ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Dr. Know (Οι απαντήσεις που ψάχνατε)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2011, 22:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καληνύχτα baby... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2011, 18:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αν με κακή πρόθεση με πείραζες, απλά θα αδιαφορούσα, όπως κάνω με τον Αίολο (με τον οποίο βέβαια δεν έχουμε πρόβληματα επικοινωνίας
Χεχε... Ε, είμαι λίγο κυκλοθυμικός, αλλά κάνω την αυτοκριτική μου.
Κατέληξα να τα βάζω μ' εμένα γιατρέ μου!

Ειρήσθω εν παρόδω, dr know, με κσέχασες ή απλώς είσαι ευγενικός;

quote:
Εμ! Έτσι είναι. Και είμαι σίγουρος ότι και ο Αίολος την ίδια άποψη έχει. Και άμα λέει κάτι ο Αίολος, είναι ευαγγέλιο

Με κοροϊδεύεις γιατρέ μου;
Αυτή η Κλωθώ κλώθει με μεγάλη πουστιά και δεν πα να λέμε ότι θέλουμε.
Χωρίς να είμαι μοιρολάτρης, μερικές φορές γίνομαι στωικός.
Δηλαδή εάν είναι γραφτό σου να γίνεις παπάς στα 50 σου, δεν την γλυτώνεις dr μου και Αλεξ! Με τίποτα!
Κσέρεις πόσες γαργάρες έχω κάνει γιατρέ μας; Μη σου πω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 00:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χεχε... Ε, είμαι λίγο κυκλοθυμικός, αλλά κάνω την αυτοκριτική μου.
Κατέληξα να τα βάζω μ' εμένα γιατρέ μου!
Μπα; Κάνετε και αυτοκριτική εσείς; Απο πότε;
quote:
Με κοροϊδεύεις γιατρέ μου;
Αυτή η Κλωθώ κλώθει με μεγάλη πουστιά και δεν πα να λέμε ότι θέλουμε.
Ότι και να λεμε...
quote:
Χωρίς να είμαι μοιρολάτρης, μερικές φορές γίνομαι στωικός.
Και κυνικός μη σου πω...
quote:
Δηλαδή εάν είναι γραφτό σου να γίνεις παπάς στα 50 σου, δεν την γλυτώνεις dr μου και Αλεξ! Με τίποτα!
Μωρε τη γλυτώνεις με λίγο marketing..
quote:
Κσέρεις πόσες γαργάρες έχω κάνει γιατρέ μας; Μη σου πω..
Και ακόμα να περάσει η ουλίτιδα..; Σταμάτα παιδί μου να τρώς το κρέας ωμό

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/06/2011 00:10:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 00:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πωπω..Μα τοση ειρωνια βρε γιατρε νυχτιατικα....

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 07:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε, άμα έχει συνηθίσει κάποιος το μαστίγωμα, το αποζητάει μωρό μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 19:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί είμαι σίγουρα ύποπτος;

Εκπληκτική ερώτηση & οφείλω να σου δώσω τα θερμά μου συγχαρητήρια γι' αυτήν. Τώρα, ασφαλώς θα θες και την απάντηση, ε ;

Κοίτα να δεις : Με δεδομένο πως και ο συγχωρεμένος ο δάσκαλος ήταν ύποπτος ως εγκέφαλος της 17Ν, έχεις την αμέριστη συμπάθειά μου. Με δεδομένο όμως την συμμετοχή σου στα forums του esoterica.gr υπό αυτής της οπτικής - που σημειωτέον εσύ (και όχι ο Τσεβάς) καλλιέργησες :

quote:

Πελεγκρίνο, Απεστάλη: 17/03/2011, 22:33:58 στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10971&whichpage=3&ARCHIVE=

Διπλός είμαι κι εγώ. Πιός; Χμμμ... μπορει ο τρεχα... μπορει...

Πελεγκρίνο, Απεστάλη: 15/06/2011, 13:57:12 στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=4&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10178

μπορει να είμαι κλωνος σου. η αυτοκτιτική σου.


i' m sorry, αλλά δεν θα έπρεπε καν να αναρρωτιέσαι και να ρωτάς.

Βλέπεις, η Υποψία είναι κουμπάρα του Αστείου & του Σοβαρού ενίοτε και έτσι και εμφανισθεί, δεν ισχύει το "ο κουμπάρος την κουμπάρα δυο φορές την εβδομάδα", αλλά ισχύει το "η κουμπάρα τον κουμπάρο δυο φορές την εβδομάδα". Με εννοείς ; Sure, sure ...

*η ερώτηση έγινε από το μέλος Πελεγκρίνο στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=5&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10971

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 19:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κι αν καλλιεργούσα οτι ειμαι ο ΓΑΠ θα με πιστεύατε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 19:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κι αν καλλιεργούσα οτι ειμαι ο ΓΑΠ θα με πιστεύατε;

Εξαρτάται πώς θα το καλλιεργούσες. Σε τι χώμα, ας πούμε, θα έσπερνες, πότε θα το φρεζάριζες, πότε θα πότιζες, αν θα το πότιζες, κτλ. Η καλλιέργεια είναι μεγάλη υπόθεση Όνε μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 20:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κοιτα να δεις που ο αστροφυσικός με εκανε φιρμα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 20:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A, για φίρμα δεν ξέρω αν είσαι, πάντως ... θα δείξει ΑΝ είσαι και κατά ΠΟΣΟ είσαι. Αν θες την γνώμη μου, πες ποιος διπλός λογαριασμός είσαι και δεν θα χάσεις. Υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να διακρίνουν την αλήθεια μέσα στο ψέμα, έχουν δηλ. αυτή την ικανότητα. Καλή τύχη σου εύχομαι με τούτη την σπορά σου ... και σου αφιερώνω και το παρακάτω :

Κάνε κλικ να κλικαθείς!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 20:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2011, 20:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως νομίζεις ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

employee of the month
troll


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 10:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους employee of the month  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
o trollάκας ειναι ενας απο τους 25 υπαλληλους σου,που ειπε να σου πεταξει καμια ντοματα οσο θα εισαι στο βημα,
(καμιά ετσι οχι καμία,γιατι εχετε και ενα προβλημα στα νοηματα:)
Οχι τιποτε αλλο,πανε και με τις βρουβες και τους μαϊντανους!
Για σου ρε zipακο με τα φιλαρακια που κοπτονται για την αληθεια,οπως αυτη..
"Και εφόσον εξακολουθείς και αναρωτιέσαι "Τι το αντικανονικό έχεις;", να επαναδιατυπώσω:
Δεν έχεις άλλον -πολύ παλιότερο- λογαριασμό στα Forums με τον οποίο είσαι γνωστός/ή στην Κοινότητα;"
Αληθεια και περιεργεια δεν πανε χερι-χερι!

nstμπουχτίσαμε απο επιτηρητές, σοφούς , συντονιστές, διαχειριστές και αλλους φαντασιόπληκτους που νομίζουν οτι με δήθεν τίτλους , αξιώματα, και θεατρινίστικες εκφράσεις θα δουν τον εαυτό τους

Sorry D.I(ειδες δωρο γενεθλιων!),αλλα τετοια ταχυτητα απο τον adminουκο δεν την περιμενα.....
Μαλλον τον πειραξε αυτο το"χρονο για να διαγραφουμε εχουμε ετσι;"
Οταν ομως εχεις τον αλλο να λεει οτι ο συνολικα υπευθυνος του esoterica δεν ειναι υποχρεωμενος να παρεμβει στην ευρυθμη λειτουργια του χωρου,ολα να τα περιμενεις!
Zipακο,τωρα εχεις βγαλει το τιρμπουσον;
Adminουκο,κανε γρηγορα(ετσι κι αλλιως βιαστηκα το εγραψα,θα επανελθω και εγω με το χαλικακι μου!


Edited by - employee of the month on 21/06/2011 10:55:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 19:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip, Απεστάλη: 21/06/2011, 18:45:45 στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10971&whichpage=7

Κι αυτό το λέω σε σένα Admin, όχι σ' αυτόν. Σε σένα γιατί σε σέβομαι. Από την μεριά μου, θέλω να πιστεύω πως σου αρκεί.


Μια προσθήκη - νοηματικής φύσεως δηλ. - μονάχα να κάνω, γιατί δεν πρόλαβα :

Όταν λέω "σε σένα", εννοώ στον άνθρωπο που έχει την ιδιότητα του Administrator. Κι όταν λέω πως "σε σέβομαι" εννοώ πάλι πως σέβομαι τον άνθρωπο που έχει αυτή την ιδιότητα στα forums του esoterica.gr, ασχέτως αν στο παρελθόν "τα σπάσαμε".

Εις το επανιδείν,

zip®

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat rolls E.T
troll


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 19:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geostat rolls E.T  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ασχέτως αν στο παρελθόν "τα σπάσαμε".

Εις το επανιδείν,

zip®



Ως διαχειριστης(sorry,Διαχειριστης) και μελος ή ως ανθρωποι;

nstμπουχτίσαμε απο επιτηρητές, σοφούς , συντονιστές, διαχειριστές και αλλους φαντασιόπληκτους που νομίζουν οτι με δήθεν τίτλους , αξιώματα, και θεατρινίστικες εκφράσεις θα δουν τον εαυτό τους


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2011, 20:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Know κοίτα τον ουρανόπΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 08:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Amalia, Απεστάλη: 23/06/2011 στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11085

zip, τα εμπρηστικά μηνύματα που έγραψες στο παρόν θέμα απευθυνόμενος στον Εαρινό και όντας εντελώς απρόκλητος (στο παρόν θέμα) μεταφέρθηκαν στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ.

[...]

Επειδή βέβαια η όλη κατάσταση του εμπρηστικού κλίματος που διασπείρεται σε αρκετά θέματα έχει τραβήξει αρκετά και έχει φέρει την ανοχή μας στα όριά της, ενημερώνουμε ότι σε οποιαδήποτε προσπάθεια υποβάθμισης των συζητήσεων θα είμαστε αμείλικτοι.


Ok, copied.

Κανένα άλλο σχόλιο για τα υπόλοιπα που λες amalia, όπως και για το "απρόκλητο" της όλης υπόθεσης. Κανένα απολύτως πρόβλημα από μένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 17:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ ΜΕ ΜΑΣ?

Ασφαλώς και μπορούν - Αλήθεια, μπορούν; - Το θέμα είναι : μπορείς εσύ να καταλάβεις τι λένε ; Θέλω να πω δηλ. αγαπητέ μου αναγνώστη που ρωτάς, πως η επικοινωνία απαιτεί τρία πράγματα : πομπό, δέκτη και κοινό κώδικα επικοινωνίας. Αν έχεις πομπό αλλά δεν έχεις δέκτη, τότε ότι και να σου πει ο νεκρός, τι 'χα Γιάννη ; - τι 'χες πάντα για σένα θα είναι & δεν θα λαμβάνεις ντιπ. Ακόμη όμως και να είχες δέκτη, θα πρέπει να είχες και έναν κοινό κώδικα επικοινωνίας. Γιατί μπορεί να σου μιλούσε ο νεκρός, μπορεί να λάμβανες αυτό που θα σου έλεγε, αλλά αν δεν είχες κοινό κώδικα, πάλι μια τρύπα στο νερό θα έκανες αφού άλλα θα σου έλεγε, άλλα θα καταλάβαινες ή μπορεί να μην καταλάβαινες και τίποτε.

Να ξαναθέσω λοιπόν το ερώτημα :

ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ ΜΕ ΜΑΣ?

Οχι ρε! Είναι νεκροί! Ξύπνα! Κατάλαβες τώρα ή θες να χρησιμοποιήσω άλλον κώδικα ;

η ερώτηση έγινε από το μέλος marsilia στο ομώνυμο θέμα http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=1351

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 18:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας προχωρήσουμε στο νόημα. Η επικοινωνία ζωντανών και νεκρών είναι ένα έτσι ... πολύ "πιασάρικο" θέμα, γοητευτικό αλλά κλισέ σαν ένα μεταφυσικό κιτς σενάριο για θρίλερ [ το νεαρό κοριτσάκι σφαγιάζεται από τον πατριό του και στοιχειώνει το σπίτι προσπαθώντας να επικοινωνήσει με τους νέους αγοραστές του, για να αποκαλυφθεί το έγκλημα και να τιμωρηθεί το ρεμάλι που τις έκανε τα σπλάχνα κιμά ].

Παρεπιπτόντως κουφάλα νεκροθάφτη, κάθε καλοκαίρι κιμάς γίνονται τα σπλάχνα εκατοντάδων δίπτερων (μύγες, κουνούπια κτλ) αλλά δεν είδα κανέναν να προσπαθεί να επικοινωνήσει με αυτές τις ψυχές. Αυτό τι δείχνει ; ε; τι δείχνει ; Πως γενικότερα γουστάρουμε επικοινωνία με νεκρούς, αλλά με νεκρούς ανθρώπους, όχι με νεκρούς μπαμπουϊνους.

Συνεπώς, αυτή η επικοινωνία με τους νεκρούς ανθρώπους προέρχεται από μια πολύ πολύ βαθύτερη μας ανάγκη. Την ανάγκη γενικότερα για επικοινωνία με το ... [μπππρρρρ] άγνωστο. Οι νεκροί είναι μια εντελώς άγνωστη κατάσταση για μας. Οι κυριολεκτικά νεκροί δηλ. γιατί οι μεταφορικά νεκροί είναι η κατάστασή μας.

Ο νεκρός είναι μια παρόμοια κατάσταση με αυτό που ονομάζουμε "Θεό" ως προς την εμφάνιση αυτής της ανάγκης. Της ανάγκης της επικοινωνίας δηλ. Η ουσία της ανάγκης αυτής είναι ίδια και στις δύο περιπτώσεις : και στην περίπτωση δηλ. της επικοινωνίας με τους νεκρούς και στην περίπτωση της επικοινωνίας με αυτό που ονομάζουμε "Θεό". Και στις δύο περιπτώσεις η ανάγκη της επικοινωνίας είναι ίδια και είναι η ανάγκη να γνωρίσουμε, να κοινωνήσουμε & να επι-κοινωνήσουμε με το άγνωστο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 18:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και όπως είπαμε και πιο πάνω, 3 πράγματα χρειάζονται για την επικοινωνία : πομπό, δέκτη και κοινό κώδικα, κοινή γλώσσα δηλ. Ο πομπός εκπέμπει ένα μήνυμα, ο δέκτης το λαμβάνει και η κοινή γλώσσα είναι η γλώσσα στην οποία είναι γραμμένο αυτό το μήνυμα. Βέβαια, ο δέκτης μπορεί να είναι και πομπός ταυτόχρονα και ο πομπός μπορεί να είναι και δέκτης.

Αυτό σημαίνει πως το νεκρό κουνούπι που τα σπλάχνα του είναι ακόμη λιωμένο γκράφιτι στο τοίχο του δωματίου σου, μπορεί να σου στείλει ένα μήνυμα αλλά και να λάβει το δικό σου μήνυμα. Το θέμα είναι : σε ποια γλώσσα ;

Aν υποθέσουμε πως οι νεκροί (γενικά οι νεκροί δηλ. συνεπώς ΚΑΙ τα κουνούπια) έχουν μια δική τους γλώσσα : την Γλώσσα Των Νεκρών , δηλ. τα Πεθαμενατζίδικα, ας πούμε. Συνεπώς για να επικοινωνήσουμε με τους νεκρούς, θα πρέπει να γνωρίζουμε να μιλάμε Πεθαμενατζίδικα. Ε, λοιπόν, σας πληροφορώ πως αυτή η γλώσσα δεν μιλιέται, δεν γράφεται, δεν ακούγεται & δεν διαβάζεται.

Edited by - zip on 09/07/2011 18:15:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 23:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Know τι θα κάνουμε αν μία καλή πρωία πτωχεύσει η χώρα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2011, 15:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιατι η αγια γραφη και η αποκαλυψη κρυβουν την υπαρξη της λιλιθ κ παρουσιαζουν την ευα ως την πρωτη γυναικα ?

Γιατί η Λίλιθ ήταν "γυναίκα του μπελά", όπως θα έλεγε και ο Άκης [ όχι ο υποβρυχιάκιας, o άλλος, ο Πάνου ] και συνεπώς μια τέτοια γυναίκα είναι ασύμφορη για την Εκκλησία. Συγκεκριμένα λέγεται πως η Λίλιθ θύμωσε με τον Αδάμ για λόγους φεμινισμού δηλ. και τον άρχισε στα καντήλια.

η ερώτηση έγινε από το μέλος erzebet_bathory στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11147

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2011, 01:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απόδειξη του ότι υπάρχω δεν είναι και το γεγονός ότι φθείρομαι και εν δυνάμει καταλήγω στην ανυπαρξία;;;

Ότι είναι ζωντανό, πεθαίνει. Μόνο οι πεθαμένοι δεν πεθαίνουν και μόνο κάτι που υπάρχει, κάτι που είναι υπαρκτό δηλ. μπορεί να περάσει στην ανυπαρξία. Συνεπώς, ναι, απόδειξη πως υπάρχεις είναι ΚΑΙ το γεγονός πως κάποια μέρα θα πάψεις να υπάρχεις. Το βέβαιον λοιπόν είναι ότι υπάρχεις αλλά το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι το πως υπάρχεις, δηλ. ο τρόπος που υπάρχεις. Αν υπάρχεις μηχανικά, τότε είναι σαν να μην υπάρχεις και δεν έχει κανένα νόημα για σένα αυτό που λες, ούτε έχει κανένα νόημα η ερώτησή σου. Αν υπάρχεις όμως συνειδητά με επίγνωση, τότε όλα έχουν νόημα και νόημα θα έχει και η ανυπαρξία σου.


Επανέρχομαι σε αυτό.Το γεγονός ότι υπάρχω λοιπόν με κάνει αντίπαλο της ανυπαρξίας;Δε θέλω να μπλέξω απαραίτητα την ύπαρξη με τη ζωή.Το γεγονός λοιπόν ότι κάτι υπάρχει δεν το κάνει ταυτόχρονα να αντιμάχεται την ανυπαρξία;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2011, 14:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το γεγονός ότι υπάρχω λοιπόν με κάνει αντίπαλο της ανυπαρξίας;

Όχι φυσικά. Γιατί να σε κάνει αντίπαλο ; Κανένας και τίποτε δεν μπορεί να σου κάνει τίποτε, αν πρώτα δεν του το επιτρέψεις εσύ. Συνεπώς, το ότι υπάρχεις δεν σημαίνει κατ' ανάγκην πως είσαι και αντίπαλος με την ανυπαρξία. Δεν είναι υποχρεωτικό δηλ. να είσαι αντίπαλος. Εκτός κι αν θέλεις εσύ να είσαι αντίπαλός της. Αυτό είναι θέμα δικό σου δηλ. θέμα δικής σου προσωπικής επιλογής.

Το γεγονός λοιπόν ότι κάτι υπάρχει δεν το κάνει ταυτόχρονα να αντιμάχεται την ανυπαρξία;;;

Όχι απαραίτητα, ούτε υποχρεωτικά. Το ότι κάτι είναι αντίθετο με κάτι άλλο (π.χ ύπαρξη - ανυπαρξία) δεν σημαίνει κατ' ανάγκην και αντιπαλότητα. Σημαίνει αντίθεση, αλλά όχι και αντιπαλότητα. Σημαίνει συμπληρωματικότητα, ολοκλήρωση ή τελειότητα, όχι όμως και αντιπαλότητα. Οι αντίθετες έννοιες βρίσκονται σε μια αέναη εναλλαγή στο σύμπαν. Έχουμε συνηθίσει να λέμε πως βρίσκονται σε ένα διαρκή πόλεμο αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς. Η ύπαρξη με την ανυπαρξία (όπως και το καλό με το κακό) βρίσκονται στο σύμπαν πάντα σε ισορροπία. Δεν μάχονται μεταξύ τους αλλά εναλλάσσονται διαρκώς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2011, 14:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτός που μπορεί να κατανοήσει το παραπάνω, δεν φοβάται τίποτε. Ούτε τον θάνατο. Γιατί ο θάνατος είναι η αντίθετη κατάσταση της ζωής. Δεν μάχεται όμως την ζωή, ούτε η ζωή μάχεται τον θάνατο. Απλώς, ο ζωντανός γνωρίζει πως κάποια στιγμή θα περάσει στην "άλλη όχθη", στον θάνατο. Έτσι, μαθαίνει να δέχεται τον θάνατο όχι ως εχθρό της ζωής, αλλά ως φυσική κατάληξη όλων των ζωντανών οργανισμών και όντων. Συνεπώς, δεν έχει να φοβηθεί τίποτε. Είναι ελεύθερος. Όπως ζει, έτσι και θα πεθάνει. Όπως υπάρχει, έτσι θα περάσει και στην ανυπαρξία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2011, 15:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Know τι θα κάνουμε αν μία καλή πρωία πτωχεύσει η χώρα;

Ότι κάναμε και πριν την πτώχευση : Τίποτε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2011, 15:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι ΑΧΑΙΟΙ εφυγαν το [1] της εποχης του ΚΡΙΟΥ η 2320 Π.Χ.. Τι συνεβη μετα;;;

Μισό λεπτό να ανατρέξω στα αρχεία μου γιατί με πας πολύ πίσω. Κατ' αρχήν, η ημερομηνία που δίνεις, το 2320 Π.Χ δηλ. σημαίνει πως αποδέχεσαι ως σημείο [0] την γέννηση του Jesus, του Χριστού ντε και την διαίρεση της χρονικής συνέχειας σε εποχή πρίν και μετά Αυτού.

Νομίζω λοιπόν πως μάλλον κάπου κάνεις λάθος σχετικά με την ημερομηνία ή κάπου κάνεις λάθος σχετικά με την αποκωδικοποίησή της. Δεν είναι αυτή που λες. Ξαναδές τα κείμενά σου ...

η ερώτηση έγινε από τον χρήστη αμοθεν στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11167

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2011, 17:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σσσσσςςςςςς .... για την πάρτη μου

Μέσα μου έχω κάτι
που όλο με μαλώνει
του 'δειξα αγάπη
του 'δωσα τιμόνι
να με πάει με φόρα
στις στροφές του κόσμου
μα εκείνο άγκυρα
και με τραβάει εντός μου

Μη ρωτάς που πάω
μη ρωτάς που βγαίνω
μ' όποιους κι αν γυρνάω
πάντα ήμουν μόνος
και μόνος μένω
Μη ρωτάς που πάω
μη ρωτάς που θα 'μαι
από πιτσιρίκι
μόνος μου κοιμάμαι

Έχω μέσα εκείνο
που ήτανε δίκο μου
τότε τόσο ίδιο
τώρα αντίθετό μου
κι όταν το ξεχνάω
με φωνάζει ψεύτη
μου λέει : "τι κρύβεσαι ;
για κοίτα στον καθρέφτη"

Μη ρωτάς που πάω
μη ρωτάς που βγαίνω
μ' όποιους κι αν γυρνάω
πάντα ήμουν μόνος
και μόνος μένω
Μη ρωτάς που πάω
μη ρωτάς που θα 'μαι
από πιτσιρίκι
μόνος μου κοιμάμαι

Ομορφιά!


Edited by - zip on 06/08/2011 17:29:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2011, 17:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωωωωωωωωωωωωχχχχ!
τι λέει το άτομο ;!!!

Πέρασα τόσα βουνά
μα εγώ τα 'λεγα θάλασσα
κι ήταν ο ιδρώτας στα χείλη κατάρτια, πανιά
είχα μια δίψα βαριά
που ποτέ δεν ξεδίψασα
ήπια νερό στη παλάμη και βρήκα καρφιά

Έλα λύπη μου, έλα
να χορέψουμε απόψε ζευγάρι αγκαλιά
έλα λύπη μου, έλα
να πλαγιάσουμε απόψε
καρδιά με καρδιά

Λέω, έχω φτάσει αλλού
μα ποτέ μου δεν έφτασα
ξένος κι εδώ κι εκεί
κι ως την άκρη του νου
σ' ένα γιαπί του καιρού
τα παπούτσια μου κρέμασα
για να μην τρέχω άλλο πια
στους γκρεμούς τ' ουρανού

Έλα λύπη μου, έλα
να χορέψουμε απόψε ζευγάρι αγκαλιά
έλα λύπη μου, έλα
να πλαγιάσουμε απόψε
καρδιά με καρδιά

Δώστε βάση στον Λόγο ω, άνθρωποι!

Edited by - zip on 06/08/2011 17:47:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2011, 18:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναζητήστε την Αλήθεια μέσα στην γυμνή ομορφιά της απλότητας,
μέσα σε ένα χαμόγελο, μέσα σε μια πίκρα,
σε μια αγκαλιά, σ' ένα φιλί ...

Μέσα στην καρδιά σας!

Φεύγω τώρα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy