ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Διάλογοι και αντίλογοι περί χριστιανισμού, μυθολογίας και κάθε είδους θρησκείας .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2008, 10:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητοί D Incubus και Γιάπετ, φταίει το ότι
είστε λίγο ...μικροί στην ηλικία για να καταλάβετε
αυτά τα πράγματα...

Αγαπητέ trexagireve, προφανώς θα έχεις δει τις ταυτότητες των συνομιλητών σου ή τις ληξιαρχικές πράξεις γεννήσεως τους ώστε να μπορείς να αποφαίνεσαι για την ηλικία τους.
Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, στείλε μου ένα πιστοποιητικό γεννήσεως που το χρειάζομαι ώστε να μην τρέχω να το βγάλω εγώ.

Εντελώς φιλικά, θα σε συμβούλευα να αναζητήσεις κάποιον άλλον τρόπο ώστε να επιβάλλεις την γνώμη σου διότι ο συγκεκριμένος δεν περνάει σε μένα τουλάχιστον.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2008, 10:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τόσο βαριέσαι ρε φίλε D Incubus ώστε προσπαθείς
να δημιουργήσεις θέμα εκεί που δεν υπάρχει; Σε νοιώθω συνέχεια
σαν ανάσα στον σβέρκο μου... Λίγο προσοχή,δεν χρειάζεται
να εκτίθεσαι...
Το χιούμορ δεν επιτρέπεται στους χριστιανούς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2008, 10:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί το λες αυτό, αγαπητε;
Σου απάντησα ακριβώς στον ίδιο "χιουμοριστικό" τόνο που απάντησες κι εσύ.
Όταν κάνεις ένα "χιουμοριστικό" σχόλιο θα πρέπει να είσαι σε θέση να δεχθείς το αντίστοιχο.

Καλή σου μέρα.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2008, 10:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είπα κι εγώ ξύπνησε άσχημα ο Γιώργος ή
δεν τού κατσε η γκόμενα... Επίσης αστείο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2008, 11:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ, δεν είναι ανάγκη να μετατρέπεσαι σε...

...ώστε να επιβάλλεις την άποψη σου ή να έχεις τον τελευταίο λόγο.

Προσπάθησε λοιπόν να κάνεις πραγματικά και καλοπροαίρετα αστεία ώστε να αποφύγουμε δυσάρεστες συνέπειες.

Καλή σου μέρα!




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2008, 11:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ D Incubus, μπορείς να βγάλεις το κράνος...
΄Ησουνα πειστικός και αρκετά σαφής...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2008, 12:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη που θα γράψω κάτι τέτοιο και το πιο πιθανό είναι να δεχτώ κυρώσεις από τους Συντονιστές αλλά δεν αντέχω και θα προβώ σε μια,ας το πούμε,προσωπική επίθεση.Νομίζω πως ο trexagireve συγκεντρώνει όλα τα χαρακτηριστικά που με κάνουν να πράξω έτσι.

quote:
Σε κάποιες ιδέες πρέπει να πιστεύεις, φίλε Georgobax,
για να θεωρείσαι προσδιορισμένος και να μην ξεφεύγεις
από τη "στρούγκα"... Κοινώς ή ανήκεις κάπου και τρώς
το "μαρκάρισμα" ή δεν δικαιούσαι δια να ομιλείς...
Αν και συνήθως τελευταία, υπάρχει κάλυψη άμα ανήκεις
σε κάποια "ιν" κινήματα και σε "κράζουν" άμα ανήκεις
στα "παλιά"... Είναι ΄μοδα κι αυτό ...Θα περάσει, όπως
τόσα άλλα...

Κλασική,κλασικότατη δοκιμασμένη στους αιώνες ηλίθια αντίληψη των Ελλήνων.Εγω είμαι άτσι και εσύ που είσαι αλλιώς ή θα κάτσει να με ακούσεις ή θα πάψεις να μιλάς (προφανώς αγαπητοί συνομιλητές χρησιμοποιώ όσο το δυνατό πιο κόσμιες εκφράσεις αλλά όλοι θα καταλάβατε τον τόνο που επιδιώκω).

Αναρωτιέμαι αγαπητέ trexagireve γιατί να ανήκουμε όλοι σε κάποια από τις κατηγορίες που δημιούργησε η θεώρηση σου για την ζωή?Και έστω πως η σοφία σου είναι ικανή να μας χωρίσει όλους σε κάποια από τις πολλες κατηγορίες σου,γιατί θα πρέπει να "κράζουμε" όλους όσους δεν ανήκουν στην δικιά μας κατηγορία?Και γιατί αυτός ο πανούργος και δολοπλόκος άνθρωπος που δεν κατηγοριοποιήθηκε δεν του επιτρέπεται "δια να ομιλεί"?Και γιατί μόνο τα in groups να προσφέρουν κάλυψη στα μέλη τους?Τα παλιά groups δηλαδή δεν προσφέρουν κάλυψη?Δεν λειτουργούν σαν μασωνίες?
Θυμάμαι από το πανεπιστήμιο μια χαρακτηριστική παραταξιακή ατάκα που αντικατροπτίζει τον δημοκρατισμό μας:"Σκάσε εσυ!Είσαι το 1% δεν μπορείς να μιλας".
Αν πιστεύεις πως κάποιος που ανήκει στο 97% του πληθυσμού όπως συμβαίνει με τους Χριστανούς Ορθόδοξους έχει το απόλυτο δικαιώμα να μιλά αυταρχικά και να περνά "αμάσητα" η γνώμη του,πλανάσαι αγαπητέ μου.

Ειλικρινά...
Αστειότητες αγαπητέ trexagireve...
Τουλάχιστον αστειότητες...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2008, 13:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Impious Varmint, τουλάχιστον με παρεξήγησες...
Βλέπεις αυτο που αναφέρεις δικό μου κείμενο, είναι αλήθεια,
όντως όλοι θέλουν να ανήκουν κάπου. Μην το αρνείσαι.
Δεν δημιούργησε η δική μου ιδέα τους διαχωρισμούς και τις
διαφορετικές ποσωπικότητες, υπάρχουν αστρολογία
και άλλες επιστήμες που λένε αυτά που εσύ λες βλακείες...
Εγώ δεν προσβάλομαι γιατί δεν είναι δικές μου ιδέες που
πρωτοέγραψα... επαναλαμβάνω, είναι αλλονών και επιστημόνων
μάλιστα...
Για την προσωπική επίθεση, αν πω ότι το περιμενα;...
Για το 97% που λες΄οτι θέλει να επιβληθεί στους άλλους,
τι να σου πω.. Μέχρι τώρα βίωνα μια κατάσταση, όπου άλλοι
πήγαιναν να επιβληθούν στου χριστιανούς...Με έκανες
κι έχασα την μπάλα τώρα...
Σε ευχαριστώ για τα κοπλιμάν, ανταποδίδω με χαρά να είσαι
καλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2008, 14:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν δημιούργησε η δική μου ιδέα τους διαχωρισμούς και τις
διαφορετικές ποσωπικότητες, υπάρχουν αστρολογία
και άλλες επιστήμες που λένε αυτά που εσύ λες βλακείες...
Εγώ δεν προσβάλομαι γιατί δεν είναι δικές μου ιδέες που
πρωτοέγραψα... επαναλαμβάνω, είναι αλλονών και επιστημόνων
μάλιστα...

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος επιστήμονας της ανθρωπολογίας,της κοινωνιολογίας ή κάποιας κοινωνικής επιστήμης που να διατύπωσε τέτοια ή παρόμοια αντίληψη με την παρακάτω:

quote:
Κοινώς ή ανήκεις κάπου και τρώς
το "μαρκάρισμα" ή δεν δικαιούσαι δια να ομιλείς

Αν είμαι τόσο λάθος,όσο θες εσύ να με βγάλεις,τότε ειλικρινά συγγνώμη.

Και κάτι ακόμα σχετικά με αυτό:

quote:
Μέχρι τώρα βίωνα μια κατάσταση, όπου άλλοι
πήγαιναν να επιβληθούν στου χριστιανούς

Ποιοι ακριβώς προσπάθησαν να επιβληθούν στους Χριστιανούς στην Ελλάδα και πότε ακριβώς?Εγω έχω απλά ένα μικρό παράδειγμα:Διαμάχη για την αναγραφή θρησκεύματος στις ταυτότητες.
Τα συμπεράσματα δικά σου...


Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2008, 19:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Impious Varmint, δεν έχεις ακούσει
περί αστρολογικής έδρας πανεπιστημιακού επιπέδου;
Δεν έχεις ακούσει για τόσες σχολές αποκρυφισμού,
αλλά και άλλων εσωτερικών σπουδών;...
Φίλε μου αν η ιστορια που διαβάζεις, ή ακόμη
η ελληνική νεότερη ιστορία, δεν λένε γα διωγμούς
πέρί πίστεως και ειδικά του χριστιανισμού, τι να πω
κατοικούμε σε αλλη χώρα.... Ότι γίνεται ,γίνεται
εβραικά κινούμενο, γίνεται για να διαλυθει ο χριστιανισμός,
ο ρόλος που παίζουν οι αιρέσεις είναι προβοκατόρικος
με μόνο στόχο τη φθορά της αληθινής θρησκείας...
Ανήκει ο καθένας μας κάπου, είτε το θές είτε όχι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2008, 00:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Μέχρι τώρα βίωνα μια κατάσταση, όπου άλλοι
πήγαιναν να επιβληθούν στου χριστιανούς

Impious Varmint
Ποιοι ακριβώς προσπάθησαν να επιβληθούν στους Χριστιανούς στην Ελλάδα και πότε ακριβώς ? Εγω έχω απλά ένα μικρό παράδειγμα:Διαμάχη για την αναγραφή θρησκεύματος στις ταυτότητες.



Κάποτε στην Καλαμάτα φίλε Impious Varmint , όπως μου διηγόταν ο πεθερός μου , ήταν ένας τύπος ονόματι Ψαλτάκος ο οποίος μόλις έβλεπε γαλοπούλα έτρεχε πανικόβλητος φωνάζοντας «Πιάστε την γιατί θα με φάει , θα με φάει , θα με φάει !» .
Όλοι έσπαγαν πλάκα μαζί του θεωρώντας τον τρελό , μέχρι που ανακάλυψαν ότι ήταν αυτός που τα βράδυα τους έκλεβε τις γαλοπούλες .

Κάπως έτσι λοιπόν φίλε μου και οι χριστιανοί , ενώ κυνηγούν όλες τις άλλες θρησκείες θέτοντας τους εμπόδια για τη δημιουργία ευκτήριων οίκων , ή παρεμποδίζοντας την δημιουργία κλιβάνων για την καύση των νεκρών , ή επεμβαίνουν στο νομοθετικό έργο με πλάγιους τρόπους , ταυτόχρονα διαμαρτύρονται ότι βρίσκονται υπό διωγμό και ότι είναι θύματα των αθέων , των αντιχρίστων και των λοιπών σκοτεινών δυνάμεων .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2008, 01:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κάπως έτσι λοιπόν φίλε μου και οι χριστιανοί , ενώ κυνηγούν όλες τις άλλες θρησκείες θέτοντας τους εμπόδια για τη δημιουργία ευκτήριων οίκων , ή παρεμποδίζοντας την δημιουργία κλιβάνων για την καύση των νεκρών , ή επεμβαίνουν στο νομοθετικό έργο με πλάγιους τρόπους , ταυτόχρονα διαμαρτύρονται ότι βρίσκονται υπό διωγμό και ότι είναι θύματα των αθέων , των αντιχρίστων και των λοιπών σκοτεινών δυνάμεων .


Η παραπληροφόρηση πάει σύννεφο από τον Σεσόστρη.
Κανείς Χριστιανός δεν θέτει εμπόδια για δημιουργία ευκτήριων οίκων. Υπάρχουν ευκτήριοι οίκοι αναγνωρισμένων θρησκειών. Πιστεύω πως υπάρχουν αρμόδιοι φορείς που φροντίζουν για την έκδοση ή όχι αδειών και άσε το παραμύθι με τους Χριστιανούς.

Κανείς Χριστιανός δεν παρεμπόδισε τη δημιουργία κλιβάνων, φούρνων, και ότι άλλο τραβάει η ψυχή του καθενός. Κάθε άνθρωπος μπορεί αν το επιθυμεί, μετά το θάνατό του να ορίσει κάποιους να τον κάνουν ακόμη και σουβλάκι και να τον ξεροψήσουν στα κάρβουνα, γούστο του και καπέλο του.
Κανείς, όμως, Σεσόστρης ή Ψηλός δεν θα επιβάλλει στους Χριστιανούς πως θα αποχαιρετούν τα αγαπημένα τους πρόσωπα, παραβιάζοντας το τυπικό που ορίζει η Πίστη τους.

Βεβαίως και οι Χριστιανοί βρίσκονται υπό διωγμό σήμερα στην Ελλάδα. Φτάνει να δει κανείς πως αν και πλειοψηφία υποχρεώνονται να υποκύπτουν στις επιθυμίες των λίγων.
Έχει και η ανοχή τα όριά της.

Πουθενά αλλού στον κόσμο δεν συμβαίνει αυτό. Μόνο στην μπανανία το βλέπουμε να συμβαίνει, όπως έχουν καταντήσει τη χώρα μας τα τσιράκια της νέας τάξης πραγμάτων.

Δεν ξέρω αν υπάρχει παρακάτω πάτος που μπορούμε να πιάσουμε σαν έθνος και σαν λαός όπως έχουμε καταντήσει. Μόνο λύπηση και απέχθεια προκαλούμε σε όσους μα βλέπουν και μας παρατηρούν σήμερα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2008, 01:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Κανείς Χριστιανός δεν θέτει εμπόδια για δημιουργία ευκτήριων οίκων.

"Δια την ανέγερσιν η λειτουργίαν ναού οιουδήποτε δόγματος προαπαιτείται άδεια της οικείας ανεγνωρισμένης εκκλησιαστικής αρχής και του Υπουργείου Θρησκευμάτων και Εθνικής Παιδείας" (Αρ. 1 ΑΝ 1363/38).

"Δια την ανέγερσιν παντός ναού οιουδήποτε δόγματος απαιτείται άδεια του αρμοδίου κατά περιφέρειαν Μητροπολίτου και έγκρισις του Υπουργείου Θρησκευμάτων και Εθνικής Παιδείας" (Αρ. 41 ΑΝ 1369/38)

Στους παραπάνω νόμους βασίστηκε η άρνηση ανέγερσης ναών άλλων δογμάτων, όπως π.χ. του βουδιστικού ναού στη Χαλκιδική.

Οι παραπάνω νόμοι τροποποιήθηκαν μόλις το 2006 όπου καταργήθηκε και η προϋπόθεση της έγκρισης του Μητροπολίτη.

quote:
Ψηλός
Πιστεύω πως υπάρχουν αρμόδιοι φορείς που φροντίζουν για την έκδοση ή όχι αδειών και άσε το παραμύθι με τους Χριστιανούς.

Η αρμόδια υπηρεσία για την ανέγερση ΟΛΩΝ των κτιρίων στην Ελλάδα είναι η Πολεοδομία, η οποία εγκρίνει την άδεια ανέγερσης οποιουδήποτε κτιρίου, ιδιωτικού ή δημόσιου. ΕΞΑΙΡΕΣΗ αποτελούν οι χριστιανικοί ναοί, που έχουν δική τους πολεοδομία, τη "Ναοδομία" η οποία εγκρίνει η ίδια τις άδειες, λειτουργώντας ως κράτος εν κράτει.

Οντως, μόνο στην μπανανία συμβαίνουν αυτά.

quote:
Ψηλός
Βεβαίως και οι Χριστιανοί βρίσκονται υπό διωγμό σήμερα στην Ελλάδα. Φτάνει να δει κανείς πως αν και πλειοψηφία υποχρεώνονται να υποκύπτουν στις επιθυμίες των λίγων.

Αυτό ξεπερνάει ακόμη και την πιο αρρωστημένη φαντασία.

Οταν όμως θα καταλάβουν οι χριστιανοι πως δεν είναι συνέταιροι του ελληνικού κράτους (για να επιβάλουν τις απόψεις τους), όταν κατανοήσουν πως για το ελληνικό κράτος δεν αποτελούν τίποτε διαφορετικό από τον βουδιστή, το μουσουλμάνο ή τον Μάρτυρα του Ιεχωβά, όταν κατανοήσουν πως το θρήσκευμά αποτελεί μια προσωπική πεποίθηση και δεν τους δίνει δικαίωμα συνιδιοκτησίας στο ελληνικό κράτος, τότε ίσως σταματήσουν να βλέπουν αυτοί οι πιστοί της κρατικοδίαιτης ασιατικής θρησκείας κάθε προσπάθεια απαγκίστρωσης του ελληνισμού από τον έλεγχο της εκκλησίας ως "διωγμό".

quote:
Ψηλός
Μόνο λύπηση και απέχθεια προκαλούμε σε όσους μα βλέπουν και μας παρατηρούν σήμερα.

Η αλήθεια είναι πως στους υπόλοιπους πολιτισμένους λαούς που μας παρατηρούν, τα δρώμενα στο "Αφγανιστάν της Ευρώπης", όπως μας αποκαλούν, μόνο γέλια και θυμηδία προκαλούν. Α, και καταδίκες από το ευρωπαϊκό δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων για παραβίαση των θρησκευτικών ελευθεριών.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2008, 09:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Μκεδόν, διαθλάς συνέχεια την αλήθεια
και απορώ μαζί σου... Δηλαδή, η επικρατούσα θρησκεία
να μην έχει λόγο στο τι δόγματα υπηρεούν οι ευκτήριοι οίκοι;
Ακόμη και του σατανισμού; υπάρχουν κάποια όρια, που λένε
ότι όπως δεν θα επιτρέπονταν λέσχη δολοφόνων, έτι και κάποια
θρησκευτικά όρια ενεργούν όρια απλά. γιατί πάντα πρέπει να
υπάρχιε και όριο, δεν νομίζεις;
Η διαφορετικότητα κάθε χώρας και ειδικά χωρών καθολικών δογμάτων
όπου έχουν απελευθερώσει σε απλές τελετές τα πιστεύω τους
δεχόμενοι κάθε χρόνο και άλλους νεωτερισμούς, μια εκκλησία
εντελώς υλική, προκειμένου να ικανοποιεί τις διαθέσεις των
πιστών κι όχι να τους καθοδηγεί, μπορώ να πω ότι είναι εμφανής
σε σχέση με την ανατολική ορθόδοξη εκκλησία που κρατά παραδόσεις
όπως υπαγορεύει και το πηδάλιο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2008, 09:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Δηλαδή, η επικρατούσα θρησκεία
να μην έχει λόγο στο τι δόγματα υπηρεούν οι ευκτήριοι οίκοι;

Ο όρος "επικρατούσα θρησκεία" που αναφέρεται στο Σύνταγμα, έχει νόημα στατιστικής ανάλυσης και δηλώνει απλά αριθμητική υπεροχή.Ούτε πρόσθετα δικαιώματα σε σχέση με τους υπόλοιπους πολίτες θεμελιώνει, ούτε τους δίνει το δικαίωμα να έχουν λόγο πάνω στα εσωτερικά άλλων δογμάτων.

quote:
trexagireve
Ακόμη και του σατανισμού;

Η έγκριση ή όχι ανέγερσης ευκτηρίων οίκων αποτελεί αρμοδιότητα της πολιτείας που έχει το δικαίωμα να απορρίψει το αίτημα ενός δόγματος, αν αυτό δεν αποτελεί "γνωστή" θρησκεία. "Γνωστή θρησκεία", σύμφωνα με γνωμοδότηση του Συμβουλίου της Επικρατείας είναι αυτή που δεν προσβάλλει τα δημόσια ήθη, που δεν ασκεί αθέμιτο προσηλυτισμό και που η λατρεία της είναι ανοιχτή σε όλους. Ο σατανισμός δεν εμπίπτει στην κατηγορία αυτή, καθώς δεν τηρεί της προϋποθέσεις.

Σε κάθε περίπτωση, αρμόδιος για να αποφασίσει είναι το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκεύματος και όχι ο κάθε χριστιανός φουστανοφόρος.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2008, 09:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Μακεδόν, δεν συζητάμε για το Σύνταγμα, αλλά,
για ένα κώδικα τάξης, που πρέπει να έχει κάθε κράτος
για να προστατευτεί από άνομους σκοπούς...Ούτς ή άλλως,
πλέον λες δεν ισχύει άδεια από μητροπολίτη...
Χαίρομαι πυέχουμε τα ίδια όρια με αυτά που γράφιες για
τον σατανισμό, αλλά το θέμα δεν μπορεί να είναι μόνο
γραφειοκρατικό, ξέρεις πιστεύω, ποσες οργανώσεις υπάρχουν
που κρύβουν άλλες από πίσω τους. Αυτό πως θα βρίσκεται;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2008, 10:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Βεβαίως και οι Χριστιανοί βρίσκονται υπό διωγμό σήμερα στην Ελλάδα. Φτάνει να δει κανείς πως αν και πλειοψηφία υποχρεώνονται να υποκύπτουν στις επιθυμίες των λίγων.

Αυτό ξεπερνάει ακόμη και την πιο αρρωστημένη φαντασία.

Οταν όμως θα καταλάβουν οι χριστιανοι πως δεν είναι συνέταιροι του ελληνικού κράτους (για να επιβάλουν τις απόψεις τους),
macedon



Όχι οι Χριστιανοί δεν είναι συνέταιροι του ελληνικού κράτους, αλλά οι κύριοι του κράτους αυτού, τις επιθυμίες των οποίων, καλά θα κάνουν, οι εκλεγμένοι άρχοντες του κράτους, να τις ακούνε και να τις σέβονται και να μην σπεύδουν, μετά την εκλογή τους, να δηλώνουν υποτέλεια και υποταγή στη θέληση των ισχυρών του κόσμου.


quote:
macedon
όταν κατανοήσουν πως για το ελληνικό κράτος δεν αποτελούν τίποτε διαφορετικό από τον βουδιστή, το μουσουλμάνο ή τον Μάρτυρα του Ιεχωβά,

Αυτό είναι δική σου άποψη και αποτελεί την άποψη και κάποιων άλλων, μιας ασήμαντης μειοψηφίας, που απλά έτυχε να γεννηθούν εντός των συνόρων της ελληνικής επικράτειας.

quote:

quote:
Ψηλός
Μόνο λύπηση και απέχθεια προκαλούμε σε όσους μα βλέπουν και μας παρατηρούν σήμερα.

Η αλήθεια είναι πως στους υπόλοιπους πολιτισμένους λαούς που μας παρατηρούν, τα δρώμενα στο "Αφγανιστάν της Ευρώπης", όπως μας αποκαλούν, μόνο γέλια και θυμηδία προκαλούν. Α, και καταδίκες από το ευρωπαϊκό δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων για παραβίαση των θρησκευτικών ελευθεριών.
macedon



Από πότε οι "υπόλοιποι πολιτισμένοι λαοί" ανέλαβαν να παίζουν το ρόλο του ρυθμιστή της συνείδησης του Έλληνα;

Οι "υπόλοιποι πολιτισμένοι λαοί της Ευρώπης" έχουν και αυτοί τους νόμους τους και οι χώρες τους δεν είναι ξέφραγο αμπέλι όπου ο καθένας μπορεί να κάνει ή να λέει ό, τι του καπνίσει.

Ο σεβασμός της ελεύθερης έκφρασης δεν πάει να πει ότι ο λαός αφήνεται στη βούληση των διάφορων επιτήδειων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2008, 10:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κανείς Χριστιανός δεν παρεμπόδισε τη δημιουργία κλιβάνων, φούρνων, και ότι άλλο τραβάει η ψυχή του καθενός. Κάθε άνθρωπος μπορεί αν το επιθυμεί, μετά το θάνατό του να ορίσει κάποιους να τον κάνουν ακόμη και σουβλάκι και να τον ξεροψήσουν στα κάρβουνα, γούστο του και καπέλο του.
Κανείς, όμως, Σεσόστρης ή Ψηλός δεν θα επιβάλλει στους Χριστιανούς πως θα αποχαιρετούν τα αγαπημένα τους πρόσωπα, παραβιάζοντας το τυπικό που ορίζει η Πίστη τους.

Αγαπητέ, για ποιά παραβίαση του τυπικού που ορίζει η χριστιανική θρησκεία μιλάς;
Απαγορεύτηκε ποτέ σε κάποιον Χριστιανό να θαφτεί όπως ορίζει το τυπικό της Εκκλησίας;

Πριν λίγα χρόνια είχαν εγερθεί ισχυρές αντιθέσεις στο νόμο περί καύσης των νεκρών.
Κανείς δεν θα επιβάλλει την καύση των νεκρών αν ο ίδιος ο νεκρός πριν τον θάνατο του δεν έχει ζητήσει κάτι τέτοιο διότι πρέπει να υπάρχει η συγκατάθεση του.
Σε παρακαλώ, μην δημιουργείς λανθασμένες εντυπώσεις.

Όποιος έχει ζητήσει να καεί μετά θάνατον, μπορεί να αποτεφρωθεί.
Όποιος έχει ζητήσει να θαφτεί, θα θαφτεί.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

quote:
Αυτό είναι δική σου άποψη και αποτελεί την άποψη και κάποιων άλλων, μιας ασήμαντης μειοψηφίας, που απλά έτυχε να γεννηθούν εντός των συνόρων της ελληνικής επικράτειας.

Όπως έτυχε και για σένα, σωστά;
Ομολογώ πως αυτή η πρόταση σου σφύζει από αγάπη, αγαπητέ Ψηλέ.
Εύγε!





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2008, 11:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τρεχαγυρευε
Φίλε Μακεδόν, δεν συζητάμε για το Σύνταγμα, αλλά,
για ένα κώδικα τάξης, που πρέπει να έχει κάθε κράτος
για να προστατευτεί από άνομους σκοπούς...Ούτς ή άλλως,
πλέον λες δεν ισχύει άδεια από μητροπολίτη...
Χαίρομαι πυέχουμε τα ίδια όρια με αυτά που γράφιες για
τον σατανισμό, αλλά το θέμα δεν μπορεί να είναι μόνο
γραφειοκρατικό, ξέρεις πιστεύω, ποσες οργανώσεις υπάρχουν
που κρύβουν άλλες από πίσω τους.
Αυτό πως θα βρίσκεται;

Ένα άλλο παράδειγμα "φίμωσης της ελευθερίας έκφρασης", για ορισμένους, είναι και η περίπτωση της σαϊεντολογίας στην Ελλάδα.

Παραθέτων ένα απόσπασμα ενός άρθρου που βρήκα εδώ:
http://www.egolpio.com/AIRESIS/dikasthriakh_antimetopisis.htm


"….. στην προηγούμενη μορφή των Σαϊεντολόγων στην Ελλάδα, το περιβόητο Κέντρο της Εφηρμοσμένης Ψυχολογίας, το γνωστό σε όλους ΚΕΦΕ, το οποίο λειτουργούσε στην Αθήνα επί της οδού Πατησίων και το όποιο μετά από έρευνα των Εισαγγελικών αρχών που έλαβε χώρα αυτεπαγγέλτως, βρέθηκαν, όχι μυστικά αρχεία ή ευαίσθητα αρχεία για τα όποια πολύς λόγος γίνεται τώρα τελευταία, αλλά βρέθηκαν κανονικά, τακτικά αρχεία παρακολουθήσεων και εμπιστευτικών πληροφοριών. Αρχεία για τις κινήσεις του στρατού, αρχεία για τον τρόπο δομής της Αστυνομίας, αρχεία για την δομή της Εκκλησίας, αρχεία συγκεκριμένα για ιερατικούς αρχηγούς, για τον Μακαριώτατο, για διαφόρους Σεβασμιωτάτους Μητροπολίτες. Όλα αυτά μάλιστα αναφέρονται εξαντλητικά στην έκθεση κατασχέσεως που συνέταξε ο αρμόδιος Εισαγγελέας. Η υπόθεση αυτή οδηγήθηκε βεβαίως ενώπιον των Ποινικών Δικαστηρίων, όπου και κατεδικάσθησαν για τα εγκλήματα αυτά. Επίσης οδηγήθηκε η συγκεκριμένη υπόθεση ενώπιον και των Αστικών Δικαστηρίων, με απόφαση των οποίων διατάχθηκε η οριστική διάλυση του συγκεκριμένου παρανόμου σωματείου. Αλλάζοντας λοιπόν τώρα μορφή, οι ίδιοι άνθρωποι, μη ονομαζόμενοι πλέον ως Κέντρο Εφαρμοσμένης Ψυχολογίας, αλλά ονομαζόμενοι ως "Εκκλησία της Σαϊεντολογίας", εζήτησαν αυτή την άδεια που το Ελληνικό Δημόσιο δεν τους χορήγησε.
Στη δίκη αυτή, η οποία εκκρεμεί ενώπιον του Συμβουλίου της Επικρατείας έχει παρέμεβει, για να εκθέσει όλα αυτά τα επιχειρήματα, τόσο η Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών, όσο και ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος κ. κ. Χριστόδουλος. Και η δίκη αυτή μετά από διάφορες αναβολές στις οποίες συμμετέχει επισήμως πλέον και η Εκκλησία, έχει προσδιορισθεί για να δικαστεί στις 6/12/2002, δεν έχει δηλαδή δικαστεί ακόμα και βεβαίως αναμένεται η εκδίκαση της με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, πολύ δε περισσότερο την στιγμή που λόγω της μεγάλης της σπουδαιότητας έχει καθορισθεί να εκδικασθεί από την Ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας."


Κάποιες άλλες πληροφορίες υπάρχουν και εδώ:
http://users.hellasnet.gr/panelppv/elliniko.htm


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2008, 12:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Ψηλέ, όταν μιλάς με τον Μακεδον,
ξέρεις ότι εφαρμόζει πάντα δυο μέτρα και δυο σταθμά...
Αλλά η απορία μου είναι αυτός δεν βλέπει την θρησκευτική
ασυδοσία, ήχαίρεται που τη βλέπει;
Δεν βλέπει ότι τα παραδείγματα ενασχόλησης με τον σατανισμό
είναι πολλάκαι μέσα από την κοινωνία μας;
Όσο για την Σαιεντολογία, αυτή τη φασιστική, όπως τη λένε
και πρώην μέλη της, αλλά και η απανθρωπιά και εκμετάλευση
φαίνεται κι από ις συνθήκες σχέσεων των μελών με την οργάνωση την
ίδια.. Αυτά όμως δεν τα ακουμπάει κανείς, γιατί πέφτουν
κεφάλια... Με τον χριστιανισμό, όμως να τα βάζουν όλοι
έτσι να ξεχαρμανιάζουν...
Κρίμα να έχει τοση ανάγκη εκτόνωσης ο διωκόμενος σήμερα άνθρωπος,
κρίμα να τον αναγκάζουν να αντιδρά κι΄οχι να δρά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2008, 12:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus
quote:
Κανείς Χριστιανός δεν παρεμπόδισε τη δημιουργία κλιβάνων, φούρνων, και ότι άλλο τραβάει η ψυχή του καθενός. Κάθε άνθρωπος μπορεί αν το επιθυμεί, μετά το θάνατό του να ορίσει κάποιους να τον κάνουν ακόμη και σουβλάκι και να τον ξεροψήσουν στα κάρβουνα, γούστο του και καπέλο του.
Κανείς, όμως, Σεσόστρης ή Ψηλός δεν θα επιβάλλει στους Χριστιανούς πως θα αποχαιρετούν τα αγαπημένα τους πρόσωπα, παραβιάζοντας το τυπικό που ορίζει η Πίστη τους.

Αγαπητέ, για ποιά παραβίαση του τυπικού που ορίζει η χριστιανική θρησκεία μιλάς;



Μιλώ για την απαίτηση ορισμένων που επιλέγουν την καύση και θέλουν να επιβάλλουν στην Εκκλησία να αλλάξει το τυπικό της έτσι ώστε να τους ψάλλεται, με το ζόρι, η εξόδειος ακολουθία.

Δεν είναι δυνατόν να φτιάξει ο καθένας μια "εκκλησία" στα μέτρα του, όπως δεν είναι δυνατόν να φτιάξει ο καθένας μας ένα έννομο κράτος στα μέτρα του.
Είτε επιλέγεις να ζεις σύμφωνα με τους κανόνες της Εκκλησίας, είτε επιλέγεις την "ελευθερία σου" και σέβεσαι τις επιλογές σου.


quote:
Dying_IncubusΣε παρακαλώ, μην δημιουργείς λανθασμένες εντυπώσεις.

Λάθος εντυπώσεις δημιουργούνται όταν υπάρχει άγνοια. Εγώ, πιο πάνω, εξήγησα το ποιος προσπαθεί να επιβάλλει τι και σε ποιον.

quote:
Dying_Incubus
Όποιος έχει ζητήσει να καεί μετά θάνατον, μπορεί να αποτεφρωθεί.
Όποιος έχει ζητήσει να θαφτεί, θα θαφτεί.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.



Σωστά, με τις ανάλογες προϋποθέσεις και υποχρεώσεις που απορρέουν από την επιλογή του καθενός, πιστεύω να συμφωνείς;


quote:

quote:
Αυτό είναι δική σου άποψη και αποτελεί την άποψη και κάποιων άλλων, μιας ασήμαντης μειοψηφίας, που απλά έτυχε να γεννηθούν εντός των συνόρων της ελληνικής επικράτειας.

Όπως έτυχε και για σένα, σωστά;
Ομολογώ πως αυτή η πρόταση σου σφύζει από αγάπη, αγαπητέ Ψηλέ.
Εύγε!
Dying_Incubus



Ναι, όπως έτυχε και σε μένα, μόνο που εγώ δεν πετσοκόβω την ιστορία της χώρας μου πετώντας στα σκουπίδια τα πιο μεγάλα και λαμπρά κομμάτια της.
Ούτε μίσος και μισαλλοδοξία ήλθα να σπείρω στο παρόν φόρουμ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2008, 12:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Όχι οι Χριστιανοί δεν είναι συνέταιροι του ελληνικού κράτους, αλλά οι κύριοι του κράτους αυτού

Κάνεις λάθος. Κύριοι του κράτους αυτού είναι οι Ελληνες και μια απλή ματιά στο ελληνικό σύνταγμα μπορεί να στο βεβαιώσει.

Ούτε οι χριστιανοί, ούτε οι Ολυμπιακοί, ούτε οι οπαδοί της Άντζελας Δημητρίου ούτε οποιαδήποτε άλλη ομάδα που έχει συγκεκριμένες προσωπικές πεποιθήσεις μπορούν να θεωρηθούν κύριοι του κράτους αυτού εξαιτίας των πεποιθήσεων αυτών.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2008, 13:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα εσύ ρε φίλε Μακεδον, δηλώνεις ότι οι
χριστιανοί δεν είναι Έλληνες και πέρα από την απρέπεια
σου αυτή, πιστεύεις ότι δεν ξέρει κανείς
την έννοια "παράθυρο"; Ή ότι άλλοι κυβερνούν
κι όχι το κράτος που λές εσύ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2008, 14:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Μα εσύ ρε φίλε Μακεδον, δηλώνεις ότι οι
χριστιανοί δεν είναι Έλληνες

Οι πατέρες του δόγματός σου το δηλώνουν αυτό, οι οποίοι κάνουν σαφή διαχωρισμό τόσο ανάμεσα στους χριστιανούς και στους Ελληνες (ακόμη και τον 18ο αιώνα), όσο και ανάμεσα στην πατρίδα και τους χριστιανούς.

Εγώ απλά επαναλαμβάνω αυτά που υποστηρίζουν οι εν λόγω "αγιοι πατέρες" της ορθοδοξίας.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 10:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μιλώ για την απαίτηση ορισμένων που επιλέγουν την καύση και θέλουν να επιβάλλουν στην Εκκλησία να αλλάξει το τυπικό της έτσι ώστε να τους ψάλλεται, με το ζόρι, η εξόδειος ακολουθία.

Δεν είναι δυνατόν να φτιάξει ο καθένας μια "εκκλησία" στα μέτρα του, όπως δεν είναι δυνατόν να φτιάξει ο καθένας μας ένα έννομο κράτος στα μέτρα του.


Ωραία.
Παρόλα αυτά δεν έχω δει κάποια προσπάθεια μιας μερίδας ανθρώπων που να ζητούν να αποτεφρωθούν μετά θάνατον και μετά να επιθυμούν να τους ψάλλει ο παπάς την εξόδειο ακολουθία.
Ούτε σε συζητήσεις μου με διάφορους ανθρώπους για το συγκεκριμένο θέμα έχω ακούσει κάποιον να μου αναφέρει κάτι αντίστοιχο.
Αυτό που ζητείται είναι να τους επιτρέπεται η αποτέφρωση μετά θάνατον στους κατάλληλους χώρους για αυτό.
Πολύ απλό πράγμα το οποίο δεν απειλεί την Εκκλησία.

quote:
Σωστά, με τις ανάλογες προϋποθέσεις και υποχρεώσεις που απορρέουν από την επιλογή του καθενός, πιστεύω να συμφωνείς;

Για εσένα λοιπόν ποιές είναι οι απαραίτητες προϋποθέσεις κι υποχρεώσεις που απορρέουν από την συγκεκριμένη επιλογή ενός ανθρώπου;

quote:
Ναι, όπως έτυχε και σε μένα, μόνο που εγώ δεν πετσοκόβω την ιστορία της χώρας μου πετώντας στα σκουπίδια τα πιο μεγάλα και λαμπρά κομμάτια της.
Ούτε μίσος και μισαλλοδοξία ήλθα να σπείρω στο παρόν φόρουμ.

Και γιατί να επιθυμεί να πετσοκόψει την ιστορία του Κράτους μας, να σπείρει μισαλλοδοξία και μίσος κάποιος άλλος συνομιλητής μας;
Εσύ πχ θα πεις ότι παρατηρείς ότι αυτό κάνει.
Αυτός θα πει το ίδιο για σένα.
Τελικά ποιός θα έχει δίκιο;



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2008, 10:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ φίλε Μακεδόν, προσπαθείς να διαχωρίσεις
τος χριστιανούς από την Ελλάδα, που πάλι είναι
χριστιανική(πόσο θράσος απαιτεί κάτι τέτοιο!)
κι όχι οι άγιοι πατέρες..Τιμήμας που είμαστε
Έλληνες και χριστιανοί.. Τι περισσότερο: Η καλύτερη
εθνικότητα και η καλύτερη θρησκεία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2008, 00:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Δια την ανέγερσιν η λειτουργίαν ναού οιουδήποτε δόγματος προαπαιτείται άδεια της οικείας ανεγνωρισμένης εκκλησιαστικής αρχής και του Υπουργείου Θρησκευμάτων και Εθνικής Παιδείας" (Αρ. 1 ΑΝ 1363/38).

"Δια την ανέγερσιν παντός ναού οιουδήποτε δόγματος απαιτείται άδεια του αρμοδίου κατά περιφέρειαν Μητροπολίτου και έγκρισις του Υπουργείου Θρησκευμάτων και Εθνικής Παιδείας" (Αρ. 41 ΑΝ 1369/38)

Στους παραπάνω νόμους βασίστηκε η άρνηση ανέγερσης ναών άλλων δογμάτων, όπως π.χ. του βουδιστικού ναού στη Χαλκιδική.

Οι παραπάνω νόμοι τροποποιήθηκαν μόλις το 2006 όπου καταργήθηκε και η προϋπόθεση της έγκρισης του Μητροπολίτη


Είναι απαραίτητο πριν κάνω σχόλια για το νόμο αυτό της δικτατoρίας του Μεταξά να δούμε με προσοχή το παρακάτω κείμενο:

Στην Πόλη, την Ίμβρο και την Τένεδο, η Άγκυρα χρησιμοποίησε, από το 1923 μέχρι σήμερα, ανάλογα με την εκάστοτε συγκυρία, ποικιλία μεθόδων καταπίεσης. Από την προσπάθεια περιορισμού των μη ανταλλάξιμων Ελλήνων, τις οικονομικές διακρίσεις και την πολιτιστική γενοκτονία μέχρι φόνους, όπως εκείνοι των ομογενών κατά τις εξορίες διαρκούντος του δευτέρου παγκοσμίου πολέμου, κατά τα Σεπτεμβριανά ή κατά τον διωγμό στην Ίμβρο.

Στη Θράκη, η Άγκυρα χρησιμοποίησε και χρησιμοποιεί τα εξής τακτικά μέσα:

Τη συνένωση και τον εκτουρκισμό των μουσουλμανικών μειονοτήτων, περιλαμβανομένων των Πομάκων και των Αθιγγάνων, έτσι ώστε να αποκτήσουν τουρκική εθνική συνείδηση και να θεωρήσουν την Τουρκία "μητέρα πατρίδα" τους.

Την αναγνώριση, της μιας αυτής μειονότητας ως "τουρκικής".

Την "αναβάθμιση" της μειονότητας σε "κοινότητα" (ήδη η Άγκυρα και οι εδώ πράκτορες της μιλούν για "τουρκική κοινότητα"), και χωρίς αμφιβολία, την περαιτέρω τεχνητή προαγωγή της.

Τέταρτη επιδίωξη του τουρκικού κράτους είναι η διατήρηση και ενίσχυση της νομιμοποίησης του να ενδιαφέρεται για τη μειονότητα, παρά τις γενοκτονίες των Αρμενίων, των Ποντίων και των άλλων Ελλήνων της Μικράς Ασίας, παρά τα συνεχιζόμενα εγκλήματα εναντίον των Κυπρίων και των Κούρδων και παρά την ωμή παραβίαση της Σύμβασης της Λωζάνης περί ανταλλαγής πληθυσμών και της Συνθήκης Ειρήνης της Λωζάννης, που στηρίζονται στην αμοιβαιότητα.

Η Άγκυρα προσπαθεί, επίσης, να δημιουργήσει την εντύπωση, πως οι Μουσουλμάνοι έχουν κάποιου είδους εθνικά δικαιώματα επί τμημάτων της ελληνικής επικράτειας.

Στην προσπάθεια αυτή εντάσσεται και η θέση της Τουρκίας, ότι μόνον προς την κατεύθυνση μεγαλύτερου εξισλαμισμού πρέπει να μεταβληθεί η πληθυσμιακή σύνθεση των περιοχών της ελληνικής Θράκης, όπου σήμερα διαμένουν Μουσουλμάνοι. Η Τουρκία επιδιώκει, συγχρόνως, να πυκνώσει και να ενισχύσει την παρουσία των Μουσουλμάνων στις περιοχές όπου ήδη ευρίσκονται, αλλά και να επεκτείνει την παρουσία αυτή, ιδίως εδώ στο νομό Έβρου, ώστε να δημιουργηθεί "συνέχεια" με την τούρκικη επικράτεια.

Φαίνεται ότι, για να επιτύχει αυτά η Τουρκία δαπανά μεγάλα ποσά μέσω του Γενικού Προξενείου Κομοτηνής. Η τουρκική πολιτική αποβλέπει στη δημιουργία δεσμών πολιτικών (δηλαδή αλυτρωτικών), οικονομικών (υπό την κηδεμονία της Άγκυρας), και "πολιτιστικών" (συνισταμένων στην από κοινού πρόσληψη της κρατικής τούρκικης προπαγάνδας) μεταξύ δυτικής και ανατολικής Θράκης αλλά και μεταξύ δυτικής Θράκης και νοτίων βουλγαρικών επαρχιών και στην "λειτουργική", de facto ενοποίηση όλων αυτών των περιοχών με πολιτικό κέντρο αναφοράς την Άγκυρα και με τοπικό κέντρο αναφοράς (οικονομικό, μορφωτικό, συγκοινωνιακό κ.λπ.) την Αδριανούπολη.

Οι επαφές των γνωστών πρακτόρων της Τουρκίας με ομολόγους τους στην Βουλγαρία είναι ενδεικτικές της τακτικής αυτής. Κεντρικό στοιχείο της οποίας είναι και ο έλεγχος επί των Μουσουλμάνων - στην Ελλάδα, αλλά και στη Βουλγαρία - που θέλει η Άγκυρα να αποκτήσει.

Συμπληρωματικά των ανωτέρω -και αναγκαία- συστατικά της τούρκικης τακτικής αποτελούν η απόκτηση σύμμαχων και η εκμετάλλευση του διεθνούς δικαίου.

Στη Θράκη, η Τουρκία έχει επιτύχει ανησυχητικά μεγάλο βαθμό ενοποίησης και Τουρκοποίησης των μειονοτήτων. Έχουν διαμορφωθεί πραγματικοί δεσμοί (οικονομικοί, εκπαιδευτικοί και άλλοι) μεταξύ σημαντικού αριθμού Μουσουλμάνων και της Τουρκίας, πράκτορες της οποίας εμφανίζονται ως εκπρόσωποι τους, στο ελληνικό κοινοβούλιο κατά το παρελθόν, αλλά και διεθνώς, προσπαθώντας να δημιουργήσουν την εντύπωση ότι οι Μουσουλμάνοι καταπιέζονται στην Ελλάδα. Συντονίζονται δε και με την ηγεσία των Μουσουλμάνων στην Βουλγαρία.

Η Άγκυρα οργανώνει τους Μουσουλμάνους στη χώρα μας, ώστε να τους καθοδηγεί, και έχει αποκτήσει μέσα πίεσης εδώ, μέσα στην Ελλάδα. Δεν είναι υπερβολικό να λεχθεί πως έχει φθάσει να ασκεί de facto συγκυριαρχία, μέσω του Γενικού Προξενείου της στην Κομοτηνή, μέσω των πρακτόρων της, μέσω των Μουσουλμάνων που εκβιάζει, αλλά, πιθανότατα, και μέσω αυτών που εξαγοράζει.

Πριν λίγους μήνες σε εκπομπή του Τριανταφυλλόπουλου η τακτική αυτή της Τουρκίας ξεδιπλώθηκε και εξελίχθηκε μπροστά στα μάτια μας με βίντεο ντοκουμέντο που εμφάνισε Μουσουλμάνους πρώην βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και της Ν.Δ. να χειροκροτούν ανθελληνικές φωνές σε γιορτή εκδήλωση των Μουσουλμάνων στο χωριό Εχίνος αν ενθυμούμαι καλά.

Είναι γεγονός ότι υπάρχουν μυστικά κονδύλια που μοιράζει το Γενικό Προξενείο σε Μουσουλμάνους, για σκοπούς όπως οι αγορές επιλεγμένων ακινήτων και οι μυστικές επιχορηγήσεις μουσουλμανικών καταστημάτων. Τα μέσα παρέμβασης συμπληρώνονται από τους δασκάλους (κάποτε και από τους θρησκευτικούς λειτουργούς), από τα σχολικά βιβλία που η Άγκυρα θέλει να στέλνει εδώ, από την προπαγάνδα των τουρκικών μέσων δημοσιότητας.

Η Άγκυρα έχει επιτύχει, επίσης, να προσδώσει στην Αδριανούπολη τις προοπτικές κέντρου της ευρύτερης περιοχής. Σαφής είναι, εξάλλου η εντύπωση πως η Τουρκία έχει εξασφαλίσει την ανοχή, αν όχι και υποστήριξη, των Ηνωμένων Πολιτειών, για την επεκτατική της τακτική.

Ο νόμος λοιπόν αυτός, δημιουργήθηκε για να εξυπηρετηθεί πίσω και υπό το καμουφλάζ της Εκκλησίας το Ελληνικό κράτος. Ήταν ένας έξυπνος τρόπος για τα τότε δεδομένα να ασκείται έλεγχος στην Μουσουλμανική μειονότητα και όχι μόνο.
Είναι γνωστό ότι πολλές φορές μυστικές υπηρεσίες και "ξένα συμφέροντα" καμουφλάρονται και ενεργούν πίσω από έναν δήθεν θρησκευτικό χώρο συγκέντρωσης πιστών. Για παράδειγμα στις μέρες μας και μόλις τον προηγούμενο χρόνο στην Αγγλία συνελήφθησαν αρκετά άτομα τα οποία σύχναζαν σε ένα θρησκευτικό τέτοιο χώρο, (μου διαφεύγει το όνομα του Αιγυπτίου ιερέα και αρχηγού των συλληφθέντων), οι οποίοι προσηλύτιζαν και ετοίμαζαν τρομοκρατικές επιθέσεις στην Αγγλία.

Ο νόμος αυτός έγνε με τη σύμφωνη γνώμη και προτροπή των μυστικών Ελληνικών υπηρεσιών. Ήταν ένας τρόπος για να εμποδίσουν τη δημιουργία "έδρας" μιας ενός εχθρικού προς τη χώρα μας κέντρου αποφάσεων.

Εξάλλου το πολύ ενιδαφέρον μήνυμα του Ψηλού για το άντρο των Σαϊεντολόγων όπου βρέθηκαν κανονικά, τακτικά αρχεία παρακολουθήσεων και εμπιστευτικών πληροφοριών. Αρχεία για τις κινήσεις του στρατού, αρχεία για τον τρόπο δομής της Αστυνομίας, αρχεία για την δομή της Εκκλησίας, αρχεία συγκεκριμένα για ιερατικούς αρχηγούς, για τον Μακαριώτατο, για διαφόρους Σεβασμιωτάτους Μητροπολίτες, το μόνο που κάνει είναι να επιβεβαιώνει και να ενισχύει την τοποθέτησή μου αυτή.

Στην πορεία η τακτική αυτή και μέσα στην εξέλιξη και εκσυγχρονισμό των μεθόδων και τρόπων δράσης τέτοιων φαινομένων, ξέφτισε και σε συνδυασμό με άλλους εξωτερικούς παράγοντες (ΕΟΚ), καταργήθηκε.
Θα πρέπει λοιπόν όταν υφίσταται ένας νόμος αν θέλουμε να έχουμε μια σαφή εικόνα να εξετάζουμε προσεκτικά όλες τις παραμέτρους και να μη στοχεύουμε προς μία μόνο κατεύθυνση γιατί τότε θα πούμε τη μισή αλήθεια..........και όλοι ξέρουμε ότι η μισή αλήθεια είναι χειρότερη από το ψέμα.
Ο Μεταξάς έκανε το νόμο αυτό όταν τα πράγματα ήσαν ακόμη ρευστά με τους Τούρκους αλλά και τους λοιπούς Βαλκανικούς λαούς.
Μη ξεχνάμε ότι σήμερα η θητεία στο στρατό είναι 12 μήνες όταν εγώ υπηρέτησα 20. όταν ο πατέρας μου υπηρέτησε αν θυμάμαι καλά 38 και όταν ο πάππους μου δεν προλάβαινε να φιλήσει τη γυναίκα του γιατί έπρεπε και πάλι να φύγει για το μέτωπο.
Ήταν ένας νόμος που εξυπηρετούσε όχι τόσο την εκκλησία όσο την κρατική ασφάλεια και τις μυστικές υπηρεσίες οι οποίες έδιναν και την έγκριση ή όχι της ίδρυσης του όποιου ναού, αφού πρώτα παρακολουθούσαν από μέρες τη δράση των ενδιαφερομένων ιδρυτών.


quote:
macedon:
Η αρμόδια υπηρεσία για την ανέγερση ΟΛΩΝ των κτιρίων στην Ελλάδα είναι η Πολεοδομία, η οποία εγκρίνει την άδεια ανέγερσης οποιουδήποτε κτιρίου, ιδιωτικού ή δημόσιου. ΕΞΑΙΡΕΣΗ αποτελούν οι χριστιανικοί ναοί, που έχουν δική τους πολεοδομία, τη "Ναοδομία" η οποία εγκρίνει η ίδια τις άδειες, λειτουργώντας ως κράτος εν κράτει.

Οντως, μόνο στην μπανανία συμβαίνουν αυτά.



Και πάλι εδώ έχουμε τη μισή αλήθεια η άλλη μισή είναι η κάτωθι που μας λένε οι αρμόδιοι φορείς............ το ΥΠΕΧΩΔΕ και το ΥΠΕΠΘ,
όπου το μεν πρώτο αναγνωρίζει ότι «η έκδοση των αδειών ανέγερσης ναών γίνεται από τη Ναοδομία» το δε δεύτερο ότι «για τον έλεγχο τυχόν αυθαιρεσιών αρμόδια είναι η Πολεοδομία».

Το ΥΠΕΧΟΔΕ διευκρινίζει και λέει ότι η Ναοδομία είναι αρμόδια για τη χορήγηση αδειών για κτίσματα που εξυπηρετούν τον άμεσο λειτουργικό σκοπό των ιερών ναών,μόνο όταν τα κτίσματα ανεγείρονται στον προβλεπόμενο, από το εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο της περιοχής, χώρο για ανέγερση ναού.

Ας δούμε και πάλι κάτι πολύ ενδιαφέρον, χωρίς σχόλια:........

Αθήνα, 8 Μαρτίου 2001

Αρ. πρωτ.: 17422.00.2.3


ΠΟΡΙΣΜΑ

Ο Συνήγορος του Πολίτη, στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων του σύμφωνα με τα άρθρα 3 & 4 ν. 2477/97, έλαβε την από 20.11.2000 αναφορά του νομικού προσώπου «Αδελφότητα Εκκλησιών Πεντηκοστής» (αρ. πρωτ. 17422), σχετικά με την παραπομπή θρησκευτικών λειτουργών της «Α΄ Αποστολικής Εκκλησίας της Πεντηκοστής» σε δίκη με την κατηγορία ότι έθεσαν σε λειτουργία ευκτήριο οίκο χωρίς να διαθέτουν τη σχετική άδεια (άρθρο 1 α.ν. 1363/38, όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 1 α.ν. 1672/39). Η δίκη αυτή απετέλεσε, ως γνωστόν, αντικείμενο διεθνούς ενδιαφέροντος.

Ολοκληρώνοντας τη διερεύνηση της αναφοράς, ο Συνήγορος του Πολίτη συνέταξε και απευθύνει στους συναρμοδίους Υπουργούς το παρόν πόρισμα, σύμφωνα με το άρθρο 4 παρ. 6 ν. 2477/97.

1. Μιάν ημέρα μετά την έκδοση της απαλλακτικής αποφάσεως του Μονομελούς Πλημμελειοδικείου Θεσσαλονίκης, ο Συνήγορος του Πολίτη (17422.00.2.2/13.12.2000) απευθύνθηκε στην Υποδιεύθυνση Κρατικής Ασφάλειας Θεσσαλονίκης, επισημαίνοντας τα εξής:

«Όπως προκύπτει από την αναφορά, η εν λόγω θρησκευτική κοινότητα φέρεται να διαθέτει άδεια λειτουργίας ευκτηρίου οίκου στη Θεσσαλονίκη (αρ. πρωτ. 108996/19.12.38), εκδοθείσα από την τότε αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας & Θρησκευμάτων...... Η αναφορά εστιάζεται στην εμπλοκή διοικητικών οργάνων, και ειδικότερα της Υποδιεύθυνσης Κρατικής Ασφαλείας Θεσσαλονίκης, στην οποία προσάπτεται συστηματική πρακτική δημιουργίας προσκομμάτων σε λειτουργούς όλων των μη ορθοδόξων δογμάτων. [...... ..........] Ανεξαρτήτως της συμφωνίας των διατάξεων των α.ν. 1363/38 & 1672/39 προς το άρθρο 13 παρ. 2 του Συντάγματος και το άρθρο 9 της Ευρωπαϊκής Σύμβασης Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, οι αστυνομικές υπηρεσίες οφείλουν να προσεγγίζουν με τη μέγιστη δυνατή προσοχή τη θρησκευτική λατρεία.
Αν για οιεσδήποτε άλλες (εμπορικές, καλλιτεχνικές κ.ο.κ.) δραστηριότητες χρήζουσες αδείας, οι αστυνομικές υπηρεσίες έχουν τη δυνατότητα να στηρίζουν τις επιχειρήσεις τους σε απλές ενδείξεις, κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό για μια δραστηριότητα, την οποία το Σύνταγμα ρητώς επιθυμεί «ακώλυτη» και «υπό την προστασία των νόμων», υποχρεώνοντας έτσι και τα αστυνομικά όργανα να την προστατεύουν.
[................] Με το υπ’ αρ. πρωτ. 6400/1-718702/2.2.2001 απαντητικό της έγγραφο, η Διεύθυνση Κρατικής Ασφάλειας εξέθεσε την αλληλουχία γεγονότων που κατέληξαν στη διαβίβαση της δικογραφίας στον εισαγγελέα.

Ειδικότερα, με αφορμή δημοσίευμα αθηναϊκής εφημερίδας (υπό τον γλαφυρό τίτλο «Τα μυστηριώδη στέκια της Θεσσαλονίκης – Ανησυχία στη συμπρωτεύουσα»), η Υποδιεύθυνση Κρατικής Ασφάλειας Θεσσαλονίκης είχε ζητήσει από τους υπευθύνους όλων των ευκτηρίων οίκων να προσκομίσουν τις απαιτούμενες άδειες, ουδείς όμως εξ αυτών προσκόμισε τέτοια άδεια.

Δεδομένης αυτής της παραλείψεως των υπευθύνων των ευκτηρίων οίκων, η Υποδιεύθυνση έκρινε ότι δεν ώφειλε να ερωτήσει σχετικώς το Υπουργείο Παιδείας («δεν αποτελεί υποχρέωση της αστυνομικής αρχής να προστρέχει, κάθε φορά που διενεργεί οποιονδήποτε έλεγχο νομιμότητας των προβλεπομένων κατά Νόμο αδειών ίδρυσης και λειτουργίας, στην αρμόδια αδειοδοτούσα αρχή, που είναι υπεύθυνη για την έκδοσή τους»), και διεβίβασε τη σχηματισθείσα δικογραφία στον εισαγγελέα[.........]

Είναι, βέβαια, εύλογη η επισήμανση της Διεύθυνσης Κρατικής Ασφάλειας, ότι το τελικό αποτέλεσμα, δηλαδή η παραπομπή των συγκεκριμένων θρησκευτικών λειτουργών σε δίκη, δεν οφείλεται μόνο σε δικές της πράξεις ή παραλείψεις, αφού «η τυχόν επίδειξη, έστω και εκ των υστέρων, της σχετικής άδειας, από τους ενδιαφερομένους σε όλη τη διάρκεια της προανακριτικής διαδικασίας θα οδηγούσε, ίσως, στην παύση της ποινικής διαδικασίας και ως εκ τούτου θα αποφεύγετο η περαιτέρω εισαγωγή της στην επ’ ακροατηρίω διαδικασία.

Αντιθέτως, η Εισαγγελική Αρχή εισήγαγε την υπόθεση σε ποινική δίκη».
Ωστόσο, ο Συνήγορος του Πολίτη αδυνατεί να σχολιάσει το σκέλος αυτό του ιστορικού της υπόθεσης (άρθρο 3 παρ. 1 ν. 2477/97: «Στην αρμοδιότητά του δεν υπάγονται οι δικαστικές αρχές»), και εξ αρχής εστίασε την παρέμβασή του στις ενέργειες της αστυνομίας.
[...........]Όπως είναι γνωστό, η νομολογία έχει προ πολλού καταστήσει ανενεργό την προϋπόθεση «αδείας» του επιχωρίου Μητροπολίτη (συνεπώς, τυχόν νομοθετική κατάργηση της προϋπόθεσης αυτής δεν θα είχε τόσο μεγάλη πρακτική σημασία, όσο συνήθως νομίζεται)[........]



Γιώργος Καμίνης
Βοηθός Συνήγορος του Πολίτη

quote:
macedon:
Οι πατέρες του δόγματός σου το δηλώνουν αυτό, οι οποίοι κάνουν σαφή διαχωρισμό τόσο ανάμεσα στους χριστιανούς και στους Ελληνες (ακόμη και τον 18ο αιώνα), όσο και ανάμεσα στην πατρίδα και τους χριστιανούς.

Εγώ απλά επαναλαμβάνω αυτά που υποστηρίζουν οι εν λόγω "αγιοι πατέρες" της ορθοδοξίας.



Αυτό το έχεις δηλώσει εσύ με καμάρι σαν ......... σκερπάνι.........



quote:
Dying_Incubus :
Και γιατί να επιθυμεί να πετσοκόψει την ιστορία του Κράτους μας, να σπείρει μισαλλοδοξία και μίσος κάποιος άλλος συνομιλητής μας;
Εσύ πχ θα πεις ότι παρατηρείς ότι αυτό κάνει.
Αυτός θα πει το ίδιο για σένα.
Τελικά ποιός θα έχει δίκιο;

Για χάρι της μάχης κατά του Χριστιανισμού......δε σου φαίνεται παράξενο ότι κάποιοι που δηλώνουν λάτρεις της Ελλάδας πετσοκόβουν μαζί με την ιστορία της και τα ιστορικά της σύνορα? ότι υπερασπίζονται το βιβλίο της Ρεπούση που μιλούσε για θάνατο των Ελλήνων στη Σμύρνη......λόγω συνωστισμού........για κάποιους που λένε ότι το παιδομάζωμα δεν ήταν παρά ένα παραμύθι? .......αν τα συνδέσεις αυτά και άλλα θα έχεις ολόκληρο το παζλ......


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"


Edited by - europaios2 on 10/08/2008 00:55:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2008, 01:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Μιλώ για την απαίτηση ορισμένων που επιλέγουν την καύση και θέλουν να επιβάλλουν στην Εκκλησία να αλλάξει το τυπικό της έτσι ώστε να τους ψάλλεται, με το ζόρι, η εξόδειος ακολουθία.

Η αεί οσφυοκάμπτουσα στους ισχυρούς και τους επωνύμους ηγεσία της εκκλησίας σου Ψηλέ , διενεργεί πάντοτε με δύο μέτρα και δύο σταθμά , γιατί σε μερικούς επώνυμους που αποτεφρώθηκαν , (αυτή τη στιγμή θυμάμαι μόνο τη Μαρία Κάλας ) , όχι μόνο εψάλλη η εξόδειος ακολουθία , αλλά και κάθε χρόνο τελείται τρισάγιο στο σημείο της θάλασσας που σκορπίστηκε η τέφρα της . Φυσικά για τους υπόλοιπους ανωνύμους μπορούν να εκτοξεύουν και κατάρες .

Το αστείο όμως της υποθέσεως , είναι το από πού θα γνωρίζει ο παπάς αν ο νεκρός έχει ταφή ή έχει αποτεφρωθεί όταν οι συγγενείς του νεκρού θελήσουν να του κάνουν 40ήμερο μνημόσυνο στην εκκλησία . Εκτός αν η ιερά σύνοδος απαιτεί να εκδίδονται «Θαυτότητες» .

quote:
Ψηλός
Δεν είναι δυνατόν να φτιάξει ο καθένας μια "εκκλησία" στα μέτρα του, όπως δεν είναι δυνατόν να φτιάξει ο καθένας μας ένα έννομο κράτος στα μέτρα του.
Είτε επιλέγεις να ζεις σύμφωνα με τους κανόνες της Εκκλησίας, είτε επιλέγεις την "ελευθερία σου" και σέβεσαι τις επιλογές σου.

Σε πληροφορώ Ψηλέ ότι αυτοί που επιλέγουν το διαφορετικό , έχουν γράψει προ πολλού τους κανόνες της εκκλησίας στα παλιότερα των υποδημάτων τους γιατί απλούστατα δεν ανήκουν σ’ αυτήν , και καλά θα κάνη και η εκκλησία να πάψη να ασχολείται με τις επιλογές τους και να παρεμβάλλη εμπόδια .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2008, 01:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Όσο για την Σαιεντολογία, αυτή τη φασιστική, όπως τη λένε
και πρώην μέλη της, αλλά και η απανθρωπιά και εκμετάλευση
φαίνεται κι από ις συνθήκες σχέσεων των μελών με την οργάνωση την
ίδια.. Αυτά όμως δεν τα ακουμπάει κανείς, γιατί πέφτουν
κεφάλια... Με τον χριστιανισμό, όμως να τα βάζουν όλοι
έτσι να ξεχαρμανιάζουν...

Γιατί φίλε trexagireve παίρνεις σαν παράδειγμα την Σαιεντολογία , και δεν λες τίποτα για τα δικαιώματα των πιστών άλλων γνωστών θρησκειών όπως των Βουδιστών , των Ινδουιστών , των Σιντοϊστών , ή ακόμα και των δικών μας Ελλήνων Δωδεκαθεϊστών να ιδρύσουν ευκτήριους οίκους .
Είναι τουλάχιστον αστείο από τη μια να υπερηφανεύονται οι χριστιανοί για την πλειοψηφία και την υπεροχή τους , και από την άλλη να λένε ότι διώκονται και απειλούνται από τις μειοψηφίες , γι’ αυτό και τους αρνούνται ίσα δικαιώματα .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 08:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris, υπάρχιε αυτή η ελευθερία που
ζητάς. Τώρα αν οι 12θειστές δεν μπορούν να μαζέψουν
χρήματα για να κάνουν ναό, ή αν κι οι ίδιοι δεν πιστεύουν
ότι μπορούν να είναι ΄τιποτε άλλο από γραφικοί,
δεν είναι ευθύνη του κράτους ή του χριστιανισμού...
Όλες όμως, φίλε μου, έχουν κοινό σκοπό, μια παγκόσμια
γήινη και υλιστική θρησκεία, που να εξουσιάζει τους
ανθρώπους. Το παράδειγμα της Σαιεντολογίας δεν ήταν τυχαίο..
Οι φασιστικέςμέθοδοι που εφαρμόζονται, δείχνουν το που
το πανε οι νεοεποχίτες... Καλά είναι να βλέπουμε. Ο Χριστός
είχε πει μια πολύ σωστή κουβέντα "Υποκριτές,γνωρίζετε τα σημεία
του καιρού για τη γωργία, τα σημεία των καιρώνπου δείχνουν
που πάμε δεν τα βλέπετε;" Πιστεύω ότι λίγο μυαλό να έχει
κάποιος, φτάνει για να δει ότι κάτι άσχημο έχειξεκινήσει
και δεν ξ΄ρουμε πόση ζημιά θα κάνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1992188
Maintained by Digital Alchemy