ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Ancient Aliens" - τηλεοπτική σειρά του History channel
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 15:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρίς καμία δόση υπερβολής, θεωρώ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ να γέμιζαν τους λάκκους με ανθρώπους και να του θυσίαζαν ή να τους έκαιγαν όπως είπε μισο-χιουμοριστικά ο άθεος ΠΑΡΑ να ήταν διάδρομοι προσγείωσης ή μηνύματα προς τον ουρανό ή σημάδια για πλοήγηση.


Ταιριάζει καλύτερα στο προφίλ ενός λαού που κάνει ανθρωποθυσίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 16:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χωρίς καμία δόση υπερβολής, θεωρώ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ να γέμιζαν τους λάκκους με ανθρώπους και να του θυσίαζαν ή να τους έκαιγαν όπως είπε μισο-χιουμοριστικά ο άθεος ΠΑΡΑ να ήταν διάδρομοι προσγείωσης ή μηνύματα προς τον ουρανό ή σημάδια για πλοήγηση.


Ταιριάζει καλύτερα στο προφίλ ενός λαού που κάνει ανθρωποθυσίες.



... να γιατί εύχομαι φώτιση σε μερικούς...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 16:38:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
να γιατί εύχομαι φώτιση σε μερικούς

Ρε κόουτς είπες κάποιοι, όχι όλοι...

Καλές γιορτές και σε εσένα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 16:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάβετε υπ όψιν το εξής:

Μιλάμε για πολιτισμό που τυχόν υπήρξε ,αλλά πολύ πρίν
την καταστοφή του κατακλυσμού,ο οποίος πιθανόν να προήλθε
απο αλόγιστη ανθρώπινη τεχνολογία.

Ηδη ο πολιτισμός μας εχει αρχίσει,λόγω προστασίας περιβάλοντος
να κατασκευάζει βιοδιασπώμενα υλικά.Σιγά-σιγά αυτά,θα
αντικαταστήσουν,όλα τα σημερινά υλικά σε ολους τους τομείς της
βιομηχανίας.Τα νανουλικά,οι νανοσωλήνες άνθρακα,τα φουλερένια,
θα είναι οι βάσεις των υλικών αυτών.Σε 150 χρόνια απο σήμερα,
τίποτα δεν θα είναι μη βιοδιασπώμενο.

Αν σε 200 χρόνια,με την εξέλιξη των όπλων μαζικής καταστροφής,
γίνει παγκόσμιος πόλεμος,θα καταστραφουν τα πάντα και θα
επιβιώσουν ελάχιστοι άνθρωποι,οι οποίοι θα είναι μέν κάτοχοι της
τεχνολογίας,αλλά δεν θα μπορούν να την συνεχίσουν εκ του μηδενός.
Θα ζήσουν το υπόλοιπο της ζωής τους,είτε προφυλαγμένοι εντός τού
υπεδάφους,είτε στην επιφάνεια σε περιορισμένες περιοχές.
Θα περάσουν κάποια χρόνια και θα έχουν μεταδώσει στους απογόνους
τους,μέρος των γνώσεών τους.Και αυτοί με την σειρά τους ακόμη
πιο λίγες στούε δικούς τους απογόνους,ώσπου θα φθάσουν κάποτε
να θεωρούνται μύθοι.
Στο μεταξύ μετα απο 4-5.000 χρόνια δεν θα υπάρχει κανένα απολύτως
αποδεικτικό στοιχείο του πάλαι ποτέ πολιτισμού,λόγω της βιοδιάσπασης
των υλικών και οι μύθοι καλά θα κρατούν.
Ετσι στο 14.000 χρόνια μετά απο εκείνον τον πόλεμο,θα υπάρχουν
μερικοί σαν εμάς πού θα ψάχνονται με λογικές απορίες να βρούν τι
μπορεί να συνέβη και μερικοί σκεπτικιστές να τους κοροιδεύουν,
επειδη δεν βρήκαν κανένα τούβλο,ή κανένα κομμάτι σίδερο,ή κάποιο
άλλο υλικό.Και αν βρήκαν το επνιξαν και δεν το ανακοίνωσαν για να
μήν χαλάσει την σούπα τους,που στο μεταξύ δημιούργησαν με τις
<εγκυρες> επιστημονικές τους αποφάσεις.

Καλό το σενάριο?
Φαντασία είναι,μήν εξάπτεσθε!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 17:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel
quote:
Μπορεί να μη βρει κοκαλάκι Αμερικάνου στο Ιράκ (αν και δεν ορκίζομαι για κάτι τέτοιο) αλλά σίγουρα θα βρει κοκαλάκια Αμερικάνων στην...Αμερική.

Ξαναλέω, ΤΕΤΡΑΔΑΚΤΥΛΟΣ άνθρωπος δεν έχει βρεθεί ΠΟΥΘΕΝΑ στον πλανήτη. Όχι στο Περού. ΠΟΥΘΕΝΑ στον πλανήτη.

Το να προσπαθείς να μιλήσεις για ανθρωπομετρικά δεδομένα με βάση ΤΕΧΝΗ είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Τα αγάλματα, οι ζωγραφιές κτλ είναι ΕΞΙΔΑΝΙΚΕΥΣΕΙΣ ή ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ.

Αντιστρέφω το ερώτημα σου. Αν μετά από 1000 χρόνια κάποιος βρει τους πίνακες του Πικάσο θα πρέπει να υποθέσει ότι οι άνθρωπο ήταν έτσι;;;;;;


Φίλε μου δεν ξέρω για τετραδάκτυλους. Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να αντικρούσω την λογική του επιχειρήματος σου. Πιστεύω ότι το παράδειγμα που σου έφερα τα λέει όλα.
Αν τώρα εσύ λες ότι όλη η τέχνη είναι εξιδανικεύσεις ή αλλοιώσεις οκ πίστεψε το αν έτσι νιώθεις καλύτερα. Ή ότι δεν μπορούν κάποιοι να έχουν παρόμοιες συνήθειες με εμάς ή οτιδήποτε έρχεται σε αντίθεση με την θεώρηση που έχεις, οκ δεκτό πίστευε το.

Όσο για τον πικάσο που λές η απάντηση είναι ΝΑΙ μπορεί να το υποθέσει, σίγουρα πάντως δεν το αποκλείει όπως το κάνεις εσύ.
Ανοιχτό μυαλό φίλε μου κανείς δεν τα ξέρει όλα.


ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"

Edited by - ΕΛ on 20/04/2011 17:13:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 18:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενικό:

Το "ζήτημα" -και το ζητούμενο- δεν είναι το αν κάποιος μπορεί να επεξεργαστεί την οποιαδήποτε ευφάνταση ιδέα που να μοιάζει καλή, αληθής και όμορφη είτε "επιστημονική" είτε "εναλλακτική"/"μη συμβατική" αλλά το αν αυτός ο κάποιος θα μπορέσει να αποδεκτεί πως χρειάζεται κάποια, ικανής ποσότητας, ποιότητας και διάρκειας, μεθοδική μελέτη και εργασία για να καταστήσει τον εαυτό του ικανό να παράγει έστω και μία ιδέα που να είναι όντως καλή, αληθής και όμορφη.
Αυτή η έννοια της "έστω και μίας ιδέας" αποτελεί για χιλιάδες ανθρώπους που έχουν κατανοήσει την ουσία της ανθρώπινης γνώσης και του ανθρώπινου πολιτισμού έναν πραγματικό στόχο ζωής και είναι για τους υπόλοιπους ένας καθοδηγητικός φάρος γνήσιας και ως εκ τούτου ταπεινόφρονης δημιουργικότητας.

Να μπορείς να διανοηθείς και να ξεστομίσεις με παράδοξα ταπεινή υπερηφάνεια μεγαλειώδους "ανθρωποσύνης" το "εν οιδα ότι ουδέν οίδα"... αυτό είναι το ζητούμενο.



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 19:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποια θεωρία; Εσύ την ξέρεις; Αυτή ζητάω να μου δώσετε και δε μου τη δίνει κανένας. Μάλλον την κρατάτε μυστικη...
Ποια είναι επιτέλους αυτή η θεωρία που ενώνει ΟΛΑ τα δεδομένα;

Οταν εγω μίλησα για θεωρία,ενοούσα αυτή των αρχαίων εξωγήινων που ήρθαν στην γή για διάφορους λόγους(ενας απο αυτούς λέγεται οτι ήταν η εξόρυξη χρυσού) και παρίσταναν τους θεούς στους προγόνους μας.Αυτό απο μόνο του είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι της μεγάλης εικόνας,την οποία μόνο λίγοι μπορούν πραγματικά να δούν.Αυτοί οι λίγοι είναι διορατικοί άνθρωποι που μελετάνε τα ακασικά αρχεία.Η δική μου θεωρία,για να στο ξεκαθαρίσω,είναι αυτό το μικρό κομμάτι του πάζλ.Τα άλλα που πιστεύω δεν έχει νόημα να τα πώ σε εσένα.


quote:
Όλα αυτά ΜΟΝΟ τη μέρα. Γιατί τη νύχτα δε φαίνεται. Μου λες ότι οι εξωγήινοι, ένας πολιτισμός με ικανότητα διαπλανητικών (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ διαπλανητικών, μπορεί και διαγαλαξιακών) βασιζόταν σε ένα σύστημα που λειτουργούσε...ΜΟΛΙΣ το μισό εικοσιτετράωρο (μεταβλητό διάστημα βέβαια,μικρότερο το χειμώνα,μεγαλύτερο το καλοκαίρι κτλ).

Μα καλά τί στενή λογική είναι αυτή? Σαν να μου λές οτι αφού μπορούμε να πετάξουμε με αεροπλάνο,θα πάψουμε να περπατάμε.
Μπορεί τα σημάδια στην γή να δείχνουν για κάτι που υπάρχει υπόγεια σε αυτήν και ένας θεός ξέρει τί άλλο,πώς μπορείς να ξέρεις τί σκεφτεται ένας εξωγήινος?Δεν νομίζω οτι η σκέψη τους είναι σαν την δική μας.Αντιλαμβάνομαι την νοητικότητα που υπάρχει παντού στο σύμπαν,αλλά όπως και να το κάνουμε δεν μπορούμε να διαβάσουμε εύκολα τα σχέδια τους.

quote:
Το σκάψιμο; Ειδική επεξεργασία; Από πότε;

Δεν μιλάω μόνο για το "σκάψιμο", για να υπάρχουν ακόμα τα σχέδια αυτά στο εδαφος,πρέπει να έχουν υποστεί μια ειδική επεξεργασία.Αυτό πιστεύω εγώ.

quote:
Για τον ίδιο λόγο που έκαναν ανθρωποθυσίες. Μιλάμε για αρχαίους πολιτισμούς βυθισμένους στις προλήψεις. Για τον ίδιο λόγο που λάτρευαν άλλοι τον ήλιο, για τον ίδιο λόγο που σήμερα καίμε λιβάνι στο νεκροταφείο λες και θα το μυρίσει κανένας πεθαμένος.

Συμφωνώ οτι υπήρχαν και υπάρχουν προλήψεις,ομως γιατί υπάρχουν?


quote:
Χωρίς καμία δόση υπερβολής, θεωρώ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ να γέμιζαν τους λάκκους με ανθρώπους και να του θυσίαζαν ή να τους έκαιγαν όπως είπε μισο-χιουμοριστικά ο άθεος ΠΑΡΑ να ήταν διάδρομοι προσγείωσης ή μηνύματα προς τον ουρανό ή σημάδια για πλοήγηση.

Σύμφωνα με την λογική σου τότε,γιατί δεν έχει βρεθεί κανένα στοιχείο, όπως ας πούμε κάποιο κρανίο?


Edited by - alex22 on 20/04/2011 19:48:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 19:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλημέρα και πάλι,
Εχτές το βράδυ έπεσα τυχαία επάνω σε ένα ντοκυμαντέρ στο ΣΚΑΙ, που αναφερόταν στην βιβλική καταστροφή στα Σόδομα και τα Γόμορρα. Αυτό αναφέρεται και σε ένα από τα επεισόδια του Ancient Aliens. Εκεί, παρουσιάζεται η πιθανότητα η καταστροφή να έγινε από ένα ισχυρότατο όπλο. Μία ατομική βόμβα, η οποία κατέστρεψε τα πάντα στην περιοχή.Φυσικά στην σειρά δεν υπήρχε κάποιος αντίλογος περί του θέματος. Στο χτεσινό ντοκυμαντέρ, (το οποίο πρέπει να ήταν κοινής παραγωγής, υπήρχαν ακόμα και κάποιοι ίδιοι αναλυτές), παρουσιαζόταν μία άλλη άποψη.Σύμφωνα με αυτή, ένας αρχαίος Σουμεριακός πύλινος δίσκος, που χρονολογείται στην ίδια περίοδο, δείχνει την θέση των αστεριών εκείνο το βράδυ. Πάνω στον δίσκο έχει χαρακτεί μία καμπύλη διακεκομένη γραμμή. Οι επιστήμονες, ακολουθόντας την γραμμή αυτή, βρήκαν ότι ξεκινάει από την περιοχή των αστεροειδών που βρίσκεται μεταξύ Γής και Αφροδίτης. Συμπέραναν λοιπόν πως η γραμμή δείχει έναν αστεροειδή, που έφυγε από την ζώνη, έφτασε στην Γή, πέρασε πάνω από την περιοχή, και έσκασε πάνω από τις Άλπεις. Η έκρηξη ήταν τόσο μεγάλη,ώστε τα κομμάτια του διάπυρρου υλικού εκτοξεύτηκαν στην ατμόσφαιρα σε τέτοιο ύψος, ώστε η καμπύλη τροχιά που διέγραψαν τα έκανε να πέσουν καυτά στην περιοχή των Σόδομων και να κάψουν εκεί τα πάντα... Σόρρυ...αλλά η εκδοχή του πυρινικού όπλου... μου φαίνεται πιο λογική... :) Αν είχε γίνει μία τέτοια έκρηξη αστεροειδούς στις Άλπεις, δεν θα υπήρχαν και σε άλλες περιοχές τα "σημάδια" της;

Πολύ καλό!!

Και να σκεφτείς οτι αυτοί που υποστηρίζουν την θεωρία του αστεροειδή είναι σοβαροί επιστήμονες, ενώ οι άλλοι είναι απλά συνομωσιολόγοι με μεγάλοι φαντασία,. Κοίτα να δείς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 19:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IA
quote:
Ποια θεωρία; Εσύ την ξέρεις; Αυτή ζητάω να μου δώσετε και δε μου τη δίνει κανένας. Μάλλον την κρατάτε μυστικη...
Ποια είναι επιτέλους αυτή η θεωρία που ενώνει ΟΛΑ τα δεδομένα;

Γιατί ρε δεν την δίνετε του παιδιού?
Αχουτο μωρέ παραπονιέται

Τζάμπα δεν την παίρνεις. Γιατί μετά θα κάνεις τον πονηρόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 21:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛ

quote:
Φίλε μου δεν ξέρω για τετραδάκτυλους. Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να αντικρούσω την λογική του επιχειρήματος σου. Πιστεύω ότι το παράδειγμα που σου έφερα τα λέει όλα.

Το βιντεάκι που μας παρέπεμψε allzzaro, "αρχαία προϊστορία της γης" λέει ότι επειδή είδαν ζωγραφισμένες μορφές με μεγάλα κεφάλια και 4 δάχτυλα στα αγγεία ΑΡΑ (συμπέρασμα δικό τους) υπάρχει μια φυλή ανθρώπων με 4 δάχτυλα και μεγάλα κεφάλια. Αυτός είναι λανθασμένος τρόπος σκέψης. Δε σου λέω ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ήταν έτσι αλλά με τα ΠΑΡΟΝΤΑ στοιχεία αυτός ο ισχυρισμός είναι ΑΒΑΣΙΜΟΣ, αερολογίες δηλαδή. Και εξήγησα γιατί:

1) Δεν υπάρχουν ανθρωπίδες ή πρωτεύοντα με 4 δάχτυλα

2) Η τέχνη ΔΕΝ απεικονίζει κατ'ανάγκη την πραγματικότητα.

quote:
Αν τώρα εσύ λες ότι όλη η τέχνη είναι εξιδανικεύσεις ή αλλοιώσεις οκ πίστεψε το αν έτσι νιώθεις καλύτερα. Ή ότι δεν μπορούν κάποιοι να έχουν παρόμοιες συνήθειες με εμάς ή οτιδήποτε έρχεται σε αντίθεση με την θεώρηση που έχεις, οκ δεκτό πίστευε το.


Δεν είναι ζήτημα τι πιστεύω εγώ ή εσύ, ή τι θέλουμε να ισχύει. Το θέμα είναι τι λέει η λογική και μέχρι τώρα εμπειρία. Και φυσικά και το ξυράφι του Ώκαμ.

quote:
Όσο για τον πικάσο που λές η απάντηση είναι ΝΑΙ μπορεί να το υποθέσει, σίγουρα πάντως δεν το αποκλείει όπως το κάνεις εσύ.
Ανοιχτό μυαλό φίλε μου κανείς δεν τα ξέρει όλα.



Έλα όμως που οι άνθρωποι ΔΕΝ είναι όπως τους ζωγράφισε ο Πικάσο. Άρα αυτός ο συλλογισμός ΔΕΝ είναι σωστός.

Ξαναλέω. Δεν αποκλείω τίποτα, αλλά ΔΕ βγάζω και συμπεράσματα ΑΒΑΣΙΜΑ.


άλεξ

quote:
Οταν εγω μίλησα για θεωρία,ενοούσα αυτή των αρχαίων εξωγήινων που ήρθαν στην γή για διάφορους λόγους(ενας απο αυτούς λέγεται οτι ήταν η εξόρυξη χρυσού) και παρίσταναν τους θεούς στους προγόνους μας.Αυτό απο μόνο του είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι της μεγάλης εικόνας,την οποία μόνο λίγοι μπορούν πραγματικά να δούν.Αυτοί οι λίγοι είναι διορατικοί άνθρωποι που μελετάνε τα ακασικά αρχεία.Η δική μου θεωρία,για να στο ξεκαθαρίσω,είναι αυτό το μικρό κομμάτι του πάζλ.Τα άλλα που πιστεύω δεν έχει νόημα να τα πώ σε εσένα.


Αυτό δεν είναι θεωρία.

Ήρθαν ΠΟΥ; Στην Αίγυπτο; Στο Περού; Στην Κίνα;
Ήρθαν ΠΟΤΕ; Το 10 000 πΧ; Το 4 000 πΧ; Το 100 000 πΧ;
Ποια αρχαιολογικά ευρήματα υποστηρίζουν αυτό;


Αυτές τις ερωτήσεις θέλω να μου απαντήσεις. Γιατί ΟΛΑ τα "παράξενα" και τα "περίεργα" δεδομένα δε κολλάνε αν τα βάλεις μαζί. Αυτή είναι η θέση μου

"ακασικά αρχεία"; Τι είναι αυτό;


Και γιατί να παρίσταναν του Θεούς στους προγόνους μας και να μην έκαναν κάτι άλλο...Να ΕΦΤΙΑΞΑΝ του προγόνους μας; Να χρειαζόντουσαν δούλους για να βγάζουν το χρυσάφι να μετάλλαξαν τους πιθήκους από τα δέντρα; ε; Καλή θεωρία; Θες να γίνεις co-author να βγάλουμε κανένα βιβλίο να κονομήσουμε;


quote:
Μα καλά τί στενή λογική είναι αυτή? Σαν να μου λές οτι αφού μπορούμε να πετάξουμε με αεροπλάνο,θα πάψουμε να περπατάμε


Όχι λάθος. Το ανάλογο του "είναι παράλογο να ταξιδεύεις στο σύμπαν και να χάνεσαι πάνω από το Περού" είναι το " είναι παράλογο να έχεις ανακαλύψει το αεροπλάνο και να μην μπορείς το δρόμο μέσα στο σπίτι σου".

quote:
Μπορεί τα σημάδια στην γή να δείχνουν για κάτι που υπάρχει υπόγεια σε αυτήν και ένας θεός ξέρει τί άλλο,πώς μπορείς να ξέρεις τί σκεφτεται ένας εξωγήινος?

Υποθετικές απαντήσεις. Μπορεί μάλλον κτλ κτλ. Και εγώ λέω ότι ΜΠΟΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ από όλα αυτά να είναι σωστό. Ποιο από τα δύο μπορεί ισχύει;

quote:
Δεν νομίζω οτι η σκέψη τους είναι σαν την δική μας.Αντιλαμβάνομαι την νοητικότητα που υπάρχει παντού στο σύμπαν,αλλά όπως και να το κάνουμε δεν μπορούμε να διαβάσουμε εύκολα τα σχέδια τους.


Σίγουρα δεν είναι σαν τη δική μας ΚΑΙ η σκέψη ΚΑΙ η μορφή (αν υπάρχουν). Όταν έλεγα όμως ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είναι ανθρωπόμορφοι αν έχουν εξελιχθεί σε άλλο πλανήτη ο allzzaro διαφωνούσε. Το θέμα είναι ότι εσείς ΔΕ μιλάτε για σκέψη αλλά για ΑΠΟΥΣΙΑ σκέψης αφού ΜΟΝΟ ένας ηλίθιος θα είχε τη δυνατότητα να ταξίδευεε από το Άλφα του Κενταύρου μέχρι τη γη και θα χανόταν μεταξύ των ερήμων του Περού.


Βέβαια, για να είμαστε ακριβείς, μπορεί η σκέψη να μη μοιάζει αλλά κάποιες βασικές συνιστώσες της λογικής θα είναι ίδιες. Πχ τα μαθηματικά.

quote:
Δεν μιλάω μόνο για το "σκάψιμο", για να υπάρχουν ακόμα τα σχέδια αυτά στο εδαφος,πρέπει να έχουν υποστεί μια ειδική επεξεργασία.Αυτό πιστεύω εγώ.

http://en.wikipedia.org/wiki/Nazca_Lines

The lines are shallow designs made in the ground by removing the ubiquitous reddish pebbles and uncovering the whitish ground beneath.

Βγάλανε το χαλίκι και από κάτω φαίνεται το λευκό χώμα


Due to the dry, windless and stable climate of the plateau and its isolation, for the most part the lines have been preserved. Extremely rare changes in weather may temporarily alter the general designs.


Είναι φτιαγμένα σε μια περιοχή με μικρής εντάσεως φαινόμενα.

Scholars have theorized the Nazca people could have used simple tools and surveying equipment to construct the lines. Studies have found wooden stakes in the ground at the end of some lines, which support this theory


Τα ειδικά εργαλεία είναι τα εξής: Ξύλινα παλούκια.


quote:
Συμφωνώ οτι υπήρχαν και υπάρχουν προλήψεις,ομως γιατί υπάρχουν?

Τώρα επίτρεψε μου να μην επεκταθώ σε ethology και ψυχολογία. Ας πούμε εν συντομία ότι αυτή είναι μια ιδιαιτερότητα της ανθρώπινης φύσης.

quote:
Σύμφωνα με την λογική σου τότε,γιατί δεν έχει βρεθεί κανένα στοιχείο, όπως ας πούμε κάποιο κρανίο?



Γιατί τους έπαιρναν και τους πήγαιναν αλλού, όπως λέει και ο Ελ ή γιατί τα φλογοβόλα των εξωγήινων έλιωναν ακόμα και οστό

Αν είναι δύσκολο να δεχτείς την τελετουργική χρήση, ή ακόμα και τις ανθρωποθυσίες κάτι που συμβαίνει (συνέβαινε περισσότερο στο παρελθόν) τότε τι να πω εγώ για τα ούφο;;

Γείτονας

quote:
Γιατί ρε δεν την δίνετε του παιδιού?
Αχουτο μωρέ παραπονιέται

Τζάμπα δεν την παίρνεις. Γιατί μετά θα κάνεις τον πονηρό



Κοίτα ρε το Φώτη που με καζουριάζει και από πάνω. Δεν πειράζει ρε γείτονα σε πάω...

Edited by - IndustrialAngel on 20/04/2011 21:49:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 22:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Industialangel:

Το βιντεάκι που μας παρέπεμψε allzzaro, "αρχαία προϊστορία της γης" λέει ότι επειδή είδαν ζωγραφισμένες μορφές με μεγάλα κεφάλια και 4 δάχτυλα στα αγγεία ΑΡΑ (συμπέρασμα δικό τους) υπάρχει μια φυλή ανθρώπων με 4 δάχτυλα και μεγάλα κεφάλια. Αυτός είναι λανθασμένος τρόπος σκέψης. Δε σου λέω ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ήταν έτσι αλλά με τα ΠΑΡΟΝΤΑ στοιχεία αυτός ο ισχυρισμός είναι ΑΒΑΣΙΜΟΣ, αερολογίες δηλαδή. Και εξήγησα γιατί:

1) Δεν υπάρχουν ανθρωπίδες ή πρωτεύοντα με 4 δάχτυλα

2) Η τέχνη ΔΕΝ απεικονίζει κατ'ανάγκη την πραγματικότητα.
-----------------------------------------------------------

ΚΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ,ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΙ?

Industrialangel:

Ήρθαν ΠΟΥ; Στην Αίγυπτο; Στο Περού; Στην Κίνα;
Ήρθαν ΠΟΤΕ; Το 10 000 πΧ; Το 4 000 πΧ; Το 100 000 πΧ;
Ποια αρχαιολογικά ευρήματα υποστηρίζουν αυτό;
------------------------------------------------------

ΚΑΝΕΝΑ ΓΝΩΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΥΡΗΜΑ.ΑΓΝΩΣΤΟ ΟΜΩΣ?ΚΡΥΜΕΝΟ ΙΣΩΣ?
ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΜΩΣ ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ.

Industrialangel:

"ακασικά αρχεία"; Τι είναι αυτό;
-------------------------------------------------

<<ΑΜΟΡΦΩΤΟΣ>> ΕΙΣΑΙ?

Industrialangel:

Και γιατί να παρίσταναν του Θεούς στους προγόνους μας και να μην έκαναν κάτι άλλο...Να ΕΦΤΙΑΞΑΝ του προγόνους μας; Να χρειαζόντουσαν δούλους για να βγάζουν το χρυσάφι να μετάλλαξαν τους πιθήκους από τα δέντρα; ε; Καλή θεωρία; Θες να γίνεις co-author να βγάλουμε κανένα βιβλίο να κονομήσουμε;
-----------------------------------------------------------

ΣΑΣ ΠΡΟΛΑΒΕ Ο ΖΙΤΣΙΝ!


Υποθετικά δίνω απαντήσεις Βιομηχανικέ.
Και εγώ δεν είμαι σίγουρος για τίποτα.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 22:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κοίτα ρε το Φώτη που με καζουριάζει και από πάνω. Δεν πειράζει ρε γείτονα σε πάω...

Mε πάς!!
Τυχερός είσαι φιλαράκο που σε πάω και εγώ..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 10:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λάβετε υπ όψιν το εξής:

Μιλάμε για πολιτισμό που τυχόν υπήρξε ,αλλά πολύ πρίν
την καταστοφή του κατακλυσμού,ο οποίος πιθανόν να προήλθε
απο αλόγιστη ανθρώπινη τεχνολογία.

Ηδη ο πολιτισμός μας εχει αρχίσει,λόγω προστασίας περιβάλοντος
να κατασκευάζει βιοδιασπώμενα υλικά.Σιγά-σιγά αυτά,θα
αντικαταστήσουν,όλα τα σημερινά υλικά σε ολους τους τομείς της
βιομηχανίας.Τα νανουλικά,οι νανοσωλήνες άνθρακα,τα φουλερένια,
θα είναι οι βάσεις των υλικών αυτών.Σε 150 χρόνια απο σήμερα,
τίποτα δεν θα είναι μη βιοδιασπώμενο.

Αν σε 200 χρόνια,με την εξέλιξη των όπλων μαζικής καταστροφής,
γίνει παγκόσμιος πόλεμος,θα καταστραφουν τα πάντα και θα
επιβιώσουν ελάχιστοι άνθρωποι,οι οποίοι θα είναι μέν κάτοχοι της
τεχνολογίας,αλλά δεν θα μπορούν να την συνεχίσουν εκ του μηδενός.
Θα ζήσουν το υπόλοιπο της ζωής τους,είτε προφυλαγμένοι εντός τού
υπεδάφους,είτε στην επιφάνεια σε περιορισμένες περιοχές.
Θα περάσουν κάποια χρόνια και θα έχουν μεταδώσει στους απογόνους
τους,μέρος των γνώσεών τους.Και αυτοί με την σειρά τους ακόμη
πιο λίγες στούε δικούς τους απογόνους,ώσπου θα φθάσουν κάποτε
να θεωρούνται μύθοι.
Στο μεταξύ μετα απο 4-5.000 χρόνια δεν θα υπάρχει κανένα απολύτως
αποδεικτικό στοιχείο του πάλαι ποτέ πολιτισμού,λόγω της βιοδιάσπασης
των υλικών και οι μύθοι καλά θα κρατούν.
Ετσι στο 14.000 χρόνια μετά απο εκείνον τον πόλεμο,θα υπάρχουν
μερικοί σαν εμάς πού θα ψάχνονται με λογικές απορίες να βρούν τι
μπορεί να συνέβη και μερικοί σκεπτικιστές να τους κοροιδεύουν,
επειδη δεν βρήκαν κανένα τούβλο,ή κανένα κομμάτι σίδερο,ή κάποιο
άλλο υλικό.Και αν βρήκαν το επνιξαν και δεν το ανακοίνωσαν για να
μήν χαλάσει την σούπα τους,που στο μεταξύ δημιούργησαν με τις
<εγκυρες> επιστημονικές τους αποφάσεις.

Καλό το σενάριο?
Φαντασία είναι,μήν εξάπτεσθε!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ... Το είχα γράψει και σε προηγούμενο ποστ...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 10:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ,ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΙ?

Οι παρακάτω εξωγήινοι, από ποιό πλανήτη λες να είναι ΝΙΚΟΜΑΧΕ;;;

Βέβαια δεν ξέρεις ότι οι γυναίκες από κάποιες φυλές της Παπούα Νέα Γουινέα, είχαν σαν έθιμο να κόβουν ένα δάκτυλο του χεριού τους κάθε φορά που πέθαινε κάποιος στενός συγγενής τους.
Δες το πιο κάτω...

Επίσης θα πρέπει να αναφέρουμε και την Γιάκουζα, στην τάξη της οποίας το λάθος κάποιου πληρώνεται με το κόψιμο ενός δακτύλου.
Σε ένα πρωτόγονο κόσμο λοιπόν ανά την υφήλιο στον οποίο:
α) Οι φυλές έτρωγαν τους συγγενείς τους όταν πέθαιναν.
β) Έκαναν τα οστά των νεκρών συγγενών τους εργαλεία ή σκεύη...
γ) Ταρίχευαν ή απλώς διακοσμούσαν τα κεφάλια των νεκρών συγγενών τους για να τα έχουν πάντα μαζί τους.
δ) Έκαναν περίεργες τελετές ενηλικίωσης...
Εσύ ψάχνεις γιατί μία εικόνα που την σχεδίασαν πρωτόγονοι είχε 4 δάκτυλα...

quote:
ΚΑΝΕΝΑ ΓΝΩΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΥΡΗΜΑ.ΑΓΝΩΣΤΟ ΟΜΩΣ?ΚΡΥΜΕΝΟ ΙΣΩΣ?
ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΜΩΣ ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ.

Εφόσον δεν έχει βρεθεί δεν υπάρχει...
Εάν είναι να κάνουμε σχόλια και να εξάγουμε συμπεράσματα από πράγματα που δεν έχουν βρεθεί τότε δεν ανήκουμε στην κατηγορία των λογικών όντων...
Βέβαια ούτε το "λένε όλες οι γραφές αυτού του πλανήτη" ισχύει.
Πρώτον γιατί δεν λένε οι γραφές ότι μας επισκεύτηκαν εξωγήινοι, άλλα λένε...
Δεύτερον ότι τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα από όσο φαίνεται. Βλέπεις όλε οι γραφές τους κόσμου και οι μύθοι λένε ότι ο Άδης ή η κόλαση είναι μέσα στην γη - προφανώς αυτό το έχουμε αποδείξει, μιας και περιγράφεται πεντακάθαρα στις γραφές και πάμε να αποδείξουμε και την έλευση των εξωγήινων μέσα από αυτές....

quote:
ΣΑΣ ΠΡΟΛΑΒΕ Ο ΖΙΤΣΙΝ!

Εάν είναι να βάζουμε τα παραμύθια του κάθε ψυχοπαθή, τότε να βάλουμε πραγματικά παραμύθια. Έχετε ποτέ σκεφτεί π.χ. τις μυστικιστικές αλληγορίες που έχει ένα απλό βιβλίο για παιδιά, όπως ο "Άνεμος στις Ιτιές";;;

quote:
Μπορεί τα σημάδια στην γή να δείχνουν για κάτι που υπάρχει υπόγεια σε αυτήν και ένας θεός ξέρει τί άλλο,πώς μπορείς να ξέρεις τί σκεφτεται ένας εξωγήινος?

Από μία άποψη αυτό είναι σωστό. Διαφορετικοί πολιτισμοί, διαφορετική βιολογική εξέλιξη, οδηγούν σε διαφορετική σκέψη.
Όμως γιατί η σκέψη αυτή θα πρέπει να έχει να κάνει με κάτι πολύ πρωτόγονο;
Για παράδειγμα, όλοι στέκεστε στα γεωγλυφηκά της Nazca.
Στον πολιτισμό της ποτέ. Και όμως, ο πολιτισμός της Nazca έχει ερευνηθεί αναλυτικά από τους αρχαιολόγους και δεν έχουν βρει κάτι το περίεργο.
Εκτός εάν θεωρούμε περίεργο της πυραμίδες της Nazca (που υπάρχουν και σε άλλους πολιτισμούς της νότιας Αμερικής).
Το ότι έθαβαν καθιστούς τους νεκρούς τους.
Ή το ότι τα νεκρικά τους αγγεία είχαν σεξουαλικό περιεχόμενο...

Ίσως θα πρέπει να ψάξετε ή καλύτερα να ακολουθήσετε, τα βήματα αυτής της αρχαιολόγου για την Nazca:
http://de.wikipedia.org/wiki/Maria_ReicheΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 10:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Καλημέρα και πάλι,
Εχτές το βράδυ έπεσα τυχαία επάνω σε ένα ντοκυμαντέρ στο ΣΚΑΙ, που αναφερόταν στην βιβλική καταστροφή στα Σόδομα και τα Γόμορρα. Αυτό αναφέρεται και σε ένα από τα επεισόδια του Ancient Aliens. Εκεί, παρουσιάζεται η πιθανότητα η καταστροφή να έγινε από ένα ισχυρότατο όπλο. Μία ατομική βόμβα, η οποία κατέστρεψε τα πάντα στην περιοχή.Φυσικά στην σειρά δεν υπήρχε κάποιος αντίλογος περί του θέματος. Στο χτεσινό ντοκυμαντέρ, (το οποίο πρέπει να ήταν κοινής παραγωγής, υπήρχαν ακόμα και κάποιοι ίδιοι αναλυτές), παρουσιαζόταν μία άλλη άποψη.Σύμφωνα με αυτή, ένας αρχαίος Σουμεριακός πύλινος δίσκος, που χρονολογείται στην ίδια περίοδο, δείχνει την θέση των αστεριών εκείνο το βράδυ. Πάνω στον δίσκο έχει χαρακτεί μία καμπύλη διακεκομένη γραμμή. Οι επιστήμονες, ακολουθόντας την γραμμή αυτή, βρήκαν ότι ξεκινάει από την περιοχή των αστεροειδών που βρίσκεται μεταξύ Γής και Αφροδίτης. Συμπέραναν λοιπόν πως η γραμμή δείχει έναν αστεροειδή, που έφυγε από την ζώνη, έφτασε στην Γή, πέρασε πάνω από την περιοχή, και έσκασε πάνω από τις Άλπεις. Η έκρηξη ήταν τόσο μεγάλη,ώστε τα κομμάτια του διάπυρρου υλικού εκτοξεύτηκαν στην ατμόσφαιρα σε τέτοιο ύψος, ώστε η καμπύλη τροχιά που διέγραψαν τα έκανε να πέσουν καυτά στην περιοχή των Σόδομων και να κάψουν εκεί τα πάντα... Σόρρυ...αλλά η εκδοχή του πυρινικού όπλου... μου φαίνεται πιο λογική... :) Αν είχε γίνει μία τέτοια έκρηξη αστεροειδούς στις Άλπεις, δεν θα υπήρχαν και σε άλλες περιοχές τα "σημάδια" της;

Πολύ καλό!!

Και να σκεφτείς οτι αυτοί που υποστηρίζουν την θεωρία του αστεροειδή είναι σοβαροί επιστήμονες, ενώ οι άλλοι είναι απλά συνομωσιολόγοι με μεγάλοι φαντασία,. Κοίτα να δείς.


Και πάλι εχτές αργά στο ΣΚΑΙ είχε ένα ντοκυμαντέρ σχετικό με την πορεία των Εβραίων από την Άίγυπτο στη γή Χαναάν. Εκεί είχε παρουσίαση της πολιορκίας της Ιεριχούς. Στο Ancient Aliens οι ομιλητές υποστηρίζουν πως τα τοίχη πιθανόν να έπεσαν από την χρήση ενός όπλου υπερήχων,το οποίο παρουσιάστηκε στην Βίβλο ώς οι "Σάλπιγγες της Ιεριχούς". Έδειχναν και διάφορα πειράματα και εξηγούσαν για το πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Τέτοιου είδους όπλα υπάρχουν και στις μέρες μας, και χρησιμοποιούνται για αποθήσεις πλήθους σε πορείες, ή ακόμα και για κατάρριψη πυραύλων. Αντίθετα, στο χτεσινό ντοκυμαντέρ, υποστήριζαν πως η πτώση των τοιχών δεν είναι πραγματική, αλλά αλληγορική, και πως στην πραγματικότητα οι Εβραίοι είχαν την βοήθεια μίας πόρνης ονόματι Ράαβ, η οποία κρέμασε από το παράθυρό της ένα κόκκινο σχοινί, από το οποίο ανέβαιναν οι Εβραίοι λίγοι λίγοι, και έτσι επιτέθηκαν από μέσα.Οι 6 ημέρες που οι Εβραίοι τρυγύρναγαν γύρω από το κάστρο ήταν για αντιπερισπασμό. Αυτό που δεν μας εξήγησαν όμως είναι, πού στο καλό κρυβόντουσαν τόσα άτομα για 6 ημέρες (χώρεσαν όλοι στο σπίτι της Ράαβ;;;) και πώς άντεξαν εκεί κρυμμένοι χωρίς να τους πάρει κανείς είδηση.

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 11:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εκεί είχε παρουσίαση της πολιορκίας της Ιεριχούς. Στο Ancient Aliens οι ομιλητές υποστηρίζουν πως τα τοίχη πιθανόν να έπεσαν από την χρήση ενός όπλου υπερήχων,το οποίο παρουσιάστηκε στην Βίβλο ώς οι "Σάλπιγγες της Ιεριχούς". Έδειχναν και διάφορα πειράματα και εξηγούσαν για το πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Ρε ο Θεός το έκανε βάρβαροι!!!

Υπάρχουν τρεις τρόποι για να μπεις σε μία πόλη που έχει τοίχος.
α) Πας μέσα από το τοίχος - θα πρέπει να το τρυπήσεις δηλαδή. Μμμμμ Δεν θα είχαν όμως τέτοια τεχνολογία οι βάρβαροι εβραίοι...
β) Πας πάνω από το τοίχος -καλή ιδέα μεν, πολλές απώλειες δε, άσε βέβαια που θα πρέπει να το έχεις ξανακάνει..
γ) Πας κάτω από το τοίχος - Ε δεν μπορεί να το κάνει ολόκληρος στρατός αυτό...
Υπάρχει και η παραλλαγή του γ) η οποία έχει χρησιμοποιηθεί κατά κόρον στις πολιορκίες: μία ομάδα σκάβει κάτω από το τοίχος και το υπονομεύει. Την κατάλληλη στιγμή βάζουν φωτιά στα υποστυλώματα ή τα καταστρέφουν και το τοίχος πέφτει...
Λοιπόν:
Α) κάνουν τις βολτούλες για να μην τους πάρουν μυρωδιά ότι σκάβουν - όσο νάναι κάνει θόρυβο.
Β) Προσεύχονται για την μάχη (καλό είναι να έχουμε και τον Θεό μαζί μας, όπως λένε οι ιερείς...)
Γ) την κατάλληλη στιγμή δίνουν το σήμα με τις σάλπιγγες για να πέσουν τα υποστηλώματα που κρατούν το τοίχος...
Δ) Κατόπιν κάνουμε ντου και τα αποδίδουμε όλα στο Θεό...

quote:
Αν σε 200 χρόνια,με την εξέλιξη των όπλων μαζικής καταστροφής,
γίνει παγκόσμιος πόλεμος,θα καταστραφουν τα πάντα και θα
επιβιώσουν ελάχιστοι άνθρωποι,οι οποίοι θα είναι μέν κάτοχοι της
τεχνολογίας,αλλά δεν θα μπορούν να την συνεχίσουν εκ του μηδενός.

Ένας πυρηνικός πόλεμος είναι εύκολο να ανιχνευθεί από:
1) Τα υπολείμματα των εκρήξεων (μπόλικα πυρηνικά υπολείμματα σε όλη την υφήλιο - ε δεν είναι και απλό ΤΝΤ και ούτε μία βόμβα...
2) Τα υπολείμματα από τον πολιτισμό: είτε το θέλουν κάποιοι, είτε όχι, οι πόλεις, τα χωριά, τα λιμάνια, τα νεκροταφεία και φυσικά οι άλλες δραστηριότητες του ανθρώπου (π.χ. σκουπιδότοποι), δεν εξαφανίζονται έτσι απλά...
3) Ο πολιτισμός πρέπει να φτάσει στο σημείο της πυρηνικής τεχνολογίας. Άρα θα πρέπει να περάσει από όλα τα στάδια που έχουμε περάσει και εμείς. Θα έπρεπε λοιπόν να βρούμε αυτά τα στάδια σε αρχαιολογικά μεγέθη...
4) Ο πολιτισμός θέλει να φάει - θα πρέπει λοιπόν να εξημερώσει ζώα και φυτά. Που στα κομμάτια είναι αυτά τα ζώα και τα φυτά; Όχι τίποτα άλλο, αλλά εμείς αναγκαστήκαμε να το ξαναπαίξουμε αυτό το παιχνίδι από την αρχή... Α μάλλον θα εξαφανίστηκαν λόγω του 5)
5) Ο πυρηνικός πόλεμος θα εξαφάνιζε φυτά και ζώα σε μία ολοκληρωτική καταστροφή. Έλα όμως που δεν έχουμε κάποια παρόμοια καταστροφή τα τελευταία 100.000 χρόνια τουλάχιστον...

Άλλο λοιπόν η θεωρία και άλλο η πραγματικότητα από τις θετικές επιστήμες και την αρχαιολογία...

Edited by - OANNHSEA on 21/04/2011 11:06:39

Edited by - OANNHSEA on 21/04/2011 11:07:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 11:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εκεί είχε παρουσίαση της πολιορκίας της Ιεριχούς. Στο Ancient Aliens οι ομιλητές υποστηρίζουν πως τα τοίχη πιθανόν να έπεσαν από την χρήση ενός όπλου υπερήχων,το οποίο παρουσιάστηκε στην Βίβλο ώς οι "Σάλπιγγες της Ιεριχούς". Έδειχναν και διάφορα πειράματα και εξηγούσαν για το πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Ρε ο Θεός το έκανε βάρβαροι!!!

Υπάρχουν τρεις τρόποι για να μπεις σε μία πόλη που έχει τοίχος.
α) Πας μέσα από το τοίχος - θα πρέπει να το τρυπήσεις δηλαδή. Μμμμμ Δεν θα είχαν όμως τέτοια τεχνολογία οι βάρβαροι εβραίοι...
β) Πας πάνω από το τοίχος -καλή ιδέα μεν, πολλές απώλειες δε, άσε βέβαια που θα πρέπει να το έχεις ξανακάνει..
γ) Πας κάτω από το τοίχος - Ε δεν μπορεί να το κάνει ολόκληρος στρατός αυτό...
Υπάρχει και η παραλλαγή του γ) η οποία έχει χρησιμοποιηθεί κατά κόρον στις πολιορκίες: μία ομάδα σκάβει κάτω από το τοίχος και το υπονομεύει. Την κατάλληλη στιγμή βάζουν φωτιά στα υποστυλώματα ή τα καταστρέφουν και το τοίχος πέφτει...
Λοιπόν:
Α) κάνουν τις βολτούλες για να μην τους πάρουν μυρωδιά ότι σκάβουν - όσο νάναι κάνει θόρυβο.
Β) Προσεύχονται για την μάχη (καλό είναι να έχουμε και τον Θεό μαζί μας, όπως λένε οι ιερείς...)
Γ) την κατάλληλη στιγμή δίνουν το σήμα με τις σάλπιγγες για να πέσουν τα υποστηλώματα που κρατούν το τοίχος...
Δ) Κατόπιν κάνουμε ντου και τα αποδίδουμε όλα στο Θεό...


Να και μία λογική απάντηση περί του θέματος!
Μα γιατί οι "επιστήμονες" ψάχνουν πάντα τις πιο "τραβηγμένες" περιπτώσεις; Συνήθως οι λύσεις βρίσκονται στα απλά πράγματα!

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 11:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA:

Οι παρακάτω εξωγήινοι, από ποιό πλανήτη λες να είναι ΝΙΚΟΜΑΧΕ;;;

=======================================================

Δεν ξέρω καλέ μου φίλε,αναζητητή!
Δέν είπα τίποτα για εξωγήινους,στο πιό πάνω
πόστ μου.Γιά γήινο προκατακλυσμιαίο πολιτισμό
μίλησα,με το υποθετικό ΑΝ.


OANNHSEA:


Εφόσον δεν έχει βρεθεί δεν υπάρχει...
Εάν είναι να κάνουμε σχόλια και να εξάγουμε συμπεράσματα από πράγματα που δεν έχουν βρεθεί τότε δεν ανήκουμε στην κατηγορία των λογικών όντων...
==========================================================

Τα κόκαλα του πρό-προ-προ-προ-προ πάπου σου,μπορείς να τα βρείς?
Οχι?
Αρα δεν υπήρξε ποτέ!!
Δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα.Υπόθεση έκανα.Εχεις εσύ στοιχεία
για μη ύπαρξη προκατακλυσμιαίου πολιτισμού?
Ούτε κι εγώ έχω για ύπαρξη.
Ισως όμως να υπήρξε.
Το αποκλείεις πέραν πάσης αμφιβολίας?


OANNHSEA:

quote:ΣΑΣ ΠΡΟΛΑΒΕ Ο ΖΙΤΣΙΝ!


Εάν είναι να βάζουμε τα παραμύθια του κάθε ψυχοπαθή, τότε να βάλουμε πραγματικά παραμύθια. Έχετε ποτέ σκεφτεί π.χ. τις μυστικιστικές αλληγορίες που έχει ένα απλό βιβλίο για παιδιά, όπως ο "Άνεμος στις Ιτιές";;;
=================================================================

Τόσο δύσκολο ήταν να διακρίνεις το χιούμορ?


OANNHSEA:
Βέβαια ούτε το "λένε όλες οι γραφές αυτού του πλανήτη" ισχύει.
Πρώτον γιατί δεν λένε οι γραφές ότι μας επισκεύτηκαν εξωγήινοι, άλλα λένε..
=================================================================

Υπέδειξέ μου σε θερμοπαρακαλώ,πού μίλησα για εξωγήινους?
Για ανώτερο προηγούμενο πολιτισμό είπα.Γήινο!!!


OANNHSEA:

Βέβαια δεν ξέρεις ότι οι γυναίκες από κάποιες φυλές της Παπούα Νέα Γουινέα, είχαν σαν έθιμο να κόβουν ένα δάκτυλο του χεριού τους κάθε φορά που πέθαινε κάποιος στενός συγγενής τους.
==============================================================

Ποιός σε ενημέρωσε για το αν το ξέρω ή όχι?
Με ρώτησες?
Και τι σχέση εχει αυτό με αυτό πού απλά ρώτησα με ρητορική
ερώτηση,γιατι δεν υπάρχει κανείς να απαντήσει?
Αν υπάρχει εξωγήινη φυλή με 4 δάχτυλα,ΑΝ πέρασε απο εδώ μιά
βόλτα,είναι ερωτήματα αναπάντητα.
Ουδεμία σχέση έχουν με τις γιαγιάδες τών Παπούα.
Εκτός κι αν υποτιμάς την νοημοσύνη μου!!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 12:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA:

Ένας πυρηνικός πόλεμος είναι εύκολο να ανιχνευθεί από:
1) Τα υπολείμματα των εκρήξεων (μπόλικα πυρηνικά υπολείμματα σε όλη την υφήλιο - ε δεν είναι και απλό ΤΝΤ και ούτε μία βόμβα...
2) Τα υπολείμματα από τον πολιτισμό: είτε το θέλουν κάποιοι, είτε όχι, οι πόλεις, τα χωριά, τα λιμάνια, τα νεκροταφεία και φυσικά οι άλλες δραστηριότητες του ανθρώπου (π.χ. σκουπιδότοποι), δεν εξαφανίζονται έτσι απλά...
3) Ο πολιτισμός πρέπει να φτάσει στο σημείο της πυρηνικής τεχνολογίας. Άρα θα πρέπει να περάσει από όλα τα στάδια που έχουμε περάσει και εμείς. Θα έπρεπε λοιπόν να βρούμε αυτά τα στάδια σε αρχαιολογικά μεγέθη...
4) Ο πολιτισμός θέλει να φάει - θα πρέπει λοιπόν να εξημερώσει ζώα και φυτά. Που στα κομμάτια είναι αυτά τα ζώα και τα φυτά; Όχι τίποτα άλλο, αλλά εμείς αναγκαστήκαμε να το ξαναπαίξουμε αυτό το παιχνίδι από την αρχή... Α μάλλον θα εξαφανίστηκαν λόγω του 5)
5) Ο πυρηνικός πόλεμος θα εξαφάνιζε φυτά και ζώα σε μία ολοκληρωτική καταστροφή. Έλα όμως που δεν έχουμε κάποια παρόμοια καταστροφή τα τελευταία 100.000 χρόνια τουλάχιστον...
==========================================================


Ποιός μίλησε για πυρηνική καταστροφή OANNHSEA?
Γιατί απαντάς σε δικό μου πόστ βάζοντας στο στόμα μου λόγια
πού δεν είπα?
Κοντά 2.500 μηνύματα τώρα δεν έχεις προσέξει,οτι είμαι λίαν
προσεκτικός στις λέξεις πού χρησιμοποιώ?

Είπα:<Με την εξέλιξη τών όπλων μαζικής καταστροφής>...Οχι πυρηνικά.
Αυτά είναι παιδικά παιχνίδια μπροστά σε αυτά που ήδη εξελισονται.
Και μίλησα για 200 χρόνια στο μέλλον.
Είμαι σε θέση να ξέρω τι είδους οπλα θα υπάρχουν τότε.
Εσύ είσαι?

Γνωρίζεις καθόλου τι ζημιές μπορεί να κάνουν:
Κανόνια πλάσματος[σε έρευνα]
Οπλα αποδόμησης της ύλης[ήδη υπάρχει]
Οπλα μετατόπισης της ατμόσφαιρας[ήδη υπάρχει]πρός το διάστημα.
Οπλο πρόκλησης σεισμών[ήδη υπάρχει,αν και αμφισβητείται]
Ηχητικά οπλα[σε ερευνα]
Οπλα διάσπασης μορίων[σε έρευνα]
Και άλλα,πού είναι σκέτη επιστημονική φαντασία,για τον απλό
άνθρωπο.


Και φυσικά,μιά τυχαία και βίαιη γεωλογική μεταβολή,θα μπορούσε
ή οχι να εξαφανίσει εντελώς και τις 5 ηπείρους και να εμφανίσει
καινούργιες?
Πώς μπορούμε να ξέρουμε σήμερα αν ο βυθός του Ειρηνικού σε βάθος
π.χ. 1500 μέτρων απο τον πυθμένα,κρύβει ίχνη πολιτισμού?
Ιχνη λέω.

Και πάντα τα ανωτέρω,αποτελούν αντικείμενο μελέτης,για μένα και
ετσι προβάλονται στο φόρουμ.Αν εσύ τα παίρνεις ώς σίγουρη
πραγματικότητα και σπεύδεις να επιδείξεις την ανοησία των λόγων
μου,τότε πλανάσαι πλάνην οικτράν!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 13:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Υπέδειξέ μου σε θερμοπαρακαλώ,πού μίλησα για εξωγήινους?
Για ανώτερο προηγούμενο πολιτισμό είπα.Γήινο!!!


στην σελ. 11 το θέματος

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2441 Μηνύματα Απεστάλη: 12/04/2011, 22:48:01
alex22:
Τα στοιχεία είναι τόσα πολλά και με τέτοια λογική τοποθετημένα που δεν σου αφήνουν άλλη εξήγηση.

Είναι πέρα για πέρα βέβαιο οτι στην αρχαιότητα μας επισκέφτηκαν εξωγήινοι,οποιος δεν το βλέπει αυτό,είναι επειδή δεν θέλει να το δεί.
-------------------------------------------------------------

ΙΣΩΣ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΠΩΘΗΚΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 13:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαι σε θέση να ξέρω τι είδους οπλα θα υπάρχουν τότε.
Εσύ είσαι?

Μμμμμμ...
Ίσως πολύ καλύτερα από εσένα ΝΙΚΟΜΑΧΕ...
Βλέπεις η κατασκευή και η χρησιμοποίηση ενός όπλου έγκειται στους εξής παράγοντες:
1) Την ανάγκη του ανθρώπου για ανωτερότητα και για τρυφηλία.
2) Την τεχνολογική ικανότητα του ανθρώπου η οποία προέρχεται με την μάθηση του.
3) Την θέληση του ανθρώπου να επιβληθεί με οποιονδήποτε τρόπο.

Άρα σε κάθε περίπτωση για ένα πολιτισμό του παρελθόντος θα είχαμε:
α) όλη την ιστορία του πριν καταστραφεί μέσα από αρχαιολογικά στοιχεία - τι διάολο αφανίσανε κάθε πέτρα που είχαν χτίσει...
β) Τα υπολείμματα από αυτό τον υποτιθέμενο πολιτισμό και πιο πάνω. Βλέπεις ακόμα και σήμερα μπορούμε να βρούμε στοιχεία στο έδαφος π.χ. από τις μεγάλες φωτιές που έβαλαν οι Μαορί στο νότιο νησί της Νέας Ζηλανδίας κάπου στα 1350, να βρούμε στοιχεία καλλιέργειας της γης στην Σουηδία κάπου στο 2000π.χ. ή ακόμα και να βρούμε με τι τρέφονταν οι Νεάτερνταλ στις σπηλιές το 100.000 π.χ....
γ) Εάν φτάνουμε σε υστερίες του τύπου

quote:
Και φυσικά,μιά τυχαία και βίαιη γεωλογική μεταβολή,θα μπορούσε
ή οχι να εξαφανίσει εντελώς και τις 5 ηπείρους και να εμφανίσει
καινούργιες?

απλώς έχουμε πιάσει εξ ανάγκης το απίθανο.
Βλέπεις για κάθε περίπτωση που θα υπάρχει ένα σενάριο, θα πρέπει να πρώτα να ελέγχουμε εάν υπάρχει κάποια βάση. Πως είναι δυνατόν να γράφουμε κάτι τόσο απίθανο, όταν έχουμε ήδη στα χέρια μας στοιχεία για την γεωλογική ιστορία των ηπείρων τα τελευταία 2.000.000.000 χρόνια;;;
Πως είναι δυνατόν να σκεφτόμαστε καν, κάτι τόσο γελοίο, όταν ξέρουμε με ακρίβεια χιλιομέτρου από την γεωλογία και κάποιες άλλες επιστήμες, την μετακίνηση του φλοιού της γης ανά ήπειρο, τα τελευταία 5.000.000 χρόνια;;;

Άρα άλλο το τι θέλουμε να ονειρευόμαστε, να ποθούμε ή να ελπίζουμε και άλλο το τι είναι αλήθεια, η οποία βγαίνει μόνο μέσα από τα επιστημονικά δεδομένα...

quote:
Τα κόκαλα του πρό-προ-προ-προ-προ πάπου σου,μπορείς να τα βρείς?
Οχι?
Αρα δεν υπήρξε ποτέ!!

Μπορώ να πω ότι έχεις δίκιο σε αυτό. Ίσως δε να είμαι και φύτεμα εξωγήινων.
Όμως άλλο ο πρόγονος ενός και μόνο ανθρώπου και άλλο οι πρόγονοι όλων των ανθρώπων... Μην μπερδεύεις τα δύο στοιχεία...

quote:
Το αποκλείεις πέραν πάσης αμφιβολίας?

Ναι, αποκλείω κάθε πολιτισμό πέραν του δικού μας για ένα απλό λόγο:
Τα αρχαιολογικά στοιχεία!!! Που να πάρει - δεν έχουμε κανένα!!!
Πως λοιπόν να πιστέψω ότι μπορεί να υπάρχει μία περίπτωση, όταν δεν υπάρχει κανένα αποδεικτικό στοιχείο;;;

quote:
Και τι σχέση εχει αυτό με αυτό πού απλά ρώτησα με ρητορική
ερώτηση,γιατι δεν υπάρχει κανείς να απαντήσει?
Αν υπάρχει εξωγήινη φυλή με 4 δάχτυλα,ΑΝ πέρασε απο εδώ μιά
βόλτα,είναι ερωτήματα αναπάντητα.

Απλά γιατί οι ρητορικές ερωτήσεις στα φόρουμ πολλές φορές δημιουργούν δεδικασμένα. Δεν μπορούμε σε καμία περίπτωση να φανταζόμαστε πράγματα και θάματα και ύστερα να γράφουμε "είναι ερώτημα αναπάντητο"...
Τα πάντα έχουν σχέση με την πραγματικότητα και τα δεδομένα, που έχεις ανά χείρας, και όχι αυτά που έχουν δημιουργηθεί σε ένα φανταστικό κόσμο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 13:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2 θέματα θα θίξω.


1. Το ότι υπήρξε ο προπάππος κάποιου αποδεικνύεται από το γεγονός ότι αυτός ο κάποιος υπάρχει. Δεν μπορεί να έχει γεννηθεί αλλιώς


2. Το επιχείρημα "εσύ μπορείς να αποδείξεις ότι ΔΕΝ..." είναι λανθασμένο. Υπάρχει το λεγόμενο "burden of proof". Αυτός που κάνει ισχυρισμούς αποδεικνύει την ισχύ τους και δε ζητάει από τους άλλους να του αποδείξουν τη διαφωνία τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 15:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αθεε
Αναφέρομαι μόνο στο τόπικ εξ αιτίας του οποίου μού
απάντησε ο ΟΑΝΝΗΣΕΑ.Οσο για την άποψή μου περί εξωγήινης
έλευσης στο παρελθόν,το θεωρώ πιθανότατο,για λόγους
άσχετους με ευρήματα.Για λόγους καθαρά στατιστικούς,σε σχέση
με ηλικία Γής, Σύμπαντος,υπαρξης κατοικημένων κόσμων.


ΟΑΝΝΗΣΕΑ
Ημουν αρκετά σαφής και σου ανέφερα όπλα ονομαστικά.
Οχι στις ανάγκες κατασκευής.
Οχι σε υποθετικές,αλλά πραγματικές έρευνες οπλων.
Αν νομίζεις οτι η αλήθεια βγαίνει ΜΟΝΟ μέσα απο τα
επιστημονικά δεδομένα,δικαίωμά σου.
Εγώ δεν το νομίζω.
Οι ρητορικές ερωτήσεις στα φόρουμ δημιουργούν δεδικασμένα?
Διαβάζεις τι γράφεις?Τι διαφορα θα είχε αν σου εκανα ρητορική
ερώτηση προσωπικά?Θα το καταλάβαινες απο τις συσπάσεις του
προσώπου?


Industrialangel:

2 θέματα θα θίξω.


1. Το ότι υπήρξε ο προπάππος κάποιου αποδεικνύεται από το γεγονός ότι αυτός ο κάποιος υπάρχει. Δεν μπορεί να έχει γεννηθεί αλλιώς


2. Το επιχείρημα "εσύ μπορείς να αποδείξεις ότι ΔΕΝ..." είναι λανθασμένο. Υπάρχει το λεγόμενο "burden of proof". Αυτός που κάνει ισχυρισμούς αποδεικνύει την ισχύ τους και δε ζητάει από τους άλλους να του αποδείξουν τη διαφωνία τους.
=========================================================

Και στα δύο διαφωνώ.
1. Είσαι απόλυτα σίγουρος οτι δεν μπορεί να έχει γεννηθεί αλλοιώς?
Εγώ δεν είμαι.Υπάρχουν και άλλοι μέθοδοι.


2.Οχι φίλε μου.Εγώ λέω κάτι και εσύ αν δεν το πιστεύεις να μού
το αποδείξεις οτι είναι λάθος.Υπάρχει και αυτό.Εσύ ειδικά έχεις
αναλωθεί σε σεντόνια να το αποδείξεις.[οχι σε μενα]
Και πόσο μάλλον να αποδείξεις,αυτά που λέω εγω,αφού είναι γεμάτα
απο ΑΝ,ΙΣΩΣ,ΜΗΠΩΣ,ΠΩΣ.
Βλέπεις φίλτατε Βιομηχανικέ και εσυ επίσης φίλτατε ΟΑΝΝΗΣΕΑ,ότι
προσπαθείτε να επιβάλετε μιά άποψη,σε αντίθεση με εμένα που,απλές
υποθέσεις και ερωτήσεις κάνω?


Συμβουλή:
Κάποτε ήμουν σαν και εσάς.Θεωρούσα οτιδήποτε έξω απο την επιστήμη
μαλακία.Ημουν τεχνοκράτης μέχρι αηδίας.Απέριπτα κάθε τι το μη
επιστημονικώς παραδεκτό.Ομως...συνέβησαν αρκετά και άλλαξα γνώμη.
Αν ξέρατε τι δεν ξέρετε!!!
Αν νομίζετε οτι ο κόσμος είναι αυτό που βλέπετε,τότε...δικαιολογείστε.
Δεν σκοπεύω να ανοίξω κουβέντα επ αυτού,οπότε αφήστε το όπως έχει.
Αν απο αυτά που μου <ξεφεύγουν} κατά καιρούς,κρατήσετε κάτι,καλό
θα είναι!
Αλλωστε σε φόρουμ εσωτερικής αναζήτησης είμαστε.
Δεν έχω δικαίωμα να πιστεύω ότι θέλω?
Η συμβουλή ειναι,βγάλτε τις παρωπίδες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 17:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αθεε
Αναφέρομαι μόνο στο τόπικ εξ αιτίας του οποίου μού
απάντησε ο ΟΑΝΝΗΣΕΑ.Οσο για την άποψή μου περί εξωγήινης
έλευσης στο παρελθόν,το θεωρώ πιθανότατο,για λόγους
άσχετους με ευρήματα.Για λόγους καθαρά στατιστικούς,σε σχέση
με ηλικία Γής, Σύμπαντος,υπαρξης κατοικημένων κόσμων.

η γνωστή μέθοδος κωλοτούμπα

quote:
Και στα δύο διαφωνώ.
1. Είσαι απόλυτα σίγουρος οτι δεν μπορεί να έχει γεννηθεί αλλοιώς?
Εγώ δεν είμαι.Υπάρχουν και άλλοι μέθοδοι.

άρχισαν να φτιάχνουν εξ ολοκλήρου τεχνητούς ανθρώπους;

γιατί η μόνη μέθοδος που ξέρω είναι ένωση σπερματοζωαρίου με ωαρίου
αν βάλουμε και την κλωνοποίηση τότε πάλι έχουμε προπάππου γιατί περνούμε κύτταρο από άτομο


quote:
2.Οχι φίλε μου.Εγώ λέω κάτι και εσύ αν δεν το πιστεύεις να μού
το αποδείξεις οτι είναι λάθος.Υπάρχει και αυτό.

ωραία εγώ λέω ότι υπάρχει ένας τεράστιος αόρατος δράκος στο δωμάτιο σου και εσύ πρέπει να μου αποδείξεις ότι δεν υπάρχει

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 17:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συμβουλή:
Κάποτε ήμουν σαν και εσάς.Θεωρούσα οτιδήποτε έξω απο την επιστήμη
μαλακία.Ημουν τεχνοκράτης μέχρι αηδίας.Απέριπτα κάθε τι το μη
επιστημονικώς παραδεκτό.Ομως...συνέβησαν αρκετά και άλλαξα γνώμη.
Αν ξέρατε τι δεν ξέρετε!!!

αυτό μου θυμίζει την αστειότητα που λένε κάποιοι

"κάποτε ήμουν και εγώ άθεος έτρεχα σε πάρτη και ξενυχτούσα έκανα και χασίς αλλά μια μέρα έκλασε το γατί του γείτονα και από τότε πείστηκα ότι υπάρχει θεός"

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 17:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αθεε

Είπα οτι ήθελα να πώ.
Η συνέχεια στο θέμα είναι <κατινίστικη>.
Ολη δική σου.λίγα είπες!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 17:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
quote:
Βλέπεις φίλτατε Βιομηχανικέ και εσυ επίσης φίλτατε ΟΑΝΝΗΣΕΑ,ότι
προσπαθείτε να επιβάλετε μιά άποψη,σε αντίθεση με εμένα που,απλές
υποθέσεις και ερωτήσεις κάνω?

Φίλε Νικόμαχε τα λόγια σου χάνεις.


OANNHSEA

quote:
Ναι, αποκλείω κάθε πολιτισμό πέραν του δικού μας για ένα απλό λόγο:
Τα αρχαιολογικά στοιχεία!!! Που να πάρει - δεν έχουμε κανένα!!!
Πως λοιπόν να πιστέψω ότι μπορεί να υπάρχει μία περίπτωση, όταν δεν υπάρχει κανένα αποδεικτικό στοιχείο;;;

Πώς και τι μπορεί να συζητήσει κανείς με έναν άνθρωπο που σκέφτεται τόσο λογικά.

Δεν είναι έτσι ρε φίλε.
Η έπαρση δεν σε αφήνει να δείς.
Το έχετε παραδεχθεί και οι δύο σας oannsea και ΙΑ οτι εσείς οι μηχανικοί έχετε αυτο το κουσούρι.
Εμείς τι σας φταίμε ρε παιδιά?


Edited by - allzzaro on 21/04/2011 18:05:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 18:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro

Ονομα και πράγμα είσαι βρε agnostic?
Κάποιος Νόννος και κάποιος Πλούταρχος.


Τίποτα με λίγα λόγια φίλε μου allzzaro αφού οι συγγραφείς αυτοί έγραφαν ή αναπαρήγαγαν μυθοπλασίες που επινοούνταν για διάφορους λόγους. Π.χ. η "εκπολιτιστική" εκστρατεία του Διονύσου όπως την περιγράφει ο Νόννος φαίνεται ότι έχει εμπνευστεί από την εκστρατεία του Μ. Αλέξανδρου. Οι αρχαίοι Ελληνες (και άλλοι λαοί) επινοούσαν αιτιολογικούς μύθους για να ερμηνεύσουν πολλές εκφάνσεις του κόσμου όταν δεν είχαν τις απαραίτητες ειδικές γνώσεις. Αν π.χ. έβλεπαν μια φυλή στην Ινδία που σημάδευε τα βόδια της με ρόπαλα ή ντυνόταν με δέρματα ζώων θα προσπαθούσαν να εξηγήσουν το φαινόμενο με έλευση του Ηρακλή. Αν παρατηρούσαν μία τελετή ή ένα έθιμο που τους θύμιζε την εκστατική λατρεία του Διονύσου θα φαντάζονταν ότι ο Διόνυσος πέρασε από τα μέρη αυτά. Αν υπήρχαν και μερικοί καπάτσοι ποιητές ή μυθογράφοι να συνθέσουν μερικές ευχάριστες ηρωικές ιστορίες γύρω απ'αυτά θα διαθέταμε τέτοιου είδους φανταστικά κειμενα όπως και διαθέτουμε. Η ιστορική-αρχαιολογική αξία τους όμως είναι μηδαμινή. Ακόμα και οι ίδιοι οι αρχαίοι Ελληνες όπως ο Στράβων, ο Ερατοσθένης ή ο Αρριανός απέρριπταν ή αμφισβητούσαν τις "εκπολιτιστικές" εκστρατείες Ηρακλεους και Διονύσου, θεωρώντας τες μυθοπλασίες. Οχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία όταν διαθέτουμε τις μαρτυρίες της προϊστορικής αρχαιολογίας για κάθε περιοχή αλλά είναι ενδιαφέρον που μερικοί πρόγονοί μας είχαν καταλάβει τι παραφιλολογία κυκλοφορουσε στην αρχαιότητα.

quote:
allzzaro

Πάλι επικαλείσαι τον επιστημονικό φορέα βρε agnostic.
Δεν έχει στοιχεία ο επιστημονικός φορέας τι θέλεις να επικαλεστεί?


Δεν έχει στοιχεία ο επιστημονικός φορέας? Ολόκληρη αρχαιολογία, γεωλογία και τόσοι επιστημονικοί κλάδοι ακόμη πού νομίζεις ότι στηρίζονται βρε allzzaro? Σε απλοϊκές μυθοπλασίες των αρχαίων λαών? Σε χειροπιαστά στοιχεία στηρίζουν το οικοδόμημά τους και πολύ συχνά ιδιαίτερα ισχυρά και τεκμηριωμένα. Ας μην γινόμαστε ισοπεδωτικοί...


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 18:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εκεί είχε παρουσίαση της πολιορκίας της Ιεριχούς. Στο Ancient Aliens οι ομιλητές υποστηρίζουν πως τα τοίχη πιθανόν να έπεσαν από την χρήση ενός όπλου υπερήχων,το οποίο παρουσιάστηκε στην Βίβλο ώς οι "Σάλπιγγες της Ιεριχούς". Έδειχναν και διάφορα πειράματα και εξηγούσαν για το πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Στη Ιεριχώ είναι ακόμη το σίριαλ?
Έχουμε δρόμο ακόμα για την γη της επαγγελίας.

Όταν θα φτάσουμε στον Ιησού του Ναυή με το περίφημο αστρονομικό θάμα και το
“στήτω ο ήλιος κατα Γαβαών και η Σελίνη κατα φάραγγα Αιλών” να δούμε πως θα το εξηγήσουμε.

Εκεί μόνο σεξωγήινη και μάλιστα πολύ περπατημένη τεχνολογία θα μπορούσε να παγώσει την ουράνια αρμονία.

Γιαυτό λέω έχουμε δρόμο ακόμα
Είναι πολλά τα αναθεματισμένα Εβραίικα παραμύθια.

Μα θα μου πεις εδώ σοβαροί Αμερικάνοι επιστήμονες ψάχνουν ακόμα να βρουν την κιβωτό του Νώε στο Αραράτ.

Έ!! λίγο είναι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2011, 18:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βλέπεις φίλτατε Βιομηχανικέ και εσυ επίσης φίλτατε ΟΑΝΝΗΣΕΑ,ότι
προσπαθείτε να επιβάλετε μιά άποψη,σε αντίθεση με εμένα που,απλές
υποθέσεις και ερωτήσεις κάνω?

Δεν επιβάλουμε μία άποψη, είναι η λογική και οι θετικές επιστήμες κόντρα στο αν, ίσως, μπορεί, και αν αυτό...
Εάν λοιπόν θεωρείς ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι π.χ. για να γιατρέψεις αρρώστους εκτός από τα όσα γνωρίζουμε μέχρι στιγμής για φάρμακα και μηχανήματα, τότε ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα...

quote:
Οσο για την άποψή μου περί εξωγήινης
έλευσης στο παρελθόν,το θεωρώ πιθανότατο,για λόγους
άσχετους με ευρήματα.Για λόγους καθαρά στατιστικούς,σε σχέση
με ηλικία Γής, Σύμπαντος,υπαρξης κατοικημένων κόσμων.

Άλλο τα μαθηματικά και η στατιστική, και άλλο οι δήθεν αποδείξεις που έχουν οι άνθρωποι επί αυτού.
Εάν πιάσουμε την στατιστική και την εξωβιολογία, τότε θα έχουμε πολλά θεωρητικά προβλήματα να λύσουμε - και αυτό έγραφα μερικές σελίδες πιο πριν για την εξωγήινη ζωή.

quote:
Αλλωστε σε φόρουμ εσωτερικής αναζήτησης είμαστε.
Δεν έχω δικαίωμα να πιστεύω ότι θέλω?
Η συμβουλή ειναι,βγάλτε τις παρωπίδες.

Όχι δεν έχεις το δικαίωμα να πιστεύεις ότι θέλεις.
Η καταστροφική αυτή ιδεολογία που αναφέρεις θα πρέπει στο τέλος να εκλείψει. Είναι η ιδεολογία που μας έχει φέρει τα πιο πολλά δεινά.
Έχεις λοιπόν το δικαίωμα να πιστεύεις μόνο σε ότι σχέση με την λογική και έχει αποδειχτεί.

quote:
.Οχι φίλε μου.Εγώ λέω κάτι και εσύ αν δεν το πιστεύεις να μού
το αποδείξεις οτι είναι λάθος.Υπάρχει και αυτό.

Ξέρεις τι πιστεύω; Ότι δεν είσαι άνθρωπος, αλλά πρόγραμμα σε εξωγήινο υπολογιστή, το οποίο τρέχει σε όλα τα γήινα φόρουμ και προσπαθεί να καταστρέψει την λογική σκέψη για να αποτύχει η τεχνολογική εξέλιξη του ανθρώπου...
Άντε τώρα εσύ να αποδείξεις το αντίθετο... Τελικά πλάκα έχει...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2021484
Maintained by Digital Alchemy