ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Ancient Aliens" - τηλεοπτική σειρά του History channel
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2011, 13:03:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Scripta Manent

"Πέραν πάσης αμφιβολίας",θεωρώ το αρχικό κομμάτι,που υπέδειξε ο Aitherovamon,εκείνο το "ρυμοτομικό" σχέδιο.Ισως η φράση μου να είναι υπερβολική και να αποτελεί μέσο έκφρασης της εύλογης απορίας όλων μας.

Κάποτε έκανα μια εβδομάδα διακοπών στις Αζόρες.Μου προξένησε μεγάλη εντύπωση το γεγονός,ότι δεν υπήρχαν παραλίες για κολύμβηση σε ένα νησί.Οι ακτές είναι πολύ χαμηλά απο το έδαφος και βραχώδης,σαν να τις έχει "κόψει" άγαρμπα ενα τεράστιο κομπρεσέρ.Εκεί που τελειώνει η ακτογραμμή,υπάρχουν κάθετοι γκρεμοί πρός την θάλασσα,γύρω-γύρω απο το νησί.

Κοιτώντας μέσω του Google Earth,δεν μπορώ παρά να αναρωτηθώ,τί είδους ενέργεια προκάλεσε αυτό το περίεργο "κόψιμο".Ντόπιοι θρύλοι ομιλούν για ένδοξο παρελθόν των Αζορών.Ειδικά η κεντρική νήσος,λένε ήταν κάποτε το ψηλότερο οροπέδιο του πλανήτη και οι θεοί έλεγχαν απο εκεί τον κόσμο!

quote:

Αλήθεια υπάρχει κάποια "επίσημη" εξήγηση για το θέμα. Έχει ασχοληθεί κάποιος ώστε να προτείνει "λογικές" εξηγήσεις; Επίσης γνωρίζουμε αν στην επίμαχη περιοχή οι φωτογραφίες είναι υψηλής ανάλυσης?

Δεν γνωρίζω.Οσο όμως το έψαξα δεν βρήκα κάποια επίσημη αναφορά ή ενασχόληση με το θέμα.

Οι αναλύσεις του Google Earth που παρουσιάζονται στο κοινό,πιστεύω οτι υπόκεινται σε έλεγχο απο τις Αμερικανικές ειδικές υπηρεσίες και σίγουρα,τα σημεία του πλανήτη,που δεν "πρέπει" να είναι σε κοινή θέα,δεν παρουσιάζονται.Οι δορυφόροι μας έχουν την ικανότητα να μας δείχνουν ακόμη και την κίνηση της ιλύος στους βυθούς των ωκεανων.Ακόμη και "κάτω" απο τον βυθό βλέπουν.

Η ανακάλυψη αυτού του μορφώματος του βυθού,που μας ενδιαφέρει,δεν έγινε χθές.Οπωσδήποτε είναι γνωστό αρκετά χρόνια πρίν.Ομως δεν έχει ξεκινήσει καμμιά επίσημη έρευνα.Απορίας άξιον.

Εχει πέσει στην αντίληψή σου,μια έρευνα του βυθού της Νεκρας Θάλασσας και τα αποτελέσματά της?Βρέθηκαν υπολείματα πολιτισμού στον βυθό ηλικίας πάνω απο 10.000 χιλιάδες χρόνια.Το θέμα πέρασε στα "ψιλά" και επίσημα δεν ασχολήθηκε κανείς μαζί του.Πόσο μάλλον να ασχοληθούν με αυτό στον Ατλαντικό.

Σκέψου πώς θα αλλάξει άρδην,πληθώρα επιστημών,άν πιστοποιηθεί η ύπαρξη της Ατλαντίδος και έρθουν στην επιφάνεια οι "τρανταχτές" αποδείξεις που αναγκαστικά θα την συνοδεύουν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Scripta Manent
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2011, 02:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Scripta Manent

Κάποτε έκανα μια εβδομάδα διακοπών στις Αζόρες.Μου προξένησε μεγάλη εντύπωση το γεγονός,ότι δεν υπήρχαν παραλίες για κολύμβηση σε ένα νησί.Οι ακτές είναι πολύ χαμηλά απο το έδαφος και βραχώδης,σαν να τις έχει "κόψει" άγαρμπα ενα τεράστιο κομπρεσέρ.Εκεί που τελειώνει η ακτογραμμή,υπάρχουν κάθετοι γκρεμοί πρός την θάλασσα,γύρω-γύρω απο το νησί.

Κοιτώντας μέσω του Google Earth,δεν μπορώ παρά να αναρωτηθώ,τί είδους ενέργεια προκάλεσε αυτό το περίεργο "κόψιμο".Ντόπιοι θρύλοι ομιλούν για ένδοξο παρελθόν των Αζορών.Ειδικά η κεντρική νήσος,λένε ήταν κάποτε το ψηλότερο οροπέδιο του πλανήτη και οι θεοί έλεγχαν απο εκεί τον κόσμο!


Ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου την οποία δυστυχώς για εμένα, δεν είχα ποτέ την τύχη να επιβεβαιώσω από κοντά! ; Μπορεί πράγματι να σημαίνει κάποια πράγματα για το θέμα που συζητάμε μπορεί και όχι. Νομίζω κάποιος γεωλόγος θα μπορούσε να μας φωτίσει περισσότερο για το θέμα αυτό.

quote:

Δεν γνωρίζω.Οσο όμως το έψαξα δεν βρήκα κάποια επίσημη αναφορά ή ενασχόληση με το θέμα.

Οι αναλύσεις του Google Earth που παρουσιάζονται στο κοινό,πιστεύω οτι υπόκεινται σε έλεγχο απο τις Αμερικανικές ειδικές υπηρεσίες και σίγουρα,τα σημεία του πλανήτη,που δεν "πρέπει" να είναι σε κοινή θέα,δεν παρουσιάζονται.Οι δορυφόροι μας έχουν την ικανότητα να μας δείχνουν ακόμη και την κίνηση της ιλύος στους βυθούς των ωκεανων.Ακόμη και "κάτω" απο τον βυθό βλέπουν.

Η ανακάλυψη αυτού του μορφώματος του βυθού,που μας ενδιαφέρει,δεν έγινε χθές.Οπωσδήποτε είναι γνωστό αρκετά χρόνια πρίν.Ομως δεν έχει ξεκινήσει καμμιά επίσημη έρευνα.Απορίας άξιον.


Έχω ξαναδιαβάσει τις απόψεις σου, για το φιλτράρισμα της πληροφόρησης το οποίο δεχόμαστε σε όλα τα επίπεδα και δε μπορώ να πω πως διαφωνούμε ιδιαίτερα. Νομίζω αυτό είναι, κοινός τόπος σε όποιον έχει αρχίσει να αντιλαμβάνεται το τρόπο που λειτουργεί τούτος ο κόσμος. Για να μη μακρηγορώ θα συμφωνήσω απλά μαζί σου, πως ΑΝ (τονίζω αυτό το αν) υπήρχαν στέρεες αποδείξεις για θέματα όπως η Ατλαντίδα, τα UFO κλπ, οι αποδείξεις αυτές, θα πέρναγαν πρώτα από τα φίλτρα των μυστικών υπηρεσιών και μετά από την επιστημονική κοινότητα και το κοινό. Αυτό φυσικά δεν συνεπάγεται πως οι αποδείξεις αυτές υπάρχουν...

quote:

Εχει πέσει στην αντίληψή σου,μια έρευνα του βυθού της Νεκρας Θάλασσας και τα αποτελέσματά της?Βρέθηκαν υπολείματα πολιτισμού στον βυθό ηλικίας πάνω απο 10.000 χιλιάδες χρόνια.Το θέμα πέρασε στα "ψιλά" και επίσημα δεν ασχολήθηκε κανείς μαζί του.Πόσο μάλλον να ασχοληθούν με αυτό στον Ατλαντικό.

Σκέψου πώς θα αλλάξει άρδην,πληθώρα επιστημών,άν πιστοποιηθεί η ύπαρξη της Ατλαντίδος και έρθουν στην επιφάνεια οι "τρανταχτές" αποδείξεις που αναγκαστικά θα την συνοδεύουν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Όχι δεν έχω ιδέα για το θέμα της Νεκράς Θάλασσας το οποίο θίγεις. Σίγουρα θα είχε ενδιαφέρον αν μοιραζόσουν τις πληροφορίες σου και το υλικό σου (αν το έχεις και υπάρχει). Θυμάμαι και κάποιες άλλες αναφορές που έχεις κάνει σε άλλα θέματα για το 10.000 πΧ, όπως το θέμα με τον υπολογιστή των Αντικυθήρων. Θα ήθελα να συμπληρώσω σε αυτά και τα μαμούθ της Σιβηρίας τα οποία κατά κάποιες αναφορές (την αξιοπιστία των οποίων δεν έχω ελέγξει) πέθαναν και μπήκαν στο πάγο εντελώς απότομα και μέσα σε διάστημα πολύ λίγων ημερών, αν όχι ωρών!

Έχεις σχηματίσει κάποια ολοκληρωμένη άποψη για το τι μπορεί να συνέβη την εποχή εκείνη; Θεωρείς δηλαδή βάσιμη τη περιγραφή του Πλάτωνα για την Ατλαντίδα όπως σώζεται; Γιατί έχω την εντύπωση πως γεωλογικά το τέλος της εποχής των παγετώνων δε δικαιολογεί τόσες έντονες καταστροφές...

Edited by - Scripta Manent on 21/12/2011 02:34:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2011, 03:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Scripta Manent
Όχι δεν έχω ιδέα για το θέμα της Νεκράς Θάλασσας το οποίο θίγεις.

Πώ-πώωω!!!!

Το έγραψα πρίν 2 μέρες και τώρα το είδα.
Συγνώμη για την βιασύνη μου!

Μαύρη θάλασσα ήθελα να πώ και όχι Νεκρά.

Για τα υπόλοιπα θα τοποθετηθώ αργότερα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2011, 13:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
S.manent
Αυτό φυσικά δεν συνεπάγεται πως οι αποδείξεις αυτές υπάρχουν..

Σαφώς και δεν συνεπάγεται κάτι τέτοιο.
Θα μπορούσαμε όμως,αγαπητέ S.M,να πούμε το ίδιο και για τις ενδείξεις?


quote:
S.m
Έχεις σχηματίσει κάποια ολοκληρωμένη άποψη για το τι μπορεί να συνέβη την εποχή εκείνη; Θεωρείς δηλαδή βάσιμη τη περιγραφή του Πλάτωνα για την Ατλαντίδα όπως σώζεται; Γιατί έχω την εντύπωση πως γεωλογικά το τέλος της εποχής των παγετώνων δε δικαιολογεί τόσες έντονες καταστροφές...

Οχι βέβαια,η εποχή των παγετώνων και οι βίαιες μεταβολές που αυτή επιφέρει,δεν μπορούν να είναι υπεύθυνες,για τόσο "τρομακτικό" γεγονός,όπως η εξαφάνιση μιάς ηπείρου.
Είμαι θιασώτης δύο απόψεων.
Α.Η γεωλογική μεταβολή ευρείας κλίμακας,συνεπεία διάφορων παραγόντων,με κύρια αιτία την ρευστότητα του μάγματος και την απότομη διέγερσή του.[τα λέω εν συντομία,πιστεύω είναι εύκολο να καταλάβεις τα παρελειπόμενα].
Μια πολύ πιθανή αιτία,που αναφέρθηκε προ 10ετίας στον χώρο της αστροφυσικής και συνοδεύεται απο ενδείξεις,είναι η εξής.
Ομάδα του πανεπιστημίου του Μονάχου,ανακάλυψε στα βάθη του Ειρηνικού ωκεανού,ίχνη σιδήρου-60.Ο σίδηρος -60,είναι ο πυρήνας του ατόμου του σιδήρου με 34,αντι 30 νετρόνια.Το ισότοπο αυτο του σιδήρου,δεν υπάρχει στον πλανήτη μας.Ο μοναδικός τρόπος να βρεθεί εδω,είναι μια κοντινή έκρηξη υπερκαινοφανούς άστρου,σε μια απόσταση 100-400 έτη φωτός μακρυά.Μια τέτοια έκρηξη θα βομβάρδιζε την Γη με 15%-25% περισσότερη απο το κανονικό,κοσμική ακτινοβολία και για διάστημα πέραν των 100.000 ετών.
Η ακτινοβολία αυτή,θα ήταν ικανή να διεγείρει το μάγμα,και να προκαλέσει εξωπραγματικές αλλαγές στον φλοιό της Γης.Θα ήταν δυνατόν,"εν μια νυκτί" να βυθιστεί μια ήπειρος ή να αναδυθεί μια άλλη.
Αφού λοιπόν υπάρχουν αποδείξεις έκρηξης supernova στο κοντινό παρελθόν και σε κοντινή απόσταση,θα μπορούσε να ήταν η αιτία.
Τώρα θα ρωτήσει κάποιος:<<Μα καλά,έγινε έκρηξη υπερκαινοφανούς,και βύθισε την Ατλαντίδα πριν 12.000 χρόνια και δεν έχουμε αποδείξεις για ένα τέτοιο γεγονός?>>
Η έκρηξη του υπερκαινοφανούς μπορεί να έγινε πρίν 300-400.000 χρόνια και αρκετές δεκάδες χιλιάδες,η ακτινοβολία "χτυπούσε" την Γη,αυξημένη ώσπου πρίν απο 12.000,να έλαβε χώρα το γεγονός.Το μόνο αποδεικτικό στοιχείο,θα ήταν η ίδια η Ατλαντίδα και ο σίδηρος-60!!!

Β.Πυρηνική έκρηξη τεράστιας ισχύος και διάρκειας.Ας μην μιλήσουμε για Στοχευμένη έκρηξη,με κίνδυνο γελοιοποίησης,[βέβαια τίποτα δεν αποκλείεται ],αλλά για τυχαίο σπανιότατο γεγονός.Θα μπορούσε μια περιοχή,πλούσια σε ουράνιο και σε ισότοπά του,να διεγερθεί τυχαία και να προκαλέσει αλυσιδωτή αντίδραση σε μεγάλες διαδρομές,έως ότου επιβραδυνθεί,πάλι τυχαία λόγω πετρωμάτων γραφίτη και άλλων επιβραδυντών που θα συναντήσει στο δρόμο της.Ακραίο,αλλά όχι απίθανο.


quote:
S.m
Θα ήθελα να συμπληρώσω σε αυτά και τα μαμούθ της Σιβηρίας τα οποία κατά κάποιες αναφορές (την αξιοπιστία των οποίων δεν έχω ελέγξει) πέθαναν και μπήκαν στο πάγο εντελώς απότομα και μέσα σε διάστημα πολύ λίγων ημερών, αν όχι ωρών!

Ναι αυτό είναι πιθανόν να συμβεί.Υπάρχει και σχετική θεωρία της αντιστροφής του τυφώνα.Περιληπτικά θα σου δείξω,το πώς.
Στην μεσόσφαιρα της ατμόσφαιράς μας επικρατούν θερμοκρασίες απο -92 έως -150 Κελσίου.Ενας τυφώνας που θα λειτουργούσε αντίστροφα,δηλαδή αντι να σηκώνει και να περιδινίζει αντικείμενα απο την Γη,να φέρνει απο την μεσόσφαιρα το ψυχρό αέρα των -150 βαθμών,στην επιφάνεια.Τότε θα πάγωναν τα πάντα σε δευτερόλεπτα.Θεωρητικά μια "ομάδα" τέτοιων κυκλώνων θα μπορούσε να 'παγώσει' τις ΗΠΑ,απο ανατολική έως δυτική ακτή σε διάστημα λιγότερο απο 5 ώρες!!!
Απίθανα και ακραία σενάρια φίλε,αλλά δεν είναι αδύνατο να συμβούν κάτω απο ιδιάζουσες συνθήκες,έστω κι άν απαιτούν πληθώρα "συμπτώσεων"!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Scripta Manent
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2011, 17:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οχι βέβαια,η εποχή των παγετώνων και οι βίαιες μεταβολές που αυτή επιφέρει,δεν μπορούν να είναι υπεύθυνες,για τόσο "τρομακτικό" γεγονός,όπως η εξαφάνιση μιάς ηπείρου.
Είμαι θιασώτης δύο απόψεων.
Α.Η γεωλογική μεταβολή ευρείας κλίμακας,συνεπεία διάφορων παραγόντων,με κύρια αιτία την ρευστότητα του μάγματος και την απότομη διέγερσή του.[τα λέω εν συντομία,πιστεύω είναι εύκολο να καταλάβεις τα παρελειπόμενα].
Μια πολύ πιθανή αιτία,που αναφέρθηκε προ 10ετίας στον χώρο της αστροφυσικής και συνοδεύεται απο ενδείξεις,είναι η εξής.
Ομάδα του πανεπιστημίου του Μονάχου,ανακάλυψε στα βάθη του Ειρηνικού ωκεανού,ίχνη σιδήρου-60.Ο σίδηρος -60,είναι ο πυρήνας του ατόμου του σιδήρου με 34,αντι 30 νετρόνια.Το ισότοπο αυτο του σιδήρου,δεν υπάρχει στον πλανήτη μας.Ο μοναδικός τρόπος να βρεθεί εδω,είναι μια κοντινή έκρηξη υπερκαινοφανούς άστρου,σε μια απόσταση 100-400 έτη φωτός μακρυά.Μια τέτοια έκρηξη θα βομβάρδιζε την Γη με 15%-25% περισσότερη απο το κανονικό,κοσμική ακτινοβολία και για διάστημα πέραν των 100.000 ετών.
Η ακτινοβολία αυτή,θα ήταν ικανή να διεγείρει το μάγμα,και να προκαλέσει εξωπραγματικές αλλαγές στον φλοιό της Γης.Θα ήταν δυνατόν,"εν μια νυκτί" να βυθιστεί μια ήπειρος ή να αναδυθεί μια άλλη.
Αφού λοιπόν υπάρχουν αποδείξεις έκρηξης supernova στο κοντινό παρελθόν και σε κοντινή απόσταση,θα μπορούσε να ήταν η αιτία.
Τώρα θα ρωτήσει κάποιος:<<Μα καλά,έγινε έκρηξη υπερκαινοφανούς,και βύθισε την Ατλαντίδα πριν 12.000 χρόνια και δεν έχουμε αποδείξεις για ένα τέτοιο γεγονός?>>
Η έκρηξη του υπερκαινοφανούς μπορεί να έγινε πρίν 300-400.000 χρόνια και αρκετές δεκάδες χιλιάδες,η ακτινοβολία "χτυπούσε" την Γη,αυξημένη ώσπου πρίν απο 12.000,να έλαβε χώρα το γεγονός.Το μόνο αποδεικτικό στοιχείο,θα ήταν η ίδια η Ατλαντίδα και ο σίδηρος-60!!!

Β.Πυρηνική έκρηξη τεράστιας ισχύος και διάρκειας.Ας μην μιλήσουμε για Στοχευμένη έκρηξη,με κίνδυνο γελοιοποίησης,[βέβαια τίποτα δεν αποκλείεται ],αλλά για τυχαίο σπανιότατο γεγονός.Θα μπορούσε μια περιοχή,πλούσια σε ουράνιο και σε ισότοπά του,να διεγερθεί τυχαία και να προκαλέσει αλυσιδωτή αντίδραση σε μεγάλες διαδρομές,έως ότου επιβραδυνθεί,πάλι τυχαία λόγω πετρωμάτων γραφίτη και άλλων επιβραδυντών που θα συναντήσει στο δρόμο της.Ακραίο,αλλά όχι απίθανο.


Εξαιρετικά ενδιαφέρουσες οι δύο θεωρίες που προτείνεις, μου δίνουν σίγουρα υλικό για περισσότερη έρευνα. Δεν είμαι γεωλόγος και σίγουρα δεν έχω όσες γνώσεις απαιτούνται για να είμαι απόλυτα σωστός σε μια τέτοια κουβέντα. Πάντως το γεγονός πως ολόκληρος ο γήινος μανδύας βρίσκεται σε ρευστή κατάσταση και πως ολόκληρη η λιθόσφαιρα η οποία μάλιστα είναι κατακερματισμένη στις τεκτονικές πλάκες δεν είναι παρά μια λεπτή "φλούδα" που επιπλέει πάνω του, με βάζει σε σκέψεις...

quote:

Ναι αυτό είναι πιθανόν να συμβεί.Υπάρχει και σχετική θεωρία της αντιστροφής του τυφώνα.Περιληπτικά θα σου δείξω,το πώς.
Στην μεσόσφαιρα της ατμόσφαιράς μας επικρατούν θερμοκρασίες απο -92 έως -150 Κελσίου.Ενας τυφώνας που θα λειτουργούσε αντίστροφα,δηλαδή αντι να σηκώνει και να περιδινίζει αντικείμενα απο την Γη,να φέρνει απο την μεσόσφαιρα το ψυχρό αέρα των -150 βαθμών,στην επιφάνεια.Τότε θα πάγωναν τα πάντα σε δευτερόλεπτα.Θεωρητικά μια "ομάδα" τέτοιων κυκλώνων θα μπορούσε να 'παγώσει' τις ΗΠΑ,απο ανατολική έως δυτική ακτή σε διάστημα λιγότερο απο 5 ώρες!!!
Απίθανα και ακραία σενάρια φίλε,αλλά δεν είναι αδύνατο να συμβούν κάτω απο ιδιάζουσες συνθήκες,έστω κι άν απαιτούν πληθώρα "συμπτώσεων"!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Χωρίς να θέλω να ρίξω το επίπεδο της κουβέντας θυμάμαι πως μια ανάλογη (αρκετά έντονη μάλιστα) αναφορά υπήρχε και σε κάποια ταινία blockbuster του Χόλιγουντ (http://www.imdb.com/title/tt0319262/). Το αναφέρω αυτό γιατί υπάρχει η αρκετά διαδεδομένη άποψη πως το Χόλιγουντ διαθέτει γνώσεις που δε βγαίνουν προς τα έξω και πως κάποια από αυτά περνάνε σαν "σενάρια" για να προετοιμάζεται ο κόσμος.

Παρόλα αυτά στην ιστορία με τα μαμούθ κάτι δε μου κολλάει. Όπως έχω ακούσει εγώ την ιστορία με τα μαμούθ, υποτίθεται πως το φαγητό από τη χλωρίδα της περιοχής που βρέθηκε στα στομάχια τους, (τουλάχιστον πήγαν χορτάτα :) δε θα μπορούσε να ευδοκιμεί στη Σιβηρία και άρα συνάγεται το συμπέρασμα πως η Σιβηρία πριν από αυτό δεν ήταν παγωμένη έρημος και τούνδρα, αλλά είχε πολύ πιο εύκρατο κλίμα! Μήπως το σύστημα των κυκλώνων όπως το περιγράφεις δεν είναι απλά ένα (πολύ) ακραίο καιρικό φαινόμενο αλλά αλλάζει και το κλίμα της περιοχής που χτυπάει μόνιμα;

Σχετικά με τη Μαύρη Θάλασσα πράγματι έχω ακούσει και εγώ αρκετά. Τίποτα όμως που να πηγαίνει τόσο πίσω (10.000-12.000 χρόνια πριν). Υποτίθεται πως εκεί ο κακός χαμός έγινε 6-8.000 χρόνια πριν όταν πλημμύρισαν τα στενά και τα νερά εισέβαλαν στη Μαύρη θάλασσα η οποία μέχρι τότε ήταν λίμνη. Υποτίθεται λοιπόν, πως υπάρχουν πολλά κατάλοιπα παλιών πολιτισμών στη παλιά ακτογραμμή της "λίμνης" αλλά της εποχής που αναφέρω (χοντρά χοντρά γύρω στο 4-6.000 πΧ). Για παλιότερα δεν είχα ακούσει κάτι, αλλά τώρα που το λες και το ξανασκέφτηκα είναι σίγουρο πως από τη λήξη της εποχής των παγετώνων και μετά το επίπεδο των νερών γενικά ανέβαινε άρα η συγκεκριμένη τοποθεσία μπορεί να είχε και άλλες πιο εσωτερικές ακτογραμμές με κατάλοιπα ακόμα παλαιότερων πολιτισμών. Θα το ψάξω καλύτερα και αν βρω κάτι ενδιαφέρον θα επανέλθω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2011, 14:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο μοναδικός τρόπος να βρεθεί εδω,είναι μια κοντινή έκρηξη υπερκαινοφανούς άστρου,σε μια απόσταση 100-400 έτη φωτός μακρυά.Μια τέτοια έκρηξη θα βομβάρδιζε την Γη με 15%-25% περισσότερη απο το κανονικό,κοσμική ακτινοβολία και για διάστημα πέραν των 100.000 ετών.

Πρώτον, δεν υπάρχει pulsar 100-400 έτη φωτός μακριά, το οποίο να έχει εκραγεί τόσο σύντομα στην ιστορία της γης. Μιλάμε ίσως για πέρα των 300.000 ετών...
Δεύτερον, εάν υπήρχε τόσο μεγάλη ακτινοβολία θα σκότωνε ένα μέρος της ζωής πάνω στη γη...
Τρίτον δεν θα είχαμε τόσο μεγάλο χρονικό εύρος ακτινοβολίας. Η έκρηξη γίνεται και πάπαλα. Δεν είναι σαπουνόπερα για να την κρατήσουμε 300.000 χρόνια επειδή έτσι μας συμφέρει...
Τέταρτον, δεν είναι δυνατόν η ακτινοβολία να ερεθίσει το μάγμα. Για να καταλάβετε το μέγεθος αυτής της γελοίας ιδέας: βάλτε ένα τοίχο ανάμεσα στον ήλιο και σε εσάς - νιώθετε καθόλου της ακτινοβολία του ήλιου; Εά λοιπόν δεν σας καίει ο ήλιος, πως στα κομμάτια θα ερεθιστεί το μάγμα;
Πέμπτον, δεν μπορεί σε μία νύχτα να αναδυθεί ή να χαθεί μία ήπειρος σε ένα πλανήτη. Υπάρχει μία ολόκληρη φυσική πίσω από την γη. Φανταστείτε μόνο τι έγινε με το σεισμό της Ινδονησίας και το τσουνάμι που ακολούθησε. Μία εξαφάνιση ηπείρου, θα εξαφάνιζε όλη τη ζωή πάνω στον πλανήτη και θα έστελνε σε άλλη τροχιά την γη...
Έκτον, ρώτησε κανείς το ισότοπο του σιδήρου πόσο καιρό είναι εκεί στον πάτο της θάλασσας; Όχι τίποτα άλλο, αλλά γιατί ο χρόνος ημιζωής του είναι 2,6 εκατομμύρια χρόνια και μπορεί να βρίσκεται εκεί είτε από ένα μετεωρίτη, είτε από την αρχή της δημιουργίας της γης...

Αλήθεια ΝΙΚΟΜΑΧΕ, πως σπούδασες φυσική; Διαβάζοντας κόμιξ;;;

βέβαια τίποτα δεν αποκλείεται
Όπως δεν αποκλείεται να υπάρχουν και τα στρουμφάκια και να τα κυνηγάει ακόμα ο Δρακουμέλ. Εντάξει, όποιος διαβάζει πολλά κόμιξ, μπορεί να πιστεύει ότι θέλει...

quote:
Στην μεσόσφαιρα της ατμόσφαιράς μας επικρατούν θερμοκρασίες απο -92 έως -150 Κελσίου.Ενας τυφώνας που θα λειτουργούσε αντίστροφα,δηλαδή αντι να σηκώνει και να περιδινίζει αντικείμενα απο την Γη,να φέρνει απο την μεσόσφαιρα το ψυχρό αέρα των -150 βαθμών,στην επιφάνεια.Τότε θα πάγωναν τα πάντα σε δευτερόλεπτα.Θεωρητικά μια "ομάδα" τέτοιων κυκλώνων θα μπορούσε να 'παγώσει' τις ΗΠΑ,απο ανατολική έως δυτική ακτή σε διάστημα λιγότερο απο 5 ώρες!!!

Αααα....
Ρε ΝΙΚΟΜΑΧΕ, υπάρχει φαινόμενο στη γη, και δεν το είχαμε πάρει χαμπάρι; Η το έχεις δει σε κάποια ταινία και το ξεφουρνήζεις;
Λοιπόν το παραπάνω είναι απλός θεωρία.
Δεν είναι όμως θεωρία το ότι υπάρχει περίπτωση να πέσει η θερμοκρασία σε συγκεκριμένα μέρη πολλούς βαθμούς σε μία ημέρα. Πόσους; Έχουμε μετρήσει και πάνω από 20 βαθμούς. Στην Σιβηρία αυτό θα ήταν θάνατος σε μερικές περιπτώσεις. Π.χ. για μικρά σε ηλικία ζώα ή για αποκομμένα σε δύσκολες περιοχές ζώα.
Για αυτό άλλωστε και βρίσκουμε μεμονωμένα άτομα παγωμένα και όχι ομάδες από μαμούθ. Και φυσικά θα πρέπει να κατανοήσουμε το εξής: τα άτομα αυτά των μαμούθ δεν είναι μέσα σε πάγο ή χιόνι - είναι παγωμένα μέσα στο έδαφος. Σε ένα σιβηριανό έδαφος που μένει μόνιμα παγωμένο...
Από την άλλη όμως υπάρχουν σημεία στην Σιβηρία που απλά βρίθουν από οστά μαμούθ. Άρα ανά χρονιές είχαμε ανά περιοχή, απότομη πτώση της θερμοκρασίας κάτι που συμβαίνει και σήμερα στη Σιβηρία...

quote:
δε θα μπορούσε να ευδοκιμεί στη Σιβηρία και άρα συνάγεται το συμπέρασμα πως η Σιβηρία πριν από αυτό δεν ήταν παγωμένη έρημος και τούνδρα, αλλά είχε πολύ πιο εύκρατο κλίμα! Μήπως το σύστημα των κυκλώνων όπως το περιγράφεις δεν είναι απλά ένα (πολύ) ακραίο καιρικό φαινόμενο αλλά αλλάζει και το κλίμα της περιοχής που χτυπάει μόνιμα;

Αυτό δυστυχώς είναι ακόμα ένα παραμύθι από τους γνωστούς λαλημένους.
Το μαμούθ των βόρειων χωρών, είχαν εξελιχτεί για να ζουν μέσα στο κρύο και για να καταναλώνουν συγκεκριμένη τροφή. Ακόμα και σήμερα υπάρχουν περιοχές στη Σιβηρία στις οποίες μπορούν να τραφούν χιλιάδες μαμούθ.
Γιατί όμως;
Γιατί η Σιβηρία δεν ήταν έτσι πριν από μερικές χιλιάδες χρόνια.
Δεν υπήρχαν τα δάση που την καλύπτουν σήμερα.
Αυτά ήρθαν αργότερα με την άνοδο της θερμοκρασίας.
Επίσης υπήρχε πολύ διαφορετική πανίδα: η τροφή και το ζώο που την τρώει είναι άμεσα συνδεδεμένα. Εάν εξαφανιστεί το ζώο, εξαφανίζεται και η τροφή. Και αυτό έγινε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2011, 16:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA

Aν όλο το αναγνωστικό κοινό κοινό του φόρουμ,ήταν φυσικοί,δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να απαντήσω.

Θα έβλεπαν αμέσως την ημιμάθειά σου και την σκοπούμενη διαστρέβλωση των γραπτών μου.

Ας δούμε λοιπόν ποιός έμαθε φυσική απο κόμικς!!

Λές

quote:
oannhsea
Πρώτον, δεν υπάρχει pulsar 100-400 έτη φωτός μακριά, το οποίο να έχει εκραγεί τόσο σύντομα στην ιστορία της γης. Μιλάμε ίσως για πέρα των 300.000 ετών..

Αυτό το λές για επίδειξη γνώσεων?
Κοίτα τι είπα εγω:

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Η έκρηξη του υπερκαινοφανούς μπορεί να έγινε πρίν 300-400.000 χρόνια και αρκετές δεκάδες χιλιάδες,η ακτινοβολία "χτυπούσε" την Γη,

Αν ήσουν καλός αναγνώστης και πάνω απο όλα γνώστης δεν έκανες αυτή την 'πατάτα".

πάμε για τις άλλες:

quote:
oannhsea
Δεύτερον, εάν υπήρχε τόσο μεγάλη ακτινοβολία θα σκότωνε ένα μέρος της ζωής πάνω στη γη...

Είπα πουθενά ότι δεν το σκότωσε?

quote:
osannhsea
Τρίτον δεν θα είχαμε τόσο μεγάλο χρονικό εύρος ακτινοβολίας. Η έκρηξη γίνεται και πάπαλα. Δεν είναι σαπουνόπερα για να την κρατήσουμε 300.000 χρόνια επειδή έτσι μας συμφέρει..

Μέγα λάθος.Η ακτινοβολία μπορεί να κρατήσει χιλάδες χρόνια.Ανοιξε ένα βιβλίο φυσικής και θα το δείς μόνος.Δεν θα χρονοτριβήσω να σου το αναλύσω εδώ.Μόνο λάβε υπ'όψιν το είδος της ακτινοβολίας που θα εξηγήσω πιο κάτω.

quote:
oannhsea
Τέταρτον, δεν είναι δυνατόν η ακτινοβολία να ερεθίσει το μάγμα. Για να καταλάβετε το μέγεθος αυτής της γελοίας ιδέας: βάλτε ένα τοίχο ανάμεσα στον ήλιο και σε εσάς - νιώθετε καθόλου της ακτινοβολία του ήλιου; Εά λοιπόν δεν σας καίει ο ήλιος, πως στα κομμάτια θα ερεθιστεί το μάγμα;

Γελοία ιδέα OANNHSEA?
Ναι όντως γελοία για σένα και για όποιον άλλο σκέφθηκε,ότι εδω μιλάω για την ηλιακή ακτινοβολία.

Ξέρεις πώς λέγεται η ακτινοβολία supernova,φίλτατε ΟΑΝΝΗΣΕΑ? [φίλτατος είσαι πραγματικά,ασχέτως λεκτικών διαξιφισμών]!

Λέγεται κοσμική ακτινοβολία.Ουδεμία σχέση με το παράδειγμα του Ηλιου,που με προφανη ημιμάθεια ,παρέθεσες.Βέβαια στην ηλιακή εμπεριέχονται και τμήματα της κοσμικής,αλλά οχι αυτα για τα οποία λεω αμέσως μετα.
Η κοσμική ακτινοβολία είναι σωματίδια υψηλών ενεργειών,της οποίας ενα μόνο σωματίδιο έχει ενέργεια ακόμη και 10 στην 20στή eV.Βέβαια δεν χρειάζεται να αναλύσω την δύναμη αυτής της ενέργειας.Αρκεί μόνο να πώ,ότι τίποτα στις γνώσεις μας δεν πλησιάζει κάν αυτη την ενέργεια.
Μια δέσμη κοσμικής ακτινοβολίας περιέχει ολόκληρους πυρήνες ατόμων,πυρήνες ηλίου και ακτινοβολία γ.
Η κοσμική ακτινοβολία OANNHSEA,διαπερνάει την ΓΗ και συνεχίζει το "ταξίδι" της.Και ναι,οι υψηλές ενέργειες μπορούν να διεγείρουν το μάγμα,σε συνδυασμό με την πυκνότητά του και την αντίδρασή του.

Μια έκρηξη υπερκαινοφανούς,σε απόσταση μικρότερη των 100 ετων φωτός και με μάζα 50 φορές την ηλιακή,μπορεί να αλλάξει την σύσταση της ύλης,όπως την γνωρίζουμε σήμερα!!!
Πόσο μάλλον να προκαλέσει ανακατατάξεις του φλοιού!!


quote:
OANNHSEA
Πέμπτον, δεν μπορεί σε μία νύχτα να αναδυθεί ή να χαθεί μία ήπειρος σε ένα πλανήτη. Υπάρχει μία ολόκληρη φυσική πίσω από την γη. Φανταστείτε μόνο τι έγινε με το σεισμό της Ινδονησίας και το τσουνάμι που ακολούθησε. Μία εξαφάνιση ηπείρου, θα εξαφάνιζε όλη τη ζωή πάνω στον πλανήτη και θα έστελνε σε άλλη τροχιά την γη...

Σίγουρα εδώ φαίνεται ο αναγνώστης των κόμικς.
Και η προσπάθεια διαστρέβλωσής σου.
Το,εν μια νυκτί,είναι ξεκάθαρο ότι δείχνει,την συντομία του χρόνου,που χρειάζεται ένα τέτοιο γεγονός και δεν σημαίνει κυριολεκτικά << σε μια νύκτα>..

Μια εξαφάνιση ηπείρου θα άλλαζε την τροχιά,έτσι?Γιατι OANNHSEA?
Που θα πήγαινε η ήπειρος? Στον Α του Κενταύρου?
Το κενό που θα δημιουργηθεί απο μια τέτοια μεταβολή,θα καλυφθεί απο άλλη γη ή απο θάλασσα,δεν θα αλλάξει τίποτα αγαπητέ,εκτός κι άν γίνει βίαια,με απώλεια τμημάτων στο διάστημα!Κάτι που δεν είπα πουθενά!

quote:
ΟΑΝΝΗSEA
Έκτον, ρώτησε κανείς το ισότοπο του σιδήρου πόσο καιρό είναι εκεί στον πάτο της θάλασσας; Όχι τίποτα άλλο, αλλά γιατί ο χρόνος ημιζωής του είναι 2,6 εκατομμύρια χρόνια και μπορεί να βρίσκεται εκεί είτε από ένα μετεωρίτη, είτε από την αρχή της δημιουργίας της γης...

Και πάλι λάθος.Σου ξέφυγε μια "μικρή" λεπτομέρεια.
Ο σίδηρος-60 έχει χρόνο υποδιπλασιασμού τα 1,5 εκατ.χρόνια.Ξέρεις τι σημαίνει αυτο OANNHSEA?
Σημαίνει οτι άν για παράδειγμα έχεις σε ενα κουτι 1000gr σιδήρου-60,σε 1,5 εκατ.χρόνια θα έχεις 500gr σιδήρου-60.Το υπόλοιπο θα έχει μετατραπεί σε κοβάλτιο!!

Επομένως κανείς δεν μπορεί να ξέρει άν ενας βράχος σιδήρου-60,είναι το αρχικό κομμάτι ή βρίσκεται σε κάποιο απο τα στάδια υποδιπλασιασμού του.Μπορεί να ευρίσκεται στη θέση του μερικά εκατομμύρια έτη,αλλά μπορεί και μερικές χιλιάδες.

quote:
OANNHSEA
Αααα....
Ρε ΝΙΚΟΜΑΧΕ, υπάρχει φαινόμενο στη γη, και δεν το είχαμε πάρει χαμπάρι; Η το έχεις δει σε κάποια ταινία και το ξεφουρνήζεις;
Λοιπόν το παραπάνω είναι απλός θεωρία.

Σώπα βρε OANNHSEA!!Περί θεωρίας πρόκειται?
Κοίτα τι είπα εγω:

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Ναι αυτό είναι πιθανόν να συμβεί.Υπάρχει και σχετική θεωρία της αντιστροφής του τυφώνα.

Υπάρχει σχετική θεωρία ,είπα.
Οσο για ταινίες,επειδή δεν είμαι σινεφιλ,δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοια ταινια και ήθελα να ευχαριστήσω τον Scripta mannent,που την παρέθεσε.
ομολογώ οτι εξεπλάγην,με τις "προφητικές" ταινίες του Χόλυγουντ.Αυτη η ταινία βασίζεται στην θεωρία που λέμε.


quote:
OANNHSEA
Αυτό δυστυχώς είναι ακόμα ένα παραμύθι από τους γνωστούς λαλημένους.
Το μαμούθ των βόρειων χωρών, είχαν εξελιχτεί για να ζουν μέσα στο κρύο και για να καταναλώνουν συγκεκριμένη τροφή. Ακόμα και σήμερα υπάρχουν περιοχές στη Σιβηρία στις οποίες μπορούν να τραφούν χιλιάδες μαμούθ.
Γιατί όμως;
Γιατί η Σιβηρία δεν ήταν έτσι πριν από μερικές χιλιάδες χρόνια.
Δεν υπήρχαν τα δάση που την καλύπτουν σήμερα.

Δεν είμαι ειδικός και δεν θα τοποθετηθώ.
Ομως μια ευλογη απορία,σύμφωνα με τα γραπτά σου.
Αν δεν υπήρχαν δάση,όπως λές,τι στο καλό έκαναν τα μαμούθ εκεί?
Το ότι πάγωσαν ξαφνικά και πέθαναν ομαδικά,αποδεικνύεται απο τις τροφές στο στομάχι τους.Αυτός ο ομαδικός θάνατος προυποθέτει ένα μεγάλο γεγονός ευρείας κλίμακας.

Τελειώνοντας OANNHSEA,δεν ξέρω τι είναι αυτο που σε παρεκίνησε να φερθείς με αυτον τον τρόπο,αλλά υποψιάζομαι.Προφανώς σε ενοχλεί,που αφήνω μια "κερκόπορτα",να έχουν κάποια πράγματα και άλλη εξήγηση,πέραν της αμιγώς επιστημονικής!
Γιατί ρε φίλε,να το αποκλείσω?
Ασε με να έχω αυτη την άποψη και ας μην την ασπάζεσαι!
Μη λοιδωρείς όμως,άνευ λόγου και αιτίας.Δείχνει εμπάθεια.
Αυτα και καλές γιορτές.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 24/12/2011 17:08:47

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 24/12/2011 17:10:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2011, 13:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ,
Εάν το φόρουμ είχε φυσικούς δεν θα ήσουν εδώ, γιατί θα τα άκουγες από όλους...
Λοιπόν:
quote:
Κοίτα τι είπα εγω:
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Η έκρηξη του υπερκαινοφανούς μπορεί να έγινε πρίν 300-400.000 χρόνια και αρκετές δεκάδες χιλιάδες,η ακτινοβολία "χτυπούσε" την Γη,

Πρώτον Εάν έγινε πριν από 300.000 χρόνια, δεν θα υπήρχε η ανάγκη να μιλάμε για πολιτισμό.
Το ανθρωποειδές πριν από τον Νεάτερνταλ θα έκανε τον πολιτισμό, ή οι Ελ από τον Σείριο;;;
Δεύτερον, καμία ακτινοβολία από ένα άστρο δεν κρατάει μερικές δεκάδες χιλιάδες χρόνια, εκτός εάν το άστρο είναι πολύ κοντά στον πλανήτη. Με λίγα λόγια θα μπορούσε να ισχύει εάν το άστρο ήταν σε μερικά έτη φωτός μακριά. Αλλά...
Τρίτον, το πιο κοντινό μας pulsar είναι περίπου 280 έτη φωτός μακριά και η έκρηξη του έγινε πριν από τουλάχιστον 300.000 χρόνια..
Τι έκπληξη έ;
Μμμμ...
Με λίγα λόγια δεν έχεις καταλάβει τι διαβάζεις, για αυτό γράφεις και το παρακάτω:
quote:
Μέγα λάθος.Η ακτινοβολία μπορεί να κρατήσει χιλάδες χρόνια.Ανοιξε ένα βιβλίο φυσικής και θα το δείς μόνος.Δεν θα χρονοτριβήσω να σου το αναλύσω εδώ.Μόνο λάβε υπ'όψιν το είδος της ακτινοβολίας που θα εξηγήσω πιο κάτω.

Μα εάν ήταν δυνατόν η ακτινοβολία ενός καταρρέοντος άστρου να σκοτώνει στα 280 έτη φωτός, δεν θα υπήρχε ζωή στο σύμπαν!!!
Με λίγα λόγια η θεωρία σου μπάζει τα νερά που έμπαζε και ο Τιτανικός - ενώ ήταν στον πάτο της θάλασσας...

Άρα πίασε να διαβάσεις σωστά αστρονομία, αστροφυσική και βιολογία και άφησε τις θεωρίες των ψυχασθενών...

quote:
oannhsea
Δεύτερον, εάν υπήρχε τόσο μεγάλη ακτινοβολία θα σκότωνε ένα μέρος της ζωής πάνω στη γη...
Είπα πουθενά ότι δεν το σκότωσε?

Εεεπππππ,
Παγιδούλα σου έβαλα... ΧΕ... Και τσίμπησες...
Εφόσον λοιπόν τα σκότωσε για βάλε ένα λίνκ που να λέει ότι όντως υπήρχε μία τέτοια εξαφάνιση ζώων στα χρονικά όρια που συζητάμε...
Βλέπεις η εξαφάνιση ενός μεγάλου τμήματος του ζωικού πληθυσμού φαίνεται αμέσως από τα απολιθώματα...
Να περιμένουμε το λίνκ;

quote:
Λέγεται κοσμική ακτινοβολία.Ουδεμία σχέση με το παράδειγμα του Ηλιου,που με προφανη ημιμάθεια ,παρέθεσες.Βέβαια στην ηλιακή εμπεριέχονται και τμήματα της κοσμικής,αλλά οχι αυτα για τα οποία λεω αμέσως μετα.

Και τώρα αρχίζουμε την σκληρή φυσική...
Πρώτα θα πρώτα θα πρέπει να αφαιρέσουμε την κοσμική ακτινοβολία του γαλαξία από την συζήτηση, όπως μαύρες τρύπες.
Μετά:
Από εδώ λοιπόν, για να μην πιάνουμε βαρβάτα ακατανόητα κείμενα:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmic_ray
Μπορεί ο κάθε ένας που ξέρει αγγλικά να δει ότι:
quote:
About 89% of cosmic rays are simple protons or hydrogen nuclei, 10% are helium nuclei or alpha particles, and 1% are the nuclei of heavier elements. These nuclei constitute 99% of the cosmic rays. Solitary electrons (much like beta particles, although their ultimate source is unknown) constitute much of the remaining 1%.

Με λίγα λόγια, είναι όντως ακτινοβολία που μπορεί να την σταματήσει ένας τοίχος !!!
Και φυσικά, εάν είχε συμβεί ένα παρόμοιο συμβάν η επιφάνεια της γη θα είχε ήδη εξαφανισθεί σαν αέριο πλάσματος...
Βέβαια το άρθρο γράφει και άλλα ωραία, όπως ότι ότι ευθύνονται για την αλλαγή των συνθηκών της ατμόσφαιρας, για την οποία όμως ξέρουμε ότι ήταν σταθερή για τα τελευταία τουλάχιστον 100.000 χρόνια...
Άρα για τουλάχιστον 100.000 χρόνια, η θεωρία σου δεν ισχύει...

Πάμε παρακάτω...

quote:
Η κοσμική ακτινοβολία OANNHSEA,διαπερνάει την ΓΗ και συνεχίζει το "ταξίδι" της.

Ααααα....
Για αυτό γράφει το κείμενο που παρέθεσα:
quote:
Cosmic rays collide with the nuclei of atmospheric gases, producing a shower of, among others, pions and kaons, that decay into muons. These muons are able to reach the surface of the Earth, and even penetrate for some distance into shallow mines.

Θα διασχίζουν την γη και ύστερα θα γυρνάνε να εγκατασταθούνε!!!
Χεχεχε...

Δεν έχεις καταλάβει μέχρι τώρα, ότι μπερδεύεις την κοσμική ακτινοβολία χαμηλής ενέργειας με την γαλαξιακή ακτινοβολία υψηλής ενέργειας;
Ξαναπιάσε τα βιβλία της αστρονομία και αστροφυσικής....

quote:
Μια εξαφάνιση ηπείρου θα άλλαζε την τροχιά,έτσι?Γιατι OANNHSEA?
Που θα πήγαινε η ήπειρος? Στον Α του Κενταύρου?
Το κενό που θα δημιουργηθεί απο μια τέτοια μεταβολή,θα καλυφθεί απο άλλη γη ή απο θάλασσα,δεν θα αλλάξει τίποτα αγαπητέ,εκτός κι άν γίνει βίαια,με απώλεια τμημάτων στο διάστημα!Κάτι που δεν είπα πουθενά!

Το ότι αλλάξαμε τροχιά ακόμα και από τον σεισμό της Ινδονησίας δεν σου έφτασε καν στα ώτα...
Το ότι οι ήπειροι είναι πάνω σε τεκτονικές πλάκες το έχει τουλάχιστον πιάσει ο ένας σου ους;
Άρα θα πρέπει όλη η τεκτονική πλάκα να σηκωθεί ή να βυθιστεί για να συμβεί το ίδιο σε μία ήπειρο!!! Αυτό είναι απόλυτα λογικό για σένα, ε;;;
Και το μάγμα που βρίσκεται από κάτω από τις τεκτονικές πλάκες, σε δυναμική ισορροπία, τι θα γίνει; θα εξαφανιστεί στο σύμπαν;
Έχεις καταλάβει πόσο μάγμα πρέπει να βγει στην επιφάνεια όταν καταποντιστεί μία ήπειρος;;;
Με λίγα λόγια εάν συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο, οι εκρήξεις από το Κρακατόα, ή το όρος Αγία Ελένη θα είναι φωτιά από σπίρτο μέσα σε πυρκαγιά ξυλουργείου!!! Να πως θα αλλάζαμε τροχιά και αυτό θα φαινόταν...

Από την άλλη βέβαια, δεν μπορείς να μου δείξεις ούτε μία τεκτονική πλάκα που να σηκώθηκε ή να καταβυθίστηκε τα τελευταία 1.000.000 χρόνια...
Η να περιμένω μία φωτογραφία που να το δείχνει;;;

quote:
Επομένως κανείς δεν μπορεί να ξέρει άν ενας βράχος σιδήρου-60,είναι το αρχικό κομμάτι ή βρίσκεται σε κάποιο απο τα στάδια υποδιπλασιασμού του.Μπορεί να ευρίσκεται στη θέση του μερικά εκατομμύρια έτη,αλλά μπορεί και μερικές χιλιάδες.

Αυτό ακριβώς έγραψα!!!
Ότι δεν ξέρεις το πότε πήγε ή το πως βρέθηκε εκεί ο σίδηρος 60 και άρα δεν έχεις το δικαίωμα να τον χρησιμοποιείς σαν αποδεικτικό στοιχείο!!!
Αλλά εσύ δεν το κατάλαβες και συνεχίζεις, λες και 1,5 εκατομμύρια χρόνια είναι τσίχλες στο περίπτερο!!!

quote:
Οσο για ταινίες,επειδή δεν είμαι σινεφιλ,δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοια ταινια και ήθελα να ευχαριστήσω τον Scripta mannent,που την παρέθεσε.
ομολογώ οτι εξεπλάγην,με τις "προφητικές" ταινίες του Χόλυγουντ.Αυτη η ταινία βασίζεται στην θεωρία που λέμε.

Και η οποία θεωρία όμως δεν γίνεται δεκτή από πολλούς επιστήμονες για ένα απλό λόγο:
Τα πειράματα έδειξαν ότι η ενέργεια που χρειάζεται να ξεκινήσει κάτι τέτοιο είναι το 1/4 της ενέργειας που βρίσκεται στην ατμόσφαιρα της γης!!! Που θα βρεί τόση ενέργεια μόνο ένα φαινόμενο;
Ύστερα υπάρχει και κάτι άλλο: το ότι ο ψυχρός αέρας των άνω στρωμάτων θα απορροφά την ενέργεια της δίνης και άρα η δίνη θα σταματήσει μέσα σε λίγα λεπτά. Η δίνη του τυφώνα που ξέρουμε παίρνει ενέργεια από την γη και την πάει ψηλά, αλλά παρόλα αυτά, η διατήρηση της είναι το πολύ 1 ώρα...
Άρα όταν έχουμε μία θεωρία των 10 ετών, καλό είναι να βλέπουμε και την εξέλιξης της στα 10 αυτά χρόνια, πριν την ενστερνιστούμε...

quote:
Αν δεν υπήρχαν δάση,όπως λές,τι στο καλό έκαναν τα μαμούθ εκεί?
Το ότι πάγωσαν ξαφνικά και πέθαναν ομαδικά,αποδεικνύεται απο τις τροφές στο στομάχι τους.Αυτός ο ομαδικός θάνατος προυποθέτει ένα μεγάλο γεγονός ευρείας κλίμακας.

Αχ τα νεύρα μου...
α) Τα μαμούθ δεν ήταν ζώα των δασών!!!
Ήταν ζώα των πεδιάδων - για αυτό είχαν και τριποδισμό και εξ ου και το μέγεθος τους...
β) Δεν πέθαναν ομαδικά!!! Αυτό είναι παρανόηση από κάποιους άλλους παραμυθολόγους. Π.χ. το όνομα τους: η λέξη μαμούτ είναι των νομάδων που βρίσκονταν πάνω από την σημερινή Μαντζουρία και σημαίνει τυφλοπόντικας. Γιατί πολύ απλά πίστευαν ότι μια και βρίσκουνε τους χαυλιόδοντες και τα κρανία αυτά στο χώμα, θα έπρεπε να ανήκουν σε γιγάντιους τυφλοπόντικες!!!
γ) Απόδειξη για αυτό είναι οι "χώροι ομαδικού θανάτου" των μαμούθ. Έρευνες C14 έδειξαν ότι τα μαμούθ που ήταν εκεί, είχαν χρονική διαφορά μέχρι και 1500 ετών!!!
Πρέπει να το καταλάβετε ότι δεν είναι σπάνιο σε μία περιοχή όπως η Σιβηρία, η οποία ήταν λιβάδια εκείνη την εποχή, να πέσει η θερμοκρασία μερικούς δεκάδες βαθμούς σε ένα βράδυ, από μία χιονοθύελλα.
Αυτό το έχουμε δει και στα τελευταία 2.000 χρόνια, που έχουμε ανακαλύψει "ομαδικούς τάφους" από μοσχοβόδια στην Γροιλανδία ή στον Καναδά. Εδώ μπορούμε να βάλουμε και τις "περίεργες" εξαφανίσεις ή καλύτερα τις τεράστιες μεταπτώσεις στον πληθυσμό των Ίννουιτ...
Τέλος, καταλάβετε το: τα μαμούθ που έχουμε βρει είναι παγωμένα, όχι μέσα σε πάγο ή σε χιόνι, αλλά μέσα στη γη... Θάφτηκαν με λίγα λόγια όταν πέθαναν και λόγω του ότι η γη εκεί πάνω είναι παγωμένη όλο το χρόνο, έμειναν ανέπαφα...

quote:
Ασε με να έχω αυτη την άποψη και ας μην την ασπάζεσαι!
Μη λοιδωρείς όμως,άνευ λόγου και αιτίας.Δείχνει εμπάθεια.

Α μπράβο το έπιασες...
Λυπάμαι, αλλά τα πάντα είναι επιστήμη...
Δεν επιτρέπεται να έχεις μία μη επιστημονική άποψη, γιατί αυτό απλά καταστρέφει την ίδια την ύπαρξη της αλήθειας.
Π.χ. Κάποιοι πιστεύουν ακόμα ότι η γη είναι επίπεδη. Να τους επιτρέψουμε να το διδάσκουν αυτό στα σχολεία όπως θέλουν και πασχίζουν να το κάνουν; Αυτό είναι σκοταδισμός ψυχασθενών, δεν είναι αλήθεια...

Καλές γιορτές...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2011, 15:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΑΝΝΗΣΕΑ

Αλλα λέω,άλλα καταλαβαίνεις και το χειρότερο,άλλα λές!

quote:
ΟΑΝΝΗΣΕΑ
Δεύτερον, καμία ακτινοβολία από ένα άστρο δεν κρατάει μερικές δεκάδες χιλιάδες χρόνια, εκτός εάν το άστρο είναι πολύ κοντά στον πλανήτη. Με λίγα λόγια θα μπορούσε να ισχύει εάν το άστρο ήταν σε μερικά έτη φωτός μακριά. Αλλά...

Μα τι βλακείες είναι αυτές?
Και εκατοντάδες χιλιάδες μπορεί να κρατάει.

quote:
ΟΑΝΝΗΣΕΑ

Μα εάν ήταν δυνατόν η ακτινοβολία ενός καταρρέοντος άστρου να σκοτώνει στα 280 έτη φωτός, δεν θα υπήρχε ζωή στο σύμπαν!!!


Δεν μας βάζεις και το κομάτι που λέω ότι η ακτινοβολία σκοτώνει τους ανθρώπους και εξαφανίζει τον πολιτισμό?
Αλλοιώς είσαι διαστρεβλωτής συκοφάντης με όλη την σημασία της λέξης.
Αυτα είναι δικά σου λόγια και οχι δικά μου.

quote:
ΟΑΝΝΗΣΕΑ

Εεεπππππ,
Παγιδούλα σου έβαλα... ΧΕ... Και τσίμπησες...
Εφόσον λοιπόν τα σκότωσε για βάλε ένα λίνκ που να λέει ότι όντως υπήρχε μία τέτοια εξαφάνιση ζώων στα χρονικά όρια που συζητάμε...
Βλέπεις η εξαφάνιση ενός μεγάλου τμήματος του ζωικού πληθυσμού φαίνεται αμέσως από τα απολιθώματα...
Να περιμένουμε το λίνκ;


Παγίδα εσυ σε μένα?πολύ αστείο!
Πάλι διαστρεβλώνεις τα συμφραζόμενα με δικά σου νοήματα.
Ουδέποτε ανέφερα οτι η κοσμική ακτινοβολία σκοτώνει μαζικά πληθυσμούς.
Εσύ είπες πρώτος οτι θα εξαφάνιζε την ζωή.
και σου απάντησα,οτι δεν είπα πουθενα άν "σκότωσε",ούτε οτι δεν σκότωσε.Πολύ απλά,δεν αναφέρθηκα καθόλου σε οργανικές απώλειες.
Κουτοπονηριά ΟΑΝΝΗΣΕΑ!!

quote:
ΟΑΝΝΗΣΕΑ
Και τώρα αρχίζουμε την σκληρή φυσική...
Πρώτα θα πρώτα θα πρέπει να αφαιρέσουμε την κοσμική ακτινοβολία του γαλαξία από την συζήτηση, όπως μαύρες τρύπες.

Ρε συ,πόσα θές να μας τρελάνεις?[ωραία έκφραση,γεμάτη νόημα!!]
Την βικιπαίδεια βρε?
Σωματιδιακή φυσική στην βικιπαίδεια?
Ξέρεις τι είδους σωματίδια και τι διεισδυτικές και διεγερτικές ικανότητες έχουν,των οποίων η παραγωγή γίνεται κατα την έκρηξη του υπερκαινοφανούς?

Κοίτα φίλε τι σου γράφω και δεν θα μπώ στον κόπο να στο αναλύσω.

Η κοσμική ακτινοβολία,μπορεί αν είναι ισχυρή και σε κοντινή απόσταση μέχρι 500-600 έτη φωτός απο την Γη,να διεγείρει το μάγμα και όχι μόνο.Μπορεί να ΑΛΛΑΞΕΙ ακομη και την μορφή της ύλης,όπως την ξέρεις!!Υπό πιο ακραία σενάρια,μπορεί να εξαφανίσει ΟΛΗ την Γη σε ΚΛΑΣΜΑΤΑ του δευτερολέπτου!

Η διέγερση του μάγματος δεν γίνεται σε μια μέρα ή σε 1000 χρόνια.
Η συνεχής πρόσκρουση ΙΣΧΥΡΗΣ [το τονιζω,ισχυρής] κοσμικής ακτινοβολίας,κάποια στιγμή θα το διεγείρει!

quote:
ΟΑΝΝΗΣΕΑ
Άρα για τουλάχιστον 100.000 χρόνια, η θεωρία σου δεν ισχύει..

Είδες τι σημαίνει,άλλα να σου λένε και άλλα να καταλαβαίνεις?

quote:
ΟΑΝΝΗΣΕΑ
Θα διασχίζουν την γη και ύστερα θα γυρνάνε να εγκατασταθούνε!!!
Χεχεχε...

Δηλαδή μου λές,ότι η κοσμική ακτινοβολία δεν διαπερνάει την Γη.
Καθόλου έτσι?
Κατα την βικιπαίδεια,ενα ενεργειακό σωματίδιο δεν "ενοχλεί" την Γη ?

Για να δούμε τι διαφορά εχει ένας σωματιδιακός φυσικός,απο έναν μηχανολόγο!
Ο μηχανολόγος λέει οτι η κοσμικά ακτινοβολία δεν διαπερνα την Γη.
Ο φυσικός λέει οτι την διαπερνά κάνοντας αρχή απο το μαγνητικό πεδίο ώς εξής:
Το κοσμικό σωματίδιο "εισβάλει" στην ατμόσφαιρα μέσω της
μαγνητικής ακαμψίας,της ικανότητάς του δηλαδή,να διαπερνά το μαγνητικό πεδίο,προερχόμενο [η πλειονότητά τους],απο τον γαλαξία.Ο γαλαξίας μας βρίθει 'κοσμικών επιταχυντών" και παράγει τα λεγόμενα GCRs με ενέργειες μέχρι και 10 στην 20στη eV από SN και SNR.
Yπάρχουν όμως και τα UHECRs,που γεννήθηκαν απο την διάσπαση των σωματιδίων.[Επίτηδες δεν μεταφράζω τα αρχικόλεξα,για να ψάξεις να δείς τι είναι και να πάρεις έτσι μια ιδέα περί κοσμικής ακτινοβολίας].

Δώσε προσοχή τώρα μήπως και καταλάβεις πώς διεγείρεται το μάγμα.

Ενα ενεργειακό σωματίδιο υψηλής ενέργειας,χάνει την ενέργειά του κατα την διέλευσή του μέσα απο το υλικό που διαπερνάει,προκαλώντας ιονισμούς και διεγέρσεις και γεννώντας νέα σωματίδια.
Ενα ηλεκτρόνιο υψηλής ενέργειας Εο>>Εcrit,που προσπίπτει σε κάποιο υλικό,προκαλεί καταιγισμό απο δευτερογενή ηλεκτρόνια μέσω της ακτινοβολίας πέδησης και της ακτινοβολίας δίδυμης γέννεσης.
Κάτι σαν αλυσιδωτή αντίδραση δηλαδή,όχι όμως πυρηνική!
Οταν λοιπόν έχουμε πρωτογεννή ακτινοβολία υπερκαινοφανούς και όχι πάλσαρ που συνέχεια αναφέρεις,σε συνδυασμό με την υπάρχουσα προαναφερθείσα ακτινοβολία,τότε ΝΑΙ,μπορεί να διεγερθεί το μάγμα και όχι μόνον.

Δεν θα επεκταθώ στα άλλα φαιδρά περι κλίματος που μου προσάπτεις διαστρεβλώνοντας τα νοήματά μου.

Δυο λόγοι υπάρχουν,που κάνεις αυτή την διαστρέβλωση.
Ο ένας είναι ότι δεν κατέχεις το "άθλημα"!
Τον άλλον τον αγνοώ.Πές τον εσύ!!

Υ.Γ

Ουδέποτε ισχυρίσθηκα,όπως υστερόβουλα ο OANNHSEA λέει,ότι η υπάρχουσα κοσμική ακτινοβολία την οποία δέχεται καθημερινά η Γη,είναι ικανή να προκαλέσει διεγέρσεις.Τούτο μπορεί να συμβεί μόνον άν η υπάρχουσα κοσμική ακτινοβολία,ενισχυθεί απο κάποιον άλλο εξωγενή παράγοντα.Και αυτο έχω αναλύσει πιό πάνω.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 25/12/2011 16:10:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2011, 16:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους,

Η περίπτωση της εξήγησης των περίεργων ευρημάτων (βραχογραφίες,μηχανισμός αντικυθήρων,προχωρημένες γνώσεις σε αρχαία συγγράματα κ.λ.π.) μπορεί να εξηγηθεί ευκολότερα με τη γνωστή θεωρεία περί προηγούμενων πολιτισμών που άφησαν ψίγματα γνώσεων.Ο πρώτος από αυτούς το λογικότερο είναι να είχε ακολουθήσει τη δαρβίνειο εξέλιξη και φυσικά να ήταν εντελώς γήινος.Από κει και πέρα ο ίδιος ή καποιος από τους επόμενους πιθανόν να επενέβει μερικώς στο dna (κοντεύουμε εμείς εδώ που τα λέμε) ή και όχι.
Επίσης θεωρώ πιθανότερο, σε παλαιά περίπτωση εγκατάλειψης της γης λόγω κάποιας καταστροφής, να στήθηκε ένας διαστημικός σταθμός (φανταστείτε ένα πολλαπλάσιο του MIR) που να στέγασε τα υπολείματα του είδους (πλούσιοι,επιστήμονες,πολιτικοί κ.λ.π) οι οποίοι αφού πέρασαν στριμωχτά κάποιες γενιές να επέστρεψαν στη γη όπου βρήκαν επιζήσαντες που είχαν γυρίσει στη "λίθινη εποχή" και στους οποίους το έπαιξαν "θεοί".
Αυτή η θεωρία ακούγεται δύσκολα αλλά σίγουρα ευκολότερα από τους ανουνάκι και τον 10ο πλανήτη...ή τους εξωγήνους από το σείριο και δε ξέρω από που αλλού.Εξηγεί επίσης τα ευρήματα που δε κολλάνε σε κανένα timeline,τις κοινές μυθολογίες των πολιτισμών γι αυτούς που ήρθαν από ψηλά,το χαμένο κρίκο του ανθρώπου κ.λ.π.

Υ.Σ. παρακολουθώ χρόνια το forum και ζητώ επιοίκεια στην περίπτωση που είμαι λίγο off topic(δε νομίζω όμως)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2011, 18:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ καλώς ήρθες στην παρέα μας .
quote:
ζητώ επιοίκεια στην περίπτωση που είμαι λίγο off topic

καθόλου off ... μέσα είσαι !


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
treptolemus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2012, 21:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ποστάρω εδώ - ήδη έχει δρομολογηθεί η 5η season - Για να δούμε πότε θα έχει νέα episodes.

Από τον μιστερ G. Tsoukalos

" In the first hour, publisher of Legendary Times magazine, Giorgio Tsoukalos, shared updates on his work, and announced that a new season (season 5) of Ancient Aliens had been picked up by the History 2 Channel. A consulting producer on the series, he noted that it’s now a flagship program on the new History 2 Channel, which is offered for free to cable providers who already carry the History Channel.

Just because humans don’t have interstellar travel, that doesn’t preclude other beings from having that ability, he argued, adding that years ago Wernher von Braun suggested a concept called a “generation starship” which would serve as an habitat in outer space, where astronauts would procreate, and maybe an 8th or 10th generation would arrive at a destination planet like ours."

Προβλέπω μπόλικo trekkie paraphernalia!

many questions, tiring answersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2012, 09:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για κοιτάξτε εδώ ρε παιδιά.
8,500Δ - 56.910Β
ΔΕΝ υπάρχουν στο γκουγκλ.
Βλέπετε αυτό που βλέπω;

Από εδώ

Edited by - Αίολος on 08/11/2012 09:30:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2012, 11:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολε είχες ποτε καμμία αμφιβολία,ότι η Ατλαντίδα υπήρχε στην περιοχή που σήμερα ονομάζουμε Ατλαντικό Ωκεανό?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2012, 20:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ νομίζω ότι υπήρξε Ατλαντίδα,και μάλιστα στον Ατλαντικό,αλλά οι τοποθεσίες είναι πολύ βόρεια και κοντά στην Βρετανία,σε σχέση με την περιγραφή του Πλάτωνα.
Αν ήταν έτσι θα περιέγραφε την θέση ως κοντοδυτικά της Βρετάνης.
Γνώριζαν ήδη τη γεωγραφική θέση της Βρετανίας σε σχέση με το Γιβραλτάρ...

Εντυπωσιακό πάντως.Εξ' άλλου βυθισμένες πολιτείες υπάρχουν σίγουρα κι άλλες,ανεξάρτητα αν δεν έχουν τη φήμη της Ατλαντίδας.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2012, 21:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά φίλοι μου πάντοτε υποστήριζα ότι η πραγματική προϊστορία του πλανήτη μας βρίσκεται στους βυθούς των ωκεανών , και κάτω από τους πάγους των πολικών περιοχών , ενώ ελάχιστα δείγματα υπάρχουν στα μεγαλιθικά μνημεία και σε τυχαία ευρήματα υψηλής τεχνολογίας , που οι επιστήμονες αδυνατούν να εξηγήσουν την προέλευσή τους . Η απορία μου όμως τότε και τώρα , είναι το γιατί αμέσως μετά , όλως παραδόξως σταματούν όλες οι έρευνες και τα πάντα καλύπτονται από ένα πέπλο σιωπής . Γιατί μας τα κρύβουν ; Ποιούς δεν συμφέρει να μαθευτή η αλήθεια και γιατί ;

Υ.Γ.
Και κάτι ακόμα . Ενώ υπάρχουν πάρα πολλά ξένα δημοσιεύματα για την Ατλαντίδα , σε ελάχιστα από αυτά αναφέρεται το όνομα του Πλάτωνα , που χάρις στο συγγραφικό του έργο έγινε γνωστή στον κόσμο .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2012, 21:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 15:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ δεν περίμενα να βρίσκονται κτίσματα τόσο ψηλα.
Ηπειρος ήταν, δεν γνωρίζουμε που ακριβώς, δεν γνωρίζουμε το μέγεθος.
Σίγουρα δεν θα βούλιαξε μόνον η ήπειρος, αλλά πιθανόν και όλα τα τριγύρω νησιά.
Αντε να πει κάποιος ότι δεν είναι δυνατόν να ευρίσκετο ΔΥΤΙΚΑ της Κούβας.
Εκτός και αν ήταν τόσο μεγάλη, που η σημερινή Κούβα ήταν υψίπεδο.
Αν ήταν έτσι, τότε μάλλον τα 2/3 του Β. Ατλαντικού θα ήταν χέρσο.
ΠΟΛΥ μεγάλο νησί...
Ισως μεγαλύτερο από την Αυστραλία για να καταλάβετε.
Κι αν υψώσουμε τον βυθό της Κούβας 200 μέτρα, τότε θα ενωθεί με την απέναντι ξηρα. Επομένως δεν μιλάμε για νησί, αλλά για προέκταση της Αμερικής.

Edited by - Αίολος on 09/11/2012 15:08:40

Edited by - Αίολος on 09/11/2012 15:17:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 15:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως γίνεται να ποντιστεί κάτι τέτοιο; Τι τρύπα ήταν αυτή που έπεσε μέσα;
Πως δημιουργήθηκε η ήπειρος αν ήταν κούφια από κάτω;
Είναι ποτέ δυνατόν να την κούφανε κάτι εκ των υστέρων;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 15:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, ρε Industrial_Angel που σας χρειάζεται για να έρθετε στα ίσια σας με τις σαχλαμάρες και τις μυθολογίες πρωτόγονων ανθρώπων που ασχολείστε...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 18:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 20:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πως γίνεται να ποντιστεί κάτι τέτοιο; Τι τρύπα ήταν αυτή που έπεσε μέσα;
Πως δημιουργήθηκε η ήπειρος αν ήταν κούφια από κάτω;
Είναι ποτέ δυνατόν να την κούφανε κάτι εκ των υστέρων;


Αίολε,εσυ που σου αρέσει το ψάξιμο.

Ψάξε να βρείς δεν ξέρω που,αλλά πάντως εδω στο esoterica,την απάντηση στα ερωτήματά σου.
Εχω αναφερθεί εκτενώς σε αυτά σε κάποιο τόπικ,αλλά..."τρέχα βρέστο"!!

"Γνώση" ή "Παράξενο".

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 23:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Σίγουρα δεν θα βούλιαξε μόνον η ήπειρος, αλλά πιθανόν και όλα τα τριγύρω νησιά.
Αντε να πει κάποιος ότι δεν είναι δυνατόν να ευρίσκετο ΔΥΤΙΚΑ της Κούβας.
Εκτός και αν ήταν τόσο μεγάλη, που η σημερινή Κούβα ήταν υψίπεδο.
Κάποιοι λένε οτι έτσι μεταφέρθηκε ο Κομμουνισμός στην Κούβα... τον έφεραν οι άτλαντες


τι μαθαινει κανεις............

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 23:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδες Στιβ, κάτι μαθαίνεις όσο ζεις...

Πρόλαβες και έστειλες απάντηση μέσα στα 15 λεπτά που θα ξανάστελνα το μήνυμα.. you are fastΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 23:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είδες Στιβ, κάτι μαθαίνεις όσο ζεις...

Πρόλαβες και έστειλες απάντηση μέσα στα 15 λεπτά που θα ξανάστελνα το μήνυμα.. you are fast



αστα να πανε.

fast οσο ενα Aliens.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2341309
Maintained by Digital Alchemy