ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ- ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2020, 13:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εχει νοημα η κατοχη ακινητης ή και κινητής περιουσίας απο πλευρας εκκλησίας, οταν ο ιιερεις σταματησουν να αμοιβονται απο το κρατος.


Σωστά. Αλλά όπως είπα και πιο πάνω (μάλλον δεν τα διάβασες) έτσι γινόταν πριν μερικές δεκαετίες. Θα τα ξαναγράψω μήπως τα διαβάσει κανείς εδώ. Ο λόγος που ανέλαβε το κράτος την πληρωμή των ιερέων ήταν η αδυναμία να αποζημιώσει την κατασχεθείσα Εκκλησιαστική περιουσία γιατί είχε φτάσει σε τρις δραχμών το 1952 το κόστος. Έτσι η Εκκλησία χάρισε όλη την αποζημίωση με την προϋπόθεση να πληρώνονται οι ιερείς ένα κόστος που ήταν ανάλογο των οφελημάτων που θα έχει αν είχε κρατήσει εκείνη την περιουσία, από ενοίκια κλπ. Μάλλον θα ήταν πολύ περισσότερα αλλά τα χάρισε για να πάνε σε ακτήμονες. Αρκεί να πληρωθούν για να επιβιώσουν και οι ιερείς. Αυτό δεν είναι περισσότερο από το δίνεις τον ένα χιτώνα; Έδωσε 1,8 χιτώνες για την ακρίβεια σε αυτή την περίπτωση.

quote:

Μπορουν να αμοιβονται απο αυτους που δηλώνουν Χ.Ο στην φορολογικη τους δηλωση, όπως δηλώνουν οι προτεσταντες.


Εδώ δεν διευκρινίζεις αν εννοείς με ή χωρίς την περιουσία. Αν πληρώνεται από Χ.Ο. τότε πρέπει να επιστραφεί η περιουσία που δεν αποζημιώθηκε επειδή θα πάψει να ισχύει η σύμβαση του 1952. Αυτό θα σημάνει κατάρρευση της κρατικής οικονομίας και δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Πριν λίγες μέρες ο Ιερώνυμος ζήτησε διαχωρισμό και δε μιλάει κανείς γιαυτό!!!

quote:

Ή ο θεσμος του ιερεα να γινει επικουρικος και να σταματησει επιτελους αυτη η βιομηχανια που εχει στηθει και απορροφα πολυτιμους πορους. Θα μου πεις "ειναι η μονη;". Φυσικα και οχι, ας πιασουμε αυτη, μιας και το εφερε η συζητηση.


Οι βουδιστές στην Ελλάδα και οι μωαμεθανοί και όλα τα άλλα θρησκεύματα είναι μειοψηφία. Βέβαια με τους μετανάστες είναι κάποιο σημαντικό ποσοστό πια αλλά κυρίως η Ορθόδοξη Εκκλησία υπάρχει. Πώς να γίνει επικουρικός;; Επικουρικός σε τι; Ποιον θα επικουρεί; Ποιοί είναι οι πολύτιμοι πόροι που απορροφά; Μπορείς να γίνει πιο συγκεκριμένος με στοιχεία; Εγώ παρέπεμψα σε επίσημα έγγραφα. Μπορείς να κάνεις το ίδιο και να πεις τι τρώει η Εκκλησία από το κράτος; Τι βλάβη προκαλεί σε οικονομικό οπίπεδο; Με επίσημα στοιχεία όμως. Θα ήθελα να μάθω διότι μέχρι τώρα όπως βλέπω όλα τα ιδρύματα είναι αυτοσυντήρητα με δικά τους έξοδα και δεν παίρνουν επιχορηγήσεις όπως οι Δήμοι.

quote:

υ.γ πως το περιμενα οτι θα κατεληγε η συζητηση στη συνηγορια της εκκλησιας τελικα, ε;


Έχεις προφητικές ικανότητες είναι βέβαιο αυτό. Να το κοιτάξεις ώστε αν θεσπιστεί επίδομα προφήτη παράλληλο με του ιερέα από την Εκκλησία, να το πάρεις ή αν συσταθεί υπηρεσία προφητείας από το κράτος να προσληφθείς από τους πρώτους. Από το κράτος θα το λαμβάνεις και πάλι αλλά το όφελος που θα έχει το κράτος θα είναι τεράστιο μπροστά στο κόστος. ’λλωστε όλα είναι θέμα σχέσης κόστους οφέλους ακόμα και στις προφητείες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2020, 13:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλο είναι να γίνει ξεκαθάρισμα σχετικά με το τι εχει και τι δεν εχει η εκκλησία και να φορολογηθεί ανάλογα.
Να φερθεί ανάλογα με αυτά που διδάσκει η εκκλησία .





Τι θέλω και τα γράφω αν δεν τα διαβάζει κανείς; Δεν έγραψα πιο πάνω ότι φορολογείται ανάλογα με αυτά που έχει. Και κάθε Μητρόπολη επίσης.Αν όμως σου καταπατά κάποιος ένα βοσκότοπο 1000 στρέμματα και τον έχει κάνει γήπεδο ή στάδιο δεν πρέπει να φορολογείται αυτός που τον καταπατά; Η Εκκλησία φέρεται ανάλογα με αυτά που διδάσκει αλλά υπάρχει πολλή προκατάληψη εναντίον της λόγω άγνοιας, ή κακοβουλίας που πάλι από άγνοια προέρχεται. Οι φήμες και οι παραπληροφόρηση δίνουν στρεβλή εικόνα της πραγματικότητας πάντα και σε όλους τους τομείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2020, 21:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκεί πάντως που έγραφες για ψυχανάλυση και εξομολόγηση είχες περισσότερη πλάκα.

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2020, 23:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εκεί πάντως που έγραφες για ψυχανάλυση και εξομολόγηση είχες περισσότερη πλάκα.

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)


Δυστυχώς δεν κρατάω κατάστιχο και δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο. Μπορείς να μου δείξεις που το έγραψα;

Edited by - Επιμενίδης on 21/10/2020 23:26:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2020, 15:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πειράζει, θα το θυμηθείς κάποια στιγμή. Αν μάλιστα ξαναρχίσεις τα φάρμακά σου θα βοηθήσει

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2020, 09:29:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιμενίδη να φορολογηθεί η εκκλησία με βάση την πραγματική περιουσια που εχει .
Το σίγουρο είναι ότι δεν συμπεριφέρεται ανάλογα με αυτά που διδάσκει.

Μην την βγάλουμε και θυμα προκατάληψης το αντίθετο συμβαίνει .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2020, 23:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν πειράζει, θα το θυμηθείς κάποια στιγμή. Αν μάλιστα ξαναρχίσεις τα φάρμακά σου θα βοηθήσει

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)



Δεν πήρα ποτέ τέτοια φάρμακα που υπονοείς και είναι προσβλητικό αυτό που λες. Εσύ που επικαλείσαι κάτι θα έπρεπε να είσαι σε θέση να το παρουσιάσεις. Αλλά επειδή δεν είσαι προσβάλλεις τους άλλους μήπως και εκνευριστεί ο άλλος και βρεις ευκαιρία να τον κάνεις να παρεκτραπεί για να υπάρχει λόγος αποκλεισμού και έτσι να μην έχεις αντίλογο. Μόνο έτσι δικαιολογείται η απρόκλητη προσβολή. Δε θα ακολουθήσω το σχέδιό σου. Συνέχισε μόνος σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2020, 23:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επιμενίδη να φορολογηθεί η εκκλησία με βάση την πραγματική περιουσια που εχει .
Το σίγουρο είναι ότι δεν συμπεριφέρεται ανάλογα με αυτά που διδάσκει.

Μην την βγάλουμε και θυμα προκατάληψης το αντίθετο συμβαίνει .





Δεν υφίσταται πραγματική περιουσία αυτό λέω. Η εμφανιζόμενη ως εκκλησιαστική περιουσία σε παλαιά έγγραφα είναι καταπατημένη. Για όσα δεν είναι καταπατημένα φυσικά και πληρώνει το φόρο όπως όλοι οι έλληνες. Δεν υπάρχει κάποια διακριτική μεταχείριση υπέρ της Εκκλησίας όπως δεν υπάρχει και υπέρ οποιασδήποτε θρησκείας. Αυτό δείχνουν τα επίσημα έγγραφα. Αν δε θέλεις να τα διαβάσεις να δεις τα πραγματικά μεγέθη, τότε τα γράφεις για πλάκα αυτά που γράφεις και όχι για ουσιαστικό διάλογο. Από αυτά φαίνεται πολύ καλά ότι είναι θύμα προκατάληψης η Εκκλησία. Γιατί κρίνεται με στοιχεία ανύπαρκτα από φημολογίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2020, 09:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει θύμα προκατάληψης η εκκλησία τα έχω δει όλα πλέον στη ζωή μου ! Αυτό που βλέπω είναι ότι έχει καλό λογιστή!.
Προς το παρόν εκμεταλευεται τον φόβο της εκάστοτε κυβέρνησης να την αγγίξει και να πάρει το πολιτικό κόστος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2020, 11:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν πήρα ποτέ τέτοια φάρμακα που υπονοείς και είναι προσβλητικό αυτό που λες. Εσύ που επικαλείσαι κάτι θα έπρεπε να είσαι σε θέση να το παρουσιάσεις.

Φοβερό επιχείρημα δίνεις Επιμενίδης για να καταρρίψεις ένα λογοπαίγνιο. Δηλαδή έγραψα κάτι σαν: ο Κώστας Παπαδόπουλος που γράφει κάτω από το ψευδώνυμο x παίρνει ψυχοφάρμακα, οπότε θα έπρεπε να αποδείξω το οτιδήποτε.

’ξιο λόγου ειναι όμως το υπόλοιπο σκεπτικό σου, όπου:

quote:
Αλλά επειδή δεν είσαι προσβάλλεις τους άλλους μήπως και εκνευριστεί ο άλλος και βρεις ευκαιρία να τον κάνεις να παρεκτραπεί για να υπάρχει λόγος αποκλεισμού και έτσι να μην έχεις αντίλογο. Μόνο έτσι δικαιολογείται η απρόκλητη προσβολή.

Προφανώς κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Μόνο ένας χαρακτήρας που χρησιμοποιεί αυτές τις μεθόδους "συζήτησης" και συμπεριφοράς, θα είναι σε θέση να τις προβάλλει στους άλλους στην πρώτη αφορμή. Ψυχολογία συμπεριφοράς 101.

Και για να μην κρύβω τα λόγια μου, δεν το έκανα ποτέ αλλωστε, θεωρώ ότι είσαι ένα ακόμα ψευδώνυμο του ημιπαράφρονα Μ87.

Προς ενημέρωση των αναγνωστών, αναφέρομαι σε κάποιον φονταμενταλιστή (ή χριστιανοταλιμπάν, όπως αποκαλούνται) ο οποίος βρίσκεται εδώ αποκλειστικά για να καταφέρεται κατά της ψυχιατρικής και της ψυχολογίας με διάφορα φαιδρά επιχειρήματα. Ο M87 προσπαθεί να κάνει προσηλυτισμό και ταυτόχρονα δίνει επικίνδυνες ιατρικές συμβουλές, όπως να μην λαμβάνουν ασθενείς συνταγογραφημένες θεραπείες ή να μην πηγαίνουν καν στους σχετικούς επιστήμονες (ψυχιάτρους και ψυχολόγους) αλλά σε ιερείς - εξομολόγους.

Πιθανόν ο άνθρωπος αυτός να ανήκει και σε κάποια παραθρησκευτική ομάδα, σαφώς επικινδύνων για τη δημόσια ασφάλεια και ψυχική υγεία, όπως είναι οι περισσότεροι από αυτούς. Με ηθικό αυτουργό φυσικά την επίσημη εκκλησία, να μην τους εξαιρέσουμε.


Edited by - Heretic on 28/10/2020 13:32:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2020, 21:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εντάξει θύμα προκατάληψης η εκκλησία τα έχω δει όλα πλέον στη ζωή μου ! Αυτό που βλέπω είναι ότι έχει καλό λογιστή!.
Προς το παρόν εκμεταλευεται τον φόβο της εκάστοτε κυβέρνησης να την αγγίξει και να πάρει το πολιτικό κόστος.


Δεν υπάρχει κανένα πολιτικό κόστος ούτε φόβος από τη στιγμή που η Εκκλησία λέει "ελάτε και πἀρτε τα αλλά πείτε μου τι έχω να καταγραφεί ως δικό μου" . Ε αυτό ακριβώς τρεις αρχιεπίσκοποι το έχουν ζητήσει και το κράτος όταν πήγε να το κάνει γιατί διαπίστωσε ότι δεν υφίσταται η φημολογούμενη περιουσία! Οπότε τι θα έλεγαν μετά στο λαό;Προτιμούν να το αφήνουν να σέρνεται ως θέμα για να χουμε να λέμε.Βολεύει όταν περνάνε δύσκολοι νόμοι για να αποσπάται η προσοχή του κόσμου. Όπως και με τους αναρχικούς και το Πολυτεχνείο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2020, 22:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και για να μην κρύβω τα λόγια μου, δεν το έκανα ποτέ αλλωστε, θεωρώ ότι είσαι ένα ακόμα ψευδώνυμο του ημιπαράφρονα Μ87.


Το αντιληπτικό σου δαιμόνιο δεν παίζεται ρε φίλε! Μπράβο πως με κατάλαβες;Μάλλον εγώ θα είμαι αν και εγώ κλίνω προςτο πλήρως παράφρων προς στο ημι-. Ίσως να μη με θυμάμαι όταν γράφω ως Μ87.
Αλλά δε βοηθας όμως και εσύ. Σου λέω που "είπα το τάδε;" και δεν λες.

quote:

Προς ενημέρωση των αναγνωστών, αναφέρομαι σε κάποιον φονταμενταλιστή (ή χριστιανοταλιμπάν, όπως αποκαλούνται) ο οποίος βρίσκεται εδώ αποκλειστικά για να καταφέρεται κατά της ψυχιατρικής και της ψυχολογίας με διάφορα φαιδρά επιχειρήματα. Ο M87 προσπαθεί να κάνει προσηλυτισμό και ταυτόχρονα δίνει επικίνδυνες ιατρικές συμβουλές, όπως να μην λαμβάνουν ασθενείς συνταγογραφημένες θεραπείες ή να μην πηγαίνουν καν στους σχετικούς επιστήμονες (ψυχιάτρους και ψυχολόγους) αλλά σε ιερείς - εξομολόγους.


Τέτοια κάνει αυτός ε; Καταστροφή για τους γιατρούς! Τώρα εσύ μάλλον ή ψυχολόγος ή φαρμακοποιός είσαι!!!

quote:

Πιθανόν ο άνθρωπος αυτός να ανήκει και σε κάποια παραθρησκευτική ομάδα,

Ε ναι γίνεται να μην ανήκει;;; Όλοι ρπέπει να ανήκουμε κάπου. στοά , ομάδα , εκκλησία , σκακιστικό όμιλο, κλαμπ σεξουαλικών παρεκκλίσεων κλπ.

quote:

... σαφώς επικινδύνων για τη δημόσια ασφάλεια και ψυχική υγεία, όπως είναι οι περισσότεροι από αυτούς.
[/qupte]
Όταν λέω εγώ ότι η αντιληπτική σου ικανότητα τα σπάει ξέρω τι λέω. Επικίνδυσνοι ε; Αστυνομία δεν υπάρχει να πας να τους κάνεις μια μήνυση;Κάτι τέλος πάντων να αμυνθείς νομοταγή κανονικέ και λογικέ πολίτη Heretic. τώρα βέβαια αν εφαρμόσουμε τις ίδες αρχές με τις οποίες εσύ ερμηνεύεις του άλλους σε εσένα δε σε ξεπλένει ούτε ο Γάγγης για να μην και ο Νείλος και Αμαζόνιος μαζί. Αμαζόνιος ...άραγε από που ονομάστηκε έτσι;Υπήρχαν αμαζόνες εκεί πέρα;¨η μόνο εμείς είχαμε το προνόμιο να έχουμε αμαζόνες; Και ο Νείλος;Παό τη νιλα;Ή από το νι-λα; Το νι σε λα νότα ....

[quote]
Με ηθικό αυτουργό φυσικά την επίσημη εκκλησία, να μην τους εξαιρέσουμε.



Ε ναι μην ξεχαστούμε ! Μην ξεχάσουμε το στόχο μας! Να πιάσει τόπο ο μισθός μας και ο κόπος μας. Σωστά. Η Εκκλησία που βγήκε παγιανιά να μαζέψει ταλιμπάν για να μπουν στο εσωτέρικα που είναι τρεις και ο κούκος για να κηρύξει το χριστιανισμό σε ποιον;Στον κούκο προφανώς!!! Κου κου, κου κου, κου κου, τρεις η ώρα. Ώρα για ξεκούραση. Να ακούσουμε και λίγο από τον Ασιμο που έγινε διάσημος πια

https://youtu.be/JC8-KGKAohk

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2020, 22:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακολουθούν σκηνές ακατάλληλες για ανηλίκους;

https://streamable.com/86z31d

Το παραπάνω τσούρμο των ηλιθίων που είδατε δεν κινδυνεύει από covid-19. Το προστατεύει ο Κύριος ημών, όπως ισχυρίζονται. Κινδυνεύει μόνο από τους επιστήμονες ή "επιστήμονες", τους άθεους, τους αντίχριστους, τους μασόνους, την ΝτΠ και τους θαμώνες του esoterica.

Ετοιμαστείτε λοιπόν για νέο lockdown και όσοι γλύτωσαν την απόλυση, το λουκέτο ή τον μισθό/2, έρχεται όπου να 'ναι κι αυτό. Κανείς δεν θα μείνει παραπονεμένος, αρκεί να μην καταλήξει στην εντατική.

Επιστρέφω με νέες ιστορίες για αγρίους, στο γνωστό νήμα της τρολιάς, σε λίγο. ’ντε και καλό χειμώνα, ε;

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2020, 22:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ε ναι γίνεται να μην ανήκει;;; Όλοι ρπέπει να ανήκουμε κάπου. στοά , ομάδα , εκκλησία , σκακιστικό όμιλο, κλαμπ σεξουαλικών παρεκκλίσεων κλπ.

Φλυαρείς ασκόπως Επιμενίδης. Δεν είπα ότι ανήκεις εσύ κάπου αλλά ο Μ87. Το "δεν είμαι εγω ο Μ87, λάθος κάνεις" θα αρκούσε. Πάντως στα παραπάνω, ξέχασες τους ερασιτέχνες ψυχάκηδες. Και αυτοί ειναι ανένταχτοι...

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2020, 22:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ακολουθούν σκηνές ακατάλληλες για ανηλίκους;

https://streamable.com/86z31d

Το παραπάνω τσούρμο των ηλιθίων που είδατε δεν κινδυνεύει από covid-19. Το προστατεύει ο Κύριος ημών, όπως ισχυρίζονται. Κινδυνεύει μόνο από τους επιστήμονες ή "επιστήμονες", τους άθεους, τους αντίχριστους, τους μασόνους, την ΝτΠ και τους θαμώνες του esoterica.

Ετοιμαστείτε λοιπόν για νέο lockdown και όσοι γλύτωσαν την απόλυση, το λουκέτο ή τον μισθό/2, έρχεται όπου να 'ναι κι αυτό. Κανείς δεν θα μείνει παραπονεμένος, αρκεί να μην καταλήξει στην εντατική.

Επιστρέφω με νέες ιστορίες για αγρίους, στο γνωστό νήμα της τρολιάς, σε λίγο. ’ντε και καλό χειμώνα, ε;

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)



Μήπως έβαλες λάθος βίντεο; Είπα και εγώ θα δω κάτι αλλά αυτοί εδώ φοράνε όλοι μάσκα. Οπότε δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2020, 22:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φλυαρείς ασκόπως Επιμενίδης. Δεν είπα ότι ανήκεις εσύ κάπου αλλά ο Μ87. Το "δεν είμαι εγω ο Μ87, λάθος κάνεις" θα αρκούσε. Πάντως στα παραπάνω, ξέχασες τους ερασιτέχνες ψυχάκηδες. Και αυτοί ειναι ανένταχτοι...

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)



Όχι και ασκόπως! Μην τρελαθούμε! Σκοπίμως φλυαρώ για να περάσει η ώρα μου! Τελικά εγώ τι είμαι;Ποιος είμαι;Πού πάω;Ερασιτέχνης ψυχάκιας , επαγγελματίας; Αν δεν είμαι επαγγελματίας πες μου πως να γίνω ...Κάτι θα ξέρεις δε μπορεί ...Είμαι ο Μ87 ή δεν είμαι;Εσύ έλεγες ότι είμαι και τώρα ότι δεν είμαι. Τελικά ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ;;; Το μυστικό τπυ Αόρατου τελικά το γνωρίζει όποιος γράφει σε φόρουμ αφού έχει κλειστά τα χείλη ή όχι;Είχε προβλέψει τα φόρουμ ο Τζελαλαντίν Ρούμι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2020, 23:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είναι πιο καλό

https://youtu.be/pKdYPSm7JDI


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2020, 08:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν εχω καταληξει ακομα. Αμα συνεχίσεις τη ρυπανση ομως, ισως καταλάβω. Μπορει να παρω και τη βοηθεια του κοινού.

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2020, 08:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν εχω καταληξει ακομα. Αμα συνεχίσεις τη ρυπανση ομως, ισως καταλάβω. Μπορει να παρω και τη βοηθεια του κοινού.

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)



Αν η ρύπανση είναι απαραίτητη για να βγάλεις συμπέρασμα να τη συνεχίσω. Δεν μου αρέσει αλλά να μη σου στερήσω τη γνώση. Δε θέλω να στερώ τη γνώση από κανέναν.Αν εννοείς ρύπανση το να φέρνει ή να παραπέμπει κανείς σε έγγραφα και επίσημα στοιχεία δε θα μου είναι δύσκολο. Αν εννοείς κανονική συμμετοχή το να γράφει κανείς φημολογίες και να βασίζεται σε μη κείμενα αλλά σε μια περιρρέουσα ατμόσφαιρα φυσικά δε θα ακολουθήσω.Είτε αφορά την Εκκλησία είτε οτιδήποτε άλλο. Θα σε αφήσω μόνο σου σε αυτό το άθλημα και θα παραπέμπω πάντα σε αποδείξεις όχι φήμες. Εσύ φυσικά που δεν μπορείς να παρουσιάσεις αποδείξεις θα κάνεις αυτό που γνωρίζεις: φημολογία και θα ονομάζεις ρύπανση τα δικά μου, τις αποδείξεις δηλαδή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2020, 08:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά Επιμενίδης, νιώθω μόνο συμπόνια για αυτά τα ζωάκια. Τις μαραμένες φατσούλες που σπεύδουν να μοιραστούν το "σώμα του Κυρίου" από την ταΐστρα, στο προαύλιο του "ιερού ναού". Γιατί ξέρω πως κάποιοι από αυτούς και τις οικογένειες τους, θα μας χαιρετίσουν λόγω covid, σαν γνήσιοι ιερομάρτυρες στο βωμό της σύγχρονης αθεΐας. Εκεί όμως που δεν νιώθω συμπόνια, είναι γιατί κάποιοι άλλοι θα την πληρώσουν εξ΄αιτίας τους. Γι αυτό, με μεγάλη μου ευχαρίστηση, θα τους έκοβα τον πισινό. Σε αυτούς και στους ηθικούς αυτουργούς αυτής της ανοησίας.

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)


Edited by - Heretic on 29/10/2020 08:50:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2020, 10:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν υπάρχει κανένα πολιτικό κόστος ούτε φόβος από τη στιγμή που η Εκκλησία λέει "ελάτε και πἀρτε τα αλλά πείτε μου τι έχω να καταγραφεί ως δικό μου" . Ε αυτό ακριβώς τρεις αρχιεπίσκοποι το έχουν ζητήσει και το κράτος όταν πήγε να το κάνει γιατί διαπίστωσε ότι δεν υφίσταται η φημολογούμενη περιουσία! Οπότε τι θα έλεγαν μετά στο λαό;Προτιμούν να το αφήνουν να σέρνεται ως θέμα για να χουμε να λέμε.Βολεύει όταν περνάνε δύσκολοι νόμοι για να αποσπάται η προσοχή του κόσμου. Όπως και με τους αναρχικούς και το Πολυτεχνείο.

Φόβος για το πολίτικο κόστος υπάρχει και μεγάλος μάλιστα τρανό παράδειγμα είναι η στάση της εκκλησιάς στην πανδημία που αντί να προστατέψει τους πιστούς της που είναι και μεγάλης ηλικίας οι περισσότεροι τους εκθέτει σε κίνδυνο και κατά συνεπεία εκθέτει σε κίνδυνο και την κοινωνία.
Πάλι η πολιτεία κάνει οτι δεν βλέπει για να μην πάρει το πολίτικο κόστος .
Στο θέμα της περιουσίας της αν ηθελε πραγματικά η εκκλησιά να το ξεκαθαρίσει θα το είχε κάνει και δεν θα ακολουθούσε παθητική στάση.
Μην μιλήσουμε για το μαύρο χρήμα που πέφτει στους ιερείς για όλα τα μυστήρια .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2020, 13:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βασικά Επιμενίδης, νιώθω μόνο συμπόνια για αυτά τα ζωάκια. Τις μαραμένες φατσούλες που σπεύδουν να μοιραστούν το "σώμα του Κυρίου" από την ταΐστρα, στο προαύλιο του "ιερού ναού".


Είδες τι καλά που είναι τα καημένα; Καμιά σχέση με κάτι άλλα που γράφουν σε φόρουμ και όλα τα σφάζουν και όλα τα μαχαιρώνουν. Τα πρώτα τουλάχιστον ασκούνται και επιτυγχάνουν τις ύψιστες επιδόσεις στην τέχνη της υποκριτικής ώστε να φτάνουν σε σημείο να πιστεύουν και τα ίδια ότι είναι καημένα. Ποιος μπορεί να το κάνει αυτό; Τα φορουμικά ζωάκια προσπαθούν αλλά δεν τα καταφέρνουν να πείσουν τον εαυτό τους ότι γνωρίζουν τα πάντα ενώ τα πρώτα καταφέρνουν να πείσουν τον εαυτό τους ότι δεν γνωρίζουν τίποτε. Συνεπώς είναι πιο καλά τα εκκλησιαστικά ζωάκια.

quote:

Γιατί ξέρω πως κάποιοι από αυτούς και τις οικογένειες τους, θα μας χαιρετίσουν λόγω covid, σαν γνήσιοι ιερομάρτυρες στο βωμό της σύγχρονης αθεΐας.


Αυτόν τον συνδυασμό για να είμαι ειλικρινής δεν τον κατάλαβα. Στο βωμό της σύγχρονης αθεΐας; Ιερομάρτυρες; Ιερομάρτυρες λέγονται οι ιερείς που μαρτύρησαν. Αυτοί που έδειξες δεν είναι ιερείς. Τι εννοείς αδερφέ; Αν θα ήταν κάτι θα ήταν σκέτοι μάρτυρες. Αλλά εδώ δεν πρόκειται για μαρτύριο που σε πιάνει ο άλλος με το ζόρι και σε σφάζει. Οπότε δε θα είναι ούτε μάρτυρες. Δεν καταλαβαίνω τίποτε αν δεν τα διευκρινίσεις. Εκτός και αν εννοείς τον sars-covid ιό ως δημιούργημα ανθρώπινο λόγω αθεΐας που μάλλον θα συμφωνήσω. Αλλά δεν πάνε αυτοί με σκοπό να κολλήσουν όπως είδες. Όλοι σχεδόν φορούσαν μάσκες και η Εκκλησία αυτό έδωσε εντολή να κάνουν. Έχει βγάλει και εγκυκλίους νομίζω αλλά δεν έχω πάει σε εκκλησία εδώ και αρκετό καιρό λόγω του ιού και δεν ξέρω λεπτομέρειες.
quote:

Εκεί όμως που δεν νιώθω συμπόνια, είναι γιατί κάποιοι άλλοι θα την πληρώσουν εξ΄αιτίας τους. Γι' αυτό, με μεγάλη μου ευχαρίστηση, θα τους έκοβα τον πισινό. Σε αυτούς και στους ηθικούς αυτουργούς αυτής της ανοησίας.


Μπράβο! Και τι θα τους έκανες τόσους κομμένους πισινούς; Ο πισινός δεν έχει αξία αν δεν βρίσκεται πάνω στο σώμα που ανήκει! Κάτω τα χέρια από τους πισινούς! Πάλι όμως κάνεις το ίδιο λάθος: βασίζεσαι σε φήμες περί Εκκλησίας. Οι εγκύκλιοι το λένε καθαρά. Τώρα το τι λένε διάφοροι ανόητοι που θέλουν να το παίξουν και καλά πιστοί χριστιανοί δε με νοιάζει. Δεν έχω πρόθεση να τους ακολουθήσω και ούτε να γίνω μάρτυρας όπως λες. Μάρτυρας δε γίνεται κανείς πηγαίνοντας επί τούτου να κολλήσει μια ασθένεια. Τους παρασέρνουν μερικοί που λένε ότι δεν υπάρχει ο ιός ή δεν είναι θανατηφόρος κλπ. Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την Εκκλησία. Είναι μέρος συνομωσιολογικών σεναρίων που διακινούνται για κάθε τι.

Θα έπρεπε όμως να νιώθεις συμπόνοια για όλους. Όπως κάποιοι θα νιώθουν και για σένα. Για κάποια όντα είμαστε σαν κοπάδι ζώων όπως έλεγε και ο Πλάτωνας στον Κριτία και μας εκτρέφουν. Όχι για το γάλα ή το μαλλί μας (πλέον δε βγάζουμε τίποτε από τα δύο ως ανθρωπότητα μια και οι γυναίκες έχουν κοντά μαλλιά και δεν παράγουν γάλα για πολύ μετά τη γέννα) αλλά για τις καλές μας σκέψεις μιας και από αυτές τρέφονται. Με το θυμό δεν τους δίνουμε καλή τροφή αι δε θα μας δίνουν και αυτοί σανό να φάμε. Θα ψοφήσουμε της πείνας λέω! Γι' αυτό ας επιστρέψουμε στις καλές σκέψεις και στη συμπόνοια για όλα τα όντα μπας και μας λυπηθούν οι βοσκοί μας και μας δώσουν εκείνα που χρειαζόμαστε. Και τους πισινούς ας τους αφήσουμε στον τόπο τους. Και εκεί σε κάτι θα χρησιμεύσουν νομίζω ενώ κομμένοι δε χρησιμεύουν σε τίποτε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2020, 13:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φόβος για το πολίτικο κόστος υπάρχει και μεγάλος μάλιστα τρανό παράδειγμα είναι η στάση της εκκλησιάς στην πανδημία που αντί να προστατέψει τους πιστούς της που είναι και μεγάλης ηλικίας οι περισσότεροι τους εκθέτει σε κίνδυνο και κατά συνεπεία εκθέτει σε κίνδυνο και την κοινωνία.
Πάλι η πολιτεία κάνει οτι δεν βλέπει για να μην πάρει το πολίτικο κόστος .
Στο θέμα της περιουσίας της αν ηθελε πραγματικά η εκκλησιά να το ξεκαθαρίσει θα το είχε κάνει και δεν θα ακολουθούσε παθητική στάση.
[quote]
Μην μιλήσουμε για το μαύρο χρήμα που πέφτει στους ιερείς για όλα τα μυστήρια .



Ναι τα 20 και 30 ευρώ είναι μαύρο χρήμα και πρέπει να παταχθεί!!! Ή καλύτερα με το νέο νόμο για τη νομιμομποίηση εσόδων από εγκληματικές δραστηριότητες! Η τελετή θα θεωρηθεί εγκληματική δραστηριότητα!!! Και όντως ο γάμος δεν είναι έγκλημα αφού φυλακίζεται ο άνθρωπος στη μονογαμία; Η βάφτιση; Αυτή και αν είναι έγκλημα! Το κάνουν χριστιανόπουλο και μετά δε μπορεί να γίνει μουσουλμάνος ή άλλο θρήσκευμα εύκολα. Ενώ αν ήταν αβάφτιστο ούτε Εκκλησία θα πήγαινε ούτε θα ήξερε τι είναι και θα μπορούσε να γίνει βουδιστής, μωαμεθανός, ινδουιστής , ταοϊστής κλπ ή όλα αυτά μαζί. Θά 'βγαζε και κανένα μεροκάματο και κανένας ψυχολόγος ή ψυχίατρος μέχρι να τον βοηθήσει να καταλάβει ποιος είναι και τι είναι και θα κινούνταν η οικονομία καλύτερα.

Τώρα αυτό που λες ότι αν ήθελες να το κάνει η Εκκλησία γαι την περιουσία θα το έκανε δεν το καταλαβαίνω πως το εννοείς μετά από όλα όσα σου παρέθεσα. εννοείς να κάνει δίκες στο Κράτος και να πάρει πίσω τα μη αποζημιωθέντα απαλλοτριωθέντα κτήματα; Αν το κάνει θα καταρρεύσει η οικονομία συνολικά του Κράτους. Εδώ ένα μοναστήρι η Βατοπαιδίου πήγε να πάρει κάτι καταπατηθέντα και ξεσηκώθηκε το σύμπαν με ανυπόστατες φήμες εναντίον της ότι δήθεν αυτή αδικεί τους καταπατητές!!! Και εγώ τότε πριν χρόνια τα ίδια έλεγα. "Ρε τους αθεόφοβους δεν ντρέπονται που πάνε να πάρουν τα κτήματα που έδωσαν οι ίδιοι στον κοσμάκη!!!" Αλλά δεν ήταν έτσι. Μετά από αρκετά χρόνια το κατάλαβα όταν έψαξα τα έγγραφα.
Αν θέλουμε να μιλάμε με φήμες και ανυπόστατα πράγματα μπορούμε να το κάνουμε για χιλιάδες χρόνια και να μην τελειώνουμε ποτέ. Αν μιλάμε με στοιχεία τα πράγματα είναι απλά πολύ απλά. Εγώ προτιμώ τα στοιχεία από τις φήμες τις οποίες σας τις χαρίζω για να ασχολείσθε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2020, 13:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοσωρίζουμε λοιπόν τον νέο απολογητή στη σελίδα μας, άργησε λίγο τελικά αλλά εκδηλώθηκε. Αφήνω ένα εύλογο διάστημα για να τροφοδοτήσει με το απαραίτητο σκουπιδο-υλικό και επανέρχομαι.

ps Οι Ρωμαίοι δεν τελειώνουν ποτέ

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2020, 15:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι τα 20 και 30 ευρώ είναι μαύρο χρήμα και πρέπει να παταχθεί!!! Ή καλύτερα με το νέο νόμο για τη νομιμομποίηση εσόδων από εγκληματικές δραστηριότητες! Η τελετή θα θεωρηθεί εγκληματική δραστηριότητα!!! Και όντως ο γάμος δεν είναι έγκλημα αφού φυλακίζεται ο άνθρωπος στη μονογαμία; Η βάφτιση; Αυτή και αν είναι έγκλημα! Το κάνουν χριστιανόπουλο και μετά δε μπορεί να γίνει μουσουλμάνος ή άλλο θρήσκευμα εύκολα. Ενώ αν ήταν αβάφτιστο ούτε Εκκλησία θα πήγαινε ούτε θα ήξερε τι είναι και θα μπορούσε να γίνει βουδιστής, μωαμεθανός, ινδουιστής , ταοϊστής κλπ ή όλα αυτά μαζί. Θά 'βγαζε και κανένα μεροκάματο και κανένας ψυχολόγος ή ψυχίατρος μέχρι να τον βοηθήσει να καταλάβει ποιος είναι και τι είναι και θα κινούνταν η οικονομία καλύτερα

Γιατί θα πρέπει να είναι υπεράνω του νομου η εκκλησιά ? Πρέπει να κάνει τα στραβά μάτια παντού η πολιτεία ?20-30 ευρώ σε κάθε περίσταση μαζεύεται ενα σεβαστό ποσο .
Έγκλημα πάντως ειναι η συμπεριφορα της στην πανδημία .
quote:
Τώρα αυτό που λες ότι αν ήθελες να το κάνει η Εκκλησία γαι την περιουσία θα το έκανε δεν το καταλαβαίνω πως το εννοείς μετά από όλα όσα σου παρέθεσα. εννοείς να κάνει δίκες στο Κράτος και να πάρει πίσω τα μη αποζημιωθέντα απαλλοτριωθέντα κτήματα; Αν το κάνει θα καταρρεύσει η οικονομία συνολικά του Κράτους. Εδώ ένα μοναστήρι η Βατοπαιδίου πήγε να πάρει κάτι καταπατηθέντα και ξεσηκώθηκε το σύμπαν με ανυπόστατες φήμες εναντίον της ότι δήθεν αυτή αδικεί τους καταπατητές!!! Και εγώ τότε πριν χρόνια τα ίδια έλεγα. "Ρε τους αθεόφοβους δεν ντρέπονται που πάνε να πάρουν τα κτήματα που έδωσαν οι ίδιοι στον κοσμάκη!!!" Αλλά δεν ήταν έτσι. Μετά από αρκετά χρόνια το κατάλαβα όταν έψαξα τα έγγραφα.
Αν θέλουμε να μιλάμε με φήμες και ανυπόστατα πράγματα μπορούμε να το κάνουμε για χιλιάδες χρόνια και να μην τελειώνουμε ποτέ. Αν μιλάμε με στοιχεία τα πράγματα είναι απλά πολύ απλά. Εγώ προτιμώ τα στοιχεία από τις φήμες τις οποίες σας τις χαρίζω για να ασχολείσθε.

Είπαμε έχει καλο λογιστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2020, 19:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλοσωρίζουμε λοιπόν τον νέο απολογητή στη σελίδα μας, άργησε λίγο τελικά αλλά εκδηλώθηκε. Αφήνω ένα εύλογο διάστημα για να τροφοδοτήσει με το απαραίτητο σκουπιδο-υλικό και επανέρχομαι.

ps Οι Ρωμαίοι δεν τελειώνουν ποτέ

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)



Δεν είμαι απολογητής. Εσύ με έκανες με τις ανακρίβειες που λες. Όποιος και αν ήταν ο αδικούμενος από ψευδείς πληροφορίες πάλι τα ίδια θα έγραφα, δηλαδή τι υπάρχει πραγματικά όπως προκύπτει από επίσημα έγγραφα. Και όχι τι λέει ο καθένας σε ένα φόρουμ. Οποιασδήποτε θρησκείας. Είναι προσβλητικές οι εκφράσεις που χρησιμοποιείς εναντίον μου όπως πχ η έκφραση "σκουπιδο-υλικό" τη στιγμή που σου απαντώ με στοιχεία τα οποία θέλεις να παραβλέπεις για να επαναλάβεις τις ιδεοληψίες σου. Δε θα σε ακολουθήσω στις προσβολές. Τις αφήνω να σε χαρακτηρίσουν και να κρίνει όποιος διαβάζει ποιος έχει δίκιο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2020, 19:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί θα πρέπει να είναι υπεράνω του νομου η εκκλησιά ?


Μα ποιος είπε ότι είναι υπεράνω του νόμου; Για τα 20 ή 30 ευρώ που είπα κόβουν αποδείξεις οι επίτροποι στους ναούς. Δεν έχεις πάει ποτέ σε γάμο σε εκκλησία; Δεν είχες συγγενή ή φίλο που να παντρεύτηκε σε εκκλησία; Αυτή είναι η νόμιμη διαδικασία και αυτό κάνουν. Επίσης και για όσα ρίχνουν στο παγκάρι επίσης υπογράφεται πρακτικό ή παίρνουν απόδειξη από την τράπεζα μετά την καταμέτρηση που πρέπει να γίνεται ενώπιον της επιτροπής. Έτυχε να βρεθώ κάποτε μετά τη λειτουργία επειδή ήξερα κάποιους από τους επιτρόπους και τον ιερέα και είδα όλη τη διαδικασία όπως μπορεί να τη δει και ο καθένας νομίζω. Δεν είναι μυστικό. Αυτά είναι λυμένα ζητήματα από χρόνια.

quote:

Πρέπει να κάνει τα στραβά μάτια παντού η πολιτεία ?20-30 ευρώ σε κάθε περίσταση μαζεύεται ενα σεβαστό ποσο .
Έγκλημα πάντως ειναι η συμπεριφορα της στην πανδημία .


Δηλαδή ενώ είπε να φοράνε μάσκες και στο ναό το λες αυτό έγκλημα; Τι να έλεγε δηλαδή; Που ακριβώς είναι το έγκλημα;
quote:

Είπαμε έχει καλο λογιστή


Δεν έχει λογιστή η Εκκλησία λέμε πάλι. Έχει τη δική της υπηρεσία, όπως φαίνεται και στις ιστοσελίδες της που κάνει ότι χρειάζεται για τα οικονομικά της. Οι λογιστές της είναι εκεί μέσα υπάλληλοι. Υπάρχει μια υπηρεσία διαδικτυακή που λέγεται Google και αν βάλεις διάφορες λέξεις μπορεί να σου βρει ότι θέλεις! Ναι αλήθεια είναι! Μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις και εσύ και να βρεις αυτά τα στοιχειώδη πράγματα που φαίνεται να αγνοείς για την Εκκλησία στην οποία ασκείς κριτική και εσύ με φήμες και όχι με δεδομένα! Υπάρχει εδώ και χρόνια και ελπίζω και εσύ να τη γνωρίσεις κάποια στιγμή και να τη χρησιμοποιήσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2020, 20:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την ιστορία:

Στο γειτονία μου (πατρικό μου) ζούσε μια σκατόγρια. Ούτε παιδιά, ουτε σκυλιά, την έβρισκε μόνο με την πάρτη της. Έφτασε μέχρι τα 100 βασικά. Τα 20 τελευταία χρόνια της ζωής της είχε "προσλάβει" μια οικογένεια, κάτι παμφτωχούς ανθρώπους, Έλληνες φυσικά. Το deal ήταν το εξής: αυτοί θα τη γηροκομούσαν και αυτή θα τους έγραφε το σπίτι της. Φτωχοί τίμιοι και δυστυχώς αφελεις οι άνθρωποι αυτοί, δεν ζήτησαν ποτέ συμβόλαια. Ψιλή κυριότητα fyi το λένε οι νομικοί. Περίμεναν πότε θα φύγει η γριά, υπομονετικά. Και αυτή έσπασε τα κοντέρ. Όταν κάποτε τα τίναξε, ανακάλυψαν ότι τα χε αφήσει όλα στην εκκλησία. Μάλλον στη μητρόπολη που ανήκει. Για να τη λιβανίζουν και να καβαντζώσει λουξ σουίτα στον παράδεισο.

Και η καλή μας η εκκλησία τι έκανε; Πέταξε με τις κλωτσιές (έξωση) τους φτωχούς ανθρώπους από μέσα, το ανακαίνισε, το νοίκιασε και τα λεφτά και καλά πάνε σε έναν οίκο ευγηρίας που υπάρχει πλησίον. Τι ευγηρία, σκουπιδοτενεκές ειναι, που αδειάζεις τους δικούς σου, για να τα τινάξουν το συντομότερο. Φυσικά τις συντάξεις τους τις τσεπώνουν, τα νοίκια και ότι άλλο τους έχουν αφήσει οι "πιστοί".

Ο άνθρωπος αυτός έμεινε άστεγος για λίγο, τελικά του παραχώρησε κάποιος ένα παλιό εγκαταλελειμμένο σπίτι που είχε, το ψευτόφτιαξε και τώρα μένει εκεί. Χωρίς νοίκια φυσικά και άλλα πονηρά deal. Αν ήμουν ο μεγαλοδύναμος, θα ειχα ήδη κλείσει τις σουίτες μου για εκείνους, αλλά μάλλον τέτοιος δεν υπάρχει. Γιατί αν υπήρχε θα είχε ρίξει φωτιά να κάψει όλα αυτά τα παράσιτα που έχουν τα μούτρα και γυρίζουν και το παίζουν φιλεύσπλαχνοι και φιλόπτωχοι. Και συντηρούν επίσης όλο αυτό το εμετικό συρφετό που παρασιτεί, πέριξ των ναών. Ενίοτε τους τρώμε και στη μάπα ακόμα και στα φόρουμ.

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2020, 21:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για την ιστορία:

Στο γειτονία μου (πατρικό μου) ζούσε μια σκατόγρια.



Θα μπορούσες να το ξεκινήσεις πιο καλά για να με πάρεις εμ το μέρος σου. Να πεις πχ "μια γριούλα". Με το "σκατόγρια" με κάνεις να παίρνω το μέρος της πριν καν διαβάσω το οτιδήποτε. Λάθος τακτική φίλε. Αυτογκόλ από τα αποδυτήρια.

quote:

Ούτε παιδιά, ουτε σκυλιά, την έβρισκε μόνο με την πάρτη της. Έφτασε μέχρι τα 100 βασικά. Τα 20 τελευταία χρόνια της ζωής της είχε "προσλάβει" μια οικογένεια, κάτι παμφτωχούς ανθρώπους, Έλληνες φυσικά.


Αυτό το "ελληνες φυσικά" τι το ήθελες; Αν ήταν ξένοι τι σημασία θα είχε; ’νθρωποι δε θα ήταν και αυτοί; Η φτώχεια δεν έχει πατρίδα.

quote:

Το deal ήταν το εξής: αυτοί θα τη γηροκομούσαν και αυτή θα τους έγραφε το σπίτι της.


Συνηθισμένο.

quote:

Φτωχοί τίμιοι και δυστυχώς αφελεις οι άνθρωποι αυτοί, δεν ζήτησαν ποτέ συμβόλαια. Ψιλή κυριότητα fyi το λένε οι νομικοί.


Ώπα περίμενε. Τους έδωσε την ψιλή κυριότητα ή όχι; Ποιος είχε την ψιλή κυριότητα; Η γιαγιά ή η οικογένεια; Αν τους έδωσε την ψιλή κυριότητα έγινα συμβόλαια. Με το στόμα δεν δίνεται. Συνήθως γίνεται διαθήκη σε αυτές τις περιπτώσεις και όχι ψιλή κυριότητα αλλά εξαρτάται και από την περίπτωση. Μπορεί να τους μεταβίβασε την ψιλή κυριότητα και να κράτησε την επικαρπία για όσο ζει. και αυτό είναι συνηθισμένο. Μετά από αυτό δε μπορούσε να το αφήσει με διαθήκη σε άλλον πχ σε ναό ή σε άλλον επειδή δεν το είχε πλέον στην κατοχή της η γιαγιά. Κάτι δε μας λες σωστά από την όλη ιστορία επειδή μάλλον δεν το ξέρεις σωστά.

quote:

Περίμεναν πότε θα φύγει η γριά, υπομονετικά. Και αυτή έσπασε τα κοντέρ. Όταν κάποτε τα τίναξε, ανακάλυψαν ότι τα χε αφήσει όλα στην εκκλησία. Μάλλον στη μητρόπολη που ανήκει. Για να τη λιβανίζουν και να καβαντζώσει λουξ σουίτα στον παράδεισο.


Δεν τους είχε κάνει διαθήκη; Ή έκανε δύο διαθήκες; Κάτι δεν κολλάει στο όλο σκηνικό όπως το παρουσιάζεις. Γενικά ΟΛΟΙ όσοι ξέρω που ήθελαν να γηροκομήσουν κάποιον κάποιο έγγραφο έκαναν. Και αυτό το ζητούσε ο γέρος ή η γριά κυρίως για να μην τους φύγουν.
Εκτός και έγιναν τα έγγραφα αλλά κάτι δεν ήταν σωστό, πχ να μην ανήκει το σπίτι στη γριά!!!

quote:

Και η καλή μας η εκκλησία τι έκανε; Πέταξε με τις κλωτσιές (έξωση) τους φτωχούς ανθρώπους από μέσα, το ανακαίνισε, το νοίκιασε και τα λεφτά και καλά πάνε σε έναν οίκο ευγηρίας που υπάρχει πλησίον.

Καλά είπα ότι κάτι δεν κολλάει. Για να πηγαίνουν εκεί σημαίνει ότι εκεί το άφησε και όχι στη μητρόπολη. Μήπως έγινε κάτι που αποδείκνυε κακομεταχείριση της γριάς; Αλλιώς δε θα μπορούσε να το αφήσει αλλού. Χρειάζεται έρευνα το όλο περιστατικό δεν είναι απλό. Υπάρχουν και απατεώνες εντός της Εκκλησίας ή των ιδρυμάτων που ξεγελάνε γέρους και τους παίρνουν τις περιουσίες και μπορεί και να τους σκοτώσουν ακόμη, όπως η εταιρεία δολοφόνων που ανακαλύφτηκε μετά από πολλά εγκλήματα που διέπραξε. Αλλά αυτό δεν είναι κάτι που κάνει ή επικροτεί η Εκκλησία. Όσες φορές εντοπίστηκαν τέτοια κυκλώματα πήγαν στον εισαγγελέα και στη φυλακή.

quote:

Τι ευγηρία, σκουπιδοτενεκές ειναι, που αδειάζεις τους δικούς σου, για να τα τινάξουν το συντομότερο. Φυσικά τις συντάξεις τους τις τσεπώνουν, τα νοίκια και ότι άλλο τους έχουν αφήσει οι "πιστοί".


Είναι της μητρόπολης ο οίκος ευγηρίας αυτός; Σε ποια μητρόπολη έγιναν αυτά; Δεν υπήρχε μητροπολίτης; ή έγινε σε καιρό που υπήρχε κενό μητροπολίτη; Και είναι της Βόρειας Ελλάδας (Νέες Χώρες) ή της υπόλοιπης Ελλάδας; Έχουν σημασία οι λεπτομέρειες επειδή τα ιδιοκτησιακά καθεστώτα δεν είναι ίδια παντού. Θα με ενδιέφερε να μάθω που έγινε αυτό επειδή από τέτοια φαίνεται πως διοικεί ο κάθε μητροπολίτης. Και είναι καλό να ξέρει ο κόσμος την αλήθεια.
quote:

Ο άνθρωπος αυτός έμεινε άστεγος για λίγο, τελικά του παραχώρησε κάποιος ένα παλιό εγκαταλελειμμένο σπίτι που είχε, το ψευτόφτιαξε και τώρα μένει εκεί. Χωρίς νοίκια φυσικά και άλλα πονηρά deal. Αν ήμουν ο μεγαλοδύναμος, θα ειχα ήδη κλείσει τις σουίτες μου για εκείνους, αλλά μάλλον τέτοιος δεν υπάρχει.


Ένας ήταν ή οικογένεια; Οικογένεια είπες στην αρχή ... Τι ήταν τελικά; Για διευκρίνισε ... Υπάρχει ρε φίλε ο μεγαλοδύναμος και αν κάποιος κάνει τέτοια πράγματα, ΄πως τα περιέγραψες, να είσαι σίγουρος ότι δε βλέπει όχι σουίτα αλλά ούτε γκαρσονιέρα στον παράδεισο. Πάντως είναι πιο δίκαιος από όλους εμάς μιας και βλέπει τα πάντα. Και όλες τις λεπτομέρειες που εμείς δεν έχουμε αυτή τη στιγμή για να κρίνουμε σωστά. Αν θέλεις πες τις λεπτομέρειες που γνωρίζεις όχι ονόματα αλλά αυτά που ρώτησα πιο πάνω. Αν ένας μητροπολίτης είναι πολύ γέρος ή αφελής φυτρώνουν πολλά φρούτα γύρω του που εκμεταλλεύονται τις καταστάσεις. Από αυτά που μας είπες αν είχε κάνει διαθήκη η γρια πριν πάρει την οικογένεια μπορούσε να την αλλάξει χωρίς πρόβλημα κάνοντας μια νεότερη. Αν την έκανε μετά που τους πήρε σπίτι της τότε κάτι θα της κάνανε ή την εξαπάτησαν κάποιοι. Δεν υπάρχει άλλη λογική επιλογή επειδή θα το ξέρανε ότι πήγε σε συμβολαιογράφο αφού όλη μέρα ήταν στο σπίτι της.

quote:

Γιατί αν υπήρχε θα είχε ρίξει φωτιά να κάψει όλα αυτά τα παράσιτα που έχουν τα μούτρα και γυρίζουν και το παίζουν φιλεύσπλαχνοι και φιλόπτωχοι. Και συντηρούν επίσης όλο αυτό το εμετικό συρφετό που παρασιτεί, πέριξ των ναών. Ενίοτε τους τρώμε και στη μάπα ακόμα και στα φόρουμ.


Μα αυτούς καίει ο μεγαλοδύναμος. Υπάρχει και σχετική φράση και στην Έξοδο το Μωυσή που του λέει στην ΠΔ ότι δεν ρπέπει να αδικούν τους αδύνατους (υπάρχουν πολλές σχετικές) "22Ουδεμιαν χηραν η ορφανον δεν θελετε καταθλιψει. 23Εαν καταθλιψητε αυτους οπωσδηποτε και βοησωσι προς εμε, θελω εξαπαντος εισακουσει της φωνης αυτων, 24και ο θυμος μου θελει εξαφθη και θελω σας θανατωσει εν μαχαιρα· και αι γυναικες σας θελουσιν εισθαι χηραι και τα τεκνα σας ορφανα. " Το ίδιο λέει και για τους αναπήρους να μην τους εξαπατούν και για τους φτωχούς να μην τους αδικούν. Διάβασε την πεντάτευχο και θα δεις. Και υπάρχουν και γεγονότα που αποδεικνύουν ότι κανένας από αυτούς που διαπράττουν τέτοιες πράξεις δεν βρίσκει ηρεμία και ωφέλεια από αυτά που πήρε ή έκανε. Έχει έρθει κανένας τέτοιος και εδώ; Εκπληκτικό πάντως το πως ξέρεις ότι ήταν τέτοιο κάθαρμα με το που ήρθε εδώ! Μήπως έχεις διορατικές ικανότητες και το κρύβεις;
Πάντως χαίρομαι που έχεις αίσθημα δικαίου. Και καλά κάνεις και λες να τους κάψει ο Θεός, όντως τους καίει. Η Εκκλησία τα καταδικάζει σφοδρά όποτε συμβαίνουν από πάντα.

Edited by - Επιμενίδης on 29/10/2020 22:21:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2020, 22:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιμενιδη σε άλλη χώρα ζεις? Δεν έχεις δει ιερείς να παίρνουν μαύρο χρήμα σε ευχέλαια
Τρισαγια μνημόσυνα κτλ? Εγώ δεν έχω δει κανέναν να κόβει απόδειξη ή άμα πας να κάνεις ένα μυστήριο σου λέει τόσα είναι επίσημα και τόσα ανεπίσημα για να δώσεις και για αυτούς που βοηθάνε στο μυστήριο.
Μας τα παρουσιάζεις λες και ζούμε στον κήπο της Εδέμ.
Να σημειώσω για να μην γίνομαι και άδικος ότι γνωρίζω και λίγους ιερείς που τιμανε τα ράσα τους και κάνουν πραγματικά αυτό που πιστεύουν και διδάσκει η θρησκεία τους. Αλλά το συντριπτικό ποσοστό τους δυστυχώς δεν φέρεται όπως θα έπρεπε.
Τώρα για την περιουσία τα είπαμε σε λίγο θα μας πεις να κάνουμε και έρανο να τους ενισχύσουμε, Googlaρε και για την αντίθετη άποψη για την περιουσία τους θα βρεις δεκάδες άρθρα μην χρησιμοποιείς το Internet για να διαβάζεις μόνο αυτά που θες να διαβάσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy