ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τελούσαν ανθρωποθυσίες οι αρχαίοι Έλληνες, κατά την ιστορική περίοδο;(πρόσφατη αναγνώριση 12θεϊσμού)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2006, 23:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το τι σημαίνει "αναγνώριση από το μονομελές πρωτοδικείο Αθηνών στους Δωδεκαθεϊστές Έλληνες το δικαίωμα να τελούν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα σύμφωνα με τις πεποιθήσεις τους" είναι ένα θέμα, που λόγω της επικαιρότητας πρώτα από όλα, μπορεί να συζητηθεί, παράλληλα δε με το εάν τελούσαν ανθρωποθυσίες οι αρχαίοι Έλληνες κατά την ιστορική περίοδο - όπως το θέτει ο Sesostris. Καλό θα ήταν βέβαια να παρατεθεί εδώ και το κείμενο που σχετίζεται με την αναγνώριση του δικαιώματος αυτού.
amalia
Θεώρησα ότι ήταν ήδη γνωστό ύστερα από την τόση δημοσιότητα που πήρε το θέμα στις εφημερίδες , και όχι μόνο..
Άλλωστε ο λόγος που άνοιξα το θέμα αυτό , δεν ήταν η αναγνώριση των Ελλήνων Αρχαιοθρήσκων όπως αυτοαποκαλούνται , αλλά η θέση ορισμένων μελών σε προηγούμενο θέμα , ότι θα αρχίσουν να θυσιάζουν ανθρώπους όπως οι αρχαίοι πρόγονοί μας . Εν πάση περιπτώσει το βρήκα στην πιο κάτω διεύθυνση .
http://www.press-bank.gr/articles/viewnews.aspx?lc=greek&newsid=CC284A13-5576-4895-9F12-6D2D6DBD0110
quote:
«Ενώ ο Θεμιστοκλής προσέφερε κοντά στη ναυαρχίδα θυσία, του έφεραν τρεις αιχμαλώτους, οι οποίοι ήταν ωραιότατοι και στολισμένοι μεγαλοπρεπώς ……. Efstathios

Φίλε Efstathios αυτό το γεγονός το οποίο ανέφερα και εγώ σε προηγούμενη απάντησή μου , δεν μπορεί κατά την άποψή μου να καταταγή στον θεσμό των ανθρωποθυσιών , γιατί συνέβη άπαξ και εντάσσεται περισσότερο στα μέτρα αντεκδίκησης , άλλωστε όπως αναφέρεται , ο Θεμιστοκλής αντέδρασε αρχικά στην θυσία αλλά υποχώρησε μετά από την πίεση των πληρωμάτων των Αθηναϊκών τριήρεων .
Με την ίδια λογική θα μπορούσαμε να υποστηρίξουμε ότι οι μουσουλμάνοι κάνουν ανθρωποθυσίες , επειδή μέλη της Αλ Κάιντα σφάζουν τους ομήρους .
quote:
«Ακόμη περιμένω υπεύθυνη απάντηση από κάποιον να μας πεί τί ακριβώς πιστεύουν οι δωδεκαθεϊστές και όλες τις ανάλογες λεπτομέρειες.Μήπως φοβάστε να πείτε οτι πιστέυετε στον Δία,την Αθηνά και την Δήμητρα?

Μα το λένε και με τον τίτλο τους οι άνθρωποι ότι πιστεύουν στο δωδεκάθεο………
quote:
Διότι οι αρχαίοι μας πρόγονοι πίστευαν σε πρόσωπα πρωτίστως.Και είχαν διαφορετικά τυπικα και λατρείες και ακόμη και διαφορετικούς θεούς απο πόλη σε πόλη.Εσείς θα τα ενώσετε όλα ?
Η θρησκεία ήταν ενιαία , το ότι οι διάφορες πόλεις θεωρούσαν κάποιον Θεό του Δωδεκαθέου ή κάποιον Ήρωα προστάτη , αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα .Μήπως σήμερα όλοι αυτοί δεν αντικαταστάθηκαν από τους πολιούχους αγίους των πόλεων με τα ανάλογα πανηγύρια ;;
quote:
Μήπως να ξαναγυρίσουμε και στον διχασμό των πόλεων-κρατών?
Τι κινδυνολογία είναι αυτή πάλι ;;;Τόσος πανικός επειδή μία μικρή μερίδα Ελλήνων αποφάσισε να γυρίση στην λατρεία των πατρώων Θεών , άρχισε πρώτα η λάσπη για ανθρωποθυσίες και τώρα (άλλο φρούτο κι’αυτό) θα οδηγηθούμε στον διχασμό των πόλεων κρατών ;;
quote:
Και άν περνούσατε απο έναν ναό της Αφροδίτης και βλέπατε τον λυμασμένο να βιάζει στην κυριολεξία την νεαρή παρθένα των 14 χρονων που οι ιερείς την βάλανε εκεί να "εξυπηρετεί" τους ξένους,τί θα λέγατε?Αλήθεια το πρόγραμμα των σύγχρονων δωδεκαθεϊστών το περιλαμβάνει αυτό?ή την λατρεία της Αφροδίτης την αφήνουμε απ'έξω?
Όταν έγραφα την απάντησή μου , δεν περίμενα ότι θα υπήρχε τέτοια πρόοδος .
Δεν πειράζει όμως , λάσπωσε , λάσπωσε Efstathios , στο τέλος κάτι θα μείνη όπως κάτι ανάλογο λέει και ο Μακιαβέλι στον Ηγεμόνα του . Αιδώς Αργείοι …
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Efstathios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2006, 23:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Efstathios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ξεσκίσατε το θέμα.Θα είναι λίγο μακάβρια τα παρακάτω:

Περιμένετε δηλαδή εκεί που γίνονταν οι θυσίες εκεί να βρεθούν τα οστά?Δηλαδή βάζανε κα΄ποιον επάνω τον θυσιάζανε και τον αφήνανε εκεί μετα να σαπίσει?Και ξαναπηγαίνανε μετά μεσα στις σαπίλες με όλα τα πτώματα τριγύρω να ξαναθυσιάσουν?

Είναι προφανές οτι κάπου τους θάβανε ή τους καίγανε.Στην πρώτη περίπτωση είναι δύσκολο βέβαια να βρείς συγκεκριμένα μέρη ταφής και στην δέυτερη μάλλον δεν θα βρείς τίποτε.


Πάμε παρακάτω:

quote:
Eustathie, κοντεψε να μου βγει το ματι ανθρωπε μου. Και μετα συνεχιζεις κανοντας μας διαλεξη για το οτι εχουμε υπερεκτιμησει τους αρχαιους. Καλο θα ηταν να γνωριζει κανεις το θεμα και μετα να συμμετεχει στη συζητηση. Δεν το λεω με κακια, κανεις αλλωστε δεν ειναι παντογνωστης.

Έχεις κάποια διαφορετική άποψη επί του θέματος?Αν ναί να την συζητήσουμε.Όχι να πετάμε έτσι ένα "καλό θα ήταν να γνωρίζει κανείς το θέμα" κλπ.Εάν κάτι απο τα παραδείγματα που έφερα δεν ισχύει και γνωρίζεις κάτι παραπάνω παρακαλώ να το συζητήσουμε.

Όχι να γίνουμε Φουράκηδες και λοιποί και να λέμε συνέχεια οτι ξέρουμε πράγματα τα οποία ποτέ δεν λέμε τελικά.Και λέμε μερικά ακαταλαβίστηκα και μερικές σάλτσες να φανεί και πιό ωραίο ότι τάχα ξέρουμε πράγματα που δεν ξέρετε.

Ορίστε λοιπόν ας το συζητήσουμε.Αναφέρθηκα σε συγκεκριμένα πράγματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 00:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΓΗΓΕΝΗΣ

ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙΣ ΠΕΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ ΣΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ (ΩΡΑΙΑ, ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ , ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΣΟΥ ΚΛΠ ΚΛΠ ΟΚ).

ΚΑΝΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ. ΟΠΟΥ Σ’ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ Ο ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΕΦΟΡΟΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ ΑΡΚΑΔΙΑΣ – ΛΑΚΩΝΙΑΣ ΚΑΙ
ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ (ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ) ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΕΙ ΒΑΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΩΝ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟ ΛΥΚΑΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 3ο μχ ΑΙΩΝΑ.
ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ 3 ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ TOPIC
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Efstathios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 00:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Efstathios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα το λένε και με τον τίτλο τους οι άνθρωποι ότι πιστεύουν στο δωδεκάθεο………

Όχι δεν το λένε.Με όσους έχω μιλήσει είτε απο κοντά είτε σε forum κανείς δεν έχει βγεί να πεί ευθέως οτι πιστεύει στην Δήμητρα ή την Αθηνά.

Αντ'αυτού λένε πάνω κάτω αυτά που λέει και ο Σαρρής στα βιβλία του.Αναφέρουν την ιδεολογία πίσω απο την λατρεία πιο πολύ και τα κρυφά νοήματα.Με βαθυστόχαστες περιγραφές όπως τα εκλαμβάνει αυτός (διότι είναι λίγο δύσκολο να ξέρουμε ακριβώς αυτά τα πράγματα που μόνο οι μυημένοι ιερείς ξέρανε)αλλά τίποτε παραπάνω.Εγώ είδες οτι το είπα και δεν βγήκε κανείς να πεί οτι ναί πιστεύω στην Δήμητρα.Βγήκε?

Όσο για τα άλλα αποσπάσματα που παρέθεσες προφανώς δεν κατάλαβες οτι πρόκειται για εσκεμμένες υπερβολές.Για να δείξουν το άκυρο της όλης υπόθεσης.Ξεκινάς να αναβιώσεις μία θρησκεία αλλά ορισμένα κομμάτια της μόνο, διότι κάποια δεν τα γνωρίζεις και άλλα ήταν αρκετά βίαια ίσως ή ανήθικα για να τα εφαρμόσεις.Έ,εάν εσύ δεν βλέπεις το άκυρο της υποθέσεως, τι να πω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 00:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pr_gid ΠΡΟΣ ΑΜΑΛΙΑ:

ΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΑΝΑΛΥΤΗΣ ΔΗΛΩΝΕΙ ΑΚΟΜΜΑΤΙΣΤΟΣ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΕΡΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΟΥ ΚΟΥΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ,ΛΟΓΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΑΛΥΤΗΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΣ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥ ΚΚ;;;;;; ΔΕ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΚ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥ ΚΚ

ΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΑΝΑΛΥΤΗΣ ΔΗΛΩΝΕΙ ΑΚΟΜΜΑΤΙΣΤΟΣ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΕΡΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ, ΛΟΓΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΑΛΥΤΗΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΣ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ;;;;;; ΔΕ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΣΟΚ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ


ΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΤΡΙΤΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΑΝΑΛΥΤΗΣ ΔΗΛΩΝΕΙ ΑΚΟΜΜΑΤΙΣΤΟΣ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΕΡΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΝΔ, ΛΟΓΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΑΛΥΤΗΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΣ ΙΔΕΕΣ ΤΗΣ ΝΔ;;;;;; ΔΕ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΔ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΤΗΣ ΝΔ


οταν το κκ λεει οτι πρεπει να ειναι ο κατοτατος μισθος 1200 ευρο και αυτος συμφωνει τοτε επηρεαζεται απο το κκ
οταν το πασοκ λεει να αρθει η μονημοτιτα απο το δημοσιο και αυτος συμφωνει τοτε επηρεαζεται απο το πασοκ
και οταν λεει η νδ οτι πρεπει να παταξει την διαφθορα και αυτος συμφωνει τοτε επηρεαζεται απο την νδ
πολυ ωραιο το επιχηριμα σου φανταστικο

quote:
ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙΣ ΠΕΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ ΣΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ (ΩΡΑΙΑ, ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ , ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΣΟΥ ΚΛΠ ΚΛΠ ΟΚ).



ελληνικος γκραφει???μπορει???

quote:
Περιμένετε δηλαδή εκεί που γίνονταν οι θυσίες εκεί να βρεθούν τα οστά?Δηλαδή βάζανε κα΄ποιον επάνω τον θυσιάζανε και τον αφήνανε εκεί μετα να σαπίσει?Και ξαναπηγαίνανε μετά μεσα στις σαπίλες με όλα τα πτώματα τριγύρω να ξαναθυσιάσουν?


ευσταθιε εγιναν ανασκαφες στον χωρο και βρεθηκαν οστα απο ζωα που ειχαν θυσιαστει αλλα δεν βρεθηκαν ανθρωπινα δεν βρησκω λογο να αφηναν εκει τα οστα απο ζωα αλλα οχι τα ανθρωπινα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 00:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΓΗΓΕΝΗΣ

ΣΟΥ ΞΑΝΑΣΤΕΛΝΩ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΑ ΟΡΘΟΤΕΡΗ (μιας και απ’ ότι βλέπω, επειδή δεν σου βγαίνει το θέμα το γύρισες στην ορθογραφία):

ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ ΣΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ (ΩΡΑΙΑ, ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ , ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΣΟΥ ΚΛΠ ΚΛΠ ΟΚ).

ΚΑΝΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ. ΟΠΟΥ Σ’ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ Ο ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΕΦΟΡΟΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ ΑΡΚΑΔΙΑΣ – ΛΑΚΩΝΙΑΣ ΚΑΙ
ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ (ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ) ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΕΙ ΒΑΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΩΝ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟ ΛΥΚΑΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 3ο μχ ΑΙΩΝΑ.

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ 3 ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ TOPIC

ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΓΗΓΕΝΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:
1. Ο ΚΟΛΟΣΟΣ ΤΗΣ ΡΟΔΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΕΥΡΗΜΑΤΑ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ – ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ)
2. ΟΙ ΚΡΕΜΑΣΤΟΙ ΚΥΠΟΙ ΤΗΣ ΒΑΒΥΛΟΝΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΤΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΕΥΡΗΜΑΤΑ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ – ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ)
3. Ο ΦΑΡΟΣ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ – ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ)
4. ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΤΟΥ ΔΙΑ ΣΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΕΥΜΑΤΑ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ – ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ)
5. Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΜΕΙΝΕ ΑΤΑΦΟΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ – ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ)
6. ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ


Edited by - pr_gid on 08/06/2006 00:50:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 00:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στα ερωτηματα σου εχω απαντησει απο τις

quote:
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1524 Μηνύματα Απεστάλη: 07/06/2006, 19:06:36
--------------------------------------------------------------------------------
για το αν ειμαι αθεος η οχι περνα και πεστα εδω
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8187

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΓΗΓΕΝΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:
1. Ο ΚΟΛΟΣΟΣ ΤΗΣ ΡΟΔΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΕΥΡΗΜΑΤΑ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ – ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ)

ο κολοσος της ροδου αναφερεται απο ιστορικους
δεν ανοικει σε μυθολογικη εποχη
οιαναφορες ειναι απο ατομα που ηταν παρον και γραφουν οτι ειδαν
δεν γραφουν λαογραφικες αναφορες


2. ΟΙ ΚΡΕΜΑΣΤΟΙ ΚΥΠΟΙ ΤΗΣ ΒΑΒΥΛΟΝΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΤΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΕΥΡΗΜΑΤΑ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ – ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ)

το ιδιο με το παραπανω

3. Ο ΦΑΡΟΣ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ – ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ)

το ιδιο με το παραπανω

4. ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΤΟΥ ΔΙΑ ΣΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΕΥΜΑΤΑ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ – ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ)

το ιδιο με το παραπανω

5. Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΜΕΙΝΕ ΑΤΑΦΟΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ – ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ)

το ιδιο με το παραπανω
6. ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ


το προβλημα ειναι πολυ απλο
υπαρχουν καποιες αναφορες με εναν βωμο οτι εκει γινοντουσαν
ανθρωποθυσιες
ξερουμε που ηταν ο βωμος και εγιναν ανασκαφες
δυστηχως για σενα δεν υπαρχουν ενδηξεις οτι εκει ειχαμε τελεση ανθρωποθυσιων

για να στο κανω ποιο απλο

ας πουμε οτι καποιος μας λεει οτι ξερει που ειναι θαμενος ο αλεξανδρος
στελνουμε συνεργιο βρησκουν εναν ταφο αλλα μεσα σε αυτον τον ταφο δεν βρησκουν το πτωμα του αλεξανδρου

τοτε εχουμε το εξης
η συνεχιζουμε σαν λακαμαδες να φωναζουμε οτι εκει ειναι θαμενο το σωμα του αλεξανδρου
η ξαναεξεταζουμε τα καινουργια στοιχεια που εχουμε και προχωραμε την αναζητηση


τωρα αν εσυ θες να πιστευεις οτι γινοντουσαν ανθρωποθυσιες στο λυκαιο ορος γιατι ετσι λεει ο μυθος πιστευετω
δεν μπορω να σου απαγορευσω να πιστευεις σε μυθους

αν θες να καταλαβεις οτι ολοι οι αρχαιοι ιστορικοι που αναφερεις
λενε για μυθους και οχι για γεγονοτα
γραφουν για λαικες παραδοσεις και οχι για κατι που ηταν παρων
θα καταλαβεις την διαφορα μεταξυ του μεταφερω εναν μυθο και του μεταφερω ενα πραγματικο συμβαν


¨


quote:
ΣΟΥ ΞΑΝΑΣΤΕΛΝΩ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΑ ΟΡΘΟΤΕΡΗ (μιας και απ’ ότι βλέπω, επειδή δεν σου βγαίνει το θέμα το γύρισες στην ορθογραφία):

ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙΣ ΠΕΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ ΣΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ (ΩΡΑΙΑ, ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ , ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΣΟΥ ΚΛΠ ΚΛΠ ΟΚ).


δεν το γυρισα στην ορθογραφια αλλα αν εσυ βγαζεις νοημα απο αυτο πες το μου εγω τουλαχιστον δε νμπορω να καταλαβω τι λεει ο ποιητης

quote:
ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙΣ ΠΕΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ ΣΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ (ΩΡΑΙΑ, ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ , ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΣΟΥ ΚΛΠ ΚΛΠ ΟΚ).


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 01:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Efstathios αυτό το γεγονός το οποίο ανέφερα και εγώ σε προηγούμενη απάντησή μου , δεν μπορεί κατά την άποψή μου να καταταγή στον θεσμό των ανθρωποθυσιών , γιατί συνέβη άπαξ και εντάσσεται περισσότερο στα μέτρα αντεκδίκησης , άλλωστε όπως αναφέρεται , ο Θεμιστοκλής αντέδρασε αρχικά στην θυσία αλλά υποχώρησε μετά από την πίεση των πληρωμάτων των Αθηναϊκών τριήρεων .
Με την ίδια λογική θα μπορούσαμε να υποστηρίξουμε ότι οι μουσουλμάνοι κάνουν ανθρωποθυσίες , επειδή μέλη της Αλ Κάιντα σφάζουν τους ομήρους .

Sesostris άρχισες και εσύ τα παραδείγματα τύπου Γηγενή;
Τι σχέση μπορεί να έχει η προσφορά-θυσία του Θεμιστοκλή (της οποίας την «αναγκαιότητα» την επιβεβαίωσε και ένα φτέρνισμα – φαντάσου!!!!!) με τις εκτελέσεις της Αλ Κάιντα που τις κάνει για να εκβιάσει τη Δύση; Μήπως τους θυσιάζει στον Αλάχ;

quote:

quote:
«Ακόμη περιμένω υπεύθυνη απάντηση από κάποιον να μας πεί τί ακριβώς πιστεύουν οι δωδεκαθεϊστές και όλες τις ανάλογες λεπτομέρειες.Μήπως φοβάστε να πείτε οτι πιστέυετε στον Δία,την Αθηνά και την Δήμητρα?

Μα το λένε και με τον τίτλο τους οι άνθρωποι ότι πιστεύουν στο δωδεκάθεο………

Και εγώ δεν έχω δει ποτέ μια ξεκάθαρη θέση. Όταν ρωτάς τις περισσότερες φορές δεν παίρνεις απάντηση. Μερικές φορές, σπάνια, πασαλείβουν κάποια πράγματα από τον αρχαίο πολιτισμό και λίγο από τις απόψεις διάφορων ποιητών ή φιλοσόφων κι αυτό είναι όλο. Αυτό που λένε εκφράζει περισσότερο την επιθυμία τους και έχει λίγη έως καθόλου σχέση με αυτό που λάτρευαν οι αρχαίοι μας πρόγονοι. Μιλάμε για τον λαό και όχι για τους λίγους «εκλεκτούς».


quote:

quote:
Διότι οι αρχαίοι μας πρόγονοι πίστευαν σε πρόσωπα πρωτίστως.Και είχαν διαφορετικά τυπικα και λατρείες και ακόμη και διαφορετικούς θεούς απο πόλη σε πόλη.Εσείς θα τα ενώσετε όλα ?

Η θρησκεία ήταν ενιαία , το ότι οι διάφορες πόλεις θεωρούσαν κάποιον Θεό του Δωδεκαθέου ή κάποιον Ήρωα προστάτη , αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα .Μήπως σήμερα όλοι αυτοί δεν αντικαταστάθηκαν από τους πολιούχους αγίους των πόλεων με τα ανάλογα πανηγύρια ;;

Πλάκα κάνεις;;
Για ποια εποχή αναφέρεσαι, από πότε μέχρι πότε;
Από πότε άρχισε να λατρεύεται το δωδεκάθεο;

Από πότε οι Πολιούχοι Άγιοι «λατρεύονται» ως θεοί και δεν το μάθαμε εμείς;;
Τι είδους αυθαίρετοι παραλληλισμοί είναι ετούτοι πάλι;;


quote:
quote:
Και άν περνούσατε απο έναν ναό της Αφροδίτης και βλέπατε τον λυμασμένο να βιάζει στην κυριολεξία την νεαρή παρθένα των 14 χρονων που οι ιερείς την βάλανε εκεί να "εξυπηρετεί" τους ξένους,τί θα λέγατε?Αλήθεια το πρόγραμμα των σύγχρονων δωδεκαθεϊστών το περιλαμβάνει αυτό?ή την λατρεία της Αφροδίτης την αφήνουμε απ'έξω?
Όταν έγραφα την απάντησή μου , δεν περίμενα ότι θα υπήρχε τέτοια πρόοδος .
Δεν πειράζει όμως , λάσπωσε , λάσπωσε Efstathios , στο τέλος κάτι θα μείνη όπως κάτι ανάλογο λέει και ο Μακιαβέλι στον Ηγεμόνα του . Αιδώς Αργείοι …


Γιατί λάσπη Sesostris;
Εξήγησε μου γιατί το θεωρείς λάσπωμα σε παρακαλώ;;;


Edited by - Ψηλός on 08/06/2006 01:31:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 01:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://anistor.co.hol.gr/greek/grback/Themistorklis.pdf

για την ανθρωποθυσια που εκανε ο θεμιστοκλης

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 01:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΓΗΓΕΝΗΣ

{{{{{{

ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ 3 ΤΟΥ TOPIC ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ:

………
θα κανω μια τελευταια προσπαθια
ΚΛΠ ΚΛΠ …..
}}}}}}


ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ ΣΟΥ ΩΡΑΙΑ, ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ , ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΣΟΥ ΚΛΠ ΚΛΠ ΟΚ.

ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΩ

ΚΑΝΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ. ΟΠΟΥ Σ’ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ Ο ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΕΦΟΡΟΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ ΑΡΚΑΔΙΑΣ – ΛΑΚΩΝΙΑΣ ΚΑΙ
ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ (ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ) ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΕΙ ΒΑΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΩΝ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟ ΛΥΚΑΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 3ο μχ ΑΙΩΝΑ.

Ο ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ ΣΟΥ ΓΡΑΦΕΙ
Περιμένετε δηλαδή εκεί που γίνονταν οι θυσίες εκεί να βρεθούν τα οστά?Δηλαδή βάζανε κα΄ποιον επάνω τον θυσιάζανε και τον αφήνανε εκεί μετα να σαπίσει?Και ξαναπηγαίνανε μετά μεσα στις σαπίλες με όλα τα πτώματα τριγύρω να ξαναθυσιάσουν?ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΘΑΒΑΝ Ή ΤΟΥΣ ΕΚΑΙΓΑΝ
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΥΡΟΥΝΤΟΥΑΜΠΟΥΖΟΥΚΟΥ, ΣΥΝΕΛΘΕ ΓΗΓΕΝΗ, ΔΗΛΑΔΗ ΕΣΥ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΩΜΟ ΝΕΚΡΟΚΕΦΑΛΕΣ, ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥΣ ΣΠΟΝΔΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΒΡΑΧΙΟΝΕΣ;;;;;;;;;;ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΘΑΒΑΝ Ή ΤΟΥΣ ΕΚΑΙΓΑΝ


ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΣΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ
1. Ο ΚΟΛΟΣΟΣ ΤΗΣ ΡΟΔΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΕΥΡΗΜΑΤΑ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ – ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ)
2. ΟΙ ΚΡΕΜΑΣΤΟΙ ΚΥΠΟΙ ΤΗΣ ΒΑΒΥΛΟΝΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΤΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΕΥΡΗΜΑΤΑ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ – ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ)
3. Ο ΦΑΡΟΣ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ – ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ)
4. ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΤΟΥ ΔΙΑ ΣΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΕΥΜΑΤΑ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ – ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ)
5. Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΜΕΙΝΕ ΑΤΑΦΟΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ – ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ)
6. ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ

ΠΑΝΤΩΣ, ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΕΙ ΒΑΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΩΝ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟ ΛΥΚΑΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 3ο μχ ΑΙΩΝΑ ΔΕ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ.


ΤΟ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΕΦΟΡΟΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ ΑΡΚΑΔΙΑΣ – ΛΑΚΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ :
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ. ΤΑ ΚΥΡΙΟΤΕΡΑ ΚΕΝΤΡΑ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΩΝ ΗΤΑΝ: ΣΤΟ ΛΥΚΑΙΟ ΟΡΟΣ ΤΗΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ ΟΠΟΥ ΤΟ ΙΕΡΟ ΤΟΥ ΛΥΚΑΙΟΥ ΔΙΑ. ΕΔΩ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΚΑΝ ΩΣ ΤΟΝ 3Ο Μ.Χ. ΑΙΩΝΑ

ΠΗΓΗ «Νεώτερον Εγκυκλοπαιδικόν λεξικόν του Ήλιου»

ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙΣ


ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟΠΟΥ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ:

ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΟΣ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΣΣΗΝΙΟΙ ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΙ (183 Π.Χ.) ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΘΕΣΗ ΕΧΕΙ Η ΘΥΣΙΑ ΒΡΕΦΟΥΣ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΟΥ ΛΥΚΑΙΟΥ ΔΙΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΚΑΔΙΑ, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΔΙΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΒΡΩΣΗ ΤΩΝ ΨΗΜΕΝΩΝ ΤΕΜΑΧΙΩΝ ΤΟΥ ΘΥΣΙΑΣΘΕΝΤΟΣ ΒΡΕΦΟΥΣ. Ο ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕ ΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΣΤΗ ΣΠΑΡΤΗ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΤΗΣ ΑΡΤΕΜΙΔΟΣ. ΣΤΗ ΧΙΟ ΚΑΙ ΤΗ ΛΕΣΒΟ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΥΧΝΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΜΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΙΟΝΥΣΟ

ΠΗΓΗ «Πάπυρος Λάρους Μπριτάννικα»


ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙΣ

[/quote]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 01:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ ΣΟΥ ΓΡΑΦΕΙ
Περιμένετε δηλαδή εκεί που γίνονταν οι θυσίες εκεί να βρεθούν τα οστά?Δηλαδή βάζανε κα΄ποιον επάνω τον θυσιάζανε και τον αφήνανε εκεί μετα να σαπίσει?Και ξαναπηγαίνανε μετά μεσα στις σαπίλες με όλα τα πτώματα τριγύρω να ξαναθυσιάσουν?ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΘΑΒΑΝ Ή ΤΟΥΣ ΕΚΑΙΓΑΝ
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΥΡΟΥΝΤΟΥΑΜΠΟΥΖΟΥΚΟΥ, ΣΥΝΕΛΘΕ ΓΗΓΕΝΗ, ΔΗΛΑΔΗ ΕΣΥ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΩΜΟ ΝΕΚΡΟΚΕΦΑΛΕΣ, ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥΣ ΣΠΟΝΔΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΒΡΑΧΙΟΝΕΣ;;;;;;;;;;ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΘΑΒΑΝ Ή ΤΟΥΣ ΕΚΑΙΓΑΝ


απαντησα σε αυτο


quote:
ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΣΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ
1. Ο ΚΟΛΟΣΟΣ ΤΗΣ ΡΟΔΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΕΥΡΗΜΑΤΑ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ – ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ)
2. ΟΙ ΚΡΕΜΑΣΤΟΙ ΚΥΠΟΙ ΤΗΣ ΒΑΒΥΛΟΝΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΤΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΕΥΡΗΜΑΤΑ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ – ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ)
3. Ο ΦΑΡΟΣ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ – ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ)
4. ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΤΟΥ ΔΙΑ ΣΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΕΥΜΑΤΑ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ – ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ)
5. Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΜΕΙΝΕ ΑΤΑΦΟΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ (ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ – ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ)
6. ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ

και σε αυτο εχω απαντησει


quote:
ΤΟ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΕΦΟΡΟΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ ΑΡΚΑΔΙΑΣ – ΛΑΚΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ :
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ. ΤΑ ΚΥΡΙΟΤΕΡΑ ΚΕΝΤΡΑ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΩΝ ΗΤΑΝ: ΣΤΟ ΛΥΚΑΙΟ ΟΡΟΣ ΤΗΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ ΟΠΟΥ ΤΟ ΙΕΡΟ ΤΟΥ ΛΥΚΑΙΟΥ ΔΙΑ. ΕΔΩ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΚΑΝ ΩΣ ΤΟΝ 3Ο Μ.Χ. ΑΙΩΝΑ

γι αυτο η απαντηση ειναι

quote:
ας πουμε οτι καποιος μας λεει οτι ξερει που ειναι θαμενος ο αλεξανδρος
στελνουμε συνεργιο βρησκουν εναν ταφο αλλα μεσα σε αυτον τον ταφο δεν βρησκουν το πτωμα του αλεξανδρου

τοτε εχουμε το εξης
η συνεχιζουμε σαν λακαμαδες να φωναζουμε οτι εκει ειναι θαμενο το σωμα του αλεξανδρου
η ξαναεξεταζουμε τα καινουργια στοιχεια που εχουμε και προχωραμε την αναζητηση


quote:
ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΟΣ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΣΣΗΝΙΟΙ ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΙ (183 Π.Χ.)

δεν το γνωριζω αυτο αν μπορεις να δωσεις καποια παραπανω στοιχεια θα μπορεσω να το κοιταξω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 02:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΓΗΓΕΝΗΣ:

ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΓΙ’ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΤΑ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ , (ΕΦΟΡΟΥ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ ΑΡΚΑΔΙΑΣ – ΛΑΚΩΝΙΑΣ ΚΑΙ
ΕΠΙΚΟΥΡΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ) ΠΟΥ ΝΟΜΙΣΕΣ ΟΤΙ ΒΡΗΚΕΣ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΔΕ ΜΠΗΚΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ (ΤΟ ΚΑΝΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΑ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟY ΑΘΗΝΩΝ, Ο ΟΠΟΙΟΣ, ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ.
) Ή ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΑΛΛΑ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΚΑΝΕ;;;;;;;;


ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΜΟΥ ΣΤΙΣ ΑΝΑΦΕΡΩ (ΓΝΩΣΤΕΣ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΕΣ)
ΠΗΓΗ «Πάπυρος Λάρους Μπριτάννικα» ΚΑΙ
ΠΗΓΗ «Νεώτερον Εγκυκλοπαιδικόν λεξικόν του Ήλιου»

ΥΓ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ:
________________________________________
ας πουμε οτι καποιος μας λεει οτι ξερει που ειναι θαμενος ο αλεξανδρος
στελνουμε συνεργιο βρησκουν εναν ταφο αλλα μεσα σε αυτον τον ταφο δεν βρησκουν το πτωμα του αλεξανδρου
τοτε εχουμε το εξης
η συνεχιζουμε σαν λακαμαδες να φωναζουμε οτι εκει ειναι θαμενο το σωμα του αλεξανδρου
η ξαναεξεταζουμε τα καινουργια στοιχεια που εχουμε και προχωραμε την αναζητηση
________________________________________

ΕΝΑ ΘΑ ΠΩ. ΑΣΧΕΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΕΣΥ ΛΕΣ
ΔΕ ΒΡΗΚΑΜΕ ΚΟΚΑΛΑ ΣΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΒΩΜΟ ΑΡΑ
ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΑ, ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝ Ο ΑΡΧΑΙΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΩΝ

ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΟΥΜΕ (ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗΣΗ):
ΔΕ ΒΡΗΚΑΜΕ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΤΟΥ ΔΙΑ ΣΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑ ΑΡΑ ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΤΟΥ ΔΙΑ ΣΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ, ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝ Ο ΑΡΧΑΙΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ.

ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ

ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ:
Περιμένετε δηλαδή εκεί που γίνονταν οι θυσίες εκεί να βρεθούν τα οστά?Δηλαδή βάζανε κα΄ποιον επάνω τον θυσιάζανε και τον αφήνανε εκεί μετα να σαπίσει?Και ξαναπηγαίνανε μετά μεσα στις σαπίλες με όλα τα πτώματα τριγύρω να ξαναθυσιάσουν? ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΘΑΒΑΝ Ή ΤΟΥΣ ΕΚΑΙΓΑΝ ΟΠΟΤΕ ΤΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ;;;;;;;

Edited by - pr_gid on 08/06/2006 03:04:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 02:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λογο του οτι δεν εχω τις δικες σου πηγες σου ειναι δυσκολο να μου αναφερεις ποιος ηταν ο <<ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΟΣ>>;;

τωρα αν δεν βλεπεις οτι εχω δωσει απαντηση σε οτι εχεις ρωτησει δεν φταιω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 03:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://12lyk-perist.att.sch.gr/Paper1.files/7wonders.htm
επτά θαύματα του αρχαίου κόσμου
εκει θα βρεις για το αγαλμα του δια τους κηπους
και τον κολοσσο


τωρα αφου δεν καταλαβες το σκεπτικο θα στο πω ποιο απλα
απο την στιγμη που οι αρχαιολογικες ανασκαφες δεν δειχνουν οτι στον ναο γινοντουσαν ανθρωποθυσιες και ο καθε ενας απορυπτει τις ανασκαφες αλλα δεχεται τους μυθους ειναι λακαμας

αν θες δωσε μου στοιχεια γι αυτο

quote:
λογο του οτι δεν εχω τις δικες σου πηγες σου ειναι δυσκολο να μου αναφερεις ποιος ηταν ο <<ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΟΣ>>;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 03:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚ ΕΝΤΑΞΕΙ

ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ – ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ:
ΟΤΙ ΕΙΧΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΟ ΕΙΠΕΣ.

ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ , ΕΦΟΡΟΥ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ ΑΡΚΑΔΙΑΣ – ΛΑΚΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΥΡΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΠΟΥ ΝΟΜΙΣΕΣ ΟΤΙ ΒΡΗΚΕΣ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ (ΕΣΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΓΩ , ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΗΓΗ ΗΤΑΝ).

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Η ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ«ΠΑΠΥΡΟΣ ΛΑΡΟΥΣ ΜΠΡΙΤΑΝΝΙΚΑ» ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ, ΔΙΑΒΑΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ: ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΟΣ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΣΣΗΝΙΟΙ ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΙ (183 Π.Χ.) ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΘΕΣΗ ΕΧΕΙ Η ΘΥΣΙΑ ΒΡΕΦΟΥΣ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΟΥ ΛΥΚΑΙΟΥ ΔΙΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΚΑΔΙΑ, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΔΙΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΒΡΩΣΗ ΤΩΝ ΨΗΜΕΝΩΝ ΤΕΜΑΧΙΩΝ ΤΟΥ ΘΥΣΙΑΣΘΕΝΤΟΣ ΒΡΕΦΟΥΣ. Ο ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕ ΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΣΤΗ ΣΠΑΡΤΗ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΤΗΣ ΑΡΤΕΜΙΔΟΣ. ΣΤΗ ΧΙΟ ΚΑΙ ΤΗ ΛΕΣΒΟ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΥΧΝΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΜΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΙΟΝΥΣΟ


ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗ:

Η 12 ΤΟΜΩΝ «ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ» ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗ ΓΡΑΦΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

« ΕΝ ΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΧΡΟΝΩΝ ΑΠΑΝΤΩΝΤΑΙ ΕΝΙΑΧΟΥ ΕΝ ΤΗ ΛΑΤΡΕΙΑ ΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΘΕΟΤΗΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΑΙ, ΩΣ ΕΝ ΤΗ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥ ΛΥΚΑΙΟΥ ΔΙΟΣ, ΤΗΣ ΑΡΤΕΜΙΔΟΣ ΟΡΘΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑΥΡΟΠΟΛΟΥ, ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ ΕΝ ΛΕΥΚΑΔΙ, ΕΚ ΔΕ ΠΟΛΛΩΝ ΙΕΡΟΤΕΛΕΣΤΙΩΝ ΤΩΝ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΩΝ ΧΡΟΝΩΝ ΜΕΤ’ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΕΙΚΑΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΛΑΙ ΣΥΝΕΔΕΟΝΤΟ ΜΕΤ’ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΩΝ. ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΑΙ ΕΤΕΛΟΥΝΤΟ ΕΠΙΣΗΣ (..) ΚΑΙ ΥΠΟ ΤΩΝ ΡΩΜΑΙΩΝ. Ο ΟΚΤΑΒΙΑΝΟΣ ΔΙΕΤΑΞΕ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΩΣΙΝ ΕΠΙ ΤΟΥ ΒΩΜΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙΣΑΡΟΣ 300 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, Ο ΔΕ ΠΟΜΠΗΪΟΣ ΝΑ ΡΙΨΩΣΙΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΙΣ ΘΥΣΙΑΝ ΤΩ ΠΟΣΕΙΔΩΝΙ. ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΠΟΡΦΥΡΙΟΝ, ΑΙ ΘΥΣΙΑΙ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΕΠΑΥΣΑΝ ΜΟΝΟΝ ΕΠΙ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΟΣ ΑΔΡΙΑΝΟΥ ( ΑΛΛ’ ΕΝ ΤΟΥΤΟΙΣ ΓΝΩΡΙΖΟΜΕΝ ΟΤΙ ΑΚΟΜΗ ΕΠΙ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΣ, ΤΩ 280, ΕΤΕΛΕΣΘΗΣΑΝ ΤΟΙΑΥΤΑΙ ΘΥΣΙΑΙ)˙ ΚΑΤΑ ΔΕ ΤΟΝ ΛΑΚΤΑΝΤΙΟΝ, ΕΝ ΤΟΙΣ ΧΡΟΝΟΙΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΟΣ ΤΟΥΤΟΥ ΕΘΥΣΙΑΖΕΤΟ ΚΑΤ’ ΕΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΩ ΛΑΤΙΩ ΔΙΪ.»
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 03:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικά πράγματα είναι απλά αλλά προσπαθούμε να τα κάνουμε σύνθετα (γιατί άραγε);

Γεγονός πρώτο
Η λατρεία των αρχαίων θεών δεν περιελάμβανε ανθρωποθυσίες.

Γεγονός δεύτερο
Το πρωτοδικείο Αθηνών με την απόφαση 1290/2006 αναγνωρίζει τη λατρεία των αρχαίων θεών, αναγνωρίζοντας ουσιαστικά ότι δεν πρόκειται για απόκρυφη θρησκεία και άρα δεν περιλαμβάνει τίποτε επιλήψιμο. Προφανώς, το δικαστήριο γνωρίζει το γεγονός νο. 1

Γεγονός τρίτο
Η θρησκεία Voodoo περιλαμβάνει ανθρωποθυσίες.

Γεγονός τέταρτο
Η θρησκεία Voodoo δεν είναι αναγνωρισμένη ούτε στην Αϊτή και φυσικά δεν πρόκειται να αναγνωριστεί ποτέ στην Ελλάδα.

Έτσι απλά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 03:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ολοκληρη παπυρος λαρους μπριταννικα αναφερει μονο αυτο για τον<<ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΟΣ>>;;
δεν λεει ποιος ηταν τι εκανε τιποτα;;;;
εσυ το εχεις διαβασει απο την παπυρος λαρους μπριτανικα;;;;

εγω που θελω να ψαξω να βρω στοιχεια για τον<<ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΟΣ>>
το μονο που θα βρω ειναι


ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΟΣ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΣΣΗΝΙΟΙ ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΙ (183 Π.Χ.)

και αυτο θα το βρω στην παπυρος λαρους μπριτανικα;;;;;
μπορεις να μου πεις σε ποια σελιδα της παπυρος λαρους μπριτανικα;;;
μπορεις να μου δωσεις την παραμικρη πληροφορια;;;;;
ηταν βασιλιας;;
τι ηταν;;
καποια στοιχεια απο την ζωη του;;;;


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 03:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gigenis
ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΟΣ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΣΣΗΝΙΟΙ ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΙ (183 Π.Χ.)

Και στης Μαρίας την ποδιά σφάζονται παλικάρια.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 03:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΟΥ ΣΤΙΣ ΠΗΓΕΣ

Η 12 ΤΟΜΩΝ «ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ» ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗ
«Νεώτερον Εγκυκλοπαιδικόν λεξικόν του Ήλιου»
«Πάπυρος Λάρους Μπριτάννικα»

ANTE GEIA
GIATI EXOYME KAI DOYLEIES

Edited by - pr_gid on 08/06/2006 03:54:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 04:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για να καταλαβω και στις τρεις πηγες αναφερεται ο<<ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΟΣ>>
αλλα και οι τρεις πηγες λενε μονο αυτο;;;

quote:
ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΟΣ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΣΣΗΝΙΟΙ ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΙ (183 Π.Χ.)

αυτο θες να πεις;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 09:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τωρα αφου δεν καταλαβες το σκεπτικο θα στο πω ποιο απλα
απο την στιγμη που οι αρχαιολογικες ανασκαφες δεν δειχνουν οτι στον ναο γινοντουσαν ανθρωποθυσιες και ο καθε ενας απορυπτει τις ανασκαφες αλλα δεχεται τους μυθους ειναι λακαμας

αν θες δωσε μου στοιχεια γι αυτο


Γηγενή, θαρρώ πως έχεις μπερδέψει, ή μάλλον το χρησιμοποιείς κατά βούληση, τον μύθο με την πραγματικότητα.
Όπου σε συμφέρει είναι μύθος και όπου όχι είναι πραγματικότητα.


Μια άλλη τακτική σου είναι να το παίζεις τρελίτσα και να κάνεις δήθεν ότι δεν καταλαβαίνεις.

Ο pr_gid σου λέει πολύ σωστά πως έχουμε πληροφορίες για την ύπαρξη αντικειμένων ή και ανθρώπων από την αρχαιότητα, αλλά δεν υπάρχουν αρχαιολογικά ευρήματα που να μας το επιβεβαιώνουν!
Σύμφωνα λοιπόν με τη "σφαιράτη" λογική σου, δεν πρέπει να υπάρχουν και είναι όλα μύθος!!!

Ότι μας αρέσεις και μας κάνει να κοκορευόμαστε το θεωρούμε αληθινό και ότι δεν κολλάει με την προπαγάνδα μας, το σκαρτάρουμε βάζοντάς του μια ετικέτα "μύθος".

Εσύ όπως πας θα μας πεις πως και ο Παυσανίας είναι μυθικό πρόσωπο;;

Και ο Θεμιστοκλής;;
Και η θυσία που πρόσφερε αυτός, μύθος είναι και αυτό;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 11:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για αλλη μια φορα

ολοι οι αρχαιοι εχουν γραψει λαικες παραδοσεις
ουτε ο παυσανιας ουτε ο ηροδοτος ουτε καποιος απο αυτους ειταν παρων σε καποια ανθρωποθυσια
αυτος ειναι ο λογος που λεω οτι εχουμε μυθους
γιατι μας μεταφερουν μυθους
στην αντιθετη περιπτωση εχουμε ανασκαφες στον χωρο που ειναι ο βωμος
και ενω εχουν βρεθει οστα απο διαφορα ζωα που θυσιαζονταν δεν εχουν βρεθει ανθρωπινα

ενω σε αλλους ναους που γινοντουσαν ανθρωποθυσιες οταν εγιναν ανασκαφες βρεθηκαν ανθρωπινα οστα

τωρα για τον θεμιστοκλη μπορεις να διαβασεις αυτο
ειναι λιγο μεγαλο αλλα εχει πεσει αρκετο ψαξιμο

http://anistor.co.hol.gr/greek/grback/Themistorklis.pdf

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Efstathios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 11:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Efstathios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γεγονός πρώτο
Η λατρεία των αρχαίων θεών δεν περιελάμβανε ανθρωποθυσίες.

Γεγονός δεύτερο
Το πρωτοδικείο Αθηνών με την απόφαση 1290/2006 αναγνωρίζει τη λατρεία των αρχαίων θεών, αναγνωρίζοντας ουσιαστικά ότι δεν πρόκειται για απόκρυφη θρησκεία και άρα δεν περιλαμβάνει τίποτε επιλήψιμο. Προφανώς, το δικαστήριο γνωρίζει το γεγονός νο. 1


Πολύ εύκολα βγάζεις εσύ τα γεγονότα.Ήσουν εκεί να δείς τι κάνανε οι αρχαίοι Έλληνες?Καταρχήν θέλω να μου δώσετε λινκ που περιέχεται όλη η απόφαση.Και οι 9 σελίδες η όσες είναι, να δουμε τι λέει μέσα.

Κατα δεύτερον δεν γνωρίζετε το παρασκήνιο.Νομίζετε δηλαδή οτι απλά πήγανε εκεί κάποιοι και είπανε θέλουμε να κάνουμε τελετές σε αρχαίους ναούς χωρίς να διευκρινίσουν κάποια θέματα όπως το τί θα χρησιμοποιείται για θυσία στους θεούς?Διότι οι αρχαίοι όταν κάνανε σπονδές θυσιάζανε κατα κύριο λόγο βόδια και τέτοια.Εκτός αν δεν κάνουνε θυσίες οπότε θα διευκρινήσαν οτι δεν θα κάνουνε θυσίες.Αλλα κάποια διευκρίνηση πρέπει να υπήρξε.

Το άλλο κωμικό που περιέχεται στην διακύρηξη των δωδεκαθεϊστών και είναι επίσης μέσα στην απόφαση που βγήκε:

"Σκοπός του σωματείου είναι η θρησκευτική διομολόγηση και λειτουργία της θρησκείας των Ελλήνων Αρχαιοθρήσκων, όπως αυτή προκύπτει από τις θρησκευτικές θέσεις και πρακτικές των Αρχαίων Ελλήνων, αρχής γενομένης από την Προϊστορική περίοδο και τους Νεοπλατωνικούς - Νεοπυθαγορείους θρησκευτές - φιλοσόφους έως και σήμερα."

Δηλαδή απο πότε οι νεοπλατωνικοί και νεοπυθαγόρειοι φιλόσοφοι ήταν θρησκευτές?Απο πότε η φιλόσοφοι ήταν ιερείς?Απο πότε η φιλοσοφία ταυτίζεται με την θρησκεία?Μήπως έχουνε μπλέξει τα μπούτια τους?

Αλλά αν κρίνω απο τους διαχωρισμούς των ομάδων των δωδεκαθεϊστών μάλλον έχουνε μπλέξει τα μπούτια τους.Το ΥΣΕΕΑ (lol) η όπως γράφεται εξέδωσε ανακοινωθέν μετά απο αυτή την απόφαση που λέει οτι δεν έχουνε ουδεμία σχέση με αυτή την κίνηση και ότι η λατρεία τους και η τέλεση της δεν χρειάζεται αναγνώριση απο κανένα επίσημο κράτος μιάς και είναι δικαίωμα όλων που ζούν στην χώρα που γεννήθηκε αυτή η λατρεία κλπ.Η κάπως έτσι.

ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΙΔΕΩΔΕΣ ΠΕΡΙΓΕΛΟ.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΙΧΝΕΤΕ ΠΟΣΟ ΚΩΜΙΚΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.

Ευτυχώς που δεν το χουνε πάρει χαμπάρι ακόμη στο εξωτερικό.Ευτυχώς λέω.Θα γελάσει και το παρδαλό κουνάβι.

Άλλο το να αποτήσεις φόρο τιμής στις Θερμοπύλες π.χ και άλλο να προσπαθείς να κάνεις αρχαία τελετή κουτσουρεμένη με ούτε και γω ξέρω τι λόγια.Θα έρχεται ο τουρίστας στον αρχαίο ναό και θα βλέπει κάποιους να προσπαθούν να κάνουν τελετή για την Δήμητρα.Και θα τους πιάνουνε τα γέλια.Όχι απο την δική τους ανιδεότητα.Αλλα απο την ανιδεότητα των άλλων που νομίζουν οτι μπλέκοντας μέσα φιλοσοφίες και ιστορίες και κάνοντας μισά πράγματα και καμιά σπονδή με κάνα κοκκόρι ότι αναβιώνουν την πατρώα θρησκεία.

ΚΟΥΝΙΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΟΥΝΑΓΕ.ΟΛΟΥΣ.ΕΧΕΤΕ ΜΠΛΕΞΕΙ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΟΥΤΙΑ ΣΑΣ ΜΑΖΙ.

Άν θέλετε παίρνουμε το κείμενο που είναι στην απόφαση πρόταση πρόταση να δείτε πόσο κωμικό ειναι.Οπως η πρόταση που παρέθεσα.

Αν η coca cola κάποτε χαθεί και δεν ξέρει κανείς τι γέυση της και βρεί κάποιος ένα μέρος συνταγής καπου θαμμένη για coca cola και φτιάξει ενα πράγμα που φέρνει λίγο σε coca cola αλλά βέβαια έχει προσθέσει και τα δικά του και έχει γίνει αχταρμάς και το κυκλοφορήσει, τότε κάποιοι θα γελάνε μαζί του και πολλοί θα νομίζουν οτι έτσι ήτανε η coca cola.

Και μη βγεί κανείς να αρχίσει τα "λασπολογίες και εβραιοχριστιανοί" γιατί είστε επιοικώς απαράδεκτοι.Το θέμα έχει να κάνει με την αρχαία ελληνική θρησκεία και ΜΟΝΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 11:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευσταθιε ολα αυτα που λες τα λεω και εγω οταν με ρωτανε για την αναβιωση της ελληνικης θρησκειας

εχουν χαθει τα τελετουργικα και εχουν μπερδεψει τις φιλοσοφικες αποψεις με τις θρησκευτικες

αυτο ομως δεν μας δινει το δικαιωμα να τους απαγορευσουμε να λατρευουν τους θεους τους απο την στιγμη που δεν παραβαινουν τους νομους του κρατους

τωρα για το παρασκηνιο τι λες λες να ειναι δακτυλος σιωνιστικων ομαδων που σκοπο εχουν να βλαψουν την μονη αληθινη θρησκεια;;;;


το οτι δεν γινονταν ανθρωποθυσιες φαινετε απο τα μεχρι τωρα στοιχεια που εχουμε

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 08/06/2006 11:31:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Efstathios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 12:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Efstathios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gigeni εγώ είμαι υπέρ του να έχει ο καθένας και βάση νόμου το δικαίωμα να πιστεύει στην θρησκεία που θέλει, αρκεί βέβαια να σέβεται τους άλλους.Δεν είμαι όμως υπέρ της αναγνώρισης της θρησκείας του δωδεκαθέου την στιγμή που η λατρεία αυτή στην αυθεντική της μορφή,ή μάλλον σε κάποιες απο τις μορφές τις περιείχε και ανήθικες πράξεις η και μπορεί και ανθρωποθυσίες.Ζούμε σε μία άλλη εποχή.Και ακόμη και τότε βέβαια κάποιες πράξεις απο αυτές κατακρίνονταν.

Επομένως αναβίωση της λατρείας αυτής στην αυθεντική της μορφή δεν δύναται να υπάρξει.Και φυσικά όχι μόνο λόγω των ηθικών προεκτάσεων αλλά και γιατί δεν γνωρίζουμε ακριβώς και τα τελετουργικά ή αυτά που γνωρίζανε οι τότε ιερείς.

Αυτό που έγινε τώρα δεν είναι μια αναβίωση της αρχαίας θρησκείας,αλλα μία προσέγγιση εκείνης της θρησκείας σε λανθασμένες όμως βάσεις,ή ακόμη καλύτερα μία λατρεία σε καινούργια τελείως μορφή..Και αυτό φαίνεται απο το κειμενάκι που παρέθεσα περί νεοπλατωνικών θρησκευτών.Και για να καταλάβετε το μέγεθος του μπερδέματος αναλογιστείτε ότι ο Σωκράτης έθεσε καινούργιες βάσεις στην αντίληψη του Θεού κλπ οι οποίες όμως κατακρίθηκαν στο τέλος.Επομένως τώρα πολλές φιλοσοφικές διδαχές αυτών των ανθρώπων πάνε και τις μετουσιώνουν μέσα στη λατρεία,που τότε είχαν κατακριθέι και μέχρι τουλάχιστον που ο Θεοδόσιος κατέλυσε την θρησκεία αυτή δεν είχαν γίνει ακριβώς δεκτές στα πλαίσια της λατρείας.

Επομένως θα μπορούσαμε να πούμε ότι αυτή η σημερινή προσπάθεια είναι μια αίρεση με πολλά διαφορετικά πράγματα απο την αρχαία ελληνική λατρεία.

Ουσιαστικά δεν είναι λατρεία.Είναι ιδεολογία.Τί σχέση έχει με το δωδεκάθεο η την αρχαία ελληνική λατρεία στο σύνολο της οι τελετές υπέρ των Σαλαμινομάχων ή στις Θερμοπύλες?Σε τέτοιες τελετές επειδή έχω δεί το βιντεάκι απο τις Θερμοπύλες διαβάζεται κάποιος ύμνος,Σπαρτιατικός στην συγκεριμένη περίπτωση που φυσικά αυτούσιος όπως ήταν και παλιά περιλαμβλανει και ωδές προς τον Δία.Αλλά πέρα απο αυτό πολλά απο αυτά που περιγράφουν οι λεγόμενοι δωδεκαθεϊστές δεν έχουν σχέση καμία με την αρχαία ελληνική θρησκεία.Π.χ το να ζείς βάση των ρητών "μέτρον άριστον" κλπ.

Αυτό είναι προγονοπληξία και με την θετική της έννοια ίσως διότι είναι καλό να ζείς με κάποιες απο τις αρετές των αρχαίων ελλήνων όπως αυτά τα ρητά.Αλλά όχι λατρεία ή θρησκεία.Απλώς βάζουνε μέσα και μία τελετή που θα είναι ημιτελής και το ονομάζουνε θρησκεία.

Έτσι είναι όμως σαν να μας λενε οτι μόνο αυτοί έχουν δικαιωμα στην αρχαιοελληνική αρετή η γνώση.

Όταν λέω οτι έχουν μπλέξει τα μπούτια τους καλά λέω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 12:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΑΣ ΣΤΙΣ ΠΗΓΕΣ

Η 12 ΤΟΜΩΝ «ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ» ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗ»,
«Νεώτερον Εγκυκλοπαιδικόν λεξικόν του Ήλιου»,
«Πάπυρος Λάρους Μπριτάννικα» ΕΙΝΑΙ 3ΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΜΠΟΛΕΣ ΠΗΓΕΣ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ. Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΒΑΡΙΕΜΑΙ.

ΞΑΝΑΑΝΑΦΕΡΩ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠ’ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΑ (ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ)
{ΣΗΜΕΙΩΣΗ! ΔΕ ΣΑΣ ΛΕΩ ΠΑΓΑΝΙΣΤΕΣ, ΘΑ ΘΙΧΤΕΙ Η ΑΜΑΛΙΑ

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ:
"...τι μπορει να κατανοησει ενα βακτηριο του παχεος εντερου μας (που το συμπαν του ειναι το σκατο) για τον οργανισμο που το φιλοξενει?
τι γνωριζουν τα βακτηρια σου για σενα ψηλε?"

ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΘΙΓΕΤΑΙ Η ΑΜΑΛΙΑ!!!!!!!!!!!!! ΟΛΑ ΚΙ’ ΟΛΑ ΕΤΕΡΟΝ ΕΚΑΤΕΡΟΝ Ε, ΑΜΑΛΙΑ;;
ΕΠΙΣΗΣ ΑΜΑΛΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΜΙΛΗΣΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΗΚΡΑΤΙΚΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΓΑΝΙΣΤΩΝ ΓΙΑΤΙ….. ΘΑ ΞΑΝΑΚΛΕΙΔΩΣΕΙΣ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ;;;;; }

Η ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ «ΠΑΠΥΡΟΣ ΛΑΡΟΥΣ ΜΠΡΙΤΑΝΝΙΚΑ» ΑΝΑΦΕΡΕΙ

«(..)ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΟΣ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΣΣΗΝΙΟΙ ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΙ (183 Π.Χ.) ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΘΕΣΗ ΕΧΕΙ Η ΘΥΣΙΑ ΒΡΕΦΟΥΣ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΟΥ ΛΥΚΑΙΟΥ ΔΙΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΚΑΔΙΑ, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΔΙΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΒΡΩΣΗ ΤΩΝ ΨΗΜΕΝΩΝ ΤΕΜΑΧΙΩΝ ΤΟΥ ΘΥΣΙΑΣΘΕΝΤΟΣ ΒΡΕΦΟΥΣ. Ο ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕ ΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΣΤΗ ΣΠΑΡΤΗ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΤΗΣ ΑΡΤΕΜΙΔΟΣ. ΣΤΗ ΧΙΟ ΚΑΙ ΤΗ ΛΕΣΒΟ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΥΧΝΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΜΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΙΟΝΥΣΟ»

ΤΟ «ΝΕΩΤΕΡΟΝ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΟΝ ΛΕΞΙΚΟΝ ΤΟΥ ΉΛΙΟΥ» ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

«(...). ΑΠΑΝΤΩΜΕΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΑΣ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΜΕΣΣΗΝΙΑΝ, ΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΛΛΗΝ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΕΙΣ ΤΗΝ ΑΡΚΑΔΙΑΝ, ΕΙΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΝ Ο ΖΕΥΣ ΕΔΕΧΕΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΘΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΙΝ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΙΣ ΤΗΝ ΣΠΑΡΤΗΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩΜΕΝ ΤΟ ΕΘΙΜΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΑΣ ( ΕΝΘΑ ΚΑΤΗΡΓΗΣΕΝ ΑΥΤΟ Ο ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ) ΚΑΙ ΕΙΣ ΤΗΝ ΛΕΣΒΟΝ, ΤΗΝ ΚΡΗΤΗΝ, ΤΗΝ ΤΕΝΕΔΟΝ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΙΟΝ ΚΑΙ ΕΙΣ ΟΛΑΣ ΕΝ ΓΕΝΕΙ ΤΑΣ ΝΗΣΟΥ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ, ΕΙΣ ΤΑΣ ΟΠΟΙΑΣ ΔΙΕΔΟΘΗ ΔΙΑ ΤΩΝ ΦΟΙΝΙΚΩΝ. ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΑΣ ΩΣΑΥΤΩΣ ΘΑ ΕΥΡΩΜΕΝ ΚΑΙ ΕΙΣ ΤΗΝ ΦΩΚΑΙΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΣΣΑΛΙΑΝ ΚΑΙ ΤΑΣ ΑΘΗΝΑΣ, ΕΙΣ ΤΑΣ ΟΠΟΙΑΣ ΤΟ ΕΘΙΜΟΝ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ ΥΠΟ ΤΗΝ ΚΕΚΑΛΥΜΜΕΝΗΝ ΜΟΡΦΗΝ ΤΗΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΩΣ ΩΣ ΕΞΙΛΑΣΤΗΡΙΩΝ ΘΥΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΜΕΝΩΝ ΚΑΚΟΥΡΓΩΝ. ΕΙΣ ΤΗΝ ΡΩΜΗΝ ΚΑΘ’ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΑΣ ΔΙΕΤΗΡΗΘΗ ΤΟ ΕΘΙΜΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΑΣ, ΟΙ ΔΕ ΠΑΤΕΡΕΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ ΟΜΟΦΩΝΩΣ ΟΤΙ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΝ ΑΙΜΑ ΑΞΗΚΟΛΟΥΘΗ ΝΑ ΡΕΕΙ ΕΙΣ ΤΗΝ ΡΩΜΗΝ ΠΡΟ ΤΟΥ ΕΙΔΩΛΟΥ ΤΟΥ ΔΙΟΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΝ 4Ο Μ.Χ. ΑΙΩΝΑ. (...).»

Η 12 ΤΟΜΩΝ «ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ» ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗ ΓΡΑΦΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

«(...). ΕΝ ΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΧΡΟΝΩΝ ΑΠΑΝΤΩΝΤΑΙ ΕΝΙΑΧΟΥ ΕΝ ΤΗ ΛΑΤΡΕΙΑ ΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΘΕΟΤΗΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΑΙ, ΩΣ ΕΝ ΤΗ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥ ΛΥΚΑΙΟΥ ΔΙΟΣ, ΤΗΣ ΑΡΤΕΜΙΔΟΣ ΟΡΘΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑΥΡΟΠΟΛΟΥ, ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ ΕΝ ΛΕΥΚΑΔΙ, ΕΚ ΔΕ ΠΟΛΛΩΝ ΙΕΡΟΤΕΛΕΣΤΙΩΝ ΤΩΝ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΩΝ ΧΡΟΝΩΝ ΜΕΤ’ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΕΙΚΑΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΛΑΙ ΣΥΝΕΔΕΟΝΤΟ ΜΕΤ’ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΩΝ. ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΑΙ ΕΤΕΛΟΥΝΤΟ ΕΠΙΣΗΣ (..) ΚΑΙ ΥΠΟ ΤΩΝ ΡΩΜΑΙΩΝ. Ο ΟΚΤΑΒΙΑΝΟΣ ΔΙΕΤΑΞΕ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΩΣΙΝ ΕΠΙ ΤΟΥ ΒΩΜΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙΣΑΡΟΣ 300 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, Ο ΔΕ ΠΟΜΠΗΪΟΣ ΝΑ ΡΙΨΩΣΙΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΙΣ ΘΥΣΙΑΝ ΤΩ ΠΟΣΕΙΔΩΝΙ. ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΠΟΡΦΥΡΙΟΝ, ΑΙ ΘΥΣΙΑΙ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΕΠΑΥΣΑΝ ΜΟΝΟΝ ΕΠΙ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΟΣ ΑΔΡΙΑΝΟΥ ( ΑΛΛ’ ΕΝ ΤΟΥΤΟΙΣ ΓΝΩΡΙΖΟΜΕΝ ΟΤΙ ΑΚΟΜΗ ΕΠΙ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΣ, ΤΩ 280, ΕΤΕΛΕΣΘΗΣΑΝ ΤΟΙΑΥΤΑΙ ΘΥΣΙΑΙ)˙ ΚΑΤΑ ΔΕ ΤΟΝ ΛΑΚΤΑΝΤΙΟΝ, ΕΝ ΤΟΙΣ ΧΡΟΝΟΙΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΟΣ ΤΟΥΤΟΥ ΕΘΥΣΙΑΖΕΤΟ ΚΑΤ’ ΕΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΩ ΛΑΤΙΩ ΔΙΪ.»


ΤΙΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΘΟΔΩΡΟΥ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ (ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ) ΔΕΝ ΤΙΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ!!!!!! ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ;;;;;;;;;; !!!!! ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΗΓΗ ΗΤΑΝ.

ΕΠΙΣΗΣ:ΤΙ ΕΡΩΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΕΣ (ΓΗΓΕΝΗΣ ΚΑΙ ΜΑΚΕΔΟΝ):!!!!!!!;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!

{{{{{{{{{{

για να καταλαβω και στις τρεις πηγες αναφερεται ο<<ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΟΣ>>
αλλα και οι τρεις πηγες λενε μονο αυτο;;;
quote:
________________________________________
ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΟΣ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΣΣΗΝΙΟΙ ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΙ (183 Π.Χ.)
________________________________________
αυτο θες να πεις;;;
Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του
}}}}}}}}

ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΩ:
ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ Ή ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΩ ΠΩΣ ΛΟΓΩ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗΣ ΩΡΑΣ (4ΕΙΣ ΠΑΡΑ ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ) ΕΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΡΩΤΑΓΕΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ;;;;;;;;;;; ΕΓΩ ΣΟΥ ΛΕΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΜΠΟΛΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΩΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΕΣ, ΑΝ ΕΣΥ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ ΤΙΣ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΕΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΟΥ ΣΤΙΣ ΠΗΓΕΣ:

«Η 12 ΤΟΜΩΝ «ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ» ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗ»
«Νεώτερον Εγκυκλοπαιδικόν λεξικόν του Ήλιου»
«Πάπυρος Λάρους Μπριτάννικα»

ΚΑΛΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΩΡΑ;;;;;;; ΚΑΜΙΑ ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΈΓΙΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.;;;;;;;;;;;; ΕΓΩ ΣΟΥ ΕΦΕΡΑ 3ΕΙΣ (ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΠΗΓΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΓΙΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ) ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕΣ ΕΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΗΓΗ Η ΟΠΟΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΙΣΧΥΡΙΖΟΤΑΝ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ. ΑΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΟΛΟ 4ΕΙΣ ΠΗΓΕΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΟΙ 4ΕΙΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ.

ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ:
ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟ ΕΓΚΥΡΕΣ ΠΗΓΕΣ ΨΑΞΕ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΑΥΤΕΣ, ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΡΑΣΙΑ ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΜΟΙΩΝ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΑ ΑΠΟ ΚΕΙ. (ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΖΙΡΟ) ΠΕΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΟΥΝ ΚΑΙ ΑΦΙΕΡΩΣΗ.

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΜΑΘΕ ΙΣΤΟΡΙΑ ΞΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ (ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΟΛΟ ΜΑΖΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΥΙΟΘΕΤΗΣΩ)

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΑ ΨΑΞΕ ΣΤΟ ΓΚΟΥΓΚΛ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ. ΠΟΥ ΘΕΛΕΣ 4:00 ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΑ (<<<ΕΞΥΠΝΕ>>>!!!!!). ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΔΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΙΣ <<<ΕΞΥΠΝΑΔΕΣ>>>. ΑΝ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΑ ΨΑΞΕ ΚΑΙ ΒΡΕΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΑ Ή ΚΑΝΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΤΟΠΙΚ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ. ΠΑΝΤΩΣ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΘΥΣΙΑ ΜΕΣΣΗΝΙΩΝ ΑΙΧΜΑΛΩΤΩΝ ΤΟ 183 ΠΧ , Η ΘΥΣΙΑ ΑΥΤΗ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΑ (ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΗΓΟ ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΑ) .ΕΤΣΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑΣ «Πάπυρος Λάρους Μπριτάννικα»


ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΦΗΣΑΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΑ ΤΩΡΑ;;;;;; ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΘΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ;;;;;;;;;

ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΗ:
ΑΠΟ ΤΙΣ 3ΕΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΩΝ 3ΩΝ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΩΝ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΑΣ ΣΟΥ ΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 3ΕΙΣ ΠΗΓΕΣ;;;;;;;;;; ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ 3ΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΕΓΚΥΡΕΣ ΚΑΙ ΕΓΚΡΙΤΕΣ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ (ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΩΝ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΧΡΟΝΩΝ) ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΑΡΓΑΡΑ;;;;;;;;;;; ΣΟΥ ΚΟΛΛΗΣΕ Ο ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΑΣ ΤΩΡΑ;;;;;;;;;!!!!!!!;;;;;;

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ:
ΣΟΥ ΕΦΕΡΑ 3ΕΙΣ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕΣ ΕΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΗΓΗ Η ΟΠΟΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΙΣΧΥΡΙΖΟΤΑΝ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ. ΑΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΟΛΟ 4ΕΙΣ ΠΗΓΕΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΟΙ 4ΕΙΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ.


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΜΑΘΕ ΙΣΤΟΡΙΑ ΞΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ


Edited by - pr_gid on 08/06/2006 12:36:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 12:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γηγενή

Αν η Ιφιγένεια και ο Αγαμέμνωνας είναι μυθικά πρόσωπα, ακόμα περισσότερο μυθικά είναι ο Αβραάμ, ο Μωυσής, ο Ιησούς του Ναυή και διάφοροι άλλοι για τους οποίους δεν υπάρχει ούτε ένα ιστορικό στοιχείο πλην των εξίσου μυθικών αναφορών της Παλαιάς Διαθήκης. Αυτό βεβαίως δεν σας εμποδίζει να χρησιμοποιείτε τις διηγήσεις αυτές για να πυροβολείτε τους πρωταγωνιστές τους και όσους αναφέρονται σ' αυτές στο πλαίσιο της πίστης τους.

Καλή και φιλότιμη η προσπάθειά σου να μου εξηγήσεις τη διαφορά του μύθου από την ιστορία. Θα προτιμούσα αυτό να το είχε κάνει ο Sesotris, ο οποίος όμως προφανώς δεν επιθυμεί το διάλογο μαζί μου. Το μόνο που είπα, είναι ότι, αν η ιστορική περίοδος για τον Macedon είναι το 1600 π.Χ., ιστορική περίοδος είναι και αυτή του τρωικού πολέμου, που χρονολογικά τοποθετείται εντεύθεν του ορίου που έθεσε ο Macedon.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 12:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Αγαπητοί συνομιλητές

Προτού μπω κι εγώ στην παράθεση αποσπασμάτων, αναφορών και υπαινιγμών για τις όποιες ανθρωποθυσίες μπορεί να τελούνταν ή όχι από τους Αρχαίους, επιτρέψτε μου να παραθέσω κάποιες προκαταρκτικές σκέψεις, που κατά τη γνώμη μου είναι απαραίτητες, για την προσέγγιση του φαινομένου.

Η θυσιαστική πρακτική αλλά και συλλογιστική, αποτελεί ένα από τα πλέον γοητευτικά αντικείμενα επιστημονικής εστίασης και μάλιστα από πολλούς και διάφορους κλάδους – εθνολογία, ψυχολογία, ιστορική επιστήμη, φιλοσοφία. Από τα όσα ανέγνωσα και από τα όσα κατάφερα να αποκρυσταλλώσω προσωπικά, κατέληξα σε μια γενική επισκόπηση. Επιτρέψτε μου να σας την παρουσιάσω:

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΘΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ

1) Η θυσιαστική σκέψη και πρακτική απαντάται σε όλες τις θρησκείες του αρχαίου κόσμου και στις περισσότερες από τις νεότερες, έτσι ώστε να μπορεί κανείς να πραγματοποιήσει γόνιμες ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ και να ΥΠΟΘΕΣΕΙ εξ αυτών, ότι οι ίδιες αιτίες που οδήγησαν το ένα έθνος στην θυσιαστική λειτουργική, οδήγησαν και κάποιο άλλο, χωρίς κατ’ ανάγκην βεβαίως να μιλάμε και για ταύτιση σε εξωτερικό επίπεδο.

2) Προσπαθώντας να κατηγοριοποιήσει το θυσιαστικό φαινόμενο, θα μπορούσε κανείς να διακρίνει τρία βασικά είδη θυσιών: Την θυσία εξιλέωσης ή κάθαρσης, τη θυσία θρησκευτικής προσφοράς και τη θυσία μαγικής σκοπιμότητας.

3) Η θυσία της εξιλέωσης ή κάθαρσης, παρουσιάζεται, είτε σε ένα πλαίσιο πρώιμης ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ, είτε σε ένα πλαίσιο ΜΑΓΙΚΟΥ ΚΑΘΑΡΜΟΥ.

4) Η ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ, αποτελεί ένα από τα συμπτώματα της ανθρώπινης εξέλιξης: Εάν το άτομο δεν είναι σε θέση να συγχωρέσει έναν «εχθρό», ή να του ανταποδώσει την αδικία την οποία θεωρεί ότι υπέστη, προσπαθεί να εκτονώσει την εκδικητική του διάθεση σε ένα υποκατάστατο. Το φαινόμενο απαντάται κατ’ εξοχήν στο ζωικό βασίλειο - και ο ανθρώπινος πολιτισμός, στην εξέλιξή του το εκλέπτυνε, είτε με την θέσπιση των διαφόρων μηχανισμών απόδοσης Δικαιοσύνης, είτε με την Τέχνη, είτε με την επινόηση αποδιοπομπαίων ειδώλων όπως για παράδειγμα ο βιβλικός Σατανάς. Κορυφαία συνεισφορά του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού στη διαχείριση της συνείδησης, είναι βεβαίως η δι’ αντιπροσώπων κάθαρση στο πλαίσιο της άμεσης δημοκρατίας με τη συγκρότηση του Αρείου Πάγου και η ψυχική κάθαρση δια της συμμετοχής στην τραγωδία – το Θέατρο.

5) Ο ΜΑΓΙΚΟΣ ΚΑΘΑΡΜΟΣ βασίζεται στην αντίληψη ότι η παρουσία ενός αντικειμένου ή ενός όντος σε μία κοινότητα, αποτελεί ΑΙΤΙΑ μολύνσεως, ή μπορεί να αποτελέσει διάμεσο ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗΣ της μολύνσεως. Αν οι απανταχού «νεο-εθνικοί» κατηγορούν τους «εβραιοχριστιανούς» για τις σφαγές που περιγράφονται στην Παλαιά Διαθήκη και οι δεύτεροι τους πρώτους για τις ανθρωποθυσίες της αρχαιότητας και οι δύο θα έπρεπε να αντιλαμβάνονται ότι η ιδέα πίσω και από τα δύο αποτρόπαια φαινόμενα είναι κοινή: Κάποιος (μαζί με τη γυναίκα του, τα πρόβατά του, ή και τα ρούχα του ακόμη), μπορεί να είναι πρόξενος δεινών για την κοινότητα – και κάποιος άλλος, άνθρωπος, ή ζώο, μπορεί να ΑΝΑΛΑΒΕΙ τα δεινά που την επαπειλούν και να εξοριστεί, ή να θανατωθεί μαζί τους.

6) Ο μαγικός καθαρμός και η διαχείριση της συνείδησης, συναντώνται στο ψυχονοητικό επίπεδο του ανθρώπου ως ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ, ακόμα και αν εξοριστούν από το χώρο της ομολογούμενης ιδεολογίας. Ο Διαφωτισμός και η κυριαρχία του θετικισμού στο χώρο της επιστήμης του 19ου αιώνα, δεν απέτρεψε την εκδήλωση του ναζιστικού φαινομένου λίγα χρόνια αργότερα, αλλά και την εμφάνιση ιδεολογημάτων περί «καθαρής ράτσας», «μιασμάτων», «εσωτερικών εχθρών» ακόμα και σήμερα.

7) Η θυσία της ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ, αποτελεί κυρίως παράγοντα ενδυνάμωσης της θρησκευτικής συνείδησης ως ΣΥΝΕΚΤΙΚΟΥ ΙΣΤΟΥ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ. Η θρησκευτική προσφορά, μπορεί να είναι κάποιες σπονδές προς τιμήν των Θεών, μπορεί να είναι κάποια αναθήματα, σπαρτά ή σφάγια. Ουσία της θυσίας αυτής, είναι η εκπλήρωση ενός ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΣ το οποίο αφορά περισσότερο τον ίδιο τον άνθρωπο και την κοινωνία, παρά τους Θεούς καθεαυτούς. Και η χαλάρωση εκπλήρωσης των θρησκευτικών καθηκόντων, θα στηλιτευτεί πρώτιστα από την κοινότητα που θα την εκλάβει ως παράγοντα αποσταθεροποίησής της και παρακμής. Σε κοινωνίες αγροτικές ή ποιμενικές, η θυσία της θρησκευτικής προσφοράς, δεν θα μπορούσε παρά να αφορά κυρίως ένα ποσοστό του κυρίως παραγόμενου – σπαρτών και ζώων – ενισχυόμενου και από την συνήθεια της προσφοράς ζώων στις θυσίες εξιλεασμού.

8) Η θυσία της ΜΑΓΙΚΗΣ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑΣ, δεν αποσκοπεί τόσο στο να εξευμενίσει ή να δελεάσει τους Θεούς, αλλά να απελευθερώσει από το αίμα μια πρώτη ύλη που θα χρησιμοποιήσει κάποιος – συνήθως κατώτερος – δαίμονας, προκειμένου να τελέσει κάποιο έργο με απόκρυφο τρόπο. Η πρακτική εντάσσεται σαφώς στο πλαίσιο της λευκής και της μαύρης μαγείας και, αν και θα περίμενε κανείς να απαντάται σε κλειστούς και απομονωμένους κοινωνικούς κύκλους, συχνά αποτέλεσε πρακτική των μάγων-ιερέων της κρατούσας θρησκείας, όπως μαρτυρούν οι αναφορές για τις πρακτικές των ιερέων του Βάαλ, ή και εκείνες των ιερέων των Μάγιας, (που δεν κατάφεραν ωστόσο να αποτρέψουν στο ελάχιστο την προέλαση του Κορτέζ…)

Από τα όσα έχουμε υπόψη μας, φαντάζομαι ότι θα μπορούσαμε όλοι να συμφωνήσουμε ότι στην αρχαία Ελλάδα, απαντάται η θυσία της θρησκευτικής προσφοράς και σχεδόν όλοι (πλην του ΕΛΕΑΤΗ αν δεν κάνω λάθος) να ομοφωνήσουμε ότι διαπιστώνεται η πρακτική των θυσιών εξιλέωσης με ζώα – μια πρακτική που στηλιτεύθηκε παρά ταύτα από φιλοσόφους όπως ο Ηράκλειτος και ο Εμπεδοκλής.

Θα συμφωνούσα επίσης, με όσους θα έλεγαν ότι η θυσία της μαγικής σκοπιμότητας δεν απαντάται στο προσκήνιο, αν και μας λείπουν κάποιες κρίσιμες πληροφορίες για τη διαδικασία της κατασκευής των «μαγικών» ασπίδων, όπως εκείνες που περιγράφονται στους «Επτά επί Θήβαις» του Αισχύλου.

Για το αν απαντώνται ανθρωποθυσίες εξιλέωσης στην αρχαία Ελλάδα, θα προσπαθήσω να απαντήσω στα επόμενα post. Παράλληλα, θα πραγματοποιήσω και κάποιες μικρές αναφορές για την έκταση της θυσίας εξιλέωσης στην εβραϊκή και χριστιανική θρησκεία, ζήτημα που τέθηκε πρώτα από άλλους και δεν θα πρέπει να μείνει ασχολίαστο.

Για να ξαναγυρίσω όμως στο αρχικό ερώτημα του SESOTRIS, ακόμα και αν οι ανθρωποθυσίες δεν αποδειχθούν, οι νέο-εθνικοί δεν απαλλάσσονται από την υποχρέωση να λάβουν συγκεκριμένη θέση για τη θυσιαστική λειτουργική – υποχρέωση που αφορά και κάθε άλλη θρησκεία που παραπέμπει σ’ αυτήν, συμπεριλαμβανομένου και του Χριστιανισμού. Άλλωστε, εκτός από το φόνο των ανθρώπων υπάρχει και ο φόνος των ζώων, που στα σύγχρονα κράτη αποτελεί αδίκημα (εκτός κι αν είσαι κυνηγός!...)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 14:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Efstathios το να μην θες να παρει το οκ η θρησκεια με μονη δικαιολογια το οτι μπορει να εκαναν ανθρωποθυσιες και οτι καποια τελετουργικα ηταν ανηθικα ειναι παιδικη

λογικο ειναι μια θρησκεια που θελει να ξαναλειτουργησει θα ειναι μεσα στα πλαισια ηθικης του κρατους που θα λειτουργει

το οτι εχει επιρεαστει και εχουν ενταξει μεσα στα τελετουργικα τους
αποψεις φιλοσοφων που το τοτε ιερατιο δεν ειχε δεχτει παλι δεν ειναι λογος για να μην επιτραπει η λειτουργια του

το αν ειναι αιρεση ασε να το κρινουν μονοι τους οι εθνικοι

εγω δεν βλεπω κατι λαθος αν οι ανθρωποι θελουν να ζητανε απο τον δια να τους προστατεψει
απο οποιον θεο και να ζητησουν βοηθεια την ιδια βοηθεια θα παρουν

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 14:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pr_gid η αναφορα που σου εδωσα λεει οτι στις ανασκαφες που εγιναν δε νβρεθηκαν ανθρωπινα κοκαλα ουτε ενδιξεις που να μας δειχνουν οτι εγιναν ανθρωπινες θυσιες αλλα καταλυγει ο συγραφεας της αναφορας οτι αυτος θελει να μην αποριψει τους μυθους

ειναι σαν να λεμε οτι ενω το παιδι βλεπει τον πατερα του να βαζει τα δωρα κατω απο το δεντρο αυτο θελει να πιστευει οτι τα δωρα τα φερνει ο αγιος βασιλης

για τις αλλες αναφορες ολες μα ολες μας λενε για μυθους
οταν και αν βρειτε ανθρωπινα οστα που να μας δειχνουν οτι εγιναν ανθρωποθυσιες τοτε θα μπορειτε να πειτε οτι εχετε αναφορες που δειχνουν οτι γινοντουσαν ανθρωποθυσιες μεχρι τοτε εχετε μυθους

η ερωτηση μου γυρω απο


quote:
Η ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ «ΠΑΠΥΡΟΣ ΛΑΡΟΥΣ ΜΠΡΙΤΑΝΝΙΚΑ» ΑΝΑΦΕΡΕΙ

«(..)ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΟΣ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΣΣΗΝΙΟΙ ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΙ (183 Π.Χ.) ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΘΕΣΗ ΕΧΕΙ Η ΘΥΣΙΑ ΒΡΕΦΟΥΣ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΟΥ ΛΥΚΑΙΟΥ ΔΙΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΚΑΔΙΑ, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΔΙΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΒΡΩΣΗ ΤΩΝ ΨΗΜΕΝΩΝ ΤΕΜΑΧΙΩΝ ΤΟΥ ΘΥΣΙΑΣΘΕΝΤΟΣ ΒΡΕΦΟΥΣ. Ο ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕ ΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΣΤΗ ΣΠΑΡΤΗ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΤΗΣ ΑΡΤΕΜΙΔΟΣ. ΣΤΗ ΧΙΟ ΚΑΙ ΤΗ ΛΕΣΒΟ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΥΧΝΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΜΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΙΟΝΥΣΟ»


ειναι ανοητο να λες οτι η εγκυκλοπαιδεια γραφει αυτη την παραπομπη που δινεις
και ξανα ρωτω εσυ την εχεις διαβασει την εγκυκλοπαιδια ;;;;
αν τη νεχεις διαβασει μπορεις να μας γραψεις τι λεει για τον<<ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΟΣ>> η μονη αναφορα ειναι αυτη που δινεις και μετα εντελως ασχετα με την προηγουμενη παραγραφο που λεει για τον ταφο του γραφει οτι στο λυκαιο ορος γινονταν βρεφοκτονια;;;;

για να μην γινεσαι ρεζιλι καθε αναφορα απο την σελιδα του απολογητη πρεπει να την τσεκαρεις
γι αυτο σε ξαναρωταω εχεις διαβασει αυτη την παραγραφο στην εγκυκλοπαιδεια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy