ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Ancient Aliens" - τηλεοπτική σειρά του History channel
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 13:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου εσύ προβάλεις ως αιτία τον ηλιακό άνεμο, εγώ προτείνω μια άλλη πιθανή εναλλακτική προσέγγιση. Αν δεν σε απασχολεί αυτή η εκδοχή, μην την παίρνεις στα σοβαρά.
Απλά πράγματα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 13:58:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
GRIGORIANOS

ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΤΗΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΓΗ..


Φίλε GRIGORIANOS σε αυτό που γράφεις σου είχα απαντήσει πριν καιρό σε παλαιότερη συζήτηση εκθέτοντας την επιχειρηματολογία μου.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=4&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=9301

Είναι το post:01/04/2008, 09:22:01

Αν την γνώριζαν τότε θα είχε διερυνθεί η γνώση της ηπείρου με πολυάριθμες μαρτυρίες συγγραφέων στην ελληνιστική περίοδο και την ύστερη αρχαιότητα με τις αναμενόμενες κοινωνικές συνέπειες. 1-2 αμφισβητούμενες αναφορές έχουμε μόνο όπως του Πλούταρχου που μάλλον αναφέρονται σε φανταστική-μυθική γη η οποία τυχαίνει να τοποθετείται εκεί που συναντάμε την Αμερική σε γενικά πλαίσια.

Ωστόσο, όλα αυτά δεν έχουν καμία σχέση με επισκέψεις εξωγήινων στην αρχαιότητα.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 15:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια χαζή μόνο σκέψη κάνω, μιας και εγώ έχω ...παρωπίδες και δεν φοβάμαι τον ίσκιο μου ούτε και τα δαιμόνια και τα τριβόλια και λοιπά χαρούμενα υποχθόνια πλασματάκια.

Το θέμα είναι να ΜΗ τα φοβάσαι όχι επειδή έχεις παρωπίδες αλλά επειδή έχεις θάρρος...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 15:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν την γνώριζαν τότε θα είχε διερυνθεί η γνώση της ηπείρου με πολυάριθμες μαρτυρίες συγγραφέων στην ελληνιστική περίοδο και την ύστερη αρχαιότητα με τις αναμενόμενες κοινωνικές συνέπειες.

Εχεις μήπως ακουστά για μια βιβλιοθήκη που πήρε φωτιά?........


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2011, 16:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γλυκιά μου Avallon, λες να φοβάται κάποιος κάτι που δεν υπάρχει?
Πιστεύεις εσύ πως υπάρχουν δαιμόνια και ξωτικά?
Μην μου πεις πως πιστεύεις και σε βουντού, τελετές μαύρης και λευκής μαγείας, ξανθιές χοντρομπαλούλες αστρολόγους , μέντιουμ και καφετζούδες, και όλο αυτό το σκυλολόι που νέμεται όλες τις ξανθούλες απανταχού της γης?

Μην με απογοητεύσεις καλή μου!!!

Να φοβηθώ εσένα που υπάρχεις , ναι μπορεί.
Αν και τώρα έπαψα να σε φοβάμαι.
Τώρα σε θαυμάζω να ιππεύεις περήφανα και αγέρωχα

Ποιο πολύ βέβαια θαυμάζω και ..ζηλεύω την υπέροχη γαλάζια σέλα σου, αυτή με τα αστεράκια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 03:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon

Εχεις μήπως ακουστά για μια βιβλιοθήκη που πήρε φωτιά?........


Βεβαίως αλλά αυτό δεν αρκεί ως αιτιολόγηση της γενικότερης άγνοιας για την Αμερική στον κόσμο της ύστερης αρχαιότητας και του Μεσαίωνα. Η γνώση διαδίδεται και δεν συσσωρεύεται αποκλειστικά σε ένα σημείο ή μια βιβλιοθήκη (υπήρχαν κι αλλού βιβλιοθήκες). Αλλωστε μια τόσο σπουδαία και ανατρεπτική πληροφορία θα γραφόταν στα επόμενα βιβλία μετά την πυργκαγιά.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 10:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Avallon

Εχεις μήπως ακουστά για μια βιβλιοθήκη που πήρε φωτιά?........


Βεβαίως αλλά αυτό δεν αρκεί ως αιτιολόγηση της γενικότερης άγνοιας για την Αμερική στον κόσμο της ύστερης αρχαιότητας και του Μεσαίωνα. Η γνώση διαδίδεται και δεν συσσωρεύεται αποκλειστικά σε ένα σημείο ή μια βιβλιοθήκη (υπήρχαν κι αλλού βιβλιοθήκες). Αλλωστε μια τόσο σπουδαία και ανατρεπτική πληροφορία θα γραφόταν στα επόμενα βιβλία μετά την πυργκαγιά.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Kαι αυτό μια υπόθεση είναι...
Σαν αυτή που έκανα εγώ ότι μπορεί να υπήρχε κάποιο σύγγραμμα σχετικά...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 10:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γλυκιά μου Avallon, λες να φοβάται κάποιος κάτι που δεν υπάρχει?

Οτι φοβάσαι υπάρχει............


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 11:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agnostic
quote:
Βεβαίως αλλά αυτό δεν αρκεί ως αιτιολόγηση της γενικότερης άγνοιας για την Αμερική στον κόσμο της ύστερης αρχαιότητας και του Μεσαίωνα. Η γνώση διαδίδεται και δεν συσσωρεύεται αποκλειστικά σε ένα σημείο ή μια βιβλιοθήκη (υπήρχαν κι αλλού βιβλιοθήκες).

Είσαι σίγουρος οτι διαδίδεται?
Και να διαδίδεται την αποδέχεσαι?

Σου προτείνω να διαβάσεις την «Συνοπτική Ιστορία του Κόσμου» (Geoffrey Blainey), ενα απόσπασμα λέει... «Μια νέα πόλη στην Αίγυπτο, η Αλεξάνδρεια, έμελλε να γίνει ο κύριος κληρονόμος της αθηναϊκής παράδοσης.

Παραθέτω αποσπάσματα απο διάφορες πηγές..

Τι απέγιναν τα χειρόγραφα, όσα τουλάχιστον επιβίωσαν από την καταστροφή; Άλλα στάλθηκαν στη Ρώμη , άλλα βρέθηκαν στην κατοχή μοναστηριών και κατόπιν στις βιβλιοθήκες του Βυζαντίου, άλλα στην Πατριαρχική Βιβλιοθήκη του Καΐρου άλλα τα έκρυψαν άραβες λόγιοι για να τα γλιτώσουν από την καταστροφή, ενώ άλλα βρέθηκαν σε ιδιωτικές συλλογές.
Οι Άραβες, χτίζοντας ένα περίφημο πολιτισμό, έσωσαν και μετέφρασαν πολλά από τα ελληνικά συγγράμματα, (τα οποία θεωρείς ανακριβή και ανυπόστατα) όπως ο Αμπού Μπάχλι, Αμπού Ρειχάν - Αλ-Μπιρούνι που κατασκεύασε τον πρώτο γνωστό μηχανικό αστρολάβο με γρανάζια.
Έτσι, η Βιβλιοθήκη τράβηξε το δρόμο της ως το τέλος μέσα από τις σφοδρές κοινωνικές, θρησκευτικές και πολιτικές αντιθέσεις ενός κόσμου που διαρκώς άλλαζε μορφή. Αν και δεν μπορούμε, λόγω έλλειψης στοιχείων, να είμαστε σίγουροι για την ακριβή χρονολογική σειρά των γεγονότων, είμάστε βέβαιοι πως στις πηγές από τις οποίες αντλούμε τη γνώση μας κρύβεται ένα κομμάτι από την αλήθεια.

Ο γνωστός ιστορικός διαφωτιστής Έντουαρντ Γκίμπον ο οποίος για την καταστροφή κατηγόρησε αποκλειστικά τους χριστιανούς με ευκολία αθώωνε τους Άραβες για την μεγάλη μαρτυρούμενη καταστροφή βιβλίων στην Αλεξάνδρεια στις αρχές του 7ου αιώνα και είναι ενδεικτικό ένα απόσπασμα στο οποίο υπερασπίζει τους Άραβες:

«Αν όμως, οι ογκώδεις τόμοι των διχογνωμιστών, αρειανών και μονοφυσιτών, χρησιμοποιήθηκαν πραγματικά για τη θέρμανση των δημόσιων λουτρών, ο φιλόσοφος θα παραδεχτεί χαμογελώντας ότι εντέλει θυσιάστηκαν για το καλό της ανθρωπότητας».

Τα παρακάτω είναι δικά μου...
Αναμβισβήτητα υπάρχει χαμένη γνώση καθώς μόνο το 10% των περιεχομένων της βιβλιοθήκης είναι γνωστό αλλά και απόκρυφη γνώση καθώς ενα μεγάλο περιεχόμενο της βιβλιοθήκης βρίσκεται στην κατοχή ορισμένων.
Επειδή όμως ``ουδέν κρυπτόν υπο το ήλιου`` κάποια ψήγματα γνώσης ή αλήθειας είτε υπο μορφή μύθων, είτε υπο μορφή προφητειών, είτε συμβολικά φτάνει για να θεωρηθούν απο κάποιους έτσι όπως την θεωρούν.

Δεν αξίζει τον κόπο λοιπόν η γνώση αυτή να μεταδίδεται και να απαξιώνεται συστηματικά. Ας μείνει απόκρυφη για το καλό της ανθρωπότητας αλλά και της ίδιας.

Edited by - allzzaro on 07/05/2011 11:43:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 11:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon

Οτι φοβάσαι υπάρχει......


Kαλή σου μέρα καλή μου
Ερώτηση ή διαπίστωση εκφράζεις?

Δεν πιστεύω σε ύπαρξη πνευματικών οντοτήτων οποιασδήποτε μορφής, εμβέλειας και φυσικά διάθεσης. Δεν πιστεύω ούτως ή άλως στην ύπαρξή καλής ή κακής “φυσικής” οντότητας.
Μπορεί να υφίστανται και να δρουν επικίνδυνα φαρμακερά κάποιες πραγματικές – με σάρκα και οστά ξελογιάστρες,- αλλά προσωπικά είμαι λάτρης της περιπέτειας και του πιθανού κινδύνου που εμπεριέχει.
Το ρίσκο με ερεθίζει χωρίς να είμαι τυχοδιώχτης
Άλλο όμως το ρίσκο και άλλο ο φόβος της αποτυχίας.

Όχι δεν έχω φοβίες!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 12:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατεργασία σιδήρου στη νεολιθική εποχή?
Είχε δηλώσει ο Αρθουρ Εβανς οτι κατά την χαλκολιθική εποχή οι πρώτοι κάτοικοι της Κρήτης (Κουρήτες) ξακουστοί μεταλλοτεχνίτες έφεραν μαζί τους την τέχνη της επεξεργασίας κάποιου μετάλλου.
Βρέθηκαν χαλάσματα υψικάμινων ικανών να φτάσουν τους 1.500 βαθμούς Κελσίου καθώς και υπολείματα απο πρώτη ύλη βρέθηκαν στη Δυτική περιοχή της κοιλάδας του Καιράτου αλλά και στον προιστορικό οικισμό της περιοχής Ζαρό καθώς στον προιστορικό οικισμό της Τσατάλ Χουγιούκ καθώς στον Ελλαδικό χώρο.
Η επεξεργασία του σιδήρου ήταν γνωστή απο τους Χετταίους πρίν το 2.000 ΠΧ.
Τα όπλα κάποιων ξακουστών ηρώων πχ Αχιλλέας ήταν κατασκευασμένα απο κάποιους που θεωρούντο θεοί. Οπλα που μας περιγράφει ο Ομηρος μέσα απο τη μυθολογία ήταν κατασκευασμένα απο κάποιους που γνώριζαν αυτή την μοναδική τότε τεχνική.
Το ``Δαμασκηνό ατσάλι`` την τεχνική του οποίου ακόμα και σήμερα δεν γνωρίζουμε, χάνεται στα βάθη των χιλιετιών και είναι κατά πολύ ανώτερη απο αυτή που κατασκευάζουν σήμερα τα περίφημα ιαπωνικά σπαθιά τύπου κατάνα.
Τα σπαθιά αυτά είναι κατασκευασμένα απο 3 ειδών ατσάλι.
Το εσωτερικό μέρος αποτελείται απο μαλακό ατσάλι και το εξωτερικό απο σκληρότερο ατσάλι. Το εξωτερικό αυτό ατσάλι σφυρηλατείται έτσι ώστε να αποκτήσει στρώσεις απο σκληρό και πολύ σκληρό ατσάλι.
Με το ατσάλι αυτό ντύνεται το εσωτερικό μέρος του σπαθιού κομμάτι κομμάτι.
Ετσι το σπαθί γίνεται πολύ σκληρό αλλά και ταυτόχρονα εύκαμπτο.
Η κόψη του ατσαλιού βάφεται με εναν πολύ παραδοσιακό τρόπο, κάνοντας την ιδιαίτερα σκληρή ικανή να κόψει στα δύο αλλα σπαθιά που αποτελούνται απο απλό ατσάλι.
Κατά την Ιαπωνική παράδοση η τέχνη αυτή διδάχτηκε απο κάποιους που θεωρούντο θεοί όπως και η Γιόγκα


Edited by - allzzaro on 07/05/2011 14:49:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 12:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατεργασία σιδήρου στη νεολιθική εποχή?

Το κείμενο είναι πολύ ωραίο για να γελάει κάποιος μηχανολόγος...
Όχι τίποτα σπουδαίο, αλλά απλά, δεν ξέρετε την κατεργασία του σιδήρου...

Λοιπόν, έτσι για την γαργαλίδα: ποιά είναι η περιοχή στην οποία έχουμε βρει τα πιο αρχαία καμίνια και δείγματα για τα πιο αρχαία κατεργασμένα σπαθιά, από σίδερο, στον κόσμο;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 15:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το κείμενο είναι πολύ ωραίο για να γελάει κάποιος μηχανολόγος...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 16:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Κατεργασία σιδήρου στη νεολιθική εποχή?

Το κείμενο είναι πολύ ωραίο για να γελάει κάποιος μηχανολόγος...
Όχι τίποτα σπουδαίο, αλλά απλά, δεν ξέρετε την κατεργασία του σιδήρου...

Λοιπόν, έτσι για την γαργαλίδα: ποιά είναι η περιοχή στην οποία έχουμε βρει τα πιο αρχαία καμίνια και δείγματα για τα πιο αρχαία κατεργασμένα σπαθιά, από σίδερο, στον κόσμο;;;

Δε μας χέζετε λέω εγώ?...
Σόρρυ για το λεξιλόγιο αλλά μας τα πρήξατε με τις επιστημονολογιες σας και τις παπαρολογίες σχετικά με τις γνώσεις σας...
Σας είπε κανείς ότι όποιος έχει την εξιδείκευση σε κάτι είναι πιο ικανός από κάποιον άλλον που δεν έχει την εξιδείκευση?
Εχετε σκεφτεί ότι αυτός ο άλλος ο μη "εξιδεικευμένος" μπορεί να το έχει "μεράκι" το θέμα και να το κατέχει καλύτερα από τον άλλον γιατί απλά το λατρεύει και το έχει κάνει σκοπό ζωής?
Να σας θυμίσω μανάρια μου ποιος έλυσε το αίνιγμα της Γραμμικής Β?
Εχετε ακουστά για τον Μαικλ Βέντρις?
Δεν ήταν ειδήμων ο άνθρωπος... και όμως κατάφερε αυτό που δεν κατάφερε ΚΑΝΕΝΑΣ εξιδειδευμένος Κλασσικός Φιλόλογος της εποχής του ...να κατακτήσει το "Εβερεστ" της ελληνικής αρχαιολογίας... σε ηλικία μικρότερη των 34 ετών!
Εσυ αγαπητέ μου τριβολόγε μπουρδολόγε τι έχεις καταφέρει στον τομέα σου μέχρι σήμερα? Δε σου ζητάω να κάνεις τέτοια υπέρβαση...να ανακαλύψεις κάτι άλλο σε έναν άλλο τομέα από αυτό που σπούδασες... για τον ΤΟΜΕΑ που σπούδασες μιλάω...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 17:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσυ αγαπητέ μου τριβολόγε μπουρδολόγε τι έχεις καταφέρει στον τομέα σου μέχρι σήμερα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 17:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ή μακαρονάς απο κούνια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 17:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι τίποτα σπουδαίο, αλλά απλά, δεν ξέρετε την κατεργασία του σιδήρου...

Tώρα μας έγινε και σιδεράς

μετά..

και μετά..

Δεν θέλω να μου δέσετε τα μάτια

τον ήλιο π' ανατέλλει να χαρώ

κι αν κάνετε τα στήθια μου κομμάτια

εσείς πεθαίνετε κι όχι εγώ.

Edited by - allzzaro on 07/05/2011 17:22:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 21:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Allzzaro,
Δεν ρώτησε εσένα τι δουλειές έχεις κάνει μέχρι στιγμής, ούτε τι δουλείες σκοπεύεις να κάνεις...

quote:
Εσυ αγαπητέ μου τριβολόγε μπουρδολόγε τι έχεις καταφέρει στον τομέα σου μέχρι σήμερα? Δε σου ζητάω να κάνεις τέτοια υπέρβαση...να ανακαλύψεις κάτι άλλο σε έναν άλλο τομέα από αυτό που σπούδασες... για τον ΤΟΜΕΑ που σπούδασες μιλάω...

Λοιπόν καρδιά μου, ενδεικτικά:
Τον Χαϊτογλου τον ξέρεις.
Η γραμμή καθαρισμού του σουσαμιού που κατασκευάστηκε το 2002-03 έχει και κατασκευές από το δικό μου χέρι μέσα.
Το 6κέφαλο γεμιστικό για τα μονόλιτρα του σισαμελαίου είναι δική μου σχεδίαση...
Πηγαίνοντας για την Λαμία, πριν τον Άγιο Κωσταντίνο, στα αριστερά θα δείτε την ελαιουργία Nutria, εκεί στο συσκευαστήριο και στην αποθήκευση των μπουκαλιών, είναι δικές μου όλες οι μεταφορικές ταινίες οι ερπυστριόδρομοι και το παλετάιζερ.
Εάν παίρνεις μονόλιτρο ξίδι από τα LIDL, αυτό συσκευάζεται στην οξοποιία Τρικάλων, με μία μίνι γραμμή, ειδικά για περίεργα και μεγάλα μπουκάλια (καταδυόμενες κεφαλές).
Επίσης ήμουν και προγραμματιστής για το CNC. Π.χ τα καλούπια για τις σειρές ρομπότ και ρολόϊ της DeAgostini στα περίπτερα πέρασε από τα χεράκια μου...
Και φυσικά δεκάδες άλλες γραμμές παραγωγής και εμφιάλωσης σε όλη την Ελλάδα και δεκάδες διαφορετικά μηχανήματα: από πολτοποιητές (passatrice), εκπυρηνωτές, αναβατόρια, αναμίκτες και ταχυναμίκτες μέχρι απλά ταπωτικά μπουκαλιών .
Μήπως θέλετε να βάλω και καμία φωτογραφία;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 21:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βάλε εκτενές βιογραφικό ρε Αντώνη,δε φτάνουν αυτά. Η μαντάμ θέλει περγαμηνές. Κατά προτίμηση ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 μάστερ και ένα διδακτορικό. Και κανένα βραβείο, Turing, Nobel...


Πάντως πραγματικά ρε παιδιά ΑΦΗΣΤΕ τους να δούμε ΠΟΥ το πάνε.

Θέλω να δω ΠΩΣ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ θα συνδυαστεί η υπερτεχνολογία που διασχίζει γαλαξίες, με το κουβάλημα βράχων, με τη ζωγραφιές στα...κιούπια των προϊστορικών ανθρώπων και την επίσκεψη πότε στη Νότια Αμερική, πότε στη Βόρεια, πότε στην Κίνα και πότε στην Αρχαία Ελλάδα. Δε χρειάζεται να διαφωνήσεις με τίποτα ρε Αντώνη. Αν κάποιος κάνει την απόπειρα να τα συνδυάσει μόνο γέλιο θα βγάλει... Για αυτό ο γείτονας ξεκίνησε από τώρα το χαβαλέ... Για να μην τον παρεξηγήσουμε μετά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 22:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως θέλετε να βάλω και καμία φωτογραφία;;;

Δική σου
Αμέ.. για βάλε.
Αμα εχεις με κανένα στριγκάκι..
Αντωνάκη πλάκα κάνω μην παρεξηγηθούμε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 22:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κάνω τον χωροφύλακα?

Allzzaro δεν χρειάζεται να καταθετει κανείς επικυρωμένα
αντίγραφα των σπουδών του.Φαίνεται η κατάρτιση του καθενός
απο τα γραπτά του.Εκτός κι αν αστειευεσαι,είναι λάθος αυτό
που είπες στον OANNHSEA.Με όλο το σεβασμό.

OANNHSEA λάθος κάνεις και εσύ που μπαίνεις στον κόπο να
απαντήσεις και μάλιστα εκτενώς.Εγω τουλάχιστον το βλέπω
αν οχι λάθος,μη σωστό.Οι προσωπικές μας ζωές και τα επί
μέρους επιτευγματά της ανήκουν σε μας και μόνο και δεν
αποτελούν σημείο αναφοράς,της προσωπικότητάς μας.
Επίσης με όλο τον σεβασμό.

Industrial δεν νομίζω οτι ο Allzzaro ή κάποιος άλλος
επιμένει,οτι εξωγήινοι εχτισαν αυτά τα μνημεία.
Νομίζω οτι η γενική εικόνα που προβάλεται,είναι πως μερικά
τουλάχιστον απο αυτά,τα έχτισαν οι πρόγονοί μας,είτε σε
ανάμνηση των πιθανών εξωγήινων,είτε σε κάλεσμά τους.
Τώρα αν,υπάρχουν και κάποια εντελώς ανεξήγητα,για την όλη
κατασκευή τους,αυτό έγκειται στην φαντασία και των μεν και των δε.
Και φυσικά,με όλο τον σεβασμό.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2011, 00:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν νομίζω οτι ο Allzzaro ή κάποιος άλλος
επιμένει,οτι εξωγήινοι εχτισαν αυτά τα μνημεία.

Σίγουρα;;;;Γιατί μεγάλο μέρος της διαφωνίας είναι εκεί ακριβώς...


quote:
Νομίζω οτι η γενική εικόνα που προβάλεται,είναι πως μερικά
τουλάχιστον απο αυτά,τα έχτισαν οι πρόγονοί μας,είτε σε
ανάμνηση των πιθανών εξωγήινων,είτε σε κάλεσμά τους.


Είτε από τη φαντασία τους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2011, 00:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Industrial:

Είτε από τη φαντασία τους...

============================================================

Αν είχαν τόση φαντασία τότε,πρίν μερικές χιλιάδες χρόνια
και ζωγράφιζαν πετούμενα,γιατί περίμεναν να ανακαλύψουν
το αεροπλάνο πρίν 100 χρόνια?
Δεν νομίζω οτι παίζει η φαντασία ως παράγων επεξήγησης
των αρχαίων μυστηριακών-αμφιλεγόμενων,τεχνουργημάτων.
Οχι όλων,εξηγούμαι,αλλά μερικών.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2011, 04:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon

Σας είπε κανείς ότι όποιος έχει την εξιδείκευση σε κάτι είναι πιο ικανός από κάποιον άλλον που δεν έχει την εξιδείκευση?
Εχετε σκεφτεί ότι αυτός ο άλλος ο μη "εξιδεικευμένος" μπορεί να το έχει "μεράκι" το θέμα και να το κατέχει καλύτερα από τον άλλον γιατί απλά το λατρεύει και το έχει κάνει σκοπό ζωής?
Να σας θυμίσω μανάρια μου ποιος έλυσε το αίνιγμα της Γραμμικής Β?
Εχετε ακουστά για τον Μαικλ Βέντρις?
Δεν ήταν ειδήμων ο άνθρωπος... και όμως κατάφερε αυτό που δεν κατάφερε ΚΑΝΕΝΑΣ εξιδειδευμένος Κλασσικός Φιλόλογος της εποχής του ...να κατακτήσει το "Εβερεστ" της ελληνικής αρχαιολογίας... σε ηλικία μικρότερη των 34 ετών!


Κατ'αρχήν ψυχραιμία.

Το αγαπημένο παράδειγμα του Βέντρις που συχνά προβάλλεται από διάφορες πλευρές που επιθυμούν να δικαιολογήσουν παράδοξες θεωρίες δεν έχει βάση για τους εξής λόγους:

- Ο Βέντρις δεν ήταν κλασικός φιλόλογος, γλωσσολόγος, επιγραφολόγος κλπ αλλά διάθετε πολλές γνώσεις γύρω από τη γλώσσα και μάλιστα εκτός από την καλή γνώση 6 ευρωπαϊκών γλωσσών μπορούσε να διαβάσει εύκολα λατινικά και αρχαία ελληνικά.

- Στο στρατό είχε ασχοληθεί με την κρυπτογραφία και αυτό τον βοήθησε στο να "σπάει κώδικες".

- Στην κατανόηση των κειμένων της γραμμικής Β συνέβαλλαν και επιστήμονες. Η Alice Cober για παράδειγμα, φιλόλογος και αρχαιολόγος ήταν η πρώτη που αναγνώριζε την ύπαρξη γραμματικών κλίσεων με αλλαγές στις καταλήξεις και λοιπών μοτίβων που θα ταίριαζαν σε μια γλώσσα με τα χαρακτηριστικά της ελληνικής. Πέθανε όμως δύο χρόνια πριν την αποκρυπτογράφηση
http://en.wikipedia.org/wiki/Alice_Kober

- Σημαντικότατη ήταν και η βοήθεια του κλασικού φιλόλογου John Chadwick ο οποίος του ξεδιάλυνε κάποιες απορίες και αμφιβολίες για την ταυτότητα της γλώσσας της Γραμμικής Β, ενώ συνεισέφερε τόσο στο επιστημονικό σολούπωμα των αποτελεσμάτων της έρευνάς τους όταν αυτή παρουσιάστηκε στο επιστημονικό κοινό, όσο και στην επιστημονική υπεράσπιση της αποκρυπτογράφησης. Γι'αυτό και ο Βέντρις των αναγνώρισε ως ισότιμό του στην αποκρυπτογράφηση.

- Ο Βέντρις ακολούθησε επιστημονική μεθοδολογία στην διαδικασία αποκρυπτογράφησης και κινήθηκε προσεκτικά και μεθοδικά αντλώντας ενδείξεις των φωνητικών αξιών μερικών συμβόλων και από τα τοπωνύμια της Κρήτης από τις πινακίδες της Κνωσού (Τυλισός, Αμνισός, Κνωσός). Δεν κατέφυγε δηλαδή σε φαντασιακές και παρατραβηγμένες ερμηνείες.

- Ο Βέντρις αλληλογραφούσε με πολλούς ερευνητές που ασχολούνταν με τη Γραμμική Β, ειδικούς και ερασιτέχνες, στέλνοντας ερωτηματολόγια και ανταλάσσοντας απόψεις και ιδέες για τη Γραμμική Β συσσωρεύοντας περαιτέρω ενδείξεις και γνώσεις.

- Και στο φινάλε οι περισσότερες επιστημονικές ανακαλύψεις γίνονται από αρμόδιους επιστήμονες, οπότε ακόμα κι αν υπολογίζαμε το αντιπαράδειγμά σου με τον Βέντρις (που δεν επαρκεί αλλά έστω...) δεν είναι σώφρον να τοποθετούμε στο ίδιο επίπεδο αξιοπιστίας οποιονδήποτε ανειδίκευτο προτείνει μια ρηξικέλευθη θεωρία δίχως επαρκή τεκμηρίωση. Δεν μπορούμε να εκμεταλλευόμαστε μια διάνοια όπως ο Βέντρις για να προσφέρουμε άλλοθι σε κάθε καρυδιάς καρύδι που αυτοαποκαλείται "ερευνητής" (πολύ παρεξηγημένη ταμπέλα!)

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2011, 04:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro

Είσαι σίγουρος οτι διαδίδεται?
Και να διαδίδεται την αποδέχεσαι?


Στις περισσότερες περιπτώσεις διαδίδεται. Ειδικά αν πρόκειται για την πραγματική ανακάλυψη μιας ηπείρου.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Αν είχαν τόση φαντασία τότε,πρίν μερικές χιλιάδες χρόνια
και ζωγράφιζαν πετούμενα,γιατί περίμεναν να ανακαλύψουν
το αεροπλάνο πρίν 100 χρόνια?


ΝΙΚΟΜΑΧΕ μην ξεχνάς ότι για τον αρχαίο άνθρωπο ο πόθος να πετάξει γονιμοποιούσε τη φαντασία εξού και οι φανταστικές αυτές εικόνες πετούμενων αντικειμένων ή όντων. Αποτυπώνουν έναν παμπάλαιο ανθρώπινο πόθο.
Οσο για τα αεροπλάνα δεν περίμεναν κάτι. Νομίζω είναι αυτονόητο ότι οι μεγάλες τεχνολογικές κατακτήσεις δεν εμφανίζονται από τη μια στιγμή στην άλλη, αλλά περισσότερο βαθμιαία αφού απαιτείται ένα τεχνολογικό υπόβαθρο και πολλοί πειραματισμοί μέχρι να συσσωρευθεί η απαραίτητη γνώση(άρα και πάροδος μεγάλου χρονικού διαστήματος). Δεν μπορούμε να απαιτούμε την κατασκευή (και επιτυχή χρήση) αεροπλάνου από τους αρχαίους όταν ακόμα δεν είχαν εφευρεθεί οι μηχανές εσωτερικής καύσης ας πούμε..

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2011, 15:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

- Ο Βέντρις δεν ήταν κλασικός φιλόλογος, γλωσσολόγος, επιγραφολόγος κλπ αλλά διάθετε πολλές γνώσεις γύρω από τη γλώσσα και μάλιστα εκτός από την καλή γνώση 6 ευρωπαϊκών γλωσσών μπορούσε να διαβάσει εύκολα λατινικά και αρχαία ελληνικά.

- Στο στρατό είχε ασχοληθεί με την κρυπτογραφία και αυτό τον βοήθησε στο να "σπάει κώδικες".

- Στην κατανόηση των κειμένων της γραμμικής Β συνέβαλλαν και επιστήμονες. Η Alice Cober για παράδειγμα, φιλόλογος και αρχαιολόγος ήταν η πρώτη που αναγνώριζε την ύπαρξη γραμματικών κλίσεων με αλλαγές στις καταλήξεις και λοιπών μοτίβων που θα ταίριαζαν σε μια γλώσσα με τα χαρακτηριστικά της ελληνικής. Πέθανε όμως δύο χρόνια πριν την αποκρυπτογράφηση
http://en.wikipedia.org/wiki/Alice_Kober

- Σημαντικότατη ήταν και η βοήθεια του κλασικού φιλόλογου John Chadwick ο οποίος του ξεδιάλυνε κάποιες απορίες και αμφιβολίες για την ταυτότητα της γλώσσας της Γραμμικής Β, ενώ συνεισέφερε τόσο στο επιστημονικό σολούπωμα των αποτελεσμάτων της έρευνάς τους όταν αυτή παρουσιάστηκε στο επιστημονικό κοινό, όσο και στην επιστημονική υπεράσπιση της αποκρυπτογράφησης. Γι'αυτό και ο Βέντρις των αναγνώρισε ως ισότιμό του στην αποκρυπτογράφηση.

- Ο Βέντρις ακολούθησε επιστημονική μεθοδολογία στην διαδικασία αποκρυπτογράφησης και κινήθηκε προσεκτικά και μεθοδικά αντλώντας ενδείξεις των φωνητικών αξιών μερικών συμβόλων και από τα τοπωνύμια της Κρήτης από τις πινακίδες της Κνωσού (Τυλισός, Αμνισός, Κνωσός). Δεν κατέφυγε δηλαδή σε φαντασιακές και παρατραβηγμένες ερμηνείες.

- Ο Βέντρις αλληλογραφούσε με πολλούς ερευνητές που ασχολούνταν με τη Γραμμική Β, ειδικούς και ερασιτέχνες, στέλνοντας ερωτηματολόγια και ανταλάσσοντας απόψεις και ιδέες για τη Γραμμική Β συσσωρεύοντας περαιτέρω ενδείξεις και γνώσεις.

- Και στο φινάλε οι περισσότερες επιστημονικές ανακαλύψεις γίνονται από αρμόδιους επιστήμονες, οπότε ακόμα κι αν υπολογίζαμε το αντιπαράδειγμά σου με τον Βέντρις (που δεν επαρκεί αλλά έστω...) δεν είναι σώφρον να τοποθετούμε στο ίδιο επίπεδο αξιοπιστίας οποιονδήποτε ανειδίκευτο προτείνει μια ρηξικέλευθη θεωρία δίχως επαρκή τεκμηρίωση. Δεν μπορούμε να εκμεταλλευόμαστε μια διάνοια όπως ο Βέντρις για να προσφέρουμε άλλοθι σε κάθε καρυδιάς καρύδι που αυτοαποκαλείται "ερευνητής" (πολύ παρεξηγημένη ταμπέλα!)


Kαταλαβαίνεις τι μου είπες μόλις τώρα???
Ο Βέντρις πάνω απ'όλα είχε ανοιχτούς ορίζοντες, ψαχνότανε, συμβουλευότανε άλλους και δεν ήτανε καβαλημένο καλάμι όπως κάποιοι άλλοι αρχαιολόγοι και κλασσικιστές που το'χανε σίγουρο ότι θα είναι αυτοί που θα λύσουν το αίνιγμα της Γραμμικής Β.

Μήπως να κατέβουνε κάποιοι από τα baboo τους?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2011, 16:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic

Δεν μιλώ για φανταστικές εικόνες,αλλά για αυτές που έχουν
ήδη αντιπροσωπευθεί επαρκώς απο τις σημερινές εφευρέσεις.
Και κάποια άλλα ανεξήγητα σύμβολα ιπτάμενων οχημάτων,που
σήμερα δεν υπάρχουν,δεν σημαίνει οτι θα είναι ανύπαρκτα και
σε 20-30 χρόνια.
Μην παραβλέπουμε αυτό το γεγονός και προσπαθούμε να το καλύψουμε
με δήθεν λατρευτικές δοξασίες και διάφορες άλλες μαλακίες
<<ειδικών>> αρχαιολόγων-αιγυπτιολόγων-σουμεριολόγων.
Αφού δεν ζεί κανείς απο τους εν λόγω λαούς,κανένας δεν μπορεί
να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα,για το τι έγινε τότε.

Και μη μου πείς οτι υπάρχουν γραπτά και ιστορικές αναφορές.
Γιατί επίσης υπάρχουν και καταγραφές,που επειδή δεν ταιριάζουν
αρχαιολογικό μοντέλο,χαρακτηρίζονται μύθοι και αρλούμπες της
εποχής,με καταφανή προσπάθεια εποστρακισμού του ενδιαφέροντος.

Δεν είμαστε παιδάκια του δημοτικού,ωστε να δεχόμαστε οποιαδήποτε
θέση λαμβάνει κάποιος,επειδη εχει μιά <<λαδόκολα>> απο κάποιο
πανεπιστήμιο.Κανένα επιστημονικό ιδρυμα δεν μπορεί να υποσκελίσει
την διάνοια που το έφτιαξε.Την ανθρώπινη λογική,ή οποία μάλιστα
αν είναι κοφτερή,κόβει καλύτερα και απο το τελειότερο διαμάντι.
Βάζω και τον εαυτό μου μέσα σε αυτή την παράγραφο,λέγοντας οτι
δεν έχω κανένα δικαίωμα,να προσπαθώ να ταιριάξω ενα φαινόμενο Α
οταν αυτό δεν εχει επαρκή εξήγηση,με την επιστήμη για λόγους μη
επιστημονικούς και για την εξυπηρέτηση <<συμφερόντων>>.
Και για να μην θεωρηθεί απαξίωση η λέξη <<λαδόκολα>> τέτοιο θα
είναι και το δικό μου πτυχίο,μπροστα στην υπολειπόμενη γνώση της
φυσικής του σύμπαντος.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2011, 19:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επειδή εγώ δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος και μία δεν έχω κάνει ποτέ πιάτσα για να έχω φωτογραφίες με στριγκάκια, ορίστε μερικά δείγματα από την δουλειά μου για του λόγου το αληθές:


Αναβατόριο πωμάτων - για αυτόματη τροφοδοσία μηχανημάτων που βάζουν πώματα σε μπουκάλια.


Πολτοποιητής ελιάς - η πάστα ελιάς που αγοράζεται από το super market κατασκευάζεται σε παρόμοια μηχανήματα. Το ίδιο μηχάνημα χρησιμοποιείται για την παραγωγή πολτού από φρούτα, όπως μήλα...


Ταπωτικό μπυκαλιών - το συγκεκριμένο είναι μοντουλωτό για να μπορεί ο πελάτης να ταπώσει αυτόματα ότι θέλει...
Δεν υπήρχε κάτι παρόμοιο στην Ελληνική αγορά με πολύ μικρό κόστος, αλλά δεν υπάρχουν και πολλές εταιρείες πια για να θέλουν κάτι τέτοιο...


Η δική μου σχεδίαση εδώ είναι το μεταλλικό επιμήκης που βλέπεται.
Είναι μαζικής παραγωγής φουρνάκι καψυλίων. Πριν έκοβαν, κολλούσαν, και τρυπούσαν. Μετά απλώς έκαναν σπειρώματα και βίδωναν...


Μεταφορική ταινία τροφίμων, συνεργαζόμενη με ετικετέζα για εταιρεία τυποποίησης τύρου (από τις τελικές δοκιμές στη βιοτεχνία)...

Καμία άλλη ερώτηση;
Μήπως κάτι άλλο πιο γαργαλιστικό;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2011, 20:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σιγά και τι είναι αυτά που έφτιαξες; έφτιαξες καμία μηχανή που να πετάει στην θάλασσα και να κολυμπάει στον αέρα; τέτοια θέλουμε

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2011, 22:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και επειδή εγώ δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος και μία δεν έχω κάνει ποτέ πιάτσα για να έχω φωτογραφίες με στριγκάκια, ορίστε μερικά δείγματα από την δουλειά μου για του λόγου το αληθές:

Kαλά ντε μη σκας...
Σε πιστεύουμε!
Αλλωστε στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι.
(πόσο μάλλον στο esoterica )

Mέχρι στιγμής αγαπητέ μου βλέπω ένα αναβατόριο που για να φτιαχτεί δε χρειάζεται τίποτα το ιδιαίτερο... απλές γνώσεις φυσικής...
Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να βάλεις ένα ατέρμονα ή μια φυσούνα με αέρα για να ανεβάσεις κάτι προς τα πάνω...π.χ. προς ένα σιλό.
Το δε ταπωτικό χρειάζεται απλές γνώσεις ρομποτικής...χμ...νομίζω ότι ένας απόφοιτος ΤΕΙ τις έχει... αν και δεν ξερω αν έχει την ικανότητα να τις εφαρμόσει.

Λυπάμαι αλλά δεν εντυπωσιάστηκα...
Από την άλλη...αν σε έβλεπα με στριγκάκια που τόσο τα υποτιμάς ίσως εντυπωσιαζόμουν...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1855469
Maintained by Digital Alchemy