ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Που χάθηκε η μεσαία τάξη; Γιατί πλέον ζούμε σε μια κοινωνία πολύ πλούσιων και πολύ φτωχών; Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2009, 10:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
Οι ασκοί του Αιόλου, ανοίξανε...

Οι ασκοί του Αιόλου ανοίξανε επειδή εμείς το θελήσαμε...
Επειδή εμείς και τα 301 σκουπίδια που μας κυβερνούν τα τελευταία 50 χρόνια έκαναν ότι ήθελαν για να έχουν ψήφους και για να κοιμίζουν τα πρόβατα...
Γράφεται για την σύνταξη: τι είναι μωρέ η σύνταξη;
Ξεκίνησε σαν βοήθημα (συν τάσω = στέκομαι στο πλάι) και με το χέρι των δήθεν δημοκρατικών πολιτικών έγινε μισθός ο οποίος είναι μέχρι και πολλαπλάσιος του μισθού ανειδίκευτου εργάτη!!!
Αυτό βέβαια συνέφερε όλες τις σάπιες κυβερνήσεις ανά τον κόσμο, γιατί με αυτό τον τρόπο τα πρόβατα, όντας σίγουρα για τα γεράματα τους, ξόδευαν πιο πολλά για το παρόν και άρα αύξανε ο πλούτος στο ΤΩΡΑ...

Με λίγα λόγια σας κοροϊδεύανε χοντρά και εσείς κουνούσατε σημαίες νομίζοντας ότι είναι οι σωτήρες...

Αυτό βέβαια το έπαθαν σε όλο τον κόσμο, οπότε μην σκάτε - απλά θα φάτε ότι μαγειρέψατε τόσα χρόνια...
Για αυτό άλλωστε δεν μπορείτε να καταλάβετε που είναι το λάθος και όλο βλέπετε "συνωμοσίες κατά του λαού" και στημένα πράγματα...
Πιο πάνω έδωσα το παράδειγμα μίας ψυχοπαθούς - για σκεφτείτε ότι όλοι έτσι αντιδρούσατε και αντιδράτε...

Ελάτε, ελάτε...
Απλά τόσα χρόνια ζούσατε με δανεικά - ήρθε η ώρα να τα επιστρέψετε...
Να σας πω και το πιο ωραίο;
Δεν είδατε τίποτα ακόμα...
Υπάρχει στο μέλλον η έλλειψη ρευστού στην αγορά της Ελλάδος λόγω:
α) Της αναγκαστικής περικοπής των συντάξεων που θα έρθει (π.χ. τόσες χιλιάδες κλώσες θέλουν να φύγουν με πρόωρη από το δημόσιο - ποιός θα τις πληρώσει;)
β) Της αναγκαστικής μακροχρόνιας περικοπής του προϋπολογισμού λόγω του χρέους.
γ) Της διακοπής των κοινοτικών πακέτων χρηματοδότησης...
δ) Της διαφυγής των χρημάτων προς τους τόπους των μεταναστών - (δεν κόβουμε χρήμα στην Ελλάδα)...

Λοιπόν εάν σας αρέσει αυτή η κατάσταση, ετοιμαστείτε για το παλούκι που θα έρθει σε 4 με 6 χρόνια από σήμερα...
Σας προτείνω να το απολαύσετε (αφού δεν μπορείτε να το αποφύγετε)...
Και πάντα να θυμάστε: οι μαλακίες του παρελθόντος (γελοίες ιδέες και θεωρίες, σημαιούλες κομμάτων, βασιλικές ζωές γιατί "η ζωή είναι μικρή"), τώρα ήρθε η ώρα να πληρωθούν...
Καλά να πάθετε... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2009, 10:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Είναι παρήγορο φίλε OANNHSEA, ότι εσύ, τουλάχιστον δεν
την πάτησες, όπως εμείς οι χαζοί υπολοιποι...Αλλά δεν θυμάμαι
τον εαυτό μου να έχει κάνει νόμους και όλα όσα λές ότι φταίνε
για την σημερινή κρίση...Ούτε ότι ήταν ενέργειες σπάταλες...Δεν
ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά οι συντάξεις είναι χρήματα που
πληρώνουν οι εργαζόμενοι, μέσω του ταμείου τους, για να
τα πάρουν μετά όταν δεν θα μπορούν να δουλεύουν και να έχουν
αυτό το εισόδημα, για να ζήσουν....
Εκτός αν εσύ πιστεύεις ότι μετά τη δουλειά, καλά θα ήταν να
τους ..σκοτώνουμε, σαν τα άλογα, αφού προφανώς δεν χρησιμεύουν...
Τι να πω; Το σκέφτηκες καλά, πως έγινε η κρίση που ζούμε; Θυμάσαι
ότι ξεκίνησε απο μια τεχνητή αύξηση της τιμής του πετρελαίου
και μετά, χωρίς να έχει γίνει κάτι συνταρακτικό στον κόσμο,
ξαφνικά μπήκαμε σε κρίση;Αν ήταν πολλά μαζεμένα, όπως λές,πως
γίνεται και ξοδεύονται ακόμη πολλά δις για μπόνους, πριμ, μισθούς
κροίσων και λοιπα;Γι αυτούς φτάνουν δλδ.;
Φίλε μου, πως γίνεται και αυτός που δεν συμμετέχει πουθενά, σε κανένα
κέντρο αποφάσεων, να ευθύνεται πιο πολύ απο αυτούς που παίρνουν
τις αποφάσεις;
Αρκετά παράλογο ή μάλλον ...ρατσιστικό...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2009, 12:46:24  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve Εξ αρχής υποστηρίζω ότι είναι στημένη η κρίση συμφωνούμε σχεδόν σε όλα εκτος
Απ το ποιοι κρύβονται από πίσω καθώς εγω υποστηρίζω ότι είναι μεγαλοσυμφεροντα
Εσυ το πας σε πιο extreme εξήγηση .
OANNHSEA Πρέπει να ξεχωρίσεις την εσωτερική μας κρίση απ την παγκόσμια εμείς ήμασταν σε κρίση
Πριν την κρίση καθώς μας έφαγαν οι πολιτικοί μας βλέπε ρεμούλες ,ρουσφέτια κτλ
Η παγκόσμια κρίση είναι διαφορετικής μορφής .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2009, 13:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
Είναι παρήγορο φίλε OANNHSEA, ότι εσύ, τουλάχιστον δεν
την πάτησες, όπως εμείς οι χαζοί υπολοιποι...

Oοοοχι..
Δυστυχώς θα την φάω όπως και εσείς...
Όμως είναι σαν τον άνθρωπο που έχει καρκίνο, πρόκειται να πεθάνει σε κάνα δίμηνο και του λένε: έλα μωρέ περαστικά είναι...
Ε λοιπόν, εγώ ξέρω ότι θα πεθάνω και ξέρω το λόγο για τον οποίο θα πεθάνω, ενώ εσείς φωνάζετε: θεέ μου, γιατί με καταράστηκες;;;

quote:
Εκτός αν εσύ πιστεύεις ότι μετά τη δουλειά, καλά θα ήταν να
τους ..σκοτώνουμε, σαν τα άλογα, αφού προφανώς δεν χρησιμεύουν...

Σου το ξαναέγραψα: ζεις μέσα σε ένα γελοίο σύστημα και δεν μπορείς να καταλάβεις τι είναι αυτό...
α) Για χιλιάδες χρόνια, οι οικογένειες έμεναν μαζί.
Με την σύνταξη όλοι είπαν: ανεξαρτητοποίηση...
Με λίγα λόγια όλη η δομή μίας οικογένειας που διαρκούσε από την αρχή του ανθρώπου καταστράφηκε... Άρα λοιπόν είναι απόλυτα λογικό να πεθάνουν, μια και δημιουργήθηκε ένα σύστημα που νοιάζεται μόνο για το τώρα και όλη (ΜΑ ΟΛΗ) η διαπαιδαγώγηση) είναι συνυφασμένη με την ατομικότητα του ατόμου... Βλέπεις η ατομικότητα γεννάει χρήμα. 4 μονάδες (δύο "ανεξάρτητα παιδιά και χωρισμένοι γονείς) ξοδεύουν περισσότερο από μία δεμένη οικογένεια. Οι μονάδες όμως εξοντώνονται και μόνο οι γελοίοτητες των τελευταίων ετών το έκρυβαν αυτό. Τώρα ήρθε η ώρα της κρίσης και μόνο οι ισχυρές οικογένειες θα επιβιώσουν - και δυστυχώς οι ελληνικές είναι για το κρεματόριο...
β) Από την αρχή του ανθρώπου, πάντα υπήρχε το σκεπτικό της αποταμίευσης, όσο μπορούσε ο καθένας, έστω και για ένα χειμώνα - αυτή είναι η λογική της φύσης. Τα πρόβατα όμως τα τελευταία χρόνια το ξέχασαν αυτό. Ξέχασαν ότι μετά το καλοκαίρι έρχεται ο χειμώνας και ζούσαν σαν το τζίτζικα...
Τώρα ήρθε ο χειμώνας... Τώρα ήρθε η εποχή να πεθάνει ο τζίτζικας...
γ) Απλή θεωρία της εξέλιξης (η καλύτερα προσαρμογής) των ειδών: το είδος που δεν μπορεί να προσαρμοστεί (και εδώ το ηλίθιο είδος) θα εξαφανιστεί...

quote:
Φίλε μου, πως γίνεται και αυτός που δεν συμμετέχει πουθενά, σε κανένα
κέντρο αποφάσεων, να ευθύνεται πιο πολύ απο αυτούς που παίρνουν
τις αποφάσεις;

Δεν συμμετέχει;;;
Και οι σημαιούλες των κομμάτων τόσα χρόνια;;;
Και τα ουρλιαχτά στις συγκεντρώσεις των κομμάτων στο σύνταγμα;;;
Και οι καλοπληρωμένες θεσούλες στο δημόσιο (που σε κάποιες ούτε καν πάταγαν τα σκουπίδια και εμείς οι ηλίθιοι πληρώναμε;) και οι παχουλές συντάξεις;;;
Ή μήπως ότι θεωρούν ακόμα κάποιους ηγέτες του παρελθόντος σπουδαίους και αείμνηστους;;
Προϊόντα εγκλήματος και τα πρόβατα ήταν αποδέκτες των προϊόντων αυτών... Άρα σύμφωνα με τον νόμο είναι και αυτοί υπεύθυνοι και τιμωρούνται - σε αυτή την περίπτωση με την ποινή της εξαθλίωσης και του θανάτου...

quote:
OANNHSEA Πρέπει να ξεχωρίσεις την εσωτερική μας κρίση απ την παγκόσμια εμείς ήμασταν σε κρίση
Πριν την κρίση καθώς μας έφαγαν οι πολιτικοί μας βλέπε ρεμούλες ,ρουσφέτια κτλ
Η παγκόσμια κρίση είναι διαφορετικής μορφής .

Όχι αγαπητέ μου - αυτό που συνέβαινε στην Ελλάδα, συνέβαινε με άλλους τρόπους σε ολόκληρο τον κόσμο και δη τον δυτικό κόσμο... Δεν το έχεις μελετήσει καλά...
Οι γελοιότητες της οικονομικής μεταρρύθμισης του Νίξον και του Ρέιγκαν στις ΗΠΑ, οι μεταρρυθμίσεις της Θάτσερ στην Αγγλία και δεν συμμαζεύεται..
Κανείς, ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ από εσάς και τα παγκόσμια πρόβατα δεν ήταν σε θέση να δει και να γράψει για τις επιπτώσεις στο μέλλον. Μόνο το γελοίο παρόν κοιτούσαν...
Ε λοιπόν το μέλλον έφτασε...
Θα δεις μόνος σου που θα καταντήσει η Αγγλία μέσα στα επόμενα 10 χρόνια... Δεν θα το πιστεύεις...

Βλέπετε ο Τσέχος πρόεδρος το είπε σωστά: κάνετε βλακείες και δεν κοιτάτε τα μαθήματα της ιστορίας...
Γιατί η ιστορία είναι πολύ απλή:
Απλά ψάξτε να δείτε πως λειτούργησε το New Deal και τι θα είχε γίνει χωρίς τον πόλεμο...
Ψάξτε να δείτε που θα είχε καταντήσει η Γερμανία το 45 ή στα τέλη του 50 χωρίς τον πόλεμο: στα ίδια περίπου επίπεδα - εντάξει χωρίς βόμβες...
Για δείτε γιατί οι Γάλλοι έκαναν τεράστιες εθνικοποιήσεις...

Με λίγα λόγια: δεν έχετε μελετήσει την ιστορία και δη την οικονομική ιστορία. Απόλυτα λογικό...
Η μελέτη των καραγκιόζηδων που παίζουν μπάλα είναι πολύ πιο απλή...
Περαστικά σας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2009, 14:01:22  Εμφάνιση Προφίλ
OANNHSEA Δηλαδή ολες οι χώρες έκαναν το ιδιο λάθος ? αυτό είναι αφελές δεν μπορεί να μην
Υπάρχει κερδισμένος στην ολη υπόθεση .
Το ολο θέμα είναι στημένο με λιγα λόγια είμαστε σκλάβοι και επειδή πήραμε πολύ αέρα
Τα τελευταία χρονια θέλουν να μας τον κόψουν με τη βία δεν γίνεται καθώς εχει ξυπνήσει
Ο κόσμος αρα έπρεπε να βρεθεί ενας τρόπος να περάσουν ότι θέλουν οσο γίνεται πιο αναίμακτα .
Περαστικά και σε εσένα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2009, 15:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Με τις πρώτες γουλιές του τσίπουρου να ζεσταίνουν
ήδη το λαιμό μου, μπορώ να πω ότι είμαι σε θέση για να
απαντήσω στον φίλο OANNHSEA,αφού πρώτα, πω ότι συμφωνούμε
με τον φίλο open mind σε όλα...
Αγαπητέ μου OANNHSEA, είναι ίδιον του Έλληνα να αυτοσαρκάζεται
και να κρίνει τους πάντες κι όλοι αυτό κάνουμε, αλλά δεν
μπορώ να καταλάβω, πως υποστηρίζεις ότι θα τη φάμε όλοι, όπως
κι εσύ,αλλά δεν λές ότι ήξερες ή ξέραμε τι θα γίνει, ώστε δικαίως
να τη φάμε...Δεν λές ότι δεν μας είπε κανείς ότι θα γινότανε κάτι τέτοιο..Δεν λές ότι όλα πηγαιναν καλά και μια πονηρή κρισούλα,
φανέρωσε όλα αυτά που εσύ λές, αλλά εγώ αντιτίθεμαι, γιατί ξέρω
ότι υπάρχουν περιθώρια ανάπτυξης κι η κρίση είναι τεχνητή, για
να περάσουνε αυτά που μας περάσανε, μας περνάνε και θα μας περάσουνε..
Και κάνε μου τη χάρη..Μην μπερδεύεις τον άνθρωπο με ζώα..Καμία
σχέση..Η θέση του του επιτρέπει να έχει άπειρες λύσεις..Έγραψα
πιο πάνω, για αυτοκίνητα με φθηνή ενέργεια, ακόμη και νερό, τα
οποία τα "θάψανε"..Εσύ κι εγώ τα "θάψαμε", ή οι μεγαλοκαρχαρίες;
Φίλε, δεν βλέπεις τον εχθρό και γι αυτο θα σε αιφνιδιάζει πάντα...
Εγώ δε σου λέω, ότι μόλις τακτοποιηθούν τα πράγματα, θα δεις κι εσύ
και όλοι, πόσο ικανή είναι η γή να μας θρέψει και μάλιστα σαν
βασιλιάδες όλοι..Αυτό είναι το δικό μου πιστεύ, μόλις χαθούν
οι μεγαλοκαρχαρίες..Που θα γίνει κι αυτό, ο άνθρωπος θα βρει την
ισορροπία του...
Φίλε open mind,αν η οργάνωση των όσων λέμε, ήταν πιο χαλαρή και
αποτελσματική, θα συμφωνούσα μαζί σου..Αλλά, επειδη, όλα πάνε
κατά μαθηματική ακρίβεια στην χειραγώγηση του πολίτη και σε ένα κράτος με ένα ηγέτη και μια μοναδομέτρηση, όλα κλινουν προς την
περίπτωση μασονοσατανιστικών οργανώσεων που λεω εγώ...Είμαι πάρα
πολύ ρεαλιστής, αλλά μπορώ να δώ και τι συμβαίνει,χωρίς να αποκλείω
τίποτε κι όταν βρίσκω στοιχεία να το πιστεύω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2009, 16:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
o xρυσος εχει και παλιοτερα κατασχθει...
http://www.the-privateer.com/1933-gold-confiscation.html

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2009, 18:32:56  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve Είχα διαβάσει από πολλά χρονια πριν για την μοναδομετρηση απλα δεν περίμενα
Να γίνεται ορατή τοσο σύντομα αλλα βλέπω προχώρημα με γρήγορα βήματα οποτε δεν
Μπορεί να αποκλειστεί τίποτα .
στο ποιος κρύβεται από πίσω εγω λεω μεγαλοσυμφεροντα και ανθρωπινός παράγοντας
απλα χρησιμοποιούν και τις θρησκείες και διαφορες οργανώσεις για χειραγωγούν τις μάζες .

Τέλος πάντων το ζήτημα είναι ότι συμβαίνει τώρα και εμείς απλα χορεύουμε στο ρυθμό
Που μας δίνουν .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2009, 20:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
OANNHSEA Δηλαδή ολες οι χώρες έκαναν το ιδιο λάθος ? αυτό είναι αφελές δεν μπορεί να μην
Υπάρχει κερδισμένος στην ολη υπόθεση .

Μα δεν μπορείς να καταλάβεις ότι κερδισμένος υπήρχε!!!
Τόσα χρόνια θεωρούσατε τόσους πολιτικούς ως ήρωες και "ανθρωπιστές"...
Τόσα χρόνια τρώγατε και ζούσατε σαν θεοί και αποθεώνατε τους απατεώνες τους πολιτικούς!!!

quote:
Τα τελευταία χρονια θέλουν να μας τον κόψουν με τη βία δεν γίνεται καθώς εχει ξυπνήσει
Ο κόσμος αρα έπρεπε να βρεθεί ενας τρόπος να περάσουν ότι θέλουν οσο γίνεται πιο αναίμακτα .

Ορίστε; Ποιός ήρθε;
Τα πρόβατα να ξυπνήσουν; Χαχαχαχαχαχα... Ωραίο αστείο...
Τα πρόβατα θα κάτσουν στην θέση τους και θα κάνουν και χαρούλες αν τους υποσχεθεί κάποιος περισσότερα χρήματα ή μία θέση στο δημόσιο...
Π.χ. τώρα θα ψηφίσουν το Πασοκ και σε τρία χρόνια που θα μπει το παλούκι μέχρι το λαιμό θα ψηφίσουν πάλι την ΝΔ και την Ντόρα...
Άκουν θα ξυπνήσουν τα πρόβατα!!!
Από την άλλη το ξαναέγραψα: πάρε μία καραμπίνα για το σπίτι σου, γιατί τα πράγματα θα γίνουν ακραία σε μερικά χρόνια...
Θα χυθεί πολύ αίμα...

quote:
πως υποστηρίζεις ότι θα τη φάμε όλοι, όπως
κι εσύ,αλλά δεν λές ότι ήξερες ή ξέραμε τι θα γίνει, ώστε δικαίως
να τη φάμε...Δεν λές ότι δεν μας είπε κανείς ότι θα γινότανε κάτι τέτοιο.

Εγώ υποστήριζα εδώ και χρόνια κάτι τέτοιο, γιατί τα οικονομικά στοιχεία έδειχναν ότι αυτό ακριβώς θα γινόταν...
Απλά δεν ξέρετε την ιστορία της οικονομίας και δεν μπορείτε να το δείτε...
Δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι τα "τοξικά απόβλητα" όπως τα ονομάσανε, δεν είναι παρά μία προσπάθεια να κρατήσουν ψηλά τις μετοχές και άρα και την "ευμάρεια" του κράτους... Για αυτό και οι χώρες που πλήγηκαν περισσότερο από αυτά, δεν είναι όσες είχαν μία γερή βάση τραπεζικής οικονομίας, αλλά όσες ήταν στα πρόθυρα του γκρεμού και με λογιστικά τρικ κατάφερναν να ζουν άλλη μία χρονιά.
Σου το ξαναγράφω trexagireve: ψάξε και βρες, έστω στο δίκτυο τις μελέτες για τις προηγούμενες κρίσεις, π.χ. το μεγάλο κραχ του 29 ή το κραχ της Ιαπωνικής οικονομίας...
Θέλεις να προχωρήσω και παραπέρα;
Ε λοιπόν, το κραχ το σημερινό δεν έχει καμία σχέση με το κραχ του 29, γιατί έχουμε μία πολύ διαφορετική οικονομία. Όμως τα τζιμάνια των οικονομικών, προσπαθούν να κάνουν ότι έκαναν εκείνη την εποχή, για ένα απλό λόγο: δεν θέλουν να πειράξουν κάποιες βάσεις τις σημερινής οικονομίας. Βάσεις όπως το χρηματιστήριο, το οποίο είναι ξεπερασμένο με την σημερινή οικονομία και ουσιαστικά αποτελεί θηλιά για την οικονομία όπως λειτουργεί...
Δεν μπορούν όμως να κάνουν αλλιώς: και οι θεωρίες που έχουν διδαχθεί και τα συμφέροντα (εκεί μπαίνει ένα μικρό κομμάτι από τα πιστεύω σας) δεν τους το επιτρέπουν...

Με λίγα λόγια όπως το 29 έδειξε μία νέα οικονομία, έτσι και σήμερα πρέπει να πάμε σε μία άλλη οικονομία. Η Μέρκελ και η Ευρώπη το λένε σωστά - οι Αμερικάνοι και οι Άγγλοι λένε αηδίες λόγω συμφερόντων...

quote:
Και κάνε μου τη χάρη..Μην μπερδεύεις τον άνθρωπο με ζώα..Καμία
σχέση..Η θέση του του επιτρέπει να έχει άπειρες λύσεις.

Λυπάμαι, είμαστε ζώα και ακολουθούμε τον δρόμο της φύσης...
Εάν είχαμε άπειρες λύσεις δεν θα είχαμε φτάσει σε αυτό το σημείο...

quote:
Εσύ κι εγώ τα "θάψαμε", ή οι μεγαλοκαρχαρίες;

Ναι εμείς το θάψαμε: οι πολίτες... Γιατί:
α) Μας ενδιαφέρει περισσότερο να ουρλιάζουμε στα γήπεδα από το να ενημερωνόμαστε για ότι καινούριο συμβαίνει... Ο ξάδερφός μου αγόραζε κάθε μέσα εφημερίδα - μόνο για τα αθλητικά...
β) Ένα αυτοκίνητο με νερό, δεν θα κατανάλωνε βενζίνη και άρα δεν θα έδινε φόρους στο κράτος: και χωρίς φόρους ποιός θα είχε "κοινωνική πολιτική";;; Ορίστε: ψάξε να δεις τα χρήματα που παίρνει το κράτος από τους φόρους καυσίμων και θα εκπλαγείς πόσο είναι το ποσό - κανονική αφαίμαξη... Άρα χωρίς φόρους καυσίμων, γιοκ κοινωνικές παροχές - θα το ήθελες αυτό;
γ) Μήπως και τα 301 σκουπίδια ενδιαφέρθηκαν ποτέ για αυτό; Άλλωστε βγαίνουν με τα χρήματα των εισαγωγέων του πετρελαίου και ακόμη και αυτοί που δεν τα παίρνουν άμεσα, τα παίρνουν έμμεσα (ΚΚΕ) για να μην μιλάνε - έχεις ακούσει ποτέ για πολιτική περιβάλλοντος από τους βουλευτές του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ;
δ) Ξέρεις ότι ο καταλύτης του αυτοκινήτου θέλει άλλαγμα στα 100.000 χιλιόμετρα, αλλιώς γίνεται επιζήμιος για το περιβάλλον; Ξέρεις πολλούς να το αλλάζουν; Όταν λοιπόν το πρόβατο δεν ενδιαφέρετε για το περιβάλλον, με την σκέψη "είναι ακριβό και δεν μπορώ", την ίδια στιγμή που δίνει 200 ευρώ στα μπουζούκια κάθε μήνα, γιατί να τον σκεφτούν οι βιομήχανοι;

quote:
Εγώ δε σου λέω, ότι μόλις τακτοποιηθούν τα πράγματα, θα δεις κι εσύ
και όλοι, πόσο ικανή είναι η γή να μας θρέψει και μάλιστα σαν
βασιλιάδες όλοι..

Καλό ανέκδοτο!!! Είσαι μεγάλος χαρατατζής!!!
Δεν έχεις ιδέα από βιομηχανική παραγωγή και διαχείριση των πόρων έτσι;;; Ένα μόνο θα σου πω: μέχρι το 2020 η ενέργεια που θα χρειάζονται οι server παγκοσμίως θα είναι μεγαλύτερη από την ενέργεια που καταναλώνουν τα πλοία όλων των θαλασσών...
ΠΟυ θα βρεθεί τόση ενέργεια;;;

quote:
Περαστικά και σε εσένα .

Ευχαριστώ Open, αλλά δεν το βλέπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2009, 20:30:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μα δεν μπορείς να καταλάβεις ότι κερδισμένος υπήρχε!!!
Τόσα χρόνια θεωρούσατε τόσους πολιτικούς ως ήρωες και "ανθρωπιστές"...
Τόσα χρόνια τρώγατε και ζούσατε σαν θεοί και αποθεώνατε τους απατεώνες τους πολιτικούς!!!

Κερδισμένος υπάρχει αυτό λέω και εγώ Οσο για για εμενα ποτε δεν θαύμασα πολίτικο .

quote:
Ορίστε; Ποιός ήρθε;
Τα πρόβατα να ξυπνήσουν; Χαχαχαχαχαχα... Ωραίο αστείο...
Τα πρόβατα θα κάτσουν στην θέση τους και θα κάνουν και χαρούλες αν τους υποσχεθεί κάποιος περισσότερα χρήματα ή μία θέση στο δημόσιο...
Π.χ. τώρα θα ψηφίσουν το Πασοκ και σε τρία χρόνια που θα μπει το παλούκι μέχρι το λαιμό θα ψηφίσουν πάλι την ΝΔ και την Ντόρα...
Άκουν θα ξυπνήσουν τα πρόβατα!!!
Από την άλλη το ξαναέγραψα: πάρε μία καραμπίνα για το σπίτι σου, γιατί τα πράγματα θα γίνουν ακραία σε μερικά χρόνια...
Θα χυθεί πολύ αίμα...

Τα τελευταία χρονια εχει ψιλοξυπνησει ο κοσμος και αυτό δεν αρεσει τωρα για την καραμπινα
Που λες το ξερω ότι θα αγριέψουν τα πράγματα προς το παρόν τα βγάζω περά με τα χερια μου
Ευτυχώς μικρος εκανα καράτε και εχω μαύρη ζώνη .

quote:
Ευχαριστώ Open, αλλά δεν το βλέπω...

Ουτε εγω το βλεπω να είναι περαστικα αλλα ας το ευχηθουμε .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2009, 22:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου open mind,αυτό που υποστηρίζω είναι ότι είναι
πάρα πολύ καλά οργανωμένο αυτό που γίνεται και κάτι τέτοιο
δείχνει πως όποιοι το κανουν, είναι επαγγελματίες στη δουλεία
τους κι όχι απλοί βιομήχανοι, ή τραπεζίτες, ή χρηματιστές....
Το ότι χορεύουμε στο ρυθμό τους, προς το παρόν, δεν το σχολιάζω,
αλλά, ολα, πρώτα συμβαίνουν και μετά τα αντιμετωπιζουμε...Το θέμα
είναι να ξέρουμε με τι έχουμε να κάνουμε κι αν θέλεις να το ψάξουμε
μαζί..Όχι τίποτε άλλο, απλά να ξέρουμε τι συμβαίνει...
Αγαπητέ OANNHSEA,σε λέω αγαπητό,. όπως κι άλλους γιατί είναι ωραίο να
απευθύνεσαι σε κάποιον έτσι και είναι ευχάριστο...Για τα τοξικά
ομόλογα και μετοχές, έχ να πω ότι η φούσκα που ζήσαμε το 2000, αλλά
και ανάλογες πυραμίδες και λοιπά, σε όλο τον κόσμο, συντονισμένα,
μέσα σε μια πεντετία, πήραν τα λεφτά του κόσμου...Και τώρα, με αυτό
που κάνουν, δεν τον αφήνουν να ξανααποκτήσει χρήματα...
Ο μόνος λόγος που δείχνουμε ζώα, είναι γιατί χειραγωγούμεθα σαν ζώα
απο τους επιτηδείους...Όχι γιατί είναι στο γονίδιο μας...
Επιμένω,ότι με σωστή διαχείριση, ο πλανήτης γή, όχι απλά φτάνει,αλλά,
περισεύει να χορτάσει όλο τν ανθρώπινο πληθυσμό...
Γι αυτό θα γράψω αναλυτικότερα, σε επομενο πόστ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2009, 11:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Σε σημερινο του άρθρο, σε τοπική εφημερίδα, ο Γιώργος
Δελαστίκ, ο γνωστός γνωστό αναλυτή, όπου διαπιστώνει αυτή
την άνιση μισθολογική κατάσταση, μεταξύ των ανωτέρων στελεχών
και του απλού μισθωτού με τα σκανδαλώδη, όσο και απίθανα ποσά
που καρπώνονται τακτικά οι μάνατζερ, η νέα τάξη της Νέας Εποχής,
που ζει πλέον στο κεντρο του ελέγχου της παγκόσμιας οικονομίας
και εξουσίας....
Τα μπόνους που τώρα επιχειρούν να αποσπάσουν οι μάνατζερ αυτοί,
απο τα εκατομμύρια ευρώ που δίνονται για εποσυμφόρησης της κρίσης
σε τράπεζες και επιχειρήσεις, όταν αυτοί είναι οι πρωτοαίτιοι αυτής
της κρίσης...Εδώ, ομως, είναι απαράδεκτη και η στάση των κυβερνήσεων,που παίρνουν λεφτα απο τον κρατικό προυπολογισμό για
να σώσουν τράπεζες, στερώντας τα απο τον απλό λαό, που δεν μπορεί να αντιμετωπίσει την κρίση,ενώ τυπώνουν πληθωριστικό χρήμα,χρεώνοντας περισσότερο τον πολίτη....
Ο κόσμος, φοβισμένος απο την κρίση, λέει ο Δελαστίκ, δεν αντιδρά σε ότι συμβαίνει με τα μπόνους των αποτυχημένων, πράγμα που φέρνει
τις κοινωνικές εξεγέρσεις και την τρομοκρατία....
Και η αλυσίδα, κρατάει καλά..
Αλλά, ξαναλεω: Αυτό είναι απλά θέμα απλειστίας, ή μεθοδευμένο
σχέδιο, οργανωμένο, για να μετατρέψει τον άνθρωπο σε σκλάβο των
λίγων σε μια κοντινή αυριανή κοινωνία;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2009, 10:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Την σειρά έχουν τώρα οι κινητοποιήσεις εργαζομένων,μετά
απο μετωπική σύγκρουση,που διαφαίνεται σε εργασιακά και φόρους...
Η κυβέρνηση βάζει την Ευρωπαική Ένωση μπροστά,απο όπου τα μέτρα
έρχονται ως επιταγή...
Την ίδια στιγμή η ΓΣΕΕ, ετοιμαζεται για κινητοποιήσεις,αφού καταθέτει
σύντομα το διεκδικητικό πλαίσιο των εργαζομένων, όπου σίγουρα
δεν πρόκειται να τα βρουν...
Αυτό πάλι, θα φέρει νέα μέτρα καταστολής,νέες παραβιασεις ανθρωπινων
δικαιωμάτων και χειρότερο μέλλον...
Μουδιασμένη η κοινωνία παρακολουθεί τον καταιγισμό των γεγονότων και
φυσικά, το μυαλό των πολιτών, δεν μπορεί να αντιληφθεί, πόσο
παγιώνονται οι αλλαγές που συμβαίνουν...Κι όπως πάντα, είναι εις
βάρος του πολίτη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2009, 12:56:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
πρώτα συμβαίνουν και μετά τα αντιμετωπιζουμε...Το θέμα
είναι να ξέρουμε με τι έχουμε να κάνουμε κι αν θέλεις να το ψάξουμε
μαζί..Όχι τίποτε άλλο, απλά να ξέρουμε τι συμβαίνει..

Να το ψάξουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2009, 13:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ναι αγαπητέ μου open mind, να το ψάξουμε, γιατί, λόγω του
ότι έχουμε μια τεράστια ενημέρωση και ροή πληροφοριών,σε καθημερινή
βάση, δεν μπορούμε να εννοήσουμε τι γίνεται και πόσο καλά οργανωμένο ειναι..
Πρώτο θέμα που πιστεύω ότι έχει σημασία, για να δούμε πόσο οργανωμένα
είναι τα πράγματα, πρέπει να δούμε το ότι εδώ και 15 χρόνια, περίπου,
ο πολίτης δεν μπορεί να αλλάξει, ή να πετύχει κάποιο συμβιβασμό,σε
ότι τον αφορά και αποφασίζουν οι μεγάλοι κι αυτό άσχετα απο το τι
κινητοποιήσεις και μέτρα κι αν παρθούν...Απο αυτό μπορούμε
να καταλάβουμε πόσο αποφασισμένες κινήσεις παίζονται...
Δεύτερον, η κρίση, ρωτάω, έχει λογική;Έγινε τίποτε, καμιά καταστροφή,
κάποια μεγάλη αλλαγή, ώστε να σηματοδοτήσει την κρίση;Έγινε
κάποια μείωση αποτομα, σε κατανάλωση, ή χρήση ενέργειας; Όχι..
Τρίτον,Όποια αντίδραση σημειωνεται εδώ και χρόνια, με μαθηματική ακρίβεια, ακολουθείται απο μέτρα καταστολής και ελέγχου των μαζών,
που βγάινουν απο το κράτος και τους διεθνείς οργανισμούς...
Τέλος, οι αλλαγές,όλο περιέργως, γίνονται σε παγκόσμια κλίμακα..Λες
κι όλοι αποκτήσαμε ....λουμπάγκο..
Θέλω να πω, όλες οι χώρες κρίση; Πως γίνεται κάτι τέτοιο, αν δεν έχει οργανωθεί και μάλιστα, επισταμένα και με συνέπεια ετών;
Υπαρχουν κι άλλα,όμως, ας ξεκινήσουμε με αυτά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2009, 18:00:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
πρέπει να δούμε το ότι εδώ και 15 χρόνια, περίπου,
ο πολίτης δεν μπορεί να αλλάξει, ή να πετύχει κάποιο συμβιβασμό,σε
ότι τον αφορά και αποφασίζουν οι μεγάλοι κι αυτό άσχετα απο το τι
κινητοποιήσεις και μέτρα κι αν παρθούν...Απο αυτό μπορούμε
να καταλάβουμε πόσο αποφασισμένες κινήσεις παίζονται...


Σωστότατο αποφασίζουμε και διατάζουμε είναι οι μεγάλοι .

quote:
Δεύτερον, η κρίση, ρωτάω, έχει λογική;Έγινε τίποτε, καμιά καταστροφή,
κάποια μεγάλη αλλαγή, ώστε να σηματοδοτήσει την κρίση;Έγινε
κάποια μείωση αποτομα, σε κατανάλωση, ή χρήση ενέργειας; Όχι..


Τίποτα δεν έγινε απλα κάπου στοχεύουν αυτοι που την δημιούργησαν εμεις
Οι πολίτες είμαστε απλοί αριθμοί γι αυτους μας χρησιμοποιούν για να
Πετυχουν τους στόχους τους .

quote:
Τρίτον,Όποια αντίδραση σημειωνεται εδώ και χρόνια, με μαθηματική ακρίβεια, ακολουθείται απο μέτρα καταστολής και ελέγχου των μαζών,
που βγάινουν απο το κράτος και τους διεθνείς οργανισμούς...
Τέλος, οι αλλαγές,όλο περιέργως, γίνονται σε παγκόσμια κλίμακα..Λες
κι όλοι αποκτήσαμε ....λουμπάγκο..


ΠαγκοσμιοποίησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2009, 18:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου open mind,σαν δημοσιογράφος, παρατήρησα
απο το 85 και μετά, ότιοι εξαγγελίες, κατά του πολίτη,
έπαψαν να έχουν το περιθώριο να μην συμβούν...Ήταν ντιρεκτίβες
της ΕΟΚ κι αυτά δεν αλλάζουν...
Τότε κατάλαβα πρώτη φορά, ότι υπάρχει προδιαγεγραμμένη πορεία...
Ότι αυτο που γίνεται είναι μη αναστρέψιμο...Ότι θα πάει
μεχρι τέλους..Δείχνει ότι έχει δρόμο ακόμη....Δεν τελείωσε
αυτό που λέμε αλλαγή εργασιακών και ανθρωπίνων δικαιωμάτων...
Μια αλλαγή, που βλέπουμε σε κείμενα και θέσες των διαφόρων
κρυφών και παγκοσμίων οργανώσεων που ελέγχουν τον κόσμο, είτε
μέσω των πλουτοπαραγωγικών πηγών, είτε μέσω διεθνών οργανισμών...
Αυτο που έγινε, όχι απλά δεν αγγίζει τον πολίτη, αλλά έγινε
στην πλάτη του πολιτη και εις βάρος του ως τώρα...Τώρα καλείται
να πληρώσει και γι αυτό!!!!
Όσι γα την παγκοσμιοποίηση, αυτό που πειράζει, είναι ότι δεν
ρωτάνε κανέναν κι απλώς την εφαρμόζουν....Μιλάμε για φασισμό,
που ως συνήθως, δεν ξέρουμε που θα φτάσει...Κι αυτό είναι το
πιο ανησυχητικό απο όλα..Γιατί μιλάμε για ένα σιδηρούν
ολοκληρωτισμό που έρχεται και που όποιος έχει ασχοληθεί με
αποκρυφισμό, καταλαβαίνει ότι έρχεται απο κει....
Φίλε μου, η συνειδητοποίηση, αλλά και η στιγμή που θα αντισταθεί
ο άθρωπος σε αυτά, δυστυχώς,δεν έχει έρθει ακόμη..Αλλά, είναι
κοντά..Περίμενε τις εξεγέρσεις να φτάσουν να είναι καθημερινές
και τα μέτρα που θα πάρουν για να τις καταστείλουν...
Τότε, θα γίνει επανάσταση απο τον απλό πολίτη..Αυτός ο μέσος
πολίτης, ο ήσυχος, θα αγριέψει και θα βρει τον τρόπο, με τη
βοήθεια του Θεού, γιατί θα χρειαστει με τόσους δαίμονες,να
τους ξεφορτωθεί...
Ο αγώνας που γίνεται είναι ή όλα ή τίποτε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2009, 19:00:42  Εμφάνιση Προφίλ
Η παγκοσμιοποίηση θα μπορούσε να είχε πολλά οφέλη εξαρτάται πως θα την
Διαχειρίζονταν δυστυχώς όμως φαίνεται ότι την χρησιμοποιούν μονο προς όφελος τους
Στην εποχή μα την ανάπτυξη που έχουμε τις τελευταίες δεκαετίες είναι ανεπίτρεπτο
Να υπάρχουν φτωχοί αλλα εδώ δεν τους νοιάζει τι γίνεται στις τριτοκοσμικές χώρες
Που πεθαίνουν χιλιάδες άνθρωποι κάθε μέρα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2009, 20:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Δεν τελείωσε
αυτό που λέμε αλλαγή εργασιακών και ανθρωπίνων δικαιωμάτων...

Φίλε μου τρεχαγύρευε.
Τα εργασιακά και ανθρώπινα δικαίωματα ΕΩΣ τώρα ήταν δομημένα σύμφωνα με κάποια κάπως παράξενα κριτήρια.
Για κάποιους υπήρχαν κάποια πολύ ανθρώπινα δικαιώματα με παχουλούς μισθούς, παχουλές συντάξεις, ελαστικά ωράρια, καθώς και ταμεία. Ταμεία πλούσια που τους παρείχαν όλα τα καλούδια. Για κάποιους όμως τα εργασιακά και ανθρώπινα δικαιώματα ΗΤΑΝ και ΕΙΝΑΙ ανύπαρκτα.
Για ποιες αλλαγές μιλάμε λοιπόν?
Τι έκαναν ΟΛΟΙ αυτοί τόσα χρόνια που είχαν ολες αυτά τα προνόμια για τους υπόλοιπους.
ΤΙΠΟΤΑ.
Τώρα τους χρησιμοποιούν μόνο και μόνο για το δικό τους συμφέρον.
Ξέρεις τι είναι φίλε μου να παίρνεις 500 ευρώ το μήνα και να έχεις να θρέψεις μια οικογένεια και να πληρώσεις και ενοίκιο? Ξέρεις τι τραβάει αυτός ο άνθρωπος και αυτή η γυναίκα που αναγκάζεται να δουλεύει ανασφάλιστη για 300 ευρώ?
Τι έκαναν λοιπόν τόσα χρόνια αυτοί που ήταν οργανωμένοι μέσα στα χλιδάτα ταμεία και τους χλιδάτους μισθούς για την κατώτερη τάξη?
Γιατί δεν ενίσχυσαν τους αγώνες τους ώστε να έχουν και αυτοί έναν πιο ανθρώπινο μισθό, ένα πιο ανθρώπινο ταμείο, μια πιο ανθρώπινη σύνταξη.
Γιατί έπρεπε απλά να υπάρχει η ``εργατική τάξη``. Οι δούλοι δλδ.

quote:
....Μιλάμε για φασισμό,
που ως συνήθως, δεν ξέρουμε που θα φτάσει...

Μιλάς για φασισμό.
Τόσο καιρό ο φασισμός αυτός εφαρμοζόταν σε κάποιους που μάζευαν φράουλες στην Αμαλιάδα για 10 ευρώ μεροκάματο, για ολους τους ανασφάλιστους, για όλα τα παιδιά των 600 ευρώ.
ΑΥΤΟΣ τόσα χρόνια δεν είναι φασισμός φίλε μου?
Τώρα ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑΝ αυτοί ολοι ότι υπάρχει φασισμός?

quote:
Περίμενε τις εξεγέρσεις να φτάσουν να είναι καθημερινές
και τα μέτρα που θα πάρουν για να τις καταστείλουν...

Οι εξεγέρσεις αυτές είναι υποκινούμενες φίλε μου.
Η μεσαία τάξη που βλέπει να χάνει τη θέση της στην κοινωνία, που βλέπει να εξομοιώνονται τα προνόμια τους με αυτά της χαμηλής τάξης, αντιδρά.
Αντιδρά χρησιμοποιώντας όλα αυτά τα παιδιά προς το δικό της συμφέρον και κατά του δικού τους συμφέροντος.
Ας κόψει από τα δικά της εισοδήματα , ας κόψει από τα δικά της προνόμια να ενισχύσει αυτους που πραγματικά τα έχουν ανάγκη ώστε να μην γίνουν εξεγέρσεις.
Xρήματα το κράτος ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΑ.Οσο και να χτυπιούνται, οσο και να φωνάζουν δεν πρόκειται να κάνουν τίποτα.
ΜΟΝΟΝ η σωστή και δίκαιη ανακατανομή του πλούτου θα σώσει την κατάσταση.
Ας το πάρουν και ας το πάρετε χαμπάρι. Διαφορετικά θα φοβόσαστε να λέτε ότι εχετε μισθό πάνω από 800 ευρώ. Θα φοβόσαστε να αγοράσετε ένα κινητό, ένα αυτοκίνητο , να φάτε σε ένα εστιατόριο ή να κυκλοφορήσετε στο δρόμο με ένα επώνυμο ρούχο.

ΟΛΟΙ αυτοί φίλε μου τρεχαγύρευε ήταν σκλάβοι χρόνια και χρόνια τώρα.
Ολοι αυτοί λοιπόν έχουν πλημμυρίσει την Αθήνα.
Για να διασχίσεις μια διαδρομή Ομόνοια Σύνταγμα από οποιο δρόμο και να πάς θα σου ζητήσουν τουλάχιστον 15 άτομα 1 ευρώ.
Σε λίγο καιρό ΟΛΟΙ αυτοί θα γίνουν περισσότεροι.

ΑΥΤΑ πρέπει να φοβάστε φίλε μου τρεχαγύρευε και οχι το οτι η κρίση είναι υποκινούμενη. Αυτά καθώς και αλλα. Οπως τις φυσικές καταστροφές που θα δείς να γίνονται ολο και περισσότερες εξαιτίας της ανθρώπινης αλαζονείας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2009, 20:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου open mind,πιστεύω εδώ και χρόνια, ότι ο πλανήτης
γή φτάνει να μας θρέψει όλους...Αλλά, συγκεκριμένες οργανώσεις
και συμφέροντα για κυριαρχία επι της γής, έχουν φρενάρει και κάνει
αδιέξοδη, αυτή την ανάπτυξη που υπήρχε και πήγαινε προς κάτι
καλύτερο...Φίλε μου, αν δεις ότι έχουμε πολύ παραγωγή βαμβακιού,
σιταριού, πετρελαίου, ότι μπορείς να φανταστείς, υπάρχει σε αφθονία...
Γι αυτο και λέω ότι η κρίση είναι τεχνητή...Έχω προσέξει ότι
έχουν σταματήσει κατά καιρούς, κάθε προσπαθεια για να γίνει η
ζωή μας πιο εύκολη....Κάθε φορά που ακούγαμε κάτι για κάτι
που θα έλυνε κάποιο πρόβλημα, αμέσως χάνονταν ο εφευρέτης,
έμπαινε η πολιτεία στη μέση και άλλα, ώστε τίποτε να μην προχωράει....
Αγαπητέ μου allzzaro, η ανισότητα σε μισθούς και εργασιακά
και συνταξιοδοτικά δικαιώματα, θέλει εξυγίανση, όχι τη λογική
"πονάει κεφάλι, κόβεις κεφάλι.."Μπορούν να γίνουν θετικά βήματα
και επαναλαμβάνω, όταν κάποιος πληρώνει συνταξιοδοτικά ένσημα
και φόρους, δικαιούται να την παίρνει..Δεν είναι τζόκερ...Λεφτά
βάζει στο κράτος, δεν μπορεί να τα διασφαλίσει ώς σύνταξη; Αυτό
που παρέχουν σήμερα, τόσες ιδιωτικές εταιρίες δεν μπορεί να το εξασφαλίσει το κράτος;
Έχω περασει απο την κατηγοράι των 500 ευρώ που αναφέρεις,ασχέτως
των λόγων, αλλά γεννήθηκα φτωχός κι ότι έχω, είναι λίγα, σπίτι,
οικόπεδο απο κληρονομιά και μια δουλεία των 800 ευρώ, μαζί με
τη γυναίκα μου, 1600....Αυτά, όμως, δεν καθορίζουν τον τρόπο
που βλέπω τα πράγματα...
Καλέ μου φίλε, έχει ο άνθρωπος μερίδιο ευθύνης, σε οτι γίνεται
για την ανοχή του, απέναντι σε αυτά...Οικονομικά συμφέροντα
κυβερνάνε και το ξέρουμε ολοι...
Φίλε μου, κάθε μέρα οι εξεγέρσεις σε Αγγλία,Γαλλία, Γερμανία,
Ιταλία, Ισπανία και αλλού,ευξάνονται..Η πολιτική κρίση αγγίζει
πολλές χώρες, εκλογές, πέφτουν κυβερνήσεις, μια παγκόσμια
αναταραχή...
Και την ιδια στιγμή,μέτρα και φόροι, συνθήκες ζωής που δεν αρμόζουν στην εποχή μας, προωθούνται ως αναγκαία, ή και δημοκρατικά( οι
γυναίκες για παράδειγμα)εις βάρος μόνο του απλού πολίτη κι
όχι του πλουσίου, που ευθύνεται γι αυτό..Τυχαία πιστεύεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2009, 10:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αρχίσαν και οι προληπτικές συλληψεις στη Βρετανία, με
αφορμή την επικείμενη διάσκεψη των G20, όπου και αναμένονται
αποφάσεις σημαντικές για το μέλλον του πλανήτη και του μέσου
πολίτη..Το λέω το τελευταίο, γιατί συνήθως αυτός ο μέσος πολίτης, καλείται να πληρώνει τέτοιες αποφάσεις....
Αλλά οι προληπτικές συλλήψεις για όπλα ή άλλες ενέργειες,που προανέφερα, χωρίς να υπάρχει κάποια εμπλοκή, κάποια παράνομη ςνέργεια, εγείρει θέμα που θα δούμε να μας απασχολεί όλους...
Γιατί, μετά απο αυτές τις συλλήψεις, δεν αποκλείονται και
άλλες, σε ....προληπτικό επίπεδο, πάντα που να αφορούν θέσεις και
απόψεις σε ιδεολογικά ζητήματα, όμως, π.χ., .....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2009, 13:47:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
....Κάθε φορά που ακούγαμε κάτι για κάτι
που θα έλυνε κάποιο πρόβλημα, αμέσως χάνονταν ο εφευρέτης,
έμπαινε η πολιτεία στη μέση και άλλα, ώστε τίποτε να μην προχωράει....


Συμφωνούμε έτσι γίνεται δεν προωθούν λύσεις οι οποίες δεν συμφέρουν μεγαλοσυμφεροντα
Και ετσι παραμένουμε όμηροι τους .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2009, 14:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δηλαδή ρε φίλε open mind, εσύ πιστεύεις ότι είναι
τυχαίο, ή απλά απο απλειστία γενόμενο, αυτό που
γίνεται;Απλά κάποιοι μεγαλοκαρχαρίες κάνουν παιχνίδι;Όχι
φίλε μου, εδώ μιλάμε για μεγαλεπήβολα σχέδια..Για αυτοκρατορία
και νέα τάξη πραγμάτων..Επιβάλλεται σιγά σιγά γύρω μας...
Μην μου πεις ότι δεν τη βλέπεις....Είναι τυχαίο;
Τώρα ακούω στις ειδήσεις που λένε ότι οι κάμερες είναι μονόδρομος και
μόνιμος εισαγγελέας για αποδοση κατηγοριών, ανά πάσα στιγμή και κατ΄οίκον έρευνα, για ότι τους μπαίνει σανιδέα ότι μπορεί να συμβαίνει..Αυτά καταλαβαίνεις ότι αφορούν
πολιτικά και ανθρώπινα δικαιώματας;;;
Καταλαβαίνεις ότι γινόμαστε όχι απλά όμηροι, αλλά φυλακισμένοι;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2009, 18:28:49  Εμφάνιση Προφίλ
Υπάρχει μια ομαδα ισχυρών ανθρώπων που διοικούν τον κόσμο όπως έχω ξαναπεί
Επειδή ο κοσμος άρχισε να ξυπναει αυτό δεν άρεσε και θέλουν να μας κόψουν τον αέρα
Μονο μιας δεν γίνονταν καθώς θα υπήρχαν αντιδράσεις ετσι βάση σχεδίου πέρανε σιγά σιγά ότι θέλουν .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2009, 18:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου open mind, επέτρεψε μου να σε διορθώσω λίγο, στο θέμα
αυτων που διηκούν τν κόσμο, όπως σωστά λές....
Ειναι κάποιοι ισχυροί άνθρωποι στον κόσμο,που τους βλέπουμε
μέσα απο παγκόσμια φόρουμ εξουσίας να ελέγχουν τον πλανήτη,
οι οποίοι, όχι απλά ελέγχουν τον κόσμο,αλλά πλέον, παμε στην
επόμενη φάση, την ουσιαστική υποταγή των ανθρώπων στις προσταγές
της άρχουσας τάξης, της ολιγαρχίας αυτής, μέσα απο την κατάργηση
των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, που μετατρέπει τον άνθρωπο σε αόριστη
μονάδα, δίχως αξία και αναλώσιμο στα χέρια των τυράννων του κόσμου...
Το χειρότερο απο όλα, είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι, κανουν ότι
κάνουν, κάτω απο μια θρησκοληπτικη θεώρηση των πραγμάτων και του
κόσμου, όπως τον θέλουν,για να καλύψουν μέσα τους το έγκλημα που κάνουν και την μανία τους να εξουσιάσουν τον κόσμο.
Αυτό πιστεύω καλύπτει καλύτερα, φίλε μου, το ποιοί είναι αυτοί,
που βρίσκονται πίσω απο όλη αυτή την αναστάτωση που δημουργείται
μεσω της οικονομικής κρίσης και το τι θέλουν να πετύχουν μεσω αυτών
των ενεργειών...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 12:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και να σταθούμε λίγο φίλε open mind και στο ότι όλα
όσα κάποτε προχωρούσαν,τώρα έχουν σταματήσει..Η ανάπτυξη,δλδ,
ενώ βρισκόταν στο ζενίθ της, έπεσε, δίχως λόγο στο ναδίρ...
Πιστεύω,δηλαδή, ότι όλα όσα μέχρι πρόσφατα κινούσαν την αγορά μπροστά, σταματήσαν, αλλά όχι τυχαία...
Με απάτες και κόλπα,όπως αποκαλύφθηκε και που
δεν ειχαν λόγο να συμβούν...Με ξαφνική πτώση των τραπεζών,
όταν όλοι ξέρουμε ότι αυτοί τα πέρνουν και χρεώνουν τον
πολίτη με το διπλάσιο, ενώ δεν χάνουν ποτέ....Αλλά και με
μπόνους στους αποτυχημένους και επανααποτυχημένους...
Τους ενισχύουμε που μας καταστρέψανε....
Αλλά, όλα εξυπηρετούν τη νέα πραγματικότητα, όπου αναμένονται
νέα μέτρα και σταθμά, για να την στηρίξουν και για να εφαρμοστούν, πρέπει να διαλυθεί πιο πολύ το υπάρχων σύστημα....
Ἀλλοιώς, πως θα προτείνουν καινούργιο;
Και φυσικά, οι αντιδράσεις άρχισαν...Οι ευρωπαικές χώρες σε
εσωτερκή σύγκρουση...Γερμανια, Γαλλία, Αγγλία, κλπ, φέρονται
αποφασισμένοι να κοντραριστούν...Και το χάος που θα προέλθει
απο επερχόμενη διαφωνία, πάλι φυσικά ο πολίτης θα το πληρώσει..
Απλά έχουν καλές δικαιολογίες που πείθουν τον κόσμο, όταν
αιτιολογούν το χάος που στήνουν γύρω μας...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 13:45:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
μέσα απο παγκόσμια φόρουμ εξουσίας να ελέγχουν τον πλανήτη,
οι οποίοι, όχι απλά ελέγχουν τον κόσμο,αλλά πλέον, παμε στην
επόμενη φάση, την ουσιαστική υποταγή των ανθρώπων στις προσταγές
της άρχουσας τάξης, της ολιγαρχίας αυτής, μέσα απο την κατάργηση
των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, που μετατρέπει τον άνθρωπο σε αόριστη
μονάδα, δίχως αξία και αναλώσιμο στα χέρια των τυράννων του κόσμου

Το ίδιο πράγμα λεμέ .

quote:
πάλι φυσικά ο πολίτης θα το πληρώσει..
Απλά έχουν καλές δικαιολογίες που πείθουν τον κόσμο, όταν
αιτιολογούν το χάος που στήνουν γύρω μας...

Παντα ο πολίτης πληρώνει για όλα μας λενε και μια καλή δικαιολογία την χάβουμε
Και πάμε παλι σαν τα μερμήγκια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 15:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΔΙΑΒΑΣΤΕ...

"Αποπληθωρισμός ή Υπερπληθωρισμός;
09 Μάρτιος 2009 23:28

Καθώς η βαπτισθείσα ως πιστωτική (ενώ πρόκειται περί συστημικής) κρίση βαθαίνει και ο φόβος και ο πεσιμισμός αυξάνουν, τα 2 οδυνηρά σενάρια του οικονομικού μέλλοντος, αποτελούν πλέον το... λεμόνι της έριδας, αναμεταξύ των αναλυτών - με ή χωρίς εισαγωγικά.
Ομιλώ για τους περί ων το θέμα, Αποπληθωρισμό (Deflation) και Υπερπληθωρισμό (Hyper-inflation).

O αποπληθωρισμός, στον οποίο αναφέρονται προηγούμενες παραθέσεις της ενότητας, είναι εν ολίγοις η απαξίωση κάθε αγαθού πλην του χρήματος. Τα προαιώνια λάφυρα της υπερκατανάλωσης και της υπερτίμησης, όπως ακίνητα, ΙΧ, συλλεκτικά, κλπ. γνωρίζουν πρωτοφανή απομείωση της αξίας τους, η οποία τις περισσότερες φορές υποπλαπλασιάζεται σε τιμές κάτω του μισού. Ό,τι κάνει 10, κοστίζει πλέον 5 και βγάλε.

Αιτία της απαξίωσης δεν είναι το λαϊκίστικο "ο κόσμος δεν έχει να φάει" (το οποίο αποτελεί σύμπτωμα και εμφανίζεται ως συνέπεια του αποπληθωρισμού) αλλά, η πλημμυρίδα χάρτινου και ηλεκτρονικού χρήματος την οποία ανεξέλεγκτα πατρόναραν ιδιώτες (τραπεζίτες) και διεφθαρμένοι ή άσχετοι εξουσιαστές (οι εκάστοτε).

Η υπερπαραγωγή χρήματος από ιδιώτες στους οποίους η εξουσία έχει εκχωρηθεί εμμέσως ή αμέσως, οδήγησε σε πληθωρισμό του κυκλοφορούντος μέσου συναλλαγών και ως γνωστόν και νομίζω εύκολα κατανοητό, ό,τι κυκλοφορεί σε αφθονία χάνει την αξία του.Πέραν όμως των περιουσιακών αντικειμένων, σε αποπληθωριστικές περιόδους τα λοιπά αγαθά γνωρίζουν και αυτά πρωτοφανή μείωση της αποτίμησης τους.Το δανεικό χρήμα εκλείπει. Το βασικό στοιχείο του οικοδομήματος, της οικονομικής αρένας στην οποία παλεύουμε, δεν υπάρχει.

Θυμίζω ότι το Κολοσσαίο, έμεινε θρυλικό "ως το κέντρο των αιμοχαρών θεαμάτων που απολάμβανε η ρωμαϊκή αυλή στην εποχή της παρακμής της". Καλώς ή κακώς είμαστε οι μονομάχοι αυτής της συστημικής κρίσης.

Ο αποπληθωρισμός συνιστά μια μακρά περίοδο απαισιοδοξίας και έλλειψης πίστης και διάθεσης για ρίσκο. Είναι μια περίοδος όπου το Sentiment, το κοινό αίσθημα είναι αρνητικό. Συμπαρασύρει όλες τις λοιπές εκδηλώσεις του ανθρώπου, από το πως εκφράζεται, πως ψυχαγωγείται, χαρακτηρίζεται από την περιχαράκωση του στον εαυτό του ή στα στενά όρια μια ομάδας, μιας κοινωνίας, ενός έθνους. Προβάλλει τα αμυντικά ανθρώπινα χαρακτηριστικά επιβίωσης, τα οποία είναι ζωώδη και πολλές φορές βίαια. Σε αυτές τις περιόδους, οι συγκρούσεις είναι αναπόφευκτες και οι συμμαχίες δυσεύρετες. Η κακοπιστία κυριαρχεί.

Homo homini lupus.

Στην περίοδο του αποπληθωρισμού κυριαρχεί η "αποδόμηση". Γκρεμίζεται το παλιό και ό,τι ήθελε προκύψει. Ο αποπληθωρισμός δεν αντιμετωπίζεται παρά μόνο μέσω του φυσικού νόμου. Όπως και με μια μεγάλη πυρκαγιά, πλημμύρα, ηφαιστειακή έκρηξη ή σεισμό, ο άνθρωπος δύναται μόνο ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ να πράξει ή ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ. (όπως είχε πει και ο Ludwig von Mises, διακεκριμένος οικονομολόγος της αυστριακής σχολής). Και όπως στις φυσικές καταστροφές, έτσι και εδώ, ο άνθρωπος παλεύει έντονα στην αρχή μέχρι να αποκαρδιωθεί, αντιλαμβανόμενος τελικά την αδυναμία του ή αλλιώς, την παντοδυναμία αυτού που προσπαθεί να αντιμετωπίσει.

Του τέρατος που δημιούργησαν οι πρόγονοι του και φυσικά ο ίδιος.

Για να εισέλθουμε σε μια τέτοια περίοδο επισήμως, θα πρέπει αντικειμενικά και πρακτικά, τα κράτη να μην μπορούν να αντιμετωπίσουν τα φαινόμενα, με κανένα μέσο. Θα πρέπει να υπάρξει πλήρης αναγνώριση αυτής της αδυναμίας και να τεθεί πλέον ΩΜΑ στο τραπέζι η πραγματικότητα. Στοιχεία δηλαδή που στα χαρτιά και στους αριθμούς έχουν ήδη συμβεί - και αναφερθεί:

Ότι πολλά κράτη είναι ήδη χρεοκοπημένα, ότι το Τραπεζικό σύστημα είναι το βαρίδι που βουλιάζει όλους αυτούς που τάχα θα το σώσουν ή θα σωθούν, ότι το σύστημα αυτό είναι αδιέξοδο και η λύση δεν είναι εφικτή στο πλαίσιο "ζωής" αυτού του συστήματος. Χρειάζεται ΑΛΛΟ σύστημα.

Όμως, το sentiment, προερχόμενο από την όξυνση των κερδοσκοπικών ενστίκτων (της μανίας) δεκαετιών, εμποδίζει ακόμα και τώρα την αντικειμενική κρίση, τον ρεαλισμό. Η ΕΛΠΙΔΑ, συμμαχεί με αυτήν την ψευδαίσθηση και οδηγεί τους ανθρώπους σε παραδοχές του τύπου "δεν θα συμβεί, δεν συμφέρει, δεν είναι δυνατόν, κάτι θα γίνει".

Σε όλες τις φυσικές καταστροφές, η τάση του ανθρώπου για πίστη στον από μηχανής Θεό, κορυφώνεται. Έτσι κάπως βυθίστηκε ο Τιτανικός στο παρθενικό του ταξίδι.

Για μια ακόμη φορά, η ιστορία ίσως επαναλαμβάνεται. Και η ανθρώπινη μοίρα το ίδιο.

Στο πλαίσιο αυτό, η ανθρωπότητα αυτήν τη στιγμή εναλλακτικά αντιμετωπίζει ως πιθανό το ενδεχόμενο του Υπερπληθωρισμού. Το σενάριο αυτό παλεύουν οι Τραπεζίτες του κόσμου. Θυμίζω ότι η Ε.Ε. ιδρύθηκε με σκοπό τη νομισματική σταθερότητα. Η FED το ίδιο. Ο όρος "νομισματική σταθερότητα" είναι κενό γράμμα, πουκάμισο αδειανό, χωρίς έναν ελεγχόμενο και χαμηλό πληθωρισμό. Η ΕΕ ορίζει ως τέτοιο το επίπεδο του 2%.

Αυτοί οι σταθεροποιητές, λοιπόν, τώρα παλεύουν τάχα, για τον "υπερπληθωρισμό" ως (μόνη) εναλλακτική λύση...

Θυμίζω ότι οι Κεντρικές Τράπεζες, αφήρεσαν την εξουσία που είχαν τα κράτη επί του χρήματος (και έτσι αυτο-δημιουργήθηκαν) με το πρόσχημα "τα χρήματα στους Τραπεζίτες, που είναι τεχνοκράτες, ξέρουν και μπορούν". Μόνο, βέβαια, που ΟΛΕΣ οι νομισματικές ή άλλες κρίσεις, προ της καθιέρωσης των Κεντρικών Τραπεζών, ήταν προϊόντα ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗΣ εκ μέρους των μεγάλων "τζακιών", τα οποία έτσι ήθελαν να αποκτήσουν (εκβιαστικά και ετσιθελικά) την εξουσία που τελικά απέκτησαν.

Δημιουργώντας πανικούς και εμφανιζόμενοι ως σωτήρες.Κρατήστε αυτήν τη φράση. Να ξέρετε ότι είναι ο μόνος ασφαλής τρόπος να σας επιβληθεί και να αποδεχτείτε το οτιδήποτε.

Στον υπερπληθωρισμό το χρήμα είναι πλέον ανεξέλεγκτο. Χάνει εντελώς την αξία του. Και έτσι ακριβώς "απαξιώνονται" τα πάντα. Ο υπερπληθωρισμός οδηγεί πάντα σε εκρηκτικές νομισματικές κρίσεις. Σε κατάρρευση πολλές φορές των νομισματικών συστημάτων. Στην παρούσα φάση, το παγκόσμιο αποθεματικό νόμισμα είναι το δολάριο.

Θυμίζω την προτροπή του Bill Gross, για την έξοδο από τέτοιες κρίσεις: "Inflate - Devalue - Tax".

Ο Bill Gross είναι ο μεγαλύτερος διαχειριστής ομολόγων στις ΗΠΑ. Κουρτινάτος, να το πω. Από πίσω. Εννοεί: (Αν) Καταχρεώσατε το σύμπαν (και αφού) απαξιώστε το νόμισμα (με υπερπαραγωγή χρήματος) και (συνεπώς) έτσι και τα χρέη. Έπειτα, επανέλθετε στην προτέρα κατάσταση μαζεύοντας χρήματα από τους φορολογούμενους, σαν την Κοκκινοσκουφίτσα που μαζεύει μαργαρίτες. Προσπαθήστε να καταλάβετε τον συλλογισμό.

Στο περιβάλλον του υπερπληθωρισμού, η Κεντρική Τράπεζα έχει ένα σοβαρό πρόβλημα. Αφού το χρήμα οι τράπεζες το δημιουργούν δανείζοντας και αφού πλέον οι "καταναλωτές" δεν προσφεύγουν στον δανεισμό αλλά ούτε και οι τράπεζες προθυμοποιούνται να δανείσουν (sentiment: φόβος, σε αντίθεση με την ευφορία σε οικονομικές εκρήξεις, όλα παραισθήσεις τίποτα υλικό, εξ ου και "χαρτινο σύστημα" house of cards), τότε πως θα κυκλοφορήσει το νέο χρήμα, πως θα τονωθεί "η ανάπτυξη", πως θα φουσκώσει πάλι το μπαλόνι; (ΠΡΟΣΟΧΗ:αυτή είναι η παγκόσμια πολιτική, αυτήν τη στιγμή. Πως θα ξαναφουσκώσει το - παραφουσκωμένο ήδη -μπαλόνι. Σάματις και αν ξαναφουσκώσει δεν θα σκάσει στο μέλλον. Ιλαροτραγωδία - και ελπίδα, "δεν θα συμβεί, δεν συμφέρει, δεν είναι δυνατόν, κάτι θα γίνει"...).

Η λύση φαίνεται να είναι η εξής: οι Κεντρικές τράπεζες θα ζητήσουν να χρηματοδοτήσουν το Χρέος. Θα ζητήσουν να αναλάβουν ουσιαστικά οι ίδιες το Δημόσιο Χρέος και να τυπώσουν όσο χρήμα χρειάζεται για αυτό. Το χρήμα αυτό θα "εισέλθει" στην αγορά μέσω των πιστωτών, αυτούς δηλ. στους οποίους τα κράτη χρωστάνε. Νέο χρήμα, πλαγίως.

Και ρωτώ: ΑΥΤΟ δεν ήταν ο ρόλος του κράτους προτού οι Τραπεζίτες αναλάβουν τα ηνία και μας φέρουν ως εδώ; ΑΥΤΗ δεν ήταν κάποτε κρατική εξουσία; Αν - με πρόσχημα την "διάσωση" του Τιτανικού - οι Κεντρ. Τράπεζες αναλάβουν την διαχείριση του Δημόσιου Χρέος, τι θα γίνει με τα κράτη;

Ποιος ο ρόλος τους, ποια η αιτία ύπαρξης τους;

Αγαπητοί φίλοι. Διαβάστε καλά και προσπαθήστε να αντιληφθείτε πλήρως τα εννοούμενα. Ξαναγράφω: χρηματοπιστωτικοί πανικοί επέβαλαν τα ιδρύματα αυτά, την εκχώρηση των κυριαρχικών ΜΑΣ (ως κοινωνίες) εξουσιών σε αυτούς και τώρα, ουσιαστικά βαίνουμε προς την πλήρη ιδιωτικοποίηση της θεσμικής έννοιας του κράτους.

Προς την απόλυτη ολιγαρχία και ελιτοκρατία. Ακόμη μια φορά, "για να σωθούμε".

Παραθέτω μέχρι στιγμής την πραγματικότητα στο μοναδικό ένα διάγραμμα, το οποίο θα αρκούσε από μόνο του για να τα πει σχεδόν όλα.

Εδώ φαίνεται το ποσοστό αύξησης του κυκλοφορούντος χρήματος (το γνωστό Μ3). Η προσπάθεια να μείνουν στη ζωή οι φουσκωτοί. Πέρυσι ξεπέρασε το ρεκόρ αύξησης επί Νίξον (16,3%). Όπως βλέπετε το χρήμα που κυκλοφορεί στις ΗΠΑ, μειώνεται, λιγοστεύει. Οι φουσκωτοί ηττώνται. Αυτή η υγιής αντίδραση, δυστυχώς επιφέρει, λόγω της προϋφιστάμενης σχιζοφρένειας, όλα τα δεινά που βιώνουμε σήμερα. Η FED θα προσπαθήσει να εκτινάξει πάλι τον δείκτη. Θα προσπαθήσει να δώσει και άλλη ηρωίνη στον παραπληγικό ηρωινομανή, εμάς. Για να μας σώσει. Αν τα καταφέρει, ο αποπληθωρισμός μπορεί να μετατραπεί σε υπερπληθωρισμό, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Αν όχι, ο θάνατος του τραπεζικού συστήματος όπως σήμερα ή χτες, το γνωρίσαμε, είναι μάλλον δεδομένος. "

Διότι πράγματι, δεν είμαστε στο νέο 1929. Είμαστε σε κάτι ακόμα χειρότερο.

Ο καθηγητής του Stern Nouriel Roubini, (o κ. "Μαυρος κι Άραχλος") δήλωσε στο CNBC ότι η κατάρρευση αποφεύχθηκε προσωρινά αλλά ότι η οικονομία θα υποστεί "θάνατο με χιλιάδες κοψίματα". Και φυσικά ότι τα περισσότερα "ιδρύματα" στις ΗΠΑ, είναι ήδη μετά το τέλος, "αναξιόχρεα" (insolvent). Φυσικά "Mr. Doom" και λοιδωρούμενος ήταν κάθε Roubini τα προηγούμενα χρόνια. Θεοί αυτοί που έλεγαν "ο Dow 100.000 κλπ". Αυτό είναι το sentiment, και αυτό που εννοεί ο Roubini είναι ότι οι οικ. δείκτες δεν καταρρέουν όπως καμιά φορά οι αγορές, κάποτε θα υπάρξει και μια αναπήδηση (bounce) μια μικρής ζωής ανασκούμπωση. Ίσως λίαν προσεχώς. Στο μετά αναφέρεται.

Από αυτό λοιπόν το μαύρο και άραχλο, κάτι νέο θα γεννηθεί, ένας καινούργιος κόσμος. Θα είναι η μία και μοναδική μας ευκαρία για ουσιαστική αλλαγή. Ας ελπίσουμε να τον ζήσουμε και να τον διαμορφώσουμε όπως τον θέλουμε. Αν και μεταξύ μας, αυτό τελικά υπήρξε μια διαχρονική ουτοπία.

Καλώς ήρθατε στο νέο site.

υγ. "Σας σιχαινόμαστε αλλά θα συνεχίζουμε να αγοράζουμε ομόλογα σας" είπε επί λεξει ο Luo Ping, διευθύνων σύμβουλος της Εποπτικής Επιτροπής Τραπεζών της Κίνας. “We hate you guys. Once you start issuing $1 trillion-$2 trillion [$1,000bn-$2,000bn] ...we know the dollar is going to depreciate, so we hate you guys but there is nothing much we can do.”

Χαιρετίσματα στην εξουσία.

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 17:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό είναι το θέμα αγαπητέ μου beyond...Ότι αυτό που γίνεται
είναι υπο έλεγχον και αποτελεί βήμα μιας συνολικής πολιτικής
ενάντιας στον ίδιο τον άνθρωπο, με απώτερο κσοπό, την πλήρη
υποταγή του στις απαιτήσεις και επιταγές της Νέας Εποχής...
Η εξουσία του χρήματος έχει εγκαθιδρυθεί για τα καλά και
κυριαρχεί σε όλο τον κόσμο,όπως κι αν το λένε αυτό....
Κοντά είναι η κατάργηση της εθνικής κυριαρχίας, αφού ούτως
ή άλλως το κοινοτικό ευρωπαικό σύνταγμα, υπερισχύει των εθνικών
συνταγμάτων...
Το κακό είναι ότι αυτό που τόσο λεπτομερώς έχουν μεθοδεύσει,θέλουν
να το περάσουν ότι ήταν και δικων μας ενεργειών συνέπεια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 19:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και ποιό είναι το πρώτο μέτρο για την αντιμετώπιση της
οικονομικής κρίσης;Η αύξηση των ανδρών της αστυνομίας,
άλλων αστυνομικών υπηρεσιών και η επανίδρυση της ΕΛ.ΑΣ....
Την ίδια στιγμή, στο Λονδίνο πρωταπριλιάτικη θεωρούν την
σύνοδο των G20 και οι διαδηλώσεις των διαφωνούντων,που
μετατράπηκαν σε εξεγέρσεις και συγκρούσεις, δείχνουν τον
δρόμο για το που πάμε ...
Δεν μπορεί ο λαός να δεχτεί τελικά αυτό που συμβαίνει...Το
ξέρουν αυτό...Και ετοιμάζουν τις κατασταλτικές δυνάμεις, να δράσουν
και με βία,΄οπως στη Γένοβα...
Πολλα τέτοια σύντομα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy