ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 XA
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 21:42:59  Εμφάνιση Προφίλ
Α)Αν μου άρεσε να ήμουν δούλος θα ψήφιζα κυβέρνηση που θα κατέλυε τη δημοκρατία με πόλεμο.
Β)Δεν θα ακούσω εσένα για το ποια έιναι ή όχι κυβέρνηση "τάγων" ούτε το τι θα ψηφίσω.
Γ)Και βέβαια προτιμώ να είμαι δούλος και ζωντανός αν θες να το δούμε και από αυτή τη σκοπιά.
Δ)Δεν θα πεθάνω επειδή στη μια ή στην άλλη χώρα αρέσει να παίζει παιχνίδια εξουσίας. Και επειδή οι ορμόνες μερικών βράζουν.
Ε)Δεν θα συμμετείχαπ οτέ σε ιμπεριαλιστικό πόλεμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 21:43:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Και βέβαια προτιμώ να είμαι δούλος και ζωντανός
ασχολίαστο
τι να πεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 21:44:48  Εμφάνιση Προφίλ

Edited by - Αίολος on 27/06/2012 22:13:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 21:48:23  Εμφάνιση Προφίλ
Άσε ρε Αίολε που θα βγάλουμε πρώτο κόμμα τη Χρυσή Αυγή επειδή εσύ περνάς την εφηβεία σου και οι άλλοι περνάνε κρίση πανικού.

Εσύ ως δουλεία ορίζεις αυτό πυο ζούμε. Ε αυτό πυο ζούμε σήμερα δε θα έχει καμία σχέση με τη δουλεία που θα ζήσουμε άμα μπούμε σε πόλεμο.
Είτε βγούμε νικητές είτε βγούμε ηττημένοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 21:52:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Άσε ρε Αίολε που θα βγάλουμε πρώτο κόμμα τη Χρυσή Αυγή επειδή εσύ περνάς την εφηβεία σου και οι άλλοι περνάνε κρίση πανικού.
Μετά από 2 ή 3 εκλογές θα είναι κυβέρνηση, είτε σου αρέσει είτε όχι.
Νομοτελειακά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 21:55:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μετά από 2 ή 3 εκλογές θα είναι κυβέρνηση, είτε σου αρέσει είτε όχι.
Νομοτελειακά.

Νομοτελειακά, όπου υπάρχει πτώχια, αργά ή γρήγορα έρχεται και ο πόλεμος.
Έτσι λειτουργούσε πάντα το σύστημα, έτσι λειτουργεί και τώρα. Δεν αμφέβαλα ως προς αυτό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 21:59:40  Εμφάνιση Προφίλ
simori

quote:
Έχω μπερδευτεί λιγάκι, κάπου διάβασα να λες πως δεν είσαι ούτε στέλεχος μα ούτε μέλος της Χ.Α.

Καλά διάβασες. Και ... πού μπερδεύτηκες ακριβώς;


doctor

quote:
Και βέβαια προτιμώ να είμαι δούλος και ζωντανός

(!!!)

Βρε το έχουμε καταλάβει αυτό. Απλά ... μη το λες δυνατά. Και, κυρίως, μην είσαι περήφανος γι'αυτό...

Πάντως, για ν' απαντήσω στο ερώτημά σου, αν κυβερνούσε η Χρυσή Αυγή, τα τουρκικά αεροπλάνα δεν θα πλησίαζαν στον εθνικό μας χώρο.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 22:13:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πάντως, για ν' απαντήσω στο ερώτημά σου, αν κυβερνούσε η Χρυσή Αυγή, τα τουρκικά αεροπλάνα δεν θα πλησίαζαν στον εθνικό μας χώρο.

macedon



Και... με ποιο λογικό επιχείρημα το στηρίζεις αυτό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2012, 22:15:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Βρε το έχουμε καταλάβει αυτό. Απλά ... μη το λες δυνατά. Και, κυρίως, μην είσαι περήφανος γι'αυτό...
Οπότε εσύ αυτή τη στιγμή θεωρείς οτι είσαι ένας δούλος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 02:46:59  Εμφάνιση Προφίλ
doctor

quote:
Και... με ποιο λογικό επιχείρημα το στηρίζεις αυτό;

Γιατί δεν ρωτάς τους Τούρκους που εξέφρασαν την έντονη ανησυχία τους για την είσοδο της ΧΑ στη Βουλή; Ίσως να μπορούν να σε διαφωτίσουν και να σου πούνε και τον λόγο που ανησύχησαν.

quote:
Οπότε εσύ αυτή τη στιγμή θεωρείς οτι είσαι ένας δούλος;

Να θεωρώ ότι είμαι δούλος επειδή εσύ προτιμάς να είσαι δούλος και ζωντανός; Τι είδους λογική είναι αυτή που σε δέρνει;

Εκείνα "τα ζώα" (κατά Λεβέντη) του 1821 λυπάμαι μόνο, που δεν προτίμησαν, τα κορόιδα, το "δούλος και ζωντανός" και υποστήριζαν το "καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή".


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 06:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Έχω μπερδευτεί λιγάκι, κάπου διάβασα να λες πως δεν είσαι ούτε στέλεχος μα ούτε μέλος της Χ.Α.
--------------------------------------------------------------------------------


Καλά διάβασες. Και ... πού μπερδεύτηκες ακριβώς;


θα μπορούσα να πω πως "σχεδόν" σε έχω δει να ισχυρίζεσαι και το αντίθετο, αλλά ίσως είναι η γλώσσα που χρησιμοποιείς που δημιουργεί διαφορετικές εντυπώσεις, δεν ξέρω αν το κάνεις εσκεμμένα ή αν συμβαίνει εξαιτίας κάποιας σχέσης σου με την Χ.Α. ή κάποιας ιδιότητας που επιβάλλει/επιτρέπει/ορίζει αυτή την σχέση ή και τα δύο.
Δεν με αφορά ούτε και είσαι υποχρεωμένος να εξηγείς ή να δικαιολογείς κάθε κουβέντα, απλά εξηγώ τον λόγο που έχει δημιουργηθεί αυτή η αίσθηση σε μένα.

quote:

Να θεωρώ ότι είμαι δούλος επειδή εσύ προτιμάς να είσαι δούλος και ζωντανός; Τι είδους λογική είναι αυτή που σε δέρνει;

Εκείνα "τα ζώα" (κατά Λεβέντη) του 1821 λυπάμαι μόνο, που δεν προτίμησαν, τα κορόιδα, το "δούλος και ζωντανός" και υποστήριζαν το "καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή".


Εκείνοι οι άνθρωποι που υποστήριξαν αυτό, ήταν ήδη σκλαβωμένοι 400 χρόνια. Αναρωτιέμαι αν αυτοί οι άνθρωποι παρά την σκλαβιά τους, αν δεν προσπαθούσαν με όποιο τρόπο να παραμείνουν ζωντανοί, για ποια Ελλάδα θα μιλούσαμε σήμερα!

Εν πάση περιπτώσει, όλοι είμαστε "δούλοι" και το λέω με όλη την σημασία της λέξης "ΔΟΥΛΟΣ", απλά μέχρι πρότεινως οι περισσότεροι ήσαν βολεμένοι δούλοι, τώρα όμως σφύγγει το λουρί και μαζί με αυτό και το ζωνάρι και όσο θα σφύγγουν αυτά τα δυο, τόσο θα βλέπουμε τον κόσμο να αφουγκράζεται πράγματα, ιδέες και σκέψεις. Σκέψεις που πιο πριν δεν δύναται όχι να αποδεχτεί αλλά ούτε καν για προβληματισμό. Αυτό είναι το καλό.
Το κακό είναι πως ο κόσμος διχάζεται και αυτό θα πρέπει να μας προβληματίζει εις τριπλούν και βάλε.
Το ερώτημα αν θα πρέπει να είσαι ζωντανός και δούλος ή αν θα πρέπει να δαιμονοποιείς την ίδια τη θέληση για ζωή, δεν θα πρέπει να υφίσταται. Το να είσαι ζωντανός και να έχει η ζωή σου ποιότητα είναι τα ζητούμενα. Γιατί να ασχολούμαστε με ημίμετρα?
Τα ημίμετρα είναι για τους πολιτικούς. Οι πολιτικοί προσπαθούν να αντισταθμίσουν τις όποιες αδυναμίες τους στο παιχνίδι που παίζουν, με σκοπό βέβαια πάντα να μεγαλώσουν όσο περισσότερο μπορούν τις τσέπες τους.
Ίσως όταν αρχίσουμε να δίνουμε μεγαλύτερη σημασία πως είμαστε σύνολο και όχι μόνον ο εαυτός μας, τότε να αλλάξουν πολλά. Μέχρι τότε όση βία και να έρθει στον κόσμο, πάντα στο τέλος θα έρχεται ένας "ημίμετρος" για να μας μιλάει για αυτά που ξέρει.. καλά!!!



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 08:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Φυσικά και φοβάμαι να πολεμήσω, χαζός είμαι; Αυτοί που δε φοβούνται είναι οι γέροι και οι νέοι που παίζουν πολλα βιντεοπαιχνίδια και νομίζουν οτι είναι περίπου το ίδιο.
Πόσω μάλλον να πολεμήσω για μια φασιστική κυβέρνηση που δεν ψήφισα κιόλας.

Λογικότατο για κάποιον που σέβεται την ζωή του,και επίσης λογικότατο για κάποιον που εκτός απο την ζωή του σέβεται την ζωή των άλλων αλλα και γενικότερα την ίδια την ζωή.Όπως έχει πεί και ο φίλος μας ο Albert Einstein: "It is my conviction that killing under the cloak of war is nothing but an act of murder."

Αίολος

quote:
Μετά από 2 ή 3 εκλογές θα είναι κυβέρνηση, είτε σου αρέσει είτε όχι.
Νομοτελειακά.

Όπως επίσης και νομοτελειακά μετα απο λίγο καιρό θα την ρίξουν.


Simori

quote:
Εν πάση περιπτώσει, όλοι είμαστε "δούλοι" και το λέω με όλη την σημασία της λέξης "ΔΟΥΛΟΣ", απλά μέχρι πρότεινως οι περισσότεροι ήσαν βολεμένοι δούλοι, τώρα όμως σφύγγει το λουρί και μαζί με αυτό και το ζωνάρι και όσο θα σφύγγουν αυτά τα δυο, τόσο θα βλέπουμε τον κόσμο να αφουγκράζεται πράγματα, ιδέες και σκέψεις. Σκέψεις που πιο πριν δεν δύναται όχι να αποδεχτεί αλλά ούτε καν για προβληματισμό. Αυτό είναι το καλό.
Το κακό είναι πως ο κόσμος διχάζεται και αυτό θα πρέπει να μας προβληματίζει εις τριπλούν και βάλε.
Το ερώτημα αν θα πρέπει να είσαι ζωντανός και δούλος ή αν θα πρέπει να δαιμονοποιείς την ίδια τη θέληση για ζωή, δεν θα πρέπει να υφίσταται. Το να είσαι ζωντανός και να έχει η ζωή σου ποιότητα είναι τα ζητούμενα. Γιατί να ασχολούμαστε με ημίμετρα?
Τα ημίμετρα είναι για τους πολιτικούς. Οι πολιτικοί προσπαθούν να αντισταθμίσουν τις όποιες αδυναμίες τους στο παιχνίδι που παίζουν, με σκοπό βέβαια πάντα να μεγαλώσουν όσο περισσότερο μπορούν τις τσέπες τους.
Ίσως όταν αρχίσουμε να δίνουμε μεγαλύτερη σημασία πως είμαστε σύνολο και όχι μόνον ο εαυτός μας, τότε να αλλάξουν πολλά. Μέχρι τότε όση βία και να έρθει στον κόσμο, πάντα στο τέλος θα έρχεται ένας "ημίμετρος" για να μας μιλάει για αυτά που ξέρει.. καλά!!!

Edited by - alex22 on 28/06/2012 08:52:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 10:33:59  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν νομίζω οτι χρειάζεται να προσθέσω τίποτα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 12:40:14  Εμφάνιση Προφίλ
Διάφορα σχόλια:

α.Έχει λιγότερο βαθμό επικινδυνότητας,η ψήφος ενός δεκάχρονου, απ' αυτήν ενός που δεν εξετάζει καν την περίπτωση να παλέψει με τον όποιο τρόπο, για να παραμείνει ελεύθερος, και προτιμάει να δηλώνει δούλος και ζωντανός. Φυσικά και είναι δικαίωμα του να νοιώθει έτσι,αλλά πιστεύω ότι μάλλον στην προκειμένη περίπτωση, του ξέφυγε στην προσπάθειά του να στηρίξει το επιχείρημά του.Στη θέση του φίλου θα το έπαιρνα πίσω.

Κι εγώ φοβάμαι τον πόλεμο,αλλά λιγότερο από την δουλεία και την στέρηση αξιοπρέπειας.

β.Καμμιά φορά αυτό που προσπαθείς να αποφύγεις με την μαζεμένη συμπεριφορά σου το προκαλείς άθελά σου,δείχνοντας αδύναμος.Έτσι λοιπόν αν ρίξουμε κανένα αεροπλάνο μπορεί να αποφύγουμε έναν πιθανό πόλεμο και όχι να τον προκαλέσουμε.Αυτό το επιχείρημα αποκτά μεγαλύτερη ισχύ όταν αντίπαλοί σου είναι θρασύδειλοι,όπως φαίνεται ότι εξελίσσονται οι Τούρκοι.

γ.Καλή η ατάκα του Einstein "It is my conviction that killing under the cloak of war is nothing but an act of murder.", αλλά να σημειώσω ότι ήταν φυσικός επιστήμων και όχι φιλόσοφος.
Προσωπικά αν κάποιος απειλεί την ελευθερία μου ,θα δοκιμάσω να τον μεταπείσω ειρηνικά, και αν δεν παίρνει από λόγια θα του εφαρμόσω μια act of murder ξεγυρισμένη,και να με συχωρέσει ο Einstein.

δ.Όσον αφορά τους χαρακτηρισμούς και τις ταμπέλες(φασίστας, κομμούνι,ψευτοκουλτουριάρης ,ναζιστόσκυλο κ.λ.π. εκφέρονται όταν αυτός που τις λέει στερεύει από επιχειρήματα.(αυτό δε σημαίνει ότι έχει απαραίτητα άδικο!).Στην όποια περίπτωση του συνιστώ κρύο ντους και αμέσως μετά μελέτη βιβλίων και βελτίωση της αντίληπτικής ικανότητας.Αλλιώς ας μην κουράζει τα μάτια των υπολοίπων γράφοντας μαλακίες.

Υ.Σ.1: με κάποιους από το forum χαίρομαι να διαβάζω τις απόψεις τους,ακόμα και αν διαφωνώ κάθετα.Με κάποιους άλλους απλά απορώ που ασχολούνται οι πρώτοι μαζί τους.Ίσως απλά να είμαι πολύ νέος στο forum και να μου διαφεύγει κάτι...

Υ.Σ.2:Τον φίλο Dr Jekyll Mr Hyde τον θεωρώ στην πρώτη κατηγορία,γι αυτό έκρινα τόσο αυστηρά το περί δουλείας,αν έχω παρεξηγήσει κάτι,του ζητώ προκαταβολικά συγνώμη.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 13:02:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
α.Έχει λιγότερο βαθμό επικινδυνότητας,η ψήφος ενός δεκάχρονου, απ' αυτήν ενός που δεν εξετάζει καν την περίπτωση να παλέψει με τον όποιο τρόπο, για να παραμείνει ελεύθερος, και προτιμάει να δηλώνει δούλος και ζωντανός. Φυσικά και είναι δικαίωμα του να νοιώθει έτσι,αλλά πιστεύω ότι μάλλον στην προκειμένη περίπτωση, του ξέφυγε στην προσπάθειά του να στηρίξει το επιχείρημά του.

Σωστά κατάλαβες. Όμως αυτή τη στιγμή δε ζούμε σε δουλεία. Ο Άιολος υπονοούσε οτι ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ είμαστε δούλοι. Οποτε του λέω ότι ΑΥΤΗ τη δουλεία (που ζούμε τώρα, την κοινωνία των καταναλωτών) δεν θα την ανταλλάξω με μια θέση στο φέρετρο.
quote:
Κι εγώ φοβάμαι τον πόλεμο,αλλά λιγότερο από την δουλεία και την στέρηση αξιοπρέπειας.
Το θέμα είναι να έχεις την δυνατότητα να είσαι ευτυχισμένος. Μπορείς να είσαι ευτυχισμένος σε ένα καθεστώς που σε εξεφτελίζει; Είτε είναι απο ξένες είτε παο ντόπιες δυνάμεις; Μάλλον όχι. Επομένως πρέπει να πολεμήσεις. Για αυτό και τώρα ο λαός κάνει πόλεμο ενάντια στα κόμματα. Αλλά άλλος αυτός ο πόλεμος, άλλο ο ιμπεριαλιστικός πόλεμος, και άλλο ο πόλεμος επειδή θέλαμε να το παίξουμε μάγκες.
quote:
β.Καμμιά φορά αυτό που προσπαθείς να αποφύγεις με την μαζεμένη συμπεριφορά σου το προκαλείς άθελά σου,δείχνοντας αδύναμος.Έτσι λοιπόν αν ρίξουμε κανένα αεροπλάνο μπορεί να αποφύγουμε έναν πιθανό πόλεμο και όχι να τον προκαλέσουμε.
Αυτό είναι πράγματι ένα επιχείρημα. Μπορεί να ευσταθεί, μπορεί και όχι, αλλά έχει λογική ισχύ.
quote:
Προσωπικά αν κάποιος απειλεί την ελευθερία μου ,θα δοκιμάσω να τον μεταπείσω ειρηνικά, και αν δεν παίρνει από λόγια θα του εφαρμόσω μια act of murder ξεγυρισμένη,και να με συχωρέσει ο Einstein.
Ο καθένας νομίζω αυτό θα το έκανε σε μια ακραία κατάσταση.
quote:
Υ.Σ.2:Τον φίλο Dr Jekyll Mr Hyde τον θεωρώ στην πρώτη κατηγορία,γι αυτό έκρινα τόσο αυστηρά το περί δουλείας,αν έχω παρεξηγήσει κάτι,του ζητώ προκαταβολικά συγνώμη.
Από αυτά που διάβασα, δεν είδα κάτι στο οποίο να διαφωνώ κατ' ουσίαν

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/06/2012 13:13:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 13:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Κι εγώ φοβάμαι τον πόλεμο,αλλά λιγότερο από την δουλεία και την στέρηση αξιοπρέπειας.

Όμως φίλε,πώς ξέρεις οτι ο πόλεμος θα σου βγεί σε καλό,πώς ξέρεις οτι θα φέρει την ειρήνη? Πώς ξέρεις οτι δεν θα φέρει κάτι χειρότερο(στανταρ γεγονός κατα την γνώμη μου.)Εδώ που τα λέμε,οι φασιστες θα τον κηρύξουν, λόγω της πολεμικής τους φύσης,όχι ο Σπάρτακος λόγω της ανάγκης και του ιδεώδες της ελευθερίας.

quote:
γ.Καλή η ατάκα του Einstein "It is my conviction that killing under the cloak of war is nothing but an act of murder.", αλλά να σημειώσω ότι ήταν φυσικός επιστήμων και όχι φιλόσοφος.

Δηλαδή πρέπει να είναι φιλόσοφος για να πεί κάτι εύστοχο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 13:24:40  Εμφάνιση Προφίλ
φίλε Dr,
Η μόνη ένσταση στο τελευταίο σου post,είναι ότι ο όποιος βαθμός της δουλείας που ζούμε είναι μάλλον δραματικά εξελισσόμενος, και ίσως πρέπει κάποια στιγμή να γίνουμε αυστηρότεροι με την αξιόλογηση του βαθμού της αξιοπρέπειας που απολαμβάνουμε(και που αποτελεί όρο για την δυνατότητα του να νοιώθουμε και ευτυχείς,κατά τη γνώμη μου).

Και εγώ προς το παρόν δεν έχω φτάσει να θεωρώ ότι πρέπει να διακινδυνεύσουμε μια θέση σε φέρετρο,προς το παρόν,αλλά φοβάμαι ότι όταν το διακύβευμα το δικαιολογήσει ποτέ το δίλημμα αυτό, κάποιοι ίσως κιοτέψουν...
Κατά τα άλλα η απάντηση σου με χαροποίησε ιδιαιτέρως.Είναι από αυτές τις φορές που λέγοντας συγνώμη αισθάνομαι ικανοποίηση.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 13:52:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

φίλε Dr,
Η μόνη ένσταση στο τελευταίο σου post,είναι ότι ο όποιος βαθμός της δουλείας που ζούμε είναι μάλλον δραματικά εξελισσόμενος, και ίσως πρέπει κάποια στιγμή να γίνουμε αυστηρότεροι με την αξιόλογηση του βαθμού της αξιοπρέπειας που απολαμβάνουμε(και που αποτελεί όρο για την δυνατότητα του να νοιώθουμε και ευτυχείς,κατά τη γνώμη μου).

Και εγώ προς το παρόν δεν έχω φτάσει να θεωρώ ότι πρέπει να διακινδυνεύσουμε μια θέση σε φέρετρο,προς το παρόν,αλλά φοβάμαι ότι όταν το διακύβευμα το δικαιολογήσει ποτέ το δίλημμα αυτό, κάποιοι ίσως κιοτέψουν...
Κατά τα άλλα η απάντηση σου με χαροποίησε ιδιαιτέρως.Είναι από αυτές τις φορές που λέγοντας συγνώμη αισθάνομαι ικανοποίηση.



Συμφωνώ με όλα οσα λες.
Κάτι σημαντικό όμως.
Εμείς αυτή τη στιγμή χάνουμε ελευθερίες.. και επειδή χάνουμε αυτές τις ελευθερίες, είμαστε διατεθημένοι ακόμα και να μπούμε σε πόλεμο. Όμως, ποιος μας τις έδωσε αυτές τις ελευθερίες εξ αρχής;
Να το πούμε κάπως αλλιώς...
Μέχρι πριν 3-4 χρόνια, είχες την ελευθερία να πας σε ένα μπαρ, και να χαλάσεις 9 ευρώ σε ένα ποτό. Είχες την ελευθερία να πληρώνεις κάθε μέρα 3-4 ευρώ για να πάρεις τσιγάρα. Είχες την ελευθερία να πληρώνεις 1-2 ευρώ την μέρα, για να έχεις κοκα κολα, σπράιτ, κοκ στο τραπέζι σου. Είχες τη δυνατότητα να χαλάς 2-3 ευρώ να αγοράσεις μπισκότα (π.χ. "oreo") που εισάγονται απο τις ΗΠΑ. Είχες την ελευθερία να δουλεύεις οκτάωρο ή δωδεκάωρο σε κάποια βαρετή δουλειά γραφείου και να παίρνεις έναν κανονικό μισθό, για να αγοράζεις με αυτόν κοκα-κόλα, oreo, ποτά, τσιγάρα, φροντιστήριο για τα παιδιά, φροντιστήριο για ξένες γλώσσες, γυμναστήριο για τα παιδιά κοκ.
Και σε ρωτάω:
Τώρα που δεν θα έχεις όλα τα παραπάνω, είναι αυτό για σένα αναγκαία και ικανή συνθήκη για να πας σε πόλεμο; Δηλαδή, δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτά; Ρωτάω γιατί όλα αυτά υπάρχουν τα τελευταία 50-100 χρόνια. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι εδώ και χιλιάδες, δεκάδες χιλιάδες χρόνια, ζούσες χωρίς αυτά.
Ερώτημα: Τώρα, είσαι διατεθημένος να μπεις στο φέρετρο για όλα αυτά;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/06/2012 13:55:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 13:55:17  Εμφάνιση Προφίλ
Alex 22,
Άν είχε πεί "It is my conviction that killing under the cloak of war is in many cases, an act of murder."
θα ήταν απλά μια σωστή παρατήρηση,αυτονόητη κατά τη γνώμη μου,αλλά εν πάσει περιπτώσει σωστή.

Αντίθετα,αυτό που δήλωσε,κατ' εμέ,είναι μια μαλακία που προάγει ύπουλα το δίκαιο του κάθε ισχυρού και δημιουργεί ηλίθιες ενοχές σε όποιον προσπαθεί να αντισταθεί,οδηγώντας κατ' επέκταση τους αδυνάτους σε αναγκαστική υποταγή.

Πόλεμος έχει γίνει για πολλές αιτίες στο ρου της ιστορίας.

Μακάρι οι άνθρωποι να μην επιβουλεύονταν ο ένας το "οξυγόνο" του άλλου,και να μην γινόταν ποτέ ξανά πόλεμος.

Μέχρι τότε δυστυχώς θα γίνεται,και θα υπάρχουν πάντα πλευρές.

Φρόντισε να είσαι αρκετά ώριμος για να διαλέγεις-αν ω μη γένοιτο,χρειαστεί- σε ποια πλευρά θα είσαι.

Και μη γελιέσαι,ουδέτερη πλευρά όταν το κακό είναι στην πόρτα σου, δεν υπάρχει.
Αν κάνεις τη μαλακία να γυρίσεις και το άλλο μάγουλο όταν κάποιος σε χτυπήσει,μετά μάλλον θα σου σκίσει και τον ... και τότε μάλλον θα εκνευριστείς και μπορεί και να τον σκοτώσεις.Άρχισε να σκέφτεσαι την ιδέα ότι αν του ρίξεις κα συ μια φάπα, μπορεί να τη γλυτώσετε και οι δυο ζωντανοί(εμένα μου φαίνεται απείρως πιο χριστιανικό).

ΥΣ: σου απάντησα καλοπροαίρετα,και με καλή διάθεση, μη βάζεις όμως ταμπέλες(βλ.φασίστες) γιατί θα αναγκαστώ να σε παραπέμψω στο - δ.-του post μου στις 12:40:14)


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 14:12:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εμείς αυτή τη στιγμή χάνουμε ελευθερίες.. και επειδή χάνουμε αυτές τις ελευθερίες, είμαστε διατεθημένοι ακόμα και να μπούμε σε πόλεμο. Όμως, ποιος μας τις έδωσε αυτές τις ελευθερίες εξ αρχής;
Να το πούμε κάπως αλλιώς...
Μέχρι πριν 3-4 χρόνια, είχες την ελευθερία να πας σε ένα μπαρ, και να χαλάσεις 9 ευρώ σε ένα ποτό. Είχες την ελευθερία να πληρώνεις κάθε μέρα 3-4 ευρώ για να πάρεις τσιγάρα. Είχες την ελευθερία να πληρώνεις 1-2 ευρώ την μέρα, για να έχεις κοκα κολα, σπράιτ, κοκ στο τραπέζι σου. Είχες τη δυνατότητα να χαλάς 2-3 ευρώ να αγοράσεις μπισκότα (π.χ. "oreo") που εισάγονται απο τις ΗΠΑ. Είχες την ελευθερία να δουλεύεις οκτάωρο ή δωδεκάωρο σε κάποια βαρετή δουλειά γραφείου και να παίρνεις έναν κανονικό μισθό, για να αγοράζεις με αυτόν κοκα-κόλα, oreo, ποτά, τσιγάρα, φροντιστήριο για τα παιδιά, φροντιστήριο για ξένες γλώσσες, γυμναστήριο για τα παιδιά κοκ.
Και σε ρωτάω:
Τώρα που δεν θα έχεις όλα τα παραπάνω, είναι αυτό για σένα αναγκαία και ικανή συνθήκη για να πας σε πόλεμο; Δηλαδή, δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτά; Ρωτάω γιατί όλα αυτά υπάρχουν τα τελευταία 50-100 χρόνια. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι εδώ και χιλιάδες, δεκάδες χιλιάδε χρόνια, ζούσες χωρίς αυτά.
Ερώτημα: Τώρα, είσαι διατεθημένος να μπεις στο φέρετρο για όλα αυτά;

Τώρα φίλε μας αδικείς και τους δυο.(εννοώ εμένα και εσένα)

Όλα αυτά που είπες δεν είναι χάσιμο ελευθεριών,είναι απλά μείωση βιοτικού επιπέδου,και νομίζω ότι με υποτιμάς λέγοντάς μου ότι θα ρίσκαρα γι'αυτό.(εδώ περιμένω εγώ μια διευκρίνηση από σένα).

Ίσα ίσα που πιστεύω ότι από μόνοι μας ως λαός πρέπει να μαζευτούμε οικονομικά γιατί το χρωστάμε στα παιδιά μας.

Όμως αυτούς που θέλουν να ξεπληρώσουμε τα "δανεικά"(ακόμα και στην περίπτωση που ήταν όλα δικαίως μετρημένα,που δεν είναι),με μείωση εθνικής κυριαρχίας και σκύψιμο του κεφαλιού,απαντώ όχι-ίσως γιατί αν έκανα αλλιώς δεν θα ένοιωθα ευτυχισμένος,για να σου θυμίσω τη δική σου ρήση.

Ακόμα κι σε αυτήν την περίπτωση θεωρώ ότι το να σηκώσεις κεφάλι έστω και αργά είναι κίνηση που μάλλον αποτρέπει τον πόλεμο(δες σε παραπάνω post το συλλογισμό μου επ'αυτού).Αλλά ακόμα και αν δεν συμβεί αυτό,τότε θεωρώ ότι ούτως ή άλλως δεν ήταν αποφευκταίο.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 16:40:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

macedon

quote:
Τεσπα. Συνεχίζεις ΑΚΟΜΑ και σήμερα να παίζεις ΚΡΥΦΤΟΥΛΙ με τις απόψεις σου.

Οι απόψεις μου είναι συγκεκριμένες. Το ότι δεν τις καταλαβαίνεις, είναι αλλουνού πρόβλημα.


Όταν προσπαθείς με σαχλαμαρίτσες, ευφυολογήματα και αστήρικτες φασιστικές προσωπικές επιθέσεις προς τους συνομιλητές σου είσαι πολύ...γλυκούλης!

Πες μας ΞΕΚΑΘΑΡΑ macedon για ποιο λόγο η ομάδα Δάκογλου και οι "Κινηματίες" προσχώρησαν στην Εθνική Παράταξη?

Σε ερωτώ επί δύο εβδομάδες τώρα και δεν απαντάς.

Αν όντως έχεις απαντήσει κάνε μου ένα quote από την απάντησή σου που ήδη έχεις δώσει φασιστάκο...

quote:

quote:
Μέχρι τότε ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ blog του ΕΝΕΚ

Δεν το κατάλαβες, στο ξαναλέω: Δεν υπάρχει επίσημο blog του ΕΝΕΚ, όπως δεν υπάρχει και ΕΝΕΚ.

Πρόκειται για blog που άνοιξε μια παλιά συναγωνίστρια για δικούς της λόγους,

Άλλωστε, όποιος το επισκεφτεί, θα δει ότι υπάρχουν 2 αναρτήσεις στην πρώτη σελίδα. Μία του Δεκεμβρίου του 2009 και μία του Μαΐου του 2012.

Τώρα, αν θες να το λες επίσημο blog (ένα blog δηλαδή που εκφράζει τις θέσεις κάποιου που δεν υπάρχει και που δεν έχει θέσεις) ... τι να πω ...πέστο όπως θέλεις.


Είσαι πολύ...γλυκούλης όντως!
Πάρτο άλλη μια για να ισιώσεις.

quote:

quote:
Ότι μου έχεις πει στα έχει διαψεύσει είτε ο Δάκογλου είτε η "συναγωνίστρια" είτε η πραγματικότητα.

Ο καθένας μπορεί να ισχυρίζεται ό,τι θέλει. Η διαφορά μας είναι ότι εγώ ξέρω τι ειπώθηκε, ενώ εσύ πιστεύεις τι ειπώθηκε.


ΞΕΡΑΔΙΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑΖΙΣΤΑΚΟ...

quote:

quote:
Έφερα μια δήλωση του ίδιου του Δάκογλου κατατεθειμένη σε συνέντευξη στον Ελεύθερο Κόσμο (ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ Α1) όπου αναφέρει ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ότι πολλά στελέχη του ΕΝΕΚ προσχώρησαν στο ΛΑ.Ο.Σ και εκεί μένω.

Μήπως θέλεις και τις διευθύνσεις και τα τηλέφωνά τους???


Όχι, μόνο μερικά ονόματα. Έστω, ένα όνομα από τα "στελέχη".


Να ρωτήσεις τον ίδιο το Δάκογλου. Αν λέει ψέμματα ο Δάκογλου ρουφιάνεψέ τον στους Χρυσαυγίτες και ξέρουν αυτοί τι θα τον κάνουν...

quote:

quote:
Αλήθεια, εσύ έχεις ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΑΙ Ή ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΡΑΓΙΚΑ ΜΟΝΟΣ...

Γνωρίζω απλά την πραγματικότητα. Γιατί δεν ζητάς απ' το ΛΑΟΣ να σου πούνε ποιά στελέχη του ΕΝΕΚ βρέθηκαν εκεί;


Σου επαναλαμβάνω ότι έχω τη μαρτυρία του ίδιου του Δάκογλου και δεν χρειάζομαι κάνεναν άλλον επί του θέματος.

Εσύ κοίτα να "ξαναμάθεις" τη πραγματικόπτητα αλλιώς σε βλέπω να κόβεσαι για Σεπτέμβριο φασιστάκο...


quote:

quote:
Κάποια άλλη πηγή (site, κείμενο, συνέντευξη) πλην της ΑΥΣΤΗΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΟΥ ΜΑΡΤΥΡΙΑΣ όπου ισχυρίζεται το παραπάνω?

Πάρε τον Σχοινά τηλέφωνο στο 210 3634932 και πες του ότι κάνεις μια ιστορική έρευνα και θέλεις να μάθεις ποια στελέχη πήγαν στο ΛΑΟΣ, όπως λέει ο Πολύδωρος. Μετά φέρτα εδώ να τα δούμε (Τα ονόματα, όχι τα στελέχη).


Εγώ τα μόνα τηλέφωνα που περιμένω ΑΚΟΜΗ από εσένα είναι αυτά από τα πολλά βιβλιοπωλεία που έχουν το βιβλίο του Jahuda "Hebrew is Greek" ναζιστάκο.

Για τα υπόλοιπα έχω τη μαρτυρία του ίδιου του Δάκογλου κατατεθειμένη ΔΗΜΟΣΙΑ στο forum.
Εσύ να πάρεις τηλέφωνο το Σχοινά διότι εσύ είσαι εκτεθειμένος...

quote:

quote:
Αν αυτό δεν είναι το έσχατο σημείο ξεφτίλας που μπορεί να φτάσει ένας συνομιλητής τότε σίγουρα χρήζει άμεσης Ψυχιατρικής βοήθειας από τους κορυφαίους επιστήμονες του χώρου σε Παγκόσμιο επίπεδο...

Το ξέρω και στο έχουν πει κι άλλοι αλλά εσύ νομίζεις ότι είσαι καλά...


Στη σαχλαμαρίτσα στο είπα ότι είσαι αστέρι φασιστάκο...

Πάντως στέρεψες από αυθεντικές ιδέες και κρύβεσαι πίσω από τις δικές μου προς το άτομό σου???

Ξεφτίλα...

quote:

quote:
Το'πιασες Ναζιστάκο?

Συγνώμη, δεν πρόσεχα... Τώρα έκλασες ή μίλησες; (μερικές φορές σε σένα, δύσκολα τα ξεχωρίζω).


Γιατί, πότε άνοιξα μαζί σου κουβέντα και δεν το κατάλαβα???

Για κουβέντα χρειάζονται δύο και εσύ δεν το'χεις ναζιστάκο...

Μόνο κλανίδια εκ μέρους μου και αυτά πολύ σου πέφτουν αφού ούτε αυτά δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις Χρυσαγίτη...

quote:

Η Χρυσή Αυγή δεν μίλησε για εθνικοποίηση των τραπεζών (Για να αποδείξεις την χαζομάρα σου, φέρνεις και "αποδείξεις" για να μας δείξεις ότι δεν ξέρεις ούτε τι διαβάζεις τελικά.) Μίλησε για "Εθνικοποίηση των τραπεζών που ενισχύθηκαν με κεφάλαια του ελληνικού δημοσίου.

Με άλλα λόγια, μίλησε για συγκεκριμένες τράπεζες που λειτουργούν με δημόσιο χρήμα.


ΤΕΛΕΙΑ.
Πες μας λοιπόν ΠΟΙΑ ή ΠΟΙΕΣ είναι αυτές οι τράπεζες που ενισχύθηκαν με κεφάλαια του ελληνικού δημοσίου.

Βέβαια ότι το ελληνικό δημόσιο ΔΑΝΕΙΖΟΝΤΑΝ και ΔΑΝΕΙΖΕΤΑΙ για να βρει κεφάλαια ας το θεωρήσουμε μια ΑΣΗΜΑΝΤΗ λεπτομέρεια.

Εσύ έχεις το θλιβερό καθήκον να μας ανακοινώσεις τι θα συμβεί σ'εκείνη ή σ'εκείνες τις τράπεζες (και άρα και στους μετόχους ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΘΕΤΕΣ της) την επομένη της εθνικοποίησής της/τους...

quote:

Όταν σε μία τράπεζα, σαν ιδιωτικός οργανισμός, δεν συμμετέχει το δημόσιο στα κέρδη, γιατί θα πρέπει να συμμετέχει στις ζημίες σαν συνέταιρος;

Ας συστήσει το ελληνικό δημόσιο μια ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ να του δώσουνε ΟΛΟΙ (Τράπεζες, Ασφαλιστικά ταμεία, ιδιώτες) ΤΑ ΚΟΥΡΕΜΕΝΑ ΟΜΟΛΟΓΑ να τα εγγράψει σ'αυτήν και τότε ας μη συμμετάσχει το ελληνικό δημόσιο στη ζημία καμμίας ιδιωτικής τράπεζας...

Κατάλαβες (ρητορικό αυτό) φασιστάκο ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ θα συμμετάσχει το ελληνικό δημόσιο (δηλ εσύ, εγώ, ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ κλπ) στις ζημίες των ιδιωτικών τραπεζών???

quote:

Εφ' όσον το δημόσιο έδωσε χρήμα του ελληνικού λαού στην τράπεζα, αυτή είναι του ελληνικού λαού.

Δεν μου λες αν ξέρεις, το δημόσιο το έδωσε αυτό το χρήμα σε ρευστό, σε επιταγές ή σε κλανιές που σου αρέσουνε ναζιστάκο???

Λες γι'αυτό πλέον το Δημόσιο να μην έχει να πληρώσει φάρμακα, μισθούς συντάξεις κτλ...

Είναι και αυτό μια άποψη, Χρυσαυγίτικη μεν αλλά από το macedon δεν περιμέναμε και τίποτα καλύτερο...

quote:

Ξέρω ότι στα αφεντικά σου δεν αρέσει, αλλά δεν μας πολυενδιαφέρει

Εγώ λέω μιας που θα αρχίσετε τις εθνικοποιήσεις, εθνικοποιήστε με το έτσι θέλω ρε αδερφέ, και τις υπόλποιπες τράπεζες όπου το δημόσιο δεν έβαλε χρήμα. Έτσι για να βγάλει και το Δημόσιο το κάτι τις του...

Και άσε τα αφεντικά μου να σκάσουν από το κακό τους που οι Έλληνες θα χάσουν σε ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΟΝΤΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΖΩΝΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ

Βέβαια από Μιχαλολιάκο, Κασιδιάρη, Καιάδα και macedon ως ψηφοφορο/προπαγανδιστο/κρυφοστέλεχος δεν μπορώ να πω ότι περιμένα και κάτι καλύτερο...

quote:

(Θα μπορούσες στην πρόταση, αντί να απομονώσεις 3 λέξεις, να απομόνωνες μόνον μία, π.χ. το "έχουν". Θα ήταν ακόμη πιο δύσκολο να καταλάβουμε τι λες...)

Η απομόνωση που έχεις στο φασιστικό σου μυαλουδάκι να σε απασχολεί περισσότερο και όχι των λέξεων...

quote:

quote:
Η πραγματικότητα είναι ότι η δική σου ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΑΓΝΟΙΑ για θέματα που συζητάς κάνει ακόμα και εμένα τον "ταπεινό και πτωχό τω πνεύματι" Χριστιανό να φαίνομαι παντογνώστης...

Απλά ηλίθιος φαίνεσαι, αλλά μην το κάνεις θέμα. Το γνωρίζουν όλοι άλλωστε, οπότε δεν έχεις λόγο να κρύβεσαι.


Καλά, εσύ παντογνώστη με ανέβαζες και ξερόλα με κατέβαζες.
Τώρα επιστρέψαμε στο ξαφνικά στο ηλίθιος.

Κοίτα, επειδή έχεις τόοοοοσο μεγάλο ρεπερτόριο προσωπικών επιθέσεων προς τους συνομιλητές που σε έχουν ξε...ξεσκεπάσει στην κυριολεξία και μάλιστα με ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ (http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11423) δεν είναι πρέπον να μας το επιδεικνύεις τόσο άκομσα...

quote:

quote:
Θα σου μείνει κανένα κουσούρι με την αγαπημένη σου στάση που έχεις υιοθετήσει στο esoterica...

Ε, τώρα... Δεν πιστεύω να έχεις την απαίτηση να ασχολείται κάποιος σοβαρά μαζί σου;


Εσύ και να θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά δεν μπορείς όπως το έχεις ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ THREADS ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕΣ ΚΛΑΨΟΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΓΙΑ TROLLING ΝΑΖΙΣΤΑΚΟ!

quote:

ΥΓ. Την Παρασκευή έχω ομιλία στη ΧΑ στη Θεσσαλονίκη. Έλα να με ρωτήσεις ό,τι θέλεις, δημόσια, μπροστά σε όλους, και να σου δείξω και μερικά από τα "στελέχη" του ΕΝΕΚ, αν βέβαια σου επιτρέψουν τα αφεντικά σου να ξεμυτίσεις από την τρύπα της ανωνυμίας στην οποία βρίσκεσαι...

Πες το Χρυσόστομε εεεε, sorry, Χρυσαυγίτη ήθελα να πω, και μ'έπρηξες τόσες εβδομάδες!!!!!

Εσύ κοίτα να ρουφιανέψεις το Δάκογλου σ'αυτούς και άστο επάνω τους μετά...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 16:52:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Έχω μπερδευτεί λιγάκι, κάπου διάβασα να λες πως δεν είσαι ούτε στέλεχος μα ούτε μέλος της Χ.Α.
--------------------------------------------------------------------------------


Καλά διάβασες. Και ... πού μπερδεύτηκες ακριβώς;


θα μπορούσα να πω πως "σχεδόν" σε έχω δει να ισχυρίζεσαι και το αντίθετο, αλλά ίσως είναι η γλώσσα που χρησιμοποιείς που δημιουργεί διαφορετικές εντυπώσεις, δεν ξέρω αν το κάνεις εσκεμμένα ή αν συμβαίνει εξαιτίας κάποιας σχέσης σου με την Χ.Α. ή κάποιας ιδιότητας που επιβάλλει/επιτρέπει/ορίζει αυτή την σχέση ή και τα δύο.
Δεν με αφορά ούτε και είσαι υποχρεωμένος να εξηγείς ή να δικαιολογείς κάθε κουβέντα, απλά εξηγώ τον λόγο που έχει δημιουργηθεί αυτή η αίσθηση σε μένα.


Την ίδια "αίσθηση" είχα και εγώ Simori.
Οπότε δύο τινά συμβαίνουν.

Είτε είμαστε ΒΛΑΚΕΣ όσοι είχαμε την ίδια "αίσθηση" είτε ο macedon λέει ΨΕΜΜΑΤΑ.

Σύμφωνα με τη Δ.Ο ο macedon δεν λέει ΠΟΤΕ ΨΕΜΜΑΤΑ άρα τουλάχιστον εγώ είμαι βλάκας...

Για εσένα δεν ξέρω και θα πρέπει να το ψάξεις κατά μόνας...

Υ.Γ Και να δεις ότι ο macedon και η παρέα του μου το έλεγαν συνέχεια ότι είμαι βλάκας/ηλίθιος/ανόητος κτλ κτλ και δεν το πίστευα...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 17:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Alex 22,
Άν είχε πεί "It is my conviction that killing under the cloak of war is in many cases, an act of murder."
θα ήταν απλά μια σωστή παρατήρηση,αυτονόητη κατά τη γνώμη μου,αλλά εν πάσει περιπτώσει σωστή.

Εντάξει,προφανώς θεωρούσε τον πόλεμο ώς ένα γενικό κακό για την ανθρωπότητα.

quote:
Αντίθετα,αυτό που δήλωσε,κατ' εμέ,είναι μια μαλακία που προάγει ύπουλα το δίκαιο του κάθε ισχυρού και δημιουργεί ηλίθιες ενοχές σε όποιον προσπαθεί να αντισταθεί,οδηγώντας κατ' επέκταση τους αδυνάτους σε αναγκαστική υποταγή.

Κάτι μου λέει οτι ο Αλβερτος δεν είχε αυτό κατα νού.Οκ,απόψεις είναι αυτές.

quote:
Πόλεμος έχει γίνει για πολλές αιτίες στο ρου της ιστορίας.

Μακάρι οι άνθρωποι να μην επιβουλεύονταν ο ένας το "οξυγόνο" του άλλου,και να μην γινόταν ποτέ ξανά πόλεμος.

Μέχρι τότε δυστυχώς θα γίνεται,και θα υπάρχουν πάντα πλευρές.

Φρόντισε να είσαι αρκετά ώριμος για να διαλέγεις-αν ω μη γένοιτο,χρειαστεί- σε ποια πλευρά θα είσαι.


Η πλευρά που θα είμαι,θα είναι πάντα εκείνη που υποστηρίζει το δίκαιο και όχι εκείνη που υποστηρίζει το αποκλειστικό συμφέρον μου.

quote:
Και μη γελιέσαι,ουδέτερη πλευρά όταν το κακό είναι στην πόρτα σου, δεν υπάρχει.
Αν κάνεις τη μαλακία να γυρίσεις και το άλλο μάγουλο όταν κάποιος σε χτυπήσει,μετά μάλλον θα σου σκίσει και τον ... και τότε μάλλον θα εκνευριστείς και μπορεί και να τον σκοτώσεις.Άρχισε να σκέφτεσαι την ιδέα ότι αν του ρίξεις κα συ μια φάπα, μπορεί να τη γλυτώσετε και οι δυο ζωντανοί(εμένα μου φαίνεται απείρως πιο χριστιανικό).

Θα προτιμούσα να μην έφτανα κάν σε αυτό το σημείο.Υπάρχει και αυτή η επιλογή ξέρεις,και εξαρτάται απο τις σκεψεις και τα συναισθήματα που εκπέμπεις καθημερινά.

quote:
ΥΣ: σου απάντησα καλοπροαίρετα,και με καλή διάθεση, μη βάζεις όμως ταμπέλες(βλ.φασίστες) γιατί θα αναγκαστώ να σε παραπέμψω στο - δ.-του post μου στις 12:40:14)

Δεν είχα σκοπό να προσβάλω κανέναν


Δυστυχώς ώς ανθρωπότητα,πάντα κοιτούσαμε τα αποτελέσματα και όχι τις αιτίες που τα προκάλεσαν.


Κανένας δεν μπορεί να πειράξει κανέναν αν δεν υπάρχει πρόθεση και απο τις δύο πλευρές.Αν κάποιος σε μισεί και θέλει να σου κάνει κακό,δεν μπορεί να το κάνει αν εσύ ΔΕΝ ανταποδίδεις το μίσος του.Και εδώ που τα λέμε,δεν μπορεί κάποιος να σε μισήσει και να θέλει το κακό σου,αν εσύ δεν το έχεις μέσα σου το συγκεκριμμένο πρόγραμμα.Χιλιοειπωμένο μέν,σταθερά αληθές δε,έλκεις αυτό που είσαι.Ισχύει για τον καθένα ξεχωριστά αλλα και συλλογικά.Αν αγαπάς την ειρήνη και την ελευθερία(πάνε μαζί αυτά τα δύο) αυτά θα έλκεις.Αν σου αρέσει ο πόλεμος και η σκλαβιά(πάνε είσης μαζί αυτά τα δύο) τότε παρομοίως αυτά θα έλκεις.

Ως λαός που είμαστε,συλλογικά δεν είμαστε ελεύθεροι και αυτό είναι γιατί κάπου μέσα μας υπάρχει μια σκοτεινή πλευρά που πάντα το ήθελε αυτό.

Αποψή μου.

Edited by - alex22 on 28/06/2012 17:03:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2012, 22:45:57  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT

quote:
Πες μας ΞΕΚΑΘΑΡΑ macedon για ποιο λόγο η ομάδα Δάκογλου και οι "Κινηματίες" προσχώρησαν στην Εθνική Παράταξη?

Για το θέμα "Δάκογλου" σου απάντησα πολλές φορές. Δεν ενδιαφέρει άλλωστε κανέναν οπότε η συζήτηση πάνω σ'αυτό θεωρείται περατωθείσα. Για περισσότερες λεπτομέρειες απευθύνσου στον ίδιο και λύσε όλες σου τις απορίες.

quote:
Πες μας λοιπόν ΠΟΙΑ ή ΠΟΙΕΣ είναι αυτές οι τράπεζες που ενισχύθηκαν με κεφάλαια του ελληνικού δημοσίου.

Όταν η ΧΑ θα γίνει κυβέρνηση για να εφαρμόσει αυτά που λέει, τότε θα γνωρίζουμε και ποιές θα είναι οι τράπεζες αυτές.

quote:
Δεν μου λες αν ξέρεις, το δημόσιο το έδωσε αυτό το χρήμα σε ρευστό, σε επιταγές ή σε κλανιές που σου αρέσουνε ναζιστάκο???

Ρευστότατο. Το οποίο κόπηκε από τις συντάξεις, μισθούς, παιδεία, υγεία, καθώς ήταν δανεικό και πρέπει να πληρωθεί.

quote:
Λες γι'αυτό πλέον το Δημόσιο να μην έχει να πληρώσει φάρμακα, μισθούς συντάξεις κτλ...

Το Δημόσιο δεν έχει να πληρώσει όλα αυτά, γιατί επί χρόνια λεηλατούσε τα αποθεματικά των ταμείων για να κάνουν τα κόμματα πελατειακή πολιτική, δανειζόμενο άτοκα ή μικρό επιτόκιο και πληρώνοντας με ομόλογα, τα οποία σήμερα δεν αξίζουν ούτε το χαρτί όπου είναι τυπωμένα.

Αντί τα αποθεματικά των ταμείων να επενδύονται ώστε οι εισφορές του κάθε ασφαλισμένου να επιστρέφουν σ' αυτόν όταν τα χρειαστεί, γινόταν ρουσφετολογικές θέσεις, πλαστικά σημαιάκια, λεωφορεία μετακίνησης χειροκροτητών, μίζες, καταθέσεις στο εξωτερικό... Έτσι, αντί ο ασφαλισμένος να παίρνει σαν σύνταξη αυτά που κατέθετε 35 χρόνια, παίρνει από τις εισφορές αυτών που πληρώνουν σήμερα (μια και οι δικές του εισφορές λεηλατήθηκαν) και οι σημερινοί ασφαλισμένοι θα βασιστούν στις εισφορές των επόμενων εργαζομένων, προκειμένου να πάρουν σύνταξη.

Το χειρότερο δεν είναι αυτό. Το χειρότερο είναι πως άτομα σαν και σένα επικροτούν τέτοιες πρακτικές.

quote:
Και άσε τα αφεντικά μου να σκάσουν από το κακό τους που οι Έλληνες θα χάσουν σε ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΟΝΤΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΖΩΝΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ

Η θέση είναι σαφής. Αν δεν την καταλαβαίνεις, είναι δικό σου πρόβλημα.

quote:
Καλά, εσύ παντογνώστη με ανέβαζες και ξερόλα με κατέβαζες.
Τώρα επιστρέψαμε στο ξαφνικά στο ηλίθιος.

Και ποιος σου είπε ότι αυτοί οι χαρακτηρισμοί είναι ασύμβατοι μεταξύ τους; Όχι μόνον δεν είναι αλλά ο δεύτερος είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη για να υπάρχει ο πρώτος.

quote:
Είτε είμαστε ΒΛΑΚΕΣ όσοι είχαμε την ίδια "αίσθηση" είτε ο macedon λέει ΨΕΜΜΑΤΑ.

Να σου απαντήσω για να βγεις από το δίλημμα: Είσαι απλά βλάκας.

quote:
Σύμφωνα με τη Δ.Ο ο macedon δεν λέει ΠΟΤΕ ΨΕΜΜΑΤΑ άρα τουλάχιστον εγώ είμαι βλάκας...

Α, γεια σου. Να που συμφωνούμε και σε κάτι

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 00:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Ψυχραιμία παίδες.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 07:45:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κανένας δεν μπορεί να πειράξει κανέναν αν δεν υπάρχει πρόθεση και απο τις δύο πλευρές.Αν κάποιος σε μισεί και θέλει να σου κάνει κακό,δεν μπορεί να το κάνει αν εσύ ΔΕΝ ανταποδίδεις το μίσος του.Και εδώ που τα λέμε,δεν μπορεί κάποιος να σε μισήσει και να θέλει το κακό σου,αν εσύ δεν το έχεις μέσα σου το συγκεκριμμένο πρόγραμμα.Χιλιοειπωμένο μέν,σταθερά αληθές δε,έλκεις αυτό που είσαι.Ισχύει για τον καθένα ξεχωριστά αλλα και συλλογικά.Αν αγαπάς την ειρήνη και την ελευθερία(πάνε μαζί αυτά τα δύο) αυτά θα έλκεις.Αν σου αρέσει ο πόλεμος και η σκλαβιά(πάνε είσης μαζί αυτά τα δύο) τότε παρομοίως αυτά θα έλκεις.

Αρκετοί λαοί που ήταν κάτω από ζυγό επί πολλά έτη (με τον δικό μας μέσα στο παράδειγμα), δε νομίζω ότι γουστάρανε σκλαβιά και μίσος,και τους το γυρνάγανε οι κατακτητές τους "καθρεφτάκι".

Ορθώς είπες ότι θα ήσουν με το δίκαιο,και σ'αυτό θα συμφωνήσω.
Αν διαβάσεις τις ιστορίες των λαών θα βρεις ότι στο 90% η παραπάνω παράγραφος σου,όχι απλά δεν ισχύει αλλά είναι γραφική.

Σου αναγνωρίζω όμως την καλή πρόθεση και την καλωσύνη που εκπέμπεις.
Μερικοί άνθρωποι (θέλω να πιστεύω κι εγώ),απαντούν στην καλωσύνη με καλοσύνη και επιβεβαιώνουν εν μέρει τα πιστεύω σου.

Με τους υπόλοιπους όμως αν δεν εκπέμψεις δύναμη και αποφασιστικότητα,θα καταλήξεις σκλάβος και/ή κακόμοιρος.

Καλή σου μέρα

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 08:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Φίλε @ΑΜΕΙΝΙΑΣ,οι λαοί που κατέληξαν τελικά να πολεμούν,θέλω να πιστεύω οτι το κάστρο έπεσε πρώτα απο μέσα τους,ενέδωσαν στα ένστικτά τους πολύ πρίν καταλήξουν στο δράμα του πολέμου.Τέλος πάντων,καλή σου μέρα φίλεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 10:14:42  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT, σαφώς και δεν είμαι σύμφωνος σε πολλά με τον Macedon. Στο παρελθόν έχουμε διαφωνίσει και μάλλιστα αρκετά... αλλά ρε φίλε, σταμάτα αυτούς τους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποιείς... Το μόνο που κάνεις είναι να εκνευρίζεις όποιον διαβάζει αυτά που γράφεις. Μπαίνει κάποιος "τρίτος" να διαβάσει και βλέπει μόνο χαρακτηρισμούς "ναζιστάκο" , "φασιστάκο" "ξεφτίλα"... να ξέρεις πως συνήθως, όποιος χρησιμοποιεί χαρακτηρισμούς,για να κερδίζει τις εντυπώσεις, συνήθως στερείται πειστικών επιχειρημάτων...
Και εσύ ρε Macedon, με τον "τρόπο" σου, τον κάνεις τον άλλο... "Τούρκο"...
Όπως σας γράφει και ο Agnostic, ψυχραιμία παίδες!

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 11:48:50  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε μου, το άτομο βρίσκεται εδώ με προσωπική ατζέντα, οπότε το ύφος και περιεχόμενο των λόγων του είναι αντίστοιχο του σκοπού του.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2012, 13:09:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Φίλε μου, το άτομο βρίσκεται εδώ με προσωπική ατζέντα, οπότε το ύφος και περιεχόμενο των λόγων του είναι αντίστοιχο του σκοπού του.

Είδατε τι γίνεται όταν δύο κατα-σκοποι πέφτουν ο ένας πάνω στον άλλον;
Το έλα να δείς...
Ο ένας βαράει τον άλλον με την ατζέντα του...

Είπαμε, οι πολιτικές των κομμάτων διαφέρουν, στον βαθμό που διαφέρουν και τα συμφέροντα που εξυπηρετούν.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 29/06/2012 13:11:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy