ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Διάλογοι και αντίλογοι περί χριστιανισμού, μυθολογίας και κάθε είδους θρησκείας .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 21:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακεδών, πολύ καλό το σενάριο, ούτε οι "πατέρες" δεν το σκέφτηκαν.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 22:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε macedon , δεν λέω καλό το σενάριό σου , αλλά προσωπικά περιμένω να διαβάσω και το σενάριο του "Απολογητή" το οποίο όπου νάναι θα σκάση μύτη μέσω των συνεργατών του στο Forum , για να το συγκρίνω με το δικό σου και να αποφανθώ .

Πάντως δίχως να θέλω να σε προσβάλλω , πιστεύω ότι το δικό του θα είναι καλύτερο , γιατί εκτός του ότι έχει ταλέντο στα παραμύθια , έχει κοντά του και ολόκληρη ομάδα σεναριογράφων που τον βοηθάει σ' αυτό . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 23:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Το παράξενο είναι πως ο Ματθαίος λέει:
1. Μετά την καταδίκη επιστρέφει τα χρήματα την ίδια νύχτα.
2. Φεύγει από το ναό και ευθύς πηγαίνει και κρεμιέται.
3. Με τα χρήματα αυτά, οι Φαρισαίοι αγοράζουν ένα χωράφι που το ονομάζουν "Αγρόν αίματος" όπου θάβονται οι ξένοι που πεθαίνουν στην Ιερουσαλήμ.


quote:
macedon:
Στις πράξεις λέει:
1. Παίρνει ο Ιούδας τα χρήματα
2. Πάει και αγοράζει ένα χωράφι
3. Σκοντάφτει, πέφτει και χτυπάει στην κοιλιά του
4. Το χωράφι εκείνο ονομάζεται "χωρίον αίματος"

quote:
macedon:
Ερωτήματα:
1. Τα χρήματα τα επέστρεψε, όπως λέει ο Ματθαίος ή μ'αυτά αγόρασε χωράφι όπως λένε οι πράξεις;
2. Κρεμάστηκε όπως λέει ο Ματθαίος ή σκόνταψε όπως λένε οι Πράξεις;
3. Ο Ιούδας πέθανε τη βραδιά που καταδικάστηκε ο Ιησούς όπως λέει ο Ματθαίος ή πολύ αργότερα όπως λένε οι πράξεις;


1)Το ότι πήρε τα χρήματα αναφέρεται και στις 2 περιπτώσεις. Τα χρήματα δεν τα πήρε την ίδια μέρα αλλά πολύ ποιο μπροστά! ήδη στο Μυσικό Δείπνο ο Ιούδας τα είχε πάρει! και υποδεικνύεται το βράδυ επίσημα από τον Ιησού, ενώ στο κατά Λουκά και Μάρκου γράφεται ότι ο Ιούδας αναζητούσε την κατάλληλη ευκαιρία! κατόπιν σχεδίου με τους γραμματείς και αρχιερείς! όπως και στου Ματθαίου!
Στο άρπα κόλα δουλεία δε γίνεται! είχε όλη την άνεση να αγοράσει χωράφι και να το σπείρει αν ήθελε!

2)Το να αγοράσει χωράφι δε σημαίνει ότι ξέμεινε και από χρήματα!
Εσύ αν αγοράσεις ένα οικόπεδο και ξαφνικά χρειαστείς για κάποιους λόγους ακριβώς το ίδιο ποσό! δε θα βρεις τα χρήματα?
-Για να ευσταθήσει ένα τέτοιο ερώτημα θα πρέπει να γνώριζες την οικονομική του κατάσταση! Ο Ίούδας δεν πήρε δάνειο! ούτε ξόδεψε από την περιουσία του, <<Εργάστηκε>> και ανταμίφθηκε! από που εσύ πιστεύεις ότι δεν είχε άλλα χρήματα ή πηγές για να τα αναζητήσει? και έτσι να τα επιστρέψει?

3)Που λέει ότι σκόνταψε? ξέρεις πολλούς να σκοντάφτουν και να ανοίγουν στην κοιλιά? και να βγαίνουν έξω τα σπλάχνα? Εγώ μόνο για στραμπούλιγμα έχω ακούσει, άντε και κανά σπάσιμο αν είναι καμιά γιαγιά!

...<<και πρηνής γενόμενος>> έπεσε με το πρόσωπο στη γη! (από κει που είχε κρεμαστεί!) <<ελάκησε μέσος, και εξεχύθη πάντα τα σπλάχαν αυτού>>
έπαθε διάρηξιν εις το μέσον του σώματος και εχύθησαν όλα τα σπλάχνα.
-Και που βλέπεις εσύ στις πράξεις ότι πέθανε πολύ αργότερα? για υπέδειξε το στοίχο!

quote:
macedon:
Ανοίγει το laptop του και βλέπει τι λέει ο Απολογητής. "Αυτό είναι", σκέφτεται: Βάζει λοιπόν ένα σκοινί μισοφαγωμένο στο δέντρο, και κρεμιέται. Αλλά το σκοινί σπάει, πέφτει πάνω σε μια μυτερή πέτρα που είχε βάλει επίτηδες από κάτω, και σκίζεται η κοιλιά του.

-Άστον τον απολογιτή γιατί πρόσφατα σου έβαλε τα γιαλιά που τα είχες ξεχάσει σε λάθος σελίδα! (για όσους γνωρίζουν το σκηνικό!)
quote:
macedon:
- Ρε σεις... Εδώ άλλα λέει ο ένας κι άλλα ο άλλος. Τι κάνουμε τώρα;

- Ελα ρε συ, του απαντάει ο αρχισυντάκτης. Πώς κάνεις έτσι; Εδώ θα πιστέψουν ότι ο Χριστός περπατούσε στο νερό και η μάνα του ήταν παρθένα και δεν θα πιστέψουν αυτό; Σιγά το πρόβλημα. Μη ξεχνάτε πως δεν γράφουμε ιστορία εδώ. Γράφουμε ιστορίες για χριστιανούς...

Και το ευαγγέλιο πήρε το δρόμο για το τυπογραφείο



-Όπως βλέπεις πάλι ξυνά τα γέλια! Όσο για εμάς τους Χριστιανούς μας αρέσουν τα αληθινά σενάρια! τα ψεύτικα τα αφήνουμε στους Χριστιανομάχους! για να γελάμε μαζί τους!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2008, 00:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίε, εγώ δηλώνω ότι είμαι μαζί σου, με χίλια...

quote:
ξέρεις πολλούς να σκοντάφτουν και να ανοίγουν στην κοιλιά? και να βγαίνουν έξω τα σπλάχνα? Εγώ μόνο για στραμπούλιγμα έχω ακούσει, άντε και κανά σπάσιμο αν είναι καμιά γιαγιά!

Άφησε το Μακεδώνα να λέει ότι θέλει...

Εγώ γνωρίζω κάποιον που σκόνταψε, έπεσε και... δεν έπαθε τίποτε. Ούτε γραντζουνιά, που λένε.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2008, 01:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Τα χρήματα δεν τα πήρε την ίδια μέρα αλλά πολύ ποιο μπροστά!

Μπορεί και να του είπαν "Πάρε τα μισά τώρα, τα μισά όταν τελειώσεις τη δουλειά".

quote:
europaios2
Το να αγοράσει χωράφι δε σημαίνει ότι ξέμεινε και από χρήματα!

Χμμ... ίσως έχεις δίκιο. Αλλωστε μπορεί να είχε κάνει και κανένα δάνειο από την τράπεζα.

quote:
europaios2
Για να ευσταθήσει ένα τέτοιο ερώτημα θα πρέπει να γνώριζες την οικονομική του κατάσταση!

Η απάντηση είναι εκεί μέσα, στα ελληνικά. Τώρα να τη συζητήσω μαζί σου... χαμένος κόπος (και χρόνος).

quote:
europaios2
Που λέει ότι σκόνταψε?

Στις Πράξεις. Ακριβώς μετά το σημείο που λέει ότι "κρεμάστηκε κι έσπασε το σκοινί".

quote:
europaios2
Και που βλέπεις εσύ στις πράξεις ότι πέθανε πολύ αργότερα? για υπέδειξε το στοίχο!

Μπορώ αν θέλεις να σου υποδείξω τον (σ)τοίχο.

