ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Dr. Know (Οι απαντήσεις που ψάχνατε)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2009, 15:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πές μου αλήθεια,τι βλέπεις ώς μέλλον σου, μετά θάνατον, ας πούμε;

Αν η μεταμόσχευση πετύχει, τα μάτια μου κατά πάσα πιθανότητα θα συνεχίσουν να βλέπουν όλα όσα έβλεπαν και πριν να πεθάνω, π.χ τον ουρανό ή την θάλασσα. Βλέπετε, είμαι δωρητής οργάνων, οπότε κατά συνέπεια μόλις τα κακαρώσω, οτιδήποτε υγιές και καθαρό έχω μέσα μου θα μεταμοσχευθεί σε κάποιον άλλον άνθρωπο. Τι ευτυχία να γλυτώνεις το μάτι σου από έναν Lumbricus rubellus, δεν συμφωνείτε ;

η ερώτηση έγινε από το μέλος trexagireve στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10035

Edited by - zip on 26/04/2009 18:32:16

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2009, 17:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως φαντάζεστε οτί θα είμαστε το 2050;

Πρώτον, ξεροψημένοι. Με τους ρυθμούς που μολύνουμε τον πλανήτη και με την συνεχή αύξηση της θερμοκρασίας του, είναι πολύ πιθανό το 2050 να έχουμε καταργήσει τα solarium. Δεύτερον, διψασμένοι. Τα παγκόσμια αποθέματα νερού λιγοστεύουν όλο και περισσότερο λόγω της κλιματικής αλλαγής και το φάντασμα της λειψυδρίας θα πάρει σάρκα και οστά σαν τον Patrick Swayze στο Ghost. Τουτ' έστιν, θα πούμε το νερό νεράκι. Τρίτον, οικονομικά εξαντλημένοι. Η Παγκοσμιοποίηση και η απελευθέρωση των αγορών σε παγκόσμια κλίμακα θα δημιουργήσει αγεφύρωτες κοινωνικές ανισότητες. Οι πλούσιοι θα γίνουν πλουσιότεροι και οι φτωχοί φτωχότεροι. Τέταρτον, απογοητευμένοι, λυπημένοι και ψυχολογικά κουρασμένοι. Όλα τα παραπάνω, κι ακόμη περισσότερα, θα μας εξαντλήσουν ψυχολογικά. Ο άνθρωπος θα γίνει ακόμη πιο ατομιστής, ακόμη πιο εγωιστής, ακόμη πιο σκληρός και ακόμη πιο μόνος. Μοναδικοί του φίλοι θα είναι η κατάθλιψη και το mIRC.

Ας μην είμαστε όμως απαισιόδοξοι. Τα πάντα ρει, τα πάντα ρει / γι' αυτό και ο κόσμος να σωθεί μπορεί ...

σχετ. θέμα http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10040


Edited by - zip on 26/04/2009 18:13:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2009, 17:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος σούπερ χαρακτήρας θα θέλατε να είστε;

Απ' όλους τους super stars χαρακτήρες που έχουν κυκλοφορήσει, θα ήθελα να ήμουν ο υποσμηναγός Ντίκι Λι Γκολντγουάιρ, ένας χαρακτήρας του μυθιστορήματος του Τομ Ρόμπινς Villa Incognito. Ναι αγαπητοί μου, αυτός θα ήθελα να είμαι. Κατ' ευθείαν από την Θεία Πρωτεύουσα της νιρβάνας του μουνιού και από το ακατάστατο μπορντέλο του Βούδα. Διαβάστε το βιβλίο και θα καταλάβετε γιατί ...

σχετ. θέμα http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9062 Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2009, 18:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν όλα τελείωναν αύριο ...

Τι είναι αυτό που θα θέλατε να κάνετε σήμερα ;

Βασικά τώρα είδα το θέμα και κρίμα δηλ. γιατί αν το έβλεπα το πρωϊ θα είχα περισσότερα πράγματα να κάνω μέχρι να περάσει η σημερινή μέρα. Εν πάσει περιπτώση, μέχρι την δωδεκάτη βραδυνή σήμερα και μέχρι ν' αλλάξει η μέρα και να τελειώσουν όλα, θα ήθελα να κάνω μια νυχτερινή κατάδυση παρέα με καρχαρίες στα -35m. Αν υποθέσουμε ότι έφτανα στο καταδυτικό κέντρο τώρα, δηλ. περίπου στις 19:00, θα ήθελα άλλη μισή ώρα για να ετοιμάσω τον εξοπλισμό μου, να κάνω τους απαραίτητους ελέγχους και να ντυθώ, πες δηλ. 19:30 να έμπαινα στο σκάφος. Υπολόγισε τώρα 15 λεπτά μέχρι να φτάσουμε στο σημείο κατάδυσης, πήγαμε 19:45. Βάλε και 45 λεπτά βουτιά, ε, κατά τις 20:30, θα έβγαινα. Άλλα 15 λεπτά επιστροφή και κανα 10λεπτο να ξεντυθώ, πάμε περίπου 21:00 θα ήμουν τελειωμένος. Μένουν 3 ώρες. Μέχρι να γυρίσω σπίτι 1 ώρα, πάμε 22:00, να φάω, πήγε 22:30 και 1μιση ώρα σεξ, πήγε 00:00. Τέλος.

Επειδή τέτοιου είδους θέματα τα γουστάρω πολύ [αποκαλύπτουν πολλές πτυχές των ανθρώπων], επιτρέψτε μου να σας παραθέσω και τους λόγους που θα έκανα αυτά που θα έκανα τις τελευταίες ώρες της παραμονής μου στον θαυμαστό αλλά και ασυνάρτητο τούτο κόσμο και προτού τελειώσει η επίσκεψή μου.

Αρχικά, θα ήθελα να σας πω, πως επειδή έχω βουτήξει νύχτα, όχι με καρχαρίες αλλά με άλλα ψάρια, ομολογώ πως ο βυθός την νύχτα είναι magic. Κατ’ αρχήν, μοιάζει πολύ με διάστημα γιατί όπως πέφτει ο φακός σου πάνω στο πλαγκτόν, αυτό φωσφορίζει σαν ένα λαμπιρίζον νεφέλωμα ή σαν έναν φωτεινό γαλαξία. Και επειδή ως γνωστόν στο βυθό επικρατούν συνθήκες έλλειψης βαρύτητας, το συναίσθημα είναι όλα τα λεφτά! Τέλειο! Αν βουτάς σε περιοχή που υπάρχει ναυάγιο, εκεί είναι που θα γουστάρεις άπειρα, γιατί το θέαμα ενός βυθισμένου πλοίου την νύχτα στον βυθό, είναι και πολύ f_ucking μυστήριο. Σαν από ταινία θρίλερ. Αν έχεις χρόνο και αέρα στις μπουκάλες σου [εννοείται πως στην τελευταία σου κατάδυση στον πλανήτη γη, θα έχεις βουτήξει με διπλές και με trimix] μπορείς να κάνεις και διείσδυση άμα θες σε κάνα αμπάρι και γενικότερα να βολτάρεις σε πολλά σημεία του βυθισμένου κουφαριού. Αν βουτάς δίπλα σε βράχια ή σε γκρέμια, το πιθανότερο είναι να έχεις και παρέα διάφορα υδρόβια πλάσματα, καλόκαρδα και αρκετά φιλόξενα, χταπόδια, σμέρνες και διάφορα άλλα οστρακοειδή, που την νύχτα θα σου φανούν σαν εξωγήινα έτσι όπως θα τα φωτίζει ο προβολέας σου και έτσι όπως θα ξεπροβάλλουν από τις τρύπες τους. Απίθανο! Θα γουστάρεις πολύ επίσης αν τύχει και πέσεις σε κάνα υποβρύχιο σπήλαιο. Αν είσαι κατάλληλα εκπαιδευμένος, θα μπορέσεις να μπεις στο σπήλαιο και να χαθείς στους δαιδαλώδης του διαδρόμους. [ψάξε για τον Μινώταυρο αλλά μην ξεχάσεις τον μίτο σου για να μπορέσεις να επιστρέψεις, ok ;]

Τώρα, βασικά εγώ θα ήθελα να έχω παρέα καρχαρίες. Ο καρχαρίας είναι το τελειότερο πλάσμα αυτήν την στιγμή στην φύση. Έχει τελειώσει την εξέλιξή του και είναι το πλέον ολοκληρωμένο ον. Θα ήθελα λοιπόν να ζήσω αυτήν την εμπειρία με αυτό το πλάσμα, να δω δηλ. πως συμπεριφέρεται κι άμα γουστάρει και ο ίδιος, να τον αγγίξω λίγο. Βασικά, ο καρχαρίας έχει 6 αισθήσεις και ένα είδος, ο σφυροκέφαλος [με τέτοιους θα ήθελα να βουτήξω] έχει 7 αισθήσεις! Καταλαβαίνετε δηλ. πως το να κάνεις παρέα με ένα τέτοιο ον, είναι εμπειρία ζωής και φυσικά θα ήθελα τα 45 λεπτά που θα διαρκέσει η τελευταία μου κατάδυση, να τα περάσω με αυτόν τον φοβερό και τρομερό τύπο.

Να πω και λίγα πράγματα, γιατί δηλ. θα προτιμούσα την υπόλοιπη μιάμιση ώρα μετά την κατάδυση, να κάνω sex. Πρώτον γιατί μετά από 45 λεπτά στα -35m και με τους σφυροκέφαλους παρέα, το αίμα σου έχει γίνει σαν την coca cola από το άζωτο και χρειάζεται μια κάποιου είδους εκτόνωση. Έπειτα, γιατί μία καλή παρτενέρ στο sex, δεν διαφέρει και πολύ από έναν καλό buddy στην βουτιά. Θεωρώ το sex ως κατάδυση στην πεντακάθαρη και λεπτοφυέστατη περιοχή του "είναι" μας. Συνεπώς, πάλι βουτιά θα έκανα. Μιάμιση ώρα sex, με τα απαραίτητα διαλείματα γιατί έχουμε και κάποια ηλικία. Τρία λεπτά πριν να σφυρίξει ο συμπαντικός διαιτητής την λήξη του κοσμικού παιχνιδιού, θα σταματούσα, θα κοίταζα το ταβάνι και έτσι ευτυχισμένος που πρόλαβα αφ' ενός να κολυμπήσω μαζί με έναν σφυροκέφαλο καρχαρία στο φυσικό του περιβάλλον, αφ' ετέρου που είχα μαζί μου την αγαπημένη μου σύντροφο, θα αποχαιρετούσα την γη και θα έκλεινα τους γήινους λογαριασμούς μου με ένα χαμόγελο και με ένα "έγινε ... τα λέμε".

Ομολογώ πως επειδή είμαι τυχεράκιας άνθρωπος, το δεύτερο από αυτά που θα ήθελα να κάνω την τελευταία μέρα της ανθρωπότητας, το sex δηλ. έχω την ευκαιρία, την τύχη και την τιμή να ... Σας ζητώ συγνώμη αλλά παρακαλώ να μου επιτρέψετε να αποχωρήσω. Καληνύχτα σας ...

δημοσιεύτηκε στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10162Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2009, 19:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν μπορούσα να είμαι κάποιος ήρωας, θα ήθελα να
είμαι ο σούπερ Γκούφη....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2009, 10:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Does the madman know he is mad?
Or are the madmen those who insist on convincing him of his unreason in order to safeguard their own idea of reality?

I think he does. But the madman is far too clever to confess it. For example ... the confession of Jesus that he was the Christ send him straight to the cross. The madmen knows their kismet now. So, there is no reason for them now to make a similar confession ... are you mad ?

The assumption of a madman of his own madness depends on the type of punishment to be imposed to him. If the punishment is a sedative injection then probably the madman will admit his special reality. But if the punishment is crucifixion no madman will be so fool to admit it. This is the basic principle of mysticism and there are many examples that confirm that - let me say - trick.

You see, the madness has its own logic, which allows the madman to reverse the poles of it as it pleases. From this comes the so-called "mad happiness". When we are talking about "mad hapiness", basically we are talking about this unique ability of a madman to reverse the contrary.


Μετάφραση :

Ξέρει ένας τρελός την τρέλα του ;

Νομίζω πως ναι. Αλλά είναι μακράν πολύ έξυπνος για να την ομολογήσει. Για παράδειγμα, η ομολογία του Ιησού πως ήταν ο Χριστός, τον έστειλε κατ' ευθείαν στον σταυρό. Οι τρελοί τώρα γνωρίζουν την μοίρα τους. Έτσι, δεν υπάρχει πια κανένας λόγος για να κάνουν μια ανάλογη ομολογία ... είσαι τρελός ;

Η παραδοχή ενός τρελού για την ίδια του την τρέλα, εξαρτάται από το είδος της τιμωρίας που θα του επιβληθεί. Αν η τιμωρία είναι μια ηρεμιστική ένεση, τότε πιθανόν ο τρελός να παραδεχθεί την ιδιαίτερη πραγματικότητά του. Αλλά αν η τιμωρία είναι η σταύρωση τότε κανένας τρελός δεν είναι τόσο ανόητος ώστε να την παραδεχθεί. Αυτή είναι η βασική αρχή του μυστικισμού και υπάρχουν πολλά παραδείγματα που επιβεβαιώνουν αυτό το - επιτρέψτε μου να πω - κόλπο.

Βλέπετε, η τρέλα έχει την δική της λογική η οποία επιτρέπει στον τρελό να αντιστρέφει τους πόλους της κατά το δοκούν. Από αυτό προέρχεται και η λεγόμενη "ευτυχία των τρελών". Όταν μιλάμε για αυτήν την "ευτυχία των τρελών", ουσιαστικά μιλάμε γι' αυτήν την μοναδική ικανότητα που έχει ένας τρελός να αντιστρέφει τα αντίθετα.


η ερώτηση έγινε από τον Nuria Monfort, έναν χαρακτήρα του μυθιστορήματος The Shadow of the Wind του Carlos Ruiz Zafon και απαντήθηκε στο profil του Terence McKenna στο facebook. Υπενθύμισα ασφαλώς στον Terence το hit του Άκη :

Leave the madman to his madness /
and don't try to cure him from his madness /
what's hidden in his head /
you never know my friend ...


Edited by - zip on 28/04/2009 11:37:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2009, 12:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον Dr. Know θα τον βρείτε και στην διεύθυνση http://drknowgr.wordpress.com/
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2009, 12:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωστε γι αυτό φίλε μου zip, έχεις παρεξηγηθεί με τον
αγαπητό alfa-omega...Εσύ τα ξέρεις όλα και φυσικά, δεν μπορεί
κάποιος άλλος να διεκδικεί την θέση...Είσαι ο Dr Know?
Για πές μας τι ξέρεις, εκτός απο το να συντηρείς μια εικόνα
πολυμαθούς ατόμου...Ξέρεις απο τι υλικό γίνονται τα δάκρυα
κεραυνού;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2009, 13:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απο τι υλικό γίνονται τα δάκρυα κεραυνού;

Τα κεραυνοδάκρυα κατασκευάζονται από οψιανό ή οψιδιανό. Ο οψιανός σύμφωνα με την Βικιπαίδεια είναι φυσικό μαύρο γυαλί που προέρχεται αποκλειστικά από ηφαιστειογενείς περιοχές νεαρής γεωλογικά ηλικίας. Είναι πέτρωμα όξινο, σκοτεινόχρωμο με υαλώδη ιστό και χρησιμοποιήθηκε εξαιτίας της σύστασης και ανθεκτικότητάς του, ήδη από τα τέλη της Ανώτερης Παλαιολιθικής για την κατασκευή κοφτερών λεπίδων με κοφτερές ακμές, που χρησίμευαν ως μαχαίρια, ξέστρες και ξυράφια.

Πηγή οψιανού είναι το νησί Μήλος, εξ' ου και το γνωστό τραγούδι "Η Μήλος βγάζει οψιανό κι η Πάτμος προφητείες / κι εσύ που όλα τα γύρισες, γουστάρεις αλητείες".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2009, 13:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ο άνθρωπος μπορεί να κάνει τα πάντα, γιατί διαλέγει μόνο το κακό;
Αν μπορεί να είναι θεός,γιατι διαλέγει να είναι διάβολος;

Η αλήθεια είναι πως ο άνθρωπος επιλέγει αυτό το οποίο είναι πιο εύκολο και πιο λογικό για να κάνει. Μεταξύ ενός κακοτράχηλου και δύσβατου κατσικόδρομου και ενός σύγχρονου αυτοκινητόδρομου, είναι προφανές ποιον θα επιλέξει αν θέλει να μετακινηθεί γρήγορα και με ασφάλεια. Η ασφάλεια και η ταχύτητα που του προσφέρει ο Σατανάς, μπορεί να συγκριθεί μόνο με την Autostrada. Η πρακτική λύση της υπερσύγχρονης Autostradaς, η οποία προσφέρει πλήθος υπηρεσιών στον ταξιδιώτη (καφέ, ξενοδοχεία, rest points, τηλέφωνα ανάγκης, συνεργεία κτλ) είναι αναμφίβολα η επιλογή των πολλών.

από το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9595&whichpage=12

Edited by - zip on 28/04/2009 14:08:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2009, 20:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αγαπητέ μου zip, οι όροι κακοτράχαλο και εύκολο,αφορούν την
ύλη,αλλά όχι το πνεύμα...Άρα ο άνθρωπος, αν εκπαιδευτεί σωστά
να χρησιμοποιεί το νού του, μπορεί να βρει την ευθεία οδό, πέρα
απο την υλική της απόσταση....
Και ξέρεις πως ο νούς του ανθρώπου,μπορεί να κάνει θαύματα,αν
βγάλει την λογική της ύλης...Αλλά,αυτά, όσοι τα ξέρουν, δεν τα διδάσκουν στους πολλούς, τα κρατάνε για την πάρτη τους και ετσι
χάνονται με τους προσωπικούς εγωισμούς, ικανότητες, που έπρεπε να
έχει ο άνθρωπος, για να τελειωθεί σαν πλάσμα και να φτάσει στο
απόγειο της ύπαρξης του...Όσο για την Οτοστράτα της ύλης, δυστυχώς
ρυπαίνει..Πρέπει να βρούμε άλλους τρόπους, να ζούμε...
Κι αυτό έχει να κάνει με το πως λειτουργεί η κοινωνία μας...

Πάντως για τα δάκρυα κεραυνού, γίνονται απο άργιλο, όπου χτυπαει
ο κεραυνός..Φτειάχνουν και στολίδια απο αυτά....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 09:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει κάποιος αναγνώστης μία ιδέα , για τον τρόπο με τον οποίο θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε την σκέψη μας , ώστε να την κατευθύνουμε σε ανώτερα πνευματικά επίπεδα ?

Η σκέψη μπορεί με έναν μοναδικό και παράδοξο τρόπο να κατευθυνθεί σε ανώτερα πνευματικά επίπεδα. Με την άρνησή της. Με την επιλογή δηλ. του ίδιου του σκεπτόμενου να την αφήσει νηστική. Η πείνα του νοητικού είναι ικανή να το οδηγήσει σε νέες, ανεξερεύνητες περιοχές του συλλογικού νου. Εκεί μπορεί κάλλιστα να βρει άλλα, σπάνια άγρια θηρία για να τραφεί, μπορεί να βρει οάσεις και πεδιάδες γεμάτες κερασολούλουδα και μαγικές παπαρούνες για να χορτάσει. Η ευφροσύνη και η πνευματική αγαλλίαση του νου, μπορεί να προέλθει μόνο με την απάρνησή του. Γιατί η ζωή, δεν είναι η σαντιγύ του νοητικού κέϊκ. Είναι το ίδιο το κέϊκ!

από το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10035&whichpage=19. Η απάντηση δημοσιεύθηκε πρώτα στο http://drknowgr.wordpress.com Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 10:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορούμε άραγε να διανοηθούμε τον τρόπο με τον οποίο το ασυνείδητο ( η ψυχή ) , στέλνει πληροφορίες προς την προσωπικότητα (συνειδητό ) ?

Η μεταφορά πληροφοριών από το συνειδητό στο ασυνείδητο γίνεται με κώδικα μορς - παρεπιπτόντως, πριν μερικές μέρες γιορτάσαμε τα γενέθλιά του. Ο κώδικας αυτός - ξέρετε, αυτός με τις παύλες και τις τελείες - είναι κατά βάσην ένα γραφικό δυαδικό σύστημα των αρχαιότατων συμβόλων που αποτυπώνεται ψυχογραφικά στον καραγκιόζ' μπερντέ της ψυχεδέλειάς μας.

από το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10035&whichpage=19

Edited by - zip on 30/04/2009 10:01:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 13:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσες φορές προσπάθησε ο άνθρωπς να αφήσει την σκέψη και να
ζήσει σαν ζώο, αυτό που πέτυχε, ήταν μια μεγαλύτερη εξάρτηση
απο την ύλη, αγαπητέ zip...Η άσκηση, οδηγεί σε επίπεδο ανώτερο
και όπως με τη νηστεία, βλέπει ο άνθρωπος πιο καθαρά...
Ότανω δεν σκέφτεται, λειτουργεί ενστικτώδικα και τότε οι αποφάσεις
του είναι υλικής προελεύσεως, οπότε, μη πνευματικές....
Λίγο λάθος μας τα λές, δόκτωρα ξερούλα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 15:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αραγε τι ειναι αυτο που κανει καποιον να αλλαζει προσωπικοτητα μετα απο ενα ατυχημα ?

Αν εννοείτε ατύχημα με αυτοκίνητο στην εθνική, θα σας πω : Κατά πάσα πιθανότητα αυτό που κάνει κάποιον να αλλάζει προσωπικότητα μετά από ένα τέτοιο ατύχημα - αν φυσικά εξακολουθήσει να βρίσκεται στον κόσμο των ζωντανών και δεν έχει γίνει ένα με την άσφαλτο -, είναι το ποσό που θα πληρώσει στους δικηγόρους για να δικαιωθεί στο δικαστήριο που θα του γίνει ότι τάχαμ αυτός ήταν ο παρανοϊκός Σουμάχερ που μπήκε στο αντίθετο ρεύμα προσπερνώντας το προπορευόμενο ψυγείο με τα βοοειδή που είχε πάνω του την ένδειξη King Of The Road. Ότι τάχαμ αυτός δεν είδε την εξαιρετικής ευκρίνειας πινακίδα "η ταχύτητα ελέγχεται με ραντάρ" και ότι τάχαμ αυτός ήταν ο αόματος γιατί δεν είδε την διπλή γραμμή στον δρόμο.

Όπως καταλαβαίνετε, μετά από ένα ατύχημα στην εθνική, γίνεσαι άλλος άνθρωπος ...

από το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10035&whichpage=19

Edited by - zip on 30/04/2009 15:57:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 17:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα και φυσικά αγαπητέ μου zip, γίνεσαι άλλος άνθρωπος...
Αυτό μπορούμε να το δούμε, αλλά, ότι έγινε, χωρίζει τον άνθρωπο
απο την προσωπικότητα που είχε και τον κάνει ένα άλλο άτομο..
Αλλά, κρίμα που δεν κατάλαβες τιεννοούσα, λέγοντας,μετά θάνατον.......Εννοούσα ότι δεν έχεις τις φυλακές του σώματος και
αποδίδεις αλλοιώς....
Δεν πειράζει όμως...Θα μάθεις σιγά σιγά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 20:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αραγε τι ειναι αυτο που κανει καποιον να αλλαζει προσωπικοτητα μετα απο χρηση ναρκωτικων ?

[Ας απαντήσουμε με την πρέπουσα σοβαρότητα] Αν εννοείτε ναρκωτικά ένα ξεγυρισμένο τρίφυλλο, τότε κατά πάσα πιθανότητα αυτό που κάνει κάποιον να αλλάζει προσωπικότητα είναι η ομήγυρης, η παρέα του δηλ. Αν όμως εννοείτε ναρκωτικά μια δόση πρέζας, τότε αυτό που κάνει κάποιον να αλλάζει προσωπικότητα είναι οι έμποροι. Όπως και να 'χει το πράμα - αυτό το είχα ξαναπεί σε κάποιο άλλο φόρουμ - o τοξικομανής που σουτάρει ηρωϊνη ή ο χασισοπότης που καίει ένα ντούκι, ούτε φοβάται, ούτε επιθυμεί, ούτε ζαρώνει, ούτε αρπάζει και τελικά, είναι αυτή η υπέρτατη αταραξία κι όχι η απόδραση από την κοινωνική αθλιότητα ή την προσωπική ευθύνη, που τον κάνει να τρυπάει τις φλέβες του ή να φουμάρει "μαύρο".

από το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10035&whichpage=19


Edited by - zip on 30/04/2009 20:07:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 20:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αραγε τι ειναι αυτο που κανει καποιον να αλλαζει προσωπικοτητα μετα απο μια χειρουργικη επεμβαση ?

[Ας εγκαταλείψουμε την πρέπουσα σοβαρότητα]Δεν υπάρχει αλλαγή της προσωπικότητας μετά από μια χειρουργική επέμβαση ρε!

από το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10035&whichpage=19


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 21:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπούμ Σακά ρε φίλε zip!!! Στην υγεία μας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 23:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΑΓΕ ποσο διαφορετικοι θα ημασταν εαν νομιζαμε ακομη οτι οταν μπουμπουνιζει καποιος ειναι θυμωμενος μαζι μας και μας πεταει πετρες ;

Αυτή είναι ωραία ερώτηση, ίσως η πιο σημαντική ως τώρα. Το λέω αυτό, γιατί υπάρχουν ερωτήσεις και ερωτήσεις. Μερικές είναι ανόητες, όμως μερικές άλλες - όπως αυτή - πραγματικά δίνουν νοητικούς σπόρους που αν τους φυτέψεις σωστά ίσως να δεις στην αυλή σου καρποφόρα δέντρα πνεύματος.

Αν νομίζαμε λοιπόν ακόμη πως όταν μπουμπουνίζει κάποιος είναι θυμωμένος μαζί μας και μας πετάει πέτρες, θα είχαμε μείνει στην εποχή του Λίθου. Αν το πιστεύαμε όμως, θα είχαμε περάσει στην εποχή της πολυμορφικής υπερ-Τέχνης. Δυστυχώς, είμαστε ως άνθρωποι σε ένα ενδιάμεσο, τραγικό σημείο του χρόνου γιατί δεν κάνουμε ούτε το πρώτο, ούτε το δεύτερο. Η αδυναμία μας στην λήψη μιας απόφασης, δεν μας καθιστά ούτε συντηρητικούς αλλά ούτε και προοδευτικούς. Δεν είμαστε ούτε ατελές είδος, ούτε τέλειο. Βρισκόμαστε κάπου στο ενδιάμεσο σαν αγνοούμενοι που αγνοούν ότι έχουν άγνοια.

Πραγματικά, η ανθρωπότητα δεν θα είχε απολύτως καμία ελπίδα να σωθεί αν δεν υπήρχαν μεμονομένα και ενεργά αυτόχθονα είδη ανθρώπων που πιστεύουν πως όταν μπουμπουνίζει ή όταν σηκώνεται ένα τσουνάμι, ο Θεός της Κλιματικής Αλλαγής του Πλανήτη είναι πράγματι θυμωμένος και αγανακτισμένος με τα όσα συμβαίνουν στην γειτονιά του.

από το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10035&whichpage=19. δεν διατυπώθηκε ως ερώτημα, αλλά είναι.


Edited by - zip on 30/04/2009 23:13:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2009, 23:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο μικρός ήξερα ότι η ζωή είναι μια περιπέτεια κι ότι αν
τη δεις απλά, τότε κερδίζεις...
Δυστυχώς, την απλότητα δεν την αντεχουν πολλοί και πολύ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 10:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως όμως είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφοροποίηση των σκέψεων ,ώστε να οδηγεί στην έλλειψη επικοινωνίας ?

Η έλλειψη επικοινωνίας που ύπαρχει σήμερα, δεν προέρχεται από την διαφοροποίηση των σκέψεων αλλά από την διαφοροποίηση της γλώσσας. Αφού η εκδήλωση της επικοινωνίας είναι κατ' εξοχήν η γλώσσα, ο λόγος για την έλλειψη αυτής της επικοινωνίας θα πρέπει να αναζητηθεί στους φορείς αυτών των εκδηλώσεών της. Ξέρω, δεν είναι εύκολο να πιστέψει κανείς πως ζούμε σε μία Βαβέλ όπου κανένας δεν καταλαβαίνει κανέναν γιατί κανένας δεν μιλάει την ίδια γλώσσα με κανέναν. Cela est vrai όμως αγάπες μου. Cela est vrai ...

από το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=3&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10035 Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 11:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόνο όποιος δεν θέλει να επικοινωνήσει, δεν επικοινωνεί,
αγαπητέ μου zip..Και αυτός που δεν θέλει να επικοινωνήσει,
έχει κάποιους λόγους που δεν θέλει να επικοινωνήσει..Συνήθως,
ντρέπεται ή έχει κόμπλεξ με τον εαυτό του και γι αυτο δεν θέλει
να εικοινωνήσει, φοβούμενος την απόρριψη...
Αυτός, πάλι,δεν είναι αλήθεια,γιατί όλοι έχουμε την ίδια ιδιαιτεροτητα, αλλά με διαφορετικό αντικείμενο έκφρασης της...Το
θέμα είναι ότι όσο δεν την γνωρίζει κανείς, την αποφεύγει, μέχρι και
την εχθρεύεται...
Σκέψου, να εχθρεύεται κανείς τον ίδιο του τον εαυτό....
Παρεξηγήσεις της πλάκας...
Αλλά, δεν τους δίνουμε την πρέπουσα σημασία και καταντάει το ασήμαντο να στοιχειώνει τη ζωή μας και να εμποδίζει την επικοινωνία...
Υπάρχει μια τάση που λεγεται επιθετική φιλία,αλλά, ποιός την αντέχει,
όταν όλοι κρύβονται; Δεν χρειάζεται να κρύβεται κανένας άνθρωπος,
όλοι έχουμε κάτι μοναδικό, ώς μοναδικές οντότητες κι ότι μοναδικό
είναι και πολύτιμο...Πόσο μάλλον κάτι που έχει πνεύμα κι είναι αιώνιο,όπως ο άνθρωπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 11:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έχω βαρύ κάρμα, εσύ ;

Εγώ έχω Σως Ντάρμα με βασιλικό & μέντα.

από το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=7&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10035
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 11:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως, αγαπητέ μου zip, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν
βαρύ κάρμα....
Δεν είμαστε ίδιοι,αλλά διαφορετικοί..Ωστόσο, υπάρχουν θέσεις
κάποιων που είναι πιο βαρείς...Ατλάντιες, θα έλεγα..Δηλαδή,
υπάρχουν άνθρωποι, που κουβαλάνε πολλά μέσα τους και έξω
τους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 13:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υπαρχει Δημιουργος; και αν υπαρχει τι συνεπαγεται αυτο για μας; κανει κατι Εκεινος για εμας, και μηπως αντιστοιχα πρεπει να κανουμε και εμεις κατι για Αυτον;

Κατά πάσα πιθανότητα, η εμφάνιση του ανθρώπινου είδους στον πλανήτη Γη, είναι το αποτέλεσμα ενός τυχαίου βιογεννετικού πειράματος τεραστίων διαστάσεων που ξεκίνησε από την αδάμαστη και ξεδιάντρωπη ενέργεια και συνεχίζεται μέχρι σήμερα. Μονάχα έτσι θα μπορούσε να εξηγηθεί η εμμονή των ανθρώπων γι' αυτήν την πρωτο-ενέργεια της Απαρχής τους και η απεγνωσμένη προσπάθειά τους να εξαντλήσουν κάθε φυσικό της πόρο. Μπορεί να μην γνωρίζουμε επακριβώς το όνομα του/των δημιουργού/ών των ανθρώπων - και δεν έχει και καμιά αξία δηλ. αυτό - αλλά είναι βέβαιο πως εδώ και μερικούς αιώνες ο άνθρωπος έχει εξαπολύσει, με όσα μέσα διαθέτει, μια τρομακτική επίθεση μέχρις εσχάτων εναντίον του/των με σκοπό τον ολοκληρωτικό αφανισμό του/των.

από το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9362


Edited by - zip on 01/05/2009 14:13:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 14:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ, όμως, γιατί δεν κερδίζω το τζόκερ, εδώ και τόσο
καιρό, που παίζω, βασιζόμενος, ακριβώς σε αυτή τη λογική
καλέ μου φίλε;
Ξέρεις το μυστικό; Εδώ γίνανε σημεία και τέρατα, κατά τύχη,
ένα τζόκερ να μας ξεφεύγει;
Και πίστεψε με, θα γινω άλλος άνθρωπος....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 14:20:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή αγαπητέ μου zip, εσύ πιστεύεις ότι δεν υπάρχει
υπέρτατο όν;Δεν υπάρχει νους που κυβερνάει το σύμπαν,μόνο
ύλη που ανακυκλώνεται;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 15:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ασφάλεια και η ταχύτητα που του προσφέρει ο Σατανάς, μπορεί να συγκριθεί μόνο με την Autostrada.

Ναι, μονο που οδηγωντας εκει οι πιθανότητες να κοιμηθούμε ειναι απειρες..με τοση ευθεία....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 15:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
υπαρχει Δημιουργος; και αν υπαρχει τι συνεπαγεται αυτο για μας; κανει κατι Εκεινος για εμας, και μηπως αντιστοιχα πρεπει να κανουμε και εμεις κατι για Αυτον;

Τι συνεπάγεται το γεγονος της υπαρξης μας στα παιδια μας ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2009, 10:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι συνεπάγεται το γεγονος της υπαρξης μας στα παιδια μας ?

Αρχικά, το γεγονός της ύπαρξής μας προσφέρει την δυνατότητα στα παιδιά μας να κατανοήσουν πως τα ίδια δεν φύτρωσαν. Μόλις γίνει αυτό, μόλις δηλ. κατανοηθεί το σύστημα της αναπαραγωγής του ανθρώπινου είδους,η απορία των παιδιών μετατρέπεται σε φιλοσοφικό ερώτημα - φαντάζομαι και ο ερωτών κάπως έτσι το θέτει. Γεγονός είναι πάντως πως το γεγονός της ύπαρξής μας για τα παιδιά μας, ειδικά όταν αυτά διανύουν την εφηβική τους ηλικία, συνεπάγεται ένα είδος παράδοξου τυραννικού ενδιαφέροντος που συνηθίζουμε να το λέμε "για το καλό σου". Αυτό μαζί με την δική μας αναξιότητα και ανικανότητα και σε συνδιασμό με την προηγούμενη ερώτηση σχετικά με την Δημιουργία, παράγει στα παιδιά μας βλέννες αντιδραστικής ντροπής, ενοχής και χαμηλής αυτοεκτίμησης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1400146
Maintained by Digital Alchemy