ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Διάλογοι και αντίλογοι περί χριστιανισμού, μυθολογίας και κάθε είδους θρησκείας .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 10:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Εύκολο: Με τη γλώσσα του σώματος φίλε μου.

Πιλάτος: (Δείχνει με το δάχτυλο τον Ιησού... μετά βάζει τα χέρια στο κεφάλι του σαν στέμμα ... και μετά γυρίζει τη δεξιά παλάμη γύρω από τον καρπό) Είσαι εσύ ... βασιλιάς.... ?

Ιησούς: (Δείχνει τον Πιλάτο ... Ανοιγοκλείνει την παλάμη πολλές φορές... ξαναδείχνει τον Πιλάτο ... δείχνει έξω τον κόσμο ... ανοιγοκλείνει την παλάμη πολλές φορές.... γυρίζει τη δεξιά παλάμη γύρω από τον καρπό μισή στροφή) Εσύ ... το λες... μόνος σου ... ή άλλοι ... στο είπαν ... ?

Πιλάτος: (Δείχνει τους αρχιερείς ... Δείχνει τον Ιησού ... γυρίζει την παλάμη γύρω από τον καρπό μισή στροφή) Αυτοί σε φέρανε ... εσύ ... τι έκανες?

Ιησούς: (Χτυπάει με τα ακροδάχτυλα των χεριών του το στήθος του ... βάζει τα χέρια του πάνω στο κεφάλι του σαν στέμμα ... κουνάει το δείκτη του δεξιού χεριού δεξιά-αριστερά ... απλώνει τα χέρια του και τα κουνάει μια φορά οριζόντια κυκλικά ... κουνάει το δεξί δείκτη παραβολικά από δεξιά προς αριστερά ... ξανακουνάει τα χέρια του κυκλικά μια φορά ... χτυπάει τα ακροδάχτυλα στο στήθος του ... κάμπτει το μεσαίο δάχτυλο του δεξιού χεριού και το κουνάει μια-δυο φορές) Η δική μου ... βασιλεία ... δεν είναι ... αυτού του κόσμου ... διαφορετικά ... οι άνθρωποι ... οι δικοί μου ... θα σου έδειχναν.



-(καλό όμως το χιούμορ σου!)


quote:
Sesostris:
Και η απορία μου είναι η εξής . Πώς έγινε αυτός ο διάλογος μεταξύ Ιησού και Πιλάτου δίχως διερμηνέα , όταν ως γνωστόν ο Ιησούς γνώριζε μόνο Αραμαϊκά , και ο Πιλάτος Λατινικά και Ελληνικά , και τα λίγα Αραμαϊκά που γνώριζε δεν καταδεχόταν να τα μιλήση γιατί τα θεωρούσε όπως όλοι οι Ρωμαίοι της άρχουσας τάξης , κατώτερη και ανάξια λόγου γλώσσα .

-Άλλος ένας λόγος που αποδεικνείει ότι δεν ήσαν μόνοι τους!
quote:
γιαπετ:
τρεχα..., ξαναλέω και σε σένα ότι περιμένω υπόδειξη πού θα βρώ, στην καινή διαθήκη το εδάφιο που μιλάει για τη γυναίκα του Πιλάτου και τον εκχριστιανισμό της.

Δεν είναι πιο απλό να μου πεις "νάτο", απ' το να γράφεις όλ' αυτά;

Όλ' αύτά που λες σημαίνουν "δεν μπορεί από κάποιον θα το έμαθαν" και αν αυτό σε καλύπτει, με γειά σου και με χαρά σου.

Αντικειμενικά όμως δεν λέει τίποτε, δεν είναι απόδειξη, ούτε καν ένδειξη, την οποία αν είχες εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος θα την είχατε παραθέσει και δεν θα καταναλωνόσαστε σε αρλούμπες αποπροσανατολισμού.



Oύτε για τους Αγίους που μαρτύρησαν λέει. Τι σημαίνει αυτό! ότι δεν υπήρχαν?
-Υπάρχουν και αλλού πληροφορίες
<<Εχει παρεστώσάν σε, Πρόκλα Δεσπότης, Ο Πιλάτω πρίν σώ παραστάς συζύγω.>>

27/10. Τή αυτή ημέρα, Μνήμη τής Αγίας Πρόκλης, συζύγου τού Πιλάτου.
-Από το εορτολόγιο

κατά Ματθαίου κεφ.κζ΄στοιχ.19<<Καθημένου δε αυτού επί του βήματος απέστειλε προς αυτόν η γυνή αυτού λέγουσα, μηδέν σοι και τω δικαίω εκείνο, πολλά γαρ έπαθον σήμερον κατ΄ όναρ δι' αυτόν. >> Τώρα? θα γίνεις Χριστιανός?

quote:
γιαπετ:
Εδώ δεν μπορείς να απαντήσεις στις εύκολες και τις απλές, θέλεις και δύσκολες;
Ξέρεις πόσες φορές έχεις πει "θα τον ρωτήσω και θα σου πω" ή "πήγαινε να τον βρείς να τον ρωτήσεις" ή "δεν θα είχανε κινητό φαίνεται";
Ξέρω, χιούμορ, αλλά πού είναι τα σοβαρά;

-Στις αστείες ερωτήσεις ανέκαθεν στη ζωή μου δίνω ατείες απαντήσεις!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 10:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris οι διάλογοι έγιναν στην αυλή του
Πραιτωρίου όπως προειπώθηκε, καθώς οι εβραίοι δεν μπήκαν μέσα…
Οι διάλογοι λοιπόν, όχι μόνο του Χριστού αλλά και των εβραίων με τον Πιλάτο, έγιναν με διερμηνείς, καθώς δεν ήταν η πρώτη φορά που γίνονταν διάλογος μεταξύ των…
Υπάρχουν πολλές απλοικές εξηγήσεις από ανθρώπους που δεν ξέρουν τα της χριστιανικής θρησκείας, οπότε καλά θα ήταν να μην ασχολούνται, γιατί το μόνο που πετυχαίνουν είναι να γελοιοποιούνται…
Φίλε Μακεδόν, ξέρουμε ότι πρέπει να κάνεις τον γελωτοποιό,
μετά από την σοβαρή συζήτηση, κάτι σαν τις διαφημίσεις,αλλά,
καλά θα ήταν να μην τοποθετείσαι καθόλου,
γιατί … παραγίνεσαι γελοίος…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 12:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Πού αλλού ήθελες να κάνουν λάθη;
Έχουν κάνει στην γέννηση, έχουν κάνει στα πρόσωπα (αν ισχύει η χρονιά της γέννησης), έχουν κάνει στους αρχιερείς (ποτέ δεν υπήρχαν δύο), έχουν κάνει στα πρόσωπα που πήγαν στον τάφο κι δεν τον βρήκαν, έχουν κάνει στους αγγέλους που βρήκαν εκεί, έχουν κάνει στον τρόπο που πέθανε ο Ιούδας και ο κατάλογος των λαθών είναι ατελείωτος, αφού άλλα λέει ο ένας και άλλα ο άλλος.

-Στη γέννηση? Το έχεις ξαναπεί! καί όταν σε ρώτησα που το λέει.....
-Τι εννοείς τον Άννα με τον Καιάφα? (δεν γνωρίζεις το λόγο?)
-Γιατί έχουν έχουν κάνει λάθος στα πρόσωπα που πήγαν στον τάφο και δεν τον βρήκαν? έπρεπε να έχουν ονομαστικό κατάλογο? Η γραφή του γεγονότος της Ανάστασης δεν είχε άλλο σκόπο παρά μόνο την καταγραφή του γεγονότος και όχι τη λίστα παρευρισκομένων.
-Γιατί οι άγγελοι έπρεπε να φαίνονται από όλες τις γυναίκες? Οι άγγελοι εμφανίζονται μόνο με το δικό τους σκεπτικό και όχι το δικό μας! αν εγώ δω έναν και εσύ τρεις! τι θα καταγραφεί? η ανυπαρξία τους λόγω μη συμφωνίας στον αριθμό? ή η ύπαρξή τους λόγω της εμφανίσεως και στους 2 μας? Βλέπεις που καταπίνεις την κάμηλον διυλίζοντας τον κόνωπα?
-Στον τρόπο που πέθανε ο Ιούδας? Απαντήθηκε η ένστασή σας ήταν στο ότι οι Πράξεις γράφουν για σας <<ότι σκόνταψε>> και χύθηκαν έξω τα εντόσθια! ας το ξαναδιαβάσουμε..
ούτος μεν ουν εκτήσατο χωρίον εκ μισθού της αδικίας και πρηνής γενόμενος ελάκησε μέσος, και εξεχύθη πάντα τα σπλάχνα αυτού.
και γνωστόν εγένετο πάσι τοις κατικούσιν την Ιερσουσαλήμ, ώστε κληθήναι το χωρίον εκείνο τη ιδία διαλέκτω αυτών Ακελδαμά, τουτέστιν χωρίον αίματος.>>

-Το πρηνής γενόμενος δεν αφήνει περιθώρια για παρερμηνεία! σημαίνει έπεσε μπρούμητα! από που έπεσε μπρούμητα?.....Ματθαίος...<<και ρίψας τα αργύρια εν τω ναώ ανεχώρησε και απελθόν απήγξατο.>>

Για να <<απαγχωνιστεί>> κάποιος πρέπει από κάπου να κρεμαστεί! Ο Ιούδας κρεμάστηκε από το δέντρο και κάποια στιγμή έπεσε και και πρηνής γενόμενος ελάκησε μέσος, και εξεχύθη πάντα τα σπλάχνα αυτού.

-Όσο για το χωράφι ο Ματθαίος λέει ..<<συμβούλιον δε λαβόντες ηγόρασαν εξ' αυτών τον αγρόν του κεραμέως εις ταφήν τοις ξένοις. διό εκλήθη ο αγρός εκείνος αγρός αίματος έως της σήμερον.>>

-Οι Φαρισαίοι αγόρασαν πάλι τον ίδιο αγρό! προφανός ο Ιούδας είτε, πριν επιστρέψει τα χρήματα επέστρεψε από τις τύψεις και τον αγρόν στον Κεραμέα, είτε τη στηγμή που δεν τον είχε στην κατοχή του παρά μόνο λίγες ημέρες εξακολούθησε να ονομάζετε με το όνομα του πρώτου ιδιοκτήτη του Κεραμέως και οι Φαρισαίοι τον αγόρασαν από τους δικούς του ανθρώπους.
-Και πάλι διυλίζετε αυτόν τον κώνωπα την κάμηλον όμως καταπίνοντες!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 15:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
έπρεπε να έχουν ονομαστικό κατάλογο?

Εχουν ονομαστικό κατάλογο.

quote:
europaios2
αν εγώ δω έναν και εσύ τρεις! τι θα καταγραφεί?

Οτι αυτός που βλέπει τρεις αγγέλους είναι πιωμένος.

quote:
europaios2
-Στον τρόπο που πέθανε ο Ιούδας? Απαντήθηκε η ένστασή σας

Γειά σου Τρέμπελα ευρωπαίε.

quote:
europaios2
-Οι Φαρισαίοι αγόρασαν πάλι τον ίδιο αγρό!

Από τη στιγμή που ο Ιούδας αγόρασε τον αγρό αφού είχε κρεμαστεί μπορεί επίσης να τον πούλησε αφού είχε πεθάνει.

Μπορεί επίσης να τον πούλησαν οι κληρονόμοι του που ορίζονταν στη διαθήκη του, αφού είχαν κάνει αποδοχή κληρονομιάς.

Μπορεί επίσης να απαλλοτριώθηκε από τους Φαρισαίους γιατί από κει θα περνούσε ο δρόμος.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 18:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Μακεδόν,βλέπω πως σε ελκύει η καριέρα του γελωτοποιού,
πιο πολύ απο του δασκάλου...
Όπως και νά'χει σχετικά με την ανάλυση που ζητάτε,
κάποτε μπείτε και στην ουσία του θέματος,
δείτε τον συμβολισμό τη παρουσίας του Χριστού,
μαζί με τα νοήματα που δίδαξε, κάτι που κανείς
άλλος σαν πρόσωπο, δεν έφερε και δίδαξε στους ανθρώπους...
Έχει σημασία γιατί ήταν τύπος και υπόδειγμα ανθρώπου,
που κανείς άλλος δεν έχει πετύχει με την βιωτή του ...
Ήρθε και δίδαξε με τη ζωή του και χάρη σ' αυτόν,σώθηκε ο άνθρωπος, στο ιδεατό επίπεδο.
Μένει η εφαρμογή των όσων δίδαξε απο όλους τους ανθρώπους που κι αυτο θα γίνει, καθώς έχει προφητεύσει ο ίδιος ο Κύριος,
λέγοντας ότι με την έλευση του Παράκλητου,
θα γίνει η εφαρμογή επί της γής...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 22:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Oύτε για τους Αγίους που μαρτύρησαν λέει. Τι σημαίνει αυτό! ότι δεν υπήρχαν?

Χμ....

quote:
-Υπάρχουν και αλλού πληροφορίες
<<Εχει παρεστώσάν σε, Πρόκλα Δεσπότης, Ο Πιλάτω πρίν σώ παραστάς συζύγω.>>

27/10. Τή αυτή ημέρα, Μνήμη τής Αγίας Πρόκλης, συζύγου τού Πιλάτου.
-Από το εορτολόγιο


Θεωρείς «πληροφορία» και «απόδειξη», μια αναφορά στο μηναίο του Οκτωβρίου;

Ή «χρησιμοποιείς» τα «απόκρυφα» ευαγγέλια για να αντλείς πληροφορίες, γραμμένες αιώνες μετά;

Πρόσεχε γιατί θα σε χαρακτηρίσουν αιρετικό.

quote:
κατά Ματθαίου κεφ.κζ΄στοιχ.19<<Καθημένου δε αυτού επί του βήματος απέστειλε προς αυτόν η γυνή αυτού λέγουσα, μηδέν σοι και τω δικαίω εκείνο, πολλά γαρ έπαθον σήμερον κατ΄ όναρ δι' αυτόν. >>

Το περίεργο εδώ, είναι ότι μόνο ο Ματθαίος το αναφέρει και μιλάει για αργότερα, όταν ο Πιλάτος ήταν στο βήμα και όχι όταν ήταν κλεισμένος με το χριστό.

Παρ’ όλ’ αυτά ο Ιωάννης που γράφει τους διαλόγους σα να τους άκουσε, δεν λέει τίποτε γι’ αυτό το όνειρο της συζύγου του.

Όσο για τ’ όνομά της, νομίζω, ότι υποτίθεται πως αναφέρεται, σε μια επιστολή του Πιλάτου προς τον Ηρώδη.

quote:
Τώρα? θα γίνεις Χριστιανός?

Συγγνώμη ρε φίλε, έκανα μια ερώτηση (όχι σ’ εσένα προσωπικά) και προσπάθησες να μου απαντήσεις, πρέπει γι’ αυτό να με κλείσεις και στο μαντρί;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 23:04:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα..., αντί να καταναλώνεσαι σε χειμερινό χιούμορ, μήπως μπορείς να μου πείς πού αναφέρει ο ΙΩΑΝΝΗΣ στο ευαγγέλιό του ότι η γυναίκα του Πιλάτου ήταν παρούσα, μαζί με τους ιουδαίους κατά την ανάκριση του χριστού;

Και πού αναφέρονται οι διερμηνείς;

Εσύ τα ισχυρίστηκες, δεν θα πρέπει να τα υποστηρίξεις κιόλας;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 23:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
-Άλλος ένας λόγος που αποδεικνείει ότι δεν ήσαν μόνοι τους!

Σιγά μην είχαν και θεατές με εισιτήριο μέσα στό πραιτώριο .
Πάντως στα ευαγγέλια δεν καταγράφεται η παρουσία διερμηνέα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 23:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris, γνωρίζεις τις διάφορες ερμηνείες της καινής διαθήκης και ίσως είναι ο κύριος λόγος που οι φίλοι μας οι χριστιανοί ισχυρίζονται αυτά που ισχυρίζονται γι’ αυτά.

Θα μπορούσε να πει κανείς ότι το κείμενο το οποίο «ερμηνεύεται» παίζει τυπικό ρόλο προκειμένου οι διάφοροι «ερμηνευτές» να γράψουν τις προσωπικές τους απόψεις και το ποίμνιο, διαβάζοντάς τις, να θεωρεί ότι διαβάζει την καινή διαθήκη.

Για παράδειγμα:

Κατά Λουκάν ΙΒ’ στίχος 49

«Πυρ ήλθον βαλείν επί την γην, και τι θέλω ει ήδη ανήφθη!»

Μετάφραση «μετά συντόμου ερμηνείας» υπό Παν. Τρεμπέλα (η καινή διαθήκη που διαθέτω):

"Δεν είναι καιρός κραιπάλης και ύπνου ο τωρινός καιρός, ώστε να περνούν ξένοιαστα τας ημέρας των οι δούλοι μου. Ήλθα να βάλω φωτιά εις την γην. Ήλθα δηλαδή να ανάψω πυρκαϊάν, η οποία εις μεν τας καλοπροαιρέτους καρδίας θα εμβάλη φλογεράν αγάπην και ζήλον δια τον Θεόν, εις τους κακοπροαιρέτους δε και δυστρόπους θα διεγείρη φανατικόν μίσος. Και έτσι θα χωρισθούν οι πιστοί απ’ τους απίστους. Του πολέμου αυτού του πνευματικού την φωτιά ήλθα να ρίψω από τον ουρανόν εις την γην. . Και τι άλλο περισσότερον θέλω, εάν τώρα πλέον ήναψεν η φωτιά αυτή;

Γελάμε ή κλαίμε;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 23:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris!!! Που ήσουνα εσύ; …Φάγαμε τον κόσμο να σε ακούσουμε… δουλειές ε;
Φίλε Γιάπετ, η Αγία Πρόκλη ,αναφέρεται με διάλογο που έχει με τον σύζυγο της που του λέει ότι είδε όραμα με τον Χριστό και αυτή ήταν που τον προέτρεπε να τον απελευθερώσει και φυσικά αυτή μετέφερε περισσότερο από ολους τους διαλόγους μεταξύ Πιλάτου και Ιησού… Αλλά, τώρα έλα, πες μας, τι χαζομάρα θα πεις…
…Ήμουνα εκκλησία για τους χαιρετισμούς και μετά μια βόλτα με την οικογένεια, φίλε Γιάπετ, αλλά δεν πιστεύω ότι αυτό που λέει ο Europaios2, δεν σε κάλυψε…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 00:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...

quote:
Φίλε Γιάπετ, η Αγία Πρόκλη ,αναφέρεται με διάλογο που έχει με τον σύζυγο της που του λέει ότι είδε όραμα με τον Χριστό

Προφανώς ο χριστιανικός καταρράκτης, δεν σε άφησε να δεις ότι 4 (τέσσερα) μηνύματα πριν τη μπούρδα που έγραψες, είχα γράψει αυτό:

"Παρ’ όλ’ αυτά ο Ιωάννης που γράφει τους διαλόγους σα να τους άκουσε, δεν λέει τίποτε γι’ αυτό το όνειρο της συζύγου του."

Επομένως γνωρίζω τι αναφέρει ο Ματθαίος.

Διάλογος βέβαια δεν αναφέρεται πουθενά. Μόνο για το στοιχειώδες μυαλό σου μπορεί να είναι διάλογος, αυτό που αναφέρει, μόνο, ο Ματθαίος:

"Καθημένου δε αυτού επί του βήματος απέστειλε προς αυτόν η γυνή αυτού λέγουσα, μηδέν σοι και τω δικαίω εκείνο, πολλά γαρ έπαθον σήμερον κατ΄ όναρ δι' αυτόν."

quote:
και αυτή ήταν που τον προέτρεπε να τον απελευθερώσει και φυσικά αυτή μετέφερε περισσότερο από ολους τους διαλόγους μεταξύ Πιλάτου και Ιησού… Αλλά, τώρα έλα, πες μας, τι χαζομάρα θα πεις…

Αυτά τα έχουν βάλει στο διάτρητο κεφάλι σου οι διάφοροι «ερμηνευτές» που σε καθοδηγούν.

Πουθενά δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο.


quote:
…Ήμουνα εκκλησία για τους χαιρετισμούς...

Είναι φανερό ότι λαμβάνεις περιοδικώς, τη δόση αποχαύνωσης, διαφορετικά, ακόμη κι εσύ θα είχες κάποιο όριο στη γελοιότητα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 01:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Ήμουνα εκκλησία για τους χαιρετισμούς

Μπορεί να ετοιμάζεται και για τον πόλεμο που προφήτεψε ο ίδιος για το καλοκαίρι.


macedon

Edited by - macedon on 29/03/2008 02:15:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 13:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιάπετ, μένω άναυδος, εγώ δημοσιογράφος του
τώρα εσύ πρώτη είδηση του τότε…
Δηλαδή ρε θηρίο, ήταν ...μαλωμένοι ο Πιλάτος με την γυναίκα του κι όταν αυτή του είπε Ότι είχε πάθει κατ’ όναρ,
που εγώ το έγραψα πρώτος, πιο πριν από σένα,
ο Πιλάτος, ….δεν της απάντησε, της γύρισε την πλάτη…
Φίλε μου παίζεις σ’ ένα πεδίο που ομολογώ δεν κατέχω,
μέντιουμ η νέα σου καριέρα; Αλλά για να σοβαρευτούμε ( με σένα δεν γίνεται , αλλά τέλος πάντων,…)ο διάλογος διαφαίνεται, αν εσύ δεν θέλεις να το δεις, πρόβλημα σου…
Πόντιε μου εσύ, δηλαδή αν και χριστιανή, δεν μετέφερε στους υπόλοιπους χριστιανούς τι διαμήφθηκε μεταξύ του συζύγου της και του Κυρίου, παρα το ότι ήταν μπροστά…
Απομονώθηκε, μάλλον από τους άλλους χριστιανούς…
Καλά τι βλακείες λες ρε παιδί μου; Δεν σέβεσαι καθόλου τον εαυτό σου και τον διασύρεις τόσο για έναν εγωισμό;…
Όσο για την εκκλησία, δεν το κρύβω πέρα από την ευλογία που πιστεύω ότι υπάρχει…
Πάω και για να στανιάρω λίγο από τις μ…κίες που λέγονται εδώ μέσα…Από ορισμένους βέβαια…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 15:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
«Πυρ ήλθον βαλείν επί την γην, και τι θέλω ει ήδη ανήφθη!»

Μετάφραση «μετά συντόμου ερμηνείας» υπό Παν. Τρεμπέλα (η καινή Γελάμε ή κλαίμε;



Διαλέγεις και παίρνεις!
quote:
Sesostris:
Πάντως στα ευαγγέλια δεν καταγράφεται η παρουσία διερμηνέα .

-Δεν είναι εφημερίδα! ούτε οι Ευαγγελιστές δημοδιογράφοι! Άν σου λέει κάτι αυτό!
quote:
γιαπετ:
τρεχα..., αντί να καταναλώνεσαι σε χειμερινό χιούμορ, μήπως μπορείς να μου πείς πού αναφέρει ο ΙΩΑΝΝΗΣ στο ευαγγέλιό του ότι η γυναίκα του Πιλάτου ήταν παρούσα, μαζί με τους ιουδαίους κατά την ανάκριση του χριστού;

-Το λέει ο Ματθαίος! και τι έγινε δηλαδή?
quote:
γιαπετ:
Το περίεργο εδώ, είναι ότι μόνο ο Ματθαίος το αναφέρει και μιλάει για αργότερα, όταν ο Πιλάτος ήταν στο βήμα και όχι όταν ήταν κλεισμένος με το χριστό.

-Πως το τεκμέρεις αυτό?

quote:
γιαπετ:
Θεωρείς «πληροφορία» και «απόδειξη», μια αναφορά στο μηναίο του Οκτωβρίου;

Ή «χρησιμοποιείς» τα «απόκρυφα» ευαγγέλια για να αντλείς πληροφορίες, γραμμένες αιώνες μετά;
Πρόσεχε γιατί θα σε χαρακτηρίσουν αιρετικό.



Πληροφορία και απόδειξη όσον αφρορά το ότι γιορτάζεται η μνήμη της!-Και ο Ματθαίος με την αναφορά Του αποδεικνύειτην παρουσία της!
-Κάνετε το εξής κωμοτραγικό λάθος! Έχετε την απαίτηση οι Ευαγγελιστές να γράφαν ακριβώς τα ίδια! ακτιβώς τις ίδιες λέξεις! Μα δε θα χρειαζόντουσαν και οι 4! Ένας έφτανε! Οι Ευαγγελιστές παρουσιάζουν τα γεγονότα αναφέροντας ο καθένας αυτά που επίστευε για ποιο σημαντικά! Έτσι άλλως περιγράφει το τέλος του Ιούδα άλλος όχι! Άλλος περιγράφει την παρουσία της Πρόκλας άλλος όχι!

quote:
γιαπετ:
Παρ’ όλ’ αυτά ο Ιωάννης που γράφει τους διαλόγους σα να τους άκουσε, δεν λέει τίποτε γι’ αυτό το όνειρο της συζύγου του.

-Νομίζω να το καταλαβαίνεις τώρα το γιατί! έστω και μέσα από τα δόντια!

-Το κάνετε όμως σκοπίμως αυτό! Ως μεγάλα παιδιά! δε νομίζω να χρειαζόταν αυτή η παρατήρησή μου, γιατί πολύ απλά δε θα είχατε αυτή την αφελή για την ηλικία μας απορία!, (απορία ενός 15χρονου)! Θα παραθέτατε ουσιατικές διαφορές που θα αποδίκνυαν την ανακρίβεια των γραφομένων. Π.χ ότι ο ένας λέει ότι ο Ιησούς συνελήφθη στο όρος των ελαιών, και ο άλλος να έλεγε στη Γαλιλαία! ο ένας να έλεγε ότι τον Ιησού πρόδωσε ο Ιούδας! ο άλλος ο Θωμάς!, ο ένας να έλεγε ότι τον συνέλαβαν πρωϊ ο άλλος νύχτα, ο ένας να λέει ότι ήρθε από μόνος Του ο άλλος ότι τον έστειλε ο πατήρ!
-Αυτές είναι διαφορές! Αυτά που γράφετε είναι προσχήματα! αλλά όχι σχήματα! κάτι σα μουτζαλιά στο χαρτί! που πάτε να την παρουσιάσετε για έργο τέχνης!

quote:
γιαπετ:
Συγγνώμη ρε φίλε, έκανα μια ερώτηση (όχι σ’ εσένα προσωπικά) και προσπάθησες να μου απαντήσεις, πρέπει γι’ αυτό να με κλείσεις και στο μαντρί;

-Δεν προσπαθησα να σου απαντήσω, σου απάντησα! άλλο αν δε σου αρέσει η απάντηση! Όσο για το μαντρί! τι να σου πω! μου θυμίζεις τον τρελό στο Δαφνί! που ρώτησε τον περαστικό...<<καλά! πως αντέχετε εσείς εκεί μεσά!>>

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 15:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Δηλαδή ρε θηρίο, ήταν ...μαλωμένοι ο Πιλάτος με την γυναίκα του κι όταν αυτή του είπε Ότι είχε πάθει κατ’ όναρ,
που εγώ το έγραψα πρώτος, πιο πριν από σένα,
ο Πιλάτος, ….δεν της απάντησε, της γύρισε την πλάτη…

Ομολογώ ότι με τους ηλίθιους δεν μπορεί να είναι κανείς βέβαιος για το τι θ' ακούσει, καθώς δεν έχουν ούτε ροή διλόγου, ούτε συνοχή στους ισχυρισμούς τους.

Επειδή λοιπόν, κάποιοι εδώ μέσα δείχνουν να βρίσκονται σε προχωρημένο βαθμό (μιλάω γενικά, όχι για σένα, μην το πάρεις προσωπικά), καλό θα ήταν να αντιμετωπίζονται αναλόγως...

Εσύ συμπαθέστατε δημοσιογράφε(!!!) είπες ότι το αναφέρει ο Ιωάννης και σε ρώτησα πού...

ΠΟΥ;;;

Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι δικαιολογημένα, διότι, όπως είπες, μόλις είχες παρακολουθήσει τη λειτουργία και σίγουρα χρειάζεται κάποιος χρόνος για να συνέλθεις.

Αλλιώς δεν εξηγείται να γράφεις πράγματα που ΔΕΝ είπα και μάλιστα να απαντάς και σ' αυτά, ως γνήσιος διαταραγμένος.

Όλοι εγωϊστές είμαστε εδώ μέσα, ρε παιδί μου;

Α... Η γυναίκα του Πιλάτου, υπερασπιστή της χριστιανοσύνης δεν αναφέρεται ώς Πρόκλη αλλά ως Πρόκλα.

Προφανώς σε... μπέρδεψε η γενική (της Πρόκλης), δημοσιογράφε....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 17:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίε, δεν είναι έτσι όπως θέλεις να τα παρουσιάσεις τα πράγματα.

Τοτλάχιστον διαπιστώνεις ότι αν διαβάζεις τις "ερμηνείες", μαθαίνεις άλλα πράγματα απ' αυτά που λέει το κείμενο;

Για παράδειγμα, αν ένα απ' τα κομμένα ευαγγέλια ήταν και του Ματθαίου και αφού τα άλλα τρία δεν αναφέρουν τίποτε για τη γυναίκα του Πιλάτου, θα αγνοούσαμε όλοι την παρουσία της, έτσι δεν είναι;

Και βέβαια θα την αγνοούσαν και οι αγιοποιητές, οπότε δεν θα την αγιοποιούσαν.
Είδες τι μπορεί να κάνει μια λεπτομέρεια;

Διάβασε μα προσοχή και θα κατλάβεις πώς βγαίνει το συμπέρασμα ότι τότε ο Πιλάτος ήταν στο βήμα, εμπρόςσε όλους και όχι μέσα με το χριστό μόνο.


Οι απαντήσεις δεν είναι θέμα γούστου ώστε να αρέσουν ή όχι, είναι θέμα λογικής.
Επομένως μπορεί να νομίζεις ότι απάντησες σε κάτι, αλλά να μην έχεις πει τίποτε.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 19:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που μ’ αρέσει σε σένα Γιάπετ είναι ότι έχεις το
γνώθι σ’ αυτόν, όταν αναφέρεσαι σε…ηλίθιους…
Ως πρόβατο που είσαι βλέπεις μαντριά και στάνες,
αλλά ότι είστε λίγοι το ξέρεις, μην αυτοκολακεύεσαι με μεγάλα νούμερα… Το που το αναφέρει ο Ιωάννης ο Θεολόγος κι Ευαγγελιστής, είναι φανερό, στο τέλος του Κατά Ιωάννη ευαγγέλιο…
Όποτε θες χρησιμοποιείς καθαρεύουσα κι όποτε θες δημοτική, αλλά με αυτά τα τερτίπια, δεν κάνεις παρά μόνο φασαρία, τίποτε άλλο…
Το ότι κάθε ευαγγέλιο έχει την σημασία του το έχουμε πει και ότι γράφουν παραπληρωματικά, αλλά από κόμπλεξ που σου στερεί την αλήθεια, μένεις παλαιολίθωμα και παραμένεις πίσω πολύ…

Απλά κάποια στιγμή κατάλαβε ότι έχεις γίνει ανέκδοτο…
Πότε είναι μέσα ο Πιλάτος πότε έξω, παίζεις αλλά μόνο εγωισμό δείχνεις μη παραδεχόμενος το του ηλίου φαεινότερον…
Όπως αναφέρεται και από τους Κλέοπα και Λουκά πηγαίνοντας προς Εμμαούς που είδανε τον Κύριο, όλοι συζητάγανε τότε περι Αυτού και όσοι ήξεραν κάτι το μετέδιδαν έτσι κι η Αγία Πρόκλα…
Εσύ φίλε είσαι παιδί, δεν μεγαλώνεις με τίποτα…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 21:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve Sesostris!!! Που ήσουνα εσύ; …Φάγαμε τον κόσμο να σε ακούσουμε… δουλειές ε;

Φίλε trexagireve , εγώ δεν είμαι επαγγελματίας χριστιανός για να γράφω από το πρωΐ ως το βράδυ απαντήσεις στα διάφορα forums του esoterica , και να φθάσω σε ελάχιστο διάστημα να γίνω μέλος τρίτης βαθμίδας ή πλήρες μέλος , εκτός τούτου όπως καταλαβαίνεις , το να ψάξη κάποιος στην βιβλιοθήκη του και να αντιγράψη ένα ιστορικό ντοκουμέντο , είναι πολύ πιο χρονοβόρα εργασία από το copy-paste .

Τα μηνύματα που έχω στο ενεργητικό μου τα έχω γράψει σε διάστημα τριών και πλέον ετών . Έχω βλέπεις και άλλες ενδιαφέρουσες ασχολίες για να περνάω δημιουργικά τον καιρό μου εκτός από του να διαβάζω βιβλία και να απαντώ σε ανιστόρητους.
Πάντως απορώ που βρίσκεις τον χρόνο για να εργαστής , εκτός και αν ανήκεις στην κατηγορία των επαγγελματιών χριστιανών , ή μερικών δημοσίων υπαλλήλων που κάνουν αυτή τη δουλειά εν ώρα εργασίας από τον υπολογιστή της υπηρεσίας τους και με έξοδα των Ελλήνων φορολογουμένων .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 00:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., είπα να μην το πάρεις προσωπικά, αλλά δεν τα... κατάφερες.

quote:
Το που το αναφέρει ο Ιωάννης ο Θεολόγος κι Ευαγγελιστής, είναι φανερό, στο τέλος του Κατά Ιωάννη ευαγγέλιο…

Είσαι όργιο...!!!
Μπορείς να αναφέρεις κεφάλαιο και στίχο;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 01:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Ευρωπαίε, δεν είναι έτσι όπως θέλεις να τα παρουσιάσεις τα πράγματα.

-Έτσι είναι! απλά δε σου αρέσουν!
quote:
γιαπετ:
Τοτλάχιστον διαπιστώνεις ότι αν διαβάζεις τις "ερμηνείες", μαθαίνεις άλλα πράγματα απ' αυτά που λέει το κείμενο;

-Όχι απλά τα άλλα πράγματα της ερμηνείας όπως λες τεκμέρωνται από τα λοιπά Ευαγγέλια! Οι ερμηνευτές τυχαίνει να γνωρίζουν και τα 4 Ευαγγέλια, αν τα <<γνώριζες>> και εσύ! δε θα έλεγες ότι άλλα λέει ο Ματθαίος και άλλα οι πράξεις!
quote:
γιαπετ:
Για παράδειγμα, αν ένα απ' τα κομμένα ευαγγέλια ήταν και του Ματθαίου και αφού τα άλλα τρία δεν αναφέρουν τίποτε για τη γυναίκα του Πιλάτου, θα αγνοούσαμε όλοι την παρουσία της, έτσι δεν είναι;


-Έτσι φαίνεται! μόνο που δε συμβαίνει!
quote:
γιαπετ:
Και βέβαια θα την αγνοούσαν και οι αγιοποιητές, οπότε δεν θα την αγιοποιούσαν.
Είδες τι μπορεί να κάνει μια λεπτομέρεια;

-Όταν παραλείπεται από όλους ναι!
quote:
γιαπετ:
Διάβασε μα προσοχή και θα κατλάβεις πώς βγαίνει το συμπέρασμα ότι τότε ο Πιλάτος ήταν στο βήμα, εμπρόςσε όλους και όχι μέσα με το χριστό μόνο.

-Μην ανησυχείς για αυτό!
quote:
γιαπετ:
Οι απαντήσεις δεν είναι θέμα γούστου ώστε να αρέσουν ή όχι, είναι θέμα λογικής.
Επομένως μπορεί να νομίζεις ότι απάντησες σε κάτι, αλλά να μην έχεις πει τίποτε.

-Συμφωνώ, αλλά δεν είναι του χαρακτήρα μου!
quote:
γιαπετ:
Α... Η γυναίκα του Πιλάτου, υπερασπιστή της χριστιανοσύνης δεν αναφέρεται ώς Πρόκλη αλλά ως Πρόκλα.

-Μικρό το κακό!
quote:
Sesostris:
Τα μηνύματα που έχω στο ενεργητικό μου τα έχω γράψει σε διάστημα τριών και πλέον ετών . Έχω βλέπεις και άλλες ενδιαφέρουσες ασχολίες για να περνάω δημιουργικά τον καιρό μου εκτός από του να διαβάζω βιβλία και να απαντώ σε ανιστόρητους.

-Tι καλός και χρήσιμος άνθρωπος!


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 13:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως έχω δει να αποδίδεται ο επιθετικός προσδιορισμός "γελωτοποιός" τόσο συχνά και σε τόσους συμμετέχοντες που έχω μπερδευτεί!
Τελικά ποιός είναι;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 16:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus:
Εγώ πάντως έχω δει να αποδίδεται ο επιθετικός προσδιορισμός "γελωτοποιός" τόσο συχνά και σε τόσους συμμετέχοντες που έχω μπερδευτεί! Τελικά ποιός είναι;

-Είναι πολύ απλό! οι άλλοι! όχι εμείς!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 10:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βέβαια εδώ μπορεί να ρωτήσει κάποιος, ποιοι είστε εσείς…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 11:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Mάλιστααααααααα.........Ρατσιστής ο elo!

Y.Γ.

(πλάκα κάνω!)

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!

Edited by - europaios2 on 31/03/2008 11:20:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 11:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι και ρατσιστής, απλά μου αρέσει να βάζω τα πράγματα στην θέση τους…

Υ.Γ: πλάκα κάνω .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 12:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris,μην τρελένεσαι… Ένα αστείο έκανα, γιατί το πήρες τόσο βαριά; Εγώ πάντως, σαν δημοσιογράφος και διαφημιστής, είμαι πάνω από το κομπιούτερ συνέχεια και παράλληλα με την δουλειά μου, τοποθετούμαι…
Έχει σημασία τι δουλειά κάνεις…
Αλλά έχουμε….διάλογο(τι είπα πάλι;…) με τον Γιάπετ…
Κεφάλαιο Ιη΄
ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ
. 15 Ἠκολούθει δὲ τῷ Ἰησοῦ Σίμων Πέτρος καὶ ὁ ἄλλος μαθητής. ὁ δὲ μαθητὴς ἐκεῖνος ἦν γνωστὸς τῷ ἀρχιερεῖ, καὶ συνεισῆλθε τῷ Ἰησοῦ εἰς τὴν αὐλὴν τοῦ ἀρχιερέως· 16 ὁ δὲ Πέτρος εἱστήκει πρὸς τῇ θύρᾳ ἔξω. ἐξῆλθεν οὖν ὁ μαθητὴς ὁ ἄλλος, ὃς ἦν γνωστὸς τῷ ἀρχιερεῖ, καὶ εἶπε τῇ θυρωρῷ, καὶ εἰσήγαγε τὸν Πέτρον. 17 λέγει οὖν ἡ παιδίσκη ἡ θυρωρός τῷ Πέτρῳ· Μὴ καὶ σὺ ἐκ τῶν μαθητῶν εἶ τοῦ ἀνθρώπου τούτου; λέγει ἐκεῖνος· Οὐκ εἰμί. 18 εἱστήκεισαν δὲ οἱ δοῦλοι καὶ οἱ ὑπηρέται ἀνθρακιὰν πεποιηκότες, ὅτι ψῦχος ἦν, καὶ ἐθερμαίνοντο· ἦν δὲ μετ' αὐτῶν ὁ Πέτρος ἑστὼς καὶ θερμαινόμενος. 19 Ὁ οὖν ἀρχιερεὺς ἠρώτησε τὸν Ἰησοῦν περὶ τῶν μαθητῶν αὐτοῦ καὶ περὶ τῆς διδαχῆς αὐτοῦ…………………………………………………………….
………….28 Ἄγουσιν οὖν τὸν Ἰησοῦν ἀπὸ τοῦ Καϊάφα εἰς τὸ πραιτώριον· ἦν δὲ πρωΐ· καὶ αὐτοὶ οὐκ εἰσῆλθον εἰς τὸ πραιτώριον, ἵνα μὴ μιανθῶσιν, ἀλλ' ἵνα φάγωσι τὸ πάσχα. 29 ἐξῆλθεν οὖν ὁ Πιλᾶτος ἔξω πρὸς αὐτοὺς καὶ εἶπε· Τίνα κατηγορίαν φέρετε κατὰ τοῦ ἀνθρώπου τούτου;
30 ἀπεκρίθησαν καὶ εἶπον αὐτῷ· Εἰ μὴ ἦν οὗτος κακοποιός, οὐκ ἄν σοι παρεδώκαμεν αὐτόν. 31 εἶπεν οὖν αὐτοῖς ὁ Πιλᾶτος· Λάβετε αὐτὸν ὑμεῖς καὶ κατὰ τὸν νόμον ὑμῶν κρίνατε αὐτόν. εἶπον οὖν αὐτῷ οἱ Ἰουδαῖοι· Ἡμῖν οὐκ ἔξεστιν ἀποκτεῖναι οὐδένα· 32 ἵνα ὁ λόγος τοῦ Ἰησοῦ πληρωθῇ ὃν εἶπε σημαίνων ποίῳ θανάτῳ ἤμελλεν ἀποθνήσκειν. 33 Εἰσῆλθεν οὖν εἰς τὸ πραιτώριον πάλιν ὁ Πιλᾶτος καὶ ἐφώνησε τὸν Ἰησοῦν καὶ εἶπεν αὐτῷ· Σὺ εἶ ὁ βασιλεὺς τῶν Ἰουδαίων; 34 ἀπεκρίθη αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς· Ἀφ' ἑαυτοῦ σὺ τοῦτο λέγεις ἢ ἄλλοι σοι εἶπον περὶ ἐμοῦ; 35 ἀπεκρίθη ὁ Πιλᾶτος· Μήτι ἐγὼ Ἰουδαῖός εἰμι; τὸ ἔθνος τὸ σὸν καὶ οἱ ἀρχιερεῖς παρέδωκάν σε ἐμοί· τί ἐποίησας; 36 ἀπεκρίθη Ἰησοῦς· Ἡ βασιλεία ἡ ἐμὴ οὐκ ἔστιν ἐκ τοῦ κόσμου τούτου· εἰ ἐκ τοῦ κόσμου τούτου ἦν ἡ βασιλεία ἡ ἐμή, οἱ ὑπηρέται ἄν οἱ ἐμοὶ ἠγωνίζοντο, ἵνα μὴ παραδοθῶ τοῖς Ἰουδαίοις· νῦν δὲ ἡ βασιλεία ἡ ἐμὴ οὐκ ἔστιν ἐντεῦθεν. 37 εἶπεν οὖν αὐτῷ ὁ Πιλᾶτος· Οὐκοῦν βασιλεὺς εἶ σύ; ἀπεκρίθη Ἰησοῦς· Σὺ λέγεις ὅτι βασιλεύς εἰμι ἐγὼ. ἐγὼ εἰς τοῦτο γεγέννημαι καὶ εἰς τοῦτο ἐλήλυθα εἰς τὸν κόσμον, ἵνα μαρτυρήσω τῇ ἀληθείᾳ· πᾶς ὁ ὢν ἐκ τῆς ἀληθείας ἀκούει μου τῆς φωνῆς. 38 λέγει αὐτῷ ὁ Πιλᾶτος· Τί ἐστιν ἀλήθεια; καὶ τοῦτο εἰπὼν πάλιν ἐξῆλθε πρὸς τοὺς Ἰουδαίους καὶ λέγει αὐτοῖς· Ἐγὼ οὐδεμίαν αἰτίαν εὑρίσκω ἐν αὐτῷ. 39 ἔστι δὲ συνήθεια ὑμῖν ἵνα ἕνα ὑμῖν ἀπολύσω ἐν τῷ πάσχα· βούλεσθε οὖν ὑμῖν ἀπολύσω τὸν βασιλέα τῶν Ἰουδαίων;
40 ἐκραύγασαν οὖν πάλιν πάντες λέγοντες· Μὴ τοῦτον ἀλλὰ τὸν Βαραββᾶν. ἦν δὲ ὁ Βαραββᾶς λῃστής.

Κεφάλαιο Ιθ΄
ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ
1 Τότε οὖν ἔλαβεν ὁ Πιλᾶτος τὸν Ἰησοῦν καὶ ἐμαστίγωσε. 2 καὶ οἱ στρατιῶται πλέξαντες στέφανον ἐξ ἀκανθῶν ἐπέθηκαν αὐτοῦ τῇ κεφαλῇ, καὶ ἱμάτιον πορφυροῦν περιέβαλον αὐτόν 3 καὶ ἔλεγον· Χαῖρε ὁ βασιλεὺς τῶν Ἰουδαίων· καὶ ἐδίδουν αὐτῷ ῥαπίσματα. 4 ἐξῆλθεν οὖν πάλιν ἔξω ὁ Πιλᾶτος καὶ λέγει αὐτοῖς· Ἴδε ἄγω ὑμῖν αὐτὸν ἔξω, ἵνα γνῶτε ὅτι ἐν αὐτῷ οὐδεμίαν αἰτίαν εὑρίσκω. 5 ἐξῆλθεν οὖν ὁ Ἰησοῦς ἔξω φορῶν τὸν ἀκάνθινον στέφανον καὶ τὸ πορφυροῦν ἱμάτιον, 6 καὶ λέγει αὐτοῖς· Ἴδε ὁ ἄνθρωπος. ὅτε οὖν εἶδον αὐτὸν οἱ ἀρχιερεῖς καὶ οἱ ὑπηρέται, ἐκραύγασαν λέγοντες· Σταύρωσον σταύρωσον αὐτὸν. λέγει αὐτοῖς ὁ Πιλᾶτος· Λάβετε αὐτὸν ὑμεῖς καὶ σταυρώσατε· ἐγὼ γὰρ οὐχ εὑρίσκω ἐν αὐτῷ αἰτίαν. 7 ἀπεκρίθησαν αὐτῷ οἱ Ἰουδαῖοι· Ἡμεῖς νόμον ἔχομεν, καὶ κατὰ τὸν νόμον ὀφείλει ἀποθανεῖν, ὅτι ἑαυτὸν Θεοῦ υἱὸν ἐποίησεν. 8 Ὅτε οὖν ἤκουσεν ὁ Πιλᾶτος τοῦτον τὸν λόγον, μᾶλλον ἐφοβήθη, 9 καὶ εἰσῆλθεν εἰς τὸ πραιτώριον πάλιν καὶ λέγει τῷ Ἰησοῦ· Πόθεν εἶ σύ; ὁ δὲ Ἰησοῦς ἀπόκρισιν οὐκ ἔδωκεν αὐτῷ.
10 λέγει οὖν αὐτῷ ὁ Πιλᾶτος· Ἐμοὶ οὐ λαλεῖς; οὐκ οἶδας ὅτι ἐξουσίαν ἔχω σταυρῶσαί σε καὶ ἐξουσίαν ἔχω ἀπολῦσαί σε; 11 ἀπεκρίθη Ἰησοῦς· Οὐκ εἶχες ἐξουσίαν οὐδεμίαν κατ' ἐμοῦ, εἰ μὴ ἦν δεδομένον σοι ἄνωθεν· διὰ τοῦτο ὁ παραδιδούς μέ σοι μείζονα ἁμαρτίαν ἔχει. 12 ἐκ τούτου ἐζήτει ὁ Πιλᾶτος ἀπολῦσαι αὐτόν· οἱ δὲ Ἰουδαῖοι ἔκραζον λέγοντες· Ἐὰν τοῦτον ἀπολύσῃς, οὐκ εἶ φίλος τοῦ Καίσαρος. πᾶς ὁ βασιλέα ἑαυτὸν ποιῶν ἀντιλέγει τῷ Καίσαρι. 13 ὁ οὖν Πιλᾶτος ἀκούσας τοῦτον τὸν λόγον ἤγαγεν ἔξω τὸν Ἰησοῦν, καὶ ἐκάθισεν ἐπὶ τοῦ βήματος εἰς τόπον λεγόμενον Λιθόστρωτον, Ἑβραϊστὶ δὲ Γαββαθᾶ· 14 ἦν δὲ παρασκευὴ τοῦ πάσχα, ὥρα δὲ ὡσεὶ ἕκτη· καὶ λέγει τοῖς Ἰουδαίοις· Ἴδε ὁ βασιλεὺς ὑμῶν. 15 οἱ δὲ ἐκραύγασαν· Ἆρον ἆρον, σταύρωσον αὐτόν. λέγει αὐτοῖς ὁ Πιλᾶτος· Τὸν βασιλέα ὑμῶν σταυρώσω; ἀπεκρίθησαν οἱ ἀρχιερεῖς· Οὐκ ἔχομεν βασιλέα εἰ μὴ Καίσαρα. 16 τότε οὖν παρέδωκεν αὐτὸν αὐτοῖς ἵνα σταυρωθῇ. 17 Παρέλαβον δὲ τὸν Ἰησοῦν καὶ ἤγαγον· καὶ βαστάζων τὸν σταυρὸν αὑτοῦ ἐξῆλθεν εἰς τὸν λεγόμενον κρανίου τόπον, ὃς λέγεται Ἑβραϊστὶ Γολγοθᾶ, 18 ὅπου αὐτὸν ἐσταύρωσαν, καὶ μετ' αὐτοῦ ἄλλους δύο ἐντεῦθεν καὶ ἐντεῦθεν, μέσον δὲ τὸν Ἰησοῦν. 19 ἔγραψε δὲ καὶ τίτλον ὁ Πιλᾶτος καὶ ἔθηκεν ἐπὶ τοῦ σταυροῦ· ἦν δὲ γεγραμμένον· Ἰησοῦς ὁ Ναζωραῖος ὁ βασιλεὺς τῶν Ἰουδαίων.
20 τοῦτον οὖν τὸν τίτλον πολλοὶ ἀνέγνωσαν τῶν Ἰουδαίων, ὅτι ἐγγὺς ἦν τῆς πόλεως ὁ τόπος ὅπου ἐσταυρώθη ὁ Ἰησοῦς· καὶ ἦν γεγραμμένον Ἑβραϊστί, Ἑλληνιστί, Ρωμαϊστί. 21 ἔλεγον οὖν τῷ Πιλάτῳ οἱ ἀρχιερεῖς τῶν Ἰουδαίων· Μὴ γράφε, ὁ βασιλεὺς τῶν Ἰουδαίων, ἀλλ' ὅτι ἐκεῖνος εἶπε, βασιλεύς εἰμι τῶν Ἰουδαίων. 22 ἀπεκρίθη ὁ Πιλᾶτος· Ὃ γέγραφα, γέγραφα. 23 Οἱ οὖν στρατιῶται ὅτε ἐσταύρωσαν τὸν Ἰησοῦν, ἔλαβον τὰ ἱμάτια αὐτοῦ καὶ ἐποίησαν τέσσαρα μέρη, ἑκάστῳ στρατιώτῃ μέρος, καὶ τὸν χιτῶνα· ἦν δὲ ὁ χιτὼν ἄραφος, ἐκ τῶν ἄνωθεν ὑφαντὸς δι' ὅλου. 24 εἶπον οὖν πρὸς ἀλλήλους· Μὴ σχίσωμεν αὐτόν, ἀλλὰ λάχωμεν περὶ αὐτοῦ τίνος ἔσται· ἵνα ἡ γραφὴ πληρωθῇ ἡ λέγουσα· Διεμερίσαντο τὰ ἱμάτιά μου ἑαυτοῖς, καὶ ἐπὶ τὸν ἱματισμόν μου ἔβαλον κλῆρον. 25 Οἱ μὲν οὖν στρατιῶται ταῦτα ἐποίησαν. εἱστήκεισαν δὲ παρὰ τῷ σταυρῷ τοῦ Ἰησοῦ ἡ μήτηρ αὐτοῦ καὶ ἡ ἀδελφὴ τῆς μητρὸς αὐτοῦ, Μαρία ἡ τοῦ Κλωπᾶ καὶ Μαρία ἡ Μαγδαληνή. 26 Ἰησοῦς οὖν ἰδὼν τὴν μητέρα καὶ τὸν μαθητὴν παρεστῶτα ὃν ἠγάπα, λέγει τῇ μητρί αὐτοῦ· Γύναι, ἴδε ὁ υἱός σου, 27 εἶτα λέγει τῷ μαθητῇ· Ἰδοὺ ἡ μήτηρ σου. καὶ ἀπ' ἐκείνης τῆς ὥρας ἔλαβεν ὁ μαθητὴς αὐτὴν εἰς τὰ ἴδια. …..

Ευχαριστημένος φίλε μου; Τώρα διάβασε το και θα δεις που το λέει….
Αν προσέξεις είναι με τον Χριστό από την αρχή μέχρι το τέλος.
Γιατί δυστυχώς ( ή ευτυχώς…) μαζί δεν μπορούμε να το διαβάσουμε… Μην μου πεις όμως πάλι ότι δεν το βρίσκεις,
ή ότι δεν αναφέρει τον εαυτό του όλη την ώρα …
Γιατί πλέον δεν είναι αστείο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 12:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
elo! καλοοοοοοοοοό

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 23:20:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
trexagireve
ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ
………….28 άγουσιν ουν τον Ιησουν απο τον Καϊάφα εις το πραιτώριον· Ην δε πρωί· και αυτοί ουκ εισήλθον εις το πραιτώριον, ίνα μη μιανθώσιν, αλλ' ίνα φάγωσι το πάσχα. 29 εξήλθεν ουν ο Πιλάτος έξω προς αυτούς και είπε· Τίνα κατηγορ’ιαν φέρετε κατά του ανθρώπου τούτου;
30 απεκρίθησαν και είπον αυτώ· Ει μη ην ούτος κακοποιός, ουκ αν σοι παρεδώκαμεν αυτόν. 31 είπεν ούν αυτοίς ο Πιλάτος· Λάβετε αυτόν υμείς και κατά τον νόμον ύμών κρίνατε αυτόν. είπον ουν αυτώ οι Ιουδαίοι· Ημίν ουκ έξεστιν αποκτείναι ουδένα·

Άρα φίλε trexagireve , η συνάντηση Ιησού Πιλάτου έγινε δίχως ακροατήριο μέσα στο πραιτώριο και όχι στην αυλή , όπως παρερμηνεύοντας το κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο μου γράφεις λίγο πιο πάνω .
Οπότε παραμένει το ερώτημά μου για το πώς συνεννοήθηκαν .



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 23:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...

quote:
ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ
. 15 Ἠκολούθει δὲ τῷ Ἰησοῦ Σίμων Πέτρος καὶ ὁ ἄλλος μαθητής. ὁ δὲ μαθητὴς ἐκεῖνος ἦν γνωστὸς τῷ ἀρχιερεῖ, καὶ συνεισῆλθε τῷ Ἰησοῦ εἰς τὴν αὐλὴν τοῦ ἀρχιερέως· 16 ὁ δὲ Πέτρος εἱστήκει πρὸς τῇ θύρᾳ ἔξω. ἐξῆλθεν οὖν ὁ μαθητὴς ὁ ἄλλος, ὃς ἦν γνωστὸς τῷ ἀρχιερεῖ, καὶ εἶπε τῇ θυρωρῷ, καὶ εἰσήγαγε τὸν Πέτρον. 17 λέγει οὖν ἡ παιδίσκη ἡ θυρωρός τῷ Πέτρῳ· Μὴ καὶ σὺ ἐκ τῶν μαθητῶν εἶ τοῦ ἀνθρώπου τούτου; λέγει ἐκεῖνος· Οὐκ εἰμί. 18 εἱστήκεισαν δὲ οἱ δοῦλοι καὶ οἱ ὑπηρέται ἀνθρακιὰν πεποιηκότες, ὅτι ψῦχος ἦν, καὶ ἐθερμαίνοντο· ἦν δὲ μετ' αὐτῶν ὁ Πέτρος ἑστὼς καὶ θερμαινόμενος. 19 Ὁ οὖν ἀρχιερεὺς ἠρώτησε τὸν Ἰησοῦν περὶ τῶν μαθητῶν αὐτοῦ καὶ περὶ τῆς διδαχῆς αὐτοῦ…………………………………………………………….
………….28 Ἄγουσιν οὖν τὸν Ἰησοῦν ἀπὸ τοῦ Καϊάφα εἰς τὸ πραιτώριον· ἦν δὲ πρωΐ· καὶ αὐτοὶ οὐκ εἰσῆλθον εἰς τὸ πραιτώριον, ἵνα μὴ μιανθῶσιν, ἀλλ' ἵνα φάγωσι τὸ πάσχα. 29 ἐξῆλθεν οὖν ὁ Πιλᾶτος ἔξω πρὸς αὐτοὺς καὶ εἶπε
· Τίνα κατηγορίαν φέρετε κατὰ τοῦ ἀνθρώπου τούτου; 30 ἀπεκρίθησαν καὶ εἶπον αὐτῷ· Εἰ μὴ ἦν οὗτος κακοποιός, οὐκ ἄν σοι παρεδώκαμεν αὐτόν. 31 εἶπεν οὖν αὐτοῖς ὁ Πιλᾶτος· Λάβετε αὐτὸν ὑμεῖς καὶ κατὰ τὸν νόμον ὑμῶν κρίνατε αὐτόν. εἶπον οὖν αὐτῷ οἱ Ἰουδαῖοι· Ἡμῖν οὐκ ἔξεστιν ἀποκτεῖναι οὐδένα· 32 ἵνα ὁ λόγος τοῦ Ἰησοῦ πληρωθῇ ὃν εἶπε σημαίνων ποίῳ θανάτῳ ἤμελλεν ἀποθνήσκειν. 33 Εἰσῆλθεν οὖν εἰς τὸ πραιτώριον πάλιν ὁ Πιλᾶτος καὶ ἐφώνησε τὸν Ἰησοῦν καὶ εἶπεν αὐτῷ· Σὺ εἶ ὁ βασιλεὺς τῶν Ἰουδαίων; 34 ἀπεκρίθη αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς· Ἀφ' ἑαυτοῦ σὺ τοῦτο λέγεις ἢ ἄλλοι σοι εἶπον περὶ ἐμοῦ; 35 ἀπεκρίθη ὁ Πιλᾶτος· Μήτι ἐγὼ Ἰουδαῖός εἰμι; τὸ ἔθνος τὸ σὸν καὶ οἱ ἀρχιερεῖς παρέδωκάν σε ἐμοί· τί ἐποίησας; 36 ἀπεκρίθη Ἰησοῦς· Ἡ βασιλεία ἡ ἐμὴ οὐκ ἔστιν ἐκ τοῦ κόσμου τούτου· εἰ ἐκ τοῦ κόσμου τούτου ἦν ἡ βασιλεία ἡ ἐμή, οἱ ὑπηρέται ἄν οἱ ἐμοὶ ἠγωνίζοντο, ἵνα μὴ παραδοθῶ τοῖς Ἰουδαίοις· νῦν δὲ ἡ βασιλεία ἡ ἐμὴ οὐκ ἔστιν ἐντεῦθεν. 37 εἶπεν οὖν αὐτῷ ὁ Πιλᾶτος· Οὐκοῦν βασιλεὺς εἶ σύ; ἀπεκρίθη Ἰησοῦς· Σὺ λέγεις ὅτι βασιλεύς εἰμι ἐγὼ. ἐγὼ εἰς τοῦτο γεγέννημαι καὶ εἰς τοῦτο ἐλήλυθα εἰς τὸν κόσμον, ἵνα μαρτυρήσω τῇ ἀληθείᾳ· πᾶς ὁ ὢν ἐκ τῆς ἀληθείας ἀκούει μου τῆς φωνῆς. 38 λέγει αὐτῷ ὁ Πιλᾶτος· Τί ἐστιν ἀλήθεια; καὶ τοῦτο εἰπὼν πάλιν ἐξῆλθε πρὸς τοὺς Ἰουδαίους καὶ λέγει αὐτοῖς· Ἐγὼ οὐδεμίαν αἰτίαν εὑρίσκω ἐν αὐτῷ. 39 ἔστι δὲ συνήθεια ὑμῖν ἵνα ἕνα ὑμῖν ἀπολύσω ἐν τῷ πάσχα· βούλεσθε οὖν ὑμῖν ἀπολύσω τὸν βασιλέα τῶν Ἰουδαίων;
40 ἐκραύγασαν οὖν πάλιν πάντες λέγοντες· Μὴ τοῦτον ἀλλὰ τὸν Βαραββᾶν. ἦν δὲ ὁ Βαραββᾶς λῃστής.

Κεφάλαιο Ιθ΄
ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ
1 Τότε οὖν ἔλαβεν ὁ Πιλᾶτος τὸν Ἰησοῦν καὶ ἐμαστίγωσε. 2 καὶ οἱ στρατιῶται πλέξαντες στέφανον ἐξ ἀκανθῶν ἐπέθηκαν αὐτοῦ τῇ κεφαλῇ, καὶ ἱμάτιον πορφυροῦν περιέβαλον αὐτόν 3 καὶ ἔλεγον· Χαῖρε ὁ βασιλεὺς τῶν Ἰουδαίων· καὶ ἐδίδουν αὐτῷ ῥαπίσματα. 4 ἐξῆλθεν οὖν πάλιν ἔξω ὁ Πιλᾶτος καὶ λέγει αὐτοῖς· Ἴδε ἄγω ὑμῖν αὐτὸν ἔξω, ἵνα γνῶτε ὅτι ἐν αὐτῷ οὐδεμίαν αἰτίαν εὑρίσκω. 5 ἐξῆλθεν οὖν ὁ Ἰησοῦς ἔξω φορῶν τὸν ἀκάνθινον στέφανον καὶ τὸ πορφυροῦν ἱμάτιον, 6 καὶ λέγει αὐτοῖς· Ἴδε ὁ ἄνθρωπος. ὅτε οὖν εἶδον αὐτὸν οἱ ἀρχιερεῖς καὶ οἱ ὑπηρέται, ἐκραύγασαν λέγοντες· Σταύρωσον σταύρωσον αὐτὸν. λέγει αὐτοῖς ὁ Πιλᾶτος· Λάβετε αὐτὸν ὑμεῖς καὶ σταυρώσατε· ἐγὼ γὰρ οὐχ εὑρίσκω ἐν αὐτῷ αἰτίαν. 7 ἀπεκρίθησαν αὐτῷ οἱ Ἰουδαῖοι· Ἡμεῖς νόμον ἔχομεν, καὶ κατὰ τὸν νόμον ὀφείλει ἀποθανεῖν, ὅτι ἑαυτὸν Θεοῦ υἱὸν ἐποίησεν. 8 Ὅτε οὖν ἤκουσεν ὁ Πιλᾶτος τοῦτον τὸν λόγον, μᾶλλον ἐφοβήθη, 9 καὶ εἰσῆλθεν εἰς τὸ πραιτώριον πάλιν καὶ λέγει τῷ Ἰησοῦ· Πόθεν εἶ σύ; ὁ δὲ Ἰησοῦς ἀπόκρισιν οὐκ ἔδωκεν αὐτῷ.
10 λέγει οὖν αὐτῷ ὁ Πιλᾶτος· Ἐμοὶ οὐ λαλεῖς; οὐκ οἶδας ὅτι ἐξουσίαν ἔχω σταυρῶσαί σε καὶ ἐξουσίαν ἔχω ἀπολῦσαί σε; 11 ἀπεκρίθη Ἰησοῦς· Οὐκ εἶχες ἐξουσίαν οὐδεμίαν κατ' ἐμοῦ, εἰ μὴ ἦν δεδομένον σοι ἄνωθεν· διὰ τοῦτο ὁ παραδιδούς μέ σοι μείζονα ἁμαρτίαν ἔχει. 12 ἐκ τούτου ἐζήτει ὁ Πιλᾶτος ἀπολῦσαι αὐτόν· οἱ δὲ Ἰουδαῖοι ἔκραζον λέγοντες· Ἐὰν τοῦτον ἀπολύσῃς, οὐκ εἶ φίλος τοῦ Καίσαρος. πᾶς ὁ βασιλέα ἑαυτὸν ποιῶν ἀντιλέγει τῷ Καίσαρι. 13 ὁ οὖν Πιλᾶτος ἀκούσας τοῦτον τὸν λόγον ἤγαγεν ἔξω τὸν Ἰησοῦν, καὶ ἐκάθισεν ἐπὶ τοῦ βήματος εἰς τόπον λεγόμενον Λιθόστρωτον, Ἑβραϊστὶ δὲ Γαββαθᾶ· 14 ἦν δὲ παρασκευὴ τοῦ πάσχα, ὥρα δὲ ὡσεὶ ἕκτη· καὶ λέγει τοῖς Ἰουδαίοις· Ἴδε ὁ βασιλεὺς ὑμῶν. 15 οἱ δὲ ἐκραύγασαν· Ἆρον ἆρον, σταύρωσον αὐτόν. λέγει αὐτοῖς ὁ Πιλᾶτος· Τὸν βασιλέα ὑμῶν σταυρώσω; ἀπεκρίθησαν οἱ ἀρχιερεῖς· Οὐκ ἔχομεν βασιλέα εἰ μὴ Καίσαρα. 16 τότε οὖν παρέδωκεν αὐτὸν αὐτοῖς ἵνα σταυρωθῇ. 17 Παρέλαβον δὲ τὸν Ἰησοῦν καὶ ἤγαγον· καὶ βαστάζων τὸν σταυρὸν αὑτοῦ ἐξῆλθεν εἰς τὸν λεγόμενον κρανίου τόπον, ὃς λέγεται Ἑβραϊστὶ Γολγοθᾶ, 18 ὅπου αὐτὸν ἐσταύρωσαν, καὶ μετ' αὐτοῦ ἄλλους δύο ἐντεῦθεν καὶ ἐντεῦθεν, μέσον δὲ τὸν Ἰησοῦν. 19 ἔγραψε δὲ καὶ τίτλον ὁ Πιλᾶτος καὶ ἔθηκεν ἐπὶ τοῦ σταυροῦ· ἦν δὲ γεγραμμένον· Ἰησοῦς ὁ Ναζωραῖος ὁ βασιλεὺς τῶν Ἰουδαίων.
20 τοῦτον οὖν τὸν τίτλον πολλοὶ ἀνέγνωσαν τῶν Ἰουδαίων, ὅτι ἐγγὺς ἦν τῆς πόλεως ὁ τόπος ὅπου ἐσταυρώθη ὁ Ἰησοῦς· καὶ ἦν γεγραμμένον Ἑβραϊστί, Ἑλληνιστί, Ρωμαϊστί. 21 ἔλεγον οὖν τῷ Πιλάτῳ οἱ ἀρχιερεῖς τῶν Ἰουδαίων· Μὴ γράφε, ὁ βασιλεὺς τῶν Ἰουδαίων, ἀλλ' ὅτι ἐκεῖνος εἶπε, βασιλεύς εἰμι τῶν Ἰουδαίων. 22 ἀπεκρίθη ὁ Πιλᾶτος· Ὃ γέγραφα, γέγραφα. 23 Οἱ οὖν στρατιῶται ὅτε ἐσταύρωσαν τὸν Ἰησοῦν, ἔλαβον τὰ ἱμάτια αὐτοῦ καὶ ἐποίησαν τέσσαρα μέρη, ἑκάστῳ στρατιώτῃ μέρος, καὶ τὸν χιτῶνα· ἦν δὲ ὁ χιτὼν ἄραφος, ἐκ τῶν ἄνωθεν ὑφαντὸς δι' ὅλου. 24 εἶπον οὖν πρὸς ἀλλήλους· Μὴ σχίσωμεν αὐτόν, ἀλλὰ λάχωμεν περὶ αὐτοῦ τίνος ἔσται· ἵνα ἡ γραφὴ πληρωθῇ ἡ λέγουσα· Διεμερίσαντο τὰ ἱμάτιά μου ἑαυτοῖς, καὶ ἐπὶ τὸν ἱματισμόν μου ἔβαλον κλῆρον. 25 Οἱ μὲν οὖν στρατιῶται ταῦτα ἐποίησαν. εἱστήκεισαν δὲ παρὰ τῷ σταυρῷ τοῦ Ἰησοῦ ἡ μήτηρ αὐτοῦ καὶ ἡ ἀδελφὴ τῆς μητρὸς αὐτοῦ, Μαρία ἡ τοῦ Κλωπᾶ καὶ Μαρία ἡ Μαγδαληνή. 26 Ἰησοῦς οὖν ἰδὼν τὴν μητέρα καὶ τὸν μαθητὴν παρεστῶτα ὃν ἠγάπα, λέγει τῇ μητρί αὐτοῦ· Γύναι, ἴδε ὁ υἱός σου, 27 εἶτα λέγει τῷ μαθητῇ· Ἰδοὺ ἡ μήτηρ σου. καὶ ἀπ' ἐκείνης τῆς ὥρας ἔλαβεν ὁ μαθητὴς αὐτὴν εἰς τὰ ἴδια. …..


Σωστά λες ότι δεν είναι διάλογος αυός που "κάνουμε", πώς θα μπορούσε άλλωστε, τη στιγμή που θεωρείς ότι μπορείς να λές ότι θέλεις και να δημιουργείς εντυπώσεις χωρίς καμμία συνέπεια.

Σ' αυτό που παρέθεσες, σημείωσα αυτά που δικαιολογούν την άποψή μου, εσύ μπορείς να σημειώσεις από πού φαίνεται αυτό που γράφεις στο τέλος του μηνύματός σου;

quote:
Ευχαριστημένος φίλε μου; Τώρα διάβασε το και θα δεις που το λέει….
Αν προσέξεις είναι με τον Χριστό από την αρχή μέχρι το τέλος.

Επειδή λοιπόν το διάβασα και ΔΕΝ είδα πού το λέει και ΔΕΝ βλέπω άλλον, πλην του Πιλάτου, να είναι με το χριστό "μέχρι το τέλος".

Στην τελευταία σημείωση, φαίνεται ότι τότε είδαν το χριστό οι υπόλοιποι...

Σημείωσέ το εσύ να το ΔΟΥΝ όλοι, όπως έχεις υποχρέωση, αν φυσικά σ' ενδιαφέρει να υποστηρίζεις τους ισχυρισμούς σου και δεν σκοπεύεις στο "σε όποιον πιάσει".

Ή μπορείς να πείς ότι όντως είναι μια ιστοριούλα και να μην τη ψάχνουμε, επειδή κάνουμε κακό στο ποίμνιο όταν του το δείχνουμε και "κλονίζουμε" την πίστη του.

Αυτό μπορώ να δεχθώ, όχι όμως να προσπαθείς να βγάλεις ηλίθιους όποιους διαβάζουν ένα κείμενο που μόνο εσύ βλέπεις μέσα σ' αυτό, διάφορα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 00:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris, δεν σε παρεξηγώ , δουλεύεις καιδεν
προλαβαίνεις να διαβάζεις ότι γράφεται…
Αυτό που είπαμε για την Αγία Πρόκλα ή Πρόκλη και γυναίκα
του Πιλάτου δεν το είδες, μάλλον…
Επαναλαμβάνω λοιπόν, ότι η γυναίκα του Πιλάτου,που έγινε χριστιανή και μάλιστα αγία, μετέφερε στους υπόλοιπους χριστιανούς ότι συζητήθηκε μεταξύ Ιησου και Πιλάτου γιατί ήταν μπροστά…
Δεν πειράζει, απλά όταν δεν ξέρεις κάτι ρώτα…
Μην κάνεις τα λάθη που κάνουν κι άλλοι…Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2148438
Maintained by Digital Alchemy