Υ.Γ. Το ευαγγέλιο και οι πράξεις στα ελληνικά δεν γράφτηκαν; Μήπως το διαβάζεις από κανένα λατινικό αντίγραφο;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2008, 09:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Μακεδόν, από πομπώδες ιστορικός, πάλι κωμικός...
Έτσι είναι ... Απορία ψάλτου,... Χάρρυ Κλύν...
Βρε Europaios2,δεν τον λυπάσαι τον φουκαρά; Εγώ πλέον,
μόνο οίκτο αισθάνομαι, με τον καταπλανεμένο του φόρουμ...
Αμετανόητος, θα μείνει ο δεσμός μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2008, 16:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εὐάγγελος Λεμπέσης - Ἡ Τεράστια Κοινωνικὴ Σημασία τῶν Βλακῶν ἐν τῷ Συγχρόνῳ Βίῳ

Τὸ πλέον γνωστὸ αὐτὸ ἔργο τοῦ Εὐάγγελου Λεμπέση, δημοσιεύτηκε ἀρχικὰ στὴν «Ἐφημερίδα τῶν Ἑλλήνων Νομικῶν» τὸ ἔτος 1941 μὲ ἀποτέλεσμα τὴν πολεμικὴ συζητήσεων κριτικῶν καὶ ἀντιπαραθέσεων στὶς ἐφημερίδες τῆς ἐποχῆς. Εἶναι γεμάτο ἀπὸ ὀξυδερκεῖς παρατηρήσεις πάνω στὸ τεράστιο θέμα τῆς βλακείας στὶς σύγχρονες κοινωνίες. Εἶναι μακροσκελές, στὴν καθαρεύουσα, ἀλλά, κατὰ κρίση ἀγαθοῦ, ἀνδρὸς ἀξίζει τὸν κόπο νὰ διαβαστεῖ καὶ νὰ γίνει κτῆμα ὅλων.

Το βρήκα πολύ επίκαιρο και αξίζει να ρίξετε μια ματιά.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2008, 17:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φοβερό άρθρο γιαπετ.

Δες τώρα που κάποιοι θα το πάρουν προσωπικά

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2008, 22:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon! .......................... έλα να πάμε στη Χαβάη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
-Μη το πάρεις προσωπικά αλλά από μικρός μου άρεσαν τα παιχνίδια και επειδή τα έπιασα για πρώτη φορά στη ζωή μου! με τις ανηψιές μου (λίγο! )και τώρα με το γιό μου (περισσότερο!) είχα πάντα αποθυμένα!
-Πρέπει λοιπόν να σε ευχαριστήσω (για δεύτερη φορά!) που μου πρσφέρεις αυτή τη χαμένη παιδική ευχαρίστηση!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2008, 00:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως κάποια τοποθέτηση, από κάποιον κύριο επί των αντιφάσεων της καινής διαθήκης;

Μήπως υπάρχει κάποιος να πει κάτι για να καταλάβουν κάποιοι εδώ μέσα γιατί οι ευαγγελιστές έγραψαν για κάτι το οποίο αγνοούσαν, όπως για παράδειγμα οι διάλογοι του χριστού στο πραιτώριο, που δεν τους άκουσε κανείς απ' αυτούς;

Μήπως να να εξηγήσει κάποιος που γνωρίζει πώς ζούσε αυτό το πολυπληθές ασκέρι, αφού κανείς δεν δούλευε για να κερδίζει τα προς το ζειν;

Μήπως κάποιος γνωρίζει γιατί ο χριστός, έστελνε δύο - δύο, να μπαίνουν στις πόλεις που επρόκειτο να επισκευτεί για να βλέπουν το πνεύμα που επικρατούσε;

ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΕΞΥΠΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΧΑΡΙΤΩΜΕΝΙΕΣ, ΑΛΛΑ ΔΕ ΦΤΑΝΟΥΝ.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2008, 08:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Μήπως φίλε γιαπετ! δε διαβάζεις τις απαντήσεις? Για πες μου τι είναι αυτό που δεν απαντήθηκε? είτε από δικές σου ερωτήσεις είτε από του macedon?
-Mήπως τελικά δεν έχετε ή δεν μπορείτε να υποβάλεται άλλες ερωτήσεις?
-Μήπως σου διαφεύγει ότι Χριστός τους έστελνε 2-2 όπως λες για να τους προετοιμάσει σιγά-σιγά για την αποστολή τους?
-Μήπως σου διαφεύγει ότι το πολυπληθές ασκέρι ακολουθούσε από μόνο του τον Ιησού? και φρόντιζε για την τροφή και τους και τν τροφή του Ιησού? μήπως σου διαφεύγει ότι όταν δεν μπορούσαν να βρουν τροφή, ο Χριστός έκανε ακόμη ένα κόλπο για σας, ένα θαύμα για μας?
-Μήπως νομίζεις ότι στο πραιτώριο ο Ιησούς ήταν μόνος του? μήπως αγνοείς ότι ήσαν και άλλοι? ή μήπως νομίζεις ότι υπήρχε ο νόμος άνευ λόγου της σιωπής?


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2008, 12:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιάπετ, καλά να ενστερνίζεσαι τις
…κοτσάνες του Ρασιά, αλλά κινδυνεύεις με
την αυτού γελοιοποίηση…

Λοιπόν, φίλε μου, στο Πραιτώριο, ήταν ο Ιωάννης ο Θεολόγος,
επειδή είχε γνωστούς όπως αναφέρεται στα ευαγγέλια,
ο Πέτρος, που μπήκε παριστάνοντας ότι δεν είχε σχέση,
η γυναίκα του Πιλάτου που έγινε ακολούθως χριστιανή,
ναι χωρίς βασανιστήρια κι αυτή…και άλλοι…

Αυτό που εσύ λες αντιφάσεις λέγεται διαφορετική
οπτική γωνία και τα κοινά τους στοιχεία τόσο περισσότερο που κάποια στιγμή πρέπει να αποφασίσεις, τα έγραψαν κάποιοι ίδιοι,
ή άσχετοι και τα δυο μαζί δεν γίνεται…
Διαφορετική οπτική γωνία, όπως έχω ξαναγράψει, μιας και υπάρχουν διαφορετικοί τύποι ανθρώπων και η σοφά του Θεού ήταν τέτοια ώστε να γραφτούν τα ευαγγέλια από εκπροσώπους κάθε τύπου ανθρώπου…
Ψιλά γράμματα για σένα φαντάζομαι…
Οι ψαράδες ψάρευαν, οι πλούσιοι από τα εισοδήματα τους και οι υπόλοιποι από τις δουλειές τους, αλλά εσύ απορείς…
Γιατί αν μπαίναν τρεις τρείς ή 4- 4 ή 5-5 για σένα
πάλι απορίας άξιον δεν θα ήταν;
Φίλε ο ήλιος ανατέλει από την ανατολή, ύποπτο δεν νομίζεις;…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2008, 16:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
-Μήπως φίλε γιαπετ! δε διαβάζεις τις απαντήσεις? Για πες μου τι είναι αυτό που δεν απαντήθηκε? είτε από δικές σου ερωτήσεις είτε από του macedon?

Αν εσύ πιστεύεις ότι απαντάς, δεν είναι κι έτσι απαραίτητα.

Όταν «απαντάς» σε αντιφάσεις των ευαγγελίων με ό,τι ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΕΣΥ ΣΩΣΤΟ, δεν είναι απάντηση ευρωπαίε, είναι εικασία.

Οι αντιφάσεις είναι πολλές και κραυγαλέες, πράγμα που σημαίνει συρραφή, τουλάχιστον.

Οι «απαντήσεις» σου καθώς και άλλων, είναι επιπέδου κατηχητικού και δεν απευθύνεται σε ανθρώπους που γνωρίζουν τα ευαγγέλια.

Όπως και οι άλλοι χριστιανόπληκτοι (το αντίθετο του χριστιανομάχου), λες αυτά που θα ήθελες να ισχύουν, που δεν έχουν καμμία σχέση με τη λογική εξαγωγή συμπερασμάτων μέσα απ’ τα κείμενα.

quote:
-Mήπως τελικά δεν έχετε ή δεν μπορείτε να υποβάλεται άλλες ερωτήσεις?
-Μήπως σου διαφεύγει ότι Χριστός τους έστελνε 2-2 όπως λες για να τους προετοιμάσει σιγά-σιγά για την αποστολή τους?

Μήπως τους έστελνε να δουν αν "τον παίρνει" να πάει εκεί ή όχι; Πώς είναι το κλίμα που επικρατεί;

Αυτά που λες περί προπόνησής τους, δεν είναι ούτε για παιδιά του κατηχητικού, είναι για έτοιμους αμνούς.

Και γιατί καταριόταν τις πόλεις που τον έδιωχναν;


quote:
-Μήπως σου διαφεύγει ότι το πολυπληθές ασκέρι ακολουθούσε από μόνο του τον Ιησού? και φρόντιζε για την τροφή και τους και τν τροφή του Ιησού? μήπως σου διαφεύγει ότι όταν δεν μπορούσαν να βρουν τροφή, ο Χριστός έκανε ακόμη ένα κόλπο για σας, ένα θαύμα για μας?

Δεν είπα ότι τους ανάγκαζε. Αναρωτήθηκα πώς ζούσαν χωρίς να δουλεύουν.

Μήπως σου διαφεύγει ότι ο χριστός τους παρότρυνε στην τεμπελιά όταν τους έλεγε ότι φροντίζει ο «πατήρ» γι’ αυτό, όπως κάνει για τα πτηνά που ούτε σπέρνουν ούτε θερίζουν, αλλά βρίσκουν τροφή, μια χαρά;

Μήπως εννοούσε ότι είναι δυνατόν τόσα κορόιδα να μη μπορούν να ζήσουν καμμιά εκατονπενηνταριά χαραμοφάηδες;

Ξέρεις πολλά "θαύματα" εκτός των άρτων και των ιχθύων, που "έκανε" για να ταϊσει τους τεμπέληδες που τον ακολουθούσαν;


quote:
-Μήπως νομίζεις ότι στο πραιτώριο ο Ιησούς ήταν μόνος του? μήπως αγνοείς ότι ήσαν και άλλοι? ή μήπως νομίζεις ότι υπήρχε ο νόμος άνευ λόγου της σιωπής?

Κοίτα μήπως νομίζεις εσύ ότι στο πραιτώριο ήταν κι άλλοι, πλην Ρωμαίων.

Οι εβραίοι δεν έμπαιναν για να μη μολυνθούν απ’ την «ειδωλολατρεία».

Για στείλε e-mail στους ιστρούκτορες του χριστιανισμού που παίρνεις γραμμή και ρώτα τους τι λένε εδώ...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2008, 17:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Φίλε Γιάπετ, καλά να ενστερνίζεσαι τις
…κοτσάνες του Ρασιά, αλλά κινδυνεύεις με
την αυτού γελοιοποίηση…

Φρόντισε για τη δική σου αξιοπιστία διότι ακόμη και η προπαγάνδα που επιχειρείς υπέρ εξόφθαλμων χοντράδων, θέλει ένδυση στοιχειώδους γνώσης και λογικής.

Για εξυπνάδα δε γίνεται λόγος...


quote:
Λοιπόν, φίλε μου, στο Πραιτώριο, ήταν ο Ιωάννης ο Θεολόγος,

Θα πρέπει να ήσουν κι εσύ και τον είδες. Διότι απ’ αυτούς που επινόησαν τα ευαγγέλια, δεν ήταν κανείς αφού κανείς δεν λέει κάτι τέτοιο!!

quote:
επειδή είχε γνωστούς όπως αναφέρεται στα ευαγγέλια,

θα πρέπει να έχεις τελευταίας έκδοσης ευαγγέλια, ανανεωμένα με καινούρια στοιχεία!!!

Μπορείς να πείς πού, ακριβώς, αναφέρεται ότι ήταν παρών στην ανάκριση απ’ τον Πιλάτο, ο Ιωάννης ο θεολόγος;


quote:
ο Πέτρος, που μπήκε παριστάνοντας ότι δεν είχε σχέση,

Ο Πέτρος μπήκε στην αυλή του Καϊάφα και περίμενε με τους δούλους (κατ’ άλλους γύρω απ’ τη φωτιά και κατά Ιωάννη, κοντά στην εξώπορτα).

Αυτό πρέπει να οφείλεται στην... οπτική γωνία, της αυλής.

quote:
η γυναίκα του Πιλάτου που έγινε ακολούθως χριστιανή,
ναι χωρίς βασανιστήρια κι αυτή…και άλλοι…

Αυτό, επειδή το αγνοώ θα ήθελα να με κατευθύνεις να το επιβεβαιώσω, από εκεί που είναι γραμμένο.

quote:
Αυτό που εσύ λες αντιφάσεις λέγεται διαφορετική
οπτική γωνία και τα κοινά τους στοιχεία τόσο περισσότερο που κάποια στιγμή πρέπει να αποφασίσεις, τα έγραψαν κάποιοι ίδιοι,
ή άσχετοι και τα δυο μαζί δεν γίνεται…

Οπτική γωνία, η αναφορά διαφορετικών προσώπων ή ο διαφορετικός τρόπος θανάτου, σε περιγραφή του ιδίου γεγονότος;

Με εκπλήσσει η αφέλειά σου.

Δηλαδή τι έκρυβε το οπτικό πεδίο στον καθένα απ’ αυτούς και τους εμπόδιζε να τα δουν όλα; Δέντρα, βράχια, ο μπροστινός ή η απουσία τους;


quote:
Διαφορετική οπτική γωνία, όπως έχω ξαναγράψει, μιας και υπάρχουν διαφορετικοί τύποι ανθρώπων και η σοφά του Θεού ήταν τέτοια ώστε να γραφτούν τα ευαγγέλια από εκπροσώπους κάθε τύπου ανθρώπου…

Όντως το έχεις ξαναγράψει και τώρα που το επιβεβαιώνεις αναρωτιέμαι για τας φρένας σου.

Απ’ ότι φαίνεται ο θεός τους τα είπε και διαφορετικά. Άλλα στον έναν και άλλα στον άλλο για να τα καταλάβουν (άλλ’ αντ’ άλλων).

Γνωρίζεις τι τύπος ήταν ο κάθε ευαγγελιστής; Πες και σ’ εμάς.


quote:
Ψιλά γράμματα για σένα φαντάζομαι…

Το αντίθετο. Πολύ χοντρά για να τα καταπιεί κάποιος.

quote:
Οι ψαράδες ψάρευαν, οι πλούσιοι από τα εισοδήματα τους και οι υπόλοιποι από τις δουλειές τους, αλλά εσύ απορείς…

Αυτό είναι γραμμένο κάπου, εκτός των προσωπικών σου ευαγγελίων;
Αν ναί, πες το να το δούν όλοι.

quote:
Γιατί αν μπαίναν τρεις τρείς ή 4- 4 ή 5-5 για σένα
πάλι απορίας άξιον δεν θα ήταν;

Βέβαια, 5-5 είναι πολλοί και θα ήταν ανόητος να καρφωθεί.

quote:
Φίλε ο ήλιος ανατέλει από την ανατολή, ύποπτο δεν νομίζεις;…

Ξέρεις από πού ανέτελλε ο ήλιος, πριν τη μετατόπιση των πόλων της γης;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2008, 19:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιάπετ, το αναφέρει ο Ιωάννης στο κατά Ιωάννην
Ευαγγέλιο ότι ήταν, αλλά ο «άτιμός» δεν σε ρώτησε!!!
Και το ήξερα ότι είσαι πιονέρος, εσύ, ο Ρασιάς, ο
Μακεδόν, ο Σουάμπ, ο Σεσόστρις, βρίσκεστε σε μια άγνωστη γη με ιθαγενείς και θα τους διδάξετε πολλά, εμείς οι υπόλοιποι σας παρακολουθούμε με ενδιαφέρον…
Περιμένουμε να δούμε ποτε θα… ξυπνήσετε…
Το τμήμα του κειμένου από το κατά Ιωάννην, λέει πεντακάθαρα ότι ο Πιλάτος βγήκε έξω και μιλούσε με τους συνομώσαντες κατά του Κυρίου της Δόξης, πράγμα που σημαίνει ότι άκουγε όλος ο τότε γνωστός κόσμος, συν αυτούς που προανέφερα:
«28 Ἄγουσιν οὖν τὸν Ἰησοῦν ἀπὸ τοῦ Καϊάφα εἰς τὸ πραιτώριον· ἦν δὲ πρωΐ· καὶ αὐτοὶ οὐκ εἰσῆλθον εἰς τὸ πραιτώριον, ἵνα μὴ μιανθῶσιν, ἀλλ' ἵνα φάγωσι τὸ πάσχα. 29 ἐξῆλθεν οὖν ὁ Πιλᾶτος ἔξω πρὸς αὐτοὺς καὶ εἶπε· Τίνα κατηγορίαν φέρετε κατὰ τοῦ ἀνθρώπου τούτου;
30 ἀπεκρίθησαν καὶ εἶπον αὐτῷ· Εἰ μὴ ἦν οὗτος κακοποιός, οὐκ ἄν σοι παρεδώκαμεν…»
Πάλι την πάτησες δηλαδή, αλλά, σκουπίσου και συνέχισε...
Βέβαια όχι ότι υπάρχει περίπτωση να μην πεις πάλι κάτι άλλο…

Όσο για τον Πέτρο, εγώ δεν θυμάμαι να διάβασα πουθενά ότι του είχαν…καρφωμένα τα πόδια στο έδαφος ή ότι παρέλυσε ξαφνικά, σίγουρα θα μπορούσε να μετακινηθεί… Λέω εγώ τώρα!!!
Η διαφορετική οπτική γωνία έχει να κάνει με το ότι οι 4 ευαγγελιστές έχουν να κάνουν με τα 4 ζώδια.. Ο μόσχος, ο λέων, ο αετός κι ο άνθρωπος, είναι οι 4 τύποι ανθρώπων, αλλά εσύ τους ανθρώπους τους έχεις για …γορίλες, τι λέμε τώρα;…
Τα φρένα μου πάνε καλά εσύ κοίτα λίγο το καρμπυρατέρ σου, τζούφιο μου ακούγεται…
Για τους ψαράδες ότι ψάρευαν, τι να πω το γράφουν όλα τα ευαγγέλια… Τα δικά σου πρέπει να είναι αποκλειστικά…
Για τους πλουσίους, στυλ Νικόδημου, Ιωσήφ από Αριμαθείας,
κλπ, τι να πω τώρα;
Ότι πεις εσύ, θα τους στείλεις την …εφορία;
Βλέπω πάντως ότι είσαι πολυ προχωρημένος για μένα,
αν σκεφτείς ότι ανατολή ηλίου υπάρχει από καταβολής …ηλίου και γι’ αυτό λέγεται ανατολή, αλλά, τολμάω να διαφωνήσω μαζί σου;…
Από παιδί κι από τρελό, μαθαίνεις την αλήθεια…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2008, 19:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Αν εσύ πιστεύεις ότι απαντάς, δεν είναι κι έτσι απαραίτητα.


-Aν κανεις πως δεν καταλαβαίνεις δε φταίω εγώ! όχι μόνο απάντησα! αλλά αποστόμοσα!
quote:
γιαπετ:
Οι αντιφάσεις είναι πολλές και κραυγαλέες, πράγμα που σημαίνει συρραφή, τουλάχιστον
Όταν «απαντάς» σε αντιφάσεις των ευαγγελίων με ό,τι ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΕΣΥ ΣΩΣΤΟ, δεν είναι απάντηση ευρωπαίε, είναι εικασία.


-ικασία? ............ικασία τα εδάφια?
quote:
γιαπετ:
Όπως και οι άλλοι χριστιανόπληκτοι (το αντίθετο του χριστιανομάχου), λες αυτά που θα ήθελες να ισχύουν, που δεν έχουν καμμία σχέση με τη λογική εξαγωγή συμπερασμάτων μέσα απ’ τα κείμενα.



-τα κείμενα δεν αφήνουν κανένα περιθώριο παρερμηνείας τώρα το ότι όταν κάποιος πέφτει από ψηλά κα σχίζεται η κοιλιά του, αυτό για σας σημαίνει ότι σκοντάφτει και σχίζεται η κοιλιά του! ....έ τι να πώ? γι αυτό και ο Ματθαίος το διευκρινίζει! για να μην έχετε και απορίες, αλλά που εσείς το χαβά σας!
quote:
γιαπετ:
Μήπως τους έστελνε να δουν αν "τον παίρνει" να πάει εκεί ή όχι; Πώς είναι το κλίμα που επικρατεί;

Αυτά που λες περί προπόνησής τους, δεν είναι ούτε για παιδιά του κατηχητικού, είναι για έτοιμους αμνούς.

Και γιατί καταριόταν τις πόλεις που τον έδιωχναν;



-Έκαναν την πρακτική τους γιαπετ με όλη τη σημασία της λέξεως, ο Κύριος τους είχε εξουσιοδοτήσει και έκαναν και αυτοί θαύματα! να σου παραθέσω τα χωρία? αλλά δε χρειάζεται! ούτως ή άλλως............
-Όσο για το αν τον έπαιρνε να πάει ή όχι σίγουρα σκεπάζεται από τη θέληση του να μη λιγοψυχήσει μπροστά στους διώκτες Του! κρίμα γιαπετ!!

quote:
γιαπετ:
Κοίτα μήπως νομίζεις εσύ ότι στο πραιτώριο ήταν κι άλλοι, πλην Ρωμαίων.

Οι εβραίοι δεν έμπαιναν για να μη μολυνθούν απ’ την «ειδωλολατρεία».

Για στείλε e-mail στους ιστρούκτορες του χριστιανισμού που παίρνεις γραμμή και ρώτα τους τι λένε εδώ...


Δεν είπα ότι τους ανάγκαζε. Αναρωτήθηκα πώς ζούσαν χωρίς να δουλεύουν.

Μήπως σου διαφεύγει ότι ο χριστός τους παρότρυνε στην τεμπελιά όταν τους έλεγε ότι φροντίζει ο «πατήρ» γι’ αυτό, όπως κάνει για τα πτηνά που ούτε σπέρνουν ούτε θερίζουν, αλλά βρίσκουν τροφή, μια χαρά;

Μήπως εννοούσε ότι είναι δυνατόν τόσα κορόιδα να μη μπορούν να ζήσουν καμμιά εκατονπενηνταριά χαραμοφάηδες;

Ξέρεις πολλά "θαύματα" εκτός των άρτων και των ιχθύων, που "έκανε" για να ταϊσει τους τεμπέληδες που τον ακολουθούσαν;


-Μόνο μικροψυχία βλέπω γιαπέτ από τα λόγια σου, αν και σε συμπαθώ! δεν μπορώ να μη στο πω!
-Ξεχνάς ότι ο άνθρωπος αυτός έδωσε τη ζωή Του? ενώ θα μπορούσε να είχε κάνει τη μπάζα της ζωής Του αν ήθελε?
-Ο κόσμος που τον ακολουθούσε δεν ήταν ο ίδιος! κάθε φορά. Σε κάθε περιοχή έρχονταν καινούροι Οι σταθεροί όσοι και να ήσανε από την ίδια τους την περιουσία ζούσανε. Εξάλου μην ξεχνάς ότι τα έξοδα δεν ήταν τίποτα άλλο από ένα πιάτο φαΐ.
-Μόνοι τους τα κάλυπταν γιαπετ! εκτός από τον Ιησού και τους σταθερούς μαθητές δε χρειαζόντουσαν άλλα πιάτα για τους υπολοίπους. Πολλοί που θεραπεύτηκαν από τον Ιησού αυτοί ή τα παιδιά τους διέθεσαν ένα μεγάλο μέρος της περιουσίας τους στον Κύριο! και από ότι ξέρω <<αυτός>> ο χαραμοφάις ούτε σκηνή δεν είχε δική του! τόσο χαραμοφάις ήταν.
-Δεν ξέρεις ότι όλοι οι τεμπέληδες αν βρούν το μέλι δεν το αφήνουν? αυτοί όχι μόνο δεν έγλυψαν το δάχτυλο αλλά έδωσαν την ίδια τους τη ζωή! για να έρθεις εσύ να σήμερα να τους πεις τεμπέληδες!

quote:
γιαπετ:
Κοίτα μήπως νομίζεις εσύ ότι στο πραιτώριο ήταν κι άλλοι, πλην Ρωμαίων.

Οι εβραίοι δεν έμπαιναν για να μη μολυνθούν απ’ την «ειδωλολατρεία».

Για στείλε e-mail στους ιστρούκτορες του χριστιανισμού που παίρνεις γραμμή και ρώτα τους τι λένε εδώ...



-Γραμμή παίρνω? μου δώσατε εσείς χωρίς να το καταλάβετε!

-Στο πραιτώριο ήσαν αρκετοί Ρωμαίοι ανάμεσά τους και η γυνίακα του η Πρόκλα αν δεν κάνω λάθος η οποία έγεινε και Χριστιανή και μάλιστα τη γιορτάζει και η εκκλησία μας. Τίποτα δεν έμεινε κρυφό γιαπετ! τίποτα! ο Λόγος Του φρόντισαι να μη σβήσει ποτέ! ούτε τότε ούτε στους αιώνες!


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2008, 19:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Αν εσύ πιστεύεις ότι απαντάς, δεν είναι κι έτσι απαραίτητα.


-Aν κανεις πως δεν καταλαβαίνεις δε φταίω εγώ! όχι μόνο απάντησα! αλλά αποστόμοσα!
quote:
γιαπετ:
Οι αντιφάσεις είναι πολλές και κραυγαλέες, πράγμα που σημαίνει συρραφή, τουλάχιστον
Όταν «απαντάς» σε αντιφάσεις των ευαγγελίων με ό,τι ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΕΣΥ ΣΩΣΤΟ, δεν είναι απάντηση ευρωπαίε, είναι εικασία.


-ικασία? ............ικασία τα εδάφια?
quote:
γιαπετ:
Όπως και οι άλλοι χριστιανόπληκτοι (το αντίθετο του χριστιανομάχου), λες αυτά που θα ήθελες να ισχύουν, που δεν έχουν καμμία σχέση με τη λογική εξαγωγή συμπερασμάτων μέσα απ’ τα κείμενα.



-τα κείμενα δεν αφήνουν κανένα περιθώριο παρερμηνείας τώρα το ότι όταν κάποιος πέφτει από ψηλά κα σχίζεται η κοιλιά του, αυτό για σας σημαίνει ότι σκοντάφτει και σχίζεται η κοιλιά του! ....έ τι να πώ? γι αυτό και ο Ματθαίος το διευκρινίζει! για να μην έχετε και απορίες, αλλά που εσείς το χαβά σας!
quote:
γιαπετ:
Μήπως τους έστελνε να δουν αν "τον παίρνει" να πάει εκεί ή όχι; Πώς είναι το κλίμα που επικρατεί;

Αυτά που λες περί προπόνησής τους, δεν είναι ούτε για παιδιά του κατηχητικού, είναι για έτοιμους αμνούς.

Και γιατί καταριόταν τις πόλεις που τον έδιωχναν;



-Έκαναν την πρακτική τους γιαπετ με όλη τη σημασία της λέξεως, ο Κύριος τους είχε εξουσιοδοτήσει και έκαναν και αυτοί θαύματα! να σου παραθέσω τα χωρία? αλλά δε χρειάζεται! ούτως ή άλλως............
-Όσο για το αν τον έπαιρνε να πάει ή όχι σίγουρα σκεπάζεται από τη θέληση του να μη λιγοψυχήσει μπροστά στους διώκτες Του! κρίμα γιαπετ!!

quote:
γιαπετ:
Κοίτα μήπως νομίζεις εσύ ότι στο πραιτώριο ήταν κι άλλοι, πλην Ρωμαίων.

Οι εβραίοι δεν έμπαιναν για να μη μολυνθούν απ’ την «ειδωλολατρεία».

Για στείλε e-mail στους ιστρούκτορες του χριστιανισμού που παίρνεις γραμμή και ρώτα τους τι λένε εδώ...


Δεν είπα ότι τους ανάγκαζε. Αναρωτήθηκα πώς ζούσαν χωρίς να δουλεύουν.

Μήπως σου διαφεύγει ότι ο χριστός τους παρότρυνε στην τεμπελιά όταν τους έλεγε ότι φροντίζει ο «πατήρ» γι’ αυτό, όπως κάνει για τα πτηνά που ούτε σπέρνουν ούτε θερίζουν, αλλά βρίσκουν τροφή, μια χαρά;

Μήπως εννοούσε ότι είναι δυνατόν τόσα κορόιδα να μη μπορούν να ζήσουν καμμιά εκατονπενηνταριά χαραμοφάηδες;

Ξέρεις πολλά "θαύματα" εκτός των άρτων και των ιχθύων, που "έκανε" για να ταϊσει τους τεμπέληδες που τον ακολουθούσαν;


-Μόνο μικροψυχία βλέπω γιαπέτ από τα λόγια σου, αν και σε συμπαθώ! δεν μπορώ να μη στο πω!
-Ξεχνάς ότι ο άνθρωπος αυτός έδωσε τη ζωή Του? ενώ θα μπορούσε να είχε κάνει τη μπάζα της ζωής Του αν ήθελε?
-Ο κόσμος που τον ακολουθούσε δεν ήταν ο ίδιος! κάθε φορά. Σε κάθε περιοχή έρχονταν καινούροι Οι σταθεροί όσοι και να ήσανε από την ίδια τους την περιουσία ζούσανε. Εξάλου μην ξεχνάς ότι τα έξοδα δεν ήταν τίποτα άλλο από ένα πιάτο φαΐ.
-Μόνοι τους τα κάλυπταν γιαπετ! εκτός από τον Ιησού και τους σταθερούς μαθητές δε χρειαζόντουσαν άλλα πιάτα για τους υπολοίπους. Πολλοί που θεραπεύτηκαν από τον Ιησού αυτοί ή τα παιδιά τους διέθεσαν ένα μεγάλο μέρος της περιουσίας τους στον Κύριο! και από ότι ξέρω <<αυτός>> ο χαραμοφάις ούτε σκηνή δεν είχε δική του! τόσο χαραμοφάις ήταν.
-Δεν ξέρεις ότι όλοι οι τεμπέληδες αν βρούν το μέλι δεν το αφήνουν? αυτοί όχι μόνο δεν έγλυψαν το δάχτυλο αλλά έδωσαν την ίδια τους τη ζωή! για να έρθεις εσύ να σήμερα να τους πεις τεμπέληδες!

quote:
γιαπετ:
Κοίτα μήπως νομίζεις εσύ ότι στο πραιτώριο ήταν κι άλλοι, πλην Ρωμαίων.

Οι εβραίοι δεν έμπαιναν για να μη μολυνθούν απ’ την «ειδωλολατρεία».

Για στείλε e-mail στους ιστρούκτορες του χριστιανισμού που παίρνεις γραμμή και ρώτα τους τι λένε εδώ...



-Γραμμή παίρνω? μου δώσατε εσείς χωρίς να το καταλάβετε!

-Στο πραιτώριο ήσαν αρκετοί Ρωμαίοι ανάμεσά τους και η γυνίακα του η Πρόκλα αν δεν κάνω λάθος η οποία έγεινε και Χριστιανή και μάλιστα τη γιορτάζει και η εκκλησία μας. Τίποτα δεν έμεινε κρυφό γιαπετ! τίποτα! ο Λόγος Του φρόντισαι να μη σβήσει ποτέ! ούτε τότε ούτε στους αιώνες!


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2008, 19:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...

quote:
Φίλε Γιάπετ, το αναφέρει ο Ιωάννης στο κατά Ιωάννην
Ευαγγέλιο ότι ήταν, αλλά ο «άτιμός» δεν σε ρώτησε!!!
Και το ήξερα ότι είσαι πιονέρος, εσύ, ο Ρασιάς, ο
Μακεδόν, ο Σουάμπ, ο Σεσόστρις, βρίσκεστε σε μια άγνωστη γη με ιθαγενείς και θα τους διδάξετε πολλά, εμείς οι υπόλοιποι σας παρακολουθούμε με ενδιαφέρον…
Περιμένουμε να δούμε ποτε θα… ξυπνήσετε…
Το τμήμα του κειμένου από το κατά Ιωάννην, λέει πεντακάθαρα ότι ο Πιλάτος βγήκε έξω και μιλούσε με τους συνομώσαντες κατά του Κυρίου της Δόξης, πράγμα που σημαίνει ότι άκουγε όλος ο τότε γνωστός κόσμος, συν αυτούς που προανέφερα:
«28 Ἄγουσιν οὖν τὸν Ἰησοῦν ἀπὸ τοῦ Καϊάφα εἰς τὸ πραιτώριον· ἦν δὲ πρωΐ· καὶ αὐτοὶ οὐκ εἰσῆλθον εἰς τὸ πραιτώριον, ἵνα μὴ μιανθῶσιν, ἀλλ' ἵνα φάγωσι τὸ πάσχα. 29 ἐξῆλθεν οὖν ὁ Πιλᾶτος ἔξω πρὸς αὐτοὺς καὶ εἶπε· Τίνα κατηγορίαν φέρετε κατὰ τοῦ ἀνθρώπου τούτου;
30 ἀπεκρίθησαν καὶ εἶπον αὐτῷ· Εἰ μὴ ἦν οὗτος κακοποιός, οὐκ ἄν σοι παρεδώκαμεν…»
Πάλι την πάτησες δηλαδή, αλλά, σκουπίσου και συνέχισε...
Βέβαια όχι ότι υπάρχει περίπτωση να μην πεις πάλι κάτι άλλο…


"33 Εἰσῆλθεν οὖν εἰς τὸ πραιτώριον πάλιν ὁ Πιλᾶτος καὶ ἐφώνησε τὸν Ἰησοῦν καὶ εἶπεν αὐτῷ· Σὺ εἶ ὁ βασιλεὺς τῶν Ἰουδαίων; 34 ἀπεκρίθη αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς· Ἀφ' ἑαυτοῦ σὺ τοῦτο λέγεις ἢ ἄλλοι σοι εἶπον περὶ ἐμοῦ; 35 ἀπεκρίθη ὁ Πιλᾶτος· Μήτι ἐγὼ Ἰουδαῖός εἰμι; τὸ ἔθνος τὸ σὸν καὶ οἱ ἀρχιερεῖς παρέδωκάν σε ἐμοί· τί ἐποίησας; 36 ἀπεκρίθη Ἰησοῦς· Ἡ βασιλεία ἡ ἐμὴ οὐκ ἔστιν ἐκ τοῦ κόσμου τούτου· εἰ ἐκ τοῦ κόσμου τούτου ἦν ἡ βασιλεία ἡ ἐμή, οἱ ὑπηρέται ἄν οἱ ἐμοὶ ἠγωνίζοντο, ἵνα μὴ παραδοθῶ τοῖς Ἰουδαίοις· νῦν δὲ ἡ βασιλεία ἡ ἐμὴ οὐκ ἔστιν ἐντεῦθεν. 37 εἶπεν οὖν αὐτῷ ὁ Πιλᾶτος· Οὐκοῦν βασιλεὺς εἶ σύ; ἀπεκρίθη Ἰησοῦς· Σὺ λέγεις ὅτι βασιλεύς εἰμι ἐγὼ. ἐγὼ εἰς τοῦτο γεγέννημαι καὶ εἰς τοῦτο ἐλήλυθα εἰς τὸν κόσμον, ἵνα μαρτυρήσω τῇ ἀληθείᾳ· πᾶς ὁ ὢν ἐκ τῆς ἀληθείας ἀκούει μου τῆς φωνῆς. 38 λέγει αὐτῷ ὁ Πιλᾶτος· Τί ἐστιν ἀλήθεια; καὶ τοῦτο εἰπὼν πάλιν ἐξῆλθε πρὸς τοὺς Ἰουδαίους καὶ λέγει αὐτοῖς· Ἐγὼ οὐδεμίαν αἰτίαν εὑρίσκω ἐν αὐτῷ."

quote:
Πάλι την πάτησες δηλαδή, αλλά, σκουπίσου και συνέχισε...
Βέβαια όχι ότι υπάρχει περίπτωση να μην πεις πάλι κάτι άλλο…

Αυτό το άλλο το λέε ο... Ιωάννης.


quote:
Όσο για τον Πέτρο, εγώ δεν θυμάμαι να διάβασα πουθενά ότι του είχαν…καρφωμένα τα πόδια στο έδαφος ή ότι παρέλυσε ξαφνικά, σίγουρα θα μπορούσε να μετακινηθεί… Λέω εγώ τώρα!!!
Η διαφορετική οπτική γωνία έχει να κάνει με το ότι οι 4 ευαγγελιστές έχουν να κάνουν με τα 4 ζώδια.. Ο μόσχος, ο λέων, ο αετός κι ο άνθρωπος, είναι οι 4 τύποι ανθρώπων, αλλά εσύ τους ανθρώπους τους έχεις για …γορίλες, τι λέμε τώρα;…

Ούτε εγώ το είπα αυτό, απλά ρετάρεις και με το δίκιο σου.

Αλλά το θεωρώ φυσικό, αν πάρω υπ' όψιν μου τη... σοβαρή μελέτη που κάνεις στα ευαγγέλια.

Τελικά είσαι καλλίτερος στις εξτπνάδες και στις κοντρίτσες για την καλλίτερη ατάκα.

Άφησε τα σοβαρά για τους σοβαρούς, διότι έχεις προεκτείνει πολύ τα όρια της γελοιότητας.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2008, 20:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιάπετ, το αναφέρει ο Ιωάννης στο κατά Ιωάννην
Ευαγγέλιο ότι ήταν, αλλά ο «άτιμός» δεν σε ρώτησε!!!
Και το ήξερα ότι είσαι πιονέρος, εσύ, ο Ρασιάς, ο
Μακεδόν, ο Σουάμπ, ο Σεσόστρις, βρίσκεστε σε μια άγνωστη γη με ιθαγενείς και θα τους διδάξετε πολλά, εμείς οι υπόλοιποι σας παρακολουθούμε με ενδιαφέρον…
Περιμένουμε να δούμε ποτε θα… ξυπνήσετε…
Το τμήμα του κειμένου από το κατά Ιωάννην, λέει πεντακάθαρα ότι ο Πιλάτος βγήκε έξω και μιλούσε με τους συνομώσαντες κατά του Κυρίου της Δόξης, πράγμα που σημαίνει ότι άκουγε όλος ο τότε γνωστός κόσμος, συν αυτούς που προανέφερα:
«28 Ἄγουσιν οὖν τὸν Ἰησοῦν ἀπὸ τοῦ Καϊάφα εἰς τὸ πραιτώριον· ἦν δὲ πρωΐ· καὶ αὐτοὶ οὐκ εἰσῆλθον εἰς τὸ πραιτώριον, ἵνα μὴ μιανθῶσιν, ἀλλ' ἵνα φάγωσι τὸ πάσχα. 29 ἐξῆλθεν οὖν ὁ Πιλᾶτος ἔξω πρὸς αὐτοὺς καὶ εἶπε· Τίνα κατηγορίαν φέρετε κατὰ τοῦ ἀνθρώπου τούτου;
30 ἀπεκρίθησαν καὶ εἶπον αὐτῷ· Εἰ μὴ ἦν οὗτος κακοποιός, οὐκ ἄν σοι παρεδώκαμεν…»
Πάλι την πάτησες δηλαδή, αλλά, σκουπίσου και συνέχισε...
Βέβαια όχι ότι υπάρχει περίπτωση να μην πεις πάλι κάτι άλλο…

Όσο για τον Πέτρο, εγώ δεν θυμάμαι να διάβασα πουθενά ότι του είχαν…καρφωμένα τα πόδια στο έδαφος ή ότι παρέλυσε ξαφνικά, σίγουρα θα μπορούσε να μετακινηθεί… Λέω εγώ τώρα!!!
Η διαφορετική οπτική γωνία έχει να κάνει με το ότι οι 4 ευαγγελιστές έχουν να κάνουν με τα 4 ζώδια.. Ο μόσχος, ο λέων, ο αετός κι ο άνθρωπος, είναι οι 4 τύποι ανθρώπων, αλλά εσύ τους ανθρώπους τους έχεις για …γορίλες, τι λέμε τώρα;…
Τα φρένα μου πάνε καλά εσύ κοίτα λίγο το καρμπυρατέρ σου, τζούφιο μου ακούγεται…
Για τους ψαράδες ότι ψάρευαν, τι να πω το γράφουν όλα τα ευαγγέλια… Τα δικά σου πρέπει να είναι αποκλειστικά…
Για τους πλουσίους, στυλ Νικόδημου, Ιωσήφ από Αριμαθείας,
κλπ, τι να πω τώρα;
Ότι πεις εσύ, θα τους στείλεις την …εφορία;
Βλέπω πάντως ότι είσαι πολυ προχωρημένος για μένα,
αν σκεφτείς ότι ανατολή ηλίου υπάρχει από καταβολής …ηλίου και γι’ αυτό λέγεται ανατολή, αλλά, τολμάω να διαφωνήσω μαζί σου;…
Από παιδί κι από τρελό, μαθαίνεις την αλήθεια…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2008, 21:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα..., αυτό το έστειλες πριν καμμιά ώρα. Τι έγινε, βραχυκύκλωμα;

Πες τους, να σου πούν κάτι καινούριο, να πείς....κάτι θα σκεφθούν αυτοί.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2008, 23:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ πάντως σίγουρα δεν ξέρεις τι να πεις, φίλε μου Γιάπετ…
Γι’ αυτό λες ότι είναι τα ίδια και δεν λες αν είναι
αλήθεια, που είναι …
Και φυσικά διορθωμένα, κατά τις δήθεν απορίες σου...
Κρίμα να σε στριμώχνουνε έτσι στο καναβάτσο…
Έχω αρχίσει και νοιώθω τύψεις…
Αλλά τώρα θα ζητήσεις βοήθεια για να μου την
ξαναβγείς έτσι;
Άντε μπας κι έχει ενδιαφέρον το πράγμα, γιατί έτσι εκτός από πληκτικό, μου δημιουργεί και ανοία…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 10:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
γιαπετ:
τρεχα..., αυτό το έστειλες πριν καμμιά ώρα. Τι έγινε, βραχυκύκλωμα;



quote:
γιαπετ:
Πες τους, να σου πούν κάτι καινούριο, να πείς....κάτι θα σκεφθούν αυτοί

-Πρόσφατα έγραψα ότι οι Χριστιανομάχοι άρχισαν να βλέπουν φαντάσματα! και που σαι ακόμα γιαπετ.......

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!

Edited by - europaios2 on 27/03/2008 10:45:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 15:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., χωρίς εξυπνάδες, ο Ιωάννης, λίγο πιο κάτω απ' αυτό που περέθεσες (σαν απόδειξη ότι ο Πιλάτος ήταν έξω και σταμάτησες εκεί που σε διαψεύδει η συνέχεια, γράφει αυτό που σου έφερα, που λέει ότι μπήκε μέσα με το χριστό και μετά απ' αυτά που είπανε βγήκε πάλι έξω.

Νάτο:

"33 Εἰσῆλθεν οὖν εἰς τὸ πραιτώριον πάλιν ὁ Πιλᾶτος καὶ ἐφώνησε τὸν Ἰησοῦν καὶ εἶπεν αὐτῷ· Σὺ εἶ ὁ βασιλεὺς τῶν Ἰουδαίων; 34 ἀπεκρίθη αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς· Ἀφ' ἑαυτοῦ σὺ τοῦτο λέγεις ἢ ἄλλοι σοι εἶπον περὶ ἐμοῦ; 35 ἀπεκρίθη ὁ Πιλᾶτος· Μήτι ἐγὼ Ἰουδαῖός εἰμι; τὸ ἔθνος τὸ σὸν καὶ οἱ ἀρχιερεῖς παρέδωκάν σε ἐμοί· τί ἐποίησας; 36 ἀπεκρίθη Ἰησοῦς· Ἡ βασιλεία ἡ ἐμὴ οὐκ ἔστιν ἐκ τοῦ κόσμου τούτου· εἰ ἐκ τοῦ κόσμου τούτου ἦν ἡ βασιλεία ἡ ἐμή, οἱ ὑπηρέται ἄν οἱ ἐμοὶ ἠγωνίζοντο, ἵνα μὴ παραδοθῶ τοῖς Ἰουδαίοις· νῦν δὲ ἡ βασιλεία ἡ ἐμὴ οὐκ ἔστιν ἐντεῦθεν. 37 εἶπεν οὖν αὐτῷ ὁ Πιλᾶτος· Οὐκοῦν βασιλεὺς εἶ σύ; ἀπεκρίθη Ἰησοῦς· Σὺ λέγεις ὅτι βασιλεύς εἰμι ἐγὼ. ἐγὼ εἰς τοῦτο γεγέννημαι καὶ εἰς τοῦτο ἐλήλυθα εἰς τὸν κόσμον, ἵνα μαρτυρήσω τῇ ἀληθείᾳ· πᾶς ὁ ὢν ἐκ τῆς ἀληθείας ἀκούει μου τῆς φωνῆς. 38 λέγει αὐτῷ ὁ Πιλᾶτος· Τί ἐστιν ἀλήθεια; καὶ τοῦτο εἰπὼν πάλιν ἐξῆλθε πρὸς τοὺς Ἰουδαίους καὶ λέγει αὐτοῖς· Ἐγὼ οὐδεμίαν αἰτίαν εὑρίσκω ἐν αὐτῷ."

ΤΟ ΛΕΕΙ Η ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΕΙ;;;

Οι αναγνώστες βλέπουν την άγνοια στην οποία σε αφήνουν τα "κεντρικά" και σε εκθέτουν, αφού σου στέλνουν μόνο αυτό που συμφέρει.

Εδώ όμως συμπαθέστατε τρεχα...., είσαι έξω απ' το μαντρί και οι περισσότεροι καταλαβαίνουν τι διαβάζουν...

Ξέρουν πως είναι αδύνατο, να περιγράφει κάποιος κάτι που αγνοεί και μάλιστα με διαλόγους. Άρα είναι παραμυθάκι, είτε το θέλεις είτε όχι.

Προσέχετε, εσύ και οι καθοδηγητές σου, διότι υπάρχουν πολλά τέτοια στα ευαγγέλια...

Υ.Γ. περιμένω απόδειξη ή ευαγγελική αναφορά, ότι ο Ιωάννης ο θεολόγος ήταν μέσα στο πραιτώριο.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 15:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίε, σωστά αντιμετωπίζεις με αμηχανία την έλλειψη του φίλου σου.

Τουλάχιστον εσύ έχεις στοιχειώδη αξιοπρέπεια και αν δεν σε παρασύρουν οι παντελώς άσχετοι,κάτι μπορείς να πεις...

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
γιαπετ:
τρεχα..., αυτό το έστειλες πριν καμμιά ώρα. Τι έγινε, βραχυκύκλωμα;

--------------------------------------------------------------------------------


Υ.Γ. Βλέπω ότι τελικά βρήκες τις φατσούλες που έψαχνες, διακαώς.
Άντε και εις ανώτερα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 17:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Οι αναγνώστες βλέπουν την άγνοια στην οποία σε αφήνουν τα "κεντρικά" και σε εκθέτουν, αφού σου στέλνουν μόνο αυτό που συμφέρει.

Εδώ όμως συμπαθέστατε τρεχα...., είσαι έξω απ' το μαντρί και οι περισσότεροι καταλαβαίνουν τι διαβάζουν...

Ξέρουν πως είναι αδύνατο, να περιγράφει κάποιος κάτι που αγνοεί και μάλιστα με διαλόγους. Άρα είναι παραμυθάκι, είτε το θέλεις είτε όχι.

Προσέχετε, εσύ και οι καθοδηγητές σου, διότι υπάρχουν πολλά τέτοια στα ευαγγέλια...

Υ.Γ. περιμένω απόδειξη ή ευαγγελική αναφορά, ότι ο Ιωάννης ο θεολόγος ήταν μέσα στο πραιτώριο.


-Δηλάδή το πραιτώριο ήταν άδειο? Δεν υπήρχε η γυναίκα του? που αμέσως έγινε Χριστιανή? Δεν υπήρχαν Ρωμαίοι αξιωματούχοι για να μεταφέρουν τους διαλόγους? Λες να μη ρώτησαν τον Πιλάτο στη συνέχεια και πρώτοι και καλύτεροι οι ίδιοι οι Φαρισαίροι? λες ο Πιλάτος να έκανε όρκους σιωπής? Λες να μην τον ρώτησαν οι ίδιοι οι Χριστιανοί?
-Όταν έπιασαν τον Αθανάσιο Διάκο οι Τούρκοι! από ποιους μεταφέρθηκε ο διάλογος? με τον Τούρκο Μπέη? για αλλάγή της πίστης του? ώστε να του χαρίσει τη ζωή? από τους νεκρούς Έλληνες?

quote:
γιαπετ:
τρεχα..., αυτό το έστειλες πριν καμμιά ώρα. Τι έγινε, βραχυκύκλωμα;
Ευρωπαίε, σωστά αντιμετωπίζεις με αμηχανία την έλλειψη του φίλου σου.

Τουλάχιστον εσύ έχεις στοιχειώδη αξιοπρέπεια και αν δεν σε παρασύρουν οι παντελώς άσχετοι,κάτι μπορείς να πεις...


-Χόμπι είναι το forum! δεν είναι αγώνας επιβίωσης! ούτε αργόσχολοι είμαστε <<όλοι μας>>, να καθόμαστε με το άγχος πάνω από το p/c για να απαντάμε συνέχεια στα ίδια και στα ίδια!

Υ.Γ. ακόμη περιμένω να δω κάποια <<δύσκολη ερώτηση αλλα...>> προς το παρόν μόνο πυροτεχνήματα....ίδωμεν!

-Μετά από το άπλωμα των δυχτίων ήρθε το μάζεμα!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 22:45:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν σου ξανααναφέρω την γυναίκα του που έγινε χριστιανή και που αναφέρετε ότι είδε όραμα περί του Χριστού, «εχρηματίσθη κατ’ όναρ.. πολλά …» όπως λέει η ίδια…, φίλε Γιάπετ, πάλι θα ψάχνεις για δικαιολογίες, αλλά τι να κάνουμε, ας διασκεδάσουμε την πλήξη σου…
Πέραν αυτού, όμως, διακρίνω κάποια ειλικρίνια πλέον (!!!) στις τοποθετήσεις σου και ομολογώ ότι το βλέπω με χαρά γιατί, κάποτε θα δούμε όλοι μαζί τα ίδια, δεν μπορεί να είμαστε στον ίδιο πλανήτη κι άλλο να σημαίνει για μένα κι άλλο για σένα το ίδιο θέμα… Πιστεύω ότι γίνεται πρόοδος…
Τώρα περί του Πραιτωρίου, ας θυμηθούμε ότι ήταν ανοικτό, ειδικά η αυλή του που στέκονταν η εβραϊκή φάρα, ήταν μέσα έξω και υπήρχε επικοινωνία… Μην ξεχνάμε ότι κι ο Πιλάτος δεν μπορεί να πήγαινε έρχονταν σε απόσταση τέτοια όπως θέλεις να το περιγράψεις…
Οι καταπίνοντες την κάμηλο (το έργο και την παρουσία του Χριστού επί της γης ) και διυλίζοντες τον κόνωπα ( τις λεπτομέρειες μιας σκηνής 2000 χρόνια πριν)
Υ.Γ. Έχουμε και δουλειές και οικογένεια
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 22:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Δεν υπήρχε η γυναίκα του? που αμέσως έγινε Χριστιανή?

Είπα ότι αυτό δεν το γνωρίζω και παρακάλεσα να μου υποδείξει κάποιος πού αναφέρεται για να το διασταυρώσω.
Αντί γι' αυτό, εισέπραξα μπούρδες.

quote:
Δεν υπήρχαν Ρωμαίοι αξιωματούχοι για να μεταφέρουν τους διαλόγους? Λες να μη ρώτησαν τον Πιλάτο στη συνέχεια και πρώτοι και καλύτεροι οι ίδιοι οι Φαρισαίροι? λες ο Πιλάτος να έκανε όρκους σιωπής? Λες να μην τον ρώτησαν οι ίδιοι οι Χριστιανοί?
-Όταν έπιασαν τον Αθανάσιο Διάκο οι Τούρκοι! από ποιους μεταφέρθηκε ο διάλογος? με τον Τούρκο Μπέη? για αλλάγή της πίστης του? ώστε να του χαρίσει τη ζωή? από τους νεκρούς Έλληνες?

Όλ' αύτά που λες σημαίνουν "δεν μπορεί από κάποιον θα το έμαθαν" και αν αυτό σε καλύπτει, με γειά σου και με χαρά σου.

Αντικειμενικά όμως δεν λέει τίποτε, δεν είναι απόδειξη, ούτε καν ένδειξη, την οποία αν είχες εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος θα την είχατε παραθέσει και δεν θα καταναλωνόσαστε σε αρλούμπες αποπροσανατολισμού.

quote:
Υ.Γ. ακόμη περιμένω να δω κάποια <<δύσκολη ερώτηση αλλα...>> προς το παρόν μόνο πυροτεχνήματα....ίδωμεν!

Εδώ δεν μπορείς να απαντήσεις στις εύκολες και τις απλές, θέλεις και δύσκολες;

Ξέρεις πόσες φορές έχεις πει "θα τον ρωτήσω και θα σου πω" ή "πήγαινε να τον βρείς να τον ρωτήσεις" ή "δεν θα είχανε κινητό φαίνεται";
Ξέρω, χιούμορ, αλλά πού είναι τα σοβαρά;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 23:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα..., ξαναλέω και σε σένα ότι περιμένω υπόδειξη πού θα βρώ, στην καινή διαθήκη το εδάφιο που μιλάει για τη γυναίκα του Πιλάτου και τον εκχριστιανισμό της.
Δεν είναι πιο απλό να μου πεις "νάτο", απ' το να γράφεις όλ' αυτά;

quote:
Τώρα περί του Πραιτωρίου, ας θυμηθούμε ότι ήταν ανοικτό, ειδικά η αυλή του που στέκονταν η εβραϊκή φάρα, ήταν μέσα έξω και υπήρχε επικοινωνία… Μην ξεχνάμε ότι κι ο Πιλάτος δεν μπορεί να πήγαινε έρχονταν σε απόσταση τέτοια όπως θέλεις να το περιγράψεις…

Οποιοσδήποτε ρίξει μια ματιά στα κείμενα του Ιωάννη, θα δεί ότι δεν κάνω λάθος, εγώ.

Τώρα αν πιστεύεις εσύ, ότι το πραιτώριο ήταν παράγκα, καλά κάνεις και το πιστεύεις.
Όμωε δεν ήταν και το κείμενο είναι σαφέστατο για το τι έγινε μέσα και τι έξω...

quote:
Οι καταπίνοντες την κάμηλο (το έργο και την παρουσία του Χριστού επί της γης ) και διυλίζοντες τον κόνωπα ( τις λεπτομέρειες μιας σκηνής 2000 χρόνια πριν)

Οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά και αυτές δείχνουν την αλήθεια.

Πού αλλού ήθελες να κάνουν λάθη;
Έχουν κάνει στην γέννηση, έχουν κάνει στα πρόσωπα (αν ισχύει η χρονιά της γέννησης), έχουν κάνει στους αρχιερείς (ποτέ δεν υπήρχαν δύο), έχουν κάνει στα πρόσωπα που πήγαν στον τάφο κι δεν τον βρήκαν, έχουν κάνει στους αγγέλους που βρήκαν εκεί, έχουν κάνει στον τρόπο που πέθανε ο Ιούδας και ο κατάλογος των λαθών είναι ατελείωτος, αφού άλλα λέει ο ένας και άλλα ο άλλος.

quote:
Υ.Γ. Έχουμε και δουλειές και οικογένεια

Ασχολήσου λοιπόν, μ' αυτά και απλά διάβαζε για να μαθαίνεις.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 23:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στα ευαγγέλια φίλοι μου , από όσο γνωρίζω , δεν αναφέρεται η παρουσία άλλων προσώπων στον διάλογο μεταξύ Ιησού και Πιλάτου , πλήν της γυναίκας του Πιλάτου ή οποία δεν είναι μεν παρούσα , αλλά σε κάποια στιγμή εμφανίζεται και επεμβαίνει υπέρ της αθωότητας του Ιησού .

Και η απορία μου είναι η εξής . Πώς έγινε αυτός ο διάλογος μεταξύ Ιησού και Πιλάτου δίχως διερμηνέα , όταν ως γνωστόν ο Ιησούς γνώριζε μόνο Αραμαϊκά , και ο Πιλάτος Λατινικά και Ελληνικά , και τα λίγα Αραμαϊκά που γνώριζε δεν καταδεχόταν να τα μιλήση γιατί τα θεωρούσε όπως όλοι οι Ρωμαίοι της άρχουσας τάξης , κατώτερη και ανάξια λόγου γλώσσα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 01:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Πώς έγινε αυτός ο διάλογος μεταξύ Ιησού και Πιλάτου δίχως διερμηνέα , όταν ως γνωστόν ο Ιησούς γνώριζε μόνο Αραμαϊκά , και ο Πιλάτος Λατινικά και Ελληνικά , και τα λίγα Αραμαϊκά που γνώριζε δεν καταδεχόταν να τα μιλήση...

Εύκολο: Με τη γλώσσα του σώματος φίλε μου.

Πιλάτος: (Δείχνει με το δάχτυλο τον Ιησού... μετά βάζει τα χέρια στο κεφάλι του σαν στέμμα ... και μετά γυρίζει τη δεξιά παλάμη γύρω από τον καρπό) Είσαι εσύ ... βασιλιάς.... ?

Ιησούς: (Δείχνει τον Πιλάτο ... Ανοιγοκλείνει την παλάμη πολλές φορές... ξαναδείχνει τον Πιλάτο ... δείχνει έξω τον κόσμο ... ανοιγοκλείνει την παλάμη πολλές φορές.... γυρίζει τη δεξιά παλάμη γύρω από τον καρπό μισή στροφή) Εσύ ... το λες... μόνος σου ... ή άλλοι ... στο είπαν ... ?

Πιλάτος: (Δείχνει τους αρχιερείς ... Δείχνει τον Ιησού ... γυρίζει την παλάμη γύρω από τον καρπό μισή στροφή) Αυτοί σε φέρανε ... εσύ ... τι έκανες?

Ιησούς: (Χτυπάει με τα ακροδάχτυλα των χεριών του το στήθος του ... βάζει τα χέρια του πάνω στο κεφάλι του σαν στέμμα ... κουνάει το δείκτη του δεξιού χεριού δεξιά-αριστερά ... απλώνει τα χέρια του και τα κουνάει μια φορά οριζόντια κυκλικά ... κουνάει το δεξί δείκτη παραβολικά από δεξιά προς αριστερά ... ξανακουνάει τα χέρια του κυκλικά μια φορά ... χτυπάει τα ακροδάχτυλα στο στήθος του ... κάμπτει το μεσαίο δάχτυλο του δεξιού χεριού και το κουνάει μια-δυο φορές) Η δική μου ... βασιλεία ... δεν είναι ... αυτού του κόσμου ... διαφορετικά ... οι άνθρωποι ... οι δικοί μου ... θα σου έδειχναν.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1835938
Maintained by Digital Alchemy