ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Που χάθηκε η μεσαία τάξη; Γιατί πλέον ζούμε σε μια κοινωνία πολύ πλούσιων και πολύ φτωχών; Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 09:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Μερικές γρήγορες επισημάνσεις, σε απαντήσεις προλαλησάντων
Φίλε open mind

quote:
Κάνει η Αμερική αλλα ως προς τα του οίκου μας δηλαδή το τι γίνεται στη χωρά μας μπορούμε να αλλάξουμε το σκηνικό μέσω της ψήφου .

Οι Η.Π.Α. εδώ και μερικά χρόνια δεν μπορούν να κάνουν κουμάντο ούτε στον εαυτό τους. Όσο για τα του οίκου μας συμφωνώ, με την προϋπόθεση να αρχίσουμε να "μελετάμε" πριν ψηφίσουμε.

quote:
Και σε γενικές γραμμές το κοινοτικό δίκαιο το βρίσκω καλύτερο απ το δικό μας .

Μπορεί να είναι καλύτερο, μπορεί και όχι. Θα ξέρεις όμως ότι όσο μεγαλύτερη η μάζα (εν προκειμένω των πολιτών - ψηφοφόρων), τόσο μικρότερη η αξία της ψήφου εκάστου εξ ημών και τόσο ευχερέστερη η χειραγώγηση από τους υπερεξουσιοδοτημένους αρμόδιους φορείς ισχύος. Ως παράδειγμα θα σου αναφέρω την περίπτωση του σχεδίου "Καποδίστριας" : για μένα ήταν απλά ένα έγκλημα, το οποίο βασίστηκε στη λογική της δήθεν μη χρηστής διαχείρισης σε τοπικό επίπεδο για να μεταφέρει εξουσίες σε λιγότερους, αλλά καλύτερα ελεγχόμενους (πολλάκις μάλιστα ΜΗ ΑΙΡΕΤΟΥΣ) άρχοντες.

quote:
Θα ακολουθήσει τις κοινοτικές οδηγίες ναι αλλα για το πώς περνάμε εμείς εδώ περά
Δεν ευθύνεται η ευρωπαϊκή ένωση δηλαδή άμα λαδώνονται όλοι φταίει η ΕΕ ?πχ
Είμαστε στις πρώτες θέσεις στα τροχαία ατυχήματα ποιος φταίει γι αυτό?για την
Αισχροκέρδεια ποιος φταίει ?για την θλιβερή οικονομική κατάσταση ποιος ευθύνεται ?
Για το χαλι στα δημόσια νοσοκομεία ποιος ευθύνεται ?για τις συντάξεις που μπορεί να
Μην πάρουμε ποτέ ποιος ευθύνεται ? για την αύξηση της εγκληματικότητας ?.αμα συνεχίσω θα βρω εκατό πράγματα που είναι
Υπεύθυνοι αυτοί που κυβερνάμε .

Τα εν οίκω μη εν δήμω. Σε κάθε χώρα υπάρχουν φαινόμενα παραβατικότητας και σήψης, εδώ τα διαφημίζουν καλύτερα οι "μάγιστροι" των καναλιών (παράδειγμα, στην Ιταλία, που η Μαφία δίνει και παίρνει, ποιο Μπερλουσκονοκίνητο κανάλι θα βγει να μιλήσει για διαφθορά;). Το θέμα δεν είναι να παραδώσουμε τα ηνία λήψης αποφάσεων στους έξω, άντε να δεχτώ ότι μπορούν να μου παράσχουν εξωθεσμικά ορισμένες θετικές επιδράσεις, το πρόβλημά μου όμως πρέπει να το λύσω μόνος μου.

quote:
Μην τα ρίχνουμε όλα στην ΕΕ για την κατάσταση στο εσωτερικό της χώρας ευθύνονται
Οι πολιτικοί μας οποτε αν θέλουμε να αλλάξει αυτό πρέπει να δοκιμάσουμε κάτι καινούργιο.

Κάτι καινούριο, ναι. Στο εσωτερικό όμως. Το να παραχωρείς τη διοίκηση της χώρας σου οικειοθελώς σε κάποιους τρίτους, σημαίνει ότι απλά παραιτείσαι από το δικαίωμα της εθνικής κυριαρχίας (κάποιος συνομιλητής με είχε αποκαλέσει "φασιστάκο", λες να είμαι τελικά; χαχαχαχαχα)

Φίλε snoopy

quote:
ΛΕΥΚΟ ή ΑΠΟΧΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΙΣΗ ΨΗΦΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑ.

Μαθηματικώς δε συμφωνώ απόλυτα. Εξαρτάται από ποιο χώρο προέρχεται η αποχή...

quote:
Το πιό σωστό είναι ψηφίζω αλλά θα ψηφίσω οποιοδήποτε απο τα μικρά κόμματα μου έρθει στο μυαλό εκείνη την στιγμή αυτό θα κάνει την ζημιά η αποχή δέν τους την κάνει.

Αυτό όμως είναι σωστότατο, αν και έχουν φροντίσει να εξασθενήσουν την ουσία αυτής της ψήφου.

Φίλε trexagireve

quote:
Μπορείς να δεις ότι η πορεία ειναι
προδιεγεγραμένη;

quote:
Φίλε Open mind, πρώτα πρέπει να συνειδητοποιήσει κανείς
τι συμβαίνει, ποιός είνα ο "εχθρός" και μετά να τον
αντιμετωπίσει και να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες
που καθορίζονται και από τα δεδομένα..

quote:
Δεν έχουμε τη δυνατότητα να αλλάξουμε τίποτα, απλα
νομίζουμε ότι συμμετέχουμε, ότα αυτό που γίνεται
είναι ήδη καθορισμένο και προαποφασισμένο, από άλλα
κέντρα εξουσίας.

Πιστεύεις ότι κανείς από εμάς (σου συμπεριλαμβανομένου) δεν έχει συνειδητοποιήσει ποιος είναι ο εχθρός; αν το πιστεύεις, θεωρώ ότι αστοχείς. Αν αντίθετα, αντιλαμβάνεσαι ότι κάτι τρέχει, υπό κάποιων ορμώμενο, έχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις κάποια πράγματα, αποφασίζεις να δράσεις με τον τρόπο που μπορείς και άρα ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι προδιαγεγραμμένο. Προγραμματισμένο ίσως, προϋπολογισμένο μπορεί, ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ ΟΧΙ.

quote:
Αγαπητέ μου Open mind, δεν είναι οι αμερικάνοι
που κυβερνάν τον κόσμο, αλλά οι εβραίοι, οι μασώνοι
και οι scull & bones κλπ...

Οι εχθροί και οι προδότες δεν είναι έξω από μας, είναι intra portas. Και δεν είναι μόνο οι πολιτικοί μας, αλλά όλοι όσοι δέχονται και συνεισφέρουν (στο μέτρο των δυνατοτήτων τους) στη φθορά και την εξαθλίωση. Από τον μιζαδόρο πολιτικό ή επιχειρηματία μέχρι τον εμπρηστή και τον πολίτη που υποστηρίζει την επέκταση του ωραρίου ως λύση για το οικονομικό-εμπορικό αδιέξοδο, για να σου φέρω ένα απλό παράδειγμα.

quote:
Είναι σατανιστική οργάνωση πολλών δεκαετιών
και κυβερνάει την Αμερική.

Δεν είναι απαραίτητα (μόνο) σαταντιστική. Το χειρότερο είναι ότι κατ'ουσίαν λειτουργεί μυστικά και ενδοκυκλικά. Μία μορφή "δια βίου" ρουσφετοκατάστασης και αλληλοϋποστήριξης, γαρνιρισμένη με πολιτικοθρησκευτικές προεκτάσεις.

quote:
Βλέπεις
έχουμε γεμίσει οργανισμούς και ενώσεις, που ξοδεύουν
πολλά λεφτά στους φορείς αυτούς που υποτίθεται είναι για
το καλό μας...

Αν θες να διαφημίσεις καλά αυτό που ΔΕΝ κάνεις, φτιάξε μία επιτροπή. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου εδώ.

quote:
Οπότε δεν είναι πλάνη
να νομίζουμε ότι βγάζουμε κυβερνήσεις;

Πλάνη είναι εδώ και πολλά χρόνια. Καλύτερα θα το έθετα "δεν είναι πλάνη να νομίζουμε ότι έχουμε κυβερνήσεις;"

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 09:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Κωστάκη, συμφωνούμε σε΄ολα, απλα
εγώ πιστεύω οτι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα
για να αντιστρέψουμε την κατάσταση... Σαν δημοσιογράφος
έχω δει το ότι όλα πάνε προς μια κατεύθυνση, όπου κανείς
δεν μπορεί να παρέμβει κι ότι κι αν λέμε, δεν αλλάζει.
Όσο για τους εχθρούς εντός των πυλών,δεν διαφωνώ καθόλου,
πουλημένοι μέσω διαφόρων σχολών αποκρυφισμού και μασωνίας
που πιστεύουν ότι κάνουν καλό στην χώρα αλλά και στον πλανήτη...
Μιλάμε φοβάμαι όλους αυτούς που νοιάζονται για το "καλό"
μας... Σίγουρα το δικό τους, και όχι μονο, καλό εννοούν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 10:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
kostakis: Μαθηματικώς δε συμφωνώ απόλυτα. Εξαρτάται από ποιο χώρο προέρχεται η αποχή...

Άν το καλοσκεφτείς λίγο δέν είναι έτσι τα πράγματα οι ψηφοφόροι της αποχής δέν είναι στην πραγματικότητα οι ψηφοφόροι που έχασε κάποιο κόμμα είναι ψηφοφόροι που έρχονται απο το πουθενά.
Ας στο αναλύσω λίγο καλύτερα ... ΕΣΤΩ ΕΣΥ ψήφισες τις προηγούμενες εκλογές ΠΑΣΟΚ και τώρα εξοργισμένος απο την πολιτική που ακολουθεί δέν θέλεις να το ψηφίσεις.
ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΑΠΟΧΗΣ.
Άν ήσουνα όμως λίγο πιό εκδικητικός και οξύθυμος θα μπορούσες να εκδηλώσεις την οργή σου ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΚΡΟ ΨΗΦΙΖΟΝΤΑΣ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ... για παράδειγμα λέμε.
Τελικά κράτησες μιά πιό νηφάλια λύση λιγότερο εκδικητική καταφεύγοντας στο άκυρο, άρα είσαι ένας ψηφοφόρος όχι τόσο που έχασε το ΠΑΣΟΚ το οποίο λόγω δυσαρέσκειας δέν θα το ψήφιζες έτσι κι'αλλιώς αλλά ένας ψηφοφόρος που έχασε κατα πρώτο λόγο η Νέα Δημοκρατία.
Εννοείται οτι ισχύει και το αντίστροφο.

Η αποχή σε τελική ανάλυση εμφανίζει τα ποσοστά των κομμάτων να έχουν μεγαλύτερη εκτίμηση στον λαό απο αυτή που πραγματικά έχουν μεγαλώνει τα ποσοστά τους αυξάνοντας έτσι τον κίνδυνο αυτοδυναμίας του πρώτου κόμματος.
Άν στην τελευταία δημοσκόπηση το 5% των Οικολόγων και μεγάλα ποσοστά άλλων κομμάτων (ΚΚΕ, ΛΑΟΣ, ΣΥΡΙΖΑ) πήγαινε στο λευκό το ποσοστό της Ν.Δ. δέν θα ήταν 34% θα ήταν 38 - 39% οπότε θα ήταν ένα βήμα πρίν την αυτοδυναμία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 10:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
kostakis: Αυτό όμως είναι σωστότατο, αν και έχουν φροντίσει να εξασθενήσουν την ουσία αυτής της ψήφου.

Γι'αυτό και δέν τα προβάλουν καθόλου τα πληρωμένα ΜΜΕ ή τα προβάλουν σπάνια με μοναδικό στόχο να τα γελοιοποιούν ώστε ο ψηφοφόρος να βλέπει το όνομα τους και να εξαφανίζεται σάν λαγός ... χαρακτηριστικότερο παράδειγμα η άδικη επιθετική γελοιοποίηση που γνωρίζει εδώ και πολλά χρόνια ο Βασίλης Λεβέντης.
Το 3,5% που έδειξε η τελευταία δημοσκόπηση στο κόμμα των Οικολόγων και η εξακομματική βουλή είναι παρήγορο δείχνει οτι κάτι καλό φαίνεται στο βάθος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 12:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε snoopy

quote:
Άν το καλοσκεφτείς λίγο δέν είναι έτσι τα πράγματα οι ψηφοφόροι της αποχής δέν είναι στην πραγματικότητα οι ψηφοφόροι που έχασε κάποιο κόμμα είναι ψηφοφόροι που έρχονται απο το πουθενά.

quote:
Τελικά κράτησες μιά πιό νηφάλια λύση λιγότερο εκδικητική καταφεύγοντας στο άκυρο, άρα είσαι ένας ψηφοφόρος όχι τόσο που έχασε το ΠΑΣΟΚ το οποίο λόγω δυσαρέσκειας δέν θα το ψήφιζες έτσι κι'αλλιώς αλλά ένας ψηφοφόρος που έχασε κατα πρώτο λόγο η Νέα Δημοκρατία.
Εννοείται οτι ισχύει και το αντίστροφο.

Όπως γράφεις και εσύ, υπάρχει περίπτωση ο ψηφοφόρος της αποχής να αποτελούσε ψηφοφόρο ΚΑΙ μεγάλου κόμματος. Σε αυτή την περίπτωση χάνει το μεγάλο κόμμα και, καθώς δεν μπορούμε, έστω θεωρητικά, να προδικάσουμε, ποιο θα βγει πρώτο κόμμα, αυτό σημαίνει ότι ο μετακινηθείς του μεγάλου κόμματος προς την αποχή, αφαιρεί δύναμη από το πρώην κόμμα του, έστω και ποσοστιαία.
Παράδειγμα : έστω 105 ψηφοφόροι, εκ των οποίων 35 ψήφισαν α κόμμα, 30 το β, 20 το γ, 10 το δ, 5 το ε και 5 απείχαν.
Στις επόμενες εκλογές από τους 35 του πρώτου κόμματος, δύο πάνε στην αποχή (ceteris paribus).
Τότε το α κόμμα θα έχει 33/98, δηλαδή ποσοστό 33,67% έναντι 35%. Αν βέβαια οι "νεο-αποχικοί" ψηφοφόροι προέρχονται από άλλα κόμματα, όντως ενισχύουν το πρώτο. Όταν όμως μιλάμε για αποχή εννοούμε κυρίως να φύγει ο κόσμος από το δικομματισμό και, αν δεν του κάνει ΚΑΝΕΝΑΣ άλλος, να απέχει, άρα να αφαιρέσει από τους δύο μεγάλους.

quote:
Το 3,5% που έδειξε η τελευταία δημοσκόπηση στο κόμμα των Οικολόγων και η εξακομματική βουλή είναι παρήγορο δείχνει οτι κάτι καλό φαίνεται στο βάθος.

Φοβάμαι που θα το πω, αλλά αυτό το 3,5% των Οικολόγων - Πράσινων σε μία δημοσκόπηση, τη στιγμή που σε άλλη, την ίδια περίοδο εμφανίζουν 1,1% μόνο, μου δημιουργεί κακές υπόνοιες ότι χρησιμοποιήθηκε ως Δούρειος Ίππος από τη συγκεκριμένη εφημερίδα, χωρίς να ξέρω τους λόγους. ΜΑΚΑΡΙ να είχαμε όχι εξακομματική, δεκακομματική Βουλή, αλλά όχι με τα ψέματα.

quote:
χαρακτηριστικότερο παράδειγμα η άδικη επιθετική γελοιοποίηση που γνωρίζει εδώ και πολλά χρόνια ο Βασίλης Λεβέντης.

Πέστα Χρυσόστομε... και όχι μόνο ο Λεβέντης. Απλά αυτόν τον έχω ακούσει αρκετές φορές και ξέρω τις βασικές θέσεις του.
Αλήθεια, πόσοι από εμάς γνωρίζουν τις θέσεις (και μη μου πει κανείς ότι δεν είναι κόμματα εξουσίας, άρα δε διαβάζουμε προγραμματικές θέσεις, γιατί και το ανέκδοτο έχει τα όριά του ΟΛΩΝ των υποψηφίων κομμάτων σε κάθε προεκλογική περίοδο; κανείς; Σώπα καλέ, γιατί;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 12:23:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
snoopy:
Γι'αυτό και δέν τα προβάλουν καθόλου τα πληρωμένα ΜΜΕ ή τα προβάλουν σπάνια με μοναδικό στόχο να τα γελοιοποιούν ώστε ο ψηφοφόρος να βλέπει το όνομα τους και να εξαφανίζεται σάν λαγός ... χαρακτηριστικότερο παράδειγμα η άδικη επιθετική γελοιοποίηση που γνωρίζει εδώ και πολλά χρόνια ο Βασίλης Λεβέντης.

Έτσι είναι δυστυχώς............

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 13:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
kostakis:
Όπως γράφεις και εσύ, υπάρχει περίπτωση ο ψηφοφόρος της αποχής να αποτελούσε ψηφοφόρο ΚΑΙ μεγάλου κόμματος. Σε αυτή την περίπτωση χάνει το μεγάλο κόμμα και, καθώς δεν μπορούμε, έστω θεωρητικά, να προδικάσουμε, ποιο θα βγει πρώτο κόμμα, αυτό σημαίνει ότι ο μετακινηθείς του μεγάλου κόμματος προς την αποχή, αφαιρεί δύναμη από το πρώην κόμμα του, έστω και ποσοστιαία.
Παράδειγμα : έστω 105 ψηφοφόροι, εκ των οποίων 35 ψήφισαν α κόμμα, 30 το β, 20 το γ, 10 το δ, 5 το ε και 5 απείχαν.
Στις επόμενες εκλογές από τους 35 του πρώτου κόμματος, δύο πάνε στην αποχή (ceteris paribus).
Τότε το α κόμμα θα έχει 33/98, δηλαδή ποσοστό 33,67% έναντι 35%. Αν βέβαια οι "νεο-αποχικοί" ψηφοφόροι προέρχονται από άλλα κόμματα, όντως ενισχύουν το πρώτο. Όταν όμως μιλάμε για αποχή εννοούμε κυρίως να φύγει ο κόσμος από το δικομματισμό και, αν δεν του κάνει ΚΑΝΕΝΑΣ άλλος, να απέχει, άρα να αφαιρέσει από τους δύο μεγάλους.

Εγώ εννοώ την αποχή με την έννοια
ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΔΕΝ ΠΑΩ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ ή ρίχνω άκυρη ψήφο οπότε δέν προσμετράται καθόλου η δική μου ψήφος σε αυτή του υπόλοιπου εκλογικού σώματος.
Έστω 1000 άτομα σκεφτούν με τον συγκεκριμένο τρόπο τότε αυτόματα το σώμα των ψηφοφόρων μειώνεται απο 5.000.000 σε 4.999.000 ... για 10.000 άτομα πάμε στα 4.990.000 κ.ο.κ.
Έστω 2.000.000 είναι οι δεδομένοι ψήφοι του πρώτου κόμματος οι βέβαιοι απο τους οπαδούς του ... το ποσοστό που θα εμφανιστεί στα τελικά αποτελέσματα στο πρώτο κόμμα θα είναι πολύ μεγαλύτερο μέσα στους κόλπους των 4.990.000 ψήφων απότι στους 4.999.000 ή ακόμα περισσότερο στους 5.000.000
Γι'αυτό καμιά ψήφος δέν πρέπει να πηγαίνει χαμένη, πρέπει να μάθουμε να ψηφίζουμε τα μικρά κόμματα αντί να απέχουμε.


quote:
kostakis: Φοβάμαι που θα το πω, αλλά αυτό το 3,5% των Οικολόγων - Πράσινων σε μία δημοσκόπηση, τη στιγμή που σε άλλη, την ίδια περίοδο εμφανίζουν 1,1% μόνο, μου δημιουργεί κακές υπόνοιες ότι χρησιμοποιήθηκε ως Δούρειος Ίππος από τη συγκεκριμένη εφημερίδα, χωρίς να ξέρω τους λόγους. ΜΑΚΑΡΙ να είχαμε όχι εξακομματική, δεκακομματική Βουλή, αλλά όχι με τα ψέματα.

Και εγώ έχω τον ίδιο προβληματισμό ...
Αλλά επειδή είναι βέβαιο οτι όλες αυτές οι δημοσκοπήσεις είναι κατευθυνόμενες ώστε να ευννούν πάντα τον δικοματισμό ιδιαίτερα το πρώτο κόμμα πάντα διαστρευλώνουν λίγο τα αποτελέσματα προς αυτή την κατεύθυνση ... οτι έστω μία απο αυτές μας λέει αυτό το πράγμα μπορούμε να το θεωρήσουμε ελπιδοφόρο.

Για τον Λεβέντη δυστυχώς όχι μόνο τον ίδιο τον έχουν ανηγορεύσει σε προσωποποίηση της γελοιότητας αλλά άν τολμήσουμε και εμείς να πούμε ... Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ... θα μας πούν και εμάς γελοίους.

Edited by - snoopy on 21/07/2008 14:00:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 14:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Συμφωνώ αγαπητέ μου snoopy, βλέπεις σήμερα ότι
δεν συνάδει με τα όσα προωθούνται είναι γελοία...
Χριστιανισμός, ιδέες σωστές, κλπ...
Το θέμα είναι ότι επειδή πολλά από αυτά που βγαίνουν
στην εποχή μας τα ασπαζόμαστε,
δεν τολμάμε να τα αμφισβητήσουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 18:16:48  Εμφάνιση Προφίλ
Μεγάλη συμμέτοχη έχει το θέμα δεν ξερω τι να πρώτο γράψω kostakis οι ΗΠΑ δυστυχώς
Κάνουν ότι θέλουν αφού δεν τους αντιστέκεται κάνεις άσχετα αν δεν αφήνουν ικανοποιημένους ούτε τους πολίτες τους στην εξωτερική πολιτική στην ουσία κάνουν ότι θέλουν αν ίσχυε το αντίθετο δεν θα γίνονταν ο πόλεμος στο Ιράκ .
Όσο αφορά τα εσωτερικά μας προβλήματα δεν είναι άπλα ότι τα κάνουν θέμα τα κανάλια
Όντος έχουμε μεγαλύτερα προβλήματα σε πολλούς τομείς τις άλλες χώρες της ΕΕ άλλωστε
Το δείχνουν και διαφορες έρευνες που γίνονται .
Στο θέμα της εθνικής κυριαρχίας που αναφέρθηκες λογικό είναι να υπάρχει μια κοινή γραμμή στην ΕΕ σε κάποια θέματα ανάμεσα στις χώρες μελη .
Στο θέμα της αποχής συμφωνώ με τον snoopy .


quote:
Γι'αυτό και δέν τα προβάλουν καθόλου τα πληρωμένα ΜΜΕ ή τα προβάλουν σπάνια με μοναδικό στόχο να τα γελοιοποιούν ώστε ο ψηφοφόρος να βλέπει το όνομα τους και να εξαφανίζεται σάν λαγός ... χαρακτηριστικότερο παράδειγμα η άδικη επιθετική γελοιοποίηση που γνωρίζει εδώ και πολλά χρόνια ο Βασίλης Λεβέντης

Συμφωνώ οι θέσεις των μικρών κόμματων ιδιαίτερα αυτών που είναι έξω απ τη βουλή δεν
Ακούγονται πουθενά για μένα το δημοκρατικότερο θα ήταν να δίνονταν τηλεοπτικός
Χρόνος και σε αυτά μέσω της ΕΡΤ που την πληρώνουμε κιόλα ώστε να ακούγονται
Όλες οι απόψεις .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 04:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Η αποχή είναι μια επιλογή με την οποία μπορώ να πω ότι σε γενικές γραμμές είμαι σύμφωνος υπό κάποιες προϋποθέσεις.
Είναι διαφορετική πχ η αποχή επειδή δεν θέλω να ασχοληθώ με τα κοινά κι είναι διαφορετικό να αποφασίσω ότι θέλω να απέχω επειδή πιστεύω ότι με αυτόν τον τρόπο θα δοθεί ένα μήνυμα.
Στην πρώτη περίπτωση υπάρχει η αποχή που υποκινείται από την απογοήτευση μου ενώ στην δεύτερη από την ελπίδα ότι κάτι καινούριο μπορεί να βγει.

Από την άλλη σκέφτομαι ότι σε πρακτικό επίπεδο ίσως να μην είναι εφικτή ή εφαρμόσιμη.
Ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού μιας χώρας - δε μιλάω μόνο για την Ελλάδα τώρα - εναποθέτει τις ελπίδες του στο κόμμα που επιλέγει για κάποιες αλλαγές που θέλει να δει να πραγματώνονται, είτε σε συλλογικό είτε σε ατομικό επίπεδο.
Εάν λοιπόν λάβουμε υπόψιν μας το γεγονός ότι ένα μεγάλο μέρος των πολιτών μιας χώρας προσδοκεί στην κάλυψη ιδίων συμφερόντων, τότε δε νομίζω να είναι πολύ μεγάλη μια αποχή...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 11:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Προσωπικά η αποχή πιστεύω ότι σημαίνει, για τις
εκλογές μιλώντας, το πιο απλό: Δεν με εκφράζει κανένα
κόμμα και απέχω, απο την σήψη και τη διαφθορά που βλέπω
να υπαρχει... Εκτός αυτού, ανησυχώ περισσότερο για τα σχέδια
που έχουν γίνει και γίνονται για μένα, χωρίς εμένα...
Για να το θέσω απλά και επανερχόμενος στο θέμα, η ...φτωχοποίηση
του μέσου πολίτη δεν είναι καλό σημάδι... Συνήθως οδηγεί
σε αποφάσεις που πλήττουν τον άνθρωπο και τα κύρια
δικαιώματα του, με πρώτιστο την ελευθερία...
Ήδη μας παρακολουθούν ένα σωρό φορείς και υπηρεσίες
κι όχι μόνο ένας, χωρίς να ξέρουμε πότε θα αρχίσουν
τα παρατράγουδα...
Πότε δλδ θα αρχίσουν ενεργειες των παραπάνω "φίλων" μας που θα
χρησιμοποιούν τα στοιχεία που παίρνουν απο εμάς, με σκοπό
να μας εκβιάσουν να χρησιμοποιήσουν δεδομένα μας για άλλους λόγους
κλπ΄...Ζούμε μια εποχή που φέρνει στον μεσαίωνα,με το ζόρι και
αποτέλεσμα σχεδίου όποιων το δουλεύουν..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 12:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Tο θέμα είναι ότι σιγά σιγά ο κόσμος ακόμη και οι γηραιότεροι αρχίζουν να καταλαβαίνουν τον εμπαιγμό από τους διάφορους κυβερνώντες και μάλιστα τα ΜΜΕ από τη μια μπορεί να προβάλλουν τους ίδιους και τους ίδιους αλλά από την άλλη βγάζουν στη φόρα και τα άπλυτα.
Αν αυτό το ξύπνημα επιταχυνθεί, ενδεχομένος να έρθουν καλύτερες ημέρες.
Αν πάλι δοθούν ψήφοι στα μικρά κόμματα σιγά σιγά θα αρχίσουν τα μεγάλα να αλλάζουν νοοτροπία. Για παράδειγμα οι διαγραφές που έκανε ο Γιωργάκης πνέουν προς αυτήν την κατεύθυνση!
Η λεγόμενη διαφθορά έχει αρχή! ...........το αν θα έχει τέλος θα εξαρτηθεί από τον κόσμο και τους αστάθμητους παράγοντες (συμφέροντα-αντίληψη)
Μην ξεχνάμε ότι τουλάχιστον το 80-90% του Δημοσίου ψηφίζει βάση πελατειακής σχέσης ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ! .........είναι σίγουρα δύσκολα τα πράγματα αλλά θέλω να ελπίζω έστω και λίγο. Έτσι δεδομένου ότι η πελατειακή αυτή σχέση δεν μπορεί να σπάσει ...........ελπίζω μόνο στην αντίληψη.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 13:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
trexagireve:
Προσωπικά η αποχή πιστεύω ότι σημαίνει, για τις
εκλογές μιλώντας, το πιο απλό: Δεν με εκφράζει κανένα
κόμμα και απέχω, απο την σήψη και τη διαφθορά που βλέπω
να υπαρχει... Εκτός αυτού, ανησυχώ περισσότερο για τα σχέδια
που έχουν γίνει και γίνονται για μένα, χωρίς εμένα...
Για να το θέσω απλά και επανερχόμενος στο θέμα, η ...φτωχοποίηση
του μέσου πολίτη δεν είναι καλό σημάδι... Συνήθως οδηγεί
σε αποφάσεις που πλήττουν τον άνθρωπο και τα κύρια
δικαιώματα του, με πρώτιστο την ελευθερία...
Ήδη μας παρακολουθούν ένα σωρό φορείς και υπηρεσίες
κι όχι μόνο ένας, χωρίς να ξέρουμε πότε θα αρχίσουν
τα παρατράγουδα...
Πότε δλδ θα αρχίσουν ενεργειες των παραπάνω "φίλων" μας που θα
χρησιμοποιούν τα στοιχεία που παίρνουν απο εμάς, με σκοπό
να μας εκβιάσουν να χρησιμοποιήσουν δεδομένα μας για άλλους λόγους
κλπ΄...Ζούμε μια εποχή που φέρνει στον μεσαίωνα,με το ζόρι και
αποτέλεσμα σχεδίου όποιων το δουλεύουν..

Δέν διαφωνώ αυτήν την στιγμή η αποχή είναι αυτό που μας εκφράζει όλους μας και μένα, και σένα, και τον Ευρωπαίο και τον Open mind ... φαντάζομαι το 50% των Ελλήνων.
Τα ερωτήματα είναι :
ΤΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΧΗ?
ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΧΗ?

Όπως εξήγησα παραπάνω η αποχή των δυσαρεστημένων ευννοεί καραμπινάτα τα δύο κόμματα εξουσίας, ιδιαίτερα το πρώτο που θα το βοηθήσει να κερδίσει αυτοδυναμία απο εκεί που δέν το περιμένει.
ΑΡΑ ΑΦΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ... έστω και άν μας εκφράζει ... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ.
Στην περίπτωση που είμαστε παντελώς αδιάφοροι δέν έχουμε ιδέα γύρω απο κόμματα και πολιτική ή θεωρούμε μπελλά να κάνουμε μιά βόλτα μέχρι την κάλπη συμφωνώ, άν ανήκουμε στους δυσαρεστημένους κάνουμε ζημιά στον εαυτό μας.

Edited by - snoopy on 22/07/2008 13:47:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 13:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Snoopy, δυ πράγματα βγαίνουν με την
απ...οχή, κατά την άποψη και εμπειρία μου, πάντα...
Πρώτον οι κυβερνώντες, συμμαζεύονται γιατί ξέρουν
ότι αύξηση του ποσοστού αποχής, σημαίνει έως και
επανάληψη των εκλογών, και αυτό δεν το θέλουν, γιατί
πάλι αυξάνει η αποχή...
Δεύτερον, μουδιάζουν και δεν κάνουν ακριβώς ότι τους λένε
αυτοι πυ τους κυβερνάνε...
Τρίτον, ο κόσμος μαθαίνει την δύναμη που έχει και γίνεται
πιο διεκδικητικός... Κι άλλα πολλά... Φίλε μου οι εκλογές
κι η συμμετοχή σε αυτές μου θυμίζει την συνεργεία σε ένα
έγκλημα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 14:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
trexagireve εντάξει αποχή αλλά πόσο θα φτάσει η αποχή 20? 30? 35? παραπάνω αποκλείεται γιατί οι περισσότεροι Έλληνες είναι κομματόσκυλα απο την ημέρα που γεννήθηκαν.
Το πρώτο κόμμα θα είναι αυτό που θα βγεί κερδισμένο που θα εκλεγεί με ποσοστό 40 και βάλε ... η Νέα Δημοκρατία γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε?, κάποτε ήταν το ΠΑΣΟΚ τώρα είναι αυτή ... αντί για 30 - 35% που θα έπαιρνε άν όσοι απήχαν ψήφιζαν ένα ανύπαρκτο κόμμα.
Οι κερδισμένοι θα γελάνε μετά μαζί σου και με όλους όσους απήχαν θα το έχουν σάν ανέκδοτο, εσύ θα είσαι αυτός όμως που θα βλέπεις τον Αλογοσκούφη στην τηλεόραση για 4 χρόνια μετά κάθε μέρα να σου λέει νέοι φόροι, νέοι φόροι, νέοι φόροι και δέν θα γελάς καθόλου.
Αντίθετα άν δέν υπάρξει αυτοδυναμία ο ένας θα μπορεί να ελέγχει τον άλλον να βάζει τους όρους του οπότε δέν θα έχουμε μιά ανεξέλεγκτη κυβερνητική πολιτική.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 17:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
snoopy:
Δέν διαφωνώ αυτήν την στιγμή η αποχή είναι αυτό που μας εκφράζει όλους μας και μένα, και σένα, και τον Ευρωπαίο και τον Open mind ... φαντάζομαι το 50% των Ελλήνων.

H συμμετοχή δεν είναι αποχή, είναι συνειδητή πράξη! Το δεν ψηφίζω τα 2 μεγάλα κόμματα αλλά κάποιο μικρό! δε δηλώνει αποχή από τη διαδικασία των εκλογών, αλλά αλλαγή πλεύσης και όταν έχουμε τέτοια, σημαίνει ότι πάμε για άλλο λιμάνι, άλλο προορισμό, άλλο στόχο.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 17:55:12  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε παιδια δεν τους ενδιαφέρει η αποχή καθώς δεν έχουν συνέπειες η ψήφος σε μικρότερα
Κόμματα τους πόνεϊ ιδιαίτερα αν παίζεται η αυτοδυναμία .
Η αποχή θα είχε αντίκτυπε αν ήταν τρομερά μεγάλο το ποσοστό της κάτι που δεν είναι εφικτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 20:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
Αγαπητέ μου Snoopy, δυ πράγματα βγαίνουν με την
απ...οχή, κατά την άποψη και εμπειρία μου, πάντα...
Πρώτον οι κυβερνώντες, συμμαζεύονται γιατί ξέρουν
ότι αύξηση του ποσοστού αποχής, σημαίνει έως και
επανάληψη των εκλογών, και αυτό δεν το θέλουν, γιατί
πάλι αυξάνει η αποχή...

Οοοοοοχι trexagireve,
Εάν προσέξεις τα αποτελέσματα είναι ΕΠΙ ΨΗΦΙΣΑΝΤΩΝ...
Με λίγα λόγια ακόμα και εάν πάει το 10% του ελληνικού λαού να ψηφίσει οι εκλογές θα είναι έγκυρες... Μου φαίνεται ότι το άλλαξαν και επέβαλαν αυτό με την τελευταία αναθεώρηση - ο Kostakis ίσως να μπορεί να βοηθήσει...

Δεύτερον οι 301 νιώθουν πολύ ωραία όταν οι πολίτες αδιαφορούν, άρα αφού δεν εξασκείς το μόνο δικαίωμα που η φιλελευθερη τυρρανία σου έχει δώσει, τότε λένε πολύ απλά: μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε...
Για αυτό και διαφωνώ τα μάλλα με την άποψη του Dying για τους ανθρώπους που ηθελημένα κάνουν αποχή. Μήπως και κάνουν και αποχή της απόψεως για τις ληστείες; Μήπως για τις φωτιές; Για το συνταξιοδοτικό; Για το νέφος; Δεν τους ενδιαφέρουν; Είναι σε άλλο πλανήτη;
Προσωπική γνώμη είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι θα έπρεπε να εκδιώκονται από την Ελλάδα - χρειαζόμαστε πολίτες (με όλη την σημασία της λέξης) και όχι όντα, τα οποία θα απέχουν και δεν θα ενδιαφέρονται...

quote:
H συμμετοχή δεν είναι αποχή, είναι συνειδητή πράξη! Το δεν ψηφίζω τα 2 μεγάλα κόμματα αλλά κάποιο μικρό! δε δηλώνει αποχή από τη διαδικασία των εκλογών, αλλά αλλαγή πλεύσης και όταν έχουμε τέτοια, σημαίνει ότι πάμε για άλλο λιμάνι, άλλο προορισμό, άλλο στόχο.

Αυτή είναι και η δικιά μου άποψη - ας ξεκολλήσουμε επιτέλους από την πολιτική σαπίλα των τελευταίων 35 ετών...
Τώρα - ΤΩΡΑ στις ευρωεκλογές, μπορούμε να το κάνουμε αυτό.
Τώρα μπορούμε να πετάξουμε έξω τους απατεώνες από το ευρωκοινοβούλιο και να δώσουμε μία καινούρια ρότα όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά σε όλη την Ευρώπη.

Αυτό σκεφτόμουν την προηγούμενη φορά με το γράμμα που σας έλεγα.
Έχουμε την ευκαιρία, μέσω του νετ να δώσουμε ένα μήνυμα σε πολύ κόσμο.
Μόνο το 0,1% να ενδιαφερθεί μπορούμε να αλλάξουμε τα δεδομένα...
Μία εκστρατεία με σύνθημα: Ψηφίστε επιτέλους - μην γίνεστε δουλοπάροικοι...
Εντάξει μπορεί να είμαι κάπως ονειροπόλος, αλλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 00:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
OANNHSEA: "Αυτό σκεφτόμουν την προηγούμενη φορά με το γράμμα που σας έλεγα.
Έχουμε την ευκαιρία, μέσω του νετ να δώσουμε ένα μήνυμα σε πολύ κόσμο.
Μόνο το 0,1% να ενδιαφερθεί μπορούμε να αλλάξουμε τα δεδομένα...
Μία εκστρατεία με σύνθημα: Ψηφίστε επιτέλους - μην γίνεστε δουλοπάροικοι...
Εντάξει μπορεί να είμαι κάπως ονειροπόλος, αλλά..."

Για προχώρατο λίγο ακόμη........δεν ξέρεις καμιά φορα...... θέλω να σε ακούσω!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 09:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε OANNHSEA, δημοκρατία έχουμε κάνει ο
καθένας ότι θέλει... Εγώ πάντως δεν τους πάω
και γι' αυτό και δεν ψηφίζω... Ούτως ή άλλως
σύντομα περνάμε σε επαρχιοποίηση των χωρών, με κεντρικό
ρόλο στην Ευρωπαική Ένωση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 10:59:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
Ο OANNHSEA τα λέει πολύ καλά.
trexagireve δικαίωμα σου είναι να ψηφίσεις αποχή αλλά οφείλουμε να σου επιστήσουμε την προσοχή οτι με την επιλογή αυτή, την δική σου και πολλών άλλων ακόμα δυσαρεστημένων αυτήν την στιγμή τρίβει τα χέρια απο χαρά της η Νέα Δημοκρατία ... όπως και στο παρελθόν τα έτριβε το ΠΑΣΟΚ.
Η Ευρωπαική Ένωση εντάξει μας έχει καταστρέψει αλλά αυτό δέν σημαίνει με κανέναν τρόπο οτι έχει φερθεί βρώμικα στην Ελλάδα ή την έχει αδικήσει. Συμπεριφέρθηκε όπως ακριβώς σε όλα τα κράτη - μέλη της στην Ελλάδα μάλιστα εξάντλησε όλα τα όρια υπομονής.
Ότι δάνεια, κονδύλια, βοήθεια έδωσε στα άλλα κράτη έδωσε και στην Ελλάδα με την διαφορά οτι σε άλλα κράτη τα χρήματα πήγαιναν στην ανάπτυξη, στους πολίτες, σε έργα ενώ στην Ελλάδα πήγαιναν στις τσέπες των πολιτικών.
OANNHSEA δέν υπάρχει λόγος να το διαδώσουμε μέχρι το Internet κοινή λογική είναι αυτό άν δέν το καταλαβαίνει ο ψηφοφόρος απο μόνος του είναι θέμα ψυχολογικού προβλήματος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 11:11:50  Εμφάνιση Προφίλ
Βλέπω είμαστε αρκετοί που βλέπουμε σαν μέσο αντίδρασης την ψήφο σε μικρά κόμματα
Είναι ενθαρρυντικό αυτό αν όπως λέτε έστω και ένα μικρό ποσοστό απ αυτούς που απέχουν
Ψήφιζαν μικρότερο κόμμα τότε ίσως άλλαζαν κάποια πράγματα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 11:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Μία χαρά πάει το topic, ευχάριστο ότι υπάρχουν φωνές ανησυχίας για πιο χειροπιαστά (κατά τη γνώμη μου) θέματα.
Φίλε snoopy για το θέμα της αποχής νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα και απλά το προσεγγίζουμε από άλλο σημείο. Δε διαφωνώ ότι θα πρέπει να υποστηρίξουμε τον "αντι-δικομματισμό", δημιουργώντας προϋποθέσεις συμμετοχικών κυβερνήσεων συνεργασίας, ακόμα και αν το ποσοστό αυτοδυναμίας κατέλθει στο 30% με τον όποιο εκλογικό νόμο.
Φίλε Open Mind, αυτό που θέλω να επισημάνω σχετικά με τις Η.Π.Α. είναι ότι πλέον έχουν παρέλθει την εποχή απόλυτου ελέγχου (το πολύ να διήρκησε καμία - δύο δεκαετίες κατ'ουσίαν), τόσο στο εσωτερικό, όσο και στο εξωτερικό και πλέον η πολιτική τους συνίσταται στη διοχέτευση του εγχώριου αχταρμά σε πολεμικές επιχειρήσεις στο εξωτερικό.
Ελέγχουν οι Η.Π.Α. την οικονομία τους αυτή τη στιγμή; οι ίδιοι παραδέχονται πως έχουν απίστευτη έκθεση, τόσο προς τις πετρελαιοπαραγωγές χώρες, όσο και προς τις αναπτυσσόμενες οικονομίες της Ασίας. Από κει ξεκίνησε η φούσκα της νέας τεχνολογίας, από εκεί ξεκίνησε η φούσκα των ακινήτων, από κει ξεκινάει και το κραχ του τραπεζικού τομέα. Για ποια οικονομία μιλάμε;
Ελέγχουν οι Η.Π.Α. την κοινωνία τους σήμερα; εδώ τα παιδιά τους μαθαίνουν τη χρήση των όπλων από τα γεννοφάσκια τους, οι παθογένειες αγγίζουν Limit up και σύντομα η οικονομική κρίση θα επηρεάσει περισσότερο και την επικοινωνία τους.
Ελέγχουν οι Η.Π.Α. τις διεθνείς σχέσεις; με ποιον τρόπο; "αποφασίζουμε και βομβαρδίζουμε"; οι Ρώσοι τους απειλούν με casus beli, οι Κινέζοι τους περιμένουν στη γωνία, το Ιράν συνεχίζει την πυρηνική του έρευνα, εδώ οι Σκοπιανοί (από τα κλασικά προτεκτοράτα) και κάνουν τα δικά τους. Σύντομα θα δούμε πολλά, αυτός είναι και ο λόγος που φοβάμαι τις εξελίξεις, ειδικά σε περίπτωση εκλογής του ΜακΚέην.
Επίσης... όχι "πόλεμος στο Ιράκ", εισβολή ονομάζεται.
Για το θέμα της προβολής των κομμάτων, τα πράγματα είναι απλά (και φυσικά, μη συμφέροντα για το κατεστημένο) : ισόχρονη προβολή ΟΛΩΝ των συνδυασμών, με παρουσίαση των θέσεων εκάστου για ένα δεκαπεντάλεπτο (αυτό είναι διαπραγματεύσιμο) σε πανεθνικό δίκτυο από τον εκπρόσωπό των ή, ακόμα καλύτερα, η ίδια διαδικασία σε επίπεδο ΜΟΝΟ αρχηγών κομμάτων σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο του Κοινοβουλίου, χωρίς δικαίωμα απάντησης. Δηλ. οι 25 (ας πούμε) αρχηγοί υποψηφίων συνδυασμών, σε ειδικό χώρο του Κοινοβουλίου, σε πανεθνικό δίκτυο, να παρουσιάσουν επί 3 ημέρες (4 ώρες κάθε μέρα, μισή ώρα έκαστος) τις προγραμματικές θέσεις τους. Κάθε φορά, οι υπόλοιποι ΑΠΛΑ θα ακούν και θα παρίστανται υποχρεωτικώς. Δευτερολογίες, τριτολογίες κλπ. δε θα υπάρχουν και η σειρά παρουσίασης θα είναι αλφαβητική. Νομίζω απλούστατο.
Φίλε trexagireve, στο θέμα της οικονομικής ένδειας συμφωνώ μαζί σου ως επί τω πλείστω. Εκείνο που θα επισημάνω είναι ότι δυστυχώς και ο λαός μας δε διαθέτει τις αντοχές και την κρίση να αποτινάξει ένα σημαντικό μέρος των "αναγκών" του με αποτέλεσμα να υποδουλώνεται σε αυτές. Προσπαθούμε να πιάσουμε πιο μακριά απ'όσο φτάνει το χέρι μας και τα βοηθήματα που μας παρέχονται για το σκοπό αυτό περιέχουν το δηλητήριο που καρκινώνει τελικά σταδικά και το αρχικό μας χέρι. Αν κόψουμε τα καρκινώματα και αδιαφορήσουμε για τα απόμακρα και τα ασύνετα, ίσως τελικά να γλυτώσουμε το χέρι μας. Ελπίζω να "πιάνεις" τη μεταφορά.
Φίλε europaios2, πολύ φοβάμαι ότι οι διαγραφές που έκανε ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης είχαν άλλη σκοπιμότητα και δεν ήταν καθόλου υγιείς ως προς την ιδεολογική τους βάση. Συμφωνώ πάντως ότι "τη δόξα πολλοί εμίσησαν, το ρουσφέτι ουδείς (ή πολλοί λίγοι, τέλος πάντων)".
Για το θέμα των εκλογών, της αποχής και του λευκού : όλοι γνωρίζουμε ότι ο εκλογικός νόμος είναι φτιαγμένος έτσι ώστε ουσιαστικά κάθε μη "συνδυασμική" ψήφος να πετιέται στον κάλαθο των αχρήστων. Ως προς αυτό, συμφωνώ με τις τοπθετήσεις κάποιων για τη λευκή ψήφο, αν προέρχεται από μη "πρώην δικομματικούς" πολίτες. Το θέμα είναι ποιες είναι οι δράσεις όλων μας σχετικά με την αναγνώριση εκάστης ψήφου ως κανονικής (δε λέω έγκυρης) και την ανάλογη αντιπροσώπευσή της. Για μένα προσωπικά, η αποχή είναι στάση διαμαρτυρίας και άρνησης (εκτός από το ποσοστό των "ανήμπορων", που όλοι ξέρουμε πόσο χαμηλό είναι τελικά). Δε λαμβάνεται υπόψη. Το άκυρο είναι πολιτική επιλογή, πολλάκις συνειδητή, κάποιες φορές ακούσια. Επίσης δε λαμβάνεται υπόψη. Το λευκό είναι καθαρή πολιτική απόχρωση, δυστυχώς με την πρόσφατη νομολογία δε λαμβάνεται υπόψη. Τα κόμματα που δε συγκεντρώνουν πάνω από 3% είναι ιδεολογικές επιλογές, δυστυχώς δε λαμβάνονται υπόψη. Εντέλει, πόση δημοκρατία και ισοπολιτεία χαρακτηρίζει έναν εκλογικό νόμο με :
1) Συμμετοχή 3 στους 4 πολίτες χωρίς αφαίρεση εδρών από το Κοινοβούλιο
2) 12 "αψήφιστους" Εθνοπατέρες
3) 50 Εθνοπατέρες νταβατζιλίκι στο πρώτο κόμμα
ΚΑΜΙΑ. Το θέμα είναι πως μπορούμε να αποτρέψουμε την κατάσταση. Δεν είμαι σίγουρος ότι υπάρχει τέτοια διάθεση από το "κατάλληλο" ποσοστό πολιτών.... δυστυχώς.

Φιλικά
Κωστάκης


Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 11:39:34  Εμφάνιση Προφίλ
kostakis Συμφωνώ ότι οι ΗΠΑ έχουν προβλήματα ιδιαίτερα στο εσωτερικό τους αλλα όσο αφορά
Το εξωτερικό έχουν το πάνω χέρι αν αποφασίσουν πχ να επιτεθούν στο Ιράν δεν θα
Τους σταματήσει κάνεις .
Στο θέμα της προβολής των κόμματων συμφωνούμε πρέπει να βρεθεί μια φόρμουλα
Ώστε να ακουστούν οι απόψεις όλων αυτό θα ήταν το δημοκρατικότερο .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 17:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε OANNHSEA, το ξέρω ότι διαφωνείς με την θέση μου τα μάλλα και χαίρομαι για αυτό.

Αν όμως προσπαθήσεις να αποκωδικοποιήσεις το μήνυμα μου και κάποια σημεία του, θα καταλάβεις ίσως πως τα πράγματα δε μου φαίνονται να αλλάζουν εύκολα:

quote:
Ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού μιας χώρας - δε μιλάω μόνο για την Ελλάδα τώρα - εναποθέτει τις ελπίδες του στο κόμμα που επιλέγει για κάποιες αλλαγές που θέλει να δει να πραγματώνονται, είτε σε συλλογικό είτε σε ατομικό επίπεδο.
Εάν λοιπόν λάβουμε υπόψιν μας το γεγονός ότι ένα μεγάλο μέρος των πολιτών μιας χώρας προσδοκεί στην κάλυψη ιδίων συμφερόντων, τότε δε νομίζω να είναι πολύ μεγάλη μια αποχή...

Όσο λοιπόν συνεχίζει να υφίσταται αυτή η κατάσταση, είναι εφαρμόσιμη η οποιαδήποτε λύση είτε μιλάμε για αποχή είτε για άλλο μέτρο;
Για να υπάρξει κάποια αλλαγή χρειάζεται μια μεταστροφή στην ατομική νοοτροπία του Έλληνα κι ύστερα σε συλλογικό επίπεδο.
Πως όμως να συμβεί αυτό όταν ισχύει αυτό που ανέφερα παραπάνω;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 17:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αν και για ΄μένα το θέμα δεν είναι οι εκλογές,
αλλά μια "μυστική κυβέρνηση" που καθορίζει την
μοίρα μας, χωρις να την ψηφίζει κανείς, προσωπικά
πιστεύω ότι είναι ικανοί να βγάζουν πρώτο κόμμα
με ενισχυμένη αναλογική, αν το θελήσουν...
Δεν πέφτει ο δικομματισμός και η ισχύουσα προς το
χειρότερο κατάσταση... Είναι μεθοδευμένα, ώστε ο
κόσμος να "αποκοιμιέται" με άρτο και θέαμα. όσο χαμηλό
ποσοστό ψηφοφόρων και αν έχουμε...
Το όλο σύστημα εφαρμόζεται και με άλλες "παραμέτρους",
που θα χτυπά στο οικονομικό... οικουμενική κυβέρνηση,κλπ...
Δεν πέφτει ένα σύστημα που "πατάει" σε Βρυξέλλες, ΝΑΤΟ, κλπ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 17:53:36  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve Πώς να πέσει το σύστημα άμα μένουμε με σταυρωμένα τα χερια ?άμα άπλα παρακολουθούμε τις εξελίξεις και δεν κάνουμε τίποτα γι αυτό ?.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 21:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
Dying_Incubus:
Εάν λοιπόν λάβουμε υπόψιν μας το γεγονός ότι ένα μεγάλο μέρος των πολιτών μιας χώρας προσδοκεί στην κάλυψη ιδίων συμφερόντων, τότε δε νομίζω να είναι πολύ μεγάλη μια αποχή...

Θα εννοείς φαντάζομαι οτι όσοι ψηφίζουν τα μεγάλα κόμματα το κάνουν γιατί ελπίζουν οτι άν τυχόν κερδίσουν έχουν εξασφαλισμένη μιά βέβαιη θέση κάπου ... ας πούμε στο δημόσιο ... για τον εαυτό τους.
Για να γίνει αυτό θα πρέπει το βίσμα τους που γνωρίζουν προσωπικά να έχει μιά βέβαιη θέση στην μελλοντική κυβέρνηση έστω σάν υφυπουργός αυτό σε τί ποσοστό του Ελληνικού πληθυσμού σήμερα άραγε να συμβαίνει?
Το λέω αυτό γιατί κάποιοι γνωστοί μου ψήφισαν στις περσυνές εκλογές κάποιο κόμμα γιατί ήξεραν προσωπικά κάποιο σημαντικό τους στέλεχος ήταν σίγουροι οτι θα υπουργοποιηθεί και θα τους βολέψει. Όταν είδαν οτι δέν έγινε κατάλαβαν για τα καλά οτι το δήθεν βόλεμα είναι απλά μιά παραπλανητική προεκλογική ανοησία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 10:21:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Για να γίνει αυτό θα πρέπει το βίσμα τους που γνωρίζουν προσωπικά να έχει μιά βέβαιη θέση στην μελλοντική κυβέρνηση έστω σάν υφυπουργός αυτό σε τί ποσοστό του Ελληνικού πληθυσμού σήμερα άραγε να συμβαίνει?

Στο εξωτερικό ζεις ?Είναι δυνατόν στο βασίλειο του ρουσφετιού να ρωτάς αν γίνονται ρουσφέτια ?
Η πραγματικότητα είναι όπως την περιέγραψε ο dying βεβαία αν εννοείς το δημόσιο
Τομέα πρέπει κάποιος να έχει καλό βύσμα και να είναι απ τους πιο κολλητούς
Καθώς σκέψου ότι όλοι θέλουν μια θέση στο δημόσιο οποτε δεν είναι δυνατόν να βάλουν
Όλους τους δικούς τους καθώς είναι λίγες οι θέσεις σε σχέση με την ζήτηση από κει και
Περά σπρώχνουν τους υπόλοιπους σε ιδιωτικές θέσεις καθώς ακόμα και για ταμίας στο
Σουπερ μάρκετ χρειάζεσαι πολίτικο μεσο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 10:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
Open Mind: Στο εξωτερικό ζεις ?Είναι δυνατόν στο βασίλειο του ρουσφετιού να ρωτάς αν γίνονται ρουσφέτια ?
Η πραγματικότητα είναι όπως την περιέγραψε ο dying βεβαία αν εννοείς το δημόσιο
Τομέα πρέπει κάποιος να έχει καλό βύσμα και να είναι απ τους πιο κολλητούς
Καθώς σκέψου ότι όλοι θέλουν μια θέση στο δημόσιο οποτε δεν είναι δυνατόν να βάλουν
Όλους τους δικούς τους καθώς είναι λίγες οι θέσεις σε σχέση με την ζήτηση από κει και
Περά σπρώχνουν τους υπόλοιπους σε ιδιωτικές θέσεις καθώς ακόμα και για ταμίας στο
Σουπερ μάρκετ χρειάζεσαι πολίτικο μεσο .

Αυτά που λέει ο dying ισχύαν σε παλιότερες εποχές προ εικοσαετίας.
Επι Ανδρέα Παπανδρέου για παράδειγμα άν ψήφιζες ΠΑΣΟΚ τέλος διοριζόσουνα, άν όχι τουλάχιστον κάτι οπωσδήποτε κέρδιζες.
Οι καιροί όμως άλλαξαν πολύ απο τότε άσχετα άν ο Αντρέας Παπανδρέου κυβέρνησε σχεδόν μιά εικοσαετία ... με διάλλειμα τριών ετών ... τώρα δέν σημαίνει πλέον ψήφισα διορίστηκα άν βγούν ή κέρδισα.
Τώρα πολύ λίγοι οφελούνται και έχουν ρόλο περισσότερο άλλοι παράγοντες γνωριμιών όχι η ψήφος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy