ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Περιφερειακό θέμα συζήτησης. Νοέμβριος 2006 - Απρίλιος 2007
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2007, 02:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
quote:
O σκεπτικισμός δεν είναι ιδεολογία,είναι διανοητική στάση.Υπό αυτη την έννοια εγω θεωρω τον εαυτό μου σκεπτικιστη αφού βλέπω τα πάντα με κριτικό μάτι και δεν αποδεχομαι τίποτα αν δεν το έχω πέράσει πρώτα απο "κόσκινο", αν δεν το έχω εξετασει απο όσο το δυνατό περισσότερες οπτικές γωνίες.Ταυτόχρονα δεν νιώθω καμμιά ανάγκη να μου κρεμάσω κάποια ταμπέλα "σκεπτικιστής" και να περιφέρομαι επιδεικνύοντας την με καμάρι. Η προσωπικότητα μου οπως και ολών μας άλλωστε διαθέτει και πάρα πολλά άλλα χαρακτηριστικά...Για ποιο λόγο θα πρεπει να διαλέξω ένα απο αυτά και να κατηγοριοποιήσω τον εαυτό μου? Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κάνω αυτο.

Α γεια σου!!!!

Φιλια πολλα Ηρακλη!
Να τα περνας καλα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2007, 02:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Aυτό που εγώ πιστευω ότι θα γίνει είναι ότι το φόρουμ θα γεμίσει από κάθε είδους "μεταφυσικό φρούτο" που θα μας αραδιάζει ότι παρανοικό μπορεί να συλλάβει ο ανθρώπινος νους χρησιμοποιώντας για βιβλιογραφία... άρθρα απο το strange και το mystery !...Αν μπει κανεις σοβαρός άνθρωπος θα φευγει κατευθειαν,όχι από τις προσβολές πλεον αλλά απο την πλήρη επικρατηση της ανοησίας...Με λιγα λόγια εφόσον πλεον δεν θα υπάρχει ισχυρός αντίλογος το φόρουμ θα πήξει στην κοτσάνα...Mετά απο ένα μικρό χρονικό διάστημα οι πρώτες "μεταφυσικές" κλικες θα έχουν ήδη σχηματιστεί... και η φαγωμάρα θα ξεκινήσει και πάλι...

ΧΑΧΑΧΑ!
Φαντάσου Mercury τι έχει να γίνει!!!

Αν και δε νομίζω ότι υπάρχει πραγματικά κίνδυνος για κάτι τέτοιο. Αν κρίνω από τα 5 χρόνια και δυόμιση μήνες που λειτουργεί το forum, πάντα υπήρχε πλουραλισμός στις απόψεις. Όσον αφορά την ισορροπία... οι δυναμικές ισορροπίες είναι και πιο ευαίσθητες. Στη βαθύτερή τους ουσία όμως, μόνο αυτές αξιώνουν να λέγονται ζωντανές ισορροπίες (αυτές που δημιουργούν και συντηρούν τη ζωή).

Θα προσπαθήσω να σου γράψω σχετικά με το προηγούμενο μήνυμά σου, το συντομότερο δυνατό.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zemphis
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2007, 14:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zemphis
Γειά σας.

Είμαι και εγώ καινούργιο μέλος , και έχω να κάνω την εξής διαπίστωση, διαβάζοντας τις αντεγκλήσεις που γίνονται στο παρόν θέμα:

Κάποια παληά μέλη, "αντιφρονούντες", η διωχτήκανε, η έφυγαν δυσαρεστημένοι, από μόνοι τους.Αυτή τη στιγμή έχουν μείνει τρία-τεσσερα μέλη/ συντονιστές, οι οποίοι συζητάνε μεταξύ τους για το πως πρέπει να είναι τα forum, οι συμπεριφορές κτλ.

- Και τη στιγμή που μπαίνει ένα καινούργιο μέλος, όπως ο/η
vista,να πεί μια γνώμη για το όλο θέμα - χωρίς να ληφθεί υπ' όψη ότι ένα νέο μέλος που δεν είναι μπλεγμένο συναισθηματικά με το όλο θέμα, θα μπορούσε να προσφέρει μια καινούργια οπτική - παίρνει την εξής απάντηση:

quote:
Συμφωνώ μαζί σου στη δήλωσή σου "Επειδή είμαι καινούργιο μέλος, δεν μου πέφτει και πολύς λόγος". Πράγματι πιστεύω πως είναι καλύτερο, για να βγάλεις μια οποιαδήποτε κρίση για το συγκεκριμένο ζήτημα - θετική ή αρνητική - να συμμετάσχεις ενεργά στις συζητήσεις. Δε νομίζω πως η ανταλλαγή επιχειρημάτων που αναπτύσσεται στο παρόν θέμα αρκεί, για να καταλάβει κανείς τόσο λεπτά αλλά συνάμα σημαντικά ζητήματα. Χρειάζεται να τα ζήσει κανείς - είτε ως παρατηρητής, είτε ακόμα περισσότερο ως συντελεστής των γεγονότων.

Μήπως και εγώ, σαν καινούργιο μέλος, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη? Δεν κάνω "κρίσεις", εκφέρω γνώμη - είναι διαφορετικό!

Εγώ όμως έχω γράψει και στην "θεματολογία", σε άλλα θέματα βέβαια,χωρίς όμως να μπλέξω σε αντεγκλήσεις του τύπου που έβλεπε κανείς σε αυτό το θέμα - αυτό μου δίνει το δικαίωμα να εκφέρω γνώμη εδώ, η όχι? Αν όχι, μήπως πρέπει να το γράψετε στους κανονισμούς του esoterica κάτι όπως " Τα νέα μέλη δεν δικαιούνται να εκφέρουν γνώμες, εκτός κι αν έχουν συμπληρώσει Χ αριθμό μηνυμάτων, έχουν εμπλακεί σε Ψ αριθμό κόντρας, κτλ?"

Λοιπόν, αφού οι καινούργιοι δεν μπορούν να πούν τη γνώμη τους,πολλοί παληοί έχουν αποχωρήσει, ας παραμείνουν τα υπάρχοντα άτομα που συζητάνε μεταξύ τους - και κυρίως συμφωνούν - για τα " forum"...

Aυτό όμως δεν λέγεται Forum, μάλλον κλειστό club λέγεται...

Ζητώ και γώ συγγνώμη που παρεμβαίνω στη συζήτηση σας...

Καλή συνέχεια..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2007, 15:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Αγαπητε zemphis,

Συνηθως, τα "νεα" μελη που με την καλημερα μπαινουν σε αναλογα με αυτο, τοπικ,
συνηθως λοιπον,
δεν ειναι "νεα"...και ως εκτουτου, τουλαχιστον εγω, θα ημουν προσεχτικη....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2007, 15:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
> με λιγα λόγια εφόσον πλεον δεν θα υπάρχει ισχυρός αντίλογος το φόρουμ θα πήξει στην κοτσάνα...

Είναι αλήθεια ότι η ευγένεια ερμηνεύεται ως αδυναμία καμιά φορά. Tι μορφή πρέπει να έχει ο ισχυρός αντίλογος;


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2007, 15:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Αγαπητέ/η zemphis, πιθανότατα η έκφραση που χρησιμοποίησα "Χρειάζεται να τα ζήσει κανείς - είτε ως παρατηρητής, είτε ακόμα περισσότερο ως συντελεστής των γεγονότων" ήταν ατυχής, ιδιαίτερα όσον αφορά το "συντελεστής των γεγονότων". Το διευκρινίζω λοιπόν καλύτερα: Ως συντελεστή των γεγονότων, δεν εννοώ τον άνθρωπο που έχει εμπλακεί σε κάποιου είδους αντιπαράθεση (εδώ, ή σε θέματα που σχετίζονται με την παρούσα συζήτηση). Εννοώ τους ανθρώπους που έχουν συμμετάσχει στις συζητήσεις και έχουνε μία κάποια αντίληψη της "ζωής της κοινότητας".
Παρατηρητής, είναι αυτός που έχει δώσει στον εαυτό του την ευκαιρία να παρακολουθήσει για κάποιο ικανοποιητικό χρονικό διάστημα (δεν ορίζω πόσο θα είναι αυτό, γιατί είναι σχετικό για τον καθένα) τις συζητήσεις που γίνονται στα forums πρώτα και το οποιοδήποτε σχετιζόμενο με αυτά θέμα, στο οποίο επιθυμεί να εκφέρει την άποψή του.
Έτσι, είτε η γνώμη του vista συμφωνεί με τις δράσεις μας είτε όχι (παρεπιπτόντως, το μήνυμα του vista εγώ δεν το εξάλαβα ως αντίθετο σε όσα πρεσβεύουμε, εκτός κι αν κατάλαβα λάθος), προτείνουμε να εξοικειωθεί πρώτα με το χώρο και τα τεκταινόμενα σ' αυτόν. Βέβαια, έχουν υπάρξει και μέλη που μπήκαν στο παρόν θέμα με διπλούς λογαριασμούς - είτε για να υποστηρίξουν τον τρόπο αντιμετώπισής μας, είτε για να δηλώσουν την αντίθεσή τους. Όπως θα έχεις - φαντάζομαι - δει διαβάζοντας το θέμα, η στάση μας απέναντι στις συμμετοχές αυτές είναι ίδια, ανεξαρτήτως της άποψης των μελών που προβήκαν σ' αυτόν τον τρόπο συμμετοχής. Οπότε, αυτό που γράφεις "ας παραμείνουν τα υπάρχοντα άτομα που συζητάνε μεταξύ τους - και κυρίως συμφωνούν - για τα "forum"... δε νομίζω ότι αντανακλά τα όσα έχουν γραφτεί ή γίνει στο παρόν θέμα.

Ευχαρίστως θα ήθελα να διαβάσω την άποψή σου σχετικά με αυτά που σου απάντησα. Εύχομαι, εάν δόθηκε κάποια λανθασμένη εντύπωση, να διασαφηνίστηκε. Επειδή, είναι και κρίμα να μη δίνουμε στον εαυτό μας την ευκαιρία να συζητήσουμε γενικώς, λόγω λέξεων ή φράσεων, που από τη φύση τους είναι πράγματα πολλές φορές παρεξηγίσιμα και έχουν παραπάνω από μία σημασίες, ανάλογα με την οπτική γωνιά.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2007, 15:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
angi,
από την άλλη πλευρά όμως,ένα νέο μέλος μπορεί να είναι όντως
νέο μέλος και μάλιστα να γράφηκε στα φόρα αφού τα είχε
διαβάσει εξονυχιστικά πιο πριν

άρα...δεν δικαιούται μίας γνώμης ?

δεν ξέρουμε πότε ένα νέο μέλος είναι νέο ή όχι
(εκτός και υπάρχει τρόπος να τσεκάρονται άλλοι παράμετροι,
όπως η IP και δεν ξέρω τι άλλο)

φυσικά το να είμαστε ολίγον επιφυλακτικοί είναι εντάξει

αλλά το προσεκτικός μπορεί να γίνει καχύποπτος καμμιά φορά...
..................................................................

το θέμα μου όμως είναι άλλο !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2007, 16:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
...............................................................
το θέμα μου είναι ότι εδώ μιλάμε για τo μέλος gigenis

ο gigenis λοιπόν,τον οποίο δεν τον γνωρίζω καν,
είχε την ευγένεια να μου στείλει προσωπικό μήνυμα
για να μου ευχηθεί κι αυτός με τη σειρά του σχετικά με όσα μου συνέβησαν

(εγώ γιατί νόμιζα ότι ο gigenis ήταν άνθρωπος χωρίς κάποια ιδιαίτερη παιδεία ?? το ότι μου έστειλε μήνυμα δείχνει το ακριβώς αντίθετο)

επίσης μου έδωσε κάποιες πραγματικά πολύ καλές συμβουλές
σχετικά με εργασιακά ζητήματα

επειδή του απάντησα,είχα την ευκαιρία να τον ρωτήσω πως νιώθει
για όλα όσα συνέβησαν με το ban που έφαγε
..............................................................
αυτό που μου απάντησε είναι ότι το esoterica.gr το έβλεπε
σαν μία παρέα,ένα μέρος όπου μπορούσε να γράψει και να μιλήσει για όλα όσα τον ενδιαφέρουν

μου τόνισε ότι του αρέσει αυτό το κλίμα όπου λίγο πολύ όλοι μας είμαστε "γνωστοί"
(για τις απόψεις μας - κυρίως )
και άρα μπορούμε να βρούμε είτε "φίλους" είτε "εχθρούς"

(στα σοβαρά εγώ πιστεύω ότι φίλο μπορείς να αποκτήσεις διαδικτυακά-εχθρό ποτέ - πρέπει να είσαι πολύ κολλημένος για να έχεις διαδικτυακούς εχθρούς)

ακόμη -και αυτό είναι πολύ σημαντικό- το esoterica.gr το βλέπει σαν ένα χώρο οικείο και τα φόρα από άλλους τόπους δεν τα βλέπει με θετική διάθεση...
.................................................................
εγώ πάντως θα επιμείνω στο γεγονός ότι ο gigenis αυτή τη στιγμή νιώθει εκτός παρέας
αλλά...........
επειδή τον κόβω για άνθρωπο με αρχές και υπερηφάνεια,δε νομίζω ότι θα "παρακαλέσει" για να ξαναμπει στην παρέα
...............................................................
όμως,μεταφέρετε λίγο όλα αυτά σε επίπεδο πραγματικής παρέας

το κάνατε ποτέ αυτό στη ζωή σας ?

πετάξατε ποτέ φίλο εκτός παρέας ?
(λόγω διαφωνίας ή λόγω χαρακτήρα ? μα...οι παρέες έτσι φτιάχνονται,
με διαφορετικούς χαρακτήρες,για να έχουμε και ποικιλία)

δεν θα ήταν τραγικό να πετάξετε ένα παιδί εκτός παρέας,έστω για ένα μήνα ,μια βδομάδα,μια μέρα ?

δηλαδή,γιατί να συμβαίνει αυτό ?

αν κάποιος νιώσει κάποια στιγμή ότι "δεν ανήκω στην παρέα αυτή"...

...τότε μπορεί να σηκωθεί να φύγει

αλλά αν δεν το κάνει από μόνος του,τότε εμείς,η παρέα του,είμαστε υποχρεωμένοι να τον ανεχόμαστε με όλα τα στραβά του και με όλα τα καλά του
(και φυσικά αυτή τη στιγμή δεν αναφέρομαι μόνο στο μέλος gigenis)
.................................................................

εγώ από την πλευρά μου,ζητώ την επάνοδο του μέλους gigenis στα φόρα
χωρίς προσκόμιση αποδείξεων αλλαγής χαρακτήρα και τακτικής

στο όνομα της δημοκρατίας,ο gigenis και ο κάθε gigenis πρέπει να μιλά με όποιον τρόπο του βγαίνει
.................................................................

αυτά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vista
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2007, 16:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vista
quote:
Έτσι, είτε η γνώμη του vista συμφωνεί με τις δράσεις μας είτε όχι (παρεπιπτόντως, το μήνυμα του vista εγώ δεν το εξάλαβα ως αντίθετο σε όσα πρεσβεύουμε, εκτός κι αν κατάλαβα λάθος), προτείνουμε να εξοικειωθεί πρώτα με το χώρο και τα τεκταινόμενα σ' αυτόν. Βέβαια, έχουν υπάρξει και μέλη που μπήκαν στο παρόν θέμα με διπλούς λογαριασμούς - είτε για να υποστηρίξουν τον τρόπο αντιμετώπισής μας, είτε για να δηλώσουν την αντίθεσή τους. Όπως θα έχεις - φαντάζομαι - δει διαβάζοντας το θέμα, η στάση μας απέναντι στις συμμετοχές αυτές είναι ίδια, ανεξαρτήτως της άποψης των μελών που προβήκαν σ' αυτόν τον τρόπο συμμετοχής. Οπότε, αυτό που γράφεις "ας παραμείνουν τα υπάρχοντα άτομα που συζητάνε μεταξύ τους - και κυρίως συμφωνούν - για τα "forum"... δε νομίζω ότι αντανακλά τα όσα έχουν γραφτεί ή γίνει στο παρόν θέμα.

Έχω διαβάσει αρκετά θέματα στο φόρουμ και θα διαβάσω περισσότερα. Δεν θεωρώ πως υπάρχει δράση μέσα στο φόρουμ, συνεπώς δεν μπορώ να αποφανθώ αν συμφωνώ ή όχι. Είδα όμως πως το esoterica δεν περιορίζεται μόνο στο να έχει ένα φόρουμ συζήτησης, αλλά δραστηριοποιείται και εκτός αυτού. Νομίζω πως τα όσα γίνονται εκτός του φόρουμ, αυτά αποτελούν δράσεις. Αυτές οι δραστηριότητες λοιπόν - επειδή δεν έχω συμμετοχή σ' αυτές - προσωπικά για μένα αποτελούν προσπάθειες. Ούτε και γι' αυτές μπορώ να αποφανθώ, ούτε μπορώ να τις χαρακτηρίσω, τουλάχιστον μέχρις ωσότου αποφασίσω να συμμετέχω και σ' αυτές ενεργά. Για ότι συμβαίνει μέσα στο φόρουμ του esoterica.gr και στα διάφορα topics συζητήσεων - αναφέρομαι στις προσωπικές αντιπαραθέσεις κάποιων μελών - δεν μου προκαλούν κάτι το ιδιαίτερο, αφού νομίζω πως κάπως έτσι συμβαίνει και στην ζωή μας. Συνεπώς, δεν εκλαμβάνω τίποτε ως δράση, τουλάχιστον μέσα στις θεματικές ενότητες των συζητήσεων. Διάβασα ορισμένα θέματα, διαβάζω, και θα διαβάσω κι άλλα. Αν θεωρήσω πως πρέπει κάτι να πω ή να προσθέσω κάποια άλλη πληροφορία, τότε θα το κάνω. Τι πιο απλό ; Δεν είμαι διπλός λογαριασμός, έκανα εγγραφή στο φόρουμ για πρώτη φορά και είναι επίσης η πρώτη φορά που έρχομαι σε επαφή με το αντικείμενο που ασχολείστε. Συμμετέχω ως μοναδικό μέλος, δεν έχω άλλους λογαριασμούς πουθενά γιατί μέχρι πριν λίγο καιρό, αγνοούσα ακόμη και την ύπαρξη τέτοιων διαδικτυακών χώρων. Μ' αρέσει ο διάλογος, μ' αρέσει η ανταλλαγή απόψεων έστω και διαφορετικών - έχω ασφαλώς και την δική μου άποψη σε μερικά θέματα - και γενικά μ' αρέσει να διαβάζω σκέψεις & απόψεις χωρίς απαραιτήτως να με ενδιαφέρει και ο άνθρωπος που τις εκφέρει. Βλέπω τα όσα γράφονται στα φόρουμς συζητήσεων του esoterica.gr ως ιδέες που πιθανόν να μην τις έχω σκεφτεί εγώ.

"Ποτέ δεν ξέρεις σε ποιον μιλάς"
ΜΠΕΡΤΟΛΤ ΜΠΡΕΧΤ, Η Όπερα της Πεντάρας


Edited by - vista on 18/03/2007 16:42:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2007, 18:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου αγνοών, κανείς από την Ομάδα των Υπευθύνων δεν υπαινίχθηκε ποτέ πως ο gigenis δεν έχει παιδεία.
Άνθρωπος είναι κι ως άνθρωπος έχει τις ευαισθησίες του, ένα δυνατό νοητικό και φυσικά τα θετικά του χαρακτηριστικά.

Η χρονική απενεργοποίηση από τις Συζητήσεις δεν σημαίνει "πέταμα" ούτε τον εξοστρακισμό από μια γενικότερη ομάδα ανθρώπων.
Όταν αυτή λαμβάνει χώρα, ο πρώτος ο οποίος μπορεί να επωφεληθεί από αυτήν είναι ο ίδιος ο άνθρωπος του οποίου ο λογαριασμός απενεργοποιήθηκε.
Κι αυτό γιατί έχει την δυνατότητα να αποστασιοποιηθεί για λίγο καιρό, να σκεφτεί μόνος του τους λόγους που οδήγησαν σ' αυτή την απενεργοποίηση του και να αναλογιστεί μήπως έκανε κάποιο λάθος και πως μπορεί να αλλάξει μια συγκεκριμένη συμπεριφορά του.
Το να στείλει e-mail σε κάποιον από την Ομάδα των Υπευθύνων μετά το διάστημα του ενός μήνα δεν γίνεται για να "παρακαλέσει".
Είναι πολύ εσφαλμένη αυτή η αντίληψη και δεν έχει καμία απήχηση στην πραγματικότητα.

Για να σου πω την αλήθεια, μου έχει λείψει ο παλιός gigenis.
Έχω δει πολύ καλά μηνύματα του - εύστοχα όσον αφορά το θέμα καθεαυτό και προερχόμενα από μια λογική διεργασία - έχω γελάσει με χιουμοριστικά μηνύματα του κι έχω συμφωνήσει με τον τρόπο που προσεγγίζει κάποια θέματα.
Τον τελευταίο καιρό του είχαν γίνει αρκετές συστάσεις κι ο σκοπός τους δεν ήταν πχ μόνο η διαφύλαξη ενός θέματος από μια χλευαστική ή υποτιμητική στάση που ορισμένες φορές υϊοθετούσε.
Αποσκοπούσε επίσης στο να κάνει τον άνθρωπο αυτόν να θυμηθεί τι έχει προσφέρει στις Συζητήσεις μας τα χρόνια που συμμετέχει σ' αυτές και να συνεχίσει να το πράττει όπως το έκανε πριν.

quote:
αλλά αν δεν το κάνει από μόνος του,τότε εμείς,η παρέα του,είμαστε υποχρεωμένοι να τον ανεχόμαστε με όλα τα στραβά του και με όλα τα καλά του
(και φυσικά αυτή τη στιγμή δεν αναφέρομαι μόνο στο μέλος gigenis)

Αυτό αρκεί μόνο, φίλε μου?
Να ανεχόμαστε τον άλλον με τα ελαττώματα του?
Αυτό θα ωφελούσε πραγματικά τον άνθρωπο αυτόν ή θα τον ωφελούσαμε αν του υποδεικνύαμε τα λάθη του?
Αν απλά τον δεχόμασταν έτσι όπως είναι θα τον βοηθούσαμε να καταπολεμήσει τα αρνητικά στοιχεία του χαρακτήρα του ή θα τον κάναμε να τα διατηρεί?
Αν του τα επισημαίναμε και του δίναμε ώθηση να τα αλλάξει δεν θα ένιωθε αυτός ο άνθρωπος ότι σ' αυτόν τον αγώνα που θα δώσει δεν θα είναι μόνος αλλά κάποιοι άλλοι θα τον βοηθήσουν - στον βαθμό που μπορούν?
Κι αυτό δεν θα γίνει μόνο για να υπάρχει ευημερία στην παρέα, θα γίνει για να ωφεληθεί αυτός ο άνθρωπος μέσα από την παρέα και να κερδίσει κάποια πράγματα για αυτόν τον ίδιο πρώτα απ' όλα.

quote:
στο όνομα της δημοκρατίας,ο gigenis και ο κάθε gigenis πρέπει να μιλά με όποιον τρόπο του βγαίνει

Φίλε μου, δεν είναι αυτό Δημοκρατία.
Θα μπορούσα να σου πω ότι αυτό συγκεκριμένα μπορεί να οδηγήσει με μαθηματική ακρίβεια στην αναρχία...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2007, 23:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO
Με λυπη μου βλεπω πως καποια ατομα θελουν να εκφραζουν ελευθερα την γνωμη τους...
Οχι κυριοι και κυριες,εδω δεν ελευθερα τα πραγματα,μα καλα γιατι το περασατε εδω μεσα για δημοκρατικο forum?
Σας παρακαλω πολυ...
Δεν θα αφησουμε καποιους επαναστατες σαν κι αυτους

να χαλασουν το forum αυτο εδω!

Παρακαλω τους διαχειριστες και συντονιστες να δεχθουν αυτο το ταπεινο δωρο:

www.meokorpopi.forumup.gr
γνωθι σ΄αυτον Ε μηδεν αγαν

_____________________________________
ΕΓΙΝAN ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΣΤΑ LINKS
ΤΩΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ
19/3/2007
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 01:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
FRODO σ' ευχαριστούμε για την κατάθεσή σου.

Έγινε επέμβαση στο μήνυμά σου, ώστε να λειτουργούν σωστά τα links των φωτογραφιών που τα συνδέεις με τις μικρογραφίες τους.

Στο μέλλον, μπορείς να χρησιμοποιείς τον παρακάτω τρόπο, εάν θες να βάλεις μία φωτογραφία σε clikable μορφή, συνδέοντάς τη με τη μικρογραφία της:

[url="το url της μεγάλης φωτογραφίας"][img]το url της μικρογραφίας[/img][/url]


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 01:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Mercury γειά σου.

Ενδεικτικά σου παραθέτω (σε διαφορετικό χρώμα από αυτό που χρησιμοποιώ για να γράψω τις δικές μου απόψεις), κάποια σημεία από το μήνυμά σου της προηγούμενης σελίδας, στα οποία όπως σου έγραψα, ήθελα να τοποθετηθώ. Δεν πρόκειται περί διαφωνίας, θα το δεις και αν διαβάσεις αυτά που γράφω, πως σε πολλά πράγματα απαντώ σε ερωτήσεις που θέτεις, σχολιάζω περαιτέρω κάποια πράγματα που γράφεις, ή θέτω «στο τραπέζι» και κάποια άλλη οπτική.

Θα αποφύγω την παράθεση όλου του κειμένου και τον σχολιασμό κάθε τμήματός του, γιατί θα είναι κουραστικό στην ανάγνωση, αλλά και επειδή πολλές από τις τοποθετήσεις μου, καλύπτουν ποικίλα σημεία του κειμένου σου. Κάποια σημεία τα έχω υπογραμμίσει, ώστε να γίνει πιο εύκολα κατανοητό σε τι σου απαντώ.

Mercury προς gentleman:
Aγαπητέ μου ΑΝ ο γιγενής ή ο κάθε γιγενής βρίζει και λασπολογεί επί πέντε χρόνια τότε υπεύθυνος δεν είναι ο γιγενής αλλά οι συντονιστές που τον ανέχονται όλα αυτά τα χρόνια.ΑΝ είναι έτσι γιατί δεν κατηγορείς τους συντονιστές λοιπόν?
...
Τα πράγματα όμως δεν είναι ποτέ τόσο απλά αγαπητέ...Και η αλήθεια είναι ότι στο εσωτέρικα οι υβριστικές συμπεριφορές ήταν πάντα στο προσκήνιο...Από την εποχή που των ομηρικών μαχών ανάμεσα στον Κέλσο και στον Helios,περάσαμε στις μάχες μεταξύ διαφόρων μεταφυσικού τύπου "κλικών" ,στις σφαγές μεταξύ Ελληναράδων και Αριστεριστών και καταλήξαμε στη σημερινή μορφή στα δίπολα Χριστιανοί/Εθνικοί και Μεταφυσικοί/Σκεπτικιστές.Αυτό όμως είναι το τίμημα της πολυφωνίας,του πλουραλισμού και της ελευθερίας της έκφρασης αγαπητέ.

Όπως πολύ σωστά γράφεις κι εσύ Mercury, το esoterica και συγκεκριμένα τα forums του δεν είναι ένας χώρος αποστειρωμένος. Προτείνει τη συνθετική μέθοδο στην αναζήτηση ουσιών που αφορούν τον εσωτερικό και τον εξωτερικό κόσμο. Ακόμα περισσότερο προτείνουμε ως μέσο για τη σύνθεση αυτή, τη διάκριση επί των πληροφοριών και απόψεων που κατατίθενται και το στοιχείο αυτό της διάκρισης, εξυπηρετείται από την ποικιλία. Πράγματι, η πολυφωνία μπορεί να έχει μεγάλο τίμημα, εάν δεν τηρούνται κάποιοι βασικοί κανόνες που αφορούν τον σεβασμό στην άποψη του άλλου και την υιοθέτηση συμπεριφορών που δεν αφήνουν σε κάθε άνθρωπο χώρο για να εκφραστεί. Η διάκριση και η σύνθεση είναι κάτι που δε θέλουμε να τα επιβάλλουμε στους ανθρώπους, αλλά προσπαθούμε να τα προωθήσουμε με όσα μέσα μας διαθέτει αυτή η προσπάθεια.

Αυτή είναι μία δυναμική διαδικασία που διαπνέεται από συνέχεια και ως τέτοια κλιμακώνεται. Γι’ αυτό τον λόγο, γίνονται συστάσεις, παρατηρήσεις, προειδοποιήσεις και άλλες παρόμοιες κινήσεις, πριν φτάσουμε στο σημείο να απενεργοποιήσουμε κάποιον λογαριασμό, πάντα βέβαια αντιμετωπίζοντας κάθε περίπτωση ως ξεχωριστή και χωρίς να ακολουθούμε μία κοινή φόρμουλα για όλους. Ούτως οι άλλως, κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Οι αρχές ωστόσο – και όχι οι τρόποι - που διέπουν τις συντονιστικές μας παρεμβάσεις, είναι κοινές για όλους.

Το ερώτημα για μένα είναι άλλο.Θέλουμε ένα φόρουμ όπου όλες (και όταν λέω όλες το εννοώ) οι τάσεις της κοινωνίας,όλη η ιδεολογική "περιρρέουσα ατμόσφαιρα" είναι παρούσες ή θέλουμε ένα φόρουμ "μια από τα ίδια",ένα μαγαζάκι κάποιων δηλαδή όπου τα μη αρεστά μηνύματα και οι μη αρεστές φωνές εξαφανιζονται εν ριπή οφθαλμού? Θέλουμε ένα φόρουμ φορέα ιδεολογικής πάλης ή ένα φόρουμ όπου η διαφωνία νοείται σαν ελάχιστη διαφοροποίηση και όπου οι εναπομείνατες "αρεστοι" γλυφουν ο ένας τον άλλο ανταλλάσοντας γλυκανάλατες κολακείες και παραμυθιάζοντας αλλήλους?

Με λίγα λόγια θέλουμε ένα φόρουμ μικρογραφία της κοινωνίας και της πραγματικότητας ή θέλουμε ένα τεχνητό εργαστηριακό κατασκέυασμα για να "περνάμε όμορφα" παριστάνοντας τους ερευνητές?

Θέλουμε ένα forum που να έχει πλουραλισμό απόψεων, αλλά όχι και ένα forum που να δέχεται κάθε συμπεριφορά. Η συμπεριφορά δεν είναι άποψη. Ως «περιρρέουσα ατμόσφαιρα» η διαφορετικότητα στις συμπεριφορές είναι δεκτή, μέχρι του σημείου που δεν απειλεί το δικαίωμα του καθενός να εκφράσει την άποψή του, ή να μοιραστεί με τα άλλα μέλη του forum κάποιο βίωμά του. Με λίγα λόγια, η κοινότητα των συζητήσεων του esoterica, μοιάζει μεν πάρα πολύ με μια πραγματική κοινωνία, αλλά μέσα από αυτήν, γίνεται η προσπάθεια να μάθουμε όλοι μας να συμβιώνουμε με καλύτερο τρόπο.

Και σε ερωτώ...Ποιός είναι καλύτερος? Ο αθυρόστομος αγροίκος γιγενής που όμως "ψάχνεται",μετέχει σε φιλοσοφικές συζητήσεις έχει άποψη και ας μην αρέσει ή καποιος/α απο τους παραπάνω καφενόβιους αντιπροσωπους της ελληνικής νεολαίας? Η medtech με τις μεταφράσεις του σκέπτικ και με τις ακλόνητες/σκληροπυρηνικές πεποιθήσεις της ή θαυμαστρια του Saki Rouva ,Κούλα?...Τι διάλεγεις λοιπόν?...

Πιθανότατα, για να συμμετέχει κάποιος άνθρωπος σ’ αυτόν τον χώρο, δεν τον καλύπτουν τα πράγματα που αναφέρεις πιο πάνω. Όμως, ο κάθε άνθρωπος συγκρίνεται με τον εαυτό του και τις δυνατότητές του κι όχι με τους άλλους.

Kαταρχήν δεν χρειάζεται να προσφευγεις σε τέτοιους χαρακτηρισμούς.Αν χαρακτηρίζεις κάποιον ως βλάκα τότε αυτόματα θέτεις τον εαυτό σου υπεράνω του βλάκα,θεωρείς δηλαδή τον εαυτό σου πνευματικά ανώτερο.Όμως όπως καταλαβαίνεις η αλυσιδα της πνευματικής εξέλιξης δεν σταματά σε σένα,δεν είσαι ο τελευταίος της κρίκος.Επειδή λοιπόν σε σχέση με κάποιον άλλο μπορεί να είσαι και συ "βλάκας" απέφυγε αυτούς τους χαρακτηρισμούς.

Συμφωνώ και επαυξάνω!

Αυτή είναι η δουλειά των συντονιστών...Για το παραμικρό πρόβλημα στους χωρους των συζητήσεων υπευθυνοι είναι οι συντονιστές και κανείς άλλος...Αν ο "φόρτος εργασίας" είναι δυσβάσταχτος και οι συντονιστές δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν στις υποχρεώσεις τους η ευθύνη μεταφέρεται σε αυτόν ή σε αυτούς που έκριναν λάθος ότι ο συγκεκριμένος αριθμός συντονιστών είναι ικανός να αποδώσει το αναμενόμενο έργο...Εφόσον υπάρχει "φωτιά" θα υπάρχει πάντα ο κίνδυνος της πυρκαιάς.Αντί λοιπόν να κατηγορείς τη "φωτιά" για την ύπαρξη της,πράγμα τελείως παράλογο, απαίτησε την ενίσχυση της πυροσβεστικής αδελφέ...Τόσο απλό...

Δεν υπάρχει κάποιος αριθμός συντονιστών που να έχει «θεσμοθετηθεί» ως κατάλληλος για τα forums. Οι υπεύθυνοι του esoterica, όλοι – εκτός από τον αρχικό εμπνευστή της ιδέας – έχουν προέλθει μέσα από τη συμμετοχή τους σε δράσεις του esoterica και κυριότερα από τα forums. Αυτό που καθορίζει το πόσοι άνθρωποι θα φέρουν σε πέρας το έργο του συντονισμού των συζητήσεων, είναι το πόσοι άνθρωποι έχουν τη διάθεση να αναλάβουν την ευθύνη αυτή. Είτε ως μέλη της ομάδας συνεργατών του esoterica, είτε ακόμα και ως απλά μέλη της κοινότητας των forums. Και υπάρχουν πολλά τέτοια μέλη, που δρουν με συντονιστικό τρόπο, χωρίς να έχουν αναλάβει την ευθύνη του συντονιστή. Άλλωστε, και το δικό σου μήνυμα Mercury, τέτοιας – συντονιστικής και δημιουργικής – φύσεως είναι.

Κάτι άλλο πολύ σχετικό με το παραπάνω, που το κείμενό σου μου έδωσε ως αφορμή να αναφέρω: έχει εκφραστεί από πολλούς ανθρώπους που μελετούνε το διαδίκτυο, η εξής φράση «αφήστε το διαδίκτυο να αυτοοργανωθεί». Αυτό κατά τη γνώμη μου, δεν σημαίνει 2 πράγματα:

- Δε σημαίνει ότι πρέπει να αφήσουμε τα πράγματα στην τύχη τους και να αφήσουμε να επικρατήσει η τάση που έχει τη μεγαλύτερη – φαινομενικά και λόγω αριθμητικής υπεροχής – τάση ή μόδα της εποχής. Δηλαδή, να επικρατήσει ένα κλίμα όπου ο καθένας θα λέει ότι θέλει, όπως το θέλει, με καμία αίσθηση ευθύνης απέναντι στους άλλους ανθρώπους, αλλά ακόμα και στην ίδια την αλήθεια. Σ’ αυτήν την περίπτωση, το μόνο που θα επιτευχθεί θα είναι, να αφήσουμε το δρόμο ανοιχτό, για να έρθουν «κάποιοι άλλοι» να μας «αυτοοργανώσουν» και να θέσουν και το διαδίκτυο ως εργαλείο επίτευξης συμφερόντων, που δε συνάδουν με την συνειδησιακή εξέλιξη της ανθρωπότητας ως συνόλου.

- Δε σημαίνει επίσης, να υπάρχει μία μειονότητα, στην οποία να ανατεθεί το έργο της οργάνωσης αυτής και οι υπόλοιποι να θεωρούμε ότι δεν έχουμε ευθύνη, εφόσον κάποιοι άλλοι έχουν αναλάβει το έργο αυτό. Κάτι τέτοιο, το να μην αναλαμβάνουν δηλαδή όσο το δυνατόν περισσότερα μέλη μίας κοινότητας την ευθύνη που αναλογεί στο βαθμό της συνειδησιακής τους ανάπτυξης, δεν είναι φυσική οργάνωση και σίγουρα δεν είναι αυτοοργάνωση.

Από μία οπτική, η ποθούμενη αυτή αυτοοργάνωση είναι θέμα πρωτοβουλίας και φυσικότητας. Φυσικότητα, από την άποψη ότι κάποιος θεωρεί φυσικό ότι πρέπει να κάνει το καλύτερο που μπορεί για κάτι, που θεωρεί πως έχει δημιουργικό και καλό σκοπό. Και πρωτοβουλία, από την άποψη ότι παίρνει την πρωτοβουλία να δραστηριοποιηθεί γι΄ αυτό. Έτσι ακριβώς προκύπτουν και οι αρκετοί άνθρωποι, που αναλαμβάνουν τέτοιους ρόλους άτυπα και το κάνουν αυτό γιατί έτσι θεωρούν πως πρέπει να το κάνουν, έτσι επίσης προκύπτουν και οι συντονιστές.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι λες και που αναφέρεσαι.Φίλε ολα αυτά που λες σε μένα τα έχεις αναφέρει στους συντονιστές? Τι είπαν οι συντονιστές για τα παραπονα σου? Εχεις καταλάβει ότι το φόρουμ είναι τεράστιο,τα μηνύματα ατελείωτα και ότι τα μέλη δεν έχουν την υποχρέωση να παρακολουθούν τα πάντα? Είμαι υποχρεωμένος μήπως να ψάχνω το τοπικ οπου έγιναν όλα αυτά? Και πως θα σηκωθώ στις 6 αυριο να πάω για δουλειά?

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να σχολιάσω Mercury, ότι εννοείται ότι τα μέλη δεν έχουν την υποχρέωση να παρακολουθούν τα πάντα, αλλά κάποιες φορές θεωρούν ότι έχουν το δικαίωμα να βγάζουν κρίσεις ή να εκφέρουν γνώμες, ακόμα και για αυτά τα οποία δεν έχουν παρακολουθήσει, τουλάχιστον όχι σε όλη την έκτασή τους.

Ok,η καφρίλα είναι μεταδοτική.Αλλά αυτή υπήρχε και πρίν τους "σκεπτικιστές".Άρα να υποθέσω ότι οι σκεπτικιστές την κολλήσαν απο το εσωτέρικα? Καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά φίλε μου υπευθυνοι για τη σωστη λειτουργεία ενός χώρου είναι αυτοί ακριβώς που εχουν ορισθεί υπευθυνοι για την σωστή λειτουργία του χώρου. Αν "οι κακοί" δεν ήταν δεδομένοι τότε δεν θα υπήρχε και ανάγκη για υπέυθυνους σωστής λειτουργίας του χωρου...

Υπεύθυνος για κάτι, είναι αυτός που νιώθει και μπορεί να είναι υπεύθυνος γι’ αυτό. Στάση που όσο περισσότερο την ακολουθείς, τόσο περισσότερο υπεύθυνος γίνεσαι.

Αγαπητέ Mercury, ευχαριστώ για τις λαβές που μου έδωσες μέσα από το μήνυμά σου, να σκεφτώ και να εκθέσω κάποιες από τις απόψεις μου.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 01:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
Έχεις δίκιο φίλε μου FRODO...Από ότι διαπιστώνω τελικά η Αμαλία και ο Dying Incubus έχουν καταλύσει κάθε έννοια δημοκρατίας εδώ μέσα εγκαθιδρύοντας την πιο απάνθρωπη μορφή δικτατορίας.Μας καταπιέζουν,δεν μας αφήνουν να πούμε τη γνώμη μας,μας έχουν βάλει στην πρέσσα,δεν μας αφήνουν να μπινελικώνουμε τους άλλους!...Δεν υπάρχει λοιπόν καμμιά ελπίδα για μας τους επαναστάτες? Όχι βέβαια!
Στη δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα! Γιαυτό και εγώ φίλε μου σαν γνήσιος επαναστάτης που είμαι θα γραφτώ στο φόρουμ σου!

http://sotiris.forumup.gr/

Έτσι όταν νιώθω μια...φαγούρα για επανάσταση θα έρχομαι στο δικό σου φόρουμ και θα μπινελικώνω εσένα! Λέω μάλιστα να φέρω και τους φίλους μου (τα μισά εξάρχεια) για να δυναμώσει ακόμα περισσότερο το κίνημα...όλοι εμείς οι ανάρχες άλλωστε πεθαίνουμε για Χ-files,κούφιες γαίες και άλλα μυστηριώδη μυστήρια...χαχαχα...Είμαι σίγουρος ότι,σαν γνήσιος δημοκράτης που είσαι,θα μας δεχτείς με χαρά και θα μας αφήσεις να σε λούζουμε στο βρισίδι ελεύθερα! Ή οχι?

frodofilos: pote tha pame na kinigisoume vambir se kana spilaio re?

ι σιχτίρ ρεεεεεεεε!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 02:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aoratos
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 02:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aoratos
_____________________________________________________
Το μήνυμα αφαιρέθηκε και μετακινήθηκε σε δεσμευμένο
χώρο. Πέρα από την οποιαδήποτε ηθική αξιολόγησή του,
το κείμενο περιείχε σημεία προσωπικών χαρακτηρισμών
που το μόνο που θα μπορούσαν να επιφέρουν, κατά την
γνώμη μας, είναι έντονα αρνητική επίδραση σε πρόσωπα
και καταστάσεις...

19/3/2007
_____________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 03:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Εγω θα παρακαλουσα, εαν παρακολουθει καποιος *** το Εσωτερικα,
να στειλει προσωπικο μηνυμα στο μελος aoratos.

_____________________________________________________
Έγινε μικρή τροποποίηση του μηνύματος της angi λόγω
αφαίρεσης του παραπάνω μηνύματος στο οποίο και το
παρόν αναφέρεται.
Η σκοπιμότητα της επέμβασης είναι να αποφευχθεί η
πιθανή εκμετάλλευση του ζητήματος από κακοήθη
στοιχεία. Σημειώνουμε πως δεν έχουμε επιφυλάξεις
για την καλή προαίρεση και την αίσθηση δικαίου της
angi, ούτε και για την κρίση της.

19/3/2007
_____________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zemphis
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 03:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zemphis
Αγαπητή Amalia,
σε αναφορά με το μήνυμα σου σε μένα
quote:
Αγαπητέ/η zemphis, πιθανότατα η έκφραση που χρησιμοποίησα "Χρειάζεται να τα ζήσει κανείς - είτε ως παρατηρητής, είτε ακόμα περισσότερο ως συντελεστής των γεγονότων" ήταν ατυχής, ιδιαίτερα όσον αφορά το "συντελεστής των γεγονότων". Το διευκρινίζω λοιπόν καλύτερα: Ως συντελεστή των γεγονότων, δεν εννοώ τον άνθρωπο που έχει εμπλακεί σε κάποιου είδους αντιπαράθεση (εδώ, ή σε θέματα που σχετίζονται με την παρούσα συζήτηση). Εννοώ τους ανθρώπους που έχουν συμμετάσχει στις συζητήσεις και έχουνε μία κάποια αντίληψη της "ζωής της κοινότητας".
Παρατηρητής, είναι αυτός που έχει δώσει στον εαυτό του την ευκαιρία να παρακολουθήσει για κάποιο ικανοποιητικό χρονικό διάστημα (δεν ορίζω πόσο θα είναι αυτό, γιατί είναι σχετικό για τον καθένα) τις συζητήσεις που γίνονται στα forums πρώτα και το οποιοδήποτε σχετιζόμενο με αυτά θέμα, στο οποίο επιθυμεί να εκφέρει την άποψή του.
Έτσι, είτε η γνώμη του vista συμφωνεί με τις δράσεις μας είτε όχι (παρεπιπτόντως, το μήνυμα του vista εγώ δεν το εξάλαβα ως αντίθετο σε όσα πρεσβεύουμε, εκτός κι αν κατάλαβα λάθος), προτείνουμε να εξοικειωθεί πρώτα με το χώρο και τα τεκταινόμενα σ' αυτόν. Βέβαια, έχουν υπάρξει και μέλη που μπήκαν στο παρόν θέμα με διπλούς λογαριασμούς - είτε για να υποστηρίξουν τον τρόπο αντιμετώπισής μας, είτε για να δηλώσουν την αντίθεσή τους. Όπως θα έχεις - φαντάζομαι - δει διαβάζοντας το θέμα, η στάση μας απέναντι στις συμμετοχές αυτές είναι ίδια, ανεξαρτήτως της άποψης των μελών που προβήκαν σ' αυτόν τον τρόπο συμμετοχής. Οπότε, αυτό που γράφεις "ας παραμείνουν τα υπάρχοντα άτομα που συζητάνε μεταξύ τους - και κυρίως συμφωνούν - για τα "forum"... δε νομίζω ότι αντανακλά τα όσα έχουν γραφτεί ή γίνει στο παρόν θέμα.

Ευχαρίστως θα ήθελα να διαβάσω την άποψή σου σχετικά με αυτά που σου απάντησα. Εύχομαι, εάν δόθηκε κάποια λανθασμένη εντύπωση, να διασαφηνίστηκε. Επειδή, είναι και κρίμα να μη δίνουμε στον εαυτό μας την ευκαιρία να συζητήσουμε γενικώς, λόγω λέξεων ή φράσεων, που από τη φύση τους είναι πράγματα πολλές φορές παρεξηγίσιμα και έχουν παραπάνω από μία σημασίες, ανάλογα με την οπτική γωνιά.


δεν διαφωνώ με αυτά που λές, αλλά μπορεί ένα φαινομενικά νέο μέλος, όπως ο vistaνα έχει παρακολουθήσει διάφορα θέματα από κοντά , ακόμα κι αν δεν έγραφε.

Να ξεκαθαρίσω εδώ ότι εγώ το χρησιμοποιώ αυτό σαν παράδειγμα , και δεν έχω καμμιά σχέση με το συγκεκριμένο μέλος

. Φαίνεται όμως ότι υπάρχουν παρασκήνια που δεν είναι γνωστά στα νέα μέλη, όπως αυτό με τους διπλούς λογαριασμούς, όπως και σύ ανάφερες Αμαλία, αλλά όπως και η angiανάφερε ότι " πρέπει να προσέχουμε τους διπλούς λογαριασμούς", σε διπλανό θεμα μάλιστα κατηγόρησε κατευθείαν το vistaότι είναι διπλός λογαριασμός!

Δεν ξέρω αν αυτό είναι παράνοια , η όχι, αλλά μου κάνει εντύπωση όλη αυτή η καχυποψία ! Ολοι είμαστε ύποπτοι, τελικά, κι αν πούμε κάτι που μοιάζει με κάτι που είπε κάποιος άλλος, ειμαστε "ΔΙΠΛΟΙ"??Ακόμα κι αν αυτό δεν είναι προσβλητικό, η βρισιά, η ειρωνεία??

ΕΛΕΟΣ!

Και κάτι άλλο που μου έκανε μεγάλη εντύπωση :

Πρίν απο καμμιά ώρα, είδα το μήνυμα του

Frodo,με δυο φωτογραφίες και δύο URL ,( από την ταινία "V for vendetta και μια κορωνα) και αυτά τώρα έχουν εξαφανιστεί!!
Για ποιό λόγο σβήσατε τις φωτογραφίες, που δεν είχαν κάτι προσβλητικό από μόνες τους? Επειδή είχαν υπονοούμενα?

Επίσης, βλέπω , ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΌΛΕΣ ΤΙς ΣΥΖΗΤΉΣΕΙΣ ΠΕΡΊ ΣΩΣΤΉΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΆΣ ΚΤΛ, ΤΟ" ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟ" ΜΉΝΥΜΑ ΤΟΥ Mercury:, ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ!

quote:
ι σιχτίρ ρεεεεεεεε!!!


- Οταν τέτοιου είδους συμπεριφορές , όπως η τελευταία, ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΝΕΚΤΕΣ, λυπάμαι πολύ, αλλά όλα τα προηγούμενα κείμενα που έχεις γράψει, αγαπητή Αμαλία, περί " ΣΩΣΤΩΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΩΝ" αναιρούνται από μόνα τους.

Με τα δεδομένα αυτά, εγώ δεν μπορώ να συνεχίσω αυτή τη συζήτηση, γιατί και εγώ αντιλαμβάνομαι ότι ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΕ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ ΧΟΝΤΡΑ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 08:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Να ξεκαθαρίσω εδώ ότι εγώ το χρησιμοποιώ αυτό σαν παράδειγμα , και δεν έχω καμμιά σχέση με το συγκεκριμένο μέλος

Γιατί το λες αυτό, αγαπητέ μου zemphis?
Δε νομίζω να υπαινίχθηκε κάποιος κάτι τέτοιο...

Τις φωτογραφίες του FRODO δεν τις έσβησε κανένας, εγώ τις βλέπω μια χαρά.

quote:
Με τα δεδομένα αυτά, εγώ δεν μπορώ να συνεχίσω αυτή τη συζήτηση, γιατί και εγώ αντιλαμβάνομαι ότι ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΕ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ ΧΟΝΤΡΑ..

Είναι μεγάλο θέμα η κοροϊδία τελικά!
Πολλές φορές νιώθω κι εγώ ότι προσπαθούν να με κοροϊδέψουν αλλά δεν περνάει.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 16:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO
quote:
Έτσι όταν νιώθω μια...φαγούρα για επανάσταση θα έρχομαι στο δικό σου φόρουμ και θα μπινελικώνω εσένα!

Να με περνεις τηλεφωνο πιο πριν για να ετοιμαζω και φαγητο...

quote:
Λέω μάλιστα να φέρω και τους φίλους μου (τα μισά εξάρχεια) για να δυναμώσει ακόμα περισσότερο το κίνημα

Βεβαια να σας δωσω και καρτουλες εισοδου για να μπαινετε δωρεαν...

quote:
όλοι εμείς οι ανάρχες άλλωστε πεθαίνουμε για Χ-files,κούφιες γαίες και άλλα μυστηριώδη μυστήρια

Εγω να δεις πως τρελενομαι να σας βλεπω να τα πιστευετε...

quote:
Είμαι σίγουρος ότι,σαν γνήσιος δημοκράτης που είσαι,θα μας δεχτείς με χαρά και θα μας αφήσεις να σε λούζουμε στο βρισίδι ελεύθερα! Ή οχι?

Κοιτα,αλλο δημοκρατια και αλλο αναρχια...
Σου ειπα,μισο να βγαλω το φαγητο απο το φουρνο και ελα...


quote:
frodofilos: pote tha pame na kinigisoume vambir se kana spilaio re?

Τελικα εχουν χιουμορ,σωστα?

Α,mercury,στον δρομο οταν ερχεσε παρε και τιποτα γλυκο,να μην παρεξηγηθουν και οι αναρχικοι φιλοι σου...

www.meokorpopi.forumup.gr
γνωθι σ΄αυτον Ε μηδεν αγανΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 19:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
zemfis
quote:
Δεν ξέρω αν αυτό είναι παράνοια , η όχι, αλλά μου κάνει εντύπωση όλη αυτή η καχυποψία ! Ολοι είμαστε ύποπτοι, τελικά, κι αν πούμε κάτι που μοιάζει με κάτι που είπε κάποιος άλλος, ειμαστε "ΔΙΠΛΟΙ"??Ακόμα κι αν αυτό δεν είναι προσβλητικό, η βρισιά, η ειρωνεία??

Kανένα μέλος zemfis με 28 μηνύματα στο ενεργητικό του δεν θα έμπαινε στη διαδικασία που μπαίνεις εσύ.
Στο να στηλιτεύσει δηλαδή συντονιστικές ενέργειες και οχι μόνον αυτό αλλά με 28 μηνύματα να γνωρίζει πολύ καλά το τι τρέχει.
Απο τα παραπάνω λοιπόν δικαίως κάποιος να συμπεράνει οτι ή ``διπλός`` ή ``βαλτός`` είσαι.
Μην υποτιμάς τη νοημοσύνη των αλλων δεν πείθεις κανέναν .. φίλε μου ...οσους αναγραμματισμούς και να κάνεις ... οσο και να προσπαθείς να καλυφθείς κατηγορώντας κάποιους ως καχύποπτους.

Δεν γεννήθηκαν καχύποπτοι.. έγιναν καχύποπτοι γιατί κάποιοι σαν και εσένα .. δεν είναι καραμπινάτα πιστευτοί...

Τελικά είσαι ``διπλός`` ή ``βαλτός`` βρε..??
ή είσαι και τα δύο...


Edited by - allzzaro on 19/03/2007 19:54:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 20:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:

quote:
Έτσι όταν νιώθω μια...φαγούρα για επανάσταση θα έρχομαι στο δικό σου φόρουμ και θα μπινελικώνω εσένα!

Να με περνεις τηλεφωνο πιο πριν για να ετοιμαζω και φαγητο...

quote:
Λέω μάλιστα να φέρω και τους φίλους μου (τα μισά εξάρχεια) για να δυναμώσει ακόμα περισσότερο το κίνημα

Βεβαια να σας δωσω και καρτουλες εισοδου για να μπαινετε δωρεαν...

quote:
όλοι εμείς οι ανάρχες άλλωστε πεθαίνουμε για Χ-files,κούφιες γαίες και άλλα μυστηριώδη μυστήρια

Εγω να δεις πως τρελενομαι να σας βλεπω να τα πιστευετε...

quote:
Είμαι σίγουρος ότι,σαν γνήσιος δημοκράτης που είσαι,θα μας δεχτείς με χαρά και θα μας αφήσεις να σε λούζουμε στο βρισίδι ελεύθερα! Ή οχι?

Κοιτα,αλλο δημοκρατια και αλλο αναρχια...
Σου ειπα,μισο να βγαλω το φαγητο απο το φουρνο και ελα...


quote:
frodofilos: pote tha pame na kinigisoume vambir se kana spilaio re?

Τελικα εχουν χιουμορ,σωστα?

Α,mercury,στον δρομο οταν ερχεσε παρε και τιποτα γλυκο,να μην παρεξηγηθουν και οι αναρχικοι φιλοι σου...

www.meokorpopi.forumup.gr
γνωθι σ΄αυτον Ε μηδεν αγαν


Xμμμ!!! !!!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 21:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury
quote:

Να με περνεις τηλεφωνο πιο πριν για να ετοιμαζω και φαγητο...

χαχαχχα Μην υπόσχεσαι τίποτα γιατί είμαι πολύ δύσκολος στο φαγητό, και θα υποφέρεις! Ξεκινάω τη μέρα μου με 3 κιλά βαμπιρόγαλα και καταλήγω με πέντε κιλά βαμπιράκια στα κάρβουνα...Και εγω είμαι ο λιτοδίαιτος της παρέας,έτσι?...

quote:

Κοιτα,αλλο δημοκρατια και αλλο αναρχια...

Σωστός! Και καλύτερα θα ήταν αν έλεγες "άλλο δημοκρατία και άλλο ασυδοσία"...Γιατί η αναρχία είναι μια έννοια που σηκώνει διάφορες ερμηνείες και προσεγγίσεις.Θα το μαθεις αργότερα αυτό...Αφού λοιπόν το πιστευεις πραγματικά αυτό που λες προσπάθησε και οι πράξεις σου να συμβαδίζουν με τη θεωρία σου.

Όσο για το φόρουμ σου αισθητικά δεν είναι καθόλου άσχημο θα έλεγα.Το μόνο που σου χρειάζεσαι είναι να αφήσεις για κανα δυο χρόνια τα βαμπίρ στην ησυχία τους και να ανοίξεις κανα Μπαμπινιώτη.30 ορθογραφικά σε 10 γραμμές κειμένου,έλεος! "Καλοσηρθατε","προγωνους μας!" Μου βγάλες τα μάτια ρεεεεεεε!! Μπαμπινιώτης και λογοτεχνία λοιπόν αλλιώς δεν τη βλέπω καλά την καρριέρα σου σαν admin



"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FRODO
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 22:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRODO
quote:
χαχαχχα Μην υπόσχεσαι τίποτα γιατί είμαι πολύ δύσκολος στο φαγητό, και θα υποφέρεις! Ξεκινάω τη μέρα μου με 3 κιλά βαμπιρόγαλα και καταλήγω με πέντε κιλά βαμπιράκια στα κάρβουνα...Και εγω είμαι ο λιτοδίαιτος της παρέας,έτσι?...

E,τοτε περνα καμια βολτα και απο εδω...
www.bitefight.gr/

www.meokorpopi.forumup.gr
γνωθι σ΄αυτον Ε μηδεν αγανΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aoratos1
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2007, 01:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aoratos1
Το δημοσίευσα και χτες το δημοσιεύω και σήμερα.Δε βρίζω και δε προσβάλω κανένα.Έχω διαβάσει πολύ χειρότερα δε βρίσκω λόγο να το ξαναδιαγράψετε λέω αλήθειες.

___________________________________________________________
Τμήμα του μηνύματος αφαιρέθηκε και μετακινήθηκε σε
δεσμευμένο χώρο. Πέρα από την οποιαδήποτε ηθική αξιολόγησή του,
το κείμενο περιείχε σημεία προσωπικών χαρακτηρισμών
που το μόνο που θα μπορούσαν να επιφέρουν, κατά την
γνώμη μας, είναι έντονα αρνητική επίδραση σε πρόσωπα
και καταστάσεις...

20/3/2007
___________________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zemphis
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2007, 01:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zemphis
Dying Incubus:

quote:
Να ξεκαθαρίσω εδώ ότι εγώ το χρησιμοποιώ αυτό σαν παράδειγμα , και δεν έχω καμμιά σχέση με το συγκεκριμένο μέλος
--------------------------------------------------------------------------------


Γιατί το λες αυτό, αγαπητέ μου zemphis?
Δε νομίζω να υπαινίχθηκε κάποιος κάτι τέτοιο...



Ναι, υπενύχθηκε. Η Angi.


quote:
Τις φωτογραφίες του FRODO δεν τις έσβησε κανένας, εγώ τις βλέπω μια χαρά

Εγώ δεν τις βλέπω.

Alzzaro:


quote:

Kανένα μέλος zemfis με 28 μηνύματα στο ενεργητικό του δεν θα έμπαινε στη διαδικασία που μπαίνεις εσύ.
Στο να στηλιτεύσει δηλαδή συντονιστικές ενέργειες και οχι μόνον αυτό αλλά με 28 μηνύματα να γνωρίζει πολύ καλά το τι τρέχει.
Απο τα παραπάνω λοιπόν δικαίως κάποιος να συμπεράνει οτι ή ``διπλός`` ή ``βαλτός`` είσαι.
Μην υποτιμάς τη νοημοσύνη των αλλων δεν πείθεις κανέναν .. φίλε μου ...οσους αναγραμματισμούς και να κάνεις ... οσο και να προσπαθείς να καλυφθείς κατηγορώντας κάποιους ως καχύποπτους.

Δεν γεννήθηκαν καχύποπτοι.. έγιναν καχύποπτοι γιατί κάποιοι σαν και εσένα .. δεν είναι καραμπινάτα πιστευτοί...

Τελικά είσαι ``διπλός`` ή ``βαλτός`` βρε..??
ή είσαι και τα δύο...


Μπράβο ρε παιδί μου, είσαι πολύ ξύπνιος! Με βρήκες αμέσως!Είμαι και "βαλτός", και όχι μόνο "διπλός" ,αλλά "τρίδιπλος"!!

( Ελα τώρα, πές μου, μεταξύ μας, πληρώνει καλά η δουλειά του φουσκωτού στο forum? θαχει και τα εξτρά της, έ? Ασφάλιση, ρεπό? Αμα αδειάσει καμμιά θεσούλα, , σφύρα μου και μένα, που θέλω μια τίμια δουλειά, να φτιάξω τη ζωή μου, να πάψω πιά να κάνω το χαφιέ..)

Και, Dying Incubus, κάτι ξέχασα..
Αφού δεν έκανες καμμιά αναφορά στο παρακάτω μέρος του μηνυματος μου

quote:
Επίσης, βλέπω , ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΌΛΕΣ ΤΙς ΣΥΖΗΤΉΣΕΙΣ ΠΕΡΊ ΣΩΣΤΉΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΆΣ ΚΤΛ, ΤΟ" ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟ" ΜΉΝΥΜΑ ΤΟΥ Mercury:, ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ!


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ι σιχτίρ ρεεεεεεεε!!!
--------------------------------------------------------------------------------



Μπορώ να υποθέτω ότι το " αϊ σιχτίρ¨" είναι απόλυτα θεμιτό και αρμόζει τέλεια με το στύλ αυτού του forum.. Ετσι, για να μαθαίνουμε , να και η πραγματική σημασία του όρου στα τούρκικα:

quote:
Siktim is actually I ****ed, which your etymological dictionary(I gotta have one too!) suggests as the origin of Greek word.
Quote:
My etymological dictionary says we took it from the Turkish siktim which is the aorist (past) of the verb sikmek.
Siktim: I ****ed.
Sikmek: to ****
Siktir: I think it's like Get ****ed, I don't know how to translate it, though. It's what we say in Turkish to mean "**** off!" like you do.
Siktir git: It's also used. "Git" is "go" then it means "Get ****ed and go!" I think it's pretty much like Greek usage.
__________________
"Touched by his noodly appendages..."


Καλή συνέχεια στις υψηλού επιπέδου εσωτεριστικές σας αναζητήσεις!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2007, 02:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Αορατος και Ζεμφις:

Ψυχολογος μηπως;
Υπνωτιστης (με την καλη εννοια βρε!...αυτος που βγαζει τις καταχωνιασμενες στο υποσυνειδητο εμπειριες....)

Edited by - angi on 20/03/2007 02:37:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2007, 02:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Αγαπητέ zemphis

Θα ήθελα να σχολιάσω κάποια πράγματα που αναφέρεις στο μήνυμά σου:

Η angi δεν αναφέρθηκε σε εσένα ως πιθανό διπλό λογαριασμό. Αναφέρθηκε στο γενικότερο θέμα των διπλών λογαριασμών, στην πιθανότητα να είναι ο vista διπλός λογαριασμός και σου συνέστησε να είσαι πιο προσεχτικός σε μια κρίση η οποία αφορά πράγματα, που για να τα διακρίνει κανείς, χρειάζεται να έχει γνωρίσει λίγο καλύτερα τον παρόντα χώρο.

Επίσης, η επέμβαση στις φωτογραφίες που έβαλε στο μήνυμά του ο FRODO έγινε για να λειτουργούν τα links. Θα το πω πιο λεπτομερειακά ακόμα: είχε ξεχάσει να βάλει εισαγωγικά σε κάποια σημεία των links και ο κώδικας δε λειτουργούσε. Τα διορθώσαμε για να λειτουργούν. Το έγραψα και από κάτω, αλλά εσύ έσπευσες να μας κατηγορήσεις ότι λογοκρίναμε τις φωτογραφίες που έβαλε ο FRODO!
Και πάλι αν δεν τις βλέπεις, σκέψου ότι μπορεί να μη φαίνονται από τον υπολογιστή σου. Μπορεί να είναι και μπροστά στα μάτια σου και να μην τις βλέπεις, όπως δεν είδες το επεξηγηματικό μήνυμά μου για τις φωτογραφίες ακριβώς από κάτω!
Οτιδήποτε τέλος πάντων και να συμβαίνει και δεν τις βλέπεις, αν θες να τις δεις ζήτα τεχνικές συμβουλές να σε βοηθήσουμε να τις δεις - μη μας κατηγορείς όμως!!

Τέλος, ο mercury έγραψε ένα χιουμοριστικό και συγχρόνως πλήρες νοήματος μήνυμα και σχολίασε μία φράση, την οποία έκανε copy από το chat-box του forum που διατηρεί ο FRODO και την οποία (φράση) την έγραψε κάποιος που αυτοαποκαλείται frodofilos. Θεωρούμε ότι καταρχήν δεν καταφέρεται εναντίον προσώπου, υποδεικνύει με φλέγμα τις καταστάσεις και δεν προασπίζει οποιοδήποτε ιδιωτικό συμφέρον. Απλά δίνει έμφαση στο αντιφατικό των συμπεριφορών και στην ανάγκη της μετριοπάθειας. Έχουμε ξαναπεί ότι ο παρόν χώρος δε διακινείται από τη νοοτροπία του πουριτανισμού ούτε του ψευτοπουριτανισμού.

Κατά τα άλλα, δε συμφωνώ με τη θέση του Alzzaro, τη βρίσκω ως κρίση κάπως βιαστική, αν και δεν μπορεί τίποτε να αποκλειστεί ως πιθανότητα. Ο Alzzaro είναι ένα πολύ παλιό μέλος των forum και όπως κι εμείς, έχουν δει πολλά τα μάτια του...
Δε συμφωνώ και με τη δική σου αντίδραση βέβαια!
Το μόνο που μπορώ να προσθέσω είναι, πως ο Alzzaro είναι καλοπροαίρετος άνθρωπος και εάν κάνει σε κάτι λάθος, δεν φοβάται να το αναγνωρίσει και αυτό το έχει αποδείξει.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aoratos1
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2007, 02:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aoratos1
Angi εγώ δε σε ειρωνεύτηκα.Αυτά που είπα είναι αλήθειες και καλώ τους υπευθύνους να τα λάβουν υπόψιν τους σχετικά με αυτά που σκέφτονται για τον FRODO.

___________________________________________________________
Τμήμα του μηνύματος αφαιρέθηκε και μετακινήθηκε σε
δεσμευμένο χώρο.

20/3/2007
___________________________________________________________

Δε ξέρεις μάλλον τι ζημιά έχει προκληθεί στην ψυχολογία του παιδιού αυτού.Τη μια μέρα την έψαχνε με ούφο και βαμπίρ και κάποιοι το κατέστρεψαν τον κόσμο αυτό σε μια μέρα και τον έστρεψαν ενάντια σε αυτό που τον γέμιζε.Είναι πολύ πιο σημαντικό από όσο νομίζεις το θέμα.Λίγη σοβαρότηταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2007, 02:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Προς τον άνθρωπο ο οποίος χρησιμοποιεί το λογαριασμό aoratos1:

Το τμήμα του μηνύματός σου που ήταν ίδιο με αυτό που είχε αφαιρεθεί και χθες, αφαιρέθηκε ξανά. Όπως σου γράψαμε και στο προηγούμενο μήνυμά σου ως υποσημείωση, δεν κάνουμε κάποια ηθική αξιολόγηση γι' αυτά που έγραψες. Πιθανώς να είναι και καλοπροαίρετα.
Όμως, εάν πραγματικά θες να βοηθήσεις τον άνθρωπο που συμμετέχει - με τον τρόπο που "συμμετέχει" - ως FRODO, γιατί δεν του στέλνεις ένα email (αν δεν το έχεις ήδη κάνει), ώστε να τον βοηθήσεις να καταλάβει τα πράγματα που γράφεις και στον παρόντα χώρο;
Ούτως ή άλλως, κανείς δεν κακολόγησε τον FRODO. Πιστεύουμε πως όσοι έχουν αναφερθεί, διαθέτουν και διάκριση, αλλά και ευαισθησία. Αν λοιπόν το μήνυμά σου υποκινείται από πραγματικό ενδιαφέρον για τον άνθρωπο αυτό, πιστεύουμε πως γράφοντάς του ένα προσωπικό μήνυμα, θα προστατευτεί κι από τον κίνδυνο να γίνει το κείμενό σου αντικείμενο εκμετάλευσης, που δε θα ωφελήσει σίγουρα τον FRODO.

Ο λογαριασμός θα παραμείνει για λίγο ενεργός, ώστε να μας απαντήσεις αν επιθυμείς, στην ερώτηση που σου έθεσα πιο πάνω.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy