ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τελούσαν ανθρωποθυσίες οι αρχαίοι Έλληνες, κατά την ιστορική περίοδο;(πρόσφατη αναγνώριση 12θεϊσμού)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 10:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pr_gid


ΠΡΟΣ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ .....


Ειστε αναξιοπιστοι πλεον .
quote:
ΛΟΙΠΟΝ, ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣΕ ΝΑ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ.
Υπεκφυγες !
Εχεις παρει απαντησεις αλλα ....

Αλλη μια φορα για να την εμπεδωσεις : quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Τα πορίσματα των ανασκαφών Κουρουνιώτη δεν εδικαιολόγησαν την πλουσιότατη μυθολογική και θρησκευτική παράδοση του Λυκαιου, την οποία όμως θα ήταν λάθος να αθετήσουμε, επειδή τα αρχικά ευρήματα δεν την τεκμηρίωσαν, όπου ήταν δυνατόν να την τεκμηριώσουν
--------------------------------------------------------------------------------

Δηλαδη με λιγα λογια , ανθρακες ο θησαυρος . Αυτα τα τεκμηρια που βρεθηκαν δεν τεκμηριωνουν αυτο που θα ηθελε να τεκμηριωθει . Πιο απλα : αυτο που κανει νιαου στα κεραμιδια δεν ειναι σκυλος που ξερει ξενες γλωσσες ! Ειναι γατα !

Οταν θα βρειτε τεκμηρια ικανα να στοιχειοθετησουν αποδειξη τοτε φερτε τα και αποστομωστε μας
.Τα λεμε.


" Ο ενδοξος πολεμος ειναι προτιμοτερος απο μια ατιμωτικη ειρηνη "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 12:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιμενω πρωτογενεις συγκεκριμενες πηγες για τους ισχυρισμους σας
Προσπαθειτε με νυχια και με δοντια να "πιστοποιησετε" ανθρωποθυσιες απο μυθους στο Λυκαιο ορος και κανετε εγκληματικες γενικευσεις απο αμφισβητουμενες υποθεσεις.

Με γενικευσεις απο φαντασματα θα πολεμησετε τo Αρχαιo Ελληνικο Πνευμα;;;; Τετοια λασπωδης προπαγανδα; Τα συλλυπητηρια μου.


Υ.Γ.1:Ασχοληθειτε με τους αμετρητους εθνικους, αιρετικους, αλλοδοξους, αλλοθρησκους που θυσιασαν/ εσφαξαν στο ονομα του Χριστου. Και αυτα ειναι ιστορικα γεγονοτα οχι φαντασματα. Για κανεναν αλλο "θεο" δεν εσφαγησαν τοσοι ανθρωποι.
Υ.Γ.2: Και ψυχραιμια. Εσεις οι φωτισμενοι με την χριστιανικη "αληθεια" και το "Αγιο" πνευμα δεν πρεπει να οργιζεσθε.


ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 12:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς χρήστη pr_gid,

Ναι, είμαι εκτός θέματος φαινομενικά αγαπητέ αλλά δεν κατάλαβες γιατί. Ίσως εάν εκδιώξεις τον εκνευρισμό σου να καταλάβεις. Δεν είπα ποτέ ότι ο Χριστός είναι ο χειρότερος εγκληματίας της ανθρωπότητας αλλά ότι:"φράσεις παρμένες από τη Βίβλο χρησιμοποιήθηκαν και χρησιμοποιούνται ως αντικείμενο εκμετάλλευσης για ιδιοτελείς σκοπούς που φτάνουν ως το σημείο του θανάτου είτε κατακτητικά εναντίον άλλων λαών, είτε για λόγους δύναμης, εξουσίας, κέρδους και επιρροής των ανθρώπων μέσω του φόβου και πολλές φορές κραδαίνοντας τη Βίβλο στο χέρι."
Εγκληματίες είναι οι άνθρωποι, όχι οι θρησκείες.
Το ίδιο ακριβώς γίνεται και με το παρόν θέμα.
Ανθρωποθυσία ακόμη κι αν έγινε (τις έκαναν δωδεκαθεϊστές άραγε;αυτό το ερώτημα δεν τέθηκε) γιατί να χρεώνεται στη θρησκεία;
Αν είναι έτσι, τότε στο Χριστιανισμό έχουμε πολλά να χρεώσουμε μας αρέσει, δεν μας αρέσει. Ο κόσμος μας δεν είναι τόσο όμορφος, εμείς τον κάναμε έτσι.
Το ίδιο ακριβώς και με την αρχαία θρησκεία.
Για μένα δεν είναι το θέμα εάν έγινε, τι έγινε επί δωδεκαθεϊσμού ή επί Χριστιανισμού, αλλά εάν αυτές οι πρακτικές ήταν αίτημα των θρησκειών.
Και από ότι βλέπω σε καμία από τις 2 δεν ήταν.
Από εκεί και πέρα, υπάρχουν άπειρα τα οποία μπορεί να λεχθούν είτε για τον ένα είτε για τον άλλο και οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια σε διαχασμό και στη σύγκρουση των πολιτισμών.
Μπορεί να ήμουν λοιπόν φαινομενικά εκτός θέματος αλλά ο κίνδυνος αυτός είναι συντριπτικά μεγαλύτερος από την "παράβαση" την οποία έκανα.
ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΩΡΑ;
Όσο για τα υπόλοιπα περί εμπάθειας, προπαγάνδας κλπ έχω να πώ τα εξής:
Επαναλαμβάνω ότι ούτε νεοεποχίτης είμαι, ούτε άθεος, ούτε δωδεκαθειστής, ούτε παγανιστής οπότε μη με βάζεις στο ίδιο τσουβάλι. Διάβασε λίγο προηγούμενα μηνύματά μου.
Προπαγάνδα έκαναν αυτοί που στο όνομα της (όποιας) θρησκείας διέπρατταν εγκλήματα και διαστρέβλωναν τα λόγια για επιτύχουν τους σκοπούς τους.
Εάν με κατάλαβες, κατάλαβες και σε καλώ να ανακαλέσεις τους χαρακτηρισμούς σου, εάν όχι στους επιστρέφω στο πρόσωπό σου αυτολεξί διότι δεν μου απάντησες επί της ουσίας.

Εχετλαίος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 16:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Gigenis

quote:
δεν ειπα οτι οι αρχαιοι δεν πιστευαν στους μυθους
που το ειπα ;;;;;
ποσταρε το εδω. και ποτε ειδες εσυ νεο εθνικο να θελει να κανει ανθρωποθυσια;;;;;;;;;;;;; και στην τελικη που ειναι οι ιστορικες ιστορικες και οχι μυθολογικες αναφορες για ανθρωποθυσιες αρχαιοελληνικες;;; εκτως αν και εσυ θες να δεχεσαι τους μυθους και οχι τα ευρηματα των ανασκαφων

Αν κάνω λάθος Gigenis για τις απόψεις σου, (πολύ πιθανόν), δεν έχεις παρά να με διορθώνεις κατάλληλα. Αν όμως οι αρχαίοι πίστευαν στους μύθους τους και κάποιοι σήμερα επιστρέφουν στους μύθους αυτούς, τότε θα πρέπει κι αυτοί να ξεκαθαρίσουν τις σχέσεις τους με τη θυσιαστική περί εξαγνισμού αντίληψη, είτε αυτό αφορά τα ζώα, είτε τους ανθρώπους. Οι Χριστιανοί την έχουν ξεκαθαρίσει (ή έτσι νομίζουν τέλος πάντων), οι άλλοι όχι. Είναι δικαίωμά σου να θέλεις να ασχολείσαι με τους μεν και όχι με τους δε, αλλά είναι και δικό μου δικαίωμα να το επισημαίνω.

Τώρα, σχετικά με το αν θέλω «να δέχομαι τους μύθους και όχι τα ευρήματα των ανασκαφών», οφείλω να σου πω ότι το ερώτημά σου εντάσσεται στην παρακάτω τετραδιάφανη λογική:

quote:
απο την στιγμη που οι αρχαιολογικες ανασκαφες δεν δειχνουν οτι στον ναο γινοντουσαν ανθρωποθυσιες και ο καθε ενας απορυπτει τις ανασκαφες αλλα δεχεται τους μυθους ειναι λακαμας

Θα δεχόμουν να το γράψεις αυτό, εάν ήσουν ο Κουρουνιώτης και ήσουν πεπεισμένος ότι οι ανασκαφές που έκανες με κόπο ανατρέπουν τις αναφορές των αρχαίων και υπερασπιζόσουν το έργο σου με κάποια δόση υπερβολής. Θα το δεχόμουν. Το να βγαίνεις όμως και να λες, «ή δέχεστε το δικό μου συμπέρασμα για τις ανασκαφές του Κουρουνιώτη, είτε πιστεύετε σε παραμύθια και είστε μ…» δεν μπορεί να αποτελέσει βάση συζήτησης – τουλάχιστον όχι με μένα.

Αναγνωρίζω πως όταν τα αίματα ανάβουν, λέμε και μια κουβέντα παραπάνω, αναγνωρίζω και ότι το ωραίο κείμενο του Χατζηελευθερίου που μας κατέθεσες οι άλλοι το έκαναν γαργάρα, αλλά και πάλι οφείλω να πω ότι η αντιδιαστολή "ή με εμένα ή με τους μύθους", τον Trainman τον αφήνει απ' έξω.

Κανείς δεν μας αναγκάζει να βρισκόμαστε εδώ και κανείς δεν μας πληρώνει κιόλας. Εξάλλου, στα ερωτήματα που έχω θέσει δεν απαντούν, ούτε οι Χριστιανοί ούτε οι Νέο-εθνικοί, τζάμπα έκανα και τον κόπο να πεταχτώ μέχρι την Εθνική Βιβλιοθήκη για να ανοίξω τον Πορφύριο και τον Σουίδα και – το κυριότερο – ξεκίνησε και το Μουντιάλ!

Καλή καρδιά! Τα λέμε από Τρίτη, εδώ ή σε άλλο thread.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 17:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν κάνω λάθος Gigenis για τις απόψεις σου, (πολύ πιθανόν), δεν έχεις παρά να με διορθώνεις κατάλληλα.

αυτο κανω οταν καποιος βαζει στο στομα μου λογια που δεν ειπα θελω να το παραδεχεται
αν απο την αλλη εχω πει κατι απο την στιγμη που τα γραπτα μενουν τοτε δεν εχει παρα να μου τριψει στην μουρη οτι εχω πει

quote:
Αν όμως οι αρχαίοι πίστευαν στους μύθους τους και κάποιοι σήμερα επιστρέφουν στους μύθους αυτούς, τότε θα πρέπει κι αυτοί να ξεκαθαρίσουν τις σχέσεις τους με τη θυσιαστική περί εξαγνισμού αντίληψη, είτε αυτό αφορά τα ζώα, είτε τους ανθρώπους.

ολοι οι μυθοι των αρχαιων ελληνων που περιγραφουν ανθρωποθυσιες δειχνουν οτι αυτοι που τις εκαναν τιμωριθηκαν απο τους θεους

αν καποιοι θελουν να ξανακανουν τις οποιες θυσιες αυτες
1)δεν θα ειναι ανθρωποθυσιες γιατι οι αρχαιοι δεν εκαναν και απο τους μυθους ξερουμε οτι οι θεοι ηταν αντιθετοι προς τις ανθρωποθυσιες

2)απο την στιγμη που το κρατος δεν δεχεται την αφαιρεση ζωης ουτε για θρησκευτικους λογους και ας συνενει το ατομο
και καποια θρησκεια θελει να παρει το οκ
και να ειχε τελετουργικες ανθρωποθυσιες(που δεν εχει) παλι θα πρεπει
να δεχτει τους νομους του κρατους

quote:
Οι Χριστιανοί την έχουν ξεκαθαρίσει (ή έτσι νομίζουν τέλος πάντων), οι άλλοι όχι. Είναι δικαίωμά σου να θέλεις να ασχολείσαι με τους μεν και όχι με τους δε, αλλά είναι και δικό μου δικαίωμα να το επισημαίνω.

εδω εξεταζουμε την περιπτωση των εθνικων η απαντηση που εδωσα για τους εβραιοπατερες ηταν γιατι εσυ το εθιξες


quote:
Τώρα, σχετικά με το αν θέλω «να δέχομαι τους μύθους και όχι τα ευρήματα των ανασκαφών», οφείλω να σου πω ότι το ερώτημά σου εντάσσεται στην παρακάτω τετραδιάφανη λογική:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
απο την στιγμη που οι αρχαιολογικες ανασκαφες δεν δειχνουν οτι στον ναο γινοντουσαν ανθρωποθυσιες και ο καθε ενας απορυπτει τις ανασκαφες αλλα δεχεται τους μυθους ειναι λακαμας

--------------------------------------------------------------------------------


Θα δεχόμουν να το γράψεις αυτό, εάν ήσουν ο Κουρουνιώτης και ήσουν πεπεισμένος ότι οι ανασκαφές που έκανες με κόπο ανατρέπουν τις αναφορές των αρχαίων και υπερασπιζόσουν το έργο σου με κάποια δόση υπερβολής. Θα το δεχόμουν. Το να βγαίνεις όμως και να λες, «ή δέχεστε το δικό μου συμπέρασμα για τις ανασκαφές του Κουρουνιώτη, είτε πιστεύετε σε παραμύθια και είστε μ…» δεν μπορεί να αποτελέσει βάση συζήτησης – τουλάχιστον όχι με μένα.


δεν ειναι αναγκη να ειμαι αυτος που εκανε την ανασκαφη απλα να εχω λιγη κριτικη σκεψη και να καταλαβω οτι τα πορισματα των ανασκαφων δειχνουν οτι οι μυθοι περι ανθρωποθυσιων στον συγκεκριμενο βωμο ειναι μυθοι

και ξανα λεω αν καποιος δεχετε τους μυθους και οχι το τι λενε τα πορισματα τοτε ειναι λακαμας

quote:
Αναγνωρίζω πως όταν τα αίματα ανάβουν, λέμε και μια κουβέντα παραπάνω, αναγνωρίζω και ότι το ωραίο κείμενο του Χατζηελευθερίου που μας κατέθεσες οι άλλοι το έκαναν γαργάρα, αλλά και πάλι οφείλω να πω ότι η αντιδιαστολή "ή με εμένα ή με τους μύθους", τον Trainman τον αφήνει απ' έξω.


δεν ειναι η με μενα οι με τους μυθους ειναι η δεχομαστε οτι μας δειχνουν οι ανασκαφες οι δεν δεχομαστε τα πορισματα των ανασκαφων γιατι δεν μας συμφερει και συνεχιζουμε να δεχομαστε τους μυθους


quote:
Κανείς δεν μας αναγκάζει να βρισκόμαστε εδώ και κανείς δεν μας πληρώνει κιόλας. Εξάλλου, στα ερωτήματα που έχω θέσει δεν απαντούν, ούτε οι Χριστιανοί ούτε οι Νέο-εθνικοί, τζάμπα έκανα και τον κόπο να πεταχτώ μέχρι την Εθνική Βιβλιοθήκη για να ανοίξω τον Πορφύριο και τον Σουίδα και – το κυριότερο – ξεκίνησε και το Μουντιάλ!


ποιο ερωτημα;;;;;
θα κοιταξω να το βρω και δε νεχω απαντησε ικαι μπορω λογο του οτι ειμαι αθεος θα απαντησω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 18:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προειδοποίηση προς τα μέλη:
velial, gigenis, pr_gid, Ψηλός και Vasiliscm

Στις προηγούμενες σελίδες (5 και 6) του θέματος αυτού έχουν γίνει επεμβάσεις σε μηνύματά σας. Πέραν τούτου, σε πολλές περιπτώσεις έχουν παρατηρηθεί συμμετοχές εμπρειστικές. Για να γίνω πιο συγκεκριμένη:

Velial, ανεξάρτητα με το εάν δέχεσαι ή όχι τη Θεότητα ή τον Θεό των ορθοδόξων ή μη Χριστιανών, δεν έχεις το δικαίωμα να προσβάλλεις με τον τρόπο που το έχεις κάνει σε κάποια μηνύματά σου, το πιστεύω των άλλων.

Gigenis, μεταξύ άλλων, το να γράφεις τη λέξη "λακαμας" δεν αλλάζει στην ουσία τίποτε, από το να την έγραφες όπως σωστά προφέρεται...

pr_gid, πιστεύω πως η μετατροπή κειμένων σου που τα είχες βάλει σε γραμματοσειρά size=5 στη μικρότερη δυνατή size=1, θα είναι αρκετή για να λάβεις το μήνυμα, πως όταν σου έγραψα να "μη φωνάζεις" δεν αστειευόμουν καθόλου. Επίσης, η χρήση της έκφρασης "παγανόπληκτος" έναντι του "ιουδαιόπληκτος" του velial και ακολούθως η υοθέτηση του "αρχαιόπληκτος" από τον Ψηλό (αναφέρομαι και στους τρεις σας εδώ) μοιάζουν σαν να αφαιρούν από τους συνομιλητές σας την ατομικότητά τους.

Ψηλέ, αν και δεν είναι ιδιαίτερα εμφανές, πιστεύω πως σε πολλές περιπτώσεις "βοηθάς" στο να ανέβουν οι τόνοι σε μια συζήτηση. Εκτιμώ ωστόσο, πως αυτήν την "παρενέργεια" μιας διαφωνίας, μπορείς να την ελέγξεις. Θα σε παρακαλούσα να προσπαθήσεις. Πέρα από όλα, δώσε ένα παράδειγμα προς μίμηση στους χριστιανούς αδελφούς σου...

Vasiliscm, αν και δεν αποκλείω να ήταν χιουμοριστική η παρέμβασή σου στη σελίδα 5 (Απεστάλη: 08/06/2006, 21:47:00) είμαι σίγουρη πως μπορείς να καταλάβεις πως δε βοήθησε και πολύ στο να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Απευθύνομαι λοιπόν σε εσάς, αλλά και στους υπόλοιπους συμμετέχοντες.
Εάν θέλετε να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση, ή να συνεχίσετε να συμμετέχετε σε αυτήν (και σε άλλες: χωρίς πιθανές χρονικές απενεργοποιήσεις κάποιων λογαριασμών) προσπαθήστε να ελέγξετε τους τόνους σας εγκαίρως.
Τώρα δηλαδή, που σας απευθύνω μόνο σύσταση...


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 19:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ: ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ, ΣΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΠΟ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ «ΦΩΝΑΞΩ». ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ.

ΠΡΟΣ ΑΜΑΛΙΑ:
ΑΜΑΛΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ SIZE=3, ΚΑΙ ΟΧΙ 1. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΣΗ ΠΡΑΞΗ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑΣ ΣΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΕΓΕΘΟΣ 3.
ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΦΩ ΑΠΟ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ «ΦΩΝΑΞΩ» ΟΠΩΣ ΕΞΗΓΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΣΤΟ ΕΞΗΣ, ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΕΛΝΩ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΟ size=5 ή 6


Edited by - pr_gid on 10/06/2006 20:09:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 20:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pr_gid
quote:
ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ, ΣΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΠΟ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ «ΦΩΝΑΞΩ»

Θα ήταν λοιπόν μια καλή αρχή να αποφεύγεις τις "κακές" συνήθειες pr_gid!
Αστειεύομαι. Η παρατήρησή μου αναφερόταν κυρίως στη χρήση γραμματοσειράς με μέγεθος 3,4,5 σε κείμενά σου. Το ότι χρησιμοποιείς κεφαλαία δεν είναι βέβαια το καλύτερο και αν προσπαθούσες να γράψεις με μικρά θα ήταν πιο ευανάγνωστα τα κείμενά σου, αλλά το να χρησιμοποιείς πολύ μεγάλα γράμματα μαζί με bold σε κείμενα αρκετών σειρών, είναι περιττό. Μπορείς να υπογραμμίσεις, να βάλεις πλάγια γράμματα ή απλά bold. Αρκούν για να μπει κάποιος στο νόημα.
Φαντάζομαι πως δε θα μας αναγκάσεις να στα ξαναμικρύνουμε τα γράμματα έτσι;
Όσο για την "άμεση πράξη λογοκρισίας" μην ανησυχείς τόσο πολύ. Τα γραφόμενά σου βρίσκονται εκεί που τα έχεις γράψει, άρα δεν υπάρχει λογοκρισία, άλλωστε έτσι μικρούλια που έχουν γίνει, τα ξεχωρίζει κανείς καλύτερα.

Μια τελευταία παρατήρηση: Θα σε παρακαλούσα να μην αποφύγεις μόνο τα size=5 και 6, αλλά και τα 4 και 3 σε κείμενά σου.
Εάν θες να τονίσεις μόνο μια φράση - δεκτόν, βάλε και μέγεθος 4. Αλλά σε μεγάλα κείμενα, κάτι τέτοιο εκτός από δείγμα φωνασκίας, είναι και προβληματικό στην ανάγνωση (φαντάσου πως και στο σινεμά ακόμα, όταν κάποιος βρίσκεται πολύ κοντά στην οθόνη, βλέπει τα γράμματα και τις σκηνές μεγαλύτερα, με αποτέλεσμα να δυσκολεύεται να τα παρακολουθήσει).


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 21:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Gigenis, μεταξύ άλλων, το να γράφεις τη λέξη "λακαμας" δεν αλλάζει στην ουσία τίποτε, από το να την έγραφες όπως σωστά προφέρεται...

το αναγνωριζω και δηλωνω οτι δεν θα επαναληφθει

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 03:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς τον Εχετλαίο,
Ανοίγεις ένα άλλο θέμα και καλό είναι να μην το θίξουμε και αυτό εδώ μέσα.
Όχι τίποτα άλλο, αλλά ασχολούμαστε με πολλά πράγματα και ξεφεύγουμε τελείως από το θέμα που αφορά τη συζήτησή μας.

Στα λόγια σου διακρίνω εμπάθεια και πιστεύω πως σε κάνει να βλέπεις ίσως μονόπλευρα κάποια γεγονότα της ιστορίας, κάνοντας να φανεί ότι ο βασικός υπαίτιος των γεγονότων ήταν «η διδασκαλία του Χριστιανισμού» και όχι τα ανθρώπινα πάθη που καμιά σχέση δεν έχουν με το Χριστιανισμό!!

Στο όνομα της «δημοκρατίας» σήμερα βομβαρδίζουν αμάχους! Ισοπεδώνουν ολόκληρα χωριά ή και μικρές πόλεις.
Θέλουμε να πιστεύουμε ότι η «δημοκρατία» γεννήθηκε εντός του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού, σωστά;;
Θα μπορούσε κανείς σήμερα να κατηγορήσει τη «δημοκρατία» ως υπαίτιο για τους βομβαρδισμούς αυτούς;; Θα μπορούσε κανείς να κατηγορήσει τους αρχαίους Έλληνες για αυτό που «εφηύραν», το οποίο γίνεται και η αιτία κάποιοι άνθρωποι σήμερα να υποφέρουν;;;;

Έχουμε να καυχιόμαστε ότι οι αρχαίοι μας ανέπτυξαν τις επιστήμες!
Χάρη σε αυτές σήμερα η πολεμική μηχανή έχει γίνει περισσότερο καταστροφική παρά ποτέ!
Όσοι λαοί υπέφεραν ή και υποφέρουν σήμερα από την καταστροφική ισχύ των όπλων, θα πρέπει μήπως να καταριούνται αυτούς που βοήθησαν στο να αναπτυχθούν τα όπλα;;


Τα εδάφια της Καινής Διαθήκης που έχεις παραθέσει δεν μπορούν να σταθούν έτσι αποκομμένα όπως τα έχεις τοποθετήσει εσύ.
Πιστεύω πως το αντιλαμβάνεσαι και εσύ αυτό! Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί το έχεις κάνει;
Μια τέτοια κίνηση είναι γνώρισμα ιστοσελίδων σαν και αυτές που παράθεσα! Μόνο αυτοί που σκοπό τους έχουν να επιτεθούν στο Χριστιανισμό, καταφεύγουν σε τέτοιες πρακτικές!
Ενώ γνωρίζουν πολύ καλά σε τι αναφέρονται τα εδάφια αυτά, επίτηδες, και για να εξυπηρετήσουν την προπαγάνδα τους, τα αποκόπτουν και τους αλλάζουν τα φώτα!!!!


Επιστρέφοντας στις ανθρωποθυσίες,
Τελικά, αυτό που βλέπουμε να υποστηρίζεται εδώ τώρα είναι ότι όλες οι αναφορές των αρχαίων που έχουν καταγράψει γεγονότα ανθρωποθυσιών, είναι, είτε μύθοι (χωρίς ωστόσο να έχει ξεκαθαριστεί τι εστί μύθος - εκτός βέβαια από αυτό που ανέφεραι ο Trainman και που κανείς δεν το έλαβε υπόψη του), είτε οι «καταγραφείς» ενήργησαν μεροληπτικά;;;;

Υπάρχουν βέβαια και ορισμένοι που παραδέχθηκαν, άμεσα ή και έμμεσα, ότι έγιναν ανθρωποθυσίες κατά την αρχαιότητα, μόνο που τις τοποθέτησαν εκτός «αποδεκτών χρονολογικών ορίων».
Τελικά, οι αναφορές για ανθρωποθυσίες, οι οποίες έχουν καταγραφεί από ανθρώπους που ζούσαν κατά τις περιόδους που οι ανθρωποθυσίες ελάμβαναν χώρα, αποτελούν ή όχι πρωτογενείς πηγές;;;;;;;;;


**************Trainman
θα μπορούσε ίσως να γίνεις λίγο πιο "ξεκάθαρος" όσον αφορά αυτό:

quote:
Φίλτατε Ευστάθιε. Επειδή είσαι, τόσο ευπρεπής, όσο και διαβασμένος, απάντησέ μου σε παρακαλώ στο παρακάτω: Στις όποιες μελέτες έχεις κάνει για την αρχαία Ελλάδα, από κάποια έγκυρη εγκυκλοπαίδεια για παράδειγμα, δεν συνάντησες πουθενά την αναφορά ότι τα πολύ αρχαία χρόνια οι φαρμακοί ήσαν εθελοντές και, άρα, πρόσωπα τιμώμενα; Δεν ενισχύονται οι όποιες εντυπώσεις από την υπέροχη ανάπτυξη και κατάληξη του μύθου του Οιδίποδα από τον Σοφοκλή; Εσύ λοιπόν, που είσαι τουλάχιστον χριστεπώνυμος, αλλά και οι υπόλοιποι χριστιανοί της συζήτησης, σε ποιό επίπεδο αγανακτείτε με το έθιμο της ανθρωποθυσίας, όταν με το ίδιο σκεπτικό δοξάζετε τον Ιησού;


γιατί προσπαθώ να καταλάβω το ερώτημα που θέτεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 04:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι πολύ ενδιαφέρον για το τι εστί "μύθος":

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%8D%CE%B8%CE%BF%CF%82

****Ειδικά για το Γηγενή, που τόσο επιμένει!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 11:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ,

Αντί για «δημοκρατία» στο κείμενό σου βάλε «διδασκαλία του Χριστιανισμού» και θα δεις ότι λέμε το ίδιο πράγμα. Εμπάθεια προς τη θρησκεία δεν υπάρχει, προς αυτούς όμως που εκμεταλεύτηκαν και εκμεταλλεύονται τη Χριστιανική διδασκαλία υπάρχει ένα μεγάλο "ΚΑΤΗΓΟΡΩ".

Εχετλαίος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 12:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το τι εστι μυθος το ξερω ψηλε εσυ να δουμε ποτε θα το καταλαβεις

αν διαβσες ψηλε μας κανουν αναληση του μυθου μεσα απο διαφορες οπτικες

στην μια οπτικη

quote:
Ο μύθος σύμφωνα με την ανθρωπολογική ερμηνεία του όρου είναι μία ιερή ή θρησκευτική αφήγηση της οποίας το περιεχόμενο σχετίζεται με την προέλευση ή τη δημιουργία φυσικών, υπερφυσικών ή πολιτιστικών φαινομένων

στην αλλη

quote:
Ως φιλολογικό είδος είναι μια ιστορία με αφηγηματική αλληλουχία, συνήθως παραδοσιακή και ανώνυμη, μέσω της οποίας ένας δεδομένος πολιτισμός επικυρώνει τα κοινωνικά ήθη του ή αφηγήσεις για την προέλευση του ανθρώπου και τα φυσικά φαινόμενα, συνήθως με υπερφυσικούς ή φανταστικούς όρους

και στην τριτη

quote:
Από θρησκειολογικής άποψης ο μύθος είναι αφήγηση περί των των θείων υπάρξεων, ενταγμένος γενικά σε ένα συνεκτικό σύστημα μύθων και θεωρείται αληθής και ιερός.

οπως βλεπεις ψηλε ο μυθος ερμηνευετε αναλογα απο ποια οπτικη το βλεπεις

αν δουμε τον μυθο λου λυκαιων απο την τριτη οπτικη
θα πρεπει να πουμε οτ ιο διας τον τιμωρισε γιατι εκανε κατι που οι θεοι δεν το ηθελαν(ανθρωποθυσια)

αν το δουμε απο την δευτερη η την πρωτη βλεπουμε οτι ο ελληνικος πολιτισμος με αυτον τον μυθο επικηρωνει την μη ανθρωποθυσιαστικη του συμπεριφορα

σε αντιδιαστολη εχουμε μυθους αλλων θρησκειων που απο οποια οπτικη και να τους δουμε μας δειχνουν οτι η τελεση ανθωποθυσιων ηταν ενταγμενη στην θρησκεια τους

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 16:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι ενδιαφέρον,
από την ιστοσελίδα ........................
.....................................


http://www.johnniebegood.gr/istoria/eortes_ana_mina.htm

"Θαργηλιών (24 Απρ - 23 Μαι, 30 μέρες)

Θαργηλιών 6 (29 Απρ) Θαργήλεια Εορτή προς τιμή της γένεσης της Αρτέμιδος (6 Θαργηλίων) και του Απόλλωνος (7 Θαργηλίων). Οι γιορτές ξεκινούν με το ψήσιμο του Θάργηλου, του πρώτου ψωμιού του έτους το οποίο θα προσφερθεί στους θεούς την επόμενη μέρα για να τους ευχαριστήσουν για την ευφορία του χώματος, ακολουθεί ο εξαγνισμός της πόλης με Φαρμακοί, μία διαδικασία που περιλαμβάνει δύο θανατικές καταδίκες (ενός άνδρα και μιας γυναίκας, που σιτίστηκαν για αρκετούς μήνες με την καλύτερη τροφή, φόρεσαν ιερά ρούχα και δέθηκαν με κλαδιά συκιάς. Ο άνδρας φοράει ένα κολιέ από μαύρη συκιά και η γυναίκα από λευκή) για να αποδιώξουν το μίασμα. Αρχικά τους θανάτωναν κατόπιν όμως απλά τους έδιωχναν μακριά από την πόλη.Την 7η του μηνός οι εορτασμοί αρχίζουν με θυσίες αμνών και εριφίων, διαγωνισμό χορού στον οποίο ο νικητής παίρνει έναν χάλκινο τρίποδα τον οποίο εν συνεχεία αφιερώνει στον βωμό του Πύθιου Απόλλωνα. Επίσης χρησιμοποιείται για να βάζουν τα παιδιά έξω από την πόρτα τους την Ειρησιόνη τραγουδώντας "Η Ειρησιόνη φέρνει κάθε αγαθό, σύκα και αφράτα ψωμιά που μας τρέφουν και γλυκό μέλι και απαλό ελαιόλαδο και ξεχυλίζοντα ποτήρια κρασί που τα πίνουμε και μας ρίχνουν σε ύπνο". Γίνεται μια πομπή και λιτανεία προς τιμή του Ήλιου και της Σελήνης. Αυτήν την μέρα γίνεται η καταγραφή των υιοθετημένων παιδιών στην Φατρία."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 17:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 18:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά απο καιρό είπα να κάνω μια βολτίτσα κι εγώ στο esoterica.
Απ' ότι βλέπω δυστυχώς συνεχίζεται ο λασποπόλεμος.
Συγνώμη παιδιά αλλά κάποιοι απο εσάς θα έκαναν καριέρα ως μπετατζίδες.
Βλέπω οτι με τις λάσπες τα πάτε πολλύ καλά.

Amalia, θέλω να ξέρεις οτι ένα εμπρηστικό θέμα που λασπολογεί εναντίον των προγόνων μας, είναι φυσικό να εγείρει και τις ανάλογες απαντήσεις.

Κάποιοι πιστεύουν στην εκλησία και κάνουν τα πάντα για να μειώσουν τα πιστεύω των άλλων, η λάσπη είναι το ευκολότερο όπλο που διαθέτουν για να τσαλαπατήσουν ΤΙ?
Την μνήμη αυτών που τους κατέβασαν απο τα δέντρα?
Αλλά φαίνεται οτι αυτοί τελικά...προτιμούν τα δέντρα.
Και όπως λέει και η διαφήμιση, στην τσίτα είμαστε, ε, στην τσίτα???

Κατα τα υπόλοιπα απαξιώ να απαντήσω σε κάθε κυβερνο-μπεταντζή για τις λάσπες και τις βρωμιές που εξαπολύει εις βάρος της ιστορίας του και των ελλήνων, αυτοί ξευτιλίζονται απο μόνοι τους και γι' αυτό θα βρίσκονται πάντα στο περιθώριο ενός υπολογιστή, ίσσως σε κάποιο σκοτεινό δωμάτιο, τόσο σκοτεινό όσσο και το μυαλό τους.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 18:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο βιβλίο του Walter Burkert "Η ελληνική θρησκεία" αναφέρεται σχετικά (σελ. 104):

"Ο θεσμός των φαρμακών ήταν αντίστοιχος προς εκείνον των αποδιοπομπαίων τράγων της Παλαιάς Διαθήκης. Οι φαρμακοί δεν σκοτώνονταν εν είδει θρησκευτικής θυσίας. Δεν ήταν προσφορά προς τους Θεούς. Ο θάνατός τους συνέβαινε γιατί η ζωή τους ήταν τόσο μολυσμένη και φορτωμένη με το Κακό, που ουσιαστικά η συνέχισή της ήταν αδύνατη. Οι αρχαίοι Έλληνες θεωρούσαν - όπως άλλωστε και ενδόμυχα οι σύγχρονες κοινωνίες - ότι το Κακό είναι πραγματικό και απτό και ως εκ τούτου ήταν μεταδοτικό αλλά μπορούσε να μεταφερθεί κι αλλού".

Παρακάτω επισημαίνει (σελ. 105):
"Οι φαρμακοί ήταν το γιατρικό που οι ίδια η κοινωνία δημιουργούσε για να θεραπεύσει τον εαυτό της. Ήταν η μεταφορά του Κακού μακριά και ταυτόχρονα η λύτρωση του ίδιου του φαρμακού από μια ζωή που ήταν χειρότερη από το θάνατο."

Στα ίδια συμπεράσματα καταλήγει και η J.E. Harrison στο έργο της "Επιλεγόμενα στην Ελληνική Θρησκεία"

Ο Burkert είναι καθηγητής κλασικών σπουδών στο Πανεπιστήμιο της Ζυρίχης.

macedon

Edited by - macedon on 11/06/2006 18:52:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 18:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτος ηταν και ο λογος που επελεγαν ως φαρμακους ατομα που ειχαν καταδηκαστει σε θανατο
και οπως ειπα η τελετουργια ηταν η περιφορα τους στην πολη για να τραβηξουν τις ανομιες και να καθαριστει η πολη
καποιοι βεβαια δεν θελουν να το καταλαβουν

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 19:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό ακριβώς είναι το "δόγμα". Ότι και να πει κανείς, ότι και να αποδείξει, η αρχική θεώρηση παραμένει κολλημένη στο μυαλό μας και δεν πρόκειται να φύγει, γιατί το μυαλό είναι κλειστό σε οτιδήποτε αντιτίθεται σ'αυτό που μας καθορίζει η "πίστη" μας (ο φανατισμός μας είναι η πιο σωστή λέξη).

Βέβαια τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, λειτουργούν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 22:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά και οι χειρότεροι εγκληματίες να ήταν οι φαρμακοι (αφού υποστηρίζεται κai το δεχομαι ότι ήταν ήδη καταδικασμένοι σε θάνατο για χ, ψ, ζ νομικούς λόγους) το γεγονός ότι θανατώνονταν σε μια ιεροτελεστία είναι σαν να μου λέτε ότι ενίοτε οι αρχαίοι ιερείς ήταν επιφορτισμένοι με τον ρόλο του εκτελεστικού αποσπασματος και ως εκ τούτου εκτελούσαν τις θανατικές καταδίκες της πολιτείας. Έτσι δεν είναι;

Επίσης το γεγονος ότι θανατονοταν στη διαρκεια μιας ιεροτελεστιας αυτό καθ’αυτό το γεγονος, σαν γεγονος, δεν αποτελει ανθρωποθυσία;


Edited by - pr_gid on 11/06/2006 22:27:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 22:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυσία είναι η προσφορά προς τους Θεούς.

Η εκτέλεση σε ηλεκτρική καρέκλα για παράδειγμα, γίνεται κατά τη διάρκεια μιας τελετής, όπου καλούνται συγγενείς, εκπρόσωποι της πολιτείας, ιερείς, κτλ.

Το ότι η εκτέλεση γίνεται στη διάρκεια της τελετής αυτής δεν συνιστά ανθρωποθυσία.

Εν πάσει περιπτώσει, η θυσία είναι κάτι συγκεκριμένο. Αν το κατανοείς, καλώς. Αν δεν το κατανοείς, πάλι καλώς.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 23:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το γεγονός ότι θανατώνονταν σε μια ιεροτελεστία είναι σαν να μου λέτε ότι ενίοτε οι αρχαίοι ιερείς ήταν επιφορτισμένοι με τον ρόλο του εκτελεστικού αποσπασματος και ως εκ τούτου εκτελούσαν τις θανατικές καταδίκες της πολιτείας. Έτσι δεν είναι;

πολυ απλα λεμε οτι η ιεροτελεστεια δεν ηταν η θανατωση των βαρυπυνιτων αλλα η περιφορα τους στην πολη για να τραβηξουν ολες τις αμαρτιες

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 01:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή μπαρούφες μας λέει και ο Jonniebegood??

Για καθίστε λοιπόν, τους Φαρμακούς τους εκτελούσαν κατά τη διάρκεια ποιας γιορτής;;

Απάντηση:

"κατά τα θαργήλεια που ήταν μια εορτή προς τιμήν της γένησης της ΘΕΑΣ Αρτέμιδος και του ΘΕΟΥ Απόλλωνα. Ήταν μια τελετή εξαγνισμού της πόλης όπου και θανάτωναν τους Φαρμακούς!"


έτσι τουλάχιστον μας λέει και ο Jonniebegood

"ακολουθεί ο εξαγνισμός της πόλης με Φαρμακοί, μία διαδικασία που περιλαμβάνει δύο θανατικές καταδίκες (ενός άνδρα και μιας γυναίκας, που σιτίστηκαν για αρκετούς μήνες με την καλύτερη τροφή, φόρεσαν ιερά ρούχα και δέθηκαν με κλαδιά συκιάς. Ο άνδρας φοράει ένα κολιέ από μαύρη συκιά και η γυναίκα από λευκή) για να αποδιώξουν το μίασμα. Αρχικά τους θανάτωναν κατόπιν όμως απλά τους έδιωχναν μακριά από την πόλη."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 01:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Θαργήλια (τα)

Γιορτή προς τιμή των δίδυμων θεών, της Άρτεμης και του Aπόλλωνα που γινόταν την έκτη και την έβδομη ημέρα του μήνα Θαργηλιώνα (Μάιος - Ιούνιος) στην Αθήνα. Σύμφωνα με τους Δήλιους η Άρτεμη είχε γεννηθεί στις 6 και ο Απόλλωνας στις 7 του Θαργηλιώνα. Γι' αυτό η πρώτη ημέρα της γιορτής ήταν αφιερωμένη στην Άρτεμη και η δεύτερη στον Απόλλωνα.

Την πρώτη ημέρα της γιορτής δηλαδή την 6η Θαργηλιώνος, είχε επικρατήσει να γίνεται στην Αθήνα θρησκευτικός καθαρμός, που αποτελούσε κι αυτός μέρος της γιορτής των Θαργηλίων. Τότε γινόταν η περιφορά των «φαρμακών», των προσώπων που θα έφερναν τη γιατρειά στην πόλη, που θα την απάλλασαν από τα μιάσματα, επειδή η πόλη όλη τη χρονιά μολυνόταν από τις άδικες πράξεις των πολιτών της. Οι παντός είδους άδικες πράξεις μπορούσαν να επισύρουν τη θεϊκή τιμωρία με καταστροφή της σοδειάς, με πείνα, με αρρώστιες ή και με άλλες θεομηνίες. Για εξιλέωση των θεών και των δαιμόνων και για την αποτροπή των δεινών γινόταν αυτός ο τελετουργικός καθαρμός των "φαρμακών", ο οποίος αποδόθηκε στο θεό των καθαρμών Aπόλλωνα.

Φαρμακοί ήταν δυο άντρες (ή ένας άνδρας και μια γυναίκα ή δύο άνδρες από τους οποίους ο ένας ήταν ντυμένος γυναίκα), οι οποίοι, εκτός από τον άλλο στολισμό, είχαν κρεμασμένο από το λαιμό τους αρμαθιές ξερών σύκων. O ένας, του οποίου τα σύκα ήταν μαύρα, γινόταν φαρμακός «υπέρ των ανδρών», δηλαδή απάλλασε τους άνδρες από τα μιάσματα, ο άλλος με τα άσπρα σύκα γινόταν φαρμακός «υπέρ των γυναικών».

Oνόμαζαν τους φαρμακούς και «καθάρματα», γιατί θα έφερναν τον καθαρμό της πόλης από το μίασμα. Eπειδή ως καθάρματα διαλέγονταν συχνά κακοποιοί, που η πόλη τους είχε καταδικάσει σε θάνατο, η λέξη κάθαρμα απέκτησε σημασία άσχετη προς τη θρησκευτική τελετή και χρησιμοποιήθηκε για κάθε κακό άνθρωπο.

Τους φαρμακούς αφού πρώτα τους περνούσαν από όλους τους δρόμους της πόλης για να πάρουν επάνω τους το μίασμα που υπήρχε τους έριχναν στη θάλασσα και, όταν έβγαιναν, τους υποχρέωναν να απομακρυνθούν από την πόλη ή απλώς τους οδηγούσαν με μαστιγώματα έξω από τα σύνορά της. Σε πολλές πόλεις υπάρχουν ρητές μαρτυρίες πως τους φαρμακούς στο τέλος της περιφοράς τους έκαιγαν και διασκόρπιζαν τη στάχτη τους στη θάλασσα ή την πετούσαν έξω από τα σύνορα της πόλης. Στα πολύ παλιά χρόνια οι φαρμακοί προσφέρονταν μόνοι τους για καθαρισμό των συμπολιτών τους.

Η τελετή είχε σκοπό την απομάκρυνση του κακού από την πόλη. Οι φαρμακοί διασχίζοντας την αγορά και τους δρόμους της πόλης, απορροφούσαν επάνω τους το κακό κι όταν απομακρύνονταν από την πόλη, απομακρυνόταν μαζί τους και το μίασμα και έτσι η πόλη γινόταν πάλι καθαρή.

Στη Λευκάδα γινόταν παρόμοια θυσία με σκοπό τον καθαρμό. Γκρέμιζαν από ένα βράχο του ακρωτηρίου Λευκάτα στη θάλασσα έναν κατάδικο, για να αποτρέψουν την οργή του Λευκάτιου Απόλλωνα. Τον κατάδικο τον περίμενε ένα καράβι, τον έπαιρνε και τον πήγαινε μακριά. Μαζί του έπαιρνε και τις αμαρτίες των κατοίκων του νησιού.

Τη δεύτερη ημέρα των Θαργηλίων είχε τα γενέθλιά του ο Απόλλωνας και του πρόσφεραν το θάργηλο, που είχε δώσει το όνομά του στη γιορτή και η γιορτή στο μήνα. Ο«θάργηλος» ήταν μια μικρή ποσότητα των πρώτων καρπών (δημητριακών) της χρονιάς, που τους έβραζαν και τους προσέφεραν στο Θεό ως απαρχή.

Tους πρώτους αυτούς καρπούς τους άλεθαν, τους ζύμωναν κι έφτιαχναν το «θάργηλο άρτο», προσφορά επίσης στο θεό. Ο άρτος αυτός φτιαχνόταν πριν αλεσθεί μεγαλύτερη ποσότητα για την παρασκευή κοινού άρτου για χρήση των ανθρώπων.

Τα Θαργήλια γιορτάζονταν πριν από τον θερισμό και τον αλωνισμό, συνεπώς για το θάργηλο οι Aθηναίοι χρησιμοποιούσαν καρπούς που δεν είχαν ακόμη ωριμάσει και η προσφορά αυτή αποτελούσε εκδήλωση ευγνωμοσύνης για την πρόοδο της καρποφορίας, και παράκληση για την εξασφάλισή της ώσπου να γίνει η συγκομιδή.

Η γιορτή συνεχιζόταν με αγώνες κυκλικού χορού στους οποίους έπαιρναν μέρος άνδρες και παιδιά. Οι νικητές έπαιρναν για βραβείο έναν τρίποδα τον οποίο αφιέρωναν στο ιερό του Πύθιου Απόλλωνα, που είχε φτιάξει ο Πεισίστρατος στην Αθήνα.

Στην πομπή που γινόταν κατά τη διάρκεια της γιορτής μεταφέρονταν οι πρώτοι καρποί και η ειρεσιώνη. Τα παιδιά συνήθιζαν να κρεμούν στα σπίτια τους τις ειρεσιώνες, όπως τη σύγχρονη εποχή οι άνθρωποι συνηθίζουν να κρεμούν στα σπίτια τους στεφάνια κάθε Πρωτομαγιά.

Την ίδια μέρα έστελναν στη Δήλο, με την ιερή τριήρη, το φόρο λατρείας τους στον Απόλλωνα, σε ανάμνηση του φόρου αίματος που έδιναν στην Κρήτη και τον κατάργησε ο Θησέας.

Κατά τα Θαργήλια οι Αθηναίοι θυσίαζαν στον ήλιο και στις Ώρες, ενώ την προηγούμενη των Θαργηλίων, θυσίαζαν έναν κριό προς τιμή του επιτηρητή και παιδαγωγού του Θησέα, Κοννίδα.

Θαργήλια γιόρταζαν η Φλύα (Χαλάνδρι), ο Κολοφώνας, η Μίλητος, η Μασσαλία,τα Άβδηρα και άλλες ιωνικές πόλεις.
Στη Μίλητο τα Θαργήλια ονομάζονταν Ταργήλια.


ΠΗΓΕΣ – ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ - ΣΧΟΛΙΑ

Σουίδας
Φώτιος
Ησύχιος
Αθήναιος, Δειπνοσοφιστές, 114, Α
Διογένης Λαέρτιος, Β, 44
Αριστοφάνης, Βάτραχοι, 733
"

Πηγή: http://www.theogonia.gr/latreia/pinakes/thita/thargilia.htm


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 01:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο έχων ώτα ακούειν, ακουέτω. (Ματθ. ΙΓ, 9)

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 01:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή μπαρούφες μας λέει και ο Jonniebegood??

γιατι δεν τον ρωτας;;;
στειλτου ενα μαιιλ


για μια ακομη φορα η ιεροτελεστια
το κοματι που αφορουσε τα θρησκευτικα δρωμενα
η πραξη που εκαναν και ειχε θρησκευτικο σκοπο

ηταν η περιφορα των φαρμακων στην πολη

βλεπω οτι δυσκολευεσε να καταλαβεις

ας πουμε οτι η πολη ειναι ενα τραπεζι
οι αμαρτιες ειναι τα ψιχουλα στο τραπεζι

για να καθαρησουμε το τραπεζι περνουμε το σφουγκαρι και σκουπιζουμε το τραπεζι
(για να καθαρισουμε την πολη περιφερουμε τους φαρμακους)
για να παραμινει καθαρο το τραπεζι το σφουγκαρι το απομακρινουμε απο το τραπεζι
(για να μεινει καθαρη η πολη απομακρηνουμε τους φαρμακους απο την πολη)

το σφουγκαρι εχει αυτη την χρηση δεν βγαζουμε την μπλουζα μας και την κανουμε σφουγκαρι

(οι φαρμακοι ηταν καταδικασμενοι σε θανατο δεν επερναν δυο ατομα στην τυχη)

εδω τελιωνει το τελετουργικο

τωρα εχουμε δυο επιλογες η σκοτωνουμε τους φορεις των αμαρτιων
η τους εξωριζουμε και εκτελουμε την ποινη που ειχε αποφασηστει
αναλογα με το τι ειχαν κανει


πριν μερικα χρονια στην αμερικη καποιος που ειχε καταδικαστει σε θανατο δηλωσε οτι το σωμα του παραχωρητε στην επιστημη για να το κανει οτι θελει
του ειπαν οτι θα το τεμαχισουν σε λεπτες φετες και θα το εχουν για μελετη

με την λογικη σου αυτος ο ανθρωπος θυσιαστηκε για την επιστημη


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 02:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δηλαδή μπαρούφες μας λέει και ο Jonniebegood??

γιατι δεν τον ρωτας;;;
στειλτου ενα μαιιλ


για μια ακομη φορα η ιεροτελεστια
το κοματι που αφορουσε τα θρησκευτικα δρωμενα
η πραξη που εκαναν και ειχε θρησκευτικο σκοπο

ηταν η περιφορα των φαρμακων στην πολη

βλεπω οτι δυσκολευεσε να καταλαβεις

ας πουμε οτι η πολη ειναι ενα τραπεζι
οι αμαρτιες ειναι τα ψιχουλα στο τραπεζι

για να καθαρησουμε το τραπεζι περνουμε το σφουγκαρι και σκουπιζουμε το τραπεζι
(για να καθαρισουμε την πολη περιφερουμε τους φαρμακους)
για να παραμινει καθαρο το τραπεζι το σφουγκαρι το απομακρινουμε απο το τραπεζι
(για να μεινει καθαρη η πολη απομακρηνουμε τους φαρμακους απο την πολη)

το σφουγκαρι εχει αυτη την χρηση δεν βγαζουμε την μπλουζα μας και την κανουμε σφουγκαρι

(οι φαρμακοι ηταν καταδικασμενοι σε θανατο δεν επερναν δυο ατομα στην τυχη)

εδω τελιωνει το τελετουργικο

τωρα εχουμε δυο επιλογες η σκοτωνουμε τους φορεις των αμαρτιων
η τους εξωριζουμε και εκτελουμε την ποινη που ειχε αποφασηστει
αναλογα με το τι ειχαν κανει


πριν μερικα χρονια στην αμερικη καποιος που ειχε καταδικαστει σε θανατο δηλωσε οτι το σωμα του παραχωρητε στην επιστημη για να το κανει οτι θελει
του ειπαν οτι θα το τεμαχισουν σε λεπτες φετες και θα το εχουν για μελετη

με την λογικη σου αυτος ο ανθρωπος θυσιαστηκε για την επιστημη


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


Θαυμάζω την επιμονή σου!!!!
Λες ό,τι να είναι, προκειμένου να παρουσιάσεις το μαύρο ως άσπρο!

Όσες αναφορές και να σου φέρει κάποιος, ακόμη και παρών να ήσουνα στις τελετές αυτές, το έχεις δέσει κόμπο, τα χέρια σου στα μάτια σου θα έβαζες προκειμένου να μην παραδεχθείς αυτό που θα έβλεπες!!

Και το ωραιότερο ποιο είναι;
Προκειμένου να μην "συγκρουστείς" με τους ομοϊδεάτες σου, που και αυτοί σου φωνάζουν να δεις την αλήθεια, μου απαντάς, για παράδειγμα,

quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Δηλαδή μπαρούφες μας λέει και ο Jonniebegood??
--------------------------------------------------------------------------------


γιατι δεν τον ρωτας;;;
στειλτου ενα μαιιλ


Αχ αυτή η πραγματικότητα, όταν δεν θέλουμε να τη δούμε, πόσο μας πονάειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 02:20:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προκειμένου να μην "συγκρουστείς" με τους ομοϊδεάτες σου, που και αυτοί σου φωνάζουν να δεις την αλήθεια, μου απαντάς, για παράδειγμα,

και ποιοι ειναι οι ομοιδεατες μου;;;
υπαρχει κανεις που να ειναι αθεος και να συμφωνει με την τοποθετηση μου στο θεμα που εχω ανηξει περι θρησκου αθρησκου αθεου;;;

εχω την εντυπωση πως ειμαι ο μονος αθεος στο φορουμ

και δε ννομηζω να σου λεω κατι παραλογο
ο τζονης ειναι μελος του εσωτερικα
μπορεις να επικηνωνησεις μαζι του και να τον ρωτησεις οτι θες

quote:
Θαυμάζω την επιμονή σου!!!!
Λες ό,τι να είναι, προκειμένου να παρουσιάσεις το μαύρο ως άσπρο!


τι λεω οτι να 'ναι
λεω αυτο που ηταν
η ιεροτελεστια ηταν η περιφορα τους στην πολη
αν εσυ θες να πιστευεις οτι τους θυσιαζαν τοτε πιστευετω
το μαυρο στην προκυμενη περιπτωση ειναι οτι οι αρχαιοι πιστευαν οτι οι φαρμακοι επερναν τις αμαρτιες τους
η θυσια ειναι ο τελετουργικος θανατος που σκοπο εχει να ευχαριστησει τον θεο

στην προκιμενη περιπτωση το τελετουργικο ειναι η περιφορα τους
η καθαρση της πολης ηταν και αυτο που ηθελε ο θεος
δεν ηθελε ανθρωπινο αιμα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 02:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Jonniebegood δεν αναφέρει πουθενά στη σελίδα του ότι οι άνθρωποι αυτοί (οι φαρμακοί) αποτελούσαν προσφορά στους θεούς, άρα η εκτέλεσή τους συνιστούσε θυσία.

Οι ερευνητές του θέματος, όπως ο καθηγητής Walter Burkert, η J.E. Harrison ή ο Frazer συμφωνούν όλοι ότι η εκτέλεση των φαρμακών δεν συνιστούσε ανθρωποθυσία.

Από κει και πέρα, τα υπόλοιπα είναι για δημιουργία εντυπώσεων.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 02:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην ιστορία της Περσεφόνης παρατηρείται το εξής περίεργο φαινόμενο. Οι Έλληνες παρόλο που δεν ήταν οι δημιουργοί αυτού του θεσμού, δηλαδή τα Ελευσίνια Μυστήρια,έγιναν με το πέρασμα του χρόνου φανατικότεροι του βασιλέως. «Βασιλεύς» δε σ’ αυτή την περίπτωση είναι γενικά ο ανώνυμος αρχαίος Φοίνικας μυθογράφος, ο οποίος είναι πιθανότατα και ο δημιουργός αυτού του μύθου.
Σύμφωνα με την Φοινικική Μυθολογία ή θεογονία, η Περσεφόνη αναφέρεται ως κόρη του Κρόνου την οποία κάποτε εθυσίασε.
-Το πιθανότερο είναι να ήταν μία παγκόσμια αγροτική θεότητα ακριβώς όπως ήταν και η θεά Δήμητρα σε μία παλαιότερη Μητριαρχική εποχή. Η βίαιη αρπαγή της Περσεφόνης μέσα απ’ τον αγρόν, την ώρα μάλιστα που ήταν μαζί με τις άλλες κοπέλες, η παρουσία των «γουρουνιών» και ακολούθως το κατέβασμά της στον Άδη, σύμφωνα με τον μύθο, σίγουρα μαρτυρούν καλυμμένη την ιεροτελεστία της ανθρωποθυσίας, κοριτσιών ιδιαίτερα από αγροτικές περιοχές, φαινόμενο που παρατηρείται σ’ όλους τους βάρβαρους λαούς της αρχαιότητας και ιδιαίτερα στους Φοίνικες της Δυτικής Μεσογείου, δηλαδή τους Καρχηδονίους.
Η «Ερινύς», δηλαδή η «οργισμένη μητέρα» σίγουρα αντιπροσωπεύει τον κλαυθμό των γυναικών και ιδιαίτερα των μανάδων που έχαναν εκείνα τα φοβερά χρόνια τις κόρες τους στις ανθρωποθυσίες. Ο «Φοίνικας βασιλιάς» μας φέρνει πιο κοντά στον κακό θεό Μώλοχ, τον αλμυρό θεό, ή Αμμών που δεν είναι άλλος απ’ τον θεό Ποσειδώνα.
Λίγο αν το ψάξουμε το θέμα βρίσκουμε την ίδια ιστορία ανεβασμένη πάνω στην Ακρόπολη και "μεταγλωτισμένη" στον θρήνο των Καρυάτιδων, με τους ίδιους πρωταγωνιστές, σκηνικά κλπ.


Λουκάς ΓαβριηλίδηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy