουλίδες, δεν βγαίνει ένας, ένας ρε παιδί μου, να τους κράξει στα σοβαρά. Όχι δηλ. με χιούμορ - έτσι όπως κάνει ο jonnie - γιατί αυτός είναι και έξυπνος και μπορεί να κρύψει την σοβαρότητα των λόγων πίσω από το άλοθι του χιούμορ ή της σάτυρας. Έδω όμως δεν χρειάζεται σάτυρα ή χιούμορ. Χρειάζεται ξύλο. Πολύ ξύλο. Φωτιά δηλ. τσεκούρι και μολότωφ. Να πάρεις δηλ. το πιτσιρικά με την μπέρτα και να τον κάνεις ασήκωτο. Ή να πιάσεις την Αμαλία και να της κάνει πίλιγκ με μπουνίδια. Τέτοια θέλουν αυτοί. Αλλά ποιος θα το κάνει αυτό ; Και γιατί ; Για ένα φόρουμ ;

Κι όμως βλέπετε πως καταστρέφονται ζωές. Σας πληροφορώ πως πολλά μέλη του παρόντος φόρουμ - τα οποία φυσικά δεν γράφουν πια - πέρασαν από ψυχοθεραπείες μετά το esoterica.gr. Πήγαν σε γιατρούς, σε ψυχολόγους, πήραν φαρμακευτικές αγωγές. Κι αυτό το ξέρω, γιατί με αυτά τα μέλη μιλούσα. Όταν αργότερα επικοινώνησαν μαζί μου, μου είπαν τι είχε συμβεί στους ίδιους. Ο JBG, δεν κινδυνεύει ασφαλώς, ***. Την βροχή δεν την φοβάται ο βρεγμένος. Τι να κάνουν στον Jonnie αυτά τα τσουτσέκια ; Τι να του κάνουν ; Και φυσικά αυτό το ξέρει και ο ίδιος, γι' αυτό και συμπεριφέρεται έτσι όπως συμπεριφέρεται. Στην *** όμως, δεν συνέβαινε κάτι τέτοιο. Για ρωτήστε την σας παρακαλώ τι συνέβει μετά από το esoterica.gr. Για ρωτήστε την ! Πόσα πλήρωσε στους ψυχολόγους ; Γιατί χρειάστηκε να φύγει για ένα διάστημα εκτός Ελλάδος ; Αυτά, δεν τα λέω εγώ. Τα λέει η ίδια. Δείτε έναν άνθρωπο που χρησιμοποιεί σαν υπογραφή του ένα σαφέστατο υπονοούμενο σεξουαλικού περιεχομένου. Δεν σας λέει τίποτε αυτό ; Δεν καταλαβαίνετε ; ***; Δεν σας λένε τίποτε αυτά ; Γιατί ο πιτσιρικάς βάζει φτερά στην εικόνα της υπογραφής του ; Ξέρετε τι σημαίνουν αυτά ; Εσείς που ασχολείστε με τον αποσυμβολισμό, δηλ. δεν μπορείτε να καταλάβετε; Καλά δηλ. η ***, μιλάμε για μεγάλη αρρώστια. Μια σκύλα που σέρνει, είναι πιο αξιοπρεπής από δαύτη. Και επιμένετε πως αυτό είναι ένα σοβαρό φόρουμ ; Φυσικά και θα μπαίνουν κάποιοι για να γελάνε, αφού είστε για γέλια. Αφού εσείς τα προκαλείτε. Είναι δηλ. σαν να έχω στο σπίτι μου ένα δωμάτιο που ξέρω πως αν μπω σ' αυτό, θα σκάσω στα γέλια, και να μην μπαίνω. Φυσικά, όταν θέλω να γελάσω, εσάς θα βλέπω, στο φόρουμ σας θα έρχομαι.

deva parinito

------------------------------------------------
Για την ώρα έχουν αφαιρεθεί τμήματα του
μηνύματος, από τα πλέον αρρωστημένα, που
αφορούν άλλους ανθρώπους εκτός της
Ομάδας των Συνεργατών του ESOTERICA
και τα οποία υποτιμούν βάναυσα την
προσωπικότητά τους.

Μας συγχωρείτε για την παραμονή αυτού
του ακαλαίσθητου - ανάμεσα στα άλλα -
μηνύματος(και του προηγούμενου ίδιας
προέλευσης) αλλά νομίζουμε πως είναι
καλό να αναδειχθούν κάποια πράγματα.

10/03/2007
------------------------------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 19:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:

quote:
Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!

Ψυχή της ψυχής μου σε πείραξε η λέξη ορμόνες και προχώρησες με άκρατο χιτλερικό φασισμό στον αποκεφαλισμό ενός μέλους που συμετέχει στο Esoterica τέσσερα χρόνια χωρίς να δώσει το παραμικρό δείγμα αρνητικής συμπεριφοράς σε κανέναν.
Αλήθεια οι άλλοι ο Τρόλ γιατί υπάρχει εξήγηση?
Όταν έγραψα για μέτρα και σταθμά πέσατε πάνω μου σάν σκυλιά τα είδαν οι πάντες τώρα άλλους αφήνετε αβέρτα να βρίζουν όσο θέλουν για σελίδες ολόκληρες και άλλον τον διαγράφεται επειδή λέει την λέξη ορμόνες αυτό δέν έχει ξαναγίνει.
Επειδή είπε την φράση αυτή για τους συντονιστές λές και έχουν κάνει το πολύ μεγάλο έργο, μιά ομάδα που οδήγησε σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα ολόκληρο το site στα όρια της κατάρευσης. Άν σας είχε στενοχωρήσει επανιλημένα παλιότερα αυτό δέν είναι δικιολογία να συμαζέψτε τα ασυμάζευτα αυτής της τόσο επιπόλαιας πράξης που έκανες.
Η αιτία της διαγραφής είναι η λέξη ορμόνες αυτό είναι που μετράει θα μπορούσες να επικαλεστείς παλιότερες συμπεριφορές άν είχε πεί στο τελευταίο του μήνυμα φράση που πραγματικά είναι έξω απο κάθε κανόνα κάτι που δέ μπορούσες να κάνεις γιατί ο γηγενής δέν είπε δέ θα έλεγε ποτέ.
Τώρα όχι μονάχα έκανες τρύπα στο νερό έδωσες γροθιά στον τοίχο και χτύπησες το χέρι σου.
Άν σε ενοχλούν αυτά που σου γράφω διέγραψε και τον δικό μου λογαριασμό. Τα άλλα που λές για να επανέλθει να ζητήσει έγραφη συγνώμη μεταμέλειας κτλπ κτλπ πίστης και υποταγής στους ανώτερους του Esoterica σε σένα τον Ινκούμπιο κτλπ κτλπ δέν είναι δυνατό άνθρωπος με το ελάχιστο ίχνος αξιοπρέπειας ύστερα απο τέτοια συμπεριφορά που του έδειξαν να είναι σε θέση να το κάνει.




Αγαπητέ profil o μόνος λόγος που είναι ενεργός ο λογαριασμός σου είναι επειδή έχει καταντήσει βαρετή η τακτική που χρησιμοποιείς, να γράφεσαι δηλ. ως νέο μέλος, να συμμετέχεις για λίγο δήθεν κανονικά, και από ένα σημείο και μετά η μόνη συμμετοχή σου να είναι σε θέματα όπου υπάρχουν επιθέσεις εναντίον των συντονιστών και της διαχειρίστριας.

Επειδή ως γνωστον το κουτόχορτο κάνει κακό στα έντερα, το αποφεύγω.

Ο λογαριασμός σου, λοιπόν, παραμένει ενεργός όσο δε δημιουργείς πρόβλημα σε άλλα μέλη, και τα πυρά σου στρέφονται αποκλειστικά εναντίον μας. Εμείς δεν έχουμε πρόβλημα αγαπητέ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dp@rinito
Διεγραμμένος Λογαριασμός


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 22:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dp@rinito
Επειδή η τακτική σας θυμίζει Κακαουνάκη και φαίνεται πως γνωρίζετε καλά τα φτηνά δημοσιογραφικά τερτίπια, σας λέω πως ο φέρων του ψευδώνυμου deva_parinito στο φόρουμ σας, ουδεμία σχέση έχει με αυτόν που ανοήτως τον συνδέεται. Κατά συνέπεια, η παραμονή των δημοσιεύσεων - ομολογώ, έξυπνη κίνηση από μέρους σας - έχετε υπ' όψην σας πως μπορεί να ερμηνευθεί από τους αναγνώστες, όχι όπως θέλετε εσείς, αλλά όπως επιθυμεί ο καθένας τους. Δίνετε ασφαλώς μια περίεργη έννοια στην λέξη "καλαισθησία", όμως αυτό δεν μειώνει διόλου την ουσία των δημοσιεύσεων που είναι η αλήθεια και η παρουσίαση της κατάστασης στο φόρουμ σας, έτσι όπως έχει αυτή διαμορφωθεί ως τώρα. Ωστόσο, πάντα υπάρχει ελπίδα για σας να διορθώσετε τα σφάλματά σας και να ζητήσετε ειλικρινής συγνώμη απ΄ όσους έχετε βλάψει, από όσους τους έχετε διαταράξει την ψυχική τους ηρεμία και γαλήνη, όπως επίσης και να επιστρέψετε όσα χρήματα έχουν δαπανηθεί από τα θύματά σας για διάφορες θεραπείες. Επίσης, αν θέλετε, μπορείτε να με συναντήσετε για να σας πω τι πρέπει να κάνετε και για να συζητήσουμε το πρόβλημά σας.

Παρ' ότι το φόρουμ σας δεν είναι διόλου σοβαρό, προκαλεί σοβαρές βλάβες στον ψυχικό κόσμο ενός ανθρώπου που θα εμπιστευτεί κάποιες από τις μεγαλειώδεις απορίες του σε σας. Βρισκόμαστε στο 2007 και εσείς ασχολείστε ακόμη με το "παράξενο" και με το "μεταφυσικό". Βρισκόμαστε στο 2007 και εσείς μελετάτε τα βράχια και τις πέτρες. Βρισκόμαστε στο 2007 και εσείς ασχολείστε με "μύθους και θρησκείες". Μα καλά,

Είστε σοβαροί ;

deva parinitoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 22:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Εσυ εισαι σοβαρος;
Σε πειραξε το αβαταρ μου ρε φιλε,
γιατι εχεις ψυχωση με ακριβως αυτο που αναφερεις....
Απο την Αλεξανδρουπολη ειμαι και γραφω φιλτατε...
Και ο φαρος της Αλεξανδρουπολης ειναι γνωστος στους απαντες.
(ειναι και η μοναδικη φωτο που βρηκα και θυμιζει την πολη μου. Δεν το πολυεψαξα το θεμα).
Τί ηθελες να βαλω;
Τους καταρρακτες της Εδεσσας;
Αλλα τί αλλο να σκεφτει το φαλλο-μυαλο σου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 22:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

gentleman

Το περί ορμονών ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΟ ("πάλι την περίοδό σου έχεις μωρή μαλάκω" ήθελε να πει ο άνθρωπος)


ηθελε?

εσυ το ειπες ομως, σαν τζεντλεμαν


quote:

ήταν η γνωστή τακτική της αέναης ερειστικότητας προς τους συντονιστές όταν αυτοί πάνε να ανεβάσουν το επίπεδο.


πως ανεβαζουν το φορουμ, επιπλητοντας και απενεργοποιωντας καθε μελος που θα κανει κριτικη στους πυροβολημενους?

δεν μου λες παλουκαρι, εχεις κανα αλλο φορουμ για παραδειγμα προς μιμηση να προτεινεις?


quote:

Σημείο σταθμός στο πολλάκις βεβαρυμένο μητρώο του ημι-αγράμματου αναζητητή τoυ χαβαλέ gigeni


ομολογω οτι δεν διακρινω καμια εμπαθεια απο σενα προς τον γηγενη και η κριτικη σου ειναι του επιπεδου σου, ως τζεντλεμαν


quote:

Τι να εξετάσει άλλωστε ο πανάσχετος από τεχνικά θέματα, πανάσχετος από πολιτική, πανάσχετος από ζωή, πανάσχετος από τα πάντα, και παράλογα σκεπτόμενος;


διακρινω και καποια συμπαθεια προς το ατομο του?


quote:

Στην επίθεση συμμετείχε κι άλλος ένας αναζητητής του χαβαλέ, εξίσου κακοπροαίρετος και προσβλητικός όπως πάντα, το τελευταίο κατάλοιπο του βριλικού καρκινώματος.


μην εισαι τοσο καλος, στο τελος θα σε πουνε και μαλακα


quote:

Αλλά αυτός παρα-είναι βλάκας, προστατεύεται από τον άγραφο νόμο περί ατόμων με ειδικές ανάγκες και δεν τον έχουν διαγράψει ακόμα. Τον αφήνουν να κάνει το χαζό του χωριού.


για να λες τοσα καλα λογια γι αυτον, πρεπει να τον γνωρισω ωποσδηποτε!


quote:

"Σκεπτικιστή", αποκαλούν τον εαυτό τους οι αναζητητές του χαβαλέ.


ενω οι αναζητητες του καναπε, αλλο πραμα ρε παιδι μου, εχουν μια αρχοντια...


quote:

Τι είδους σκεπτικισμός είναι αυτός, που στην toxotis που μιλάει για υποσυνείδητα μηνύματα μέσω μικροκυμάτων δεν λέει τίποτα, ενώ όταν λέω εγώ τα ίδια και παρουσιάζω ταυτόχρονα και τις ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ από όπου προέρχονται, πραγματικά επαναλήψιμα πειράματα δηλαδή, πέφτει να με κατασπαράξει;


μπορει επειδη ειναι γκομενα (ποτε δεν ξερεις...)


quote:

Αλλά στο matrix της ηλιθιότητας και της αγραμματοσύνης, τι "Journal of Applied Physiology" και ΠΑΠΑΡΙΕΣ, αφού "καταπίνω αμάσητα ότι μου δίνουν".


με τον καλο τον λογο στο στομα εισαι!

προσεχε μην τα καταπιεις...


quote:

Τι είδους σκεπτικισμός είναι αυτός, που κάνει πως δεν είδε τον γκουρού που πήδαγε μέρα μεσημέρι από πεζοδρόμιο σε πεζοδρόμιο, ενώ σε τόσους άλλους όπως ο Απέρριτος με την υπό εξέταση συσκευή ευχών του, πέφτει με λύσσα να τον βγάλει ΑΡΡΩΣΤΟ;


ρωτα τον ιδιο

παντως δεν εξαρταται οικονομικα, συσαισθηματικα, ή με όποιο αλλο τροπο απο εμενα

μπορει να μην με θεωρει πολυ μαλακα...

αποψη του ειναι


quote:

Τι είδους σκεπτικισμός είναι αυτός που κάνει πως δεν είδε τις παπαριές περί "σωματιδίων σκόνης που έχουν χιούμορ", ή "ο θεός έχει χιούμορ";


προσεχε!

θα βγαλεις τριχες στην παλαμη σου!!!

ο,τι δεν καταλαβαινεις δεν σημαινει οτι δεν ισχυει, αλλά οτι εσυ εισαι γκαβος

quote:

Θα σας πω εγώ τι σκεπτικισμός. Του πρωκτού.


εκει εχεις την φαγουρα?


quote:

Της λαχαναγοράς.


εκει ανακουφιζεις την φαγουρα?


quote:

Της ελληνόφωνης καφρίλας του Ελλαδιστάν.


ενω εσυ εισαι τζεντλεμαν σαν τους Αγγλους


quote:

Βάλαμε τους μανάβηδες να εκφέρουν άποψη πόσα μέτρα είναι οι φλέβες του ανθρώπου. Εμείς να λέμε "Journal of Applied Physiology", κι οι μανάβηδες "σιγά μην είναι 10 χιλιόμετρα οι φλέβες του ανθρώπου".

quote:

αν εσυ ρωτας μαναβηδες για την φυσιολογια του ανθρωπινου οργανισμου, ποιος σου φταιει?

ο μαναβης?

επρεπε να πας στον μπακαλη!


quote:

Ίσως θα ψάξουμε για φωτογραφία των μικρότερων αγγείων και θα υποθέσουμε ότι η πυκνότητα μεταβάλλεται γραμμικά μέχρι την καρδιά.


ενα φρακταλ ειναι καλο μου, και τα φρακταλς δεν μετρωνται


quote:

Αλλά για τους αγράμματους και τους κολλημένους, μόνο νοητικό εργαλείο τους είναι η αντανακλαστική αντίδραση στον αντισυμβατικό ισχυρισμό. Eκτός βέβαια αν αυτός προέρχεται από το φίλο μας. Είπαμε. O σκεπτικισμός του πρωκτού.


δεν χορταινω να σε διαβαζω!!!


quote:

Με τη λογική αυτή, να μας δώσει αμέσως βίντεο από το λεμούριο ο jbg, αλλιώς λέει μπουρδολογίες.


βιντεο δεν εχω, αλλά μπορω να σου δειξω τον λεμουριο απο κοντα - πες μου με μεϊλ ποτε μπορεις


quote:

Έχουμε τότε κάθε δικαίωμα να τον βρίζουμε πρωί μεσημέρι βράδυ μέχρι να μας φέρει βίντεο, η λογική των "αποδείξεων".


βριζε αν σε ανακουφιζει!

αλλά καλυτερα να βρεις καμια γκομενα


quote:

Άκουσε τραγουδιστή φωνή στη σπηλιά ο jbg; Να μας φέρει αμέσως την κασέτα. Αλλιώς, γράφει μπουρδολογίες. Έχουμε τότε κάθε δικαίωμα να τον βρίζουμε πρωί μεσημέρι βράδυ μέχρι να μας φέρει ηχογράφηση, η λογική του "φέρτε μου αποδείξεις".


αχ βρισε με προστυχα τρελο αγορι!


quote:

Το πραγματικό πρόβλημα είναι η ατζέντα από την οποία πηγάζει όλη η παραπάνω καφρίλα με τις δήθεν "αποδείξεις", τη σκανδαλώδη μεροληψία υπέρ του jbg, και τις προσβολές σε συνομιλητές.


φυσικο ηταν...

αφοτου εγινα τηλεπερσονα, επρεπε να δημιουργησω ενα σκανδαλο για να προωθηθω

θα με εχει ο Ευαγγελατος την επομενη εβδομαδα


quote:

μπαίνει για υγιειή και αμερόληπτη έρευνα στο Άγνωστο.


εσυ κανεις ερευνες μεσω φορουμς?

προφανως εχεις λαπτοπ και το παιρνεις στον καναπε


quote:

Για τους παραπάνω λόγους, κατά τη γνώμη μου πρέπει να υπάρξει μια περίοδος μηδέν ανοχής.


ο ασθενης πρεπει να μπει στο γυψο


[quote]

Αν δείξουμε μηδέν ανοχή στην αρνητική συμπεριφορά και ατζέντα, αν το κάνουμε αυτό για ένα διάστημα ΙΣΩΣ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΑΣΤΕΡΙΑ του esoterica.


θα ξαναρθει η Βουγιουκλακη???


[quote]

Ας τους δώσουμε ένα πολιτισμένο και αμερόληπτο περιβάλλον για εσωτερική αναζήτηση, ίσως τους στείλουμε και κανένα email, και θα γίνει απείρως πιο ενδιαφέρον το forum.


χαϊλ τζεντλεμαν!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr


_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΣΕ ΕΜΠΡΗΣΤΙΚΕΣ, ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΕΣ,
ΥΒΡΙΣΤΙΚΕΣ ΦΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ
ΔΕΝ ΠΡΟΑΓΟΥΝ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ
ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 22:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Υ.Γ. προς ΝΤΕΒΑ:

Εισαι και πολυ καρφι ρε Ντεβα!!
Δεν σου αξιζει να εχεις φιλους!!!
Οι ανθρωποι αυτοι σε εμπιστευτηκαν κι εσυ (για αλλη μια φορα) απεδειξες το ποσο ποταπος εισαι....Αηδια ρε συ...Αηδια σκετη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 22:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

pyramid

Το μήνυμα που έστειλε ο λογαριασμός Troll έχει ξανασταλεί στο esoterica από κάποιο μέλος. Ο τρόπος που συντάχθηκε το μήνυμα και αυτό που έβγαζε, δείχνει ότι πάρθηκε από το παλαιό. Είναι αδύνατον κάποιο νέο μέλος να γνώριζε εκείνο το μήνυμα, ακόμα και αν το είχε διαβάσει πριν την εγγραφή του στο forum δεν θα του είχε μείνει συνειδητά στην μνήμη, είναι εξαιρετικά δύσκολο να ανέσυρε την καταχώριση και να την χρησιμοποίησε. Για να θυμάσαι μιά τέτοια καταχώριση πρέπει να έχεις εμπλακεί συναισθηματικά και για να εμπλακείς συναισθηματικά πρέπει να έχεις συμμετάσχει.

Εάν λοιπόν ο λογαριασμός Troll δεν είναι παλαιό μέλος κάποιο άλλο παλαιό μέλος έβαλε το χεράκι του. Όμως δεν είναι το μοναδικό μήνυμά του που δείχνει ότι όσα λέει, πιθανά, δεν προέρχονται από νέο μέλος. Προσωπικά δεν με απασχολεί εάν πίσω από ένα λογαριασμό υπάρχουν περισσότερα του ενός άτομα αλλά τα στοιχεία αυτό δείχνουν.


δεν ειναι κλωνος, δεν ειναι παλιο μελος, δεν διαβασε κανενα παλιο μηνυμα


quote:

Σχετικά με την μπουζουκοεξήγηση
Θεωρείς ότι οι ακουστικές εμπειρίες από την Πεντέλη είναι σπηλαιονύμφη, πιθανόν ναι πιθανόν όχι.


επ!

εγω ειπα οτι το μνο που θα μπορουσα να το παρομοιασω, ηταν με τραγουδι Νυμφων

αλλά ξερεις, αυτην ηταν μονο μια απο τις ακουστικες εμπειριες και δεν επαναληφθηκε ΠΟΤΕ

quote:

Δεν έχεις αποδείξεις γι΄αυτό.


να αποδειξω ΤΙ και σε ΠΟΙΟΝ?


quote:

Αυτό που υφίσταται χωρίς αμφιβολία είναι ότι ο αέρας μεταφέρει διάφορους ήχους, συγκεχυμένα, που εύκολα μπορούν να παρασύρουν τον οποιονδήποτε σε μεταφυσικές εξηγήσεις.


σε ευχαριστω που μου εδωσες να καταλαβω πως ο,τι εχω βιωσει ηταν ηχοι παρεσυρμενοι απο τον αερα που εγω με τις μεταφυσικες ανησυχιες μου παρεξηγησα


quote:

Ο υπεύθυνος του esoterica αυτό ακριβώς είπε, κατά την γνώμη μου, αναφέροντας συγκεκριμένο παράδειγμα. Αυτό είναι υγιής σκεπτικισμός.


αποψη σου


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 23:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

[black]jonniebegood, καταρχάς οφείλω να σε ενημερώσω πως το "καλωσόρισμα", η αναφορά περί χορού κτλ κι η αντιπαράθεση επί προσωπικού, είναι πράγματα τα οποία δεν έχουν απήχηση σε μένα, δεν τα προωθώ από την πλευρά μου κι ούτε σκοπεύω να το πράξω.


ναι αλλά αυτα τα μαυρα μπολντ γραμματα με τρομαζουν...


quote:

Εν πρώτοις δε μπορώ να κατανοήσω το λόγο που κάνεις αυτόν τον διαχωρισμό, την στιγμή που προσκλήθηκες από την Ομάδα των Υπευθύνων ως ένας άνθρωπος από την Κοινότητα των Συζητήσεων ο οποίος έχει ασχοληθεί αρκετά με το θέμα.


να μιλαμε Ελληνικα παρακαλω!

προταθηκα, δεν προσκληθηκα

πηγα στην εκπομπη εκπροσωποντας μονο τον εαυτο μου και οχι οποιαδηποτε κοινοτητα (γραφω και σε αλλα φορουμς)

δεν εχω απλως ασχοληθει με το θεμα, βιωσα καποις ανεξηγητες εμπειριες και εγραψα ενα βιβλιο


quote:

Στην εκπομπή της Δρούζα ο Μ. Βίνος δεν αναφέρθηκε στα "16 σημάδια για να καταλάβετε ότι το σπίτι σας είναι στοιχειωμένο".
Αυτά διαβάστηκαν από την παρουσιάστρια από το σχετικό άρθρο το οποίο είχαμε δώσει στην εκπομπή και στον σχολιασμό των σημείων αυτών, ο Μ. Βίνος ανέφερε ότι αυτά ίσως αποτελούν πιθανές ενδείξεις.


δεν θυμαμαι να μιλησε για πιθανες ενδειξεις μπουζουκοπροελευσης στην εκπομπη της Θρασκια


quote:

Οπότε δε μπορώ να καταλάβω το επιχείρημα σου, ούτε τι εννοείς.
Μπορείς να μου πεις εσύ?


ρωτα την αμαλια


quote:

Τέλος, όσον αφορά το μέλος hendrix, η ερώτηση μου ήταν σαφής.
Κι η ερώτηση αυτή εκτός από δική μου, είναι πολύ πιθανόν να κάνει κι άλλους αναγνώστες να αναρωτιούνται για αυτό που σε ρώτησα:
Παρατηρώ πως στα τελευταία σου μηνύματα αναφέρεσαι συχνά στο εν λόγω μέλος και πολλές φορές μάλιστα η αναφορά αυτή δεν έχει καμία σχέση με το θέμα που συζητείται.


δεν εχει σχεση με το θεμα, η συγκριση αντιμετωπισης του χεντριξ απο του γηγενη που χου?


quote:

Το ότι θα μου πεις σε 2 εβδομάδες δε μου λέει κάτι


λεει σε μενα

και εννοουσα οτι σε δυο βδομαδες θα σου πω γιατι "δεν εχω χρονο"


ΥΓ. κοαν: "στ αρματα στ αρματα μπρος στον αγωνα..."

σε ειρωνευομαι?

ειμαι εχθρος του φορουμ και καλω την κλικα μου να σας επιτεθει?

τι εννοω?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 23:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Gentleman συμφωνούμε με την ουσία αυτών που έγραψες στο μήνυμά σου της προηγούμενης σελίδας. Πιστεύουμε ότι μιλάς τη γλώσσα της αλήθειας, με τον αιχμηρό λόγο που ομολογουμένως χρησιμοποίησες και ο οποίος σε κάποια σημεία έχει υπερβεί κάπως τα όρια. Ωστόσο, η αντίδρασή σου είναι δικαιολογημένη ηθικά, άλλωστε τη στοιχειοθετείς επαρκώς στο μήνυμά σου και είναι κάτι που είναι εμφανέστατο σε κάθε αμερόληπτο αναγνώστη.

Ένσταση μόνο έχουμε στην υπερβολή των χαρακτηρισμών που αποδίδεις στον gigenis και όχι στη συμπεριφορά του ιδίου, καθώς θεωρούμε, συμφωνώντας σε μεγάλο βαθμό με τη σωστή τοποθέτηση της angi, ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει επιδείξει τη δυνατότητά του να αντιληφθεί και να υποστηρίξει κάτι το αληθινό και δίκαιο. (Παρεμπιπτόντως, δεν έχεις δίκιο angi που γράφεις πως δεν έχεις ευφράδεια λόγου. Απεναντίας, τα μηνύματά σου διακρίνονται από αμεσότητα και στοχεύουν στην καρδιά των ζητημάτων που πραγματεύεσαι).

Σε οποιαδήποτε περίπτωση έχουμε ήδη διασαφηνίσει, ότι μετά την πάροδο του ενός μηνός, αν ο gigenis ξεκαθαρίσει τα πράγματα μέσα του και επαναπροσδιορίσει τη συμμετοχή του, μπορεί να μας στείλει ένα μήνυμα αναφερόμενος σ’ αυτά και ζητώντας την επανενεργοποίησή του αν θέλει, για το οποίο μήνυμα, θα εκτιμήσουμε βέβαια την ειλικρίνεια.

Θα θέλαμε να δηλώσουμε και την κατανόησή μας και προς άλλους ανθρώπους, που έχουνε γίνει αποδέκτες – μερικοί κατά συρροήν – τέτοιων απαράδεκτων συμπεριφορών (σαν αυτές που καταδεικνύει στο μήνυμά του ο gentleman) και οι οποίοι είναι μέχρις ενός σημείου δικαιολογημένοι να μη θέλουν να εκτεθούν, φοβούμενοι πιθανόν εκ νέου αντιδράσεις, κατακραυγές, υποτιμήσεις, κ.λπ.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 01:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
jonniebegood:
quote:
να μιλαμε Ελληνικα παρακαλω!

προταθηκα, δεν προσκληθηκα

πηγα στην εκπομπη εκπροσωποντας μονο τον εαυτο μου και οχι οποιαδηποτε κοινοτητα (γραφω και σε αλλα φορουμς)

δεν εχω απλως ασχοληθει με το θεμα, βιωσα καποις ανεξηγητες εμπειριες και εγραψα ενα βιβλιο


jonniebegood βασικά και ουσιαστικά προσκλήθηκες κι αυτό σίγουρα δε σε τιμάει λιγότερο – ίσα ίσα!
Αλλά βλέπουμε πως υπάρχει κίνδυνος να έχεις, ή να τείνεις "να καβαλήσεις το καλάμι". Στο λέω ειλικρινά κι από καρδιάς: δεν είναι καλό για σένα τον ίδιο. Πάντα υπάρχει δυνατότητα να επανεξετάσεις.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 01:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Γιάννη δεν τίθεται θέμα για τον λογαριασμό Troll. Ανέφερα ότι υφίστανται στοιχεία που δείχνουν μιά συγκεκριμένη κατεύθυνση και δεν είναι δουλειά μου να ασχοληθώ με την διασαφήνιση του θέματος, όμως θεωρώ καλό να υπάρχει και μιά άλλη οπτική εκτός από αυτή της μεγίστης αδικίας που υπέστη.

Δεν ξέρω πως θα μπορούσες να παρομοιάσεις κάτι που άκουσες με τραγούδι νυμφών αφού δεν έχεις ακούσει ποτέ τραγούδι νυμφών, μου ακούγεται παράλογο.

Που είπα βρε παιδί μου πως ότι βίωσες ήταν ήχοι που μετέφερε ο αέρας? Είπα ότι το θέμα του αέρα είναι ένα γεγονός και θα πρέπει να το λάβουμε υπ΄όψη μας. Το επιχείρημα σου, ότι ακουστικές εμπειρίες υπήρξαν και άλλες ώρες εκτός από βραδινές δεν είναι ισχυρό γιατί αέρας υφίσταται όλες τις ώρες της ημέρας.
Δεν έχω διαβάσει τις εμπειρίες που έχεις καταγράψει στο forum, μιλάω για ότι άκουσα στην εκπομπή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 03:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ Jonniebegood, σου απευθύνω και μεταφέρω αυτό το μήνυμα εκ μέρους της ομάδας υπευθύνων του esoterica:

Σε παρακαλούμε να δώσεις ένα βήμα στη λογική που υπάρχει μέσα σου και ένα περιθώριο στον εαυτό σου να συμμετάσχει και να προωθήσει έναν πραγματικά πολιτισμένο διάλογο.
Στο παραπάνω μήνυμά σου (Απεστάλη: 10/03/2007, 22:36:58) έχουμε επισημάνει κάποια σημεία, όπου και τα δύο παραπάνω «ζητούμενα» καταστρατηγούνται και αποτελούν συμπεριφορές και στάσεις μη αποδεκτές από αυτήν εδώ την κοινότητα Φιλοσοφικού Διαλόγου και Εσωτερικής/Μεταφυσικής Αναζήτησης και ασύμβατες με τη νοοτροπία κατανόησης, αλήθειας και δικαιοσύνης που επιχειρεί να προτείνει.
Σου προτείνουμε να δεις τη δική σου ευθύνη στη δημιουργία των καταστάσεων, σε κάποιες από τις συνέπειες των οποίων, αντιδράς με τόση βιαιότητα και έλλειψη σεβασμού στον ίδιο σου τον εαυτό.
Να την δεις και να την αποδεχτείς… Άλλωστε, καθώς και θα γνωρίζεις μάλλον, εφόσον αναφέρεις και τα φράκταλ για παράδειγμα, τα πάντα είναι δυνατόν να συνδέονται με τα πάντα, πολλές φορές με παράδοξους και υπερλογικούς τρόπους. Γιατί να μην ξεκινήσουμε αποδεχόμενοι πρώτα απ’ όλα τις αυτονόητες συνδέσεις;

Jonniebegood έχουμε «δώσει τόπο στην οργή» για πολλά δυσάρεστα και αναληθή πράγματα έως τώρα και σε πολλές προσβολές άμεσες και έμμεσες ακόμη και ως πολύ πρόσφατα στο προχθεσινό σου μήνυμα.
Δε θα μπορέσουμε όμως να αποδεχτούμε επ’ουδενί έναν περαιτέρω υποβιβασμό του διαλόγου και τη διαιώνιση των υποτιμήσεων, απαξιώσεων, προσβολών κ.λπ. των Συζητητών/Αναζητητών που επιθυμούν να μπορούν να συνδιαλλαγούν και να ερευνήσουν ελεύθερα, με ορθολογισμό και με ευγένεια.

Τα παραπάνω σε παρακαλούμε να τα εκλάβεις ως μία ειλικρινή πρόσκληση για τη συμβολή σου σε Διάλογο πολιτισμένο, με επιχειρήματα, με δημιουργικές (ακόμη και σκληρές αλλά πάντα με πνεύμα δικαιοσύνης και σεβασμού) συγκρούσεις, με προοπτική μέλλοντος… αλλά και, λυπούμαστε, επίσης σαφή προειδοποίηση.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ζάχος
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 09:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ζάχος
Γειά σας.

Είμαι νέο μέλος και διαβάζω τα forums του esoterica αρκετά χρόνια τώρα.

Πρός το μέλος deva

Φίλε μου ειλικρινά δεν μπορώ να κατανοήσω το λόγο, το κίνητρο ωστε να μπαίνεις κάθε τόσο να δυναμιτίζεις το χώρο και να καταλογίζεις ευθύνες στους συντονιστές.
Φίλε μου , ο χώρος του esoterica δεν ηταν κατάλληλος για σένα.
Επι τέλους βρήκες το χώρο σου, έγινες και συντονιστής, δεν μπορώ να καταλάβω λοιπόν για ποιό λόγο να γίνεται αυτό.
Φίλε μου καταλογίζεις ευθύνες στους συντονιστές για ψυχολογικά προβλήματα που υπέστησαν μέλη.
Νομίζω αγαπητέ μου οτι δεν θα επρεπε εσύ ειδικά να μιλάς για αυτό.
Ολοι γνωρίζουν τα ψυχολογικά προβλήματα που είχες και εχεις, μόνος σου το εχεις πει αυτό οταν εξιστορούσες τα παιδικά σου χρόνια.
Μιλάς για προβλήματα που απέκτησαν μέλη οπως πχ η *** και ξεχνάς αυτά που της έκανες εσύ.
Τολμάς να μιλάς γι`αυτό οταν τα προβλήματα αυτά της τα δημιούργησες εσύ με το φέρσιμο σου αλλά και με την εμμονή σου να το παίζεις επιβήτορας.
Τολμάς να μιλάς γι`αυτό οταν δημιούργησες blog οπου τα έβγαζες ολα στη φόρα και έβλεπε ολο το πανελλήννιο ποιά ήταν η *** αλλά και αλλα μέλη θηλυκού γένους.
Απο οτι βλέπεις φίλε μου είσαι λάθος.
Είτε λοιπόν γράφεις εσύ, είτε γράφει κάποιος αλλος με το nick σου, αυτό δεν εχει καμμία σημασία.
Σημασία εχει οτι η Αμαλία ως συντονιστής κάνει πολύ καλά τη δουλειά της.
Βρίσκεται στη θέση αυτή απο την αρχή της ίδρυσης του esoterica και είναι η ψυχή του esoterica.
Esoterica χωρίς Αμαλία, δεν γίνεται.
Αμαλία χωρίς esoterica γίνεται.
Οσο για το παιδάκι που αναφέρεσαι, ειναι πραγματικά καλό παιδί.
Εχει τρόπο, εχει ήθος και εχει μπέσα.
Τόσο καιρό που συντονίζει και γράφει το εχει αποδείξει.

Δεν χρησιμοποιεί την ιδιότητα του διακεκριμένου μέλους οπως εσύ αλλά και οι αλλοι για να ικανοποιήσει τις αρρωστημένες ορέξεις του.
Το esoterica και η συντονιστική του ομάδα ουδέποτε εχουν δώσει τέτοια δικαιώματα.
Εσύ και οι αλλοι τα έχετε δώσει.

____________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
____________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

deV@_PArinito
Διεγραμμένος Λογαριασμός


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 11:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους deV@_PArinito
Ζάχο,

Το ιστορικού περιεχομένου μήνυμά σου, μου δίνει την αφορμή να ξαναγράψω στο esoterica.gr και σ' ευχαριστώ γι' αυτό.

Κατ' αρχήν, δεν θα ήθελα να με βλέπεις σαν φίλο, γιατί δεν είμαι φίλος σου. Και αφού δεν είμαι φίλος σου, το μυαλό σου θα σου πει πως είμαι εχθρός σου. Το μυαλό σου βέβαια θα σου πει και άλλα πολλά πράγματα αλλά κυρίως θα χρησιμοποιήσει μια φέιμους ιδιότητα που έχει και ονομάζεται "μνήμη" ή "ανάμνηση". Παρ' ότι παλαιότερα και ο δικός μου ο νους κάπως έτσι θα λειτουργούσε - συμβατικά δηλ. και κοινότυπα - έχει εδώ και ορισμένα χρόνια, που έπαψε να χρησιμοποιεί αυτήν την ιδιότητα. Ομολογώ πως η παύση αυτής της λειτουργίας, της "μνήμης" δηλ. μου δημιούργησε αρκετά προβλήματα, ιδιαίτερα όταν προσπαθούσα να θυμηθώ ευχάριστα πράγματα. Ήθελα για παράδειγμα να θυμηθώ την μέρα που πήρα το πτυχίο μου από το Πανεπιστήμιο, αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα. Αργότερα διαπίστωσα πως όταν προσπαθείς να ζουλίξεις έναν τέτοιο νου όπως ο δικός μου, το μόνο που μπορείς να καταφέρεις είναι ένας πονοκέφαλος που σε τυρρανάει όλη την μέρα. Έτσι, εγκατέλειψα τις προσπάθειες και ω! του θαύματος, άρχισα να θυμάμαι. Τώρα πλέον, μετά από εξαντλητικές νοητικές ασκήσεις και μετά από μια άσκηση που μου έδωσε ένας γέρος σούφι, ο νους μου λειτουργεί έτσι κι αλλιώς. Δεν ξέρω αν με εννοείς. Τέλος πάντων, ένα από τα δικά σας προβλήματα είναι αυτό. Λέγεται "μνήμη". Θυμάστε. Θυμάστε πράγματα που έγιναν, αλλά δεν βλέπετε πράγματα που γίνονται. Αυτό, σας δίνει την δυνατότητα μεν να μιλάτε για το παρελθόν, αλλά σας στερεί την δυνατότητα να μιλάτε για το παρόν. Θα μου πεις "μπορείς να μιλήσεις για το παρόν"; Όχι, ασφαλώς και δεν μπορείς. Επειδή όμως ακριβώς δεν μπορείς να μιλήσεις για το παρόν, ε, μιλάς για το παρελθόν. Θέλεις να θυμηθώ. Ok, θα το κάνω για σένα και θα θυμηθώ. Αλλά, τι να πρωτοθυμηθώ ; Το παρελθόν μου είναι τόσο μεγάλο, τόσο απέραντο και τόσο αχανές, κουβαλάει πάνω του όλο το παρελθόν της ανθρωπότητας, όλα τα σφάλματά μου - αλλά και τα δικά σας σφάλματα - όλες μου τις χαρές - αλλά και τις δικές σας χαρές - όλες τις περιόδους πολέμου - αλλά και τις περιόδους της ειρήνης. Προφανώς Ζάχο, εσύ ενδιαφέρεσαι για τις πολεμικές περιόδους. Ok, θα μιλήσουμε γι' αυτές αφού το θες.

Ναι, έχω κάνει όλα όσα λες. Ναι, είχα προβληματικά παιδικά χρόνια. Ο πατέρας μου μια φορά με χτύπησε. Ξεκίνησε το 1978 και τελείωσε μόλις πριν από 6 μήνες. Και ; Τι μπορεί να καταλάβει απ' αυτό το στενόχωρο μυαλό σου ; Τι μπορεί να ερμηνεύσει ; Τίποτε Ζάχο, τίποτε. Αυτό είναι απλώς μια πληροφορία που σου έδωσα. Πως ξέρεις αν είναι αλήθεια ; Πως ξέρεις αν δεν σε παραμυθιάζω ; Δεν το ξέρεις. Απλώς, πιάνεσαι από τα λόγια μου και τα χρησιμοποιείς. Αυτό κάνεις. Και πιάνεσαι από αυτά τα λόγια, γιατί μονάχα με τα δικά μου λόγια μπορείς να με προσβάλλεις. Εσύ, δεν έχεις δικό σου λόγο. Θα χρησιμοποιήσεις τα δικά μου λόγια, το δικό μου παρελθόν - το όποιο δεν γνωρίζεις αν είναι αληθινό, εντούτις με πιστεύεις όταν σου λέω πως είχα προβληματικά παιδικά χρόνια - για να προσβάλλεις την τακτική μου. Ο καλύτερος τρόπος για να προσβάλλουμε κάποιον, είναι να χρησιμοποιήσουμε τον δικό του λόγο, τις δικές του πράξεις και να τον φέρουμε αντιμέτωπο με τον ίδιο του τον εαυτό. Τούτο, είναι μια Ιστορική στρατηγική, που - σημείωσε Ζάχο - μονάχα σε μερικούς ανθρώπους πιάνει. Σε μένα Ζάχο, δεν πιάνει. Και δεν πιάνει, γιατί εγώ ολιμερής κι ολονυχτίς έρχομαι αντιμέτωπος με μένα. Σε σένα, που επιλέγεις μονάχα μια στιγμή για να έρθεις αντιμέτωπος με σένα, η στρατηγική αυτή είναι προσφιλής. Σε μένα, η στρατηγική αυτή είναι ξεπερασμένη. Δεν ξέρω αν με εννοείς.

Τέλος πάντων, ναι, παραδέχομαι αυτά που μου καταλογίζεις. Και ; Πότε έγιναν αυτά ; Στο παρελθόν. Και ; Τι συμπέρασμα πάλι θα βγάλει ο στάσιμος νους σου ; Πως κάπως έτσι θα συμβαίνει με δαύτον - με μένα δηλ. - και στο μέλλον. Αυτό είναι το συμπέρασμά σου. Ωραία, κράτα το αλλά μην το παραδίδεις σε μένα, διότι δεν το αποδέχομαι. Καταλαβαίνεις ; Αν εγώ συμφωνήσω μαζί σου, σ' αυτό το συμπέρασμα, είναι σαν να έχω πεθάνει. Όμως τότε, ποιος είναι αυτός που σου γράφει Ζάχο ;

Δεν περιμένω να καταλάβεις βέβαια, γιατί αυτά τα πράγματα δεν γράφονται, ούτε λέγονται. Δεν περιμένω βέβαια να καταλάβεις, γιατί ο νους σου δεν μπορεί να λειτουργήσει σε δύο φάσεις. Λειτουργεί σε μία και αυτό είναι το φυσιολογικό. Σ' αυτήν την μία φάση, ερμηνεύει το παρελθόν μου, βλέπει την συμπεριφορά μου τότε, και "προφητεύει" το μέλλον μου.

Μάθετε πως αυτή η μοναδική φάση / φύση που λειτουργεί ο νους σας, είναι η φυλακή σας. Μάθετε πως μονάχα αν σταματήσετε να σκέφτεστε κατ' αυτόν τον τρόπο, θα μπορέσετε να διευρήνετε το μυαλό σας στους ανοιχτούς ορίζοντες της πραγματικότητας. Μάθετε πως λειτουργώντας έτσι, γίνεστε έρμαια του παρελθόντος και του μέλλοντος, και χάνετε το παρόν μέσα από τα χέρια σας, χάνετε το παρόν κάτω από τα πόδια σας. Μάθετε πως ο κατ' αυτόν τον τρόπο συλλογισμός σας, είναι η κινούμμενη άμμος που έχετε πέσει μέσα και θα σας καταπιεί. Μάθετε πως μονάχα οι πεθαμένοι σκέφτονται έτσι. Αυτοί που βάλτωσαν στην λάσπη του νου και έμειναν εκεί για πάντα. Αν συνεχίσετε να σκέφτεστε έτσι, τίποτε δεν θα αλλάξει για σας. Θα ζείτε στην καταδίκη του χρόνου, στο παρελθόν και στο μέλλον. Θα ζείτε ερμηνεύοντας τους άλλους αλλά αγνοώντας την αέναη κίνηση του σύμπαντος. Γι΄αυτό και όσοι άνθρωποι φωτισμένοι σας πλησιάσουν, θα τους χάσετε μέσα από τα μάτια σας. Και υπάρχουν πολλοί φωτισμένοι Ζάχο, δεν είμαι εγώ ασφαλώς, αλλά υπάρχουν άπειροι άνθρωποι που είναι φωτισμένοι. Που είναι ζωντανοί, που είναι δίπλα μας, δίπλα σου, ακόμη και δίπλα στην Αμαλία ή στον πιτσιρικά. Όταν μάθετε να βλέπετε το φως, ως φως και όχι ως επιστημονικό ή λογικό δημιούργημα κάποιου, τότε θα μπορείτε να αναγνωρίζετε την ενέργειά του και την δέχεστε χωρίς καμία απολύτως προσπάθεια. Όταν μάθετε να βλέπετε την μέρα, ως μέρα, και όχι ως περιστροφή του πλανήτη, τότε θα μπορέσουμε να συνεννοηθούμε και ο κόσμος μας θα γίνει καλύτερος.

Προς το παρόν, ο τρόπος μου σας τρομάζει. Και για πολλά ακόμη χρόνια - ακόμη κι όταν εγώ μπώ σε έναν λάκκο με υπέροχη λάσπη, ανοιγμένο από έναν μικρό εξκαφέα που θα τον χειρίζονται τ' αδέλφια μου - ο τρόπος μου θα σας τρομάζει. Θα φοβάστε να σας μιλώ, θα φοβάστε να μ' αφήνετε να γράφω. Φυσικά, δεν θα είναι κάποιος με το ψευδώνυμο deva, αλλά θα έχει άλλο ψευδώνυμο, όμως θα είναι σαν να είμαι εγώ. Φυσικά, δεν θα υπάρχει άλλη ***, αλλά θα είναι σαν να είναι εκείνη. Φυσικά κι εσείς δεν θα είστε εσείς, αλλά θα είναι σαν να είστε. Φυσικά, τίποτε δεν θα έχει αλλάξει, αλλά και τίποτε δεν θα είναι όπως είναι. Όμως εσείς, η ουσία σας δηλ. θα μένει ίδια. Αυτό, είναι η δική σας καταδίκη, το δικό σας βάρος, το δικό σας πρόβλημα. Θα ζείσετε μ' αυτό αιώνια και κανένας πια δεν θα σας θυμάτε. Και η δική μου η ουσία, δεν θα αλλάξει. Αυτό εσείς το λέτε "αθανασία". Εγώ το λέω "ζωή", "ύπαρξη". Αυτή είναι μία από τις ουσιώδης διαφορές μας.

deva parinitoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DeV@____
Διεγραμμένος Λογαριασμός


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 16:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DeV@____
quote:
Φίλε μου ειλικρινά δεν μπορώ να κατανοήσω το λόγο, το κίνητρο ωστε να μπαίνεις κάθε τόσο να δυναμιτίζεις το χώρο και να καταλογίζεις ευθύνες στους συντονιστές.

Δεν σε κατηγορώ γι' αυτό. Πολλοί άνθρωποι δεν μπορούν να με καταλάβουν. Δεν πειράζει. Μιλώ και εργάζομαι μόνο γι' αυτούς που με καταλαβαίνουν.
quote:
Φίλε μου , ο χώρος του esoterica δεν ηταν κατάλληλος για σένα.

Κανένας χώρος δεν είναι κατάλληλος για μένα. Δεν χωράω πουθενά. Είμαι α - συγ - χώρητος.
quote:
Επι τέλους βρήκες το χώρο σου, έγινες και συντονιστής, δεν μπορώ να καταλάβω λοιπόν για ποιό λόγο να γίνεται αυτό.

Δεν βρήκα τίποτε και δεν έγινα τίποτε. Το μόνο που βρήκα ήταν ο Απόστολος, η Ελπίδα και η Αθανασία. Τρεις φίλους που όταν κατεβαίνω στην Αθήνα, μπορώ να τους τηλεφωνώ και να βρισκόμαστε για έναν καφέ ή για κα'να τσίπουρο.
quote:
Φίλε μου καταλογίζεις ευθύνες στους συντονιστές για ψυχολογικά προβλήματα που υπέστησαν μέλη.

Ναι, αυτό κάνω. Δεν λέω ψέμματα.
quote:
Νομίζω αγαπητέ μου οτι δεν θα επρεπε εσύ ειδικά να μιλάς για αυτό.

Καλά κάνεις και το νομίζεις αυτό. Εγώ νομίζω πως μπορώ να μιλώ για οτιδήποτε.
quote:
Ολοι γνωρίζουν τα ψυχολογικά προβλήματα που είχες και εχεις, μόνος σου το εχεις πει αυτό οταν εξιστορούσες τα παιδικά σου χρόνια.

Δεν γνωρίζει κανένας τίποτε για μένα. Έλεγα ψέμματα. Εσύ, δεν έχεις πει ποτέ ψέμματα στο παρελθόν ;
quote:
Μιλάς για προβλήματα που απέκτησαν μέλη οπως πχ η *** και ξεχνάς αυτά που της έκανες εσύ.

Δεν έκανα τίποτε σε κανέναν. Οι άνθρωποι παθαίνουν ότι παθαίνουν, από δική τους ανοησία. Εγώ πράττω για μένα. Ας πράξουν κι αυτοί για τους εαυτούς τους.
quote:
Τολμάς να μιλάς γι`αυτό οταν τα προβλήματα αυτά της τα δημιούργησες εσύ με το φέρσιμο σου αλλά και με την εμμονή σου να το παίζεις επιβήτορας.

Αν δημιούργησα κάτι - έστω και πρόβλημα - θα έπρεπε να με ευχαριστείς γι' αυτό. Όμως δεν μπορώ να δημιουργήσω εγώ τίποτε. Η δημιουργία γίνεται. Δεν την κάνω εγώ.
quote:
Τολμάς να μιλάς γι`αυτό οταν δημιούργησες blog οπου τα έβγαζες ολα στη φόρα και έβλεπε ολο το πανελλήννιο ποιά ήταν η *** αλλά και αλλα μέλη θηλυκού γένους.
Απο οτι βλέπεις φίλε μου είσαι λάθος.

To blog δεν ήταν δημιούργημα αλλά τερατούργημα. Γρήγορα συνειδητοποίησα την αχρηστία του και γι' αυτό το διέγραψα. Δεν ήταν αληθινό. Ωστόσο, εξυπηρέτησε κάποιους και είναι σίγουρο πως κάποιοι κρατήθηκαν μακριά σας εξ' αιτίας του. Αυτό ήθελα να πετύχω και το πέτυχα. Για μένα, ακόμη κι ένας άνθρωπος, να μπορέσει να κρατηθεί μακριά σας, είναι νίκη. Εσείς ζητάτε οπαδούς, εγώ τους κρατώ μακριά σας. Αυτό είναι το χρέος μου, κι αυτό κάνω. Χρησιμοποιήθηκαν άνθρωποι για το γενικότερο καλό. Έτσι συμβαίνει με όλους τους ηγέτες. Είχαμε πόλεμο. Έπρεπε να θυσιαστούν άνθρωποι για να σωθούν άλλοι. Αυτό κάνει και ο Θεός σας. Αυτό κάνουν και οι παπάδες σας, αυτό κάνουν και οι αρχιερείς σας.Θα έπρεπε να με ευχαριστείτε γι' αυτό. Χωρίς εμένα δεν θα υπήρχατε. Δεν υπάρχει λάθος.
quote:
Είτε λοιπόν γράφεις εσύ, είτε γράφει κάποιος αλλος με το nick σου, αυτό δεν εχει καμμία σημασία.

Φυσικά. Εσείς τρομάζετε μόνο με το να υπογράφει κάποιος ως deva parinito. Αυτό, εγώ το εκμεταλλεύομαι.
quote:
Σημασία εχει οτι η Αμαλία ως συντονιστής κάνει πολύ καλά τη δουλειά της.
Βρίσκεται στη θέση αυτή απο την αρχή της ίδρυσης του esoterica και είναι η ψυχή του esoterica.
Esoterica χωρίς Αμαλία, δεν γίνεται.
Αμαλία χωρίς esoterica γίνεται.

Δική σου άποψη. Σεβαστή. Εγώ διαφωνώ. Η Αμαλία είναι ανίκανη ως διαχειριστής του φόρουμ του esoterica.gr.
quote:
Οσο για το παιδάκι που αναφέρεσαι, ειναι πραγματικά καλό παιδί.
Εχει τρόπο, εχει ήθος και εχει μπέσα.
Τόσο καιρό που συντονίζει και γράφει το εχει αποδείξει.

Δεν με απασχολεί αν είναι ή όχι καλό παιδί. Μπορεί να είναι και μπράβο του. Με απασχολεί πως είναι ανίκανος για συντονιστής του φόρουμ του esoterica.gr. Δεν γνωρίζει τι σημαίνει η έννοια του "συντονισμού". Τον διδάξατε, αλλά τον διδάξατε λάθος. Και τώρα έχει αυταπάτες. Δώστε του το δικαίωμα να πράξει αυτοβούλως και θα σας εκπλήξει με την ασχετοσύνη του. Ο Dying δεν λέει τίποτε. Λέει όσα διάβασε και ότι τον έχετε μάθει. Έτσι κάνουν και οι υπολογιστές. Τροφοδοτούνται με δεδομένα και προγραμματίζονται. Πείτε του να πατήσει το on/off του και τότε θα δείτε πως δεν γνωρίζει τίποτε. Γιατί, πολύ απλά θα παραμείνει σβηστός. Εσείς τον ανάβετε, εσείς τον σβήνετε. Αυτός από μόνος του δεν μπορεί να κάνει τίποτε. Εμένα, αυτός ο τύπος δεν με γνωρίζει. Αλλά και δεν του έχω κάνει τίποτε. Μόλις όμως με βλέπει, τρομάζει και με διαγράφει. Γιατί ; Γιατί εσείς του μάθατε πως ο deva είναι ο διάολος. Κι αυτός τώρα, έτσι με βλέπει, σαν διάολο, σαν σατανά, σαν τρομοκράτη. Εν μέρει, τον δικαιολογώ, τον καταλαβαίνω, όμως δεν δέχομαι την πλύση που του έχετε κάνει. Ένα ρούχο το πλένεις, χωρίς να καταλαβαίνει τίποτε. Όμως αυτός είναι άνθρωπος. Κάποτε θα το καταλάβει. Και τότε η οργή του, θα είναι μεγαλύτερη από την δική μου.

Πρέπει να κατανοήσετε πως δεν τα έχω με τον πιτσιρικά ή με την Αμαλία. Τα έχω με όσους κρύβονται πίσω από αυτό που ονομάζεται esoterica.gr και φόρουμ του esoterica.gr. Τα έχω με τους πραγματικά υπεύθυνους γι' αυτήν την κατάσταση. Γιατί αυτοί στην ουσία δημιουργούν αυτήν την κατάσταση. Η Αμαλία και ο πιτσιρίκος, είναι ανύμποροι μπροστά σ' αυτούς. Η Αμαλία και ο Dying είναι θύματα. Και τα ακούν κι από πάνω. Δεν ξέρω όμως πως λέγεται ο υπεύθυνος αυτής της φιέστας. Αν ήξερα, θα του μιλούσα ευθέως. Και δεν ξέρω, γιατί αυτός κρύβεται. Αν εμφανιστεί, τότε η Αμαλία και ο Dying, θα πάψουν να μιλάν. Αν εμφανιστεί, θα τ' ακούσει κι ο ίδιος. Προς το παρόν, τα χώνω σε οτιδήποτε έχω πρόχειρο μπροστά μου. Αυτούς βλέπω ως συντονιστές, ως διαχειριστές, σ' αυτούς τα λέω. Γι' αυτό και η gretel λέει "εμείς δεν έχουμε πρόβλημα".

Πράγματι, έχει δίκιο η gretel, αυτοί που βλέπετε εσείς, δεν έχουν πρόβλημα. Το πρόβλημα δεν είναι δικό τους. Είναι των άλλων. Αυτών που δεν φαίνονται, αυτών από τους οποίους πέρνουν εντολές. Αυτοί έχουν το πρόβλημα. Γιατί όσοι εναντιώνονται στο esoterica.gr, δεν εναντιώνονται στην ουσία ούτε με την Αμαλία, ούτε με τον Dying, αλλά εναντιώνονται σ' αυτό που υπάρχει πίσω από το esoterica.gr. Δεν το βλέπουν όμως, δεν ξέρουν ποιοι είναι αυτοί οι απατεώνες. Ε, τα λένε στην Αμαλία, για να τα ακούσουν οι άλλοι. Έτσι συμβαίνει με τις οργανώσεις. Την πληρώνει πάντα το μπροστάρι τους. Αυτό ας το σκεφτούν τα μπροστάρια. Μόνο με μια ομολογία επίσημη και ενυπόγραφη από ένα υψηλόβαθμο στέλεχος της οργάνωσης θα μπορούσε να είχε λυθεί το πρόβλημα. Αλλά αυτή η ομολογία δεν θα υπάρξει ποτέ. Φανταστείτε μια οργάνωση και τον επικεφαλή της να ομολογεί πως βρίσκεται πίσω από αυτό που εσείς το νομίζετε ως φόρουμ. Ακριβώς επειδή το φόρουμ είναι αστείο, αυτομάτως θα χαρακτηριζόταν αστεία και η οργάνωση. Φανταστείτε τι θα συνέβαινε. Πάνε τα μπικικίνια, πάνε τα παραρτήματα, πάνε οι μίζες, οι αφίσσες, οι ρεμούλες, πάνε και οι υπάλληλοι που πληρώνονται για να δίνουν διαλέξεις (γιατί ασφαλώς δεν είναι ηλίθιοι να εργάζονται τζάμπα), πάνε όλα.

Η Αμαλία δεν θα έπρεπε να απαντάει σε κανέναν από αυτούς. Ούτε σε μένα, όπως έκανε στο παρελθόν. Όταν δεν φταις για κάτι, και σου καταλογίζουν ευθύνες, αλλά ξέρεις πως εσύ δεν έχεις ευθύνη γι' αυτό που συμβαίνει, τότε μεταφέρεις την ευθύνη στον πραγματικά υπεύθυνο. Λες "γιατί τα λέτε σε μένα ; πες τα σ' αυτόν που είναι πραγματικά υπεύθυνος". Η Αμαλία φυσικά, δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Αυτό την τιμά. Αλλά δεν της δίνει το δικαίωμα να μιλάει εξ' αυτών γι' αυτούς. Γι' αυτό και δεν μιλάει αληθινά. Δεν μιλάει για τον εαυτό της. Αλλά μιλάει για κάποιους άλλους, που την έβαλαν σ' αυτήν την δύσκολη θέση και τώρα πρέπει να απολογείται συνέχεια. Ας κρατήσει το στόμα της κλειστό. Αυτό θα την βοηθήσει. Όσα περισσότερα λέει, τόσο η καρέκλα του διαχειριστή τρέμει περισσότερο κάτω από τα πόδια της. Αυτό πρέπει να το σκεφτεί πολύ σοβαρά. Από την άλλη, η καλλιέργεια της Αμαλίας, το πνευματικό της επίπεδο, δεν είναι και τόσο σοβαρό. Δεν έχει μόρφωση, δεν είναι τίποτε. Πως να μιλήσει ; Τι να πει ; Ο διαχειριστής ενός φόρουμ όπως είναι το esoterica.gr, θα έπρεπε να είναι διδάκτωρ του Πανεπιστημίου του UCLA. Υπερβολικό ε; Κι όμως. Κάπως έτσι θα έπρεπε να είναι.

Βάλατε ένα κοριτσάκι να διαχειρίζεται την αγωνία της ανθρωπότητας. Είστε μάλλον πιο παλαβοί από μένα. Ή οι πραγματικά επικίνδυνοι. Γιατί εγώ δεν είμαι τίποτε μπροστά σας. Δεν έχω οργάνωση εγώ. Δεν έχω παραρτήματα. Δεν έχω μέλη. Δεν έχω τίποτε. Κι όμως, μόλις με βλέπετε το βάζετε στα πόδια και μου κλείνετε το στόμα. Ή λέτε στην Αμαλία να μου το κλείσει. Σας το έχω ξαναπεί. Είμαι από τέτοια πάστα που και μου ράψετε το στόμα, θα μιλήσω με τα χέρια. Κι αν μου κόψετε τα χέρια, θα μιλήσω με τα πόδια. Κι αν μου κόψετε τα πόδια, πάλι θα βρω τρόπο να πω όσα θέλω να πω. Κι αν με κάψετε, αν με σκοτώσετε, αν με διαγράψετε, αν με φιμώσετε, θα έρθουν άλλοι μετά από μένα και τα ίδια θα κάνετε σ' αυτούς. Και πάλι άλλοι θα έρθουν, και πάλι το ίδιο θα συμβεί. Αυτός ο αγώνας δεν σταμάταει ποτέ. Και δεν είναι ο αγώνας ο δικός μου. Είναι της ζωής. Είναι της ύπαρξης. Δεν πολεμάω εγώ μαζί σας, αλλά το φως με το σκοτάδι. Δεν είμαι εγώ ο αντίπαλός σας, αλλά η αλήθεια που μάχεται το ψέμα, την υποκρισία. Η εντιμότητα που μάχεται την ρεμούλα, την μίζα. Δεν μπορείτε να μου κάνετε τίποτε, γιατί κανείς δεν μπορεί να κάνει τίποτε στην ζωή ή στην ύπαρξη. Δεν μπορείτε να διώξετε το φως γιατί το φως δεν υπάρχει ποτέ σε μια μόνιμη κατάσταση, όπως είναι το σκοτάδι. Έρχεται το φως, απλά, και φωτίζει το σκοτάδι. Και έρχεται όταν δεν το περιμένετε. Αυτό, είναι το αβαντάζ του. Γιατί ποτέ δεν θα μπορέσετε να προβλέψετε πότε θα έρθει. Ανύμποροι το περιμένετε, κι αυτό θα συνεχίσετε να κάνετε. Δεν μπορείτε να κάνετε τίποτε άλλο. Πάρ' τε το χαμπάρι.

quote:
Δεν χρησιμοποιεί την ιδιότητα του διακεκριμένου μέλους οπως εσύ αλλά και οι αλλοι για να ικανοποιήσει τις αρρωστημένες ορέξεις του.

Και ποιος σου είπε πως είναι κακό να χρησιμοποιείς τις ιδιότητές σου ; Σε ορισμένες περιπτώσεις, είναι επιτακτική η ανάγκη να κάνεις χρήση του αξιώματός σου. Όπου χρειάζεται, και σ' όποιον χρειάζεται.
quote:
Το esoterica και η συντονιστική του ομάδα ουδέποτε εχουν δώσει τέτοια δικαιώματα.
Εσύ και οι αλλοι τα έχετε δώσει

Δεν υπάρχει συντονιστική ομάδα. Δεν είστε ομάδα. Είστε ένα τσούρμο ανίδεων και κατεργαρέων που έχετε σκοπό απώτερο, με μόνη εξαίρεση την gretel που ίσως διαφωνεί μαζί σας, αλλά συνάμα αδιαφορεί και δεν ασχολείται. Ίσως είναι και η μόνη άξια να λέγεται συντονιστής γιατί ποτέ δεν έχει ακουστεί κάτι γι' αυτήν. Αυτό είναι άξιο αναφοράς και ο λόγος της σε μένα μετράει περισσότερο απ' ότι των άλλων. Ποτέ βέβαια δεν θα παραδεχτεί την διαφωνία της μπροστά σας, γιατί καταλαβαίνει πως δεν την αξίζετε. Αυτό αμέσως ανεβάζει το επίπεδό της. Ωστόσο, αν διαπιστώσω πως δεν είναι όπως τα λέω, αμέσως θα διαψεύσω τον εαυτό μου και θα στραφώ εναντίον της. Το ίδιο ισχύει και για τον jejeje. Υποθέτω πως επέλεξε μια σιωπηλή συμπεριφορά, πράγμα που δείχνει ήθος και σοβαρότητα, γιατί ακριβώς δεν τον αγγίζει τίποτε απ' όσα αγγίζουν εσάς. Ασχολείται μονάχα στον τομέα του και δεν χώνεται εκεί που δεν τον σπέρνουν. Αυτός θα είναι. Ες αεί. Επιλέχθηκε να κάνει αυτό το πράγμα και το κάνει, δείχνοντας τυφλή υπακοή στους νόμους και στον εαυτό του. Αυτός είναι ο διαχειριστής σας. Όχι αυτοί που νομίζετε πως είναι.

deva parinitoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 17:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

αμαλια

jonniebegood:

quote:
να μιλαμε Ελληνικα παρακαλω!
προταθηκα, δεν προσκληθηκα
πηγα στην εκπομπη εκπροσωποντας μονο τον εαυτο μου και οχι οποιαδηποτε κοινοτητα (γραφω και σε αλλα φορουμς)
δεν εχω απλως ασχοληθει με το θεμα, βιωσα καποις ανεξηγητες εμπειριες και εγραψα ενα βιβλιο

jonniebegood βασικά και ουσιαστικά προσκλήθηκες κι αυτό σίγουρα δε σε τιμάει λιγότερο – ίσα ίσα!


"η τιμη τιμη δεν εχει και χαρα στον που την εχει"


quote:

Αλλά βλέπουμε πως υπάρχει κίνδυνος να έχεις, ή να τείνεις "να καβαλήσεις το καλάμι".


το γνωριζα το συμπερασμα στο οποιο κατεληξες με το που εκλεισε το ακουστικο: εγω καβαλησα το καλαμι, και οχι καποιος αλλος!..


quote:

Στο λέω ειλικρινά κι από καρδιάς: δεν είναι καλό για σένα τον ίδιο. Πάντα υπάρχει δυνατότητα να επανεξετάσεις.


μαλακας δεν ειμαι αμαλια μου και εχω το συνηθειο να λεω την αληθεια

αληθειες θελεις?

αληθειες θα πω λοιπον, κι ελπιζω να τις αντεξεις και να μην τις μεταφερεις

με προτεινατε στην παραγωγη επειδη δεν ηξεραν ποιους να καλεσουν στο πανελ και ζητησαν απο τον Μ.Β. να προτεινει ατομα με καποιες εμπειριες

σας ζητησαν επισης το γνωστο βιντεο, το οποιο ομως δεν εχετε πλεον μιας και ανηκει στον Αβαταρ που την εκανε απο το εσωτερικα

εγω ημουν η τυπου "το μη χειρον βελτιστον" επιλογη σας

ετσι μου τηλεφωνησε ο Μ.Β., μου μιλησε για την δυναμη των ΜΜΕ στην προβολη ατομων ή ιστοσελιδων και με ρωτησε αν θα ηθελα να συμμετεχω στην εκπομπη

οταν του ειπα οτι εγω τα φαντασματα τα εξηγω ετυμολογικα εκ της φαντασιας, μου επεσημανε οτι καλο θα ηταν να μην επικεντρωθουμε στην Πεντελη

η απαντηση μου ηταν "μα για τι αλλο μπορω να μιλησω, αφου μονο εκει εχω βιωσει κατι ανεξηγητο?"


το θεμα εμεινε εκει και δυο ωρες μετα απο την αποδοχη της προτασης δεχτηκα τηλεφωνημα απο την δημοσιογραφο Κ.Μ. η οποια μου προτεινε αμεσως να παμε την επομενη σε στοιχειωμενα σπιτια για γυρισμα

της εξηγησα την αποψη μου για τα φαντασματα και οτι δεν ημουν ο καταλληλος ανθρωπος να μιλησει γι αυτα, οπως και οτι η Πεντελη (και οι εμπειριες μου σε αυτην) δεν εχει καμια σχεση με φαντασματα

οι εμπειριες ομως της φανηκαν ενδιαφερουσες και ετσι την επομενη ημερα (Παρασκευη) πηγαμε στην σπηλια για κανα εξαωρο, οπου γυριστηκε το βιντεο της εκπομπης

το Σαββατο ο Μ.Β. μου τηλεφωνησε, του ειπα οτι γυριστηκε βιντεο και μου ζητησε να συναντηθουμε την Κυριακη για να μιλησουμε για την εκπομπη και την παρουσια μας σαν εσωτερικα

εγω απαντησα οτι ειμαι απλο μελος του εσωτερικα και η παρουσια μου στην εκπομπη ειχε συγκεκριμενο σκοπο και μηνυμα: τα λατομεια των μαρμαρων του Παρθενωνα

στην επιμονη του δεχτηκα

την Κυριακη ομως αρρωστησα και μεσα στον υπνο του πυρετου ερχοταν η γυναικα μου και μου ελεγε οτι η αμαλια τηλεφωνουσε για να βρεθουμε οπωσδηποτε και κατι του στυλ ο Γιαννης δεν ξερει απο τηλεοπτικους χρονους...

την Δευτερα στο φουαγιε του Αλτερ ηρθε ο Μ.Β. με την αμαλια και ετρεξα να τους χαιρετησω και να τους δωσω απο ενα βιβλιο μου, αφιερωμενο (τοτε μου εξηγησαν τα της αφιερωσης και της βιβλιοπαρουσιασης που ανεφερα παραπανω και οτι τα βιβλια δεν "εκαναν" για μου κανουν βιβλιοπαρουσιαση)

ο Μ ηταν απομακρος και ψυχρος στον χαιρετισμο μου

καταλλαβα οτι ηταν τσατισμενος επειδη δεν πηγα τον προηγουμενη στην συναντηση και αρχισα να του εξηγω οτι ημουν αρρωστος

σας εχει αποφυγει υποτιμητικα καποιος προχωροντας και λεγοντας "ασε ρε Γιαννη..." με την χαρακτηριστικη κινηση της αποστροφης της κεφαλης?

στην τριτη προσπαθεια μου απλα τα παρατησα

το κλου ηταν ομως οταν στο πρωτο διαλλειμα για διαφημισεις με πλησιασε μια κοπελα απο την παραγωγη και μου ειπε οτι μπορω να διακοπτω οποιον θελω, όποτε θελω

την ευχαριστησα και αποποιηθηκα του προνομιου λεγοντας της οτι αν ηταν να διακοπτω θα ειχα διακοψει πολλους απο την αρχη και οτι θα μιλησω όποτε μου δωσουν τον λογο, κατι που τηρησα

ε, ο Μ ηταν ηδη φτιαγμενος μαζι μου, ακουσε και αυτο, και η συμμετοχη του στην εκπομπη περιοριστηκε στο να εξηγησει τις ακουστικες ανεξηγητες εμπειριες μου ως μπουζουκοτραγουδα που ερχονταν απο υπογεια περασματα

(καλε μου Μ, δεν μου δοθηκε η ευκαιρια να σου εξηγησω οτι αν πηγαινες πιο συχνα στην σπηλια θα καταλαβαινες οτι αυτο που ανεφερες ειναι κατι πολυ συνηθισμενο και οφειλεται στην αντηχηση των ηχων της πολης στην μετωπη της σπηλιας)


μετα απο αυτα τα χαρωπα, νασου ο χεντριξ να με ειρωνευεται στο τοπικ μου και αντιδραση απο τους συντονιστες καμια

μολις του απαντησα και εγω με κυνισμο μεν αλλά με χιουμορ δε, μου κλειδωσαν το τοπικ χωρις καν να ειδοποιηθω

αυτα στα εξηγησα χτες αμαλια μου, αλλά εσυ σημερα μου λες οτι καβαλησα το καλαμι

ακου λοιπον μερικες ακομη αληθειες: η συγχρονικοτητα το εφερε να με προτεινετε, η συγχρονικοτητα το εφερε να βγουμε και στον Χαρδαβελα

και πριν νομισετε οτι η παρουσια μας στο εσωτερικα ηταν η αιτια που μας προσεξαν και μας καλεσαν, να σου διευκρινησω οτι δεν ειχαν ιδεα για το φορουμ, οπως και για την εκπομπη της Θρασκια

απο το βιβλιο μου στο δικτυο με βρηκαν


οσον αφορα την παρουσια μου στην τηλεοραση σε πληροφορω οτι απο τηλεοπτικη δοξα εχω χορτασει - 4 φορες με εχουν ηδη δειξει στο παρελθον λογω των κατασκευων μου (η μια στους Ελληνες εφευρετες της ΕΤ2)

δεν επιθυμουσα και δεν επιθυμω (οπως και ο Τασος και ο Θανασης) να ξαναβγω στην τηλεοραση - δεν εχω τιποτα να κερδισω προσωπικα, αφου δεν πουλαω τιποτα

βγηκα για το βουνο, επειδη το θελησε το βουνο, και το βουνο τα κανονισε - εγω δεν εκανα καμια προσπαθεια

ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΗΘΕΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΣ ΟΤΑΝ ΣΤΙΣ ΑΝΕΛΥΣΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ

ΑΣ ΚΡΙΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΠΟΙΟΣ ΚΑΒΑΛΗΣΕ ΤΟ ΚΑΛΑΜΙ

quote:

Αγαπητέ Jonniebegood, σου απευθύνω και μεταφέρω αυτό το μήνυμα εκ μέρους της ομάδας υπευθύνων του esoterica:


η αμαλια μιλαγε ως αμαλια μονο οταν ειπε οτι εχω καβαλησει το καλαμι?


quote:

Στο παραπάνω μήνυμά σου (Απεστάλη: 10/03/2007, 22:36:58) έχουμε επισημάνει κάποια σημεία, όπου και τα δύο παραπάνω «ζητούμενα» καταστρατηγούνται και αποτελούν συμπεριφορές και στάσεις μη αποδεκτές από αυτήν εδώ την κοινότητα Φιλοσοφικού Διαλόγου και Εσωτερικής/Μεταφυσικής Αναζήτησης και ασύμβατες με τη νοοτροπία κατανόησης, αλήθειας και δικαιοσύνης που επιχειρεί να προτείνει.


ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΩΡΑ ΜΟΥ?

ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΒΑΛΧΑΛΑ ΝΑ ΓΛΕΝΤΑΩ ΜΕ ΤΟΝ ΒΡΙΛ, ΤΟΝ ΤΡΟΛ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΗΓΕΝΗ?

ΨΩΝΙΟ!

quote:

Σου προτείνουμε να δεις τη δική σου ευθύνη στη δημιουργία των καταστάσεων, σε κάποιες από τις συνέπειες των οποίων, αντιδράς με τόση βιαιότητα και έλλειψη σεβασμού στον ίδιο σου τον εαυτό.


quote:

Jonniebegood έχουμε «δώσει τόπο στην οργή» για πολλά δυσάρεστα και αναληθή πράγματα έως τώρα και σε πολλές προσβολές άμεσες και έμμεσες ακόμη και ως πολύ πρόσφατα στο προχθεσινό σου μήνυμα.


ρε ινκουμπε πατε καλα?

κοκκινησατε δικες μου φρασεις που δεν ειναι υβριστικες και αφησατε το κειμενο υποτημιτικο κειμενο του τζεντλεμαν αθικτο!

αυτο θα πει δικαιοσυνη, ισοτητα, ελευθερια εκφρασης!

για να γελασουμε λιγακι κανοντας σας μαθηματα κοκκινισματος:


quote:

quote:

gentleman
Το περί ορμονών ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΟ ("πάλι την περίοδό σου έχεις μωρή μαλάκω" ήθελε να πει ο άνθρωπος)



ηθελε?
εσυ το ειπες ομως, σαν τζεντλεμαν

quote:

ήταν η γνωστή τακτική της αέναης ερειστικότητας προς τους συντονιστές όταν αυτοί πάνε να ανεβάσουν το επίπεδο.


πως ανεβαζουν το φορουμ, επιπλητοντας και απενεργοποιωντας καθε μελος που θα κανει κριτικη στους πυροβολημενους?* - *ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΥΡΟΒΟΛΗΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, Ή ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΛΕΜΕ ΔΗΜΟΣΙΑ?

δεν μου λες παλουκαρι, εχεις κανα αλλο φορουμ για παραδειγμα προς μιμηση να προτεινεις? - Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΠΑΛΟΥΚΑΡΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ - ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΡΙΣΙΑ

quote:

Σημείο σταθμός στο πολλάκις βεβαρυμένο μητρώο του ημι-αγράμματου αναζητητή τoυ χαβαλέ gigeni


ομολογω οτι δεν διακρινω καμια εμπαθεια απο σενα προς τον γηγενη και η κριτικη σου ειναι του επιπεδου σου, ως τζεντλεμαν

quote:

Τι να εξετάσει άλλωστε ο πανάσχετος από τεχνικά θέματα, πανάσχετος από πολιτική, πανάσχετος από ζωή, πανάσχετος από τα πάντα, και παράλογα σκεπτόμενος;



διακρινω και καποια συμπαθεια προς το ατομο του?

quote:

Στην επίθεση συμμετείχε κι άλλος ένας αναζητητής του χαβαλέ, εξίσου κακοπροαίρετος και προσβλητικός όπως πάντα, το τελευταίο κατάλοιπο του βριλικού καρκινώματος.


μην εισαι τοσο καλος, στο τελος θα σε πουνε και μαλακα

quote:

Αλλά αυτός παρα-είναι βλάκας, προστατεύεται από τον άγραφο νόμο περί ατόμων με ειδικές ανάγκες και δεν τον έχουν διαγράψει ακόμα. Τον αφήνουν να κάνει το χαζό του χωριού.


για να λες τοσα καλα λογια γι αυτον, πρεπει να τον γνωρισω ωποσδηποτε!

quote:

"Σκεπτικιστή", αποκαλούν τον εαυτό τους οι αναζητητές του χαβαλέ.


ενω οι αναζητητες του καναπε, αλλο πραμα ρε παιδι μου, εχουν μια αρχοντια...

quote:

Αλλά στο matrix της ηλιθιότητας και της αγραμματοσύνης, τι "Journal of Applied Physiology" και ΠΑΠΑΡΙΕΣ, αφού "καταπίνω αμάσητα ότι μου δίνουν".


με τον καλο τον λογο στο στομα εισαι!
προσεχε μην τα καταπιεις... - ΠΑΛΙ ΔΙΑΦΩΝΩ! ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΑΡΑΓΕ ΞΕΡΕΤΕ?
ΜΗΝ ΚΑΤΑΠΙΕΙ ΤΑ "ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΑ" ΚΑΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΤΕΙ, ΜΗΝ ΚΑΤΑΠΙΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΑΜΑΣΗΤΑ, Ή ΜΗΝ ΚΑΤΑΠΙΕΙ ΤΙΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΓΡΑΨΕ?

quote:

Τι είδους σκεπτικισμός είναι αυτός που κάνει πως δεν είδε τις παπαριές περί "σωματιδίων σκόνης που έχουν χιούμορ", ή "ο θεός έχει χιούμορ";


προσεχε!
θα βγαλεις τριχες στην παλαμη σου!!!
ο,τι δεν καταλαβαινεις δεν σημαινει οτι δεν ισχυει, αλλά οτι εσυ εισαι γκαβος
ΤΙ ΥΒΡΙΣΤΙΚΟ ΕΧΕΙ Η ΦΡΑΣΗ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΡΙΧΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΜΗ ΣΟΥ?
ΟΤΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΦΩΤΟ:


quote:

Θα σας πω εγώ τι σκεπτικισμός. Του πρωκτού.


εκει εχεις την φαγουρα? - ΔΗΛΑΔΗ ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΤΕ ΣΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΑΥΤΗ?

quote:

Της λαχαναγοράς.


εκει ανακουφιζεις την φαγουρα?
Ή ΣΕ ΑΥΤΗΝ?
ΜΑ ΤΙ ΛΕΩ, ΕΔΩ ΔΕΝ ΤΙΣ ΚΟΚΚΙΝΗΣΑΤΕ ΚΑΝ...

quote:

Της ελληνόφωνης καφρίλας του Ελλαδιστάν.


ενω εσυ εισαι τζεντλεμαν σαν τους Αγγλους

quote:

Βάλαμε τους μανάβηδες να εκφέρουν άποψη πόσα μέτρα είναι οι φλέβες του ανθρώπου. Εμείς να λέμε "Journal of Applied Physiology", κι οι μανάβηδες "σιγά μην είναι 10 χιλιόμετρα οι φλέβες του ανθρώπου".



αν εσυ ρωτας μαναβηδες για την φυσιολογια του ανθρωπινου οργανισμου, ποιος σου φταιει?
ο μαναβης?
επρεπε να πας στον μπακαλη!

quote:

Αλλά για τους αγράμματους και τους κολλημένους, μόνο νοητικό εργαλείο τους είναι η αντανακλαστική αντίδραση στον αντισυμβατικό ισχυρισμό. Eκτός βέβαια αν αυτός προέρχεται από το φίλο μας. Είπαμε. O σκεπτικισμός του πρωκτού.


δεν χορταινω να σε διαβαζω!!!

quote:

Με τη λογική αυτή, να μας δώσει αμέσως βίντεο από το λεμούριο ο jbg, αλλιώς λέει μπουρδολογίες.


βιντεο δεν εχω, αλλά μπορω να σου δειξω τον λεμουριο απο κοντα - πες μου με μεϊλ ποτε μπορεις - ΕΔΩ ΔΕΝ ΤΣΙΜΠΗΣΑΤΕ, ΕΝΩ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΑ...

quote:

Έχουμε τότε κάθε δικαίωμα να τον βρίζουμε πρωί μεσημέρι βράδυ μέχρι να μας φέρει βίντεο, η λογική των "αποδείξεων".


βριζε αν σε ανακουφιζει!
αλλά καλυτερα να βρεις καμια γκομενα - ΤΙ ΥΒΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?
ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ


quote:

Άκουσε τραγουδιστή φωνή στη σπηλιά ο jbg; Να μας φέρει αμέσως την κασέτα. Αλλιώς, γράφει μπουρδολογίες. Έχουμε τότε κάθε δικαίωμα να τον βρίζουμε πρωί μεσημέρι βράδυ μέχρι να μας φέρει ηχογράφηση, η λογική του "φέρτε μου αποδείξεις".


αχ βρισε με προστυχα τρελο αγορι! - ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΜΕ ΒΡΙΖΕΙ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΡΟΣΤΥΧΑ?

quote:

Το πραγματικό πρόβλημα είναι η ατζέντα από την οποία πηγάζει όλη η παραπάνω καφρίλα με τις δήθεν "αποδείξεις", τη σκανδαλώδη μεροληψία υπέρ του jbg, και τις προσβολές σε συνομιλητές.


φυσικο ηταν...
αφοτου εγινα τηλεπερσονα, επρεπε να δημιουργησω ενα σκανδαλο για να προωθηθω
θα με εχει ο Ευαγγελατος την επομενη εβδομαδα

quote:

Για τους παραπάνω λόγους, κατά τη γνώμη μου πρέπει να υπάρξει μια περίοδος μηδέν ανοχής.


ο ασθενης πρεπει να μπει στο γυψο

quote:

Αν δείξουμε μηδέν ανοχή στην αρνητική συμπεριφορά και ατζέντα, αν το κάνουμε αυτό για ένα διάστημα ΙΣΩΣ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΑΣΤΕΡΙΑ του esoterica.


θα ξαναρθει η Βουγιουκλακη???

quote:

Ας τους δώσουμε ένα πολιτισμένο και αμερόληπτο περιβάλλον για εσωτερική αναζήτηση, ίσως τους στείλουμε και κανένα email, και θα γίνει απείρως πιο ενδιαφέρον το forum.


χαϊλ τζεντλεμαν! - ΤΟΝ ΧΑΙΡΕΤΗΣΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΑ, ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΟΥ ΥΦΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΗΘΟΥΣ ΤΟΥ

ΕΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΠΟΔΕΧΕΣΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΥΛ ΕΝΩ ΑΠΕΧΘΑΝΕΣΤΕ ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΣΕ ΕΜΠΡΗΣΤΙΚΕΣ, ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΕΣ,
ΥΒΡΙΣΤΙΚΕΣ ΦΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ
ΔΕΝ ΠΡΟΑΓΟΥΝ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ
ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ
JBG
_____________________________________



quote:

Δε θα μπορέσουμε όμως να αποδεχτούμε επ’ουδενί έναν περαιτέρω υποβιβασμό του διαλόγου και τη διαιώνιση των υποτιμήσεων, απαξιώσεων, προσβολών κ.λπ. των Συζητητών/Αναζητητών που επιθυμούν να μπορούν να συνδιαλλαγούν και να ερευνήσουν ελεύθερα, με ορθολογισμό και με ευγένεια.


το τοπικ λεγεται ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΡΟΠΕΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΜΕΛΩΝ ΠΡΟΣ ΜΕΛΗ και σκοπος του ειναι να μεταδερονται εδω οι διαφωνιες για να μην χαλουν την ροη των αλλων τοπικ, κατι που εχεται αποδεχθει μεχρι σημερα

ποιον διαλογο υποβιβασα και που, μικρε ταχυδρομε? (μην θιχτεις, εσυ το δηλωσες στην αρχη, και δεν σε ειπα δα και μικρο μου πονυ...)

περιμενω να απαντησεις με συγκεκριμενα λινκς, κατι που κανεις τοσο καλα


quote:

Τα παραπάνω σε παρακαλούμε να τα εκλάβεις ως μία ειλικρινή πρόσκληση για τη συμβολή σου σε Διάλογο πολιτισμένο, με επιχειρήματα,


συναντηση δεν θα μου προτεινετε?


quote:

με δημιουργικές (ακόμη και σκληρές αλλά πάντα με πνεύμα δικαιοσύνης και σεβασμού) συγκρούσεις, με προοπτική μέλλοντος…


θελεις να γινω πιο σκληρος και πιο δικαιος δηλαδη?


quote:

αλλά και, λυπούμαστε, επίσης σαφή προειδοποίηση.


επειδη το καλαμι το εχετε καβαλησει εσεις και οχι εγω, και νομιζετε οτι η συμμετοχη καποιου στο εσωτερικα ειναι απαραιτητο συστατικο για την επιβιωση του, παρακαλω απενεργοποιηστε με οποτε το επιθυμειτε

στο εν τω μεταξυ, απενεργοποιουμαι μονος μου για ενα τερμινο γιατι ο Εγωισμος σας ειναι υπερμεγεθης και δεν ειναι στα χομπυ μου να κουτουλαω τοιχους

μετα την παρελευση του τερμινου, θα πρεπει να στειλω μεϊλ στον εαυτο μου και να τον καλεσω σε συναντηση μαζι με το καλαμι του, και αν συμφωνησουμε για δημιουργικές (ακόμη και σκληρές αλλά πάντα με πνεύμα δικαιοσύνης και σεβασμού) συγκρούσεις, με προοπτική μέλλοντος, μπορει να του επιτρεψω να ξαναγραψει...


ΥΓ. ισως τοτε σας πω και τι εννοουσα με το "στ αρματα στ αρματα, μπρος στον αγωνα"


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 17:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Και η αντιλογια συνεχιζεται...

Μηπως να τελειωναμε καμια φορα??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 17:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Επειδη η γκρινια ορισμενων εχει γινει τρομερα εξαντλητικη...

Οποιος δεν γουσταρει τι γινεται εδω, να τσακιστει να φυγει... Το πιο δημοκρατικο δικαιωμα του ειναι αυτο...

Οπως δημοκρατικο δικαιωμα ειναι να λες ελευθερα την γνωμη σου, δεν ειναι το να ενοχλεις τους αλλους. Οποτε, οσοι αισθανονται αδικημενοι-πικραμενοι, γιατι συνεχιζουν να βασανιζουν τους ιδιους τους εαυτους τους και τους αλλους???

Δεν μπορω να σας καταλαβω ρε... Ειναι δυνατον???

Ωραια συμπεριφορα εχετε, ωραια συμπεριφορα για την ηλικια σας...

Ουτε τα 8χρονα παιδακια δεν κανουν ετσι... Ειναι βλεπεις πιο εξυπνα απο ορισμενους εδω μεσα (οποιος εχει την μυγα, θα το καταλαβει)...

Ντρεπομαι για τον εαυτο σας... οχι για μενα...


Τι θα διδαξουμε στα παιδια μας?? Την αδοιφαγια?? Σιγουρα, γιατι αυτο εχουμε κληρονομισει και εμεις απο τους προγονους μας...

Aλλα καποια στιγμη πρεπει να αλλαξει αυτη η συμπεριφορα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 17:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
jonniebegood ψυχραιμία...
Στην τηλεόραση βγήκες, μη δίνεις και τόση σημασία!
Δεν είναι ανάγκη να πλέξεις ολόκληρο σενάριο συνομωσίας μέσα στο μυαλό σου και να διαστρεβλώνεις/μεγαλοποιείς πράγματα ώστε να το εξυπηρετήσουν κι όλα αυτά για μία εκοπομπή.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEm@
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 18:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEm@
Και να η απάντηση του διαχειριστή του φόρουμ esoterica.gr στην κρίση ειλικρίνειας του jonnie :

quote:
jonniebegood ψυχραιμία...
Στην τηλεόραση βγήκες, μη δίνεις και τόση σημασία!
Δεν είναι ανάγκη να πλέξεις ολόκληρο σενάριο συνομωσίας μέσα στο μυαλό σου και να διαστρεβλώνεις/μεγαλοποιείς πράγματα ώστε να το εξυπηρετήσουν κι όλα αυτά για μία εκοπομπή.

Δηλ. amalitsa / χαρωπή κουκλίτσα, ο Γιάννης τα έβγαλε αυτά από το μυαλό του, ήταν υποθετικά όλα, βεβαίως, βεβαίως, ήταν συνομωσίες και διαστρεβλώσεις της αλήθειας. Αυτό μας λες. Σόρρυ ντίαρ αλλά δεν σε πιστεύουμε. Πιστεύουμε τον Γιάννη.

Γιάννη, το "ψυχραιμία" που σου λέει, κατάλαβες σε ποιον αναφέρεται ε;

Και επιμένετε πως ο διαχειριστής σας είναι σοβαρός. Επιμένετε δηλ. Εε, ναι, ε, δηλ, ναι, όχι, ε, δηλ. Και λέει ο Ζάχος - αυτός πρέπει να είναι κάπου εκπρόσωπος, κάτι τέτοιο, κάπου πρέπει να είναι κι αυτός πρόεδρος ή γραμματέας ή τέλος πάντων, σύμβουλος ρε παιδί μου -πως ο διαχειριστής του φόρουμ κάνει καλά την δουλειά του. Αμ' αν ήταν ο κάθε διαχειριστής να ρίχνει λάδι στην φωτιά :

μπουρλώτο!

deva parinito

υ.γ εκπληκτική ομολογία, ομολογώ, μεταφέρθηκε κι αυτή σε χώρο μη προσβάσιμο από τα υπόλοιπα μέλη : λέγεται "σκληρός δίσκος" και η διαδικασία λέγεται "save". Τώρα, save the planet, save jonnie, αϊ ντοντ νόου, θα δείξει ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 18:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Και ναι βρε jonniebegood!
Σε πήρα τηλέφωνο. Σε πήρα τηλέφωνο ως άνθρωπος, πράγμα που έπρεπε να έχεις κάνει εσύ εδώ και πάρα πολύ καιρό, για να μάθω τι στο καλό έχεις πάθει μαζί μας και σκορπίζεις εδώ κι εκεί(στα forums) υπονοούμενα και σπόντες για κάτι που προφανώς μόνο στο δικό σου το μυαλό υπήρχε!
Και τι άκουσα; Για εγωϊσμούς, ανταγωνισμούς, τηλεοράσεις, ένα πρώτο διάλλειμμα όπου έγινε κάτι πολύ σημαντικό λέει...τι σημαντικό; το έγραψες στο μήνυμά σου: σου είπε μια κοπέλα από την παραγωγή ότι μπορείς να μιλάς και να διακόπτεις όταν θέλεις!
Και τι έγινε;
Σε έχρησε Πάπα για να ζηλέψουμε;
Σε είδε ότι δε μίλαγες (σεμνότητα εκ μέρους σου και μπράβο σου για το γεγονός ότι σέβεσαι τους συνομιλητές σου) και σε παρότρυνε η κοπέλα να μιλήσεις άμα θες.
Και πλέκεις ολόκληρο σενάριο, ότι ζηλέψαμε που μας πήρες τον τηλεοπτικό χρόνο ή που σε "αγαπάνε" από την παραγωγή περισσότερο από εμάς και ότι για να σε "εκδικηθεί" ο Βίνος σου είπε για τις ακουστικές εμπειρίες στην Πεντέλη;
Μα είμαστε σοβαροί τώρα;

Άσε που θυμάσαι ότι θες. Στο ESOTERICA πρότεινε η εκπομπή να κάνει βίντεο, αν θέλαμε να πάμε εμείς θα πηγαίναμε. Και το βίντεο με τη σπηλιά το έχουμε χρησιμοποιήσει σε εκπομπές της Δρούζας, όπου γράφεται και το λογότυπο του ESOTERICA από κάτω...αλλά δεν είσαι και ενημερωμένος βρε Jonniebegood. Ότι ταιριάζει στο σενάριο το παίρνουμε, άμα λάχει το αλλάζουμε και λίγο - δεν είναι δυνατόν να τα θυμόμαστε και όλα - και η συνομωσία έχει διαμορφωθεί.

Στο λέω φιλικά και το τονίζω!
Μην το παίρνεις τόσο σοβαρά που βγήκες σε μία εκπομπή. Και μη βγάζεις συμπεράσματα για τους άλλους κρίνοντας από τον εαυτό σου. Εκτός από άδικο, καταντάει και αστείο...


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

markos2
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 19:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους markos2

________________________________________

To μήνυμα μεταφέρθηκε σε
δεσμευμένο χώρο

________________________________________Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 20:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Εμένα σε ολη αυτή την υπόθεση ξέρετε τι με ενόχλησε?

Η φωτό του Predator...

Η φωτό αυτή που χρησιμοποιεί ως avatar κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να αντιπροσωπεύει το nick του.

Το πλοίο που εικονίζεται είναι το θωρηκτό ``Αβέρωφ``.
Στο πλοίο αυτό εχω υπηρετήσει.
Το πλοίο είναι παροπλισμένο και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο Φλοίσβο ως Μουσείο.
Αντιλαμβάνεσαι predator την ιστορική σημασία που εχει αυτό το θωρηκτό για την Ελλάδα και ποτέ ο ρόλος που έπαιξε δεν θα μπορούσε να ταυτιστεί με την εννοια του nick σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 21:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:

Εμένα σε ολη αυτή την υπόθεση ξέρετε τι με ενόχλησε?

Η φωτό του Predator...

Η φωτό αυτή που χρησιμοποιεί ως avatar κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να αντιπροσωπεύει το nick του.

Το πλοίο που εικονίζεται είναι το θωρηκτό ``Αβέρωφ``.
Στο πλοίο αυτό εχω υπηρετήσει.
Το πλοίο είναι παροπλισμένο και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο Φλοίσβο ως Μουσείο.
Αντιλαμβάνεσαι predator την ιστορική σημασία που εχει αυτό το θωρηκτό για την Ελλάδα και ποτέ ο ρόλος που έπαιξε δεν θα μπορούσε να ταυτιστεί με την εννοια του nick σου.


Προτέινω 4 μήνες και 12 μέρες 3 ώρες και 7 λεπτά αποκλεισμό από το Εσωτέρικα και μετά την πάροδο αυτού του χρονικού διαστήματος να γράψει γράμμα πρός τον Υπουργό Αμύνης όπως και στον Αρχηγό ΓΕΕΘΑ προκειμένου να εξηγήσει τους λόγους που τον ωθήσαν σε αυτή την επιλογή nick και avatar...επίσεις να γράψει τους λόγους που το μετάνιωσε και αναζητά την επιστροφή του στο χώρο του Εσοτερισμού .... (Το δευτερο γράμμα να το στείλει στην Αμαλία...και προσοχή την ημέρα του μήνα που θα το στείλει ...) Αν π.χ. το στείλει σε ... περίοδο αιχμής του ταχυδρομείου ...υπάρχει περίπτωση να μην φτάσει ποτέ...

Φέρτε μας τον Γιγενή !!!!


--------------------------
Κάποιος κάποτε μου είπε τα μαργαριτάρια να τα ρίχνω χύμα, γιατί ξέρω οτι οι χοίροι δεν τα τρώνε και υπάρχει πάντα η πιθανότητα και η ελπίδα, οτι κάποιος άνθρωπος θα τα βρεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 21:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Αγαπητέ ΜΑΡΚΟ η κιθάρα έχει έξι χορδές.

Οπότε από δω και πέρα οι πενιές σου θα μεταφέρονται σε δεσμευμένο χώρο.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 02:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
O AZAX_XAZA, όπως φαίνεται στο τελευταίο του μήνυμα υποδηλώνει σαφέστατα και πάλι ότι το μόνο που τον ενδιαφέρει, τουλάχιστον για όσο τον γνωρίσαμε στα forums, είναι να περιγελάει και να υποτιμά άλλους ανθρώπους. Ως εκ τούτου θα συμφωνήσουμε κι εμείς για το ότι δεν υφίσταται κανένας άλλος λόγος που να δικαιολογεί την περαιτέρω συμμετοχή του σε αυτήν την Κοινότητα των Αναζητητών.

Δεν είναι αποδεχτή από εδώ και στο εξής η συμμετοχή του ανθρώπου που χειρίζεται τον λογαριασμό AZAX_XAZA και επίσης ο συγκεκριμένος λογαριασμός απενεργοποιείται οριστικά.

Επειδή, όπως πολλές φορές έχουμε δηλώσει, πιστεύουμε βαθύτατα στην ανθρώπινη δύναμη και στην αέναη ικανότητα επιλογής για κάτι καλύτερο, αν κάποια στιγμή ο συγκεκριμένος άνθρωπος βρει έναν καλύτερο λόγο για να συμβάλλει σε μία πολιτισμένη συζήτηση, ας μας αποστείλει ένα μήνυμα, έτσι ώστε να ξεκινήσει τουλάχιστον ένας διάλογος μέσω email για την επανεξέταση του θέματος της συμμετοχής.

Είμαστε πάντα ανοιχτοί στην ειλικρίνεια και στην καλή προαίρεση και το εννοούμε…

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 04:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Για άλλη μια φορά ο jbg κατέφυγε στη γνωστή τακτική να γράφει μια σαχλαμάρα κάτω από κάθε μου φράση μπας και παρασύρει την προσοχή των αναγνωστών μακρυά από την ουσία, που είναι ότι το καλύτερο μου topic το κατέστρεψε ο διεγραμμένος, σε συντονισμένη επίθεση με σκοπό τον εξευτελισμό μου.

Θα περίμενα περισσότερη ευαισθησία στο θέμα των επιθέσεων από κάποιον που έχει δεχτεί τόσες επιθέσεις στo topic του.

Αλλά τι να κάνουμε. Η ευαισθησία είναι άγνωστη λέξη στο matrix της σαχλαμάρας, της μισαλλοδοξίας, της αλαζονείας και του καβαλήματος του μέγα μύστη.

(ποιου καβαλήματος; ότι το βουνό σε έστειλε στην εκπομπή, πχ)

Και τώρα μας προέκυψε και το καβάλημα της τηλε-περσόνας. Που 'σαι ρε Hendrix. Πες τίποτα.

Αλλά όσες επιθέσεις και να δεχτεί, αποκλείεται να του ανατείλει ότι είναι ανήθικο να χαλάς τα topics των άλλων, ή να περιφρονείς γελοιοποιώντας ότι δεν ταιριάζει με την κοσμάρα σου, πόσο μάλλον να του ανατείλει ότι ενθαρρύνοντας τους αναζητητές του χαβαλέ δημιουργεί συστημικό πρόβλημα και καταστρέφεται το forum, φεύγουν οι ικανοί ερευνητές και εσωτεριστές. Φεύγουν, γιατί ένα άτομο με παιδεία δεν θα κάτσει να τσακώνεται όλη τη μέρα με κάφρους. Απλά ζητάει από τους συντονιστές να επέμβουν, κι άμα δεν επέμβουν, σαγιονάρα. Πόσα εκλεκτά άτομα, πόσους άριστους έχουμε χάσει έτσι...

Και όπως πάντα, ο jbg θα βγάλει κι εμένα ρόμπα. Και θα τρομοκρατηθούν οι υπόλοιποι, "να τι θα πάθετε, άμα την πείτε στον jbg". Ένα ολόκληρο forum τρομοκρατείται από τους αναζητητές του χαβαλέ και τον επαγγελματία της γελοιοποίησης που τους βάζει αέρα στα πανιά, και κανείς δεν τολμά να πει τίποτα. Τίποτα για τον γκουρού που πήδαγε μέρα μεσημέρι από πεζοδρόμιο σε πεζοδρόμιο, τίποτα για τα σωματίδια σκόνης που έχουν χιούμορ, ή που ο θεός έχει χιούμορ.

Ή θα αρχίσει τα "χμμμ... διαβλέπω μια εμπάθεια". Ναι ρε, έχω εμπάθεια. Έχω εμπάθεια, γιατί μου καταστρέψανε το topic, με εξαναγκάσανε να τσακωθώ, με εξαναγκάσανε να εξομοιωθώ μαζί τους.

Υπάρχει η Ελλάδα των σαλονιών, των καλών τρόπων, του πολιτισμού. Και υπάρχει και Ελλάδα της λαχαναγοράς, της χυδαιότητας, της καφρίλας. Και όλα τα ενδιάμεσα επίπεδα. Δεν μιλάω για εκπαιδευτικό επίπεδο, αλλά για μορφωτικό επίπεδο. Όπως αυτό εκδηλώνεται με την συμπεριφορά.

Οι συντονιστές μιλάνε μόνο τη γλώσσα των σαλονιών, κι εδώ είναι το πρόβλημα, η γλώσσα αυτή και οι αρχές που πάνε πακέτο, δεν είναι κατανοητές από όλα τα επίπεδα της κοινωνίας. Η ευγένεια ερμηνεύεται ως αδυναμία.

Ή ερμηνεύεται ως "δεν πολυ-πειράζει, αν θέλεις μας την κάνεις τη χάρη".

Με αποτέλεσμα, μηδέν.

Τι θα κάνουμε λοιπόν, θα πάμε κι εμείς στην επιπεδάρα του jbg; Μπας και του ανατείλει ότι μας γαμάει το forum; Χλωμό το βλέπω. Nα του ανατείλει ότι ο gigenis πρέπει να επανεξετάσει τα κίνητρα της συμμετοχής του (αν είναι εδώ για χαβαλέ πάνω σε μας τους χαζούς, ή για εσωτερική αναζήτηση).


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2636719
Maintained by Digital Alchemy