ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τελούσαν ανθρωποθυσίες οι αρχαίοι Έλληνες, κατά την ιστορική περίοδο;(πρόσφατη αναγνώριση 12θεϊσμού)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 02:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη "Έχιδνα",

Ρίξε μια ...παγερή ματιά εδώ:

http://www.theage.com.au/news/world/china-puts-abortion-whistleblower-on-trial/2006/07/16/1152988412354.html


Και δεν μιλάμε εδώ ούτε για τρία παιδάκια ούτε για δεκατρία, μιλάμε για ...χοντρά νούμερα και ...πολύ βάρβαρη κρατική μέθοδο. Το άρθρο μόλις κυκλοφόρησε και δεν το είχα υπ' όψη μου όταν έγραψα εκείνα τα ολίγα για τις αμβλώσεις.

Και να σκεφτείς ότι αυτοί οι τρισάθλιοι θα διοργανώσουν Ολυμπιακούς αγώνες και θα πάνε όλοι οι σκορδολέπιδες λιμοκοντόροι οι δικοί μας και οι δικοί σας να θαυμάσουν την Νέα Βαβυλώνα τους.


quote:
but in March 2005 officials in the city of Linyi began forcing parents of two children to be sterilised and women pregnant with a third child to undergo abortions.

Αλήθεια τι έχουν να πούν εδώ οι Αθάνατοί μας;

Υ.Γ. ...και να μου φιλήσεις τον καλό μου φίλο τον Magister.


Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 17/07/2006 02:46:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 14:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ο ίδιος ο φιλόσοφος Σενέκας θα ομολογήσει: «τιμωρούμεν δια θανάτου τους κακούργους, τους λυσσασμένους σκύλους, τα θηρία και τα αδύνατα και ανάπηρα παιδιά».

Προφανώς η διδάκτωρ της Θεολογίας, δεν γνωρίζει ότι ο Σενέκας ήταν συνεταίρος του Παύλου στην πυρπόληση της Ρώμης. Αν την ενημερώσουν καταλλήλως οι χριστομάχοι του site (Schwabe, Sesotris κλπ), λέτε ν' αρχίσει να τον υπερασπίζεται;

Το τι τραβάει ο δόλιος ο Σενέκας στην Ελλάδα του 2006, δεν περιγράφεται!

Edited by - Trainman on 17/07/2006 14:42:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 15:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ερίωπη

Για να έρθουμε και σε κάτι πιο επίκαιρο: Η Χεζμπολάχ βομβαρδίζει με πυραύλους Κατιούσα την Γιάφφα.

Η Γιάφφα είναι βεβαίως η αρχαία Ιόπη, όπου βασίλευε ο Κηφέας και η Κασιόπη, την κόρη των οποίων έσωσε ο Περσέας γλιτώνοντάς την από τη Μέδουσα. Βάσει του μύθου, η Ανδρομέδα, είχε υπερηφανευτεί ότι ήταν ομορφότερη της Αφροδίτης και οι Θεοί, για να τιμωρήσουν την ύβρη, είχαν στείλει στην περιοχή της Ιόππης τη Μέδουσα, ένα θαλάσσιο τέρας που θα κατασπάραζε το κάθε πλοίο αποτολμούσε να πλεύσει από και προς την πόλη.

Το Μαντείο των Δελφών, προκειμένου να σωθεί η πόλη από το τέρας, όρισε να θυσιαστεί η Ανδρομέδα στη Μέδουσα - κι έτσι, ο πατέρας της την έδεσε σ’ ένα βράχο, αλλά το κακό πρόλαβε ο Περσέας που ερωτεύτηκε την κοπέλα και την έσωσε σκοτώνοντας το θηρίο.

Ένα από τα παιδιά του Περσέα, ήταν και ο Πέρσης, το όνομα του οποίου συνδέεται με την Περσία – το σημερινό Ιράν, που κατηγορείται ότι βρίσκεται πίσω από την Χεζμπολάχ. Είναι προφανές λοιπόν, ότι το ιστορικό πεπρωμένο σπρώχνει το Ιράν να επιστρέψει στα εδάφη απ’ όπου προέρχεται, κατά το ιστορικό παράδειγμα των Ισραηλιτών.

Χρησιμοποιώντας τώρα τη μεθοδολογία σου, θα διαπιστώσω ότι η λέξη Ιόπη, συντίθεται από το Ι (το J δηλαδή, που παραπέμπει στο Δία, εξ ου και ονομάζεται από τους Ισραηλινούς σήμερα Γιάφφα) και το ΟΠΗ – τουτέστιν αποτελεί την Οπή του Διός.

Είναι σαφές ότι το κόμμα του Υψίστου (Αλλάχ), σκοπεύει ν’ ανοίξει μια τρύπα στη θέση της σημερινής Ιόπης. Τι λες να ξεπηδήσει από κει;

Υ.Γ.: Ο Θεός να μας συγχωρέσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 16:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Sesostris.
Το αν γίνονταν ή όχι ανθρωποθυσίες ή όχι στην μυκηναϊκή και μινωική εποχή, έχει σημασία ανάλογα με τα "φίλτρα" που ο καθένας χρησιμοποιεί. Αν δηλαδή αποδέχεται το αδιάσπαστο του ελληνικού πολιτισμού ή δέχεται την ινδοευρωπαϊκή θεωρία της εισβολής από τον βορά. Έπειτα είναι ιστορικά αποδεδειγμένο ότι οι Δωριείς δεν κατέκτησαν όλη την ελληνική επικράτεια. Είναι φυσικό λοιπόν σε κάποιες περιοχές να διατηρήθηκαν οι αρχαίες θεότητες και θεωρήσεις, άρα και κάποια αποτρόπαια έθιμα.
Με το ίδιο σκεπτικό σου όμως, είναι αβάσιμο να βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι τον Αβράμ εκ της Ούρ ο οποίος έζησε το 1600-1800, με τον Σολομών που έγινε βασιλιάς το 970 π.χ στο έθνος πλέον του Ισραήλ.

Τέλος θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση: αυτό το "μέλος 2ης βαθμίδας" δίπλα στο όνομα κάποιου σημαίνει ότι μπορεί να μπινελικώνει ελεύθερα κάθε νέο μέλος; Ρωτάω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 16:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Sesostris.
Το αν γίνονταν ή όχι ανθρωποθυσίες ή όχι στην μυκηναϊκή και μινωική εποχή, έχει σημασία ανάλογα με τα "φίλτρα" που ο καθένας χρησιμοποιεί. Αν δηλαδή αποδέχεται το αδιάσπαστο του ελληνικού πολιτισμού ή δέχεται την ινδοευρωπαϊκή θεωρία της εισβολής από τον βορά. Έπειτα είναι ιστορικά αποδεδειγμένο ότι οι Δωριείς δεν κατέκτησαν όλη την ελληνική επικράτεια. Είναι φυσικό λοιπόν σε κάποιες περιοχές να διατηρήθηκαν οι αρχαίες θεότητες και θεωρήσεις, άρα και κάποια αποτρόπαια έθιμα.
Με το ίδιο σκεπτικό σου όμως, είναι αβάσιμο να βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι τον Αβράμ εκ της Ούρ ο οποίος έζησε το 1600-1800, με τον Σολομών που έγινε βασιλιάς το 970 π.χ στο έθνος πλέον του Ισραήλ.

Τέλος θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση: αυτό το "μέλος 2ης βαθμίδας" δίπλα στο όνομα κάποιου σημαίνει ότι μπορεί να μπινελικώνει ελεύθερα κάθε νέο μέλος; Ρωτάω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 16:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι σαφές ότι το κόμμα του Υψίστου (Αλλάχ), σκοπεύει ν’ ανοίξει μια τρύπα στη θέση της σημερινής Ιόπης. Τι λες να ξεπηδήσει από κει;

Trainman Απεστάλη: 17/07/2006


Φίλε Trainman, αυτόν τον Ahmadi Nagad της Περσίας δεν τον θεωρώ ιδιαίτερα έξυπνο άνθρωπο, και θα σου πω γιατί. Όταν ο φίλος μας ο Ζειντάν ...όργωνε και έσπερνε ο χαζοβιόλης ο Ahmadi έβγαινε και καμάρωνε για τον μουσουλμάνο ήρωά του. Όταν ο Ζειντάν τράβηξε την τραγοκεφαλιά του στην καρδιά του παραδοσιακού εχθρού του (του Ρωμαίου), ο Ahmadi βγήκε και εγκωμίασε την παληκαριά του μουσουλμάνου.
Δεν ξέρω αν έχεις υπ' όψη σου τι είχε πει ο Ιταλός στον Ζειντάν. Γνωρίζω όμως ότι κατ' επανάληψη ο Ιταλός είχε αποκαλέσει τον Ζειντάν "Κάρχη".

Στην Γαλλία οι "γνωρίζοντες" ονομάζουν "Κάρχη" όσους Αλγερινούς είχαν βοηθήσει κάποτε τους Γάλλους εναντίον ...τάχα μας, των ομοεθνών τους.
Δεν χρειάζεται νομίζω να σου εξηγήσω τίποτα άλλο για τους "Κάρχη" που μετανάστευσαν ομαδικώς στην Γαλλία όταν οι μουσουλμάνοι πήραν το πάνω χέρι.

Ο Ζειντάν σου φαίνεται Αλγερινός;

Ο ίδιος ο Ζειντάν είχε δηλώσει κατ' επανάληψη ότι δεν λειτουργεί σαν μουσουλμάνος. Νομίζω τα σχόλια μου περττεύουν.

Προσωπικά τον Ahmadi Nagad τον τοποθετώ στην κατηγορία της υποδεέστερης νοημοσύνης. Οι Εβραίοι είναι πιο γάτες και σ' αυτή την φάση θα έχουν το πάνω χέρι.

Άλλος είναι πίσω απ' τον Πέρση. Εκείνο το Σκυθικό παληκάρι, που όλο κατεβαίνει στο Άγιον Όρος και ...κρυφά συνομιλά με κάποιους. Παίζει και καλό καράτε.

Απ' αυτόν θα βρούν το μπελ(ι)ά(λ) τους οι Εβραίοι. Να (μου) το θυμάσαι.

Ο Τρίτος Παγκόσμιος Πόλεμος ανθρώπων και θεών μόλις άρχισε.

Κυνήγι και ψάρεμα φίλε μου γνωρίζεις;


Λουκάς

Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 17/07/2006 16:53:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 16:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εριώπη είσαι γαλή με πέταλα!
Ο magister το έχει ρίξει στο ψάρεμα, θα επανέλθει ..δημήτριος που λέει και η Άτζελα. Όσο για τη σχέση μαζί του, το όνομα magister τι σημαίνει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 17:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άλλος είναι πίσω απ' τον Πέρση. Εκείνο το Σκυθικό παληκάρι, που όλο κατεβαίνει στο Άγιον Όρος και ...κρυφά συνομιλά με κάποιους. Παίζει και καλό καράτε.

Απ' αυτόν θα βρούν το μπελ(ι)ά(λ) τους οι Εβραίοι. Να (μου) το θυμάσαι.

Ο Τρίτος Παγκόσμιος Πόλεμος ανθρώπων και θεών μόλις άρχισε.


Να σου πω, μπας και το παλικάρι που αναφέρεσαι έχει την κόμη του Θ. Βέγγου?

quote:
Τέλος θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση: αυτό το "μέλος 2ης βαθμίδας" δίπλα στο όνομα κάποιου σημαίνει ότι μπορεί να μπινελικώνει ελεύθερα κάθε νέο μέλος; Ρωτάω.

Αν το παράκανα σου ζητώ συγνώμη, νομίζω οτι βιάστηκα να βγάλω συμπέρασμα, ειλικρινά συγνώμη για τον χαρακτηρισμό που σου απέδωσα.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 17:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οι Δωριείς δεν κατέκτησαν όλη την ελληνική επικράτεια.
Έχιδνα Απεστάλη: 17/07/2006, 16:54:38

Ρε γλυκό μου κορίτσι, οι Δωριείς σύμφωνα με τον Πλάτωνα (βλ. Πολιτικό) ήταν οι Έλληνες στρατιώτες που γύρισαν απ' την Τροία και βρήκαν τα σπίτια τους λεηλατημένα από ξένους λαούς(...πιθανόν Αλβανούς εκείνης της εποχής)και αναγκάστηκαν να τους πολεμήσουν. Χρειάστηκε βέβαια, μετά την πρώτη ήττα τους, να ανασυνταχθούν στην Μακεδονία και απ' εκεί να επανέλθουν οργανωμένοι (δημήτιοι που λέει και η βλάχα μας)και πολύ ...τσαντισμένοι.
Θυμάσαι τι τράβαγαν οι φουκαράδες οι Είλωτες στα χεράκια τους.
Ένα μέρος αυτών των μαχητών γνωρίζουμε κατέβηκε και έλεγξε την σημερινή ευρύτερη περιοχή της Παλαιστίνης (βλ. Μενέλαος και τα καρντάσια του).

Διερωτάμαι λοιπόν πότε θα σταματήσουν ...οι άνθρωποι των γραμμάτων να μας λένε ότι οι Δωριείς ήταν Ινδοευρωπαίοι. Μόνο κάτι Ahmadi Nagad μπορεί να τα πιστέψουν.

quote:
Όσο για τη σχέση μαζί του, το όνομα magister τι σημαίνει;

Έχιδνα


Μιλάμε και γ..μωωωώ τους δασκάλους.
Πες του ρε να μη τσαντίζεται!!!


Και να θυμάσαι κάτι ρε φίλη Έχιδνα.
Σ' αυτό τον Πλανήτη είμαστε όλοι μετανάστες.
Υπογραφή με φιλιά.

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 17:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το link που έδωσα έχει μερικές φωτογραφίες του ναού. Μια από ψηλά...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 17:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το link που έδωσα έχει μερικές φωτογραφίες του ναού. Μια από ψηλά...
Ostria

Είσαι θησαυρός.

Εγώ τώρα μπορώ να ...φανταστώ τις Τρείς Πύλες της Τρισηλίου θεότητας ή θα παρεξηγηθώ απ' τον Ψηλό;

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 22:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Εγώ τώρα μπορώ να ...φανταστώ τις Τρείς Πύλες της Τρισηλίου θεότητας ; Λουκάς»

Άντε πάλι με αυτήν την μέθοδο!@#$$%. Οκ θα το παλέψω με τον δικό σου τρόπο. Λοιπόν έχουμε έναν Ναό δηλαδή έναν οίκο θεού δηλαδή Μπέθ Ελ. Για να δούμε τι λέει κάποιος ειδικός στην ελληνική θρησκεία:

« Η ελληνική λέξη βαίτυλος σήμαινε μια κωνική στήλη, η οποία περιοδικά αλειφόταν με λάδι, κρασί ή αίμα, στην οποία διέμενε κάποιος θεός, και για την οποία συχνά λεγόταν ότι είχε πέσει από τον ουρανό – όπως ο κεραύνιος λίθος, ο αφιερωμένος στο θεό Τέρμονα στη Ρώμη, ή το Παλλάδιον της Τροίας. Εφόσον οι Έλληνες προσωποποίησαν τον «Βαίτυλο» ως γιο του Ουρανού και της Γαίας, και εφόσον, σύμφωνα με τον Σανχουνιαθών, ο Ελ (που ο Φίλων της Βύβλου τον ταυτίζει με τον Κρόνο) είχε την ίδια καταγωγή, ο βαίτυλος φαίνεται να είναι δάνειο από το φοινικικό ή εβραϊκό Βεθ-Ελ, που σημαίνει «ο Οίκος του Θεού Ελ». Ο Ησύχιος αναφέρει επίσης ότι ο λίθος ο οποίος αντικατέστησε τον Δία βρέφος και τον κατάπιε ο Ουρανός για να τον εμέσει αργότερα, υπήρχε στους Δελφούς και ονομαζόταν «Βαίτυλος». Οι ιερείς τον άλοιφαν κάθε μέρα με λάδι και, σύμφωνα με τον Παυσανία, τον κάλυπταν με ακατέργαστο μαλλί κατά τις ιεροτελεστίες. Ο Φώτιος, ο Βυζαντινός λόγιος του ένατου αιώνα, αναφέρει αρκετούς «βαίτυλους» στο Όρος Λίβανος, για τους οποίους λέγονταν θαυμαστές ιστορίες. Επίσης, η λέξη μπορεί να εφαρμοστεί και σε θηλυκές θεότητες: έτσι, στις καταγραφές του Ναού από την ιουδαϊκή αποικία στην Ελεφαντίνη στα τέλη του πέμπτου αιώνα π.Χ., αναφέρεται μια θεά με το όνομα «Αναθβαιτύλ» »
(Ρόμπερτ Γκρεϊβς, Ραφαέλ Παταϊ, Εβραϊκοί Μύθοι, εκδόσεις Ύψιλον βιβλία σελ.194).

Είδες από πού ξεκινήσαμε και που καταλήξαμε;

Υ.Γ.1 Πώς να μην τσαντιστεί ο άλλος όταν τον αποκάλεσες αμόρφωτο. Πάλι καλά που δεν σου διάβασε κανένα spell.
Υ.Γ.2 Τηλεκινητικέ. Περασμένα – ξεχασμένα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 23:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια διευκρίνηση για τον σχετικά άγνωστο Σανκχουνιαθόν, για να μη νομίζει ο κόσμος ότι μιλάμε κινέζικα:

Δείτε εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Sanchuniathon

Εμένα μου αρέσει (φυσικά) το τμήμα για την "serpent worship"

Edited by - Έχιδνα on 17/07/2006 23:29:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2006, 01:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προφανώς η διδάκτωρ της Θεολογίας, δεν γνωρίζει ότι ο Σενέκας ήταν συνεταίρος του Παύλου στην πυρπόληση της Ρώμης. Αν την ενημερώσουν καταλλήλως οι χριστομάχοι του site (Schwabe, Sesotris κλπ), λέτε ν' αρχίσει να τον υπερασπίζεται;
Trainman
Φίλε Trainman όσον αφορά το προσωπό μου κανεις μεγάλο λάθος εντάσσοντάς με στους Χριστομάχους .
Τόσο ο Χριστιανισμός όσο και οι άλλες θρησκείες δεν με ενδιαφέρουν καθόλου .
Πιστεύοντας στην ύπαρξη της θεότητας μόνο , της οποίας κατά καιρούς διάφοροι ισχυρίστηκαν οτι είναι απεσταλμένοι ή συγγενείς ιδρύοντας θρησκείες ,τα ιερατεία των οποίων στην συνέχεια εκμεταλλεύτηκαν για να πλουτίσουν εις βάρος των αφελών , προσπαθώ να εξετάσω τα γεγονότα από την καθαρά ιστορική τους πλευρά , εφ'όσον υπάρχει , απομυθοποιημένα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2006, 01:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ τώρα μπορώ να ...φανταστώ τις Τρείς Πύλες της Τρισηλίου θεότητας ή θα παρεξηγηθώ απ' τον Ψηλό;

Α δεν ξέρω, αλλά έχεις μεγάλη φαντασία βρε παιδάκι μου και να δούμε πώς θα τα συνδέσεις όλα αυτά!
Πάντως για να σε διευκολύνω, ο ναός του Σολομώντα είναι λίγο διαφορετικός:

quote:
Η ελληνική λέξη βαίτυλος σήμαινε μια κωνική στήλη, η οποία περιοδικά αλειφόταν με λάδι, κρασί ή αίμα, στην οποία διέμενε κάποιος θεός, και για την οποία συχνά λεγόταν ότι είχε πέσει από τον ουρανό – όπως ο κεραύνιος λίθος, ο αφιερωμένος στο θεό Τέρμονα στη Ρώμη, ή το Παλλάδιον της Τροίας.

Ωραία όλα αυτά αλλά τι σχέση έχουν με την ανεμοσπηλιά;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2006, 01:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή έχιδνα, σου υπενθυμίζω τι έγραψα στην 13η σελίδα:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε Magister,

Αν ο "Δάσκαλος" δεν καταφέρει να δημιουργήσει μαθητές που θα μπορούν να γίνουν καλύτεροί του, τότε αυτός ο "Magister" είναι αποτυχημένος.

Ιδού λοιπόν ...η Ρόδος ιδού και ο ..."πύρινος τροχός".

Διότι ..."Μα τον Αξίωνα" αν δεν ολοκληρώσεις και δεν μας "φωτίσεις", ο "Trainman" θα σε δέσει πάνω στον φλεγόμενο Μπεκτάσικο τροχό του μέχρι να ...τα καταθέσεις όλα.



Αν αυτή η φράση μου δεν είναι εγκώμιο για τον "Magister" τότε κάτι δεν πάει καλά με τον τρόπο που επικοινωνούμε.

Πότε τον είπα αμόρφωτο;

Αντιθέτως του ζήτησα να γίνει καλός δάσκαλός μας και να μας επιτρέψει να τον ξεπεράσουμε, διότι τότε μόνο θα θεωρηθεί άξιος δάσκαλος.

Αν του ζήτησα να ρίξει μια ζεμπεκιά και εκείνος παρεξηγήθηκε, τότε το πέρνω πίσω.

Εχιδνούλα μου σου ετοιμάζω πολύ δουλειά και ξέφρενους χορούς με ...ινδιάνικο αυλό.
Το τερπνόν μετά του ωφελίμου, ..εε να μη ξεχνιόμαστε.

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2006, 07:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλη Έχιδνα,


Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο του κ. Ρόμπερτ Γκρέϊβς ακόμα και έτσι αρκούμαι στα όσα, (υποθέτω) καλοπροαίρετα, έχεις γράψει εσύ.

Ξεκινάς όμως και βάζεις «Τίτλους», λέγοντας ότι ο κ. Ρ. Γκρέϊβς είναι «ειδικός στην Ελληνική θρησκεία», πιθανόν για να προϊδεάσεις τα υπόλοιπα μέλη ότι και καλά εδώ έχουμε αυθεντία στον συγκεκριμένο χώρο και αντιρρήσεις δεν γίνονται δεκτές.
Γνωστή και παλιά η μέθοδος στις αντιπαραθέσεις, καλή μου. «Αφού ο κύριος τάδε + δέκα βαρύγδουποι τίτλοι λένε ότι «αυτό ή εκείνο» είναι «έτσι ή αλλιώς», εσύ κ. Ερίωπα φάε το γλυκό σου μέχρι να μεγαλώσεις και γίνεις δάσκαλος αλλά προς το παρόν μη φέρνεις αντιρρήσεις.
Σ’ αυτές τις περιπτώσεις, αναφωνώ πάντα το εξής:
Ατταλαπατατά!!!!! Έτσι δεν έλεγε ο Αριστοφάνης όταν ήθελε να πει «Ω, τι συμφορά»;
Διότι δεν είναι λίγο πράγμα φίλη μου να βγαίνει ο ειδικός στα θέματα «Ελληνικής Θρησκείας» και να μας λεει κάτι για την Ελληνική θρησκεία και στη συνέχεια ο Ερίωπας να τολμά να βγαίνει και να γράφει άλλα.
Αντιλαμβάνεσαι καλή μου σε πόσο ...οδυνηρή θέση με φέρνεις;
Καταλαβαίνεις σε τι ...φοβερή επιχειρηματολογική μέγγενη βάζεις τον Ερίωπα;
Κυριολεκτικά τον στύβεις.
...Ατταλαπατατά! Δεν το αντέχω.
Ας τα πάρουμε όμως τα πράγματα με την σειρά που έχουν.
Η δήλωσή σου «! Οκ θα το παλέψω με τον δικό σου τρόπο. Λοιπόν έχουμε έναν Ναό δηλαδή έναν οίκο θεού δηλαδή Μπέθ Ελ. Για να δούμε τι λεει κάποιος ειδικός στην ελληνική θρησκεία:»
Με αυτή την δήλωση φίλη μου δείχνεις ότι δεν συμφωνείς με την φράση μου:
«Εγώ τώρα μπορώ να ...φανταστώ τις Τρεις Πύλες της Τρισηλίου θεότητας ;», όταν είδα τον Ναό στην Κρήτη.
Στην συνέχεια μου αναφέρεις την λέξη «Βαίτυλος» υποστηρίζοντας ότι έχει Εβραϊκή ετυμολογία.
Καλά πάλι τα ίδια θα έχουμε; Δεν είπαμε μέχρι τώρα ότι η Εβραϊκή γλώσσα είναι παιδική λαλιά και αντλεί όλα τα ετυμολογήματα της απ’ την Ελληνικότατη γλώσσα του Ομήρου;
Κάνεις και συ σαν το φοινικοτραπεζολείκτη τον Μπαμπινιώτη που μας λεει ότι η λέξη οθόνη είναι Εβραϊκή. Καλά αυτός ο ακαμάτης δεν άνοιξε ποτέ του τον Όμηρο να διαβάσει λίγο πριν γράψει τα ανόητα και άχρηστα λεξικά του και να δει ότι η λέξη Οθόνη αναφέρεται στην Ιλιάδα (Γ-141 και (Σ-595)...(λεπτάς οθόνας έχων) κλπ;
Ως πότε οι Μπαμπινιώτες και οι Ανδριώτες θα συνεχίζουν το εκθεμελιωτικό τους έργο στην Ελλάδα;
Περιμένεις λοιπόν απ’ τον Ερίωπα να δείξει οίκτο στον κ. Γκρέιβς;
Όχι καλή μου φίλη, Ο Ερίωπας, να έχεις υπ’ όψη σου, δεν κρατάει αιχμαλώτους πολέμου. Ούτε να διανοηθείς ότι μπορεί να έχω σε εκτίμηση αυτούς τους υπερεκτιμημένους διανοητές οι οποίοι έχουν κατακλύσει τον κόσμο με τους φιλοσοφικούς και ιστορικούς ακροβατισμούς τους. Όλοι αυτοί είναι μια γραφική καρικατούρα της μισής δεκάρας όταν αγγίζουν τα Ελληνικά θέματα. Θα το επαναλάβω και ας με μαλώσει πάλι ο Trainman.
«Όλοι αυτοί οι ακαμάτες είναι οι πλέον απροσδιόνυσοι για να εμπλουτίσουν τον διάλογο που έχουμε αναπτύξει ιδιαίτερα όταν αγγίζουμε Ελληνική γλώσσα και Θρησκεία. Παρασάγγας απέχουν απ’ την πραγματικότητα.
Όλοι αυτοί οι κύριοι είναι όχι μόνο απλοί θεατές του Ελληνικού Πνευματικού μεγαλείου αλλά και φοβεροί και «εκ του συστάδειν πολέμιοι του Ελληνισμού». Σε καμία δε περίπτωση, όλοι αυτοί θα μπορούσαν να γίνουν μυστοπόλοι του Ελληνικού Πνεύματος.
«Αν είναι δυνατόν», αν μπορούσε, θα αναφωνούσε η Ελληνική Ψυχή «ένας μη Ελληνόφων να θεωρηθεί ικανός να διδάξει στους Έλληνες τα πάτρια». Καλές θα έλεγα οι σπουδές τους αλλά αυτές κάπου σταματάνε.
Σίγουρα αγαπητή μου φίλη θα έχεις καταλάβει ότι το πνευματικό μου «Εν Όλον» είναι καθαρότατα Ελληνικό και δεν το διαπραγματεύομαι για καμία γήινη αξία.
Μάθε λοιπόν ότι το Ελληνικό πνεύμα δεν θέλει ξένους συνηγόρους. Αρκείται σ’ αυτούς τους λίγους που πασχίζουν με αξιοπρέπεια και άμισθα καθημερινά να περισώσουν ότι έχει απομείνει απ’ τις λεηλασίες του κάθε άθλιου τυχοδιώκτη που πέρασε απ’ την χώρα μας.
Αναμφισβήτητα, θα έλεγα λοιπόν, ότι όποιος έχει μία απλή Ελληνική μόρφωση και δεν είναι προχειρολόγος στις έρευνές του θα πρέπει να είναι σε θέση να αναγνωρίζει με την πρώτη ματιά κάθε Ελληνική λέξη χωρίς να καταφεύγει ούτε στον Μπαμπινιώτη ούτε στα Εβραϊκά λεξικά ούτε στα ύποπτα λίνκς.
Πρέπει λοιπόν να γνωρίζεις ότι η λέξεις Beth και El είναι Ελληνικότατες. Όπως ελληνικότατη είναι και η λέξη «Βαίτυλος».
Υπάρχει το αρχαίο ελληνικό ρήμα Βιόω το οποίο σημαίνει κατοικώ ή και ζω. Όλα τα λεξικά αναφέρουν ότι εξ αυτής της ρίζης προήλθε και το «Βιοτός». Σίγουρα θα έχεις ακούσει και για τον Λυκαβηττό. Το ίδιο ετυμολόγημα έχει.
Βιοτός, Βηττός, βαιτός, ακόμα και βωτός, έχουν κοινό έτυμο τον χώρο όπου κάποιος κατοικεί.
Bethania, ο οίκος της Αθηνάς, δηλαδή ο ναός της Αθηνάς. Σε απόλυτη εβραϊκή μετάφραση «Ο οίκος της Νηιός» δηλαδή του πλοίου, Ας μη ξεχνάμε ότι η Αθηνά ετυμολογείται απ’ το Αθήρ+νηί, δηλαδή ο κοσμικός αιθέρας που ταξιδεύει μέσα στο σύμπαν.
Bethel, δηλαδή o ναός του Ηλίου (Shames), αναφέρεται ακόμη και ως Bethaven.
Beth Dagon, ο ναός του ιχθύος, δηλαδή της Αφροδίτης (βλ. Δάγων=ιχθύς).
Beth Shemesh, ο ναός του Ηλίου.
Ας μη ξεχνάμε και το γράμμα Βήτα, που μέσα στο ποίημα του Ελληνικού Αλφαβήτου, αυτήν ακριβώς την έννοια έχει, δηλαδή της κατοικίας.
Αλφα βήτα, δηλαδή Άλιου Ιευός κατοικία. (Ύψιστου θεού κατοικία είναι το αλφάβητο)
Άλφα, δηλαδή Άλιε Ιευά, (ύψιστε Ζευ)
Κι-βωτός, δηλαδή η κατοικία του Κι (θεού)
Πως μπορεί λοιπόν να είναι το γράμμα βήτα Φοινικικό;

Ας πάρουμε όμως ξανά την λέξη «Βαίτυλο». Εσύ λές ότι είναι κωνικού σχήματος και ότι μπορεί να σημαίνει Βεθ-Ελ, που σημαίνει στα Εβραϊκά «ο Οίκος του Θεού Ελ».

Σίγουρα και εσύ και ο κ. Γκρέιβς αγνοείτε το έτυμο «Ύλος». Πρωταρχικό έτυμο για πολλές ελληνικές λέξεις.
Ελάχιστοι μυστοπόλοι μόνο Έλληνες γνωρίζουν ότι η λέξη Υλών (γεν πληθ.) που σημαίνει Ουράνιος Θόλος.
Ακόμη και αριθμολογημένα δίνουν τον ίδιο αριθμό.
Υ-Λ-Ω-Ν= Ο-Υ-Ρ-Α-Ν-Ι-Ο-Σ Θ-Ο-Λ-Ο-Σ = 1280
Στην Αποκάλυψη αναφέρεται η λέξη «Στ-ύλος».
Εγώ είπα ότι βλέπω τις τρείς Π-ύλες της Τρισηλίου θεότητας.

Τώρα τι είναι ο Βαίτ-υλος;
Νομίζω ότι τα σχόλια περισσεύουν προς το παρόν.
Φίλη μου μη διανοείσαι ...το ακατόρθωτο, δηλαδή την πνευματική αντιπαράθεση με τον Ερίωπα.
Πέρασε την «Ωραία Πύλη» και βαπτίσου Ελληνίδα. Απ’ εκεί και πέρα δεν θα χρειάζεσαι πλέον κανένα «δάσκαλο». Πες το και στον ...δάσκαλο, πες το και σε όποιον γνωρίζεις:
«Ρε αλλαξοπιστήσετε όλοι, πες τους, γίνετε Έλληνες, να σώσετε το πνεύμα σας. Δεν στοιχίζει τίποτα. Ο Έλληνας δεν έχει ούτε Καρδινάλιους, ούτε Ραβίνους, ούτε μουλάδες. Είναι Ελεύθερος. Δωρεάν λαμβάνεις και δωρεά δίνεις.
Η Ελληνική γλώσσα είναι η μάνα της ανθρωπότητας και δεν μπορεί να συγκριθεί με καμία άλλη γλώσσα του εμπορίου.

Το ίδιο και η Ελληνική θρησκεία. Δεν είναι για τον πρώτο τυχόντα. Άσε τι λεει ο καθένας στον εφηβικό ενθουσιασμό του. Η Ελληνική γλώσσα, θρησκεία και επιστήμη ήταν πάντοτε για πολύ ολίγους. Νομίζω όμως ότι ήλθε η ώρα να αλλαξοπιστήσουν όλοι χωρίς ανθρωποθυσίες και πολέμους και σκοτεινούς θαλάμους και να γίνουν Έλληνες.
Ο Αριστοφάνης όταν ήθελε να πει « Ω, τι χαρά» έλεγε «...Ατταλαττατά»
Αυτό ο κ. Γκρέιβς και κάθε φοινικοτραπεζολείκτης Μπαμπινιώτης μπορεί να μου το μεταφράσει στα Εβραϊκά;

Να θυμάσαι φίλη μου μια συμβουλή απ’ τον καλό σου φίλο Ερίωπα. Ο διάλογος απαιτεί απ’ τους συμμετέχοντες να διαθέτουν την ικανότητα να θέτουν καλές και δίκαιες ερωτήσεις παράλληλα με τις λογικές και σοβαρές παρατηρήσεις τους.
Και τώρα κρύψε την Έχιδνα απ’ το ...οικογενειακό άλμπουμ διότι έχω γείτονα Κινέζο που κολατσίζει κάθε πρωί παστά φίδια. Έτσι και την πάρει χαμπάρι θα την ψάχνεις την ...μπέμπα. Δεν ξέρεις τι παιδιά είναι αυτά!!

Με φιλικούς χαιρετισμούς σ’ όλα τα μέλη και υπόκλιση στη «θεία Έλενα».

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2006, 17:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Άλλος είναι πίσω απ' τον Πέρση. Εκείνο το Σκυθικό παληκάρι, που όλο κατεβαίνει στο Άγιον Όρος και ...κρυφά συνομιλά με κάποιους. Παίζει και καλό καράτε.

Απ' αυτόν θα βρούν το μπελ(ι)ά(λ) τους οι Εβραίοι. Να (μου) το θυμάσαι.


Σωραίος Ερίωπη, αλλά εδώ έχω μια μικρή διαφωνία: Ο Σκύθης κάθεται και περιμένει - δεν θα κάνει τα λάθη του παρελθόντος. Προς το παρόν, λαμπάδα ανάβει στους Εβραίους: Ο Πέρσης, ήδη για να'χει το κεφάλι του ήσυχο, παρέδωσε την κεφαλή του μουσάτου Τσετσένου στον Σκύθη και έπεται συνέχεια...

Κυνήγι και ψάρεμα δεν κατέχω. Κάτι σκαμπάζω από σκυθικό καράτε, αλλά αμφιβάλλω αν θα τη βγάλω καθαρή...


quote:
Φίλε Trainman όσον αφορά το προσωπό μου κανεις μεγάλο λάθος εντάσσοντάς με στους Χριστομάχους .

Αν κάνω μεγάλο λάθος, ζητώ μια μεγάλη συγγνώμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2006, 19:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εριοπις συγνώμη αλλά μήπως σε περιτριγυρίζει κανένα Αλτσχάιμερ? Ζεις σε αγγλόφωνη χώρα και δεν θυμάσαι ποιος είναι ο Robert Graves;; : The White Goddess, Εγώ ο Κλαύδιος, The Greek Myths and Legends, πρέπει να πω και άλλα;;; Έδω κάνει την ζέστη

Ζορίστηκες βλέπω με τον βαίτυλο. Χα!, ήταν μόνο το ζέσταμα. Τα καλύτερα, έπονται..

Αγαπητή Ostria. Πάντα ακριβής σε αυτά που λες. Ήταν λίγο περίεργο που ακολούθησα κι εγώ για λίγο τη μέθοδο του Εριοπις. ΔΕΝ θα το ξανακάνω!! Πάντως να ξέρεις ότι είσαι μια από τις λίγες παρουσίες του forum που διαβάζω όλα τα ποστ της. Αψεγάδιαστη

Λοιπόν… Ανακεφαλαίωση
1. Θυσίες βρεφών στο Λύκαιο όρος έως τα ρωμαϊκά χρόνια όπως μαρτυρείται από τον Παυσανία (Αρκαδικά, 2ος μΧ αιώνας) και μαρτυρία του φιλοσοφού Πορφύριου εκ Τύρου «περι αποχής εμψύχων»
2. Θυσίες Μεσσήνιων αιχμαλώτων στον τάφο του Φιλοποιμενος
3. Ανθρωποθυσία τριών Περσών της οικογένειας του Ξέρξη πριν από τη Ναυμαχία της Σαλαμίνας (Πλουτάρχου, Θεμιστοκλής)
4. Δηλώσεις επιβεβαίωσης αρχαιολόγων όπως ο Χ. Τσούντας για τις Μυκήνες, και ο Εμμ. Ανδρόνικος για την εισαγωγή του «εθίμου» στην Κύπρο.
5. Τα ευρήματα της Ανεμοσπηλιάς για την τελετουργική θυσία νεαρού ανδρός με χάλκινο εγχειρίδιο επί βωμού.
6. Τι θέλουμε και άλλα;;; Δεν επαρκούν τα στοιχεία σεβαστό δικαστήριο;

Αφού σας ενοχλεί το φιδάκι μου, θα βάλω κάτι πιο ευχάριστο. Οκ, αυτό?


Edited by - Έχιδνα on 18/07/2006 19:05:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2006, 19:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ερίωπα,

με εκπλήσει (ευχάριστα) η ανάλυσή σου.

Νόμιζα ότι όλες αυτές οι λέξεις είναι Εβραικές!

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2006, 20:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια, σύμφωνα με την ετυμολογία σου οι κακόμοιροι οι Βαβυλώνιοι έκαναν λάθος που αποκαλούσαν την πόλη τους Πύλη του Θεού (Βαβ-Ηλί). Τζάμπα ασβέστωναν εκείνον τον βωμό για εκατονταετίες, έπρεπε να ξέρουν ελληνικά!!!!!!!
Σε παρακαλώ απόφυγε την γεμάτρια γιατί θα παίξεις εκτός έδρας. Ας φτιάξουμε π.χ έναν συσχετισμό:
ΒΑΙΤΥΛΟΣ=2+1+10+300+400+30+70+200=1013
για να δούμε 1013=484+529=ΘΕΟΥ ΟΥΔΕΝ. Πω,Πω.
Τρίχες...!!
Φιλικά πάντα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2006, 23:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Έχιδνα σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Περιμένω να δω τι έχεις να μας πεις σχετικά τους βαίτυλους (είναι ένα θέμα που έχω ψιλοψάξει στο παρελθόν).

Μιάς και ανέφερες την θυσία των 3ων νεαρών Περσών πριν την ναυμαχία της Σαλαμίνας καλό είναι να δούμε όλο το κείμενο του Πλουτάρχου.
Η μετάφραση που έχω είναι του 1954 του Σπ. Μαγγίνα

"Στον Θεμιστοκλή, την ώρα που έκανε θυσία μπροστά στην ναυαρχίδα, οδήγησαν τρεις αιχμαλώτους, που ήταν ωραιότατοι στην όψη, ντυμένοι με λαμπρά φορέματα και στολισμένοι με χρυσά κοσμήματα. Αυτοί οι αιχμάλωτοι επικρατούσε η φήμη πως ήταν παιδιά της Σανδάκης, της αδερφής του βασιλιά, και του Αρταύκτου. Οταν τους είδε ο μάντης Ευφραντίδης, καθώς την ίδια ώρα από τα ιερά σφάγια αναδόθηκε λάμψη λαμπρής και μεγάλης φωτιάς και ακούσθηκε σύγχρονα από το δεξιό μέρος κάποιο φτάρνισμα (σαν καλό σημάδι), συγχάρηκε το Θεμιστοκλή και τον συμβούλευσε ν' αρχίσει τη θυσία από τους νεανίσκους αυτούς και να τους θυσιάσει όλους, αφού προσευχηθεί στον ωμηστή Διόνυσο, γιατί (έλεγε) πως έτσι οι Ελληνες θα εξασφαλίσουν τη σωτηρία τους και τη νίκη.
Ο Θεμιστοκλής δοκίμασε μεγάλη κατάπληξη όταν άκουσε το μεγάλο αυτό και φοβερό μάντεμα, καθώς όμως γίνεται πάντα στους μεγάλους αγώνες και τις δύσκολες περιστάσεις, ο λαός που περιμένει τη σωτηρία του περισσότερο από τα παράλογα παρά από τα λογικά πράγματα ξέσπασε όλος μαζί σε επικλήσεις προς το θεό και αφού προσκόμισε τους αιχμαλώτους (τρεις Πέρσες) στο βωμό ζήτησε, όπως ήταν η εντολή του μάντη, να εκτελεστεί η θυσία. Αυτά λοιπόν έχει ιστορήσει ο Φανίας ο Λέσβιος, που ήταν φιλόσοφος και έμπειρος τν ιστορικών ζητημάτων."

Εδώ υπάρχουν τρία στοιχεία.
1. Η θυσία δεν στήθηκε για τους αιχμαλώτους, αφού είχε ήδη αρχίσει όταν τους έφεραν.
2. Ο Θεμιστοκλής άκουσε την μεγάλη και φοβερή μαντεία με κατάπληξη (άρα ήταν ασυνήθιστη και ο ίδιος ο Θεμιστοκλής δεν συμφωνούσε -ούτε βέβαια αυτός που μετέφερε την σκηνή, ούτε ο Πλούταρχος που την κατέγραψε.)
3. Επισημαίνεται η δυσκολία της περίστασης -λίγο πριν ξεκινήσει η ναυμαχία- και γενικότερα το παράλογο της απαίτησης (ο λαός που περιμένει τη σωτηρία του περισσότερο από τα παράλογα παρά από τα λογικά πράγματα) οπότε ο Θεμιστοκλής δεν μπορούσε να την αρνηθεί.

Με λίγα λόγια πάλι ο μάντης έκανε την ζημειά και ο λαός που μέσα στον φόβο του παραλογίζεται και προσπαθεί να πιαστεί από το κάθε τι που πιθανολογεί ότι μπορεί να τον βοηθήσει, όσο ακραίο κι αν είναι.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 00:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ Sesostris.
Το αν γίνονταν ή όχι ανθρωποθυσίες ή όχι στην μυκηναϊκή και μινωική εποχή, έχει σημασία ανάλογα με τα "φίλτρα" που ο καθένας χρησιμοποιεί.
Έχιδνα
Φίλη Έχιδνα , η (παρατήρησή) μου δεν ήταν για να αμφισβητήση την ακρίβεια των γραφομένων σου , άλλά επειδή το θέμα αναφέρεται στην ιστορική περίοδο , και τόσο η Μυκηναϊκή όσο και η Μινωϊκή εποχή δεν ανήκουν στην περίοδο αυτή .
quote:
Αλήθεια, σύμφωνα με την ετυμολογία σου οι κακόμοιροι οι Βαβυλώνιοι έκαναν λάθος που αποκαλούσαν την πόλη τους Πύλη του Θεού (Βαβ-Ηλί). Τζάμπα ασβέστωναν εκείνον τον βωμό για εκατονταετίες, έπρεπε να ξέρουν ελληνικά!!!!!!!
Εδώ φίλη μου κάνεις κατά την γνώμη μου λάθος .
Οι πρόγονοί μας συνήθιζαν να εξελληνίζουν τις ξένες λέξεις για να μπορούν να τις προφέρουν καλύτερα , έτσι πράγματι η ετυμολογία της Βαβυλώνας προέρχεται από το Bab Ili ( Πύλη του Θεού } όπως και την πόλη Arbaa Ilou ( Τέσσερις Θεοί ) όχι μόνο την μετονώμασαν σε Άρβυλα , αλλά και έπλασαν και μύθο για κάποιον Άρβυλο που τα ίδρυσε .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 00:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Sesostris μάλλον δεν κατάλαβες το ύφος με το οποίο έγραψα το πιο πάνω ποστ (ελαφρά ειρωνικό), ...καλά ντε μη βαράτε. Όσο για την "Μεγάλη Πόρνη των Πόλεων" δεν διαφωνούμε πουθενά. Το πλάτωμα πάντως με το επίχρισμα γύψου (η Πύλη) υπήρχε αρχικά στην Ουρούκ, μετά στο Κις, και μετά στην Βαβυλώνα.

Αγαπητή Ostria. Αν αρχίσουμε να μιλάμε για τους βαίτυλους, θα γεμίσουν σελίδες και σελίδες και θα φύγουμε εντελώς από το θέμα του τοπικ. Σου παραθέτω πάντως μερικές χαρακτηριστικές φωτογραφίες:
Να ένας από την έρημο Νεγκέβ. Να δεις που βρίσκεται αυτή η έρημος;… να δεις που είναι; … δεν θυμάμαι…. Ίσως να θυμάται ο Ερίωπας.

Απεικόνιση βαίτυλου σε νόμισμα :

Παλαιόκαστρο Κρήτης:

Ο πλέον διάσημος βαίτυλος. Ο οφθαλμός των Δελφών:

Την καληνύχτα μου.

Edited by - Έχιδνα on 19/07/2006 00:56:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 02:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχιδνούλα μας, είσαι πηγή αστείρευτη, και επειδή μ' άρεσε και η καινούργια "Μπέμπα" που μας παρουσίασες, λεω πριν την βαπτίσω Ελληνίδα να την συμμορφώσω λιγάκι. Πως είναι έτσι το καημένο; Δεν το ταίζετε, δεν το πλένετε. Μου φαίνεται και αμάσητο. Φτιάξτε του και καμιά σουπίτσα να έλθει το δύστυχο στα σύγκαλά του.
Πάντως μόλις μου πεις ότι συνήλθε λιγάκι εγώ θα το πάρω πρώτο τραπέζι στην πίστα. Και το βλέπω να ρίχνει κάτι τσιφτετελάκια μετά τις ζεμπεκιές του Τραίνμαν που δεν θα το αναγνωρίζεις.

Σε τρώει και σένα ο P.C.νός σου μου φαίνεται. Θα ρίξω και για πάρτι σου μερικά καλαθάκια μην ανησυχείς.

Ρε Εχιδνούλα θα με βάλεις πάλι σε δουλειές μ' αυτόν τον "Βαίτ-υλο". Ρε μπας και έχεις φετιχ με το "Har-Am";

quote:
Να ένας από την έρημο Νεγκέβ. Να δεις που βρίσκεται αυτή η έρημος;… να δεις που είναι; … δεν θυμάμαι…. Ίσως να θυμάται ο Ερίωπας.
Έχιδνα Απεστάλη: 19/07/2006

Τελικά είσαι μεγάλο "ζουζούνι".

Θέλεις λοιπόν να μάθεις τι είναι ο Βαίτ-υλος. Εντάξει, θα σε βοηθήσω, αλλά πρώτα θα σε "χορέψω" λιγάκι για να δεις τι εστί Ερίωπας ...με Αλζχάϊμερ πάνω στην πίστα. Θέλω όμως και την "μπέμπα" στην "παρέα" διότι νάσαι σίγουρη ότι το τσιφτετελάκι της δεν το γλυτώνει. Και άντε μετά να την μαζεύεις.

Λοιπόν για να συναρμολογήσουμε το Βαίτ-υλο χρειαζόμαστε τα τρία κεφαλαία γιώτα (ΙΙΙ) του Τραίνμαν που έχει στην βιβλιοθήκη του.

Τώρα μ' αυτά που γράφω, φοβάμαι ότι ο Τραίνμαν μπορεί να ανησυχήσει λιγάκι μη τυχόν και προλάβει κανένας άλλος τον θησαυρό των Χάλκινων Πινάκων.
Δεν λεω, μου τεμπέλιασε λίγο, αλλά είμαι σίγουρος ότι στο τέλος θα προλάβει να φτάσει πρώτος.
Τώρα εσύ ρίξε μιά ματιά στο νόμισμα που απεικονίζει τον Βαίτ-υλο και θα την πάρεις χαμπάρι την δουλειά. Δεν σε έχω για χαζή.

Μήπως νομίζεις ότι και η OSTRIA έχει σκοπό να μείνει απ' έξω.
Όταν μίλαγε για "Τριαξονικές" νόμιζες ότι μίλαγε για νταλίκες.


quote:
Ζορίστηκες βλέπω με τον βαίτυλο. Χα!, ήταν μόνο το ζέσταμα. Τα καλύτερα, έπονται..

Έχιδνα


Όρεξη νάχουμε να χορεύουμε.

Να μου φιλήσεις την "μπέμπα", και όπως είπαμε.

Λουκάς

Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 19/07/2006 02:39:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 03:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι πρόγονοί μας συνήθιζαν να εξελληνίζουν τις ξένες λέξεις για να μπορούν να τις προφέρουν καλύτερα , έτσι πράγματι η ετυμολογία της Βαβυλώνας προέρχεται από το Bab Ili ( Πύλη του Θεού }
Sesostris Απεστάλη: 19/07/2006,


Φίλε Sesostris,

Βαβ-υλών!!!

Μην αγνοείς την λέξη "Υλών".

Η Εχιδνούλα μας νομίζει ότι οι Βαβυλώνιοι ήταν Ιρακινοί.
Δεν έχει διαβάσει μου φαίνεται Ιερεμία. Να δεις που θα μου τον βγάλει και αυτόν Εβραίο και εκεί ...θα θυμώσω, θα πάθω κανένα έμφραγμα και θα πάω για ...ΙΙΙ-πλό by pass.

Με φιλικούς χαιρετισμούς


Λουκάς

Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 19/07/2006 03:14:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 07:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρσενικιά μου Εχιδνούλα,

Το Ether net τσιπάκι σου γιατί το άφησες αγόρι μου εκτεθειμένο;

Απρόσεκτέ μου!!!

Φιλάκια απρόσεκτη "Αγορίνα" μου.


Λουκάς

Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 19/07/2006 07:11:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 12:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Τώρα μ' αυτά που γράφω, φοβάμαι ότι ο Τραίνμαν μπορεί να ανησυχήσει λιγάκι μη τυχόν και προλάβει κανένας άλλος τον θησαυρό των Χάλκινων Πινάκων.
Δεν λεω, μου τεμπέλιασε λίγο, αλλά είμαι σίγουρος ότι στο τέλος θα προλάβει να φτάσει πρώτος.

Χαίρομαι που με κατανοείς Ερίωπη, αλλά είδες ότι είχα και άλλα καθήκοντα. Στο μεταξύ, μια που αρχίσαμε να εθνοκαθαρίζουμε ορισμένες λέξεις και ονόματα, τι θα έλεγες για τον Μενελίκ, το γιο του Σολομώντα και γενάρχη των Αιθιόπων;

Τι σχέση έχει ο Μενελίκ με το Μενέλαο; Όλο και κάτι θα έχεις σκεφτεί - για να χαρεί λίγο παραπάνω και ο Βασίλης!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 13:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Έχιδνα

Για τη θυσία των περσών αιχμαλώτων, παρέθεσε ο gigenis μία εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα, με μια εργασία που, αν δεν καταφέρνει να διαψεύσει την πληροφορία, τουλάχιστον την αποδυναμώνει. Ρίξε μια ματιά:

http://anistor.co.hol.gr/greek/grback/Themistorklis.pdf

Και βεβαίως, ας μην ξεχνάμε τον Πλούταρχο στο "Περί των εκλελοιπόντων χρηστηρίων", ο οποίος αποδέχεται ότι συνέβησαν ανθρωποθυσίες, προς εξευμενισμό κακόβουλων δαιμόνων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 14:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εριοπις δεν κατάλαβα το μηνυμά σου. ΔΕΝ έχω Ethernet. Μοιράζομαι ADSL Forthnet σύνδεση με WiFi Splitter με 4 άτομα. Τον έναν τον ξέρεις. Αν θες να σου στείλω τα πλήρη στοιχεία μου με mail. Διευκρίνησε σε παρακαλώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy