ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Το επικινδυνο παιχνιδι "Ποτηρακι"..Αληθινη ιστορια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 43
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
tasos-stain
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2011, 20:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.Θελω να σας ρωτησω κατι.Οταν κανεις το ¨ποτηρακι¨ μπορεις να βλεπεις το πνευμα το οποιο καλεσες?. Εαν μπορεις τοτε θα καταλαβένεις αν το πνευμα που μιλας εναι αυτο που εσυ ηθελες να καλέσεις.Πεστε μου κατι σχετικα με αυτο σας παρακαλω!!!!!!!!


Edited by - tasos-stain on 17/06/2011 20:42:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

---Sophie---
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 10:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ρωτησω ομως γτ οταν παιζουμε ποτηρακι ερχονται τα πνευματα να μας μιλησουν?Δεν εχουν και καμια αλλη δουλεια?

Never give up without a fight.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2011, 22:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να ρωτησω ομως γτ οταν παιζουμε ποτηρακι ερχονται τα πνευματα να μας μιλησουν?Δεν εχουν και καμια αλλη δουλεια?
Έρχονται άμα θέλουν και επικοινωνούν άμα θέλουν (και μπορούν). Για κάποια απο αυτά ισχύει αυτό ακριβώς που λες.. δηλαδή εκείνη τη στιγμή που τα καλούμε δεν έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
---Sophie---
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 12:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ τνχ.Να ρωτησω και κατι αλλο?Υπαρχει κατι "ειδικο" στην διαδικασια του ποτηριου που κανει το πνευμα να ερθει?Η μπορω τωρα οπως ειμαι σπιτι μου να πω πνευμα ελα εδω και θα ρθει και παλι?(Μην ανυσηχειτε ΔΕΝ προκειται να το κανω)

Never give up without a fight.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 13:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οκ τνχ.Να ρωτησω και κατι αλλο?Υπαρχει κατι "ειδικο" στην διαδικασια του ποτηριου που κανει το πνευμα να ερθει?Η μπορω τωρα οπως ειμαι σπιτι μου να πω πνευμα ελα εδω και θα ρθει και παλι?(Μην ανυσηχειτε ΔΕΝ προκειται να το κανω)

Never give up without a fight.



Δεν νομίζω να έρθει ΠΟΤΕ κανένα πνεύμα , όσο και να το παρακαλάς.
Κάποιοι εξυπνάκηδες απλά βρίσκουν κάποιους αφελείς και ευκολόπιστους να σπάσουν πλάκα – στην καλύτερη περίπτωση.
Υπάρχει και η χειρότερη περίπτωση, κάποιοι κακοί - “σαλεμένοι” - να εκμεταλλευτούν την ευκολοπιστία και την αφέλεια κάποιων, και να τους περάσουν / υποβάλουν κάποια μηνύματα βλαβερά.
Δεν είναι τυχαίο πως όλες αυτές οι “συνευρέσεις / καλέσματα” γίνονται σε συνθήκες πολύ χαμηλού φωτισμού, και με μια μυσταγωγική τελετουργία που σκοπό έχει την υποβολή εν εγρήγορση.

Αν υπήρχαν πνεύματα και τα τοιαύτα, δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα να παρουσιαστούν και με το φως του ήλιου, μια και υποτίθεται είναι άυλα, και επομένως δεν αλληλεπιδρούν με την ύλη και την ακτινοβολία.

Γιαυτό προσοχή!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2011, 15:56:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν υπήρχαν πνεύματα και τα τοιαύτα, δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα να παρουσιαστούν και με το φως του ήλιου, μια και υποτίθεται είναι άυλα, και επομένως δεν αλληλεπιδρούν με την ύλη και την ακτινοβολία.

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι είναι ταλαντώσεις ενέργειας χαμηλών συχνοτήτων για αυτό δεν μπορεί να τους πιάσει το μάτι αλλά ο εγκέφαλος διαισθάνεται όταν είμαστε ήσυχοι και δεν αποσπάτε η προσοχή του και για αυτό κάποιες φορές έχεις την αίσθηση ότι υπάρχει κάτι σε ένα χώρο. Μπορούν να τα δουν μόνο αυτοί που έχουν ανοιχτό το ενεργειακό τρίτο μάτι. Τώρα μπορούν να εμφανιστούν μπροστά σου αν καταφέρουν να ταλαντωθούν σε υψηλότερες συχνότητες τέτοιες που να τις αντιλαμβάνεται το ανθρώπινο μάτι. Σε απότομο φως χάνονται λόγω υψηλότερης ενέργειας. Κάποια πνεύματα βέβαια με τα χρόνια μπορούν να καταφέρουν να διαχειρίζονται μεγαλύτερα ποσά ενέργειας και να μπορούν να αντέχουν το φως, να κάνουν την παρουσία τους αισθητή και περισσότερο ακόμα να υλοποιούν ποσά ενέργειας.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pampos
Νέο Μέλος

Cyprus
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2011, 02:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας, θα σας το πω ευθέως, θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει θεός αλλά τίποτα δεν μου αποδεικνύει την ύπαρξη του. Το κάλεσμα ενός πνεύματος θα το αποδείκνυε αυτό. Θα ήθελα λοιπόν να κάνω κάποιες ερωτήσεις.
1ο Πόσο "χριστιανικό" είναι αυτό? ( Δλδ αν τα κατάφερνα,δεν υπάρχει κανένα απολύτως νόημα, "κάηκα" στην κόλαση )
2ο Όσο αφορά τις άλλες θρησκείες τι γίνεται? Είναι δυνατό να καλέσουν πνεύματα με αυτό το ποτηράκι και να πιστοποιήσουν την ύπαρξη του δικού τους "Θεού"?
3ο Διάβασα πολλά αποτρεπτικά σχόλια, καθώς και σχόλια ατόμων που λένε ότι "παίξανε" ποτηράκι καμιά 20αρια φορές και δεν πάθανε κανένα κακό... -Αφού το κάναν αυτά τα άτομα τότε μπορώ κι εγώ!- (λογικά)

Παρ'όλο που τίποτα το "αντικανονικό" δεν παρατηρώ στη ζωή μου, πιστεύω
στα υπερφυσικά όχι όμως στα πνεύματα. Απο τη άλλη σκέφτομαι ότι όλοι αυτοί που κάθονται εδώ και γράφουν όλα αυτά, μάλλον δεν θα είναι παραμυθάδες, φαντασιόπληκτοι, ψυχοπαθής, αθκιασεροί και άτομα με ψυχοσυναισθηματικοσωματικά προβλήματα. Θέλω να πιστεύω ότι κάπου υπάρχει μία δόση αλήθειας. Αυτή ψάχνω να βρώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Morfeas1981
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 10:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σκέφτηκες να μιλήσεις με κάποιον ιερέα? Να του πεις την εμπειρία σου μήπως μπορέσει να σου δώσει αυτός τις απαντήσεις που ψάχνεις.

Συνηθως οι ιερεις η' καλυτερα... οι κατ'επαγγελμα παπαδες δεν εχουν την γνωση ή την δυναμη να βοηθησουν γτ απλα κανουν ενα επαγγελμα να κονομησουν απο κανα γαμο κτλ. Οι πλεον καταλληλοι για τετοια θεματα ειναι οι μοναχοι γτ εχουν ασχοληθει με τον μοναχισμο, οι περοσοτεροι λογο αγαπης για τον Θεο και ξερουν και ψαχνουν τετοια θεματα και μπορουν να δωσουν πολλες απαντησεις. Ελαχιστοι ιερεις ξερουν για τετοια θεματα. Αυτο το λεω απο προσωπικη εμπειρια...

quote:
Αν υπήρχαν πνεύματα και τα τοιαύτα, δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα να παρουσιαστούν και με το φως του ήλιου, μια και υποτίθεται είναι άυλα, και επομένως δεν αλληλεπιδρούν με την ύλη και την ακτινοβολία.

Φιλε μου κι ομως παρουσιαζονται και την μερα, απλα το βραδυ ειδικα 00:00-03:00 ειναι η "καλυτερη" στηγμη τους ειδικα για τους δαιμονες.

Προσωπικα αν ημουν στη θεση σας δεν θα προσπαθουσα καν να δοκιμασω κατι τετοιο, οχι γτ φοβαμαι, αλλωστε εχω αναφερει σε αλλα θεματα του φορουμ πως σχεδον καθε μερα βλεπω πνευματα, απλα δεν ξερεις ποτε τι θα ερθει απο αυτο το καλεσμα. Τα πνευματα που μενουν εδω δεν ειναι επειδη δεν εχουν διαβαστει κατα την ταφη μονο, αλλα γτ και δεν θελουν να φυγουν ή ερχονται για να δουν αγαπημενα προσωπα ή μερη που εζησαν! Παντως καλο θα ηταν να μην "παιζεται" με τετοια πραγματα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 11:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
LordThomas
Αυτό που γνωρίζω είναι ότι είναι ταλαντώσεις ενέργειας χαμηλών συχνοτήτων


Ταλαντώσεις τίνος; Κάποιου υλικού μέσου ή κάποιου πεδίου αλληλεπίδρασης (βαρυτικής, ηλεκτρομαγνητικής, ασθενούς, ισχυρής);Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 11:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Pampos
1ο Πόσο "χριστιανικό" είναι αυτό?


Καθόλου. Αν ήταν χριστιανικό τότε στα μνημόσυνα δε θα ισοπεδώναμε τα πιάτα με τα κόλλυβα μόνοι μας αλλά παρέα με τα πνεύματα. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 19:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
LordThomas
Αυτό που γνωρίζω είναι ότι είναι ταλαντώσεις ενέργειας χαμηλών συχνοτήτων

Ταλαντώσεις τίνος; Κάποιου υλικού μέσου ή κάποιου πεδίου αλληλεπίδρασης (βαρυτικής, ηλεκτρομαγνητικής, ασθενούς, ισχυρής);


Βαρυτικής πολύ απίθανο. Ηλεκτρομαγνητικής ναι αν το μετράς με κάποιο μηχάνημα που ανιχνεύει ηλεκτρομαγνητικές διακυμάνσεις. Εμείς έχουμε κάποιο υλικό σώμα οπότε έχουμε και ηλεκτρομαγνητικό πεδίο την γνωστή αύρα, που είναι ανεκτικό σε μεγάλη γκάμα ερεθισμάτων μιας και είναι δυνατή η διατήρησή του. Ενός πνεύματος αυτή η διατήρηση της ενέργειας που συγκεντρώνει είτε από το κενό είτε απορροφώντας από αυτόν/ους που τον καλούν δεν είναι εύκολα να την διατηρήσει σε διακυμάνσεις του περιβάλλοντός του.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2011, 19:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Pampos
1ο Πόσο "χριστιανικό" είναι αυτό?

Καθόλου. Αν ήταν χριστιανικό τότε στα μνημόσυνα δε θα ισοπεδώναμε τα πιάτα με τα κόλλυβα μόνοι μας αλλά παρέα με τα πνεύματα.


Και τα κόλλυβα είναι μια πράξη αλληλεπίδρασης με τον θανούντα. Πολλές φορές όταν ξεχνάς ένα εκλιπών συγγενή μπορεί να εμφανιστεί στο όνειρό σου, βέβαια δεν είναι ο ίδιος αλλά πιθανόν τα ερεθίσματα που νιώθεις εκείνη τη στιγμή ο εγκέφαλος τα αντιλαμβάνεται οικεία και σου παρουσιάζει την εικόνα του συγγενή σου, και φαίνεται πεινασμένος. Αμέσως όταν κάνεις κόλλυβα δεν θα τον δεις για καιρό σε τέτοια κατάσταση ενώ αν δεν κάνεις τότε θα σου εμφανίζεται για καιρό σε κατάσταση πείνας.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 10:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
LordThomas
quote:
quote:
LordThomas
Αυτό που γνωρίζω είναι ότι είναι ταλαντώσεις ενέργειας χαμηλών συχνοτήτων

Ταλαντώσεις τίνος; Κάποιου υλικού μέσου ή κάποιου πεδίου αλληλεπίδρασης (βαρυτικής, ηλεκτρομαγνητικής, ασθενούς, ισχυρής);


Βαρυτικής πολύ απίθανο. Ηλεκτρομαγνητικής ναι αν το μετράς με κάποιο μηχάνημα που ανιχνεύει ηλεκτρομαγνητικές διακυμάνσεις. Εμείς έχουμε κάποιο υλικό σώμα οπότε έχουμε και ηλεκτρομαγνητικό πεδίο την γνωστή αύρα...



Έχουν γίνει τέτοιες μετρήσεις; Πού, πότε, από ποιους; Πού θα βρω δημοσιευμένα τα πορίσματά τους;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2011, 11:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
LordThomas
Και τα κόλλυβα είναι μια πράξη αλληλεπίδρασης με τον θανούντα.


Έτσι έχουμε μάθει. Ετοιμάζουμε τα κόλλυβα σε ανάμνηση των νεκρών και των υλικών αναγκών τους όσο ήταν ζωντανοί. Υπάρχει δε και η πεποίθηση ότι τρώγοντας τα κόλλυβα γι' αυτούς εξυπηρετούμε ακριβώς την ανάγκη τους να τραφούν, η οποία, κατά έναν περίεργο τρόπο, παραμένει ζωντανή ακόμα και μετά θάνατον. Στο ίδιο πνεύμα εντάσσονται και το άναμμα των κεριών στους τάφους (για να έχει φως ο νεκρός εκεί που βρίσκεται) αλλά και η γενικότερη περιποίηση των τάφων (το σπίτι του νεκρού πρέπει να είναι καθαρό).

Βλέπω όμως εδώ

http://tinyurl.com/6bn39wt

ότι τα κόλλυβα έχουν τις ρίζες τους στα παλαιοχριστιανικά χρόνια και σχετίζονται με τα περίδειπνα των Ελλήνων και άλλων λαών. Γνωρίζει κανείς περισσότερα;

quote:
LordThomas
Πολλές φορές όταν ξεχνάς ένα εκλιπών συγγενή μπορεί να εμφανιστεί στο όνειρό σου, βέβαια δεν είναι ο ίδιος αλλά πιθανόν τα ερεθίσματα που νιώθεις εκείνη τη στιγμή ο εγκέφαλος τα αντιλαμβάνεται οικεία και σου παρουσιάζει την εικόνα του συγγενή σου, και φαίνεται πεινασμένος. Αμέσως όταν κάνεις κόλλυβα δεν θα τον δεις για καιρό σε τέτοια κατάσταση ενώ αν δεν κάνεις τότε θα σου εμφανίζεται για καιρό σε κατάσταση πείνας.


Η προσωπική εμπειρία μου είναι τελείως διαφορετική. Δε θέλω να μπω σε λεπτομέρειες γιατί έχει σχέση με την απώλεια του αδερφού μου σε νεαρή ηλικία και το απερίγραπτο σοκ που την ακολούθησε. Είχα και έχω ονειρικές εμπειρίες μαζί του πολλά χρόνια μετά το θάνατό του, και πολύ πιο αραιά και με άλλους νεκρούς της οικογένειας, σε καμμιά περίπτωση όμως δεν είχα αυτό που περιγράφεις.

Νομίζω ότι όλα εξαρτώνται από τις προσωπικές προσδοκίες και πεποιθήσεις του καθενός γύρω από αυτά τα ζητήματα.

Edited by - Rankett on 08/07/2011 11:03:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

revolousion
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2011, 18:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχουμε πει μετα απο 40 ημερες απο τον θανατο του νεκρου εμφανιζετε στον υπνο σου ο ιδιος ο νεκρος!

[URL=http://s08.flagcounter.com/more/rGtr][/URL]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2011, 14:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
revolousion
εχουμε πει μετα απο 40 ημερες απο τον θανατο του νεκρου εμφανιζετε στον υπνο σου ο ιδιος ο νεκρος!


Μπορεί να το είπατε αλλά σε μένα ποτέ δεν συνέβη κάτι τέτοιο. Οι νεκροί της οικογένειας με επισκέπονται μέσω των ονείρων εντελώς τυχαία. Μερικοί μάλιστα από αυτούς δεν έχουν φανεί ποτέ σε όνειρο.

Πιστεύω ακράδαντα πως η σχέση μας με ένα πρόσωπο στη ζωή είναι αυτή που καθορίζει τις ονειρικές εμπειρίες όταν αυτό το πρόσωπο "φύγει". Μπορεί να μη δούμε ποτέ στο όνειρο ένα νεκρό συγγενή με τον οποίο δεν είχαμε πολλές σχέσεις εν ζωή, και από την άλλη να μη συνέλθουμε ποτέ μετά τη απώλεια ενός στενού ερωτικού συντρόφου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Johnararos
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2011, 06:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Παιδιά γιατί δεν μας λέτε πως να τα διώ3οθμε για να 3ερουμε τι μας γίνεται? κατανοητα ολα αυτα που λετε αλλα για εμας τουσ επιδο3ουσ πειτε μας τι να κανουμε?


LikarioΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Johnararos
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2011, 07:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι αρκετά σίγουρος ότι θα κάνω τώρα που θα πάω για ορειβασία στον όλυμπο. Θα ήθελα να είμαι προετοιμασμένος για τις συνεπειες. Πιστεύουμε επίσης με κάτι φίλουσ μου οτι θα καταφερουμε να καλέσουμε κάποιον από τους ολύμπιους.Αφού στο κάτω κάτω οι αρχαίοι κάτι παραπάνω θα ήξεραν από εμάς. Δεν έχω καταφέρει να διαβάσω όλες τις δημοσιεύσεις και ελπίζω να μην σας είναι κόπως να μου ξαναπείτε πως διόχνουμε τα πνεύματα? συγνόμη που διακόπτω και την συζήτηση που εχετε...

LikarioΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2011, 12:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε Παιδιά γιατί δεν μας λέτε πως να τα διώ3οθμε για να 3ερουμε τι μας γίνεται? κατανοητα ολα αυτα που λετε αλλα για εμας τουσ επιδο3ουσ πειτε μας τι να κανουμε?

Τι να κάνετε εσείς οι επίδο3οι;
Ε εσείς οι επιδο3οι ουιτζα-μπορντίστες για να διώξετε ένα πνεύμα αρκεί να κάνετε αυτό.
Με λίγες πρόβες θα το πετύχετε με ακρίβεια.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 15/07/2011 12:48:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2011, 12:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Johnararos, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις του Esoterica.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια.

Θα ήθελα να εφιστήσω την προσοχή όλων μας σε κάτι το οποίο έχει γραφτεί αρκετές φορές κατά το παρελθόν:

"Όπως έχει ξαναγραφτεί πολλές φορές, το παρόν θέμα όπως κι άλλα παρόμοιας υφής (σχετικά με επικλήσεις, ξόρκια κλπ) δεν προσφέρονται για την ανταλλαγή - ή αίτηση έστω για λήψη και παροχή - πληροφοριών για το πως να επιτευχθούν οι επικλήσεις κλπ αλλά για να δοθεί το έναυσμα ώστε να υπάρξει ενάς εποικοδομητικός διάλογος γύρω από αυτά τα φαινόμενα που θα μας επιτρέψει να προσεγγίσουμε το θέμα με φιλοσοφικό στοχασμό κι ερευνητική διάθεση.

Οπότε δεν είναι εφικτό το να παρατεθούν οι διαδικασίες για την επίκληση - εκδίωξη πνευμάτων κι ούτε γίνεται κάποιος να ζητάει να του τις στείλουν με προσωπικό μήνυμα..."

Ομολογώ πάντως πως πρώτη φορά ακούω ότι με το ποτηράκι μπορείς να καλέσεις τους Ολύμπιους Θεούς!




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2011, 12:50:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ομολογώ πάντως πως πρώτη φορά ακούω ότι με το ποτηράκι μπορείς να καλέσεις τους Ολύμπιους Θεούς!

Αααα δεν έχεις φαντασία φίλε D. Incubus! Και τον Chucky μπορείς να καλέσεις απ' τις ταινίες άμα θες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2011, 12:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να πω, να δω τι άλλο θα ακούσω!




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Johnararos
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2011, 01:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πιστεύω ότι ο κάθε χρήστης έχει το δικαίομα να πει ότι θέλει. Δεν το προσπαθήσαμε ... Εγώ όταν έγραψα ξεκαθάρισα ότι θέλω πληροφορίες για να διώξω το τυχόν πνεύμα και όχι για την διαδικασία αν και αυτό θα μπορούσε κάποιος να μου το πει αν ήθελε. Εν κατακλειδι διαφωνω μαζι σου...

LikarioΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UnnamedGift
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2011, 02:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ πιστεύω ότι ο κάθε χρήστης έχει το δικαίομα να πει ότι θέλει. Δεν το προσπαθήσαμε ... Εγώ όταν έγραψα ξεκαθάρισα ότι θέλω πληροφορίες για να διώξω το τυχόν πνεύμα και όχι για την διαδικασία αν και αυτό θα μπορούσε κάποιος να μου το πει αν ήθελε. Εν κατακλειδι διαφωνω μαζι σου...

Likario


Κανείς δεν διαφωνεί μαζί σου ως προς την ελευθερία λόγου που το συγκεκριμένο forum παρέχει στους χρήστες του, άλλωστε αυτό είναι και το επιθυμητό. Τώρα ως προς αυτήν σου την αναζήτηση, τι σε έχει ωθήσει προς την κατεύθυνση της αναζήτησης πνευμάτων? Τι κενά πέρα από την περιέργεια σου φιλοδοξείς να γεμίσεις και αν έχεις αναλογιστεί πως αυτό που κάνεις είναι πέρα από την αντιληψή σου, συνεπώς εγκυμονεί και κινδύνους? απλά τροφή για σκέψη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BloNZoR
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2011, 18:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γινεται το "ποτηρακι" να το κανει καποιοις μονος του?ή οπωσδηποτε θελει εναν αριθμο ατομων ?

Edited by - BloNZoR on 29/07/2011 18:49:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2011, 18:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είμαι αρκετά σίγουρος ότι θα κάνω τώρα που θα πάω για ορειβασία στον όλυμπο. Θα ήθελα να είμαι προετοιμασμένος για τις συνεπειες. Πιστεύουμε επίσης με κάτι φίλουσ μου οτι θα καταφερουμε να καλέσουμε κάποιον από τους ολύμπιους.Αφού στο κάτω κάτω οι αρχαίοι κάτι παραπάνω θα ήξεραν από εμάς. Δεν έχω καταφέρει να διαβάσω όλες τις δημοσιεύσεις και ελπίζω να μην σας είναι κόπως να μου ξαναπείτε πως διόχνουμε τα πνεύματα? συγνόμη που διακόπτω και την συζήτηση που εχετε...

Likario


Φίλε μου εγώ προσωπικά δεν βρίσκω τίποτα το παράδοξο στην επιθυμία σου να καλέσεις τα πνεύματα των αρχαίων θεών, ή και γιατί όχι και των αρχαίων φιλοσόφων.
Άν υπάρχει η δυνατότητα επικοινωνίας με τα πνεύματα, τότε γιατί να υφίσταται ο διαχωρισμός?

Το θέμα είναι.
Υπάρχει η δυνατότητα επικοινωνίας με τα πνεύματα, ή όλο αυτό το σκηνικό με το ποτηράκι, κεριά και ματζούνια, είναι μια στημένη απάτη, που μπορεί να μην γίνεται ΜΟΝΟ για να σπάσουμε πλάκα με κάποιους αφελείς?

Αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, βεβαίως μπορείς να καλέσεις και τον ίδιο τον Δία.
Γιατί όχι!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2011, 20:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου εγώ προσωπικά δεν βρίσκω τίποτα το παράδοξο στην επιθυμία σου να καλέσεις τα πνεύματα των αρχαίων θεών, ή και γιατί όχι και των αρχαίων φιλοσόφων.
Άν υπάρχει η δυνατότητα επικοινωνίας με τα πνεύματα, τότε γιατί να υφίσταται ο διαχωρισμός?

Το θέμα είναι.
Υπάρχει η δυνατότητα επικοινωνίας με τα πνεύματα, ή όλο αυτό το σκηνικό με το ποτηράκι, κεριά και ματζούνια, είναι μια στημένη απάτη, που μπορεί να μην γίνεται ΜΟΝΟ για να σπάσουμε πλάκα με κάποιους αφελείς?

Αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, βεβαίως μπορείς να καλέσεις και τον ίδιο τον Δία.
Γιατί όχι!!


Ομολογω οτι εσκασα στα γελια (με την καλη εννοια, δεν γελαω με σενα!)!! Φανταζεσαι να ανταποκριθει τελικα ο Διας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

violent king
Μέλος 1ης Βαθμίδας


90 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2011, 00:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οι μποντη μπιλντερ να καλεσουν τον ηρακλη για μυστικα για μπρατσα

Countess it is your night
You are haunted by your wild desires
Possessed by bestial lust
You are the goddess of the loveΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2011, 08:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και οι κυνηγοί UFO, τον Ηρακλή Πουαρώ να διαλευκάνει όλα τα ΑΤΙΑ
(Ανεξήγητες Τρομαχτικές Ιπτάμενες Αρλούμπες)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2011, 10:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ομολογω οτι εσκασα στα γελια (με την καλη εννοια, δεν γελαω με σενα!)!! Φανταζεσαι να ανταποκριθει τελικα ο Διας!

Φίλε Vitras, ο Δίας δε μπορεί να παρευρεθεί απ' ό,τι έμαθα.
Μπορεί όμως να παρευρεθεί ο Ήφαιστος στην θέση του, άντε κι ο Άρης που ευκαιρούν την θερινή περίοδο...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 43 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy