ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Ancient Aliens" - τηλεοπτική σειρά του History channel
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 21:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χεις σκεφτεί ότι ένα τέτοιο είδος μπορεί να δημιουργήσει την δική του τροφή; Μπορείς να καταλάβεις ότι οι δυνατότητες δημιουργίας του είναι ανώτερες από κάθε δική μας σκέψη; Πως θα φαινόταν στον άνθρωπο του 1μ.χ. η κλωνοποίηση, το DNA tailoring και το DNA creating; Τόσο μεγάλες σε απόσταση θα είναι οι ικανότητες των όντων που μπορούν να κάνουν διαστρικά ταξίδια.
Οπότε θα μπορούσαν άνετα να δημιουργήσουν ότι έχουν ανάγκη και όχι να παίζουν στον πλανήτη γη...

Πάλι κάνεις το λάθος να κάνεις υποθέσεις για υλική τροφή...
Εγώ σου μίλησα για συναισθήματα... για καταστάσεις που δεν άπτονται της ύλης. Συμφωνώ απόλυτα ότι ένας τόσο προηγμένος πολιτισμός θα μπορούσε να φτιάξει υποκατάστατο της τροφής του με τον ίδιο τρόπο που θα μπορούσε να φτιάξει χρυσάφι όπως πολύ σωστά είπες...

Παστιτσάκι?
Εμείς οι εξωγήινες ξανθές κάνουμε ωραία μπεσαμέλ...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 21:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
oannhsea
quote:
Αvvallon,
Πάλι τα ίδια;;;
Γιατί δεν διάβασες τα λίνκ της συζήτησης που σου έδωσε ο Agnostic;;;
Μήπως γιατί τελικά το μόνο που χρειάζεσαι είναι να πιστεύεις σε κάτι, χωρίς σε καμία περίπτωση να εξετάζεις την αλήθεια;;;

Λές να μην το διάβασε?
Εσύ διάβασες αυτά που έγραψα προηγουμένως απο το λίνκ αυτο που παρέθεσε ο agnostic?

quote:
Avvallon,
Έχεις σκεφτεί ότι ένα τέτοιο είδος μπορεί να δημιουργήσει την δική του τροφή; Μπορείς να καταλάβεις ότι οι δυνατότητες δημιουργίας του είναι ανώτερες από κάθε δική μας σκέψη; Πως θα φαινόταν στον άνθρωπο του 1μ.χ. η κλωνοποίηση, το DNA tailoring και το DNA creating; Τόσο μεγάλες σε απόσταση θα είναι οι ικανότητες των όντων που μπορούν να κάνουν διαστρικά ταξίδια.
Οπότε θα μπορούσαν άνετα να δημιουργήσουν ότι έχουν ανάγκη και όχι να παίζουν στον πλανήτη γη...

Τι λές ρε παιδί μου.
Ποιός είσαι ο industrial angel..
Kαι με ποιά ιδιότητα μιλάς? βιολόγος είσαι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 22:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro...
Σας καληνυχτίζω...

Ααα... και για να σας λύσω την απορία... δεν ήμουν καλή στα μαθηματικά... Εγώ αρχαιολογία έδωσα...(γ' δέσμη και φαρμακερή)
Ελπίζω ΟΑΝΝΗSEA να κοιμηθείς καλύτερα απόψε που επιτέλους δικαιώθηκες σε κάτι από όσα είπες...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 22:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro

Εσύ διάβασες αυτά που έγραψα προηγουμένως απο το λίνκ αυτο που παρέθεσε ο agnostic?


Οντως ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις. Επίσης πολύ ενδιαφέρουσες οι πηγές που έβαλα οι οποίες επισημαίνουν με χάρτες και συγκρίσεις τις τρομερές ανακρίβειες του χάρτη του Πίρι Ρέις που οπωσδήποτε δεν θα ήταν κληρονομιά γνώσεων από όντα με εξελιγμένη τεχνολογία.

http://www.uwgb.edu/dutchs/pseudosc/piriries.htm
http://xoomer.virgilio.it/dicuoghi/Piri_Reis/PiriReis_eng.htm

Εκτός αν τα όντα αυτά ήταν σκράπες στη γεωγραφία

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 02/05/2011 22:37:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2011, 22:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου αρέσει κάτι στούς σκεπτικιστές!
Προσπαθούν να μας πούν πώς θα σκεπτόταν ενας
υπερπολιτισμός!!
Για φαντάσου!!
Τόσο ειδήμονες είστε πιά?
Ο μηχανικός μας λέει για τις μηχανές τους.
Ο βιολόγος για την γεννετική τους.
Ο φυσικός για τα ταξίδια τους.
Ο διατροφολόγος για τις γαστριμαργικές τους προτιμήσεις.
Ο μεταλειολόγος για τα μέταλά τους.
Ο ψυχολόγος για τις προθέσεις τους.
Ο φιλόσοφος για τις σκέψεις τους.

Εχετε άραγε αναρωτηθεί κανείς σας,οτι όλες σας οι γνώσεις μαζί
και στο τετράγωνο,μάλιστα,μπορεί να είναι μια τρίχα απο τα
αμελέτητα του τελευταίου εξωγήινου κηπουρού του διαστημοπλοίου
της πιο υπανάπτυκτης εξωγήινης φυλής?

Αποκλείεται αυτό,δεν έχουμε αποδείξεις!Τάδε έφη σκεπτικιστής!
Αποκλείεται το άλλο,είναι αδύνατον!Τάδε έφη άλλος σκεπτικιστής!
Μα ρε καλέ μου,ρε χρυσέ μου,του λές,μη σκέφτεσαι με το δικό σου
μυαλό.Μπορεί να υπάρχουν μυαλά στο σύμπαν,ηλικίας 5.000.000.000
ετών,οπότε τα δικά σου είναι ανθυπονηπιακά μπροστά τους.
Οχι σου λέει ο σκεπτικιστής,είναι αδύνατον να ήρθαν στην Γη.
Μα,του λές,εσύ δεν ξέρεις καν τον λόγο που υπάρχεις,τον λόγο που
ζείς,τον λόγο που πεθαίνεις,δεν εννοω τις αιτίες αλλά τα αιτιατά.
Πώς διάλο ξέρεις το σκεπτικό του εξωγήινου?
Ο εξωγήινος μπορεί να σε φτύσει και εσύ να νομίζεις οτι γίνεται
κατακλυσμός!!!
Τίποτα,εκεί κολλημένος ο σκεπτικιστής,με το <<γνώθι σε αυτόν>>!!

Τουλάχιστον εμείς οι λίγοι,μη σκεπτικιστές,δεν λέμε οτι ΔΕΝ ήρθαν!
Λέμε οτι ΜΠΟΡΕΙ να ήρθαν!!Και είμαστε μέσα,είτε ήρθαν,είτε οχι.
Και σκεπτόμαστε:
ΑΝ ήρθαν,υπό ποιές προυποθέσεις θα ήταν πιθανό αυτό.
Και αν ΔΕΝ ήρθαν,υπό ποιές προυποθέσεις θα ήταν πιθανό αυτό.

Και καταλήγουμε:Ενα ξέρουμε με σιγουριά,οτι δεν είμαστε σίγουροι
για τίποτα από τα δύο.Κρατάμε <<πισινή>> και για τα δύο.

Τελικά ποιοί είναι πιο λογικά όντα?
Οι σκεπτικιστές του καθαρου ΟΧΙ,ή οι αμφισβητίες του ΙΣΩΣ?
Επιστήμονες και μη και απο τις δύο πλευρές,αντιμάχονται δεκαετίες
τώρα.
Και εμείς λέμε απλά και ήρεμα,χωρίς πάθη:Κάποτε θα μάθουμε!
Μέχρι τότε...ας κοιτάξουμε να απαλαγούμε απο τους ΓΑΠ του πλανήτη!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 02/05/2011 23:00:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 09:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agnostic
quote:
Οντως ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις. Επίσης πολύ ενδιαφέρουσες οι πηγές που έβαλα οι οποίες επισημαίνουν με χάρτες και συγκρίσεις τις τρομερές ανακρίβειες του χάρτη του Πίρι Ρέις που οπωσδήποτε δεν θα ήταν κληρονομιά γνώσεων από όντα με εξελιγμένη τεχνολογία.

Πηγές? ποιές πηγές?
Οι πηγές (ψεύδος πιριρεις) που παραθέτεις σκοπό έχουν να διαψεύσουν και μόνο.
Αυτή είναι η λογική σας λοιπόν?
Οι ανακρίβειες του χάρτη του Πίρι Ρεις?
Δηλαδή οι πληροφορίες που είχε ο σχεδιαστής δεν σας κινεί την περιέργεια? Εκεί κρεμαστήκατε στις ανακρίβειες?
Ο χάρτης αυτός είναι αντιγραφή κάποιων αλλων χαρτών, που και αυτοί με τη σειρά τους αποτελούν αντιγραφές είτε με προφορικές πηγές είτε γραπτές απο κάποια πρωτότυπα σχέδια πιθανόν απο βραχογραφίες.
Ο Πιρί Ρείς συγκέντρωσε αυτές τις πληροφορίες και αυτό που μας ενδιαφέρει δεν είναι οι λεπτομέρειες αλλά ή ύπαρξη ξηράς κάτω απο τον πάγο η οποία δεν είναι ορατή .

Σου επαναλαμβάνω λοιπόν το σκεπτικό της Αμαλίας που λέει..

quote:
εάν ακόμα επιστρατέψει τη διαίσθησή του, μπορεί να ανασύρει από αυτόν στοιχεία, που δεν φαινόντουσαν με την πρώτη ανάγνωση.

quote:
Ίσως πάλι να το έκαναν, για να κάνει ο ερευνητής την παραπάνω διαδικασία, να προσπαθήσει να μπει μέσα στον μύθο και να κοπιάσει για να πάρει τα κρυμμένα μυστικά του. Θα βρει τόσα, όσα μπορεί να καταλάβει.

Σύμφωνα με το τελευταίο που λέω... είναι ``όλα τα λεφτά`` θα βρεί τόσα όσα μπορεί να καταλάβει.
Εσείς δεν είναι οτι δεν μπορείτε να καταλάβετε αλλά δεν θέλετε να καταλάβετε. Δεν σας φταίμε εμείς λοιπόν, ούτε ο χάρτης, ούτε οι μύθοι.
Το οτι δεν θέλετε να καταλάβετε έχει να κάνει με το οτι απαντάτε ο ένας για λογαριασμό του αλλου. αφενός, αφετέρου σου παραθέτω και πάλι τα σοφά λόγια της Αμαλίας που λέει..

quote:
Ένας ιστορικός που βλέπει το θέμα μόνο ως ένα "παραμύθι", θα δει μέσα στο μύθο μόνο την κουλτούρα της εποχής που δημιουργήθηκε - το περίβλημα δηλαδή.

Βλέπετε το περίβλημα δηλαδή.
Δεν σας φταίμε εμείς ρε παιδιά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 09:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

agnostic
quote:
Οντως ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις. Επίσης πολύ ενδιαφέρουσες οι πηγές που έβαλα οι οποίες επισημαίνουν με χάρτες και συγκρίσεις τις τρομερές ανακρίβειες του χάρτη του Πίρι Ρέις που οπωσδήποτε δεν θα ήταν κληρονομιά γνώσεων από όντα με εξελιγμένη τεχνολογία.

Πηγές? ποιές πηγές?
Οι πηγές (ψεύδος πιριρεις) που παραθέτεις σκοπό έχουν να διαψεύσουν και μόνο.
Αυτή είναι η λογική σας λοιπόν?
Οι ανακρίβειες του χάρτη του Πίρι Ρεις?
Δηλαδή οι πληροφορίες που είχε ο σχεδιαστής δεν σας κινεί την περιέργεια? Εκεί κρεμαστήκατε στις ανακρίβειες?
Ο χάρτης αυτός είναι αντιγραφή κάποιων αλλων χαρτών, που και αυτοί με τη σειρά τους αποτελούν αντιγραφές είτε με προφορικές πηγές είτε γραπτές απο κάποια πρωτότυπα σχέδια πιθανόν απο βραχογραφίες.
Ο Πιρί Ρείς συγκέντρωσε αυτές τις πληροφορίες και αυτό που μας ενδιαφέρει δεν είναι οι λεπτομέρειες αλλά ή ύπαρξη ξηράς κάτω απο τον πάγο η οποία δεν είναι ορατή .

Σου επαναλαμβάνω λοιπόν το σκεπτικό της Αμαλίας που λέει..

quote:
εάν ακόμα επιστρατέψει τη διαίσθησή του, μπορεί να ανασύρει από αυτόν στοιχεία, που δεν φαινόντουσαν με την πρώτη ανάγνωση.

και...

quote:
Ίσως πάλι να το έκαναν, για να κάνει ο ερευνητής την παραπάνω διαδικασία, να προσπαθήσει να μπει μέσα στον μύθο και να κοπιάσει για να πάρει τα κρυμμένα μυστικά του. Θα βρει τόσα, όσα μπορεί να καταλάβει.

Σύμφωνα με το τελευταίο που λέω... είναι ``όλα τα λεφτά`` θα βρεί τόσα όσα μπορεί να καταλάβει.
Εσείς δεν είναι οτι δεν μπορείτε να καταλάβετε αλλά δεν θέλετε να καταλάβετε.Δεν σας φταίμε εμείς λοιπόν ούτε ο χάρτης, ούτε οι μύθοι.
Το οτι δεν θέλετε να καταλάβετε έχει να κάνει με το οτι απαντάτε ο ένας για λογαριασμό του αλλου. αφενός, αφετέρου σου παραθέτω και πάλι τα σοφά λόγια της Αμαλίας που λέει..

quote:
Ένας ιστορικός που βλέπει το θέμα μόνο ως ένα "παραμύθι", θα δει μέσα στο μύθο μόνο την κουλτούρα της εποχής που δημιουργήθηκε το περίβλημα δηλαδή.

Βλέπετε το περίβλημα δηλαδή.
Δεν σας φταίμε εμείς ρε παιδιά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 10:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πηγές? ποιές πηγές?
Οι πηγές (ψεύδος πιριρεις) που παραθέτεις σκοπό έχουν να διαψεύσουν και μόνο.

Ε αυτό είναι από τα απίστευτα!!!
Του βάζεις πηγές που γράφουν τα προβλήματα και τα λάθη του "τρομερού χάρτη" του Πίρι Ρέις και αυτός γράφει ότι αυτά τα στέκια έχουν σκοπό να διαψεύσουν και μόνο!!!
Ρε Allzzaro πας καλά;;;
Σου δίνει ο Agnostic στέκια με τα λάθη των χαρτών και λες ότι τα στέκια αυτά έχουν σκοπό να διαψεύσουν και μόνο;;;

Ρε αγορίνα μου, εάν κάποιος έβαζε στέκια που έγραφαν ότι ένα αμάξι των 1000 κυβικών δεν μπορεί να πιάσει 500 χιλιόμετρα την ώρα, θα έγραφες ότι έγραψες και πιο πάνω;;;
Τελικά μετά το παραπάνω ξέρω ότι δεν μιλάω με έναν "ανοιχτόμυαλο άνθρωπο της έρευνας" όπως ισχυρίζεσαι, αλλά με έναν πωρωμένο και μισαλλόδοξο αρνητή των θετικών επιστημών και της απόδειξης, που χτυπιέται και ωρύεται, γιατί του χαλάμε τα όνειρα του...

quote:
Μα,του λές,εσύ δεν ξέρεις καν τον λόγο που υπάρχεις,τον λόγο που
ζείς,τον λόγο που πεθαίνεις,δεν εννοω τις αιτίες αλλά τα αιτιατά.
Πώς διάλο ξέρεις το σκεπτικό του εξωγήινου?
Ο εξωγήινος μπορεί να σε φτύσει και εσύ να νομίζεις οτι γίνεται
κατακλυσμός!!!

ΝΙΚΟΜΑΧΕ,
Πρόσεξε πως φάσκεις και αντιφάσκεις στο ίδιο μήνυμα σου:
Από την μια οι εξωγήινοι είναι τόσο μπροστά τεχνολογικά που δεν μπορείς να τους καταλάβει το ανθρώπινο είδος, και από την άλλη κρατάς μία πισινή ότι υπάρχουν κάποια δεδομένα που μας δείχνουν ότι μας έχουν επισκεφτεί...
Γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις ότι τα πάντα στον άνθρωπο έχουν σχέση με το τώρα και την περιορισμένη χρονική του μνήμη;;;
Εγώ είμαι ένας από αυτούς που λέω ότι εξωγήινοι μας έχουν επισκεφτεί - όχι όμως για να κάνουν τουρισμό ή ότι άλλο σκέφτονται οι προβληματικοί εγκέφαλοι κάποιων...
Θα έχουν στείλει βολιστήρες ή θα έχουν άλλα συστήματα έρευνας για να εξερευνήσουν τους πλανήτες - δεν είναι οικονομικό να το κάνουν οι ίδιοι. Ακόμα και ο ίδιος ο πλανήτης μας είναι βιολογικά εχθρικός προς αυτούς...
Άρα λοιπόν δεν είναι όλοι οι επιστήμονες όλων των θετικών επιστημών ηλίθιοι, απλώς ξέρουν κάτι παραπάνω από πολλούς λάτρεις των παραμυθιών. Οι οποίοι λάτρεις των παραμυθιών απλώς δεν κάνουν τον κόπο να πιάσουν ένα τμήμα των θετικών επιστημών στα χέρια τους για να δουν την αλήθεια...

Π.χ. Πριν από λίγα χρόνια είχα μια συζήτηση με ένα παραμυθολάγνο.
- Οι εξωγήινοι μας έχουν επισκεφτεί και είμαστε όλοι παιδιά τους!!!
Κάτσε ρε μάγκα, τι λές;;;
- Το γράφει και η παλαιά διαθήκη ότι οι εξωγήινοι έκαναν σεξ με γήινες!!!
Ρε άνθρωπε, έχεις ακούσει ποτέ για DNA και ικανότητες πολλαπλασιασμού των ειδών;;; Ακόμα και συγγενικά είδη δεν μπορούν να αναπαραχθούν μεταξύ τους... Έχεις αποδείξεις ότι τα εξωγήινα είδη έχουν την ίδια μέθοδο αναπαραγωγής όπως τα γήινα; Εξελιχτήκαμε σε απομόνωση μεταξύ των πλανητών για 4.000.000.000 χρόνια, και θα μοιάζουν σε εμάς;;;
- Είσαι άσχετος!!! Το γράφει και η παλαιά διαθήκη... Όλος ο κόσμος το ξέρει!!!

Έτσι είναι οι παραμυθολάγνοι: μετράει πάντα ένα στοιχείο για αυτούς, και ο ορυμαγδός όλων των ανακαλύψεων των θετικών επιστημών δεν πιάνει μία....

quote:
Παστιτσάκι?
Εμείς οι εξωγήινες ξανθές κάνουμε ωραία μπεσαμέλ..

Και εμείς οι επιστήμονες της γης κάνουμε μία καρμπονάρα φούρνου ή ένα μουσακά, να γλύφουν οι εξωγήινες ξανθιές όλα τα δάκτυλα τους...

quote:
Ααα... και για να σας λύσω την απορία... δεν ήμουν καλή στα μαθηματικά... Εγώ αρχαιολογία έδωσα...(γ' δέσμη και φαρμακερή)

Δυστυχώς πρέπει να καταλάβεις Avvallon, ότι ο OANNHSEA έχει δίκιο στο 95% των περιπτώσεων, και ότι το μόνο που σας εμποδίζει να το δείτε αυτό είναι η συγκόλληση σας με το παραμύθι και όχι με την απόδειξη...
Δεν πέρασες τελικά αρχαιολογία;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 11:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και εμείς οι επιστήμονες της γης κάνουμε μία καρμπονάρα φούρνου ή ένα μουσακά, να γλύφουν οι εξωγήινες ξανθιές όλα τα δάκτυλα τους...
Eμ έτσι εξηγούνται τα 120 κιλά... Να προσέξεις...να προσέξεις πολύ γιατί το λίπος στοκάρει και τον εγκέφαλο φίλε μου. Γι'αυτό λέγανε και οι αρχαίοι μας ημέτεροι πρόγονοι "νους υγιής εν σώματι υγιή"

Δεν είναι τυχαίο ότι τόσες μέρες δεν έχεις εμπεδώσει πως γράφετε το όνομα Avallon και το γράφεις διαρκώς λάθος... (avvallon)

Και δεν απαντήσατε σε αυτό που σας ρώτησα...
Γιατί μου είπατε ότι ο χάρτης του Πιρι Ρεις ΔΕΝ δείχνει την Ανταρκτική αλλά την Ν.Αμερική αλλά δε μου εξηγήσατε πως στο καλο συμβαίνει αυτό αφού οι πηγές του είναι αρχαίοι χάρτες των Αλεξανδρινών χρόνων???


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 11:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί μου είπατε ότι ο χάρτης του Πιρι Ρεις ΔΕΝ δείχνει την Ανταρκτική αλλά την Ν.Αμερική αλλά δε μου εξηγήσατε πως στο καλο συμβαίνει αυτό αφού οι πηγές του είναι αρχαίοι χάρτες των Αλεξανδρινών χρόνων???

Επ...
Έπεσες σε μία ακόμα απατεωνιά - αυτή των Αλεξανδρινών χρόνων...
Δεν είναι των Αλεξανδρινών χρόνων...
Είναι πολύ μετέπειτα χάρτες - για την ακρίβεια μετά το 1500...
Για πες μου όμως: διάβασες σε κάποιο "αποκαλυπτικό κείμενο", για τους σχολιασμούς που έχει ο χάρτης στα τούρκικα;;;

quote:
Eμ έτσι εξηγούνται τα 120 κιλά... Να προσέξεις...να προσέξεις πολύ γιατί το λίπος στοκάρει και τον εγκέφαλο φίλε μου. Γι'αυτό λέγανε και οι αρχαίοι μας ημέτεροι πρόγονοι "νους υγιής εν σώματι υγιή"

Μεγαλυτέρα δε όλων, η της γαστρός ηδονή...
Ακόμα και με ένα φλογερό έρωτα, κάποια στιγμή ξενερώνεις - με τον έρωτα τον ζυμαρικών όμως ποτέ!!!


Edited by - OANNHSEA on 03/05/2011 11:33:13

Edited by - OANNHSEA on 03/05/2011 11:39:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 11:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA:

ΝΙΚΟΜΑΧΕ,
Πρόσεξε πως φάσκεις και αντιφάσκεις στο ίδιο μήνυμα σου:
Από την μια οι εξωγήινοι είναι τόσο μπροστά τεχνολογικά που δεν μπορείς να τους καταλάβει το ανθρώπινο είδος, και από την άλλη κρατάς μία πισινή ότι υπάρχουν κάποια δεδομένα που μας δείχνουν ότι μας έχουν επισκεφτεί...
Γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις ότι τα πάντα στον άνθρωπο έχουν σχέση με το τώρα και την περιορισμένη χρονική του μνήμη;;;
================================================================

Φίλε μου με αυτό το κομμάτι της απάντησής σου-σχολιασμό,στο μήνυμά
μου,δείχνεις απλά την δογματική σου τοποθέτηση,νομίζοντας οτι σε
καλύπτει η γνώση μιάς και δύο επιστημών.Νομίζεις μήπως και εσύ
οτι οι συνομιλητές σου δεν έχουν περάσει ούτε έξω απο το
πανεπιστήμιο?
Τι χοντράδα ήταν αυτή που ξεφούρνισες?
Τα πάντα στον άνθρωπο εχουν σχέση με το τώρα?
Με την περιορισμένη χρονική μνήμη?
Ποιός ανεγκέφαλος <<πανεπιστημιακός>> σου τα δίδαξε αυτά?

Για πές μου κάτι.
Εγώ θεωρώ,οτι στο παρελθόν εξωγήινη νοημοσύνη εκανε μια βόλτα
απο τα μέρη μας.Το θεωρώ σημαίνει,νομίζω,ίσως,είναι πιθανό.
Αφου δεν ξέρω με σιγουριά αν έγινε,θα ξέρω τούς λόγους,που οι
κύριοι αυτοί ήρθαν,αν ήρθαν?

Και αν θέλεις και επιστημονική άποψη,μπορώ να σου παραθέσω
εκατό πιθανούς τρόπους να έκαναν αυτό το ταξίδι.Και ξέρεις γιατί?
Γιατί το μυαλό μου δεν έχει χρονικά περιορισμένη μνήμη!!!!!!!!!
Εχει <<γνωστική>> φαντασία.Την μητέρα όλων των ανθρώπινων
εφευρέσεων.

<<Αν είναι στην φαντασία σου,τότε μπορεί να γίνει πραγματικότητα.
Αν δεν είναι,τότε απλά δεν υπάρχει>>
Αν το καταλαβαίνεις αυτό...!!!!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 12:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
oannhsea
quote:
- Το γράφει και η παλαιά διαθήκη ότι οι εξωγήινοι έκαναν σεξ με γήινες!!!
Ρε άνθρωπε, έχεις ακούσει ποτέ για DNA και ικανότητες πολλαπλασιασμού των ειδών;;; Ακόμα και συγγενικά είδη δεν μπορούν να αναπαραχθούν μεταξύ τους... Έχεις αποδείξεις ότι τα εξωγήινα είδη έχουν την ίδια μέθοδο αναπαραγωγής όπως τα γήινα; Εξελιχτήκαμε σε απομόνωση μεταξύ των πλανητών για 4.000.000.000 χρόνια, και θα μοιάζουν σε εμάς;;;
- Είσαι άσχετος!!! Το γράφει και η παλαιά διαθήκη... Όλος ο κόσμος το ξέρει!!!

Εντάξει φίλε, όσο και να προσπαθείς να αλλάξεις τον τρόπο που εκφράζεσαι προδίδεσαι.
Γράφεις ακριβώς όπως γράφει και ο industrial angel, εκτός αυτού ο δεύτερος απαντά για λογαριασμό σου
Απλά μην υποτιμάς τη νοημοσύνη μας.


Γράφει ο oannhseahttp://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10995&whichpage=20
oannhsea

quote:
Εάν συνεχίσουμε έτσι, θα φτάσουμε στα όρια του γελοίου.
Δεν μπορεί να λες τι θα γίνει εάν, όταν δεν έχεις κάποια στοιχεία ανά χείρας. Δεν μπορείς να υποθέτεις αόριστα και πάνω σε παλαβά μοτίβα.
Να ρε ρωτήσω και εγώ με αυτό το σκεπτικό:
Γιατί να βρουν παρκαρισμένα διαστημόπλοια στην Σελήνη;
Γιατί να τα βρει η ΝΑΣΑ και όχι κάποιος άλλος οργανισμός;
Γιατί να θέλουν να τα βρούμε οι εξωγήινοι;
Γιατί οι εξωγήινοι να χρησιμοποιούν διαστημόπλοια;
Από κλάνει το μπαρμπούνι;;;;

Γράφει ο industrial angelhttp://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=15&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10995
industrial angel

quote:
1. Γιατί μου αρέσουν οι RAMMS+EIN παρόλο που δεν έχουν σόλο;
2. Πότε θα βρει η ΑΕΚ λεφτά ;
3. Γιατί οι Έλληνες ψηφίζουν τους ΙΔΙΟΥΣ κάθε εκλογές;
4. Γιατί υπάρχει πρόεδρος Δημοκρατίας;
5. Γιατί υπάρχει συμπρωτεύουσα; Τι εξυπηρετεί ο τίτλος; Αν ρίξουν πυρηνική στην Αθήνα, αναλαμβάνουν τα καρντάσια τη διοίκηση της χώρας;
6. Γιατί ΧΤΕΣ που περίμενα στο φούρνο να πάρω ψωμί ήταν ακριβώς 2 άτομα μπροστά μου;
7. Γιατί να πληρώνω την ΕΡΤ με το λογαριασμό της ΔΕΗ;
8. Γιατί κλάνει το γατί;


oannhsea

quote:
Ώπα - πάσο...
Άλλο να το ξέρουν οι μυστικές υπηρεσίες που ΔΕΝ τους ενδιαφέρει και άλλο να το ξέρουν οι αρχαιολόγοι...
Βλέπεις Mallen, η κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη σε συγκεκριμένο κοινό.
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=5374

Μμμμμ, ναι, έχεις ένα δίκιο εδώ πέρα...
Υπάρχει όμως και η περίπτωση της αυτοκρατορίας της Τραπεζούντας και της αυτοκρατορίας της Νίκαιας...
Επίσης δεν είναι ανάγκη να είναι εστεμένος αυτοκράτορας - μπορεί να στεφθεί αργότερα...
Ώπα... Σταματάω να γράφω, γιατί δίνω ιδέες...
http://forum.metafysiko.gr/showthread.php?t=3685&page=5

Ώπα, τι έγινε παίδες;
Καινούριοι ταλεμπάν αρχαιοελληνικού χαρακτήρα;
Δεν μπορούμε να θέσουμε κριτική σε ένα κομμάτι των αρχαίων (και ιδιαίτερα στους ψυχοπαθείς παραμυθάδες που τους "μελετούν" ) όπως κάποιοι δεν μπορούν να θέσουν κριτική σε "θρησκευτικά βιβλία";
Της λατρείας του Πυθαγόρα είσαστε;


industrial ange

quote:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9301&whichpage=2
Ώπα ώπα, πάρτο αλλιώς. Τι μου λες εδώ; Ότι ο Θεός σου δεν μπορούσε να φτιάξει τον άνθρωπο ικανό να επιζήσει στην εποχή των δεινοσαύρων; Ότι μπορούσαν κάποια δημιουργήματα του Θεού να ΕΜΠΟΔΙΣΟΥΝ το σχέδιό του; Τότε τι Θεός είναι; Θες να μας πεις ότι υπήρξε κάτι το οποίο ο Θεός ΔΕΝ μπορούσε να κάνει; Αυτό αναιρεί την παντοδυναμία του...


ώπα γείτονα πάρτο αλλιώς. Οι εξισώσεις της κβαντομηχανικής δίνουν τέτοια αποτελέσματα για άλλες διαστάσεις. Όπως επίσης και για παράλληλα σύμπαντα(θεωρητικά ζούμε multiverse όχι σε universe) άρα έχουν βάση αυτά που λένε, βάση τα ανώτερα μαθηματικά, που, το ομολογώ είμαι πολύ δύσκολα για να ασχοληθεί ο κοινός άνθρωπος, οπότε μη με ρωτήσεις λεπτομέρειες δεν το κατέχω. Βάση θεωρητική έχουν πειραματική δεν έχουν (μέχρι τώρα). Άρα αν αυτό σου λένε οι εξισώσεις σου αλλά δεν τα έχεις εφαρμόσει στην πράξη έχεις δικαίωμα να πληροφορείς τον κόσμο για τα συμπεράσματά σου κρατώντας μια μικρή επιφύλαξη για αυτό αν παρατήρησες προσέχουν πολύ τις εκφράσεις τους, βάζουν "αν", "ίσως" κτλ κτλ. Αλλά δεν τα κατεβάζουν από το στομάχι τους.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=11&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10523


Ώπα άθεε πάρτο αλλιώς. Ξαναδές τι ορίζει ως Έλληνα...άλλο το γενετικό άλλο το γλωσσολογικό.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7579&whichpage=14


Kαι χιλιάδες αλλα...
Υποτιμάς και τη νοημοσύνη μας φίλε.

Ωπα μεγάλε .. ώπα .. πάρτο αλλιώς


Edited by - allzzaro on 03/05/2011 13:19:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 14:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kαι χιλιάδες αλλα...
Υποτιμάς και τη νοημοσύνη μας φίλε.

Τι κάνω;;; Μουά;;;
Φέρτε ρε αναγνώστες κάνα κοπάδι ύαινες να γελάσουν με το αστείο του allzzaro...
Του allzzaro, που γράφει ότι όλα στην γη έγιναν από εξωγήινους!!!
Έτσι δεν υποτιμά την νοημοσύνη των εκατομμυρίων ανθρώπων που δούλεψαν για τα δημιουργήματα που τα θεωρεί κατασκευές εξωγήινων; Και βέβαια το κάνει και μάλιστα χωρίς ίχνος αιδούς, αλλά (τι να κάνουμε) έχουν όλοι πεθάνει και δεν μπορούν να διαμαρτυρηθούν για την ικανότητα του να τους βγάζει ηλίθιους και ανίκανους...

quote:
<<Αν είναι στην φαντασία σου,τότε μπορεί να γίνει πραγματικότητα.
Αν δεν είναι,τότε απλά δεν υπάρχει>>

Άρα μια και στην φαντασία του ανθρώπου του 2.000 π.χ. δεν υπήρχε η ταχύτητα δίνης ή οι σκουλικότρυπες ή οι πύλες, αυτές δεν υπάρχουν.
Ούτε μπορούμε να μετακινήσουμε ένα πλανήτη από την θέση του, γιατί πιο μπορούσε να το φανταστεί αυτό το 1.000μ.χ. ;;;
Ούτε μπορούμε να φτιάξουμε δικούς μας ήλιους, γιατί ποιός θα μπορούσε να το φανταστεί αυτό το 500μ.χ.;;;

Κατάλαβες λοιπόν ΝΙΚΟΜΑΧΕ, τι είναι η χρονικά περιορισμένη μνήμη;;;
Θεωρείται ότι ξέρετε κάτι, μια και χρησιμοποιείται την επιστήμη του τώρα, ξεχνώντας τα βήματα της επιστήμης και τις μελλοντικές της δυνατότητες....
Π.χ
1) Πριν από δύο χρόνια είχα μία ίδια συζήτηση με ένα φυσικό για την αορατότητα. Χτυπιόταν και ωρυόταν ότι δεν γίνεται. Του έφερα αρκετά παραδείγματα μηχανολογικής προσέγγισης του θέματος τα οποία και αρνιόταν. Γιατί; Μα γιατί με την φυσική που είχε μάθει, δεν γινόταν!!!
Όμως σήμερα πάνω από 15 ερευνητικά κέντρα στον κόσμο έχουν πέσει πάνω σε αυτό το θέμα και σε 10 χρόνια min, θα είναι εμπορικό...
2) Την δεκαετία του 20 δεν μπορούσαν να καταλάβουν πως οι άνθρωποι θα φτάσουν σε άλλα άστρα - οι γνώσεις τους για την ακραία φυσική του σήμερα ήταν μηδαμινές. Σκέφτηκαν λοιπόν το εξής:τεράστια διαστημόπλοια διαμέτρου μερικών δεκάδων χιλιομέτρων ή αποικίες σε κομήτες ή σε αστεροειδής που θα ταξίδευαν ίσως για 10.000 χρόνια μέχρι το κοντινό άστρο!!! Σήμερα θέλουμε το πολύ χίλια χρόνια και σε μερικές δεκαετίες μερικές εκατοντάδες χρόνια...

Άρα λοιπόν σε καμία περίπτωση δεν μένουμε σε ότι τεχνολογικό γνωρίζουμε. Μόνο εάν ξέρουμε όλες τις τεχνολογικές και δη τις τρέχουσες μπορούμε να εκφράζουμε την πλήρη ικανότητα των ανθρώπων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 14:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νικομαχος

Εχετε άραγε αναρωτηθεί κανείς σας,οτι όλες σας οι γνώσεις μαζί
και στο τετράγωνο,μάλιστα,μπορεί να είναι μια τρίχα απο τα
αμελέτητα του τελευταίου εξωγήινου κηπουρού του διαστημοπλοίου
της πιο υπανάπτυκτης εξωγήινης φυλής?



Φίλε Νικόμαχε και εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Και μιλώ σοβαρά.
Τα διαστρικά και διαγαλαξιακά ταξίδια για να γίνουν (αν ποτέ έχουν γίνει) απαιτούν τεχνογνωσία ασύλληπτη και όχι “αχαμνά”

Ο συλλογισμός αυτός με οδηγεί στο ασφαλές συμπέρασμα της ματαιότητας και το χάσιμο χρόνου να ασχολούμαστε με το αν οι τρίχες (ξανθιές ή όχι) του τελευταίου εξωγήινου κηπουρού και μάλιστα ποιας, της πιο υπανάπτυκτης εξωγήινης φυλής, μας επισκέφτηκαν ποτέ ή θα μας επισκεφτούν.

Αν μας έρχονται το 2012, καλώς να έρθουν θα μάθουμε και πως είναι οι εξωγήινες ξανθιές.
Τις ντόπιες τις μάθαμε (μιλώ γενικά – φωτογράφος δεν είμαι)
Γιατί να αγχωνόμαστε?
Γιατί θέλει να πουλήσει μια σειρά ένα κανάλι?


quote:
Avallon
Εμείς οι εξωγήινες ξανθές κάνουμε ωραία μπεσαμέλ...

Μας έχεις ταράξει στα παστίτσια και στις μπεσαμέλ ... και εγώ που είμαι λιγούρης μου πέφτουν τα σάλια.
Άλλο τίποτα έχει το μενού?

Δεν μου λες, εξ επίτηδες το κάνεις?
Έχεις σαδιστικά απωθημένα έεεε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 14:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis

Σίγουρα με κατάλαβες απόλυτα τι θέλω να πώ και αφου λές
μιλάς σοβαρά,δέχεσαι και την θέση μου περί,των γνώσεών μας
πού είναι τίποτα μπροστά στην ασύληπτη πιθανή τεχνογνωσία
των υποτιθέμενων εξωγήινων και μάλιστα μιάς κάποιας ηλικίας
τεχνολογικής,πολλαπλάσιας της δικής μας.

Και συμφωνώ είναι χάσιμο χρόνου να μας απασχολεί το αν ήρθαν
ή αν θα έρθουν.
Δεν με απασχολεί αυτό εμένα.
Με απασχολούν οι παρωπίδες της απόριψης με ευκολία,τέτοιας
πιθανότητας!

OANNHSEA:

Κατάλαβες λοιπόν ΝΙΚΟΜΑΧΕ, τι είναι η χρονικά περιορισμένη μνήμη;;;
Θεωρείται ότι ξέρετε κάτι, μια και χρησιμοποιείται την επιστήμη του τώρα, ξεχνώντας τα βήματα της επιστήμης και τις μελλοντικές της δυνατότητες
=====================================

Σοβαρά φίλε?
Αυτή είναι η χρονικά περιορισμέμη μνήμη?
Μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαίνουμε?
Η μνήμη η δική σου μπορεί να είναι περιορισμένη OANNHSEA,γιατί έχει
ηλικία 2-3.000.000 ετών.
Η μνήμη εξωπλανητικών φυλών μπορεί να είναι ηλικίας 5.000.000.000
ετών!!!


OANNHSEA:

1) Πριν από δύο χρόνια είχα μία ίδια συζήτηση με ένα φυσικό για την αορατότητα. Χτυπιόταν και ωρυόταν ότι δεν γίνεται. Του έφερα αρκετά παραδείγματα μηχανολογικής προσέγγισης του θέματος τα οποία και αρνιόταν. Γιατί; Μα γιατί με την φυσική που είχε μάθει, δεν γινόταν!!!
Όμως σήμερα πάνω από 15 ερευνητικά κέντρα στον κόσμο έχουν πέσει πάνω σε αυτό το θέμα και σε 10 χρόνια min, θα είναι εμπορικό..
==============================================

Πάλι θα σε ρωτήσω:Σοβαρά?
Αν ρώταγες εμένα πρίν δέκα χρόνια,οχι δύο,θα σου έλεγα οτι έχει
ήδη επιτευχθεί η αορατότητα εργαστηριακά σε επίπεδο μορίων και
αναμένται η εξέλιξη.
Εχει μεγάλη σημασία με ποιόν μιλάς.Μόνο ένα χαρακτηριστικό κάνει
την διαφορά μεταξύ επιστημόνων.
Η χρήση των παρωπίδων!!
Πολλοί τις φοράνε.Είτε λόγω άγνοιας,είτε λόγω συμφερόντων,είτε
λόγω <<δόξας>>.
Ενας φυσικός δεν χρειάζεται κανένα μηχανολόγο να του υποδείξει
την αορατότητα φίλε μου!
Η μηχανολογία ξεκίνησε απο την φυσική και όχι το αντίθετο!!

Και πρόσεχε το επίπεδο των συνομιλητών σου.
Δεν είναι όλοι Ευρωπαιοι2!!!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 15:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Επ...
Έπεσες σε μία ακόμα απατεωνιά - αυτή των Αλεξανδρινών χρόνων...
Δεν είναι των Αλεξανδρινών χρόνων...
Είναι πολύ μετέπειτα χάρτες - για την ακρίβεια μετά το 1500...
Για πες μου όμως: διάβασες σε κάποιο "αποκαλυπτικό κείμενο", για τους σχολιασμούς που έχει ο χάρτης στα τούρκικα;;;

Tι είπες τώρα ρε μεγάλε????!!!
Μα ο ίδιος είπε ότι οι χάρτες είναι αντιγραφή από άλλους πολύ πίσω από τα χρόνια του μεγ.Αλεξάνδρου.
Και όχι... δεν κατέχω καλά την Τουρκική... οπότε είσαι ελεύθερος να μας διαφωτίσεις...

quote:
Μεγαλυτέρα δε όλων, η της γαστρός ηδονή...
Ακόμα και με ένα φλογερό έρωτα, κάποια στιγμή ξενερώνεις - με τον έρωτα τον ζυμαρικών όμως ποτέ!!!


Μεγαλυτέρα η γαστρός ηδονή??? (προσωπικά δε το πιστεύω)
Μμμμ... εμ πέστο πουλάκι μου τόσην ώρα!!
Ετσι εξηγούνται πολλά...

allzzaro καλε μου...
Αφού ξέρεις ότι εμείς οι χαζοί και αφελείς μας αρέσει να παραμυθιαζόμαστε... Μη μας το χαλάς το παραμύθι... Πολλοί είναι οι ανεμόμυλοι γύρω μας... τόσοι πολλοί όσοι και οι Δον Κιχώτες

quote:
Έχεις σαδιστικά απωθημένα έεεε?

Ναι ... αλλά τα βγάζω αλλού γλυκέ μου...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 16:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι κάνω;;; Μουά;;;
Φέρτε ρε αναγνώστες κάνα κοπάδι ύαινες να γελάσουν με το αστείο του allzzaro...
Του allzzaro, που γράφει ότι όλα στην γη έγιναν από εξωγήινους!!!
Έτσι δεν υποτιμά την νοημοσύνη των εκατομμυρίων ανθρώπων που δούλεψαν για τα δημιουργήματα που τα θεωρεί κατασκευές εξωγήινων; Και βέβαια το κάνει και μάλιστα χωρίς ίχνος αιδούς, αλλά (τι να κάνουμε) έχουν όλοι πεθάνει και δεν μπορούν να διαμαρτυρηθούν για την ικανότητα του να τους βγάζει ηλίθιους και ανίκανους...

Οσο πιο ψηλά ανεβαίνει η μαιμού τόσο φαίνεται το βρακί τηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 17:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οσο πιο ψηλά ανεβαίνει η μαιμού τόσο φαίνεται το βρακί της

quote:

«θέλει η Βασίλω να κρυφτεί κι η χαρά δεν την αφήνει»


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 18:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΗΡΕΜΗΣΕΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΕΧΕΤΕ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΡΙΧΝΕΤΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΑΣ

ΘΕΡΜΟΠΑΡΑΚΑΛΩ...
ΗΡΕΜΙΑ.
....
..
.


ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 18:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΜΗΝ ΑΣΚΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΑΥΓΟ....Ή ΤΗΝ ΚΟΤΑ...
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ..
ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΕΙΔΟΣ ΓΙΑ ΧΨΩ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΓΙΝΕ ΕΝΑ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΟ-ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΟ ΑΥΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΟΠΟΙΥ ΒΓΗΚΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΕΙΔΟΣ Η ΚΟΤΑ.....
Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΠΑΡΑΧΘΕΙ ΔΙΑΙΩΝΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΕΙΔΟΣ....
....
..


ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 18:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΟΜΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΡΗΤΟ "ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ ΑΛΛΑ Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΛΕΙΑ"
ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΦΡΑΣΗ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ ΤΟΥ ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ...
.....
...
..
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 18:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νικόμαχος
Σίγουρα με κατάλαβες απόλυτα τι θέλω να πώ και αφου λές
μιλάς σοβαρά,δέχεσαι και την θέση μου περί,των γνώσεών μας
πού είναι τίποτα μπροστά στην ασύληπτη πιθανή τεχνογνωσία
των υποτιθέμενων εξωγήινων και μάλιστα μιάς κάποιας ηλικίας
τεχνολογικής,πολλαπλάσιας της δικής μας.

Μα αυτό λέω και εγω από την αρχή.
Άλλωστε είμαι από αυτούς που θεωρούν σχεδόν σίγουρη την ύπαρξη εξωγήινης ζωής οποιασδήποτε μορφής, και αρκετά πιθανή την ύπαρξη εξωγήινου ανεπτυγμένου πολιτισμού.

Επιπλέον γνωρίζω πολύ καλά – και θέλω να πιστεύω και εσύ – πως η δυνατότητα διαστρικών ταξιδιών(δεν μιλώ καν δια γαλαξιακών) απαιτεί τέτοια τεχνολογία που εμείς ούτε καν έχουμε φανταστεί.


Πιστεύεις λοιπόν ειλικρινά πως ένας τόσο πολύ ανεπτυγμένος πολιτισμός θα ερχόταν στην γη να φορτώσει χρυσό ή οποιοδήποτε στοιχείο της φύσης?
Δεν θα του ήταν ποιο εύκολο να το παράγει στην γειτονιά του?.
Είναι λογικό να σπαταλούσαν το χρόνο του βάζοντας “πλάτη” σε κάποια ιθαγενή πρωτόγονα όντα του πλανήτη γη, για να κατασκευάσουν κατασκευάσματα που θα τους ήταν πρακτικά άχρηστα?
Τα κατασκευάσματα αυτά μόνο την μεγαλομανία και την κενοδοξία των πρωτογόνων θα μπορούσαν να εξυπηρετούν. Αν ήθελαν να βοηθήσουν τους ντόπιους θα τους μάθαιναν κάτι ποιο χρήσιμο.
Κατά την γνώμη μου αν κάποτε ήρθαν στην γη εξωγήινοι, ήρθαν δεν παρατήρησαν κάτι αξιόλογο και φύγανε.
Γιατί υποτιμούμε την εφευρετικότητα και η εξυπνάδα ανθρώπων παλαιοτέρων εποχών, εποχών που ανέδειξαν ένα Θαλή, έναν Ευκλείδη, έναν Πυθαγόρα έναν Αρίσταρχο ένα Ηράκλειτο, ένα Δημόκριτο και τόσους άλλους γνωστούς αλλά και άγνωστους ευφυείς ανθρώπους με δείκτη ευφυίας πολλαπλάσιο από την πλειοψηφία των σημερινών?
Εξωγήινοι ήσαν όλοι αυτοί?
Θα τρελαθούμε τελείως?

quote:
Avallon
Ναι ... αλλά τα βγάζω αλλού γλυκέ μου...

Γιατί δεν .......τα βγάζεις και σε μένα καλή μου?
Αυτά μου λες και πως να σε ....προσπεράσω?
Μόνο ένα τρόπος υπάρχει!!!!!.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 18:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ ΑΛΛΑ Ο ΚΑΛΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΛΕΙΑ"

Πύθιο το παραπάνω φίλτατε
ασε που δε διαφέρει και πολύ από το "αυγό"
αν δεν είχε εργαλεία, δεν θα γινόταν ποτέ καλός μάστορας ...

Γι αυτό μιλάμε για "παρεμβατική εξέλιξη" ...


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 18:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΞΥΛΟ Ή ΜΙΑ ΠΕΤΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΙΑ ΚΑΡΥΔΑ Η ΕΝΑΝ ΣΚΛΗΡΟ ΚΑΡΠΟ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ.
ΕΝΑΣ ΟΜΩΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ
ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΑΝΤΙΓΡΑΨΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑΝ.
ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΑΛΙ ΕΝΑΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΝΑ ΔΕΣΕΙ ΤΗΝ ΠΕΤΡΑ ΠΑΜΩ ΣΤΟ ΞΥΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
ΕΝΑΣ
ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΝΤΕΓΡΑΨΑΝ.
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΠΗΓΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΤΣΕΚΟΥΡΙΟΥ ΣΕ ΚΑΘΑΡΟ ΠΙΑ ΣΦΥΡΙ Ή ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΝΑ, Ή ΚΑΘΑΡΟ ΠΙΑ ΤΣΕΚΟΥΡΙ....
ΕΝΑΣ ΠΑΝΤΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΕΤΟΙΜΗ ΤΗΝ "ΕΞΕΛΙΞΗ" ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ.
ΑΥΤΟ ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΛΟΓΩ ΓΝΩΣΕΩΝ, Ή ΛΟΓΩ ΒΙΩΜΑΤΩΝ (ΑΡΑ ΠΑΛΙ ΓΝΩΣΕΩΝ) ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΟΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΝΑΛΟΥΝ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ.
ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕΙΩΜΕΝΗΣ ΕΦΥΙΑΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ.
...
ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.
ΑΡΑ ΠΡΩΤΑ ΗΡΘΕ Η ΠΡΑΞΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Η ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΕΞΗΓΟΥΣΕ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ.
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΝΑ ΤΡΩΓΕΣΤΕ ΣΑΝ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ Η ΦΥΣΙΚΗ ΥΠΗΡΞΕ ΠΡΩΤΑ Ή Η ΜΧΑΝΟΛΟΓΙΑ.
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ
ΠΡΩΤΑ ΥΠΗΡΞΕ Η ---ΑΝΑΓΚΗ---
Η ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΕΥΚΟΛΙΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΠΟΙΥΣ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ.
ΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΖΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΕΝΙΟ ΚΗΠΟ ΜΕ ΧΑΜΗΛΑ ΔΕΝΤΡΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ ΣΕ ΑΦΘΟΝΙΑ ΤΟΤΕ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΠΟΤΕ.
ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ.
ΑΠΛΑ ΣΗΚΩΝΕΙΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΑΝΕΙΣ.
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΥΤΟΠΙΚΟΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΝΚΗΠΟΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΑ ΓΕΝΙΕΤΑΙ Η ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΖΕΙΝ ΣΤΟΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ "ΚΗΠΟ" ΠΟΥ ΓΕΝΙΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ.
ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΓΕΝΙΕΤΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΛΙΓΑ ΘΑ ΧΡΕΙΣΤΕΙ.
ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΓΕΝΙΕΤΑΙ ΜΕ ΛΙΓΑ ΘΑ ΧΡΕΙΣΤΕΙ ΠΕΡΙΣΟΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΔΥΚΟΛΟΤΕΡΑ.
ΚΑΙ ΟΤΑΝ Η ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΟΥΤΙΝΑ ΤΟΤΕ ΑΡΓΑ Ή ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΙΔΕΑ...
ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΠΙΣΤΕΟΥΝ ΓΙ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΔΕΑ
ΟΣΟ ΠΑΡΑΛΟΓΗ , ΗΛΙΘΙΑ, ΧΑΖΗ, Ή ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΤΗ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΕΒΑΣΤΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ.
ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΗ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΚΑΛΗ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΥΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕΙ.
ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΟΤΕ Ο ΕΝΑΣ ΘΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΜΙΑ ΧΑΙΡΕΚΑΚΙΑ ΤΟΥ ΣΤΥΛ ΣΤΑ ΕΛΕΓΑ ΕΝΩ Ο ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΣΧΗΜΑ ΜΕ ΜΙΑ ΖΗΛΕΙΑ ΤΤΟΥ ΣΤΥΛ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΖΗΛΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΙΟΠΟΡΙΣΤΙΚΟ ΠΛΕΟΝ ΖΗΤΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΤΗΣ ΙΔΕΑΣ ΛΗ ΤΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΗΣ.
ΚΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΕΓΙΝΑΝ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΩΝ ΑΓΑΘΩΝ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ.
ΔΙΑΛΕΞΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΑΝΗΚΕΤΕ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΑΥΤΩΝ ΜΑΖΙ ΠΟΥ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ???
Ή ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΞΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Ή ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ Ή ΤΗΝ ΚΛΕΒΟΥΝ?????
...
ΜΑΚΡΥΓΟΡΩ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ.
...
ΚΑΘΕ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΑΙ ΔΩΡΕΑΝ
ΠΡΕΠΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.
ΑΣ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΣ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΜΥΑΛΛΟΥ ΜΑΣ ΜΗΠΩΣ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ.
ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ-ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ.
ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ.
ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΛΕΟΝ ΣΗΜΕΡΑ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ-ΠΑΡΟΧΗ ΤΟΥΣ.
ΜΗΝ ΦΙΜΩΝΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.
ΑΣΤΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ.
ΑΝ ΔΙΑΦΩΝΕΙΤΕ ΓΡΑΨΤΕ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΕΙΤΕ.
ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.
ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΡΑΠΗΓΕ Ο ΚΑΥΓΑΣ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΣΕΛΙΔΕΣ ΣΕΛΙΔΩΝ ΜΕ ΑΝΟΥΣΙΕΣ ΑΝΤΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ.
ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ...
ΚΑΛΩΣ.
ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ???
Ε ΤΟΤΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΗΝ ΣΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ.
ΔΙΚΟΣ ΤΟΥ Ο ΛΟΓΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΔΙΠΛΑ.
ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΔΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ.
ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ.
ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ.
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ.
ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙ ΑΥΤΑ.
ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΟΛΩΝ.
ΟΛΑ ΔΕΚΤΑ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΕΧΕΤΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΑΣ
ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΣΑΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥΣ.
ΚΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ.
ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ....
ΗΡΕΜΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
......
....
...
..
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 19:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
I. There is a kind of red dye called vakami, that you do not observe at first, because it is at a distance . . . the mountains contain rich ores. . . . There, some of the sheep have silken wool.

II. This country is inhabited. The entire population go naked.

III. This region is known as the Vilayet (province) of Antilia. It is on the side where the sun sets. They say that here there are four kinds of parrots, white, red, green and black. The people eat the flesh of parrots and their head-dress is made entirely of parrot feathers. There is a stone here. It resembles black touchstone. The people use it instead of an axe. That it is very hard . . . [illegible].... saw that stone. To top

[NOTE: Piri Reis writes in the "Bahriye": "In the enemy ships which we captured in the Mediterranean, we found a head-dress made of these parrot feathers, and also a stone resembling the touchstone."

IV. This map was drawn by Piri Ibn Haji Mehmed, known as the nephew of Kemal Reis, in Gallipoli, in the month of Muharrem of the year 919 (that is, between the 9th of March and the 7th of April of the year 1513).

V. This section tells how these shores and also these islands were discovered.

These coasts are named the shores of Antilia. They were discovered in the year 896 of the Arab calendar. But it is reported thus, that a Genoese infidel, his name was Colombo, who discovered these places. For instance, a book fell into the hands of the said Colombo, and he found it said in this book that at the end of the Western Sea [Atlantic] that is, on its western side, there were coasts and islands and all kinds of metals and also precious stones. Colombo, having studied this book thoroughly, explained these matters one by one to the greats of Genoa and said: "Come, give me two ships, let me go and find these places." They said: "O unprofitable man, can an end or a limit be found to the Western Sea ? Even its vapour is full of darkness." The above-mentioned Colombo saw that no help was forthcoming from the Genoese, he sped forth, went to the Bey of Spain [king], and told his tale in detail. They too answered like the Genoese. In brief Colombo petitioned these people for a long time, finally the Bey of Spain gave him two ships, saw that they were well equipped, and said:

"O Colombo, if it happens as you say, let us make you the "kapudan" [admiral] to that country." Having said this, he sent the said Colombo to the Western Sea. The late Gazi Kemal had a Spanish slave. The above-mentioned slave said to Kemal Reis, he had been three times to that land with Colombo. He said: "First we reached the Strait of Gibraltar, then from there straight south and west between the two . . . [illegible]. Having advanced straight four thousand miles, we saw an island facing us, but gradually the waves of the sea became foamless, that is, the sea was becalmed and the North Star - which the seamen on their compasses still call the star - little by little was veiled and became invisible, and he also said that the stars in that region are not arranged as here. They are seen in a different arrangement. They anchored at the island which they had seen earlier across the way, the population of the island came, shot arrows at them and did not allow them to land and ask for information. The males and the females shot hand arrows. The tips of these arrows were made of fishbone, and the whole population went naked and also very . . . [illegible]. Seeing that they could not land on that island, they crossed to the other side of the island where they saw a boat. On seeing them; the boat fled and they [the people in the boat] dashed out on land. They [the Spaniards] took the boat. They saw that inside of it there was human flesh. It happened that these people were of the kind who went from island to island hunting men and eating them. They said Colombo saw yet another island, they neared it, they saw that on that island there were great snakes. They avoided landing on this island and remained there seventeen days. The people of this island saw that no harm came to them from this boat, they caught fish and brought it to them in their small boats. These [Spaniards] were pleased and gave them glass beads. It appears that he [Columbus] had read-in the book that in that region glass beads were valued. Seeing the beads they brought still more fish. These [Spaniards] always gave them glass beads. One day they saw gold around the arm of a woman, they took the gold and gave her beads. They said to them "bring more gold, we will give you more beads". They went and brought them much gold. It appears that in their mountains there were gold mines. One day, also, they saw pearls in the hands of one person. They saw that when; they gave beads, many more pearls were brought to them. Pearls were found on the shore of this island, in a spot one or two fathoms deep. And also loading their ship with many logwood trees and taking two natives along, they carried them within that year to the Bey of Spain. But the said Colombo, not knowing the language of these people, they traded by signs, and after this trip the Bey of Spain sent priests and barley, taught the natives how to sow and reap and converted them to his own religion. They had no religion of any sort. They walked naked and lay there like animals. Now these regions have been opened to all and have become famous. The names which mark the places on the said islands and coasts were given by Colombo, that these places may be known by them. And also Colombo was a great astronomer. The coasts and island on this map are taken from Colombo's map.

VI. (This section explains in what way this map was drawn). In this century there is no map like this map in anyone's possession. The hand of this poor man has drawn it and now it is constructed from about twenty charts and Mappae Mundi (these are charts drawn in the days of Alexander, Lord of the Two Horns, which show the inhabited quarter of the world; the Arabs name these charts Jaferiye), from eight Jaferiyes of that kind and one Arabic map of Hind, and from the maps just drawn by four Portuguese which show the countries of Hind, Sind and China geometrically drawn, and also from a map drawn by Colombo in the western region. By reducing all these maps to one scale this final form was arrived at. So that the present map is as correct and reliable for the Seven Seas as the maps of our own countries are considered correct and reliable by seamen.

VII. It is relayed by the Portuguese infidel that in this spot night and day are at their shortest of two hours, at their longest of twenty two hours. But the day is very warm and in the night there is much dew.

VIII. On the way to the vilayet of Hind a Portuguese ship encountered a contrary wind [blowing] from the shore. The wind from the shore . . . [illegible] it [the ship]. After being driven by a storm in a southern direction they saw a shore opposite them they advanced towards it [illegible]. They saw that these places are good anchorages. They threw anchor and went to the shore in boats. They saw people walking, all of them naked. But they shot arrows, their tips made of fishbone. They stayed there eight days. They traded with these people by signs. That barge saw these lands and wrote about them which. . . . The said barge without going to Hind, returned to Portugal, where, upon arrival it gave information. . . . They described these shores in detail. . . . They have discovered them.

IX. And in this country it seems that there are white-haired monsters in this shape, and also six-horned oxen. The Portuguese infidels have written it in their maps. . . .

X. This country is a waste. Everything is in ruin and it is said that large snakes are found here. For this reason the Portuguese infidels did not land on these shores and these are also said to be very hot.

XI. And these four ships are Portuguese ships. Their shape is written down. They travelled from the western land to the point of Abyssinia [Habesh] in order to reach India. They said towards Chalice. The distance across this gulf is 4200 miles.

XII. .... on this shore a tower

.... is however

.... in this climate gold

.... taking a rope

.... is said they measured

[NOTE: The fact that half of each of these lines is missing is the clearest proof of the map's having been tom in two.]

XIII. And a Genoese kuke [a type of ship] coming from Flanders was caught in a storm. Impelled by the storm it came upon these islands, and in this manner these islands became known.

XIV. It is said that in ancient times a priest by the name of Sanvolrandan (Santo Brandan) travelled on the Seven Seas, so they say. The above-mentioned landed on this fish. They thought it dry land and lit a fire upon this fish, when the fish's back began to burn it plunged into the sea, they reembarked in their boats and fled to the ship. This event is not mentioned by the Portuguese infidels. It is taken from the ancient Mappae Mundi.

XV. To these small islands they have given the name of Undizi Vergine. That is to say the Eleven Virgins.

XVI. And this island they call the Island of Antilia. There are many monsters and parrots and much logwood. It is not inhabited.

XVII. This barge was driven upon these shores by a storm and remained where it fell. . . . Its name was Nicola di Giuvan. On his map it is written that these rivers which can be seen have for the most part gold [in their beds]. When the water had gone they collected much gold [dust] from the sand. On their map. . . .

XVIII. This is the barge from Portugal which encountered a storm and came to this land. The details are written on the edge of this map. [NOTE: see VIII.]

XIX. The Portuguese infidels do not go west of here. All that side belong entirely to Spain. They have made an agreement that [a line] two thousand mile., to the western side of the Strait of Gibraltar should be taken as a boundary. The Portuguese do not cross to that side but the Hind side and the southern side belong to the Portuguese.

XX. And this caravel having encountered a storm was driven upon this island. Its name was Nicola Giuvan. And on this island there are many oxen with one horn. For this reason they call this island Isle de Vacca, which means, Ox Island.

XXI. The admiral of this caravel is named Messir Anton the Genoese, but be grew up in Portugal. One day the above-mentioned caravel encountered a storm, it was driven upon this island. He found much ginger here and has written about these islands.

XXII. This sea is called the Western Sea, but the Frank sailors call it the Mare d'Espagna. Which means the Sea of Spain. Up to now it was known by these names, but Colombo, who opened up this sea and made these islands known, and also the Portuguese, infidels who have opened up the region of Hind have agreed together to give this sea a new name. They have given it the name of Ovo Sano [Oceano] that is to say, sound egg. Before this it was thought that the sea had no end or limit, that at its other end was darkness. Now they have seen that this sea is girded by a coast, because it is like a lake, they have called it Ovo Sano.

XXIII. In this spot there are oxen with one horn, and also monsters in this shape.

XXIV. These monsters are seven spans long. Between their eyes there is a distance of one span. But they are harmless souls.

...
.
.
.
ΛΟΙΠΟΝ ΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΑΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ ΕΔΩ.
...
ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΕΩΝ.
ΚΑΘΕ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ
ΟΠΟΥ ΣΤΗΝ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ ΕΞΗΓΕΙ (ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΤΟΥ)
ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΡΤΗ ΑΠΟ ΟΠΟΥ
Ο ΠΙΡΙ ΡΕΙΣ ΠΗΡΕ ΤΟ ΚΑΘΕ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΣΥΝΕΛΕΞΕ.
ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ....
ΕΜΠΟΡΟΙ ΚΑΙ ΨΑΡΑΔΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΣΥΡΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ.
ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΚΑΝ ΜΕ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΑΝ ΤΗΝ ΝΕΑ ΑΓΝΩΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ.
ΕΠΙΣΗΣ Ο ΚΟΛΟΜΒΟΣ ΟΠΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ Ο ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕ.
ΑΝΑΛΥΕΙ Ο ΠΙΡΙ ΡΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΧΑΡΤΗ ΚΑΙ ΚΡΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΟΥ.
ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΕΠΟΧΗΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ.
ΕΔΩ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ.
ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ
8 ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ
1 ΑΡΑΒΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ
4 ΠΟΡΤΟΓΑΛΕΖΙΚΟΙ ΕΜΠΟΡΩΝ
1 ΤΟΥ ΚΟΛΟΜΒΟΥ

it is constructed from about
---twenty charts--
and Mappae Mundi (these are charts drawn
----in the days of Alexander----,
Lord of the Two Horns, which show the inhabited quarter of the world; the Arabs name these charts ---Jaferiye---),
from ----eight Jaferiyes----
of that kind
and -----one-----
Arabic map of Hind,
and from the maps just drawn
by ----four Portuguese----
which show the countries of Hind, Sind and China geometrically drawn,
and also
from ----a ((ΟΝΕ)) map drawn by Colombo-----
in the western region

ΕΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ Ο ΚΟΛΟΜΒΟΣ ΟΔΗΓΗΘΗΚΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ....
ΕΞΗΓΕΙ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΕΠΑΝΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΤΗΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΓΗ ΠΟΥ ΛΕΙ ΚΑΤΑ ΛΕΞΗ Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ.
But it is reported thus, that a Genoese infidel,
his name was Colombo, who discovered these places.
For instance, -----a book fell into the hands----
of the said Colombo, and he found ----it said in this book---
that ---at the end of the Western Sea--- [Atlantic] that is,
on its western side, ---there were coasts and islands---.....

ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΤΟ ΕΙΔΕ Ο ΚΟΛΟΜΒΟΣ ΑΡΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΕΝΟ.
ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΧΗΤΣΕ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΕΦΕΡΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΚΑΡΑΒΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ.
ΤΟ ΔΕ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΝΑΛΥΘΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΥΧΑΙΟ.
ΗΞΕΡΕ ΑΚΡΙΒΩ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΚΙ ΑΠΟ ΠΟΥ.
ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΕΥΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΟΓΑΛΛΙΑ ΔΥΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΩΚΕΑΝΟ
ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΔΥΟ ΗΠΕΙΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ
ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΝΟΤΙΑ ΕΦΤΑΣΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΕΣΤΡΙΨΕ ΔΥΤΙΚΑ.
ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΕΦΥΓΕ ΕΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΕΤΑΞΥ ΕΥΡΩΑΦΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΗΣ.
ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΙΣΤΟΡΙΑ.
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΗΞΕΡΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΠΕΡΑΣΜΑ.
ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΟΜΩΣ ΠΙΟ ΝΟΤΙΑ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΠΕΦΤΕ ΣΤΙΣ ΖΩΝΕΣ ΤΟΥ ΗΣΙΜΕΡΙΝΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΥΣΑΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΜΕΝΕ ΑΚΙΝΗΤΟΣ ΣΤΟΝ ΩΚΕΑΝΟ ΧΩΡΙΣ ΑΕΡΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΨΑ.
ΕΣΤΡΙΨΕ ΔΥΤΙΚΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΗΣ ΖΩΝΗΣ ΝΗΝΕΜΙΑΣ ΤΟΥ ΗΣΙΜΕΡΙΝΟΥ.
Κ.Α.
ΓΡΑΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΣΕ ΒΙΒΛΙΟ ΠΑΛΙΟ.
ΑΠΛΑ ΟΛΟΙ ΕΒΛΕΠΑΝ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΝΑΝ ΜΥΘΟ.
Ο ΚΟΛΟΜΒΟΣ ΕΙΔΕ ΤΗΝ ΚΡΥΦΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Ο ΤΙΜΑΙΟΣ ΚΑΙ Ο ΚΡΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ "ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΓΗ" ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ.
ΤΟΤΕ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΑΡΧΑΙΟ ΒΙΒΛΙΟ, ΠΡΟ ΚΟΛΟΜΒΟΥ ΕΠΟΧΗΣ, ΠΟΥ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΓΗ".
......
.....
...
..
.
ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...
ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΑΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ, ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ,
ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΨΑΝ ΤΟΝ ΚΟΛΟΜΒΟ,
ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΕ ΚΑΡΑΒΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ.
ΕΝΩ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΡΓΑ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΟΝ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟ ΤΟΥ Ή ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΧΑΡΗΚΑΝ ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ.
ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΜΕ ΧΡΥΣΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ...
...................
.........
...
..
.


ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 19:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για κάτσε λίγο, τώρα το είδα...


Μας κάνεις πλάκα τώρα ρε γείτονα;;;;; Με κατηγορείς ότι είμαι διπλός λογαριασμός; Ότι IndustrialAngel και Oanhsea είναι το ίδιο πρόσωπο;;;; Και το επιχείρημα ποιο είναι; Ότι χρησιμοποιούμε την ίδια αργκό με 2 000 000 Έλληνες και ότι συμφωνούμε; Έλεος...


Σοβαρέψου γείτονα. Αν δε πείθεσαι μπορούμε να κανονίσουμε να τα πούμε δια ζώσης...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 21:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GRIGORIANOS
quote:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΗΡΕΜΗΣΕΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΕΧΕΤΕ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΡΙΧΝΕΤΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΑΣ

ΘΕΡΜΟΠΑΡΑΚΑΛΩ...
ΗΡΕΜΙΑ.


Οτι πεί ο αρχηγός..

industrial angel

quote:
Μας κάνεις πλάκα τώρα ρε γείτονα;;;;; Με κατηγορείς ότι είμαι διπλός λογαριασμός; Ότι IndustrialAngel και Oanhsea είναι το ίδιο πρόσωπο;;;; Και το επιχείρημα ποιο είναι; Ότι χρησιμοποιούμε την ίδια αργκό με 2 000 000 Έλληνες και ότι συμφωνούμε; Έλεος...

Δεν είσαι?
Καλά το παίρνω πίσω.

quote:
Σοβαρέψου γείτονα. Αν δε πείθεσαι μπορούμε να κανονίσουμε να τα πούμε δια ζώσης...

Για να σοβαρευτώ κομματάκι δύσκολο.
Σε οτι αφορά το δεύτερο ναί.
Αυτές τις μέρες μπορώ και θέλω να σε δώ απο κοντά..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 21:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι επιμένω να θυμίζω τα αναπάντητα ερωτηματικά που μας έχει αφήσει η ομάδα των "σκεπτικιστών"...

Ενα από αυτά είναι να μας απαντήσει ο καθένας τους αν υπάρχει κάτι που να θεωρεί ανεξήγητο μυστήριο και τι επιτέλους είναι αυτό...

Γιατί αν τα έχουνε εξηγήσει όλα με την "κοινή" τετράγωνη λογική τους και με την επιστήμη τότε κάτι δεν πάει καλά...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 22:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενα από αυτά είναι να μας απαντήσει ο καθένας τους αν υπάρχει κάτι που να θεωρεί ανεξήγητο μυστήριο και τι επιτέλους είναι αυτό...

Γιατί αν τα έχουνε εξηγήσει όλα με την "κοινή" τετράγωνη λογική τους και με την επιστήμη τότε κάτι δεν πάει καλά...



To ακριβώς ανάλογο έχω πει εγώ για εσένα. Εγώ παραδέχομαι ότι ΥΠΑΡΧΕΙ το ανεξήγητο στον τομέα ΓΙΑΤΙ και ΠΩΣ έγιναν όλα αυτά από ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.


Εσύ που τα έχεις εξηγήσει με την άρνηση της λογικής, είσαι καλύτερα;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apeiron
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2011, 22:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Apeiron  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
''..Από τον Πίρι Ρέις ξέραμε τους δύο άτλαντες Μπαχρίγιε της Βιβλιοθήκης του Βερολίνου που δίνουν εκπληκτικά ακριβή στοιχεία για την Ερυθρά θάλασσα και το αρχιπέλαγος της Μεσογείου, αλλά οι χάρτες του Τοπκαπί αποδείχτηκαν πολύ πιο καταπληκτικοί όταν τους εξέτασε ο Αμερικανός μηχανικός ?ρλινγκτον Χ. Μάλλερυ.

Μια από τις επιγραφές προσδιορίζει τις πηγές που χρησιμοποιήθηκαν από τον Πίρι Ρέις: οκτώ χάρτες του Πτολεμαίου, τέσσερις σύγχρονοι (του Ρέις) πορτογαλικοί χάρτες, ένας αραβικός χάρτης της νότιας Ασίας, και ένας χάρτης του Κολόμπου για τα μέρη του νέου κόσμου. Σύγχρονες έρευνες αποκάλυψαν ότι το έδαφος που απεικονίζει ο χάρτης στο νότο του Ατλαντικού Ωκεανού είναι μια απεικόνιση της Ανταρκτικής κάτω από τον πάγο , που προηγείται χρονικώς της ανακάλυψης της ηπείρου το 1820, και υποστηρίζουν ότι η προϊστορική Ανταρκτική έχει αντιγραφεί από αρχαίους χάρτες δεκάδες χιλιάδων, ακόμη και εκατοντάδες χιλιάδων, ετών?.

Το ντοκουμέντο έδειχνε, λόγου χάρη, στην Ανταρκτική, οροσειρές που ανακαλύφτηκαν μόνο το 1952. Και έγραφε και το ακριβές υψόμετρο.
Σύμφωνα με τον Μάλλερυ, τον οποίο - για να πούμε την αλήθεια - πρέπει να πιστέψουμε μόνο βασιζόμενοι στα λόγια του, αυτοί οι χάρτες δίνουν το ακριβές περίγραμμα της δυτικής Αφρικής και της Κεντρικής και Νότιας Αμερικής. Στα περιθώρια, ο ίδιος ο Πίρι Ρέις είχε σημειώσει τις παρακάτω εξηγήσεις:
Αυτοί οι χάρτες έγιναν σύμφωνα με τα στοιχεία είκοσι άλλων χαρτών και τεσσάρων ναυτικών χαρτών Πορτογάλων θαλασσινών πού δείχνουν το Σίντ, το Χίντ και την Κίνα, καθώς και ενός χάρτη πού έφτιαξε ο Χριστόφορος Κολόμβος.

Είναι τόσο σωστοί για τη ναυσιπλοΐα στις Επτά θάλασσες όσο και οι χάρτες των χωρών μας.
Ωστόσο, μαζί με τις τόσο σωστές λεπτομέρειες, τα ντοκουμέντα αυτά περιέχουν και ανεξήγητους εξωφρενισμούς λες και κάποιος θέλησε να δυσκολέψει την ανάγνωσή τους.

Πράγματι, για να διαβαστούν σωστά οι χάρτες, χρειαζόταν ένα είδος σχάρας, την οποία χρησιμοποιούσε ο Πίρι, αλλά που κατέστρεψε πριν θανατωθεί κατά διαταγή του σουλτάνου Σολιμάν Β' επειδή είχε δωροδοκηθεί αδρά για να σταματήσει την πολιορκία του Γιβραλτάρ.

Με τη βοήθεια του Μ. Βάλτερς, της Υδρογραφικής Υπηρεσίας του Ναυτικού των ΗΠΑ, ο Μάλλερυ βάλθηκε ν' αποκρυπτογραφήσει το ντοκουμέντο και ξανάφτιαξε τη σχάρα που επέτρεψε να γίνει μια εκπληκτική ανακάλυψη: οι χάρτες παρουσίαζαν το ακριβές περίγραμμα των ακτών της Βόρειας Αμερικής, της Νότιας Αμερικής και της Ανταρκτικής. Και όχι μόνο το περίγραμμα, αλλά και την τοπογραφία του εσωτερικού των χωρών: οροσειρές, κοιλάδες, οροπέδια και κορυφές.
Αντίθετα, η Γροιλανδία φαινόταν σαν τρία νησιά.

Αυστηροί έλεγχοι της αμερικανικής Τάσκ Φόρς 43 για το Διεθνές Γεωφυσικό Έτος, και του εξερευνητή Πώλ-Εμίλ Βικτόρ, σεισμογραφικές βολιδοσκοπήσεις και βυθομετρήσεις με τα πιο σύγχρονα μηχανήματα της επιστήμης του 20ού αιώνα, επιβεβαίωσαν τα στοιχεία των χαρτών: οροπέδια, όρη, κορυφές, βρίσκονταν στις σωστές τους τοποθεσίες και η Γροιλανδία βρισκόταν πράγματι πάνω σε τρία μεγάλα ξεχωριστά νησιά..''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2333984
Maintained by Digital Alchemy