ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 To παράδοξο του Fermi (περί εξωγήινων πολιτισμών)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 14:54:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καμία απ οτις δύο. Ναι υπάρχουν ενδείξεις, αλλά όχι αποδείξεις.

Οι ενδείξεις δεν είναι αρκετές, να σε υποβάλλουν σε σκέψεις?

Κι αν οι ενδείξεις είναι...αποχρώσες, ακόμη και προφυλάκιση επισύρουν.Γιατί όχι και σοβαρές σκέψεις?

Αυτές τις σοβαρές σκέψεις σου ζητώ.Και ξέρω καλά, μπορείς να τις παρέχεις.Αρκεί να μιλήσεις με ένα μιξ-γκριλ.Του Γιάννη του έξυπνου αναζητητή και του Γιάννη του επιστήμονα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 14:59:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Ο Μάριος δεν έχει καούρα να μάθει.Ξέρει!

Μα φυσικά, δεν χαλάμε κανενός το χατίρι εδώ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 15:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Heretic
Sesostris, από περιέργεια μπήκα και είδα αυτές τις κατασκευές. Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι πυραμίδες, ούτε αρχαία χτίσματα. Φαίνονται αρκετά σύγχρονα. Κοίταξε να δεις, είναι δίπλα σε λεωφόρο και μάλιστα υπάρχει χαραγμένος χωματόδρομος που πάει σε εκείνο το "συγκρότημα".

Αν προσέξεις καλά την απάντησή μου φίλε Heretic, θα δης ότι η λεζάντα που έβαλα στην συγκεκριμένη φωτογραφία, είναι με ερωτηματικά. Τα υπόλοιπα όμως είναι δίχως.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 15:33:01  Εμφάνιση Προφίλ
Νομίζω οτι δεν έχω άλλα στοιχεία για να πάω πέρα απο αυτό:

quote:

... σίγουρα υπάρχει ζωή παρόμοια με εμάς και πολύ ανόμοια, σίγουρα υπάρχουν κλίμακες εξέλιξης, και σίγουρα κάποιοι γνωρίζουν για την Γη. Η πιθανότητα να επιτηρούμαστε είναι επίσης πολύ σοβαρή, όπως και η πιθανότητα οι επιτηρητές να "μαζεύουν" πιθανές τρίτες φυλές που έχουν διάθεση για βόλτες εδω κάτω, παίζει για εμένα επίσης. Κάποτε θα μάθουμε σίγουρα. Ενα πράγμα μόνο θα αμφισβητήσω: οτι ξένες κυβερνήσεις έχουν ανοίξει πάρε-δώσε με τους απ' όξω. Δεν τους χρειάζονται οι άλλοι. Πιθανόν να τους γράφουν τόσο πολύ, γι' αυτό και έχουν ξεσκιστεί οι απο μέσα να πείσουν για τα πάρε-δώσε. Φοβούνται ξήλωμα με συνοπτικές διαδικασίες, κάτι στιλ Επικυρίαρχων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 16:39:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
https://books.google.co.uk/books?id=bKbsCAAAQBAJ&pg=PA221&dq=Plato+was+accused+of+plagiarism+on+many+occasions&hl=el&sa=X&ved=0CCsQ6AEwAWoVChMIrbTwlLvxyAIVRLYaCh1KTwL2#v=onepage&q=Plato%20was%20accused%20of%20plagiarism%20on%20many%20occasions&f=false

https://books.google.co.uk/books?id=of-ghBD9q1QC&pg=PA161&dq=Empedocles,+plagiarism&hl=el&sa=X&ved=0CCsQ6AEwAGoVChMIgebsgbzxyAIVzNsaCh0brAqX#v=onepage&q=Empedocles%2C%20plagiarism&f=false

https://books.google.co.uk/books?id=mpmCrQ7JkPgC&pg=PA165&dq=empedocles+was+accused+of+plagiarism&hl=el&sa=X&ved=0CCYQ6AEwAGoVChMIrKyGpbzxyAIVBkAaCh2kmgZL#v=onepage&q=empedocles%20was%20accused%20of%20plagiarism&f=false

https://books.google.co.uk/books?id=0LM3AAAAIAAJ&pg=PA165&dq=Plato%27s+plagiarism&hl=el&sa=X&ved=0CCoQ6AEwAGoVChMI6NC8pb3xyAIVCz8aCh23ZA5h#v=onepage&q=Plato's%20plagiarism&f=false

https://books.google.co.uk/books?id=p0ihjZufKncC&pg=PA156&dq=burkert,+plato%27s+plagiarism&hl=el&sa=X&ved=0CFIQ6AEwBWoVChMIq_vIpL7xyAIVBdIaCh0PEgxS#v=onepage&q=burkert%2C%20plato's%20plagiarism&f=false

https://books.google.co.uk/books?id=6RANh6FdAIsC&pg=PA333&dq=empedocles+banned+from+the+Pythagoreans&hl=el&sa=X&ved=0CFUQ6AEwB2oVChMInaTLrb_xyAIVzNcaCh0sOAPS#v=onepage&q=empedocles%20banned%20from%20the%20Pythagoreans&f=false


Kost, αυτό που υποθέτω ότι θέλει να σου πει ο μπατζάκιας μας, είναι ότι θα έπρεπε να κάτσεις να διαβάσεις όλους εκείνους που επικαλήσαι (Πλάτωνα, Εμπεδοκλή κλπ) και να εξάγεις δικά σου συμπεράσματα τα οποία θα μπορείς να στηρίξεις και όχι να παραπέμεπεις σε ενδεχομένως αυθαίρετες ξενόγλωσσες πραγματείες.
Το ίδιο είχες κάνει με τους δήθεν "κρυφούς κώδικες του Πλάτωνα".

Με άλλα λόγια, μην εμπιστεύεσαι τις μαλακίες που γράφει ο καθείς και μην υιοθετείς τα συμπεράσματά τους.
Απόκτησε δική σου γνώμη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 18:59:42  Εμφάνιση Προφίλ
Αν μου επιτρέπετε να παρέμβω, συγγράμματα πανεπιστημιακών δεν νομίζω να ανήκουν στην Λιακοπούλεια φιλολογία και των συναφών ρύπων. Τώρα, η αλήθεια είναι πως για να κάτσεις να διαβάσεις τα συγγράμματα αυτά και να αποκτήσεις κριτική άποψη, πρέπει να έχεις μια γνώση των πρωτότυπου έργων (βλ Τιμαίος), άντε της μετάφρασης του πρωτότυπου. Το πρόβλημα βρίσκεται όταν στέκεσαι σε "πιασάρικους" υπαινιγμούς που βρίσκονται μέσα σε αυτά τα συγγράμματα και έπειτα κάνεις δική σου σύνθεση, μακριά απο το πνεύμα του έργου. Αρχίζεις και βαδίζεις μέσα στην ψευδοεπιστήμη δηλαδή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 19:03:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Heretic
Ενα πράγμα μόνο θα αμφισβητήσω: οτι ξένες κυβερνήσεις έχουν ανοίξει πάρε-δώσε με τους απ' όξω. Δεν τους χρειάζονται οι άλλοι. Πιθανόν να τους γράφουν τόσο πολύ, γι' αυτό και έχουν ξεσκιστεί οι απο μέσα να πείσουν για τα πάρε-δώσε. Φοβούνται ξήλωμα με συνοπτικές διαδικασίες, κάτι στιλ Επικυρίαρχων.


Ενα μικρό δείγμα, για να επανεξετάσεις τον συγκεκριμένο προβληματισμό σου.

http://www.protothema.gr/world/article/471075/proin-upourgos-amunas-tou-kanada-oi-kuverniseis-apokruptoun-tin-uparxi-exogiinon/

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 19:06:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αν μου επιτρέπετε να παρέμβω, συγγράμματα πανεπιστημιακών δεν νομίζω να ανήκουν στην Λιακοπούλεια φιλολογία και των συναφών ρύπων. Τώρα, η αλήθεια είναι πως για να κάτσεις να διαβάσεις τα συγγράμματα αυτά και να αποκτήσεις κριτική άποψη, πρέπει να έχεις μια γνώση των πρωτότυπου έργων (βλ Τιμαίος), άντε της μετάφρασης του πρωτότυπου. Το πρόβλημα βρίσκεται όταν στέκεσαι σε "πιασάρικους" υπαινιγμούς που βρίσκονται μέσα σε αυτά τα συγγράμματα και έπειτα κάνεις δική σου σύνθεση, μακριά απο το πνεύμα του έργου. Αρχίζεις και βαδίζεις μέσα στην ψευδοεπιστήμη δηλαδή.



Σωστός.
Και φυσικά, δεν υπάρχει καμία ένδειξη στα συγγράμματα πανεπιστημιακών, σχετική με το παράδοξο του Fermi, που εξετάζουμε εδώ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 19:12:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αν μου επιτρέπετε να παρέμβω, συγγράμματα πανεπιστημιακών δεν νομίζω να ανήκουν στην Λιακοπούλεια φιλολογία και των συναφών ρύπων. Τώρα, η αλήθεια είναι πως για να κάτσεις να διαβάσεις τα συγγράμματα αυτά και να αποκτήσεις κριτική άποψη, πρέπει να έχεις μια γνώση των πρωτότυπου έργων (βλ Τιμαίος), άντε της μετάφρασης του πρωτότυπου. Το πρόβλημα βρίσκεται όταν στέκεσαι σε "πιασάρικους" υπαινιγμούς που βρίσκονται μέσα σε αυτά τα συγγράμματα και έπειτα κάνεις δική σου σύνθεση, μακριά απο το πνεύμα του έργου. Αρχίζεις και βαδίζεις μέσα στην ψευδοεπιστήμη δηλαδή.

Και στο κάτω κάτω, όσο χρόνο θα χρειαστεί να διαβάσει ένα σύγγραμμα, θα διαβάσει 5 βιβλία του Κακτου.
Το ενδεχόμενο πρόβλημα που ίσως προκύψει, θα είναι το ότι πρέπει να γίνουν κρίσεις...
Κι αν δεν είναι μαθημένος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 19:14:59  Εμφάνιση Προφίλ
Ωραία. Νικόμαχε, σύμφωνα με εξαιρετικά έγκυρες πηγές, που ουδεμία σχέση έχουν με το ιντερνετ, ούτε με προσωπική μου άποψη, ούτε με κάτι που έχω δει, υπάρχουν εξωγήινοι.

Οι πηγές δε είναι τόσο έγκυρες, που αποκλείεται να τις αναφέρω στο φόρουμ, οπότε δεν υπάρχει λόγος να με πιστέψει ο οποιοσδήποτε.

Δεδομένου όμως ότι δεν μπορώ να γνωρίζω προσωπικώς, με τίποτα δεν υιοθετώ αυτή την άποψη, καθότι η παραπληροφόρηση μπορεί να είναι εσκεμμένη ακόμα και εκεί.

Αναφέρομαι στους Γκρίζους, για να μην γενικολογώ.

Λοιπόν; Ας πούμε ότι υπάρχουνε. Μακριά κι αλάργα...

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 19:20:04  Εμφάνιση Προφίλ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 19:26:06  Εμφάνιση Προφίλ
Dear Sesostris

Παρακαλώ υμάς όπως ευαρεστούμενοι, χορηγήσεται ημίν βοήθειαν.

Επιθυμώ την εκ μέρους σας ανάρτηση των κάτωθι φωτογραφιών:

1. Τα κτίσματα στο Μάτσου-Πίτσου.
2. Τους διαδρόμους που χάνονται στον Ατλαντικό, στα νησιά Μπίμινι.
3. Τους ίδιους διαδρόμους στη Μάλτα.
4. Τα ερείπια προίστορικών πόλεων στο βυθό της Μαύρης Θάλασσας.
5. Τα ορυχεία χρυσού στην κεντρική και Νότιο Αφρική, ηλικίας άνω των 150.000 χρόνων.
6. Τον οικισμό στην Κρήτη, ηλικίας άνω των 700.000 ετών.
7. Τις θαμένες πυραμίδες στην Κριμαία.
8. Τις Πυραμίδες της Κίνας.
9. Τον ναό στο Ανκορ της Καμπότζης.
10 Σχέδια των Βιμάνα, όπως αυτά υπάρχουν στις Βέδες.
11 Σκελετούς γιγάντων.

Οι φωτογραφίες θα μας βοηθήσουν στην ανάλυση των ενδείξεων, είτε πρόκειται για παλαιό γήϊνο πολιτισμό, είτε για εξωγήϊνο, είτε και για τα δύο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 19:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Kost, αυτό που υποθέτω ότι θέλει να σου πει ο μπατζάκιας μας, είναι ότι θα έπρεπε να κάτσεις να διαβάσεις όλους εκείνους που επικαλήσαι (Πλάτωνα, Εμπεδοκλή κλπ) και να εξάγεις δικά σου συμπεράσματα τα οποία θα μπορείς να στηρίξεις και όχι να παραπέμεπεις σε ενδεχομένως αυθαίρετες ξενόγλωσσες πραγματείες.
Το ίδιο είχες κάνει με τους δήθεν "κρυφούς κώδικες του Πλάτωνα".
Με άλλα λόγια, μην εμπιστεύεσαι τις μαλακίες που γράφει ο καθείς και μην υιοθετείς τα συμπεράσματά τους.
Απόκτησε δική σου γνώμη...


Θα με τρελάνετε...Ρε συ Αίολα τι λες τώρα...ξεχνάς ότι το προκείμενο θέμα είναι ο παραδιδόμενος αποκλεισμός των Πλάτωνα και Εμπεδοκλή από την ομάδα των Πυθαγορείων! Εννοείται ότι έχω διαβάσει Εμπεδοκλή και Πλάτωνα αλλά οι τελευταίοι που θα το παραδέχονταν είναι αυτοί οι ίδιοι!! Δηλαδή να ψάξω τα ποιήματά και τους διαλόγους τους μπας και βρω να λένε ότι "ναι, οι Πυθαγόρειοι μας διέγραψαν από τον κύκλο τους"!!! Αναγκαστικά λοιπόν κάπου αλλού θα στηρίζεται η άποψη αυτή που μετέφερα.

τον δε κώδικα του Πλάτωνα (κατά J.Kennedy) τον είχα αναφέρει διότι προφανώς τον ήλεγξα ιδίοις όμμασι και κατέληξα ότι ο άνθρωπας έκανε μία πολύ σημαντική ανακάλυψη!!! δηλαδή έρχεσαι και λες για ερευνητές ότι λένε μαλακίες χωρίς καν να έχεις διαβάσει τι λένε!!!

Επίσης αυτό που λες έρχεται σε κόντρα με αυτό που λέει ο άλλος! Εσύ μού λες να έχω αυθεντική δική μου γνώμη χωρίς να αναπαράγω πηγές ενώ ο άλλος λέει ότι προβάλλω δικές μου γνώμες σε άλλους και ότι πρέπει όταν κάνω έναν ισχυρισμό, ειδικά έναν ιστορικού τύπου ισχυρισμό να φέρνω οπωσδήποτε και εξαρχής τις πηγές μαζί μου. Όταν δηλαδή λέω ότι "ο Εμπεδοκλής και ο Πλάτωνας είχαν εκδιωχτεί από τις συζητήσεις των Πυθαγορείων επειδή δημοσίευσαν πριβέ απόψεις των Πυθαγορείων" θα πρέπει κατά Dsm πάντα να παραπέμπω στην πηγή ή στις πηγές που το αναφέρουν ή το υπονοούν. Που σημαίνει ότι για να ικανοποιήσω τον Dsm θα πρέπει τα μηνυματά μου θα είναι διπλάσια σε μέγεθος, ενώ εσύ από την άλλη θα έρχεσαι και θα με κράζεις ότι φλυαρώ κοπιάροντας άλλους. Δηλαδή αν προσπαθήσω να σας ικανοποιήσω όλους πάει την έχασα τη μπάλα εντελώς...και αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι δεν έχετε τη διάθεση (ή την ικανότητα) να δείτε ότι εγώ δεν κάνω τυφλές αναπαραγωγές (μακρυά από μένα) αλλά λέω την άποψή μου, και προς ενδυνάμωση της άποψής μου θα φέρω ότι επιχείρημα άλλων μπορέσω να βρω. Δηλαδή το ότι είμαι βαθιά πεπεισμένος για το ότι οι αρχαίοι αλληγορουσαν για πάρα πολλά πράγματα, ή ότι ο Πλάτωνας είχε επηρεαστεί πολύ από τον Όμηρο, αυτά είναι ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ τις οποίες όπως αν χρειαστεί μπορώ να υποστηρίξω με πάρα πολλές πηγές (και αν δε μπορούσα να το κάνω τότε η άποψή μου θα στερούνταν λογικής και πειθούς).

Και δηλαδή εσύ ρε Αίολε, ασχέτως αν συμφωνείς μαζί μου ή αν με αντιπαθείς ή όχι, εσύ τόσο καιρό αυτό έχεις καταλάβει από μένα, ότι υιοθετώ τα συμπεράσματα άλλων και δεν έχω γνώμη;;; δηλαδή θα τραβήξω τα κοτσίδια και τα μουστάκια που δεν έχω...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 19:56:45  Εμφάνιση Προφίλ
Συνέχεια μαλακιών.

Ακυρο Sesostris.
Δεν συμμετέχω στο θέμα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 20:53:23  Εμφάνιση Προφίλ
Μια γνώμη εξέφρασα ρε Kost. Βρες τα με τον άλλον.
Για τους εξωγήινους, ανεξάρτητα με το τι έχω διαβάσει, είναι θέμα κοινής λογικής: Αν το σύμπαν αποτελείται από τα ίδια υλικά με τον πλανήτη μας - που απ' ότι λένε είναι τα ίδια - τότε είναι σίγουρο ότι υπάρχει ζωή κι αλλού.
Νοήμονα ή ανόητη, με την ίδια με 'μάς, παραπλήσια ή διαφορετική μορφή, με διαφορετική ή την ίδια χημική βάση.
Θεωρώ ηλίθιο να λέμε ότι είμαστε οι μόνοι νοήμονες.
Ηρθαν; Δεν ήρθαν; Σύμφωνα με τις γνώσεις μας ή τις θεωρίες μας, ήρθαν, διότι υπάρχουν πολλά ανεξήγητα.

Edited by - Αίολος on 02/11/2015 20:55:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 21:35:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Heretic
Ενα πράγμα μόνο θα αμφισβητήσω: οτι ξένες κυβερνήσεις έχουν ανοίξει πάρε-δώσε με τους απ' όξω. Δεν τους χρειάζονται οι άλλοι. Πιθανόν να τους γράφουν τόσο πολύ, γι' αυτό και έχουν ξεσκιστεί οι απο μέσα να πείσουν για τα πάρε-δώσε. Φοβούνται ξήλωμα με συνοπτικές διαδικασίες, κάτι στιλ Επικυρίαρχων.


Ενα μικρό δείγμα, για να επανεξετάσεις τον συγκεκριμένο προβληματισμό σου.


Την έχω υπόψη μου την σύνεντευξή του αυτή Μάριε, έχω δει και το σχετικό βίντεο. Το θέμα είναι πως δεν λέει κάτι παράλογο. Ολα αυτά είναι πιθανά. Θα μπορούσαν να ισχύουν, θα μπορούσαν να υπάρχουν όχι 80 αλλα 80^8 φυλές εξωγήινων και κάποιοι απο αυτούς να είναι ανθρωπόμορφοι, μιας και θα έχουν μεγαλώσει σε πλανήτες παρόμοιους με τον δικό μας, να έχουν εξελιχθεί απο αντίστοιχα είδη με τα δικά μας. Η κάποιοι να τους πήραν απο εδώ και να τους μετεγκατέστησαν αλλού, σε διάφορες εποχές. Ολα παιζουν. Το θέμα επίσης είναι πως κανείς απο αυτούς δεν παρουσιάζει απτές αποδείξεις. Δες για παράδειγμα τον Σνόουντεν. Βαλτός ή όχι δεν ξέρω, είναι πάντως ένα αυθεντικό παράδειγμα whistleblower που βγήκε και τα ξέρασε όλα, και επιβεβαιώθηκαν όλα αυτά που υποοπτευόμασταν, τουλάχιστον οι ψαγμένοι στο θεμα information security. Γιατί άραγε δεν βγαίνει και κάποιος αντίστοιχος να αμολήσει απτά στοιχεία στο θέμα της εξωγήινης ζωής τελικά; Φοβούνται μην τους φάνε; Μήπως οι διαρροές αυτές των καθ' όλα σοβαρών τύπων, είναι κάποιου άλλου είδους παιχνίδι; Μήπως γίνονται για άλλου είδους σκοπιμότητες;

Συνέντευξη Dmitry Medvedev

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 21:57:21  Εμφάνιση Προφίλ
ΝΙΚΟΜΑΧΕ ξέρεις πολύ καλά οτι σε τέτοια θέματα δεν χωρούν εγωιστικές συμπεριφορές,
υποθέσεις κάνουμε όλοι, τόσο αυτοί που υποστηρίζουν την ύπαρξη οσο και αυτοί που την αρνούνται.
Γιατί δεν μας παρουσιάζεις εσύ τις φωτογραφίες που ανέφερες παραπάνω να τις κουβεντιάσουμε;
Με μεγάλο ενδιαφέρον περιμένω να ακούσω τι παράξενο έχει η αρχαία πόλη του Μάτσου Πίτσου και ο οικισμός της Κρήτης(?)

Εδω στα Πετράλωνα, πριν 1 εκατομμύριο χρόνια, ο κάτοικος του σπηλαίου άναψε και φωτιά! (αρχάνθρωπος των Πετραλώνων) και μάλιστα με αυτήν, δεν ζεσταινόταν απλώς, έψηνε και το φαγητό του,
σε καύκαλο χελώνας (ηλικίας 800.000 ετών)... δηλαδή το πρώτο τηγάνι του κόσμου!
αλλά τι σχέση έχουν αυτά με τους Εξωγήινους;

Edited by - AitheroVamon on 02/11/2015 22:00:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 22:33:55  Εμφάνιση Προφίλ
Aιθηρ

Δεν υπάρχει κάτι προς συζήτηση.
Είμαι πεπεισμένος πως δεν υπάρχουν εξωγήϊνοι, ούτε υπήρξε ποτέ στην Γη πολιτισμός, ανώτερος του σημερινού.

Με παρέσυραν οι συνωμοσιολόγοι και οι συνωμοσίες τους.

Επομένως, ας ανοίξουμε ένα άλλο θέμα για εξωγήϊνους, ώστε να μπορούμε άνετα να συζητήσουμε για τους αρχαίους φιλόσοφους.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 22:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
AitheroVamon
Εδω στα Πετράλωνα, πριν 1 εκατομμύριο χρόνια, ο κάτοικος του σπηλαίου άναψε και φωτιά! (αρχάνθρωπος των Πετραλώνων) και μάλιστα με αυτήν, δεν ζεσταινόταν απλώς, έψηνε και το φαγητό του,
σε καύκαλο χελώνας (ηλικίας 800.000 ετών)... δηλαδή το πρώτο τηγάνι του κόσμου!
αλλά τι σχέση έχουν αυτά με τους Εξωγήινους;

Μπορεί να μην έχουν άμεση σχέση με τους εξωγήινους Αντρέα, όμως δεν αποκλείεται να είναι και δικές τους κατασκευές δεδομένου όπως είχα γράψει και παλαιότερα, πολλά από αυτά τα έργα δεν μπορούμε να τα κατασκευάσουμε με τα σημερινά τεχνικά μέσα. Το περίεργο όμως είναι ότι οι ερευνητές που διατυπώνουν διαφορετικές απόψεις από τις επιτρεπόμενες, (από ποιους άραγε?), στην καλύτερη περίπτωση απομονώνονται, και στην χειρότερη (αυτοκτονούν), πεθαίνουν από ανίατες ασθένειες, ή παθαίνουν αυτοκινητικά ατυχήματα, και τα όποια πειστήρια που συγκεντρώνουν για να αποδείξουν τις θέσεις τους εξαφανίζονται μυστηριωδώς. Και για να έλθουμε και λίγο στα δικά μας, βλέπε τι έγινε με την περίπτωση Πουλιανού - Δισπηλιού. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με την Πυραμίδα της Θήβας. Γιατί μετέθεσαν τον Σπυρόπουλο άρον άρον; Γιατί σφράγισαν το φρεάτιο που οδηγεί στην είσοδό της, και τι κρύβεται εκεί;
Κατά τα φαινόμενα κάποιοι δεν θέλουν να μάθουμε την πραγματική ιστορία της Γης. Το γιατί, άγνωστο. Ίσως γιατί αν μαθευτεί θα φέρη τα πάνω κάτω, και θα θιγούν πολλά συμφέροντα. Ίσως λέω.

*

Edited by - Sesostris on 02/11/2015 22:51:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 22:51:37  Εμφάνιση Προφίλ
Είμαι ανοιχτός σε όλα. Όλα είναι πιθανά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2015, 22:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Οκ συνεχίστε περί του θέματος, εγώ υπόσχομαι σε πράγματα εκτός θέματος δεν ξαναγυρνάω...τις 'μαλακίες' πάντως Νικομαχούλη που λες άλλος τις ξεκίνησε, εντάξει;; ας γράψει λοιπόν κι ο άλλος να πει την τελευταία κουβέντα που θα θέλει και για τα υπόλοιπα αν θέλει σε προσωπικό μήνυμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2015, 15:59:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μπορεί να μην έχουν άμεση σχέση με τους εξωγήινους Αντρέα, όμως δεν αποκλείεται να είναι και δικές τους κατασκευές δεδομένου όπως είχα γράψει και παλαιότερα, πολλά από αυτά τα έργα δεν μπορούμε να τα κατασκευάσουμε με τα σημερινά τεχνικά μέσα. Το περίεργο όμως είναι ότι οι ερευνητές που διατυπώνουν διαφορετικές απόψεις από τις επιτρεπόμενες, (από ποιους άραγε?), στην καλύτερη περίπτωση απομονώνονται, και στην χειρότερη (αυτοκτονούν), πεθαίνουν από ανίατες ασθένειες, ή παθαίνουν αυτοκινητικά ατυχήματα, και τα όποια πειστήρια που συγκεντρώνουν για να αποδείξουν τις θέσεις τους εξαφανίζονται μυστηριωδώς. Και για να έλθουμε και λίγο στα δικά μας, βλέπε τι έγινε με την περίπτωση Πουλιανού - Δισπηλιού. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με την Πυραμίδα της Θήβας. Γιατί μετέθεσαν τον Σπυρόπουλο άρον άρον; Γιατί σφράγισαν το φρεάτιο που οδηγεί στην είσοδό της, και τι κρύβεται εκεί;
Κατά τα φαινόμενα κάποιοι δεν θέλουν να μάθουμε την πραγματική ιστορία της Γης. Το γιατί, άγνωστο. Ίσως γιατί αν μαθευτεί θα φέρη τα πάνω κάτω, και θα θιγούν πολλά συμφέροντα. Ίσως λέω.

Πάντα "γράφεις" ρε Σωτήρη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2015, 21:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Αίολος
Πάντα "γράφεις" ρε Σωτήρη!

Το κατά δύναμιν φίλε Αίολε.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2015, 22:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Τοις ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ ρήμασι πειθόμενος, έψαξα να βρώ ορισμένα στοιχεία για το μέγεθος των ογκολίθων στο πλακόστρωτο του Μπάαλμπεκ στο Λίβανο, προκειμένου να υπολογίσω το βάρος τους. Και δείτε εδώ που έπεσα. Αν παραβλέψετε τα ορθογραφικά λάθη που βγάζουν μάτι, αυτά που γράφει είναι συνταρακτικά, όπως και οι φωτογραφίες που τα συνοδεύουν.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2015, 22:12:31  Εμφάνιση Προφίλ
Να δείτε που κάποιο παρακλάδι των δεινόσαυρων τα κανε ολα αυτά. Ας όψεται ο παγετώνας που τους ξεπάστρεψε... ή όχι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2015, 23:34:03  Εμφάνιση Προφίλ
Πότε δεν είναι ότι φαίνεται.
μπορεί τον συγγραφέα να τον ενημέρωσε ο μπατζανάκης αδερφός Ρώσος για κατι που ανακάλυψαν πριν μήνες, αλλα αυτά είναι γνωστά πολλά χρόνια,
η "απάτη" της οπτικής γωνίας
εδώ κι εδώ
Κι εδώ μια επιστημονική εξήγηση
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2015, 00:03:29  Εμφάνιση Προφίλ
Αιθέρα, η ιστορία με τη μεγαλιθική βάση (γιατί αμέσως από πάνω της η κατασκευή του πλατώ είναι πιο λογικών διαστάσεων) στο Μπάαλμπεκ είναι αυθεντική κι αληθινή.

Αυτά που λέει ο Μάριος για το Μπίμινι βέβαια είναι παραμύθια της χαλιμάς, όπως άλλωστε και η αναφορά του Σωτήρη για την Ιαπωνία, αν τουλάχιστον αναφέρεται στο Ουναγκούνι, όπως υποψιάζομαι. Και τα δύο αυτά είναι φυσικοί σχηματισμοί.

Αν θέλει κανείς να ψαχτεί με νόημα, πρέπει να διαβάσει για το Puma Punku και το Göbekli Tepe. Επίσης, πρέπει να αναφέρω τις ανά την υφήλιο βραχογραφίες, αλλά και κάποιες εξελικτικές ανωμαλίες, συν τα περίεργα ευρήματα σε λάθος γεωλογικά στρώματα, σαν αυτά για τα οποία μίλησε ο Μάριος. Ψάξτε και το όνομα Michael Cremo.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2015, 00:28:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αυτά που λέει ο Μάριος για το Μπίμινι βέβαια είναι παραμύθια της χαλιμάς, όπως άλλωστε και η αναφορά του Σωτήρη για την Ιαπωνία, αν τουλάχιστον αναφέρεται στο Ουναγκούνι, όπως υποψιάζομαι. Και τα δύο αυτά είναι φυσικοί σχηματισμοί

Kόψε τις μαλακίες.Δεν τσιμπάω για συμμετοχή.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2015, 02:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

οκ, αναγκαστικά ανοίγει δεύτερη παρένθεση εδώ, πιο ουσιαστική από την πρώτη. Δύο σχόλια πριν συνεχίσουμε στο θέμα μας, διότι ως θεματοθέτης καλό είναι να προσδιορίσω τον τόνο που θέλω να κινηθεί η συζήτηση αυτή, όχι το περιεχόμενο αλλά τον τόνο:

καταρχάς, όποιος έχει να σχολιάσει κάτι ας το κάνει, αλλιώς ας μην συμμετέχει, επαναλαμβανόμενα 'ναζιάρικα' σχόλια του τύπου 'εγώ δεν συμμετέχω' νομίζω είναι ανούσια και περιττά.

δεύτερον, όπως είπε ο άλλος πιο πριν το θέμα καλό είναι να κρατηθεί σε σοβαρό επίπεδο, αν θέλουμε δηλαδή να λέμε ότι κάνουμε μία σοβαρή συζήτηση. Και γι'αυτό δεν πρέπει να επαναληφθούν αβάσιμες κατηγορίες και σχόλια του τύπου 'περιορίσου σε πράγματα που κατέχεις και καλύτερα να μη μιλάς για πράγματα που δε γνωρίζεις' (λάθος στο οποίο υπέπεσε -είτε από άγνοια είτε από εμπάθεια- ο ίδιος που μίλησε περί σοβαρού επίπεδου συζήτησης!).

Τέτοια σχόλια λοιπόν στο θέμα που άνοιξα δεν θα ξαναγίνουν δεκτά, από όποιον κι αν προέρχονται και σε όποιον και να απευθύνονται. Ακόμη δηλαδή κι αν έχει κάποιος να προσάψει κάτι σε κάποιον ας το κάνει με ευγένεια και επιχειρήματα.


Συμφωνούμε κύριοι; τι λέτε; εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι εάν δεν τηρηθούν τα παραπάνω δύο, εάν δηλαδή το θέμα αυτό δεν χτιστεί εξαρχής στη σωστή βάση 1) της ουσιαστικής συμμετοχής και 2) του αλληλοσεβασμού τότε δεν υπάρχει κανένα θέμα...τρύπα στο νερό και θα'ναι κρίμα για όσους έχουν αρχίσει ήδη να προσφέρουν απόψεις και γνώμες


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2015, 09:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
quote:

Τοις ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ ρήμασι πειθόμενος, έψαξα να βρώ ορισμένα στοιχεία για το μέγεθος των ογκολίθων στο πλακόστρωτο του Μπάαλμπεκ στο Λίβανο, προκειμένου να υπολογίσω το βάρος τους. Και δείτε εδώ που έπεσα. Αν παραβλέψετε τα ορθογραφικά λάθη που βγάζουν μάτι, αυτά που γράφει είναι συνταρακτικά, όπως και οι φωτογραφίες που τα συνοδεύουν.

*


Αυτή και αν ηταν βόλτα στο βουνό!!!
Αν βγείς και ψάξεις για σημάδια που οδηγούν σε κρυψώνες για λίρες να δείς τι βρίσκεις!


http://news247.gr/eidiseis/kosmos/news/h-nasa-stelnei-ereynhtes-stis-stepes-toy-kazakstan-gia-na-melethsoyn-gewglyfika-8-000-etwn.3746873.html

Κάτι τέτοια βέβαια σε βάζουν σε υποψίες👓...

Εκει που το διάβασα έγραφε οτι το είδε καποιος με τον γκουγκλη,μεγάλη η χάρη του (σαμπως και το εσωτερικά κάπως έτσι δεν το βρήκαμε οι περισσοτεροι απο εμας;λλ),earth!
Ν👑

Δουλειά δεν είχε να κάνει ο αλλος και σερφαριζε στις στεπες,εκτος και αν του ειχε δώσει συντεταγμένες ο Ερίωπας χαχα!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy