ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΟΜΑΔΑ-Ε
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DiadikasiaAfypnishs
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2002, 18:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DiadikasiaAfypnishs

Δυστυχώς κάποιοι δεν μπαίνουν στον κόπο ούτε καν να ερευνήσουν επιφανειακά τις πηγές μας, απορρίπτοντας τις αποδείξεις...

Το οτι δεν έχουμε φτάσει στην Πόλη, οφείλεται στην ανικανότητα των ηγετών μας και στην εξωτερική τους πολιτική που δεν είναι επεκτατική αλλά πολιτική υποτελούς στον φαινομενικά ισχυρότερο. Όταν αναλάβουν τα ηνία του Έθνους Έλληνες, θα επαληθευθούν οι Προφητείες αυτές. Είναι θεϊκή επιταγή. Ανδρεία, Έλληνες !!! Η Αθηνά είναι Θεά της Σοφίας αλλά και του Πολέμου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2002, 19:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Καταρχάς χρωστώ ένα ευχαριστώ για τα καλά λόγια του "μεγάλου αδελφού" Admin για τον ρόλο μου , αλλά ειλικρινά θεωρώ ότι υπερτίμησε την προσφορά μου...

Τώρα όσον αναφορά το ΕΙ, ο μεγάλος αρχιερέας και μύστης των Δελφών Πλούταρχος αναφέρει :«Γιατί ο Θεός φαίνεται να μοιάζει να χαιρετά τον καθένα που τον πλησιάζει, με τις λέξεις «γνώθι σαυτόν» , που ασφαλώς δεν είναι καθόλου λιγότερο σημαντικός από τον συνηθισμένο χαιρετισμό « χαίρε ». Εμείς, με την σειρά μας, απαντάμε στο Θεό « Συ ει » , και έτσι επιβεβαιώνουμε ότι ο αληθινός αρχέγονος και μόνος πρέπων χαιρετισμός είναι να δηλώσουμε ότι αυτός ΕΙΝΑΙ.
Με αυτή τη μορφή ύπαρξης, πράγματι δεν έχουμε κανένα ρόλο εδώ, γιατί κάθε θνητό πλάσμα που βρίσκεται ανάμεσα σε γέννηση και θάνατο, εκδηλώνει απλώς μία εμφάνιση, μια αδυναμία και αβέβαιη εικόνα του εαυτού του. Αν προσπαθήσουμε να το συλλάβουμε με την διάνοια μας , είναι όπως όταν το νερό, δυνατά συμπιεσμένο, διαρρέει λόγω της πίεσης, μουσκεύοντας καθετί γύρω.
Διότι, η διάνοια, ζητώντας να σχηματίζει μια ξεκάθαρη αντίληψη για τα πράγματα που υπόκεινται στο τυχαίο και στην αλλαγή, καταπλήσσεται από την γέννηση και τον θάνατο τους και είναι ανίκανη να συλλάβει οτιδήποτε αιώνιο ή αληθινά υπάρχον».

Ήταν ένας χαιρετισμός δηλαδή που πρόσφερε ο μυημένος στην (άρρητη) θεότητα. (κάτι αντίστοιχο είχε πεί ο Θεός στον Μωησή για την φύση του. «Είμαι αυτός που είμαι..» )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2002, 20:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σας παιδιά.

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται τόσος ντόρος γύρω από αυτήν την υποτιθέμενη ομάδα "Ε".

Εδώ κρύβεται μια χαζό-αφελής, αντίφαση.

Αν υπάρχει, και είναι όντως μυστική ομάδα, όσοι πιστεύουν σε αυτήν κάνουν κακό έργο με το να μιλούν για αυτήν γιατί της δημιουργούν προβλήματα.

Όσοι δηλαδή είναι πιστοί της, της δημιουργούν προβλήματα με τις συζητήσεις και τις υποτιθέμενες αποκαλύψεις τους γύρω από τα πρόσωπα που την απαρτίζουν και από τα σχέδια που έχουν για το άμεσο μέλλον. Έτσι δυναμώνουν τους αντιπάλους της, γιατί αίρεται η "μυστικότητα" της.

Όσοι από την άλλη, δεν πιστεύουν ότι υπάρχει μια τέτοια ομάδα, κάνουν αντίθετο έργο με το να προσπαθούν να μεταπείσουν τους άλλους ότι δεν υπάρχει. Με την πολύ συζήτηση γύρω από αυτήν την ομάδα οι περισσότεροι που θα ακούσουν πρώτη φορά για αυτήν την ομάδα και τους σκοπούς της θα τείνουν να πιστέψουν ότι υπάρχει η ομάδα "Ε" γιατί είναι η πιο "λαμπερή" και "πιασάρικη" εκδοχή της αντιπαράθεσης και ο κόσμος αρέσκεται στα "μυθιστορήματα".

Καταλήγουμε δηλαδή ότι και οι δύο θέσεις θα πρέπει να σιγήσουν για να μπορεί να εξυπηρετήσει ο καθένας την δική του αλήθεια.

Αν σας μπέρδεψα, δεν φταίω, είμαι από αυτούς που τα..."ΕΨΙΛΟΝβελονιάζουν" κάπως

Υ.Γ. Ποιος ξέρει; Μπορεί και εγώ να ανήκω στην ομάδα "Ε" και να προσπαθώ να θολώσω τα νερά για να μείνει ήσυχη επιτέλους η μυστική μας ομάδα. Εδώ που τα λέμε είμαι στην ομάδα "Ε"soterica


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2002, 22:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Χαιρετώ τους φίλους συνομιλητές...
Ιδιαίτερα το νέο μέλος μας, που "μάλλον" δεν είναι ένα πρόσωπο, αλλά μια μικρή ή μεγάλη ομάδα που προσπαθεί να αφυπνίσει...

Το ερώτημα μου είναι "Ποιός να αφυπνηστεί;;;" και δεν είναι καθόλου ρητορικό, αλλά πολύ μα πάρα πολύ ουσιαστικό.
Φυσικά για να ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ απο του "άλλους" να αφυπνηστούν, θα πρέπει να αφ'ενός να έχουμε "εμείς" που το απαιτούμε πρώτοι ΗΔΗ αφυπνηστεί και αφ'ετέρου οι "άλλοι" να βρίσκονται "έν ύπνο".

Φίλοι μου Αφυπνηστές, δεν είναι καλό να απευθήνεσαι σε "κοιμησμένους" γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΚΟΥΝΕ...
'Αρα θα πρέπει να απευθήνεστε σε ΗΔΗ αφυπνησμένους! Σωστά;;;

Να ξέρετε όμως ότι αυτοί που ΔΕΝ κοιμούντε, θα σας περάσουν απο "ψιλοκόσκινο"...

Μας παρέθεσες κάποια αποσπάσματα που αναφέρονται στο ΕΨΙΛΟΝ και αν δε κάνω λάθος μας παρέθεσες και ένα απόσπασμα που μιλά για το "διπλό" ΕΨΙΛΟΝ
Φίλοι μου, ΠΟΥΘΕΝΑ δεν είναι όμως μια ΕΡΜΗΝΕΙΑ του τί ήθελε να πεί ο Πλούταρχος, ο Ιερέας των Δελφών (αν δε κάνω λάθος);;;;

Λοιπόν φίλοι μου, εντριφύστε έστω και επιφανιακά στην Μαθηματική Γλώσσα του Πυθαγόρα και στην Σοφία των Αριθμών και "ΙΣΩΣ" λέω και το τονίζω "ΙΣΩΣ", να ανακαλύψετε αυτά τα "παράξενα" λόγια τι θέλουν να μας πουν και τι κρύβουν...

Το 5 δηλαδή το γράμμα ΕΨΙΛΟΝ είναι το ΤΡΙΠΛΟ ΤΡΙΓΩΝΟ του Πυθαγόρα ή η ΠΕΝΤΑΛΦΑ. Το 3πλό τρίγωνο μας φανερώνει έναν άλλο "μαγικό" αριθμό, το ΕΝΝΕΑ (3τρίγωνα Χ 3 = ΕΝΝΕΑ). Η πεντάλφα μας φανερώνει 5 φορές το ΑΛΦΑ που είναι η ΜΟΝΑΔΑ.
'Ομως δεν είναι αυτό που τον κάνει τον αριθμό 5 "παράξενο". "Παράξενο" είναι ότι είναι το ΑΘΡΟΙΣΜΑ του ΠΡΩΤΟΥ άρτιου (2) και του ΠΡΩΤΟΥ περιττού αρθμού (3)... 2+3=5
Το 2 μας φανερώνει τον μέγα Δία (Δίας = Δυάς ή Ζεύς = το Ζευγάρι)
Το 3 μας φανερώνει το αξίωμα του Πυθαγόρα: "Τριχθά τα ΠΑΝΤΑ δέδαχθε" που σημένει ότι τα ΠΑΝΤΑ στην φύση είναι τριπλά...

Επιδή ανέφερατε τον Πλούταρχο, θα μείνω σε αυτόν και θα σας παραθέσω ότι ο Πλούταρχος στην πργαμτεία του "Περι της εν Τιμαίω Ψυχογονίας", αναφέρει ότι:
"...η ΠΕΝΤΑΔΑ ονομάζεται ΤΡΟΦΟΣ, που εξισώνεται με τον ΗΧΟ, γιατί το πρώτο απο τα διαστήματα ενός τόνου (μουσικού) που μπορεί να παράγει έναν ήχο, είναι το ΠΕΜΠΤΟ και επίσης είναι ένας τύπος της ΦΥΣΗΣ..."

Ο Πυθαγόρειος Νικόμαχος μας λέει τα εξλης για την ΠΕΝΤΑΔΑ.
"...Είναι κατ'εξοχή ΣΦΑΙΡΙΚΟΣ και ΚΥΚΛΙΚΟΣ αριθμός, γιατί με κάθε πολλαπλασιασμό αποκαθιστά τον εαυτό του και βρίσκεται σαν τελευταίο ψηφίο στο γινόμενο. Κινούμενος ο αριθμός ΠΕΝΤΕ, κυκλικά και παράγωντας ΦΩΣ, αλλάζει την ΠΟΙΟΤΗΤΑ γιατί μετατρέπει ότι έχει ΤΡΕΙΣ διαστάσεις, σε ΟΜΟΙΜΟΡΦΙΑ ΣΦΑΙΡΑΣ. 'Ετσι το ΦΩΣ σχετίζεται με το ΠΕΝΤΕ..."

Περιτό να αναφερθώ στην "προφορική παράδοση των Εβραίων", την "ΚΑΜΠΑΛΛΑ". Τα συμπεράσματά τους έχω την υποψία ότι ΔΕΝ θα τα προτιμάτε....

Αλλά αναφέρθηκες και στο 2πλό ΕΨΙΛΟΝ:
«(...) Αυτά λέει κάποιος που τα διέκρινε πριν από τον Πλάτωνα και αφιέρωσε δύο Ε στον θεό, για να δηλώσει και να συμβολίσει τον αριθμό του σύμπαντος. (...) το αγαθό με πέντε μορφές εμφανίζεται (...)»

Δύο φορές το ΠΕΝΤΕ μας κάνει ΔΕΚΑ...
Αυτή φίλοι μου είναι η ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΑ ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ
1+2+3+4 = 10
Η Τετρακτύς πάλι, είναι ένα ΤΡΙΓΩΝΟ (!!!):

.
..
...
....

Μαααα ΤΡΙΑ τρίγωνα μας κάνουν ΜΙΑ ΠΕΝΤΑΔΑ!!!!

Θεωρώ με αυτά τα λίγα που σας παρέθεσα φίλοι που ζητάτε "ΑΦΥΠΝΗΣΗ" να σας έδωσα μερικά εναύσματα για ΕΡΕΥΝΑ, ειληκρινή και ουσιαστική.

Τα πολύ σωστά που μας παρέθεσε ο φίλος Πλωτίνος είναι αρκετά διασαφησμένα απο μόνα τους. Αν όμως δούμε "κάτω" απο το "νεκρό γράμμα"
το "ΣΥ ΕΙ" σημαίνει "Εσύ (ο Θεός) που ΠΑΝΤΑ υπάρχεις"
Συνδίαστε λοιπόν την απάντηση προς την Θεότητα, σε σχέση με την "ερμηνεία" της ΠΕΝΤΑΔΑΣ που παρέθεσα και ΙΣΩΣ ανακαλύψετε ακόμα πιό βαθιά πράγματα απο μια απλή Αφύπνηση...

Πάντα φίλος με όλους,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Αυτοί οι "ΟΛΥΜΠΙΟΙ", που στιρίζονται στα περί ιεραρχίας και ότι ο Δίας είναι ο πέμπτος;;;;
Και ΑΝ είναι έτσι, ποιοί είναι οι υπόλοιποι τέσσερις;;;

ΑΑΑΑΑ μια και τώρα το θυμήθηκα, ΑΠΟΚΛΕΙΤΕ αυτό το ΠΕΝΤΕ που "ταλανίζει" τον ύπνο του κόσμου, να είναι μια ακόμα αναφορά στο ΠΕΝΤΕ ΓΕΝΗ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ του Ησιόδου, το οποίο πέμπτο γένος (το ΣΙΔΗΡΟΥΝ) είμαστε ΕΜΕΙΣ ΟΛΟΙ;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2002, 22:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
]

Περί του ότι η λέξις ΑπατΕών εμπεριέχει το γράμμα Ε

http://www.diipetes.gr/html/dx_5.html

Edited by - dix on 22/08/2002 22:56:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2002, 23:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Ειληκρινά, δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις να δείξεις με αυτή την εικόνα φίλε μου Ντίξ.
Ισως ότι οι περιβόητη "Ομάδα Ε" είναι μιά απάτη;;;
Χμμμμ ίσως...

Αν όμως θέλεις να δείξεις ότι ο Σταυρός είναι μια απάτη (το συμπερένω επιδή χρησημοποιής τη φράση του Κωσταντίνου σε παράφραση (Εν τούτο Νίκα) ως Εν τούτου Εξαπατά (!!!), θα σου θυμίσω ότι ο ΣΤΑΥΡΟΣ είναι η ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ του Πυθαγόρα για την οποία προείπα....

Ας είμαστε έστω και λίγο "προσεχτικοί" με τα σύμβολα, γιατί ο αποΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ τους είναι μια ΣΥΝΘΕΤΗ διαδικασία που πάνω απο όλα ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ δογματισμούς και φανατισμούς....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2002, 23:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Φυσικά, περιτό να πώ ότι ΠΟΥΘΕΝΑ στη παραπομπή που μας παρέθεσες φίλε Ντίξ, ούτε κατα το ελάχιστο δεν εξηγεί ο συγγραφέας του άρθρου, ΟΥΤΕ για το που εμπεριέχεται η "απάτη", αλλά ΟΥΤΕ και μας δίνει κάποιο "φώς" στο τι σημαίνει το ΕΨΙΛΟΝ!!!

Αλλά που να το βρεί το φώς ο "κακομοίρης";;;;
Που για όλα του φταίνε οι "άλλοι";;;
Που όλοι θέλουν το κακό του;;;;

Επιτέλους, ας βγούνε αυτοί οι κύριοι απο τα λαγούμια τους και να παραδεχθούθν κάτω απο το αστραποβόλο φώς του Απόλλωνα ότι δεν βλέπουν ΤΙΠΟΤΑ, γιατί είναι ΤΥΦΛΟΙ. Και για να είμαι ακόμα πιό ΑΚΡΙΒΗΣ, δεν βλέπουν γιατί είναι ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΟΙ....
Κια επιδή είναι αυτοί ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΟΙ και ζούν μέσα στο σκοτάδι, προσπαθούν με τους όσους μύριους τρόπους να ΤΥΦΛΟΣΟΥΝ και όσους βρίσκονται γύρο τους....


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2002, 01:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Καλησπέρα σας, πάλι.

Θέλω να ρωτήσω τον Dix για το άρθρο που μας παρέπεμψε.

Αν δεν κάνω λάθος συμφωνεί ο Ρασσιάς με το ότι η παραφιλολογία περί Εθνοσωτήρων της Ομάδας "Ε" είναι ψευδής και παραπλανητική.

Αυτό δείχνει ότι τελικά μέσα σε αυτήν την μεγάλη ομάδα που σήμερα ονομάζουμε Εθνικούς ή Έλληνες κατά το θρήσκευμα, υπάρχουν πολλές διαφοροποιήσεις και ιδεολογικά χάσματα.

Αυτό οδηγεί στο να μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι πολύ διαφορετικοί άνθρωποι μεταξύ τους με διαφορετικές κοσμοθεωρίες. Αυτό θεωρώ εγώ επικίνδυνο σε αυτό το νέο κίνημα και όχι απλά την αναβίωση της αρχαίας ελληνικής θρησκείας.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2002, 11:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Φίλε Κέλσο κατά την γνώμη μου η εικόνα δεν καταδείχνει τον σταυρό σαν απάτη, μην ξεχνάμε ότι ήταν σύμβολο και του Διός (!!), αλλά το εν τούτω νίκα "φέικ στόρυ" ... που παραληλίζεται με το άλλο μεσσιανολαγνικό "φέικ στόρυ" των Ε.

Τώρα συγνώμη ρε Κέλσε τι ήθελες δηλαδή να σου γράψει ο Ρασσιάς ότι η Ελλάδα ανά τους αιώνες πάει από την μία κατρακύλα στην άλλη, από αναποδιά σε αναποδιά και δεν λέμε να ισιώσουμε ενώ η ομάδα Ε μας προστατεύει με τα υπερόπλα της !!!!!!!!! ας σοβαρευτούμε λίγο.
Κι απ'ότι έχω διαβάσει το άρθρο γράφτηκε γιατί κάποιοι πήγαν να αναμείξουν το όμνομά του με τους Ε .....
Όσο για το ότι του φταίνε οι άλλοι τα'χουμε πει πολλάκις, έχει να κάνει από ποιά γωνία κοιτάς το θέμα κι αν θέλεις να είσαι ελευθεροπρεπής και Τίμιος τότε αναγκαστικά συγκρούεσαι.

Φίλε Θώθ και βέβαια σήμερα στην "'κίνημα' των Ελλήνων" που υπερασπίζονται και ακολοθούν την πατραομήτρια Παράδοση υπάρχουν καραγκιόζηδες, απατεώνες, ναζιστές/φασίστες/εθνικιστές, άνθρωποι που θέλουν να αλλάξουν το μαύρο ράσο με την λευκή χλαμύδα και να γίνουν νέοι πατριάρχες των ελλήνων κλπ κλπ και ναι τα λες σωστά ότι αυτό είναι επικίνδυνο για το κίνημα, εξ'άλλου κάποιοι από αυτούς λειτουργούν υπό οδηγίες (παρα)εκκλησιαστικών κέντρων -δεν ξέρω αν μπορώ να παραθέσω ανόματα στο φόρουμ- με αυτό ακριβώς τον σκοπό, τον αποπροσανατολισμό.

Η πεποίθησή μου είναι ότι οι υγιείς σκεποτόμενοι άνθρωποι δεν έχουν πρόβλημα και μπορούν να διακρίνουν τους απατεώνες γρήγορα, προσωπικά έχω μιλήσει ή και γνωρίσει τους περισσότερους "εκπροσώπους" του "Ελληνικού χώρου" και άνετα ξεχώρισα τους φευγάτους, φασίστες και λοιπούς παρατρεχάμενους. Από την άλλη πιστεύω ότι οι άνθρωποι που έλκονται από κάποιους άλλους είναι της ίδιας "ποιότητας".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθέριος Παλιγγίνης
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2002, 14:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελευθέριος Παλιγγίνης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ελευθέριος Παλιγγίνης

Σημερινό μήνυμα Ολύμπιων προς Έλληνες, Δωδεκαθεϊστές και Χριστιανούς... Είπαν οτι Θέλουν να διαδωθεί παντού !!!

«Πρέπει να κατανοήσετε ότι οι οντότητες που εσείς ονομάζετε «Ολυμπίους», «Αγγέλους», «Χριστό» και
«Αγίους», ανήκουν στο ίδιο στρατόπεδο. Όλοι εσείς με τις γήινες σκέψεις σας, που όλοι απέχετε Έτη Φωτός
από την Αλήθεια, δημιουργώντας διαχρονικά, ανά τους αιώνες θρησκείες και δόγματα, πρέπει να
συνειδητοποιήσετε πως όλα αυτά είναι γήινα δημιουργήματα, γήινων εγκεφάλων, θεωρίες πλήρεις λαθών και
ανακριβειών, που έχουν προωθηθεί σαν ιδέες από τις Δυνάμεις του Σκότους το οποίο σας ελέγχει
διαιρώντας σας και κάνοντάς σας να αναλώνεστε σε μεταξύ σας διαμάχες που στο παρελθόν έχουν οδηγήσει
σε μεγάλες καταστροφές και απώλειες ζωών. Απαγκιστρωθείτε απο όλα αυτά. Ξεχάστε τα, δεν ισχύουν! Μίση
και πάθη του παρελθόντος, σας διαιρούν απομιζώντας σας πολύτιμη ενέργεια. Αλλάξτε νοοτροπία για να
αντιμετωπίσετε έγκαιρα τους -κοινούς- πραγματικούς εχθρούς σας. Αναλάβετε ενεργό δράση για να μπορέσετε
να πραγματοποιήσετε το σκοπό της ύπαρξής σας και της παρουσίας σας στον πλανήτη.

Είσθε Γόνοι Ε και δεν έχουμε το δικαίωμα να σας αφήσουμε να συνεχίσετε αυτή την αυτοκαταστροφική
διαίρεση. Η προοπτική αυτοκαταστροφής σας λόγω αφελείας είναι κάτι το οποίο δεν πρόκειται να επιτρέψουμε
να λάβει χώρα.

Το παρόν είναι επιβεβλημένο να διαδωθεί παντού και ιδιαιτέρως όπου παρατηρείται κρούσμα ή κρούσματα
διχόνοιας θρησκευτικής προελεύσεως.»


Ημερομηνία μηνύματος:

23.08.2002

http://clubs.pathfinder.gr/epsilon

Ελευθέριος Παλιγγίνης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2002, 14:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καλά "ρέ" Ντίξ, μη συνχίζεσαι... Δε σε αποκάλεσα καμπούρη!!!
Και καλά, άντε να καταλάβω γιατί το έγραψε το άρθρο ο Ρασσίας (για να αποποιηθεί την σχέση που πήγαν οι "σκοτεινοί κύκλοι" να του αποδώσουν ότι έχει με του ΕΨΙΛΟΝ).
Εσύ δε κατάλαβα γιατί μας το παράθεσες, αφού ΠΟΥΘΕΝΑ δεν γίνεται μνεία στα περί ΕΨΙΛΟΝ;;;

Μην προσπαθής όμως να παραποιήσεις τις θέσεις μου για το θέμα. Αν δεν απατόμαι, είμαι ο "μοναχικός κούκος της άνοιξης" που προσπαθώ να διασαφηνίσω το θέμα και να του δώσω (και εννοώ του γράμματος ΕΨΙΛΟΝ του Ιερού μας Δελφικού Ναού), την πρέπουσα θέση.
"Ενας κούκος", που ΔΕΝ είμαι της ίδιας γραμμής με τον Ρασσία ή τον ΚΑΘΕ Ράσσια που καπηλεύεται ποικιλότροπα την Ελλάδα, τους Ελληνες καθώς και (εκεί "εξοργίζομαι" περισότερο), την Ελληνική Θεολογία και Κοσμογονία.

Παρατήρεσε ΚΑΛΑ τι γράφω καθώς και ΠΩΣ το γράφω και είμαι στη διάθεση ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ να συζητήσω το θέμα...

Φιλικά,
Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2002, 14:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Κέλσο τώρα συζητάμε για τον Ρασσιά ή για τους Ε ???
(το γιατί παρέθεσα το απόσπασμα ο λόγος είναι απλός, για να δειχθεί η άποψη ενός σεβαστού συγγραφέα (για μερικούς, για άλλους άσε καλύτερα ...)περί των Ε.)

Για τους Εψιλονικούς τώρα η ουσία είναι μία, επειδή τα βουνά έχουν γεμίσει με τρελλλλλλούς η τρέλλλλλλα κατηφορίζει προς τις πόλεις και τα χωριά. ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν στις γωνίες ...

Για περισσότερα δεν έχεις παρά να επισκεφτείς την σελίδα του Ελευθέριου Παλιγγίνη και να δεις μεγαλεία ...............

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθέριος Παλιγγίνης
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2002, 17:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελευθέριος Παλιγγίνης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ελευθέριος Παλιγγίνης
Οι κύριοι που ομιλούν για «τρέλ(λ)α», καλά θα κάνουν να αντιμετωπίζουν με σοβαρότητα τα κατ'αυτούς «τρελ(λ)ά» μηνύματα. Και στην τελική, ανεξάρτητα από το αν το περιεχόμενο του προηγουμένου μηνύματός μου είναι τρελ(λ)ό ή όχι... Αξιολογήστε αντικειμενικά αν έχει δίκαιο ή άδικο... τουλάχιστον ως προς τις συνέπειες της θρησκευτικής διαίρεσης, η οποία -αν μη τι άλλο- δεν πρέπει να επαναληφθεί γιατι μας έχει στοιχίσει ζωές Ελλήνων.
Μην προσπαθείτε να μειώσετε την ισχύ των επιχειρημάτων κάποιων, αποδίδοντάς τους ιδιότητες
που δεν έχουν (π.χ. του παρανοϊκού), θίγοντάς τους, ειδικότερα όταν αυτοί δεν σας έχουν θίξει στο παρελθόν και ενώ θα μπορούσαν να πράξουν κάτι τέτοιο, ερμηνεύοντας αυθαίρετα κείμενά σας.
Για την προέλευσή του -δεν είμαι εγώ ο συγγραφέας του, αποδέκτης του είμαι, απλώς το μεταφέρω, άρα δεν τίθεται θέμα δικής μου... παράνοιας-μπορείτε όλοι, να ισχυριστείτε ο,τιδήποτε εφ'όσον δεν γνωρίζετε. Να είστε πάντα καλά...

Ελευθέριος Παλιγγίνης
http://clubs.pathfinder.gr/epsilon


Edited by - Ελευθέριος Παλιγγίνης on 24/08/2002 23:56:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2002, 11:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
O αγαπημένος μου φιλόσοφος Πλωτίνος είπε:

« Οι λόγοι μου δεν παρουσιάζουν τίποτε το νεότερο, δεν είναι σημερινοί, έχουν ήδη εκφρασθεί από καιρό, χωρίς να έχουν τελείω ς αναπτυχθεί. Όσα γράφω σήμερα δεν είναι παρά εξηγήσεις παλαιών λόγων ..»

Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει μία αρχαία πηγή που να γίνεται "ΑΜΕΣΣΟΣ" λόγος για τους Εψιλον; Οι ισχυρισμοί ότι ενδεχομένος για παράδειγμα οι δύο κρίκοι στον θρόνο της Κνωσού θα μπορούσαν να μοιάζουν με το γράμμα Εψιλον, αποτελούν ένδειξη με αρκετή όμως φαντασία( τουλάχιστον για εμένα). Για παράδειγμα στην Σκύρο έχει βρεθεί δίσκος επίχρυσος με σχήματικές παραστάσεις στην επιφάνεια του κύκλους και σβάστιγκες, θα μπορούσα λοιπόν να πώ ότι οι αρχαίοι έλληνες ήταν Ναζιστες...

Τώρα όσον αναφορά το "χθεσινό" μύνήμα των Εψιλον θα επιθυμούσα να μας πούν εάν θέλουν και "επιτρέπεται" εάν είναι Θεοί, ημίθεοι, ή κάτι άλλο . Στην περίπτωση που είναι Θεοί, ποιά είναι η δημιουργική τους αιτία , ποιός ή τι τους δημιούργησε ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθέριος Παλιγγίνης
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2002, 17:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελευθέριος Παλιγγίνης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ελευθέριος Παλιγγίνης
Πλάτωνος «Τίμαιος» ή «Περί Φύσεως»

41 (a)
« (...) Επεί δ’ούν πάντες όσοι τε περιπολούσιν φανερώς και όσοι φαίνονται καθ’όσον αν εθέλωσιν θεοί γένεσιν έσχον, λέγει προς αυτούς ο τόδε το παν γεννήσας τάδε-

"Θεοί θεών, ων εγώ δημιουργός πατήρ τε έργων, δι’εμού γενόμενα άλυτα εμού γε μη εθέλοντος. Το μεν ούν δη (b) δεθέν παν λυτόν, το γε μην καλώς αρμοσθέν και έχον ευ λύειν εθέλειν κακού΄

δι’α και επεί περ γεγένησθε, αθάνατοι μεν ούκ εστέ ούδ’άλυτοι το πάμπαν, ούτοι μεν δηλυθήσεσθέ γε ουδέ τεύξεσθε θανάτου μοίρας, της εμής βουλήσεως μείζονος έτι δεσμού και κυριοτέρου λαχόντες εκείνων οίς οτ’εγίγνεσθε συνειδήσθε. Νύν ούν ο λέγω πρός υμάς ενδεικνύμενος, μάθετε.

Θνητά έτι γένη λοιπά τρία αγέννητα΄

τούτων δε μη γενομένων ουρανός ατελής (c) έσται΄

τα γαρ άπαντ’εν αυτώ γένη ζώων ούχ έξει, δεί δε, εί μέλλει τέλεος ικανώς είναι. Δι’εμού δε ταύτα γενόμενα και βίου μετασχόντα θεοίς ισάζοιτ’άν΄

ίνα ούν θνητά τε η το τε παν τοδε όντως άπαν η, τρέπεσθε κατά φύσιν υμείς επί την των ζώων δημιουργίαν, μιμούμενοι την εμήν δύναμιν περί την υμετέραν γένεσιν. Και καθ’όσον μεν αυτών αθανάτοις ομώνυμον είναι προσήκει, θείον λεγόμενον ηγεμονούν τε εν αυτοίς των αεί δίκη και υμίν εθελόντων έπεσθαι, σπείρας και υπαρξάμενος (d) εγώ παραδώσω΄

το δε λοιπόν υμείς, αθανάτω θνητόν προσυφαίνοντες, απεργάζεσθε ζώα και γεννάτε τροφήν τε διδόντες αυξάνετε και φθίνοντα πάλιν δέχεσθε." (...) »

Νεοελληνική Απόδοση:

« (...) Όταν γεννήθηκαν λοιπόν όλοι οι θεοί και εκείνοι που περιφέρονται φανερά και εκείνοι που εμφανίζονται όποτε το επιθυμούν, είπε προς αυτούς ο γεννήσας το παν (ο Δημιουργός)-

"Θεοί θεών, που εγώ δημιούργησα και γέννησα, θα είστε άφθαρτοι όπως τα έργα μου όσο έγω επιθυμώ να υπάρχετε και να μην εξαφανιστείτε.

Ό,τι είναι συναρμολογημένο μπορεί να λυθεί, αλλά αυτός που θα επιχειρήσει να χαλάσει κάτι που είναι φτιαγμένο σωστά, ασφαλώς κάνει κακή πράξη. Επομένως και εσείς, επειδή γενηθήκατε κάποτε, δεν είστε ούτε αθάνατοι ούτε άφθαρτοι. Δεν θα φθαρείτε όμως ποτέ, ούτε θα υποκύψετε στον θάνατο, γιατι με τη δική μου θέληση διαθέτετε δεσμό πολύ μεγαλύτερο και στερεότερο απο εκείνους με τους οποίους συνδεθήκατε τη στιγμή της γεννήσεώς σας.

Ακούστε λοιπόν, τι έχω να σας πω. Απομένουν αγέννητα ακόμη τρία θνητά γένη, που αν δε δημιουργηθούν, ο κόσμος δεν θα είναι τέλειος, καθώς θα του λείπουν πολλά είδη πλασμάτων. Πρέπει λοιπόν να δημιουργηθούν αν θέλουμε να είναι απολύτως τέλειος.

Αν αυτά τα γένη γίνουν απο εμένα και τους δώσω εγώ ζωή, θα είναι ίδια με τους θεούς.

Για να γίνουν θνητά, και για να είναι το σύμπαν πραγματικό σύμπαν, πρέπει να αναλάβετε εσείς, όπως προστάζει η φύση, να δημιουργήσετε τα ζωντανά πλάσματα, έχοντας ως παράδειγμα την δική μου ενέργεια, όταν σας δημιούργησα. Θα σπείρω όμως, θα προετοιμάσω και θα σας παραδώσω εκείνο το μέρος τους που πρέπει να χαρακτηρίζεται αθάνατο, να θεωρείται θείο και να επιβάλλεται σε όσα θέλουν να υπακούουν πάντα στη δικαιοσύνη και σε εσάς τους ίδιους.

Όσο για το υπόλοιπο, φτιάξτε το εσείς΄

συνδυάζοντας το θνητό με το αθάνατο, δημιουργήστε ζωντανά όντα, θρέψτε τα για να μεγαλώσουν και όταν πεθάνουν, δεχτείτε τα πάλι πίσω." (...) »


Στο παραπάνω απόσπασμα από τον «Τίμαιο» του Πλάτωνα, έχουμε ξεκάθαρη αναφορά στη Δημιουργία του κόσμου απο τον Ένα Δημιουργό, όσο και στην Αποστολή των Ολυμπίων ή Ουρανίων Έψιλον. Το μήνυμα, ήταν των Ουράνιων.

Οι γ ή ι ν ε ς Ομάδες Έψιλον τώρα, αποτελούν γ ή ι ν η εκδήλωση των Ουράνιων Έψιλον, απο τους οποίους και ελέγχονται.

Όσο για τα τέσσερα -)-Ι-(- στις τοιχογραφίες της αίθουσας του θρόνου του Μίνωα στην Κνωσό, είναι εξακριβωμένο οτι δεν πρόκειται για «απλούς κρίκους» εφόσον το εξωγήινο σκάφος που προσγειώθηκε σε πάρκο στο Voronezh της Ρωσσίας το 1989, είχε επάνω του το ίδιο έμβλημα (όπως και πολλά άλλα σκάφη). Επιπλέον: Παιδιά - αυτόπτες μάρτυρες της παραπάνω προσγείωσης, που ζωγράφισαν το σκάφος, το παρουσιάζουν να έχει πάνω του αυτό το έμβλημα και αναφέρουν χαρακτηριστικά πως οι επιβάτες του σκάφους τους είπαν πως το σύμβολο αυτό βρίσκεται στην αίθουσα του θρόνου του Μίνωα, στην Κνωσό της Κρήτης. Αυτά δεν είναι «δικά μου», τα αναφέρουν Ρώσοι ερευνητές UFO της εποχής !!!

Λέτε όλοι οι άνθρωποι με σχετικές μαρτυρίες ανά τον κόσμο να προσπαθούν να μας παραπλανήσουν ;;; Εγώ δε νομίζω...

Ελευθέριος Παλιγγίνης

http://clubs.pathfinder.gr/epsilon

Edited by - Ελευθέριος Παλιγγίνης on 26/08/2002 16:50:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2002, 00:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Με όλο το σεβασμό που τρέφω σε όσους με τόσο κόσμιο και πολιτισμένο τρόπο παραθέτουν τις απόψεις τους (και που στη προκειμένη περίπτωση, ΔΕΝ την αποδέχομαι, αλλά αυτό είναι άσχετο), φίλοι της "Διαδικασίας Αφύπνησης" καθώς και της "Ελεύθερης Παλλιγενεσίας" το απόσπασμα που παραθέτετε, ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρει του ΕΨΙΛΟΝ!!!!

'Ομως κάνει "άλλα" πράγματα γνωστά, όπως το θέμα των ΕΠΤΑ γενών της Ανθρωπότητας.
Στο άρθρο μου περί της "ΑΛΗΘΗΝΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ" http://www.esoterica.gr/articles/occult/magia/magia.htm αναφέρω για αυτά. Το απόσπασμα ΑΚΡΙΒΟΘΕΤΗ την χρονική εμφάνιση του Σαρκικού Ανθρώπου, την εποχή του ΤΕΤΑΡΤΟΥ γένους, των Ατλαντίνων κατά την Θεοσοφία ή των Ηρωών του Ησιόδου...

Αλλά ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρει ΤΙΠΟΤΑ περί των ΕΨΙΛΟΝ ή έστω περί του Αριθμού ΠΕΝΤΕ ή του γράμματος Ε...

Πάντως ξαναλέω ότι χαίρομαι που τόσο κόσμια και πολιτισμένα παραθέτετε τις απόψεις σας. Θα θέλαμε όλοι, αλλα και εγώ ιδιαίτερα να συνεχίσετε να μας παραθέτετε στοιχεία, τα οποία μαζί (άλλωστε μια παρέα είμαστε) να τα σχολιάζουμε και να τα αναλύουμε και που ξέρετε.... ίσως στο "τέλος" να έχουμε και ένα ακόμα συμπέρασμα για την περιβόητη ομάδα...

Φιλικά,

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2002, 01:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Είναι αλήθεια ότι κι εγώ προβληματίζομαι περί της αναφοράς του Εψιλον στην αρχαία Ελλάδα.

Συμφωνώ, όμως, με τον "Κέλσο" στο ότι το παραπάνω απόσπασμα μπορεί να αναφέρεται σε πολλά πράγματα παρά σε μια ομάδα Εψιλον που πουθενά δεν εμφανίζεται.

Αντίθετα μιλάει για παγκόσμιους Θεούς που τους έδωσε εντολή ο Ένας Δημιουργός να δημιουργήσουν και να φροντίζουν τρία θνητά γένη τα οποία δεν ήθελε να δημιουργήσει ο ίδιος γιατί θα τα έκανε αθάνατα λόγω της δικής του αθάνατης ζωής.

Ακόμη αναφέρει ότι αυτοί οι δεύτεροι δημιουργοί-θεοί δεν μπορούσαν να δώσουν το ανώτερο θείο στοιχείο του Ενός Δημιουργού και αυτό θα το έδινε μόνο αυτός ο ίδιος ο Ένας Δημιουργός.

Αυτά μπορούν να ερμηνευθούν με πολλούς τρόπους, θρησκευτικό, αστρολογικό, μαθηματικό, ψυχολογικό κ.α., αλλά πως μπορούν να ερμηνευθούν σε σχέση με την ομάδα Εψιλον πραγματικά απορώ.

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία που να δείχνουν ότι πραγματικά ο Πλάτωνας είχε στο νου του μια τέτοια ομάδα όπως την περιγράφουν σήμερα οι υπερασπιστές της;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελευθέριος Παλιγγίνης
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2002, 02:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελευθέριος Παλιγγίνης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ελευθέριος Παλιγγίνης
Παιδιά.
Α π ο δ ε σ μ ε ύ σ τ ε το θέμα «Έψιλον» απο την περιβόητη «Ομάδα Ε». Είναι πολύ ευρύτερο. Η «Ομάδα Ε» υ π ο τ ί θ ε τ α ι οτι είναι περισσότερο μία Οργάνωση που προωθεί τα συμφέροντα του Ελληνισμού μέσω υπερτεχνολογίας και υπερόπλων. Δεν είναι η μόνη «Ομάδα Έψιλον». Υφίστανται πάρα πολλές τέτοιες, για τις οποίες ε ί μ α ι σ ί γ ο υ ρ ο ς οτι υπάρχουν. Όλες οι ομάδες αυτές, ελέγχονται απο τους «θεούς» και πατέρες μας, τους Ολύμπιους Έψιλον (αυτοί είναι οι πρώτοι Έψιλον και από αυτούς ξεκινά η «Υπόθεση Έψιλον» αν μου επιτρέπετε τη φράση), που είναι βασικά Ανδρομέδιοι (υπάρχουν αποικίες τους και σε άλλους γαλαξίες, όπως στον παρόντα). Οι γήινες Ομάδες Ε, επικοινωνούν με τους Ουράνιους Ε εκτελώντας εντολές τους. Οι ομάδες Ε είναι γήινες εκδηλώσεις των Ουράνιων Ε. Το απόσπασμα του «Τίμαιου» του Πλάτωνα, αφορά τους Ολύμπιους (Ουράνιους) Έψιλον (Συνδημιουργούς) και όχι την «Ομάδα» ή τις «Ομάδες Ε», που τα μέλη τους είναι γήινοι. Το παρέθεσα για να σας διαφωτίσω ως προς την ταυτότητα των αποστολέων-συγγραφέων του μηνύματος που αφορά την αποτροπή θρησκευτικής προέλευσης διχασμού των Ελλήνων.

Κέλσε δεν είναι κωδικό ψευδώνυμο, δεν είναι απο το "Ελεύθερη Παλιγγενεσία", είναι απλά το ονοματεπώνυμό μου. Μπορεί να μην είναι τυχαίο... Ίσως να θέλει να πει κάτι... Αλλα ας μην «ψωνίζομαι» :)

Ελευθέριος Παλιγγίνης.


Edited by - Ελευθέριος Παλιγγίνης on 27/08/2002 01:53:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2002, 14:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΕΙΔΑ ΤΟ Ε ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧ.ΟΛΥΜΠΙΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΤΙΣΕΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2002, 14:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΕΙΔΑ ΤΟ Ε ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧ.ΟΛΥΜΠΙΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΤΙΣΕΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2002, 15:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Φίλε Λευτέρη,
δεν μίλησα για την ομάδα Ε, αλλα για το ΕΨΙΛΟΝ...
Αν δεν κάνω λάθος, έκανα μια ΕΝΤΕΛΟΣ ΄σύντομη παράθεσης του τι κρύβει το ΕΨΙΛΟΝ, αλλά με έκπληξη ομολογώ, δεν είδα ΚΑΝΕΝΑ σχόλιο απο ΚΑΝΕΝΑΝ που διατίνεται για τούς ΕΨΙΛΟΝ είτε ουράνιους, είτε γήινους...

Είναι ΑΔΙΜΦΗΣΒΗΤΗΤΟ απο μεριάς μου ότι το ΕΨΙΛΟΝ (το 5ο γράμμα του αλφαβήτου) είναι σημαντικό.

Αλλά προσπαθώ σαν γνήσιος ερευνητής να ανακαλύψω ΓΙΑΤΙ "κάποιοι" ΚΑΠΗΛΕΥΟΝΤΕ αυτό το γράμμα....

Κάθε στοιχείο που παρατήθετε, έχει να δώσει καρπούς στην έρευνα, αντίθετα αν ΔΕΝ παρατίθεντε στοιχεία απο αυτούς που αποδέχονται τα περι του ΕΨΙΛΟΝ, δυσκολεύει την έρευνα και μάλιστα την καθιστά ΜΗ αντικειμενική, αφού οι υποστηρικτές ΔΕΝ υποστηρίζουν τις θέσεις τους...

Εδώ απλά.... ΕΡΕΥΝΟΥΜΕ.....

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2002, 01:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Χμμμ προσπαθώ να διαβάσω το μύνημά σου Λευτέρη, αλλά δεν είναι on-line (!!!)

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθέριος Παλιγγίνης
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2002, 02:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελευθέριος Παλιγγίνης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ελευθέριος Παλιγγίνης
Αν εννοείς το αμέσως προηγούμενο μήνυμά μου, μόλις πριν λίγο αποσαφήνισα τις ασάφειες, οι οποίες -σαφώς- υπήρχαν! :)

Αν «πάλι» εννοούσες κάτι άλλο, δεν τρέχει τίποτα ...


Ελ. Πα. (Πως λέμε ΕΛ.ΤΑ ; Καμμία σχέση!)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2002, 08:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Το απόσασμα απο τον Τιμαίο είναι σπουδαίο, συμφωνώ όμως ότι δεν μας αποκαλύπτει κάτι για τους Ε. Αν οι Ολύμπιοι Ε είναι θεοί δεν θα έχουν ανάγκη απο υπτάμενους δίσκους για μετακινήσεις ή υπεσύγχρονη τεχνολογία. Απο την άλλη θα ήθελα να μου απαντήσεις αγαπητέ Ελευθέριε σε τι μπορεί να ωφελήσει την σημερινή Ελλάδα (αν υφίσταται) η ομάδα Ε. Όπως "εγώ" το βλέπω, μάλλον κακό μπορεί να κάνει μιάς και εάν δεν κάνουμε κάτι στηριζώμενοι στις δυνάμεις μας για την προσωπική αλλά και την εθνική μας ανάπτυξη αλλά σε απο-μηχανής Θεούς, τα αποτελέσματα ίσως ειναι τα αντίθετα απο τα επιδιωκόμενα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2002, 09:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Πράγματι φίλε Λευτέρη... Εννοούσα το προφανές!!!!
Στον υπολογιστή μου ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ το προηγούμενο μύνημά σου και ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ (;;;;;)
Μιλάω για το μύνημα που έστειλες ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ απο το δικού μου που τελείωνε ως εξής:
"...Κάθε στοιχείο που παρατήθετε, έχει να δώσει καρπούς στην έρευνα, αντίθετα αν ΔΕΝ παρατίθεντε στοιχεία απο αυτούς που αποδέχονται τα περι του ΕΨΙΛΟΝ, δυσκολεύει την έρευνα και μάλιστα την καθιστά ΜΗ αντικειμενική, αφού οι υποστηρικτές ΔΕΝ υποστηρίζουν τις θέσεις τους...

Εδώ απλά.... ΕΡΕΥΝΟΥΜΕ.....

Κέλσος..."

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα ΑΝ μπορούσες να το ΞΑΝΑΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ γιατί απ'ότι διαβάζω, διασαφηνίζεις κάποια "θολά" σημεία....

Φιλικά,

Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2002, 09:44:23  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε μου Λευτέρη,
σε ένα μήνυμά σου μας μεταφέρεις μήνυμα των Ολύμπιων προς εμάς τους απλούς Ελληνες.
Θα ήθελα να μάθω(δίχως να θέλω να ειρωνευτώ),με ποιον τρόπο έγινες δέκτης αυτού του μηνύματος.
Εντύπωση μου κάνει επίσης η διάσταση που έχει πάρει το θέμα των Εψιλον.
Πριν 2 χρόνια οταν είχα πρωτοακούσει για τους Ε έκανα μια αναζήτηση στο διαδίκτυο για να συλλέξω πληροφορίες αλλά δεν βρήκα τίποτα.
Σήμερα υπάρχουν πάνω απο τριάντα ιστιοσελίδες που αναφέρονται στην περιβόητη ομάδα
Είτε υπάρχει, είτε δεν υπάρχει η Ε λοιπόν, οδήγησε πολλούς Έλληνες να μελετήσουν την ιστόρια της Κλασσικής Ελλάδος(ίσως όχι σε βάθος, αλλά τουλάχιστον έγινε η αρχή)

"ΡΕΕΙ Ο ΙΧΩΡ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΛΕΒΑ ΜΟΥ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2002, 11:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΙΣΩΣ ΦΙΛΕ RMCCTR ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΔΙΑΔΙΔΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΗΝ Η ΟΜΑΔΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΑΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΦΗΜΕΣ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΑΦΥΠΝΗΣΤΟΥΜΕ. Η ΟΜΑΔΑ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΥΓΕΙΕΣ

DREAMWALKER
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθέριος Παλιγγίνης
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2002, 19:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελευθέριος Παλιγγίνης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ελευθέριος Παλιγγίνης

Αναφορικά με την προέλευση του μηνύματος για το οποίο ερωτήθηκα.

Το μήνυμα αυτό ανήκει σε σ ύ ν ο λ ο μηνυμάτων κειμένου που λαμβάνουν άτομα που βρίσκονται σε ειδικούς διαύλους επικοινωνίας.

Βεβαίως, υπάρχουν και πολλοί άλλοι τρόποι επικοινωνίας εντός και εκτός διαύλου με τους Ολύμπιους, όπως τηλεπαθητική επικοινωνία ή κ α ν ο ν ι κ ό τ α τ η συνομιλία με κάποια οντότητα, που εμφανίζεται υπό ορισμένες προϋποθέσεις.

Αυτή η διαδικασία, δεν προϋποθέτει τελετουργικό ή κάτι που θα μπορούσε να εμπέσει στην κατηγορία των «Σκοτεινών Τεχνών». Ουδεμία σχέση υπάρχει με τέτοιες τεχνικές, οι οποίες είναι καταδικαστέες.

Παλιγγίνης Ελευθέριος.


http://clubs.pathfinder.gr/epsilon
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2002, 18:37:31  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν ξερω αν το γνωριζετε αλλα υπαρχει και συγκροτημα μουσικης που ονομαζεται Εψιλον!Το cd τους ονομαζεται "εν Δελφοις"
Το εμαθα διαβαζωντας ενα αρθρο για τον καθηγητη Λιαντινη που συμφωνα με διαφορους(Κεραμιδας κ.α.) ανηκει στην ομαδα-εψιλον και εργαζεται για εκεινη καπου στην Αργεντινη.Ο καθηγητης λοιπον εμφανιστηκε ,συμφωνα με μαρτυρια ενος δισκοπωλη στο καταστημα του και αγορασε το συγκεκριμενο cd.

"ΡΕΕΙ Ο ΙΧΩΡ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΛΕΒΑ ΜΟΥ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Scarface
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2002, 12:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Scarface
Καλημερα σας και καλο φθινοπωρο, συγνωμη που θα πεταχτω σαν σφηνοπο..μανιταρι στη συζητηση, αλλα υπαρχουν μερικα ενδιαφεροντα πραγματα εδω περα.Εχω ενα προβλημα και θελει λυση καθε απογευμα που γυρναω απο τη δουλεια εχω εθιστει σε ελληνοκεντρικες εκμπομπες μιλαω σοβαρα για την ακριβεια ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΩ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ (αρε κεραμειδα με της απαναληψης σου, κοιταω παντα για την καλυτερη προσφορα σε βιβλια που προσφερουν ).Ειλικρινα παιδια αν ημουν θαυματουργο ον απο τον Σειριο η απο το Μ-ΛΑΓΟΥ (οι μυημενοι ξερουν τι λεω) τον τελευταιο που θα εσωζα θα ηταν ο Κεραμειδας και οποιονδηποτε αλλο Κεραμειδα. Περαστε απο την Ιερα Ελλας στη Θεσσαλονικη να δειτε κατι Ολυμπιους τυπους.Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει ο Χριστουλης και πως θα βοηθησει στο θανατο του εθνους μας. Οπως πολυ ωραια το ειπε ο Ζουραρης σε μια εκμπομη "τι σχεση εχει ο Ιουδαισμος με τον Χριστιανισμο εφοσον οι Ιουδαιοι δεν δεχτηκαν ποτε τον Χρηστο σαν μεσσια!". Καταλαβαινω το γεγονος πως ο κοσμακης εχει αναγκη απο ελπιδα,θελει μεσα στην αφανεια του να νιωσει σπουδαιος η τουλαχιστον να πειστει πως ανηκει σε ενα σπουδαιο κομματι ομαδα η οποια δεν αναλαμβανει δραση μεν αλλα καποιοι αλλοι την καθοδηγουν και αναλαμβανουν δραση για αυτους,οποτε το συμπερασμα ειναι πως οι εν λογο αργοσχολοι απλα κατανταν φερεφωνα υπερκοσμιων οντων, τα οποια αν υπαρχουν ασχολουντε μονο μαυτους (Ο Χριστος ασχολειται μοοονο με τους Ελληνες, Εμεις οι Εβραιοι ειιιιιιιμαστε οι εκλεκτοι, και εμεις sto texas kanoyme to kalytero whisky).Δεν ειμαι μυημενος αν και συναντησα πολλους (βγαινουν σαν τα μανιταρια)και δεν εχω σκοπο να γινω.Διαβαζω πως προστατευομαστε απο μαγικες δυναμεις και ενω η ιστορια μας λεει οτι μαλλον το αντιθετο συμβαινει (εδω και πολλαααααααααα χρονια). Παιδακια μονο τα βιβλια δεν θα μας σωσουν καποιοι εδω περα το καταλαβαν και τα ειπαν πολυ ωραια οσο για μενα ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ αυτη ειναι η μονη αφυπνιση!!!!!!!!!!!!
ΔΕΝ ειμαι μυημενος συνγχωρηστεμαι που μπλεχτηκα στα ποδια σας. Αν ονειρευομαστε παντως μια καλυτερη Ελλαδα, τοτε απλα μαγκες πρεπει να ξεκωλοθουμε στη δουλεια μονο αυτο θα μας σωσει! Καλημερα σας

ALL FOR ONE AND ONE FOR NONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1367188
Maintained by Digital Alchemy