ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τελούσαν ανθρωποθυσίες οι αρχαίοι Έλληνες, κατά την ιστορική περίοδο;(πρόσφατη αναγνώριση 12θεϊσμού)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 10:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O VELIAL ΕΓΡΑΨΕ:
ΜΑΥΡΗ ΗΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΥ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΓΙΝΕ """"ΘΕΟΣ"""....

ΒΛΕΠΩ ΣΟΥ ΧΕΙ ΚΑΤΣΕΙ ΒΑΡΥ, Ε ΒΕΛΙΑΛ;
ΟΚ ΩΡΑΙΑ, ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΠΑΓΑΝΟΠΛΗΚΤΟΥΣ ΑΦΟΡΙΣΜΟΥΣ ΚΑΜΙΑ ΠΗΓΗ ΘΑ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ; ΜΠΟΥΧΤΙΣΑΜΕ ΠΙΑ 5 ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΒΡΙΣΙΕΣ ΑΚΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΙΑ ΧΕΙΛΑΚΙΑ ΣΑΣ. ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΦΕΡΕΙ.

Velial ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΒΕΛΙΑΛ, ΜΗΠΩΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΒΑΑΛ; ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΠΑΓΑΝΟΠΛΗΚΤΟΙ;;;;;


Edited by - pr_gid on 09/06/2006 10:06:13

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
amalia
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 10:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ενταξει ενταξει... οι Αρχαιοι σφαζανε παιδακια, και τα τρωγαν ζωντανα... τι, αλλοιμονο... θα παμε κοντρα στους ΙΟΥΔΑΙΟΠΛΗΚΤΟΥΣ?


Ευτυχως παντως οι Αρχαιοι, εκτος απο τις (εσφαλμενες) θρησκευτικες τους πεποιθησεις, προσφεραν στον κοσμο ΕΠΙΣΤΗΜΗ, ΤΕΧΝΗ και ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ. Δεν αρκεστηκαν δηλαδη στο να ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ, δεν αρκεστηκαν στο να ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΝ, δεν αρκεστηκαν στο να ΚΟΒΟΥΝ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΜΥΤΕΣ, δεν αρκεστηκαν στο να ΣΦΑΖΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΩΡΙΑ, δεν αρκεστηκαν στο να ΚΑΙΝΕ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.... παρολες τις ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ θεοτητες που πιστευαν, καταφεραν να δημιουργησουν τις βασεις του πολιτισμου. Και αυτο ΚΑΝΕΝΑΣ ΙΟΥΔΑΙΟΠΛΗΚΤΟΣ δεν μπορει να το παρει πισω.

Αντιθετα, η κατα πασα πιθανοτητα ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΤΗ παρουσια του "θεανθρωπου" στη γη, το μονο που εφερε ηταν ΜΙΣΟΣ, ΠΟΝΟ, ΠΟΛΕΜΟ, ΔΑΚΡΙΑ και ΑΙΜΑ. Η ανθρωποτητα εμεινε στασιμη για ΑΙΩΝΕΣ, οι επιστημες πηγαν πισω, ο ανθρωπισμος καταντησε βρισια, η φυση καταντησε υπηρετης του ανθρωπου και ο εγωισμος του homo ioudaiopliktus εφτασε ... στο θεο!


Μαυρη ημερα ηταν εκεινη που ο Χριστος εγινε """"Θεος""".... Μιλαμε για ποταμια αιματος, ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ...

Το να μιλανε για θυσιες οι χριστιανοι, αυτοι που θυσιασαν τα παντα στο περασμα τους για να επιβαλουν τον ανυπαρκτο θεο τους, ειναι τουλαχιστον αστειο...


_________________________


"...τι μπορει να κατανοησει ενα βακτηριο του παχεος εντερου μας (που το συμπαν του ειναι το σκατο) για τον οργανισμο που το φιλοξενει?

τι γνωριζουν τα βακτηρια σου για σενα ψηλε?"



ΜΑΥΡΗ Η ΝΥΧΤΑ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΜΑΥΡΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 11:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε pr-gid

Χαρα στην υπομονη σου ειναι δυνατων να κανι κανεις διαλογο μαζη τους?
Το μονο που απαντουν ιουδαιοπληκτους οι φιλοι παγανιστες. Χαμενος κοπος να αδιαζης το κεφαλη σου και εσυ και ο φιλος ψhλοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 12:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ενταξει ενταξει... οι Αρχαιοι σφαζανε παιδακια, και τα τρωγαν ζωντανα... τι, αλλοιμονο... θα παμε κοντρα στους ΙΟΥΔΑΙΟΠΛΗΚΤΟΥΣ?

Θα μου εξηγήσει κανείς, γιατί βλέπουμε συνέχεια, τους αρχαιόπληκτους να θέλουν ντε και καλά τους "ιουδαιόπληκτους" να τσουβαλιάζουν όλους αρχαίους μας;;

Γιατί, επίσης, οι αρχαιόπληκτοι, σε θέματα που αφορούν τη θρησκεία, μπερδεύουν και τα "ΕΠΙΣΤΗΜΗ, ΤΕΧΝΗ και ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ";;

Γιατί, όποιος τολμά και μιλά για κάποια "μελανά" σημεία στην ιστορία μας, χαρακτηρίζεται αμέσως ως ανθέλληνας, από τους αρχαιόπληκτους;;

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
amalia
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 12:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δικο μου
Ακομα και αν βρεθουν καποια περιστατικα ανθρωποθυσιων, πρεπει να αποδειξετε οτι αυτοι οι ανθρωποι θυσιαστηκαν παρα τη θεληση τους γιατι αλλιως δεν διαφεραν σε τιποτα απο τους Χριστιανους μαρτυρες και τους Μουσουλμανους καμικαζι, αφου και εκεινοι θυσιαστηκαν για την πιστη τους. Δικαιωμα τους δεν θα ηταν;;; ΕΕΕΕΕΕΕΕ;;;;

Ποτε δεν ειπα οτι συμφωνω με τις πραξεις αυτες. Ενταξει αφηστε τους Μουσουλμανους τρομοκρατες ηταν ενα ατυχες παραδειγμα.
Κατα τα αλλα δεν απαντατε στο ερωτημα μου. Δεν εχει σημασια αν γινεται θρησκευτικη τελετη (υποθετικα μιλοντας παντα) αλλα το αποτελεσμα. Δυο ανθρωποι (παγανιστης-Χριστιανος μαρτυρας) θυσιαζουν τη ζωη τους [κακως κατα τη γνωμη μου και την γνωμη των αρχαιων και του ιερεα Πλουταρχου] με την βουληση τους για την πιστη τους στο θεο τους. Και οι παγανιστες επικροτουν την αποφαση του θυσιαζομενου οπως και Χριστιανοι αγιοποιουν τον δικο τους. Που ειναι η διαφορα;;; Στη μισαλλοδοξια φυσικα. Δηλαδη στο οτι ο παγανιστης δινει τη ζωη του για λαθος θεο κατα τη γνωμη σας. Εβλαψε κανεναν ο παγανιστης που (υποτιθεται οτι) θυσιαστηκε;;; Οχι. Τι σας κοφτει τοτε;; Ποιο ειναι το προβλημα;;

Αλλα αυτα ειναι υποθετικα γιατι η πραγματικοτητα ειναι αλλη.


Παρουσιαζετε αμφισβητουμενα και ελλειπη στοιχεια για δυο, τρεις υποτιθεμενες περιπτωσεις και μετα κανετε εγκληματικες γενικευσεις απο αμφισβητουμενες υποθεσεις. Οταν υπαρχουν παρα πολλες μαρτυριες, αναμεσα σ' αυτες και του πρωθιερεα (οτι πιο επισημο) των Δελφων Πλουταρχου, που καταδικαζουν τις ανθρωποθυσιες της Ανατολης και αλλων βαρβαρικων πλυθυσμων ως αθλιες δεισιδαιμονιες. Αυτο που κανετε αν δεν ειναι προσπαθεια σπιλωσης τοτε τι ειναι.


Τραγικο παντως το γεγονος οτι ακομη και 2000 χρονια μετα ο Χριστιανισμος πολεμα με νυχια και με δοντια το αρχαιο ελληνικο πνευμα. Αυτο δειχνουν τα λεγομενα σας. Τα συλλυπητηρια μου.


ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Edited by - Ελεάτης on 09/06/2006 12:49:29

Edited by - Ελεάτης on 09/06/2006 12:51:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 12:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Κυρίες και Κύριοι,

Θα ήθελα να κάνω άλλη μια προσπάθεια να μου απαντήσει κάποιος σε άλλη μια ερώτησή μου.
Ο ίδιος ο Χριστός είπε:«AΛΛA TOYΣ EXΘPOYΣ MOY EKEINOYΣ ΠOY ΔEN ΘEΛHΣAN NA BAΣIΛEYΣΩ ΠANΩ TOYΣ ΦEPTE TOYΣ EΔΩ KAI KATAΣΦAΞTE TOYΣ MΠPOΣTA MOY» (ΛOYKAΣ IΘ' 27)

Αυτό το απόσπασμα εκτός του ότι μας διαλύει κάθε ψεύτικη εντύπωση περί χριστιανικής αγάπης φίλων και ιδιαίτερα των εχθρών ενός Χριαστιανού, ξέρει κανείς πόσοι άνθρωποι ανά τον κόσμο θυσιάστηκαν εις το όνομα αυτού που είπε την παραπάνω φράση; ΞΕΡΕΙ ΑΡΑΓΕ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΥΣΙΑΣΤΗΚΑΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ "ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ";
Ή μήπως δεν καταλαβαίνετε για ποιό πράγμα μιλάω;
Μήπως τη λέξη ανθρωποθυσία στον Χριστιανισμό τη λένε αλλιώς;
Ο νοών νοείτω ή να γίνω πιό σαφής;
Η εντολή εδώθηκε και από κάποιους εκτελέστηκε ή και εκτελείται ακόμη.
Παρακαλώ απαντήστε μου χωρίς φόβο Θεού (δεν θα σας πειράξει) και πάθους.

Εχετλαίος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 13:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αντιπαράθεση του Έλληνα Χρειστού ήταν με το Ατλαντικό κατάλοιπο (σύνδεσμο) του Ιουδαϊκού ιερατείου. Ο Χρειστός ήταν τίτλος και όχι υποχρεωτικά κάποιο συγκεκριμένο ιστορικό πρόσωπο. Ο Χρειστός αντιπροσώπευε την ακμή της Ελληνικής αντίστασης κατά της ανθρωποκτόνου Ρωμαϊκής κυριαρχίας. Ο Χρειστός πολεμά το "θηρίο". Διαβάσατε ποτέ Απολλώνιο Τυανέα;
Ανθρωποθυσίες πράγματι γινόντουσαν στην εποχή του Ερεχθέα στην αρχαία Αθήνα και σε άλλα μέρη της Ελλάδας. Η Λεώντια ή Λεοντίδα φυλή ώφειλε το όνομά της στον Λεώ ο οποίος είχε θυσιάσει τις κόρες του για να σωθεί η Αθήνα από κάποιο λιμό. Οι Καρυάτιδες και όλη η παραφιλολογία γύρω απ' αυτό το ιστορικό γεγονός στρέφεται. Η θυσία της Περσεφόνης το ίδιο. Αυτά τα εγκλήματα όμως δεν τα έπραταν Έλληνες. Η Αθήνα εκείνη την εποχή τελούσε υπό ξένη κατοχή.

Λουκάς ΓαβριηλίδηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 15:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητοί Κυρίες και Κύριοι,

Θα ήθελα να κάνω άλλη μια προσπάθεια να μου απαντήσει κάποιος σε άλλη μια ερώτησή μου.
Ο ίδιος ο Χριστός είπε:«AΛΛA TOYΣ EXΘPOYΣ MOY EKEINOYΣ ΠOY ΔEN ΘEΛHΣAN NA BAΣIΛEYΣΩ ΠANΩ TOYΣ ΦEPTE TOYΣ EΔΩ KAI KATAΣΦAΞTE TOYΣ MΠPOΣTA MOY» (ΛOYKAΣ IΘ' 27)

Αυτό το απόσπασμα εκτός του ότι μας διαλύει κάθε ψεύτικη εντύπωση περί χριστιανικής αγάπης φίλων και ιδιαίτερα των εχθρών ενός Χριαστιανού, ξέρει κανείς πόσοι άνθρωποι ανά τον κόσμο θυσιάστηκαν εις το όνομα αυτού που είπε την παραπάνω φράση; ΞΕΡΕΙ ΑΡΑΓΕ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΥΣΙΑΣΤΗΚΑΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ "ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ";
Ή μήπως δεν καταλαβαίνετε για ποιό πράγμα μιλάω;
Μήπως τη λέξη ανθρωποθυσία στον Χριστιανισμό τη λένε αλλιώς;
Ο νοών νοείτω ή να γίνω πιό σαφής;
Η εντολή εδώθηκε και από κάποιους εκτελέστηκε ή και εκτελείται ακόμη.
Παρακαλώ απαντήστε μου χωρίς φόβο Θεού (δεν θα σας πειράξει) και πάθους.

Εχετλαίος





Είπα να ρίξω μια ματιά στο Διαδίκτυο για να δω που στην ευχή αναφέρεται (αν υπάρχει) αυτή η ερμηνεία που μας παράθεσε ο Εχετλαίος και βρήκα ότι περιέχεται στην ακόλουθη ιστοσελίδα:
http://www.e-e-e.gr/

Μαζί με την hellenicreligion, ας "θαυμάσουμε" όλοι μας μια ακόμη "Ελληνικότατη" ιστοσελίδα που μας κάνει να αισθανόμαστε "υπερήφανοι" για τα το ότι υπάρχουν ακόμη και σήμερα "πραγματικοί Έλληνες", σαν και την αφεντιά τους, οι οποίοι ισχυρίζονται πως με τις ακαθαρσίες που γεμίζουν το Διαδίκτυο, τιμούν τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό.
Ας γευθούμε ένα χαρακτηριστικό δείγμα της γραφής τους:


KAT' EΠITAΓHN TΩN ΣYMΠANTIKΩN ΛEITOYPΓIΩN "AΠOΛΛΩNOΣ" KAI "APTEMIΔOΣ", Ο ΙΣΤΟΣ "Ε" AIPEI THN ΠΑΥΣΙN ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ.

O ANEIΔΩTOΣ XEIPOTEPOΣ EΦIAΛTHΣ ΣAΣ, EΠIΣTPEΦEI.

ΠOY ΘA KPYΦΘEITE ΓAMHMENA KINEZOEBPAIOKINOYMENA MAΣΩNAKIA KAΘE IΔIOTHTOΣ;

ΠOY ΘA KPYΦΘEITE KATAΓAMHMENOI YΠOTAKTIKOI ΔOYΛOI TΩN KATAΞEKΩΛIAΣMENΩN MAΣΩNΩN;

Μη μου πείτε ότι δεν αισθάνεστε να σας διαπερνούν ρίγη υπερηφάνειας;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 15:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχετλαίος
Αγαπητοί Κυρίες και Κύριοι,

Θα ήθελα να κάνω άλλη μια προσπάθεια να μου απαντήσει κάποιος σε άλλη μια ερώτησή μου.
Ο ίδιος ο Χριστός είπε:«AΛΛA TOYΣ EXΘPOYΣ MOY EKEINOYΣ ΠOY ΔEN ΘEΛHΣAN NA BAΣIΛEYΣΩ ΠANΩ TOYΣ ΦEPTE TOYΣ EΔΩ KAI KATAΣΦAΞTE TOYΣ MΠPOΣTA MOY» (ΛOYKAΣ IΘ' 27)


Εχετλαίε,
Πιστεύω πως, εσκεμμένα, βάζεις στο στόμα του Χριστού λόγια που δεν είπε ο ίδιος!
Γιατί;;;

Γιατί τον συκοφαντείς;;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Efstathios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 16:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Efstathios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κρετινιά δεν έχει όριο.Αλλα τί να περιμένεις.Σε μία κοινωνία δεν γίνεται να ναι όλοι έξυπνοι.Κάποιους κάποιοι θα τους πιάσουν κορόϊδα και θα τους κρατάνε απο τη μύτη.Έτσι συμβαίνει πάντα.

Είπαμε, απο τη στιγμή που όλοι οι δήθεν δωδεκαθεϊστές και λάτρεις του αρχαίου πνεύματος αρχίζουν το γνωστό τροπάρι περι χριστιανισμού ακόμη και όταν η συζήτηση δεν έχει καμία σχέση με χριστιανισμό καταλαβαίνεις τους πραγματικούς τους σκοπούς.Το θέμα είναι αν αυτοί έχουν καταλάβει οτι στη μύτη τους έχουνε έναν γάντζο για να τους τραβάνε.

Υ.Γ Είμαι σίγουρος οτι κάποιος θα απαντήσει για το ότι "εσείς οι εβραιοχριστιανοί πλανάσθαι πλάνην οικτρά και σας τραβάνε απο τη μύτη" και άλλα τέτοια σχετικά.Να το δείτε. LOLΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 17:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ,

Απάντηση βεβαίως δεν πήρα ακόμη.
Τα όσα αναφέρεις για τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα δεν είναι δικά μου οπότε δεν με αφορούν και θεωρώ ότι δεν απευθύνονται σε εμένα αλλά αποτελούν κραυγή απόγνωσης και πρέπον θα είναι να περιμένεις να απαντήσουν οι αποδέκτες τους.
Επίσης: Συκοφαντώ σημαίνει κατηγορώ κάποιον για λόγια τα οποία δεν είπε ή για πράξεις τις οποίες ουδέποτε έπραξε.
Και επαναλαμβάνω: Άνοιξε την Καινή Διαθήκη στο Κατά Λουκά Ευαγγέλιο κεφάλαιο ΙΘ' (19) εδάφιο 26-28 από το οποίο επακριβώς αντιγράφω:"λέγω γαρ υμίν ότι παντί τω έχοντι δοθήσεται από δε του μη έχοντος και ο έχει αρθήσεται επ' αυτού. Πλην τους εχθρούς μου εκείνους τους μη θελήσαντας με βασιλεύσει επ'αυτών αγάγετε ωδε και κατασφάξετε έμπροσθέν μου. Και ειπών αυτά επορεύετο αναβαίνων εις Ιεροσόλυμα."
Και σε ρωτώ: Που είδες την συκοφαντία;
Νομίζω ότι τα στοιχεία που αναφέρω μιλάνε από μόνα τους και με στοιχεία πάντα επιχειρηματολογώ και ούτε αυθαίρετη ερμηνεία κάνω.
Μάλλον εσύ με συκοφαντείς και παρακαλώ να ανακαλέσεις τον χαρακτηρισμό που μου προσάπτεις.
Προς τον χρήστη Eftathios: Αν και σε κάποια σημεία συμφωνώ μαζί σου δεν δέχομαι να με βάζεις στο ίδιο τσουβάλι με άλλους αυθαίρετα και να βγάζεις για μένα άστοχα (αν μη τι άλλο) συμπεράσματα. Ούτε δωδεκαθεϊστής είμαι, ούτε παγανιστής, ούτε άθεος. Και σου επιστρέφω την κρετινιά.

Εχετλαίος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 18:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Ψηλέ,

Απάντηση βεβαίως δεν πήρα ακόμη.
Τα όσα αναφέρεις για τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα δεν είναι δικά μου οπότε δεν με αφορούν και θεωρώ ότι δεν απευθύνονται σε εμένα αλλά αποτελούν κραυγή απόγνωσης και πρέπον θα είναι να περιμένεις να απαντήσουν οι αποδέκτες τους.
Επίσης: Συκοφαντώ σημαίνει κατηγορώ κάποιον για λόγια τα οποία δεν είπε ή για πράξεις τις οποίες ουδέποτε έπραξε.
Και επαναλαμβάνω: Άνοιξε την Καινή Διαθήκη στο Κατά Λουκά Ευαγγέλιο κεφάλαιο ΙΘ' (19) εδάφιο 26-28 από το οποίο επακριβώς αντιγράφω:"λέγω γαρ υμίν ότι παντί τω έχοντι δοθήσεται από δε του μη έχοντος και ο έχει αρθήσεται επ' αυτού. Πλην τους εχθρούς μου εκείνους τους μη θελήσαντας με βασιλεύσει επ'αυτών αγάγετε ωδε και κατασφάξετε έμπροσθέν μου. Και ειπών αυτά επορεύετο αναβαίνων εις Ιεροσόλυμα."
Και σε ρωτώ: Που είδες την συκοφαντία;
Νομίζω ότι τα στοιχεία που αναφέρω μιλάνε από μόνα τους και με στοιχεία πάντα επιχειρηματολογώ και ούτε αυθαίρετη ερμηνεία κάνω.
Μάλλον εσύ με συκοφαντείς και παρακαλώ να ανακαλέσεις τον χαρακτηρισμό που μου προσάπτεις.
Προς τον χρήστη Eftathios: Αν και σε κάποια σημεία συμφωνώ μαζί σου δεν δέχομαι να με βάζεις στο ίδιο τσουβάλι με άλλους αυθαίρετα και να βγάζεις για μένα άστοχα (αν μη τι άλλο) συμπεράσματα. Ούτε δωδεκαθεϊστής είμαι, ούτε παγανιστής, ούτε άθεος. Και σου επιστρέφω την κρετινιά.

Εχετλαίος



Επαναλαμβάνω!
Δεν είναι έτσι όπως τα λες!! Βάζεις λόγια στο στόμα του Χριστού που δεν είναι δικά του!!

Κατανοώ πολύ καλά αυτό που λες:

"Επίσης: Συκοφαντώ σημαίνει κατηγορώ κάποιον για λόγια τα οποία δεν είπε ή για πράξεις τις οποίες ουδέποτε έπραξε."


Ο Χριστός δεν είπε αυτά τα λόγια:

"Ο ίδιος ο Χριστός είπε:«AΛΛA TOYΣ EXΘPOYΣ MOY EKEINOYΣ ΠOY ΔEN ΘEΛHΣAN NA BAΣIΛEYΣΩ ΠANΩ TOYΣ ΦEPTE TOYΣ EΔΩ KAI KATAΣΦAΞTE TOYΣ MΠPOΣTA MOY» (ΛOYKAΣ IΘ' 27)

Περιμένω να δεις μόνος σου ποιος είπε αυτά τα λόγια και να ανακαλέσεις εσύ διότι έτσι όπως το παρουσιάζεις, είναι καθαρή συκοφαντία!

Δεν έχω καμιά διάθεση να σε προσβάλλω, αλλά εφόσον θέτεις ένα ζήτημα, κατά τον τρόπο με τον οποίο εσύ το θέτεις, ας είμαστε λοιπόν τουλάχιστον δίκαιοι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 18:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΤΟΥ GIGENIS

quote:
Trainman
το οτι ειναι μυθολογικο προσωπο ο αβρααμ το ξερω απο την στιγμη ομως που καποιος λεει οτι ηταν αληθινος τοτε πρεπει να του δειξω τι εκανε
πχ αν καποιος βγη και πει οτι ειναι με το μερος του τζοκερ(αντιπαλος του μπατμαν)και πιστευει οτι ειναι πραγματικο προσωπο τοτε θα του πω τι εχει κανει,ληστειες φονους και τα λοιπα. ειναι απλα τα πραγματα απο την στιγμη που δεχεσαι κατι πρεπε ινα περνεις ολο το πακετο

Και όμως δεν παίρνεις όλο το πακέτο. Θεωρείς δεδομένο ότι οι αρχαίοι δεν πίστευαν στους μύθους τους και πως έτσι, δεν μπορεί κανείς να ανιχνεύσει σ' αυτούς ήθη και έθιμα. Από την άλλη όμως, θεωρείς ότι οι Εβραίοι και οι Χριστιανοί πίστευαν εξ ολοκλήρου στους δικούς τους μύθους. Ζητάς από τους Χριστιανούς των 2000 ετών να απολογηθούν για τον Γιαχβέ που είχε ανάγκη θυσιαστικών εξιλεώσεων, αλλά όχι από τους νεο-Εθνικούς που αναζητούν θεούς 6000 ετών που αξίωναν θυσίες ανθρώπων και ζώων.

ΤΟΥ ΕΧΕΤΛΑΙΟΥ

quote:
Επίσης: Συκοφαντώ σημαίνει κατηγορώ κάποιον για λόγια τα οποία δεν είπε ή για πράξεις τις οποίες ουδέποτε έπραξε.
Και επαναλαμβάνω: Άνοιξε την Καινή Διαθήκη στο Κατά Λουκά Ευαγγέλιο κεφάλαιο ΙΘ' (19) εδάφιο 26-28 από το οποίο επακριβώς αντιγράφω:"λέγω γαρ υμίν ότι παντί τω έχοντι δοθήσεται από δε του μη έχοντος και ο έχει αρθήσεται επ' αυτού. Πλην τους εχθρούς μου εκείνους τους μη θελήσαντας με βασιλεύσει επ'αυτών αγάγετε ωδε και κατασφάξετε έμπροσθέν μου. Και ειπών αυτά επορεύετο αναβαίνων εις Ιεροσόλυμα." Και σε ρωτώ: Που είδες την συκοφαντία;

Εχετλαίε, τα όσα αναφέρεις, αποτελούν απόσπασμα (κατάληξη για την ακρίβεια) μιας παραβολής του Ιησού. Δεν αποτελούν προτροπή του Ιησού να φέρουν τους εχθρούς του μπροστά του και να τους σφάξουν. Εάν το είχες αναφέρει αυτό και είχες ψέξει τον Ιησού για τις εικόνες που χρησιμοποιεί στο πλαίσιο της παραβολής του, θα ήσουν δικαιωμένος και δεν θα μπορούσε να σου προσάψει κανείς τίποτα. Το να παραθέσεις όμως ένα τσιτάτο μιας διήγησης, έξω από το πλαίσιό του, αποτελεί, αν όχι συκοφαντία, τουλάχιστον χυδαιότητα. Αν πάλι δεν εγνώριζες ότι είναι έτσι, γιατί δεν φρόντιζες να μελετήσεις το κείμενο προτού το επικαλεστείς;

ΤΟΥ EFTATHIOS

Φίλτατε Ευστάθιε. Επειδή είσαι, τόσο ευπρεπής, όσο και διαβασμένος, απάντησέ μου σε παρακαλώ στο παρακάτω: Στις όποιες μελέτες έχεις κάνει για την αρχαία Ελλάδα, από κάποια έγκυρη εγκυκλοπαίδεια για παράδειγμα, δεν συνάντησες πουθενά την αναφορά ότι τα πολύ αρχαία χρόνια οι φαρμακοί ήσαν εθελοντές και, άρα, πρόσωπα τιμώμενα; Δεν ενισχύονται οι όποιες εντυπώσεις από την υπέροχη ανάπτυξη και κατάληξη του μύθου του Οιδίποδα από τον Σοφοκλή; Εσύ λοιπόν, που είσαι τουλάχιστον χριστεπώνυμος, αλλά και οι υπόλοιποι χριστιανοί της συζήτησης, σε ποιό επίπεδο αγανακτείτε με το έθιμο της ανθρωποθυσίας, όταν με το ίδιο σκεπτικό δοξάζετε τον Ιησού;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 19:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ,

Ο Ιησούς πράγματι είπε αυτά τα λόγια. Τη χρονική όμως στιγμή εκείνη διηγείται μια παραβολή. Αυτό δεν θέλεις να ακούσεις; Ποιός όμως υπονοείται ότι είναι αυτός που λέει αυτά τα λόγια; Είναι η δεν είναι ο ίδιος (ή ο Θεός);
ΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ;;;
Με την παραβολή αυτή δεν λέει εμμέσως (πλην σαφώς) για το ποιά θα είναι η ανταμοιβή των πιστών και η ποινή των εχθρών;
Και η παραβολή αυτή δεν είναι μια απλή διήγηση!!!!!!!!
Ούτε και καμία άλλη παραβολή.
Δεν είμαι και βλαξ!
Ξαναλέω: ΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ;;;
Πιστεύω ότι πλέον γίνομαι απόλυτα κατανοητός και περιμένω απάντηση.
Εάν προσβάλλονται κάποιοι, δεν έχω τέτοια πρόθεση.
Ερωτήσεις θέτω, δεν προσβάλλω και περιμένω τις απαντήσεις σας.
Λοιποί χαρακτηρισμοί επιστρέφονται για άλλη μια φορά στους αποστολείς τους.

Εχετλαίος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 19:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Ψηλέ,

Ο Ιησούς πράγματι είπε αυτά τα λόγια. Τη χρονική όμως στιγμή εκείνη διηγείται μια παραβολή. Αυτό δεν θέλεις να ακούσεις; Ποιός όμως υπονοείται ότι είναι αυτός που λέει αυτά τα λόγια; Είναι η δεν είναι ο ίδιος (ή ο Θεός);
ΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ;;;
Με την παραβολή αυτή δεν λέει εμμέσως (πλην σαφώς) για το ποιά θα είναι η ανταμοιβή των πιστών και η ποινή των εχθρών;
Και η παραβολή αυτή δεν είναι μια απλή διήγηση!!!!!!!!
Ούτε και καμία άλλη παραβολή.
Δεν είμαι και βλαξ!
Ξαναλέω: ΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ;;;
Πιστεύω ότι πλέον γίνομαι απόλυτα κατανοητός και περιμένω απάντηση.
Εάν προσβάλλονται κάποιοι, δεν έχω τέτοια πρόθεση.
Ερωτήσεις θέτω, δεν προσβάλλω και περιμένω τις απαντήσεις σας.
Λοιποί χαρακτηρισμοί επιστρέφονται για άλλη μια φορά στους αποστολείς τους.

Εχετλαίος




Δεν σε θεωρώ βλάκα. Αν κατάλαβες κάτι τέτοιο, τότε συγνώμη, ίσως εκφράστηκα λάθος.

Αυτό που εγώ θέλησα να εξετάσουμε σε πρώτο στάδιο είναι το γεγονός αν ο Ιησούς μιλούσε ή όχι με παραβολές.
Το έκανα αυτό γιατί αρκετοί εδώ μέσα παίρνουν τα λόγια του Ιησού κατά λέξη και δεν δέχονται με τίποτα το γεγονός ότι πολλές φορές μιλούσε παραβολικά.

Εφόσον δέχεσαι και δέχομαι ότι ο Ιησούς μιλούσε και παραβολικά, τότε μπορούμε να σχολιάσουμε τον εν λόγω εδάφιο, αντιμετωπίζοντάς το ως μια παραβολή και, να προσπαθήσουμε να δούμε, με καλή διάθεση, τι θέλει να πει ο Ίδιος μέσω της παραβολής αυτής.
Προς Θεού, δεν θέλω με τίποτα να ισχυριστώ πως εγώ έχω κατανοήσει πλήρως την παραβολή αυτή και ότι η δική μου η ερμηνεία είναι η απολύτως σωστή.

Δεν μπορώ όμως να δεχθώ τη δική σου εκτίμηση για τον Ιησού, για το συγκεκριμένο γεγονός της παραβολής, διότι τη διαψεύδει αυτό που είπε ο Ίδιος, ή τουλάχιστον που φέρεται να είπε ο ίδιος:

Ματθαίος 5, 44

"44 ἐγὼ δὲ λέγω ὑμῖν, ἀγαπᾶτε τοὺς ἐχθροὺς ὑμῶν, εὐλογεῖτε τοὺς καταρωμένους ὑμᾶς, καλῶς ποιεῖτε τοῖς μισοῦσιν ὑμᾶς καὶ προσεύχεσθε ὑπὲρ τῶν ἐπηρεαζόντων ὑμᾶς καὶ διωκόντων ὑμᾶς,"

"Εγώ δε λέγω υμίν, αγαπάτε τους εχθρούς υμών, ευλογείτε τους καταρωμένους υμάς, καλώς ποιείτε τοις μισούσιν υμάς και προσεύχεσθε υπέρ των επηρεαζόντων υμάς και διωκόντων υμάς"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 20:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ,

Αυτό που με ενοχλεί είναι να με βάζουν σε ένα προκατασκευασμένο τσουβάλι και να εξάγονται βιαστικά συμπεράσματα επειδή αυτά που λέω μοιάζει να συμπίπτουν με άλλες απόψεις. Έχω ερωτήματα προς όλους να θέσω. Ό,τι θεωρώ όμως υπερβολικό, το μάχομαι. Και οι δύο πλευρές έχουν πολλά να κάνουν για στηρίξουν τις απόψεις τους, αλλά βλέπω ότι έχουμε δρόμο ακόμη. Εμένα με ενδιαφέρει η απόδειξη των όσων λέγονται από όποια πλευρά κι αν λέγονται. Εν προκειμένω, σέβομαι την δική σου εκτίμηση για το συγκεκριμένο γεγονός της παραβολής και σαφώς δέχομαι ότι ο Ιησούς (δε θα χρησιμοποιήσω τη φράση "μιλούσε παραβολικά"), δίδασκε και με παραβολές. Όμως οφείλω να σου θέσω υπόψη σου και τα παρακάτω:

Ματθ Ι 34-37 :"ΜΗ ΝΟΜΙΣΗΤΕ ΟΤΙ ΗΛΘΟΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΙΡΗΝΗΝ ΕΠΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΔΕΝ ΗΛΘΟΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΙΡΗΝΗΝ ΑΛΛΑ ΜΑΧΑΙΡΑΝ ΔΙΟΤΙ ΗΛΘΟΝ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΩ ΑΝΘΡΩΠΟΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΘΥΓΑΤΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΣ ΑΥΤΗΣ ΚΑΙ ΝΥΜΦΗΝ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΕΝΘΕΡΑΣ ΑΥΤΗΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΙΣΘΑΙ ΟΙ ΟΙΚΙΑΚΟΙ ΑΥΤΟΥ"

"Mη νομίσετε ότι ήρθα να φέρω ειρήνη πάνω στη γη. Δεν ήρθα να φέρω ειρήνη αλλά μάχαιρα. Γιατί ήρθα να διχάσω το γιο ενάντια στον πατέρα του και την κόρη ενάντια στη μητέρα της και τη νύφη ενάντια στην πεθερά της. Kαι εχθροί του ανθρώπου θα είναι τα μέλη της οικογένειάς του"

Λουκάς ΙΒ'49 :"ΠΥΡ ΗΛΘΟΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΤΙ ΘΕΛΩ ΕΑΝ ΗΔΗ ΑΝΗΦΘΗ. ΒΑΠΤΙΣΜΑ ΔΕ ΕΧΩ ΝΑ ΒΑΠΤΙΣΘΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΤΕΝΟΧΩΡΟΥΜΑΙ ΕΩΣΟΥ ΕΚΤΕΛΕΣΘΗ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΗΛΘΟΝ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΙΡΗΝΗΝ ΕΝ ΤΗ ΓΗ ΟΥΧΙ ΣΑΣ ΛΕΓΩ ΑΛΛΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΝ ΔΙΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟΥ ΝΥΝ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΙΣΘΑΙ ΠΕΝΤΕ ΕΝ ΟΙΚΩ ΕΝΙ ΔΙΑΚΕΧΩΡΙΣΜΕΝΟΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΘΕΛΕΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΘΗ ΠΑΤΗΡ ΚΑΤΑ ΥΙΟΥ ΚΑΙ ΥΙΟΣ ΚΑΤΑ ΠΑΤΡΟΣ ΜΗΤΗΡ ΚΑΤΑ ΘΥΓΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΘΥΓΑΤΗΡ ΚΑΤΑ ΜΗΤΡΟΣ ΠΕΝΘΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΝΥΜΦΗΣ ΑΥΤΗΣ ΚΑΙ ΝΥΜΦΗ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΕΝΘΕΡΑΣ ΑΥΤΗΣ "

"Φωτιά ήρθα να βάλω πάνω στη γη, και τι άλλο θέλω αφού έχει κιόλας ανάψει; Έχω όμως ένα βάφτισμα να βαφτιστώ, και πόσο στενοχωριέμαι ωσότου πραγματοποιηθεί. Nομίζετε πως ήρθα να φέρω ειρήνη στη γη; Όχι, σας λέω, αλλά μάλλον διχασμό. Γιατί από τώρα κι ύστερα πέντε μέλη μιας οικογένειας θα είναι διχασμένα. Oι τρεις θα είναι εναντίον των δύο και οι δύο εναντίον των τριών. Θα διχαστούν πατέρας εναντίον γιου και γιος εναντίον του πατέρα του, μητέρα εναντίον κόρης και κόρη εναντίον της μητέρας της, πεθερά εναντίον της νύφης της και νύφη εναντίον της πεθεράς της"

Λουκάς ΙΔ'26:"ΕΑΝ ΤΙΣ ΕΡΧΗΤΑΙ ΠΡΟΣ ΕΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΣΗ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΔΕΛΦΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑΣ ΑΔΕΛΦΑΣ ΕΤΙ ΔΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΑΥΤΟΥ ΖΩΗΝ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΤΗΣ ΜΟΥ"

"Aν κανείς έρχεται σε μένα και δεν μισήσει τον πατέρα του, και τη μητέρα του, και τη γυναίκα του, και τα παιδιά του, και τ’ αδέλφια του, και τις αδελφές του, ακόμα και την ίδια του τη ζωή, δεν μπορεί να είναι μαθητής μου"

Ματθαίος Ι'5:"ΤΟΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΩΔΕΚΑ ΑΠΕΣΤΕΙΛΕΝ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΕΝ ΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΛΕΓΩΝ ΕΙΣ ΟΔΟΝ ΕΘΝΩΝ ΜΗ ΥΠΑΓΗΤΕ ΚΑΙ ΕΙΣ ΠΟΛΙΝ ΣΑΜΑΡΕΙΤΩΝ ΜΗ ΕΙΣΕΛΘΗΤΕ"

"Aυτούς τους δώδεκα απέστειλε ο Iησούς, αφού τους έδωσε οδηγίες λέγοντάς τους: <<Mην πάρετε το δρόμο προς τα έθνη και σε πόλη Σαμαρειτών μην μπείτε>>"

Μοιάζουν αυτά με λόγια αγάπης όταν τα διαβάζει κανείς;
Και για να μην μακρυγορώ, το θέμα το οποίο εγώ θέλω να καταδείξω δεν είναι αυτό που φαινεται αλλά το ότι φράσεις παρμένες από τη Βίβλο χρησιμοποιήθηκαν και χρησιμοποιούνται ως αντικείμενο εκμετάλλευσης για ιδιοτελείς σκοπούς που φτάνουν ως το σημείο του θανάτου είτε κατακτητικά εναντίον άλλων λαών, είτε για λόγους δύναμης, εξουσίας, κέρδους και επιρροής των ανθρώπων μέσω του φόβου και πολλές φορές κραδαίνοντας τη Βίβλο στο χέρι.

Εχετλαίος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 20:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

τραιμαν κανεις κολπακια παιδικα

η απαντηση μου ηταν σε αυτο που ειπες

quote:
Γηγενή

Αν η Ιφιγένεια και ο Αγαμέμνωνας είναι μυθικά πρόσωπα, ακόμα περισσότερο μυθικά είναι ο Αβραάμ, ο Μωυσής, ο Ιησούς του Ναυή και διάφοροι άλλοι για τους οποίους δεν υπάρχει ούτε ένα ιστορικό στοιχείο πλην των εξίσου μυθικών αναφορών της Παλαιάς Διαθήκης. Αυτό βεβαίως δεν σας εμποδίζει να χρησιμοποιείτε τις διηγήσεις αυτές για να πυροβολείτε τους πρωταγωνιστές τους και όσους αναφέρονται σ' αυτές στο πλαίσιο της πίστης τους.


και η απαντηση μου ηταν

quote:
Trainman
το οτι ειναι μυθολογικο προσωπο ο αβρααμ το ξερω απο την στιγμη ομως που καποιος λεει οτι ηταν αληθινος τοτε πρεπει να του δειξω τι εκανε
πχ αν καποιος βγη και πει οτι ειναι με το μερος του τζοκερ(αντιπαλος του μπατμαν)και πιστευει οτι ειναι πραγματικο προσωπο τοτε θα του πω τι εχει κανει,ληστειες φονους και τα λοιπα. ειναι απλα τα πραγματα απο την στιγμη που δεχεσαι κατι πρεπει να περνεις ολο το πακετο

τωρα γι αυτο


quote:
Και όμως δεν παίρνεις όλο το πακέτο. Θεωρείς δεδομένο ότι οι αρχαίοι δεν πίστευαν στους μύθους τους και πως έτσι, δεν μπορεί κανείς να ανιχνεύσει σ' αυτούς ήθη και έθιμα. Από την άλλη όμως, θεωρείς ότι οι Εβραίοι και οι Χριστιανοί πίστευαν εξ ολοκλήρου στους δικούς τους μύθους. Ζητάς από τους Χριστιανούς των 2000 ετών να απολογηθούν για τον Γιαχβέ που είχε ανάγκη θυσιαστικών εξιλεώσεων, αλλά όχι από τους νεο-Εθνικούς που αναζητούν θεούς 6000 ετών που αξίωναν θυσίες ανθρώπων και ζώων.

δεν ειπα οτι οι αρχαιοι δεν πιστευαν στους μυθους
που το ειπα ;;;;;
ποσταρε το εδω

και ποτε ειδες εσυ νεο εθνικο να θελει να κανει ανθρωποθυσια;;;;;;;;;;;;;

και στην τελικη που ειναι οι ιστορικες ιστορικες και οχι μυθολογικες αναφορες για ανθρωποθυσιες αρχαιοελληνικες;;;

εκτως αν και εσυ θες να δεχεσαι τους μυθους και οχι τα ευρηματα των ανασκαφων

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 21:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Εν προκειμένω, σέβομαι την δική σου εκτίμηση για το συγκεκριμένο γεγονός της παραβολής και σαφώς δέχομαι ότι ο Ιησούς (δε θα χρησιμοποιήσω τη φράση "μιλούσε παραβολικά"), δίδασκε και με παραβολές.

Εντάξει, δέχομαι αυτό που λες (ίσως να είναι και πιο σωστό το δικό σου), ότι δίδασκε και με παραβολές, φτάνει μόνο να μην χρησιμοποιηθεί για να οδηγηθεί η συζήτησή μας στο "συμπέρασμα" ότι ο Ιησούς δεν ήταν τίποτα παραπάνω παρά ακόμη ένας "Δάσκαλος".

quote:

Όμως οφείλω να σου θέσω υπόψη σου και τα παρακάτω:

Ματθ Ι 34-37 :"ΜΗ ΝΟΜΙΣΗΤΕ ΟΤΙ ΗΛΘΟΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΙΡΗΝΗΝ ΕΠΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΔΕΝ ΗΛΘΟΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΙΡΗΝΗΝ ΑΛΛΑ ΜΑΧΑΙΡΑΝ ΔΙΟΤΙ ΗΛΘΟΝ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΩ ΑΝΘΡΩΠΟΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΘΥΓΑΤΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΣ ΑΥΤΗΣ ΚΑΙ ΝΥΜΦΗΝ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΕΝΘΕΡΑΣ ΑΥΤΗΣ ΚΑΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΙΣΘΑΙ ΟΙ ΟΙΚΙΑΚΟΙ ΑΥΤΟΥ"

"Mη νομίσετε ότι ήρθα να φέρω ειρήνη πάνω στη γη. Δεν ήρθα να φέρω ειρήνη αλλά μάχαιρα. Γιατί ήρθα να διχάσω το γιο ενάντια στον πατέρα του και την κόρη ενάντια στη μητέρα της και τη νύφη ενάντια στην πεθερά της. Kαι εχθροί του ανθρώπου θα είναι τα μέλη της οικογένειάς του"

Λουκάς ΙΒ'49 :"ΠΥΡ ΗΛΘΟΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΤΙ ΘΕΛΩ ΕΑΝ ΗΔΗ ΑΝΗΦΘΗ. ΒΑΠΤΙΣΜΑ ΔΕ ΕΧΩ ΝΑ ΒΑΠΤΙΣΘΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΤΕΝΟΧΩΡΟΥΜΑΙ ΕΩΣΟΥ ΕΚΤΕΛΕΣΘΗ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΗΛΘΟΝ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΙΡΗΝΗΝ ΕΝ ΤΗ ΓΗ ΟΥΧΙ ΣΑΣ ΛΕΓΩ ΑΛΛΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΝ ΔΙΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟΥ ΝΥΝ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΙΣΘΑΙ ΠΕΝΤΕ ΕΝ ΟΙΚΩ ΕΝΙ ΔΙΑΚΕΧΩΡΙΣΜΕΝΟΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΘΕΛΕΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΘΗ ΠΑΤΗΡ ΚΑΤΑ ΥΙΟΥ ΚΑΙ ΥΙΟΣ ΚΑΤΑ ΠΑΤΡΟΣ ΜΗΤΗΡ ΚΑΤΑ ΘΥΓΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΘΥΓΑΤΗΡ ΚΑΤΑ ΜΗΤΡΟΣ ΠΕΝΘΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΝΥΜΦΗΣ ΑΥΤΗΣ ΚΑΙ ΝΥΜΦΗ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΕΝΘΕΡΑΣ ΑΥΤΗΣ "

"Φωτιά ήρθα να βάλω πάνω στη γη, και τι άλλο θέλω αφού έχει κιόλας ανάψει; Έχω όμως ένα βάφτισμα να βαφτιστώ, και πόσο στενοχωριέμαι ωσότου πραγματοποιηθεί. Nομίζετε πως ήρθα να φέρω ειρήνη στη γη; Όχι, σας λέω, αλλά μάλλον διχασμό. Γιατί από τώρα κι ύστερα πέντε μέλη μιας οικογένειας θα είναι διχασμένα. Oι τρεις θα είναι εναντίον των δύο και οι δύο εναντίον των τριών. Θα διχαστούν πατέρας εναντίον γιου και γιος εναντίον του πατέρα του, μητέρα εναντίον κόρης και κόρη εναντίον της μητέρας της, πεθερά εναντίον της νύφης της και νύφη εναντίον της πεθεράς της"

Λουκάς ΙΔ'26:"ΕΑΝ ΤΙΣ ΕΡΧΗΤΑΙ ΠΡΟΣ ΕΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΣΗ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΔΕΛΦΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑΣ ΑΔΕΛΦΑΣ ΕΤΙ ΔΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΑΥΤΟΥ ΖΩΗΝ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΤΗΣ ΜΟΥ"

"Aν κανείς έρχεται σε μένα και δεν μισήσει τον πατέρα του, και τη μητέρα του, και τη γυναίκα του, και τα παιδιά του, και τ’ αδέλφια του, και τις αδελφές του, ακόμα και την ίδια του τη ζωή, δεν μπορεί να είναι μαθητής μου"

Ματθαίος Ι'5:"ΤΟΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΩΔΕΚΑ ΑΠΕΣΤΕΙΛΕΝ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΕΝ ΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΛΕΓΩΝ ΕΙΣ ΟΔΟΝ ΕΘΝΩΝ ΜΗ ΥΠΑΓΗΤΕ ΚΑΙ ΕΙΣ ΠΟΛΙΝ ΣΑΜΑΡΕΙΤΩΝ ΜΗ ΕΙΣΕΛΘΗΤΕ"

"Aυτούς τους δώδεκα απέστειλε ο Iησούς, αφού τους έδωσε οδηγίες λέγοντάς τους: <<Mην πάρετε το δρόμο προς τα έθνη και σε πόλη Σαμαρειτών μην μπείτε>>"

Μοιάζουν αυτά με λόγια αγάπης όταν τα διαβάζει κανείς;



Με μια πρώτη, γρήγορη ματιά και αποκομένες από το υπόλοιπο κείμενο, όχι δεν μοιάζουν με λόγια αγάπης.

quote:

Και για να μην μακρυγορώ, το θέμα το οποίο εγώ θέλω να καταδείξω δεν είναι αυτό που φαινεται αλλά το ότι φράσεις παρμένες από τη Βίβλο χρησιμοποιήθηκαν και χρησιμοποιούνται ως αντικείμενο εκμετάλλευσης για ιδιοτελείς σκοπούς που φτάνουν ως το σημείο του θανάτου είτε κατακτητικά εναντίον άλλων λαών, είτε για λόγους δύναμης, εξουσίας, κέρδους και επιρροής των ανθρώπων μέσω του φόβου και πολλές φορές κραδαίνοντας τη Βίβλο στο χέρι.


Πριν πω ότι συμφωνώ μαζί σου, θα ήθελα να αναφέρεις κάποιο παράδειγμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2006, 22:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ,

Αν και το συμπέρασμα πριν την ενδελεχή έρευνα δεν το προδικάζω, δεν είναι πρόθεσή μου να "αποδείξω" τίποτε για τον Ιησού. Αναφέρομαι στα όσα γράφονται στη Βίβλο και τα διαχωρίζω μεταξύ τους. Και ιδού το παράδειγμα:
Η Βίβλος περιέχει φράσεις που αν μη τι άλλο διεγείρουν ερωτήματα.
Οι φράσεις αυτές έχουν χρησιμοποιηθεί για να δικαιολογήσουν αποτρόπαιες πράξεις.
Και εξηγώ: Είναι σχετικά γνωστό ότι ο Μ. Θεοδόσιος υπήρξε εκείνος που κατέστησε το Χριστιανισμό επίσημη θρησκεία του Βυζαντίου και απαγόρευσε με την ποινή του θανάτου κάθε "άλλη άποψη". Αργότερα ο Ιουστινιανός μετά τη "Στάση του Νίκα" και την εν ψυχρώ σφαγή 30000 θεατών στον Ιππόδρομο, ιδρύει το θεσμό του Quaesitor(Εξεταστή) "για να ελέγχει και να τιμωρεί αυτούς που τυχόν δεν εκτελούσαν κατά τον ορθόδοξο τρόπο τη χριστιανική λατρεία" (Προκόπιος, Ακέκδοτα 20, 7-10)
Άνθρωποι θύματα φθόνου και συκοφαντίας και υπο τη σκέπη της βιβλικής ρήσης (Μάρκου θ-43-47) "ΚΑΙ ΕΑΝ ΣΕ ΣΚΑΝΔΑΛΙΖΗ Η ΧΕΙΡ ΣΟΥ ΑΠΟΚΟΨΟΝ ΑΥΤΗΝ ΚΑΛΗΤΕΡΟΝ ΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΗΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗΝ ΚΟΥΛΛΟΣ ΠΑΡΑ ΕΧΩΝ ΤΑΣ ΔΥΟ ΧΕΙΡΑΣ ΝΑ ΑΠΕΛΘΗΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΕΕΝΝΑΝ ΕΙΣ ΤΟ ΠΥΡ ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΟΝ
ΟΠΟΥ Ο ΣΚΩΛΗΞ ΑΥΤΩΝ ΔΕΝ ΤΕΛΕΥΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΥΡ ΔΕΝ ΣΒΥΝΕΤΑΙ
ΚΑΙ ΕΑΝ Ο ΠΟΥΣ ΣΟΥ ΣΕ ΣΚΑΝΔΑΛΙΖΗ ΑΠΟΚΟΨΟΝ ΑΥΤΟΝ ΚΑΛΗΤΕΡΟΝ ΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΗΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗΝ ΧΩΛΟΣ ΠΑΡΑ ΕΧΩΝ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΠΟΔΑΣ ΝΑ ΡΙΦΘΗΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΕΕΝΝΑΝ ΕΙΣ ΤΟ ΠΥΡ ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΟΝ
ΟΠΟΥ Ο ΣΚΩΛΗΞ ΑΥΤΩΝ ΔΕΝ ΤΕΛΕΥΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΥΡ ΔΕΝ ΣΒΥΝΕΤΑΙ
ΚΑΙ ΕΑΝ Ο ΟΦΘΑΛΜΟΣ ΣΟΥ ΣΕ ΣΚΑΝΔΑΛΙΖΗ ΕΚΒΑΛΕ ΑΥΤΟΝ ΚΑΛΗΤΕΡΟΝ ΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΗΣ ΜΟΝΟΦΘΑΛΜΟΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑΝ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΠΑΡΑ ΕΧΩΝ ΔΥΟ ΟΦΘΑΛΜΟΥΣ ΝΑ ΡΙΦΘΗΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΕΕΝΝΑΝ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ"
υπέστησαν τα πιό φρικτά μαρτύρια για να "ομολογήσουν" την πίστη τους... μέχρι θανάτου...
Οι δε περιουσίες τους κατασχέθησαν...
Η Ιερά Εξέταση μόλις γεννήθηκε... και μας "κλέψαν την ιδέα" οι Καθολικοί το 1252 μ.Χ.
Τραγικό παράδειγμα θύματος Εξεταστού και ο Πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως Μιχαήλ Κηρουλάριος (ούτε ακόμα κι αυτός δεν γλυτωσε από δαύτους) που κατηγορήθηκε (αυτό ήταν αρκετό) από τον Μιχαήλ Ψελλό το 1058 μ.Χ. για αποστασία από τον Χριστιανισμό και πέθανε κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες...
Μαζικές εξοντώσεις και θρησκευτική επιβολή
Θανάσιμες κατηγορίες και πολιτική εξουσία
Δημόσια βασανιστήρια και πυρές στον Ιππόδρομο
Ελληνικός Πολιτισμός καιόμενος με την κατηγορία της σατανολατρείας,
συνθέτουν ένα πάζλ από τις πιό μαύρες σελίδες της Ιστορίας.
Και σήμερα, μπορεί να μην υπάρχουν οι φρικτές ποινές, αλλά οι κατηγορίες παραμένουν αξιοζήλευτα σταθερές και βαριές όπως τότε...

ΓΙΑΤΙ;

Γιατί πρέπει οποιαδήποτε άλλη φωνή πλην της υπερισχύουσας να σιωπά;
Γιατί να χρησιμοποιείται η θρησκεία ως τέτοιο μέσο;
Φταίει η θρησκεία;
Γιατί μία άποψη να μην ερευνάται;
Γιατί οι ενδείξεις να λογίζονται ως αποδείξεις χωρίς να υπάρχουν τα ακλόνητα στοιχεία που να τις υποστηρίζουν από όποια πλευρά κι αν προέρχονται;
Γιατί να συνεχίζεται ο νέος διχασμός Ελληνισμού - Χριστιανισμού;
Γιατί να υπάρχει το μίσος αφού η επαφή με το Θείο πρέπει να είναι υπόθεση προσωπική;
Βλέπω τη "σύγκρουση των πολιτισμών" να διεξάγεται εντός των συνόρων και μπορώ να φανταστώ μέχρι πού μπορεί να φτάσει.
Κατηγορίες είναι πολύ εύκολο να εκτοξεύουμε και αυτό ήθελα να καταδείξω.
Δεν είμαστε παρά άνθρωποι και κάνουμε λάθη.
Ας μην κάνουμε και αυτό το τεράστιο λάθος.
Ας σεβαστούμε την "άλλη άποψη" με χριστιανική συγχώρεση ή ελληνική ευσέβεια ανάλογα, χωρίς εμπάθεια και προσπάθεια αβάσιμης σπίλωσης με αμφίβολα και ανεπαρκή στοιχεία.
Φταίει η θρησκεία ή η ανθρώπινη κατά περίπτωση άγνοια, δοξασία, μυθοπλασία ή ό,τι άλλο;

Ευχαριστώ,
Εχετλαίος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 01:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΑΡΕΣ ΜΟΥ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΕ ΕΓΡΑΨΕ, ΕΓΩ ΑΠΛΩΣ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΕΓΚΥΡΩΝ ΠΗΓΩΝ

(«Η 12 ΤΟΜΩΝ «ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ» ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗ»
«ΝΕΩΤΕΡΟΝ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΟΝ ΛΕΞΙΚΟΝ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ»
«ΠΑΠΥΡΟΣ ΛΑΡΟΥΣ ΜΠΡΙΤΑΝΝΙΚΑ»).

ΑΥΤΑ ΕΓΡΑΨΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ , ΑΥΤΑ ΠΗΡΑΝ ΟΙ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΤΕΡΜΑ.


Για δες τι βρισκει κανεις οταν εχει λιγο χρονο για ψαξιμο .

Απο τις ... εγκυρες πηγες του pr_gid :


Η εγκυκλοπαίδεια «Πάπυρος Λάρους Μπριτάννικα» αναφέρει:

«(..) Στον Τάφο του Φιλοποιμένος θυσιάζονται Μεσσήνιοι αιχμάλωτοι (183π.Χ.) Κορυφαία θέση έχει η θυσία βρέφους επάνω στο βωμό του Λυκαίου Διός στην Αρκαδία, κατά την οποία ακολουθούσε διανομή και βρώση των ψημένων τεμαχίων του θυσιασθέντος βρέφους. Ο Λυκούργος δια νόμου κατάργησε τις ανθρωποθυσίες που γίνονταν στη Σπάρτη προς τιμήν της Αρτέμιδος. Στη Χίο και τη Λέσβο αναφέρονται συχνές ανθρωποθυσίες που γίνονταν κάθε χρόνο για να τιμήσουν τον Δία και τον Διόνυσο(…)»

Η εγκυκλοπαίδεια «Υδρία» αναφέρει:

«(..)Υπάρχουν αρκετές μαρτυρίες για ανθρωποθυσίες στην Αρχαία Ελλάδα. Τα κυριότερα κέντρα ανθρωποθυσιών ήταν: Στο Λύκαιο όρος της Πελοποννήσου όπου το ιερό του Λύκαιου Δία. Εδώ οι ανθρωποθυσίες συνεχίστηκαν ως τον 3ο μ.Χ. αιώνα (...)" .

Το «Νεώτερον Εγκυκλοπαιδικόν λεξικόν του Ήλιου» αναφέρει τα εξής: ....

Εδω μαλλον εκανες λαθος στην αντιγραφη ... λεει ακριβως τα ιδια με την Υδρια ! Ολα αυτα απο την πηγη :

http://www.way.gr/modules.php?name=News&file=comments&op=showreply&tid=3198&sid=916&pid=3194&mode=&order=&thold=

Καλα ρε , ολοι το ιδιο ποιημα μαθατε; Δεν μπορειτε να τεκμηριωσετε καμια ανθρωποθυσια στην Ελλαδα κυριοι.

===============================================================================

quote:
Τα πορίσματα των ανασκαφών Κουρουνιώτη δεν εδικαιολόγησαν την πλουσιότατη μυθολογική και θρησκευτική παράδοση του Λυκαιου, την οποία όμως θα ήταν λάθος να αθετήσουμε, επειδή τα αρχικά ευρήματα δεν την τεκμηρίωσαν, όπου ήταν δυνατόν να την τεκμηριώσουν
Δηλαδη με λιγα λογια , ανθρακες ο θησαυρος . Αυτα τα τεκμηρια που βρεθηκαν δεν τεκμηριωνουν αυτο που θα ηθελε να τεκμηριωθει . Πιο απλα : αυτο που κανει νιαου στα κεραμιδια δεν ειναι γατα που ξερει ξενες γλωσσες !

Οταν θα βρειτε τεκμηρια ικανα να στοιχειοθετησουν αποδειξη τοτε φερτε τα και αποστομωστε μας . Μεχρι τοτε χρησιμοποιησε αυτο :

www.vitafons.com/mo.jpg" border=0>

" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 01:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Εχετλαίος στο τελευταίο του μήνυμα γράφει:
"Γιατί να συνεχίζεται ο νέος διχασμός Ελληνισμού - Χριστιανισμού;"
Μεγάλο ερώτημα έθεσες Ηλιαδέλφι μας.
Δεν έχεις παρατηρηρήσει ότι ο παγκόσμιος Θρησκευτικός άξονας μετατοπίζεται βίαια από τους Τεξανούς οι οποίοι επενδύουν τεράστια κεφάλαια πάνω σ' αυτό το θέμα. Δεν μπορεί να θεωρείσαι Πλανητάρχης αν δεν ελέγχεις και την Άγια Έδρα. Την δουλειά προς το παρόν φαίνεται να έχει αναλάβει επιτυχώς το Χόλυγουντ μαζί με κάτι περίεργους τύπους σαν τον Brown.
Το ψαλίδισμα του Βατικανού συνεχίζεται κανονικά με χίλιους δυό τρόπους. Βλέπε κώδικα Ντα Βίντσι, πτωχεύσεις Καθολικών αρχιεπισκοπών στην Αμερική που είχαν σαν αιτία την καταβολή υπέρογκων αποζημιώσεων σε θύματα σεξουαλικής κακοποίησης κλπ. Έμμεση ανάθεση του πακέτου Social Security (κοινωνικών παροχών) στην Εκκλησία των Τεξανών και πολλά άλλα. Στον Ευρωπαϊκό χώρο τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα. Σίγουρα όλα αυτά τα γνωρίζεις.
Η αντιπαράθεση που έντεχνα καλλιεργείται και έχει στόχο κυρίως τον θεσμό της Ορθοδόξου Εκκλησίας μπορεί να φαίνεται από επιπόλαια έως αθώα, στην βάση της όμως είναι τηλεκατευθυνόμενη.
Τηλεφανής είναι και ο συντονιστής της.
Ένα πράγμα σου λέω μόνο, αυτά τα παιδιά του Τέξας δεν είναι αγγελούδια.
Αν ήξερες σε ποιόν ...θεό πιστεύουν και ακόμα ανθρωπο-θυσιάζουν δεν θα είχες απορίες. Το γράφω αυτό επειδή το θέμα μας είναι οι ανθρωποθυσίες.
Αν λοιπόν το Ίδιο το Βατικανό οδεύει για τον πάτο της θάλασσας πιστεύεις ότι η Ορθόδοξη Εκκλησία έχει καλύτερες προοπτικές;
Ή μήπως μπορεί κανείς να πιστεύσει ότι όταν ολοκληρωθεί το σχέδιό τους με τα μεγάλα κάστρα, θα δείξουν συμπάθεια στον Ελληνικό παράγοντα.

Λουκάς ΓαβριηλίδηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 01:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φοβερή θεωρία!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 02:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ:
1ον. ΡΕ ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΕΓΩ ΣΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΥΔΡΙΑ;;;; (ΟΧΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΙΜΑ ΤΗΣ ΥΔΡΙΑΣ, ΟΜΩΣ ΑΠ’ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΩΣ ΤΩΡΑ)
2ον. ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΙΣ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΕΣ;;;;;;; ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΔΩ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΩΣ ΕΙΔΗΜΟΝΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ, ΕΔΩ ΣΤΟΧΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΠΗΓΩΝ. ΤΟ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ ΝΑ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΜΕΝΑ ΑΦΟΥ ΕΓΩ ΤΑ ΑΝΤΕΓΡΑΨΑ ΑΠΟ ΚΕΙ.


ΟΙ ΠΗΓΕΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΦΟΡΟΥΜΜ ΕΙΝΑΙ:

Η εγκυκλοπαίδεια «Πάπυρος Λάρους Μπριτάννικα» αναφέρει:

«(..) Στον Τάφο του Φιλοποιμένος θυσιάζονται Μεσσήνιοι αιχμάλωτοι (183π.Χ.) Κορυφαία θέση έχει η θυσία βρέφους επάνω στο βωμό του Λυκαίου Διός στην Αρκαδία, κατά την οποία ακολουθούσε διανομή και βρώση των ψημένων τεμαχίων του θυσιασθέντος βρέφους...(…)»

Για τις Ανθρωποθυσίες αυτές παραθέτω και τις αρχαίες μαρτυρίες του Παυσανία ( 2ος μ.Χ. αιώνας) από το σύγγραμμά του «Ελλάδος Περιήγησις» (οι αριθμοί σημαίνουν: Βιβλίο. Κεφάλαιο. Στίχος): Παυσανίας, Αρκαδικά 38, 7: «Στο βωμό αυτόν προσφέρουν μυστική θυσία στον Λύκαιο Δία. Δεν είχα όμως καμιά διάθεση να μιλήσω σχετικά με αυτή τη θυσία. Ας μείνει όπως είναι κι όπως ήταν από την αρχή.» Ο καημένος ο Παυσανίας, ντρέπεται ακόμα και να πει τι συνέβαινε στο Λύκαιο όρος, σε αντίθεση με τους σημερινούς Νεοειδωλολάτρες που τολμούν ξεδιάντροπα να αξιώνουν την λατρεία τέτοιων βδελυρών θεών.

Η εγκυκλοπαίδεια «Υδρία» αναφέρει:

«(..)Υπάρχουν αρκετές μαρτυρίες για ανθρωποθυσίες στην Αρχαία Ελλάδα. Τα κυριότερα κέντρα ανθρωποθυσιών ήταν: Στο Λύκαιο όρος της Πελοποννήσου όπου το ιερό του Λύκαιου Δία. Εδώ οι ανθρωποθυσίες συνεχίστηκαν ως τον 3ο μ.Χ. αιώνα (...)" .

Το «Νεώτερον Εγκυκλοπαιδικόν λεξικόν του Ήλιου» αναφέρει τα εξής:

«(...) Απαντώμεν ανθρωποθυσίας επίσης εις την Μεσσηνίαν, εις την Πέλλην της Θεσσαλίας, εις την Αρκαδίαν, εις την οποίαν ο Ζευς εδέχετο ανθρώπινα θύματα και μετά την εμφάνισιν του Χριστιανισμού(...)"

Το τεύχος 84 της Πατριδογνωσίας (21 Σεπτεμβρίου 2003 σελ. 3039-3041), αφού αναφέρει το μύθο του Λυκάονα με τη βρεφοφαγία, καταλήγει με τα εξής λόγια: «Οπωσδήποτε, το γεύμα με ανθρώπινες σάρκες, αντίστοιχο εκείνου που παρέθεσε ο Ατρέας στον Θυέστη, (βλ. «Ιστορία Αργολίδας»: Η κατάρα των Ατρειδών), ερμηνεύεται ως απόηχος παλαιότερης εποχής, κατά την οποία ίσχυαν οι ανθρωποθυσίες. Η αηδία του Δία, αντιστοιχεί στην αποστροφή των Ελλήνων της κλασικής εποχής σ αυτές τις πρακτικές των προγόνων τους».

Φυσικά προφανώς ο κειμενογράφος της Πατριδογνωσίας, αγνοεί ότι οι ανθρωποθυσίες συνεχίζονταν ως τον 3ο αιώνα μ.Χ. εκεί πάνω:

Χωρίο του Πορφυρίου, Νεοπλατωνικού φιλοσόφου εκ Τύρου, του 3ου αιώνα μ.Χ. στο έργο του Περί Αποχής των εμψύχων: "Αφ ου μέχρι του νυν **ουκ εν Αρκαδία μόνον τοις Λυκαίοις**, ούδ εν Καρχηδόνι τω Κρονω, κοινή πάντες ****ανθρωποθυτούσι****, αλλά κατά περίοδον της του νομιμου χάριν μνήμης εμφύλιον αεί αίμα φαίνουσιν προς τους βωμούς, καίπερ τοις παρ αυτοίς οσίας εξειγούσης των Ιερώ.

ΛΟΙΠΟΝ, ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣΕ ΝΑ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ.


ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ,
ΡΕ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗ ΣΑΙΝΗ (ΠΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΝΕΣ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΜΟΥ) ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΓΩ ΩΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΥΔΡΙΑ;;;;;;;;;;;;; (ΟΧΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΙΜΑ ΤΗΣ ΥΔΡΙΑΣ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΩΣ ΤΩΡΑ).

ΩΣ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΣ:

Η ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ «ΠΑΠΥΡΟΣ ΛΑΡΟΥΣ ΜΠΡΙΤΑΝΝΙΚΑ» ΑΝΑΦΕΡΕΙ

«(..)ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΠΟΙΜΕΝΟΣ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΣΣΗΝΙΟΙ ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΙ (183 Π.Χ.) ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΘΕΣΗ ΕΧΕΙ Η ΘΥΣΙΑ ΒΡΕΦΟΥΣ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΟΥ ΛΥΚΑΙΟΥ ΔΙΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΚΑΔΙΑ, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΔΙΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΒΡΩΣΗ ΤΩΝ ΨΗΜΕΝΩΝ ΤΕΜΑΧΙΩΝ ΤΟΥ ΘΥΣΙΑΣΘΕΝΤΟΣ ΒΡΕΦΟΥΣ...»


ΤΟ «ΝΕΩΤΕΡΟΝ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΟΝ ΛΕΞΙΚΟΝ ΤΟΥ ΉΛΙΟΥ» ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

«(...). ΑΠΑΝΤΩΜΕΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΑΣ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΜΕΣΣΗΝΙΑΝ, ΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΛΛΗΝ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ, ΕΙΣ ΤΗΝ ΑΡΚΑΔΙΑΝ, ΕΙΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΝ Ο ΖΕΥΣ ΕΔΕΧΕΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΘΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΙΝ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΙΣ ΤΗΝ ΣΠΑΡΤΗΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩΜΕΝ ΤΟ ΕΘΙΜΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΑΣ ( ΕΝΘΑ ΚΑΤΗΡΓΗΣΕΝ ΑΥΤΟ Ο ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ)..»

Η 12 ΤΟΜΩΝ «ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ» ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗ ΓΡΑΦΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

«(...). ΕΝ ΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΧΡΟΝΩΝ ΑΠΑΝΤΩΝΤΑΙ ΕΝΙΑΧΟΥ ΕΝ ΤΗ ΛΑΤΡΕΙΑ ΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΘΕΟΤΗΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΑΙ, ΩΣ ΕΝ ΤΗ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥ ΛΥΚΑΙΟΥ ΔΙΟΣ, ΤΗΣ ΑΡΤΕΜΙΔΟΣ ΟΡΘΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑΥΡΟΠΟΛΟΥ, ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ ΕΝ ΛΕΥΚΑΔΙ, ΕΚ ΔΕ ΠΟΛΛΩΝ ΙΕΡΟΤΕΛΕΣΤΙΩΝ ΤΩΝ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΩΝ ΧΡΟΝΩΝ ΜΕΤ’ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΕΙΚΑΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΛΑΙ ΣΥΝΕΔΕΟΝΤΟ ΜΕΤ’ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΩΝ. (..)»

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ, ΕΧΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙΣ 3ΕΙΣ ΑΛΛΑ 4ΕΙΣ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΕΣ(ΜΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΑ ΤΗΝ ΥΔΡΙΑ) ΠΟΥ ΚΑΙ ΟΙ 4ΕΙΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ, ΟΙ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:

I. ΥΔΡΙΑ
II. Η 12 ΤΟΜΩΝ «ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ» ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗ
III. Η ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ «ΠΑΠΥΡΟΣ ΛΑΡΟΥΣ ΜΠΡΙΤΑΝΝΙΚΑ»
IV. ΤΟ «ΝΕΩΤΕΡΟΝ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΟΝ ΛΕΞΙΚΟΝ ΤΟΥ ΉΛΙΟΥ»

ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΥΣΑΝΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΠΑΤΡΙΔΟΓΝΩΣΙΑ (ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΕΙΝΑΙ , ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΟΠΛΗΚΤΩΝ) ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΦΟΡΟΥΜ

ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ ΝΑ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΠΗΓΕΣ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΣΚΟΠΟΣ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΤΕ ΠΗΓΕΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΤΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ


Edited by - pr_gid on 10/06/2006 03:14:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 03:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΕΧΤΛΑΙΟ:

ΚΑΤ’ ΑΡΧΗΝ ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΕΧΕΤΛΑΙΕ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΚΟΜΜΕΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΒΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΩΣ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΔΗΘΕΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΡΩΤΑΣ.


ΟΤΑΝ ΕΒΡΙΣΚΕΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ Ή ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΜΟΝΟ ΞΕΚΑΡΦΩΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ εξω ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΗΚΟΥΝ ;;;;

ΜΑΣ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΞΕΚΑΡΦΩΤΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΝΕΟΕΠΟΧΗΤΙΚΗ-ΝΕΟΠΑΓΑΝΗΣΤΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΣΟΥ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΣΑΣ ΒΓΗΚΕ ΩΣ ΤΩΡΑ ΣΕ ΣΑΣ ΤΟΥΣ ΠΑΓΑΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΥΡΙΣΑΤΕ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΒΡΙΣΙΕΣ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ. ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΤΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΣΑΣ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΕΣ ΦΡΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ (ΓΝΩΣΤΟΤΑΤΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΝΑΝΔΡΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΗ). ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΤΕ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΤΕ ΕΥΘΕΩΣ ΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ, ΑΛΛΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΞΕΚΑΡΦΩΤΕΣ ΦΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΤΕ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΣΑΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΣΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟ ΚΟΣΜΟ, ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΝ Ή ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΣΟΥ, ΕΝΩ Ο ΨΗΛΟΣ Ο ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΕΝΩ ΣΑΣ ΦΕΡΝΟΥΝΕ ΠΗΓΕΣ ΟΠΩΣ Ο ΠΑΥΣΑΝΙΑΣ ΕΣΕΙΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΤΕΤΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΠΑΥΣΑΝΙΑ ΚΑΙΤΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ – ΑΝΙΣΤΟΡΙΤΟΥΣ ΜΕΛΕΤΗΤΕΣ – ΔΙΑΣΤΡΕΥΛΟΤΕΣ ΤΥΠΟΥ ΡΑΣΙΑ.

ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ (ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ – ΑΝΙΣΤΟΡΙΤΟΙ ΜΕΛΕΤΗΤΕΣ – ΔΙΑΣΤΡΕΥΛΟΤΕΣ) ΤΥΠΟΥ ΡΑΣΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΔΙΟΓΜΟΥΣ ΕΙΔΟΛΟΛΑΤΡΩΝ. Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΡΑΣΙΑΣ ΣΥΜΕΤΟΙΧΕ ΕΝΕΡΓΑ - ΙΕΡΟΥΡΓΟΥΣΕ ΣΕ ΤΕΛΕΤΗ ΠΑΓΑΝΙΣΤΩΝ – ΔΩΔΕΚΑΘΕΙΣΤΩΝ ΣΤΟ ΛΥΚΑΙΟ ΟΡΟΣ.

ΞΑΦΝΙΚΑ ΛΟΙΠΟΝ, ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΕΚΑΝΕΣ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΑΝΗΘΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΑΥΡΟΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΗΣ. ΚΑΙ ΕΞΗΓΟΥΜΑΙ, ΑΦΟΥ ΕΙΔΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΣ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΣΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ 300 ΤΟΝΟΥΣ ΠΥΡΟΤΕΧΝΗΜΑΤΑ ΛΑΣΠΗΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΙΑΣΕΙ.
ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΑΘΩΟ "ΓΙΑΤΙ" ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ, ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΝΑ ΚΡΥΨΕΙΣ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΑΘΕΙΑ ΣΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ.

ΟΣΟ ΕΜΠΑΘΗΣ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΒΟΛΗΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΜΠΑΘΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ. ΓΙΑΤΙ ΣΚΟΠΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΠΩΣ Η ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΕΙΝΑΙ ΒΙΒΛΙΟ ΜΙΣΟΥΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ , ΓΙΑ ΣΚΕΨΟΥ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΙΣΤΗ ΤΟ ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ. ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ. ΑΝ ΠΧ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΜΟΥ ΧΕΡΙ ΣΚΟΤΩΣΩ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΔΕΞΙ ΜΟΥ ΧΕΡΙ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΙΧΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙ. ΓΙΑΤΙ ΒΑΦΟΝΤΑΣ ΕΓΩ ΤΟ ΔΕΞΙ ΜΟΥ ΧΕΡΙ ΜΕ ΑΙΜΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΠΟΥ ΕΣΠΕΙΡΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ, ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΠΕΙΡΩ ΚΑΚΟ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΠΕΡΝΩ ΘΑΝΑΤΟ. ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΝ ΠΧ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΒΙΑ ΜΕ ΠΙΕΖΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΛΕΦΤΗΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΩ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΛΛΟΙΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΟΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΜΑΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ (ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΑΓΑΠΩ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ) ΠΑΡΑ Η ΠΡΟΣΚΟΛΛΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΙΤΙΑ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΚΟ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΟΥ.

ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΕΧΕΤΛΑΙΕ
ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΜΙΑΣ ΔΙΗΓΗΣΗΣ, ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ, ΑΠΟΤΕΛΕΙ, ΧΕΙΡΙΣΤΗ ΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΞΕΔΙΑΝΤΟΡΟΠΙΑΣ ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΑΥΡΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ ΤΩΝ ΠΑΓΑΝΙΣΤΩΝ – ΝΕΟΕΠΟΧΙΤΩΝ.


ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΣΙΠΑ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ.-

Edited by - pr_gid on 10/06/2006 03:21:14

___________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ
amalia
___________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 03:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΟ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ ΝΑ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΜΕΝΑ ΑΦΟΥ ΕΓΩ ΤΑ ΑΝΤΕΓΡΑΨΑ ΑΠΟ ΚΕΙ.

πριν κανεις την αντιγραφη απο την αλλη ιστοσελιδα εκανες εναν ελεγχο αν το παιδι τα εχει γραψει σωστα για να μην εκτεθεις;;;;;


εχεις καταλαβει οτι αυτες οι αναφορες ειναι μυθοι;;;;;
ξερεις τι ειναι μυθος;;;;

καταλαβενεις τι συμενει οτι σε ανασκαφες στους βωμους που υποτιθετε οτι γυνοντουσαν ανθρωποθυσιες δεν βρεθηκαν στοιχεια που να συνηγορουν οτι οι μυθοι ειναι σωστοι;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 03:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν είναι παράλογη η απαίτησή μου, μήπως μπορείς να μας πεις σε ποιό λήμμα και σε ποιά σελίδα βρίσκονται αυτά που αναφέρεις από τις εγκυλοπαίδειες να τα δούμε και μεις;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 03:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ ΓΗΓΕΝΗ!!!!!!

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ!!! ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΟΣΤ ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ;;; ΤΙΜΗ ΜΟΥ….ΣΟΥ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΕΜΟΝΗ ΙΔΕΑ ΒΛΕΠΩ, (ΠΡ_ΓΙΔ:Απεστάλη: 10/06/2006, 02:50:55 ---- ΓΗΓΕΝΗΣ:Απεστάλη: 10/06/2006, 03:16:56)


ΠΡΙΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΓΗΓΕΝΗ: 1ον ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΠΡΩΤΑ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ, ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!!! ΚΑΙ 2ον ΜΗΝ ΠΙΕΖΕΙΣ ΠΟΛΥ ΤΟ ΜΥΑΛΟΥΔΑΚΙ ΣΟΥ, ΧΑΛΑΡΑ.

ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΟΤΙ Ο ΓΗΓΕΝΗΣ ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΣΑΝ ΠΗΓΗ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΘΕΟΔΟΡΟΥ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ (ΣΕΛΙΔΑ 3 ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΤΡΙΤΟ ΠΟΣΤ)

Ο ΓΗΓΕΝΗΣ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ:
{{{{{{{

...........
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/arcadia-hist/topics/likaiolikosoura.htm

Τα πορίσματα της ανασκαφής Κουρουνιώτη έχουν εν συντομία ως εξής: Ο βωμός ήταν τεχνητός και εκ συσσωρεύσεως πολλών οστών και των λειψάνων των θυσιών. Η διάμετρος......
}}}}}}}}}}


Η ΜΟΝΗ ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ ΠΕΡΙ ΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΩΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ , ΕΦΟΡΟΥ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ ΑΡΚΑΔΙΑΣ – ΛΑΚΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΥΡΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ. ΔΙΟΤΙ ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΥΤΟ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΑ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΩΝ ΣΤΟ ΛΥΚΑΙΟ ΟΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Η ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΠΕΡΙ ΜΗ ΤΕΛΕΣΕΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΩΝ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΗΓΗ ΜΟΥ ΜΑΡΤΥΡΟΥΣΕ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ.

ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΑΝΕΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΚΑΦΑ

ΣΥΝΕΧΙΣΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΓΚΑΦΑ ΤΗΝ

ΓΚΑΦΑ ΝΟ 2:

ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ:

ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΣ (ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ , ΕΦΟΡΟΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ ΑΡΚΑΔΙΑΣ – ΛΑΚΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ) ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΧΕΤΑΙ (ΒΑΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΩΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ) ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΔΩΡΑ ΤΑ ΦΕΡΝΕΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ;;;;;;;;;;;;;;;;;;
ΚΑΙ ΣΥ ΤΙ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ΠΟΥ ΕΜΑΘΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΑ ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ 10ΕΤΙΑΣ;;;;;;;;

ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ
α για σου πανεξυπνος εισαι με την μια το επιασες


ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΚΑΦΑ 2 ΕΝΑ ΘΑ ΠΩ: ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ. ΑΦΟΥ ΑΠΕΔΕΙΧΘΕΙ ΠΩΣ Η ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΕΛΕΓΕ ΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ. ΑΝΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΘΕΙΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΓΚΑΦΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΛΑΚΑΜΑ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ. ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΚΑΜΑΣ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΚΑΜΙΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΤΟΥ. ΣΩΣΤΑ;;;;;;;;; ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΙΔΗΜΟΝ ΕΦΟΡΟΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ ΑΡΚΑΔΙΑΣ (ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟ ΛΥΚΑΙΟ ΟΡΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΡΑΓΕ) ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ Ο ΛΑΚΑΜΑΣ ΠΟΥ ΣΑΝ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΔΩΡΑ ΤΑ ΦΕΡΝΕΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ;;;;;;;;;;;;;;;;;;(ΣΥ ΕΙΠΕΣ)
ΑΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΗΓΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΠΕΡΙ ΜΗ ΤΕΛΕΣΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΩΝ.


ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΚΑΦΕΣ – ΛΑΚΑΜΙΕΣ ΜΙΕΣ ΜΙΕΣ ΜΙΕΣ, ΚΑΜΙΑ ΠΗΓΗ ΘΑ ΜΑΣ ΦΕΡΕΙΣ;;;;;;;;;;;


ΥΓ1. ΓΗΓΕΝΗ ΜΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ: ΞΕΚΟΛΛΑ ΛΙΓΟ ΡΕ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΑ ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΕΟΕΠΟΧΗΤΙΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ, ΜΗ ΜΑΣΑΣ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ.

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ:
ΟΠΩΣ Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του, ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΜΑΘΕ ΙΣΤΟΡΙΑ ΞΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ


Α...ΝΤΕ ΓΕΙΑ (ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΤΑΚΗΣ, ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΚΑΜΙΑ ΟΜΑΔΑ)

Edited by - pr_gid on 10/06/2006 03:55:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 04:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δεν είναι παράλογη η απαίτησή μου, μήπως μπορείς να μας πεις σε ποιό λήμμα και σε ποιά σελίδα βρίσκονται αυτά που αναφέρεις από τις εγκυλοπαίδειες να τα δούμε και μεις;


αυτο το ζηταω εδω και μερες αλλα απο την απαντηση που περνω μου δινεται η εντυπωση οτι γραφει ο ανθρωπος της βροχης

παρομια θα παρεις και εσυ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 04:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πραγματα ειναι απλα: Ας υποθεσουμε οτι σε καποιο φορουμ, γινεται συζητηση περι δημοκρατικων θεσμων. Ξαφνικα, πεταγονται 2- 3 που ο ενας υπογραφει ως "παττακος", ο αλλος ως "η επανασταση της 21ης Απριλιου", και αρχιζουν αυτα τα καλοπαιδα να μιλανε για ...ελλειψη δημοκρατιας. ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΝΤΟΜΑΤΕΣ, Η ΟΧΙ?

Οταν ο ψευτικος θεος σας, απεικονιζεται κρεμασμενος και πεθαμενος σε ενα σταυρο ως "θυσια για εμας", οταν εχετε θυσιασει ΛΑΟΥΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ στο ονομα του, οταν εχετε σφαξει, παλουκωσει, καψει και διαμελισει ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ε τοτε ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΣΤΕ ΔΙΑ ΝΑ ΟΜΙΛΕΙΤΕ. Πρεπει πρωτα να απαρνηθητε τον ψευτοθεο σας, να ζητησετε συγνωμη που πιστεψατε σε αυτον, και μετα βλεπουμε! ΟΚ?


_________________________


"...τι μπορει να κατανοησει ενα βακτηριο του παχεος εντερου μας (που το συμπαν του ειναι το σκατο) για τον οργανισμο που το φιλοξενει?

τι γνωριζουν τα βακτηρια σου για σενα ψηλε?"

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
amalia
_____________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 07:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερώτηση για τον Velial.
Σε ποιά γλώσσα και σε ποιά κείμενα αναφέρετα ο Σατανάς ως Belial;

Λουκάς ΓαβριηλίδηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy