ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΟΜΑΔΑ-Ε
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Scarface
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2002, 12:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Scarface
Κατι ακομη εχω την εντυπωση πως οεσωτερισμος εχει σχεση με την αναπτυξη του ανθρωπου και οχι με την αναπτυξη τοιχους γυρο απο αυτον
και παλι καλξμερα σας

ALL FOR ONE AND ONE FOR NONEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mac32
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2002, 16:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mac32
Παρακολουθώ την συζήτηση αυτή αρκετες μέρες.
Αρχικά θα ήθελα να σας πω οτι το θέμα ήταν η ομάδα ή τέλος πάντων οι ομάδες "Ε". Δεν διαφωνώ ότι όλες οι αναφορές περί του "Ε" ήταν επιμορφωτικές, αλλά δεν μας δίνουν και πολλές πληροφορίες για την ομάδα "Ε".
Ας επανέλθουμε στην περιβόητη ομάδα.
Η ομάδα "Ε" ήρθε στο φως της δημοσιότητας από τον Φουράκη (που οπως λέει εχει στενες επαφες με αυτήν και ότι παρ'ολίγο να υπάρξει και μέλος της). Μπορεί να βρει οποιος απο εσας θέλει σχετική συνεντευξη αλλά και αρθρα του ιδίου στο περιοδικό Strange (αρχισυντακτης του οποίου ειναι ο Π. Γιαννουλάκης). Κάποιος πριν απο εμένα ειχε πει οτι διάβασε σχετικά με την ομάδα "Ε" σε βιβλία εκδόσεων ΑΡΧΕΤΥΠΟ. Να πούμε όμως ότι τα σχετικά βιβλία (πχ. Μυστικές εταιρίες) έχουν γραφτεί από τον ίδιο τον Π. Γιαννουλάκη.
Άλλα βιβλία εχουν γραφτεί όπως προαναφέρθηκε από τον Αν. Κεραμιδά (Παναγιά μου, τι διάβασα εκει μέσα)... βέβαια όσα και αν ειναι αυτά ότι εξώφυλλο και αν έχουν ειναι ακριβώς τα ίδια περιεχόμενα. Σε αυτά θα συμπεριλάβω και αυτά ενός άλλου "σγγραφέα" του οποίου τα βιβλία προλογίζει ο Κεραμιδάς. Δεν θα μπορούν βέβαια να περιέχουν τπτ διαφορετικό. Προσωπικά δεν δίνω καμία βαρύτητα σε όσα γράφει ο Κεραμυδας (ακους εκει οτι οι σεισμοί στην Τουρκία εγιναν απο τουσ "Ε" για αντιποινα... και ακόμα πιο εξωφρενικό οτι και ο σεισμός της Αθήνας εγινε για να ξυπνήσουν οι Έλληνες. Μα καλά τώρα είμαστε σοβαροι?).
Ακόμα στο περιοδικό Strange υπάρχει μια συνέντευξη ενός επιστήμονα ο οποίος λέει ότι ήταν μέλος της ομάδας "Ε". Μία ομάδα ερευνητών επιστημόνων. Τέλος πάντων, να το αφησω και αυτό.
Δεν διαφωνώ με τον romylo οτι υπάρχει πολύς καπνός άρα κάπου θα υπάρχει και φωτιά, έστω και μικρή.΄Εμένα αυτή η ιστορία μου θυμίζει "φιλική εταιρία". Ωχ, τι είπα τώρα? μήπως και αυτή μόνο στα λόγια δεν ήταν? 3 άτομα κατάφεραν με φήμες να ανυψώσουν το ηθικό των Ελλήνων... Μια μυστική ομάδα, επιφανών Ελλήνων με μεγάλη δύναμη κτλ... Μόνο που τότε δεν είχαν καιρό να βάλουν στο παιχνίδι το Α του κενταύρου και το Μ του Λαγού καιτο Ω της κουκουβαγιας.
Βέβαια τότε κάποιοι ξυπνησαν και δεν άφησαν την "εταιρία" να τα κάνει όλα. Τώρα ξυπνάει κανείς? ή περιμένουμε τους "Ε" με τεχνολογία ΤΕΣΛΑ και σεισμικά όπλα και ακτίνες πλάσματος και ότι άλλο βάλει ο νους σας να μας βγάλουν από την μιζέρια μας?
Δεν λέω μακάρι να υπάρχει μια τέτοια ομάδα, αλλά να μην παραλογιζόμαστε. Να μην εκμεταλλεύονται κάποιοι κύριοι το θέμα απλά και μόνο για να πουλήσουν μερικά βιβλιαράκια και περιοδικά. Και αντε και καλά αυτοι βγάλανε λεφτά... Εμείς? Εμείς τι κάναμε?
Και εγώ πιστεύω για την τεράστια γνώση των αρχαίων Ελλήνων... για τα ταξίδια τους στο διάστημα και τον χρόνο, για τα υπερόπλα τους κτλ. Αλλά αυτό δεν μου λέει τίποτα για τους "Ε".
Όσο για τους Ουρανίωνες ας πάρουν μερικοί το βιβλίο "ιστορία γεννέσεως της ελληνικής γλώσσας" εκδ. Δαυλός και και το "πρωτοέλληνες" του Γεωργαλά και θα δουν τι ήταν αυτοί. Μην τα ισοπεδωνουμε όλα.
Αντε καλή σας μέρα και να μην τρώμε ότι μα ότι μας δίνουν, δεν είναι ολά καλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2002, 17:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Αγαπητοι φιλοι,μου αρεσει που ολο και περισσοτεροι νεοελληνες ασχολουνται με τα 'Ελληνικα',πραγμα που πριν μερικα χρονια ,θα δημιουργουσε 'υποψιες' για συμπαθεια προς χουντικες -φασιστικες και αλλες ιστοριες.Ηταν καιρος και τα οντα αυτα, να ασχοληθουν επιτελους και με τον τοπο τους,απαλλαγμενοι απο φοβους-που τεχνητα σπειροταν απο ανθελληνικους,οπως φαινεται,παραγοντες-χωρις κομπλεξ,και αλλα ωραια.
Βεβαια μετα τοσα χρονια απραξιας,αναποφευκτα ,μεχρι να ξεκαθαρισει το τοπιο,θα ακουστουν πολλα,απο σοφα εως...
Ομως θελω να ρωτησω κατι προς παντα ενδιαφερομενο.Μηπως η συνεχης ενασχοληση με τις ...ιστορικες,στρατιωτικες,νεομυθολογικες,θαυματοποιες,γαιωβιολογο-μεταφυσικο-υπερφυσικο κλπ(Χαουσχοφερ γαρ...),
μηπως, αναπαραγει το Μεσσιανικο-εβραικο μοντελλο,οπου παλι καποιος εξωτερικος παραγων-εστω και η ομαδα Ε-θα μας σωσει,οδηγωντας μας σε νεα μεγαλεια και θριαμβους,εμας τα μικρα συνηθισμενα ατομα,που αναπαυτικα στον καναπε τους με το τηλεκοντρολ αντι ξιφους,θα παρακολουθουν την ταινια 'ομαδα Ε',μεταξυ αλλων,και μετα νυσταγμενοι θα πεσουν να κοιμηθουν,οπως την προηγουμενη...οπως την επομενη?
Και μηπως εμεις θα μεινουμε ιδιοι οπως χθες...οπως και την επομενη...οπως και παντα,αφου αλλοι πολεμουν για μας?
Και μηπως οταν ο ανθρωπακος(του Βιλχελμ Ραιχ)ταυτιστει με κατι που του παρουσιαζεται σαν φυλετικο αρχετυπο και πεπρωμενο,παραμενοντας βεβαια ανθρωπακος,αφου ο ηρωας ,του χαιδευει προστατευτικα το κεφαλι,χαμογελωντας...μηπως κατι θυμιζουν ολα αυτα?
Πριν απο καιρο περασα απο τον Κακτο,και συζητωντας λιγο με τον Χατζοπουλο,τον ρωτησα πως παει η κινηση των Αρχαιων Ελληνων Συγγραφεων.Παρεπιπτοντως ο Κακτος εκτελει Εθνικο Εργο,παρα την πολεμικη και την κριτικη που του ασκηθηκε απο την αρχη της εκδοτικης του προσπαθειας με τους' Ελληνες',και παρα την ανυπαρξια βοηθειας απο τους γνωστους υπευθυνοεγκληματικαανευθυνους.Επειδη εχει περασει πολυς καιρος απο τοτε,θα παρακαλουσα,οποιον φιλο Ελληνα περνα απο εκει,ας τον ρωτησει τα ιδια,και ας αναγραψει τα αποτελεσματα της μικρης του ερευνας,εδω,προς ενημερωση ολων.
Γιατι,προσωπικα πιστευω,οτι οι μεν κ.κ. Φουρακης,Κεραμυδας,Γκιολβας,Ακτουδιανακης,Καλογερακηςκ.α.ασχολουνται μεν με τα' Ελληνικα',με τον τροπο τους και τους σκοπους τους,οποιοι και ναναι,ομως ...
για την αλχημικη μετατροπη του οντος που λεγεται νεοελληνας, στο Ελληνικο του αντιστοιχο,που του αρμοζει,χρειαζεται η συνειδητη μελετη και βιωση στην καθημερινοτητα,των βιονομικων κανονων και αρχων,που απορρεουν ελευθερα και φυσικα,απο την Αρχαιοελληνικη Γραμματεια.
Για να μην βρουν και οι Ε,οταν κατεβουν,...καμμενη γη.θαναι κριμα!

serpentpan

Edited by - serpentpan on 13/09/2002 17:42:22

Edited by - serpentpan on 13/09/2002 17:44:14

Edited by - serpentpan on 13/09/2002 17:47:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2002, 19:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Serpentpan δεν ρωτάς τον Χατζόπουλο πότε θα κυκλοφορήσει το τελευταίο βιβλίο του Πρόκλου για την Πλατωνική Θεολογία; Αράχνιασαν οι προηγούμενοι τόμοι κι αυτός δεν λέει να... βγει

Για το θέμα των "E" είμαι ικανοποιημένος που υπάρχουν όπως φαίνεται κι άλλες φωνές που μας συμβουλεύουν να μην γίνουμε θύματα εξαπάτησης κι εκμετάλλευσης.

Δεν μας χρειάζονται Σωτήρες. Και αυτοί οι σοφοί που ήρθαν στο παρελθόν κι αποθεώθηκαν θα έχουν απογοητευτεί με την παρανόηση και την διαστρέβλωση αλλά και την εγωιστική εκμετάλλευση των διδασκαλιών τους.

Ας ενεργοποιήσουμε και την άλλη Ομάδα "Ε" την Ομάδα "EΜΕΙΣ" και την συμπληρωματική Μονάδα "Ε" την Μονάδα "ΕΓΩ"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελευθέριος Παλιγγίνης
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2002, 01:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελευθέριος Παλιγγίνης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ελευθέριος Παλιγγίνης

Κατά το «Όλοι για έναν και ένας για όλους» (δηλαδή «Ένας για όλους και όλοι για έναν») ... τη γνωστή φράση του Α λ ε ξ ά ν δ ρ ο υ Δουμά στους «Τρείς Σωματοφύλακες». Εμείς, οι Έλληνες, «Όλοι για έναν και ένας για όλους», ας είμαστε -και αν δεν είμαστε ας γίνουμε-, σωματο - φύλακες του σώματος της Ελλάδος και του Ελληνισμού, κύριοι...

Αυτά, ανεξαρτήτως όλων των άλλων θέσεών μου.

Ελευθέριος Παλιγγίνης.

http://clubs.pathfinder.gr/epsilonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2002, 23:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Φιλε Τhoth,το βιβλιο που ζητας ,εχει ηδη κυκλοφορησει,δηλ.ο 5ος τομος και τελευταιος της σειρας.Το βιβλιο που μου εκανε εντυπωση απο τον Προκλο,ηταν η Θεολογικη του Στοιχειωση,ενα καθαρα μαθηματικο βιβλιο θεολογιας,που θα εκαναν καλα να μελετησουν,οσοι αποπειρωνται να θεολογησουν,γιατι ...αυτο ειναι Θεολογια.Εκεινο που θα πρεπει ισως να αναφερουμε,ειναι οτι 'επειδη οι πωλησεις της σειρας,πανε πολυ καλα,...βγαλαμε τις προκυρηξεις της 17Ν!Εμεις ομως παρα την πολεμικη,επιμενουμε,και θα βγαλουμε ολα τα βιβλια της σειρας'.Αυτα μου ειπαν για το θεμα.

serpentpan

Edited by - serpentpan on 23/09/2002 23:09:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθέριος Παλιγγίνης
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2002, 00:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελευθέριος Παλιγγίνης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ελευθέριος Παλιγγίνης

Ναι το βιβλίο με τις προκυρήξεις της 17Ν είναι όντως τέλειο απ’όλες τις απόψεις, ποιότητας και περιεχομένου.

Ελευθέριος Παλιγγίνης

Edited by - Ελευθέριος Παλιγγίνης on 28/09/2002 15:53:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cinderella
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2002, 00:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cinderella  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cinderella
Αγαπητε Ελευθεριε,
δεν μπορω να ΔΩ τα γραμματα της σελιδας σου...
τα fonts ειναι τοσο ΜΠΛΕ...πανω στο ΗΔΗ μπλε background...
που νοιωθω σαν τυφλη...δεν ξερω αν μονο εγω εχω αυτο το προβλημα..τοτε ισως να πρεπει να παω σε οφθαλμιατρο...αλλα πραγματικα μου ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να διαβασω τι γραφεις...επισης προσπαθησα να τα κανω copy paste στο word...αλλα επισης αδυνατο...εχω ομως μεγαλη περιεργεια και θα ηθελα να διαβασω καποια παο τα κειμενα εκει μεσα...τι να κανω????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2002, 10:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Ευχαριστώ Serpentpan για τις πληροφορίες.

Νομίζω, όμως, ότι στην πλήρη βιβλιογραφία του Πρόκλου υπάρχει ως προγραμματισμένος και 6ος τόμος της Πλατωνικής Θεολογίας, στα στοιχεία που αναφέρονται στην προτελευταία σελίδα των βιβλίων του από τις εκδόσεις ΚΑΚΤΟΣ. Θα ψάξω καλύτερα, γιατί ίσως κάνω λάθος.

Για το βιβλίο "Θεολογική Στοιχείωση" συμφωνώ απόλυτα με την γνώμη σου. Το έχω εδώ και χρόνια από τις εκδόσεις του πανεπιστημίου της Κρήτης και το έχω κάνει "φύλλο και φτερό". Πάνω σε αυτό το βιβλίο βασίστηκε το βιβλίο του Ψευδο-Διονύσιου. Αυτός ο άγνωστος, μυστήριος Χριστιανός συγγραφέας που μέχρι και στον αιώνα μας νομίζαμε ακόμη ότι ήταν ο Διονύσιος, μαθητής του Απ. Παύλου. Αυτό το βιβλίο του Πρόκλου ήταν από τα πρώτα που μετέφρασε, στα Λατινικά, ο Μαρσίλιο Φιτσίνο στην Πλατωνική Ακαδημία της Φλωρεντίας, παρακινούμενος από τον Πίκο ντελα Μιράντολα.

Γενικά το θεωρώ ένα από τα σπουδαιότερα βιβλία που διάβασα ποτέ. Οφείλω να προειδοποιήσω όμως όλους ότι δεν θα είναι εύκολο πράγμα η μελέτη του. Αν κάποιος δεν είναι εξοικειωμένος με την Μαθηματική σκέψη ή με την Παρμενίδεια Διαλεκτική, θα "βογγήξει".

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2002, 11:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καλημερίζω τους φίλους...
Συμφωνώ και με τον Τρισμέγιστο Ερμή καθώς και με τον Σερπεντπάν σε ότι αφορά το έργο "ΣΤΟΙΧΕΙΩΣΕΙΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ"

Πάντως ΑΝ θέλει κάποιος να κατανοήσεις ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ το "τι σημαίνει ΘΕΟΛΟΓΙΑ", όσο και αν "βογγίξει", ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2002, 12:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Λοιπόν θα χαιρόταν ο Πρόκλος αν μας έβλεπε από εκεί ψηλά, να εκτιμούμε τόσο πολύ το έργο του. Νομίζω ότι ο ρόλος του στην ιστορία της φιλοσοφίας είναι πολύ υποβαθμισμένος, ειδικά στην Ελλάδα. Ίσως μετά την ολοκλήρωση της γιγάντιας προσπάθειας του "Κάκτου" να εκτιμήσουμε καλύτερα την φιλοπονία και φιλοσοφική εργασία του Πρόκλου.

Και μία διευκρίνιση για την Πλατωνική θεολογία (στον Serpentpan). Τελικά, μάλλον, είχαμε και οι δύο δίκαιο. Πράγματι κυκλοφόρησε ο 5ος τόμος του έργου (μέσα στον Αύγουστο) αλλά δεν το είχα δει στο βιβλιοπωλείο που πήγα (συνήθως ο Πρόκλος... καταχωνιάζεται). Αυτό εννοούσα όταν έλεγα για 6ο τόμο, κάνοντας λάθος στην λέξη τόμος. Εννοούσα "6ο βιβλίο" γιατί στον 5ο τόμο της σειράς, υπάρχει το 6ο βιβλίο στην σειρά της Πλατωνικής Θεολογίας.

Πάντως αυτό το μπέρδεμα μου βγήκε σε καλό, γιατί, έψαξα χθες πιο προσεκτικά για το βιβλίο και βρήκα και αυτόν τον τόμο (παραλίγο να "πιάσω από τον λαιμό " τον υπάλληλο για να μου ξεθάψει το βιβλίο αυτό).

Θα σε παρακαλέσω, όσο περνάει από το χέρι σου Serpentpan, να πεις κανένα καλό λόγο για να προωθηθεί η έκδοση και των άλλων έργων του Πρόκλου.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
protesilaos
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2002, 17:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους protesilaos
Χαιρετώ τη παρέα
Ελπίζω ο Κεραμυδάς να μην έχει καμία απολύτως σχέση με τους Ε, ο άνθρωπος απλά δεν μου εμπνέει σοβαρότητα.
Όσο για τον Φουράκη δεν έχω σχηματίσει ολοκληρωμένη εικόνα καθώς έχω διαβάσει μόνο μια συνέντευξη του σε γνωστό περιοδικό αναζήτησης (διαφημιστικών καταχωρήσεων θα προσθέσω, αλλά αφήστε το αυτό). Αυτά που διάβασα εκεί με έβαλαν σε υποψίες για τις σκοπιμότητες του κυρίου αυτού, αλλά κι αυτό καθαρά προσωπική εκτίμηση.
Ο βασικός λόγος που γράφω είναι για να μοιραστώ την εμπειρία μου απο μια εκδρομή στους Δελφούς που οργάνωσε ο κ. Καλογεράκης πέρυσι τον Οκτώβριο. Αυτό που μας είπε ήταν ότι "θα είχαμε επαφή". Μέχρι και συνεργείο του Χαρδαβέλα ήρθε. Η "επαφή" θα γινόταν κατά τις εννιά το βράδυ και θα ήμασταν μεσα στον χώρο της Κασταλίας. Βράδιασε, η ώρα περνούσε αλλά δεν αποφάσιζαν να φύγουμε από το ξενοδοχείο ή την ταβέρνα που πήγαμε μετά. Λίγο πριν τις μία αποφασίσαμε να φύγουμε επειδή ομολογώ η δική μου παρέα ήταν ταλεπωρημένη λόγω μικρών παιδιών. Καθώς περνούσαμε από την Κασταλία αποφασίσαμε να σταματήσουμε καθώς ήμασταν περίεργοι. Μέσα στο χώρο ήταν γύρω στα είκοσι άτομα ακόμη. Εδώ πρέπει να ομολογήσω ότι το μέρος είναι φανταστικό με καταπληκτικά γαλήνια ατμόσφαιρα. Ειχαμε και ένα φορτισμένο πλήρως φορητό υπολογιστή. Ανοίγοντάς τον δεν είχαμε καμιά μορφή επικοινωνίας όμως διαπιστώσαμε αυτό που μας περιγράφανε για την αντοχή των μπαταριών, τέλειωσε σε λιγότερο από τρία λεπτά. Κάποιοι άλλοι κάνανε άλλες παρατηρήσεις με άλλες συσκευές. Μετα απο λίγη ώρα φύγαμε. Υστερα απο μια εβδομάδα περίπου, ο κ. Καλογεράκης μας παρουσιάζει μια βιντεοκασέτα από ένα φώς στον ουρανό που θα πρέπει να είσαι πολύ καλοπροαίρετος για να πιστέψεις ότι ήταν διαστημόπλοιο, το μικρόφωνο της κάμερας όμως έπιασε ένα ακράτητο ενθουσιασμό απ' αυτούς που ήταν τριγύρω σαν να βλέπαν διαστημόπλοιο. Όπως μας είπε η επαφή έγινε γύρω στις τρείς μετά τα μεσάνυχτα. Τα συμπεράσματα δικά σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2002, 21:37:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Φιλε Thoth,η αποδοση της 'Στοιχειωσης'που εχεις -και εχω-ειναι απο τις πιο καλες.Ειδικα η εισαγωγη του Dodds,για τους Νεοπλατωνικους,ειναι πολυ καλη.Oτι και να πει κανεις για τους προγονους θαναι λιγο.Απο 'συνοπτικα'τετοια εγχειριδια,φαινεται η ποιοτητα του νοητικου τους,το τεραστιο εργο που εγινε,η πηγη των 'δανειων'-και αγυριστων-απο τριτους,οπως και το ποσο πισω πηγε η ανθρωποτητα,απο την απομακρυνση της -και την καταστροφη-τετοιων πηγων πολιτισμου.Τωρα τελευταια,κανω καποιες μελετες για την Καββαλα,και δυστυχως ολο και περισσοτερο καταληγω στο' αιρετικο' και'εθνικο 'συμπερασμα οτι δεν ειναι παρα εβραικος Νεοπλατωνισμος,το δε Δενδρο της Ζωης,μοιαζει πολυ επικινδυνα με μια ωρισμενη αναπτυξη της Τετρακτυος.Οσον αφορα την 'Ιεροτητα 'του εβραικου αλφαβητου,αυτο,κατα JOSEPH YAHUNDA'HEBREW IS GREEK,απο το 1980,αλλα το βιβλιο δεν υπαρχει ουτε στην Οξφορδη που το εκδωσε,το λομπυ δουλευει καλα,η αναζητηση συνεχιζεται...
Ο Χατζοπουλος ειναι αποφασισμενος να βγαλει οτι υπαρχει,ομως απο τους 2500 περιπου τιτλους που υπαρχουν εβγαλε περιπου 500.Κατι ειναι κι αυτο.Η προσπαθεια συνεχιζεται.
Φιλοι μου οι 'επαφες' με τα διαστημοπλοια,δειχνουν με καθε παραστατικοτητα οτι οι συγγραφεις παρομοιων βιβλιων,ειναι οντως UFO.Ο καθενας μαρτυρα και την καταγωγη του.
Αληθεια εχετε προσπαθησει να επικοινωνησετε με τις πατρωες θεοτητες ποτε?Δηλ. να ενεργοποιησετε καποιο φυλετικο Αρχετυπο,π.χ.την Αγνη Κορη,την θεα ΔΗΜΗΤΡΑ,τωρα που πηγαμε ολοι καποιες διακοπες?
Ηταν οι Πατερες μας πλανημενοι ειδωλολατρες,και μονον οι θεοτητες της εγγυς Ανατολης πραγματικες,η μηπως το αντιθετο?
Και μηπως η ενασχοληση μας με τα 'διαστημικα'και οχι με τον στοχασμο πανω στην Πατρωα οπτικη και Βιονομικη πρακτικη,δυσχεραινει την παραγωγη ωρισμενης κραδασμικης συχνοτητας αστρονοητικου υλικου απο ολους εμας,στον παροντα χωρο που λεγεται Ελλαδα, και που θα επιτρεψει την χρηση του,σαν 'φορεα' απο τις Πατρωες ΘΕΟΤΗΤΕΣ,για δυνατοτητα 'γειωσης'τους στον παροντα ιστορικο χωροχρονο,μαζικα και εκτεταμενα(γιατι ατομικα παντα γινοταν ,και οι θεοι ηταν παντα ζωντανοι)?
Θελουν λοιπον οι περι Ε τυρβαζοντες ,να ζωντανεψουν παλι τα Μυστηρια και οι θεοτητες ,εδω και στον παροντα χρονο,η ειναι απλοι ...κονομησαριοι,ευκαιριακοι τυχοδιωκτες?
Ερωτημα για απαντηση και σκεψη...
θα δουμε λοιπον!

serpentpan

Edited by - serpentpan on 26/09/2002 23:48:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arzuna
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2002, 00:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arzuna
...μία μικρή "σφήνα" :

quote:
το δε Δενδρο της Ζωης,μοιαζει πολυ επικινδυνα με μια ωρισμενη αναπτυξη της Τετρακτυος

Μα γιατί να μην μοιάζει το καβαλιστικό Δένδρο της Ζωής με την Τετρακτύ;

Υπήρξε ποτέ η συμβολική αναπαράσταση των αρχετυπικών ιδεών δικαίωμα και προσόν ενός συγκεκριμένου λαού ή ενός συστήματος σκέψης;

κατά τ'άλλα η τοποθέτησή σου περί E-λόγων έχει αρκετή αλήθεια κατά την άποψή μου.

"Η Θυσία της Γνώσης είναι πιο μεγάλη από κάθε υλική θυσία. Η Γνώση είναι αυτό που μέσα του, κάθε πράξη φτάνει στο ανώτατο σημείο της"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2002, 00:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Έχεις δίκιο Serpentpan, είχα ξεχάσει την Εισαγωγή από τον καλύτερο ακαδημαϊκό μελετητή του νεοπλατωνισμού τον E. Dodds.

Θέλω να σε ρωτήσω κάτι κι αν θέλεις μου απαντάς. Αυτήν την έκδοση της Τετρακτύος που έχει σχέση με το Καββαλιστικό δένδρο είναι η τετρακτύς κατά πολλαπλασιασμό με την ακολουθία 1,2,3,4,9,8,27 και τους αριθμούς 6, 12, 18 που συμπληρώνουν την προηγούμενη επτάδα; Αν είναι έτσι θα με βοηθούσε να μου έλεγες αν υπάρχει κάτι σχετικό που έχεις υπόψη σου γιατί είναι από τα θέματα που με "τρελαίνουν".

Όσο για το θέμα ποιοι πήραν από ποιους είναι τόσο χαμένο μέσα στις χιλιετηρίδες που ο καθένας μπορεί να βρει στοιχεία για να αποδείξει όλες τις απόψεις. Δεν νομίζω ότι θα κολλήσω σε αυτό. Αυτό που με χαροποιεί είναι ότι γεννήθηκα (τυχαία;) ως Έλληνας και έχω την ευκαιρία να μελετήσω αυτήν την θαυμάσια φιλοσοφία μέσα από την ίδια την γλώσσα, γεγονός που είναι ανεκτίμητο αν το αξιοποιήσει κάποιος.

Η αρχαία Ελλάδα δεν ήταν ρατσιστική. Στην βιογραφία του Πρόκλου αναφέρει ο Μαρίνος ότι ευτυχώς που οι "γυπογίγαντες" (εννοώντας τους Χριστιανούς ) ανάγκασαν τον Πρόκλο να φύγει από την Αθήνα και έτσι να μυηθεί και στα μυστήρια των βαρβάρων (της Ανατολής) από όπου πήρε και έδωσε πράγματα. Αν τιμούσαμε πραγματικά τους φιλοσόφους μας και την αρχαία ελληνική παράδοση θα ήμαστε πολιτισμένοι, και ανοιχτοί στο νου και στον διάλογο και όχι Ουφόπληκτοι όπως οι σημερινοί "Ε".

Το πρόβλημα είναι πως να πείσουμε τους "Ελληνάρες" να γίνουν πραγματικά Έλληνες.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2002, 19:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Θα μπορουσαμε να πεισουμε ποτε κανεναν,για οτιδηποτε,παρα μονον αν ηθελε ο ιδιος να' κοινωνησει' μαζι μας,την ιδια αποψη,την ιδια στιγμη?Αφηνοντας διαφορα πραγματα στο τραπεζι της συζητησης ,ο καθενας παιρνει οτι θελει,οποτε θελει...και αν θελει.
Οι Ελληνες παντα σεβαστηκαν τον οποιο πολιτισμο αντικρυζαν,οποτεδηποτε.Κι αυτο γιατι αν θεωρησουμε τις φυλες-λαους-εθνη,σαν τα διαφορα οργανα του οργανισμου που λεγεται Ανθρωποτητα,οπως ακριβως τα διαφορα οργανα στο ανθρωπινο σωμα(εγκεφαλος,συκωτι,οστα κ.λ.π.),οπως τα οργανα αυτα με την διαφορετικοτητα τους,και την ιδιαιτερη λειτουργια τους,προσφεραν στον οργανισμο τα ιδιαιτερα τους προιοντα με τα οποια ζουσε ο οργανισμος αυτος,ετσι και τα διαφορα εθνη κ.λ.π.με τις ιδιαιτερες υλικες και πνευματικες λειτουργιες και δημιουργιες,συνεβαλλαν στην κοινη υλικη και πνευματικη ζωη ολης της Ανθρωποτητας.
Απο αυτην την οπτικη λοιπον,ολοι χρειαζονται κι ολοι προσφεραν.
Η αντιθεση μου αφορα το πως χρησιμοποιησαν καποιοι λαοι ,οπως π.χ.ο εβραικος,τα 'δανεια' απο παρακειμενους ,περισσοτερο ανεπτυγμενους απο αυτους λαους,π.χ.Ελληνες,Αιγυπτιοι,Βαβυλωνιοι κ.λ.π.
Αφου λοιπον τα 'εβραιικοποιησαν',απο το αλφαβητο τους εως αρχετυπα , οπως το Δεντρο της Ζωης(μην ξεχναμε την Η.Ρ.Β.που αναφερει οτι το Δεντρο της Ζωης ,απανταται χιλιαδες χρονια πριν την υπαρξη καν του εβραικου εθνους),τα εμφανισαν ως αποκλειστικα δικα τους,και σε συνδυασμο με παρανοιες οπως 'μοναδικος και αληθινος θεος'που ευτυχως γι αυτους, μονον αυτοι-'ο εκλεκτος λαος'- βρισκονταν σε σχεση μαζι του,και δυστυχως για μας,μονον με την διαμεσολαβηση αυτων ως ιερατειου,και του Μεσσια τους ,ως βασιλεα ολων,θα ερχομασταν εμεις οι φτωχοι 'ειδωλολατρες'η 'αιρετικοι'σε σχεση και επαφη μαζι Του ,επιδοθηκαν -εως και μεχρι σημερα-σε οσο το δυνατον μεγαλυτερη καταστροφη των γυρω λαων αρχικα,και μετα ευρυτερα,και υλικα αλλα και πολιτιστικα -πνευματικα.
Βεβαια,σαν απο τους πιο υλιστικους και αντιπνευματικους λαους που περασαν απο τον πλανητη,τους ενδιεφερε πρωτιστα η υλικη εξουσια,και βεβαια σιγοροκανιζοντας τις πιστεις και την ταυτοτητα των αλλων λαων,τους θεους ,τα Μυστηρια και τις Παραδοσεις τους και κατα συνεπεια, ΚΥΡΙΩΣ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΤΟΥΣ,προκαλεσαν ολην αυτην την συγχυση και την απογνωση στην Δυση,που την ζουμε τοσο εντονα στις μερες μας,το αδιεξοδο της διακοπης της επαφης των Εθνων με την Συλλογικη ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΤΟΥΣ ΨΥΧΗ,απο οπου αντλουσαν πνευματικη ενεργεια για την συνεχιση της υπαρξης και της υποστασης τους.
Σαν πανεξυπνοι,απο το Τιφαρεθ,διαλεξαν και προτιμησαν τον υλικο χρυσο,και τον πνευματικο,...ποιος νοιαζεται τωρα γιαυτα?
Και βεβαια οταν ο Ουρανος εξαντλησε τα ορια της υπομονης του με τις παρανοιες τους,εστειλε εναν Απεσταλμενο,που ηταν εβραιος με Ελληνικη ψυχοσυνθεση,για να διδαξει την ουσια του Δρομου-μεταξυ αλλων-,και να ανθρωποποιησει τις καρδιες τους,που ειχαν μεταμορφωθει, αποτελουμενες απο επιχρυσωμενο τσιγκο,αυτοι Τον δολοφονησαν,διεστρεψαν οπως τους συνεφερε την Διδασκαλια Του,δημιουργωντας την κυρια δυναμη και οπλο καταστροφης,τον φημισμενο χριστιανισμο,το υποζυγιο, που τους κουβαλα εως σημερα στην πλατη του,και που γιαυτο μερικοι αποκαλουν εβραιοχριστιανισμο,...και εφεραν την κολαση στην ταλαιπωρη Γη μας.
Τα... μεγαλεια ειναι γνωστα σε ολους ,ισως ομως δεν καταλαβαν η δεν εψαξαν πολλοι,για το τι μπολιαστηκε στην Δυτικη προχριστιανικη Συλλογικη Ψυχη,με αποτελεσμα ο 'παγανιστικος'(sic!) Δυτικος κοσμος -πολυ πνευματικωτερος απο τον σημερινο-να εκφυλιστει στο σημερινο εκτρωμα πoυ ζουμε.
Η ευθυνη του εβραικου λαου ειναι τεραστια οσον αφορα την πνευματικη και υλικη καταπτωση της Δυσης(μερικοι ισχυριζονται οτι και αυτο ηταν στα σχεδια της γριας Σιων),και το καρμα που εχουν να πληρωσουν ...ουτε ψυλλος στον κορφο τους!Η A.BAILEY,τους τα ειπε συστηματικα,καθαρα και ωραια,γιαυτο και μεσω του πληρωμενου απο αυτους Τυπου,την κατηγορησαν σαν ...Ναζι,για αντισημιτισμο...κλασσικα.Τυχαια μαλιστα βρηκα και ενα κειμενο στο Δικτυο,ενος ορθοδοξου ραββινου,στο site της BAILEY,οπου την κατηγορει για αντισημιτικες θεσεις ...αν σας ενδιαφερει ψαξτε το.
Στον δε Εσωτερισμο,που οι θεμελιωδεις του πηγες για την Δυση, ειναι ο Ελληνισμος,η Αιγυπτιακη προσεγγιση και οι παραδοσεις των Βορειων λαων,παιχτηκε το ιδιο σεναριο ,με αποτελεσμα σημερα,αν καποιος θελει να ασχοληθει με το ζητημα,να ειναι αναγκασμενος να περασει απο την 'πυλη της Ιερουσαλημ',μιας και ο 'εκλεκτος λαος ',με τα συνειδητα και τα ασυνειδητα(συνηθως)οργανα του,δεν αφησαν τιποτε ορθιο.
Το ελπιδοφορο-κατα μια αποψη-ειναι το γεγονος της αμφισβητησης στις μερες μας ,της εβραιοχριστιανικης οπτικης,και η προσπαθεια αναβιωσης των προχριστιανικων παραδοσεων,στην Ευρωπη και την Αμερικη.
Ειχα διαβασει ενα αρθρο του 1970,περιπου ,σε ενα περιοδικο ,σχετικα με την αναβιωση του Δρυιδισμου,στην Αγγλια.Εγραφε-το αναφερω με καθε επιφυλαξη-οτι τοτε αριθμουσαν περιπου 100000 Δρυιδες στην Αγγλια.Σημερα τα ζουμε σιγα σιγα και στην χωρα μας,με τις οποιες προσπαθειες αναβιωσης της Αρχαιοελληνικης θρησκειας.Νομιζω οτι παρα τις οποιες υπερβολες και γραφικοτητες,που στην αρχη και τα πρωτα βηματα ,θα παρουσιαστουν αναποφευκτα,οι θεοι των Πατερων μας,ειναι τοσο Αγιοι,οσο οποιουδηποτε αλλου πανθεου(και του εβραιοχριστιανικου),ενω ο ορος 'ειδωλολατρες'αποτελει υβρη και ο καθενας ειναι ελευθερος να επιλεξει.
Παντως,πιστευω ,οτι οι θεοι,δεν ειναι νεκροι,νεκροι ψυχικα και αποκτηνωμενοι ειναι οι νεοελληνες,οπως θελει τους παντες η αγια παγκοσμιοποιηση.
Τωρα αγαπητε Thoth,την σχεση που αναφερεις,δεν την εχω ψαξει,οπως την αναφερεις.
Μπορω ομως να σου γραψω κατι που ανακαλυψα και θα ψαχνω για καιρο ακομη...

======================================================================
itujhgyrtu - O - uyrt92384652-9834752-938762-3dlfglfgh- O -lklhkjlh;;';glhkjlh;glhirooituy898544u5555hgtyewwyeghfgjjjjyygyyw
==================================================================
dkdlhfdd-O-sdjddf-O-siehskdfhbksdnbf,suikshskdkjhdj-O-isguai-O-h
akjsdgfakhs.fgqwielfazkjbvysioahijwd;fowsd;sdh;kqewry;oqhgalksgj
==================================================================
auyakuas-O-syailh-O-isaeyrskdfskffskdksdbdkfjfdk-O-ujyt-O-wieei-O-
alfashsakshdfka;seuorgladfngwuygwlfnvbsa;lerygwlenglwqierglqwerjg
kasfkajkfvviυλ-O-alyfgfkajrgiwqehrgkwnfjvk;asufhgla;sdjgo;asg;lhgga
kxdru;skdnb;skduhfgkseruytw;oelkvn;eswrlougwl;qerjg;wlergweljigwe
==================================================================
;suthsll-O-alisdd-Ozzzxhczyyjeklryvlsbvbvbvvb-O-l;k-O-suod-O-kiu-O-
difdidffjskudhgs;dlnfgwoethjlbns;odfblasfdn;ovbwehorlgbjs;dhgle;ge
irhiaiuiviaκθ-O-zkjsyfdvbgkaslfnblisaehfkjbsadnkfbausfhgkaer;ugyhq
liwbrvkaslbvlaksuhvaksdvaliskuhrkasnbkvalsurhakwruirkgalhksrugyhak
ujseygfujyej-O-zjsyfgajsdbfajsfgba,jsfuayslkdfgaksjdghkalsdhgkalsg
kxxkcjfbnskd.jsudhg,xjnfbkdufghelriguelrigjdlfiugelrigjslrgnsjhrhg
==================================================================
Δεν φταιω εγω για την μορφη που χρησιμοποιησα,γιατι το σχημα δεν εβγαινε στην οθονη...
Προσεξε τους κυκλους αναμεσα στις παυλες...και αν μπορειτε σχηματιστε το στην θεση αυτη,οπως πρεπει.


...με οτι συνεπαγεται η αναλογια...
Επισης υπαρχει αντιστοιχια του Εννεαγραμμου με το Δεντρο της Ζωης,και οτι συνεπαγεται αυτο...



Εκεινο ειδικα που ψαχνω ,και εγω και καποιοι φιλοι,ειναι 'οι γραμμουλες'των Ατραπων,γιατι νομιζω οτι εχουν γινει λαθη στην αναπτυξη της Τετρακτυος,ειτε σκοπιμα ειτε απο απωλεια γνωσης.
Περιμενω σχολια και ιδεες...

Επισης ο Κρισναμουρτι ειναι σημαντικο ζητημα,δεν το ξεχασα φιλε αεναε,αλλα ο χρονος και η δουλεια πιεζουν ασφυκτικα αυτον τον καιρο...
Φιλικα.

serpentpan

Edited by - serpentpan on 27/09/2002 23:43:12

Edited by - serpentpan on 27/09/2002 23:45:14

Edited by - serpentpan on 27/09/2002 23:47:16

Edited by - serpentpan on 28/09/2002 00:00:51

Edited by - serpentpan on 01/10/2002 22:15:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WHITE_WOLF
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2002, 01:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WHITE_WOLF
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ.ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ Ο ΕΝΕΡΓΟΣ ΝΑΟΣ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΦΟΚΛΑΝΤΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΙΤΙΕΣ (ΟΧΙ Η ΜΟΝΗ)ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΙ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΚΑΙ ΥΠ ΟΨΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΟΧΙ ΤΩΡΑ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2002, 23:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr

quote:

.....
Επισης ο Κρισναμουρτι ειναι σημαντικο ζητημα,δεν το ξεχασα φιλε αεναε,αλλα ο χρονος και η δουλεια πιεζουν ασφυκτικα αυτον τον καιρο...
Φιλικα.
serpentpan

ναι ο χρόνος, πράγματι, και ποιον δεν τον πιέζει αγαπητέ, αρκετά θέματα παρουσιάζουν ενδιαφέρον, αλλά μόνο λίγα παρακολουθώ.
Έτσι κι' αλλιώς, ποιός βιάζεται; Άλλωστε δεν μιλάμε για να μιλάμε, μιλάμε για να σκεφτόμαστε βαθύτερα.
Στα γραφόμενά σου έχω να κάνω μια επισήμανση σχετικά με τους Εβραίους, προσωπικά πιστεύω ότι η Σταύρωση ήταν κάτι προσχεδιασμένο και αναπόφευκτο και δεν γνωρίζω κανένα που να έχει τη σοφία να κατανοεί τη λειτουργία του Θεϊκού Νόμου (βλέπε κάρμα) ώστε να καταλογίζει χρέη σε λαούς.
Βλέποντας τη σημερινή διεθνή σκηνή και έχοντας στο βάθος της συνείδησής μου τη θεωρία του χάους, με πιάνουν κάτι κρύα ρίγη καθώς ακούω τον ήχο του αναπόφευκτου (βλέπε matrix).
Όλα τα ανθρώπινα όντα είναι αυτό, όντα. Τα υπόλοιπα είναι ετικέτες, κακογραμμένες και κιτρινισμένες από τον καιρό, ποιός μπορεί να απαντήσει για τη φύση και τη θέση του καθενός στον κόσμο...
Μυστήριο (βλέπε X-files)

αυτά, καλό βράδυ


Τι το ον αεί, γέννεσιν δε ουκ έχον, και τι το γιγνόμενον δε αεί, ον δε ουδέποτε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2002, 23:45:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Προφανως και κανεις δεν μπορει να γνωριζει τα σχεδια του Οντος ...
μπορει ομως να παρατηρει και να πληροφορειται,να μελετα και να συνδιαζει...
Μην λησμονεις την πιστη σου για τον καρμικο ρολο της Σταυρωσης,αφορα εκτιμηση για τις Βουλες του Οντος,και ομοια κι εγω εκτιμω γι'αυτα που γραφω.
Δεν μισω κανεναν ουτε παριστανω τον αντισημιτιστη,απλα σε θεωρησεις που μου αρεσουν οπως π.χ. η Αρχαιοελληνικη,ο εβραιοχριστιανισμος επαιξε-ισως μεχρι και αυτην την στιγμη-καταστρεπτικο ρολο.
Υπαρχουν αδιασειστα ιστορικα γεγονοτα,και δεν ειναι πεποιθησεις,πιστεις η θεωριες-εκτιμησεις.
Σκεψου για παραδειγμα,την συνεπεια με την οποια πραγματωσαν οι χριστιανοι τις εντολες του Διδασκαλου τους για αγαπη,και επισης την συνεπεια των βουδδιστων για Ελεος προς ολα τα οντα,δηλ. των επιταγων του Βουδδα.Ποιοι νομιζεις οτι ηταν πραγματικα πιο συνεπεις?
Επισης παρακολουθεις τι γινεται στην Παλαιστινη του 'εκλεκτου λαου',τις μερες που ζουμε?
Επισης ,τελος,τις συμπεριφορες των Θιβετιανων βουδδιστων,οταν και απο τοτε που διωχτηκαν απο το θιβετ απο τους Κινεζους?
'Το δενδρο απο τους καρπους του γνωριζεται'...

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2002, 22:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr
quote:

...Υπαρχουν αδιασειστα ιστορικα γεγονοτα,και δεν ειναι πεποιθησεις,πιστεις η θεωριες-εκτιμησεις.


δεν διαφωνώ, όμως πάντα τη ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ζημιά την κάνουμε μόνοι μας στον εαυτό μας, εξωτερικοί εχθροί πάντα θα υπάρχουν, γιατί λοιπόν να ασχολούμαστε με αυτούς τους οποίους ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ θα αντιμετωπίζουμε, ότι όνομα και νάχουν; Θύμωσε ποτέ ο Λεωνίδας που εκστράτευσε ο Δαρείος; Τα εθνικά μας ελλατώματα είναι θέμα άλλης συζήτησης (χμμ υπάρχει άραγε τέτοιο topic;)

quote:

...Σκεψου για παραδειγμα,την συνεπεια με την οποια πραγματωσαν οι χριστιανοι τις εντολες του Διδασκαλου τους για αγαπη,και επισης την συνεπεια των βουδδιστων για Ελεος προς ολα τα οντα,δηλ. των επιταγων του Βουδδα.Ποιοι νομιζεις οτι ηταν πραγματικα πιο συνεπεις?


Πότε Βούδας, πότε Κούδας, πότε Ιησούς κι Ιούδας...
Χα! δεν απαντώ σε ερωτήσεις που εξάπτουν θρησκευτικές αντιπαραθέσεις.

quote:

Επισης παρακολουθεις τι γινεται στην Παλαιστινη του 'εκλεκτου λαου',τις μερες που ζουμε?


Κάποτε οι πολεμιστές θεωρούσαν αμαρτία να κτυπήσουν ακόμα και το άλογο του αντιπάλου. Σήμερα σκοτώνονται 20 άμαχοι για κάθε στρατιώτη. Μου φαίνεται πως πρέπει σε καιρό πολέμου να επιστρατεύονται όλες οι ΓΥΝΑΙΚΕΣ τα ΠΑΙΔΙΑ και οι ΓΕΡΟΙ για να ΓΛΥΤΩΣΟΥΝ τη ζωή τους!!!
Η ανθρωπότητα έχει καταντήσει ένας απεχθής "πολιτισμός" δειλών χωρίς τιμή και υπόληψη.

Όντως αγαπητέ serpentpan το δένδρο απ' τους καρπούς του γνωρίζεται...

Τι το ον αεί, γέννεσιν δε ουκ έχον, και τι το γιγνόμενον δε αεί, ον δε ουδέποτε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Doukas
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2002, 21:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doukas
quote:

Χαιρετώ τη παρέα
Ελπίζω ο Κεραμυδάς να μην έχει καμία απολύτως σχέση με τους Ε, ο άνθρωπος απλά δεν μου εμπνέει σοβαρότητα.
Όσο για τον Φουράκη δεν έχω σχηματίσει ολοκληρωμένη εικόνα καθώς έχω διαβάσει μόνο μια συνέντευξη του σε γνωστό περιοδικό αναζήτησης (διαφημιστικών καταχωρήσεων θα προσθέσω, αλλά αφήστε το αυτό). Αυτά που διάβασα εκεί με έβαλαν σε υποψίες για τις σκοπιμότητες του κυρίου αυτού, αλλά κι αυτό καθαρά προσωπική εκτίμηση.
Ο βασικός λόγος που γράφω είναι για να μοιραστώ την εμπειρία μου απο μια εκδρομή στους Δελφούς που οργάνωσε ο κ. Καλογεράκης πέρυσι τον Οκτώβριο. Αυτό που μας είπε ήταν ότι "θα είχαμε επαφή". Μέχρι και συνεργείο του Χαρδαβέλα ήρθε. Η "επαφή" θα γινόταν κατά τις εννιά το βράδυ και θα ήμασταν μεσα στον χώρο της Κασταλίας. Βράδιασε, η ώρα περνούσε αλλά δεν αποφάσιζαν να φύγουμε από το ξενοδοχείο ή την ταβέρνα που πήγαμε μετά. Λίγο πριν τις μία αποφασίσαμε να φύγουμε επειδή ομολογώ η δική μου παρέα ήταν ταλεπωρημένη λόγω μικρών παιδιών. Καθώς περνούσαμε από την Κασταλία αποφασίσαμε να σταματήσουμε καθώς ήμασταν περίεργοι. Μέσα στο χώρο ήταν γύρω στα είκοσι άτομα ακόμη. Εδώ πρέπει να ομολογήσω ότι το μέρος είναι φανταστικό με καταπληκτικά γαλήνια ατμόσφαιρα. Ειχαμε και ένα φορτισμένο πλήρως φορητό υπολογιστή. Ανοίγοντάς τον δεν είχαμε καμιά μορφή επικοινωνίας όμως διαπιστώσαμε αυτό που μας περιγράφανε για την αντοχή των μπαταριών, τέλειωσε σε λιγότερο από τρία λεπτά. Κάποιοι άλλοι κάνανε άλλες παρατηρήσεις με άλλες συσκευές. Μετα απο λίγη ώρα φύγαμε. Υστερα απο μια εβδομάδα περίπου, ο κ. Καλογεράκης μας παρουσιάζει μια βιντεοκασέτα από ένα φώς στον ουρανό που θα πρέπει να είσαι πολύ καλοπροαίρετος για να πιστέψεις ότι ήταν διαστημόπλοιο, το μικρόφωνο της κάμερας όμως έπιασε ένα ακράτητο ενθουσιασμό απ' αυτούς που ήταν τριγύρω σαν να βλέπαν διαστημόπλοιο. Όπως μας είπε η επαφή έγινε γύρω στις τρείς μετά τα μεσάνυχτα. Τα συμπεράσματα δικά σας



Είναι προτιμότερο πιστεύω,όπως και καλύτερο για όλους μας να δικαιολογούμε κάθε φορά γιατί λέμε κάτι για κάποιον και όχι να το αφήνουμε έτσι να αιωρείται στον αέρα.Π.χ γιατί δεν σου εμπνέει εμπιστοσύνη ο Κεραμυδάς;Τεκμηρίωσέ το και μετά συνέχισε!

)(Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2002, 21:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
Διαφωνώ πλήρως με όσους λένε ότι όσοι ασχολούμαστε με την Ε είμαστε παλαβοί και ότι μας ΄χουν παρασύρει κάποιοι.Κανείς δεν είπε ότι όλα αυτά τα πιστεύουμε χωρίς να τα κρίνουμε.Διακρίνουμε όμως πολλές συμπτώσεις και συναντούμε πολλά κείμενα αρχαίων ελλήνων που μας κινούν την περιέργεια με όσα αναφέρουν.Συμφωνώ ότι ο Κεραμιδάς είναι μια σκέτη αντιγραφή και προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την περιέργεια ολων μας.Αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω τα αρχαία κείμενα,τα μνημεία και ό,τι άλλο περιγράφει η ιστορία μας.Καλό κατά τη γνώμη μου είναι να συνεχίσουμε να αναζητούμε την αλήθεια για να δούμε τι πραγματικά ισχύει χώρις όμως να πρασυρόμαστε και να δημιουργούμε μόνοι μας προφητείες και άλλες παρόμοιες καταστάσεις.
Όσον αφορά το σύμβολο της ομάδας έχει ταυτιστεί με το ΕΙ των Δελφών,το -)Ι(- ή κατά άλλους το -)(- που βρέθηκε στον τάφο του Μίνωα,καθώς και με το <- σε αρχαία αγγεία.

Γ.ΚΩΣΤΑΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθέριος Παλιγγίνης
Νέο Μέλος

Greece
41 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2002, 11:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελευθέριος Παλιγγίνης  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ελευθέριος Παλιγγίνης
Χωρίς διάθεση υπεράσπισης του κ. Α. Κεραμυδά ή άλλων, οφείλω να σας υπενθυμίσω οτι τα βιβλία που προκύπτουν από μία διαδικασία έρευνας, νομιμοποιούνται να παραπέμπουν σε προηγούμενες ερευνητικές εργασίες κάποιων άλλων, και όταν οι συγγραφείς θέλουν να γίνουν πιό συγκεκριμένοι, είναι ελεύθεροι να εντάσσουν κείμενα άλλων εντός εισαγωγικών, αναφέροντας την πηγή και αν μη τι άλλο προσθέτοντας τα δικά τους σχόλια και συμπεράσματα. Tώρα αν αυτό κάποιοι το θεωρούν «αντιγραφή» με την έννοια της «κλοπής», τότε τι να πω... Eίναι γελοία μία τέτοια μομφή, γιατί αν δεν γινόταν αυτή η «κλοπή» δεν θα υπήρχε στις μέρες μας ούτε ένα αξιόλογο βιβλίο έρευνας για δείγμα

Όσο για το οτι κάποιοι παρασύρονται απο συγγραφείς... Πιστεύω πως όλα τα νοήμονα όντα επηρρεαζόμαστε αρχικά απο ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ υποπίπτει στην αντίληψή μας, αλλα η τελική κρίση, η αξιολόγηση των πληροφοριών και των όποιων στοιχείων, είναι απόλυτα δική μας. Κάποιες αναφορές συγγραφέων είναι αληθείς, κάποιες όχι. Προσωπικά πιστεύω οτι κάποια πληροφορία είναι έγκυρη, όταν επαληθεύεται από πολλές, διαφορετικής προέλευσης πηγές. Όχι όταν αναφέρουν κάτι πολλοί, που όμως έχουν επηρρεαστεί από τον ίδιο συγγραφέα. Σε αυτή την περίπτωση, δεν έχουμε επαλήθευση. Γιατί δεν έχουμε πολλές διαφορετικές πηγές, αλλα ουσιαστικά την ίδια.


Παλιγγίνης Ελευθέριος


http://clubs.pathfinder.gr/epsilon

Ελευθέριος Παλιγγίνης

Edited by - Ελευθέριος Παλιγγίνης on 09/10/2002 12:01:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2002, 00:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Εντελως φιλικα,θα ηθελα να παραθεσω την πληροφορια-τουλαχιστον απο αυτα που γνωριζω-οτι το συμβολο που αναφερατε,δηλ.το διπλο Ε η αλλοιως )+(,πρωτοεμφανιστηκε σαν εμβλημα Εσωτερικης οργανωσης,στις αρχες του αιωνα,απο το Ταγμα του Κρινου και του Αετου,μια σεβαστη και σοβαρη προσπαθεια απο την ρωσοεβραια Μ.ΡΟΥΤΣΙΝ και τον ελληνα Δ.ΣΕΜΕΛΑ,να βρεθει ο γεωμετρικος τοπος της Αρχαιοελληνικης και Εβραικης-Χριστιανικης Παραδοσης,αφαιρωντας τις σκουριες,παραμορφωσεις και σκοπιμοτητες-αλλα και τις παρανοιες!!!
Για μενα αποτελει μια ειλικρινη προσπαθεια,μια αυθεντικη διδασκαλια,που ενεπνευσε-και εμπνεει ακομη πολλους,μεταξυ των οποιων και μενα-και ισως αποτελει 'δουλεια' της οργανωσης Ε,αν τελικα υφισταται τετοια.
Ομως οπως ηταν φυσικο,οι 'επιγονοι',προσπαθησαν -και προσπαθουν σημερα-να ραψουν και να φορεσουν καπελλο με AYTHENTIC JEROYSALEM STYLING,υπο τον μανδυα της Μαρτινιστικης ΜΑΓΓΑΝΕΙΑΣ η αλλων μαγικομαγγανευτικων νοητικων ανισορροπιων,επειδη η λαμπροτητα του ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΟΡΘΟΥ ΛΟΓΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΒΑΣΤΑΧΤΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΑΣΘΕΝΗΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ Μ... ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΕΛΙΚΕΣ.
Ετσι το Ταγμα σημερα νομιζω οτι βρισκεται σε ανισορροπια,με υπερτονισμενο το εβραιοχριστιανικο-μαγικομαγγανευτικο στοιχειο,και υποτονισμενο-εως ανυπαρκτο το ελληνικο-φιλοσοφικο-Μυσταγωγικο μερος που θα μπορουσε να φερει την πολυποθητη ισορροπια...
...και ολα αυτα τα γραφω,γιατι διαβασα σε ενα τευχος του ΤΡΙΤΟΥ ΜΑΤΙΟΥ,οτι το Ταγμα του Κριναετου,αποτελει σημερα την Κιβωτο του Ελληνισμου...
...και με καθε ειλικρινη διαθεση,για την αποκατασταση της Αληθειας...

serpentpan

Edited by - serpentpan on 11/10/2002 00:16:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

believer
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2002, 17:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους believer
Σεβαστες ολες οι αποψεις που μπορει να διαβασει καποιος και ακομη περισοτερο οταν αυτες συνοδευονται και απο καποιου ειδους τεκμηριωση. Η θεση το καλου αναγνωστη ειναι οχι να κρινει αυτα που γραφονται αλλα αλλα να κραταει αυτα που θεωρει σημαντικα για αυτον. Εχοντας διαβασει αρκετα απο τα σχολια και τις τοποθετησεις των φιλων για την Ομαδα Ε ακομα δεν εχω καταλαβει το σκοπο για την υπαρξη μιας τετοιας αποκρυφιστικης οργανωσης. Ακουγεται ωραια οτι υπαρχει η ομαδα Ε και οτι αποτερο σκοπο εχει την διαιωνηση της Ελληνικης Ψυχης, αλλα διερωτωμαι αρκετες φορες πως μια τετοια οργανωση συνεχιζει να υπαρχει και πως "στρατολογει" μελη για να συνεχιστει αυτο το βαρυ εργο(εαν οντως ειναι ετσι.) Επιθυμια μου λοιπον ειναι να μαθω πολλα περισσοτερα γιατι ειμαι και θελω να θεωρουμαι Ελληνας και οχι καποιος ο οποιος εχει μυηθει αθελα του στην Εβραικη "Ορθοδοξη Χριστιανοσινη" η οποια σαν σκοπο εχει να υποτασσει τον ανθρωπινο νου και να προκαλει δεος και φοβο για τους λογους που μονο λιγοι ξερουν και ακομα λιγοτεροι στο μελλον θα καταλαβουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2002, 22:37:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Θα ηθελα επισης να θεσω δυο ερωτηματα,προς τους απανταχου Ε,Υ,Ζ,Χ...και ολα τα γραμματα της αλφαβητου.Το ερωτημα επισης αφορα και τους Ελληνες η 'Ελληνες'-παντως-χριστιανους Ορθοδοξους η μη η οτι θελει τελος παντων...
1.Οταν η επικρατουσα θρησκεια-ο ορος Αρχαιοελληνικη θρησκεια και μονον,ειναι ατυχης,γιατι νομιζω οτι για τους Αρχαιους,η Φιλοσοφια,η Θρησκεια και ο Εσωτερισμος,ηταν ΟΛΟ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟ,και 'εσπασε'στα επι μερους μετεπειτα,μαλλον λογω απωλειας της Γνωσης,παντως χρησιμοποιουμε τον ορο θρησκεια,για να συννενοηθουμε,με βαση οτι σημερα εννοουμε σαν θρησκεια-οταν λοιπον επικρατουσαν στην πατριδα μας οι ειδωλολατρες,η Ελλαδα εφτασε μεχρι την Ινδια,Κατω Ιταλια κ.λ.π.Οταν επεκρατησε η μονη και αληθης θρησκεια δηλ. ο γνωστος και φημισμενος εβραιοχριστιανισμος,φτασαμε στο σημειο να διεκδικουν οι φιλτατοι 'γειτονες' το μισο Αιγαιο.Επι ειδωλολατρων,η Τεχνη,η Φιλοσοφια,το Καλλος και η Αρμονια εφτασαν σε βαθμο δυσκολα προσεγγισιμο σημερα,ενω σημερα υπαρχει...αλλα νομιζω ειναι περιττο να γραφω για την ευκολα παρατηρησιμη απο τον καθενα καθημερινοτητα.Και ας μην αναφερθουν παλι οι καραμελλες της ακμης και παρακμης των πολιτισμων,γιατι κανεις δεν μπορει να ξερει που τελειωνει κατι τοσο μεγαλο οσο ενας πολιτισμος,η απλως 'ξαποσταινει'για να συνεχισει.Και βεβαια οι αποψεις περι κυκλων-υπαρχουν κυκλοι!-χρησιμοποιουμενοι απο αυτους που συνετειναν στο 'να τελειωσει'κατι που μπορει απλως να αναπαυοταν,ειναι προφασεις εν αμαρτιαις.Και για να τελειωνουμε,ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΕΜΠΡΗΣΜΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΩΝ ΘΗΣΑΥΡΩΝ,ΟΙ ΣΦΑΓΕΣ,Η ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ Η ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΗΣ,ΝΑ ΜΑΡΤΥΡΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΚΜΗ,ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ .Γιατι οταν κατι παρακμαζει και τελειωνει,φαινεται,και το αφηνει κανεις να τελειωσει εν ειρηνη,ΔΕΝ ΒΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ 'ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ'.Και κοντα σε ολα αυτα ,
2...που ηταν τοτε και τωρα οι Ε?
ΟΙ ΣΙΩΝΙΣΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΟΜΑΔΑ 'Ε' Η 'Σ',ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΠΕΖΗΣΑΝ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΟΥΝ.
Και το να βλεπει κανεις,απο την υψηλου επιπεδου τεχνολογια τους και ικανοτητες τους,την Ελλαδα να βασανιζεται,να συρρικνωνεται,να κινδυνευει να σβυσει ,και αυτοι απλως να ...παρακολουθουν,την αλωση των παντων απο την σιωνιστικη παγκοσμιοποιηση,την στιγμη που θα μπορουσαν -υποτιθεται-με τις ικανοτητες τους να αλλαξουν σε μια νυκτα τα δεδομενα ολου του πλανητη,αυτοι ...συνεχιζουν να παρακολουθουν.
Μηπως προκειται για ...ματακηδες...η σαδιστες?
Γιατι ο καθε κοινος ανθρωπος,ακομη και ζωο να βλεπει να βασανιζεται,θα επεμβει.Οχι να μιλαμε για ...εξελιγμενες οντοτητες που ...να παρακολουθουν...απλα και μονον,την ερημωση του πλανητη απο την Ερημο!
Εδω μεχρι και ο Ουρανος συγκινηθηκε στελνοντας ...επι σφαγη,τους Βουδδισατβικους Αβαταρα...
Αυτα ειναι λοιπον δυο απλα ερωτηματα,οχι νομιζω απλοικα,που ζητουν απαντηση...

serpentpan

Edited by - serpentpan on 12/10/2002 22:44:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μountain8580
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2002, 10:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μountain8580
[quote]
Θα διαφωνησω μαζι σου οτι οι Ε δεν υπηρχουν και δεν κανουν την εμφανιση τους αυτοι τη στιγμη.Εχουν ακουστει πολλα για τους Ε,οπως ας πουμε οτι διαθετουν τεχνολογικα οπλα μεγαλης ισχυος που ακομα δεν εχουν υπαρξει.Θα ηθελα να σε βαλω σε ενα προβληματισμο.Ειμαι σιγουρος οτι θυμασαι τους σεισμους του 99 σε Ελλαδα και Τουρκια.Πριν γινει ο σεισμος στην Τουρκια αρχισαν να κυκλοφορουνε διαφορες φημες οτι οι Τουρκοι ετοιμαζονται να χτυπησουν την Ελλαδα.Αυτες οι φημες αποδειχθηκαν πραγματικες οταν την ημερα του σεισμου οι Τουρκοι εκτος των χιλιαδων πολιτων τους που σκοτωθηκαν,δεχθηκαν και ενα ισχυρο πληγμα στη στρατιωτικη τους ηγεσια οπου μετρησαν δεκαδες νεκρους μιας και το βραδυ του σεισμου στη ναυτικη βαση της Σμυρνης(αν δεν κανω λαθος) συνεδριαζε ολη η στρατιωτικη ηγεσια της Τουρκιας και ετοιμαζοτανε για επιθεση στην Ελλαδα.Αυτο περασε στα ψιλα των εφημεριδων αν και αναφερθηκε και απο καποια καναλια,ομως για να μην υπαρξει ενταση στο κλιμα των δυο χωρων θαφτηκε το θεμα.Για εμενα ηταν "ωμη" παρεμβαση του θεου της Ελλαδος για να εμποδισει την στρατιωτικη επιθεση εναντια στην Ελλαδα αλλα και να δωσει ενα μηνημα στο Σιωνιστικο λομπι.Η απαντηση απο τους Σιωνιστες δοθηκε με τον σεισμο στην Ελλαδα που εγινε τραγικος μονο απο τις παραλειψεις των ιδιων των Ελληνων μιας και ειναι απαραδεκτο με ενα σεισμο 5,9 να μετρας θυματα και αυτο το λεω γιατι στο Los Angeles εγινε σεισμος 7,5 και δεν ανοιξε μυτη.Η παρεμβαση με τον σεισμο της Τουρκιας ητανε απλα και μονο για να δοθει το μυνημα στην αντιπαλη πλευρα οτι ειμαστε εδω!Εχουν ακουστει πολλες φημες για τους Ε,οπως οτι μεσα σε αυτην την ομαδα ειναι επιφανεις ανθρωποι με μεγαλη οικονομικη δυναμη και ΠΑΝΤΑ με αρχαιοελληνικα ονοματα.Αν αυτο δεν σε πειθει θα σου ελεγα να σκεφτεις το ποσους πολεμους εχει κανει αυτο το εθνος,ποτε καταφερε να μεινει για λιγο καιρο εν ειρηνη και να ψαξεις να βρεις αλλο εθνος με αντοιστιχα προβληματα που καταφερε να επιβιωσει.Αυτο σημαινει οτι υπαρχει ενα προστατης της Ελλαδος που παραμενει μεχρι και στις μερες μας ενεργος διπλα στο πλευρο του εθνους.Αλλωστε γιατι να δεχομαστε οτι καθε φορα που γινεται ενα θαυμα το εχει κανει ο Χριστιανικος Θεος που ποτε δεν εχομυε δει και οταν γινεται μια θεικη παρεμβαση υπερ του εθνους να μην το εχουνε κανει η Ε που και παλι δεν εχουμε δει.Να σε παραπεμψη ακομη στον εκδοτικο οικο Καδμος(www.kadmos.gr) οπου εκει μπορεις να βρεις βιβλια για τους Ε και για την αρχαια Ελλαδα.Παω τωρα σε ενα αλλο θεμα.Στο πρωτο σου κομματι κανεις μια ιστορικη αναφορα που ειναι αληθινη.Η Ελλαδα μεχρι το τελος της 1ης χιλιετιας Μ.Χ ητανε στο απογειο της με την Θρησκεια του Δωδεκαθεου και την Ελληνικη σκεψη και φιλοσοφια να κυριαρχουν.Απο τοτε και μετα και με την επικρατηση του Εβραιο-Χριστιανισμου αρχιζει η παρακμη του Ελληνικου εθνους που συνεχιζεται δυστηχως μεχρι σημερα.Η μονη λυση ειναι να διαγραψει η Ορθοδξια ολα τα Εβραικα της στοιχεια και να αρχισει να λειτουργει με βαση το αρχαιο Ελληνικο πνευμα και την Ελληνικη φιλοσοφια.Δυστηχως ομως τα οικονομικα συμφεροντα της Εκκλησιας αλλα και οι σκοταδιστες που υπαρχουν στους κολπους της δεν την αφηνουν να κανει αυτο το βημα.Σημερα υπαρχουν δυο αντιπαλες παραταξεις.Ο Σιωνισμος και ο Ελληνισμος.Ο Πρωθυπουργος του Ισραηλ απο το βημα του κοινοβουλιο ειχε πει το 1985(περιπου): οτι ο εχθρος των Εβραιων δεν ειναι η Παλαιστινη,αυτοι ειναι μια κουκιδα στο χαρτη.Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ειναι η Ελλαδα και αυτην πρεπει να χτυπησουμε.Σημερα λοιπον βλεπεις οτι υπαρχει ενα πολεμος του Σιωνισμου να χτυπησει οτι μας ενωνει(Θρησκεια,παραδοσεις κτλ) αλλα δυστηχως η Εκκλησια πολεμαει με λαθος οπλα.Πολεμαει τους Εβραιους λαθος μιας και μεσα στους κολπους της υπαρχει Εβραικη σκεψη και στα κειμενα της αφοριζει την Ελληνικη φιλοσοφια και επικροτει την Εβραικη σκεψη.Η πρεπει να τα αλλαξει ολα αυτα η Εκκλησια η να αποσυρθει.Ευτηχως τα τελευταια χρονια υπαρχει μια στροφη των νεων ανθρωπων στην αρχαια Ελλαδα και στη σκεψη της και αυτο θα αποδωσει καρπους στα επομενα χρονια.

"Θα απευθύνω τους λόγους μου προς εκείνους, προς τους οποίους είναι θεμιτόν να ομιλήσω.
Αλλά εις τους αμύητους, εις όλους ομαδικώς, κλείσατε τας θύρας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2002, 11:52:49  Εμφάνιση Προφίλ
FILOI MOU KALHMERA.

AGAPHTE FILE serpentpan SYMFONW *** APOLYTA *** ME AYTA POU GRAFEIS.
AS MHN TREFOUME LOIPON ELPIDES GIA TIS OMADES E,Z,X KAI TYXON OPOIES ALLES OTI THA MAS SWSOUN APO OPIADIPOTE EPITHESI ENANDIWN THS ELLADOS
OTI H OMADA E THA ANDISTATHEI ENANDION TOU SIWNISMOU.... H OTIDIPOTE ALLOU.

KAI BEBAIA AYTO POU EGRAPSE O FILOS serpentpan
Γιατι ο καθε κοινος ανθρωπος,ακομη και ζωο να βλεπει να βασανιζεται,θα επεμβει.Οχι να μιλαμε για ...εξελιγμενες οντοτητες που ...να παρακολουθουν...απλα και μονον,την ερημωση του πλανητη απο την Ερημο!
EINAI PERA GIA PERA ALITHINO KAI PRAGMATISTIKO.

AS MHN GELIOMASTE FILOI MOU OI MONOI POU BOROUME NA BOEITHISOUME THN ELLADA TOUS EAYTOUS MAS NA TIMISOUME TOUS PROGONOUS MAS ALLA KAI NA DOSOUME ENA KALHTERO MELLON STOUS APOGONOUS MAS EIMASTE EMEIS.
ME BATHEIA GNWSH ELLHNIKHS PAIDEIAS... KATHWS KAI THN DIADOSH THS
STA PERATA THS GHS.
KAI NA MHN PERIMENOUME OMADES DELTA EPSILON KAI LOIPES GIA THN DIASOSH MAS.
KAI AS MHN FILOSOFOUME META EYTELEIAS OPWS LEEI KAI O PERIKLHS STO EPITAFIO LOGO TOU.

FILOSOFIA SXEDIKA ME OMADES DIASWSEIS ENOW....

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dreamer
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2002, 12:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dreamer
sas xeroto olous
xeomai pou iparxi kosmos pou milai kai sizita gia tetoia themata alla me kanoun kai anarotieme diafora pragmata opos an kapia mera emfanisti kapios kai mila san ekprosopos i akoma kai an pei pws einai melos to e kai provlithi opws provalontai tosi alli ti tha simvi kai kati akoma pou tha ithela na kserw kala pou ta gnorizoume ola auta alithia i psemata den einai auto to thema apla tha ithela na kserw to ti tha eprepe na akoulithisoume oloi emeis pou ta diavazoume mathenoume epistrefoume sthn ethniki antilipsi akoma kai thriskia to thema einai ti prepi na kanoume gia ola auta

mmmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2002, 14:37:37  Εμφάνιση Προφίλ
FILE dreamer KALWS EILTHES STHN PAREA MAS.

ERWTAS POU TA XEROUME OLA AYTA GIA TA THETIKA H ARNHTIKA SXOLEIA
POU EXOUME KANEI OLOI MAS GIA THN OMADA 'E'.

MA NOMIZW PWS EAN DIABASEIS PROSEKTIKA OLES TIS APANDHSEIS POU EXOUN
DWTHEI SE AYTO TO FORUM THA PREPEI NA SE KALIPSEI AYTO. (ETSI PISTEYW)

OSO GIA AYTO TO YPOTHETIKO EAN ELTHEI KAPIOS KAI PEI EGW EIMAI STHN OMADA 'E' AS TO PEI LOIPON.
KAI AS MHN XEHNAME POTE PWS O KATHE ENAS KRINETAI APO TA LOGIA MA KAI APO TIS PRAXEIS TOU.
ME AYTON TON TROPO THA KRITHEI APO OLO TON KOSMO AYTOS POU THA PEI PWS EIMAI APO THN OMADA 'E'.

EYXARISTW.

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy