ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ταξίδι στο χρόνο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stavros_p
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 16:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ σκοντάφτω στο εξής: Γεννήθηκε το 2004 (έστω ότι έχει γεννηθεί). Για εμάς είναι κάτι μηνών ή 8 και κάτι ετών?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

madmax
Μέλος 2ης Βαθμίδας


163 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 17:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους madmax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το γεγονος οτι ολα κυλουσαν (χρονικα) αντιθετα γι αυτον, μου θυμισε ενα ανεκδοτακι που θα σας το πω να χαλαρωσουμε λιγο:

Ηταν ενας Ποντιος που οδηγουσε στο αντιθετο ρευμα της εθνικης!!
Μετα απο λιγη ωρα ακουει απο το ραδιοφωνο του "Προσοχη στους οδηγους, ενας τρελος οδηγος πηγαινει στο αντιθετο ρευμα στην περιοχη της Μαλακασας" και παιρνει κατευθειαν το σταθμο να κανει τηλεφωνικη παρεμβαση:
- "Τι ενας ρε μεγαλε; χιλιαδες ειναι !!!!"


Μετα απο αυτο το διαφημιστικο διαλλειμα, να σχολιασω στα σοβαρα...

Καταρχας πιστευω οτι ειναι μουφα αν και η ιδεα να λυσω τον υποτιθεμενο γριφο με τσιγκλαει, δηλ. να αποδειξω τον εαυτο μου λαθος.

Οπως ειπε και ο φιλος CYBERMASTER προηγουμενως, αν οντως αποδειχθει οτι συμβαινει κατι τετοιο προκειται για τεραστιο επιτευγμα...

Count me in λοιπον!!!!

Ο ΝΕΟΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ
Ο ΑΝΩΡΙΜΟΣ ΩΡΙΜΑΖΕΙ
Ο ΑΔΑΗΣ ΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ
Ο ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ ΞΕΜΕΘΑ.
ΟΜΩΣ Ο ΒΛΑΞ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elenaki
Νέο Μέλος

Cyprus
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 18:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία τώρα που γίναμε τρεις θα σας ξαναστείλω την δεύτερη μου σκέψη γιατί φαίνεται ότι κανείς από τους δυο σας δεν την διάβασε...
Είχα πει λιπών "ως τόσο δεν με ρώτησες ποια είναι η δεύτερη υπόθεση μου... και εγώ λιπών συμφωνώ με εκείνο το site όσο αφορά τους Δελφούς για τους πιο κάτω λόγους
1.οι Δελφοί είναι το κέντρο τις γης σύμφωνα με τον επικρατούντα μύθο έτσι λιπών και το πέτρα χωρίς αρχή...
2.αν θυμάμαι σωστά εκεί υπάρχει και ένα ηλιακό ρολόι στις δώδεκα το ρολόι θα μας δείξει τα στενά
3.στους Δελφούς η πυθία μασούσε δάφνη για να δόση χρησμούς στο όνομα του θεού Απόλλωνα έτσι λιπών και οι δάφνες του Απόλλωνα στον γρίφο"

Τι λέτε για αυτήν μου την άποψη????????


elenixΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 18:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και δηλαδη βρε σαιμπερ ταδε, κυκλοφορουσε μυστακιοφορος μαντραχαλος ετων 20 τοσο,δηλωνοντας πως ειναι γιος τους, διπλα σε 18 χρονους γονεις και ΚΑΝΕΙΣ, ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ, δεν προβληματιζοταν?


γιατι να μου πεις οτι μικραινε και ο ιδιος, θα σου πω οκ κατι δεν παει καλα.

να μου πεις οτι ξυπνησε μια μερα και ειδε οτι οι γονεις του ειναι νιοπαντροι και τρομαξαν και αυτοι αλλα και αυτος απο τον ΑΓΝΩΣΤΟ ΑΝΤΡΑ που βρεθηκε στο κρεββατι του παιδιου τους, να το καταλαβω.
αλλα σιγα σιγα να αναπτυσεται σαν οργανισμος και να μικραινουν ολοι οι αλλοι, ε αυτο ειναι του ματς..

μα κατι παιχνιδια που κανει το μυαλο....

------------------------

Όσοι έκτισαν κάτω από τα αστέρια, έκτισαν πολύ χαμηλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aktino
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 18:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aktino  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μύνημα αυτό μου μοιάζει φοβερά παραμυθένιο...
Και πολύ εύκολα θα μπορούσε κάποιος να το φανταστει, αλλά έχει και κάποια "κενά".
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί όποιος "ταξιδεύει" στο χρόνο δεν μπορεί να μιλήσει για τα γεγονότα που πρόκειται να συμβούν. Δηλαδή εάν μπορούσαμε να σταματήσουμε μια βόμβα ή να προειδοποιήσουμε για κάτι που θα έσωζε ζωές δεν θα έπρεπε να το πούμε; Μου φαίνεται γελοίο. Το πολύ πολύ να σε περνούσαν για γραφικό αλλά γιατι να μην προσπαθήσεις; Γιατί να αφήσεις να γίνει κάτι τραγικό;
Αλλά ο συντάκτης λέει κάτι ακόμα πιο περίεργο. Λέει οτι αν προσπαθήσεις να αλάξεις τα μελούμενα δεν μπορείς, γιατί είναι γραμμένα και πάντα κάτι γίνεται και πραγματοποιούνται.
Αρα τι τον νοιάζει να μας τα πεί αφού θα γίνουν έτσι και αλλιως; Αφού θα συνωμοτήσει το σύμπαν να συμβούν αυτά που πρόκειται να συμβούν, τι τον δεσμεύει να μην τα πεί; Μάλλον η καλπάζουσα φαντασία του...
Δεν ξέρω αν μπορούμε να πηγαίνουμε μπρος ή πίσω στο χρόνο, ίσως κάποτε να μπορέσουμε. Ούτε πιστεύω ότι είναι χρονολογικό παράδοξο να γυρίσω πίσω στο χρόνο και να σκοτώσω τον ευατό μου, όταν ακούμε κοσμολογικες θεωρίες που μιλάνε για άπειρα παράληλα σύμπαντα ή για το σύμπαν που επειδη δεν μπορούμε να καταλάβουμε την διαστολή του εφευρίσκουμε την μάυρη ύλη.
Πολλά από αυτά είναι όντως εξωτικά και περίεργα, αλλά ποτε δεν άκουσα για άνθρωπο που μεγαλομικραίνει μεγαλώνοντας!
Ο τύπος είναι για το Hollywood!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 21:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΩΤΟΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΓΙΝΑΜΕ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΤΡΙΑ ΑΤΟΜΑ!!!
ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΕΦΘΥΝΘΩ ΠΡΩΤΑ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΧΡΗΣΤΗ astral-project
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΦΑΝΗΚΕΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΚΑΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ!!! ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΕΙΧΑΝ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΩΣ ΔΕΔΩΜΕΝΟ ΔΗΛΑΔΗ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΣΕ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΕΒΛΕΠΑΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΑΛΛΟ ΜΑΤΙ!!!
KAI GIA TOYS DYO SYNEXIZOTAN O ΧΡΟΝΟΣ MONO ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΕ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΦΟΡΑ!!! ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΩΡΑ???
ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΗ aktino ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕ ΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΜΙΑ ΑΛΥΣΙΔΩΤΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΗ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΦΕΡΝΕ ΠΟΛΛΑ ΑΠΡΟΣΔΟΚΙΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΜΕ!!! ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΔΥΟ ΦΡΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΝΤΑΙ ΟΜΩΣ ΑΝ ΤΟ ΚΑΛΟΣΚΕΦΤΕΙΣ ΔΕΝ ΣΥΜΒΕΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ Η ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΦΡΑΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ "όμως και πάλι πρέπει να προσέξω, θα ήταν λάθος να μιλήσω για όσα μπορεί να είναι στο δικό σου μέλλον.." ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΛΕΕΙ ΠΩΣ αν προσπαθήσεις να αλάξεις τα μελούμενα δεν μπορείς, γιατί είναι γραμμένα και πάντα κάτι γίνεται και πραγματοποιούνται.
ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΡΑΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΣΟΥ ΤΑ ΣΥΜΒΑΝΤΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕΡΩΣΕΙ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΖΗΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ!!!
ΤΩΡΑ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΡΑΣΗ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΟΛΛΑΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΦΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΕΟΥΝ ΔΙΑΔΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙ!!! ΑΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΜΟΥ!!!
ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕΣ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΩΝ ΣΥΜΠΑΝΤΩΝ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΚΒΑΝΤΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ!!!
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΔΟΣΕΙ ΣΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΥΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ!!!
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ???(ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ)

ΛΟΙΠΟΝ ΤΩΡΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΑDΜΑΧ(ΩΡΑΙΟ ΟΝΟΜΑ ΠΩΣ ΣΟΥ ΗΡΘΕ???) ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΤΗ ΕΛΕΝΗ ΟΠΩΣ ΞΑΝΑΕΙΠΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΓΙΝΑΜΕ 3 ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΓΡΙΦΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΠΟΛΥ ΑΠΕΙΔΗ ΓΦΑΦΩ(ΔΕΥΤΕΡΑ-ΤΕΤΑΡΤΗ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ) ΑΠΟ ΔΥΟ ΔΙΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΒΑΣΙΖΟΜΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΠΑΝΩ ΣΑΣ ΚΥΡΙΩΣ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΘΑ ΜΠΑΙΝΩ!!!
ΕΜΕΝΑ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΠΕΙΣΤΙΚΗ Η ΘΕΩΡΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΜΠΗ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ ΜΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΧΩΡΙΣ ΑΡΧΗ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ Η ΤΙ ΑΛΛΟ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ??? ΕΣΥ ΦΙΛΕ MADMAX ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΡΥΦΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ???!!!
ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΠΕΡΙΜΑΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ!?!
ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ
C YA DUDES(Α ΚΑΙ ΕΥΧΗΘΕΙΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΞΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΤΥΧΗ!!!!!!!!!!!!!!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elenaki
Νέο Μέλος

Cyprus
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 08:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Cybermaster αν η λύση του γρίφου βρίσκεται σε μια ταφόπετρα χωρίς χρονολογία τότε σκέψου πόσο δύσκολο θα είναι να βρούμε ε αυτή την ταφόπετρα!!!! Αν όντως εκεί είναι η λύση τότε τον γρίφο αυτόν τον έγραψε ένας πολύ κακόγουστος φαρσέρ που ήθελε απλά να μας γελοιοποιήσει και όχι να βοηθήσει τον εαυτό του. Α και καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου!!!!!!

elenixΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 10:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πριν πολλα πολλα χρονια, σε μια αλλη ταφοπλακα βρεθηκε το λιτο πλην ομως πολυ σοφο:

ET EN ARKADIA EGO...

το οποιο εχει περισσοτερο ψωμι για αναλυση, παρα το φανταστικο κειμενο ενος παρανοικου...

γιατι, μια και μικραινε και αυτος, κανεις δεν προβληματιζοταν με το εξαχρονο που ειχε ευφυια και νοηση ενος εικοσαχρονου? κανεις δεν ειδε ενα παιδι που μπορουσε να γραψει κατι παραπανω απο το "να λολα ενα μηλο" ?

------------------------

Όσοι έκτισαν κάτω από τα αστέρια, έκτισαν πολύ χαμηλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elenaki
Νέο Μέλος

Cyprus
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 12:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη που επεμβαίνω με αυτόν τον τρόπο αλλά νομίζω πως παρανόησες την ιστορία αυτός δεν μίκραινε, οι γύρο του μίκραιναν, αυτός μεγάλωνε, απλά τα χρόνια κυλούσαν αντίστροφα...

elenixΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 13:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ astral-project ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟ ΣΟΥ!!!
ΤΩΡΑ ΕΛΕΝΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΟΥΡΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΑΛΓΕΒΡΑ ΑΓΡΑΨΑ ΣΤΑΝΤΑΡΤ 20 ΚΑΙ ΑΓΓΛΙΚΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ -ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΖΟΥΝ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ- ΘΕΤΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΘΑ ΠΑΩ ΦΥΣΙΚΗ FOREVER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΑΣ ΒΡΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ!!!
ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΣΩ ΤΟ ΨΑΞΗΜΟ ΜΟΥ ΣΤΑ ΤΕΜΠΗ ΕΣΥ ΜΕ ΤΟΝ MADMAX ΨΑΞΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΘΈΛΕΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΗΜΟ!!!
ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΛΕΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ!!!
ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ
C YA DUDES!?!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aktino
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 16:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aktino  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Cybermaster

Όσο αναφορά σε αυτό που ανέφερα οτι δεν είναι κατα ανάγκη χρονικό παράδοξο να γυρίσεις πίσω στο χρόνο και να σκοτώσεις τον εαυτό σου ενοούσα το εξής.
Στην θεωρητική φυσική ο χρόνος σαν "ροή" και ο χώρος σαν "συνέχεια" δεν έχουν καμία έννοια. Αυτό που μετρά είναι το "γεγονός" (π.χ. σύγκρουση του α σωματιδίου με το β με ορμές "τάδε", στα σημεία "τάδε" στον ιδιόχρονο του παρατηρητή). Λίγο όμως σε ενδιαφέρει να καταλάβεις αυτό που λέω στην παρένθεση. Το σημαντικό είναι οτι ο άνθρωπος σαν σύνολο μορίων, εφόσον ταξίδεψε στο παρελθόν (άν γίνεται) αποδεσμέυεται απο την αλληλουχία γεγονότων που τον εγένησαν, "ξεχνα" και απλώς παρακολουθεί ένα διαφορετικό "κόσμο" ας τον πούμε, όχι ψεύτικο, διαφορετικό. Ο άνθρωπος αποτελεί ένα αυτούσιο γεγονός εφόσον διέφυγε με κάποιο τρόπο τον χωροχρονικό του "κώνο" που του απαγορεύει να ανταλάξει πληροφορία με ταχύτητα μεγαλύτερη απο αυτή του φωτός στο κενό και επομένως σε δεσμεύει να μην ταξιδέψεις μπρος η πίσω στο χρόνο. Μην με ρωτήσεις τι γίνεται με την ταχύτητα του φωτός παρουσία μιας ισχυρής μάζας, δεν νομίζω να αλλάζει η ταχύτητα του αλλά ή πορεία του σίγουρα στρεβλώνεται.Το τι μπορεί να σημαίνει αυτό ή που μπορεί να οδηγήσει νομίζω ακόμη το ψάχνουν, αλλά ακούγεται ενδιαφέρον.
Τώρα οσο αναφορα τη μαύρη ύλη δεν ήμουν σαφής. Οι επιστήμονες παρατηρώντας την διαστολή του σύμπαντος προσπαθούν να βρούν τι εν τέλει θα κάνει αυτό, θα ξανασυσταλεί, θα διαστέλεται για πάντα ή θα καταλήξει οριακά προς την ηρεμία. Έχουν ενδείξεις οτι η ύλη που μετράμε και βλέπουμε είναι λιγότερη απο αυτή που πρέπει να υπάρχει (παρατηρώντας την υπάρχουσα διαστολή) και για αυτό "εφευρίσκουν" (όχι άδικα) την μάυρη ύλη, σαν την ύλη που υπάρχει μεν, αλλά δεν μπορούμε να την δούμε...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 18:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALISPERA SE OLOUS TOUS FILOUS TOU ESOTERICA.

EIXA MA MPO POLI KERO KE TO 8EMA INE POLI "KAUTO".

DIABASA TIS APOPSIS SAS KE EXO NA PROS8ESO MIA EROTISI PANO KATO SXETIKA IDIA ME ENA FILO PU IDI EXEI APADISI.

EXO MIA APORIA: POS KATALAVE OTI PAEI KATI LA8OS AFOU OTAN GENIESE SE ENA PERIBALON SAN AUTO PU GENI8IKE 8A EPREPE NA MIN ADILAMVANETE TIS ALAGES PU GINODE KE NA TIS 8EORI APOLITOS FISIOLOGIKES.TELOS PADOS ITE AUTOS NA 8EORI FISIOLOGIKES TIS KATASTASIS ITE I GONIS TOU KE O PERIVALODAS XOROS TOU.
GIA MENA PROSOPIKA I ISTORIA MU FENETE PARAMI8I KAPIOU PU 8ELI NA TARAXI TA NERA KE DEN TIN EPLASE SOSTA.IPARXOUN KENA PU PROSPA8ISE NA KALIPSI ME PARAMI8IA.
MILAI GIA TO 2004 KE OXI PIO META SAN NA TIN EXEI GRAPSI MESA SE 4 TELEFTEA XRONIA AFOU 8A IXERE OTI EXUME PARI TOUS OLYMPIAKUS AGONES.DEN ANAFERETE KA8OLOU TI 8A GINI META LEGONTAS,MALON KALIPTOTAS TON EAUTO TOU ,AFOU DEN XERI, ME TO NA LEI OTI DEN 8ELEI NA DOSI PLIROFORIES GIA TO MELON....UTE ANEFERE KATI GIA TO DIKO MAS PAREL8ON.AUTO DINXI ANASFALIA STA LOGIA TOU.
AS PSAXUME KALITERA PIO LOGIKA TO KIMENO KE META NA PANE NA VROUME PIOS INE APO TON GRIFO TOU,POU INE PRAGMATIKA ENAS KALOS GRIFOS....AN TO SKEFTITE PIO APLA INE SAN NA MAS LEI OTI EGO IME O 8EOS POU EVLEPA TON KOSMO ME DIAFORETIKO XRONIKO.I ARXI MIAS PLAKAS 4ON DIASTASEON 3ON TOU XOROU KE 1OS TOU XRONOU ME TA STENA PROS TO DROMO TOU PARADISOU KE TA FILA DAFNIS.

DEN 8ELO NA SAS KANO NA APOKLISETE TO 8EMA...ALA INE KOURASTIKO NA VAZI KAPIOS ENA GRIFO KE NA MAS LEI NA TON LISUME KE NA PAME NA TON VROUME.
AN EIMOUN STIN 8ESI TOU KE KATALAVENA OTI STI ZOI MOU EGO MEGALONO KE OI ALOI GINONTAI NEOTEROI KA8E MERA POU PERNAEI.....8A EGRAFA ME AKRIVIS LEPTOMERIES TA PADA GIA NA ME VROUN STO MELON.AUTO INE DORO GIA MENA KE TOUS IPOLIPOUS.8A ELINE POLA MISTIRIA....POLI APO ESAS 8A MU PITE OTI 8A MAS EVAZE SE BELADES....KALITERA LIPON AS MIN EGRAFE TIPOTA GIATI KE TORA SE BELADES MAS BAZI AN LISUME TON GRIFO KE VROUME AUTO TO ATOMO.

POLLA FILAKIA SE OLOUS NA ISTE KALA KE NA SKEFTESTE ALPA.

ELPIZO NA LISUME AUTO TO GRIFO....


AGAPA GIA NA MIN MISIS.


Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
aktino
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 18:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aktino  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε cybermaster

Δεν σου απάντησα σε σχέση με αυτά που είπες για το κείμενο
γιατι ήθελα να τους ρίξω μια πιο προσεκτική ματια.
Καταρχήν συμφωνούμε οτι ο συντάκτης ισχυρήζεται οτι δεν μπορεί να αλλάχτει τίποτα απο τα μελλούμενα.

Άρα το ερώτημα είναι ηθικο μάλλον, πρέπει να το αποκαλύψουμε ή όχι. Ο συντάκτης
πιστέυει οτι όχι για αυτό και δεν το λέει.
Και εγώ λοιπόν ρωτω; Μα γιατι όχι;!
Νομίζω οτι ο "σκεπτώμενος χρονοταξιδιώτης" σίγουρα μπορεί να μην
απεκάλυπτε τα αποτελέσματα της UROVISION 2004 αλλά γιατι να μην ανακοινώσει (σε μια
προσπάθεια να μας πείσει) πράγματα που είναι σημαντικά: μαζικούς θανάτους, ατυχήματα,
ανακαλύψεις.
Και πιστέυω οτι ο συντάκτης όντως θέλει να πείσει. Άλωστε έγραωε και το γράμμα...
Τίποτα, εγώ του προτείνω να πουλήσει την ιστορία σε κανένα στούντιο.
Εγώ πάντως ευχαρίστως θα την έβλεπα με άφθονο ποκ-κορν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 00:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΗ ΣΚΙΕΣ ΤΟΥ ΦΕΓΓΑΡΙΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΠΡΩΤΑ ΣΕ ΕΣΕΝΑ!!!
ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΙΔΙΕΤΑΙΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ ΠΩΣ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΟΙΛΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΟΠΟΤΕ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΡΡΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2008 ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!
ΠΑΝΤΩΣ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΠΩΣ ΕΚΑΝΕΣ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΣΩΤΣΤΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΕΝΩ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ ΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ!!!!
ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ:
Α) ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΞΕΣΚΕΠΑΖΕΙ ΤΗΝ ΦΑΡΣΑ ΤΟΥ
Β) ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΞΕΡΨΝΤΑΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΖΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
ΕΓΩ ΘΑ ΗΛΠΙΖΑ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ Β ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ!!!
ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΖΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΑΛΛΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΣΥ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΟΥ ΘΑ ΕΔΙΝΕΣ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΥΤΟΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΤΟΥ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΕΔΩΣΕ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΓΡΙΦΟ ΕΔΩ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΥΠΟΨΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Ο ΣΥΓΓΡΕΦΕΑΣ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ 47 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΓΕΡΟΥΣ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΝΕΟΙ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ "ΦΑΣΗ" ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟΥ ΑΥΤΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 01:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΗ aktino ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ!!!
ΠΡΩΤΟΝ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΦΙΚΤΟ Η ΜΑΖΑ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΥΜΕΝΟΥ ΑΤΟΜΟΥ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΔΟΞΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΜΑΖΑΣ ΣΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑ( ΑΘΑΝΑΤΟΣ ΑΪΝΣΤΑΪΝ )!!!
ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΑ ΟΥΤΕ Η ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ
ΦΥΣΙΚΗ ΑΡΚΕΤΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΤΟΜΟ ΔΕΝ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΔΩ ΟΜΩΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΚΑΙ Η ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ!!!ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΠΙΣΩ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Η ΚΒΑΝΤΙΚΗ ΚΑΙ Η ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ!!! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΘΑΡΑ ΨΗΛΟΝΥΣΤΑΖΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ 500 ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΑ!!!
ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΥΛΗ ΕΔΩ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙ ΥΛΗ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ Η ΑΝΤΙ ΥΛΗ ΚΑΙ Η ΥΛΗ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΜΠΙΓΚ ΜΠΑΝΓΚ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΝΥ ΥΛΗ!!! ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΙ ΚΟΣΜΟΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΚΡΑΤΕΣΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΡΡΥ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΧΩ ΨΗΛΟΠΑΙΞΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ
ΠΑΝΤΩΣ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΤΟΥ "ΣΠΙΤΙΚΟΥ ΜΑΣ" ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΔΙΑΣΤΕΛΛΕΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΤΟΥ ΜΠΙΓΚ ΜΠΑΜΓΚ ΚΑΙ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΚΡΗΞΗ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΓΗΣΕΙΜ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΣΥΣΤΕΛΛΕΤΑΙ!!! ΜΕΧΡΙ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΠΙΓΚ ΜΑΝΓΚ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΚΡΗΞΕΙΣ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΠΙΓΚ ΜΠΑΝΓΚ ΥΠΗΡΧΕ ΣΥΜΠΑΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΣΤΕΛΛΟΤΑΝ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΕΚΡΗΞΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΛΕΟΝ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΧΑΝΕΙ ΤΟΜ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ!!! ΟΜΩΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΜΙΑ ΑΠΟΡΕΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΗ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΧΡΕΙΣΤΗΚΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΠΩΣ ΑΥΤΗ Η ΕΝΡΓΕΙΑ ΗΡΘΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΙΓΚ ΜΠΑΝΓΚ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ ΗΡΘΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΦΤΑΝΩ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΕΙΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ "ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ???????" ΠΟΛΟΙ ΛΕΝΕ Ο ΘΕΟΣ ΙΣΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΩΡΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΝΑ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΨΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΑΥΤΗ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ ΣΤΡΥΦΟΓΥΡΝΑΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΝΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΙΡΟΜΕΣΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΥΣΩ ΕΙΝΑΙ Τ0ΣΟ ΑΠΥΡΟΕΛΑΧΙΣΤΗ Η ΓΝΩΣΗ ΜΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΧΑΝΕΣ ΣΥΜΠΑΝ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΝΑ ΔΙΑΝΟΗΘΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ !!! ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΠΩ!!! ΑΡΚΕΤΑ ΣΑΣ ΕΠΡΗΞΑ!!! ΣΟΡΡΥ ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΗ aktino ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟΝ ΓΡΙΦΟ!!!
ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΜΠΩ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΑΣ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ!!!!
ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ
C YA DUDES!?!
-ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ- ΣΟΡΡΥ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΠΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 13:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILE CYBERMASTER,

KANIS POLU SOSTES PARATIRISIS ALA MIN EN8OUSIAZESE EUKOLA.PROSOPIKA MOU ARESUN AUTA TA "PARAXENA" KAI 8A I8ELA POLU AUTI I ISTORIA NA INE ALI8IA.

AFOU DIABAZIS PERI FISIKIS KE ASTROFISIKIS....8A I8ELA NA SOU PO KATI.FADASOU TIN ZOI PANO SE AUTO TON PLANITI SAN MIA GRAMI TOU XOROU KAI TOU XRONOU (4 DIASTASIS MAZI ENOMENES).ALA FADASOU OTI TIS EXIS PANO SE ENA XARAKA 1KM.AUTO TON XARAKA TON XORIZIS SE 1000 KOMATAKIA POU KA8E KOMATI TOY TO XORIZIS SE 100 KOMATIA KE KA8E KOMATI APO TA 100 TO XORIZIS SE 10 KE PAI LEGODAS.AS IPO8ESOUME OTI I DIKI MOU I ZOI ARXIZI APO TO 1980 KE TELIONI TO 2010.
I DIKI MOU GRAMI XOROU KE XRONOU VRISKETE KAPOU SE AUTI TIN GRAMI TOU 1KM.
AN PIS OTI I GRAMI MOU INE GIA PARADIGMA XORISMENI SE 10 KOMATIA POU KA8E ENA APO AUTA GIA NA MIN POLILOGO INE DIAXORISMENO SE 10 KE PAI LEGODAS.
TORA FADASOU OTI EGO SAN ILI VRISKOME SE KA8E PI8AMI TIS GRAMIS AUTIS XORIS OMOS NA VLEPO TON EPOMENO EAUTO MOU ALA OUTE KE TON PROIGOUMENO.AUTO INE OI PARALILOI KOSMOI.
AN OMOS EGO GENIOMUN TO 2010 KE GIRIZA PISO STO 1980 OLES MOU OI YPARXIS 8A ITAN STIN IDIA KATASTASI DILADI IDIA ME TOU KYRIOU PU GRAFI TO KIMENO.8A GENIOMUN KE 8A IMUN KATI DIAFORETIKO.
EDO OMOS EXOUME MIA ATAXIA!!!!!!!!!!
AFOU 8EORITIKA AUTO SIMVENI SINEXIA KE DEN STAMATA POTE...8A EXI IDI IPARXI KAPIOS POU 8A TON EXI VRI.KE AN TON EXI VRI 8A EXI AFISI STO DIASTIMA POU EZISE ENA AKOMA KIMENO LEGONTAS OTI MIN PSAXNETE ALO AUTO PU I8ELA TO PETIXA.
DILADI MPORI NA TO EXI AFISI STA 4 TOU XRONIA STA 20 I OTAN PIGE NA GRAPSI AUTO TO GRAMA 8A TON BRIKE EKINI TIN STIGMI KAPIOS KE 8A TOU ELEGE MIN TO GRAFIS ...SE VRIKA!
EDO IPARXOUN 2 PERIPTOSIS TORA.
1)PROTI PERIPTOSI INE NA TON EXUN VRI KE NA XEXASE APO TIN XARA TOU NA GRAPSI KATI I NA STILI TULAXISTO STO ESOTERICA MIA APADISI.I SE KAPIO ALO SITE.
2)INE OTI DEN TON EXOUN VRI AKOMA KE I IPARXI TOU PERIPLANIETE STO XARAKA POU GIA AUTON O XRONOS PEXI ENA POLI ASXIMO PEXNIDI.

DEN 8A MOU ARESE NA IME SE MESA SE MIA TRYPA POU PROSPA8O NA ANEBO PANO KE OLI PEFTOUN KATO.

PROTA APO OLA AUTOS O AN8ROPOS KAPIA STIGMI 8A KANI ENA LA8OS STIN PORIA TOU XRONOU POU VRISKETE STO XARAKA....OPOS MALON TIN EKANE ME TO NA AFISI ENA GRAMA....KAPIOS 8A TON VRI 8A DIMIOURGI8EI ATAXIA SPASIMO TOU XRONOU ALAGI TIS ISTORIAS GIA AUTON KE OXI MONO KE 8A EXOUME KAPIA STIGMI MIA MEGALI EKRIXI PANO SE AUTO TO XARAKA POU BORI NA KOPSI ENA TOU KOMATI KE NA AFISI 2 KOSMOUS XORISMENOUS.

XERO OTI TA IPA MAZEMENA KE POLI BERDEMENA.ELPIZO NA ISTE KALA....!

AGAPA GIA NA MIN MISIS.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 23:46:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΑΓΑΠΗΤΑ ΦΙΛΕ "Skies tou Fegariou" ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ!!!! ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΘΑ ΔΙΕΝΕΙΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΦΟΡΑ ΟΠΟΤΕ ΜΟΝΟ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΙΔΩΣ ΣΤΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΙΔΙΕΤΑΙΡΑ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ!!!
ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝΑΓΚΣΤΙΚΑ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΓΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΓΥΡΝΑΕΙ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ!!! ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ!?!
ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΒΑΝΤΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΡΟΝΙΚΗΣ ΕΚΡΗΞΗΣ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ!?! ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ!?!
ΛΟΙΠΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΓΡΙΦΟ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ ΚΙΟΛΑΣ!?!
ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ
C YA DUDES!?!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 09:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω μαζι σου φιλτατε Cybermaster.Αν σκεφτουμε ορθολογιστικα,τα επομενα τρια χρονια , που ειναι μελλον για εμας , ειναι παρελθον για εκεινον.Εφοσον μας ειπε οτι το παρελθον δεν αλλαζει με τιποτα,τοτε το λογικο ειναι να μην μπορεσουμε να αλλαξουμε και εμεις το δικο του παρελθον(δικο μας μελλον) και ο τυπος θα μεινει αγνωστος για παντα,και να ζει το δραμα του στο παρελθον μας.Υποψιαζομαι πως αν τυχον του λυναμε το προβλημα,δεν θα υπηρχε και το σημειωμα.Οποτε καταληγουμε οτι εκτος απο το παρελθον , αμεταλλαχτο ειναι και το μελλον(τουλαχιστον στην περιπτωση του αγνωστου φιλου μας) , λογω αδυναμιας αλλαγης του παρελθοντος του(μελλον μας).

το θεμα δεν θελει ψαξιμο-λυσιμο,θελει φιλοσοφηση.
φιλικα...... TiPoTa.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Maira
Νέο Μέλος

Cyprus
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 11:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Maira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλημέρα σας φίλοι,

Διάβασα με ενδιαφέρον το γράμμα και πιστεύω ότι ίσως να είναι αληθινό. Φυσικά χωρίς να αποκλείσω το γεγονός ότι μπορεί να το έγραψε κάποιος φαρσέρ γιατί απο το 1965 γιατί τώρα ανακαλυφθηκε? Εκτός και άν αυτός που είχε το βιβλίο ήταν ο ίδιος που ζούσε τα γεγονότα ή προσπαθούσε και αυτός να λύσει το γρύφο.Για να μην μακρυγορώ να σας πω και εγώ την δική μου άποψη.

Αν ο συγραφέας ήξερε ποια ήταν ακριβώς η αρχή του δεν θα μας έβαζε τον γρύφο αυτό, συμπέρεσμα, αυτός ο γρύφος κρύβει την αλήθεια που αυτός στην πορεία μπορεί να ξεχνά. Κάθε αρχή έχει και τέλος αλλά η δική του αρχή ανακυκλώνεται ξανά και ξανά.

1. Ίσως να μεταφέρθηκε από παράλληλο σύμπαν και με τον γρύφο μας βοηθά να βρούμε την είσοδο που μπήκε.

2. Αναφέρει τον Απόλλωνα όπου ξέρουμε ότι ο ναός στους Δελφούς ήταν το μάτι της Γης. Άρα ίσως εκεί να υπάρχει μια είσοδος με το παράλληλο σύμπαν.

3. Το 1965 νοτιοδιτικά της Ανδρίτσαινας, πάνω στα ορεινά είναι ο πιο μεγάλος ναός του Απόλλωνα, όπου σε αυτή την χρονολογία έγινε ένας μεγάλος σεισμός και παθαίνει μεγάλη ζημιά. Άρα υπάρχει μια μικρή πιθανότητα "Πρέπει να ψάξεις την πλάκα που δεν έχει αρχή" η γραφή αυτή να είναι πάνω στα πλατώματα των βράχων. Ο βράχος δεν θα έχει κάποιαν αρχή αφού η επιγραφή του μπορεί να χάθηκε από το σεισμό. Ίσως όμως το κομμάτι που χάθηκε από το βράχο να δείχνει κάποιο στενό που οδηγά προς το Ναο του Απόλλωνα, ή και αντίστροφα από το Ναό του Απόλλωνα να υπάρχει μία κλίση που να οδηγεί σε κάποιο στένομα που είναι η λύση του γρύφου.

Αυτή είναι η δική μου μέχρι στιγμής γνώμη, αλλά θα ψάξω για περισσότερα στοιχεία. Σίγουρα είναι μπερδεμένη για να καταλάβετε την σκέψη μου αλλά και το γράμμα δεν είναι μπερδεμένο? :)


TO BE OR NOT TO BE

MairaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ανήσυχη7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 11:50:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ανήσυχη7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν έχω διαβάσει πατάτες και πατάτες...Αυτή παραείναι! Συμφωνώ με τον φίλο manowar. Αν έβλεπε τους γονείς του στην 1η τους επέτειο δενα θα τον έβλεπαν κι αυτοί; Και δεν θα απορούσαν για την ηλικία του ή γενικά δεν θα έβλεπαν, ότι αντί με μεγαλώνει όπως κι αυτοί, αυτός μίκραινε ηλικιακά. Δεν ξέρω ίσως κάτι μου ξεφεύγει αλλά μάλλον έχει δει πολύ "Highlander" "Η μηχανή του χρόνου" κ.λπ.

ανήσυχη7Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 13:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AS MIN DROPIAZUME TO 8EMA.

XEROUME OLOI OTI I MIA TOU PLEVRA INE OTI O TYPOS INE XORIS SEMINARIA GIA SEMINARIA KATEF8IAN.

ALLA OLOI MAS 8ELOUME NA VROUME MIA AKRI.GIA AYTO KALITERA NA PROSPA8UME NA DUME TIN PLEVRA POU AN EXI TIXON SIMBI KATI TETIO NA LISUME TO MISTIRIO.I EPIPLEON NA VROUME TA LA8I POU EXI KANI O TYPOS AN INE GIA DESIMO KE OXI NA KRINUME XORIS NA VRISKUME TIS ASAFIES.

XORIS NA 8ELO NA KRINO TA IPA AYTA ELPIZO NA MIN PAREXIGITE....ALA DEN MARESI NA VLEPO KRISIS XORIS BASIMA EPIXIRIMATA.


LIPON FILOI MOU....KATA TIN GNOMI MOY AN KAPIOS IXE VRI TON AN8ROPO AUTO TO GRAMA 8A SINEXIZE NA IPARXI 8EORITIKA STOUS KOSMUS PRIN APO AUTON PU 8A VRI TO GRAMA.META APO AUTON O XOROS KE O XRONOS ALAZI MONO GIA TOUS EPOMENUS.ELPIZO NA KATALAVENETE.

OSO GIA TON GRIFO DEN EXO GRAPSI MEXRI STIGMIS KATI...ME SIGXORITE ALA DEN EXO NA PROS8ESO KAMIA IDEA.NAOI TOU APOLLONA STIN ELLADA INE SAN NA PSAXNIS NA VRIS ENA ASPRO PROBATO MESA SE 100.DILADI PREPI NA PSAXUME OLUS TUS NAOUS TOU APOLLONA KE PALI MOU FADAZI DISKOLO.DEN 8ELO NA APO8ARINO ALA EPREPE NA MAS DOSI AKOMA ENA STIXIO.

Leonardo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 13:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ ΑΝΥΣΥΧΗ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΦΟΥ ΑΥΤΟΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕ ΕΝΩ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΙΚΡΑΙΝΑΝ!!!
ΤΩΡΑ ΦΙΛΕ "ΤΙΠΟΤΑ" ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝ ΛΥΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΓΡΙΦΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΤΟΤΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΚΕΨΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟ ΛΥΣΕΙ ΤΟΝ ΓΡΙΦΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΓΡΑΨΕΙ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΤΟΤΕ ΕΜΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΒΟΥΜΕ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΛΛΟΝ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ!!!
ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ Η ΛΟΓΙΚΗ!!!
ΒΕΒΑΙΑ ΣΚΕΨΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΝ ΤΟΝ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΑΡΟΛΑ ΤΑΥΤΑ ΓΡΑΨΕΙ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΕΝΑΣ ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΑΣ ΘΑ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ!?!
ΤΩΡΑ ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΑΙΡΑ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΛΥΣΗ!!!
ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΩ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΣΕΙΣ ΤΟΝ ΓΡΙΦΟ???
ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΟΥΜΕ ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΕΙΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ
Α) Η ΠΕΡΙΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΕΜΠΗ
Β) Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΕΛΦΗ
Γ) Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΔΡΙΤΣΑΙΝΑ
ΛΟΙΠΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΨΑΞΩ ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΒΡΩ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ!!!
ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ
C YA DUDES!?!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Maira
Νέο Μέλος

Cyprus
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 09:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Maira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλοι μου,

Φίλε CYBERMASTER εννοείται ότι θα βάλω και εγώ το λιθαράκι μου για να λυθεί ο γρύφος. Μην νομίζετε ότι δεν έχω κάτι να ασχοληθώ και ασχολούμε με αυτά αντιθέτως μου αρέσουν πολύ τα παράξενα και η σχετικότητα του χρόνου. Θα ήταν πολύ σημαντικό για την επιστήμη, γιατί θα προχωρούσαμε χιλιετίες μπροστά αλλά ίσως και να το βλέπω εγωιστικά γιατί αν το βρούμε θα βρώ αμέσως δουλειά αφού είμαι στο τελευταίο έτος Μαθηματικός στο Π. Κύπρου. Αχ... νομίζω ότι ονειρεύομαι... :)

Λοιπόν θα σας πώ κάτι άλλο που σκέφτηκα αλλά μην γελάσετε σας παρακαλώ.

Όπως είχα πει το 1965 είχε γίνει ένας μεγάλος σεισμός όπου κατέστρεψε ένα μέρος του ναού. Μέσα στο γράμμα μας λέει ότι δεν μπορούμε να μετρήσουμε τον χρόνο, άρα η δική μου άποψη: Μια μέρα που θα βρέχει θα μπορούσαμε ή κάποιος που να μπορεί να το επισκεφτεί να είναι εκεί και όταν θα δημιουργηθεί το ουράνιο τόξο, που κατά την αρχαιότητα συμβόλιζε τον χρόνο, θα δούμε από που αρχίζει και σε ποιο σημείο τελειώνει . Επίσης οι άκριες ίσως να είναι τα στενά που μας οδηγούν στο να βρούμε την πλάκα δίχως αρχή. Δηλ. ο χρόνος δεν υπολογίζεται, πλάκα χωρίς αρχή, στενά του Απόλλωνα. Το ουράνιο τόξο ξέρουμε συμβολίζει το χρόνο, ίσως την πλάκα χωρίς αρχή και το σημείο που τελειώνει να λύνεται ο γρύφος. Το ξέρω ότι είναι μπερδεμένα αυτά που λέω αλλά έχει κάπιο νόημα. Γιατί ή πλάκα και το φρούριο είναι μεταφορικά που μας τα δίνει αλλιώς γιατί να ήταν γρίφος?


TO BE OR NOT TO BE

MairaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 18:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ΜΑΙΡΑ ΒΛΕΠΩ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΠΟΛΛΗ ΕΞΥΠΝΗ ΙΔΕΑ!!!
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ!!!
ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΔΟΧΗ ΣΟΥ ΤΟ ΦΡΟΥΡΙΟ!!!
ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΝΟ ΑΜΑ ΠΑΜΕ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΣΚΕΨΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ!?!
ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΕΑ ΟΛΩΝ ΣΑΣ!!!
Α ΚΑΙ ΜΑΙΡΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΣΧΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΣΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΠΕΞΩ 10 ΣΕΛΙΔΕΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΞΑΕΝΟΦΩΝΤΑ ΤΗΝ ΓΚΙΝΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΩ ΜΟΝΟ ΦΥΣΙΚΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΑ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΚΑΝΑ 20 ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑΝΤΑΡΝΤ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΤΣΑΝΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!
ΑΧ ΤΙ ΤΡΑΒΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΔΩΣΩ ΓΙΑ ΣΧΟΛΗ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΛΕΜΕ ΕΤΣΙ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rebecca
Νέο Μέλος


39 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2004, 23:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rebecca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ Ο ΤΑΥΓΕΤΟΣ?

ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΒΡΗΚΑ

Ο ΤΑΥΓΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΙΕΡΗ ΚΟΡΥΦΗ Η ΠΙΟ ΟΡΘΑ ΛΟΦΟΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ 20 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΔΥΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΠΑΡΤΗΣ.ΕΚΕΙ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΔΟΞΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΥΛΕΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΟΣΜΙΚΩΝ ΔΙΑΥΛΩΝ.ΕΧΕΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΕΙ ΣΤΟΝ ΤΥΠΟ,Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΛΙΑΝΤΙΝΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΤΑΥΓΕΤΟΥ ΚΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ

ΣΤΟ ΕΝ ΛΟΓΟ ΒΟΥΝΟ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΤΡΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΥΡΑΜΙΔΟΕΙΔΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ.Ο ΧΩΡΟΣ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΤΟΥ
ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ,ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΣ ΤΑΥΓΕΤΗΣ,ΜΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΣ ΠΛΕΙΑΔΕΣ,ΕΧΕΙ ΔΕ ΑΡΙΘΜΟΛΟΓΙΚΗ ΣΗΜΑΣΙΑ Ο ΧΩΡΟΣ.Η ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΤΟΥ ΤΑΥΓΕΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗΝ ΠΙΟ ΑΡΧΑΙΑ ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ,ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΩΝ ΚΤΛ.ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΝΟΗΤΗ ΕΥΘΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΛΕΞΗ Ο-ΛΥΜΠ-ΟΣ,ΟΠΩΣ ΛΑΜΠΕΡΟ ΒΟΥΝΟ

ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΟΓΡΑΜΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΜΙΑ ΕΚΠΛΗΞΗ.ΟΣΟ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΑΣ Η ΚΟΡΥΦΗ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΚΟΣΤΡΩΤΗ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΟΙ ΠΛΑΚΕΣ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟ ΜΑΣΤΟΡΑ.ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΕΡΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕΕΝΑ ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΑΝ ΠΟΡΤΑ.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ,ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ "ΠΟΡΤΕΣ".ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΠΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑΜΕ,ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΛΙΣΜΕΝΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΡΤΥΡΟΥΝ ΟΤΙ Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΕΙΧΑΝ ΑΝΕΒΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΡΙΝ ΤΟ 1821.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ
ΦΙΛΙΚΑ Rebecca

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 01:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΡΕΒΒΕΚΑ ΟΜΩΣ Η ΕΝ ΛΟΓΩ ΤΟΠΟΘΕΣΕΙΑ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥ ΟΠΩΣ ΔΑΦΝΕΣ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΧΩΡΙΣ ΑΡΧΗ!!!
ΠΑΝΤΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΑΥΓΕΤΟ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ainigmatiki
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2005, 20:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ainigmatiki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψάξε να βρείς την πλάκα που δεν έχει αρχή
APOKLEIETAI EDO NA EINAI H APANTHSH??????????
TO LEO AYTO GIATI EKANA ENAN SINIRMO ME TH LEKSI PLAKA= FARSA P.X SAS KANO PLAKA!!!!!!!!!!!!!!APLA LEO MHPOS!!!!

r....pΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2005, 23:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H Maira έγραψε:

>>Διάβασα με ενδιαφέρον το γράμμα και πιστεύω ότι ίσως να είναι αληθινό. Φυσικά χωρίς να αποκλείσω το γεγονός ότι μπορεί να το έγραψε κάποιος φαρσέρ γιατί απο το 1965 γιατί τώρα ανακαλυφθηκε? Εκτός και άν αυτός που είχε το βιβλίο ήταν ο ίδιος που ζούσε τα γεγονότα ή προσπαθούσε και αυτός να λύσει το γρύφο.Για να μην μακρυγορώ να σας πω και εγώ την δική μου άποψη.
Αν ο συγραφέας ήξερε ποια ήταν ακριβώς η αρχή του δεν θα μας έβαζε τον γρύφο αυτό, συμπέρεσμα, αυτός ο γρύφος κρύβει την αλήθεια που αυτός στην πορεία μπορεί να ξεχνά. Κάθε αρχή έχει και τέλος αλλά η δική του αρχή ανακυκλώνεται ξανά και ξανά.
1. Ίσως να μεταφέρθηκε από παράλληλο σύμπαν και με τον γρύφο μας βοηθά να βρούμε την είσοδο που μπήκε.
2. Αναφέρει τον Απόλλωνα όπου ξέρουμε ότι ο ναός στους Δελφούς ήταν το μάτι της Γης. Άρα ίσως εκεί να υπάρχει μια είσοδος με το παράλληλο σύμπαν.
3. Το 1965 νοτιοδιτικά της Ανδρίτσαινας, πάνω στα ορεινά είναι ο πιο μεγάλος ναός του Απόλλωνα, όπου σε αυτή την χρονολογία έγινε ένας μεγάλος σεισμός και παθαίνει μεγάλη ζημιά. Άρα υπάρχει μια μικρή πιθανότητα "Πρέπει να ψάξεις την πλάκα που δεν έχει αρχή" η γραφή αυτή να είναι πάνω στα πλατώματα των βράχων. Ο βράχος δεν θα έχει κάποιαν αρχή αφού η επιγραφή του μπορεί να χάθηκε από το σεισμό. Ίσως όμως το κομμάτι που χάθηκε από το βράχο να δείχνει κάποιο στενό που οδηγά προς το Ναο του Απόλλωνα, ή και αντίστροφα από το Ναό του Απόλλωνα να υπάρχει μία κλίση που να οδηγεί σε κάποιο στένομα που είναι η λύση του γρύφου.
Αυτή είναι η δική μου μέχρι στιγμής γνώμη, αλλά θα ψάξω για περισσότερα στοιχεία. Σίγουρα είναι μπερδεμένη για να καταλάβετε την σκέψη μου αλλά και το γράμμα δεν είναι μπερδεμένο? :)
:::
Φίλε CYBERMASTER εννοείται ότι θα βάλω και εγώ το λιθαράκι μου για να λυθεί ο γρύφος. Μην νομίζετε ότι δεν έχω κάτι να ασχοληθώ και ασχολούμε με αυτά αντιθέτως μου αρέσουν πολύ τα παράξενα και η σχετικότητα του χρόνου. Θα ήταν πολύ σημαντικό για την επιστήμη, γιατί θα προχωρούσαμε χιλιετίες μπροστά αλλά ίσως και να το βλέπω εγωιστικά γιατί αν το βρούμε θα βρώ αμέσως δουλειά αφού είμαι στο τελευταίο έτος Μαθηματικός στο Π. Κύπρου. Αχ... νομίζω ότι ονειρεύομαι... :)
Λοιπόν θα σας πώ κάτι άλλο που σκέφτηκα αλλά μην γελάσετε σας παρακαλώ.
Όπως είχα πει το 1965 είχε γίνει ένας μεγάλος σεισμός όπου κατέστρεψε ένα μέρος του ναού. Μέσα στο γράμμα μας λέει ότι δεν μπορούμε να μετρήσουμε τον χρόνο, άρα η δική μου άποψη: Μια μέρα που θα βρέχει θα μπορούσαμε ή κάποιος που να μπορεί να το επισκεφτεί να είναι εκεί και όταν θα δημιουργηθεί το ουράνιο τόξο, που κατά την αρχαιότητα συμβόλιζε τον χρόνο, θα δούμε από που αρχίζει και σε ποιο σημείο τελειώνει . Επίσης οι άκριες ίσως να είναι τα στενά που μας οδηγούν στο να βρούμε την πλάκα δίχως αρχή. Δηλ. ο χρόνος δεν υπολογίζεται, πλάκα χωρίς αρχή, στενά του Απόλλωνα. Το ουράνιο τόξο ξέρουμε συμβολίζει το χρόνο, ίσως την πλάκα χωρίς αρχή και το σημείο που τελειώνει να λύνεται ο γρύφος. Το ξέρω ότι είναι μπερδεμένα αυτά που λέω αλλά έχει κάπιο νόημα. Γιατί ή πλάκα και το φρούριο είναι μεταφορικά που μας τα δίνει αλλιώς γιατί να ήταν γρίφος?<<


Δεν γνωρίζω αν πρόκειται γιά αστείο ή όχι αλλά καθώς διάβαζα τα μυνήματα κατέληξα στο ίδιο συμπέρασμα με την Maira πριν διαβάσω το μυνήματά της(πάνω). Πρόκειται δηλαδή γιά τον ναό του Επικούρειου Απόλλωνα στις Βάσσες της Αρκαδίας.

«Ψάξε να βρείς την πλάκα που δεν έχει αρχή, στο φρούριο κοντά στα στενά με τις δάφνες του Απόλλωνα.»

Η πλάκα που δεν έχει αρχή είναι η γνώση της σταθεράς άλφα (ΑΡΚΑΔΙΑ = 137 = 1/α = 137,03599911). Δεν έχει αρχή διότι δεν ανακαλύφθηκε την σύγχρονη εποχή αλλά επ-ανακαλύφθηκε. Η αναφορά στο "ΕΤ ΙΝ ARCADIA EGO" είναι εύστοχη. Η πλάκα χωρίς τέλος μπορεί να είναι αυτός ο τάφος που περιεργάζονται οι τρεις (ΤΡΙΑ = 3/α = 411 => ΤΡΙΠΟΛΙΣ) νέοι υπό το βλέμμα της Θεάς (Ελλάδος;). Η πλάκα μπορεί να αντιπροσωπεύει και τις μετόπες του ναού ή και του ναού του ιδίου (περίμετρος). Όμως η αναφορά στο ουράνειο τόξο και σε ακτίνα φωτός μας κάνει να σκεφτούμε τι θα γίνει αν ενώσουμε τον ναό αυτό στην Γήϊνη σφαίρα με την Αίγυπτο(όχι με ευθεία αλλά με καμπύλη σταθεράς γωνίας στην επιφάνεια της σφαίρας - Γης). Τότε θα πάρουμε ένα κύκλο χωρίς αρχή και τέλους. Το φρούριο λοιπόν είναι συμβολικά ο ναός και τα στενά παραπέμπουν στην άγρια Αρκαδική ορεινή φύση(Λύκαιον όρος κλπ). Στο ερώτημα πιό σημείο της Αιγύπτου πρέπει να πάρουμε θα πάρουμε απάντηση αν ρωτήσουμε ποια είναι η αρχαιότερη πόλη του κόσμου - όχι μακριά από τον ναό. Έχει μια πιθανή χωροχρονική πύλη πλησίον του ναού, σχέση με αυτό που κωδικοποιεί ο Απόλλωνας αλλά και ο Δίας (όχι τον Ήλιο); Αν ναι τότε μήπως το 2008 φτάσει το φως μετά από 8 χρόνια πορείας και στον τόπο μας; Τι θα αλλάξει τότε; Θα δούμε...

Edited by - Ogygos on 12/04/2005 23:05:51

Edited by - Ogygos on 12/04/2005 23:09:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anaxunamon
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2008, 18:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anaxunamon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
paidia asxolite kanenas akoma me to thema??vrikate lysi??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dark_shadow
Νέο Μέλος

Cyprus
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2008, 20:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dark_shadow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mia aporia... pos enas naos mpori na dosi apantisi sto pios mpori na ine enas anthropos...?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy