ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Dr. Know (Οι απαντήσεις που ψάχνατε)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 00:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χε, χε ... μερικές φορές καλύτερα να ρωτάς παρά να απαντάς ... με εννοείς ; Sure, sure! Άντε καλό ξημέρωμα κι άσε τα ψάρια να σπαρταράνε στο τσιμέντο!


http://www.youtube.com/watch?v=tji1emZn9Z0&feature=related

υ.γ Μήπως να ρίξω τσαπαρί ;

Edited by - zip on 27/05/2011 00:14:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 23:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ένας με λέει χωματένιο, ενώ σκέφτεται "μαλάκας".
Ο άλλος με λέει αχάνη, ενώ επίσης σκέφτεται το ίδιο.()
Ο άλλος με λέει τουρμπίνα ενώ πάλι σκέφτεται "μαλάκας".

Κι επειδή την μαλακίαν πολλοί αγάπησαν, τον μαλάκα όμως ουδείς, έχω αρχίσει ν' ανησυχώ.

Μια ερώτηση Dr. Know: Μήπως τελικά είμαι μαλάκας;

...διότι, όπως και ο κερατάς, το ίδιο και ο μαλάκας: Το μαθαίνει τελευταίος.


Edited by - Αίολος on 28/05/2011 23:49:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2011, 13:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οι αλλοι σε βλέπουν όπως εσυ βλεπεις τον εαυτό σου

πελεγκρινο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2011, 13:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ήταν έτσι, θα με προσκυνούσες γιαλαντζί κλωνογάϊδαρε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2011, 21:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

δεν ειμαι γιαλαντζί

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 22:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντόκτορ γεια!

Να κάνω μια ερώτηση;Όταν κάτι υπάρχει και το παίρνουμε δεδομένο ότι υπάρχει,την ύπαρξή του δεν την επιβεβαιώνει και η αντίστασή του στην ανυπαρξία;

Με άλλα λόγια...Απόδειξη του ότι υπάρχω δεν είναι και το γεγονός ότι φθείρομαι και εν δυνάμει καταλήγω στην ανυπαρξία;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 23:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόδειξη του ότι υπάρχω δεν είναι και το γεγονός ότι φθείρομαι και εν δυνάμει καταλήγω στην ανυπαρξία;;;

Ότι είναι ζωντανό, πεθαίνει. Μόνο οι πεθαμένοι δεν πεθαίνουν και μόνο κάτι που υπάρχει, κάτι που είναι υπαρκτό δηλ. μπορεί να περάσει στην ανυπαρξία. Συνεπώς, ναι, απόδειξη πως υπάρχεις είναι ΚΑΙ το γεγονός πως κάποια μέρα θα πάψεις να υπάρχεις. Το βέβαιον λοιπόν είναι ότι υπάρχεις αλλά το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι το πως υπάρχεις, δηλ. ο τρόπος που υπάρχεις. Αν υπάρχεις μηχανικά, τότε είναι σαν να μην υπάρχεις και δεν έχει κανένα νόημα για σένα αυτό που λες, ούτε έχει κανένα νόημα η ερώτησή σου. Αν υπάρχεις όμως συνειδητά με επίγνωση, τότε όλα έχουν νόημα και νόημα θα έχει και η ανυπαρξία σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2011, 00:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip πως το εννοεις το <μηχανηκα> και πως με <νοημα> !

Ξερεις στην σημερινη κοινωνια εσυ πολλους ανθρωπους να ζουν με νοημα? ,οταν σε τρεχουν χιλιες δυο καταστασεις ?

Edited by - stiv on 03/06/2011 00:06:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2011, 00:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μηχανικά σημαίνει ... μηχανικά, δηλ. υπάρχω, ζω, συμπεριφέρομαι, πράττω κτλ. όπως ακριβώς μια μηχανή. Χωρίς δηλ. να ξέρω ο ίδιος τι κάνω. Χωρίς να ξέρω που είμαι, τι λέω, πως το λέω, σε ποιον το λέω, τι γράφω, τι αγγίζω, τι βλέπω, τι ακούω, αν ακούω κτλ. Μια μηχανή μπορεί π.χ να γράφει αλλά η ίδια δεν το ξέρει αυτό, δηλ. δεν έχει επίγνωση του τι κάνει. Ε, αν ενεργώ όπως ενεργεί μια μηχανή, τότε υπάρχω μηχανικά. Συγνώμη που θα σε στενοχωρήσω βραδιάτικο δηλ. αλλά θα πρέπει να σε ενημερώσω πως οι άνθρωποι το 'χουν αυτό το μηχανικό. Και μάλιστα σε full mode.

Ξερεις στην σημερινη κοινωνια εσυ πολλους ανθρωπους να ζουν με νοημα?

Δεν είπα να ζει κάποιος με νόημα. Είπα πως όταν ΔΕΝ ζεις μηχανικά, τότε όλα αποκτούν νόημα, πέρνουν νόημα, έχουν νόημα. Όταν κάποιος ζει συνειδητά με επίγνωση (του τι κάνει, του τι λέει, πως το λέει, σε ποιον το λέει, τι ακούει, πως το ακούει, τι βλέπει, πως το βλέπει κτλ), τότε όλη η ύπαρξή του αποκτά νόημα. Ε, και αφού η ύπαρξή του έχει νόημα, τότε νόημα θα έχει και η άλλη κατάστασή του, η αντίθετη κατάσταση της ύπαρξής του δηλ. η ανυπαρξία του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2011, 01:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χε, πάρτε για παράδειγμα αυτό > http://www.youtube.com/watch?v=lPloMN7weAo&feature=related Αυτός υπάρχει. Που υπάρχει ; Το λέει ο ίδιος : "Μες στα μάτια σου που κλαίνε / μες στα χείλη σου που καίνε / και θα υπάρχω στα τραγούδια που θα ακούς". Η Ύπαρξη του είχε νόημα. Αλλά και η ανυπαρξία του, νόημα έχει κι αυτή. Θα μου πείτε, καλά, ποιο είναι το νόημα ; Το νόημα είναι το αίσθημα, όπως έχει πει ο Σαββόπουλος.

Πάρτε επίσης για παράδειγμα κι αυτό > http://www.youtube.com/watch?v=tCbZ2Q0CZ2Q Αυτός δεν υπάρχει. Γιατί ; Γιατί η ύπαρξή του αφανίσθηκε από μια γυναίκα ["μισολιωμένος στη Χιροσίμα σου", που λέει κι ο δάσκαλος] που "μόλις πάρει να χαράξει τρεις φορές" θα τον αρνηθεί. Δεν υπάρχει κι είναι εδώ. Κι εδώ το νόημα ... το ίδιο : Το αίσθημα.

Κι όταν λέω αίσθημα, ασφαλώς δεν εννοώ "φιγούρα & συναίσθημα", αλλά αίσθημα και συν-αίσθημα άνευ φιγούρας, βιτρίνας και δήθεν. Αίσθημα authentic & original, made in συνειδητότητα, με πρώτες ύλες από την επίγνωση και την γνώση του εαυτού μας, δηλ. την γνώση της ίδιας μας της μηχανής. Θα μου πείτε, καλά, πως μια μηχανή μπορεί να παράγει αυθεντικό συναίσθημα ; Μια μηχανή μπορεί να παράγει αυθεντικό αίσθημα και συναίσθημα, όταν συνειδητοποιήσει πως είναι μηχανή και αναζητήσει τρόπους να ΜΗΝ είναι. Τότε, αργά η γρήγορα θα συμβεί αυτό που λέει ο Σαββόπουλος > http://www.youtube.com/watch?v=-V0QYo1eVGw δηλ. "Τότε τη δική μου θα νιώσεις την ψυχή / που κάθε βράδυ γίνεται λατέρνα σε γιορτή / Του τσίρκου τους ανθρώπους ανταμώνει στη σκηνή / μαζί τους υποκλίνεται για σένα θεατή."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2011, 01:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπάς κάποιον γιατί(1) και πως(2);

Υπάρχουν πολλοί τρόποι (απαντάω στο 2ο ερώτημά σου δηλ. στο πως) ν' αγαπάς κάποιον κι ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο (χε,χε, η ίδια απάντηση όταν ρωτάς το "πως" δηλ) ν' αγαπάει και να εκφράζει την αγάπη του. Παρ' ότι όμως ο καθείς αγαπά με το δικό το "πως", με τον δικό του τρόπο δηλ. δεν θα μάθεις ποτέ ΓΙΑΤΙ αγαπάς αυτόν/ήν/ό που αγαπάς. Δεν θα μάθεις δηλ. ποτέ τον λόγο που αγαπάς κι όποιο λόγο και να γράψεις, ψέματα θα πεις. Η Αγάπη ΔΕΝ δικαιολογείται. Δεν μπορείς να πεις σε κάποιον π.χ "Σ' αγαπώ γιατί ...". Δεν υπάρχει "γιατί" [και ΔΕΝ ΘΑ 'ΠΡΕΠΕ να υπάρχει "γιατί"]. Αν δώσεις λόγο στην αγάπη που νιώθεις για κάποιον συνάνθρωπό σου, τότε αυτό που νιώθεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αγάπη. Αυτό που νιώθεις είναι ο λόγος.

Υπάρχει ένα τραγούδι που προσπαθεί να δικαιολογήσει την αγάπη (άκου > http://www.youtube.com/watch?v=y885xvKx4PU ) και λέει : " Σ' αγαπώ για όλα αυτά και για άλλα τόσα άγνωστά μου / που δυστυχώς δεν τα χωρούν τα ποιήματά μου", θέλοντας να πει αυτό που σου λέω κι εγώ στην αρχή : "Και γι' άλλα τόσα άγνωστά μου" δηλ. αγαπάς αλλά στην πραγματικότητα δεν ξέρεις ΓΙΑΤΙ αγαπάς, σου είναι άγνωστα αυτά τα "γιατί". Κι όσα "γιατί" κι αν πεις, όλα δεν θα τα πεις γιατί υπάρχουν και κάποια "γιατί" κρυμμένα που ούτε κι εσύ ο ίδιος δεν τα γνωρίζεις.

η ερώτηση έγινε από τον συντονιστή elo στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10881&whichpage=10

Edited by - zip on 03/06/2011 02:16:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2011, 05:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ και το τραγουδι που λεει σε αγαπω γιατι εισαι ωραια σε αγαπω γιατι εισαι εσυ.!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 18:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

O Dr. Know σεβόμενος τον διακαή σας πόθο για chatting, θα βρίσκεται ενίοτε και στο Skype έτοιμος να απαντήσει κάθε ερώτησή σας, να λύσει κάθε υπαρξιακό σας πρόβλημα και να σας ενημερώσει πόσα απίδια βάνει ο σάκος για το συμπαντικό σας tripάκι. Αναζητήστε τον ως dr_know_ και ετοιμαστείτε να ζήσετε μια μοναδική εμπειρία λόγου και ... παραλόγου. ΠΡΟΣΟΧΗ! Μόνο για τολμηρούς/ές. Φροντίστε να φοράτε τα ρούχα σας γιατί αν δω βρακάκια, κολαράκια, βυζάκια και τα ρέστα, θα σας πάρει ο διάολος τον πατέρα!

No mic's, No cam's, Only messaging


Edited by - zip on 05/06/2011 19:32:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 20:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ γινονται και τετοια πραγματα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2011, 21:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

O Dr. Know σεβόμενος τον διακαή σας πόθο για chatting, θα βρίσκεται ενίοτε και στο Skype έτοιμος να απαντήσει κάθε ερώτησή σας, να λύσει κάθε υπαρξιακό σας πρόβλημα και να σας ενημερώσει πόσα απίδια βάνει ο σάκος για το συμπαντικό σας tripάκι. Αναζητήστε τον ως dr_know_ και ετοιμαστείτε να ζήσετε μια μοναδική εμπειρία λόγου και ... παραλόγου. ΠΡΟΣΟΧΗ! Μόνο για τολμηρούς/ές. Φροντίστε να φοράτε τα ρούχα σας γιατί αν δω βρακάκια, κολαράκια, βυζάκια και τα ρέστα, θα σας πάρει ο διάολος τον πατέρα!


Αν ο Πανάγαθος αντί ν' απαγορεύσει στους πρωτόπλαστους την "κακιά" μηλιά, δεν απαγόρευε τίποτα στον απέραντο παράδεισο, πιό μεγάλη πιθανότητα υπηρχε να σπάσουν τα κοκαλα τους από κανα δέντρο, παρά να δοκιμάσουν το μήλο ακόμα κι αν περνούσαν δίπλα του. Εάν, επιπλέον, ο Πανάγαθος τους πρότεινε τους καρπούς που έπρεπε να τρώνε, αντί της απαγόρευσης, εμείς δεν θα υπήρχαμε. Θα ήταν ακόμα τα δυό τους.

διάνα zipάκο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2011, 22:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[font=Book Antiqua]
Αγαπάς κάποιον γιατί(1) και πως(2);

Υπάρχουν πολλοί τρόποι (απαντάω στο 2ο ερώτημά σου δηλ. στο πως) ν' αγαπάς κάποιον κι ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο (χε,χε, η ίδια απάντηση όταν ρωτάς το "πως" δηλ)[size=3] ν' αγαπάει και να εκφράζει την αγάπη του. Παρ' ότι όμως ο καθείς αγαπά με το δικό το "πως", με τον δικό του τρόπο δηλ. δεν θα μάθεις ποτέ ΓΙΑΤΙ αγαπάς αυτόν/ήν/ό που αγαπάς. Δεν θα μάθεις δηλ. ποτέ τον λόγο που αγαπάς κι όποιο λόγο και να γράψεις, ψέματα θα πεις. Η Αγάπη ΔΕΝ δικαιολογείται. Δεν μπορείς να πεις σε κάποιον π.χ "Σ' αγαπώ γιατί ...". Δεν υπάρχει "γιατί" [και ΔΕΝ ΘΑ 'ΠΡΕΠΕ να υπάρχει "γιατί"]. Αν δώσεις λόγο στην αγάπη που νιώθεις για κάποιον συνάνθρωπό σου, τότε αυτό που νιώθεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αγάπη. Αυτό που νιώθεις είναι ο λόγος.

Υπάρχει ένα τραγούδι που προσπαθεί να δικαιολογήσει την αγάπη (άκου > http://www.youtube.com/watch?v=y885xvKx4PU ) και λέει : " Σ' αγαπώ για όλα αυτά και για άλλα τόσα άγνωστά μου / που δυστυχώς δεν τα χωρούν τα ποιήματά μου", θέλοντας να πει αυτό που σου λέω κι εγώ στην αρχή : "Και γι' άλλα τόσα άγνωστά μου" δηλ. αγαπάς αλλά στην πραγματικότητα δεν ξέρεις ΓΙΑΤΙ αγαπάς, σου είναι άγνωστα αυτά τα "γιατί".

Κι όσα "γιατί" κι αν πεις, όλα δεν θα τα πεις γιατί υπάρχουν και κάποια "γιατί" κρυμμένα που ούτε κι εσύ ο ίδιος δεν τα γνωρίζεις.

Edited by - zip on 03/06/2011 02:16:34


Πω πω σοφία , έμεινα άναυδος...
Ειδικά αυτά τα τελευταία πρέπει να καταγραφούν , διαφορετικά θα θεωρηθούν ως κρυμμένα και να μην τα γνωρίζεις ότι καν τα έγραψες....
Συνέχισε...και μην πτοείσαι απο τίποτα και όσοι λένε πράματα για σένα , απο ζήλεια είναι βρέ....


http://www.youtube.com/watch?v=tji1emZn9Z0&feature=related


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 06/06/2011 22:01:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2011, 22:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι είναι σοφά αυτά που λέει φίλε Εαρινέ. Εσένα βλέπω ακόμα σε τριγυρνά η μύγα... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2011, 17:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Ντοτόρο....
Ασφαλώς η απουσία γνώσης και η μπαλαφαρία και οι σοφιστείες , απο ορισμένους μπορεί να εκληφθεί ως "σοφία" , όχι για μένα...όμως...
Η στάση που γεννά την φιλοσοφία , σημαίνει την ολοκληρωτική ανάληψη της ευθύνης για τον εαυτό...τώρα που την βλέπεις εσύ την Σοφία ειδικά απο τον Ζιπάκο..είναι θέμα προς διερεύνηση αλλα εγώ δεν θα αφιερώσω χρόνο , μιάς και αυτός -ο-χρόνος-ο-δικός-μου- είναι πολυτιμότατος φίλε μου....
Δεν θα είχα αυτήν την στάση απέναντί του , όσο επεδείκνυε κάποιου είδους ταπεινότητα απέναντι σε πρόσωπα και πράγματα...όμως αυθαδίασε...θέλοντας να δημιουργήσει εντυπώσεις για το πρόσωπό του και αυτή η καρικατούρα που τοποθετεί -την χαζοχαρούμενη- προφανώς για τον ίδιο είναι....διαφορετικά κάτι άλλο -πιο σοφό- θα σκεπτόταν...
Το γεγονός ότι δεν τοποθετούμαι , δεν σημαίνει ότι επικροτώ και συμφωνώ με τις τόσες ανοησίες ξεστομίζει...ειδικά για σκέψεις και απόψεις που δεν συμφωνεί...προσωπικά τον έχω ΓΕΙΩΜΕΝΟ.....ΑΥΤΌΝ ΚΑΙ ΤΟΝ "Dr Know"...

Μύγα ε???
Προφανώς έχεις επιλεκτική μνήμη και παρατηρητικότητα Ντοτόρο μου , θα έπρεπε να έχεις προσέξει περισσότερο την ακολουθία των γεγονότων και όχι μόνο εδώ στο συγκεκριμμένο πόστ...αλλα δεν θα σε παρεξηγήσω...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 07/06/2011 17:24:19

Edited by - Εαρινός on 07/06/2011 17:36:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2011, 18:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ζιπάκο..είναι θέμα προς διερεύνηση αλλα εγώ δεν θα αφιερώσω χρόνο , μιάς και αυτός -ο-χρόνος-ο-δικός-μου- είναι πολυτιμότατος φίλε μου....

Για αυτό απορώ, για το ότι αφιερώνεις χρόνο
Τώρα, όσον αφορά το τι είναι σοφό, ο καθένας έχει την άποψή τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2011, 18:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σωστός!
Στους τυφλούς ο μονόφθαλμος πάντα βασιλεύει και με έπαρση τους δείχνει το δρόμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2011, 18:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντοτόρο , Ελληνικά το είπα .... "Δεν αφιερώνω χρόνο για να διερευνήσω τα της Σοφίας του εν λόγω συνδικτύου"...είπαααα.....μιάς και για μένα αυτό δεν υπάρχει....
Όσον αφορά την υπόλοιπη "εμπλοκή" μου -διότι περί εμπλοκής πρόκειται- κατα περίπτωση την θεωρώ επιβεβλημμένη...
Ωστόσο απορώ και πάλι μαζί σου και αυτό διότι εξακολουθεί να είναι επιλεκτική η προσοχή σου.....και δεν θέλεις να δείς την ακολουθία των πραγμάτων που με οδήγησαν σε αυτή μου την απόφαση...γιατί Ντοτόρο???
Το γεγονός ξαναλέω , ότι λέει πολλές αρλούμπες -κατ'εμέ- και δεν του το επισημαίνω με ειρωνίες και κακόβουλα σχόλια όπως εκείνος χωρίς καμμιά αναστολή κάνει και με προφανή σκοπό τον ευτελισμό συνομιλητών του -και πολλές φορές όχι συνομιλητών του- , μιάς και δεν είχε συμμετοχή στα εν λόγω θέματα αλλα μπήκε μόνο για να πεί την μαλακία του , δεν σημαίνει ότι συμφωνώ μαζί του απλά το ξεπερνάω...αλλα συνεχίζει αΠτόητος και με μεγαλύτερη ένταση θεωρώντας ότι η διακριτική μας ευγένεια και καλοσύνη αποτελεί αδυναμία...ε!!! λοιπόν όχι Ντοτόρο μου , αυτο δεν αποτελεί σοφία...
θα σου έλεγα δε να απευθυνθείς στην αιτία που δημιούργησε την όλη κατάσταση και αυτό δεν το βλέπω εκ μέρους σου....και μην μου θυμώσεις αλλα αυτό δείχνει μεροληψία....τουλάχιστον!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 07/06/2011 18:51:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2011, 18:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσον αφορά την υπόλοιπη "εμπλοκή" μου -διότι περί εμπλοκής πρόκειται- κατα περίπτωση την θεωρώ επιβεβλημμένη...
Ωστόσο απορώ και πάλι μαζί σου και αυτό διότι εξακολουθεί να είναι επιλεκτική η προσοχή σου.....και δεν θέλεις να δείς την ακολουθία των πραγμάτων που με οδήγησαν σε αυτή μου την απόφαση...γιατί Ντοτόρο???
Δεν είναι επιβεβλεμένη!
Εγώ βλέπω οτι σε δύο μέρη που έγραψε ο Ζιπ -χωρίς να υπάρξει προτροπή απ' το μέρος του προς τη μεριά σου- υπήρξε μια αρνητική αντιμετώπιση. Απο 'κει και πέρα, αν δεν εγκρίνεις τη στάση κάποιου συνδικτύου σου -μαζί σου εκεί- ε μην την αντιγράφεις! Στο λέω γιατί βλέπω κάποια πράγματα, τα οποία μου θυμίζουν τη στάση του.. αείμνηστου Τρεχαγύρευε (ο οποίος τελικά απεβλήθηκε, απο δικιά του βλακεία ).

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 07/06/2011 18:51:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2011, 18:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πελεγκρίνο

Αν ο Πανάγαθος αντί ν' απαγορεύσει στους πρωτόπλαστους την "κακιά" μηλιά, δεν απαγόρευε τίποτα στον απέραντο παράδεισο, πιό μεγάλη πιθανότητα υπηρχε να σπάσουν τα κοκαλα τους από κανα δέντρο, παρά να δοκιμάσουν το μήλο ακόμα κι αν περνούσαν δίπλα του. Εάν, επιπλέον, ο Πανάγαθος τους πρότεινε τους καρπούς που έπρεπε να τρώνε, αντί της απαγόρευσης, εμείς δεν θα υπήρχαμε. Θα ήταν ακόμα τα δυό τους.


Σωστοοός. Πολύ εύστοχη παρατήρηση, ομολογώ Πελεγκρίνο. Εντούτις, ξεχνάς πως αν ο Πανάγαθος είχε χιούμορ δεν θα έδειχνε καν στους πρωτόπλαστους ποιο είναι το "κακό" δέντρο αλλά θα το έθετε ως αίνιγμα. Ξέρεις ρε παιδί μου, σε στυλ "εδώ παπάς, εκεί παπάς, που είναι ο πάτερ;"


(Ξεκόλλα μαλάκα, η ζωή έχει πλάκα)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2011, 19:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασφαλώς και δεν μίλησε/απευθύνθηκε σε μένα αλλα απευθύνθηκε σε συνδικτύους μας...αλλα δεν σε είδα -ξαναλέω- να του πείς κάτι...
Σε μένα όμως το κάνεις "ελαφρά τη καρδία"...και δεν διστάζεις να με παρομοιάζεις/εξισώνεις με τον κατα τ'αλλα φίλο Βαγγέλη που διαγράφθηκε...
Λέγοντάς το όμως αυτό αποτελεί ατόπημα και μεγάλο λάθος και αυτό διότι και προσβάλλεις τον εν λόγω άνθρωπο κατα πρώτον και κατα δευτερον αποτελεί μεγάλο λάθος διότι δεν έχει την δυνατότητα να σου απαντήσει....και θα σου υπενθυμίσω ότι και γώ με τον Βαγγέλη δεν συμφωνούσα σε πολλά αλλα βρήκαμε κοινό τρόπο να έχουμε μια καλή επικοινωνία....
Κατα την αποψή μου δείχνεις μεροληψία και τα όσα λές αποτελούν υποκρισία και αυτό διότι αν όντως ήσαν "θέσεις ζωής" σου θα αφορούσαν κάθε παράβαση και παραβάτη και όχι εμένα που "ναι" αισθάνομαι την ανάγκη να σταθώ στο πλάι κάθε συνδικτύου που δέχεται επιθέσεις και μάλιστα τέτοιου είδους...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2011, 19:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς zip αυτά τα τελευταία που λέτε είναι πολύ ψαγμένα ακόμα και για μένα για να τα καταλάβω Η θεωρητική μου γνώση είναι πολλαπλασίως μεγαλύτερη απο την εμπειρική μου Γνώση δυστυχώςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2011, 19:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Δυστυχώς zip αυτά τα τελευταία που λέτε[ που λέμε ; ποιοι ακριβώς ρε Dr Jekyll Mr Hyde ; ] είναι πολύ ψαγμένα ακόμα και για μένα για να τα καταλάβω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2011, 19:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ασφαλώς και δεν μίλησε/απευθύνθηκε σε μένα αλλα απευθύνθηκε σε συνδικτύους μας...αλλα δεν σε είδα -ξαναλέω- να του πείς κάτι...
Σε μένα όμως το κάνεις "ελαφρά τη καρδία"...και δεν διστάζεις να με παρομοιάζεις/εξισώνεις με τον κατα τ'αλλα φίλο Βαγγέλη που διαγράφθηκε...
Λέγοντάς το όμως αυτό αποτελεί ατόπημα και μεγάλο λάθος και αυτό διότι και προσβάλλεις τον εν λόγω άνθρωπο κατα πρώτον και κατα δευτερον αποτελεί μεγάλο λάθος διότι δεν έχει την δυνατότητα να σου απαντήσει....και θα σου υπενθυμίσω ότι και γώ με τον Βαγγέλη δεν συμφωνούσα σε πολλά αλλα βρήκαμε κοινό τρόπο να έχουμε μια καλή επικοινωνία....
Κατα την αποψή μου δείχνεις μεροληψία και τα όσα λές αποτελούν υποκρισία και αυτό διότι αν όντως ήσαν "θέσεις ζωής" σου θα αφορούσαν κάθε παράβαση και παραβάτη και όχι εμένα που "ναι" αισθάνομαι την ανάγκη να σταθώ στο πλάι κάθε συνδικτύου που δέχεται επιθέσεις και μάλιστα τέτοιου είδους...

Χαχα. Αμ του 'χω σείρει σείρει του Ζιπ άπειρα. Όχι τώρα, από το 2008. Αλλά έχω κατάλαβει απο καιρό ότι είναι ανούσιο να του σούρνω το οτιδήποτε. Εμένα προσωπικά, όχι κάποιον τρίτο, ο Ζιπ με έχει αποκαλέσει τενεκέ και άλλα ωραία. Μέχρι που βρήκαμε έναν κώδικα επικοινωνίας (στο βαθμό που μπορώ) και τελείωσε η ιστορία. Αλλά εκ των πραγμάτων, εσένα δε σου σέρνω κάτι, απλά παρατηρώ κάτι που βλέπω. Εσύ ούτε με 'χεις συκοφαντίσει, ούτε με έχεις πειράξει. Και αν με κακή πρόθεση με πείραζες, απλά θα αδιαφορούσα, όπως κάνω με τον Αίολο (με τον οποίο βέβαια δεν έχουμε πρόβληματα επικοινωνίας). Επίσης δεν σε εξισώνω με τον Βαγγέλη, λέω ότι η συγκεκριμένη συμπεριφορά σου είναι όμοια με του Βαγγέλη, ο οποίος είχε πρόβλημα διαφορών γενικευμένο, όχι με ένα και δύο μέλη. Ούτε αυτόν τον κατηγορώ για κάτι, απλά αναγνωρίζω ότι έκανε λάθος επιλογές, οι οποίες αντικειμενικά οδήγησαν στη διαγραφή του. Ούτε ο Ζίπ δηλαδή τον οδήγησε, ούτε εγώ, ούτε κανείς απ' όσους είχε διαφορες. Μόνος του έπεσε στον γκρεμμό.

Τώρα, τον Ζιπ εγώ τον έχω αποδεκτεί με την προσωπ-ικότητα που έχει επιλέξει, αν με βρίσει, θα ξέρω ότι το κάνει μέσα στα πλαίσια αυτής της προσωπικότητάς, όπως ο Τρεχαγύρευε στα πλαίσια της δικής του προσωπικότητας εγραφε πράγματα ακατανόητα ή/και αδιάφορα για μένα. Αλλά αυτό ήταν απλα η δική μου αντίληψη, κάποιος άλλος θα θεωρούσε σοφά τα λόγια του. Αυτά..
Πάω να φάω, καλή εσπέρα!

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 07/06/2011 19:39:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2011, 19:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δυστυχώς zip αυτά τα τελευταία που λέτε[ που λέμε ; ποιοι ακριβώς ρε Dr Jekyll Mr Hyde ; ] είναι πολύ ψαγμένα ακόμα και για μένα για να τα καταλάβω

Εσύ και ο Πελεγκρίνο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2011, 19:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
όπως ο Τρεχαγύρευε στα πλαίσια της δικής του προσωπικότητας εγραφε πράγματα ακατανόητα ή/και αδιάφορα για μένα.

Μόνο για σένα? Για όλους ήταν ακατανόητα.Σε αυτό σίγουρα του μοιάζει ο Εαρινός.Για αυτό και μιλούσαν συχνά .

Edited by - alex22 on 07/06/2011 19:47:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2011, 19:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Εσύ και ο Πελεγκρίνο!


Α, οk.

quote:
alex22

Μόνο για σένα? Για όλους ήταν ακατανόητα.Σε αυτό σίγουρα του μοιάζει ο Εαρινός.Για αυτό και μιλούσαν συχνά


Χα! Καλό!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy