ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ- ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2020, 22:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επιμενιδη σε άλλη χώρα ζεις? Δεν έχεις δει ιερείς να παίρνουν μαύρο χρήμα σε ευχέλαια
Τρισαγια μνημόσυνα κτλ? Εγώ δεν έχω δει κανέναν να κόβει απόδειξη ή άμα πας να κάνεις ένα μυστήριο σου λέει τόσα είναι επίσημα και τόσα ανεπίσημα για να δώσεις και για αυτούς που βοηθάνε στο μυστήριο.
Μας τα παρουσιάζεις λες και ζούμε στον κήπο της Εδέμ.
Να σημειώσω για να μην γίνομαι και άδικος ότι γνωρίζω και λίγους ιερείς που τιμανε τα ράσα τους και κάνουν πραγματικά αυτό που πιστεύουν και διδάσκει η θρησκεία τους. Αλλά το συντριπτικό ποσοστό τους δυστυχώς δεν φέρεται όπως θα έπρεπε.
Τώρα για την περιουσία τα είπαμε σε λίγο θα μας πεις να κάνουμε και έρανο να τους ενισχύσουμε, Googlaρε και για την αντίθετη άποψη για την περιουσία τους θα βρεις δεκάδες άρθρα μην χρησιμοποιείς το Internet για να διαβάζεις μόνο αυτά που θες να διαβάσεις.



Κοίτα πρέπει να αποφασίσουμε με τι ασχολούμαστε. Με τους ιερείς; με τη Εκκλησία; Με τις μητροπόλεις; Το κάθε ένα έχει τα καλά και τα κακά του. Αλλά μην αποδίδουμε τα του ενός στον άλλο. Πχ. οι γέροι μητροπολίτες συχνά χάνουν τον έλεγχο και γίνονται σκάνδαλα στις μητροπόλεις αν δεν παραιτηθούν εγκαίρως. Αυτό η Εκκλησία διαπίστωσε και έθεσε κάποιο όριο ηλικίας ή γνωμάτευση γιατρών.Εδώ και κάποια χρόνια αυτό. Τάρα για αυτα που έγινα πχ σε μια μητρόπολη από κακοδικοίκηση δεν μπορούν να αποδίδονται σε όλη τη ν Εκκλησία. Το λάθος της Εκκλησίας μπορεί αν είναι ότι δεν πρόβλεψε τη διαδικασία για να τον αντικαταστήσει εγκαίρως. Αλλά τα υπόλοιπα δεν μπορεί να τα γνωρίζει άμεσα επειδή είναι έτσι το σύστημα που δεν ενημερώνεται.
Το ότι δίνουν σε ιερείς λεφτά και τα παίρνουν δεν μπορεί να το ξέρει άμεσα η Εκκλησία. Γιαυτό το λόγο εκδίδει εγκυκλίου και λέει ότι πρέπει να καταγγέλουν όποιον ιερέα ζητήσει χρήματα για ιοποιοδήποτε μυστήριο. Τι να κάνει; Να βάλει έναν αστυνόμο σε κάθε εκκλησία; Αυτό δε γίνεται. Ο κόσμος δίνει λεφτά επειδή ξέρουν ότι πολλοί ιερείς έχουν έξοδα που δεν καλύπτονται από την Εκκλησία όταν πηγαίνουν σε απομονωμένα χωριά χειμώνα καλοκαίρι με δικά τους έξοδα. Είναι χειρότερα από τους αναπληρωτές επειδή είναι ακανόνιστο το ωράριο των ακολουθιών και των ημερών και δεν μπορούν πάντα να νοικιάσουν ένα σπίτι. Γιαυτό δεν γίνονται ιερείς σε μητροπόλεις που έχουν πολλές τέτοιες ενορίες. Λόγω των μνημονίων δεν επιτρεπόταν να γίνουν ιερείς και όσοι έγιναν έγιναν άμισθοι και ακόμη και σήμερα γίνονται έτσι μερικοί. Οπότε πως θα πάει ο άλλος 20 ή 30 χιλιόμετρα και λίγα λέω, σε 2-3 ενορίες να κάνει τελετές αν δεν τα πληρώσει τα καύσιμα ή το ταξί από την τσέπη του; Και αν είναι καθημερινή πως θα πάει και στη δουλειά αν τύχει κηδεία ή άλλη γιορτή; Είναι πολλά τα προβλήματα που δεν τα ξέρουμε εμείς γιατί δεν τα έχουμε ζήσει.Πχ. στη Φλώρινα και γενικά στους βόρειους νομούς της Θράκης και της Μακεδονίας υπήρχε κάποτε το επίδομα προθέρμανσης αυτοκινήτου που μερικοί το κοροϊδεύανε σαν αναχρονιστικό αλλά ήταν απόλυτα δικαιολογημένο γιατί ο υπάλληλος πλήρωνε από την τσέπη του πολλά χρήματα και έχανε και πολύ χρόνο από τη ζωή του κάθε πρωί, λόγω των πολύ χαμηλών θερμοκρασιών που απαιτούσαν όντως προθέρμανση. Ένας παπάς δεν τα έχει αυτά ούτε έχει άλλες προβλέψεις που έχουν οι υπάλληλοι. Γιαυτό πολλές φορές ο στρατός κάλυπτε το κενό του κράτους. Ο κόσμος το ξέρει αυτό και γιαυτό δίνουν αυτά τα χρήματα. Στις πόλεις βέβαια υπάρχει και αισχροκέρδεια μερικές φορές. Δηλαδή και ζητάνε χρήματα που απαγορεύεται και αρνούνται να τελέσουν μυστήρια που επίσης απαγορεύεται. Αλλά αυτό και πάλι δεν είναι εντολή της Εκκλησίας. Η Εκκλησία λέει το αντίθετο από αυτά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2020, 23:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιμενιδη πήγαινε σε ένα νεκροταφείο Σαββατοκύριακο και θα δεις παπάδες που κανουν τρισαγια και τσεπώνουν ταληρακια και δεκαρικακια από τον κόσμο μαύρα πάντα και δεν λέμε για ένα τρισαγιο τους κυνηγάνε και δεν προλαβαίνουν. Πρέπει δηλαδή να εκμεταλευονται τον πόνο των ανθρώπων? Αυτό λέει η θρησκεία τους? Ευτυχώς υπάρχουν και εξαιρέσεις που ανέφερα παραπάνω.Αυτα δεν τα ξέρει η ηγεσία της εκκλησίας? Τα ξέρει αλλά κάνει τα στραβά μάτια! Επιμενιδη να είσαι αντικειμενικος και να καταδικάζει τα στραβά της εκκλησίας γιατί αν δεν τα διορθώνει τα λάθη της προσβάλει την ίδια την θρησκεία σου. Δεν νομίζω ο Χριστός να εκμεταλλευονταν τους ανθρώπους η να μάζευε περιουσία το αντίθετο έκανε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2020, 08:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Για την ιστορία:

Στο γειτονία μου (πατρικό μου) ζούσε μια σκατόγρια.



Θα μπορούσες να το ξεκινήσεις πιο καλά για να με πάρεις εμ το μέρος σου. Να πεις πχ "μια γριούλα". Με το "σκατόγρια" με κάνεις να παίρνω το μέρος της πριν καν διαβάσω το οτιδήποτε. Λάθος τακτική φίλε. Αυτογκόλ από τα αποδυτήρια.


Μα γι' αυτό το έβαλα βρε φούφουτε, για να μην το διαβάσεις. Αλλά εσύ εκεί... πάρε να 'χεις αλλο ένα σεντόνι ρε μλκα μου.... Τι άλλο έπρεπε να γράψω; Ότι το παρακάτω δεν σε αφορά; Δε πας να κάνεις κανένα τρισάγιο και να λιβανίσεις πουθενά αλλού;

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)

Edited by - Heretic on 30/10/2020 08:01:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2020, 09:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επιμενιδη πήγαινε σε ένα νεκροταφείο Σαββατοκύριακο και θα δεις παπάδες που κανουν τρισαγια και τσεπώνουν ταληρακια και δεκαρικακια από τον κόσμο μαύρα πάντα και δεν λέμε για ένα τρισαγιο τους κυνηγάνε και δεν προλαβαίνουν. Πρέπει δηλαδή να εκμεταλευονται τον πόνο των ανθρώπων? Αυτό λέει η θρησκεία τους? Ευτυχώς υπάρχουν και εξαιρέσεις που ανέφερα παραπάνω.Αυτα δεν τα ξέρει η ηγεσία της εκκλησίας? Τα ξέρει αλλά κάνει τα στραβά μάτια! Επιμενιδη να είσαι αντικειμενικος και να καταδικάζει τα στραβά της εκκλησίας γιατί αν δεν τα διορθώνει τα λάθη της προσβάλει την ίδια την θρησκεία σου. Δεν νομίζω ο Χριστός να εκμεταλλευονταν τους ανθρώπους η να μάζευε περιουσία το αντίθετο έκανε!




Ρε Open Mind για όνομα το Θεού δηλαδή! Φυσικά και τα έχω αν και έχω να πάω κάτι χρόνια σε νεκροταφείο της Αθήνας. Αλλά σου είπα ότι αυτό το καταδίκασε η Εκκλησία και έβγαλε και εγκυκλίους. Δεν το διάβασες πιο πάνω; Τι να κάνει να βάλει από έναν αστυνομικό σε κάθε νεκροταφείο;;; Και να έβαζε θα έβρισκαν άλλον τρόπο. Είναι σαν να μου λες ότι οι γιατροί και άλλες ειδικότητες δεν παίρνουν με τον ίδιο τρόπο. Μπορείς να βάλεις αστυνομικό μέσα στο ιατρείο την ώρα της εξέτασης; Φυσικά όχι και επειδή είναι αδύνατο γιαυτό το κράτος προσπαθεί να βρει άλλο τρόπο με τα τεκμήρια κλπ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2020, 09:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]
Μα γι' αυτό το έβαλα βρε φούφουτε, για να μην το διαβάσεις. Αλλά εσύ εκεί... πάρε να 'χεις αλλο ένα σεντόνι ρε μλκα μου.... Τι άλλο έπρεπε να γράψω; Ότι το παρακάτω δεν σε αφορά; Δε πας να κάνεις κανένα τρισάγιο και να λιβανίσεις πουθενά αλλού;


Δεν είμαι μλκας σου γιατί δεν σου χρειάζεται άλλος αφού έχεις τον εαυτό σου. Το "φούφουτε" το θεωρείς ευγενικό τρόπο έκφρασης; Τα θεωρούν και τα δύο οι διαχειριστές εδώ πέρα ευγενικό και πολιτισμένο τρόπο επικοινωνίας; Δεν έχεις να πεις τίποτε και απαντάς με ανοησίες και βρισιές. Τι θα πει το έβαλες για να ΜΗΝ το διαβάσω; Αυτά είναι ανοησίες. Τι θα πει ότι δεν με αφορά τη στιγμή που το γράφεις δημόσια χωρίς να απευθύνεσαι κάπου συγκεκριμένα. Το γράφεις να το διαβάσουν όσοι έχουν τις ίδιες ιδέες με σένα; Αλληλοευλογείτε τα γένια σας και αλληλοεπιβεβαιώνετε τα λεγόμενά σας; Είναι θλιβερό να μην έχεις να απαντήσεις τίποτε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2020, 09:57:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις κάτι; Άμα σου αρέσει ρε φιλαράκο. Άμα δε σου αρέσει να μη σε κρατάμε άλλο, έτσι; Πάρε τα συναξάρια σου, το χριστούλη σου, την παναγίτσα σου και τουζ.

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2020, 10:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε Open Mind για όνομα το Θεού δηλαδή! Φυσικά και τα έχω αν και έχω να πάω κάτι χρόνια σε νεκροταφείο της Αθήνας. Αλλά σου είπα ότι αυτό το καταδίκασε η Εκκλησία και έβγαλε και εγκυκλίους. Δεν το διάβασες πιο πάνω; Τι να κάνει να βάλει από έναν αστυνομικό σε κάθε νεκροταφείο;;; Και να έβαζε θα έβρισκαν άλλον τρόπο. Είναι σαν να μου λες ότι οι γιατροί και άλλες ειδικότητες δεν παίρνουν με τον ίδιο τρόπο. Μπορείς να βάλεις αστυνομικό μέσα στο ιατρείο την ώρα της εξέτασης; Φυσικά όχι και επειδή είναι αδύνατο γιαυτό το κράτος προσπαθεί να βρει άλλο τρόπο με τα τεκμήρια κλπ.

Επιμενιδη αμα είναι να χρειάζονται αστυνόμο οι παπάδες απλα για να εφαρμόσουν αυτα που λέει η θρησκεία τους τότε να πάψουν να είναι παπάδες γιατί δεν πιστεύουν αυτά που διδάσκουν.
Το ίδιο ισχύει και για την διοίκηση της εκκλησιάς.
Όσο για τον θεό αν υπάρχει θα έχει φρίξει με αυτά που βλέπει .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2020, 11:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξέρεις κάτι; Άμα σου αρέσει ρε φιλαράκο. Άμα δε σου αρέσει να μη σε κρατάμε άλλο, έτσι; Πάρε τα συναξάρια σου, το χριστούλη σου, την παναγίτσα σου και τουζ.

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)



Εσύ φυσικά δε μου αρέσεις. Από που μου λες να φύγω; Από το τσιφλίκι του πατέρα σου; Και μόνο που μου λες να φύγω είναι λόγος για να μη φύγω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2020, 13:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και καλα θα κάνεις. Εχουμε μεινει καιρο χωρις σακο του μποξ και ομολογουμενως κανεις τη δουλεια μια χαρα.

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy